Hlavná

Ateróm

Liečba namočenej dermatitídy

Plač dermatitída - je jednou z mnohých foriem zápalu, rozlišujúcim znakom je moknutie (alokácia Ichor alebo hnis z prasklín vytvorených na koži). Liečba plačúce dermatitídy kombinuje predpisovaní liekov, liečby, ktoré znižujú zápal a špeciálne hygienickú starostlivosť o problémové oblasti. Choroba sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku v dôsledku rôznych vonkajších a vnútorných príčin.

obsah

Základné princípy terapie dermatitídy

Liečba zápalu kože spolu s navlhčením je zložitá a zahŕňa nasledujúce hlavné smery:

 • hypoalergénna strava,
 • kontrola prostredia pacienta,
 • miestnu liečbu,
 • prípravky na perorálne podanie,
 • hygienické opatrenia na starostlivosť o problematické oblasti pokožky,
 • prevencia exacerbácie ochorenia.

Program liečby sa vyberá individuálne, berúc do úvahy vek pacienta, závažnosť priebehu dermatitídy a prítomnosť sprievodných ochorení.

Všeobecná liečba

Strave. Potravinová alergia zohráva vedúcu úlohu vo vývoji zvlhčujúcej dermatitídy u detí v prvých troch rokoch života, ale aj u dospelých, diéta prináša úľavu počas exacerbácie ochorenia:

 1. Mokré dermatitídy u dojčených dojčiat kojených. Matka by mala byť zo svojho jedálnička vylúčiť mäso, kuracie mäso, rybie vývar, reďkovky, cesnak, cibuľa, pikantné korenie, znížiť o tretinu vyššia ako spotreba sladkých potravín, soľ, a 20% zníženie objemu chleba, obilnín a cestovín. Z mliečnej skupiny sa povoľujú len mliečne výrobky. Taká strava - počas celého obdobia dojčenia.
 2. Staršie deti a dospelí. Úplne eliminované potraviny, ktoré najčastejšie spôsobujú alergie: všetky červené, oranžové, čokoláda, kakao, paradajky, polievky, teplé pokrmy, mäso, koreniny, atď Odporúča varenej ryže a iných obilnín, s prihliadnutím na ich individuálnej tolerancii, rastlinné oleje, zelené jablká, hrušky, mliečne výrobky, chudé mäso (hovädzie, Turecko).

Prostredie. V dome je potrebné odstrániť všetko, čo môže zbierať prach - ťažké záclony, koberce atď. Hračky a knihy by mali byť uložené iba v skrinkách s uzamykateľnými dverami, denným mokrým čistením, pravidelne ventilávať priestory, neuchovávať zvieratá v dome. Ak sa kvôli kontaktu s akoukoľvek chemikáliou v domácnosti objaví zvlhčujúca dermatitída, potom práca s touto látkou je potrebná iba v rukaviciach.

Drogy. Zvyčajne sa drogy používajú v prípadoch, keď strava, lokálna liečba a kontrola životného prostredia nepriniesli očakávanú úľavu. Z liekov na orálnu aplikáciu určite:

 • glukokortikoidy,
 • membránové stabilizátory,
 • sedatíva,
 • eubiotík a probiotík,
 • imunomodulátory,
 • systémové enzýmy,
 • antihistaminiká.

V prípade sekundárnej infekcie sa dodatočne používajú aj antibiotiká. Vyberá konkrétne lieky a ich dávkovanie dermatológov, ktorí vykonávajú liečbu tejto choroby.

Lokálna liečba

Ako používať zvlhčujúcu dermatitídu? Túto otázku kladie takmer každý človek, keď on alebo jeho deti trpia touto chorobou.

Ak existuje výrazná mocklia, exsudácia, lotion s roztokom mangánu, kyseliny boritej alebo fyziologického roztoku, je predpísaný niekoľko dní. Potom sa používajú rôzne pasty (napríklad levomitsetinovaja) a tiež farbivá (metylénová modrá a fukortsín).

Ak chcete zrýchliť regeneráciu rán, mali by ste použiť gély, krémy alebo masti, ktoré zlepšujú hojenie kože: bepantén, depanthenol, solcoseryl a ďalšie.

Oblasti s hrubým vzhľadom kožou sú namazané naftalánovou pastou a inými absorbentmi.

V posledných rokoch sa rozsiahle glukokortikoidy (TGC) rozšírili v liečbe lupín. Sú k dispozícii vo forme gélov, emulzií, krému, masti a vody. V detskej praxi sa všeobecne odporúčajú nefluórované THC poslednej generácie: advantan, lokoid, elokom, afloderm. Môžu sa používať aj u detí prvého roka života.

Ďalšou populárnou skupinou liekov na lokálnu liečbu sú antihistaminiká na vonkajšie použitie obsahujúce dimetinden maleát alebo difenhydramín hydrochlorid. Najčastejšie sú určené malým deťom.

Ak sa spojila sekundárna infekcia, okrem anilínových farbív sú predpísané aj lieky s antibakteriálnymi vlastnosťami, ako aj kombinované látky, napríklad:

 • trider,
 • pimafukort,
 • goaloderm a ďalšie.

Počas obdobia remisie zvlhčujúcej dermatitídy je potrebné pravidelne zvlhčovať kožu pomocou liečebnej kozmetiky.

Liečba a prevencia lupín

Koža človeka vykonáva ochrannú funkciu, ale ak existujú nejaké "poruchy" v práci tela, na koži sa objavujú prvé príznaky porušenia. Najčastejšie je zníženie imunity, porušenie metabolických procesov sprevádzané rôznymi typmi dermatitídy. Mokrá dermatitída je jednou z najnepriaznivejších a nepohodlných patológií kože.

Príčiny vzniku mokrej dermatitídy

Všeobecne platí, že existuje veľa typov dermatitídy, takmer všetky z nich môžu byť sprevádzané odlupovaním a popraskaním kože, tvorbou vredov a mokrým povrchom. Samozrejme, dermatitída je študovaná a skúmaná vedcami a lekármi, a preto dôvody vývoja každého z nich sú v zásade dobre známe.

Príčiny vzniku zvlhčujúcej dermatitídy sú:

 1. Porucha gastrointestinálneho traktu, Vnútorné ochorenia tráviaceho systému. Tieto ochorenia vedú k nedostatočnému tráveniu potravy a len k čiastočnej asimilácii mikro / makroelementov a vitamínov. A už na pozadí tohto vývoja sa vyvinie reakcia kože vo forme choroby, ktorá je predmetom úvahy.
 2. Precitlivenosť alebo individuálna intolerancia na určité potraviny. V tomto prípade bude zvlhčujúca dermatitída alergickou reakciou tela.
 3. Porušenia v psychoemotional pozadí. Je to otázka neustáleho stresu, nadmerného podráždenia, nervových porúch a depresií - dermatitída na lupy na tomto pozadí je dosť bežná.
 4. Porušenie funkčnej povahy pečene a obličiek. Tieto orgány sa považujú za jedinečné filtre tela a keď sú nefunkčné, jednoducho nemôžu odstrániť toxíny a toxíny z tela. Akumulácia takýchto škodlivých látok vedie k zvažovanej chorobe.
 5. Pravidelný kontakt s chemikáliami. To môže súvisieť s odbornou činnosťou, navyše priamy kontakt s dráždivými faktormi a vdýchnutie toxických výparov môže ovplyvniť výskyt mokrej dermatitídy.
 6. Prítomnosť bakteriálnej mikroflóry v kožných záhyboch. Tento faktor zvlášť často vyvoláva vývoj dermatitídy u dojčiat.
 7. Nedostatočná reakcia organizmu na užívanie určitých liekov. Ide o otázku nedobrovoľnej liečby liekom, keď sa alergia na ne prejaví vo forme mokrej dermatitídy.

