Hlavná

Bradavice

Príznaky a liečba žihľavky Ako liečiť včely s alergiami doma

Alergická žihľavka je kožná reakcia na alergén. Hlavným príznakom sú veľké pľuzgiere, ktoré vyzerajú ako kousnutia hmyzu alebo horčica. Táto choroba je sprevádzaná ťažkým svrbením, takže liečba by mala začať v krátkom čase.

Keďže vyrážky môžu mať rôzne príčiny, táto choroba je jednou z najťažších diagnostikovaných. V tomto ohľade pacient absolvuje dôkladnú prehliadku, ktorú určí lekár alergolog-imunológ. Osobitnou ťažkosťou je chronická žihľavka, trvajúca viac ako 2 mesiace.

Mladé deti sú najzraniteľnejšou skupinou vo vzťahu k tejto chorobe. V priebehu rokov boli reakcie tohto druhu výrazne potlačené, ale je pozoruhodné, že trinásťročný vek je smrteľným okamihom pre ľudí náchylných na alergie. Tieto vekové "prekvapenia" sú osobitne dôležité pre ženskú časť populácie.

dôvody

Výskyt žihľavky je najviac ovplyvnený ľuďmi, ktorí majú iné príznaky alergie (bronchiálna astma, senná nádcha, potravinová alergia atď.)

Hlavné príčiny urtikárie:

 • teplo, chlade, tlak, pot;
 • niektoré lieky, ako napríklad aspirín, kodeín, ibuprofén alebo iné nesteroidné protizápalové lieky;
 • niektoré prídavné látky v potravinách, ako sú farbivá a konzervačné látky.

V 20% prípadov je alergická žihľavka spojená s reakciou imunitného systému na potravu a kontakt s rastlinami a zvieratami. U zvyšných 80% pacientov je ťažké určiť príčiny urtikárie, krvné testy a kožné testy, spravidla dávajú negatívne výsledky.

Klasifikácia choroby

Alergia vo forme urtikárie sa môže prejavovať rôznym stupňom závažnosti a za rôznych okolností, na základe ktorých lekári identifikovali niekoľko svojich typov.

 1. Akútna - charakterizovaná náhlym nástupom, výskyt svrbenia a pálenia kože a potom výskyt pľuzgierov a hyperemia. Názov je dôsledkom súbehu symptómov s horúčavou žihľavou. Blistre môžu byť veľké a malé veľkosti. Prvky sa môžu zlúčiť a získať obrovskú veľkosť. V takýchto prípadoch dochádza k porušeniu všeobecného stavu s výskytom horúčky, zimnica.
 2. Chronické prejavy dlho trpia na pacienta. Avšak nie sú tak výrazné a niekedy ich pacienti nevšimnú naraz, čo oneskorenie momentu hľadania pomoci.
 3. Edém Quincke - pokračuje v akútnej forme, nazýva sa to aj obrie urtikária. To sa cíti náhle. Na tele sa objavuje obmedzená tekutosť, ktorá zachyti pohlavné orgány alebo tvár. V oblasti opuchu koža nadobúda hustú elasticitu, ktorá sa stáva bielej alebo ružovej farby. Bolestivé miesto je neustále svrbenie, pocit pálenia. Po niekoľkých hodinách alebo 24 hodinách prechádza pýcha sama. Ak je prípad vážny, potom je možný smrteľný výsledok.
 4. Opakujúce sa - charakterizované vzhľadom na pľuzgiere na rôznych miestach s rôznymi časovými intervalmi. Klinicky sa okrem kožných prejavov môže vyskytnúť slabosť, malátnosť, bolesť hlavy, horúčka, myalgia a artralgia.

Príznaky alergickej žihľavky

V prípade urtikárie hlavným príznakom, ktorý ju odlišuje od iných typov alergických reakcií, je výskyt pľuzgierov na koži (pozri foto).

Vo vzhľade sa pľuzgierka podobá vyčnievajúcej časti kože ako stopa z hmyzu alebo popáleniny opustené žihľavou. Dotknuté miesto je sprevádzané svrbením. Môže byť sčervenanie. Najčastejšie vyrážka má symetrický charakter.

Počet blistrov je tiež individuálny, líši sa od niekoľkých spotov až po sto. V závažných prípadoch existuje toľko škvŕn, ktoré sa spájajú a pokrývajú celú pleť. Veľmi zriedkavo sú príznaky, ako je vracanie a nevoľnosť. Označujú podráždenie sliznice gastrointestinálneho traktu, čo je veľmi nebezpečné.

