Hlavná

Ovčie kiahne

Ako liečiť atopickú, seborotickú alebo alergickú dermatitídu u dojčiat?

Pediatri poznamenávajú, že najčastejšou sťažnosťou mladých rodičov je úzkosť týkajúca sa výskytu nepochopiteľných vyrážok na koži dieťaťa. Tento príznak môže byť triviálne kurča alebo poukazuje na pomerne závažné alergické ochorenie. Úlohou lekára je stanoviť správnu diagnózu a predpísať včasnú liečbu.

Koža dieťaťa je jemná a tenká, prakticky sterilná. Imunitný systém dieťaťa ešte nie je úplne vytvorený a na rozdiel od dospelých reaguje prudko na najzávažnejšie stimuly. Ak chcete vyvinúť kožnú imunitu, je potrebný čas, je to obdobie, ktoré je pre dieťa plné dermatitídy.

Prečo sa deti dostávajú dermatitídy?

Ako je známe, dermatitída je zápal kože, ktorý sa vyvinie pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných faktorov. Dermatitída u novorodencov vykazuje násilné erupcie, sčervenanie, zápaly a opuchy pokožky a spôsobujú vážne nepohodlie dieťaťu.

Na tvári, tele, ramenách a nohách dieťaťa sa môžu objaviť výmazy. Rodičia potrebujú identifikovať a vylúčiť provokujúci faktor v čase, inak môže byť priebeh ochorenia komplikovaný pripojením sekundárnej infekcie. Aké príčiny môžu spôsobiť ochorenie?

 • Genetická predispozícia (ak rodičia trpia kožnými problémami, riziko ochorenia u dieťaťa je výrazne zvýšené).
 • Neúspešný priebeh tehotenstva, ťažký pôrod.
 • Vírusové infekcie u dieťaťa alebo matky počas tehotenstva.
 • Liečba dieťaťa s liekmi v prvých týždňoch života alebo užívanie liekov matkou počas tehotenstva a laktácie.
 • Dysbakterióza a črevné choroby u dieťaťa.
 • Nedostatočné dodržiavanie hygienických pravidiel pri starostlivosti o dieťa.
 • Umelé kŕmenie, nepresnosti vo výžive, včasné zavádzanie doplnkových potravín.

Symptómy dermatitídy môžu byť dôsledkom použitia čistiacich prostriedkov, ktoré nie sú určené na starostlivosť o dieťa (mydlo, šampón, prášok na pranie). Pri hygienických procedúrach a umývaní bielizne by sa mali používať iba špeciálne detské značky proti alergiám.

Problémom môže byť plienka, ktorá nemá správnu veľkosť, alebo príliš vysokú teplotu a vlhkosť v miestnosti. Eliminovať prípadné alergény a dráždivé látky, pediatri odporučiť mokré čistenie na izbe každý deň, odstrániť z areálu kvetov a určite sa železnými plienky a detské oblečenie horúcou žehličkou.

Typy dermatitídy u dojčiat

V pediatrii existuje niekoľko hlavných typov dermatitídy u dojčiat.

 • kontakt
 • seborrheal
 • plienka
 • Atopický (alergický)

Každý z nich má svoje vlastné príčiny, vlastnosti prúdu a je charakterizovaný odlišným prístupom k liečbe. Pozrime sa na každý druh dermatitídy novorodencov podrobne.

Kontaktná dermatitída u dojčiat charakterizované kožnými léziami v oblasti priameho kontaktu s podnetom. Príčinou zápalu kože a výskytu vyrážok môžu byť drsné švy na oblečení, kovové sponky, gombíky. Ide o najjednoduchšiu formu dermatitídy, ktorá si nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Seboroická dermatitída u dojčiat prejavuje zápal kože na hlave. Okrem toho môže mať vplyv na krk, uši, axilárne záhyby. Charakteristickým znakom tejto formy dermatitídy je tvorba žltých kôr na koži. V niektorých prípadoch je tvorba kôry (chrasty) sprevádzaná svrbením, ktoré narúša dieťa. Ak neexistuje včasná liečba, existuje riziko sekundárnej bakteriálnej infekcie.

Dermatitída plienky u dojčiat charakterizované zápalom kože v zadku, inguinálnymi záhybmi v dolnej časti brucha. Príčinou tejto formy dermatitídy sú chyby v starostlivosti o dieťa. Vyrážky sa objavujú v dôsledku dlhotrvajúcich dráždivých účinkov moču a výkalov na koži dieťaťa alebo pri trení pokožky nesprávne vybranou plienkou.

Častým dôvodom je dlhodobá prítomnosť dieťaťa v plienke, zatiaľ čo pokožka dieťaťa zostáva dlhodobo vo vlhkom prostredí, čo spôsobuje vyrážku plienky a vznik zápalu. Koža sa stáva červená a precitlivená, vyrážka sa svrbenie a dieťa. Pri spájaní bakteriálnej infekcie sa vyskytujú pľuzgiere a nepríjemný zápach.

Atopická dermatitída u dojčiat je považovaná za najčastejšiu dermatózu detí, ktorá má chronický priebeh. Vo väčšine prípadov je táto forma choroby sa objaví u detí v prvých týždňoch života a je charakterizovaná zápalom a poruchy horných vrstiev integrity epidermis. Atopická dermatitída (Infantilná ekzém) prehlasuje, že vyrážka, začervenanie, suchosť a olupovanie kože na lícach a zadku dieťaťa. Symptómy môžu postupovať av niektorých prípadoch sa lézie rozsiahle.

Bežnou príčinou atopickej dermatitídy je genetický faktor. Choroba sa prenáša na dieťa od najbližších príbuzných, ktoré trpia kožnými ochoreniami. Okrem toho hlavnými vinníkmi pre vznik dermatitídy sú rôzne alergény: potraviny, domáce, bakteriálne, hubové, epidermálne.

Medzi dôležité výživové alergény patrí mlieko, citrusy, med, vajcia, arašidy. Rodičia by to mali brať do úvahy a ak sa objavia príznaky alergickej dermatitídy, najskôr vylúčte tieto potraviny z dietetiky dieťaťa.

Medzi dráždivé faktory môžu patriť chemické výrobky pre domácnosť (prášky, oplachy, mydlo), kozmetika pre starostlivosť o deti. Zjavenie dermatitídy môže byť vyvolané osviežovačmi vzduchu, používaním parfumu alebo deodorantu matkou. Môže sa vyskytnúť alergická reakcia na prach z domu, peľ, chlpy.

V niektorých prípadoch je príčinou choroby dysbióza, parazitárna infekcia (Giardia, červy), poruchy funkcie pankreasu. Príznaky atopickej dermatitídy sa môžu vyskytnúť u dieťaťa najskôr 2 mesiace, maximálna incidencia klesá v období 6 až 12 mesiacov.

Pri prvých nepriaznivých príznakoch by rodičia mali hľadať pomoc od špecialistu, inak alergickej dermatitídy u dojčiat môže ísť do vážnej formy av budúcnosti bude vyžadovať vážne a dlhodobé zaobchádzanie.

