Hlavná

Ovčie kiahne

Liečba akné u dospievajúcich

Akné vyrážka u adolescentov - Akné spôsobuje ochorenie kože, čo vedie k vzniku akné alebo akné. Najčastejšou formou akné je akné vulgaris (vulgárne akné) je vyrážka, ktorá postihuje pokožku mnohých dospievajúcich. Výskyt akné je spôsobený hormonálnymi zmenami, ku ktorým dochádza počas puberty.

Príznaky akné u dospievajúcich

Akné u dospievajúcich sa najčastejšie vyskytuje na tvári, na hrudi a na chrbte. U dospievajúcich sa akné zvyčajne objavuje na čele, nosu a brade. Je to spôsobené zvýšenou produkciou kožného mazu - mastnej látky, ktorá sa tvorí v mazových žľazách umiestnených pod povrchom kože. Žľazy sa spájajú s vlasovými folikulmi, cez ktoré kožný mast tečie a pôsobí ako prírodný zvlhčovač.

Ak sú vlasové folikuly blokované keratinizujúcim epitelom, baktériami, potom sú pupienky. Väčšina mazových žliaz sa nachádza na tvári, krku, chrbte.

Veľmi často sa objavujú príznaky akné počas puberty (pubertačné obdobie), kedy dochádza k zvýšeniu hladiny mužského pohlavného hormónu - androgénu. Jeho vysoká hladina vedie k hyperprodukcii mazu. Niekedy sa mast kombinuje s mŕtvymi, lepkavými epidermálnymi bunkami a baktériami, ktoré normálne žijú na koži. Ich zmes umožňuje pestovať baktérie v upchatých folikuloch. Keď k tomu dôjde, vytvorí sa tuhý korok, ktorý sa nazýva komédie.

Typy akné a akné

Druhy pupienkov a čiernych hláv sú prísne klasifikované ich vzhľadom. V závislosti od typu úhora je možné predpísať vhodnú liečbu. Komedon (úhor) - zväčšený vlasový folikul má nasledujúce formy:

 • čierny úhor - komédia, ktorá sa dostane na povrch kože a vyzerá čierne;
 • biely úhor - komedo, ktoré je upchaté keratínom, vláknitým proteínom produkovaným kožnými bunkami, má bielu farbu.

Okrem toho, akné tvoriace na koži, sú tieto typy:

 • papuly - malé, červené formácie, ktoré môžu byť bolestivé na dotyk;
 • pustuly - hnisavé vyrážkové elementy s červeným základom;
 • uzlov - veľké, bolestivé formácie hlboko v koži;
 • cysty - bolestivé, hnisy naplnené formácie hlboko v koži, môže byť zjazvený.

Akné, keď baktérie vstupujú do vlasového folikulu, vzniká akné. Poškodený folikul stráca svoju silu a pretrváva, uvoľňuje mazu, baktérie, kožné bunky a bielych krviniek do okolitých tkanív. Ak sa objavia nové bunky kože, nahradia sa poškodené. Najzávažnejším typom akné sú uzliny a cysty.

Príčiny akné u dospievajúcich

Príčiny akné v dospievaní môžu byť veľmi odlišné, od porušovania pravidiel osobnej hygieny až po vnútorné predisponujúce faktory. Existujú určité rizikové faktory, ktoré prispievajú k pravdepodobnejšiemu výskytu akné:

 • vek (najčastejšie sa vyskytujú v dospievaní);
 • ochorenia (určité hormonálne poruchy, ako napríklad syndróm polycystických vaječníkov);
 • hormonálne zmeny: akné sa môže objaviť pred menštruáciou. Zvýšenie mužského hormonálneho androgénu počas puberty (zaznamenané u mužov i žien). U chlapcov je akné zvyčajne ťažšie ako u dievčat;
 • dedičnosť: niektorí ľudia sú geneticky náchylnejší na túto chorobu;
 • lieky: steroidy a drogy, orálne antikoncepčné prostriedky, antibiotiká, antidepresíva a trankvilizéry, lítiové prípravky, môžu spôsobiť výskyt akné;
 • kozmetika (olejová kozmetika môže upchať vlasové folikuly).