Ako liečiť alergickú urtikáriu

Úspešnosť liečby alergickej urtikárie o 90% závisí od toho, či bude možné identifikovať príčinu - špecifický alergén a odstrániť ho. Pri konštantnej prítomnosti dráždivého faktora v krvi bude dostatočný počet imunoglobulínov, ktoré detoxikujú. To znamená, že vyrážka nezmizne.

Ako liečiť alergickú urtikáriu na prvých projektoch:

 1. Odstráňte alergén, ktorý spôsobil nedostatočnú imunitnú odpoveď tela. V prípade liekov sa pacientovi zavádza celoživotný zákaz vhodnej skupiny liekov.
 2. Intravenózne vložte glukonát vápenatý na zmiernenie opuchu.
 3. Začnite užívať lieky, ktoré blokujú tvorbu histamínov.
 4. V prípade chronickej žihľavky je predpísaná autolymphocytoterapia - šesťnásobná subkutánna injekcia lymfocytov vlastnej krvi pacienta.

Dodržiavanie všetkých možností liečby eliminuje príznaky akútnej urtikárie. Na pokožke nie sú stopy, sliznice slizníc a svrbenie zmiznú.

Ak urtikária spôsobí veľa faktorov alebo sa nemôže vylúčiť kontakt s významným faktorom, potom je potrebné užívať antihistaminiká (claritín, diazolín, telfast). Pri zvlášť závažných formách urtikárie sa používajú krátkodobé lieky s glukokortikoidmi.

Topicky na zníženie svrbenia a vyrážky masti na báze oxidu zinku (zinkové pasty tsindol), v ťažších prípadoch môže lekár predpísať masti a krémy, ktoré obsahujú kortikosteroidy, napríklad Advantan, Elokim.

Diéta je mimoriadne dôležitá pre zotavenie

Môžete liečiť alergickú urtikáriu vylúčením určitých potravín z vašej stravy, inými slovami, pacient potrebuje prísnu diétu.

Ktoré produkty sa majú odstrániť, je určená experimentálnou metódou: je potrebné vylúčiť jeden alebo iný produkt pri sledovaní reakcie organizmu.

Nižšie je zoznam produktov, ktoré najčastejšie spôsobujú alergickú reakciu:

 • mäso, droby, vajcia, živočíšny tuk;
 • ryby, kaviár z rýb, krevety, slávky, chobotnice;
 • paradajky, zeler, zemiaky, reďkev, tekvica, morská kel, huby;
 • ostrých odrôd syrov, nakladaného syra;
 • orechy, bobule, citrusové plody;
 • exotické ovocie, všetky ovocie sú červené;
 • konzervované jedlá, krekry, čipy, hamburgery, instantné polievky;
 • čokoláda, káva s aromatickými prísadami (suchý smotan, amaret, karamel);
 • korenené jedlá a koreniny (cibuľa, cesnak, koriander, mäta, horčica, korenie).

Hypoalergénna strava sa vždy vyberá individuálne a trvá od troch týždňov pre dospelých a nie viac ako týždeň pre deti.

Úrazy alergické na pokožku: príznaky na fotografii, ako sa liečiť, strava alebo čo môžete jesť?

Každá tretia osoba aspoň raz v živote trpí alergiami v podobe žihľavka. Čo je urtikária?

Predstavuje početné červené blistre. Samotné sú formácie malé, ale spolu vytvárajú pôsobivé veľkosti škvŕn na rôznych miestach pokožky. A sú zle svrbiace. To platí najmä vo večerných hodinách alebo v noci.

Informácie o alergiách na kožu, fotocitrách, foto ošetrení a oveľa viac čítame v našom článku.

príznaky

Existujú rôzne formy žihľavy. V závislosti od nich je lokalizácia vyrážok odlišná.

 • Akútne žihľady. Alergická vyrážka sa objaví náhle nielen na koži, ale aj na sliznici hrtanu, podnebia, pier, jazyka.
 • Chronická žihľavka. Typické príznaky zahŕňajú teplotu, bolesti hlavy, bolestivé svrbenie až po nespavosť, hnačku, nevoľnosť, neurotické poruchy.
 • Obrie urtikária. Sú sprevádzané pýchou. Spôsobuje angioedém, opuch podkožného tkaniva tváre alebo slizníc pohlavných orgánov.

Kumulácia vyrážok s jasne definovanými formami sa objavuje na rôznych miestach kože. Majú rozdielne rozmery, majú charakteristickú hustú štruktúru a jasný ružový odtieň.