Lekári dermatológov podmienene rozdeľujú vlhkú dermatitídu na niekoľko poddruhov: profesionálne, hubové, domáce a bakteriálne - to všetko závisí od toho, prečo sa choroba vyvinula.

Symptómy zvlhčujúcej dermatitídy a jej diagnózy

Lekári hovoria, že klinický obraz zvažovanej choroby má rôznu povahu - symptomatológia priamo závisí od veku pacienta. Stojí za to pamätať nasledujúcu gradáciu:

 1. Mokré dermatitídy u dieťaťa do 3 rokov: na pokožke sa objavujú mokré vredy a trhliny, ktoré potom tvoria kôrky. Najčastejšie sú záhyby lakťa a kolena, tvár, patologicky postihnuté a iba vo veľmi zriedkavých prípadoch sú príznaky ochorenia, ktoré sa uvažujú, viditeľné na trupu.
 1. Mokré dermatitídy u detí vo veku 3-12 rokov. Choroba sa prejaví ako vyrážka na vnútornej strane dlaní, krku a záhybov končatín. V tomto veku je porážka pokožky charakterizovaná sčervenaním, opuchom, vzhľadom na papuly a zhrubnutím hornej vrstvy.

Upozorňujeme: vyrážka s uvažovanou chorobou vo veku 3-12 rokov je vždy namáčaná, dlho sa nevzdáva na liečbu a po zmiznutí opúšťajú tmavé škvrny na koži.

 1. Mokré dermatitídy vo veku 12-18 rokov. Pacienti v tomto veku budú mať v zásade rovnaké príznaky mokrej dermatitídy ako u vyššie uvedenej vekovej skupiny. Ale v priebehu choroby je rozdiel - jeho príznaky môžu náhle zmiznúť bez stopy, ale môžu sa tiež náhle objaviť. A ak dôjde k rýchlej exacerbácii zvlhčujúcej dermatitídy, postihnuté oblasti pokožky majú rozsiahlejšie hranice.
 2. Zmáčavá dermatitída u dospelých. Choroba sa najčastejšie lokalizuje v podpazuší, na tvári a krku, na zápästiach. Vyznačujúci sa tým, plač dermatitída v tomto veku príliš svetlé začervenanie, vzhľad vezikulárna vyrážka, ktorá sa potom otvorí a vytvorený charakter plač rany.

Dotyčná choroba je veľmi často zamieňaná s ekzémom, ale tieto dve choroby, existuje jeden podstatný rozdiel: toto patológie je lokalizovaná do hlbších vrstiev kože a je sprevádzaný intenzívny opuch, a ekzém je lokalizovaná v povrchových vrstvách pokožky, takže sa nelíši vyhlásil opuch.

Mokré dermatitídy môžu byť diagnostikované nasledujúcim klinickým obrazom:

 • na koži sú mikrotrhly s obsahom purulentnej povahy a prísada;
 • na koži je vyrážka vo forme papuliek a vezikúl;
 • akné v kožných léziách s hnisavým obsahom;
 • postihnuté oblasti sú veľmi opuchnuté.

Ak lekár spochybňuje diagnózu boľavých dermatitídu, od pacienta sa odoberie z postihnutej oblasti kože a krvný test na laboratórne vyšetrenie a potvrdenie diagnózy.

Liečba namočenej dermatitídy

Najprv musíte zistiť príčinu lupín a odstrániť dráždivý faktor - zabráni sa zhoršeniu ochorenia a šírenie lézií na čisté miesta pokožky. Vo všeobecnosti liečba príslušnej choroby spočíva v nasledujúcich činnostiach:

 • hygiena už postihnutej pokožky;
 • vymenovanie protizápalových liekov;
 • vymenovanie antihistaminík (antialergická liečba).

Ak je potrebné odstrániť alergické príznaky, pacientovi sú predpísané moderné antihistaminiká - napríklad Tavegil, Telfast. Vyznačujú sa neprítomnosťou vedľajších účinkov vo forme ospalosti, závratov a slabosti, takže sa môžu používať "bez prerušenia z práce".

Za účelom odľahčenia pacienta od bolesti a nepohodlia v špecifických oblastiach lézií, lekári predpisujú masti s protizápalový, antibakteriálne, antimykotické - optimálne vhodné masti / krémy na báze zinku.

Ak chcete uschnúť pokožku, môžete použiť finančné prostriedky z kategórie "tradičné lekárstvo" - hovoríme o odvaroch heřmánku medicínskej a dubovej kôry, ktoré sa používajú pre pleťové vody na postihnutých oblastiach.

Upozorňujeme: ak je zvlhčujúca dermatitída sprevádzaná tvorbou vezikúl a / alebo papuly s kvapalným obsahom, ich disekcia by sa mala vykonávať iba v podmienkach lekárskej inštitúcie. V opačnom prípade je riziko infekcie postihnutej oblasti kože veľmi vysoké.

To je často považované za chorobu sa vyskytuje na pozadí porúch tráviaceho systému - to môže byť choroba z jej orgánov, chronickej alebo akútnej povahy, otrava jedlom. V tomto prípade, lekári prvý štart pre liečbu základné ochorenie pomocou anti-bakteriálnych alebo antivírusových látok (v závislosti od patológie etiológie), potom predpisujúci pacienta, ktoré sú schopné znížiť črevnú mikroflóru. Až potom, čo taký priebeh liečby môže byť smerovaný na začiatok plač liečbu dermatitídy, ale to zvyčajne zmizne, pretože odstrániť príčinu ochorenia kože.

Preventívne opatrenia

Aby ste sa vyhli rozvoju lupín, musíte dodržiavať odporúčania lekárov o prevencii:

 • prísne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny;
 • vyhnúť sa nervovým poruchám, stresu a depresii, ak je to potrebné, môžete a mali by ste požiadať o pomoc psychológ alebo neurológ;
 • čas na liečbu vnútorných ochorení;
 • sledovať stravu a stravu, aby sa zabránilo poruchám tráviaceho systému;
 • ak sa vyskytne alergia, vylúčte kontakt s alergénmi.

Ak sa pacient včas obrátil na odbornú lekársku pomoc pri lupine, kompetentná liečba zabráni vzniku akútnej formy ochorenia v chronickej. Ak má zvlhčujúca dermatitída už chronickú formu toku, potom počas obdobia remisie by pacienti mali posilniť imunitu a prísne dodržiavať všetky odporúčania a predpisy ošetrujúceho lekára.

Tsygankova Yana Aleksandrovna, lekárka, terapeutka najvyššej kvalifikačnej kategórie

Celkove 5133 zobrazených dnes

Liečba a prevencia lupín

Ľudská koža plní ochrannú funkciu, ale ak je k poklesu imunity alebo mať trvalý vplyv akýchkoľvek agresívnych látok, koža ochranný aktivita výrazne narušený, a rozvíjať rôzne druhy dermatitídy.

dôvody

Mokrá dermatitída je pomerne nepohodlný a nepríjemný typ lézie kože.

Jeho hlavným rozdielom je rozdelenie kvapaliny, syfility a dokonca hnisavá hmotnosť z trhlín vytvorených na postihnutých miestach.

