Hlavná

Dermatitída

Akné: príčiny a spôsoby, ako sa ho zbaviť

Problémy s tvárou a všeobecne s kožou sú vždy zle potláčané sebavedomie a pocity človeka. Nepríjemné pupienky s abscesmi vyzerajú úprimne odpudzujúce, nútia ich nenávidieť ich odraz v zrkadle. Takže, poďme sa pozrieť, akné čo je to a ako sa s ním zaobchádzať?

Čo je to akné?

Ľudia majú vlasy na koži. Oni, alebo skôr ich žľazy a tvoria akné. Fotografia zobrazuje štruktúru vlasov a ich umiestnenie do pokožky. Je to mazový vak, keď je zablokovaný keratinizovanými bunkami hornej vrstvy, vedie k tvorbe akné.

Ženy majú zvyčajne akné na chrbte na lopatkách, ramenách, hrudníku a tvári. U mužov sa akné nahromadzuje najviac v oblasti tváre. Vo všeobecnosti sú náchylnejšie k akné v dôsledku zvýšenej produkcie testosterónu pohlavného hormónu. Umožňuje žľazám aktívne vylučovať mazu, čím zhoršuje situáciu.

Aj ženy by mali venovať pozornosť výslednému zápalu mazových žliaz, pretože vo veku po 25 rokoch môže poukazovať na porušenie práce vnútorných orgánov vrátane problémov s hormonálnym zázemím.

Výskyt akné u adolescentov sa považuje za normálny, čo je dôkaz konečnej tvorby tela, ktorý je regulovaný veľkým uvoľňovaním hormónov a preto ovplyvňuje zdravie pokožky (pozri foto nižšie).

Okrem typického umiestnenia na hrudi, na zadnej strane ženy a na tvári človeka sa na hlave môže objaviť akné - presnejšie na spojenie holé kože a vlasov. Ide o špeciálny typ akné, ktorý možno klasifikovať samostatne.

Príčiny akné

Príčiny výskytu akné u ľudí sú rôznorodé, ale spadajú do dvoch všeobecných kategórií: tých, ktoré vznikli pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov.

 • Alergické reakcie prispievajú k vzniku akné. Funguje to takto: zo syntetickej tkaniny s nekvalitným farbivá, zlé kozmetiky s alergénmi sa, lacná pracie prášky môžu spôsobiť podráždenie, čo vyvíja tlak na psychiku, čo muža hrebeň postihnutú oblasť. Vzhľadom na škrabance a trhliny v koži, môžu dostať infekciu, ktorá spôsobí akné.
 • Zlé návyky. Fajčenie jedu celé telo, alkohol odstraňuje vodu, kazí žalúdok, zabraňuje tomu, aby telo vyplňovalo užitočné látky, stimuluje činnosť mazových žliaz. Zvyk je v miestach rýchleho občerstvenia, piť šumivé nápoje, jesť veľa tučných, vysokokalorických potravín tiež prispieva k vylučovaniu kožného mazu, trosky tela.
 • Konštantný stres. Táto podmienka znamená mobilizáciu všetkých zdrojov tela, jeho prácu v plnej sile, ktorá ho nielen nosí, ale aj vynúti tuk, aby sa vyčlenila aktívnejšie.
 • Dlhodobý a pravidelný pobyt na slnku. Kvôli tomu sa telesná teplota zvyšuje, uvoľňuje veľa potu, aby sa stabilizovala a zabránila prehriatiu a súčasne mazové žľazy pracujú oveľa aktívnejšie. Koža sa stáva lesklou a mastnou vo vzhľade, póry sú otvorené, takže keď sa na nich dostane prach, špina, iné dráždivé látky, nakoniec sa vytvoria uzavreté komedony.
 • Tesné oblečenie. Tesne priľnavé tkanivá tĺňajú pokožku a pokrývajú pokožku prístupom kyslíku a normálnym fungovaním, čo vedie aj k tvorbe akné.
 • Nedostatočná hygiena. Nedostatok denných vodných postupov vedie k upchávaniu pórov nečistotami a keratinizovanými kožnými časticami, a preto prispieva k tvorbe akné.

Zvýšená práca mazových žliaz na tvári a tele môže byť spôsobená vnútornými faktormi:

 • Problémy s endokrinným systémom. Ich dôsledkom je porušenie sekrécie hormónov, ktoré môžu podporiť zvýšenú sekréciu kožného mazu a tvorbu komedónov, akné.
 • Tehotenstvo tiež prispieva k vzniku akné na zadnej strane ženy - je to spôsobené hormonálnymi poruchami spôsobenými zmenami v tele pri prenášaní dieťaťa.
 • Čas puberty, ktorý sa vyznačuje aj nekontrolovaným uvoľňovaním hormónov počas konečnej tvorby dospelého organizmu.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu, genitourinárny systém tiež vedú k vzniku akné. Nesprávna práca týchto orgánov vedie k tomu, že trosky nie sú odstránené spôsobom, akým sú predpísané a telo sa ich snaží zbaviť pocením a je to priaznivé prostredie pre tvorbu akné.
 • Nedostatok vitamínov, najmä B5.

Vnútorné faktory závisia hlavne od hormonálnej stability, a preto v obdobiach, kedy sa tento rizikový faktor zvyšuje, stojí za to pozornejšie na pokožku a zachovanie jej tvaru.

Ako sa tvorí akné?

Predtým, než premýšľate o liečbe akné na tvári alebo iných častiach tela, musíte zistiť, ako sa objavujú a vyvíjajú. "Život" pupienka je rozdelený do troch hlavných etáp:

