Hlavná

Ovčie kiahne

Akné počas tehotenstva

Tehotná žena je vždy premenená. Počas deviatich mesiacov v tele je mnoho zmien, všetky orgány a systémy začínajú pracovať inak, prispôsobujúc sa novej pozícii. A to samozrejme ovplyvňuje vzhľad budúcej matky: zaoblená bruško, zväčšenie prsníkov, žiaria v očiach. Ale často nie sú príliš príjemné "prekvapenia". Akné počas tehotenstva je jedným z nich.

Podľa populárneho príkladu je vyrážka na tvári tehotnej ženy znamením, že sa narodí dievča, a tak "od krásy od svojej matky". V skutočnosti sa ukazuje, že tento nepríjemný príznak nezávisí od pohlavia dieťaťa a prejavuje sa nielen na čele, nosovi a brade, ale aj na iných miestach tela. Prečo sa počas tehotenstva objavujú pupienky a ako sa ich zbaviť?

Príčiny akné v budúcej matke

Akné počas tehotenstva sa neočakávane objaví a vyžaduje starostlivé a hlavne neustále liečenie. Existuje niekoľko dôvodov, ktoré spôsobujú ich šírenie:

 1. Zmeny v hormonálnom pozadí. Progesterón, ktorý sa intenzívne rozvíja v tele budúcej matky, nielen pomáha udržiavať tehotenstvo, ale tiež zvyšuje funkciu mazových žliaz. Výsledkom je, že ich kanály sa rýchlo ucpávajú a zapália, čo zahŕňa proces vlasového folikulu. Je to hormonálny mechanizmus, ktorý vysvetľuje, prečo sa veľa žien akné po narodení.
 2. Porušenie vodnej bilancie. Často sa vyskytujú problémy s kožou u tehotných žien, ktoré nepijú dosť tekutín. Množstvo vody, ktoré človek potrebuje za deň, sa vypočíta na základe telesnej hmotnosti. Všetky metabolické procesy v tkanivách sa vyskytujú na jeho základe. Dehydratácia spomaľuje odstraňovanie toxínov z krvného obehu a zvyšuje koncentráciu progesterónu v ňom.
 3. Stres. Emocionálny aj fyziologický stres menia produkciu hormónov v tele. Preto ženy, ktoré sa často dlho trápia kvôli tehotenstvu (a z iných dôvodov), majú problémy s kožou, ktoré sa prejavujú vo forme vyrážok.
 4. Dedičnosť. Ak ženy, ktoré sú v tesnom vzťahu s tehotnou ženou (matkou, sestrou, babičkou) akné s nosením detí, potom sa pravdepodobnosť ich výskytu zvyšuje.

Akné počas tehotenstva sa objavuje častejšie, pretože v tomto období dochádza k najvyššiemu množstvu hormonálnych zmien. V druhom a treťom trimestri sa tento problém znepokojuje menej a po pôrode často úplne zmizne.

Čo vyvoláva vzhľad pupienok rôznych miest?

Ak chcete vedieť, ako liečiť akné počas tehotenstva, musíte presne určiť ich príčinu a odstrániť provokujúci faktor alebo aspoň znížiť jeho účinok. Vyrážky sa môžu objaviť na rôznych miestach.

Akné na tvári počas tehotenstva je najčastejším fenoménom. Týkajú sa najmä žien, pretože značne poškodzujú vzhľad. Dôvody môžu byť špecifické, charakteristické pre dĺžku života dieťaťa a všeobecné.

Pupienky na brade počas tehotenstva je vyvolaná zvýšenou činnosťou mazových žliaz alebo nevhodných kozmetických prípravkov, gynekologických a ochorenia zažívacieho ústrojenstva. Tiež vplyv na stav pokožky je zvyk podopierať bradu ručne, často sa dotýkať.

Pupienky na čele počas tehotenstva dôjsť z rovnakých dôvodov: činnosť mazových žliaz, zažívacie ťažkosti, nevhodné kozmetiky. Podmienka sa zhoršuje, ak nosíte dlhý tresk alebo dráždi pokožku pokrývky hlavy. Nech sa nachádzajú kdekoľvek vyrážku, je dôležité mať na pamäti, o hygiene: zatuchnutý uterák alebo vankúš, neúplné čistenie pleti - hlavných iniciátorov tvorby akné.

Tehotné vyrážky sa môžu objaviť na rôznych miestach tela: na chrbte, žalúdku, ramenách, na hrudi a dokonca aj na zadku.

Ich lokalizácia závisí od vnútorných aj vonkajších faktorov. Akné na chrbte počas tehotenstva môže vzniknúť z dôvodu nosenia syntetického odevu, nadmerného potenia v kombinácii s aktivitou mazových žliaz, zlej hygieny a problémov s pečeňou.

Pichliaky na hrudi počas tehotenstva sa často objavujú v dôsledku hormonálnych zmien. Okrem toho môžu mať všeobecné príčiny aj účinok: činnosť mazových žliaz, podvýživa a hygiena, podráždenie spôsobené odevom. V lete, kedy je oblasť dekoltu otvorená, pichliačky sa vylievajú v dôsledku prenikania prachu na kožu a upchania pórov.

Žalúdok a zadok sú pre tento problém menej náchylné. Príčiny vyrážok v týchto oblastiach môžu byť akékoľvek z vyššie uvedených faktorov, ako aj alergické reakcie, nedostatočný prietok vzduchu k povrchu kože a hypotermia.

Liečba akné počas tehotenstva

Akné v prvom trimestri tehotenstva sa obávajú väčšiny očakávaných matiek. Toto obdobie je však najnebezpečnejším pre užívanie liekov. Problém kožných vyrážok v tomto prípade musí byť vyriešený pomocou správne vybraných kozmetických prípravkov a ľudových receptov.

Kozmetické výrobky

Na policiach lekární a obchodov existuje široká škála produktov na boj proti akné, ale nie všetky z nich sa môžu použiť počas tehotenstva. Pred nákupom by ste si mali dôkladne prečítať zloženie a pokyny.

Pre budúce matky sú zakázané kozmetické prostriedky (krémy, gély, tekutiny, masti atď.), Ktoré obsahujú niektorú z nasledujúcich zložiek:

 • kyselina salicylová;
 • peroxidy;
 • retinoidy (deriváty vitamínu A);
 • benzén;
 • antibiotiká;
 • alfa-kyselín;
 • steroidy;
 • Roaccutane a Accutane;
 • Izotretinoín.

