Hlavná

Kliniky

Krvný test na ľudský papilomavírus

Ľudské papilomavírusy sú skupina vírusov, ktoré poškodzujú epiteliálne tkanivá, najmä kožu a sliznice. Patogény sa prenášajú kontaktom, najčastejšie podľa pohlavia, takže muži aj ženy trpia HPV.

Ľudské papilomavírusy spôsobujú výskyt rôznych novotvarov na koži a slizniciach. "Ručné práce" HPV sú:

 • vulgárne a ploché bradavice;
 • plantárne bradavice (chrbtice);
 • genitálne a ploché bradavice;
 • papilloma;
 • Bovenoidná papulóza.

HF okrem toho vedie k tvorbe cervikálnej neoplázie.

Všetky tieto javy sú nepríjemné, ale nie smrteľné. Všetky nedostatky pokožky a slizníc sú teraz ľahko ošetrené jednoduchým odstránením. Ale nebezpečenstvo je, že niektoré podtypy HPV sú onkogénne - to znamená, že v priebehu času sa ich novotvary môžu stať malígnymi.

Presná diagnóza je prvou fázou plnohodnotnej liečby, takže je veľmi dôležité vykonať testy predpísané lekárom. V tomto článku budeme zvážiť, v akých situáciách sa podáva krv pre HPV.

Indikácie pre dodanie testov HPV

HPV je dnes jednou z najčastejších sexuálne prenosných infekcií. Ide o to, že kondómy nie sú spoľahlivo chránené proti nej. Papilloma alebo condyloma môže byť mimo oblasť, ktorá uzatvára kondómy a sliznice sú zraniteľné voči vírusu vzhľadom k nedostatku ochrany stratum corneum. To je tiež bežné v orálno-genitálnom spôsobe prenosu infekcie.

Často sa HPV úspešne potláča imunitným systémom a nevyvoláva žiadne klinické prejavy. Zároveň nie vždy zmeny, ktoré spôsobuje vírus, sú viditeľné voľným okom. Stáva sa, že na koži nie sú žiadne rastliny, ale postihujú sa sliznice. Úzkosť by mala spôsobiť nasledovné príznaky:

 • bolesť počas pohlavného styku, rozmazanie krvi u žien po PA alebo injekcii striekačky;
 • pálenie a bolesť uretry u mužov;
 • bolesť v konečníku počas defekácie, pocit cudzieho telesa v konečníku;
 • neplodnosť, potrat.

S týmito príznakmi alebo s výskytom kondylómu, papilómov v perineu, na pohlavných orgánoch, potrebujete navštíviť lekára. Žena - gynekológu, mužovi - urologovi. Ak chcete odovzdať analýzy HPV, odporúča sa aj v prípade, že sa to vyskytne u sexuálneho partnera, a to aj pri absencii sťažností.

Aké testy sú uvedené pre HPV

Pretože ľudský papilomavírus tropen do tkanív epitelu, na jeho detekciu zvyčajne trpí škrabaním zo sliznice. U mužov - z močovej trubice, u žien - z cervikálneho kanála. Niekedy - z orofaryngu s rektálnou sliznicou. Výsledný materiál sa posiela na test polymerázovej reťazovej reakcie (PCR). To umožňuje presné zistenie genetického materiálu vírusu v tkanivách.

Na začiatok sa vykoná kvalitatívny PCR test, ktorý určuje iba prítomnosť alebo neprítomnosť vírusu s vysokou onkogenitou bez určenia typu (skupina je identifikovaná kolektívne). Na objasnenie analýzy sa vykoná PCR s genotypizáciou, v takom prípade je možné presne určiť, ktorý typ vírusu je v tele.

Kvantitatívna metóda (real-time PCR) sa používa na stanovenie vírusovej záťaže, teda koncentrácie špecifického typu HPV v tkanivách epitelu. Existujú tri možné možnosti:

 • Lg menej ako 3 - klinicky nevýznamné zaťaženie;
 • Lg od 3 do 5 - zaťaženie je mierne, existuje riziko degenerácie tkanív;
 • Lg viac ako 5 - vysoké zaťaženie a riziko malignity.

Okrem technológie polymerázovej reťazovej reakcie sa používa metóda hybridného zachytenia (digénový test). Je to dobré v tom, že prináša kvalitatívne aj kvantitatívne výsledky. Umožňuje presne určiť deformáciu a vírusovú záťaž. Jediným negatívom sú vysoké náklady na výskum. Na tento test sa tiež používajú epiteliálne bunky získané štiepením.