Symptómy ochorenia

Príznaky dermatitídy u detí závisia od formy ochorenia. Takže pri kontaktnej dermatitíde sa náhle objavia vyrážky, koža sa stáva červená a zapáči sa. Často sa vyskytuje svrbenie kože, tvoria sa zvlhčujúce kôry, ktorých odstránenie je spojené s pripojením bakteriálnej infekcie. Ale prejavy dermatitídy rýchlo zmiznú, ak odstránite dráždivý faktor.

Seboroická dermatitída je spôsobená určitým typom patogénnej huby, ktorá sa nachádza hlavne na pokožke hlavy a vyskytuje sa 2-3 týždne života dieťaťa. Na hlave dieťaťa sú pod vlasmi vytvorené chvosty (žltkasté mastné kosti). Ich vzhľad môže byť sprevádzaný svrbením. Ak je imunita dieťaťa veľmi oslabená, seboroická dermatitída môže byť sprevádzaná všeobecnou malátnosťou a hnačkou.

Príznaky dermatitídy plienky sú známe mnohým mladým rodičom. Dieťa zapálí a zožltne kožu v slabinách, hýždeních, vnútorných stehnách. Tieto prejavy sú spojené s nedostatočnou hygienickou starostlivosťou o dieťa. Ľahký stupeň dermatitídy plienky je sprevádzaný malými erupciami, hyperémiou a opuchom kože.

Pri nedostatočnej starostlivosti sa otvorí vyrážka vo forme vezikúl, koža sa začne mokrá, vzniká erózia. Infekcia sa šíri do nových oblastí kože, existuje riziko spojenia sekundárnej bakteriálnej infekcie, ktorá je plná závažných komplikácií. Zapálená koža sa stáva citlivá, bolestivá, svrbí a spôsobuje vážne nepohodlie. Dieťa sa stáva nepokojným, plače, nemôže dlho zaspať.

Atopickej (alergické) dermatitída prejavuje bohaté vyrážku, ktorá je najčastejšie lokalizované na lícach, spánkoch, v lakti a koleno záhyby na trupe a zadku. Koža sa zapáli a stane sa červená, stane sa suchá a neustále sa svrbí. Svrbenie môže byť také silné, že dieťa neustále hrebe. V dôsledku poškriabania, prasklín a rany sa koža začína mokrá. Potom rany vyschnú a zakryjú hrubými kôrkami.

Dieťa sa stáva nepokojným a podráždeným, nespia dobre a neustále sa rozbíja. Dermatitída na tvári dieťaťa sprevádza kožný peeling, výskyt červených škvŕn, svrbenie. Kombinácia postihnutých oblastí vedie k ďalšiemu rozšíreniu dermatitídy a je plná zavedenia patogénnych baktérií a vývoja komplikácií.

Ak sa vyskytne akákoľvek forma dermatitídy, rodičia by mali čo najskôr kontaktovať lekára, ktorý vykoná potrebné štúdie na objasnenie diagnózy a predpísanie príslušnej liečby.

liečba

Odpoveď na otázku, ako a čo liečiť dermatitídu u dieťaťa, bude závisieť od formy ochorenia, závažnosti ochorenia a všeobecného stavu dieťaťa.

Najjednoduchšie sa vysporiadať s kontaktnou dermatitídou. Na odstránenie príznakov s touto formou ochorenia nebude liečba drog potrebná. Rodičia by mali identifikovať dráždivý faktor. To môže byť tesný odev, trela jemnú kožu, nie je vhodné v jednotlivých veľkostných plienok, hrubé švy, kovovými sponami alebo gombíky, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou dieťaťa. Po odstránení dráždivého účinku zmiznú príznaky kontaktnej dermatitídy.

Seboroická dermatitída nie je ťažké liečiť. Ak to chcete urobiť, každý deň vyčistite mäkké kôry a chrasty, ktoré sa tvoria pod vlasmi a umyte hlavu špeciálnym fungicídnym šampónom Nizoral. Po vyčesaní kôry a umývania sa hlava dieťaťa vysuší mäkkou utierkou a ošetrí sa špeciálnymi prípravkami (Bioderma, Friederm zinok).

Ďalšou bežnou metódou odstraňovania kôrok je rozmazanie pokožky hlavy s vareným a chladeným rastlinným olejom. Po kúpaní sa hlava dieťaťa ošetrí olejom a na nočnú nohu naneste teplú čiapočku. V dopoludňajších hodinách zmäkčujú kôrky hrebeňový hrebeň s častými zubami. U mnohých detí prechádza seboroická dermatitída nezávisle 1,5-2 mesiacov.

Liečba plienkovej dermatitídy by sa mala začať starostlivými hygienickými opatreniami na starostlivosť o dieťa. Koža dieťaťa by mala byť vždy čistá a suchá. Pri zmene detské plienky by spláchnuť s teplou vodou, a potom boli starostlivo blotovány kože a mäkké tkaniny aplikuje hydratačný alergénne olej alebo práškového detský púder.

V noci je lepšie nosiť plienku na jedno použitie so špeciálnou vrstvou absorbujúcou vlhkosť, ktorá umožňuje pokožke zostať suchá. Nedovoľte výskyt vyrážky plienky. Aby ste to urobili, nemali by ste zabaliť svoje dieťa alebo ho príliš teplé. Účinne eliminujte príznaky dermatitídy. Dieťa je odkryté a položené na plátno pokryté teplou plienkou, teplota v miestnosti by nemala byť nižšia ako +25 ° C. Tento postup sa môže vykonať niekoľkokrát denne.

Pri liečbe plienkovej dermatitídy, podráždené, zapálené kože musí byť niekoľkokrát denne na očistenie furatsilina riešenia alebo Rivanol a mazacie masti D-panthenol, Drapolen, Desitin.

 1. Drapolen má antiseptický, ochranný a upokojujúci účinok na pokožku dieťaťa.
 2. D-panthenol Účinná látka dexpanthenol, ktorá stimuluje regeneráciu epiteliálnych buniek a zvyšuje ochrannú funkciu pokožky.
 3. Masť Deschin obsahuje vo svojom zložení oxid zinočnatý, prípravok dobre vysuší zmáčacie plochy a má antiseptický účinok.

Najťažšie je atopická (alergická) dermatitída. Komplex prioritných opatrení je identifikovať alergén, čo obmedzuje kontakt s možnými dieťa podnety (domáci prach, peľ, zvieracie chlpy), pri výbere optimálnej zmesi na umelej výžive, úprava stravy dojčiacich matiek.

Dôležitým bodom liečby je odstránenie ohniska chronickej infekcie, normalizácia tráviaceho systému, liečba dysbiózy. Odporúča sa vymenovanie antihistaminík, zmiernenie svrbenia a odstránenie alergických prejavov. Dávkovanie a trvanie prijatia určuje ošetrujúci lekár.