Môžete vidieť, aké alergické žihľavky vyzerajú na koži, na fotografii:

príčiny

Čo môže byť alergická žihľavka? príčiny častejšie sa jedná o potravinové výrobky, lieky. Najjednoduchší a najdostupnejší spôsob, ako nájsť páchateľa alergie, je analyzovať vašu diétu, nedávne udalosti, vaše zdravie.

V období jari-leto Prípady alergickej reakcie na slnko sa zvyšujú. Solárna alergická žihľavka postihuje ľudí s prerušeným metabolizmom, s ochoreniami pečene, ako aj príliš citlivými na ultrafialové žiarenie.

Viac časté urtikária od slnka vyskytuje u žien. Vyrážky sa vyskytujú na otvorených miestach tela. Môžu byť sprevádzané poruchami v práci srdca, anafylaktickým šokom.

V závislosti od patogén alergie žije aj včelstva:

 • Tepelné a studené. Zriedkavý typ alergickej žihľavky. Pri kontakte s nízkymi alebo vysokými teplotami sa pozoruje.
 • Papulózna. Spôsobené hmyzom.

diagnostika

koža je druh lakmusového testu, ktorý indikuje zmeny v tele.

Preto nemôžete ignorovať výskyt akejkoľvek vyrážky. Urtikaria neprechádza sama o sebe a vyžaduje konzultáciu s alergikom alebo praktickým lekárom.

Diagnostikujte ochorenie vizuálne na základe histórie a klinického obrazu.

potvrdiť diagnóza kožné testy. V prvom štádiu sa vykonávajú provokatívne testy s alergénmi. Vykonajte tiež všeobecný a biochemický krvný test, všeobecný test moču.

Ako liečiť alergickú urtikáriu?

Liečba: krok za krokom

Tak ako pri akejkoľvek inej alergickej reakcii predtým liečba eliminovať kontakt s alergénom.

Ak sú vyrážky vyvolané ultrafialovým žiarením, je lepšie vyhnúť sa slnečnému žiareniu. Alebo aspoň sa nezobrazí na slnku počas obdobia jeho najväčšej aktivity.

A ako na liečbu alergickej žihľavky?

A tak, krok za krokom je nasledovné:

 • Určenie alergénu a odstránenie kontaktu s ním.
 • Liečba antihistaminikami, ktorá pozostáva z aplikácie masti, užívania tabliet. Lekár predpisuje sedatíva - Diazolin, Tavegil. Na liečbu tiež predpisujú Claritin, Cetrin, Zirtek.
 • Priradené Enterosgel, Smecta, aktívne uhlie, klystír, ak je urtikária spojená s používaním alergénu vo vnútri.
 • Hypoalergénna strava vylučuje z ponuky množstvo produktov.

Liečba alergickej žihľavy je sprevádzaná bohatým nápojom. Nemôžete Požiadať o boj s kozmetickými krémami. Špeciálne masti a gély sa používajú najviac 10 dní v rade.

Prvá pomoc pre opuch Quinck môže byť vo videu:

Odstráňte otoky a svrbivé masti s chladiacim a upokojujúcim účinkom. To podporuje hojenie rán. Kožné ochorenie je liečené non-drogové metódy. fyzioterapia keď vyrážky zahŕňajú:

 • zábaly;
 • ultrafialové ožiarenie;
 • radónové kúpele;
 • darsonvalization alebo striedavý prúd.

Ovplyvnené oblasti kože sú odlišné vysoká citlivosť. V tejto súvislosti sa odporúča, aby sa s ňou zaobchádzalo jemnejšie:

 • Nervové napätie a namáhanie by sa mali vyhnúť.
 • Minimalizujte chôdzu na slnku.
 • Vezmite si teplú sprchu a použite mäkkú žinku.
 • Vyberte si pohodlné oblečenie, ktoré sa netreba a nestláčajte pokožku.

zistiť o spôsoboch liečby môžu byť na obrázku:

Tradičná medicína

Od staroveku sa ľudské lieky používajú na liečbu kožných ochorení. Tinktúry a odvar sú pripravované z dostupných bylín. Ale nie sú vhodné pre každého.

Je lepšie vyhnúť sa ľudovým prostriedkom s utrpením pollinózy - sezónnou alergickou reakciou na peľ rastlín. Nezodpovedajú individuálnej neznášanlivosti.