Ďalší spôsob detekcie HPV u žien je morfologický. Na tento účel sa používa cytologický náter (PAP test) - bunky nanesené na snímke sa skúmajú v laboratóriu. Detekcia zmenených buniek v diagnostickom materiáli - koylocyty a dyskeratocyty - naznačuje infekciu. Ale pre presnú diagnózu je vždy predpísaná PCR analýza.

Existuje otázka a či je možné určiť alebo určiť HPV v krvi? Vykonali sa krvné testy na HPV?

Protilátky proti HPV v krvi

V skutočnosti môže byť infekcia papilomavírusom detegovaná krvnou analýzou, ale štúdia tohto biomateriálu je menej diagnostická. Prečo? Pretože prítomnosť HPV v tele neznamená nevyhnutne vývoj infekcie. Len jeho detekcia v epiteliálnych tkanivách znamená, že vírus skutočne dosiahol klinicky významnú koncentráciu a udrel telo.

Papilomavírus v krvi je určený výsledkami enzýmovej imunoanalýzy. ELISA je moderná laboratórna metóda krvného testovania. Je veľmi citlivý, takže dáva dosť presné výsledky - viac ako 90%. Princíp techniky je založený na detekcii protilátok proti infekčnému činiteľu v ľudskej krvi - v tomto prípade - na ľudský papilomavírus.

Je zrejmé, že HPV sa v tomto prípade nachádza nepriamo - "stopou" protilátok, ktoré imunitný systém produkuje proti jeho vniknutiu. Súčasne nie je možné zistiť, ktoré kmeň spôsobil reakciu, takže test ELISA neumožňuje odhaliť onkogenitu patogénu. V zásade sa ukazuje, že existuje len "kontakt" s vírusom, ktorý imunitný systém už mohol úspešne potlačiť.

Správna interpretácia výsledkov testu ELISA je ťažká aj pre odborníka, pretože špecifické protilátky proti HPV sú v testoch detegované oveľa dlhšie ako u iných infekcií.

Okrem toho, vzhľadom k povahe vírusového životného cyklu (produkuje malé množstvo vírusového proteínu, a preto vyvoláva slabú reakciu krviniek) imunitný systém nemusí zahŕňať ochranu proti "invázie", takže protilátky nie sú vytvárané.

To všetko robí to ťažké predvídať imunitnú odozvu na HPV a výsledku tohto ochorenia u konkrétneho človeka. Preto možno povedať, že enzým imunotest dokonale ilustruje priebeh mnohých chorôb v tele, ale v prípade, že HPV, že nie je príliš informatívny, a používa sa najmä pre stanovenie diagnózy. Napríklad pri detekcii HPV u ženy jej partnera môže ponúknuť robiť krvné testy, aby určila, či by mal podstúpiť vyšetrenie do hĺbky.

Ako sa pripraviť na analýzu

Venózna krv sa odoberá na analýzu a užíva sa ráno na prázdny žalúdok. Nie je potrebná žiadna osobitná predbežná príprava, sú len všeobecné odporúčania:

 • Neužívajte alkohol, nemusíte preháňať a neuplatňujte tučné jedlá predchádzajúci deň.
 • ušetrite sami, obmedzujte fyzické a emocionálne zaťaženie;
 • ukončite antivírusovú liečbu najmenej dva týždne (táto otázka sa rieši u ošetrujúceho lekára).

Takže pri diagnostikovaní HPV je najdôležitejšou otázka odovzdať náter a krvný test sa môže použiť ako ďalšia metóda vyšetrovania.

Aké testy by som mal urobiť na diagnostiku ľudského papilomavírusu (HPV)?

Virologové, odborníci na infekčné ochorenia a dermatológovia často musia riešiť infekciu papilomavírusu. V posledných rokoch sa úroveň ochorení spojených s týmto patogénom zvýšila niekoľkokrát. Väčšina patológie je zaznamenaná vo veľkom sexu. Pozrime sa na základné metódy diagnostiky vírusu.

obsah

Papilomavírusová infekcia (PVI, bradavice genitálnej, ľudský papilomavírus, pohlavná kondylomatóza, vírusové bradavice) je rozšírená skupina pohlavne prenosných vírusových patológií.

Táto anomália sa pozoruje u pacientov mužského a ženského pohlavia, charakterizovaných tvorbou papilómov na koži a slizniciach.

Dôležité! Väčšina vedcov sa domnieva, že PVI je predzvesťou vývoja rakovinových patológií (karcinóm krčka maternice, rakovina vulvy, konečníka, vagíny, úst, konečníka, penisu).