Použijú sa sorbenty, prispievajú k odstraňovaniu toxínov z tela. Dobrý účinok poskytujú protizápalové a zvlhčovacie krémy a masti založené na prírodných zložkách. Ich sortiment je dostatočne široký, odborník pomôže vybrať si najvhodnejší liek. V obzvlášť ťažkých prípadoch môže lekár predpísať steroidné lieky, mali by byť používané opatrne, na krátku dobu, pretože majú veľa závažných vedľajších účinkov.

Osobitná pozornosť sa venuje výžive ošetrujúcej matky. Strava matky s dermatitídou u dieťaťa by mala byť založená na hypoalergénnych výrobkoch. Z menu sa vylučuje celé a kondenzované mlieko, vajcia, morské plody, ryby, čokoláda, citrusové plody. S mimoriadnou opatrnosťou treba brať na plody (jahody, maliny, jahody, rakytníka), ananás, melón.

Počas dojčenia sa v ponuke neodporúča zahrnúť huby, baklažány, paradajky. Vyhnite sa nadmernej konzumácii múky a cukroviniek, čiernej kávy, kakaa, medu. Ošetrovateľkám sa odporúča, aby opustili uhorky, údené produkty, korenené omáčky, korenie a korenie. Nepoužívajte horčica, majonéza, chren, reďkovky. Vyvolávať alergickú reakciu môžu orechy (najmä arašidy), strukoviny, konzervované ryby, kaviár.

Počas dojčenia pediatri odporúčajú matkám tieto výrobky:

 • Nízkotučné varené mäso (teľacie, kuracie, králičie, morčacie).
 • Varená alebo dusená zelenina (zemiaky, kapusta, cuketu, brokolica).
 • Cereálne alebo zeleninové polievky na bujóne s nízkym obsahom tuku.
 • Rôzne kaše (pohánka, ovsená kaša, ryža, perličkový jačmeň).
 • Fermentované mliečne výrobky (jogurt, kefír, kvasené pečené mlieko, tvaroh).
 • Pečené jablká.
 • Banány, vodné melóny.
 • Pšeničný chlieb, chlieb, suché sušienky (sušienky)
 • Nesladený čaj (zelený, ovocný), kompoty z ich sušeného ovocia.

Správna výživa v kombinácii s farmakoterapiou pomôže zvládnuť symptómy dermatitídy a predchádzať možným komplikáciám. Aby sa zabránilo opakovaným vyrážkam a návratu choroby, rodičom sa odporúča dodržiavať preventívne opatrenia:

 • Denne stráviť v miestnosti mokré upratovanie. Nepoužívajte vysávač s prachovým vreckom.
 • Niekoľkokrát denne ventiláciu miestnosti.
 • Zbavte sa veci, ktoré zbierajú prach (mäkké hračky, koberce, koberce).
 • Odstráňte z miestnosti rastliny, neprorážajte osviežovače vzduchu, nepoužívajte parfumy a dezodoranty.
 • Nahradiť pečivo a vankúše na sinteponovye, ktoré nespôsobujú alergie.
 • Vyberte si pre svoje dieťa veci, ktoré sú voľne rezané z prírodných tkanín.
 • Počas počasia noste dieťa, nedovoľte prehriatie alebo prechladnutie.
 • Držte oblečenie, posteľnú bielizeň, knihy a iné predmety v uzavretých skriniach.
 • Ľanové a detské oblečenie po umytí železa s parom.
 • Zabráňte tabakovému dymu do miestnosti dieťaťa.

Dodržiavanie týchto odporúčaní zabráni výskytu tejto choroby alebo zabráni jej návratu.

Vlastnosti liečby alergickej dermatitídy u dojčiat

Dermatitída alergickej povahy - pomerne bežná patológia u starších detí a detí. Ak tomu tak nie je ľahké ukončiť stimulačné účinky vyrážka sa môže rozvinúť do chronickej formy ekzemu.Effektivnoe alebo liečbe atopickej dermatitídy u detí závisí od včasného stanovenia diagnózy, zistite príčinu, formu choroby.

dôvody

Alergická dermatitída je kožný prejav neznášanlivosti na dráždivú látku (alergická reakcia). Etiologickými faktormi alergie môžu byť nasledujúce látky:

 • potravinové alergény v zložení citrusové ovocie, orechy, med, ryby, morské plody, tuku bravčové mäso, a mnoho ďalších (pre deti dojčené záležitosti medzimesačne potravín);
 • lieky, najmä antibiotiká, vitamínové prípravky;
 • prach z domácností;
 • vlna, prideľovanie domácich zvierat;
 • peľ rastlín (vrátane vnútorných rastlín);
 • prostriedky chemikálií a hygieny pre domácnosť (šampóny, krémy, masti, mydlá).


Rizikové faktory vyvolávajúce vývoj alergickej dermatitídy sa považujú za určité choroby, patologické stavy diagnostikované u novorodencov:

 1. Imunodeditídy rôznych etiológií vrátane fyziologickej nezrelosti imunitného systému u novorodencov. Obzvlášť často dochádza k zníženiu imunity u predčasne narodených detí, u detí s rôznymi vrodenými chorobami, u detí s umelým kŕmením.
 2. Dysbacteriosis.
 3. Poruchy trávenia spôsobené nedostatočnou tvorbou enzýmov pankreasom a inými ochoreniami gastrointestinálneho traktu.
 4. Dedičná predispozícia k alergickým ochoreniam.

Od dermatitídy Medzi rizikové faktory patria malé dieťa a skoré začatie odstavenia (do 4 mesiacov), nevhodné teploty, vlhkosti, rodičovský fajčenie v miestnosti, kde dieťa je nedostatočná starostlivosť o detskú pokožku, zlé hygienické podmienky v byte.

príznaky

Ochorenie sa prejavuje nielen výskytom vyrážok na koži, ale aj poškodením tráviaceho, respiračného a iného systému.

Hlavné príznaky alergickej dermatitídy u dieťaťa:

 1. Hyperémia kože. Najčastejšie lokalizácia lézií - záhyby na nohy, ruky, lakte, kolená, záhyby, tvár, krk, chrbát, mezhyagodichnoy zložiť.
 2. Vzhľad na zapálených oblastiach vyrážok, ktoré vyzerajú ako pupienky, bubliny.
 3. Suchosť, olupovanie kože, tvorba kôrovcov na hlave dieťaťa, ako je vidieť na fotografii nižšie.
 4. Svrbenie postihnutej kože.
 5. V závažných prípadoch dochádza k opuchu slizníc, očných, nosných dutín, horných dýchacích ciest. Klinicky sa tieto procesy prejavujú alergickou rinitídou, konjunktivitídou alebo bronchiálnou astmou. Najnebezpečnejším prejavom je Quinckeho edém, ktorý si vyžaduje okamžité hospitalizovanie dieťaťa.
 6. Zhoršenie funkcie tráviaceho traktu: regurgitácia, hnačka, zápcha, zmena farby stolice.
 7. Porucha blaha dieťaťa - nálada, zhoršenie chuti do jedla, spánok.