Presne povedané, existuje veľa druhov dermatitídy a väčšina z nich môže vyvolať trhliny a vredy pri uvoľňovaní tekutín. Základom tejto choroby je zvyčajne niekoľko faktorov:

 • Všetky druhy porúch trávenia, ochorenia, poruchy gastrointestinálneho traktu. Všetky tieto faktory spôsobujú nedostatočné rozdelenie potravín na energetické zložky, jedlo nie je trávené a reakcia sa vyskytuje vo forme kožných lézií;
 • Funkčné poruchy pečene alebo obličiek;
 • Alergická reakcia v potravinách;
 • Chronické stresové stavy, nadmerná nervozita, depresia;
 • Kontakt v dôsledku povolania s rôznymi látkami, ktoré majú vysokú úroveň alergénnosti (rastliny, chemikálie, kozmetika, zvieratá). Inými slovami, ľudia, ktorí pracujú s alergénmi, najmä s rizikom výskytu alergického zubného kazu alebo jednoduchého kontaktu s dentom, resp. Lupinnej dermatitídy ako jedného z prejavov;
 • Dedičné predispozície k tejto chorobe, najmä v prípade atopickej formy;
 • Prítomnosť bakteriálnej mikroflóry, ktorá vyvoláva tvorbu vezikúl v postihnutých oblastiach. Skutočné pre deti s plienkovou dermatitídou;
 • Drogová alergia alebo reakcia na užívanie určitých liekov.

Dermatológovia rozdeľujú dermatitídu lupín na niekoľko etiologických odrôd: bakteriálnu, domácu, pracovnú alebo hubovú formu.

Symptómy a diagnostika

Symptomatický obraz zvlhčujúcej dermatitídy je vo veľkej miere spôsobený vekom pacienta:

 • U detí do 3 rokov choroba sa prejavuje ako vznik mokrých vredov a trhlín, ktoré neskôr tvoria kôry na povrchu lézií. Pre deti tohto veku sú najčastejšími léziami lakťové a kolenné záhyby, tváre, v zriedkavých prípadoch sa na trupu vytvárajú lézie.
 • pacienti 3-12 rokov zvlhčujúca dermatitída je charakterizovaná vyrážkou na zadnej strane dlane, krku a miesta záhybov končatín. Tak kožné lézie sa vyznačujú ťažkou začervenanie a opuch, potom sa vytvorí papuly a trhlín, ktoré vedú k zhustenie vrstvy kože. Takáto vyrážka je dlhodobo namočená a ťažko liečiteľná a po nej sú charakteristické tmavé škvrny.
 • Pre deti Vo veku 12-18 rokov rovnaké charakteristiky ako predchádzajúca veková skupina sú charakteristické. Ale v tomto veku môže symptomatológia ochorenia zmiznúť sama alebo sa zrazu zhoršiť. V druhom prípade (s exacerbáciou) sa lézie výrazne rozširujú.
 • U dospelých plač dermatitídu pacienta je lokalizovaná prevažne v záhyboch kože na krku a tváre, členkov, rúk a oblasti zápästia, vyznačujúci sa vezikulárnej vyrážkou a začervenaním, ktoré pri pitve premení na eróziu a vredu vlhké prírody.

Foto zvlhčujúcej dermatitídy:

[su_spoiler title = »Upozornenie! Obsah môže byť nepríjemný pre prezeranie »]

Plačú dermatitída niekedy zamieňané s ekzémom, ale majú značné rozdiely: dermatitída vznikla v hlbších vrstiev kože, ale má výraznejšie opuchy a ekzém - povrchné lézie. Všeobecne platí, že plač dermatitída je diagnostikovaný prítomnosťou s klinickým obrazom:

 • Vznik mikrotrhliniek a hlbokých kožných trhlín s hnisavým výbojom a stehmi;
 • Výskyt vyrážky na povrchu kože, ktorý sa vyznačuje prítomnosťou papuliek a vezikúl;
 • Pupienky purulentnej povahy;
 • Opuch postihnutých oblastí.

Ak chcete potvrdiť diagnózu, ak je to potrebné, vykonajte kožný test a krvný test, po výsledkoch ktorých lekár a predpisuje potrebnú liečbu.

liečba

Hlavným terapeutickým princípom pre dermatitídu je zničenie dráždivého účinku, zastaviť ďalšie šírenie porážok.

Vo všeobecnosti je smer terapie pri mokrej dermatitíde obsiahly a kombinuje:

 1. hygiena postihnutých oblastí;
 2. protizápalové liečenie;
 3. antialergické liečenie.

Na zastavenie alergických príznakov sú predpísané antihistaminiká ako Telfast, Claritin alebo Tavegil. Pozoruhodný fakt, že najnovšie lieky v tejto skupine je absolútne nespôsobujú poruchy pozornosti a ospalosť, a preto počas liečby, pacient môže ľahko viesť normálny a obvyklý spôsob života.

Terapia tiež často zahŕňa použitie lokálnych liekov, ako sú hormonálne masti (Acriderm, Diprosalik, Sinaflan, Advantan, Elokom atď.). U detí je lepšie nepoužívať takéto lieky, ale uprednostňovať mastné látky na báze zinku - majú účinný antibakteriálny, protiplesňový, protizápalový účinok.

Odporúča sa aj ošetrenie oblastí postihnutých mokrou dermatitídou, infúziami z dubovej kôry alebo heřmánku lekára. Takéto postupy pomáhajú vysušiť pokožku. Podobné účinky dávajú a furatsilinovye lotions.

Roztok jódu sa nemôže používať na liečenie postihnutých oblastí, je vhodný len na mazanie okrajov rán, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu infekčného procesu.

Dôležité! Ak je priebeh patológie sprevádzaný tvorbou vezikúl, potom tieto bubliny musia byť otvorené podľa antiseptických a aseptických požiadaviek. Tieto manipulácie by mali vykonávať len špecialisti v sterilných podmienkach miestnosti na ošetrenie. Keď neurologický charakter mokvanie dermatitída ukazuje priradenie sedatívne bylinné medicíny, ako je valeriána lekárska, Leonurus, glycín, tinktúry pivonka, Novo Passito, Percy a tak ďalej.

Ak je etiológia ochorenia spojená s patológiou zažívacieho traktu, potom je terapia zameraná na liečbu základnej choroby. Takéto ošetrenie je často sprevádzané diétnym režimom, ktorý zahŕňa vylúčenie alergénov (citrus, čokoláda, vajcia, med, atď.).

V prípade, že príčina choroby je struma, odporúčaný príjem prebiotických prípravkov Probifor páči alebo Linex, rovnako ako zahrnúť do denného menu kyslé mliečne výrobky.

Po obnovení črevnej mikroflóry sa postupne ustupujú všetky prejavy lupín. Kombinovaná liečba podľa uváženia lekára môže byť doplnené rehabilitačné charakter vody bahno terapia, elektroforéza, magnetické terapia, laserová terapia a ďalšie.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku zvlhčujúcej dermatitídy alebo aby sa vylúčila jej recidíva, je potrebné splniť niekoľko jednoduchých podmienok:

 • Dodržujte pravidlá osobnej hygieny;
 • Odstrániť nervové poruchy, depresiu a stres, vyhnúť sa situáciám spojeným s takýmito stavmi;
 • Je rozumné jesť;
 • Ľudia závislí od alergénov musia vylúčiť všetky možné kontakty s alergickými faktormi;
 • Včasná liečba patológií vnútorných orgánov s objavením sa prvej symptomatológie dermatitídy je bezpodmienečne nutné konzultovať s odborníkom.

