Hlavná

Bradavice

Kvitnutie kože novorodencov: 7 pravidiel starostlivosti o dieťa s akné

Akékoľvek ochorenie alebo zmena v stave omrviniek často spôsobujú panike paniku. Prvé dni života dieťaťa môžu byť zatienené objavením sa vyrážok na tvári, známych ľuďom ako kvitnutia novorodencov.

O tejto chorobe bude dôkazom pupienkov na tvári dieťaťa. Vyzerá to, že to vyzerá ako novorodený "kvet."

Vo väčšine detí sa akné objavuje nielen na tvári, ale niekedy na hlave. Väčšina vyrážok spontánne zmizne do štyroch mesiacov. Preto väčšina novorodencov nebude potrebovať liečbu, aby sa zbavila akné. V mnohých prípadoch akné zmizne za niekoľko týždňov.

Ako vyzerá akné? Charakteristika kvitnutia

 • detské pupienky sa objavujú ako malé červenkasté hnisavé kužele alebo pustuly na tvári novorodenca. Obzvlášť veľa z nich na lícach, na čele alebo na nos.
 • vyrážka na tvári dieťaťa sa zvyčajne objaví počas prvých 2 až 4 týždňov po jeho narodení;
 • detské pupienky sa stávajú rozpoznateľnejšími, keď je dieťa nepokojné;
 • Všetky škvrny na koži alebo pľuzgiere, ktoré sa objavujú na tvári novorodenca, nie sú vždy hormonálnymi kvetmi.

Dieťa môže mať strach - cystické útvary z mazových žliaz. A akné vulgaris novorodencov v tomto prípade sa zdá trochu nerovný a opuchnutý.

Ak sa vady pokožky objavia viac vločkovité a suché, môže to znamenať ochorenie kože spôsobené ekzémom alebo seboroickou dermatitídou.

Príčiny kvitnutia pokožky u novorodencov

Odborníci často poukazujú na to, že kvitnutie kože u novorodencov je spôsobené hormónmi, ktoré deti dostávajú od svojej matky na konci tehotenstva.

Stimulujú mazové žľazy dieťaťa, čo spôsobuje hormonálnu vyrážky u dojčiat na brade, čelo, očných viečok a tváre a niekedy na hlave, krku, chrbta a hornej časti hrudníka.

Keď sa hladina materských hormónov zníži, dieťa sa zotaví z detskej akné. Koža sa stáva hladkou.

Fungovanie pórov v pokožke dieťaťa ešte nie je úplne stanovené, čo z nich robí ľahký cieľ pre penetráciu nečistôt. To prispieva k vzniku akné u novorodencov

Je známe, že dojčiace matky musia dodržiavať diétu. Ak je často narušená, môže spôsobiť aj akné u novorodencov.

Ako rozoznať akné novorodencov od alergií?

Alergológ-imunológ veľmi podrobne opisuje, ako vyzerá alergická vyrážka u malých detí, a rozpráva, aké lieky dokáže lekár predpísať.

Mnohí rodičia často pochybujú a skúmajú vyrážku na tvári svojho dieťaťa. Čo to je? Akné novorodenci alebo alergie?

Akné u dojčiat a alergická vyrážka sú dve bežné kožné ochorenia a obe sa môžu objaviť, ak sú deti vo veku od jedného do šiestich mesiacov.

 • Oba fenomény zvyčajne postihujú tvár. Pichliačky dieťaťa sa však najčastejšie nachádzajú v jeho centrálnej časti a alergia sa prejavuje na lícach a iných častiach tela;
 • Akné a alergická vyrážka majú červenú farbu. Detské pupienky sú však konvexné a nemajú svrbenie. Detská alergia sa prejavuje vo forme opuchnutých svrbivých škvŕn;
 • Akné pre deti obvykle prechádza bez špeciálnej liečby. Alergia môže sprevádzať dieťa počas celého života. A vždy potrebuje špeciálnu diétu, starostlivosť o pleť a lekárske ošetrenie počas exacerbácie.

Liečba kvitnutia u dojčiat

Vo väčšine prípadov hormonálna vyrážka u novorodenca prechádza bez liečby. Niektoré deti môžu mať akné, ktoré pretrváva niekoľko mesiacov. Na liečbu akné u novorodencov, táto tvrdohlavá forma detského akné dokáže lekár predpísať lekársky krém alebo masť, ktoré pomôžu odstrániť akné novorodencov.

 1. Nestláčajte kvitnúce úhor. Detské akné je veľmi odlišné od dospelých alebo dospievajúcich akné. Na liečbu ochorenia nikdy nevymažte pupienky na tvár dieťaťa.
 2. Udržujte tvár dieťaťa čisté. Používajte jemné mydlo, ktoré nie je suché, aby pokožka dieťaťa zostala čistá a bez nečistôt. Zanesené póry tiež spôsobujú akné u dojčiat. Keďže je koža novorodenca veľmi citlivá - použite čistú bavlnenú guľu navlhčenú v teplej vode. Jemne očistite tvár s bavlnenými guličkami. Toto je uprednostňovaný spôsob prania dieťaťa s akné na tvári.
 3. Nepoužívajte žiadne vody ani oleje. Krémy, pleťové vody a oleje upchávajú póry na povrchu pokožky dieťaťa, čo prispieva k vzniku akné. Nepoužívajte oleje a pleťové vody na pokožku, kým pupienky úplne nezmiznú.
 4. Chráňte dieťa pred poškriabaním. Urobte opatrenia na zabránenie poškriabaniu kožných pľuzgierov alebo akné. Detské nechty by mali byť vždy krátke. Škrabanie kožných vyrážok môže zhoršiť stav a viesť k vážnym infekciám kože.
 5. Držte pokožku dieťaťa suchú. Nedovoľte, aby voda zostala na tvári novorodenca. Vlhkosť dráždi akné a dieťa je viac rozrušené a dráždivé.
 6. Pravidelne čistite oblečenie dieťaťa. Je mimoriadne dôležité správne očistiť detský odev, aby sa zabránilo nadmernému zamoreniu pokožky dieťaťa baktériami. Vždy sa uistite, že nové oblečenie a uteráky sú umyté a žehlené pred použitím pre novorodenca.
 7. Jedzte zdravú výživu počas dojčenia. Počas laktácie sledujte svoju stravu. Vyvarujte sa konzumácii mastných alebo nezdravých potravín, pretože to môže zhoršiť vyrážku u novorodenca. Pite veľa vody, aby sa vaše telo zbavilo nechcených a škodlivých potravín a dieťa dostane čistý tok materského mlieka. Jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny, pretože môžu oživiť nielen pokožku matky, ale aj dieťa.
 8. Povedzte svojmu lekárovi o vašich liekoch. Počas laktácie môže niektoré lieky spôsobiť vyrážku na lícach dieťaťa.

Ak niektorý z liekov spôsobí alergiu, doktor ho môže okamžite nahradiť alternatívnou liečivou látkou.

Lekárska návšteva a všeobecné vyšetrenie je skvelý čas klásť otázky o akné dieťaťa, rovnako ako všetky ostatné problémy, s ktorými sa môžete stretnúť.