 • Pôvod problému. Z iného dôvodu sú póry upchaté kožným mazu a tvoria komédie. Takéto vystúpenia sú úplne bezbolestné a nie vždy okamžite viditeľné. Oni zvyčajne nevenujú pozornosť. Existujú dva typy:
  • Otvorené - to sú obvyklé čierne bodky. Jasne vystupujú na pozadí kože. Je čas zovreť, ale nie tesne na kožu, takže sa tuk dostane do styku s kyslíkom a zmení sa na čierne.
  • Zatvorené. Póry sú naplnené tukom pod hornou vrstvou kože a vyzerajú ako mierne opuchy na koži. Takéto formácie majú mliečny tón a sú obzvlášť neviditeľné.
 • Aby sa pimply komedo zapáliť, to znamená, že dostane infekciu. V závislosti od typu a umiestnenia pupienkov môžu byť odlišné. Tu sú základné akné:
  • Propinobaktérie v akné rozkladajú tuky a podporujú zápaly okolitých tkanív. To vedie k tvorbe papuliek. Takéto akné môžu aktívne rásť, aby prijali vážnejšie formy;
  • V zanesenom koži sa môže pridať stafylokoková infekcia, ktorá prispieva k vzniku abscesov alebo iným spôsobom - pustulám. Jedná sa o ťažkú ​​formu akné, ktorá podporuje tvorbu škaredých jaziev po uzdravení;
  • Nekrotické akné je v podstate folikulov, preto existujú vážne následky a jazvy, ktoré pripomínajú uzdravenú kiahňu. Tiež prispieva k tvorbe pustúl;
  • Flegmózny variant akné má zamerať zápal už v tukových bunkách. Po odstránení hnisu sa dlho uzdravuje a ponecháva silné jazvy.
  • Nodulárne-cystické akné je sieť taveného, ​​hlbokého, purulentného akné. Po uzdravení na koži sú stále viditeľné "hrbole" - cystické útvary;
  • Existuje takzvaná fulminantná forma, ktorá sa prejavuje v dôsledku vážneho narušenia tela, najmä tráviaceho traktu. Akné sa rýchlo rozvíja, mení sa na pustulu a tvorí nekrotickú tkanivu. Dôsledky sú viditeľné a hlboké jazvy. Vo väčšine prípadov sa táto forma rozvíja u mladých ľudí, ale aj dievčatá môžu byť náchylné na takúto chorobu, ktorá sa v nich vyskytuje vo veľmi komplikovanej a bolestivej forme.
 • Po priebehu liečby na koži sa tvoria jazvy charakteristické pre každý druh. V miernych formách sú to malé, ťažko viditeľné atrofické jazvy, s vážnymi - dobre označenými jazvami a útvarmi.

Existuje tiež rozdelenie na závažnosť akné:

 1. Jednoduchá forma je formácia otvorených komedónov;
 2. Uzavreté komedóny a papuly sa vzťahujú na akné strednej závažnosti;
 3. Ťažká forma je pustuly a papuly vo veľkom počte.

V závislosti na závažnosti a príčinách akné sa vyberie liečba a špecialista. Môžu sa odstrániť malé problémy a kozmetička a veľké postihnuté oblasti by mali liečiť dermatológovia.

Ako môžem liečiť akné?

V priemere, liečba akné na tvári a telo trvá asi šesť týždňov. Prvé znateľné výsledky sa začnú až po 4 týždňoch av zložitých prípadoch môžu trvať až 4 mesiace aktívneho vystavenia poškodeným oblastiam. Existujú rôzne lieky, ktoré sa používajú na odstránenie akné.

Prostriedky na akné

Benzoylperoxid. Tento prostriedok je potrebný na zničenie baktérií v oblasti infekcie. Vzťahuje sa na lokálnu liečbu, účinne pomáha a aplikuje sa v prítomnosti akné a pupienkov s akné. Ak sú iba posledné - liek nebude účinný. Používa sa v kombinácii s inými liekmi proti akné. Vyrába sa v mnohých formách - gél, masť a tak ďalej.

Kyselina salicylová. Je potrebné odstrániť hornú vrstvu zkorodovaného, ​​ktorá upcháva kožné bunky. V tomto prípade činidlo tiež rozpúšťa zátky, ktoré sú tvorené z tuku a čistí ich. Vyrábané v rôznych formách a s rôznymi koncentráciami. Je menej účinný ako iné lieky a je vhodný na prevenciu počas puberty.

Retinoidy. Menšia, ale účinnejšia ako kyselina salicylová. Sú odvodené od vitamínu A a slúžia na odstránenie z pórov komedónov a resorpcie akné. Účinné v prítomnosti iba akné alebo ich kombinácie a akné. V kombinácii s antibiotikami alebo benzoylperoxidom. Treba poznamenať, že liek sa nemôže používať počas tehotenstva.

Kyselina azelaínová. Potreba bojovať proti baktériám a odstrániť mŕtvu kožu, ktorá upcháva póry. Používa sa ako samostatne, tak ako súčasť iných liekov. Vyrába sa vo forme gélu a krému.

Lieky so sírou. Pomôžte sa zbaviť zápalu v pupienkoch. Pri prítomnosti hnisu už nie je účinná. Zvýšenie účinnosti benzoylperoxidu, na pozadí iných činidiel, je celkom zbytočné a má nepríjemný zápach.

Tiež rôzne antibiotiká môžu byť použité na akné. Môže to byť lokálna liečba, ako aj účinok na celé ľudské telo. Prvý sa používa takmer vždy v prítomnosti zápalu - pomáha bojovať proti infekcii. Druhá je nevyhnutná v extrémnych prípadoch, keď žiadna iná terapia nepomohla a musíte v priebehu choroby začať aktívnejší zásah (zvyčajne ide o cystickú formu).

Injekcie kortizónu sa vykonávajú v oblasti veľkej lézie kože a pomáhajú predchádzať chirurgickým zásahom. Pomáhajú zlepšiť vzhľad a v dôsledku toho akné nezanecháva veľké jazvy. Jedná sa o protizápalový steroid, ktorý môže predpisovať a podávať iba lekár.

Existujú tiež určité postupy, ktoré zníži kozmetickú poruchu po liečbe akné. Sú vymenovaní lekárom alebo kozmetikom podľa stupňa, zložitosti a typu ochorenia.

Prevencia akné

Pochopenie pojmu akné, aké je to a ako s ním zaobchádzať, stojí za zmienku o prevencii ich výskytu. Mal by sa začať od začiatku dospievania - keď je práca mazových žliaz na tvári a tele mimoriadne silná a telo sa nedokáže vyrovnať s čistením a reguláciou tuku v póroch. Súčasne, ak už sú na tvári kožné škvrny, je potrebné liečiť liečbu v závislosti od fázy alebo lekára alebo kozmetika.

 • Čistenie pórov. Vzhľadom k tomu, akné je spôsobené zablokovaním vlasových folikulov, musíte dôkladne vyčistiť pokožku keratinizovaných častíc. Je potrebné robiť to pravidelne (raz alebo dvakrát týždenne, v závislosti od typu pokožky) na domáce čistenie. Toto sa dá urobiť len na pokožke bez zápalu, maximálne s uzavretými komedónmi, inak hrozí nebezpečenstvo "rozšírenia" zápalu cez neinfikované miesta prostredníctvom mikro škrabancov.
 • Je potrebné pravidelne čistiť pokožku prachu a nečistôt, ktoré na ňu padajú počas dňa. K tomu je lepšie použiť vhodné kozmetické prípravky na pokožku, pretože mydlá a vodovodná voda z batérie nadmerne ju otesávajú a produktivita tuku je aktívnejšia. Je dôležité umyť make-up na noc.
 • Nepoužívajte tesné oblečenie, nedotýkajte sa postihnutých oblastí tváre šálok, golierov a iných tkanív, ktoré môžu infikovať, ďalej dráždi pokožku.
 • V dospievaní alebo so zvýšeným potentiálom pre zdravú pokožku je životne dôležité udržiavať správnu výživu a piť veľa obyčajnej, čistej vody bez ďalších nečistôt, vyhýbať sa mastným a akútnym.
 • Musíte sa snažiť byť menej nervózny a pozerať sa na čas strávený na otvorenom slnku - mierne opaľovanie dokonca pomôže v boji proti akné, prebytok len zhorší situáciu.
 • Je dôležité sledovať činnosť žalúdka, vyhnúť sa dysbióze, najmä pri vysokých rizikách - napríklad pri užívaní antibiotík.