Všetky tieto látky sú schopné spôsobiť chyby vo vývoji orgánov nenarodeného dieťaťa. Postupy chemického a laserového lúpania, fototerapie sú tiež kontraindikované. Nepredvídateľné dôsledky môžu spôsobiť kroviny, mechanické čistenie a sójové a bergamotové oleje môžu zdôrazniť pigmentové škvrny.

Ľudové opravné prostriedky

Akné v počiatočných štádiách tehotenstva je možné liečiť ľudovými liekmi, ktoré, ak ich úplne neodstránia, potom aspoň znížte množstvo. Aby ste získali výsledok, všetky tieto metódy je potrebné použiť dlhšiu dobu:

 1. Med a škorica. Miestna maska ​​týchto prísad sa aplikuje pred spaním celú noc. Pre jeho prípravu je potrebné miešať med a škoricový prášok v rovnakom množstve. Umyte teplou vodou ráno.
 2. Heřmánok a nechtík. Tieto rastliny sú už dlho známe svojimi protizápalovými vlastnosťami. Môžete ich umyť odvarom a zvyšnú kašu naniesť ako masku. Jeden postup od 1 lyžičky. Heřmánok a nechtíka sa musia uvariť do pohára vriacej vody. Použite po 15 minútach.
 3. Křen a jablká. Zložky na rovnakej časti roštu, premiešajte a aplikujte na pokožku postihnutú pupienkami. Trvanie procedúry je 30 minút.
 4. Tekvica. Táto zelenina môže ľahko nahradiť tonikum. Je nevyhnutné odstrániť surovú tekvicu z dosky a rozotrieť ju s miestom šírenia vyrážok. Najdôležitejšie je, že rez musí byť čerstvý, takže šťava vychádza z buničiny.
 5. Múmia a med. Používa sa vo forme masky, ktorá sa musí aplikovať raz denne po dobu 25 až 30 minút. Na varenie do 1 lyžice. l. varená voda musí byť rozpustená 10 g mumie, pridajte 2 lyžičky. predhriaty kvapalný med a dobre premiešajte.

Priebeh aplikácie pre každý postup je minimálne 2 týždne. Pred liečbou akné počas tehotenstva pomocou ľudových liekov musíte vyskúšať alergickú reakciu alebo sa poradiť s lekárom.

V akých prípadoch je potrebná konzultácia s lekárom?

Ak je akné počas tehotenstva, v každom prípade je potrebné oznámiť pôrodník-gynekológ. Dokonca aj tradičné, široko používané prostriedky počas tohto obdobia sa môžu ukázať ako neprijateľné.

Zápaly na koži znamenajú, že zmeny prebiehajú v tele. Relatívne bezpečný sú akné na tvári, chrbte, ramená a brucho.

Lekárska konzultácia je nutné pre erupcií na sliznicu úst, nosa, viečok - môžu byť príznakom vírusové infekcie (napr., Herpes). Viac informácií o príznakoch a liečbe herpes počas tehotenstva →

Nebezpečenstvo vyrážky na pohlavných orgánoch, ak sa v každom prípade vyskytne, nemôžete váhat a zapojiť sa do sebaobsluhy, vždy sa odvolávajte na odborníka.

Prevencia akné počas tehotenstva

Zabrániť výskytu pupienkov v začiatku tehotenstva je oveľa jednoduchšie ako riešenie ich eliminácie. Preto je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania:

 • vyvážiť stravu: zamerať sa na zeleninu, ovocie, obilniny, opustiť tučné, sladké, slané a ochutené jedlá;
 • poskytnite telu tekutinu v požadovanom množstve (poraďte sa s lekárom o objeme);
 • Keď pupienok nevytlačí, aby nedošlo k šíreniu infekcie cez kožu;
 • pravidelne umývajte a sprchujte s použitím prostriedkov povolených počas tehotenstva;
 • čas na zmenu posteľnej bielizne (najmä puzdrov na vankúše) a uterákov;
 • vyberte si oblečenie z bavlny, ľanu a iných prírodných tkanín.

Ak sa ešte objaví akné, musíte sa uistiť, že chronické ochorenia nie sú zhoršené. V každom prípade konzultácia lekára nebude zbytočná.

Akné počas tehotenstva sa vyskytuje dosť často. Vo väčšine prípadov sú vyvolané zmenami v hormonálnom pozadí a odovzdajú sa po narodení.

K ich odstránenie, môžete použiť make-up, ktorý neobsahuje nebezpečné zložky, rovnako ako ľudové lieky, ale musíme pochopiť, že, ako sa zbaviť tohto problému bude možná len po objavení dieťaťa do sveta. Ak sú postihnuté sliznice alebo pohlavné orgány, lekárska starostlivosť je povinná.

Autor: Olga Khanova, lekár,
najmä pre Mama66.com

Tehotenstvo a liečba akné - Akné počas tehotenstva

Akné je spojené najmä s dospievaním. Pretože v tomto čase v živote stúpa hladina hormónov. A meniace sa hormóny sú hlavnou príčinou akné. Podobný nárast hladiny hormónov sa pozoruje aj počas tehotenstva.

Tehotenstvo je najdôležitejšie obdobie života žien. Najmä keď je tehotná po prvýkrát, stáva sa pre ňu príliš ťažké udržať si duševnú rovnováhu a pohodlné držanie tela pri chôdzi a počas spánku. Stane sa veľmi láskyplné a nevysvetliteľné pocity úzkosti, ktoré ju ovládajú. Toto je čas, keď si vyžaduje pochopenie a súcit. Najviac nežiaducim vývojom pre ňu v tomto období je choroba.

Vždy zostáva dvojnásobne znepokojená. Po prvé, o jej vlastnej ústave a potom, ako správne podporovať inú rastúcu malú "ja" vo vnútri jej! Obavy o druhý aspekt sú oveľa väčšie.

Spravidla telo a človek je náchylnejší k akné, keď ste tehotná. Tehotenstvo niekedy spôsobuje akné alebo ich zhoršuje. Vyššie hladiny hormónov zvaných androgény, môže spôsobiť, že mazové žľazy vo vašej koži stávajú väčšie a zvýšiť produkciu olejovité látky zvanej mazu vo veľkých množstvách. Táto extra mazu v kombinácii s kožnými bunkami, ktoré budujú svoje vlasové folikuly, blokuje póry a vytvára prostredie, v ktorom môžu baktérie rýchlo množiť.