Na potvrdenie diagnózy je potrebné darovať krv na papilomavírus. Frekvencia detekcie tejto choroby sa v posledných rokoch niekoľkokrát zvýšila. Pri vykonávaní analýzy na papilomavírus sa preto očakáva pozitívny výsledok.

Najbežnejší spôsob prenosu papilomavírusovej infekcie je sexuálny. Obzvlášť sa to týka pacientov, ktorí nedodržiavajú opatrenia osobnej hygieny, majú promiskuitné sexuálne kontakty, nechránený sex atď.

Poznámka. Štatistické údaje WHO ukazujú, že táto skupina infekcií je diagnostikovaná v 82% prípadov medzi sexuálne aktívnou populáciou. Prenos PVI na sexuálneho partnera sa vyskytuje v 45-75% prípadov. V tejto súvislosti je otázka: "Aká analýza sa odovzdáva ľudskému papilomavírusu?" - je dôležitejšia než kedykoľvek predtým.

Príprava pacientov na podanie testov na ľudský papilóm

Na vykonanie čo najpresnejšej diagnózy sa pacientom odporúča správne sa pripraviť na analýzu. Je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá (niektoré sa vzťahujú len na ženy):

 • bakteriálny materiál u žien má byť vybraný v 5. alebo 6. deň od začiatku menštruačného cyklu;
 • dva týždne pred testom pre papilomavírus by mal prestať užívať určité lieky (protizápalové, antivirotiká a antibiotiká);
 • niekoľko dní pred testom na ľudský papilomavírus, musíte sa zdržať pohlavného styku;
 • Nepoužívajte sprchu a nepoužívajte tampóny dva dni pred biopsii krčka maternice.
 • deň pred výskumom by sa malo zdržať používania lokálnych antikoncepčných prostriedkov, používania antiseptik a intímnej hygieny.

Odporúčame tiež, aby ste venovali pozornosť článku: "Vírus ľudského papilómu u žien".

Dôležité! Pri vykonávaní analýzy pre papilomavírus u žien je tiež potrebné vykonať podobné štúdie pre jej sexuálneho partnera.

Papilómy sa tvoria na koži človeka

Moderné diagnostické metódy

Na diagnostikovanie pacienta je potrebné vykonať niekoľko špeciálnych testov na infekciu papilomavírusu. Ženy pred absolvovaním testu musia vyšetriť gynekológ. Pri vyšetrení na sliznici vagíny a krčka maternice lekár často objavuje charakteristický kondylóm.

Pokúsme sa pochopiť, aké testy sa vykonávajú s papilómami. Tak, aby diagnostikovali VIP, môžu lekári použiť niekoľko metód:

 • zhromažďovanie anamnestických údajov;
 • vizuálna kontrola;
 • biopsia krčka maternice;
 • PAP-smear test (cytologické skríning krčka maternice);
 • sérologické a histologické vyšetrenie;
 • vyšetrenie imunity;
 • colposcopy;
 • PCR (diagnóza DNA vírusu papilómu);
 • Digene test.

V procese zberu anamnestických údajov lekári špecifikujú, či má pacient problémy s predchádzajúcim dieťaťom, či už má sexuálneho partnera a chronické ochorenia močovej sústavy

Tip! Zistite, aké testy musíte vykonať na papilóme, môžete len v príslušných inštitúciách. Nespoliehajte sa na názory priateľiek, priateľov a kultových.

S cieľom vylúčenia endouretrálnych kondylómov je predpísaná uretroskopia. Veľkú pozornosť venujú lekári nádorom, ktoré sa nachádzajú v oblasti konečníka, perinea, na labkách a na hlave penisu.

PCR a Digene test sú najcitlivejšími metódami diagnostiky papilomavírusovej infekcie

Vizuálna kontrola

Počas klinického vyšetrenia doktor odhalí všetky typy neoplaziem (papilómy, bradavice, kondylómy). Analýza ľudského papilomavírusu u žien začína gynekologickým vyšetrením. Lekár vyšetruje vonkajšie genitálie, vyšetruje močovú rúru, vagínu a krčok na prítomnosť genitálnych bradavíc, edému a hyperemie. Bimunologické gynekologické vyšetrenie umožňuje odhaliť zápalové procesy v maternici a jej prídavných látkach. Všetky manipulácie sa vykonávajú v dobrom svetle.