Akné nie je smrteľná a život ohrozujúca choroba, ale má silný vplyv na osobu v sociálnom pláne, môže zničiť kariéru a dokonca aj život. Je nevyhnutné naučiť teenagerov, aby sa starali o seba alebo začali liečiť a obnovovať pokožku v každom veku, pretože život bez akné je oveľa prekrásnejší.

Liečba akné: čo to je, príčiny ochorenia a lieky na problémovú pokožku na tvári

Všeobecne sa uznáva, že problémová koža je veľa teenagerov a školákov. Keď dospievania prebehlo bez zádrheľov, ale s príchodom splatnosti pupienkov, ľudia budú musieť vysporiadať s akné - čo to je, ako prekonať tento problém. Túto situáciu riešiť, je potrebné dôkladne preskúmať problém a získať odborné poradenstvo.

Príčiny akné

Prečo sa akné na tvári a tele? Hlavným, ale ďaleko od jediného stavu je prevalencia testosterónu v tele. To je jeho úroveň počas puberty mimo rozsahu, neposkytuje normálne žiť dospievajúcim a spôsobuje prejavy akné. U dospelého sa stabilizuje hormonálne pozadie a kožné defekty prechádzajú samé seba bez vonkajšej pomoci.

Avšak lekári sa domnievajú, že na vyvolanie vyrážok na koži môže stres, znížená imunita, spánkové ložiská infekcií a gastrointestinálne ochorenia. Najbežnejšie príčiny akné sú:

 • používanie lacných dekoratívnych kozmetických prípravkov škodlivých pre pokožku;
 • používanie steroidných prídavných látok v potravinách;
 • nedostatok vitamínov v tele;
 • nedodržiavanie pravidiel hygieny pokožky;
 • všeobecné zníženie imunity;
 • zmena hormonálnej rovnováhy pred menštruáciou u žien;
 • zmena klímy z chladného na teplé s vysokou vlhkosťou;
 • Vnútorné ložiská infekcií a zápalových ochorení.

Nezávisle hľadanie príčiny vzniku akné je zbytočné. Najzkušenější dermatológovia tento deň neberú. Lekári tiež neodporúčajú oddialiť problém a požiadať o pomoc čo najskôr: vykonajte testy, podrobte sa ultrazvuku vnútorných orgánov a diagnostikujte všetky systémy tela. Včasná liečba začne rýchlo uvoľniť akné na tvári, zabrániť začervenaniu, zjazveniu kože a ďalšiemu šíreniu choroby.

Typy akné

Popíšte v jednom slove aké je akné, nemôžete. Kožné ochorenie je polymorfné a zoznam príznakov bude trvať desiatky stránok. Pre pohodlie bola táto klasifikácia prijatá:

 • Akné vulgaris, alebo pupienok vulgaris. Otvorené akné na koži - to sú malé čierne škvrny na tvári. Uzavreté vyzerajú ako hrbole, plné belavého obsahu.
 • Papuly - červené pupienky na tvári bez hnisu. Takéto akné je bezprostredné po niekoľkých dňoch.
 • Pustuly - purulentné akné po celom tele, často sa objavuje na koži vedľa papuly.
 • Hlboké akné je veľké akné, husté a bolestivé na dotyk. Vo vnútri nie je žiadny hnisavý obsah.
 • Cystické akné môže ovplyvniť nielen tváre a čelo, ale aj veľké časti tela: chrbát, ramená, nohy. Jedná sa o veľké vrecká naplnené hnisom, ktoré po uzdravení nechávajú jazvy na koži, pigmentáciu, zväčšené póry. Príčina vzniku týchto akné sa často stáva pustulóznou psoriázou.

Liečba akné

Boj proti akné na tele by mal začať okamžite, bez toho, aby čakal, kým sa na koži nevyskytnú hrubé kozmetické chyby. Hoci sa nemusíte spoliehať na rýchly výsledok po niekoľkých procedúrach. Aj keď bolo možné úplne zastaviť zápal mazových žliaz na koži, zabezpečiť, aby nedošlo k žiadnym novým výskytom akné, dermatológovia nemôžu. Pokiaľ ide o to, ako liečiť akné na tvári, brade, tele, potom môže byť niekoľko možností:

 1. Keď je známy zdroj problémov, liečba je jednoduchá - odstránenie príčiny.
 2. Bežné problémy tela môžu byť upravené pomocou lekára, liekov, diéty.
 3. Nezabudnite na jednoduché domáce prostriedky na starostlivosť o pleť: masky, pleťové vody, krémy.
 4. Najplodnejšou bude komplexná terapia: použitie gélov a masti, antibiotiká.

Masť z akné na tvári

Ako lokálna liečba lekári ponúkajú svojim pacientom použitie vody, krémov a gélov. Pri výbere finančných prostriedkov treba postupovať opatrne. Nielen, že sa produkt úplne zhoduje s typom vašej pokožky. Rovnako dôležité je vybrať masť z akné na tvár zložením. Vyberte si medzi takými komponentmi, ako sú:

 • Benzoylperoxid - zabíja baktérie, ktoré prispievajú k zápalu vlasových folikulov na koži.
 • Kyselina salicylová - rozpúšťa upchávanie pórov, exfoliuje mŕtve bunky a čistí pokožku.
 • Retinoidy sú deriváty vitamínu A. Nezdravujú len akné na tvári, ale pomáhajú odstrániť zvyšky z pórov.
 • Kyselina azelaínová je antibakteriálna látka, ktorá sa vyskytuje ako ďalšia zložka kyseliny salicylovej alebo retinoidov.

Efektívna možnosť, keď vybraná masť obsahuje 2-3 zložky. Všetci sa navzájom dopĺňajú a pracujú dokonale v pároch. Nezabúdajte však, že na dosiahnutie výsledkov používajte lieky prísne podľa pokynov výrobcu. Obvykle je priebeh liečby od 4 do 8 týždňov a jedna liečba účinku neprináša.

Liečba akné antibiotikami

Úplne vyliečiť a zabrániť výskytu akné plechovky. K tomu musíte okrem masti použiť aj lieky - antibiotiká pre akné. Z menších vyrážok sú predpísané na vonkajšie použitie, sú súčasťou krému alebo tonika. V prípade vážneho poškodenia sa lieky majú liečiť vnútorne. Medzi krémy, gély, masti s antibiotikami sa osvedčili:

Ktorékoľvek z nich je možné zakúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Výber perorálnych liekov bez konzultácie dermatológa je nemožný. Iba lekár presne určuje dávkovanie a počet dní užívania tabliet. Nezabudnite: pitie antibiotík podľa vášho uváženia je nežiaduce. Nemôžu sa vyrovnať s akné a spôsobiť významné poškodenie tela.