Môžete jej poskytnúť dobrý materiál na čítanie alebo články o tom, ako iné ženy čelia podobným situáciám v ich živote a ako sa s nimi dokázali úspešne vyrovnať. Takéto príbehy o úspechu robia veľa pre svoju morálnu odvahu, to sú skutočné lieky potrebné v tomto čase svojho života.

Nedovoľte jej, aby jej ťažké nálady prekonali. Majte ju v dobrej nálade, rozprávajte sa s jej sladkými nociami a povedzte jej, že akné je naozaj malý problém! Ak však depresia pretrváva, môže dôjsť k depresii po porodení.

Predtým, ako sa všetko stane vážnym, obráťte sa na psychiatra alebo terapeuta, ktorý vás vyzve, kto sa obráti. A čo voľne dostupných lekárskych krémov a adstringentov pre akné? Pri výbere voľnopredajných lekárskych čistiacich prostriedkov pre akné a procedúry sa odporúča najskôr konzultovať s lekárom.

Existujú produkty obsahujúce benzoylperoxid, odporúčané pre tehotné ženy. Avšak, tam sú lieky, ktoré budete chcieť, aby sa zabránilo, ako sú produkty, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú. Štúdia bola vykonaná, a najlepšie dermatológovia súhlasia s tým, že nenašiel žiadne dôvody pre použitie týchto prípravkov určených na liečbu akné počas tehotenstva škodí salitsilka.

Pokiaľ ide o liečbu akné počas tehotenstva, v skutočnosti neexistuje presná bezpečná liečba akné a akné počas tehotenstva. Najlepšou radou je jednoducho umývať postihnuté miesto s miernym mydlom dvakrát denne. Len si pamätajte, že je to len dočasné a odísť do niekoľkých týždňov po narodení dieťaťa.

Liečba akné počas tehotenstva


Vzhľadom k tomu, že ste tehotná, uvedomíte si, že kupujete iba liečbu akné. Väčšina liekov bez akéhokoľvek predpisovania akné sa musí vyhnúť, kým nehovoríte svojmu lekárovi. Vždy sa poraďte so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať akýkoľvek liek na vaše akné.

Niektoré lieky, ktoré by ste sa mali vyhnúť:

 • tetracyklín - perorálne antibiotikum, ktoré zrejme spôsobuje inhibíciu rastu kostí a zmenu farby zubov u dojčiat
 • Kyselina salicylová - Najbežnejšou zložkou pri liečbe akné
 • Tretinon - alebo bežne označované ako Retin-A. Nie je dosť výskumu, je lepšie sa tomu vyhnúť
 • Isotrentinoín alebo Accutane - niektoré tehotné ženy, ktoré ju používajú počas prvého trimestra, vykazujú niektoré vrodené chyby u svojich detí

Ktoré vám pomôžu ušetriť tvár bez akné, umyte si tvár s olejom bez jemným mydlom alebo saponátom alebo trikrát denne. Len si dajte pozor, aby vyschnúť tvár, pretože mydlo môže zbaviť kožu prírodných olejov, ktoré sa vyrába, čo spôsobuje vaše póry produkovať ešte viac ropy. Opláchnite tvár teplou vodou, ako sa zbaviť zvyšku mydla a osušte. Nezabudnite potom použiť hydratačný krém.

Niektoré prirodzené a zdravé spôsoby, ako urobiť vašu pokožku žiariať a vyzerať dobre:

 • Pite dostatok vody na udržanie hydratovanej pokožky.
 • Pokiaľ je to možné, nedotýkajte sa pupienkov, aby ste sa vyhli šíreniu baktérií, čo vedie k násobeniu akné
 • Vyhnite sa stlačeniu alebo prepichnutiu akné, aby sa zabránilo akné jazvy

Úzkosť o tom, že máte akné môže byť márne, pretože máte dieťa! Avšak, rovnako ako striže, akné môže narušiť akúkoľvek tehotnú ženu a priniesť veľký vplyv na sebavedomie. Ale aj keď si môžete dovoliť ten najlepší výrobok starostlivosti o pleť ako dospelý, máte najlepšie veci, aby ste teraz mohli minúť svoje peniaze.

Akné počas tehotenstva

Akné je ochorenie kože, ktoré sa prejavuje vo forme komedónov a akné, ako aj zapálené lézie červenej farby. Bežným názvom pre akné je akné alebo akné.

dôvody

Akné u tehotných žien sa môže prejaviť v dôsledku hormonálnych porúch a tiež kvôli charakteru priebehu tehotenstva. Zdá sa, akné u starších matiek, bez ohľadu na ich typ pleti. Všeobecným dôvodom pre vznik akné u tehotných žien je nadmerný obsah mazových tajomstiev (sebum) na koži. Vyvolávajú jeho hormóny: progesterón a estrogén, ktoré sa vyrábajú v množstve.

Vďaka nadmernej tvorbe hormónov sa zvyšujú mazové žľazy, takže sa zvyšuje množstvo sekrécie. Zhromažďuje sa v póroch a vytvára priaznivé prostredie pre vývoj infekcií. Akné je teda konečným výsledkom tohto procesu.

Najčastejšie sa vyskytuje akné v začiatku tehotenstva, okolo druhého mesiaca. Prechádzajú už uprostred druhého trimestra. Treba však mať na pamäti, že každé tehotenstvo má jedinečný priebeh, takže pupínky budúcich matiek sa môžu vyskytovať v rôznych časoch. Stáva sa tiež, že u žien trpiacich akné v období pred tehotenstvom, zatiaľ čo dieťa bolo tehotné, bola koža absolútne čistá. Ale po narodení sa choroba opäť vrátila.

príznaky

Akné u tehotnej ženy sa prejavuje vo forme rôznych znakov.

 • Po prvé, primárne zápaly na pokožke sú tvorené, tzv komedóny. Môžu byť otvorené aj zatvorené. Zvyčajne nemajú klinické prejavy a sú mastné zátky.
 • Sekundárne prvky sú akné, ktoré sa objavujú na mieste komedónov. Vyzerajú ako uzliny (papuly) na koži a majú priemer 2-5 mm.
 • Ak choroba postupuje, objaví sa na vrchole papuly absces, ktorý sa nazýva pustul. Hnuteľný obsah pustuly môže byť po určitom čase otvorený alebo vysušený. Výsledkom toho sú malé škvrny alebo pigmentácia na mieste pustuly.
 • Ak sa akné prejaví v ťažkej forme, hlboké lézie kože sa môžu vyskytnúť na mieste komedónov - indigestické akné. Na mieste takejto akné sa vyskytujú atrofické jazvy a pretrvávajúca pigmentácia kože. Pri špeciálnom ošetrení môžu byť odstránené jazvy.
 • Tiež je tu ešte ťažšia forma akné, v ktorej sú cystické dutiny s hnisavým obsahom.