V akútnych formách prísne dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní zabezpečuje rýchlu elimináciu symptomatických prejavov a úplné vyliečenie choroby. Ak má zvlhčujúca dermatitída prechádzať do chronických foriem, potom je počas jej remisie mimoriadne dôležité vykonať terapiu posilňujúcu imunitu.

Zvlhčujúca dermatitída: črty choroby a spôsoby liečby

Kožné lézie naznačujú porušenie tela a zníženie imunity v dôsledku agresívnych vplyvov na životné prostredie. Vonkajšie a vnútorné faktory vyvolávajú vývoj jednej z najnepríjemnejších foriem kožných ochorení - zvlhčujúca dermatitída. Tento stav je charakterizovaný výskytom vredov, z ktorých sa pridelí syfilis alebo hnis. Choroba postihuje pacientov v akomkoľvek veku: mužov aj ženy. Liečba patológie si vyžaduje integrovaný prístup a správne vybrané prostriedky.

Hlavné príčiny choroby

Mokré dermatitídy sa vyvíjajú na pozadí poruchy fungovania žalúdka a čriev. Schopnosť rozštiepiť proteíny, tuky, uhľohydráty a užitočné mikro- alebo makro prvky je rozbitá, jedlo nie je úplne trávené. Existuje nahromadenie toxických látok, ktoré sa prejavujú porušením pokožky. Nesprávne fungovanie obličiek, pečene, pankreasu tiež zhoršuje situáciu.

Ďalšie faktory, ktoré spôsobujú tvorbu mokrých vredov na koži osoby, zahŕňajú:

 • Častý stres, podráždenie, depresívne stavy spôsobujú nestabilitu emočného zázemia a v dôsledku toho výskyt ochorenia kože.
 • Neznášanlivosť na určité potraviny spôsobuje alergickú reakciu na potraviny.
 • Pri užívaní liekov sa môžu prejavovať príznaky dermatitídy (ako vedľajší účinok).
 • Priame vystavenie chemických činidiel produkcii alebo vdýchnutiu toxických výparov vyvoláva vývoj patológie. Alergény chemikálií pre domácnosť sú tiež schopné preniknúť do hlbokých vrstiev dermy, spôsobiť opuch a sčervenanie.
 • Reprodukcia plesňovej alebo bakteriálnej infekcie v záhyboch organizmu vedie k vzniku mokrých kontaminovaných oblastí pokrytých vezikulmi. Koža najťažšie trpí neustálym trením proti syntetickému alebo vlnenému oblečeniu, topánkam, opaskom. Predpokladom rastu patogénnej mikroflóry s ďalšou transformáciou na dermatitídu sú mikrotrhlinky alebo epiteliálne škrabance.
 • Negatívny vplyv na ľudskú kožu nepriaznivú ekológiu obytnej oblasti.

V závislosti od príčiny sa rozlišujú typy ochorení:

 • profesionálne;
 • pyrokokový (bakteriálny);
 • hubové;
 • domácnosť.

Spomedzi mnohých poddruhov je forma vyčistenia atopickej dermatitídy posudzovaná samostatne. Existuje vysoké riziko ochorenia u dieťaťa, ak sa pozorujú dermatologické problémy u oboch rodičov.


V tomto prípade môže byť impulzom pre vývoj patológie:

 • dysfunkcia nervového systému;
 • vegetovaskulárna dystónia;
 • používanie netradičných výrobkov;
 • presťahovanie sa do krajiny s inými klimatickými podmienkami;
 • vystavenie látkam s vysokou alergénnosťou (kozmetické výrobky, rastlinné extrakty, kontakt so zvieratami).

Priebeh patológie u dospelých

Mokrá dermatitída sa vyznačuje tvorbou zamerania v hlbokých vrstvách dermy a výskytom významného zápalu kože. Hlavné príznaky ochorenia sú:

 • vyrážky vo forme vezikúl na povrchu kože;
 • oddelenie tekutiny (syfilis) od vezikúl (v prípade infekcie sa uvoľní hnis);
 • opuch kože.

U dospelých pacientov, choroba sa prejavuje rozsiahle začervenanie a podráždenie pokožky, ktoré sa postupne vytvorených vytekaniu pľuzgiere sa prevedú na malé vredov a ekzémy s trhlinami kôry. Kožné lézie sú lokalizované na takých miestach:

 • prirodzené záhyby tela;
 • na zadnej strane rúk a nôh;
 • na členkoch;
 • v kĺbových záhyboch;
 • na tvári alebo na krku.

Zápal v otvorených priestoroch navyše spôsobuje psychické nepohodlie u chorého. Akútna fáza patológie je sprevádzaná ťažkým svrbením, pálenie, pocit tesnosti postihnutých oblastí. Na snímke pacienti často vidia mokré ubúdajúce rany.

Zásady, ako sa zbaviť lupín

Činnosti zamerané na odstránenie tejto choroby, fungujú komplexne a zahŕňajú:

 • špeciálna hypoalergénna strava;
 • dodržiavanie hygieny postihnutých častí tela;
 • užívanie liekov;
 • aplikácie liekov miestnej akcie.

Okrem toho sa pokúšajú vylúčiť negatívny vplyv prostredia a iných vonkajších faktorov.

Tradičné lekárske riešenia

Medzi hlavné liečivá na liečbu v prvom rade sú vybrané antihistaminiká a protizápalové lieky z lupín na dermatitídu a podráždenie:


Vysoko účinné hormonálne masti:

Určené v prípade vážnych ochorení a nedostatku terapeutického účinku z iných liekov.

Na odstránenie výrazne exprimovaného spúta je lepšie použiť lieky vo forme emulzie alebo krému.

U malých pacientov je použitie takýchto liekov neprijateľné. Zbaviť vonkajšie príznaky detské dermatitídy vykonané pomocou masti na báze zinku, ktoré majú antibakteriálne, protizápalové, liečivé vlastnosti.

Bezpečné prípravky sú:

Obnova pacienta závisí od správnej identifikácie základnej príčiny, ktorá vyvolala šírenie mokrej dermatitídy. Ak sú diagnostikované neuralgické poruchy, sedatíva (upokojujúce) lieky tiež pomáhajú liečiť ochorenie:

V patológii gastrointestinálneho traktu sú vylúčené alergénne produkty:

Ak sa dermatitída vyvíja u dieťaťa na dojčenie, ich diéta upravuje matka dieťaťa.

Dysbakterióza, ktorá môže vyvolať kožné lézie, sa eliminuje pomocou probiotík ("Linex", "Bifidumbacterin"). Okrem toho je potrebné používať výrobky z kyslého mlieka.

V prípade konštantnej produkcie spúta sa na základe týchto prípravkov používajú sušiace pleťové vody a obklady:

Po vysušení kôrov použite roztoky farieb (zelenok, fukortsin) alebo univerzálnu masť "Levomekol". Jód je povolený na ošetrenie iba okrajov postihnutých oblastí, aby sa zabránilo zvýšeniu oblasti zápalu pokožky.

Ak je zvlhčujúca dermatitída sprevádzaná tvorbou malých vezikúl, mali by byť otvorené za sterilných podmienok. Procedúra vykonáva dermatológ. Potom sa povrch rany ošetrí dezinfekčnými prípravkami obsahujúcimi anilínové farbivá.