Laserová liečba akné

Po odstránení hlavnej príčiny je potrebné využívať možnosti technológie a odstrániť jazvu z vulgárneho akné alebo pigmentového škvrny pomocou laseru. Nie je však možné klasifikovať tento postup ako lacnú metódu eliminácie následkov kožných problémov. Liečba akné laserom bude stáť pacientovi značné množstvo, ale účinok môže byť videný okamžite.

Boj s následkami laseru bude na úrovni buniek. Podstatou jeho práce je stimulácia produkcie kolagénu. Látka musí sama spustiť v pokožke procesy obnovy buniek a regeneráciu tkanív. S týmito úlohami sa doteraz vysporiadali s dvomi typmi laserov: frakčnými a oxidom uhličitým. Obe metódy sú často ponúkané v moderných kozmetických klinikách.

Výživa pre zlú pokožku

Na akné je preč navždy nezabudnite na základy správnej výživy. Strava s akné naznačuje, že by ste mali úplne odstrániť z diéty:

 • ostré, vyprážané, mastné jedlá;
 • cukrovinky;
 • sladká sóda;
 • nápoje na báze chmeľu;
 • čokoláda.

Pri kožných problémoch budete musieť robiť bez mliečnych výrobkov. Dokonca aj varianty s najnižším obsahom tuku obsahujú testosterón a inzulínové hormóny, ktoré môžu zvýšiť akné na tvári a tele. Namiesto toho je lepšie si vybrať pokrm vhodný pre pokožku s vláknami a vitamínmi:

 • zelenina, ovocie;
 • greeny;
 • morské ryby;
 • celé zrná.

Video: ako sa zbaviť akné na tvári

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Akné na tvári príčiny

Ochorenie mazových žliaz charakterizované blokádou a zápalom vlasových folikulov sa nazýva akné (akné) alebo akné. Rozmanitosť príčin a klinických prejavov akné, jeho častý výskyt v rôznych vekových kategóriách, spôsobili kozmetické problémy, čo robí túto chorobu relevantnou pre mnohých lekárov. Hlavnými prvkami akné sú pustulózne a papulózne akné, komedóny, uzlové útvary a cystické dutiny. Pri účinnej liečbe akné zohráva dôležitú úlohu individuálny a integrovaný prístup.

Bola nazývaná choroba mazových žliaz charakterizovaná blokádou a zápalom vlasových folikulov akné (akné), alebo akné. Rozmanitosť príčin a klinických prejavov akné, jeho častý výskyt v rôznych vekových kategóriách, spôsobili kozmetické problémy, čo robí túto chorobu relevantnou pre mnohých lekárov.

Termín "akné" odzrkadľuje vzťah medzi príčinami a účinkami prejavov kože z celkového stavu organizmu. Pri vzniku akné, infekcie, poruchy v genetickom, endokrinnom a imunitnom aparáte hrajú dôležitú úlohu, tráviace a neuropsychické poruchy.

Akné vyrážky sa vyskytujú takmer v každom veku: od obdobia novorodenca až po starnutie. Predtým sa akné považovali za veľmi dospievajúci problém, avšak v posledných desaťročiach sa častejšie objavili prípady akné u pacientov vo veku 25-35 rokov. Najbežnejšou formou akné je juvenilné akné, pozorované u pacientov vo veku 12-24 rokov v takmer 90% prípadov. Akné vyrážka prináša veľa skúseností o jeho výskyt ľuďom akéhokoľvek pohlavia a veku.

Príznaky akné

Vysypnye prvky s akné sú reprezentované uzavretými a otvorenými komedónmi, papulóznym a pustulóznym akné, uzlovými a cystickými formáciami. Uzavreté komedóny sú bezzápalové uzlové útvary bielej farby, ktoré nemajú výstup na povrch kože. Ďalej akumulácia v póroch mazových žliaz sekréty, epitelových buniek, výsledky pigment prachu v tvorbe otvorených komedónov, čierny mať vyčnievajúce nad povrch kože, špičky. Typická lokalizácia komedónov - koža čela a brady.

Pokračovanie lipnutie na existujúce zablokovanie zápal vlasových folikulov vedie k vzniku vyrážok, pustulárnu akné, a u ťažkých foriem - cystickej dutiny, flegmonózní a nekrotických akné prvky. Papulózna akné (lat «papula» -. Uzlíka akné) - nadmorská výška, hustá kopec kože o veľkosti hrášku na červenohnedý modrasté sfarbenie. Viaceré papuly dodávajú pokožke nerovný vzhľad. Papuly môžu vymiznúť alebo pohybovať ďalej do pľuzgieriky. Pustulárnu akné (latinsky "pustula." - absces) - bolestivé bublina s obsahom hnisavých mäkšia ako konzistencia papula. Malé až 5 mm v priemere, pľuzgiere zvyčajne liečiť úplne po veľké pľuzgiere často vľavo vady jazva.

Ďalší vývoj zápalových prvkov akné môže viesť k vzniku uzlín a cystických dutín. Uzly sú veľké infiltráty (s priemerom väčším ako 5 mm) umiestnené v koži a podkožnom tuku. Pri obrátenom vývoji sa uzliny rozpadajú, ulcerujú a liečia sa jazvou. Cysty sú dutiny vyplnené hnisom, fialovo-kyanotickou farbou. Liečenie cysty sa vyskytuje aj pri tvorbe jazvy.

Mechanizmus vývoja akné

Mechanizmus akné je spôsobený vzájomnou činnosťou 4 faktorov:

 1. Nadmerná sekrécia mazových žliaz. Hyperné sekrécia mazu vedie k zníženiu baktericídnych vlastností a zmenám konzistencie. Sekrecia mazových žliaz sa stáva hustá, vytvárajú zátky v kanáloch a blokujú ich. Často sa pozoruje v období rýchleho pubertu u adolescentov av poslednom týždni menštruačného cyklu u žien.
 2. Folikulárna hyperkeratóza. V srdci vývoja folikulárnej hyperkeratózy je porušenie normálneho procesu neustáleho obnovovania vlasových folikulárnych buniek. Zahustenie povrchovej stratum corneum vlasových folikulov spolu s mastnými zátkami vytvára ďalšiu prekážku odtoku sekrécie mazových žliaz.
 3. Reprodukcia akné z propionických baktérií (Propionibacterium acnes). Veľké množstvo mikroorganizmov žijúcich na koži zdravých ľudí za určitých podmienok môže spôsobiť akútne zápalové reakcie. Mastné horné zátky vlasových folikulov sú priaznivým prostredím pre ich zvýšenú reprodukciu a aktívnu životnú aktivitu. Vedúca úloha vo výskyte akné patrí akné propionických baktérií.
 4. Zápal. Aktívna reprodukcia akné propionických baktérií vedie k odozve tkanív a vzniku zápalu v nich.