Ďalšie príčiny akné, ktoré prispievajú k prejavu ochorenia alebo k váženiu jeho priebehu:

 • dráždi životné prostredie (znečistenie ovzdušia a vysoká vlhkosť);
 • trenie (intenzívne trenie kože alebo konštantné trenie z batohov alebo tesných obojok);
 • osobná hygiena (nadmerné, príliš intenzívne čistenie kože).

Faktory zabraňujúce výskytu akné zahŕňajú:

 • čokoládové výrobky a mastné potraviny;
 • emočný stres, stres.

Diagnóza akné u dospievajúcich

Akné vyrážky u adolescentov možno diagnostikovať prostredníctvom fyzického vyšetrenia, histórie života a ochorenia. Osobitná pozornosť sa venuje informáciám o starostlivosti o pleť, strave, liekoch, provokačných faktoroch a predchádzajúcich liečebných postupoch. Pri krvných testoch spravidla nie je potrebné, ak nie sú podozrivé hormonálne poruchy.

Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa vyšetrenie tváre, krku, ramien, chrbta a ďalších oblastí s akné. Použite špeciálne osvetlenie na štúdium postihnutej oblasti, aby ste videli:

 • typ morfologických prvkov a oblasť poškodenia;
 • ako hlboko poškodila pokožku;
 • prítomnosť lokálnej zápalovej reakcie;
 • prítomnosť jaziev alebo škvŕn kože so zmenenou farbou.

Liečba akné u dospievajúcich

Liečba akné u dospievajúcich je znížiť tvorbu kožného mazu, odstrániť odumreté kožné bunky a zničiť baktérie pomocou liekov a kožných liekov. Povaha liečby závisí od závažnosti ochorenia.

Liečba akné u dospievajúcich

Prostriedky na vonkajšie použitie sa používajú na liečbu akné u adolescentov, bez príznakov zápalu, vrátane zníženia tvorby nového akné. Také liečivá ako tretinoin, benzoylperoxid, adapalen, kyselina salicylová sa môžu použiť. Tretinoín je obzvlášť účinný, pretože zvyšuje obnovu a výmenu kožných buniek. Ak je prítomný zápalový proces, antibakteriálne lieky sa môžu pridať do liečebného režimu. Po 2 až 4 týždňoch je zvyčajne pozitívna dynamika.

Používajú sa také populárne prostriedky, ako sú krémy, gély, pleťové vody. Tieto zahŕňajú antibiotiká, ako je erytromycín, klindamycín (Cleocin-T) a meklocyklín (Meclan); a komedolytiká (činidlá, ktoré zmäkčujú pevné zátky a otvorené póry), ako je tretinoin (vitamín A), kyselina salicylová, adapalén (Differin), resorcinol a síra. Používajú sa aj látky, ktoré pôsobia ako komedolytiká aj ako antibiotiká: benzoylperoxid, kyselina azelaínová (Azelex) alebo benzoylperoxid plus erytromycín (Benzamycin). Na liečbu akné u adolescentov sa tieto lieky môžu aplikovať od niekoľkých mesiacov do roka.

Lieky sa aplikujú po umývaní mydlom niekoľkokrát denne na celú oblasť lézie kože. Možné vedľajšie účinky zahŕňajú slabé sčervenanie, odlupovanie, podráždenie, suchosť, zvýšenú citlivosť na slnečné žiarenie, čo si vyžaduje použitie opaľovacích krémov.

Lieky na perorálne podanie: antibiotiká sa užívajú denne počas 2 až 4 mesiacov. Použité liečivá zahŕňajú tetracyklín, erytromycín, minocyklín (Minocin), doxycyklín, klindamycín (Cleocin), a trimetoprim / sulfametoxazol (Bactrim, Septra). Možné vedľajšie účinky zahŕňajú alergické reakcie, poruchy trávenia, infekcie vaginálnej kandidózy, závrat a zmenu farby zubov.

Úlohou liečby mierneho akné je znížiť zápalové zmeny a zabrániť tvorbe nového akné. Jedným z najúčinnejších liečebných postupov je lokálne použitie tretinoínu spolu s lokálnym alebo perorálnym antibiotikom. Kombinácia benzoylperoxidu a erytromycínu pre vonkajšie použitie je tiež veľmi účinná. Výsledok sa zvyčajne pozoruje v priebehu 4-6 týždňov, ale liečba sa vykonáva počas 2 až 4 mesiacov.