V prípade potreby je proces vytvrdzovania dermatitídy fixovaný fyzioterapeutickými postupmi:

 • magnetoterapia;
 • elektroforéza;
 • expozícia laserom;
 • terapeutické bahno.

Použitie národných receptov

Osvedčený takýto nástroj:

 • Odvar z heřmánku a dubovej kôry. Liečivé roztoky môžu niekoľkokrát denne otrieť postihnuté miesta.
 • Z ľudových liekov na silnú svrbenie pomáha kompresia, navlhčená v infúzii brezových púčikov.
 • V počiatočnom štádiu výskytu bublín môžete pripraviť odvar z celandínu.
 • Vysušujúce a čistiace vlastnosti sú šalvia, nechtík, šnúra, kužele chmeľu. Na základe týchto rastlín sa pripravia rastlinné prípravky a pripravia sa terapeutické vody.
 • V prípade, že trhliny sa začínajú silne zvlhnúť, môžete opraviť problém pomocou surové zemiaky: nastrúhaná hmota sa umiestni do vrecka s tenká a pripevnite na požadované miesto na noc.

Aké sú riziká mokrého ekzému, aké sú jeho príznaky a spôsob liečby?

Smútočný (true, idiopatickej) ekzém - dermatitída, čo vedie k chronické kožné lézie krytiny a odhaľujúce seba tak, charakteristické príznaky, ako je tvorba pľuzgierov na koži, serózna tekutinou naplnené. Hlavné miesta lokalizácia vyrážky, sú horné a dolné končatiny, ale v niektorých prípadoch, proces môže byť závažné, s rozsiahlymi léziami, časti tela. Obraz choroby je taký špecifický, že umožňuje správne diagnostikovať bez použitia ďalších metód vyšetrovania.

Mokrý ekzém nie je nákazlivý, nie je prenášaný z človeka na človeka, ale má pretrvávajúci charakter a je ťažké liečiť, vrátiť sa s opakovanými recidivami. Zhoršenie ekzému sú nebezpečné, pretože pri návrate chorobe mať vystavené všetky nové oblasti kože, a posilnenie zápalového procesu vedie k riziku vstupe do sekundárnej infekcie. Aká je príčina vzniku dermatózy? Aké metódy liečby existujú a či je možné dosiahnuť stav pretrvávajúcej remisie a poraziť túto chorobu?

Príčiny tejto choroby

Existuje mnoho dôvodov na vyvolanie výskytu mokrého ekzému. Vznik patológie uľahčujú neurogénne, infekčne-alergické, dedičné, endokrinné-metabolické faktory.

Vo väčšine prípadov je základom pre vývoj dermatózy imunologické zlyhanie a znížená imunita v dôsledku chronických ochorení (infekčná, bakteriálna, vírusová povaha). Okrem toho príčina, ktorá prispieva k nástupu ochorenia, môže byť:

 • Genetický faktor
 • Choroby vnútorných orgánov (gastrointestinálny trakt, pečeň, obličky, pankreas)
 • Choroby nervového systému
 • Hormonálne poruchy, poruchy štítnej žľazy (hypertyreóza, diabetes mellitus).
 • Preťaženie, stres, traumatické životné situácie
 • Sklon k alergickým reakciám
 • Fyzikálne faktory (kožné lézie)
 • Chemické faktory (kontakt so škodlivými chemikáliami)

Závislosť od choroby určuje celkovo zdravie pacienta. Prítomnosť ložísk chronickej infekcie, porucha orgánov a systémov tela, kontakt s alergénmi, stres - všetky tieto faktory majú negatívny vplyv na imunitný systém a stať sa spúšť, ktorá spôsobuje, že vývoj dermatóz.

Príznaky mokrého ekzému

Mokrý ekzém na rukách začína sčervenaním kože a tvorbou zápalových, edematóznych oblastí na povrchu. Zápalový proces je sprevádzaný výskytom svrbivých bublinových vyrážok (vezikúl) naplnených sérovou tekutinou. Svrbenie môže byť tak intenzívne, že spôsobuje nespavosť a nervové poruchy. Vyrážka je náchylná k rýchlemu rozširovaniu, rýchlo sa otvárajú bubliny, vytvárajú bodové erózie (ekzematózne studne) a uvoľňujú serózny exsudát.

Izolácia exsudátu spôsobuje tvorbu mokrých oblastí a ďalšie rozšírenie lézií. Po chvíli sa na miestach vezikúl, ktoré sa otvorili a vysušili, sa vytvoria hrubé kôry, koža sa uschne a pankreatický peeling. Na mieste rozptýlených ohniskov zostávajú pigmentované oblasti tmavej farby, ktoré sa líšia od zdravých koží.

Hlavnou charakteristikou mokrého ekzému je súčasná prítomnosť vyrážok na koži v rôznych fázach vývoja (vezikulové elementy, erózia erózie, ohniská pokryté suchou kôrkou). Pri nedostatočnej liečbe ochorenie rýchlo nadobudne chronický priebeh, v ktorom sú obdobia pokoja nahradené ostrým zápalovým procesom. Chronický ekzém môže trvať niekoľko rokov a deklarovať opakovanú, závažnú recidívu.

Mokrý ekzém na nohách má rovnaké príznaky, ale často je sprevádzaný pripojením bakteriálnej alebo plesňovej infekcie. Sekundárna infekcia sa môže vyvinúť s traumou na pokožku v dôsledku neustáleho poškriabania. Zapálená pokožka spôsobuje neodolateľnú túžbu pokrčiť svrbivé miesto, v dôsledku čoho sa na ňom objavujú mikrotrhly a stávajú sa vstupnou bránou pre infekciu.

Pripojenie plesňových infekcií mokrým ekzémom na nohy môže byť spôsobené zvýšeným potentiálom, ktorý vyvoláva nosenie syntetických ponožiek, topánky vyrobené z materiálov, ktoré neumožňujú pokožke "dýchať".

U detí je ekzém okrem končatín často lokalizovaný v oblasti pokožky hlavy, na tvári, brade, chrbte a na hrudi. Klinický obraz u detí je rovnaký ako u dospelých, ale priebeh ochorenia je častejšie komplikovaný pridaním sekundárnej infekcie. Malé dieťa je ťažké vysvetliť, že svrbenie by sa nemalo česať, v dôsledku čoho dochádza k infekcii postihnutých oblastí v mikrotrhliniach patogénnych baktérií.

Mokrý ekzém u detí sa často vyskytuje proti alergickým reakciám na potraviny, lieky alebo je dôsledkom exsudatívnej diatézy a bronchiálnej astmy.

Dôležitým bodom pri liečbe ekzému je odstránenie svrbenia, čo spôsobuje značné nepohodlie. Stále svrbenie vedie k poruchám spánku, zhoršeniu schopnosti pracovať a vyvoláva nervové poruchy. Aké liečby sa používajú na odstránenie príznakov mokrého ekzému? Je moderná medicína schopná účinne zvládnuť túto chorobu a zabezpečiť trvalý pozitívny výsledok?

liečba

Úspešná liečba mokrého ekzému nie je možná bez identifikácie a eliminácie základných príčin ochorenia. Po prvé, je potrebné liečiť súbežné ochorenia, vylúčiť možné alergény a dráždivé látky, kontakt s ktorými spôsobuje výskyt ekzémových príznakov.