Endogénne príčiny akné

Na základe výskytu akné je porušenie funkcie mazových žliaz - hypersekrécia mazu. K tomu dochádza pod vplyvom mnohých vnútorných a vonkajších príčin, ktoré vytvárajú úrodnú pôdu pre vývoj akné.

1. Testosterón a akné.

Jednou z najčastejších príčin akné v adolescentnom období sú hormonálne zmeny v tele. Aktívne uvoľňovanie steroidných hormónov, najmä androgénov - mužských pohlavných hormónov a u dievčat a mladých mužov spôsobuje zvýšenú sekréciu mazových žliaz. Kožný tuk mení svoje vlastnosti a mení sa z kvapaliny na hustú a viskóznu.

Vlastnosti hormonálneho pozadia a kožné reakcie je možné zdediť. Preto je pravdepodobnosť, že dospievajúce čierne nohy u mladých ľudí, ktorých rodičia trpia akné, oveľa vyššia ako u vrstevníkov s nezahojenou dedičnosťou.

2. Predmenštruačné akné.

Úroveň steroidných hormónov u žien kolíše počas menštruačného cyklu a stúpa až do konečnej fázy. Táto okolnosť je spojená s výskytom erupcií akné približne týždeň pred menštruáciou u 70% žien. Dokonca aj tí, ktorí netrpia akné, často zaznamenali výskyt jediného akné na brade v predvečer menštruácie.

3. "Hormonálne" akné.

Výskyt akné a akné v adolescentnom období je fyziologicky určený. Avšak ak akné pretrváva v dospelosti, potom je to vážny signál, aby ste premýšľali o vašom zdraví. Zvyčajne prítomnosť takýchto škvŕn naznačuje porušenie produkcie pohlavných hormónov.

U žien môže byť takzvané hormonálne akné spôsobené polycystickými vaječníkmi, tehotenstvom alebo potratom, tj podmienkami spojenými s náhlymi zmenami v hormonálnom pozadí.

Endokrinné poruchy v činnosti nadledviny alebo hypofýzy tiež ovplyvňujú výskyt akné. Takže stav hyperandrogenizmu (prebytok mužských pohlavných hormónov - androgénov) je často sprevádzaný výskytom akné. Pre dospelých trpiacich akné je preto povinné nielen navštíviť kozmetika alebo dermatológov, ale aj množstvo laboratórnych štúdií, konzultácií endokrinológov a gynekológov (pre ženy).

4. Hyperkeratóza. Zahusťovanie povrchu Stratum corneum - hyperkeratóza - môže vyvíjať pod vplyvom viacerých faktorov, hormonálne, nedostatok vitamínu A, vystavenie kože na škodlivé chemikálie (napr., Mazací olej) alebo mechanickým faktorom (trenie, tlak). Zahustený nadržaný váhy spolu s pozmenenými mazu upchávajú póry, ktoré sa skladajú priaznivého prostredia pre mikrobiálne vývojového procesu.

5. Choroby gastrointestinálneho traktu. Mnohí vedci objavujú akné priamo závislé od charakteru výživy a stavu gastrointestinálneho traktu pacienta. V skutočnosti prevalencia uhľohydrátových potravín v strave a nedostatok esenciálnych aminokyselín a zdravých tukov vedú k hyperfunkcii mazových žliaz. V niektorých prípadoch môže korekcia výživy normalizovať sekréciu mazu a zbaviť sa akné.

Podľa lekárskej štatistiky sa u viac ako 50% ľudí akné vyskytuje na pozadí už existujúcej gastritídy a dysbiózy, ďalších 30% - na pozadí patologických stavov čreva. Lokalizácia lokalizácie vyrážok závisí od lézie jednej alebo druhej časti tráviaceho traktu. Vyrážky v nosiči, tvárach, rohoch v ústach môžu naznačovať zmeny v pankrease, v časovej oblasti - žlčník, cez horný ret - hrubý a na čele - tenké črevo. Preto stav tráviaceho ústrojenstva zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky. Normálna črevná mikroflóra, ktorá poskytuje 70% ľudskej imunity, zabraňuje tvorbe nového akné a poskytuje hojenie už dostupných.

6. Individuálna mikroflóra kože. V koži, a ústia mazových zdravých ľudských žliaz žijú propionbakterii akné a granulosum, epidermálna stafolokokk, roztočov, plesní, a tak ďalej. D. Za normálnych podmienok, ktoré nespôsobujú žiadne problémy, ale nerovnováha v tele (hyperandro, pupienky alebo akné) vedie k ich aktívnej reprodukčné a zápalové procesy v koži.

7. Stres. Samotný stres nespôsobuje akné, ale jeho vplyv na hormonálny a imunitný stav organizmu môže zhoršiť prejav akné, čo spôsobí nové erupcie akné a oslabenie ochranných mechanizmov.

8. Poruchy imunitného systému. Oslabenie imunity môže byť spôsobené mnohými dôvodmi: stresmi, chorobami tráviaceho systému atď., Ale vždy má za následok zníženie odolnosti tela voči rôznym nepriaznivým účinkom. Na pozadí poklesu ochranných mechanizmov pokožky môžu aj zvyčajne "neutrálne" mikroorganizmy spôsobiť značnú ujmu.