Čo rodičia myslia ako akné môže byť alergia na dieťa na tvári alebo ekzém. Ak je podozrenie na alergickú reakciu, lekár zváži spôsob, ako určiť alergén. Vyrážka sa musí odstrániť po zistení a odstránení alergénu z prostredia dieťaťa. Ekzém je možné liečiť detskými krémovými zvlhčovačmi.

Dieťa akné bez komplikácií zvyčajne zmizne o 6 mesiacov, takže pôvabná koža.

Vedzte, že akné detí nezanecháva trvalé stopy, na rozdiel od adolescentného akné. Neprezentujú budúce problémy s akné.

Príčiny a symptómy akné u novorodencov. Moderné metódy liečby a prevencie vyrážok u detí

Koža dieťaťa často signalizuje zmenu svojho zdravotného stavu. Z tohto dôvodu sú rodičia veľmi znepokojení, keď vidia akékoľvek vyrážky.

Samozrejme, ak sa objavia zmeny v koži novorodenca, choďte na pediatra, Rodičia však nie vždy majú takúto príležitosť, alebo jeden z rodičov verí, že všetko "pôjde sám o sebe".

Akné je jednou z možných príčin vyrážok na koži novorodencov. Veľmi často však obaja rodičia a pediatrici takéto vyrážky zamieňajú s vyrážkou spôsobenou alergickou reakciou tela.

Zvážte, čo je táto patológia, a tiež sa dozviete, ako určiť, či alergia alebo akné u novorodenca?

Príčiny vzniku akné u dojčiat

V skutočnosti sa akné zvyčajne objavuje z iných dôvodov.

Podľa štatistík sa neonatálne akné pozoruje približne 20% detí, a najčastejšie spôsobené týmito dôvodmi:

 • Reorganizácia hormonálneho systému novorodenca, vyvoláva zvýšenie produkcie kožného mazu.
 • Účinok materských hormónov, stále prítomné v krvi novorodenca.

Novorodenci akné nepatria k infekčným (infekčným) ochoreniam. Navyše takýto stav nemožno ani nazvať chorobou. Je to rýchlejšie funkčného stavu organizmu dieťa, spôsobené procesom prispôsobovania sa novým podmienkam.

Akné kojencov sa rozvíja vo veku od 3 mesiacov do 6 mesiacov. Spravidla to vyvoláva hormonálna nerovnováha, ktorá spočíva v zvýšenom produkcii nadobličiek dieťaťom androgénov. Obvykle sa tento typ akné vyvíja u chlapcov.

Ak je akné u dieťaťa v ťažkej forme, potom je toto ochorenie najčastejšie vyvolané silným zvýšením obsahu dehydroepiandrosterón sulfátu v krvi. Niektorí autori sa domnievajú, že riziko vzniku akné novorodenca sa zvyšuje, ak rodičia dieťaťa (alebo niekto z nich) trpia akné.

Klinický obraz

Vyrážky u novorodencov:

 • Charakter vyrážky je purulentné pustuly a papuly.
 • Akné sa prejavuje počas prvých týždňov alebo dokonca dní života.
 • Zvyčajne neexistujú komedóny (ale môžu tu byť aj uzavreté a otvorené komedóny).
 • Intenzita vyrážok je mierna, akné novorodencov nespôsobuje dieťaťu telesné utrpenie.
 • Lokalizácia vyrážky - koža brady, čelo, tváre. Niekedy sa môžu objaviť pupienky na krku, viečka, na pokožke hlavy a hornej časti hrudníka.
 • Puppy spravidla úplne prechádza po 1 až 3 mesiacoch, zriedkavo vyrážka trvá až jeden rok.

Výrazné vlastnosti novorodencov z alergií

 • Koža, zapálená alergiami, svrbenie, takže dieťa sa obáva, rozmarný, hrebeň akné. S akné, vyrážka netrápi dieťa a jeho správanie sa nelíši od bežného, ​​spí dobre a jes.
 • Vzhľad vyrážok s alergiami a akné má výrazné rozdiely. Keď sa alergickej reakcii na kožu novorodenca objaví malá červená vyrážka alebo veľké červené škvrny, nie sú žiadne biele purulentné vrcholy. Akné sa prejavuje pupienkami, zhora červenou, zhora s bielymi purulentnými špičkami.
 • Alergia sa môže zmeniť v stolici dieťaťa, zvracanie, bolesti brucha, nadúvanie, vážne začervenanie na lícach a okolo tela novorodenca môžete vidieť úskalia.
 • Najčastejšie sa akné objavuje na čele, tvárach alebo hlave novorodenca. Alergické prejavy sa môžu nachádzať na oddelených miestach (tváre, chrbát, zadok) alebo v celom tele dieťaťa.

diagnostika

Je nesmierne dôležité rozlišovať akné od alergií vo forme dermatózy, žihľavky a potenie.

U dieťaťa, ktoré dojčí, sa môže vyvinúť alergická reakcia v dôsledku skutočnosti, že jeho dojčiaca matka jedla nejaké potraviny, ktoré sú alergénmi. V budúcnosti môže byť príčinou alergií neznášanlivosť konkrétneho dieťaťa na určité potraviny alebo porušenie pravidiel doplnkového kŕmenia.

Potopenie sa vyvíja, pretože novorodenec je príliš zabalený a v oblečení sa potuje. Pot pocíva pokožku, čo vedie k vzniku vyrážok.

Hlavným rozdielom medzi akné a potenie je lokalizácia vyrážok.

Tiež je potrebné vyhodnotiť charakter vyrážky, alergie a sudamen nie je sprevádzaný hnisavými pupienky, zatiaľ čo akné vo forme dojčenskej dojčenské vyrážky v podobe pľuzgierov a komedónov.

liečba

Začať liečba je potrebná iba v prípade, že sa stav pokožky zhorší a prejavy neprešli počas 3 mesiacov.

Kategoricky sa neodporúča liečiť neonatálne akné sami, pretože použitie nevhodných liekov môže viesť k zhoršeniu stavu a laserová liečba akné sa zvyčajne nevyskytuje.

Tip! V žiadnom prípade nesnažte vytlačiť pupienky, pretože koža novorodenca nemusí mať dostatočnú ochranu, a preto výrazne zvyšuje riziko vzniku zápalu, kde bol vyžmýkaný pupienok.

Ak chcete liečiť akné u novorodenca, najmä ak choroba postupuje, musíte požiadať retinoidy, baktericídne a hormonálne činidlá.

Okrem toho lekár môže predpisovať lieky obsahujúce trimetoprim, erytromycín, retinoidy alebo triklosan.

Žiadne z týchto liekov Nemôže sa používať bez predpisovania lekára.

Telo novorodenca doteraz prispôsobené k prijatiu šokových dávkach liekov, takže použitie novorodenca liekov bez lekárskeho predpisu je vážne nebezpečenstvo, a rodičia by mali pochopiť, že.

Dôrazne sa neodporúča na liečbu akné mastných krémov a olejov. Tukový základ týchto látok prispieva k zablokovaniu pórov, takže ich použitie len zhorší situáciu. Bez predpisovania lekára by ste nemali používať takýto zdanlivo neškodný prostriedok ako bepantín. Tento liek môže vysušiť iba pupienky, ale nepomáha ich vyliečiť.

Dvakrát denne musíte umyť tvár novorodenca teplou vodou. Za jeden deň si môžete umyť tvár s mydlom. Po dokončení je potrebné namočiť tvár čistou mäkkou utierkou.

