Hlavná

Ovčie kiahne

Akné na tvári - príčiny a spôsoby boja

Čo je to akné na tvári? Ide o problém, s ktorým sa stretol takmer každý človek v rôznych obdobiach jeho života. Akné tváre je pomerne časté ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje dospievajúcich, rovnako ako ľudí vo veku 25-35 rokov. Choroba je blokáda a následný zápal vlasových folikulov, ktoré sa vyskytujú z rôznych dôvodov. Akné, akné, ako sa nazýva, spôsobuje veľa problémov pre ľudí, najmä adolescentov, ktorých sebavedomie nie je stabilné. S touto pohromou môžete a mali by ste bojovať, ale kvôli tomu musíte vedieť čo najviac.

Akné kože tváre je blokáda a následný zápal žiaroviek vlasov

Typy akné

Akné ochorenie sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi, liečba akné na tvári do značnej miery závisí od ich druhu. Rozlišujte tieto odrody:

Typy akné

 • Uzavreté akné. Sú upchaté kožnými tukovými pórmi, ktoré sú pokryté vrstvou epidermy. Pozrite sa na akné s belavými alebo telesnými konvexnými bodmi na koži, ktoré môžu pretrvávať dlhú dobu. Zvyčajne nie sú zapálené, ale objavujú sa a miznú samy. Najčastejšie sa vyskytujú na brade a na čele.
 • Otvorte akné. Ide o známe a obťažujúce čierne body. Póry sú zväčšené a odkryté, v nich sa nahromadia tuky a nečistoty, pretože tučná tyčinka má tmavú "čiapku". Niekedy sa akné zapáli a mení sa na pupienky. "Obľúbeným" miestom čierneho úhora sú krídla nosa. Ich fotky sú uvedené nižšie.
Otvorené akné alebo "čierne bodky"
 • Papuly. Predstavujú zapálenú kožu, ktorá vyzerá ako hustá červenkastá horská oblasť. V nej nie je hnis. Papuľa môže byť vysušená za pár dní, alebo sa môžete premeniť na pustulu.
 • Pustuly. Sú to zápalové oblasti, ktoré majú dutinu plnú hnisu. Na dotyk sú mäkšie než papule a vyznačujú sa bolesťou. Tento druh akné zanecháva jazvy na koži, ak prekročí priemer 5 mm.
 • Uzly. Je to zápal v podkožnom tuku, ktorý nemá dutinu s hnisom. Uzly sú bolestivé, pevné na dotyk. Prejdite dlhý čas, postupne sa znižujú a absorbujú.
 • Cysty. Predstavujú spojenie niekoľkých pustúl v jednom veľkom abscesu s niekoľkými vreckami hnisu, farba formácie sa v priebehu času mení z červenej na modrastú. Cysty môžu prejsť veľmi dlho, v nich môžu vzniknúť nové pustuly. Na mieste cysty sú cikatrice. Pomôžu sa zbaviť laserového obličejového resurfacingu po akné. Malé jazvy sa odstraňujú pomocou pravidelného čistenia. Ako vyzerá cystická pustula, ako vidíte na fotografii.
Cysty často prechádzajú dlhú dobu a zanechávajú jazvy

Mechanické príčiny akné

Predtým, než sa zbavíte akné na tvári, musíte preskúmať mechanizmus ochorenia, aby ste vedeli, na čo bojovať ako prvý.

Takže vonkajšie faktory vedúce k ochoreniu:

 • Hyper-sekrécia kožného tuku. Kožný tuk má ochrannú funkciu a je dostatočne tekutý na to, aby nezakrýval póry. S nadmernou sekréciou stráca antibakteriálne vlastnosti, stáva sa veľmi hustým a upcháva póry.
 • Hyperkeratóza. Tento fenomén sa pozoruje, keď bunky epidermis nie sú správne aktualizované. Na povrchu pokožky sa nahromadia mŕtve váhy, ktoré neumožňujú dýchať.
 • Propionické baktérie akné. Zvyčajne žijú na koži všetkých ľudí bez toho, aby prinášali akékoľvek nepohodlie svojim "pánom". S poklesom imunity a hypersekrécie mazu počet baktérií presahuje prípustnú normu, usadzuje sa v mazových zátokách a spôsobuje zápalový proces.

Vnútorné príčiny akné

Akné a akné sa vyskytujú najčastejšie z vnútorných dôvodov, ktoré spôsobujú narušenie rovnováhy pokožky a obnovenie epidermálnych buniek.

Dôvody sú nasledovné:

 • Hormonálne akné. Medzi hormonálnymi príčinami je dospievajúca hormonálna explózia, periodická oscilácia hormonálneho zázemia u žien v rôznych dňoch cyklu a hormonálne poruchy u dospelých. Juvenilné akné a akné prinášajú veľa problémov, ale s náležitou starostlivosťou ide bez stopy, keď sa hormóny vrátia do normálu. Ide o normálny fenomén, ktorý nespôsobuje úzkosť, ale vyžaduje starostlivú starostlivosť o tvár. To isté platí pre akné, akné na tvári žien v posledných dňoch cyklu. Väčšina žien ich čelí, ale tieto akné sú zriedkavé a rýchlo prechádzajú. Nie sú dôkazom choroby a nevyžadujú samostatnú liečbu. Hormonálne poruchy u dospelých vyžadujú liečbu základnej príčiny ochorenia, ak sa nestane, nebude možné sa zbaviť akné.
 • Hyperkeratóza. Ako už bolo uvedené, pri hyperkeratóze sa na koži nahromadia mnohé mŕtve bunky, ktoré porušujú "dýchanie" a metabolizmus tukov v hornej vrstve epitelu. Môže to byť spôsobené rôznymi príčinami, zvyčajne nedostatkom vitamínu A, trvalým mechanickým účinkom alebo kontamináciou povrchu pokožky škodlivými látkami.
Hyperkeratóza sa často vyskytuje v dôsledku nedostatku vitamínu A
 • Choroby tráviaceho traktu. Problémová koža je často dôsledkom ochorenia gastrointestinálneho traktu. Dysbakterióza, gastritída, ochorenie pečene - to všetko sa odráža vo výskyte kože. Viac ako tretina dospelých, ktorí mali akné, mali problémy s gastrointestinálnym traktom.
 • Patogénna mikroflóra. Môžu to byť všetky druhy húb, roztočov, baktérií, ktoré sú zvyčajne "utlmené" imunitou, ale v prípade ich poklesu vedú k vzniku zápalových procesov.
 • Stres. Stres a depresia často spôsobujú nárast hormónov a narušenie vnútorných orgánov, ktoré ponechávajú svoje známky na koži vo forme akné. Zhoršenie imunity v dôsledku konštantných stresových podmienok tiež môže výrazne zhoršiť vzhľad pokožky.