S pokračujúcou interakciou s alergénom, nedostatočnou včasnou liečbou a dobrú starostlivosť existujú oblasti vlhkosti, podráždenia pokožky. Často sa vyskytujú hnisavé komplikácie spôsobené sekundárnou infekciou.

Typy dermatitídy

V závislosti od etiologického faktora je klinický obraz rozdelený na niekoľko typov chorôb:

 1. Seborická rôznorodosť alergickej dermatitídy. Klinicky sa toto ochorenie prejavuje tvorbou žltých alebo svetlohnedých škvŕn v koži na hlave, zmenšovaním kože v postihnutej oblasti. Vyrážky sú lokalizované na pokožke hlavy, v závažnejších prípadoch - na tvári, ušiach, na krku, na hrudi. Zvyčajne sa ľahko upravuje. Často sa prejavujú symptómy samy, bez intervencie lekárov.
 2. Plienka. Vyjadruje sa vo vývoji vyrážky plienky v kožných záhyboch, častejšie v zadku, v perineu dieťaťa. Ak sa nedodržia hygienické predpisy, stav pokožky sa zhorší.
 3. Atopická odroda dermatitídy sa vyznačuje chronickým priebehom s periodickými (sezónnymi) exacerbáciami. Častejšie sa vyskytujú vyrážky v mimosezóne. V letnom a zimnom období dochádza spravidla k odpusteniu. Prokurujúce faktory atopickej dermatitídy sú potraviny a iné exogénne alergény, genetická predispozícia.

diagnostika

Na vymedzenie účinnej liečby je potrebná včasná diagnostika ochorenia s vylepšením jeho formy a identifikáciou etiologického faktora. Ak chcete rýchlo stanoviť správnu diagnózu, mali by ste sa poradiť s dermatológiou alebo alergikom.

Zvyčajne stačí, aby lekár pohovoril s rodičmi s cieľom zozbierať kompletnú históriu ochorenia a život dieťaťa s uvedením dostupných rizikových faktorov pre vznik alergickej dermatitídy. Na potvrdenie diagnózy a diferenciálnej diagnostiky s inými patologickými stavmi môžu byť potrebné ďalšie výskumné metódy:

 • všeobecný biochemický krvný test;
 • štúdium stolice pre dysbiózu, koprologické vyšetrenie;
 • Ultrazvuk orgánov dutiny brucha, obličky, malá panva;
 • Testovanie alergie;
 • štúdium imunitného stavu.

liečba

Na rýchle oslobodenie od nepríjemné príznaky atopickej dermatitídy je považovaný za hlavné dôvody pre zriadenie (stimul) a odstránenie jeho účinkov na tele dieťaťa.

Liečba by mala byť komplexná, vrátane všetkých liekov a liečebných metód bez drog zameraných na patogenéze a klinické prejavy dermatitídy.

Použitie liekov

Pre tradičnú liečbu dermatitídy u dojčiat odborníci odporúčajú finančné prostriedky z niekoľkých farmakologických skupín:

 1. Antihistaminiká, ktoré znižujú svrbenie, hyperémiu, opuch kože. Zvyčajne vymenujte lieky Fenistil, Suprastin, Zodak a iné lieky vo forme masti, gélov, v tabletovaných alebo parenterálnych formách.
 2. Imunomodulátory, komplexy vitamínov a minerálov - pre normalizáciu imunity, obnovenie metabolických procesov v tele.
 3. Enterosorbenty (Smecta, Lactofiltrum, Polysorb) sú určené na viazanie a odstraňovanie alergénov, toxínov a toxických metabolických látok.
 4. Enzýmy sa používajú na obnovenie procesov trávenia, lepšiu asimiláciu užitočných živín.
 5. Pre- a probiotiká - na normalizáciu zloženia mikroflóry gastrointestinálneho traktu, ktorá zvyšuje imunitu, zlepšuje trávenie.
 6. Masť, ktorá urýchľuje regeneráciu epidermálnych tkanív (Depanthenol, Radevit, Sudocrem).
 7. Glukokortikoidy vo forme masti (Advantan, Elokom, Fucikort). Deti prsníka sú predpísané len podľa prísnych indikácií.
 8. Antiseptiká, antibiotiká, antifungálne látky na lokálne použitie - na prevenciu a liečbu sekundárnych infekcií alebo komplikácií.

Ľudové opravné prostriedky

Na liečbu dermatitídy u dieťaťa sa mnoho rodičov uchýli k netradičným metódam. Lekári však neodporúčajú ich použitie u detí mladších ako jeden rok, pretože väčšina ľudových liečiv rastlinného pôvodu sú alergény samy osebe. Pred použitím nejakej netradičnej metódy liečby by ste mali vždy konzultovať s lekárom, vykonať alergické testy.

Najbezpečnejším a najbežnejšie používaným tradičným liekom je:

 • Birch decht. Dvakrát denne aplikujte na postihnutú kožu tenkú vrstvu látky.
 • Dekorácie, infúzie liečivých rastlín (harmančekové kvety, nechtík, bylinné trávy, koreň dubu). Tri polievkové lyžice nalejte 1 liter vriacej vody, vypustite ju po ochladení. Pri kúpaní sa kvapalina pridáva do vody.
 • Masť z ľanového a heřmánkového oleja. Dôkladne rozdrvené kvety sa zmiešajú s maslom v množstve lyžice rastlinných surovín na 100 ml oleja. Masť je ošetrovaná vyrážkami ráno a večer.
 • Aplikácie s aloe šťavou alebo čerstvou tekvicou. Gáza je navlhčená v kvapaline a aplikovaná na postihnuté oblasti.

Osobitné postupy

Komplexný liečebný plán často zahŕňa fyzioterapeutické metódy:

 • laserová terapia;
 • kremenná terapia;
 • magnetoterapia;
 • ultrafialové žiarenie.

Materská strava

Dôležitým aspektom účinnej liečby a prevencie opätovného vývoja alergickej dermatitídy u dieťaťa je dodržiavanie špeciálnej výživy pre ošetrovateľku. Jedenie matky dojčatá vyžaduje niekoľko dôležitých pravidiel:

 1. Vylúčenie produktov, ktoré obsahujú veľké množstvo alergénov (kravské mlieko, ryby, morské plody, červená, oranžová ovocie, bobule, zelenina, sladkosti, mäsa).
 2. Novinka v strave by sa mala zavádzať postupne: malé dávky a jeden výrobok. Potom je dieťa pozorované na jeden deň. Ak sa stav a pokožka kože nezhorší, postupne sa zvýši objem zavádzanej misky.
 3. Každý nový produkt sa do ponuky pridáva nie viac ako raz za pol mesiaca.