Uteráky pre dieťa by mali byť individuálne, musíte ich často meniť.

Pri starostlivosti o hygienu však nejde príliš ďaleko. Rodičia by mali pochopiť, že dôvodom vzniku akné nie je zlá starostlivosť, ale intenzívna práca mazových žliaz. Takže nestanovte cieľ dosiahnuť úplnú sterilitu.

Ľudové metódy

Použite odvar na otrite tvár dieťaťa. Osobitne sa odporúča utrieť tvár po prebudení dieťaťa, pretože deti sa často potonejú vo sne, čo môže viesť k väčším vyrážkam.

výhľad

S týmto druhom akné prognóza je zvyčajne dobrá. Zvyčajne neonatálne akné prechádza bez stopy v časovom období od 1 do 3 mesiacov. Dojčenské akné má dlhší priebeh. Stane sa, že sa objaví akné po 4-5 rokoch.

Deti trpiace ťažkou formou detskej akné môžu zažiť akné v dospievaní.

prevencia

Je však celkom možné urýchliť zotavenie a znížiť intenzitu zápalu.

Čistenie pleti pomôže:

 • Podpora imunity a liečby vitamínmi.
 • Hygienické postupy a čistenie kože.
 • Pravidelné solárne a vzduchové kúpele.

Snažte sa nechať novorodenca mať zdravotné problémy, v takom prípade bude pre dieťa ľahšie zvládnuť akné.

Čo rodičia potrebujú vedieť?

Akné u novorodencov nie je hygienickým problémom. Niekedy sa deti narodia s pupienkami na tvári, takže vzhľad vyrážok na kvalite starostlivosti nezávisí. Rodičia by sa nemali obávať, že je ich chyba pri tvorbe pupienkov v dieťati.

Vzhľad bežných pupienkov nespôsobuje nepríjemné pocity alebo bolesť deťom. Bolesť môže vyvolať iba akné, ale v takej závažnej forme je veľmi zriedkavé akné.

Vzťah medzi pupienkami u novorodencov a možným výskytom akné v adolescencii nie je. Ak sa však vyrážky objavia neskôr, pravdepodobne dospelé dieťa bude čeliť problému výskytu akné. To je obzvlášť pravdepodobné, ak bola detská forma ochorenia ťažká, vzniklo sférické akné.

kategoricky neodporúča sa liečiť dieťa sami. Problém sa môže zhoršiť aj pri používaní detského krému. V žiadnom prípade by ste sa nemali snažiť stlačiť alebo inak odstrániť pupienky z kože novorodenca, pretože to môže viesť k zápalovej reakcii.

Akné novorodencov (pupienky). Ako sa nedá zamieňať s alergiami

Vaše dieťa je len pár dní staré, je veľmi malý a bezmocný a na malom tele náhle došlo k vyrážke alebo malým pupienkam? Rodičia a niekedy aj pediatria ťažko určujú, či ide o alergiu alebo takzvané akné novorodencov. Preto je dôležité vedieť, aké je akné, ako to vyzerá, ako ho odlíšiť od alergií a ako sa s ním zaobchádzať (a či sa má liečiť vôbec).

Čo je to akné?

Akné novorodencov sa prejavuje vo forme pryshchikov, červenej, s bielym hnisavým tipom, veľmi podobný mladistvej akné (pozri fotografiu vyššie). Môžu vystupovať na lícach, na čele, nosiči, hlave, dokonca ušiach, menej často na krku a chrbte. Vyrážka nemá svrbenie, nespôsobuje dieťaťu žiadne nepríjemnosti. Vyskytuje sa u 25 - 30% detí. Meno lekára - neonatálna cefalická pustulóza.

Príčiny vzhľadu

Niektorí rodičia si myslia, že akné sa objavilo kvôli nevhodnej starostlivosti o dieťa, nedodržiavanie hygienických pravidiel. Nie je to tak. Príčinou akné je nadbytok materských hormónov v krvi omrvinky, rovnako ako nedokonalé tak dlho, kým mazových žliaz dieťaťa, ktorí nemajú čas vyrovnať sa s rastúcou záťažou v priebehu hormonálne zmeny tela.

Musím sa uzdraviť?

Neonatálna akné nie je infekčné alebo alergické ochorenie (je to hormonálna vyrážka), nie je potrebné liečiť.

Akné nie je nákazlivé.

Nie je potrebné rozmazávať vyrážky zelenej, fukortsín, chlorofyllipt, mangán a iné antiseptiká. Je lepšie starostlivo utrieť postihnuté oblasti s odvarom oblúka alebo harmančeka. Udržujte pokožku čistú a suchú. Každé 3 až 4 dni je možné akné ľahko namazať masťou "beponen" (masť vysuší vyrážky).

Upozorňujeme: nemôžete vytláčať hnisavé pupienky. Zotavenie z toho nebude rýchlejšie, ale zápal sa zvýši, infekcia sa dostane do rany. Na mieste stlačenej akné po liečbe môžu zostať škaredé jazvy.

Akné ide samo po tom, čo materské hormóny sú úplne vylúčené z dieťaťa a práca jeho hormonálneho systému sa vráti do normálu. Proces obnovy môže trvať dva týždne až jeden a pol mesiaca. Po akné, nebudú žiadne stopy (samozrejme, ak ste ich neskúšali vytlačiť).

Konzultácia s lekárom dieťaťa je v každom prípade nevyhnutná. Uvedie správnu diagnózu, poskytne rady týkajúce sa starostlivosti a liečby. Je veľmi ľahké zameniť akné s prejavmi potravinových alergií alebo urtikárií. A alergie a žihľavka sa musia liečiť!

Nezamieňajte akné s alergiami

 • Vzhľad pupienok s akné a alergiami je veľmi odlišný. Pri alergii na pokožke dieťaťa sa objavujú veľké červené škvrny alebo malé červené vyrážky, biele purulentné vrcholy chýba. Akné sa prejavuje pupienkami, červenou spodnou časťou, bielou purulentnou špičkou zhora.
 • Zapálené alergiemi na kožu sa rozplývajú, dieťa sa obáva, hrebeňom akné a rozmarom. Akútne vyrážky s akné nerobia dieťa, správa sa ako obvykle, dobre jesť a spí.
 • Akné sa vyskytuje najčastejšie na lícach, na čele alebo na hlave dieťaťa. Alergické prejavy je možné vidieť na oddelených miestach (na zadku, chrbte, tvárach) a v celom tele dieťaťa.
 • S alergiami sa môže zmeniť stolička dieťaťa, sčervenanie tvárí, drsné škvrny po celom tele, silná tvorba plynu, bolesť brucha, zvracanie.

Dôležité! Čítame o potravinovej alergii (prejavy, príznaky, liečba)

Ako zabrániť alergii:

Ak má dieťa alergiu, liečba by sa mala vykonávať striktne pod dohľadom lekára.

V každom prípade by výskyt vyrážky mal upozorniť rodičov, takže bezodkladne ukážte dieťaťu špecialistovi. Sledujte svoje odporúčania, udržať detskú pokožku čisté a suché, byť trpezlivý a postupne vysychať hnis hlavou, ale potom zmizne začervenanie kože a zadávacieho dieťaťa sa opäť stane čisté a zdravé.

Opakujeme! Akné nie je nebezpečné a nezvyšuje dieťa.