Dôležité! S vnútornými príčinami akné je veľmi dôležité nasmerovať všetko úsilie na odstránenie faktorov, ktoré spôsobujú ochorenie. Externé miestne ošetrenie masti a pleťové vody nedajú dlhodobé výsledky.

Externé príčiny zahŕňajú nesprávnu starostlivosť o pleť na tvári, použitie veľkého množstva dekoratívnej kozmetiky, vystavenie žieravým látkam.

Akné u novorodencov

Približne 25-30% nových rodičov čelí akné u dojčiat. Na tvári a krviniek sa objavujú akné a pupienky, ktoré pripomínajú dospievajúcu mláďatá. V tomto prípade by rodičia nemali paniku a obavy, pretože tento jav nie je patológia alebo prejav choroby. Ihneď po narodení novorodenca v tele existuje veľa materských hormónov, ktorých nadbytok sa objavuje vo forme akné. Zvyčajne akné rýchlo prechádza a nevracia sa až do veku puberty dieťaťa.

Akné u novorodencov

Na liečbu akné u dieťaťa nie je potrebné, zmiznú sa. Je žiaduce plávať v reťazci alebo sedmokrásky. V žiadnom prípade nemôžete kauterizať pustuly, vytlačiť ich ani použiť agresívne masti, inak môže jemná detská pokožka tvoriť jazvy.

Ako liečiť akné?

Hlavné úlohy pri liečbe akné sú:

 • Zabráňte vzniku nových komedónov. Obsahuje správnu starostlivosť o pleť a opatrenia na zlepšenie celkového stavu tela.
 • Odstránenie existujúcich komedónov. Vyrába sa s pomocou komedolytických liečiv a rôznych komedových extraktorov doma alebo v kozmetických salónoch.
 • Znížená sekrécia mazu. Dosiahnutie významného klinického účinku je možné pri znížení sekrécie z 30% alebo viac. Hlavnými liekmi sú skupina retinoidov, aneknequant, a tiež hormóny - estrogény, antiandrogény.
 • Odstránenie zápalového procesu a prevencia jeho ďalšieho šírenia. To sa dosiahne použitím antibakteriálnych liečiv na vonkajšej i vnútornej strane.
 • Zníženie kozmetických porúch jaziev. Táto mezoterapia tváre, dermabrázia, laserová terapia, kryoterapia, akné sa často používa aj na peeling.
Mezoterapia tváre, dermabrázia, laserová terapia, kryoterapia a akné peeling môžu znížiť kozmetické chyby zjazvenia

Komplexná liečba čiernych hláv poskytuje:

 • Absolvovanie špeciálneho kurzu procedúr v salóne krásy a aktívnej starostlivosti o tvár doma s odporúčanými liekmi.
 • Kombinovaná liečba externých liekov s drogami systémového účinku (ovplyvňuje celé telo).
 • Použitie liekov, ktoré ovplyvňujú celý reťazec mechanizmu vývoja akné (zvýšená sekrécia mazu, zvýšená keratinizácia vlasových folikulov, zápal, reprodukcia mikróbov).
 • Prítomnosť chronických procesov v tele (endokrinná, gynekologická, gastrointestinálna, chronická infekcia) môže ovplyvniť liečbu akné a znížiť jej celkovú účinnosť. Z tohto dôvodu by sa paralelne s hlavnou liečbou akné mali používať lieky určené na liečbu sprievodnej patológie.

Pri liečbe akné sa v súčasnosti používa veľké množstvo externých liekov proti akné. Preto sa nepoužívajte samých liekov a dodržujte pravidlá liečby, ktoré vám dermatológ určí.

Liečba akné ľudovými prostriedkami

Ak chcete vrátiť pokožku krásu a zdravie, zbaviť sa zápalu, akné a akné, môžete použiť jeden alebo viac z týchto receptov:

 • Liečba akné ľudových liekov neruší cestu do lekárne - pretože je v ňom, môžete si kúpiť všetky potrebné pre túto metódu suché byliny a poplatky. Takže pripravme vývar zo suchého heřmánku a nechtíka (varte a ponechajte parný kúpeľ asi pol hodiny). Potom 1-2 rozdrvené tablety furatsiliny zmiešané so studeným odvarom. Opatrne aplikujte masť na tvár a nechajte na noc. Ak pravidelne vykonávate také nočné masky, potom za pár týždňov bude pokožka tváre oveľa zdravšia.
Liečba ľudových liekov proti akné sa môže uskutočňovať súbežne s liečením
 • Skvelý ľudový liek na akné je "živé" točené pivo. Alebo nie samotný sladový nápoj samotný, ale jeho pena. Dáme ju na tvár v podobe masky a necháme ju 15-20 minút.
 • Ďalším efektívnym predpisom protizápalovej masky je očistenie pokožky: na kosenie kŕmi kyslé jablko a koreňový koreň, potom ich premiešajte rovnomerne. Masť na tvár sme položili pol hodiny a potom umyť teplou vriacou vodou. Odporúča sa použiť túto masku každý deň.
 • Ak nie je voľný čas, ale ste hľadali spôsob, ako odstrániť akné, tu je spôsob prípravy, ktorý trvá doslova niekoľko sekúnd. Raz alebo dvakrát denne utrite pokožku kusom surovej tekvice. Najdôležitejšie je, že tento kus je práve odrezaný, pretože pri dlhodobom vystavení kyslíku zmizne veľa užitočných látok z tekvice a stráca svoju užitočnú silu.
 • Nie je divu, že veľa dám a dievčat miluje biele ľalie toľko. Ukazuje sa, že nielen poskytujú estetickú radosť svojou jemnou krásou, ale majú aj veľký liečivý potenciál. V čistej sklenenej nádobe položte čerstvé okvetné lístky bielej ľalie a naplňte ich vodkou. Trváme asi dva týždne. Potom by výsledná tinktúra pre tvár doma mala byť liečená problémovými oblasťami pokožky každú noc pred spaním.
 • Veľmi účinným ľudovým liekom na liečbu akné sú tvárové masky s medom a múmiami. Na jeho prípravu je potrebné rozpustiť 5-10 g múmie v čajovej lyžičke vriacej vody. Potom miešajte na vodnom kúpeli jednu alebo dve čajové lyžičky medu a pridajte múmiu. Masku naneste na 20-25 minút, potom opláchnite teplou vriacou vodou.
Ginger zaobchádza s mnohými chorobami, vrátane akné
 • Často medzi ľudovými prostriedkami proti akné, možno nájsť aj moderné výrobky, ktoré naše babičky sotva narazili. Ale v súčasnosti sú široko dostupné a mnohí ľudia úspešne využívajú svoje užitočné vlastnosti. Vezmite napríklad zázvor. Je to len poklad magických liečivých látok! Ak chcete pripraviť účinný prostriedok proti akné, zázvor dva alebo tri korene na malom strúhadle, pridajte šťavu z polovice citróna a dve polievkové lyžice medu. Dobre premiešajte a vezmite výslednú zmes počas dňa, vždy po jedle. Môžete ju piť s akýmkoľvek nesladeným nápojom. Okrem toho, že zázvor pomáha vyčistiť pokožku akné, je tiež výborným prostriedkom prevencie chrípky a nachladnutia.