Preventívne opatrenia

Po zotavení dieťaťa, aby sa predišlo relapsu alergickej dermatitídy, je potrebné vykonať niekoľko preventívnych opatrení:

 1. Normalizácia výživy. Pri dodržiavaní prísnej strave mamičky sa dieťa nachádza na plnom hrudnom kŕmení. Deti do jedného roka (najmä do 6 mesiacov) vylučujú všetky zavedené doplnkové potraviny. Pri poklepaní príznakov dermatitídy znova začne vstupovať do jedla podľa všetkých pravidiel. Ak pri čistom dojčení príznaky nezmiznú, dieťa sa prevedie na umelé kŕmenie s výberom vhodnej hypoalergénnej zmesi.
 2. Používanie prírodných prostriedkov na hygienické postupy (hypoalergénne šampóny, gély, krémy).
 3. Denná výmena posteľnej bielizne, detského oblečenia. Mali by byť vyrobené len z prírodných ľahkých textílií.
 4. Denné hygienické postupy, meniace sa plienky - aspoň raz za 3 hodiny alebo po každom vyprázdnení čreva.
 5. Pravidelné mokré čistenie, udržiavanie normálnej úrovne teploty a vlhkosti v miestnosti, kde je dieťa.
 6. Vyhnite sa kontaktu s dieťaťom s domácimi zvieratami, kvitnúcimi rastlinami.
 7. Zákaz fajčiť v rovnakej miestnosti ako dieťa!
 8. Je potrebné liečiť ochorenia gastrointestinálneho traktu včas, aby sa predišlo stresovým situáciám.


Alergická forma dermatitídy je veľmi častá patológia, ktorá sa vyskytuje u mnohých dojčiat.

Samošetrenie nie je možné v žiadnom prípade urobiť, pretože bez konzultácie s lekárom môžete ďalej poškodiť zdravie dieťaťa, vyvolať výskyt závažných komplikácií dermatitídy.

Dermatitída u dojčiat

Najčastejším problémom, s ktorým musia čeliť mladí rodičia, je množstvo vyrážok na koži dieťaťa. Vyrážky a svrbenie na koži sa môžu objaviť z rôznych dôvodov. Dermatitída u dieťaťa je najčastejšie spôsobená alergickými reakciami, dedičnými faktormi, nesprávnou starostlivosťou alebo fyziologickými vlastnosťami v tomto veku.

Viac o príčinách dermatitídy

Existuje mnoho dôvodov, prečo môže dôjsť k dermatitíde v dieťati. Patria medzi ne:

 • dedičná predispozícia;
 • vírusové a infekčné choroby u matky počas tehotenstva a laktácie alebo u dieťaťa počas prvých mesiacov života;
 • užívanie liekov matkou počas tehotenstva alebo dojčenia a tiež ich použitie u dieťaťa po pôrode;
 • zložité tehotenstvo alebo pôrod;
 • nedostatočná starostlivosť o dieťa;
 • podvýživa matky počas dojčenia;
 • umelé kŕmenie dieťaťa;
 • včasné zavádzanie doplnkových potravín a nesprávna voľba potravín pre neho;
 • črevná dysfunkcia u dieťaťa atď.

Často, novorodeneckú dermatitída sa vyvíja v dôsledku nesprávne zvolenej plienky vzácne ich zmeny alebo použitie nevhodných detergentov (mydlo, sprchovací gél, mydlo prášok na pranie detského oblečenia a podobne. P.).

Dôležité pre zdravie pokožky dieťaťa je výživa matky počas obdobia dojčenia, pretože väčšina látok preniká do mlieka. Takto dieťa môže počas kŕmenia dostať určité množstvo alergénov, ktoré v dieťati vyvolajú alergickú dermatitídu. V druhej polovici roka začínajú deti zavádzať návnady. Aj tu musíte starostlivo zvážiť výber výrobkov.

Dedičná predispozícia vždy vytvára predpoklady pre vývoj detí na choroby, ktoré sú prítomné u ich rodičov. To platí najmä o tendencii k alergii. V takýchto prípadoch je potrebná zvýšená zrozumiteľnosť pri výbere detskej kozmetiky, plienok, čistiacich prostriedkov, výrobkov pre prvé doplnkové potraviny.

Napriek všetkým opatreniam však až 90% všetkých rodičov čelí detskej dermatitíde rôznej etiológie.

Druhy dermatitídy u dojčiat a ich prejavy

V detstve majú deti nasledujúce typy tejto choroby:

 • kontaktná dermatitída;
 • alergická dermatitída;
 • atopická dermatitída;
 • seboroická dermatitída;
 • dermatitída plienky.

Všetky tieto varianty majú rôzne príznaky a príčiny, a preto sa s nimi zaobchádza rozdielne.

Kontaktná dermatitída

Tento druh dermatitídy je vyvinutá ihneď po expozícii zaviazať podnety, ktoré zahŕňajú vysoké a nízke teploty, silné vetry, trenie, alkálie, kyseliny, niektoré rastliny a ďalšie. U detí, táto forma ochorenia vyvoláva väčšina všetkých trenie v dôsledku hrubej švy odevu, plienky s nesprávnym rozmerom atď.

Kontaktná dermatitída u novorodencov je zreteľne znázornená na mieste kontaktu červenými škvrnami alebo pruhmi. Podľa tvaru týchto škvŕn je možné určiť, čo presne spôsobilo ich vzhľad, pretože opakujú kontúry dráždivého faktora. Po odstránení škodlivého činidla sa všetky príznaky vyriešia nezávisle.

Alergická dermatitída

Alergická dermatitída u dieťaťa je bežná. Provokovať jeho vývoj môže potraviny (mamička diéta alebo v kŕmení dieťaťa), kozmetika, čistiace prostriedky a ďalšie. Preto je ich voľba by sa malo pristupovať zodpovedne, kozmetika a čistiace prostriedky na nákup iba so zodpovedajúcou značkou, a to najmä v prípade, že je genetická predispozícia k tomuto choroby.

Dermatitída u dieťaťa alergickej etiológie sa prejavuje červenými svrbivými bodmi. Často sa vyskytujú na ich pozadí malými pľuzgierikmi naplnenými serózna tekutiny, ktorá môže prasknúť, tvoriaci po vysušení kôrky. Lokalizované vyrážky alergia často tváričku na dieťa (na lícach a brade), na zadku av rozkroku, ale môžu sa tiež objaviť na akékoľvek iné časti tela.

Atopická dermatitída

Jedná sa o jednu z odrôd alergickej dermatitídy. S ňou najčastejšie nie je možné identifikovať špecifický alergický faktor. U pacientov s deťmi sa pozoruje atopická reakcia na niekoľko stimulov a nie je možné predvídať presne to, čo bude vyvolávať nástup atopie, a čo nie.

Po prvýkrát sa atopická dermatitída u dieťaťa prejavuje v prvej polovici života a dosiahne rozkvet choroby do roku. Vyrážky s ňou sú podobné prejavom alergie. Na červenú zápalovú edematóznu kožu sa objavujú malé vezikuly so sérovým obsahom, ktoré sú otvorené a tvoria vlhký povrch s prasklinami a kôrkami. Dieťa je nepokojné, kričí veľa a hrebe ohniská porážky. Z tohto dôvodu je koža traumatizovaná ešte hlbšie. Takéto poškriabanie môže viesť k pripojeniu sekundárnej bakteriálnej alebo hubovej infekcie, ktorá vždy zvyšuje závažnosť základnej choroby.