Majte na pamäti: Okrem akné u novorodencov (tj detí od narodenia až po prvý mesiac) dochádza k akné, ku ktorému dochádza u detí po troch mesiacoch a starších. Má rovnaký hormonálny základ a môže trvať veľmi dlho - dokonca až tri roky.

Na povinné štúdium:

Akné na tvári novorodencov: príznaky "kvitnutia", liečba a pravidlá starostlivosti o pokožku dieťaťa

Často matky spozorujú charakteristické vyrážky na tvári dieťaťa - to je akné novorodencov. Miesto ich lokalizácie: hlava a tvár. Vonkajšie, novotvary pripomínajú juvenilné akné a takisto je viditeľná vaskulárna sieť, ktorá dáva charakteristickú farbu. U ľudí sa tento fenomén nazýva kvitnutie kože a pediatri varujú rodičov, že sa stretávajú s neonatálnymi cefalickými pustulami alebo akné u novorodencov. Rozlišovať ich od manifestácie alergie na špecialistu je ľahké: vyrážky majú červenú farbu v základni s prechodom na bielu matku perly. Akné novorodenci neovplyvňujú telo, vyrážky ovplyvňujú čelo, tváre, nos, niekedy uši a krk dieťaťa.

Je veľmi jednoduché pre pediatra diagnostikovať akné dieťaťa, pretože má charakteristickú lokalizáciu, farbu, hustotu

V novonarodených kvetoch na tvári má jednu z nasledujúcich foriem:

 • papuly;
 • komedóny - malé biele pupienky (odporúčame čítať: pupienky na tvári novorodenca);
 • vredy.

Patogenéza a periodicita kožných vyrážok

Mechanizmus akné u detí, rovnako ako u dospelých, je rovnaký: najčastejšie ide o zápal potrubia mazových žliaz. Kvitnutie novorodencov môže byť vidieť asi na 2-3 týždne života, konečne kožné vyrážky idú na tri mesiace. Niekedy sa podobná hormonálna vyrážka vyvíja aj v období prenatálneho obdobia a drobivé kvitne až asi 6 mesiacov av ťažkých prípadoch až jeden rok.

Príčiny kvitnutia a nezdravého vzdelania:

 1. V anamnéze je akné detí zmenou hormonálneho zázemia pôrodnej ženy. V poslednom trimestri tehotenstva v budúcej matke stúpa hladina estrogénu - tento hormón je zodpovedný za výrobu podkožného tuku. Dieťa v prvých dňoch života "zdedí" vysokú hladinu materinského hormónu.
 2. Pri dojčení pokračuje proces prenosu estrogénov z matky na dieťa. Mama by mala starostlivo vybrať len užitočné jedlo, vyhnúť sa stresu Kortizol - hormón, ktorý vstupuje do tela ženskej mokrej sestry v období nepokojov, skúseností, negatívne ovplyvňuje metabolizmus, zvyšuje produkciu kožného mazu.
 3. Neschopnosť novonarodených mazových žliaz riadne regulovať. Nadbytok mazu vedie k upchatiu vývodov na tvári a krku dieťaťa vyrážka objaví špecifický (odporúčané: novorodenca vyrážky na tvári). Podľa doktora Komarovského dieťa úplne nezmizne do 3. - 6. mesiaca života dieťaťa. Po prvýkrát sa ochorenie pozerá a neskôr diagnostikujú odborníci, keď sa dieťa otočí o 1 mesiac (odporúčame čítať: vývoj dieťaťa za 1 mesiac). Fotografia zobrazuje lokalizáciu pustúl, ich štruktúru, farbu. Rodičia sú tiež schopné rozlíšiť akné u novorodencov od iných patologických kožných prejavov dieťaťa.

Pokiaľ koža vyráža, ako hovorí Komarovskij vo svojej videopostele, objavujú sa u ročných a starších detí, neodkazujú na diagnózu akné. Poraďte sa s pediatrickým dermatológa, alergikom, aby ste určili povahu, spôsobili a dostali primeranú liečbu kožných vyrážok.

Ako rozoznať akné od alergie?

Dva problémy začínajúce na "A" sú veľmi podobné. Ak akné nevyžaduje núdzovú lekársku starostlivosť, alebo dokonca úplne bez lekárskej starostlivosti, potom alergia vyžaduje rýchly zásah kvalifikovaných odborníkov, presnú diagnózu.

Rodičia môžu len hádať, aké druhy vyrážok sa nachádzajú vo svojich omrviniacich a analyzovať obraz choroby z fotografie iných detí:

 • Ak uvidíte "červeno-biely ľadovec", ktorý obsahuje perlový odtieň (presná kópia dospievajúcich pimples) - uvoľnite sa: nie je to alergia. Stačí stačiť regulovať výživu matky, sledovať stravu dieťaťa - problém zmizne samo o sebe, pretože ide o akné.
 • Kožné zmeny nespôsobujú svrbenie, dieťa nezhoršuje chuť do jedla. Je úplne spiace, veselý, hravý - to je tiež akné.
 • Pri ostatných zmenách v koži je dieťa nepokojné, trpko, snažiace sa pokrčiť pupienky. Možná diagnóza je alergia. Pospěšte si pediatra a dôverujte mu.
 • Červené škvrny "bodali" telo dieťaťa: nielen tvár a krk, postihujú sa nosolabiálne záhyby. Akné "ukrýva" na bokoch, chrbte, dieťa zadek - bez liečby, nezmiznú. Buďte pripravení na dlhé systémové postupy, definíciu alergénu, výber umelého výživu.
 • Ak ste zaznamenali nielen zmeny na koži, ale aj drsnosť, suchú pokožku, rozrušenie stoličky dieťaťa - čo najskôr kontaktujte pediatra.

Liečba a prevencia

Pre rodičov je vynikajúce "utišujúce": ak má dieťa diagnózu akné, prejde sama od seba, nemá sa s ním zaobchádzať. Dieťa "vyčerpá problém", moja matka upraví stravu a spôsob života. Dieťa vás poteší s čistou, jemnou, hladkou pokožkou 3-4 týždne po odhalení problému s infantilnou akné.

Vykonajte bez ošetrenia v prípade dodržiavania určitých pravidiel:

 • začnite so sebou, mamičky: odporúčame správnu výživu, zdravý životný štýl, optimistickú náladu;
 • opatrne sa postarajte o kožu novorodenca - denné kúpanie vo vriacej alebo tečúcej vode, naplnené bylinkami;
 • už teraz temperové drobky so slnkom, vzduchom, vodou;
 • pozorujte aktívny režim motora dojčiat.
Vzduchové kúpele sú nevyhnutným predpokladom pre udržanie zdravej pokožky a odstránenie akné. Musia sa vykonávať denne

Čo je zakázané kožnými vyrážkami?

Existuje veľké pokušenie pre rodičov, aby vyriešili problém pustulárnych erupcií alebo zavretých komedónov mechanicky - aby ich vzali a vytlačili. Kategorický NIE! Zvyšuje sa oblasť kožných vyrážok, keď ste dostali celé kolónie papuliek na tvári dieťaťa. Preto je priama cesta k pediatrickému dermatológovi a dlhodobej liečbe.