Medzi najobľúbenejšie produkty, ktoré môžete pripraviť doma, použite:

 • Fenikelová šťava Ušetrí zo svrbenia. Zelenina sa umyje a potom ju vytlačí zo šťavy. Namočená v kus obväzu alebo gázy sa aplikuje na miesta s vyrážkami po dobu pol hodiny.
 • ďatelina tiež zmierňuje svrbenie. Ale najprv sa tráva umyje a prechádza cez mlynček na mäso. Výsledná kaša sa aplikuje na vyrážku počas 30 minút.
 • Nettle kvety prispievajú k odstráneniu alergénu z tela. Z nich pripravte infúziu a vezmite si ju denne. Môžete si kúpiť kvetenstvo slávnej rastliny v lekárni.
 • labrador tea odstraňuje svrbenie a uzdravuje poškodenú pokožku. Z bylinnej infúzie urobte kúpele, ktoré trvajú najviac 20 minút.
 • zeler platí v dvoch verziách. Celer infúzia sa užíva 1/3 šálky pred jedlom trikrát denne. Pijte čerstvú šťavu na 1 čajovú lyžičku 30 minút pred jedlom.
 • Na plávanie fialový trojfarebný. Na prípravu infúzie naplňte 2-3 litre kvetov fialiek s litrom vriacej vody. Po 2 hodinách je výrobok pripravený. Chová sa v kúpeľni.

ach spôsoby liečby urtikárie v domácnostiach a počas tehotenstva môže byť vo videu:

diéta

Čo môžete jesť s úľovou? Alergia na pokožku je zámienkou na premýšľanie o vašej strave.

Dodržiavanie diéty pre alergie (žihľavka) je jedným z dôležitých faktorov liečby. Aj keď vyrážky nie sú spojené s potravinovým alergénom, mali by ste dodržiavať diétu. Akonáhle si všimnete ružovo-červenkasté alergické kožné vyrážky na koži, ihneď vylúčte z kŕmnej dávky:

 • čokoláda, med a iné sladkosti;
 • bujóny sú mäso;
 • morské plody;
 • ryby;
 • ovocie a bobule červenej farby;
 • mandarínky, pomaranče, citróny a iné citrusové plody;
 • údené produkty, konzervované potraviny, klobásy;
 • káva, sýtené nápoje;
 • alkohol;
 • orechy.

A tu je to, čo môžete jesť s alergickou urtikáriou:

 • zeleninové polievky, varené nie na mäsovom vývare;
 • varené alebo dužinové hovädzie mäso;
 • zelenina čerstvá, dusená a dusená - uhorky, cuketu, brokolica kapusta;
 • ovocie - hrušky, zelené jablká;
 • tvaroh, jogurt, jogurt, ryazhenka, kefír;
 • cereálne obilniny;
 • cestoviny;
 • chlieb z otrúb;
 • kompót sušeného ovocia alebo nesladeného čaju;
 • smotanový, olivový alebo slnečnicový olej.

Dodržiavajte stravu počas liečby alergickej urtikárie nie je ľahké. Ale musíte pochopiť, že bez odporúčanej výživy nie je možné konečne zotaviť. Ak nechcete prechod choroby z akútnej do chronickej formy, je lepšie počkať trochu a pokúsiť sa nájsť plusy v určených potravinách. Strava trvá od 2 do 4 týždňov.

Prevencia ochorenia

prevencia Alergická žihľavka je možná len obmedzením kontaktu s alergénom.

Pre všetkých, ktorí sú náchylní na alergie, na zníženie celkového zaťaženia histamínom na tele, je dôležité dodržiavať zásady hypoalergénnej výživy.

S potravinovými alergiami vytvoriť individuálne menu bez produktov - dráždivé látky. Odporúča sa, aby ste nezjedli alebo nezjedli riad, ktorý nepoznáte.

Na prevenciu ochorenia nesmieme zabúdať o hygiene. Je potrebné sledovať čistotu pokožky. To vám umožní odstrániť nielen prachové častice, ale aj produkty aktivity mazových žliaz.

Alergická žihľavka - ochorenie kože, ktoré môže predbiehať v akomkoľvek veku. Avšak dospelí potrebujú viac času na zotavenie.

liečba zahŕňa užívanie liekov vnútri, používanie masti, fyzioterapia, ľudové prostriedky. Ale proces obnovy u detí a dospelých začína stravou. Môžete liečiť žihľavku doma, ale najprv by ste mali ísť do nemocnice. Lekár objasní diagnózu, určí typ urtikárie a predpíše účinnú liečbu.