V počiatočnom štádiu liečby sa pacientovi podá kurz senzibilizujúcej liečby, čo pomôže udržať zdravie a posilniť obranyschopnosť tela. Na tieto účely sa predpisuje intramuskulárne podanie roztokov vápnika, sodíka a horčíka. Na čistenie tela používajú diuretiká (diuretiká) a enterosorbenty (Polysorb, aktívne uhlie), ktoré prispievajú k eliminácii toxínov. Podpora zdravia a posilnenie imunity pomôže prijímanie vitamín-minerálnych komplexov, injekcie vitamínov A, E, B, vymenovanie imunomodulačných látok.

Na zastavenie akútneho použitia antihistaminík tretej generácie, ktoré sa vyznačujú minimálnymi vedľajšími účinkami. Sú to drogy ako Loratadine, Desal, Tavegil, Diazolin, ktoré sa užívajú perorálne vo forme tabliet. Antihistaminiká pomáhajú zmierniť zápalový proces a zmiznutie bolestivého svrbenia. Dermatológ vyberá liečebný režim a dávkovanie.

Ak chcete upokojiť nervový systém, odstráňte podráždenie a nervové napätie pomôže sedatívam a antidepresívam. Na odstránenie nespavosti sa odporúča vymenovanie slabých liekov na spanie a sedatív.

Ak je ochorenie závažné, je indikované použitie kortikosteroidov (prednizolón, betametazón). Hormonálne lieky rýchlo zastavujú hlavné príznaky ochorenia a zmierňujú stav pacienta, ale nemôžu byť dlho používané, pretože môžu spôsobovať nežiaduce vedľajšie účinky. V prípade sekundárnej infekcie (bakteriálna, plesňová) komplexná liečba zahŕňa antibakteriálne alebo protiplesňové činidlá.

Lokálna liečba plač ekzém pôsobí lézie masti, ktoré obsahujú protizápalové a antibakteriálne zložky (kyselina salicylová, kyselina sírová, Tar, boritá masť, krém Lorinden C, masť s dusičnanom strieborným). Tradične, sušenie vlhkých úsekov použiť krém s Dimexidum, manganistanu draselného (manganistanu draselného), kyseliny boritej (2%), dusičnanu strieborného, ​​fukortsinom.

Ak chcete odstrániť príznaky ekzému na tvári alebo na pokožke hlavy, je oveľa pohodlnejšie používať aerosóly. Preparáty kortikosteroidov Polcortolón a Oxycort sú obľúbené vo forme aerosólov. Umožňujú rýchlo a účinne zastaviť zápalový proces.

Eliminácia namáčacej erózie pomáha všetkým druhom práškov, dezinfekčných a adstringentných roztokov (roztok resorcinolu, tanín). Po zmiznutí zmáčania sa používajú na ošetrenie sušených oblastí vodné kaše, blistre na báze vody alebo alkoholu alebo na báze oleja. Široko používané chladiace krémy a pasty (tar-naftalén, zinok-ihtyol, bór-zinok-naftalén). Keď sa na kožu a chronický zápalový proces svete zahusťovanie predpísané masti obsahujúce absorbovať, protizápalové a hojivé akciu (Naftalan, ihtiolovaya masti SDA-frakciu).

Po odstránení zápalového procesu a poklesu symptómov je pacientovi predpísaný priebeh fyzioterapeutickej liečby na aplikáciu pozitívneho výsledku s použitím rôznych spôsobov liečby. Široko používajte nasledujúce postupy:

 • Ozónová terapia
 • fototerapia
 • Laserová terapia
 • kryoterapia
 • magnetoterapia

Veľmi obľúbené procedúry využívajú morské riasy (talasoterapia) a obal s liečivým bahnom. Dobrý účinok majú kúpele s morskou soľou, parafínové ošetrenie. Práca nervového systému normalizuje priebeh akupunktúry a príjem bylinných odvarov. Posilniť a zlepšiť telo, zvýšiť jeho ochranné sily, pomôcť liečbe v prímorských sanatóriách (Pyatigorsk, Soči, Tskhaltubo).

Dôležitú úlohu v komplexe terapeutických opatrení má potravinové úpravy. V mnohých prípadoch je vývoj ekzému spojený s alergiou na potravu. V takýchto prípadoch hypoalergénna strava pomáha eliminovať príznaky ochorenia a dosiahnuť zlepšenie. Vychádza z vylúčenia produktov, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. Patria medzi ne:

 • Citrusové plody
 • Červené bobule (jahody, maliny, čerešne, rakytník)
 • Sladké sýtené nápoje
 • Výrobky obsahujúce umelé príchute a farbivá
 • Kuracie vajcia
 • morské plody
 • Korenie, koreniny
 • Čokoláda, káva

Okrem toho sa odporúča obmedziť používanie soli, odmietať od ostrých, nakladaných údených výrobkov, konzervovaných potravín a klobás. Z menu je potrebné vylúčiť sladkosti, múku a cukrovinky, mäsové a rybie druhy, alkohol. Prínosom bude zvyšovať v strave čerstvého ovocia a zeleniny, mliečnych výrobkov, jesť šalát s rastlinným olejom, obilniny (pohánka, ovos, ryža), diétne mäso a zeleninové polievky. Odporúča sa posilniť režim pitnej vody. Mali by ste vypiť aspoň 2 litre tekutiny denne. Pomôže to očistiť telo toxínov. Môžete piť ako bežné pitie a minerálnu vodu, kompoty, džúsy, bylinné a zelené čaje.

Komplex lekárskych opatrení, vrátane liekov, životného štýlu a výživy, sa môže účinne vyrovnať so symptómami ochorenia, eliminovať nepohodlie a zabezpečiť trvalý pozitívny výsledok.

Liečba namáčacieho ekzému s ľudskými liekmi doma

Ako doplnok k hlavným metódam liečby môžete použiť recepty tradičnej medicíny. Mnohé z nich boli testované už desaťročia a spoľahlivo eliminovali nepríjemné príznaky mokrého ekzému. Dobrý terapeutický účinok je fitovanny, pleťové vody a kompresie s odvarom bylín, požívanie infúzií na báze liečivých rastlín, ktoré majú protizápalový účinok.

Na odstránenie opuchu a zápalu aplikujte obklady rakytníka a jedlého oleja. Príjemné ovocné kúpele s morskou soľou a vodnými roztokmi s uhorkou soľanky. Nádherný reštaurovací efekt dáva teplé kúpele s odvarom harmančeka, celandínu, dubovej kôry, rakvy, borovicových ihiel. Na odstránenie svrbenia a podráždenia môžete do kúpeľa pridať éterické oleje: čajový strom, levanduľ, ylang-ylang.

Dobré schnúce sušiace plochy komprimujú hydratovaný vápno a rastlinný olej. Zložky na prípravu majú 1: 1.

Exprimovaný protizápalový účinok má masť s prídavkom liečivých rastlín. Na jeho prípravu vezmite jednu lyžicu sušených listov vŕbového čaju, lopuchu, heřmánek. Bylinný odber sa naleje do 200 ml vody a odparí sa pri nízkej teplote po dobu 30 minút. Po zahustení zmesi sa prefiltruje, ochladí a zmieša s lyžicou glycerínu a masla. Masť pripravená týmto spôsobom sa aplikuje na postihnuté časti tela 2-3 krát denne.

Tradičná medicína odporúča odloženie liečivých rastlín na príjem, čo pomáha zmierniť zápalový proces a má posilňujúci účinok na telo. Na tieto účely môžete použiť odvar z kožešiny, viburnum, celandine, šalvia.