V priebehu času vlhkosť vysuší, kôra postupne zmizne, kožné kryty sa vyliečia. Ak však proces pretrváva chronickým priebehom, suchá koža, svrbenie a časté exacerbácie budú ešte dlho narušovať dieťa.

Seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída u detí vyvolalo dva hlavné faktory - reštrukturalizáciu hormonálneho systému po narodení a činnosti kvasiniek Malassezia furfur.

Keď je dieťa v bruchu matky, dostane krv z jej hormónov. Po narodení začne organizmus dieťaťa sám produkovať. Ale keď je tento proces plne upravený, v krvi sú možné hormonálne kolísania v rôznych hraniciach. To vedie k nadmernej sekrécii mazových žliaz, čo naopak vyvoláva zvýšenie aktivity kvasinkových húb. Preto veľa detí vyvíja seboroická dermatitída počas prvých týždňov života.

Výskyt tohto ochorenia je sivá alebo žltá mastná váha. Najčastejšie sa nachádzajú v oblasti pokožky hlavy, menej často - za ušami, na tvári, v záhyboch záhybov a v záhybech záhybov.

Váhy so seboroickou dermatitídou majú pomerne charakteristický vzhľad, kvôli čomu nemožno tento variant ochorenia zameniť s iným. Ak chcete pozrieť fotografiu danej patológie, je to možné v špecializovaných referenčných knihách.

Nezaznamená sa zápal a svrbenie so seboroickou dermatitídou, takže ju deti tolerujú pokojne. V priebehu roka sa všetky kôrky obvykle odlupujú. Chronický priebeh tejto formy ochorenia nie je zvláštny.

Dermatitída plienky

Takmer všetci rodičia čelia tomuto druhu dermatitídy u detí. To nastane, keď vzácne meniace sa plienky, pričom v mokrých plienkach, s nadmerným obalom a prehriatiu dieťaťa a tak ďalej. N. To je dôsledkom nesprávnej starostlivosti o dieťa.

Prejavený plienka dermatitída zápalu pokožky dojčiat v zóne tanínových záhyby, zadku, spodnej časti brucha. Dlhodobého styku s močom (v prípade oneskoreného zmena plienky alebo plienky), potenie prehriatiu spôsobiť podráždenie kože a svrbenie. Dieťa v tejto situácii je nepokojné, kričí veľa, ohýba.

Ochorenie môže byť komplikované pripojením bakteriálnej alebo plesňovej infekcie.

diagnostika

Dermatitída u novorodencov by mala byť diagnostikovaná a liečená pediatrom alebo pediatrickým dermatológa. Zvyčajne stačí jednoduchá kontrola na diagnostiku. V niektorých prípadoch môže lekár odškrabnúť kožné vyrážky, predpísať alergický test.

Liečba dermatitídy u dojčiat

Liečba dermatitídy u dojčiat závisí od typu patológie. Vo väčšine prípadov postačuje eliminovať príčinu ochorenia, aby sa dosiahlo zotavenie.

Liečba kontaktnej dermatitídy

Kontaktná dermatitída u dieťaťa nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie. Ak identifikujete a odstránite škodlivý faktor, všetko začervenanie z kože zmizne. Toto je najjednoduchšia verzia choroby, je zriedkavá pri komplikáciách a relapsoch.

Liečba alergickej dermatitídy

Alergická dermatitída u novorodenca prechádza sama po detekcii a eliminácii alergénu. V niektorých prípadoch je potrebné vymenovať externé lieky na zníženie zápalu a svrbenia a antihistaminík vo vnútri.

Relapsy sa vyvíjajú iba pri opakovaných kontaktoch s podráždeným faktorom.

Liečba atopickej dermatitídy

Najťažšia forma dermatitídy z hľadiska toku a liečby. Najprv musíte vytvoriť všetky možné alergény pre vaše dieťa a odstrániť kontakt s nimi.

Aby sa umožnilo zníženie svrbenia a vyrážka byť mazané hojenie kožných rán krémy a masti (panthenol, Bepanten, Radevit a kol.), Anti-alergické (Fenistil, Gistan) a v zriedkavých prípadoch, lokálne hormonálne prípravky (Advantan, Lokoid). Okrem toho môže lekár predpisovať antihistaminiká v tabletách.

Dôležité pre atopickú dermatitídu je správna starostlivosť o dieťa a voľba prostriedkov na to. Prací prášky, mydlá, krémy a prášky musia byť označené ako "hypoalergénne". V miestnosti, kde je dieťa, je potrebné každý deň vykonať mokré čistenie. Všetky kvitnúce rastliny sa najlepšie prenesú do inej miestnosti alebo sa darujú priateľom.

Matka dieťaťa s atopiou počas dojčenia má nasledovať hypoalergénnu diétu. A potom zodpovedne pristupujte k výberu výrobkov pre prvú návnadu dieťaťa.

Toto ochorenie je náchylné k chronickému priebehu, takže úlohou rodičov je urobiť všetko pre to, aby sa zabránilo novým relapsom.

Liečba plienkovej dermatitídy

Kožná dermatitída u dieťaťa sa môže vyskytnúť pri nesprávnej starostlivosti a pri dlhodobom kontakte pokožky dieťaťa s mokrými plienkami alebo plienkou. V takýchto prípadoch musíte umyť vaše dieťa a mastať vyrážky špeciálnym olejom alebo posypať práškom. A uistite sa, že pokožka dieťaťa je vždy suchá a čistá.

Liečba seboroickej dermatitídy

Bez liečby tento typ dermatitídy prechádza rok sám, u niektorých detí o dva alebo tri roky. Pre urýchlenie procesu pomocou špeciálnych šampónov šampónovanie s ketokonazolom (NIZORAL, Sebozol a kol.), Krusty a česanie je sterilný mazacieho oleja.

Profylaxia dermatitídy u dojčiat

Väčšinu druhov dermatitídy u detí prvého roka života možno úplne zabrániť vykonaním jednoduchých pravidiel. Slávny doktor Komarovský dáva veľa odporúčaní v tomto ohľade:

 • aby sa zabránilo rozvoju alergií u dieťaťa, matka počas dojčenia by mala dodržiavať hypoalergénnu výživu;
 • Miestnosť, v ktorej sa dieťa nachádza, by sa mala čistiť a pravidelne vetrať;
 • Nepoužívajte osviežovače, parfumy, rastú kvitnúce a vonné rastliny;
 • Namiesto bežných gázových plienok je lepšie použiť plienky na jedno použitie s vrstvou udržujúcou vlhkosť, čo pomôže pokožke dieťaťa zostať suché;
 • všetky detské kozmetiky by mali byť hypoalergénne, ako prášok na umývanie;
 • Denná potreba usporiadať vzduchové kúpele pre vaše dieťa - dať mu zostal nahý v teplej miestnosti (to dodá pokožke dýchať a zabraňuje vzniku mokré vyrážka);
 • nie je možné zabaliť dieťa príliš veľa - nadmerné potenie vedie k vyrážke plienky a plienkovej dermatitíde;
 • Odevy pre dieťa treba zakúpiť z prírodných tkanín a žehliť po každom umývaní.