Keď pediatr potvrdil diagnózu akné novorodenca, zabudnite na oleje, pleťové vody na ošetrovanie pokožky. Do kategórie obmedzenia patria aj tieto kategórie:

 • Zelenka;
 • roztok manganistanu draselného;
 • jódu;
 • masti založené na antibiotikách;
 • prášok;
 • hormonálne krémy.

Pri dodržiavaní jednoduchých odporúčaní, podľa zdravého rozumu a našej rady bezpečne prejdete nebezpečným obdobím "kvitnutia" a výskytom akné v omrvininkách.

Pamätajte - iba prvých šesť mesiacov života dieťaťa môže viesť k problému akné. Neskoršie prejavy kožných vyrážok sú príznakmi iných ochorení u dojčiat. Včasné odvolanie sa na odborníkov obnoví zdravie vášho dieťaťa!

Akné novorodencov - príčiny vzhľadu, symptómov, diagnózy, ako sa liečiť a čo je zakázané

Malé dieťa je skutočné šťastie, ktoré si vyžaduje stálu starostlivosť a starostlivosť. Niekedy sa stane, že na tvári drobky sa objavia malé pupienky, vyrážky. Nie veľmi skúsení rodičia sa domnievajú, že táto vyrážka je spôsobená alergiou, ale lekári diagnostikujú akné u novorodencov, vo vzhľade pripomínajúce akné pupienky. Čo robiť v takýchto prípadoch, prečo sa choroba vyskytuje, ako ju odlíšiť od alergickej reakcie a aká je správna liečba? Odpovede na tieto otázky by mali byť známe všetkým rodičom, ktorí sa s týmto problémom najprv stretli.

Čo je novorodenci z akné

Akné novorodencov je časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u približne 30% detí. Lekárskym názvom pre vyrážku je neonatálna pustulóza. Vo vzhľade je vyrážka malá pupočka pripomínajúca dospievajúce akné. Môže to vyzerať ako malé pustuly, žlté alebo načervenalé s bielym špičkou. Vyrážka sa nachádza hlavne na čele, tváre, bradu, nosa dieťaťa. S akné, dieťa sa necíti nepríjemne - vyrážka nemá svrbenie, neublíži to. Také pupienky nebudú dieťaťu obťažovať.

Príčiny vzhľadu

Mnohí rodičia, keď vzniká podobný problém (akné) u dieťaťa, je to prisudzované nedodržiavaniu hygieny dieťaťa, čo nie je pravda. Neonatálna cefalická pustulóza je funkčný stav novorodenca, je spojená s adaptáciou na iné životné podmienky, ide o jedinečnú reakciu tela na nový režim. Dojčenská akné sa môže objaviť v prvých týždňoch života vo veku troch mesiacov a pokračovať až do šesťmesačného veku dieťaťa. Vzhľad akné je typickejší pre chlapcov.

Vyvoláva vyrážku hormonálnu nerovnováhu, pozostávajúcu z práce nadobličiek vo vývoji androgénov. Hormónny estrogén, ktorý sa produkuje v tele matky počas posledného trimestra tehotenstva a počas pôrodu, aktivuje akumuláciu podkožného tuku u dieťaťa. To tiež vedie k výskytu pupienkov. Treba poznamenať, že po narodení začnú pracovať potné žľazy u dieťaťa, ale nevedia, ako fungovať v bežnom režime pre dospelých v prvých štádiách života.

Príznaky a príznaky

Celá vyrážka u dieťaťa trvá niekoľko mesiacov, v zriedkavých prípadoch môže trvať až rok. Znaky a symptómy sú nasledovné:

 • lokalizovaná vyrážka na tvári dieťaťa (často na čele, tváre, výtok, zriedka sa vyskytujú v celom tele alebo prechádzajú na krk dieťaťa);
 • farba červená alebo žltá s belavým pustulovaným vrchom, zvonka pripomínajúca akné;
 • objavujú malú vyrážku, sú umiestnené blízko seba, ale nespájajú sa do jedného veľkého miesta, intenzita je mierna;
 • povahu vyrážok - papuly a purulentné pustuly, zriedka otvorené alebo uzavreté komedóny.

Ako rozlíšiť kvitnutie od alergií u novorodenca

Akné vyrážka u novorodencov (niekedy nazývaná kvitnutie) má svoje rozdiely od alergických škvŕn, potenie, dermatitídy. Sú tieto:

 1. Alergia je sprevádzaná neustálym svrbením, dieťa sa pokúša očistiť pupienok. Dieťa sa stáva nepokojným, môže byť rozmazané, bolesť brucha, môže byť zvýšená tvorba plynu, niekedy vracanie.
 2. Na koži sa alergia prejavuje ako červené škvrny alebo malá červená vyrážka bez bielych pľuzgierov, na tvári sa zhoršuje tvár.
 3. Koža dieťaťa je ohromená na miestach, ktoré nie sú charakteristické pre akné: na zadnej strane, rukoväte, nohy.

Hormonálna akné u dojčiat je často zamieňaná s sudamen, ktorého príčinu budeme zanedbávať každodenné kúpanie, perekutyvanii grudnichka: dieťa začne prehrievať, pot, a to má negatívny vplyv na stav jeho kože. Môžete rozoznať pot len ​​na vyrážky na miestach, kde sa akné nestane. Choroba u dieťaťa sa šíri oveľa rýchlejšie ako infantilné akné. Dermatitídu z akné možno odlíšiť iba od lekára.

Kedy navštíviť lekára

V každom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom. Aj v prípade, že rodičia sú stanovené nezávisle na sebe, že dieťa trpí ekzémom, akákoľvek tvorba akné - to je príležitosť vidieť špecialistu, a to najmä v prípade, že nastane po roku. Alergie, dermatitída sú choroby, ktoré dieťaťu spôsobujú veľa nepohodlia. Ak chcete upraviť hormóny, chráni dieťa pred rozvojom individuálnej neznášanlivosti niektorých potravín v budúcnosti, kedy sa prvé príznaky k návšteve nielen pediater, ale alergológa, dermatológa.

Liečba akné pre novorodencov

Akné v detstve, po zistení hormonálneho pozadia dieťaťa, materské hormóny úplne vychádzajú z tela dieťaťa, zmiznú bez zanechania stopy. Vyrážka nie je alergická alebo infekčná choroba, takže sa nevyžaduje špeciálna liečba. Existujú však spôsoby, ktoré urýchľujú proces hojenia. Vo všeobecnosti obdobie výživy dieťaťa trvá od 2 týždňov až po 1,5 mesiaca.

Na akné nie je spôsobené žiadne dôsledky, nepoužívajte Zelenka, utrieť poškodených oblastí dieťaťa pokožky s roztokom manganistanu draselného, ​​hlorofilliptom alebo iných konzervačných látok. Nepoužívajte mastné masti, krémy. Hustá základňa týchto prostriedkov ucpe póry, žľazy, čo zhorší situáciu. Pokiaľ ide o liek ako Bepanten, je tiež zakázané používať ho bez konzultácie s lekárom. Je povolené používať masť zinku alebo prípravok "Sudokrem". Tieto finančné prostriedky efektívne vysušia pupienky.