Sledujte svoje zdravie a starajte sa o pleť, potom akné bude vzácnym hosťom vo vašom živote.

Akné na tvári

Akné na tvári - môže byť prezentované ako samostatné ochorenie, ale vo väčšine prípadov je výskyt akné alebo akné klinickým prejavom konkrétneho ochorenia.

Najčastejšie sa vyskytuje na pozadí hormonálnych, endokrinných a gastroenterologických porúch. Existuje však veľa iných predisponujúcich faktorov, ktoré nemajú patologický základ.

Pokiaľ ide o ďalšie príznaky, bude sa líšiť v závislosti od toho, ktorá porucha je zdrojom tohto príznaku. Rozdiely sa budú pozorovať aj podľa typu akné.

Diagnóza akné na tvári nespôsobuje ťažkosti skúseným dermatológom, avšak s cieľom identifikovať predisponujúci faktor, bude potrebná celá škála diagnostických opatrení.

Pri liečbe akné na tvári prevažujú konzervatívne a minimálne invazívne techniky, rovnako ako ľudové lieky. Pri eliminácii symptómu sa nepoužívajú chirurgické manipulácie.

etiológie

Vzhľad akné alebo akné má veľký počet predisponujúcich faktorov, vonkajší a vnútorný, patologický a fyziologický. Z tohto dôvodu takéto prejavy nemajú žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o pohlavie alebo vekovú kategóriu.

V súčasnosti sa rozlišuje niekoľko mechanizmov na tvorbu akné na koži tváre:

 • významná aktivácia mazových žliaz, ktorá sa nazýva hypersekrécia. Takéto porušenie vedie k zníženiu úrovne baktericídnych vlastností. To sa stáva dôvodom, že tajomstvo je kondenzované a vytvára zátky v kanáloch;
 • narušenie procesu opravy buniek, z ktorých sa skladajú vlasové folikuly, čo spolu s predchádzajúcim faktorom vedie k ťažkostiam s odtokom sekrécie z mazových žliaz;
 • zvýšenie počtu patogénnych mikroorganizmov - je to otázka propiónových baktérií. Žijú vo veľkom počte na koži zdravého človeka, ale pod vplyvom určitých faktorov sa množia a spôsobujú zápalové reakcie.

Vnútorné príčiny akné na tvári sú:

 • hormonálne zmeny v tele - je to preto, že väčšina pacientov s podobným problémom sú osoby dospievania. Je pozoruhodné, že akné a pupienky sa objavujú ako u dievčat, tak u chlapcov;
 • priebeh menštruácie, menovite premenštruačný syndróm - koncentrácia steroidných hormónov u ženských predstaviteľov sa mení v priebehu cyklu a dosiahne svoj vrchol na začiatku kritických dní. Často sa pupienky objavujú týždeň pred menštruačným obdobím;
 • syndróm polycystických vaječníkov;
 • doba nosenia dieťaťa;
 • neúspešné ukončenie tehotenstva a ďalšie stavy priamo súvisiace s prudkou zmenou hormonálneho pozadia;
 • porušenie fungovania endokrinného systému - tento predisponujúci faktor možno pripísať nielen ženám, ale aj mužom;
 • hyperkeratóza je stav, pri ktorom sa pozoruje zhrubnutie stratum corneum kože. Takáto porucha môže byť spôsobená deficitom vitamínu, najmä vitamínom A, predĺženým účinkom chemických alebo mechanických stimulov na pokožku;
 • patológií tráviaceho traktu - na základe takej kategórie žalúdka a čriev disbióze. V prvom prípade je pravdepodobnosť akné na tvári 50% a v druhej 30%. Stojí za zmienku, že zameranie výskytu akné sa bude líšiť v závislosti od toho, ktoré oddelenie zažívacieho traktu bolo ovplyvnené. Pankreas spôsobiť vyrážky v oblasti lícach, nosa a úst rohov, žlčník - v chrámoch, hrubého čreva - nad hornou perou, tenké črevo - čelo;
 • porušovanie metabolizmu lipidov;
 • individuálne vlastnosti mikroflóry kože;
 • zníženie odolnosti imunitného systému;
 • dlhodobý vplyv stresových situácií, ktorý vo všeobecnosti negatívne ovplyvňuje stav ľudského tela.

Je tiež potrebné poznamenať, že niektoré znaky hormonálneho pozadia alebo kožných reakcií môžu byť spôsobené genetickým faktorom. To naznačuje, že ak rodičia trpia akné na tvári, potom pravdepodobnosť vzniku takéhoto problému u detí sa zvyšuje niekoľkokrát v porovnaní s tými, ktorí nemajú dedičnú záťaž.

Príčiny akné na pokožke tváre, ktoré nie sú spojené s priebehom patologických procesov v tele zahŕňajú:

 • kozmetika alebo skôr neúplné čistenie kože po použití. Tieto látky by mali zahŕňať krémy a prach, červeň a pleťové vody, rovnako ako esenciálne oleje používané v kozmetike, napríklad kukuričný, broskyne, mandle a kokosového orecha;
 • horúce a vlhké podnebie;
 • dlhodobé vystavenie koži slnečnému žiareniu a ultrafialovému žiareniu - v miernych dávkach priaznivo ovplyvňujú pokožku tváre, suché akné a hladkú pleť. Avšak v prípadoch nadbytku sa pokožka stáva suchou, čo prispieva k vzniku akné;
 • samo-extrúzia akné;
 • pracovné nebezpečenstvo - pri práci je osoba neustále nútená kontaktovať toxické látky alebo chemikálie pre domácnosť;
 • nekontrolovaný príjem liekov, najmä steroidných hormónov, kortikosteroidov a antikoncepčných piluliek;
 • zvýšené potenie;
 • závislosť od zlých návykov;
 • čistota - časté umývanie vedie k tomu, že pokožka vysuší, prečo sa jej ochranné vlastnosti znižujú.