Diagnóza akné u tehotných žien

Na stanovenie diagnózy "akné" je potrebné sa objaviť u dermatológa, ktorý prostredníctvom vizuálnej kontroly identifikuje chorobu. V prípade potreby môže lekár použiť ďalšie metódy vyšetrenia. Najmä bakteriologická kultúra, ako aj biochemický krvný test a štúdia hormónov.

komplikácie

Medzi komplikácie a dôsledky akné u tehotných žien, možno zahrnúť nadmerné skúsenosti budúcej matky o jej zhoršenej vzhľad. Vo všeobecnosti akné nepredstavuje žiadne osobitné problémy. Ak je akné dostatočne závažné, jeho účinné liečenie sa v každom prípade môže začať až po narodení dieťaťa.

liečba

Čo môžete urobiť

Budúca matka môže kontrolovať vývoj akné. K tomu je potrebné regulovať obsah tuku v pokožke. To je, opatrne čistiť asi dvakrát denne s liekmi, ktoré nie sú kontraindikované v tehotenstve. V žiadnom prípade nemožno použiť na tento účel kroviny. Možno použiť hydratačné krémy, ale nie s intenzívnym účinkom.

Tiež očakávaná matka by mala venovať veľkú pozornosť jej strave. Vylúčte z nej pikantné a korenené jedlá, sladké. Nikdy prejedať. Mimochodom, príčinou akné môže byť dehydratácia. Ak áno, potrebujete viac tekutín. Ale je lepšie konzultovať s lekárom.

Čo doktor urobí

Pred vykonaním akýchkoľvek nezávislých akcií na boj proti akné potrebujete navštíviť lekára s úzkym profilom, najmä dermatológov. Zvyčajne lekár predpisuje tehotné prírodné akné prípravky, vyrobené na báze ovocných kyselín, s ktorými môžete vytvoriť jemný a neškodný kožný peeling. Tiež sa zbaviť akné masky z prírodných bobúľ, ktoré doktor môže odporučiť aj tehotnej ženy.

Okrem iného existujú špeciálne kozmetické postupy, ktoré účinne bojujú proti akné. Medzi nimi - mechanické alebo ultrazvukové čistenie. Ale lekárom sa neodporúča používať počas tehotenstva, pretože často spôsobujú bolestivé pocity, ktoré zase vyvolávajú stresový mechanizmus u tehotnej ženy.

Medzi populárne drogy používané v boji proti akné u tehotných žien, existuje niekoľko liekov miestnych účinkov. Niektorí z nich sa môžu uchádzať počas obdobia nosenia dieťaťa - tento lekár bude informovaný o tejto budúcej matke, komu príde na recepciu.

prevencia

Počas tehotenstva, aby sa zabránilo výskytu akné na tvári, je dôležité starostlivo očistiť pokožku tak, aby sa nehromadila mazové tajomstvo. Ak je koža tehotnej ženy náchylná na akné, vyčistite ju dvakrát denne. Po umytí musíte otrieť tvár špeciálnou látkou z mikrovlákna, ktorá absorbuje tuky.

Ak už na pokožke došlo k infekcii akné, postihnutá oblasť sa má opatrne zaobchádzať a umyť mydlom, ktorý neobsahuje olej. Pri čistení pokožky je dôležité, aby sa nepreháňala, pretože nadmerné akcie môžu viesť k jej suchu.

Dodržujte pitný režim povolený gynekológom. Pamätajte, že nedostatok vody môže tiež spôsobiť akné.

Netlačte akné, nie drhnúť postihnutých oblastí na ne, pretože baktérie sú v tomto prípade byť rozmiestnené okolo tváre a akné začne aktívne rastú, zaberať viac a viac oblasti kože.

Vyváženie všetkých druhov pokožky pomôže udržiavať miernu fyzickú aktivitu. Špeciálna gymnastika pre tehotné ženy stimuluje prietok krvi k pokožke, takže získa zdravú žiariu a lesk.

Akné pri liečbe gravidných žien

Každý vie o zmenách v organizme budúcej matky. Zmena zdravia a nálady, držanie tela, chuť, vzhľad. Bohužiaľ, zmeny nie vždy prinášajú pozitívne emócie. Prvý a druhý trimester sú často sprevádzané takým nepríjemným javom akné. Ako hovoria ľudia, je to skutočný "príznak" skutočnosti, že sa narodí malá princezná. Je pravda, že to nemá nič spoločné s medicínou.

Odkiaľ pochádzajú? A ako s nimi zaobchádzať?

Obsah článku:

Príčiny akné počas tehotenstva

Ako viete, keď tehotenstvo v ženskom tele začne silné hormonálne prispôsobenie, zvyšuje krvný obeh a metabolizmus, mení stav všetkej kože. Kvôli zvýšeniu obsahu tuku v koži (najmä v prípade seboroických zón) výrazne stúpa citlivosť pokožky na UV žiarenie. Uvádzajú sa vaskulárne hviezdičky, pigmentácia sa zintenzívňuje, niekedy dochádza k tvorbe nevolí.

Pre ženy, náchylné na tvorbu akné, počas tohto obdobia sa choroba zvyšuje. Najproblematickejšie obdobie je 4-8 týždňov a 13-20 týždňov. Je pravda, že niektoré budúce mamičky čelia akné po prvýkrát.

Hlavné príčiny vzniku akné sú:

 • Zvýšenie testosterónu (stimuluje tvorbu kožného mazu).
 • Nepriamy vplyv stresu na salootdelenie.
 • 2. zvýšenie produkcie testosterónu (13-20 týždňov) a zvýšený krvný obeh. Dôsledkom je dynamickejší vývoj zápalových prvkov, výrazný exsudát.
 • Odmietnutie perorálnej kombinovanej antikoncepcie.
 • Prerušenie akejkoľvek liečby pri vonkajšej liečbe akné.
 • Dehydratácia ("neriedené" hormóny vyvolávajú tvorbu kožného mazu).
 • Produkcia progesterónu. Nielenže pracuje na udržaní tehotenstva, ale tiež zvyšuje produkciu kožného mazu.
 • Používanie kozmetiky bez výberu typu pleti ("čo sa stalo, dobre, dobre").
 • Podvýživa a ochorenie GI.
 • Porušenie pravidiel osobnej hygieny.
 • Alergická reakcia na príjem vitamínov alebo tkanív zo syntetických látok.
 • Možné ochorenie pečene.
 • Nedostatok vitamínov.