Liečivo na liečbu ťažkých foriem akné, izotretinoín (Accutane) na perorálne podávanie znižuje tvorbu kožného mazu a viskozitu bunky. Toto je najvýhodnejšia liečba závažných foriem akné s cystami a uzlíkmi používanými s antibiotikami. Je prijatý do 4-5 mesiacov a poskytuje dlhodobý boj proti tejto chorobe u 60% pacientov. Ak sa znova objaví akné, 20% pacientov môže potrebovať opakovaný priebeh izotretinoínu, zatiaľ čo ďalších 20% môže dosiahnuť pozitívne výsledky s použitím orálnych liekov alebo antibiotík. Existujú však významné vedľajšie účinky tohto lieku, vrátane: dočasného zhoršenia akné, suchého kože, krvácania z nosa, zhoršeného videnia, zvýšenej hladiny pečeňových enzýmov, tukov a cholesterolu v krvi. Liečivo tiež spôsobuje benígnu intrakraniálnu hypertenziu a zmeny nálady. Príjem izotretinoínu je kontraindikovaný počas tehotenstva, pretože spôsobuje vrodené chyby vo vývoji plodu.

Ženy, ktoré majú aktívny sexuálny život a sú liečení izotretinoínom, by mali používať spoľahlivú metódu antikoncepcie na zabránenie tehotenstva, navyše používanie antikoncepcie by sa nemalo ukončiť do jedného mesiaca od stiahnutia izotretinoínu.

Antiandrogény, lieky, ktoré blokujú syntézu androgénu, sa používajú na liečbu žien, u ktorých iné metódy terapie nepriniesli pozitívne výsledky. Určité typy perorálnych kontraceptív a ženských pohlavných hormónov (estrogénov) znižujú hormonálnu aktivitu vaječníkov. Iné lieky (spironolaktón a kortikosteroidy) znižujú hormonálnu aktivitu nadobličiek. Liečba môže trvať až 4 mesiace.

Perorálne kortikosteroidy alebo protizápalové lieky sú preferovanou liečbou veľmi vážneho, ale skôr zriedkavého typu deštruktívnej akné nazývanej fulminantné akné. Táto forma sa nachádza najmä u mladých mužov. Konglobulárne akné je charakterizované veľmi ťažkým zápalovým procesom a zahŕňa početné, hlboké, zápalové uzliny, ktoré po uzdravení zanechávajú výrazné jazvy. Ich liečba zahŕňa izotretín a kortikosteroidy.

Alternatívna liečba akné a akné

Niektoré chirurgické a lekárske manipulácie určené na uľahčenie toku akné a liečenie zjazvenia:

 • extrakcia žuvačky: úhor sa z póru odstráni špeciálnym nástrojom;
 • chemický peeling: kyselina glykolová sa používa na čistenie horných vrstiev kože na zníženie zjazvenia;
 • Dermabrázia: odstránenie epidermy a papilárnej dermy škrabaním;
 • transplantácia: odstránené sú hlboké jazvy, oblasť je obnovená malými kožnými štepmi;
 • zavedenie kortikosteroidov priamo do zápalových pichľaviek;
 • Kolagénové injekcie: malé škvrny sa eliminujú zavedením kolagénu.

Alternatívna liečba akné a akné zahŕňa náležitú starostlivosť o seba: správne čistenie, aby sa zabránilo vysokému obsahu tuku v koži; dobre vyvážená strava; odmietanie piť alkohol, mliečne výrobky, tabak, kofeín, cukor.

Ďalšie ošetrenie bylinami, ako je koreň lopúcha (Arctium lappa), červená ďatelina (Trifolium pratense), a bodliak mliečny (Silybum marianum), a živiny, ako sú esenciálne mastné kyseliny, komplex vitamínu B, zinok, vitamín A a chróm. Čínske bylinné prípravky proti akné, ktoré zahŕňajú Monnierovo semeno (Cnidium monnieri) a kvety zimolezu (Lonicera japonica).

Prevencia akné u adolescentov

Neexistujú žiadne zaručené spôsoby, ako zabrániť výskytu akné pri adolescentoch, ale je možné minimalizovať prejav ochorenia dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní: