Hlavná

Ovčie kiahne

Ako liečiť dermatitídu na nohách dieťaťa alebo dospelého?

Dermatitída je kožná lézia zápalovej povahy, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov. Dermatitída na nohách je najčastejšou formou tejto choroby, môže sa vyvinúť v dôsledku kontaktu s dráždivým účinkom alebo pôsobiť ako príznak infekcie alebo ochorenia vnútorných orgánov. Účinnosť liečby tejto patológie bude do značnej miery závisieť od typu dermatitídy a príčiny, ktorá vyvolala túto chorobu. V tomto článku budeme hovoriť o faktoroch vedúcich k výskytu dermatitídy, jej odrôd, prejavov a metód liečby.

Príčiny tejto choroby

Vyvolanie výskytu zápalových reakcií na koži nohy môže byť z rôznych dôvodov. Sú rozdelené na vonkajšie (exogénne) a vnútorné (endogénne).

Exogénne faktory:

 • Fyzický. Choroba sa vyvíja v dôsledku vystavenia ultrafialovému alebo röntgenovému žiareniu, teplu alebo chladu.
 • Mechanical. Zápalová kožné reakcie vyvolala konštantné trenie a tlaku pri nosení nepríjemný topánky v úzkom kontakte s pokožkou alebo syntetických materiálov, ktoré majú nízku hygroskopickosť.
 • Chemical. Choroba sa vyskytuje v dôsledku častého kontaktu pokožky s kozmetickým a saponátom (mydlo, gély). Príčinou môže byť práca v škodlivých odvetviach, ktoré zahŕňajú interakciu s chemikáliami (kyseliny, zásady, toxické zlúčeniny).
 • Biologický. Symptómy dermatitídy vyvolávajú vírusové, bakteriálne alebo hubové kožné lézie, kontakt s jedovatými rastlinami alebo hmyzom.

Endogénne faktory:

 • Choroby endokrinného systému. Najčastejším provokujúcim faktorom je metabolická porucha a diabetes mellitus, čo vedie k zmene trofického tkaniva a vaskulárnej patológie. V dôsledku toho sa vyvíjajú zápalové kožné lézie na nohách.
 • Oslabená imunita spôsobená chronickými infekciami alebo chorobami vnútorných orgánov. Zníženie imunitného stavu vedie k tomu, že telo nie je schopné odolávať násobeniu patogénnej mikroflóry na pokožke. Aktívna aktivita mikroorganizmov vedie k vzniku svrbivých vyrážok a prejavov dermatitídy.
 • Alergické reakcie. Dermatitída márne uvedenej skupiny Allergodermatoses, pretože vo väčšine prípadov charakteristické príznaky vyvinúť v dôsledku kontaktu s určitými podnetmi (potravín, chemikálií pre domácnosť, lieky, kozmetika, atď).
 • Dedičné predispozície. Ak blízky príbuzní trpia prejavmi dermatitídy, pravdepodobnosť vývoja patologického procesu sa výrazne zvýši.
 • Poruchy nervového systému, chronický stres, neustály emočný stres nepriaznivo ovplyvňujú stav celého organizmu, vrátane vyvolania vývoja zápalových reakcií na pokožke.

Bez ohľadu na faktor vedúci k nástupu dermatitídy choroba potrebuje včasnú diagnózu a liečbu. Keď sa objavia prvé dysfunkčné príznaky, mali by ste sa poradiť s dermatológiou.

Druhy dermatitídy: charakteristické príznaky

Príznaky ochorenia do značnej miery závisí od typu dermatitídy, môžu si pripraviť trochu začervenanie a podráždenie pokožky alebo sa objaví vážne poškodenie, a to až do plaču ekzém. Špecialisti identifikujú nasledujúce typy dermatitídy dolných končatín:

 1. Venózna dermatitída na nohách. Tento druh dermatitídy sa vyvíja na pozadí stojatých javov v cievach a ochorenia kŕčových žíl. Hlavnou príčinou patológie je porušenie krvného obehu v cievach dolných končatín, čo vyvoláva zápalové javy na koži. Symptómy venóznej dermatitídy sú opuch, odlupovanie a začervenanie kože, sprevádzané bolesťou, pálenie a svrbenie na končatinách. Často sa prejavujú prejavy dermatitídy v oblasti deformovaných žíl, v týchto oblastiach sa koža stáva suchá, červená, šupinatá a dokonca pokrytá mikrotrhlinami. So zhoršením stavu a ďalším rozvojom kŕčových žíl sa na pokožke nohy tvoria dlhodobo liečivé trofické vredy. Venózna (kongestívna) dermatitída často postihuje ženy, je charakterizovaná chronickým priebehom a je často zdedená.
 2. Kontaktná dermatitída na nohe často klasifikovaný ako najjednoduchšia odroda choroby. Zápal pokožky nastáva ihneď po kontakte so stimulom. Akékoľvek fyzikálne, chemické alebo mechanické faktory (trenie, tlak, účinky na životné prostredie, kyslé a alkalické dráždivé látky, kontakt s rastlinami alebo hmyzom) môžu vyvolať zápalovú reakciu. Príznaky jednoduchej kontaktnej dermatitídy často vyzerajú ako sčervenanie a podráždenie pokožky. Ale v niektorých situáciách je stav komplikovaný opuchom a výskytom svrbiacej, bublinovej vyrážky, ktorá je schopná rozšíriť a zmocniť sa rozsiahlych oblastí. Ak sa pri prvých dysfunkčných symptómoch zistí hlavná dráždivá látka a vylučuje ju, príznaky dermatitídy zmiznú veľmi rýchlo, doslova za pár dní.
 3. Alergická dermatitída na nohách (Toksikodermiya). Zápalové reakcie na kožu nohy sa objavujú ako dôsledok prehltnutia akéhokoľvek alergénu do tela. Môžu to byť potravinové výrobky alebo lieky, látky obsiahnuté v chemikáliách pre domácnosť (čistiace prostriedky, čistiace prostriedky) alebo výrobné riziká. V tomto prípade alergén vstupuje do tela tráviacim alebo respiračným traktom, v prípade liekov môže stimul spôsobovať subkutánne alebo intramuskulárne injekcie. Pri alergickej dermatitíde sa príznaky ochorenia prejavia nie okamžite, ale po určitej dobe po kontakte s alergénom. Hlavnými príznakmi toxikodermu sú hyperémia kože, svrbenie a mnohopočetné vyrážky. V tomto prípade je súčasný výskyt rôznych typov vyrážok: pustulóznych, vezikulárnych, papulárnych alebo bulóznych prvkov. V závislosti od stupňa intoxikácie a závažnosti lézií sa často zaznamenáva všeobecné zhoršenie stavu pacienta.
 4. Atopická dermatitída na nohách (Neurodermatitída). Ide o prejavy dermatitídy neuro-alergickej povahy. Choroba prebieha v chronickej forme. Hlavným príznakom neurodermatitídy je intenzívny, neustály pruritus, ktorý sa zintenzívňuje v noci a dlhodobo prenasleduje pacienta. S opakujúcim sa charakterom patológie vyrážky zmizne, objaví sa znova, ale svrbenie nikde nezmizne. Stáva sa to príčinou poškriabania a poškodenia kože, takže na pokožke sa často objaví mokrý ekzém. To ohrozuje vážne komplikácie, pretože prostredníctvom poškriabanej pokožky do tela infekcia ľahko preniká. Bublinové vyrážky po otvorení tiež ponechajú oblasti vlhkosti, ktoré sa nakoniec pokryjú suchou kôrkou, ktorá vyzerá ako váhy. Koža sa stáva príliš suchá, hrubá, pokryté prasklinami a šupinami. Počas exacerbácie sa stav pacienta výrazne zhorší. Zaznamenali sa slabosť, apatia, zníženie krvného tlaku a hladina glukózy v krvi. Alebo naopak, neustále svrbenie prináša pacientom nervové poruchy. Stávajú sa podráždenými, agresívnymi, trpia nespavosťou a nervovými poruchami.

Všetky druhy dermatitídy môžu ovplyvniť nielen boky, nohy, ale aj kožu na chodidlách. Dermatitída na prstoch sa deklaruje podobnými príznakmi: pálenie, svrbenie, spláchnutie, bublinové vyrážky, suchosť a olupovanie kože. V medzipodnikovej zóne je koža najpriateľnejšia a jemnejšia, takže prejavy ochorenia spôsobujú zvýšené nepríjemné pocity.

Po otvorení vezikúl sa vytvárajú vzpriamené erupcie, ktoré v zanedbaných prípadoch degenerujú do ekzému. Choroba sa stáva chronickou a je ťažké ju zvládnuť. Liečba bude zdĺhavá a bude vyžadovať pretrvávanie a presné vykonávanie lekárskych odporúčaní.

Na liečbu dermatitídy je účinná, musíte najprv určiť hlavnú príčinu, ktorá vyvoláva zápalový proces. Preto sa odporúča podrobiť sa plnohodnotnému vyšetreniu s účasťou odborníkov, ako je endokrinológ, neurológ, gastroenterológ. Po určení diagnózy zvolí dermatológ optimálny liečebný režim a poradí sa ako liečiť dermatitídu na nohách.

Liečba dermatitídy na nohách

Patológia je liečená dermatológiou. Schéma terapie sa vyberá po identifikácii hlavného provokujúceho faktora a objasnení rozmanitosti dermatitídy.

Hlavným bodom pri liečbe akéhokoľvek druhu dermatitídy je odstránenie kontaktu s dráždivým alebo alergénom. Pri jednoduchej kontaktnej dermatitíde stačí vylúčiť nosenie topánok alebo odevov, použitie kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov. Pri alergických odrodách choroby je potrebné identifikovať a odstrániť alergén.

Odporúča sa používať hypoalergénnu kozmetiku a chemikálie pre domácnosť, pokračujte v strave založenom na výrobkoch s nízkou úrovňou alergickej aktivity. Ak sú príčinou podráždenia kože špecifické potraviny (čokoláda, citrusy, ryby, orechy, vajcia atď.), Musia byť úplne vylúčení z stravy.

Základom terapie dermatitídy dolných končatín sú nasledujúce liečebné opatrenia:

 1. Prijatie antihistaminík. Tieto finančné prostriedky sa používajú ako na externé spracovanie, tak na ústnu správu. Na odstránenie neustáleho pruritu predpíšte antihistaminiká v tabletách (Tavegil, Suprastin, Diazolin, Zodak, Telfast). Na liečbu zapálenej kože sa používa krém s antihistamínovou zložkou (Fenistil gél, Lorinden).
 2. Pri závažnom ochorení je priebeh liečby doplnený topickými kortikosteroidmi. hormón masť z dermatitídy na nohách je predpísaná krátkymi kúrami a rýchlo eliminuje hlavné prejavy ochorenia (svrbenie, odlupovanie, podráždenie). Lekár môže predpísať krém Advantan, Elidel, Lokoid, masť na hydrokortizón. Sú to silné látky, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie reakcie, preto sa používajú s opatrnosťou. Na lézie sa lieky aplikujú v tenkej vrstve, snažiac sa nedotýkať sa zdravého pokoženia. Priebeh liečby takýmito liekmi by nemal presiahnuť 5-7 dní. V obzvlášť závažných prípadoch môžu predpisovať perorálne kortikosteroidy. Obvykle sa prednisolón používa na tento účel.
 3. Desenzibilizujúca liečba. Na zmiernenie stavu pacienta v akútnej fáze ochorenia lekár môže predpísať injekcie glukonátu vápenatého, čo pomôže očistiť telo toxínov. Okrem toho sa môžu užívať enterosorbenty (polysorbent, aktívne uhlie).
 4. Na zlepšenie imunity sa odporúča užívať imunomodulátory a komplexy vitamínov a minerálov, ktoré by mali obsahovať vitamíny A, E, C, D, skupina B. To pomôže posilniť telo a pomôcť mu odolávať chorobe.

Ak je koža na nohách príliš suchá, potom po odstránení akútneho zápalového procesu sa odporúča použiť bóriovú alebo salicylovú vazelínu. Lieky treba aplikovať tenkú vrstvu dvakrát denne. Ak sa na koži objavia veľké vodnaté bublinky, sú po preniknutí tekutiny prepichnuté, povrch rany sa ošetruje kvapalinou Burov každé 2-3 hodiny.

Ak sa tvoria erózie zmáčania, používajú sa pleťové vody a liečebné masti. Pri pripojení bakteriálnej alebo hubovej infekcie sú predpísané antibakteriálne alebo antimykotické činidlá. Po úprave zápalového procesu sa pacientom odporúča podstúpiť fyzioterapeutické postupy založené na prijatí kúpeľov na báze sulfánu, bahna alebo radónu.

Liečba ľudovými prostriedkami

V domácnosti sa okrem hlavnej liečby môžu použiť aj ľudové prostriedky. Odporúča sa to po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Na liečbu kožných oblastí postihnutých dermatitídou používajte pleťové vody na báze infúzií a bylinných odvarov.

 • Infúzia postupnosti a chmeľu. Aby ste to urobili, zoberte rovnaké množstvo chmeľu a obrátok (50 g každý), naplňte kolekciu s 500 ml vriacej vody a trvajte na uzavretom termose na 5-6 hodín. Hotová infúzia sa používa na pleťové vody a obklady. Takéto ošetrenie pomôže zmäknúť suchú pokožku a znížiť podráždenie.
 • Vývar dubovej kôry. Na prípravu bujónu sa rozdrvilo 50 g sušenej dubovej kôry, nalialo sa 300 ml vriacej vody a varilo sa na nízkej teplote 10-15 minút. Hotový vývar je ochladený, filtrovaný a spracovaný postihnutou kožou. Postupy pomôžu vyschnúť vlhkú eróziu a mať antiseptický účinok.
 • Infúzia lopúcha. Suchý koreň lopúcha dôkladne rozdrvený, 1 lyžička. rastlinné suroviny nalejte 200 ml vriacej vody a trvať niekoľko hodín. Hotová infúzia je filtrovaná a používa sa na obklady alebo užíva sa trikrát denne na 100 ml smerom dovnútra. Ropa lopúcha má protizápalové vlastnosti a podporuje rýchle tlmenie príznakov dermatitídy.
 • Bylinná kúpeľ. Po prvé, odvar z liečivých rastlín, ktoré zhromažďujú 100 g (kvety harmančeka, lastovičník tráva, šalvie a Hypericum) je naplnený 5 litrami vriacej vody a podávaný po dobu 1 hodiny. Táto infúzia sa pridá do kúpeľa pre nohy. Tento postup pomôže zmierniť zápal, odstráni suchosť a podráždenie pokožky.

Na zmäkčenie pokožky môžete použiť rakytník alebo olivový olej. Oleje sa odporúčajú mierne vyhrievať a potom sa aplikujú na postihnuté miesto. Postupy s použitím prírodných olejov odstránia suchosť a odlupovanie kože. Dobrým efektom je otieranie postihnutej pokožky čerstvou šťavou z Kaliny a teplé kúpele s odvarom chmeľových šištičiek alebo striedajúcich sa tyčiniek.

prevencia

Preventívne opatrenia na prevenciu dermatitídy na nohách sú založené na eliminácii možných dráždivých látok a zabránení kontaktu s alergénmi. Zbavte sa nekvalitnej kozmetiky, používajte hypoalergénne čistiace prostriedky, dodržiavajte určitú výživu odporúčanú lekárom. Noste pohodlnú obuv vyrobenú z prírodných materiálov, vyhoďte ponožky alebo syntetické pančuchy. Pamätajte, že exacerbácia dermatitídy môže spôsobiť trvalý stres alebo klimatické zmeny. Včas liečiť choroby vnútorných orgánov a iné patologické stavy.

Dermatitída na nohách: príčiny, príznaky, liečba

Dermatitída na nohách je kožná patológia, ktorá sa môže vyvinúť pod vplyvom vnútorných a vonkajších faktorov. Táto choroba nie je nákazlivá, takže nie je potrebné izolovať pacientov. Pri identifikácii charakteristických symptómov by pacienti mali kontaktovať lekárske inštitúcie za radu. Ak včas absolvujú lekársku liečbu, budú čoskoro schopní eliminovať vonkajšie prejavy kožnej patológie a vyliečiť sa z tejto choroby.

Druhy alergickej dermatitídy na nohách u dospelých

Moderná medicína rozlišuje dve formy dermatitídy, ktoré sa vyvíjajú u ľudí na dolných končatinách:

 1. kontakt. Vyskytuje sa pod vplyvom podnetov zvonku.
 2. toksikodermiya. Vyvíja sa pod vplyvom infekcie, ktorá padla na kožu, alebo ako sprievodný symptóm v patológii vnútorných orgánov.

Dermatitída, ktorá postihuje kožu dolných končatín, je klasifikovaná nasledovne:

sucho

Táto forma patológie sa vyvíja najmä počas chladnej sezóny. Je vystavená ľuďom v pokročilom veku, ktorí sú primárne postihnutí nohami dolných končatín a objavujú sa nasledujúce príznaky (fotografia sa nachádza v lekárskych príručkách):

 1. Koža vysušuje zle, kvôli ktorým sa na ňom tvoria trhliny.
 2. Existuje silný svrbenie.
 3. V miestach, kde sa nachádzajú šupinovité škvrny, začína zápal.

alergický

Táto forma ochorenia sa vyvíja pod vplyvom vonkajších faktorov, napríklad:

 • kozmetické výrobky;
 • potravinárske výrobky;
 • peľ domácich a divých rastlín;
 • živočíšna vlna atď.

Patológia sa vyvíja až po osobnom kontakte s alergénom. Miesto lokalizácie lézií je koža nielen na tvári, ale aj na dolných končatinách. Táto forma dermatitídy sprevádza opuch, závažné svrbenie a červené škvrny.

kontakt

Táto forma patológie sa vyvíja po úzkej interakcii s alergénom. Napríklad, ak osoba je tu zvýšená citlivosť na syntetickej, potom dal na veci, šité z takého materiálu, okamžite sa prejaví charakteristické príznaky: začervenanie na koži a svrbením.

seborrheal

Seborrhea na nohách je sprevádzaná patologickými zmenami v zložení mazových žliaz. Vyvolávať ochorenie môže patogénna mikroflóra, ktorá je prítomná v tele každej osoby a živí sa mŕtvou organickou hmotou. Keď tieto mikroorganizmy prestávajú vykonávať svoje funkcie, potom osoba vykazuje príznaky seboroickej dermatitídy. Táto patológia je sprevádzaná charakteristickou symptomatológiou:

 • existuje absces vyrážka;
 • zobrazujú sa mierky.

plač

Táto forma dermatitídy sa vyvíja pod vplyvom vnútorných faktorov. Ako dôvody je možné zvážiť:

 • narušená funkcia obličiek a pečene;
 • pravidelné stresové situácie;
 • porušenie imunity, atď.

U detí sa ochorenie prejavuje trochu inak než u dospelých (na fotografiách umiestnených v špecializovaných zdrojoch je možné vidieť, ako dermatitída na nohách vyzerá ako u detí). U dospelých pacientov sú lézie lokalizované v podpazuší, na tvári a na dolných končatinách. Spočiatku sa na epiteli objaví vyrážka, po ktorej začínajú zápalové procesy, ktoré tvoria vredy.

varikózny

Táto forma dermatitídy sa rozvíja u tých ľudí, ktorí majú stagnujúce javy v žilách, kvôli čomu koža prestáva dostávať správnu výživu. Choroba sa vyvíja takto:

 • na dolných končatinách sa objaví ťažkosť;
 • nohy začínajú silne napučiavať;
 • kožou získam modrastý odtieň;
 • bolestivé pocity;
 • je svrbenie;
 • na epiteli sa objavujú hnedé pigmentové škvrny;
 • koža sa začína oddeľovať;
 • objavia sa pľuzgiere.

dôvody

Vývoj dermatitídy je ovplyvnený rôznymi faktormi, vnútornými aj vonkajšími:

interný

V tejto kategórii môžete zahrnúť nasledujúce:

 • drogová a potravinová reakcia;
 • neustále nedostatky;
 • poruchy v endokrinnom systéme, ktoré vedú k rozvoju rôznych patológií, najmä diabetes mellitus;
 • systematické stresujúce situácie;
 • porušovanie imunity;
 • slabá dedičnosť;
 • ťažká únava atď.

externý

V tejto kategórii môžete zahrnúť nasledujúce faktory:

 1. biologický. Ochorenie sa môže vyskytnúť pod vplyvom patogénnej mikroflóry, najmä rôznych húb a baktérií.
 2. fyzický. Kožná patológia sa vyskytuje v dôsledku styku epidermy s nízkymi alebo vysokými teplotami.
 3. chemický. Ochorenie sa môže objaviť po kontakte s chemikáliami, zásadami, kyselinami, kozmetikou, gumou.
 4. mechanický. Vyvoláva výskyt kožnej patológie syntetických látok, napríklad pančuchy alebo akéhokoľvek iného odevu šitého z takého materiálu.

Etapy vývoja

Táto patológia má niekoľko fáz vývoja:

Na pokožke kože sa objavujú ložiská zápalu, vo forme bublín, naplnené čírou tekutinou. Pacient začína silné svrbenie, kvôli čomu začína hýbať vezikuly a spôsobuje viac škody pre seba

Pri absencii farmakoterapie sa na miestach pľuzgierov objavujú kôry. Na postihnutých miestach kožných vločiek sa začína odlupovať

Ovplyvnené oblasti pokožky začínajú zväčšovať, vytvárajú hnedastý alebo ružový pigment

Ako liečiť dermatitídu na nohách?

Keď si človek všimne charakteristické znaky dermatitídy v dolných končatinách, mal by okamžite urobiť stretnutie s dermatológiou. Špecialista najskôr vykoná osobnú prehliadku pacienta a potom určí niekoľko diagnostických opatrení:

 1. Krv sa podáva na analýzu.
 2. Urobili sa vzorky, ktoré umožňujú detekciu alergénu.
 3. Z poškodených oblastí kože sa vykonáva škrabanie, po ktorom sa biologický materiál prenesie do histológie.
 4. Ak dermatológ navrhol, že choroba je príznačný patológiou rozvojových vo vnútorných orgánoch, pacient je odoslaný na konzultáciu s inými úzkych odborníkmi, napríklad na gastroenterologist, neurológom, endokrinológ a t. D.
 5. Rozlišuje sa dermatitída od iných patologických ochorení kože s rovnakou symptomatológiou.

Po potvrdení primárnej diagnózy výsledkami klinických štúdií, dermatológ pre pacienta vyvinie individuálny režim na liečbu dermatitídy na nohách:

 1. Po prvé, kontakt pacienta s alergénom je vylúčený.
 2. Pacientom sa odporúča prejsť na špeciálnu stravu, ktorá eliminuje všetky škodlivé potraviny a potraviny, ktoré môžu v tele spôsobiť alergické reakcie.
 3. Odborníci predpisujú lieky zo skupiny antihistaminík. Na liečbu sa môžu použiť lieky minulých generácií, ako sú tablety Suprastin alebo Tavegil. Predpísané sú aj moderné lieky, ako sú tablety Telfast, Erius, Zodak, Zirtek. Dávkovanie pre každého pacienta sa stanoví individuálne.
 4. Ak je patologický stav sprevádzaný kožnými vyrážkami a vážnym svrbením, dermatológovia predpisujú vonkajšie lieky obsahujúce hormóny. Táto forma dermatitídy je liečená nasledujúcimi masťami: Elidel, Lokoid, Advantan. Ak chcete aplikovať liek, je to potrebné len v centrách lézie, bez ovplyvnenia zdravých miest epitelu. Priebeh liečby kortikosteroidmi je maximálne 5 dní.
 5. V prípade, že alergický proces pacienta prebieha v akútnej forme, dostáva predpísané injekcie špeciálnych prípravkov. Napríklad glukóman vápenatý sa má podávať intramuskulárne (jednorazová dávka 10 ml).
 6. Ak má pacient na dolných končatinách veľmi suchú pokožku, odporúča sa používať vazelínu alebo salicylovú masť na vonkajšiu liečbu. Použitie týchto prostriedkov môže byť po zastavení všetkých zápalových procesov.
 7. Pri silnom napučaní sa odporúča, aby sa kúpele na nohy s kyselinou boritou. Alebo použite tento nástroj na pleťové vody (3%).
 8. Na zvýšenie imunity pacienta predpisujú dermatológovia vitamín-minerálne komplexy a tiež predpisujú autohemoterapiu. Prijímame imunomodulátory.
 9. Pri vykonávaní lekárskej terapie u ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná dermatitída na dolných končatinách, odborníci dávajú smerom k rôznym fyzioterapeutickým postupom. Dobrý terapeutický účinok sa dosiahne po kúpeli: radónu, bahna alebo sírovodíka.
 10. Ak sa u pacienta objaví ochorenie na pozadí stresu alebo konštantného psycho-emocionálneho stresu, je mu predpísané sedatívne lieky. On je tiež odkázaný na psychológ alebo psychoterapeut pre radu.
 11. V prípade, že sekundárna infekcia vstúpila do patológie kože, je pacientovi predpísané antibiotiká.

Ľudové recepty

Pri vykonávaní komplexnej terapie pri dermatitíde odborníci odporúčajú, aby pacienti používali ľudové recepty ako dodatočnú metódu.

Dobrý výsledok sa dosiahne použitím nasledujúcich metód "starého otca":

 1. Dubová kôra sa varí: kôrky sa nalejú do panvice (50 g) a nalejú sa do vriacej vody (300 ml). Obsah nádoby sa musí uviesť do varu, potom odstrániť z dosky a trvať 3 hodiny.
 2. V miske sa naplnia tráva sekvencie (50 g) a chmeľ (50 g). Suché zložky sa zmiešajú a nalejú do vriacej vody (500 ml). Zmes sa naleje do termosféry, v ktorej sa musí infúzia počas 7 hodín. Potom sa obsah sklenenej banky odfiltruje a dá sa použiť na kompresie, ktoré sa odporúčajú pre cez noc.
 3. Oddenka lopúcha (je potrebné vykopať ju buď na jeseň, alebo v lete) by sa mala dobre umyť, po ktorej by sa mala rozdrviť. Fragmenty rastliny (1 centimetra) sa musia pripraviť s vriacou vodou (500 ml). Naplňte zmes cez noc. Potom sa prefiltruje a zozbieraná kvapalina sa použije na kompresie. Musia sa aplikovať na postihnuté oblasti pokožky. Túto infúziu možno podávať aj perorálne. Odporúčaná denná dávka je 300 g, ktorá sa má rozdeliť na tri dávky.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo opakovaniu kožnej patológie, pacienti by mali pravidelne vykonávať profylaxiu:

 1. Je nevyhnutné vylúčiť zo života pacienta všetky provokujúce faktory, ktoré môžu viesť k zhoršeniu choroby.
 2. Je potrebné minimalizovať stres a monitorovať váš psycho-emocionálny stav.
 3. Neodporúča sa prudko meniť klimatické podmienky.
 4. Pri používaní kozmetiky sa odporúča uprednostniť tých výrobcov, ktorí vo výrobe používajú hlavne rastlinné zložky.
 5. Pre prevenciu by ste sa mali aplikovať na rastlinné krémy a obklady na pokožku.
 6. Odevy by mali byť kúpené len tie, ktoré sú vyrobené z prírodných tkanín.
 7. Pri umývaní vecí musíte použiť buď mydlo na prádlo alebo špeciálne prášky.
 8. Táto kategória pacientov sa odporúča dodržiavať výživovú výživu, ktorá vylučuje všetky produkty, ktoré môžu dráždiť gastrointestinálnu sliznicu a vyvolávať alergické reakcie.

Dermatitída na nohách


obsah:

Dermatitída na nohách je jednou z odrôd kožných zápalových procesov. V závislosti na príčinách izolovaných 2 hlavné typy dermatitídy na nohách: toxicoderma (objavujúce sa ako symptóm vnútorných ochorení alebo po infekcii kože) a kontakt (vyplývajúce z expozície na stimul).

Dermatitída nie je nákazlivá choroba; prognóza na zotavenie pacienta so správnym prístupom k liečbe je priaznivá.

Foto dermatitídy na nohách

Príčiny dermatitídy na nohách

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu vyvolať výskyt príznakov dermatitídy. Všetky sú zoskupené podľa druhu vplyvu na organizmus na exogénne (vonkajšie faktory) a endogénne (príčina - vnútri tela).

Exogénne faktory zahŕňajú:

 • Mechanické podnety - napríklad trenie alebo tlak z odevu počas práce alebo športu.
 • chemický - kozmetika, mydlo, gumené topánky, ako aj všetky kyseliny, soli a zásady, jedy.
 • fyzický - vystavenie vysokým alebo nízkym teplotám, spálenín, röntgenové žiarenie.
 • biologickye - jedovaté alebo alergénne rastliny, huby, baktérie, vírusy.

Endogénne faktory:

 1. Poruchy endokrinného systému, napríklad diabetes mellitus.
 2. Prijímanie liekov.
 3. Poruchy metabolizmu, poruchy funkcie imunitného systému, znížená imunita.
 4. Potravinová alergia
 5. Stres, emocionálna nadmerná práca, choroby nervového systému.
 6. Dedičnosť.

Príznaky a príznaky dermatitídy na nohách

V závislosti od typu dermatitídy sa príznaky ochorenia môžu pohybovať od mierneho začervenania až po mokrý ekzém. Najčastejšie na koži nohy sú nasledujúce typy dermatitídy:

Alergická dermatitída. Zdá sa, že alergén vstúpi do tela. Koža sa stáva červenou, pokryté malou vyrážkou. Ak je stupeň intoxikácie vysoký, dráždivá látka môže vykazovať trhliny alebo pľuzgiere s obsahom kvapaliny. Exteriérové ​​znaky sú sprevádzané ťažkým svrbením kože nôh.

Neurodermatitída. Začiatok ochorenia je charakterizovaný silnou nehydratačnou svrbivosťou, zatiaľ čo v oblasti pokožky nemusia byť žiadne vonkajšie prejavy. Potom sa vyskytuje vyrážka, ktorá sa spája so skupinami zapálených oblastí, niekedy pokrytými váhy. Koža sa stáva veľmi suchá, šupinatá, pokrytá suchými trhlmi a tuleňmi. Počas akútnej fázy môže pacient cítiť slabosť, apatie alebo naopak podráždenosť a hnev. Krevní tlak a hladina glukózy v krvi často klesajú.

Kúra podobajúca sa mince a kŕčové žily, lupienka, lišajník a erysipela. Tieto ochorenia sú často podobné v symptomatológii, vyvolávajú faktory, prietok a vonkajšie prejavy s dermatitídou, ale sú ťažšie liečiteľné.

Liečba dermatitídy na nohách

Po porade s dermatológiou sa diagnostikuje choroba. Imunologické testy sa vykonávajú na identifikáciu alergénu, ktorý môže spôsobiť dermatitídu. Krv sa tiež používa na všeobecnú a biochemickú analýzu a škrabanie sa vykonáva zo zapáleného povrchu kože.

Schéma liečby alergickej a kontaktnej dermatitídy na nohách nasledujúce:

1. Vylúčenie ďalšieho alergén v tele. Ak je to ozdoba na nohy, topánky alebo oblečenie, potom je zakázané nosiť tieto veci. To isté platí aj pre osobné ochranné prostriedky - obleky, topánky používané v pracovnom procese. V prípade alergie na detergenty a kozmetika pre osobnú hygienu (prášok na pranie, mydlá, sprchové gély), musia byť odstránené z tovaru, a v prípade kontaktu s pokožkou umyť rýchlo s vodou. Najlepšie je používať špeciálne hypoalergénne čistiace prostriedky na umývanie a hygienu.

Pacientom s dermatitídou na nohách sa odporúča diéta, ktorá vylučuje všetky možné alergény. Po prvé, medzi ne patrí citrusové plody, čokoláda, káva, orechy, ryby a morské plody, mäso a uhorky, majonéza a všetky koreniny, bylinky a koreniny. Rovnako je zakázané jesť jahody, melóny, ananás, med, paradajky, baklažán, vajcia (môžete iba prepelice), huby.

Často vyvolávajú ďalší vývoj dermatitídy na nohách s výrobkami obsahujúcimi nikel: ovsené vločky, proso, sóju, šošovica, semená, pečeň.

2. Základom priebehu liečby dermatitídy je antihistaminiká. Schválený na liečbu ako prostriedku minulých generácií, čo spôsobuje ospalosť - tavegil, suprastin a prípravky z poslednej generácie - zirtek, zodak, erius, Telfast. Dávkovanie moderných antihistaminík - 1-2 tablety (5-10 mg) denne.

3. Pri závažnom svrbení, vyrážkach alebo prebublávacích prejavoch je potrebné doplniť liečbu hormonálnymi masťami - topickými kortikosteroidmi. Najčastejšie lekár určí Advantan, lokoid, elidel. Aplikujte tieto masti opatrne, aplikujte tenkú vrstvu a len na zapálenú oblasť bez zachytávania zdravého pokoženia. Trvanie liečby kortikosteroidmi - najviac 3-5 dní.

4. V akútnej fáze ochorenia sa môžu odporúčať desenzibilizujúce lieky vo forme injekcií, napríklad glukonát vápenatý intramuskulárnou injekciou 10 ml.

5. Pri veľmi suchom pokožke nohy, a to najmä po odstránení akútneho zápalového procesu, je potrebné lokálne použiť salicylovú alebo boritú vazelínu 2-3 krát denne s tenkou vrstvou. Pri edémoch chorých oblastí môžete vytvoriť kúpele alebo pleťové vody s 3% kyselinou boritou.

6. Autohemoterapia sa odporúča na zlepšenie imunity spolu s vitamínovými komplexmi, mikroelementmi, imunomodulátormi. V niektorých prípadoch je predpísaný priebeh fyzioterapeutických postupov, sirovodík, bahno alebo radónové kúpele.

V prípade, že pacient potvrdil diagnózu "atopickej dermatitídy," liečba je doplnená o prijatí sedatív, psychologické poradenstvo, sedatíva. Na odstránenie zápalu je možné predpísať antibiotiká, najmä ak je oblasť rozšírenia na kožu nohy dostatočne veľká.

Liečba dermatitídy na nohách s ľudovými prostriedkami

Tradičná medicína odporúča robiť pleťové vody v oblastiach postihnutých dermatitídou infúzie týchto bylín:

Vezmite 50 gramov chmeľ a obraty, miešať. Nalejte byliny 500 ml. vriacej vode a nechajte ju stúpať po dobu 6-7 hodín v termose. Kompresia z tejto infúzie sa môže ponechať v zápalových oblastiach cez noc.

Vývar z kôry z dubu, pripravený týmto spôsobom: priveďte do varu 50 gramov dubovej kôry a 300 ml. voda, potom nechajte stáť 2 až 3 hodiny.

Koňak z buriny, zozbierané v neskorom lete alebo na jeseň, dobre umyté, rozdrvené a potom varené 1 čajová lyžička suroviny 500 ml. vriacej vody. Po nádeji náplaste v noci, urobte kompresie na postihnutých miestach a tiež vezmite vnútri 100 gramov 3 krát denne.

Zmiešajte v rovnakých častiach kvety heřmánek, koreň valeriánov, šalvie, ľubovník bodkovaný a želé. Vezmite 100 gramov bylín, nalejte 5 litrov vriacej vody a trvajte 1 hodinu. Potom urobte pleťové vody, a ešte lepšie - nočný kúpeľ.

Tradičné lekárske ponuky a niekoľko ďalších spôsobov na liečbu dermatitídy u nohy:

 • Vezmite 2 lyžice čučoriedok, odlúpnite ho v drevenej malte. Nalejte 200 ml živice. vriacou vodou nechajte variť 4 hodiny. Pije infúziu 100 ml. 3-4 krát denne.
 • Čerstvá brusinková šťava môže vymývať chorú pokožku. Počas 4-5 dní sa výrazne zníži fenomén dermatitídy na nohách.
 • Rašelinový olej, kúpený v lekárni alebo len varené - je vynikajúcim prostriedkom proti dermatitíde. Odporúča sa piť vždy 2 ml. každé ráno a večer. Môžete tiež mazať zapálenú pokožku nôh olejom.
 • Vezmite si čerstvé ovocie z dogrose, je dobré ich odlúpnuť do malty, a dať do kompresie na koži.
 • Iná infúzia na perorálne podanie pomôže zvládnuť dermatitídu na nohách. Na prípravu je potrebné vziať 10 gramov šalvie, plantain, žihľava, 5 gramov pelyňového dreva a 20 gramov kukuričných škvŕn a plodov borievky. Naliate suroviny s vriacou vodou (1 liter) a nechajte cez noc v termose. Pite 100 ml. 3 krát denne.
 • Spojte sa s 20 gramami koreňového púpavy, trávy čakanky, plodov feniklu, kôry z kukurice. Naliate zmes 500 ml. vriacej vode, trvať niekoľko hodín. Priebeh prijatia - 10 dní pre 70 ml. 2-3 krát denne.

Prevencia dermatitídy na nohách

Najdôležitejším bodom prevencie opätovného výskytu choroby je vylúčenie všetkých kontaktov s možnými alergénmi. Treba tiež pripomenúť, že stres a zmena klímy môžu spôsobiť exacerbáciu dermatitídy. Pokiaľ je to možné, bez podráždenia kozmetických a hygienických výrobkov ich nahraďte hypoalergénnym.

Koža na miestach nôh náchylných na dermatitídu by sa mala denne zvlhčovať a po utretí sa postupom vody dôkladne utierajte. Aj na prevenciu môžete použiť bylinné kompresie a pleťové vody.

Odporúča sa vybrať šaty z mäkkých prírodných tkanín - bavlna, vlna, viskóza, kašmír. Umyte veci hypoalergickým čistiacim prostriedkom a pridáte pri umývaní niekoľko mách preplachov.

Je tiež potrebné dodržiavať strava s výnimkou alergénnych potravín, ako aj tých, ktoré dráždia žalúdok a črevnú sliznicu.

Vlastnosti liečby dermatitídy kože na nohách

Dermatitída na nohách vzniká z rôznych príčin a má rôzne formy. Na liečbu dermatitídy kože na nohách bola účinná, v prvom rade je potrebné podstúpiť prieskum, zistiť jeho príčinu a formu. Až po tom lekár urobí individuálny program liečby, vyberá lekárske prípravky a masti.

obsah

Príčiny dermatitídy na horných a dolných končatinách

Dermatitída je zápal kože (z gréckej dermy - koža, čo znamená, že ide o zápalový proces). Ide o veľmi časté ochorenie kože spôsobené rôznymi príčinami. Najčastejšie sa dermatitída vyvíja na nohách a rukách, na koži tváre, ktorá je najviac vystavená vonkajším vplyvom. Príčiny dermatitídy môžu byť vonkajšie aj vnútorné faktory.

Medzi vonkajšie faktory patrí: trauma kože, vystavenie chemikáliám, expozícia, vysoké a nízke teploty, porušenie hygienických pravidiel. Vnútorné príčiny spočívajú v samotnom tele: poruchy imunity, endokrinné, nervové, tráviace systémy, obehové funkcie.

Často sú tieto aj iné faktory kombinované. Napríklad, na pozadí žilovej stagnácie krvi, infekcia ľahko preniká do kože a spôsobuje dermatitídu na nohách.

Zväčšenie žily je častou príčinou dermatitídy na nohách

Typy dermatitídy na nohách

V závislosti od príčiny dermatitídy na nohách sú nasledovné hlavné typy:

 • alergií;
 • pin;
 • fotodermatitída (zo slnka);
 • žiarenie (z ionizujúceho žiarenia);
 • jedovatý;
 • Venózne (kŕčové);
 • neurodermatitída.

Poznámka. Často sa stagnujúca dermatitída vyvíja na nohách s ochoreniami žíl a trpí viac ako polovicou svetovej populácie.

Klinický priebeh rozlíšiť akútnej dermatitídy kože na nohách a chronické. Akútna zvyčajne spôsobená mikroorganizmy, alergény, slnečné lúče, chronické ochorenie sa vyvíja v prítomnosti - kŕčových žíl, cukrovka, imunodeficiencie, chronická kolitída.

Klinické prejavy

Bežné príznaky dermatitídy na nohách sú:

 • výskyt vyrážky;
 • zmeny farby kože (sčervenanie, cyanóza, pigmentácia);
 • oddelenie epidermy (peeling, váhy);
 • nepríjemné pocity (svrbenie, bolesť, pálenie).

Každý typ dermatitídy na nohách má svoje vlastné zvláštnosti prejavu.

Alergická dermatitída

Charakteristika rýchleho vývoja ochorenia, výskytu pľuzgierov, papulov, opuchu a začervenania kože. Alergia je multifaktorová, často pripomínajúca iné ochorenia kože. Hlavnou vecou diagnostiky je stanovenie špecifických imunoglobulínov pri dermatitíde.

Alergická dermatitída na dolnej časti nohy

Znakom symptómov dermatitídy je nohy kombinácia liečiv s poruchami bežné kožné alergie spôsobené intoxikáciou: bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, zníženého tlaku, zvýšenie telesnej teploty.

Venózna dermatitída

Stagnácia dermatitídy na nohách sa v priebehu rokov vyvíja s postupným zvyšovaním príznakov. Najprv sa vyskytuje cyanóza kože holenia, potom stenčenie, olupovanie, svrbenie a pálenie, pigmentácia, erózia, trofické vredy.

Stagnácia dermatitídy sa vyvíja pri chorobách žíl nohy

neurodermatitída

Začína to s vážnym svrbením kože, potom sa objaví vyrážka, horná vrstva pokožky sa odlupuje a zahusťuje, tvoria trhliny. Je to vždy chronické ochorenie, ťažko liečiteľné.

Neurodermatitída na nohách sa vyznačuje suchou pokožkou a prítomnosťou trhlín

Dôležité! Nemôžete určiť typ dermatitídy pre kožné prejavy sám, sú často podobné alebo atypické. Vždy skontrolujte lekára.

Zásady liečby

Liečba akéhokoľvek druhu dermatitídy na nohách by mala byť komplexná a vykonaná podľa všeobecne akceptovaného programu:

 1. Odstránenie príčiny dermatitídy: normalizácia krvného obehu, odstránenie alergénu atď.
 2. Diétoterapia: predpísaná hypoalergénna strava, ako pri alergii.
 3. Antihistaminiká (fenistil, fenkarol, tavegil, loratadín a analógy).
 4. Vitamínoterapia (vitamíny A, B, C, E, PP, kyselina listová).
 5. Sorbenty na čistenie z toxínov (polysorb, dezinfekcia, karbolín a iné).
 6. Kortikosteroidné hormóny - s dlhotrvajúcou dermatitídou, ťažkými alergiami.
 7. Prípravky na posilnenie žíl a zlepšovanie krvného obehu - pri liečbe kongestívnej dermatitídy na nohách.
 8. Lokálna liečba masťami.

Dôležité! Program na liečbu dermatitídy na nohách vykoná lekár jednotlivo pre každého pacienta.

Antihistamíny sú zahrnuté v liečebnom programe pre dermatitídu

Masti na dermatitídu

Výber masti z dermatitídy na nohách by sa mal uskutočniť individuálne, v závislosti od povahy zápalu. Ak ide o alergickú dermatitídu, predpíšte masti s antihistaminikami, ak sú bakteriálne - s antibiotikami a tak ďalej.

Masti na liečbu dermatitídy na nohách sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • hormonálne;
 • hormonálny (kortikosteroid);
 • antibakteriálne a antifungálne;
 • protizápalové nesteroidné;
 • stimulovanie hojivých procesov;

Nehormonálne masti

Tieto masti zvyčajne začínajú liečiť dermatitídu na nohách zahŕňajú: zinokovú masť, desitín, beponen, fenistil, losotín.

Séria mastí a krémov Losterin na báze prírodných surovín je určená na ošetrovanie pokožky a liečbu dermatitídy

Hormonálne masti

Medzi ne patrí kortikosteroidy, sa rýchlo znižuje zápaly a alergie sa používajú v prípadoch neúčinnosti non-hormonálne činidlá, a v ťažkých foriem nohy dermatitídy. Sú rozdelené účinkom hormónov na 4 skupiny:

 • s nízkou aktivitou: hydrokortizón, prednizolón;
 • so strednou aktivitou: flumethason, triamsinolón, betametazón;
 • s vysokou aktivitou: flutikazón, fluokinolón, metylprednizolón;
 • s veľmi vysokou aktivitou rýchleho účinku: clobetasol, diflukortolón a analógy.

Antibakteriálne a antifungálne masti

Používajú sa v prípade stanovenia infekčného činidla na kožu: masti s antibiotikami (tetracyklín, eritromitsinovaya, levomitsetinovaya masti), s proti-hubové liečiv (mastí Levorinum, nystatín, klotrimazol, kanesten krém orungal, NIZORAL, Lamisil a mnoho ďalších analógov).

Protizápalové nesteroidné masti

Obsahujú lieky NSAID (nesteroidné protizápalové lieky): indometacínom masť, fenylbutazón, ibuprofén, Voltaren, Ketonal, ketoprofen, KETOPROFEN BCH a analógy. Tieto masti sú vhodné pre liečenie kongestívneho stôp dermatitídy, znížiť zápal a kožu a žily.

Masť, ktorá stimuluje hojenie

Proces regenerácie buniek je stimulovaný takými masťami ako metyluracil, aloe, calendula, fytostimulín, solkoseryl, actovegin. Sú to veľa, sú vyrobené len z prírodných surovín, sú ukázané pre ulceratívne nekrotické prejavy dermatitídy v oblasti nohy.

Existujú prostriedky univerzálnej akcie, ako je čajový olej pre dermatitídu, má antimikrobiálne, antifungálne pôsobenie, zlepšuje krvný obeh, stimuluje proces obnovy.

Dôležité! Otázka, čo má liečiť dermatitídu na nohách, aká masť z dermatitídy alebo gélu bude najúčinnejšia, rozhodne lekár.

Austrálsky tea tree oil je univerzálny liek na dermatitídu

Dermatitída na nohách môže byť vyliečená len komplexným prístupom, s použitím liekov a masti predpísaných lekárom individuálne.

Dermatitída na nohách foto

Čo je dermatitída na nohách?

Jedným z typov zápalových ochorení kože je dermatitída. Často postihuje hornú a dolnú končatinu.

Ochorenie je rozdelené na dva hlavné typy: toxikémia, typ kontaktu. Ochorenie sa vyznačuje špecifickými symptómami, prejavuje sa pod vplyvom fyziologických alebo biologických faktorov.

Dermatitída na nohách je infekčná choroba, ktorá je účinne podriadená včasnej liečbe.

Príčiny tejto choroby

Koža zdravého človeka má ochranné vlastnosti. Pod vplyvom negatívnych faktorov a zníženej imunity, koža stráca a dermatitída sa rozvíja na nohách, rukách a iných častiach tela.

Príznaky dermatitídy sa môžu prejaviť pod vplyvom exogénnych a endogénnych faktorov. Exogénnym provokatérom - externým alergénom je možné nosiť:

 • mechanické poškodenie kože;
 • kontakt s agresívnymi chemikáliami a čistiacimi prostriedkami;
 • dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu, vystaveniu sa žiareniu, omrzliny kože;
 • kontakt s jedovatými rastlinami, hubami a zvieratami;
 • alergény, ktoré sa prenášajú vzdušnými kvapôčkami.

Aj príznaky dermatitídy sa môžu prejaviť vplyvom endogénnych faktorov, to znamená alergénov interného typu. Takéto provokatéri zahŕňajú:

 • všeobecné zníženie imunity, beriberi;
 • narušenie metabolických procesov;
 • porucha endokrinného systému;
 • dlhodobé užívanie antibakteriálnych liekov;
 • porušovanie stravy, používanie potravín, ktoré spôsobujú alergiu;
 • narušenie gastrointestinálneho traktu.

Samostatne by som rád poznamenal taký faktor ako dedičná dispozícia k dermatitíde na nohách alebo rukách. Existuje určitý typ ľudí s precitlivenou kožou.

Porušenia jeho integrity a normálneho stavu môžu vyvolávať najmenší kontakt s dráždivým účinkom a poruchami fungovania vnútorných orgánov. Táto citlivosť môže byť zdedená od rodičov k deťom.

Faktory, ktoré môžu vyvolať vývoj dermatitídy na nohách, obrovské množstvo. Podľa princípu pôsobenia na pokožku a telo sú príčiny rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 1. exogénny (vonkajší účinok);
 2. endogénne (náraz v tele).

Pozrime sa, aké ukazovatele sa týkajú každej skupiny:

 • Mechanický náraz - trenie proti odevu, trenie, tlak.
 • Chemicko - kozmetické prostriedky, prostriedky čistenia, prostriedky s obsahom kyselín, solí.
 • Fyzikálna - slnečná expozícia, nízka alebo vysoká teplota, UV žiarenie.
 • Biologické huby, jedovaté rastliny.
 • poruchy vo funkčnom endokrinnom systéme;
 • užívanie liekov;
 • oslabenie imunitného systému, poruchy metabolizmu;
 • konštantné napätie;
 • dedičná predispozícia.

Vývoj dermatitídy u detí sa vyskytuje z rovnakých dôvodov ako u dospelých. Treba poznamenať, že vo väčšine prípadov dermatitída naznačuje nedostatočnú starostlivosť o nohy dieťaťa.

Faktory, ktoré vyvolávajú vývoj ochorenia kože, rozdelené na exogénne (vonkajšie), endogénne (vnútorné). Exogénne príčiny vzniku dermatitídy na nohách zahŕňajú:

Dôvody vzniku dermatitídy na nohách nie je možné presne určiť, a to napriek tomu, že jej prejavy možno vidieť takmer okamžite. Ide o akné, vezikuly, praskliny a škvrny na koži, často neprirodzené farby bez kože, ktoré sú často poškriabané a bolestivé.

Dermatitídu na končatinách často vzniká ako výsledok na sebe zlú kvalitu alebo nepríjemné topánky, ktoré zranené nohy, podráždené a spotené kvôli neprirodzené polohy nohy.

Navyše dermatitídy sa môže vyvinúť v dôsledku opotrebenia syntetickej pančuchové nohavice alebo ponožky, ktoré spôsobujú zvýšené potenie, zabraňuje nohu "dýchať", a tým prispieť k zhoršeniu stavu pokožky a množeniu patogénnych baktérií.

Dermatitída kože nohy môže spôsobiť množstvo chemických látok, ktoré sa nachádzajú vo väčšine lacných umývacích práškov.

kontaktná dermatitída na nohách (komplikovaná forma) foto

Na základe príčin výučby je dermatitída rozdelená na dva veľké druhy:

 1. Pin. Vyskytuje sa pod vplyvom špecifického podnetu, často mimo.
 2. Toksikodermiya. Tento druh vyvoláva kožné infekcie alebo choré vnútorné orgány.

Pozrime sa na opis faktorov, ktoré sú príčinou dermatitídy na nohách. Existuje veľa takýchto faktorov. Sú rozdelené do dvoch skupín, základom rozdelenia je princíp pôsobenia na telo a pokožku.

 1. exogénne faktory, zahŕňajú aj vplyv z vonkajšej strany;
 2. endogénnych faktorov, hovoríme o účinku zvnútra.

Každá skupina faktorov zahŕňa niekoľko príčin nástupu tejto choroby na nohách:

Skupina exogénnych (vonkajších) faktorov zahŕňa:

 • fyzické negatívne účinky - priame slnko, nízke alebo vysoké teploty, UV žiarenie.
 • chemické účinky na pokožku chodidiel - použité kozmetické alebo hygienické výrobky, výrobky obsahujúce soli alebo kyseliny.
 • mechanické trenie topánky alebo trenie kože proti oblečeniu, rovnako ako tlak
 • biologické účinky húb alebo jedovatých rastlín.

Skupina endogénnych (interných) faktorov zahŕňa:

 • rôzne druhy narušenia endokrinných žliaz
 • kontinuálne lieky
 • metabolické zlyhanie, oslabenie imunity
 • konštantný stres
 • dedičnosť

Detská dermatitída sa vyskytuje v dôsledku rovnakých faktorov ako u dospelých. Často však poukazuje na zlú hygienu dieťaťa.

Existuje veľa vecí, ktoré môžu vyvolať výskyt dermatitídy:

 1. Znížená imunita na pozadí rôznych chorôb. Podmienečne patogénna flóra v takýchto prípadoch dobre rastie a vedie k vzniku rôznych erupcií na koži. A keď ich skopírujete, vytvoria sa rany.
 2. Endokrinné choroby. Najmä diabetes mellitus. Priebeh tejto choroby prispieva k rozvoju cievnych ochorení, ktoré prispievajú k vzniku vredov a dlhotrvajúcich rán.
 3. Bakteriálne a alergické kožné lézie.
 4. Dedičná predispozícia k atopickej dermatitíde.
 5. Fyzické faktory: náhle zmeny teploty, slnečné lúče a röntgenové lúče, dotýkanie sa teplých alebo studených predmetov.
 6. Mechanický účinok na pokožku: nosenie tesných topánok, tesné, bez cirkulácie vzduchu syntetické oblečenie.
 7. Chemické zložky v detergentoch a kozmetike.
 8. Práca na škodlivom priemysle.
 9. Poruchy nervového systému, pohybová psychika, chronický stres.

U detí sa takáto choroba objavuje hlavne z rovnakých dôvodov ako u dospelých. Avšak v detstve pomerne často dermatitída na nohách naznačuje nedostatočnú alebo zlú hygienu dolných končatín a nevhodnú výživu.

Druhy dermatitídy a symptómov

Dermatitída (znázornená nižšie) zahŕňa skupinu zápalových ochorení kože, ktoré sa vyznačujú závažným svrbením, začervenaním a opuchom kože. K dnešnému dňu lieky rozlišujú tieto typy ochorení:

 • alergií;
 • suché;
 • infekčné;
 • hubové;
 • pin;
 • lekárske;
 • seborrheic;
 • atopický.

Ako je jasné z vyššie uvedených typov ochorení, ako je kožná dermatitída, ktorej liečenie je povinné, klasifikácia sa vykonáva v závislosti od príčiny a lokalizácie zápalu kože.

Tak ako vyzerá dermatitída? Každý typ choroby má svoje vlastné charakteristiky, napríklad suchá dermatitída sa zvyčajne prejavuje v chladnej sezóne na nohách.

Na iných miestach to možno vidieť zriedkavo. Dermatitída na nohách sa vyznačuje zvýšenou suchosťou a odlupovaním kože na podpätkoch a iných častiach nohy.

Alergická dermatitída na nohách a iných častiach tela sa objaví až po kontakte s alergénom. Úlohou lekára je určiť provokatéra reakcie a pacientovu úlohu v budúcnosti, aby sa tomuto podnetu vyhnúť.

Charakteristickou črtou alergickej formy ochorenia je to, že pri absencii dlhodobého kontaktu s alergénom príznaky ochorenia sami odchádzajú.

Existuje mnoho typov zápalových ochorení. Typy dermatitídy na nohách sú klasifikované podľa určitých charakteristík:

 1. Kontaktný a atopický (podľa oblasti vplyvu príčinného faktora). Prvý typ ochorenia je alergický a jednoduchý.
 2. Trvanie ochorenia môže byť akútne alebo chronické.
 3. Podľa symptómov je hnisavá, suchá, bolesť (ekzém), svrbenie.
 4. Bulózne, erytematózne, šupinaté druhy sú determinované typom vyrážok.

Alergická dermatitída na nohách

Po kontakte s alergénom muž alebo žena vykazuje alergickú dermatitídu na nohách. Vyvíja sa vďaka priamemu kontaktu s pokožkou pri vjímaní látok, ktoré vyvolávajú ochorenie prostredníctvom potravy, vody, liekov, vzduchu.

Alergia na nohy spôsobuje svrbenie, silný zápal. V prípade vážnej dlhej intoxikácie sa objavia vodnaté vyrážky, popraskanie pokožky s progresiou ochorenia.

Atopická dermatitída na nohách

Chronická forma zápalového ochorenia, ktorá sa vyznačuje relapsmi, je atopická dermatitída. Vo väčšine prípadov sa vyvíja v dôsledku dedičnosti, narušenia vnútorných orgánov a nervového systému.

Atopická dermatitída na nohách sa často vyskytuje u detí mladších ako 2 roky. Hlavné príznaky tohto druhu patológie: svrbenie (zvyšuje sa počas spánku), vyrážka, zlúčenie na veľké miesta, zápaly a praskliny.

Ak sa ochorenie zhorší, potom sa stav osoby zhorší, slabosť, podráždenosť, nespavosť, pokles tlaku.

Kŕčová dermatitída

Ľudia, ktorí majú problémy s krvnými cievami, trpia kŕčovými žilami, často diagnostikovanými s kŕčovou dermatitídou. Koža sa stáva červenou, začne prasknúť, odlupuje sa.

Kurz možno vyjadriť vo výskyte trofických bolestivých vredov, čo poukazuje na veľmi vážne zdravotné problémy. Hlboké krvné cievy stagnujú, čo vedie k tvorbe krvných zrazenín.

Mnoho faktorov sa môže stať impulzom pre oddelenie zrazeniny a jej vstup do srdca, do oblasti mozgu. Venózna dermatitída by sa mala liečiť včas, inak choroba vyvolá komplikácie.

Kontaktná dermatitída na nohách

Ďalším typom zápalovej patológie je kontaktná dermatitída na nohách. Hlavné znaky: opuch, kožný peeling, vyrážka vo forme vezikúl (ktoré sa časom roztrhajú), svrbenie.

Príčiny výskytu typu kontaktu: fyzikálne, chemické faktory (kyselina, alkálie, kozmetika, mechanické účinky). Ak dôjde k včasnému ukončeniu kontaktu s podnetom, príznaky postupne vymiznú.

Toto ochorenie možno klasifikovať podľa veku, charakteristických symptómov ochorenia a faktorov, ktoré ho vyvolali. Pokiaľ ide o dolné končatiny, rozlišujú takéto základné typy dermatitídy:

 • infekčné;
 • žily a ich odroda - stagnujúca;
 • alergický.

Symptómy ochorenia

Vyrážky na nohách sú pripísané príznakom týchto ochorení:

1. Venózna dermatitída je ekzém, v ktorom sú pozorované stagnujúce javy na dolných končatinách.

Hlboké žily v rovnakej deformované, vytvárajú zrazeniny. Najčastejšie sa nachádza na nohe pod kolenami.

Ide o chronické ochorenie, ktoré je zdedené. Väčšinou postihuje ženy.

2. Kontakt alebo, ako sa to nazýva aj alergické - je výsledkom kontaktu kože s alergénom alebo prenikaním dráždivého do tela spolu s jedlom, nápojmi, liekmi, vzduchom s inšpiráciou. Môžu sa vyskytnúť príznaky žihľavky alebo ekzému.

3. Atopické - chronické ochorenie náchylné k relapsu. On je provokovaný dedičnými faktormi, poruchami nervového systému a prácou vnútorných orgánov. Najčastejšie sa v chladnej sezóne zhoršuje. U detí sa najskôr prejavuje pred dosiahnutím veku dvoch rokov.

Venózna dermatitída sa prejavuje nasledovne:

 • rozšírené žily na nohách;
 • hyperpigmentácia holenie nohy;
 • bolesť, ťažkosti v dolných končatinách, najmä po dlhom pobyte vo vzpriamenej polohe;
 • na mieste so rozšírenými žilami, koža sa stáva suchá, červená, praskne;
 • ak nechcete liečiť chorobu, potom sa na nohách môžu objaviť trofické vredy, s liečivými formujúcimi jazvy.

Hlavné príznaky alergickej dermatitídy na rukách a nohách:

 • vyrážka;
 • návaly tepla;
 • svrbenie;
 • Niekedy sa môžu objaviť pľuzgiere s priehľadnou tekutinou namiesto akné.

Po otvorení vezikúl sa vytvárajú vlhké erózie, ktoré v období komplikácií degenerujú do ekzému. Choroba sa mení na chronickú formu a ťažko sa liečiť.

Symptómy alergie alebo diatézy u detí:

 • oblasti červenej kože;
 • svrbenie;
 • lúpanie;
 • suché;
 • praskliny, ktoré sú premenené na vredy.

Symptómy dermatitídy

Symptómy dermatitídy na nohách závisia od formy ochorenia. Najčastejšie sa prejavujú ako kožná vyrážka.

Príznaky dermatitídy na nohách môžu mať silný alebo mierne výrazný charakter: od trochu viditeľného začervenania až po závažný ekzém, ktorý sa má ihneď liečiť. Zvyčajne vzniká nasledujúca dermatitída:

Príznaky kožnej patológie môžu byť odlišné, ale jej hlavnou charakteristikou je zápal kože. Ďalšie štandardné príznaky dermatitídy na nohách zahŕňajú nasledujúce faktory:

 1. Svrbenie, pálenie, nepríjemné pocity.
 2. Koža sa môže na postihnutých miestach načerveno.
 3. Opuch nôh spôsobený plnosťou malých ciev.
 4. Miestne zvýšenie teploty (iba postihnuté oblasti).
 5. Niekedy sa vyskytujú tulene kože, trofické patológie.
 6. Pocit tepla, zimnica.
 7. Existujú vyrážky všetkých druhov (váhy, vredy, papuly, pľuzgiere, pľuzgiere a tak ďalej).
 8. V niektorých prípadoch sa okrem vyrážky objaví infekcia, hnisavosť.

Moderná medicína identifikuje tri štádia vývoja akútnej dermatitídy: prvý stupeň je charakterizovaný výskytom postihnutej oblasti s rôznou závažnosťou; druhá etapa je charakterizovaná objavením vysušovania alebo prasknutia vezikúl na pozadí otoku; Tretia etapa sa prejavuje vývojom vredov a jaziev na postihnutých miestach kože.

Počiatočná fáza akútnej dermatitídy na nohách manifestoch rôznej závažnosti opuchu. Po malé časové obdobie, na pozadí opuchy objaví priesvitný bubliny, ktoré potom vysychajú alebo samovskryvayutsya, tvoria nehojace sa, dosť dlho vlhké erózie, ktorá potom ulcerovat a nakoniec zjazvenie.

Pacienti majú obavy z bolesti, pálenia a svrbenia v léziách. Najčastejšou formou akútneho ekzému sú škvrny, ktoré sa niekedy nazývajú vodnaté alebo suché kalusy.

Ako môžem povedať, či na mojich nohách dochádza k dermatitíde? Toto poukazuje na príznaky tejto choroby. Môžu byť okamžite vyslovené alebo naopak, všetko môže začať s ťažko znateľným nepríjemným pocitom. Avšak v každom prípade stojí za to ihneď kontaktovať nemocnicu.

Dermatitída sa rozvíja v troch fázach. Prvou fázou je výskyt edémov.

Môžu byť silné alebo slabo vyjadrené. Ďalej po chvíli v druhej fáze sú už vytvorené bubliny alebo vločky.

A v tretej fáze sa koža stáva zjazvením alebo vredmi. To znamená, že vznikajúce bubliny prasknú a vytvárajú vlhké, dlhotrvajúce vredy, ktoré po chvíli sú zjazvené.

Symptómy rôznych typov dermatitídy:

 1. Neurodermatitída. Bez rozumu sa náhla noha zrazu začne svrbieť. Ďalej sa v niektorých častiach pokožky objavia vyrážky, ktorých povrch je pokrytý váhy. Zároveň koža nohy sa náhle uschne. Chorá osoba je podráždená alebo spadne do apatia.
 2. Alergická dermatitída sa prejavuje v dôsledku prieniku kože k alergénu. Červené ružové erupcie môžu sprevádzať praskliny a pľuzgiere, ak je vystavenie alergénu na tele silné. Vyrážky sú veľmi svrbiace.
 3. Výskyt dermatitídy môže byť zamenený s lišajníkmi, psoriázou alebo kožnými výrastkami, pretože príznaky a priebeh ochorenia sú podobné. Ale s týmito ochoreniami sa zdá, že žily zväčšujú, môžu byť viditeľné. Je ťažšie liečiť tieto ochorenia a trvá dlhšie.

V závislosti od rôznorodosti ochorenia môžu príznaky ochorenia v rozmedzí od ľahkých načervenalých náplasti až po ekzém, v štádiu zvlhčovania.

Často na epiderme končatín a na nohách sa objavuje dermatitída týchto odrôd:

 • alergií;
 • atopická dermatitída;
 • mince alebo kŕč.

Vlastnosti liečby

Liečba dermatitídy je vykonávaná dermatológiou na základe toho, ako to vyzerá, na aký typ a na základe individuálnych vlastností ľudského tela.

Aby sa vyliečil zápal kože, spočiatku sa odstráni provokujúci faktor. Napríklad pri alergickej a kontaktnej dermatitíde je indikované testovanie stimulu, užívanie antihistaminík. Pri zvyšných formách ochorenia sa ukáže počiatočné čistenie tela enterosorbentmi a príjem hormonálnych a nehormonálnych, v závislosti od každého prípadu, prípravkov vonkajšieho typu.

Keď infekčná, seboroická a atopická dermatitída niekedy predpisuje antibakteriálne a antibiotické lieky na liečbu. Ak sa vyskytne hubová dermatitída, použite antifungálne krémy, masti a prípravky s vnútorným použitím.

Povinnou liečbou pre všetky typy chorôb je predpísaná terapia na normalizáciu práce vnútorných tráviacich orgánov, normalizácia stravy a priebeh liečby vitamínmi. Ako prídavok je možné predpísať fototerapiu a liečbu ľudovými prostriedkami.

Ako vyzerá dermatitída a ako ju odstrániť, ak sa objaví na nohách, teraz viete. Pri prvých príznakoch môžete začať liečbu ochorenia a nedovoľte, aby sa vyvinula do chronickej formy.

Tradičná medicína sa účinne používa ako doplnok k liečbe. Môžu uľahčiť priebeh zápalového procesu, znížiť prejavy hlavných príznakov ochorenia.

Dokonca aj dermatológovia odporúčajú pacientom, aby robili obklady a triesky z bylinných odvariek.

Ďalej hovoríme o tom, ako liečiť dermatitídu na nohách pomocou tradičného lieku.

 1. Namočte postihnutú oblasť olejom z rakytníka. Môžete tiež pripraviť masť z rakytníka: mix 4 lyžičky. Rastlinný olej so 100 gramami detského krému. Aplikujte produkt na dermatitídu na nohách dvakrát denne.
 2. Bylinné kúpele. 200 g zmesi bylín (harmanček, lastovičník, postupnosti), aby vyplnil jeden liter vody a variť po dobu 20 minút, potom sa naleje do vane s vodou na kúpanie.
 3. Kompresie z jemne strúhaných surových zemiakov by mali byť aplikované na dermatitídu na nohách po dobu 25 minút.
 4. Liečivá masť. Používa sa na silné odlupovanie kože a prítomnosť zápalových procesov. Pripojte 1 lyžičku. glycerol a 1 lyžička. mlieko, zahustené ryžovým škrobom. Naneste masť na dermatitídu na nohy po celú noc, umyte ráno.

Prvá vec, ktorú by mal pacient urobiť, je konzultovať s dermatológa, ktorý vykoná príslušné diagnostické testy na predpísanie ďalšej liečby dermatitídy na nohách:

 • Na identifikáciu špecifického alergénu sú potrebné imunologické testy.
 • Všeobecná a biochemická analýza krvi.
 • Škrabanie postihnutej kože.

Po vykonaní určitých štúdií lekár predpísal priebeh liečby dermatitídy:

 1. Izolácia tela z alergénov. Ak je dermatitída na nohách spôsobená topánkami, ozdobami alebo oblečením, potom je všetko zakázané nosiť. Ak bola choroba spôsobená použitím detergentov, výrobkov osobnej hygieny, v tomto prípade sú nahradené hypoalergénnymi liekmi.
 2. Strave. Pacient by mal vylúčiť zo stravy citrusové plody, čokoládu, údené produkty, morské plody, orechy, med, koreniny, koreniny, paradajky, obilniny.
 3. Používanie antihistaminík. Priradené ako hlavný priebeh liečby. Použité lieky ako "Tavegil", "Erius", "Zodak", "Suprastin" a ďalšie. Dávkovanie - 1-2 tablety denne.
 4. Prijatie kortikosteroidov (hormonálnych mastí) miestnych účinkov. Priraďte závažné svrbenie a vezikuly na kožu. Nasledujúce lieky sa pre pacienta odporúčajú: masť "Advantan", "Elidel". Masť sa aplikuje v tenkej vrstve na postihnutú oblasť pokožky po dobu 3-5 dní.
 5. Na odstránenie sucha a závažného zápalu je predpísaná salicylová vazelína. Naneste tenkú vrstvu na postihnuté miesto pokožky 2 krát denne.
 6. Vitamínoterapia a autohemoterapia - obnovenie imunitného systému.

Užívanie antihistaminík je povinné.

Na liečbu dermatitídy odporúča ľudová medicína aplikáciu rôznych nápojov na báze bylín:

 • Lotion na odvar z kôry dub: Vezmite 50 gramov kôry z dubu, pridajte 300 ml vody, priveďte k varu. Potom odstráňte z tepla a nechajte variť 3 hodiny.
 • Lotion z lopúcha: vezmite koreň lopúcha, je dobre čistený, rozdrvený. Jedna čajová lyžička nakrájaného lopúcha sa naleje do 500 ml vriacej vody. Trvá na noc.

Skvelým prostriedkom na zlepšenie imunity je prídavok draslíka. Na jeho prípravu sa odoberú 2 lyžice bobule, sú hodené. Potom pridajte 200 ml vriacej vody, je infúzia 4 hodiny. Orálne sa podáva 100 ml.

Pred začiatkom liečby sa vykonávajú diagnostické opatrenia. Po prvé, možné alergény sa zistia pomocou vzoriek, oškrabaná koža sa zapáli. Špecialisti vykonávajú všeobecný a biochemický krvný test. Ďalší pacient dáva moč a výkaly na vyšetrenie. Liečba dermatitídy na nohách sa uskutočňuje pomocou takýchto prípravkov:

Na stanovenie výsledkov farmakoterapie sa môže použiť liečba dermatitídy na nohách ľudových liekov (byliny, bobule, korene). Tu sú niektoré účinné metódy založené na prírodných zložkách:

 1. Odvar, pripravený z dubovej kôry, sa aplikuje na postihnuté oblasti pokožky. 50 g kôry sa varí vo vode (300 ml). Nechajte, po 3 hodinách používania. Liečte pokožku niekoľkokrát denne.
 2. Vezmite obrat a chmeľ (50 gramov), premiešajte, vylejte zber s vriacou vodou (pol litra). Infúzia liečiva v termose na 7 hodín. Vložte kompresie (lotiony) alebo si kúpele v noci. Procedúry postupujte až kým sa pokožka nevylepší.
 3. Môžete utrieť pokožku čerstvou prírodnou brusnicovou šťavou. Liečba trvá najmenej 4 dni.
 4. Rošte lopúch. Čajová lyžička lieku nalejte vriacou vodou (500 gramov). Trvať na jednu noc, dobre ráno. Píšte 1/2 šálky štyrikrát denne pred jedlom.

Presnú príčinu dermatitídy na nohách možno zistiť iba vtedy, ak vyhľadáte pomoc od kvalifikovaného lekára, takže ak máte nejaké podozrivé prejavy na nohách, musíte vyhľadať lekársku pomoc.

V prípade, že po predpísaných štúdiách sa potvrdí alergická povaha pôvodu ochorenia, pacient bude musieť úplne zastaviť akýkoľvek kontakt s detegovaným dráždením.

Liečba alergickej formy dermatitídy na nohách spočíva v aplikácii určitých terapeutických postupov a podávaní antihistaminík.

Na zmiernenie svrbenia sú antihistaminiká povinné.

Takže ste našli dermatitídu na nohách. Liečba by mala byť bezprostredná, a preto musíte bezodkladne ísť k dermatológovi.

Lekár po vymenovaní určí diagnózu a podľa výsledkov liekov predpisuje lieky. Telo každej osoby je individuálne, takže liečba pre rôznych ľudí s jednou chorobou sa môže líšiť.

Obvykle sú určené diagnostické štúdie:

 • krvné testy: biochemické a všeobecné
 • z postihnutých oblastí sa odoberajú škvrny kože
 • Na stanovenie alergénu sa vykoná imunologický test

Po obdržaní výsledkov testov v laboratóriu lekár predpisuje liečbu, ktorá môže zahŕňať nielen lieky. Postup liečby môže zahŕňať:

 1. Strava. Pacient by nemal jesť obilniny, paradajky, korenie a korenie, čokoládu, med, údené produkty, orechy, morské plody a citrusové plody.
 2. Odstránenie alergénu, ak sa zistí, že dermatitída je alergická. Môžu byť zakázané nosiť topánky, oblečenie alebo šperky. Ak bola alergia na hygienu alebo na čistiaci prostriedok, sú nahradené inými.
 3. Vymenovanie salicylovej vazelíny na odstránenie zápalu a sucha. Aplikuje sa dvakrát denne, tenká vrstva iba na postihnutú kožu.
 4. Užívanie antihistaminických tabliet ako hlavného liečebného cyklu. Suprastin, Erius, Tavegil, Zodak a ďalší. Zvyčajne dvakrát denne.
 5. Menovanie hormonálnych masti (kortikosteroidy). Sú vymenovaní kvôli vážnemu svrbeniu a vezikulám. Lekár môže predpisovať "Elidel" alebo "Advantan". Aplikujte trochu aj na postihnuté oblasti. Zvyčajne nie viac ako 5 dní.
 6. Okrem iného je potrebné obnoviť imunitu, tak predpisovať autohemoterapiu a vitamíny.

Rád by som poznamenal, že informácie sú uvedené ako odkazy. Nepoužívajte samoliečbu, môže to byť nebezpečné.

Samozrejme existujú ľudové lieky, ktoré možno použiť na odstránenie bolestivých príznakov, ale iba ak máte presnú diagnózu a po porade s lekárom. Na uľahčenie stavu počas liečby sa môžu použiť lotiony na bylinných odvaroch. Napríklad:

Na zlepšenie imunity je odvar z bobúľ živočícha perfektný. Vezmite dve polievkové lyžice chleba, kaša. Naplňte strmou vriacou vodou v objeme 200 ml. Zabalíte a trváte štyri hodiny. Vezmite len na prázdny žalúdok, štyrikrát denne na 100 ml.

Pred začatím liečby je dôležité identifikovať skutočnú príčinu patologického procesu. Za týmto účelom môže dermatológ predpísať takéto testy:

 1. Všeobecná a biochemická analýza krvi.
 2. Škrabanie postihnutej kože.
 3. Imunologické testy na detekciu špecifického alergénu.

Po vykonaní všetkých diagnostických opatrení fungujú podľa tejto schémy tradičnej liečby:

Liečiť dermatitídu na nohách, bez ohľadu na závažnosť ochorenia, by mal len špecialista. Na identifikáciu ochorenia a na diferenciálnu diagnostiku pomáha laboratórium (imunologické testy, všeobecná a biochemická analýza krvi a moču atď.) A inštrumentálne metódy výskumu.

Liečba dermatitídy sa uskutočňuje podľa nasledujúcej schémy:

1. Kontaktu provokujúceho faktora s kožou nohy je eliminovaný. V prípade potreby je predpísaná hypoalergénna strava;

2. Antihistaminiká sú predpísané vo forme rôznych dávkových foriem. Takmer vždy, ako symptomatické liečenie, gél alebo masť je predpísaná z dermatitídy na nohách. Vo fáze exacerbácie s ťažkými svrbivými hormonálnymi masťmi pomáhajú dobre;

3. Ak je pripojená sekundárna infekcia, predpisujú sa antibiotiká a lieky (imunomodulátory), ktoré posilňujú imunitu (vrátane vitamínov skupiny A, B, C, D);

4. Fyzioterapeutické postupy, napríklad sirovodík, radónové kúpele, sú užitočné;

5. Na zmiernenie svrbenia je možný opuch žilovej dermatitídy pomocou jednoduchej fyzioterapie. Na postihnuté oblasti pokožky sa používajú kompresy so studenou vodou po dobu 15 až 20 minút;

6. Dobré ako pomocná terapia pomáha ľudovej medicíne: odvar, infúzie byliniek lopúcha, chmeľu, kríkov, dubovej kôry atď.;

7. Dočasne odstráňte opuch a ťažkosti v oblasti nohy pomocou elastických pančúch alebo bandáží.

Tradičná medicína na pomoc pri dermatitíde

Môžete sa obrátiť na ľudové metódy, ak lekár potvrdí, že nepoškodia zdravie. Okrem toho je potrebné opatrne použiť akékoľvek formulácie, aby sa nekomplikoval priebeh ochorenia.

Tradiční liečitelia odporúčajú použiť pleťové vody, ktoré sa aplikujú na postihnuté miesta. Infúzie pre pleťové vody sú vyrobené z týchto bylín:.

 • chmeľ s reťazcom;
 • dubová kôra;
 • koreň hrnčekov;
 • kvety heřmánku.

Pri liečbe sa kúpele na nohy používajú aj z bylinných prípravkov.

prevencia

Hlavnou preventívnou metódou je odstránenie všetkých možných alergénov. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte dekoratívnu kozmetiku, dráždivé hygienické výrobky. V najlepšom prípade ich nahraďte hypoalergénnymi.

Na vyliečenie dermatitídy bez toho, aby došlo k vzniku relapsu, musia byť postihnuté oblasti pokožky denne hydratované. Po vykonaní vodných procedúr by ste mali sušiť nohy suché.

Ak ste mali dermatitídu, musíte dodržiavať preventívne opatrenia na prevenciu recidívy, najmä ak ide o alergickú dermatitídu.

Preto hlavným spôsobom ochrany je odstránenie alergénov z každodenného používania. Niekedy doktor zakazuje používanie make-upu a hygienických výrobkov.

Pozrite sa na náhradu medzi hypoalergénnymi látkami.

Aby sa zabránilo relapsu počas liečby, mali by byť postihnuté komôrky navlhčené, pre ktoré sa predpisujú vyššie opísané vody, a potom utrite nohy suché. Paralelne s lotionmi, použitie predpísaných masti poskytuje dobrý účinok.

Dodržujte všetky lekárske odporúčania a stravu a vaše úplné zotavenie príde čoskoro.

Dermatitída na nohách

Všetky preventívne opatrenia by mali byť zamerané na odstránenie možných dráždivých látok a zabránenie kontaktu s alergénmi. Je dobré dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Odmietnuť od nekvalitnej kozmetiky.
 2. Uprednostňujte topánky vyrobené z prírodných materiálov.
 3. Nenoste ponožky a nohavice zo syntetických materiálov.
 4. Používajte hypoalergénnu kozmetiku a čistiace prostriedky.
 5. Dodržiavať diétu odporúčanú lekárom.
 6. V čase na liečbu somatických ochorení.
 7. Vyhnite sa stresu a klimatickým zmenám.

Dermatitída na nohách, dokonca so všetkou rozmanitosťou, sa nestáva verdiktom. Ak správne diagnostikujete a správne vyberiete terapiu, môžete vždy počítať s pozitívnou dynamikou, úplným zotavením a návratom k plnému životu.

Najdôležitejším bodom pri prevencii výskytu recidív je odstránenie akéhokoľvek kontaktu pacienta s pravdepodobným alergénom. Treba poznamenať, že stresujúce ochorenie alebo prudká zmena klimatických podmienok tiež ovplyvňuje exacerbáciu ochorenia.

Pokiaľ je to možné, mali by ste to urobiť bez podráždenia kozmetických a hygienických zlúčenín, ktoré ich zmenia na hypoalergénne. Koža poškodená dermatitídou musí byť navlhčená každý deň.

Po sprchovaní alebo vaní sa pokožka dôkladne utírá. Ako preventívne opatrenie je povolené používanie bylinných obkladov.

Je potrebné nosiť oblečenie vyrobené z mäkkých tkanín prírodného pôvodu. To znamená, že veci z bavlny s kašmír, rovnako ako vlny.

Očistite oblečenie hypoalergénnymi prášokami pomocou niekoľkých plákaní. Okrem toho musíte dodržiavať prísnu diétu, to znamená používať iba tie produkty, ktoré nie sú schopné vyvolávať vývoj ochorenia na koži.

Odstráňte príznaky za niekoľko dní, ak dodržiavate všetky odporúčania ošetrujúcich lekárov. Je potrebné venovať pozornosť tomu, že kožná vyrážka môže spôsobiť niektoré lieky vrátane bylín.

Hlavná vec je, že liečba by mala byť včasná, pretože zanedbané štádium ochorenia je oveľa ťažšie eliminovať. Ak ochorenie prináša komplikácie, bude pacientka požiadaný o liečbu v dennej nemocnici.

Ale zvyčajne sa to nestane. Keďže dermatitída sa v zime často zhoršuje, v tomto ročnom období musíte byť opatrnejší vo svojom zdraví.