Stojí za to povedať, že typ kože nezáleží na výskyte akné v budúcej matke.

Tipy pre dermatológov, aby sa starali o tehotnú tvár

Bohužiaľ, budúca matka nebude schopná ovplyvniť zmeny hormonálneho všeobecného zázemia. Áno, a nemôžete to urobiť bez pokynov lekára. Preto by sa boj proti akné mal odložiť na "po pôrode".

Ale to neznamená, že sa nič nemôže robiť vôbec. Ako sa zbaviť akné budúcej matke - čo poradcovia kozmetikov?

Na liečbu akné alebo aspoň zníženie intenzity je uvedené:

 • Používanie masiek na báze hliny, ovocia, zeleniny a iných prírodných zložiek.
 • Ovocné šupky.
 • Použitie bylinných odvariek, zmrazených na kocky - na zúženie pórov, upokojenie pokožky.
 • Hygienické postupy - 2-3 r / deň s elimináciou nadbytku kožného mazu bez vysušenia pokožky. Čistenie pleti sa vykonáva pomocou špeciálnych prostriedkov, ktoré sú povolené počas tehotenstva.
 • Prijatie vitamínov na vymenovanie gynekológa.
 • Používanie ľahkých a nemastných hydratačných krémov.
 • Správna voľba kozmetiky - len bezpečná a ako šetriaca pre pokožku. Žiaduce prírodné.
 • Pri použití nadácie - len non-comedogenic a hypoalergénne. A na krátku dobu.
 • Správna výživa. To znamená, že kyslé mliečne výrobky a tradične zelenina / ovocie, kaša v strave. Úplné odmietnutie pečenia / údenia, z čokolády a iných sladkostí.
 • Prevencia zápchy.
 • Prijatie dostatočného množstva tekutiny (ak nie je prítomná žiadna hydratácia, opuch atď.).
 • Prostriedky na pranie - bez hormónov, alkoholu a vonných látok.
 • Opatrné pranie - bez mechanických dráždidiel (peelingy, špongie atď.).

A samozrejme aj návšteva dermatológa. Bude schopný individuálne vybrať liečbu na základe závažnosti prípadu as ohľadom na tehotenstvo.

Ako a ako liečiť akné tehotným ženám doma?

Pre budúce matky by prístup k liečbe mal byť mimoriadne opatrný a opatrný. Nemôžete bezstarostne používať ani tradičné prostriedky, ktoré sa používajú na liečbu tejto choroby, a každému "vymenovaniu" by malo predchádzať konzultácia s lekárom.

Určite kontraindikované pre budúcu matku:

 • Takéto zložky v prípravkoch ako steroidy, antibiotiká a benzénperoxid (to je 99% všetkých pleťových a génov akné).
 • Roakkutan a Accutane (vedú k malformáciám u plodu).
 • Antibiotiká - tetracyklín, minocyklín a doxycyklín (môžu viesť k abnormalitám kostí / zubov v plode).
 • Kyselina salicylová (narúša funkciu obehového systému plodu).
 • Retinoidy (deriváty vitamínu A) v zložení liekov (spôsobujú vývoj patológií u plodu).
 • Izotretinoín v zložení liekov (zložka spôsobuje malformácie u plodu).

Tiež zakázané sú:

 • Fototerapia alebo ošetrenie laserom.
 • Čistenie tváre (faktor bolesti).
 • Chemické peelingy, kroviny s exfoliačným účinkom.
 • Extrúzne akné.

A ako sa liečiť?

Zázrak znamená, samozrejme, že neexistuje, ale pomocou ľudových receptov môžete aspoň znížiť intenzitu choroby.

Hlavnými pravidlami sú kompetentné používanie nástroja a dlhodobé používanie.

Takže, 8 bezpečných ľudových receptov z akné pre nastávajúce matky:

 • Fyto-maska ​​z harmančeka s nechtami. Varenie rastlín v rovnakých pomeroch (1 h / l na pohár), trváme 10-15 minút a na tvár aplikujeme studenú bylinu. Ležanie by malo trvať asi 20 minút. Vďaka phytoncides rastlín, baktérie sú eliminované, ktoré prispievajú k výskytu akné.
 • Nepokúšajte sa odlievať odvar nad! Pridávame k nej (chladné na začiatku) 2 rastolchennyh tablety furatsiliny a miešajte. Táto zmes sa musí aplikovať na tvár a nechať na celú noc. Pri pravidelnej aplikácii pokožka získava zdravší vzhľad.
 • Med so škoricou. Mix pred spaním na lyžici - škorica (prášok) a med (kvetinový). Spotujte danú hmotnosť na miestach akumulácie akné, nechajte masku na noc, umyte ju ráno.
 • Penová maska. Hlavnou zložkou je čapované pivo. Iba "nažive" - ​​teraz to nie je ťažké nájsť. Na tvár naneste samotnú penu a nechajte ju 20 minút.
 • Křen v jablkách. Zmiešajte strúhaný chren s nastrúhaným kyslou jablko (rovnaké rozmery), naneste ako masku na tvár a potom uvoľnite 30 minút. Umyte vodou. Maska sa používa denne počas 2 týždňov.
 • Tekvica. Táto metóda trvá len pár minút denne. Stačí len mať tekvicu v chladničke (vlhká!). Z rastlinnej kocky je potrebné 2-3 krát denne odstrániť a vyčistiť pokožku. Rez musí byť čerstvý! Nerozrezajte tekvicu na kocky vopred.
 • Storočie. Univerzálny nástroj. Rozdrvijte ho na ovocie (len listy), naplňte ju vodou 1 až 5, varte ju vo vodnom kúpeli. Ukázalo sa, lotion, ktorý sa používa aj pri zanedbaných prípadoch akné.
 • Múmia s medom. Pripravte masku nasledovne: v lyžici vriacej vody rozpustite asi 10 g múmie. Zmiešajte 2 h / l lyžičky medu na vodnom kúpeli a pridajte k už zriedenej múmii. Po nanesení masky počkajte 25 minút a opláchnite.

Ak nič nepomohlo, neponáhľajte sa rozčuľovať - ​​akné bude po prvom trimestri. Môžu samozrejme zostať na celé tehotenstvo - záleží na vašej strave, dedičnosti a dispozície, takže ak máte tieto rizikové faktory, byť pozorní k ich životnému štýlu a starostlivú starostlivosť o pleť.

Akné pri liečbe gravidných žien

Acne vulgaris je chronické zápalové ochorenie pilosebaceóznu - vlasových jednotiek a vyznačuje sa nezápalových (komedónov) a zápalové lézie (papuly, pustuly a uzliny), ktoré môžu viesť k zjazveniu a psychickej záťaži. Ženy, ktoré plánujú tehotenstvo, alebo ktorí sú tehotné, táto podmienka môže byť obzvlášť problematické vzhľadom na fyziologické zmeny, rovnako ako nepredvídateľnú povahu akné počas tejto doby. Akné sa často zlepšuje počas prvého trimestra, ale môže sa zhoršiť v priebehu tretieho trimestra v dôsledku zvýšenej hladiny androgénov a zvýšenej tvorby mazu. Okrem hormonálnych látok počas tehotenstva môžu prispieť aj imunologické zmeny. Zápalové lézie majú tendenciu byť bežnejšie ako nezápalové, často s rozšírením do trupu. Pacienti s akné v anamnéze majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku akné počas tehotenstva. Liečba akné u tehotných žien môže byť náročná úloha, pretože mnohé široko používané a účinné možnosti liečby sú kontraindikované alebo neodporúčané. To znamená, že lekár predpisujúci liečbu tehotná, je dôležité, aby sa zoznámili s obmedzeniami liečby prijatej americkou agentúrou pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) (Tabuľka 1). Od - prirodzených etických problémov spojených s neschopnosťou klinických štúdiách v priebehu tehotenstva, farmakokinetických a farmakodynamických údajov pre hodnotenie bezpečnosti liekov počas tehotenstva sú obmedzené, a randomizovanej kontrolované štúdie liekov neexistujú akné. Preto väčšina odporúčaní liečby je založená na pozorovaniach a štúdiách na zvieratách. Tu sa pozrieme na údaje o bezpečnosti a účinnosti bežných liekov na akné a načrtnúť, praktický prístup k liečbe akné počas tehotenstva na základe najnovších dostupných údajov (tabuľka 2). Vybavené týmito informáciami môžu lekári vyvinúť bezpečnú a účinnú liečbu akné pre túto jedinečnú populáciu pacientov.

Tabuľka 1. Kategórie rizika počas tehotenstva (FDA)

Tabuľka 2. Algoritmus liečby akné počas tehotenstva

Vyhľadávanie literatúry a zdroje údajov

Pre toto hodnotenie bolo vykonané v PubMed hľadaní pomocou nasledujúce kľúčové termíny: akné, tehotenstvo, kyselina azelaová, benzoylperoxid, kyselinu salicylovú, kyselinu fotodynamická terapia aminolevulínovej, tehotenstvo FDA. Obmedzenia v deň uverejnenia neboli uplatnené. Vyhľadávanie zahŕňalo metaanalýzy randomizovaných kontrolovaných štúdií, klinických štúdií a hodnotení. Okrem toho bolo vyhľadávanie vykonané v databázach EMBASE, Cochrane a UpToDate.

Lokálna liečba

Pri miernom alebo stredne ťažkom akne je lokálna liečba štandardnou liečbou. Je tiež dôležitou zložkou liečby pre závažnejšie akné a účinkuje synergicky s perorálnymi látkami. Počas tehotenstva by sa mal zvážiť stupeň systémovej absorpcie topického lieku proti akné. Vlastnosti bežne používaných topických prostriedkov sú uvedené v nasledujúcich častiach av tabuľke 3.

Tabuľka 3. Vybrané aktuálne prostriedky liečby akné u tehotných žien

Kyselina azelaínová

Kyselina azelaínová je v tehotenstve klasifikovaná ako kategória B, pretože štúdie na zvieratách nepreukázali teratogénny účinok a ľudské údaje nie sú k dispozícii. kyselina azelaová je dikarboxylovej kyselina s prírodnou antimikrobiálne, comedolytic a mierne protizápalové vlastnosti s pridanou výhodou redukčnej po zápalové hyperpigmentácie. Neboli žiadne známky rezistencie P. acnes na kyselinu azelaínovú. Po aplikácii na pokožku vstúpi do krvného obehu približne 4% liečiva.

Benzoylperoxid

Benzoylperoxid je klasifikovaný ako kategória C počas tehotenstva. Približne 5% vstupuje do krvného obehu a úplne sa metabolizuje na kyselinu benzoovú, ktorá je známa aj ako doplnok výživy. Vzhľadom na rýchly renálny klírens nie je očakávaná žiadna systémová toxicita a riziko vrodených malformácií je teoreticky malé. Benzoylperoxid má antimikrobiálne, komedolytické a protizápalové vlastnosti. K dnešnému dňu nie je stanovená rezistencia P. acnes na benzoylperoxid. Benzoylperoxid sa považuje za bezpečný počas tehotenstva a pomáha predchádzať vzniku rezistencie pri používaní v kombinácii s antibiotikami.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je klasifikovaná ako kategória C počas tehotenstva. Neexistujú štúdie o lokálnom používaní kyseliny salicylovej u ľudí počas tehotenstva, hoci vývojové defekty embryí potkanov boli opísané v systémových účinkoch kyseliny salicylovej a podávaní aspirínu počas tehotenstva. Je to keratolytické činidlo. Široké používanie vysokej koncentrácie kyseliny salicylovej pri hyperkeratóze kože viedlo k prípadom toxicity salicylátu, avšak nie sú známe žiadne podobné známe prípady spojené s užívaním liekov s akné. Riziko počas tehotenstva je nízke, ak sa používa v obmedzených oblastiach pokožky s krátkymi kúrami.

Topické antibiotiká

Topické antibiotiká sa už dlho používajú na liečbu zápalového akné; erytromycín a klindamycín sú dve najčastejšie predpísané antibiotiká pre akné u tehotných žien. Obaja patria do kategórie B počas tehotenstva. Krátkodobé užívanie lokálneho erytromycínu a klindamycínu počas tehotenstva je bezpečné. Neuskutočnili sa však štúdie o účinkoch ich dlhodobého užívania. Vzhľadom na hlásenia prípadov membránovej kolitídy spôsobenej klostridiou by topická klindamycín mal byť používaný s opatrnosťou u pacientov s gastrointestinálnymi ochoreniami v anamnéze. Topická klindamycín a erytromycín znižujú množstvo P. acnes v mazových folikuloch inhibíciou syntézy bakteriálneho proteínu, čím potláčajú zápalové akné. Kombinované použitie lokálnych antibiotík s benzoylperoxidom znižuje vývoj bakteriálnej rezistencie a zvyšuje účinnosť liečby.

Aktuálne retinoidy

Topické retinoidy sú odvodené od vitamínu A a používajú sa na liečbu akné už viac ako 30 rokov. V Spojených štátoch sú medzi nimi adapalín, tretinoín a tazarotén. Adapalénu a tretinoín pridelený FDA skupiny C lieku v tehotenstve, v tazarotén kategórií X. To je čiastočne kvôli častým vrodených vád pomocou proprietárne retinoidné izotretinoín. Preto sa tazarotén neodporúča používať počas tehotenstva. Napriek správam o možných vrodených vád, lokálne adapalén a tretinoín sú pravdepodobne nepovedie k VVV, vzhľadom k ich slabé vstrebávanie pleť. Nedávna metaanalýza im zabránila výrazne zvýšiť výskyt potratov, vrodených malformácií, nedonosených a nízkej pôrodnej hmotnosti. Mechanizmy účinku zahŕňajú urýchlenie diferenciácie keratinocytov, komedonolytické a protizápalové účinky. Tieto lieky sa neodporúčajú pre tehotné ženy. Pomer rizika a prínosu pre ne zostáva pochybný.

Aktuálne Dapson

Topický dapsón je syntetický sulfón s antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami. Je zaradená do gravidity v kategórii C. Vysoké dávky u zvierat nepreukázali teratogénne účinky. Doposiaľ sa jeho použitie počas tehotenstva nespájalo so zvýšeným rizikom vzniku malformácií u plodu. Riziko materskej anémie a hyperbilirubinémia a hemolytická anémia u novorodencov, je potrebné poznamenať, s perorálnym dapson u pacientov s deficitom glukóza-6-fosfátdehydrogenázy, ale riziko je nízka, s lokálnou dapson. Aktuálny dapson bol schválený na liečbu akné v roku 2005. Opatrnosť je potrebná vzhľadom na jej relatívne nedávny výskyt na trhu a nedostatok kontrolovaných štúdií, ktoré hodnotia jeho bezpečnosť počas tehotenstva u ľudí. Mala by byť predpísaná v tehotenstve len vtedy, keď prínosy jasne prevažujú nad rizikami.

Orálne prípravky

Niektorí pacienti nemôžu dosiahnuť uspokojivé výsledky s použitím iba topických terapií. Perorálne prípravky sú primárne indikované u pacientov so stredne ťažkými až ťažkými formami zápalového akné av prípadoch neúčinnosti lokálnej liečby. Vlastnosti bežne používaných perorálnych prípravkov sú opísané v nasledujúcich častiach, ako aj v tabuľke 4.

Tabuľka 4. Vybrané orálne antibiotiká pre akné u tehotných žien

Perorálne antibiotiká

Perorálne antibiotiká zlepšujú zápalové akné tým, že inhibujú rast P. acnes v komplexe piloseceptorov. Antibiotiká tetracyklínových radov (vrátane doxycyklínu a minocyklínu) okrem antibakteriálnych majú priamy protizápalový účinok. Najčastejšie sa používa u pacientov (okrem tehotných žien), sú antibiotiká doxycyklín, minocyklín, erytromycín, azitromycín, cefalexín a trimetoprim-sulfametoxazol. Vzhľadom k zvýšeniu bakteriálnej rezistencie, spravidla sa odporúča kombinovať aktuálne benzoylperoxid s perorálnymi antibiotikami, obmedziť používanie krátkodobé podávanie perorálnych antibiotík, a ústne antibiotiká nie sú použité na udržiavaciu liečbu akné. Na obmedzenie vývoja rezistencie na baktérie je potrebné zabrániť aj prípadnému podávaniu perorálnych antibiotík; Ak sa perorálne antibiotikum ukázalo ako účinné v minulosti, malo by byť opäť predpísané. Perorálne antibiotiká sa majú predpísať počas gravidity len vtedy, keď je ich potreba jasne stanovená.

Erytromycín je makrolid, zaradený do tehotenstva v kategórii B. Liečivo nepreniká dobre cez placentu, čo vedie k nízkej koncentrácii v plodových tkanivách. Erytromycín sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný počas akéhokoľvek štádia tehotenstva, ak sa podáva niekoľko týždňov. Možno ju považovať za antibiotikum na liečbu ťažkého zápalového akné u tehotných žien. Pri dlhodobom užívaní (viac ako 6 týždňov) sa však jeho účinky neskúmali. Treba poznamenať, že erytromycín estolát je kontraindikovaný kvôli materskej hepatotoxicite.

Azitromycín je ďalší makrolidové uvedená FDA kategórie tehotenstva Štúdie B. zvieratách preukázali, že azitromycín prechádza placentou, bez toho aby došlo k nepriaznivé účinky na plod. Azitromycín sa považuje za prijateľný u tehotných žien s akné, ale má menej dostupných údajov o bezpečnosti ako erytromycín.

Amoxicilín FDA je zaradený do kategórie B počas tehotenstva. Jeho používanie na začiatku tehotenstva môže zvýšiť riziko vzniku údu vlkov. Amoxicilín sa môže používať samostatne alebo v kombinácii s inými liekmi ako liečivo na liečenie rezistentného akné. Môže spôsobiť gastrointestinálne vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť a vracanie.

Cephalexin je cefalosporín prvej generácie s protizápalovými vlastnosťami a je klasifikovaný ako liečivo B počas tehotenstva. Cephalexin nebol v štúdiách na zvieratách spojený s defektmi embryí. Hoci je účinná ako liečivo proti akné, existujú určité obavy týkajúce sa vývoja rezistencie voči stafylokokom.

Trimetoprim pôsobí ako antagonista kyseliny listovej a je klasifikovaný ako liečivo kategórie C počas tehotenstva. Nedávna štúdia ukázala, že užívanie trimetoprimu v prvom trimestri bolo spojené s dvojnásobným rizikom potratu. Používanie trimetoprim-sulfametoxazolu sa preto odporúča používať počas gravidity len vtedy, keď neexistuje žiadna alternatíva a keď prínosy prevažujú nad rizikami.

Tetracyklíny počas tehotenstva sú klasifikované ako prípravky kategórie D. štúdií na zvieratách preukázali dôkaz fetálnej toxicity a fetotoxicitou, vrátane toxických účinkov na plod kostí a zubov. Tetracyklíny sa viažu na vápnik ortofosfátom a preto sa aktívne ukladajú do zubov a kostí. Vklady lieku v zuboch sú zachované po dlhú dobu, čo má za následok mliečnych zuboch detí vystavených lieku po 20 - teho týždňa tehotenstva, stávať žltej farby a stmavnú v priebehu času. Depozícia v kostiach vedie k reverzibilnému spomaleniu rastu plodu a potlačeniu rastu fibuly, najmä pri predĺženom užívaní liečiva. Tetracyklíny sa musia počas tehotenstva vyhnúť, najmä po prvom trimestri.

Je dôležité poznamenať, že v súvislosti s odporúčanou dĺžkou liečby je potrebných viac dôkazov. Účinky dlhodobého užívania týchto antibiotík na plod nie sú známe. Tieto argumenty by mali byť porovnané so závažnosťou akné a alternatívnymi topickými ošetreniami. Používanie systémových antibiotík by malo byť v druhom a treťom trimestri obmedzené po ukončení organogenézy, pričom trvanie liečby je obmedzené na 4-6 týždňov.

Perorálne kortikosteroidy

Závažnosť priebehu ťažkého akné odolného voči antibiotickej terapii môže byť výrazne znížená pri použití perorálnych kortikosteroidov. Prednison FDA sa klasifikuje ako tehotenstvo v kategórii C. Liek bol spojený s ústiami vlkov, spomalil rast mozgu, znížil myelinizáciu a znížil obvod hlavy v pokusoch na zvieratách. U ľudí štúdia preukázala zvýšené riziko vzniku ústia vlkov a mierne zvýšenie výskytu potratov a predčasného pôrodu. Málo dát na schopnosť systémových a topických steroidov prekonať placentárnu bariéru, aj keď bolo ukázané, že lokálne steroidy môžu mať systémový účinok. Prednizolón sa môže používať v ťažkých alebo fulminantných prípadoch akné po prvom trimestri. Použitie steroidov vo forme malého počtu injekcií a krátkodobé podávanie orálnych steroidov potrebných pre vzácnych fulminantnej prípady akné, je nepravdepodobné, že by predstavovať ďalšie riziko pre plod. Dávkovanie prednizónu nesmie byť väčšie ako 20 mg / deň. a nie dlhšie ako 1 mesiac počas tretieho trimestra.

Perorálne retinoidy

Izotretinoín je často predpísaný pacientom (okrem gravidných žien) s pretrvávajúcou vulgárnou akné. Teratogénne účinky izotretinoínu sú dobre známe a súvisí s X. kategórií produktov vedie k charakteristickým deformácie spojené s kraniálnu - tvárovej oblasti centrálneho nervového systému, kardiovaskulárneho systému, týmusu a prištítnych teliesok. Izotretinoín bol schválený v roku 1982 a pracuje tak, že znižuje tvorbu kožného mazu a normalizuje procesy keratinizácie. Izotretinoín je počas tehotenstva absolútne kontraindikovaný.

Zinok poskytuje ďalšiu možnosť tehotným pacientom s akné. Síran zinočnatý sa považuje za liečivo kategórie C počas tehotenstva, zatiaľ čo glukonát zinočnatý nebol formálne klasifikovaný. Štúdie na zvieratách a štúdie u ľudí, vrátane gravidných žien liečených akné, nepreukázali zvýšené riziko vzniku anomálií plodu, ako aj riziko poškodenia plodu pri dávkach nižších ako 75 mg / deň. Zinok poskytuje antibakteriálne, protizápalové a tlmiace produkty. Jeho účinnosť bola stanovená pre mierne a stredne závažné zápalové akné v monoterapii alebo v kombinácii s inými liekmi. Odporúčané množstvo zinku počas tehotenstva je 11 mg / deň. Potenciálne vedľajšie účinky zahŕňajú nevoľnosť a zvracanie, zvyčajne závislé od dávky.

Doplnková terapia

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová je klasifikovaná ako N v tehotenstve, to znamená, že nie je klasifikovaná a aplikovateľná zvonka akné. Neexistujú žiadne zverejnené informácie o akýchkoľvek nežiaducich účinkoch počas tehotenstva. Štúdie ukázali zlepšenie zápalového akné a komedónov, hoci uzavreté komedóny môžu reagovať pomalšie. Má tiež ďalšie výhody, ktoré zlepšujú post-zápalové zmeny a zvyšujú absorpciu lokálnych prípravkov.

Fotodynamická terapia

Fotodynamická liečba je klasifikovaná ako C. Neexistujú žiadne štúdie na zvieratách o reprodukcii. V porovnaní s kontrolnou liečbou fotodynamická terapia viedla k štatisticky významnému zlepšeniu závažnosti akné, ako aj k stabilným výsledkom v gestačnom veku až 20 týždňov po viacerých liečebných postupoch. Nedostatok poistného krytia a frekvencia potrebných zasadnutí v kancelárii dermatológa môže byť prekážkou pre použitie u tehotných žien.

zistenie

V tomto prehľade sme identifikovali početné príležitosti pre lekárov, ktorí liečia akné tehotné pacientky. Ponúkame nasledovný zjednodušený prístup ako východisko pre lekárov pri zaobchádzaní s tehotnými pacientmi. Pri miernom akne, ktoré je primárne charakterizované nezápalovými prvkami vyrážky, možno ako základnú liečbu odporučiť lokálnu prípravu kyseliny azelaínovej alebo benzoylperoxidu. Pri zápalovej akné sa odporúča začať liečbu kombináciou topického erytromycínu alebo klindamycínu s benzoylperoxidom. So stredne závažným a závažným zápalovým akné môžete určiť perorálny erytromycín alebo cefalexín, ktorý je bezpečný na použitie len niekoľko týždňov. Priebeh prednizolónu nie dlhšie ako mesiac môže byť užitočný na liečbu bleskovo rýchleho konglobátu cystického akné po prvom trimestri. Typicky sa topické a orálne antibiotiká nemajú používať ako monoterapia a na zníženie bakteriálnej rezistencie sa musia kombinovať s topickým benzoylperoxidom. Dodatočná liečba, o ktorej sa hovorí v tomto prehľade, by sa mala zvážiť s prihliadnutím na odpoveď a preferencie pacienta. Hlavné odporúčania sú uvedené v tabuľke 5. Dúfame, že toto preskúmanie bude užitočné pre lekárov zaoberajúcich sa liečbou akné u tehotných žien.