Je povolené len spracovávať kožu dieťaťa s odvarom chemického harmančeka alebo šnúry. Malo by sa zabezpečiť, aby riešenie nebolo príliš silné a horúce. Utrite ho mäkkou handričkou, vaty. Dodržiavanie hygieny je povinné: s výnimkou trenia s bylinkovými infúziami, po jednom dni sa tvár dieťaťa musí umyť mydlom. Avšak, rodičia by mali pochopiť, že príčina akné v mazových žliaz, ich aktívnu prácu, takže je vhodné dosiahnuť úplnú sterilitu. Uistite sa, že pokožka dieťaťa je vždy suchá a čistá.

Ak nedôjde k zlepšeniu akné, nie je možné vykonať reorganizáciu hormonálneho systému dieťaťa, je dôležité začať špeciálny liečebný kurz včas. Na stanovenie diagnózy sa vykonala dermatoskopia, bakterioskopia a pH-meter. Po vyšetrení stanoví lekár optimálnu liečbu. Zakázané akýmkoľvek druhom samoliečby.

Najefektívnejšie prostriedky: prípravky obsahujúce benzoylperoxid, erytromycín, trimetoprim alebo triclosan. Dávkovanie sa musí prísne dodržiavať, pretože drogy môžu nielen nadmerne vysušiť pokožku - šokové dávky predstavujú vážne nebezpečenstvo. Ak sa vyskytnú furuncles alebo zhoršenie stavu dieťaťa, je potrebné vykonať antibakteriálnu liečbu a ošetrenie pokožky špeciálnymi antiseptickými prípravkami. Lekár okrem hlavnej terapie predpíše príjem vitamínov a liekov, ktoré pomáhajú udržiavať imunity.

Čo je neonatálne akné?

Asi 25% rodičov čelí akné u novorodencov. Akné na tvári dojčatá, ktorý má podobu malej pľuzgieriky, často vnímaný dospelými ako signál, že zdravotné omrvinky nie sú v poriadku, a tak mama a otec sú prijímané okamžite hľadať príčiny pupienkov a ako sa ich zbaviť. Ale je infekčné infekčné akné môže spôsobiť poškodenie malého organizmu a stojí za to zaobchádzať s takýmto vyrážkou?

Ktoré deti majú akné?

Vo väčšine prípadov majú pupienky na tvári dieťaťa hormonálnu povahu. Často sa vyskytujú vo vývoji maternici, a pri narodení dieťaťa na hlave už existujú strediska pustulózne vyrážka. To naznačuje, že telo dieťaťa priamo ovplyvnené matky hormóny v 3 trimestri u žien dramaticky zvyšuje hladinu estrogénu, ktorý je zodpovedný za produkciu kožného mazu. Po narodení prvom týždni života, tento hormón pokračuje v práci v tele dieťaťa, čo spôsobuje zvýšenú produkciu tukových buniek epidermy. Zvýšená mastnota vedie k upchávaniu pórov a výskytu abscesov u novorodenca. Väčšinou na tvári dieťaťa možno vidieť biele škvrny, ale v niektorých prípadoch, akné u detí vyzerá ako čierne bodky.

Súčasne sa rekonštruuje hormonálny systém samotného dieťaťa, čo môže tiež zintenzívniť prácu mazových žliaz pokožky dieťaťa. Podporuje výskyt bieleho akné na tvári novorodenca a nedostatočne vyvinutú funkciu epidermy. Počas niekoľkých mesiacov po narodení mnohých životne dôležitých systémov dieťaťa aj naďalej zlepšovať, a je prirodzené, že v tejto fáze buniek dermis stále nemôže plne regulovať tvorbu kožného mazu a zanesené póry odolať.

Video: detská vyrážka

Musím sa uzdraviť?

Akné u novorodenca nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie dieťaťa, nespôsobuje mu bolesť a nepohodlie, a preto nevyžaduje liečbu. Vo väčšine prípadov hnisavé pupienky a čierne škvrny na tvári dieťaťa prechádzajú nezávisle, akonáhle sa dieťa otočí o 2-3 mesiace. V niektorých prípadoch dieťa akné pretrváva až 6 mesiacov, a v niektorých detí - až na jeden rok, ale to je považované za variant normy, ak pupienky na tvári nespôsobujú problémy a omrvinky nie sú sprevádzané zápalom.

Hlavným pravidlom pre rodičov dieťaťa s infantilným úhorom je: stlačiť pustuly v žiadnom prípade nemožné! Toto je plné nástupu zápalového procesu, šírenia infekcie a výskytu jaziev na kožnej detskej pokožke. Tiež by ste nemali mazať pupienky na tvári dieťaťa s akýmkoľvek antiseptickým - zeleným, fukorcínom, jódom a ďalšími. Liečba hormonálnej erupcie pomocou týchto prostriedkov nebude fungovať, ale je celkom možné spôsobiť poškodenie kože.

Nesnažte sa odstrániť akné na tvári dieťaťa a rôzne masti. V takejto situácii by ste mali vylúčiť aj najbežnejšiu detskú smotanu, pretože má pomerne tukovú a hustú štruktúru a môže dokonca ešte viac upchať póry, čo vyvolá objavenie nového akné na tvári dieťaťa. Akékoľvek lieky na vonkajšie použitie sa smú používať iba podľa pokynov špecialistov.

Po prvé, rodičia by mali dieťaťu ukázať detskému lekárovi, aby sa ubezpečil, že pupienky, ktoré sa objavujú na hlave novorodenca, sú skutočne detské akné. Ak lekár potvrdí diagnózu, potom sa mama a otec bude len čakať na prácu hormonálny systém dieťaťa je stabilizovaný, a postupujte podľa jednoduchých pokynov pomôcť urýchliť proces, ako sa zbaviť pľuzgieriky u novorodencov.

Akné na tvári dieťaťa - to nie je dôvod opúšťať obvyklých hygienických opatrení a obvyklú rutinu života. Dieťa sa musí kúpať každý deň, pričom osobitná pozornosť by sa mala venovať osobe, kde sa akné zvyčajne nachádza u dojčiat. Aj v prípade, že rodičia vykonať úpravu vody každý deň dvakrát denne, musíte si byť istí, že k očisteniu dieťaťa tvár čistiť prevarenú vodu alebo bylinkový odvar z harmančeka a postupnosti. Treba mať na pamäti, že čierne škvrny, Blackheads a Whitehead u novorodencov - nie je infekčné ochorenie, ale fyziologický jav, takže nie je nutné izolovať omrvinky. Naopak odstrániť pľuzgieriky z novorodenec je veľmi užitočné pravidelné vzduch a slnečné kúpele, takže je potrebné venovať dostatok času na prechádzku, a doma po dobu niekoľkých minút, aby ležal nahý dieťa na preslnených miestach v miestnosti.

Obvykle akné novorodenca prechádza niekoľkých týždňov, ak rodičia v súlade s lekársku pomoc a nesnaží umelo zrýchliť zmiznutie pľuzgieriky u novorodenca pomocou drog alebo vytláčanie. V priebehu času biele hlavy akné vyschnú a potom zmiznú a červené škvrny spolu s čiernymi bodkami. V prípade, že pľuzgiere na tvári novorodenca po dlhú dobu neprejdú, a preto sú sprevádzané ťažkým zápalom, dieťa by malo byť istí, navštíviť lekára a v prípade potreby majú vhodnú liečbu.

Alergia alebo akné?