Rada. Pred použitím ľudových receptov je potrebné získať súhlas ošetrujúceho lekára, ktorý bude brať do úvahy možné kontraindikácie a individuálne charakteristiky pacienta.

recenzia

Referenčné číslo 1

Už niekoľko rokov môj mokrý ekzém je na nohách. Pripájam ho k zlomenému metabolizmu a zvýšenej diaforéze. V dôsledku vytvárania vredov, ktoré sa neustále namočia, sa do ekzému pripojila huba.

Zaobchádzalo som neustále, ale bez veľkého úspechu. Lekár predpisuje antifungálne masti, hormóny. Ochorenie sa stráca na chvíľu, potom sa znova vráti. Chcem skúsiť kryoterapiu, hovoria, že liečba za studena je dobrá.

Referenčné číslo 2

Mokrý ekzém v mojej ruke je liečený ľudovými prostriedkami. Nedôverujem liekom, najmä hormonálnym liekom, ktoré lekári radi predpisujú. Myslím, že existuje viac škody ako dobra.

Pomáhajú mi ručné kúpele s morskou soľou, s vývarmi z rôznych bylín. Okrem toho si mačkám ruky so zinkovou a boritovou masťou, dodám lotion s uhorkou soľanky, manganistanom draselným, fukarcinom. To pomáha sušiť vlhké oblasti a zmierňuje zápal. Okrem toho, ja sám často robím masti na báze glycerínu a odvar z heřmánek alebo dubovej kôry. Takéto masti zmäkčujú pokožku a odstraňujú svrbenie.

Ako liečiť zvlhčujúcu dermatitídu: diéta, masti, systémové lieky, tradičná medicína

Mokrá dermatitída je špecifickým zápalom kože, ktorý sa vyznačuje tým, že sa na povrchu objaví začervenanie, na ktorom čoskoro vzniknú trhliny, ktoré vylučujú hnis alebo šťavu. Ochorenie sa môže objaviť pri vystavení kože rôznym faktorom: mikróbom, alergénom, škodlivými vonkajšími faktormi. Príčiny môžu tiež pochádzať z chorôb vnútorných orgánov, najmä tráviaceho systému.

Môže sa vyskytnúť akútna mokunušská dermatitída v každom veku, ale jej prejavy v rôznych obdobiach života sú odlišné. Liečba patológie - komplex, kombinujúci príjem systémových liečiv a aplikácie na postihnuté oblasti krémov alebo masti. V niektorých prípadoch je nevyhnutná intervencia dermatológa, ktorý otvorí všetky blistre alebo časť z nich, po ktorej sa bude liečiť rana.

Príčiny tejto choroby

Mokré dermatitída sa rozvíja vďaka 2 skupinám príčin - vnútornej a vonkajšej. Prvá skupina zahŕňa ochorenia:

 • žalúdka a čriev;
 • pečene;
 • pankreasu;
 • obličky.

Všetky tieto ochorenia vedú k tomu, že sa v tele objavujú "nesprávne" a dokonca toxické látky, ktoré sa zvyčajne netvoria alebo sa rýchlo eliminujú. Telo sa ich pokúša stiahnuť po koži a v dôsledku toho sa poškodí.

Externý spôsobuje zápalové kožné ochorenie - je: kontakt s chemickými látkami (napríklad v práci alebo doma), a potom zadaním reprodukcie na plesňové kožné alebo bakteriálnej flóry. To je možné iba za podmienok uvedených v kožných lézií: Keď mikrotrhliny v tých miestach, kde je trenie na oblečenie, pásy alebo topánky.

V závislosti od hlavných príčin môžu byť lupiny:

 • Profesionálne (vyskytuje sa v dôsledku kontaktu so škodlivými látkami vo výrobe);
 • pyokokálny, ak bol spôsobený bakteriálnou flórou;
 • dermatomykóza (jej príčina je huba);
 • každodenne - je to dermatitída spôsobená lupinami, ku ktorej dochádza v dôsledku častého kontaktu pokožky s chemickými výrobkami pre domácnosť.

Existuje aj vyčistenie atopickej dermatitídy. To sa vyskytuje u ľudí s genetickou predispozíciou: Ak je obaja rodičia majú túto patológiu, možnosť byť chorý, je 81%, v prípade, že chorý len jeden z rodičov - 56%. Vyvolať ochorenie špecifické okolnosti: narušenie alebo centrálnej alebo autonómny nervový systém, kožné pasce alergény (látky, ktoré spôsobujú nesprávne reakciu imunitného systému), chronický stres, použitie neobvyklých výrobkov, cestovať do oblastí s iným podnebím.

Ak sa u osoby, ktorá nemá dedičné poruchy v imunitnom systéme, vyskytne kontakt s alergénom, vyvine sa alergická dermatitída. On nemá tendenciu opakovať seba, na rozdiel od jeho atopického náprotivku, okrem toho, že osoba je neustále v kontakte s alergénmi.

príznaky

Dieťa a dospelý majú mierne odlišné príznaky, takže sa s nimi zaobchádza oddelene.

Manifestácia u detí a adolescentov

Mokrá dermatitída u dojčiat a detí vo veku do 3 rokov sa prejavuje tvorbou sčervenania, na ktorom sa čoskoro objavia ospalé vredy a z nich sa uvoľní číra tekutina. Potom sú tieto oblasti pokryté krustami. Lokalizovaný zápal na lícach a za ušami, na kolenách a kolenách. Veľmi zriedkavo poškodenie tkaniva postihuje telo.

U detí vo veku 3 - 12 rokov sa ochorenie vyznačuje výskytom opuchov a začervenania krku, zadnej časti rúk, lakťov a pod kolenami. Na mieste začervenania sa čoskoro objavia ešte červenejšie oblasti, bubliny, ktoré pri otvorení vytvárajú lesklé ružové "ostrovy" - eróziu. Potom sa oblasti zápalu prasknú a stanú sa bolestivé, z trhlín sa uvoľní číra tekutina.

Ovplyvnené oblasti sú silne svrbiace. Dieťa ich hrebeňom v dôsledku toho prináša infekciu a namiesto pokladu z trhlín začína byť hnisom. Hojenie zápalu je indikované výskytom kôr a zníženie sčervenania. Tam, kde sa nachádzali ohniská vlhkej dermatitídy, škvrny zostali tmavšie ako okolitá koža.

U dospievajúcich sa prejavuje 12-18 rokov prejavu opuchnutého zápalu kože v porovnaní s predchádzajúcim. Rozdiel je v tom, že postihnuté oblasti môžu spontánne zmiznúť, alebo tak náhle rastú.

Manifestácia u dospelých

Plač telo dermatitída dospelých vyzerá začervenanie a opuch po častiach, na ktorých bubliny sa objaví krátko, potom sa striedajú s hladkými a mokvanie eróziou, krusty a praskliny. Obľúbené miesta zápalu: prírodné telo záhyby, záhyby kĺbov, chrbta rúk a nôh. U dospelých sa na tvári a krku objaví zvlhčujúca dermatitída. Choroba je sprevádzaná pocitom napätia, svrbenia a pálenia. Osoba trpí aj kvôli kozmetickému nedostatku.

diagnostika

Mokrá dermatitída je veľmi podobná ekzému (chronický zápal kože). Odlišuje sa iba tým, že:

 • postihnuté oblasti sú opuchnuté;
 • objavujú sa viac červených škvŕn a vezikúl;
 • bubliny môžu byť naplnené hnisom;
 • V zápalových ohniskách sa objavujú trhliny rôznych hĺbok.