Mali by sme sa tiež zmieniť o akné u novorodencov - v takýchto prípadoch je porucha je výskyt malých pupienkov na tvári, podobne ako vyrážka, ktorá sa objavuje u dospievajúcich v puberte. Tak je výskyt takéhoto znaku neindikuje nesprávnej starostlivosti o deti, a skutočný dôvod je, že telo je rekonštruovaný dojčiat a hormonálny systém zvykne na nové podmienky.

klasifikácia

Odborníci v oblasti dermatológie rozlišujú tieto typy odtieňov akné na tvári:

 • comedy - je lepšie známy ako biely pupienok, proti ktorému sa následne vyvinie zápal pozadia. Komedony môžu byť otvorené, umiestnené na hornej časti póru a zatvorené - sú umiestnené hlbšie v póre;
 • papuly - predstavujú plnohodnotný pupienok, t.j. zapálené komédie. Počas palpácie spôsobuje bolesť a odtieň sa môže pohybovať od červenej až modravej;
 • pustuly - môžu byť primárne alebo sa vyvíjajú z papuly. Vyznačuje sa prítomnosťou bieleho bodu a purulentného obsahu;
 • nodulárne-cystické útvary - sa považujú za závažnú formu pustúl a prenikajú hlboko do kože. Vždy viac a spojený s fistulóznym kanálikom;
 • svetlo-ako pimples - najťažšia forma akné, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu.

Ako postupuje, tento príznak prechádza cez štyri stupne závažnosti:

 • prvý - postihuje iba oddelenú oblasť tváre, napríklad čelo alebo bradu. Vyrážky majú vzhľad komedónov, menej často papuly a pustuly;
 • druhý - veľký povrch tváre je zahrnutý v patologickom procese. Forma akné je podobná predchádzajúcej fáze;
 • tretí - charakterizované pripojením zápalového procesu a priloženými znakmi;
 • štvrtý - akné dosiahne objem viac ako päť milimetrov a po liečbe zostávajú jazvy.

V závislosti na množstve akné alebo akné, existuje aj niekoľko stupňov závažnosti akné:

 • svetlý - príznaky zápalu sú neprítomné a na koži tváre nie je viac ako desať patologických prvkov;
 • mid-weight - počet akné sa pohybuje od desať do štyridsať;
 • prísny - je taká, ak existuje viac ako štyridsať akné, ktoré sú často zapálené a komplikované purulentným procesom.

symptomatológie

Klinické príznaky akné na tvári sú vyjadrené vo vzhľade akné alebo čiernych hláv, často v čele, nosovom moste, časovej oblasti a brade. V počiatočných štádiách, okrem estetického nepohodlia, nie sú žiadne ďalšie príznaky. Keď sa však vyvíja zápalový proces, môžu sa objaviť tieto miestne prejavy:

 • svrbenie a pálenie postihnutej oblasti kože;
 • hypertermia alebo začervenanie kože;
 • lokálny opuch;
 • Bolestivý syndróm - je vyjadrený stlačením na pupienky;
 • postupné zvyšovanie počtu akné.

Toto sú hlavné klinické príznaky, ktoré dopĺňajú hlavný príznak. Avšak, na pozadí toho, že často príčiny akné sú spojené s progresiou ochorenia na strane endokrinného alebo tráviaceho systému, je prirodzené, že vyššie uvedené príznaky bude doplnená o ďalšie formy charakteristické určitého ochorenia.

diagnostika

Ako diagnostikovať a ako odstrániť akné na tvári dermatológa vie. Napriek tomu, že symptomatológia je celkom špecifická, diagnóza si vyžaduje integrovaný prístup a zahŕňa:

 • oboznámenie lekára s históriou ochorenia a históriou pacienta - v niektorých prípadoch to umožní stanovenie predisponujúceho faktora;
 • dôkladné vyšetrenie - je zamerané na to, aby doktor dokázal, aké akné vyzerá. Za týmto účelom posúdenie stavu kože a palpácie akné;
 • podrobná otázka pacienta - zistiť prvýkrát výskyt vyrážky, možnú prítomnosť a závažnosť ďalších príznakov, ktoré prejavujú provokatívne choroby;
 • všeobecná klinická analýza krvi a moču - potvrdiť priebeh patologického procesu v tele pacienta;
 • biochémia krvi - zistiť zmenu jej zloženia;
 • krvný test hormónov;
 • Rádiografia a ultrazvuk peritonea;
 • gastroscopy a FGDS - na posúdenie stavu vnútorného povrchu tráviaceho traktu;
 • CT a MRI;
 • ďalšie konzultácie endokrinológov, gynekológov - pre ženy, gastroenterológov, pediatrov - s vývojom akné u novorodencov.

liečba

Dnes je akceptované používať nasledujúce konzervatívne spôsoby, ako sa zbaviť akné na tvári:

 • užívanie liekov;
 • používanie miestnych liekov;
 • odmietnutie výrobkov, ktoré môžu spôsobiť výskyt akné alebo čiernych hláv;
 • uplatňovanie receptov tradičnej medicíny.

Liečivé látky používané pri akné:

 • "Benzoylperoxid" - používa sa na miernu až stredne závažnú akné. Má resorpčný a antibakteriálny účinok;
 • "Tretininín" - tabletka, ktorá je analógom vitamínu A;
 • "Clindamycin";
 • "Aknekutan";
 • "Erytromycín";
 • kyselina azelaínová;
 • antibiotiká na akné na tvári - používajú sa na vonkajšie použitie a predpisujú perorálne podávanie. Liečba antibakteriálnymi látkami sa predlžuje a trvá približne jeden mesiac;
 • antiandrogény - sú potrebné na liečbu akné u žien.

Diéta v akné zahŕňa odmietnutie tých potravín a nápojov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vyrážok na koži tváre. Zoznam zakázaných produktov zahŕňa:

 • káva, najmä na prázdny žalúdok;
 • mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku;
 • syr a zmrzlina;
 • cukrovinky a iné sladkosti;
 • čipy a sladká soda;
 • tuky živočíšneho pôvodu;
 • Orechy - za predpokladu, že sú spotrebované vo veľkom množstve.

Okrem toho sa pri liečbe môže používať netradičné metódy, ale môže to byť vykonané až po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Najefektívnejšie ľudové prostriedky na liečbu akné sú:

 • šťava z listov aloe;
 • nechtík;
 • žihľavy;
 • korene púpavy;
 • lopúch;
 • harmanček;
 • biela ľalia;
 • múmie a med;
 • zázvor.

Treba poznamenať, že prinajmenšom zohráva úlohu pri liečbe psychoaktívnych akné - to znamená, že pacient by mal byť pripravený na dlhodobú liečbu a bol nastavený na zotavenie.

Okrem toho, široko používané hardvérové ​​metódy liečby akné:

 • terapeutická masáž;
 • čistenie tváre;
 • povrchová kryoterapia;
 • chemický peeling;
 • laserová terapia;
 • darsonvalization;
 • liečba kortikosteroidmi.

Tradičné chirurgické techniky pri liečbe akné na tvári nepoužívajú, pretože môžu viesť k následkom, a to zjazveniu.

Samostatne stojí za zmienku, ako liečiť akné u novorodencov:

 • pupienky nemôžu byť vytlačené sami;
 • dodržiavať všeobecné hygienické pravidlá;
 • používajte schválené lieky - zinkovú masť alebo "Bepanten".

prevencia

Aby ste zabránili vzniku akné na tvári, musíte dodržiavať nasledujúce jednoduché pravidlá:

 • úplne opustiť zlé návyky;
 • minimalizovať spotrebu potravín, ktoré môžu vyvolať výskyt vyrážok;
 • včasná liečba ochorení, ktoré môžu vyvolať vznik takéhoto symptómu;
 • pravidelne vykonávať hygienické opatrenia;
 • Vezmite len tie tablety, ktoré klinik napíše;
 • zabrániť dlhodobému pôsobeniu chemických, tepelných a mechanických stimulov na pokožku;
 • niekoľkokrát ročne absolvuje úplné lekárske vyšetrenie.

Akné na tvári - to nie je choroba, ale osobitný príznak, prečo sa nemôže stať hrozbou pre ľudský život. Nesmieme však zabúdať, že sa môžu vyvinúť komplikácie základnej choroby.

"Akné na tvári" sa pozoruje pri ochoreniach:

Oligomenorea - zvýšenie intervalu medzi menštruáciami. Menštruácia s touto diagnózou môže trvať niekoľko hodín až 2 dni. Oligomenorea je príznakom niektorých gynekologických ochorení, ako je neplodnosť, hypometrický syndróm atď. Často sa tento patologický stav kombinuje s inými formami hypomenštruálneho syndrómu - hypomenoreou, opsonoméniou, spaniomenorrheou.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Akné: príčiny a spôsoby, ako sa ho zbaviť

Problémy s tvárou a všeobecne s kožou sú vždy zle potláčané sebavedomie a pocity človeka. Nepríjemné pupienky s abscesmi vyzerajú úprimne odpudzujúce, nútia ich nenávidieť ich odraz v zrkadle. Takže, poďme sa pozrieť, akné čo je to a ako sa s ním zaobchádzať?

Čo je to akné?

Ľudia majú vlasy na koži. Oni, alebo skôr ich žľazy a tvoria akné. Fotografia zobrazuje štruktúru vlasov a ich umiestnenie do pokožky. Je to mazový vak, keď je zablokovaný keratinizovanými bunkami hornej vrstvy, vedie k tvorbe akné.

Ženy majú zvyčajne akné na chrbte na lopatkách, ramenách, hrudníku a tvári. U mužov sa akné nahromadzuje najviac v oblasti tváre. Vo všeobecnosti sú náchylnejšie k akné v dôsledku zvýšenej produkcie testosterónu pohlavného hormónu. Umožňuje žľazám aktívne vylučovať mazu, čím zhoršuje situáciu.

Aj ženy by mali venovať pozornosť výslednému zápalu mazových žliaz, pretože vo veku po 25 rokoch môže poukazovať na porušenie práce vnútorných orgánov vrátane problémov s hormonálnym zázemím.

Výskyt akné u adolescentov sa považuje za normálny, čo je dôkaz konečnej tvorby tela, ktorý je regulovaný veľkým uvoľňovaním hormónov a preto ovplyvňuje zdravie pokožky (pozri foto nižšie).

Okrem typického umiestnenia na hrudi, na zadnej strane ženy a na tvári človeka sa na hlave môže objaviť akné - presnejšie na spojenie holé kože a vlasov. Ide o špeciálny typ akné, ktorý možno klasifikovať samostatne.

Príčiny akné

Príčiny výskytu akné u ľudí sú rôznorodé, ale spadajú do dvoch všeobecných kategórií: tých, ktoré vznikli pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov.

 • Alergické reakcie prispievajú k vzniku akné. Funguje to takto: zo syntetickej tkaniny s nekvalitným farbivá, zlé kozmetiky s alergénmi sa, lacná pracie prášky môžu spôsobiť podráždenie, čo vyvíja tlak na psychiku, čo muža hrebeň postihnutú oblasť. Vzhľadom na škrabance a trhliny v koži, môžu dostať infekciu, ktorá spôsobí akné.
 • Zlé návyky. Fajčenie jedu celé telo, alkohol odstraňuje vodu, kazí žalúdok, zabraňuje tomu, aby telo vyplňovalo užitočné látky, stimuluje činnosť mazových žliaz. Zvyk je v miestach rýchleho občerstvenia, piť šumivé nápoje, jesť veľa tučných, vysokokalorických potravín tiež prispieva k vylučovaniu kožného mazu, trosky tela.
 • Konštantný stres. Táto podmienka znamená mobilizáciu všetkých zdrojov tela, jeho prácu v plnej sile, ktorá ho nielen nosí, ale aj vynúti tuk, aby sa vyčlenila aktívnejšie.
 • Dlhodobý a pravidelný pobyt na slnku. Kvôli tomu sa telesná teplota zvyšuje, uvoľňuje veľa potu, aby sa stabilizovala a zabránila prehriatiu a súčasne mazové žľazy pracujú oveľa aktívnejšie. Koža sa stáva lesklou a mastnou vo vzhľade, póry sú otvorené, takže keď sa na nich dostane prach, špina, iné dráždivé látky, nakoniec sa vytvoria uzavreté komedony.
 • Tesné oblečenie. Tesne priľnavé tkanivá tĺňajú pokožku a pokrývajú pokožku prístupom kyslíku a normálnym fungovaním, čo vedie aj k tvorbe akné.
 • Nedostatočná hygiena. Nedostatok denných vodných postupov vedie k upchávaniu pórov nečistotami a keratinizovanými kožnými časticami, a preto prispieva k tvorbe akné.

Zvýšená práca mazových žliaz na tvári a tele môže byť spôsobená vnútornými faktormi:

 • Problémy s endokrinným systémom. Ich dôsledkom je porušenie sekrécie hormónov, ktoré môžu podporiť zvýšenú sekréciu kožného mazu a tvorbu komedónov, akné.
 • Tehotenstvo tiež prispieva k vzniku akné na zadnej strane ženy - je to spôsobené hormonálnymi poruchami spôsobenými zmenami v tele pri prenášaní dieťaťa.
 • Čas puberty, ktorý sa vyznačuje aj nekontrolovaným uvoľňovaním hormónov počas konečnej tvorby dospelého organizmu.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu, genitourinárny systém tiež vedú k vzniku akné. Nesprávna práca týchto orgánov vedie k tomu, že trosky nie sú odstránené spôsobom, akým sú predpísané a telo sa ich snaží zbaviť pocením a je to priaznivé prostredie pre tvorbu akné.
 • Nedostatok vitamínov, najmä B5.

Vnútorné faktory závisia hlavne od hormonálnej stability, a preto v obdobiach, kedy sa tento rizikový faktor zvyšuje, stojí za to pozornejšie na pokožku a zachovanie jej tvaru.

Ako sa tvorí akné?

Predtým, než premýšľate o liečbe akné na tvári alebo iných častiach tela, musíte zistiť, ako sa objavujú a vyvíjajú. "Život" pupienka je rozdelený do troch hlavných etáp:

 • Pôvod problému. Z iného dôvodu sú póry upchaté kožným mazu a tvoria komédie. Takéto vystúpenia sú úplne bezbolestné a nie vždy okamžite viditeľné. Oni zvyčajne nevenujú pozornosť. Existujú dva typy:
  • Otvorené - to sú obvyklé čierne bodky. Jasne vystupujú na pozadí kože. Je čas zovreť, ale nie tesne na kožu, takže sa tuk dostane do styku s kyslíkom a zmení sa na čierne.
  • Zatvorené. Póry sú naplnené tukom pod hornou vrstvou kože a vyzerajú ako mierne opuchy na koži. Takéto formácie majú mliečny tón a sú obzvlášť neviditeľné.
 • Aby sa pimply komedo zapáliť, to znamená, že dostane infekciu. V závislosti od typu a umiestnenia pupienkov môžu byť odlišné. Tu sú základné akné:
  • Propinobaktérie v akné rozkladajú tuky a podporujú zápaly okolitých tkanív. To vedie k tvorbe papuliek. Takéto akné môžu aktívne rásť, aby prijali vážnejšie formy;
  • V zanesenom koži sa môže pridať stafylokoková infekcia, ktorá prispieva k vzniku abscesov alebo iným spôsobom - pustulám. Jedná sa o ťažkú ​​formu akné, ktorá podporuje tvorbu škaredých jaziev po uzdravení;
  • Nekrotické akné je v podstate folikulov, preto existujú vážne následky a jazvy, ktoré pripomínajú uzdravenú kiahňu. Tiež prispieva k tvorbe pustúl;
  • Flegmózny variant akné má zamerať zápal už v tukových bunkách. Po odstránení hnisu sa dlho uzdravuje a ponecháva silné jazvy.
  • Nodulárne-cystické akné je sieť taveného, ​​hlbokého, purulentného akné. Po uzdravení na koži sú stále viditeľné "hrbole" - cystické útvary;
  • Existuje takzvaná fulminantná forma, ktorá sa prejavuje v dôsledku vážneho narušenia tela, najmä tráviaceho traktu. Akné sa rýchlo rozvíja, mení sa na pustulu a tvorí nekrotickú tkanivu. Dôsledky sú viditeľné a hlboké jazvy. Vo väčšine prípadov sa táto forma rozvíja u mladých ľudí, ale aj dievčatá môžu byť náchylné na takúto chorobu, ktorá sa v nich vyskytuje vo veľmi komplikovanej a bolestivej forme.
 • Po priebehu liečby na koži sa tvoria jazvy charakteristické pre každý druh. V miernych formách sú to malé, ťažko viditeľné atrofické jazvy, s vážnymi - dobre označenými jazvami a útvarmi.

Existuje tiež rozdelenie na závažnosť akné:

 1. Jednoduchá forma je formácia otvorených komedónov;
 2. Uzavreté komedóny a papuly sa vzťahujú na akné strednej závažnosti;
 3. Ťažká forma je pustuly a papuly vo veľkom počte.

V závislosti na závažnosti a príčinách akné sa vyberie liečba a špecialista. Môžu sa odstrániť malé problémy a kozmetička a veľké postihnuté oblasti by mali liečiť dermatológovia.

Ako môžem liečiť akné?

V priemere, liečba akné na tvári a telo trvá asi šesť týždňov. Prvé znateľné výsledky sa začnú až po 4 týždňoch av zložitých prípadoch môžu trvať až 4 mesiace aktívneho vystavenia poškodeným oblastiam. Existujú rôzne lieky, ktoré sa používajú na odstránenie akné.

Prostriedky na akné

Benzoylperoxid. Tento prostriedok je potrebný na zničenie baktérií v oblasti infekcie. Vzťahuje sa na lokálnu liečbu, účinne pomáha a aplikuje sa v prítomnosti akné a pupienkov s akné. Ak sú iba posledné - liek nebude účinný. Používa sa v kombinácii s inými liekmi proti akné. Vyrába sa v mnohých formách - gél, masť a tak ďalej.

Kyselina salicylová. Je potrebné odstrániť hornú vrstvu zkorodovaného, ​​ktorá upcháva kožné bunky. V tomto prípade činidlo tiež rozpúšťa zátky, ktoré sú tvorené z tuku a čistí ich. Vyrábané v rôznych formách a s rôznymi koncentráciami. Je menej účinný ako iné lieky a je vhodný na prevenciu počas puberty.

Retinoidy. Menšia, ale účinnejšia ako kyselina salicylová. Sú odvodené od vitamínu A a slúžia na odstránenie z pórov komedónov a resorpcie akné. Účinné v prítomnosti iba akné alebo ich kombinácie a akné. V kombinácii s antibiotikami alebo benzoylperoxidom. Treba poznamenať, že liek sa nemôže používať počas tehotenstva.

Kyselina azelaínová. Potreba bojovať proti baktériám a odstrániť mŕtvu kožu, ktorá upcháva póry. Používa sa ako samostatne, tak ako súčasť iných liekov. Vyrába sa vo forme gélu a krému.

Lieky so sírou. Pomôžte sa zbaviť zápalu v pupienkoch. Pri prítomnosti hnisu už nie je účinná. Zvýšenie účinnosti benzoylperoxidu, na pozadí iných činidiel, je celkom zbytočné a má nepríjemný zápach.

Tiež rôzne antibiotiká môžu byť použité na akné. Môže to byť lokálna liečba, ako aj účinok na celé ľudské telo. Prvý sa používa takmer vždy v prítomnosti zápalu - pomáha bojovať proti infekcii. Druhá je nevyhnutná v extrémnych prípadoch, keď žiadna iná terapia nepomohla a musíte v priebehu choroby začať aktívnejší zásah (zvyčajne ide o cystickú formu).

Injekcie kortizónu sa vykonávajú v oblasti veľkej lézie kože a pomáhajú predchádzať chirurgickým zásahom. Pomáhajú zlepšiť vzhľad a v dôsledku toho akné nezanecháva veľké jazvy. Jedná sa o protizápalový steroid, ktorý môže predpisovať a podávať iba lekár.

Existujú tiež určité postupy, ktoré zníži kozmetickú poruchu po liečbe akné. Sú vymenovaní lekárom alebo kozmetikom podľa stupňa, zložitosti a typu ochorenia.

Prevencia akné

Pochopenie pojmu akné, aké je to a ako s ním zaobchádzať, stojí za zmienku o prevencii ich výskytu. Mal by sa začať od začiatku dospievania - keď je práca mazových žliaz na tvári a tele mimoriadne silná a telo sa nedokáže vyrovnať s čistením a reguláciou tuku v póroch. Súčasne, ak už sú na tvári kožné škvrny, je potrebné liečiť liečbu v závislosti od fázy alebo lekára alebo kozmetika.