Veľmi často rodičia zaujímajú, ako rozlišovať akné od novorodencov od alergií. Odlíšiť tieto javy sú skutočne veľmi dôležité: alergické reakcie pupienky na novonarodené tvári sú len vonkajší prejav netolerancie akéhokoľvek výrobku, a medzitým sa alergén má negatívny vplyv na vnútorný systém tela dieťaťa, preto je nutné na liečbu ochorení.

Určite, čo je príčinou výskytu pupienkov na hlave u dojčiat - novorodencov akné alebo alergií pomôže nasledovné príznaky:

 1. Hormonálne akné u dieťaťa je veľmi podobné teen akné: majú biely stred obklopený červenou hranicou. Niekedy úhory novorodencov sprevádzajú vzhľad čiernych bodiek. Alergické vyrážky vyzerajú ako červené pupienky a nemajú hnisavý obsah.
 2. Biele akné u novorodenca sa najčastejšie nachádza na brade, tváre, čele, menej často na ušiach a krku. Vyrážka spôsobená neznášanlivosťou výrobku môže nastať na akejkoľvek časti tela.
 3. Postihy v dieťati spôsobené pôsobením hormónov neprinášajú dieťaťu žiadny nepríjemný pocit: nemajú svrbenie a neinterferujú s dieťaťom. Alergické škvrny môžu olupovať, svrbiť a stať sa príčinou neklidného správania dieťaťa. Často je to kvôli nim, že dieťa je narušené chute a spánok.
 4. Hnisavé akné na tvári novorodenca nie sú sprevádzané inými príznakmi, zatiaľ čo individuálna potravinová intolerancia môže spôsobiť problémy s trávením, zmenami stolice, bolesťou brucha a tvorbou plynu.
 5. Hormonálne akné u dojčiat sa najčastejšie vyskytujú v prvých 2 - 3 mesiacoch života a vyrážky alergickej povahy môžu sprevádzať dieťa už niekoľko rokov.

Vzhľadom na tieto príznaky môžu rodičia ľahko rozpoznať, akné alebo alergie u novorodenca je zdrojom vyrážok, ale stále je nadbytočné kontaktovať pediatra, aby potvrdil svoje predpoklady.

Všetko o žľazy
a hormonálny systém

Jednou z možných príčin vyrážky na tvári u novorodencov je akné. Toto akné pripomína akné a najčastejšie sa objavuje na tvári dieťaťa v prvých týždňoch jeho života. Žiadne ťažkosti vyrážky dieťa nedodáva, svrbenie nespôsobuje.

Príčiny vzhľadu

Medzi hlavné príčiny vzniku akné u dojčiat, lekári volajú hormonálnu krízu. Vyskytuje sa v dôsledku zostávajúcich materských hormónov v tele.

Hormóny vyvolávajú aktívnu prácu mazových žliaz, vďaka čomu tieto produkujú veľké množstvo mazu. Výsledkom tohto procesu je upchatie pórov a výskyt hormonálneho akné u novorodencov.

Novorodenci z akné sa objavujú v prvých týždňoch života dieťaťa

Vyrážky v dieťati sa môžu objaviť do troch týždňov po pôrode. Pimples zvyčajne zmiznú za mesiac (maximálne - 4 mesiace). Akné u novorodencov úplne zmizne po ukončení hormonálneho splash. V budúcnosti nemá vplyv na kožné problémy u adolescentov.

Dôležité! Pryšchiki v žiadnom prípade nemôže byť vytlačený ani odtrhnutý! Takéto opatrenia môžu poškodiť pokožku a spôsobiť infekciu, čo vedie k hnisaniu a závažnému ochoreniu kože.

Klinické prejavy

Takže, čo to je - akné u novorodencov? Vo vzhľade, pupienky pripomínajú akné teenagerov. Povaha vyrážky je purulentné pustuly alebo papuly. Vo vzhľade je červený pupienok s bielym vrcholom. Akné je zvyčajne vedľa seba, ale jedno miesto sa nespája.

Dôležité! Žiadne obavy z týchto vyrážok, ktoré dieťa neprinesie.

Pizzómy sa objavujú v prvých dňoch alebo týždňoch života dieťaťa, najčastejšie na nose, čele, brade, tváre, niekedy za ušami alebo na pokožke hlavy. Akné u novorodencov môže byť lokalizované aj v niektorých iných častiach tela, zvyčajne v oblasti krku alebo hornej časti hrudníka.

Akné môžu byť lokalizované nielen na tvári dieťaťa, ale aj na krku, ramenách a hornej časti hrudníka

Akné alebo alergia?

Keď existujú charakteristické vyrážky pre rodičov, pred uklidnením, že všetko prebehne samo o sebe, stále sa musíte uistiť, že dieťa nemá alergickú vyrážku. Tak, ako rozlíšiť akné novorodencov od alergií?

 • Po prvé, musíte si uvedomiť, že kontaktná alergia sa prejavuje na mieste, s ktorým alergén prišiel do kontaktu. Potravinová alergická vyrážka sa objavuje nielen na tvári, ale aj na ramenách, nohách a bruchu dieťaťa. Akné u novorodencov je lokalizované hlavne na tvári.
 • Alergia je obvykle sprevádzaná závažným svrbením a výskytom sprievodných symptómov: poruchy trávenia, zmeny stolice, kolika. Pri vírusovej vyrážke môže dieťa dostať horúčku a všeobecný stav sa zhorší. Akné nespôsobuje problém dieťaťu, jeho správanie sa nemení.

Rada. Lekári navrhujú, aby sa zistilo, či akné u novorodencov alebo potravinových alergií, pozrite sa na zadok dieťaťa. Ak dôjde k potravinovej alergii, potom sa tam nevyhnutne prejavia charakteristické vyrážky.

liečba

Ako liečiť novorodencov? Špeciálne ošetrenie sa nevyžaduje, ak pôso- bia tri mesiace. Ak po tomto období vyrážky nielen nepreniknú, ale stávajú sa viac, liečba je povinná. Metódy liečby a liekov musia byť predpísané lekárom.

Akné nezhorší dieťa. Iba moja matka je rozrušená kvôli jasným vyrážkam na tvári dieťaťa.

Všeobecné hygienické pravidlá

Aby ste zabezpečili čo najrýchlejšie akné u novorodencov na tvári, musíte dodržiavať hygienický režim. Obsahuje nasledujúce položky:

 • Denne opláchnite tvár dieťaťa čistou tečúcou vodou (až dvakrát denne).
 • Pri kúpaní používajte len detské výrobky.
 • Použite pre svoje dieťa len individuálny uterák.
 • Vyhnite sa kontaktu s novorodencom priamym slnečným žiarením.
 • Časté prechádzky na čerstvom vzduchu.
 • Pravidelné vysielanie detskej izby.

Ak je u novorodencov akné? Zvyčajne sa to stane za niekoľko týždňov, ale táto stav môže trvať až niekoľko mesiacov. Všetko závisí od rýchlosti normalizácie hormonálneho pozadia v tele dieťaťa.

Liečba s použitím liekov

Liečba liekov na novorodenecké akné na tvári by sa mala začať len vtedy, ak vyrážka nezostane po uplynutí troch mesiacov od objavenia prvého pryschikova. To je zvyčajne spôsobené infekciou vyrážky.

Pred liečbou neonatálneho akné sa poraďte s miestnym pediatrom

V takýchto prípadoch lekár predpisuje baktericídne alebo hormonálne lieky alebo retinoidy (prípravky vitamínu A). Najväčší účinok je použitie krémov na báze benzoylperoxidu. Mali by sa však používať len s povolením lekára a veľmi starostlivo, pretože tieto lieky môžu preháňať pokožku dieťaťa.

Aj na liečbu novorodeneckého akné je možné predpísať lieky, ktoré obsahujú Trimetoprim, Erythromycin alebo Triclosan. Organizmus novorodenca je veľmi citlivý na účinky liekov. Bez súhlasu lekára preto nemôže byť dieťa pridelené samostatne.

Taktiež nemažte pokožku dieťaťa mastnými krémami alebo olejmi. Sú založené na komponentoch s vysokým obsahom tuku, ktoré dokážu ešte viac zraziť kožné póry. Lekári neodporúčajú používať ani Bepantenovú masť, lebo nespôsobuje liečbu akné, ale len ich vysychá.

Rada. Hoci je akné považované za pomerne bežný výskyt u dojčiat, ktorý mu nespôsobuje žiadnu škodu, je potrebné ukázať dieťaťu okresnému pediatrovi a nepredpisovať samotný liek.

Aplikácia ľudových metód

Na liečbu akné u novorodencov možno použiť aj ľudové lieky. Zvyčajne na tento účel používajte vývar z takých liečivých bylín, ako je harmanček, nechtík alebo šnúra. Denne otrite tvár dieťaťa.

Najlepšie je robiť takéto procedúry ráno, keď sa dieťa prebudí. Často vo sne sa deti veľmi potúšajú, čo vedie k zvýšeniu počtu vyrážok.

Dôležité! Tieto bujóny sa majú používať s opatrnosťou, pretože existuje možnosť alergickej reakcie, ktorá len zhorší situáciu.

Vzhľad pupienkov sa podobá akné u dospievajúcich

Čo rodičia potrebujú vedieť?

Novorodenci z akné nie sú problémom hygieny detí. Rodičia by sa nemali obviňovať z nedostatočnej starostlivosti o dieťa. Problém je spôsobený zmenami na úrovni hormónov.

Vzhľad pupienkov nespôsobuje problém pre dieťa. Tento fenomén nesúvisí s výskytom akné u dospievajúcich.

Rodičia by sa nemali zaoberať samoliečbou, používať bežné tukové detské krémy. Akné nie je možné vytlačiť, pretože zápalový proces je možný. Akékoľvek problémy s pokožkou novorodenca rozhodne lekár.

Dr. Komarovskij o akné u novorodencov

To dieťa sa narodí, ale na rozdiel od všeobecného úsudku, že jeho koža musí byť hladká a čistá, jej malinké tváre, ku zdesenie matky a otca s malým rodičovskej skúsenosti, objaviť belavé alebo žltkasté pupienky - akné. Môžu byť jednoduché a viacnásobné, pokrývajú pomerne veľkú plochu čela alebo tvárí. Na otázku, kto je na vine, a že sa s týmito vyrážky robiť rodičia často obracajú na známy pediater najvyššej kategórie Jevgenij Komárovský.

Čo je to?

Novorodenci akné (neonatálna cefalická pustulóza) - nie sú tak zriedkavé. Vyskytuje sa u približne 30% všetkých novorodencov. Biele alebo žlté pupienky sa objavujú v omrviniach okolo čela, okolo nosa, na lícach, na brade, na hlave. To sú najčastejšie miesta akné dislokácie.

Výrazne menej často sa môže pozorovať vyrážka v oblasti uší a krku. Eugene Komarovskij sa upokojuje - táto pupenová vyrážka má často fyziologický charakter a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie.

Faktom je, že dieťa je postihnuté zvyškovým hormonálnym pozadím matky, čo bolo prirodzené pre neho počas deviatich mesiacov, keď bol v bruchu. "Podnecovanie" sa v tomto prípade pichľuje - hormón estragen, ktorý v obrovskom množstve vzniká v materskom tele v poslednom trimestri tehotenstva a počas pôrodu. Umožňuje drobku získať subkutánny tuk a tiež podporuje vzhľad akné.

Okrem toho po narodení sú aktivované gonády nového človeka, čo tiež spôsobuje akné u novorodencov. Najmä ak si uvedomíte, že mazové žľazy dieťaťa ešte nie sú schopné fungovať v správnom "dobre nastavenom" režime.

Najčastejšie je takáto vyrážka buď prítomná pri narodení, alebo sa objavuje v prvých šiestich mesiacoch nezávislého života dieťaťa po narodení. Existuje pomerne bežné u pediatrov názor, že dieťa akné - je to cesta k detskej pokožke čo najviac prispôsobiť pomerne agresívne prostredie, v ktorom veľa baktérií, plesní a iných patogénov.

Ako sa odlišovať od iných chorôb?

Pozorný rodičia, podľa Komárovský, je celkom schopní pochopiť sami seba, čo sa objavilo na detskú pokožku - novorodeneckej pupienkov alebo vyrážky alergie. Pri jedle alebo inej alergickej reakcii budú vyrážky na celom tele, s novorodeneckým akné - iba na tvári.

A teraz nám doktor Komarovský povie, čo je detské akné, ako je táto choroba vysvetlená a o pravidlách správnej starostlivosti o pleť.

Alergická vyrážka, zvyčajne prináša dieťaťu veľa nepríjemné pocity, svrbenie, škrabanie, dieťa začne správať nepokojne, neposlušné, plač bez zjavného dôvodu. Novorodenci z akné nespôsobujú žiadne obsedantné a nepríjemné účinky, dieťa to necíti.

Akné u detí môže byť vo forme plakiet (červenkasté tesnenie), komedóny (belavý, ako "uzavreté" vyrážka) alebo pľuzgieriky (Červené tesnenie s ľahkou špičkou, hnis). Pri alergických vyrážkach a miestach okolo nich je výrazný červený odtieň bez hnisavých "hláv", belavých vrcholkov.

Doktor Komarovský odporúča, aby sa pri vyrážke starostlivo pozrel na tú časť kňazov dieťaťa, ktorá je vždy pod sklenenou plienkou. Nepríde do kontaktu s žiadnymi alergénmi, a preto ak nie je vyrážka, hovorí o potravinovej alergii nestojí za to. Ak je, potom asi nejde o neškodné pupienky, ale o skutočnú alergickú reakciu.

Predstavujeme vám ešte jednu zaujímavej tematickej problematike prenosu doktora Komarovského.

Niekedy je akné zmätený s kriedou. Ak je dieťa preťažené, každodenné kúpanie sa zanedbáva, vyrážka na tvári vám naozaj pripomenie akné (toto sa nazýva kvitnutie tváre). Môžete sa rozlišovať podľa prevalencie - plienka sa šíri cez telo rýchlejšie ako akné a spravidla nemá hnisavé hlavy.

Častejšie môže byť akné zmätený s dermatitídou. Rozdiel môže určiť len lekár, a preto Komarovský odporúča v každom prípade ukázať dieťaťu pediatrovi.

Poradenstvo doktora Komarovského

Ako sme už povedali, nie je potrebná žiadna špeciálna liečba pupienok u novorodenca, ale existujú určité nuansy, ktoré Evgeny Olegovič odporúča učiť sa a učiť sa všetkým mladým matkám.