Tieto rozdiely nie sú vždy viditeľné voľným okom, preto je potrebná odborná diagnostika na predpisovanie správneho ošetrovania lupín. Vykonáva ju dermatológ na základe vizuálneho vyšetrenia a vykonávania kožných testov postihnutých oblastí.

liečba

Ak chcete vedieť, ako liečiť lupienkovú dermatitídu, musíte najprv určiť príčinu tejto choroby a odstrániť ju. V opačnom prípade bude potrebné vybrať čoraz silnejšiu masť, ktorá len dočasne odstráni príznaky a za chvíľu sa objavia. Ak je príčina v kontakte s toxickými chemikáliami, musíte ich prestať používať, zvýšiť ochranu pri práci s nimi (napríklad nosiť rukavice alebo použiť respirátory) alebo dokonca zmeniť prácu. Ak je dôvodom alergie na potraviny, musíte zistiť, ktoré z nich a vylúčiť ich.

Po druhé, liečba namočenej dermatitídy u dospelých aj detí si vyžaduje dodržiavanie hypoalergénnej diéty. V rôznych vekových kategóriách a prípadoch je pojem "hypoalergénny" iný.

Takže ak sa vyvinie zápal kože u dojčiaceho dieťaťa, dojčiaca matka sa musí vzdať stravovania:

 • ochutenie;
 • červená zelenina, ovocie a bobule;
 • morské plody;
 • údené produkty;
 • všetky výrobky, ktoré obsahujú kakao;
 • vývar z rýb, mäsa a húb;
 • cesnak a cibuľa;
 • žetóny;
 • sýtené nápoje.

Bude musieť znížiť spotrebu sladkostí a chleba, a zo skupiny mliečnych výrobkov sú len kyslé mliečne výrobky. Dodržujte strava až do konca dojčenia a ak prejdete na zmes, vezmite si iba jednu látku označenú ako "hypoalergénna".

Ak dieťa, ktoré práve zaviedlo návnadu, ochorenie, je zrušené počas 3-4 týždňov, úplne sa prestaví na zmes alebo dojčí. Keď príznaky zvlhčujúcej dermatitídy pretrvávajú, iné potraviny sa používajú na doplnkové kŕmenie.

U detí starších ako jeden rok a dospelých počas liečby sa z potravy odstránia všetky potraviny, ktoré sú určené pre dojčiacu matku. Môžete jesť kašu (najmä ryžu), cestoviny, zemiaky, chudé varené mäso a ryby, zelené jablká a hrušky.

Tretím bodom liečby lupín je hypoalergizácia prostredia okolo pacienta. Jedná sa o každodenné správanie v domácom mokré čistenie, vysielať niekoľkokrát denne, ak je to možné - premiestnenie ho do miestnosti, kde bude ťažké závesy a koberce, a knihy a hračky budú buď chýba, alebo sa v uzavretých skriniach.

Po štvrté sú systémové lieky vo forme tabliet, kapsúl alebo práškov vo vážnych prípadoch vo forme injekcií:

 • antihistaminiká;
 • sorbenty;
 • mliečne kultúry baktérií;
 • prostriedky na zachovanie imunity;
 • enzýmy;
 • s hojením - antibiotiká;
 • v závažných prípadoch s porážkou veľkých oblastí - glukokortikoidných hormónov.

Tiež by malo byť použité minimálne množstvo (ktoré nespôsobuje ďalšiu alergizáciu) liekov na liečbu ochorenia spôsobujúceho lupiny.

Lokálna liečba

Toto je povinná zložka liečby mokrej dermatitídy. Jeho voľba vykonáva dermatológ na základe tých symptómov, ktoré vidí na koži.

Pri malých léziách, mierne bolestivých a svrbivých sa používajú látky s antihistaminikami, napríklad emulzia Fenistil-gel alebo Fenistil na vonkajšie použitie.

Prejavy strednej závažnosti, aby pomohla odstrániť tieto krémy ako Elidelu alebo Protopic. Prvá z nich je predpísaná pre deti od 3 mesiacov, druhá od 2 rokov a iba v dávke 0,03%. Tieto lieky sú skupinou inhibítorov kalcineurínu, a inhibujú "nezdravé" lokálne kožné reakcie imunity, pričom by nepôsobila na rohové váhy, kožných cievnych buniek a tie bunky, ktoré sú zodpovedné za jeho aktualizácie (teda nedochádza atrofia kože).

Pri zápaloch miernej závažnosti a tiež pri liečbe detí od 1 roka sa používajú lieky na báze zinku (Koža, Zinokap, Sudokrem, Desitín).

V prípade, že zápal má sklon sa šíriť, čo spôsobuje vážne svrbenie a nemožno odstrániť vyššie uvedenými lieky používané hormonálne krémy z plaču dermatitídu, ktoré obsahujú analógy hormónov nadobličiek. Existuje veľa z nich, líšia sa silou účinku a majú byť predpísané iba lekárom. Príklady týchto nástrojov: "Fliksotid", "Elokom", "Afloderm". Keď je exprimovaný namočiť sa najlepšie používajú nie vo forme mastí a vo forme krému alebo emulzie.

Ak je koža pokrytá bublín, ktoré sú otvorené v sterilných podmienkach, načo sa rany pôsobí antiseptiká, farbivá obsahujúce anilín (brilantné zelený roztok fukortsin). Jód pre ošetrenie rán sa nepoužíva.

Ako liečiť ochorenie, ak rany produkujú veľké množstvo bezpulínovej tekutiny? Na tento účel naneste sušička: so slabým roztokom manganistanu draselného, ​​kyseliny boritej. O niečo neskôr, keď zapálené zóny vyschnú, použite lieky rozpustné vo vode (Levomecol) a anilínové farbivá.

Identifikovať hubové a bakteriálne flóry (najmä keď sú lokalizované miesta vlhký dermatitídu na nohách) z postihnutej oblasti vziať semeno. Ak sú prítomné, sú pridelené kombinované (obsahujúci ako antibiotikum a antifungálne činidlá a anti-zápalovú zložku) prípravky: pimafukort, trider. Ak existuje len sejacie húb, sa uchýlil k použitiu dvoch nástrojov - antimykotické (ketokonazol, mikoseptin, Ifenek) a jeden z protizápalové: glukokortikoidy, inhibítory kalcineurínu, alebo prostriedku na báze zinku.

Povinnou zložkou akejkoľvek lokálnej liečby je nápravná opatrnosť. Neumožňujú pokožke nadmerne osušiť, obnoviť jej vyváženie tuku a ochranné funkcie. Aplikujú sa 15 minút pred použitím iného (najmä hormonálneho) lieku. Jedná sa o: Physiogel AI, Mustela, Topek-cream, Aven a ďalšie.

Metódy tradičnej medicíny

Možno po konzultácii s lekárom požiadať a liečiť ľudové prostriedky:

 1. Lotióny s odvarom z listov a koreňov z celandínu - vo fáze výskytu bublín.
 2. Liečba zápalových oblastí s infúziou harmančeka - v ktorejkoľvek fáze.
 3. Pleťové vody s kôrou dubu - so silným zmáčaním.
 4. Krémy s infúziou brezových púčikov - s vážnym svrbením.
 5. Strúhané surové zemiaky, ktoré sú vložené do vrecúšok zo sterilnej gázy a fixované v noci na silne vlhké oblasti.