Papilomavírus ústnej sliznice

Cervikálna biopsia

Keď sa vykoná biopsia, vyberie sa malý objem tkaniva. Výsledný biomateriál sa skúma pod mikroskopom. Táto metóda sa často vykonáva s podozrením na vývoj malígnych novotvarov. Je potrebné poznamenať, že biopsia je spoľahlivý spôsob, ako študovať bunkové zloženie tkaniva. Tento postup je bezbolestný, preto sa vykonáva bez anestézie. V zriedkavých prípadoch sa na anestéziu používa aerosól lidokaínu.

Pri infekcii papilomavírusom sa ako ďalšia diagnostická metóda uvádza cervikálna biopsia

Histologické vyšetrenie

Histologická metóda (vyšetrenie tkanív pod mikroskopom) je základom diagnózy onkologických novotvarov krčka maternice. Toto je najpresnejšia metóda na detekciu prekanceróznych buniek.

Farebná histologická vzorka zobrazujúca bunky epitelu slizničnej membrány vaginálnej krčnej časti maternice

Cytologické vyšetrenie

Táto metóda je zameraná na odhalenie patomorfologických (abnormálnych) buniek, ktoré v budúcnosti môžu vyvolať vývoj nádorových nádorov. Presnosť metódy závisí od mnohých faktorov subjektívnej a objektívnej povahy:

 • metódy odberu vzoriek biomateriálu;
 • profesionalizácia zdravotníckeho personálu;
 • metóda farbenia škvŕn;
 • techniky prípravy prípravkov na výskum.

Poznámka. Pri diagnostike patologických ochorení krčka maternice je predbežnou analýzou cytológia a histologickým vyšetrením je konečná fáza.

Cytologický náter pomáha určiť nielen stav sliznice vagíny, ale aj stanovenie prítomnosti baktérií

Polymerázová reťazová reakcia

Existuje veľa spôsobov diagnostikovania PVI, najpresnejšie je však analýza PCR pre ľudský papilomavírus. Vďaka tejto jedinečnej metóde dokázali lekári identifikovať aj jednotlivé typy papilomavírusov. Na rozdiel od imunologickej analýzy krvi na papilóme je PCR presnejšia, pretože odhaľuje nie protilátky voči špecifickému antigénu, konkrétne samotnému patogénu.

Princíp PCR analýzy pre infekciu uvedeným vírusom u žien je pomerne jednoduchý: v biologických tekutinách (mozgovomiechový mok, krvná plazma, synovie, lymfatické), cudzie nukleovej kyseliny koagulované s injekčnou činidla. Je tiež potrebné poznamenať, že činidlo vykazuje selektívne pôsobenie, to znamená, že reaguje len so špecifickou nukleovou kyselinou.

Sérologické testy pomáhajú určiť prítomnosť protilátok proti rôznym vírusovým činidlám

Digen

Digen test (Dajen test) na ľudský papilloma vírus - veľmi citlivá metóda, ktorá umožňuje nielen identifikovať IMC, ale tiež pre stanovenie typu vírusu a jeho klinicky prijateľné koncentrácie v tkanivách. Komplexná aplikácia Digene-testu a cytologického výskumu je "zlatým štandardom" v diagnostike papilomavírusovej patológie krčka maternice. Digene-test vám umožňuje stanoviť maximálnu koncentráciu vírusu, ktorá môže spúšťať vývoj oncoprocess. S včasnou diagnózou a primeranou liečbou je možné zabrániť rozvoju onkológie.

Tip! Gynekológov odporúča vykonávať vyššie uvedený test ako skríningový test pre ženy v priebehu 25-30 rokov, a v prípade nejasných výsledkov pri PAP analýzy.

Mikroskopické vyšetrenie biomateriálu získaného počas biopsie

záver

Existuje veľa metód na detekciu infekcie papilomavírusu. Aké testy je potrebné vykonať s papilómom, skúsený odborník by mal rozhodnúť. Hlavnou úlohou pacienta je obrátiť sa včas na kliniku s cieľom získať kvalifikovanú pomoc.

Analýza HPV: kedy a ako to urobiť, interpretácia výsledkov

Pre modernej osoby by starostlivosť o svoje zdravie malo byť prioritou pri zabezpečovaní vysokej kvality života. Navyše veda nám umožňuje vykonávať výskum o skrytých potenciálnych nebezpečenstvách. Napríklad analýza HPV umožňuje detegovať smrteľný vírus skôr, ako začne jeho deštruktívnu prácu.