Pri dodržaní týchto jednoduchých pravidiel môžete znížiť riziko kožných vyrážok u dieťaťa na minimum.

Dermatitída u dojčiat je častým výskytom. Takmer všetci mladí rodičia musia absolvovať tento test. Ak však budete dodržiavať všetky odporúčania lekára pre starostlivosť o deti a prevenciu vyrážok, môžete znížiť pravdepodobnosť ochorenia vo všetkých jeho prejavoch.

Alergická dermatitída u dojčiat: formy ochorenia a liečba

Alergická dermatitída u dieťaťa je alergická reakcia vo forme kožných vyrážok, ku ktorej dochádza v reakcii na dráždivú látku. U ľudí je táto choroba nazývaná aj "diatéza" a v medicíne existujú iné pojmy: atopická dermatitída alebo detský ekzém.

Nemyslite si, že sa dermatitída objavuje len u novorodencov. Alergická reakcia sa môže vyskytnúť na akejkoľvek časti kože u dieťaťa v akomkoľvek veku. Najprv musíte identifikovať alergén a odstrániť jeho účinok na dieťa. Viac informácií o alergiách u dojčiat →

dôvody

Alergická dermatitída u dieťaťa - bežný jav. Nie na ničom na farmakologickom trhu existuje také obrovské množstvo antialergických liekov. Deti s dedičnou predispozíciou sú obzvlášť náchylné na alergickú reakciu.

Ale prečo sú deti tak náchylné na alergické reakcie? U novorodencov sa organizmus rekonštruuje. Perestroika postihuje mnohé systémy vrátane imunitného systému. Každý deň, telo dieťaťa sa stretávajú s rôznymi alergénmi, ale kvôli nezrelosti imunitného systému môžu tvoriť zlú imunitnú odpoveď vedúcu k objavia alergie.

Existujú tri spôsoby, ako dostať stimul (alergén) do tela novorodenca:

 • spolu s jedlom alebo nápojmi, potom je to alergia na potraviny;
 • priamy kontakt s alergénom na pokožke, napríklad reakcia na chemikálie pre domácnosť, syntetické látky;
 • prostredníctvom inhalácie dráždivých látok, napríklad alergie na prach, peľ, vnútorné kvety.

Alergén môže byť určený skutočnosťou, po ktorej sa objavila kožná reakcia.

Dermatitída u novorodenca, ktorá sa objavila po jedle, sa nazýva potravou. Je to ten, kto sa stretáva najčastejšie. Všetky ostatné odrody sa označujú ako nepotravinové.

Alergická dermatitída u novorodencov môže nastať v dôsledku problémov s trávením alebo prejedaním. Pre črevo je ťažké stráviť celý objem potravy. Pri znížení záťaže na gastrointestinálnom trakte sa symptomatológia znižuje.

Príčiny dermatitídy u dojčiat spôsobené jedlom sú nasledovné:

 • umelé kŕmenie;
 • porušovanie stravy;
 • zavedenie alergénnych produktov do potravín;
 • skoré návnadu.

Nové potraviny sa zavádzajú postupne k dieťaťu, keď sa tráviaci systém posilní.

príznaky

Hlavné príznaky tejto choroby, bez ohľadu na vek dieťaťa, sú:

 • oblasti sčervenania kože;
 • vyrážka vo forme pupienkov alebo červených škvŕn;
 • suchosť a odlupovanie kože;
 • závažné svrbenie;
 • nespavosť a podráždenosť;
 • problémy s trávením.

Pri kontakte s alergénom sa všetky prejavy zvyšujú.

Vývoj u dojčiat

Novorodenci sú obzvlášť citliví na alergény. Alergická dermatitída u detí má svoje vlastné vlastnosti, vždy sa prejavuje vo forme vyrážok alebo červených škvŕn na tvári. Vyrážky sprevádzajú silné svrbenie a odlupovanie. Bez ošetrenia sa na pokožke objavia trhliny.

U novorodencov náchylných na dermatitídu existujú také príznaky:

 • suchá koža;
 • intertrigo v perineu, lakte a zadku;
 • "Mliečna kôra" na pokožke hlavy.

Červené škvrny sú viditeľné nielen na lícach, ale aj na nohách a rukách a so silnou reakciou - na žalúdok a na chrbát. Môžu byť šupinaté a mokré. Najťažším prejavom alergickej dermatitídy je Quinckeho edém, ktorý sa vyznačuje opuchom sliznice. V tomto prípade sa vyvinie alergická rinitída alebo astma.

Dermatitída u dojčiat postihuje nielen pokožku, ale aj zažívacie a respiračné orgány. Existujú takéto príznaky:

 • nadmerná regurgitácia potravín, čo poukazuje na problémy s trávením alebo prejedaním sa s jedlom;
 • koľkých;
 • opuch;
 • hnačka alebo zápcha, výkaly zelenej farby;
 • kašeľ;
 • dýchavičnosť, dýchavičnosť;
 • rinitída alebo konjunktivitída.

U detí sa prvé známky ochorenia prejavujú po zmene stravovania, napríklad pri zavádzaní komplementárnych potravín alebo počas prechodu na umelé kŕmenie. Príznaky sa nemusia prejaviť okamžite, ale do troch dní, kedy sa akumuluje dostatočné množstvo alergénu v tele.

Alergény pre novorodencov sú citrusové plody, vajcia, ryby, mlieko, červené bobule, zelenina a čokoláda.

Kožné vyrážky u dojčiat spôsobené jedlom nie vždy po "agresívnych" potravinách, ako sú jahody alebo maliny. Stále viac sa vyskytuje vyrážka v mliečnych výrobkoch.

Formy dermatitídy u dojčiat

Táto choroba má niekoľko odrôd v závislosti od symptomatológie. Rozlišujte plienku, atopickú a seboroickú dermatitídu.

Seborrická forma

Alergická seboroická dermatitída javí ako šupinatý žltej alebo hnedej chrasty na hlave na omrvinky, ktoré sa objavujú pod vplyvom kvasinky. Táto forma ochorenia je ľahko liečiteľná a môže pokračovať niekoľko mesiacov po pôrode, dokonca aj bez liečebnej terapie.

Niekedy sa seboroická dermatitída prejavuje nielen na pokožke hlavy, ale aj na krku, tvári, hrudníku a dokonca aj v ušných tepnách. Existujú tri formy ochorenia:

 • svetlo, ak sú váhy iba na hlave;
 • Priemerný, pri ktorom sú príznaky výraznejšie;
 • ťažké, keď okrem kožných prejavov má dieťa slabosť, chuť do jedla a spánok sa zhoršuje, dochádza k prerušeniu gastrointestinálneho traktu.

Bez ohľadu na závažnosť symptómov musíte navštíviť lekára.

Dermatitída plienky

Ochorenie je charakterizované plienkovou vyrážkou a zapálenou pokožkou v oblasti záhybov hýždia a perinea. Problém je dosť bežný, pretože novorodenci majú veľmi jemnú pleť, je ľahké ich zraniť tesnými šatami.