 • Čistenie pórov. Vzhľadom k tomu, akné je spôsobené zablokovaním vlasových folikulov, musíte dôkladne vyčistiť pokožku keratinizovaných častíc. Je potrebné robiť to pravidelne (raz alebo dvakrát týždenne, v závislosti od typu pokožky) na domáce čistenie. Toto sa dá urobiť len na pokožke bez zápalu, maximálne s uzavretými komedónmi, inak hrozí nebezpečenstvo "rozšírenia" zápalu cez neinfikované miesta prostredníctvom mikro škrabancov.
 • Je potrebné pravidelne čistiť pokožku prachu a nečistôt, ktoré na ňu padajú počas dňa. K tomu je lepšie použiť vhodné kozmetické prípravky na pokožku, pretože mydlá a vodovodná voda z batérie nadmerne ju otesávajú a produktivita tuku je aktívnejšia. Je dôležité umyť make-up na noc.
 • Nepoužívajte tesné oblečenie, nedotýkajte sa postihnutých oblastí tváre šálok, golierov a iných tkanív, ktoré môžu infikovať, ďalej dráždi pokožku.
 • V dospievaní alebo so zvýšeným potentiálom pre zdravú pokožku je životne dôležité udržiavať správnu výživu a piť veľa obyčajnej, čistej vody bez ďalších nečistôt, vyhýbať sa mastným a akútnym.
 • Musíte sa snažiť byť menej nervózny a pozerať sa na čas strávený na otvorenom slnku - mierne opaľovanie dokonca pomôže v boji proti akné, prebytok len zhorší situáciu.
 • Je dôležité sledovať činnosť žalúdka, vyhnúť sa dysbióze, najmä pri vysokých rizikách - napríklad pri užívaní antibiotík.

Akné nie je smrteľná a život ohrozujúca choroba, ale má silný vplyv na osobu v sociálnom pláne, môže zničiť kariéru a dokonca aj život. Je nevyhnutné naučiť teenagerov, aby sa starali o seba alebo začali liečiť a obnovovať pokožku v každom veku, pretože život bez akné je oveľa prekrásnejší.

Akné na tvári

Fotografie prípravkov proti akné

Akné, čo to je?

Najčastejšie sa u adolescentov objavuje akné a pupienky


akné Je to chronický zápal mazových žliaz, spôsobený procesom zvýšenej sekrécie kožného mazu a v dôsledku toho upchaním pórov. Ochorenie sa prejavuje vo forme intenzívneho akné na tvári a tele. Vo väčšej miere ovplyvňuje mládež vo veku od 13 do 16 rokov.

Takže aktívna práca mazových žliaz v tomto prípade je spojená s pohlavným dozrievaním a všeobecnou reštrukturalizáciou hormonálneho zázemia. U starších pacientov prítomnosť akné indikuje porušenie vnútorných orgánov.

Stupne akné


Existujú štyri stupne akné:

 • Prvý stupeň (komedogénny) sa vyznačuje výskytom upchatých pórov na tvári, čiernych bodiek, komedónov a akné.

 • Druhý stupeň (papulo-pustulárny) sa prejavuje vo forme malej vyrážky a uzlíkov, ktoré sú sústredené v jednej časti tváre.

 • Tretí stupeň (nodulárna forma) je charakterizovaný prítomnosťou veľkých a bolestivých vyrážok, ako aj zapálená koža okolo nich.

 • Štvrtý stupeň (závažná forma akné) sa prejavuje vo forme objemného akné s červeným alebo modravým odtieňom, ktorého priemer môže presiahnuť päť milimetrov. Takéto vyrážky zanechávajú jazvy a jazvy.
 • Akné spôsobuje výskyt


  Príčiny akné možno rozdeliť do dvoch skupín: endogénne a exogénne. Endogénne príčiny zahŕňajú poruchu hormonálneho pozadia, dedičnú hyperaktivitu mazových žliaz, seborrheu, prítomnosť kožných infekcií, ako aj rôzne zápalové ochorenia. Exogénne príčiny zahŕňajú upchatie pórov, zvýšenie hrubosti kože, použitie agresívnej kozmetiky, nedostatok hygieny a príjem anabolických steroidov.

  Druhy liečby akné


  Druhy liečby akné sú rozdelené na:

  1. lokálne použitie gélov, masti a krémov, ktoré majú protizápalový, čistiaci a regeneračný účinok;

 • užívanie antibiotík zahŕňa použitie orálnych a externých liekov (antibakteriálne masti a gély);

 • injekcia injekcií vo forme kortizolu, ktorá sa používa v cystickej forme akné (tretia a štvrtá fáza);

 • recepty retinoidy - silné lieky, ktoré znižujú aktivitu mazových žliaz;

 • používanie tradičných metód liečby, menovite - prírodných liekov (masky, balzamy, kompresie), normalizácia sekrécie mazových žliaz.
 • Čistenie tváre od akné


  Čistenie tváre od akné by sa malo vykonávať v salóne alebo kozmetike v sterilných podmienkach. Mechanické čistenie tváre sa odporúča v prvej fáze akné. Čistí póry a napomáha nasýteniu kožných buniek kyslíkom, po ktorom je proces ich regenerácie výrazne zrýchlený.

  Pri druhom stupni akné sa odporúča čistenie hardvéru (napríklad ultrazvuk). Je to menej bolestivé kvôli tomu, čo nepoškodzuje zapálenú pokožku. Pri ťažkých formách akné dochádza k čisteniu na miestach s nezavadenou kožou. Odstrániť zápal (papule) nemôže byť, pretože to vedie k vzniku nových vyrážok.

  Akné vyrážka, ako sa zbaviť


  Zbavte sa akné je možné s komplexnou terapiou. V závislosti od stupňa akné by mali byť vybrané lieky a terapeutická kozmetika na čistenie pleti. Ak bojujete proti akné, je dôležité normalizovať stravu: vylúčiť z potravy mastné, korenené a sladké potraviny, ako aj potraviny obsahujúce veľké množstvo umelých prísad.

  Hlavnou zložkou pri liečbe akné je odstránenie príčin zápalu. Napríklad ak je akné spôsobené porušením hormonálneho zázemia, prítomnosťou ochorení pohlavných orgánov alebo gastrointestinálneho traktu, je potrebné absolvovať úplný terapeutický priebeh.