Exogénne príčiny akné

 1. kozmetika (komedogénna kozmetika ako príčina akné). "Provokatéra" akné môžu byť, a tzv comedogenic kozmetika, tj upchávajú póry a prispievajú k akné:.... krémy, prášky, pasty, červenať, atď. Látky tvorbu komedónov, zahŕňajú oleje (kukuričný, kokosový orech, minerálne, broskyne, mandle, sója), lanolín, vazelína, kyselina olejová, síra, skvalén, sorbitan oleát, laurylsulfát sodný, myristyl laktát, a ďalšie. Maskovacie akné pomocou kozmetiky pre ďalšie zhoršuje akné. Preto sa pri nákupe výrobkov starostlivosti a make-up vybrať produkty označené "nekomedogénny» (non comedogenic).
 2. Teplo a vlhké podnebie. Ak chcete zhoršiť priebeh akné alebo spôsobiť jeho vzhľad môže byť vysoká vlhkosť a horúce podnebie. Erupcie sú častejšie lokalizované na hrudníku, krku, chrbte - tie oblasti, ktoré sú neskoro podráždené.
 3. Slnko a ultrafialové žiarenie. Ultrafialové v miernych dávkach suší a dezinfikuje akné a opaľovanie optikuje farbu pleti, čím maskuje akné akné. Avšak nadbytok ultrafialového žiarenia má úplne opačný účinok. Zvýšená sekrécia mazu a ďalšie sušenie stratum corneum vedie k zhoršeniu akné a zvýšeniu počtu akné. Tento mechanizmus funguje aj pri opaľovaní na otvorenej pláži av soláriu.
 4. Profesionálny kontakt s toxickými látkami. Odborná činnosť mnohých ľudí spojených s priamym kontaktom s domácností a priemyselnej chémie (napríklad oleje, mazivá, chlóru a t. D.), čo spôsobuje výskyt akné prostredníctvom rozvoja hyperkeratóza kože a vlasových folikulov.
 5. Extrúzne akné. Pokusy vytlačiť pupienky a tým sa ich nezávisle zbaviť môžu viesť k opačnému výsledku. Pri stláčaní akné infekcia preniká hlbšími vrstvami pokožky, zaočkuje nezavlažené elementy, vedie k ich infekcii a hnisaniu. Obzvlášť nebezpečné je vytláčanie pupienkov v tvári nasolabiálneho trojuholníka, pretože riziko vyvinutia infekcie krvným prietokom do meningov je skvelé. Čistenie tváre pomocou kroviny v období zápalových kožných vyrážok by sa malo vylúčiť. Efektívnu a bezpečnú liečbu akné môže vykonávať len špecializovaný dermatokozmetológ.
 6. Konštantné trenie a mechanický tlak na pokožku (keď nosíte čelenky, tesné obojky a iné oblečenie) spôsobuje výskyt akné v týchto oblastiach.
 7. Liečivé akné. Pri liečení mnohých chorôb vnútorných orgánov doteraz sa používajú steroidné hormóny, ktoré spôsobujú výskyt liečivého akné. Táto forma akné sa vyznačuje náhlym výskytom akné, ktorý sa zhoduje s nástupom kortikosteroidov. Výskyt akné sa pozoruje aj u žien, ktoré prestali užívať antikoncepčné tabletky.
 8. Nadmerná čistota. Nadmerná čistota, ak nie paradoxne, môže tiež vyvolať výskyt akné. Časté pranie vysušuje pokožku tváre, znižuje jej ochranné vlastnosti a zhoršuje prejav akné. Umývanie rúk by však malo byť pravidelné, aby sa zabránilo rozptýleniu infekcie zo zdroja zápalu po celom povrchu kože.

Etapy vývoja akné

Na základe vývoja akné sa vyskytujú poruchy v práci mazových žliaz, čo vedie k tvorbe mazových horných zátok v ich kanáloch. Na povrchu zátok (komedóny) sa začínajú patogénne baktérie rozmnožovať, čo spôsobuje podráždenie a purulentný zápal okolitých tkanív. Akné erupcie sú hlavne lokalizované v oblasti brady, nosa, čelo, chrbta a hrudníka, čo je najväčšia akumulácia mazových žliaz. Prvky akné môžu byť nezávadné (komedóny) alebo zápalové (papuly, pľuzgiere).

V závislosti od závažnosti toku akné sa rozlišujú štyri fázy procesu.

 • 1. etapa. Mierna forma akné. Charakterizovaná prítomnosťou uzavretých a otvorených komedónov na koži bez príznakov zápalu, jednotlivých papulov. Liečba akné v tejto fáze nie je ťažké.
 • 2 fázy. Mierny prejav akné. Prvky akné na koži predstavujú veľké množstvo uzavretých a otvorených komedónov, akné (10-20 papulov) so známkami zápalu. Prognóza liečby v tomto štádiu je dlhá (6-8 týždňov), ale priaznivá.
 • 3 fázy. Ťažká forma akné. Rovnaké príznaky ako v druhom štádiu sú zaznamenané, ale množstvo zápalových prvkov na koži sa zvyšuje na 20-40. Je potrebná špeciálna liečba.
 • 4. etapa. Extrémne ťažká forma akné. Je charakterizovaný veľkým počtom papuliek, pustúl, uzlov (viac ako 40 prvkov). Vyžaduje si vážne špecializované ošetrenie.

Liečba akné

Hlavné úlohy

 • Prevencia vzniku nových komedónov. Zahŕňa riadnu starostlivosť o problémovú pokožku a opatrenia na celkové zlepšenie organizmu.
 • Odstránenie existujúcich komedónov. Vykonáva sa s pomocou komedolytických liečiv a komédiov v domácnostiach alebo v kozmetických salónoch.
 • Zníženie sekrécie kožného mazu. Dosiahnutie významného klinického účinku je možné pri znížení sekrécie o 30% alebo viac. Použité liečivá sú skupina retinoidov, hormónov - estrogénov, antiandrogénov.
 • Odstránenie zápalového procesu a zabránenie jeho šírenia. Dosiahne sa aplikáciou antibakteriálnych liečiv externe a perorálne.
 • Zníženie kozmetických porúch jaziev. Vyrába sa metódou dermabrázie, laserovej terapie, kryoterapie.

Komplexná terapia

 • Absolvovanie priebehu procedúr v kozmetiku a aktívna domáca starostlivosť s odporúčanými liekmi.
 • Kombinovaná vonkajšia liečba s liekmi so systémovými účinkami (ktoré majú vplyv na celý organizmus).
 • Použitie liekov, ktoré ovplyvňujú celý reťazec mechanizmu vývoja akné (hypersekrécia kožného mazu, zvýšená keratinizácia vlasových folikulov, reprodukcia mikróbov, zápal).
 • Prítomnosť chronických procesov v tele (gynekologické, endokrinné, gastrointestinálne ochorenia, ohniská chronickej infekcie) môže interferovať s liečbou akné a znížiť jej účinnosť. Preto by sa paralelne s liečbou akné malo liečiť súbežná patológia.

Pri liečbe akné sa v súčasnosti používa veľké množstvo externých liekov.

Lieky na vonkajšiu činnosť pri liečbe akné

Benzoylperoxid má silný keratolytický a bieliaci účinok, vďaka ktorému sa viac ako 20 rokov používa v dermatológii na liečbu ichtyózy a pigmentácie kože. Jeho vlastnosť "rozpúšťania" keratinizovaných tkanív a výrazný antibakteriálny účinok umožňuje použitie benzoylperoxidu a na liečbu mierneho až stredne závažného akné. Kombinácia benzoylperoxidu s antibiotikami, azolovými zlúčeninami, sirnými prípravkami v kombinovaných prípravkoch významne zvyšuje účinnosť jeho použitia.

Kyselina azelaínová má výrazný protidrogový, antibakteriálny a protizápalový účinok, ale neovplyvňuje produkciu kožného mazu.

tretinoín je syntetický retinoid, analóg vitamínu A. Používa sa pri liečbe akné externe s neúčinnosťou alebo individuálnou intoleranciou benzoylperoxidu. Eliminuje dostupné komedony a zabraňuje vzniku nových kvôli normalizácii procesov keratinizácie epitelu a zníženiu sekrécie mazu.