Príčinou dermatitídy plienky môže byť nedodržiavanie hygieny dieťaťa. Moč a výkaly spôsobujú zápal a podráždenie.

Atopická forma

Jedna z najťažších a častých dermatitídy medzi jednoročnými deťmi. Atopická forma je chronická. Ochorenie je sezónne, často sa prejavuje v jesennom jarnom období, v lete môžu prísť všetky príznaky. Vyvíja sa na pozadí potravinovej alergie alebo s dedičnou predispozíciou.

Atopická forma vďaka kontaktu s alergénom je horná vrstva epidermis rozbitá. Choroba potrebuje včasnú diagnózu.

V priebehu rokov môže dieťa vyvinúť chorobu a pravá potravinová alergia zmizne, ale niektoré deti majú atopickú reakciu doplnenú o nové alergény. Okrem jedla je dospelé dieťa alergické na prach, peľ, vlasy domácich zvierat alebo iné látky.

K akému lekárovi sa obrátiť?

Ak nie je liečená alergická dermatitída, rastie do atopického veku, v ťažkých prípadoch - do ekzému. Tieto ochorenia môžu byť spojené s inými alergickými ochoreniami, napríklad alergickou rinitídou alebo astmou. V mladom veku, kým príznaky nie sú príliš výrazné, je potrebné, aby dieťa bolo preukázané dermatológovi a alergikovi (ak je alergická reakcia na potravu).

Špecialista pomôže zistiť príčinu a odstrániť účinok alergénu. Nie je možné diagnostikovať samostatne. Napríklad seboroická dermatitída môže byť zamenená s atopickou dermatitídou.

diagnostika

Pomocou alergického testu nie je možné zistiť, na čo je dieťa alergické. Takýto test uvádza alergén iba u detí od 3 rokov.

Diagnóza detí je vyšetrenie dieťaťa a urobenie anamnézy. Pre kompletný obraz je potrebné darovať krv a výkal, aby sa zistila intestinálna dysbióza.

Ťažkosti v diagnostike

Alergická dermatitída bez liečby sa postupne rozvíja a získava silu. V ranom veku môže byť slabý. Príznaky môžu po krátkodobej liečbe zmiznúť a objaviť sa znova, ale ochorenie v tomto prípade pomaly postupuje.

Ak novorodenca utrpel kožné vyrážky, potom vo veku dvoch rokov sa vyskytla alergická rinitída. Je ťažké urobiť presnú diagnózu a predpísať adekvátnu liečbu, pretože ochorenie je podobné bežnej chlade.

O 6 až 7 rokov už takéto dieťa nemá alergickú rinitídu, ale bronchiálnu astmu. Všetky prejavy ochorenia môžu ustúpiť až 30 rokov.

34% detí s alergickou dermatitídou vyvinula bronchiálnu astmu.

Liečba dermatitídy

Liečba alergickej dermatitídy u novorodencov začína až po detekcii alergénu. Okrem jeho pôsobenia príznaky začnú miznúť.

Lieky sa používajú iba v dvoch prípadoch:

 • na odstránenie príznakov;
 • ak vylúčite účinok alergénu.

Liečba rôznych foriem alergickej dermatitídy je odlišná.

dietoterapia

Diéta ako spôsob liečenia alergickej dermatitídy u dojčiat je účinná len vtedy, keď je dermatitída spôsobená jedlom. V tomto prípade je jedinou liečbou choroby správna strava. Lieky nepomôže, ak nebudete dodržiavať diétu.

Ak je novorodenec na umelé výživy, prenesie sa do hypoalergénnych zmesí, ktoré neobsahujú proteín z kravského mlieka.

Pri dojčení sa žena má vzdať potenciálnych alergénov, ako sú:

 • kravské mlieko;
 • vajec;
 • ryby;
 • sladkosti a čokoláda;
 • červené ovocie, repa a paradajky;
 • citrusové plody;
 • jahody, maliny a iné červené bobule.

Kŕmenie dieťaťa s dermatitídou sa podáva nie skôr ako 6 mesiacov a iba počas obdobia potlačenia hlavných príznakov. Nové produkty sa zavádzajú postupne, nie častejšie ako každé dva týždne. Takže bude možné sledovať reakciu tela a určite určiť, či existuje alebo nie je alergia na tento produkt.

Nové jedlo sa uvádza na konci hlavného jedla, počnúc 1/3 lyžičky. a postupne zvyšovať dávkovanie.

liečenie

Ako liečiť alergickú dermatitídu u dojčiat?

Vhodné prostriedky:

 • antihistaminiká, ktoré znižujú účinok imunitného systému, znižujú svrbenie a zápal (kvapky Fenistil alebo Fenkarol);
 • Enterosorbenty na čistenie tela alergénu (aktívne uhlie, Smecta);
 • baktérie na obnovu črevnej mikroflóry (prebiotiká a probiotiká);
 • imunomodulátory;
 • enzýmové prípravky.

Spočiatku sa začína liečba antihistaminikami a sorbentmi na odstránenie alergénu. Imunomodulátory a hormonálne látky sú predpísané len v prípade potreby.

Vonkajšie na odstránenie symptómov používajú také krémy a masti:

 • emócie sú rovnaké ako u atopickej dermatitídy;
 • hormonálne lieky (Advantan, Afloderm, Fucikort a ďalšie);
 • krémy s dermatitídou s protizápalovým účinkom (Bepanten, Pantoderm, Sudocrem, Radevit, Elidel a ďalšie);
 • masti zo svrbenia (Fenistil, Timogen) alebo antipruritické roztoky (Dekasan);
 • antibiotiká vo forme masti a roztoky sú predpísané na infekciu kožných alebo plesňových lézií (Miramistin, Futsidin).

Hormonálne masti sa pripisujú len s jasne vyjadrenou symptomatológiou, keď antihistaminiká nie sú účinné. Lieky sú predpísané lekárom, samoliečba je zakázaná.

prevencia

Preventívne opatrenia ochránia alergické dieťa pred prejavmi dermatitídy.

Odporúčania sú nasledovné:

 • Kojte čo najdlhšie.
 • Vylúčte z potravy produkty, ktoré môžu spôsobiť alergie.
 • Predstavte návnadu najskôr ako dátum splatnosti.
 • Počas kŕmenia dieťaťa dodržujte režim, neprehoďte dieťa.
 • Pri kúpacích deťoch použite iba varenú vodu s pridaním zvlhčovačov. Po kúpeli ju opatrne rozotrite mäkkou utierkou.
 • Nosiť dieťa iba v oblečení z prírodnej tkaniny, bez syntetiky.
 • Umyte veci mydlom alebo hypoalergénnym práškom.
 • Denne v dome robte mokré čistenie.

S vekom môže dieťa vyvinúť alergickú dermatitídu, ale na to, aby sa to stalo, nemali by ste umožniť prechod choroby na chronickú formu. Včasná liečba je kľúčom k zdraviu dieťaťa.