  Masky doma od akné


  Akné masky doma by sa mali vykonávať aspoň raz týždenne. Keď sa choroba odporúča vybrať čistiace masky, ktoré neobsahujú zložky potláčajúce pokožku, a to:

  Akné na tvári

  Obsah článku

  Vyrážky na tvári dávajú pacientom veľa skúseností, aby sa cítili neisto, keď sa zaoberali inými a mohli spôsobiť depresívne stavy. Aby ste tomu zabránili, potrebujete vedieť, prečo je na tvári akné, ako liečiť príznaky tejto choroby a odstrániť príčinu jej výskytu. Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie.

  Akné na tvári: príčiny

  Pod povrchovou vrstvou kože (epidermis) je dermis. V tejto vrstve sú umiestnené mazové žľazy spojené tenkými kanálikmi s vlasovými folikulmi. Tieto žľazy produkujú kožu alebo, ako sa nazývajú aj kožné mazliny. Počet mazových žliaz na tvári je väčší ako v ostatných častiach tela, takže je to osoba, ktorá najviac trpí výskytom vyrážky. Za normálnych podmienok je potrebný tuk na ochranu pokožky pred jej vysychaním, hydratáciou a výživou, posilnením antimikrobiálnych vlastností, čím sa dosiahne elasticita a elasticita kože.

  Avšak v niektorých prípadoch sa produkcia kožného mazu stáva nadmernou a jej hustota a viskozita sa zvyšujú. Z tohto dôvodu sa tuk nedokáže dostať na povrch pokožky a hromadí sa v ústach vlasového folikulu. Ak sa tento proces vyskytne bez pripojenia patogénov, na povrchu pokožky sa objavia svetlé tuberkulózy (uzavreté komedóny) alebo čierne bodky (otvorené komedóny). Ak v ústach folikulu prenikne patogénna mikroflóra, začne sa zápalový proces.

  Ďalším dôvodom, prečo sa akné a akné objavujú na koži tváre, sú hyperkeratinizácia. Kvôli zrýchleniu procesu obnovy pokožky sa horné kožné častice odlepia a ucpávajú vlasovými folikulmi. V dôsledku toho je načase zabudnúť a stať sa ideálnym prostredím pre vývoj patogénnej flóry.

  Zvyčajne sa to vyskytuje počas puberty, keď dochádza k ostrému zvýšeniu produkcie androgénov - mužských hormónov. Okrem puberty akné na tvári a objavujú sa v dospelosti: to je v rozpore s fungovaním endokrinného systému, hormonálne závodov, nedostatočnej hygiene pokožky, stres.

  Príznaky akné na tvári

  Vyberte na tvári nasledujúce typy akné:

  • Nezávadné prvky. Patria sem uzavreté a otvorené komedóny. Toto je najmenej nebezpečný typ vyrážky. Jeho liečba zvyčajne netrvá dlho.
  • Zápalové elementy. Prezentované pustuly, papuly, uzliny a cysty. Papuly - malé zapálené hrbole, ktoré sa tiahnu nad povrchom kože, vo vnútri ktorých nie je žiadna dutina s hnisom. Pustuly sú zapálené papuly, vo vnútri ktorých sa nahromadí hnis. Uzly sú veľké (od 5 mm v priemere) tesnenia a kužele červeno-kyanotické farby, bolestivé na dotyk. Cysty sú najnebezpečnejším typom akné. Sú to veľké vrecká zápalu, plné hnisu. Zvyčajne po ich otvorení zostávajú na koži jazvy a škvrny.

  Liečba akné na tvári: lieky

  Výber terapie závisí od nasledujúcich faktorov:

  • vek a pohlavie pacienta;
  • povaha erupcií (či sú na tvári prítomné iba protizápalové prvky, iba zápalové, alebo je to zmiešaná forma ochorenia);
  • vyrážka množstvo (pre mierne lézií akné na výške nominálnej je asi 10 komedóny, papuly a pustuly, a s najzávažnejšie formy ochorenia počtu zápalových a nezápalových prvkov môže presiahnuť 50 ks.).

  Čo robiť s problémovou pokožkou a ako liečiť akné na tvári, rozhodne dermatológ alebo kozmetička.

  Typicky, liečba prvky použité nezápalové pleťové vody, peny a toniká, zmäkčovadlá comedonica korkové zabezpečenie dostupnosti nahromadeného výťažok tuku a znižuje povrchové olejnatosť. Môže byť založená na kyseline salicylovej alebo kyseliny azelaovej a retinoidoch.

  Ak je kožné ochorenie tváre s akné dôležitejšie a závažnejšie, kombinovaná liečba sa stáva odôvodnenou. Zahŕňa použitie topických produktov (masti, gély a krémy) a príjem liekov vo vnútri. Keďže miestne lieky používali lieky na báze benzoylperoxidu, retinoidov, síry. Ak sa ochorenie zmení na ťažkú ​​formu, nemôžete to urobiť bez použitia antibiotík na akné na tvári. Môžu byť predpísané pre ústne aj vonkajšie použitie. Ženy a dievčatá môžu byť tiež predpísané hormonálne lieky, ktoré normalizujú počet androgénov.

  Metódy odstránenia akné na tvári

  Neodporúča sa odstrániť zápalové prvky samotné. To môže viesť k ďalšiemu šíreniu baktérií a hnisu do kože. Ako odstrániť akné na tvári v tomto prípade? K tomu môžete kontaktovať lekára, ktorý odstráni nahromadený hnis sterilnou ihlou.

  Masáž tváre s akné

  Ďalšou možnosťou boja proti chorobe - masáže Jacques. Vykonáva ho profesionálny masér bez použitia olejov a krémov. Výsledkom je, že priebeh masáže Jacquet vyriešiť hnisajúce vrecká, že normalizuje mazové žľazy, je boj so stagnáciou, zlepšuje metabolizmus a mikrocirkuláciu krvi.

  Hardvérové ​​metódy na liečbu akné na tvári: ako očistiť tvár?

  Liečba môže byť doplnená o hardvérové ​​metódy, ktoré pomáhajú zbaviť sa vyrážok. Patrí sem použitie laseru a fototerapie.

  Starostlivosť o pleť po akné na tvári

  Po odstránení zápalových a protizápalových prvkov na koži môžu zostať jazvy, rúry a škvrny. Ak chcete znížiť ich viditeľnosť alebo úplne zbaviť sa po akné, používajú sa chemické peelingy, spôsob brúsenia kože brúsivami, brúsenie lasermi.

  Ako zabrániť akné na tvári?

  Ak má vaša pokožka tendenciu k vysokému obsahu tuku a vytváraniu vyrážok, je dôležité vybrať si správne prostriedky. Odporúčame vám venovať pozornosť sérii "STOP-ACNE" - krémy, čistiace prostriedky na tvár a tonikum od spoločnosti "La Cree". Zloženie týchto produktov zahŕňa jedinečný komplex Alpaflor Alp-Sebium, ktorý normalizuje činnosť mazových žliaz, redukuje nadmerný obsah tuku v koži a má protizápalový účinok.