Benzoylperoxid, kyselina azelaínová a tretinoín sú lieky prvej línie pri liečbe akné. Sú účinné pre dlhodobé používanie (od 3 mesiacov alebo viac). Niekedy ich použitie spôsobuje podráždenie kože, ktoré sa zvyčajne eliminuje znížením frekvencie aplikácie na kožu alebo znížením koncentrácie. Pri liečbe akné s týmito liekmi je neprijateľné súčasné použitie dvoch alebo viacerých činidiel, ako aj zmeny teploty a aktívneho slnečného žiarenia.

Antibiotiká na vonkajšie použitie. Na vonkajšie používanie antibiotík na liečbu akné sa používa v prípadoch, keď nie je účinok liečby liečivami prvej línie alebo kombinovanou terapiou pri liečbe komplikovaných foriem ochorenia. Medzi nevýhody liečby akné s antibiotikami patrí vývoj účinku habituácie a necitlivosti propiónových baktérií.

erytromycín sa považuje za jedno z najefektívnejších antibiotík proti akné. Vysoká antibakteriálna a protizápalová aktivita erytromycínu je ešte výraznejšia v kombinácii so zinkom. Zinok zase znižuje vylučovanie mazových žliaz a uvoľňuje póry, čo uľahčuje lokálny účinok erytromycínu.

klindamycín nespôsobuje návyk kožnej mikroflóry a je vysoko účinná proti propionibaktériám a stafylokokom.

Systémové antibiotiká Podávajú sa vnútorne v kombinácii s lokálnou liečbou so stredným stupňom akné. Z antibiotík tetracyklínu sa často používa minocyklín alebo doxycyklín kvôli ich vysokej antimikrobiálnej aktivite, rýchlej absorpcii a intenzívnej akumulácii v mazových žľazách. Menej často sa pri liečbe akné používajú prípravky clindamycínu, erytromycínu a sulfanilamidu.

Liečba akné systémovými antibiotikami naznačuje ich dlhý (aspoň mesiac) príjem. Počas tohto obdobia sa môže vyvinúť črevnej dysbiózu a vagínu, udržateľný návykové kožné mikroflóru. Iné komplikácie antibiotík sú ulcerózna lézie pažeráka, žalúdočný vred, zmäkčením nechtovú platničku (onycholýza), výskyt hyperpigmentácia kože a nechtov, a tak ďalej. D.

Je potrebné vziať do úvahy interakciu medzi antibiotikami a inými liekmi tak, aby sa ich účinok neprekrýval. Ak antibiotická liečba nie je vyjadrená alebo má dlhodobý účinok, mala by zvážiť zmenu lieku alebo predpisovanie retinoidov.

Antiandrogény. Pri liečbe akné u žien je možná kombinácia externej liečby a príjmu hormonálnej antikoncepcie obsahujúcej antiandrogény alebo estrogénny profil. Ťažké formy akné vyžadujú kombinovanú (vonkajšiu a všeobecnú) liečbu.

Nedostatok klinického účinku liečby po dobu dlhšiu ako 3 mesiace, je jeden z údajov pre Izotretinoín, syntetický analóg vitamínu A. Výhodou tohto prípravku je jeho účinky na všetky mechanizmy akné (zvýšenou sekréciou kožného mazu, folikulárna hyperkeratóza, rozmnožovanie mikroorganizmov, zápal). Priebeh liečby izotretinoínom je od 4 mesiacov do roka.

Hardvérové ​​metódy liečby akné odkazujú na ďalšie a sú uplatniteľné iba vo fáze komedónov. Medzi ne patrí masáž a čistenie tváre, povrchová kryoterapia, laserová terapia, darsonvalization atď.

Chirurgické postupy nemajú široké použitie pri liečbe akné, pretože vedie k tvorbe hrubých jaziev. Pri liečbe abscesových foriem akné môžu byť purulentné ohniská oddelené prípravkami kortikosteroidov.

Zo skúseností so zložitou liečbou akné

Ako ukazuje prax, najlepším výsledkom je komplexný prístup k liečbe akné. Ako už bolo uvedené, že problém akné sú navrhnuté tak, aby v spolupráci lekárov mnohých špecialít, pozorované u pacientov s akné musel prejsť komplexné vyšetrenie dermatológom, gastroenterológ, endokrinológ, gynekológovi. metódy pre výber a trvanie liečby bola stanovená závažnosť akné a závažnosti toku, s ohľadom na individuálne charakteristiky.

Priemerný priebeh liečby akné bol 7-8 mesiacov. V prvej fáze sa súčasťou vonkajšie gél pre ošetrenie povrchu azelovej kyselinu a metronidazol, doxycyklín a príjem. Okrem toho boli predpísané kryoasáž a darsonvalizácia. O mesiac neskôr sa uskutočnil chemický peeling s ovocnými kyselinami v postupne sa zvyšujúcich dávkach. Vykonávali v paralelnom nápravu porušenia v systéme žliaz s vnútornou sekréciou, reprodukčné a tráviacich. O mesiac neskôr, priebežné posúdenie účinnosti liečby akné vykazoval stabilný trend pre zlepšenie: vymiznutie pustulárnu vyrážky bola zaznamenaná v 89%, zníženie počtu komedónov - v 71,2% pacientov, zníženie kožného mazu proces. V budúcnosti došlo k pretrvávajúcemu odpusteniu.

Prognózovanie liečby akné

Pri predpovedaní dlhodobých výsledkov akné je potrebné zvážiť nasledujúce body:

 • Akné je chronické ochorenie neriešiteľné, t. K. Genetická predispozícia alebo aktivačné udalosti môžu spôsobiť novú zhoršenie, a to aj v prípade, že choroba nie je obnovená počas niekoľkých rokov. Avšak s vedomím, príčinu, provokujúce novú vlnu akné, môže byť jasne monitorovať a rýchlo odstrániť zhoršenie akné, zabrániť rozvoju hrubých zmien jazvy kože (po akné) a ku vzniku stabilných kozmetických chýb.
 • Ak už došlo k ochoreniu, zmeny v koži sú nezvratné a človek nedokáže dosiahnuť svoj predchádzajúci ideálny stav.
 • Úplný priebeh liečby akné je dlhý proces, ktorý trvá od 4 mesiacov alebo viac.
 • Liečba akné sa môže vyskytnúť pri exacerbácii procesu, najmä v prvých mesiacoch, keď sa potláčajú mechanizmy vzniku ochorenia.
 • Je potrebné vykonať úplný priebeh liečby akné bez prerušenia, aj keď došlo k výraznému zlepšeniu. Neošetrené akné sa môže kedykoľvek vyhlásiť za nové zhoršenie.

Napriek skutočnosti, že akné je dospelá choroba, ktorá vás sprevádza počas vášho života, nezúfajte. Moderný výber techník a prípravkov na vonkajšiu a systémovú aplikáciu umožňuje výrazne uľahčiť priebeh akné, včas zabrániť jeho exacerbácii, vyhnúť sa závažným komplikáciám a deštruktívnym zmenám v koži. Dnes sa liečba akné vykonáva vo všetkých fázach vývoja ochorenia, čo umožňuje dosiahnuť dobré kozmetické výsledky a dlhodobú remisiu.

Akné na tvári

Obsah článku

Vyrážky na tvári dávajú pacientom veľa skúseností, aby sa cítili neisto, keď sa zaoberali inými a mohli spôsobiť depresívne stavy. Aby ste tomu zabránili, potrebujete vedieť, prečo je na tvári akné, ako liečiť príznaky tejto choroby a odstrániť príčinu jej výskytu. Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie.

Akné na tvári: príčiny

Pod povrchovou vrstvou kože (epidermis) je dermis. V tejto vrstve sú umiestnené mazové žľazy spojené tenkými kanálikmi s vlasovými folikulmi. Tieto žľazy produkujú kožu alebo, ako sa nazývajú aj kožné mazliny. Počet mazových žliaz na tvári je väčší ako v ostatných častiach tela, takže je to osoba, ktorá najviac trpí výskytom vyrážky. Za normálnych podmienok je potrebný tuk na ochranu pokožky pred jej vysychaním, hydratáciou a výživou, posilnením antimikrobiálnych vlastností, čím sa dosiahne elasticita a elasticita kože.

Avšak v niektorých prípadoch sa produkcia kožného mazu stáva nadmernou a jej hustota a viskozita sa zvyšujú. Z tohto dôvodu sa tuk nedokáže dostať na povrch pokožky a hromadí sa v ústach vlasového folikulu. Ak sa tento proces vyskytne bez pripojenia patogénov, na povrchu pokožky sa objavia svetlé tuberkulózy (uzavreté komedóny) alebo čierne bodky (otvorené komedóny). Ak v ústach folikulu prenikne patogénna mikroflóra, začne sa zápalový proces.

Ďalším dôvodom, prečo sa akné a akné objavujú na koži tváre, sú hyperkeratinizácia. Kvôli zrýchleniu procesu obnovy pokožky sa horné kožné častice odlepia a ucpávajú vlasovými folikulmi. V dôsledku toho je načase zabudnúť a stať sa ideálnym prostredím pre vývoj patogénnej flóry.

Zvyčajne sa to vyskytuje počas puberty, keď dochádza k ostrému zvýšeniu produkcie androgénov - mužských hormónov. Okrem puberty akné na tvári a objavujú sa v dospelosti: to je v rozpore s fungovaním endokrinného systému, hormonálne závodov, nedostatočnej hygiene pokožky, stres.

Príznaky akné na tvári

Vyberte na tvári nasledujúce typy akné:

 • Nezávadné prvky. Patria sem uzavreté a otvorené komedóny. Toto je najmenej nebezpečný typ vyrážky. Jeho liečba zvyčajne netrvá dlho.
 • Zápalové elementy. Prezentované pustuly, papuly, uzliny a cysty. Papuly - malé zapálené hrbole, ktoré sa tiahnu nad povrchom kože, vo vnútri ktorých nie je žiadna dutina s hnisom. Pustuly sú zapálené papuly, vo vnútri ktorých sa nahromadí hnis. Uzly sú veľké (od 5 mm v priemere) tesnenia a kužele červeno-kyanotické farby, bolestivé na dotyk. Cysty sú najnebezpečnejším typom akné. Sú to veľké vrecká zápalu, plné hnisu. Zvyčajne po ich otvorení zostávajú na koži jazvy a škvrny.

Liečba akné na tvári: lieky

Výber terapie závisí od nasledujúcich faktorov:

 • vek a pohlavie pacienta;
 • povaha erupcií (či sú na tvári prítomné iba protizápalové prvky, iba zápalové, alebo je to zmiešaná forma ochorenia);
 • vyrážka množstvo (pre mierne lézií akné na výške nominálnej je asi 10 komedóny, papuly a pustuly, a s najzávažnejšie formy ochorenia počtu zápalových a nezápalových prvkov môže presiahnuť 50 ks.).

Čo robiť s problémovou pokožkou a ako liečiť akné na tvári, rozhodne dermatológ alebo kozmetička.

Typicky, liečba prvky použité nezápalové pleťové vody, peny a toniká, zmäkčovadlá comedonica korkové zabezpečenie dostupnosti nahromadeného výťažok tuku a znižuje povrchové olejnatosť. Môže byť založená na kyseline salicylovej alebo kyseliny azelaovej a retinoidoch.

Ak je kožné ochorenie tváre s akné dôležitejšie a závažnejšie, kombinovaná liečba sa stáva odôvodnenou. Zahŕňa použitie topických produktov (masti, gély a krémy) a príjem liekov vo vnútri. Keďže miestne lieky používali lieky na báze benzoylperoxidu, retinoidov, síry. Ak sa ochorenie zmení na ťažkú ​​formu, nemôžete to urobiť bez použitia antibiotík na akné na tvári. Môžu byť predpísané pre ústne aj vonkajšie použitie. Ženy a dievčatá môžu byť tiež predpísané hormonálne lieky, ktoré normalizujú počet androgénov.

Metódy odstránenia akné na tvári

Neodporúča sa odstrániť zápalové prvky samotné. To môže viesť k ďalšiemu šíreniu baktérií a hnisu do kože. Ako odstrániť akné na tvári v tomto prípade? K tomu môžete kontaktovať lekára, ktorý odstráni nahromadený hnis sterilnou ihlou.

Masáž tváre s akné

Ďalšou možnosťou boja proti chorobe - masáže Jacques. Vykonáva ho profesionálny masér bez použitia olejov a krémov. Výsledkom je, že priebeh masáže Jacquet vyriešiť hnisajúce vrecká, že normalizuje mazové žľazy, je boj so stagnáciou, zlepšuje metabolizmus a mikrocirkuláciu krvi.

Hardvérové ​​metódy na liečbu akné na tvári: ako očistiť tvár?

Liečba môže byť doplnená o hardvérové ​​metódy, ktoré pomáhajú zbaviť sa vyrážok. Patrí sem použitie laseru a fototerapie.

Starostlivosť o pleť po akné na tvári

Po odstránení zápalových a protizápalových prvkov na koži môžu zostať jazvy, rúry a škvrny. Ak chcete znížiť ich viditeľnosť alebo úplne zbaviť sa po akné, používajú sa chemické peelingy, spôsob brúsenia kože brúsivami, brúsenie lasermi.

Ako zabrániť akné na tvári?

Ak má vaša pokožka tendenciu k vysokému obsahu tuku a vytváraniu vyrážok, je dôležité vybrať si správne prostriedky. Odporúčame vám venovať pozornosť sérii "STOP-ACNE" - krémy, čistiace prostriedky na tvár a tonikum od spoločnosti "La Cree". Zloženie týchto produktov zahŕňa jedinečný komplex Alpaflor Alp-Sebium, ktorý normalizuje činnosť mazových žliaz, redukuje nadmerný obsah tuku v koži a má protizápalový účinok.