Papilómy: estetika vzhľadu

Vzhľad vo väčšine prípadov je základom pre kvalitatívnu a úspešnú komunikáciu medzi ľuďmi. Odrádzajúce vady vo vzhľade sú často ťažké prekonať prekážky komunikácie. A papilómy sú jedným z tých nepriateľov. Môžu byť umiestnené na skrytých očích tela a môžu sa objaviť na tvári, na krku. Odstráňte papilómy a farmáciu a metódy babičky. Ale skôr, než budete odstrániť škaredé vzdelanie, musí byť premietaný - test HPV, aby zabezpečil, že neexistujú žiadne patogénny vírus, ktorý môže priniesť obrovské ťažkosti a spôsobiť vážne ochorenie a potom smrť.

Čo sú to papilómy?

Papilómy a bradavice sú nepríjemné neoplazmy, ktoré sa objavujú na koži a slizniciach. Sú spôsobené obyvateľmi mikrokozmu, susediacimi s človekom - hubami, vírusmi.

Papilómy sú vonkajším prejavom vnútorných problémov. A niekedy môže vírus bezpečne žiť v ľudskom tele, a nekonal sa žiadnym spôsobom. Ale stačí vydržať veľa stresu, chladu, zmenu klímy - a prosím, "nadšený nový rast" cval cez telo.

Mnohí veria, že s tým nie je nič zlého a papillóm by mal byť jednoducho odstránený v špecializovanej kozmetickej inštitúcii. Áno, je ľahké sa tieto formácie zbaviť navonok, ale je takmer nemožné, aby sa niekedy vyliečili z vírusu, ktorý ich priniesol. Veľmi často sa klienti kozmetických salónov obávajú len o vonkajšie prejavy HPV u žien. To je tiež vážna hrozba pre zdravie a život, len málo si myslia.

Čo je HPV?

Analýza HPV sa vykonáva s cieľom identifikovať problém čo najskôr a pokúsiť sa ho kvalitatívne vyriešiť. Ľudský papilomavírus (HPV) alebo ľudský papilomavírus (HPV) sa týka pomerne rozsiahleho rodu papilomavírusov (Papovaviridae). Veda určila, že tento obyvateľ mikrokosmu je odolný voči vysokým teplotám a obsahuje DNA.

Doteraz sa táto choroba považuje za jednu z najbežnejších sexuálne prenosných infekcií. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, u ľudí vo veku od 18 do 40 rokov HPV infikovalo asi 80%. Vírus ovplyvňuje bunky epitelu pokožky, slizníc, vrátane pohlavných orgánov, hrtanu, úst, očnej sliznice.

Prechádza HPV hlavne počas pohlavného styku. Je tiež potrebné zahrnúť rôzne typy pohlavia. Tiež môže byť infikovaný pri blízkom kontakte s pokožkou alebo kontaktom slizníc s infikovanými oblasťami pokožky a slizníc. Novorodenci sú infikovaní pri prechode cez pôrodný kanál. Potom sa vyvinie respiračná papilomatóza hrtana.

Vedci identifikovali viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu (HPV), a viac ako 40 z nich môže dôjsť k strate urogenitálneho traktu, análneho otvoru a u žien a mužov, a sú príčinou genitálnych bradavíc na koži.

Prečo je vírus tak strašný?

Zdá sa, že strašná vec v "tichom" ľudskom papiloma víruse, ak sú vonkajšie prejavy ľahko odstránené počas kozmetického postupu? Ide o potenciálnu hrozbu rakovinových buniek na pozadí života tohto "dieťaťa". Vedci rozdelia papilomavírusy na tri typy:

 • ne-onkogénne HPV (1, 2, 3, 5 genotypov);
 • s nízkym karcinogénnym rizikom (NKR) HPV (6, 11, 42, 43, 44 genotypov);
 • (HPV) HPV (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68 genotypov).

Vzhľad benígnych novotvarov môže vyvolať skupinu vírusov druhého typu, ktorá zahŕňa 5 genotypov. Hlavné sú 6. a 11. typ HPV, sú zistené v 90% všetkých prípadov infekcie. Najčastejším vonkajším prejavom vitálnej aktivity tejto skupiny vírusov sú genitálne bradavice (Condylomata acuminata). Ale môžu to byť keratotické bradavice, papulárne bradavice alebo kondylóm Buschke-Levenshteina.

Tretia skupina ľudských papilomavírusov je skupina s vysokým onkogénnym rizikom. Obsahuje 15 genotypov, pričom 16 a 18 typov tvorí 70% všetkých prípadov infekcie.

Moderná medicína sa ukázala aktívnu úlohu vo vzniku rakoviny HPV krčka maternice, rakoviny análny, vaginálny rakoviny, vulvy, karcinóm penisu, a rakovinu hrtanu a ústnej dutiny.

DNA vírusu prechádza bunkou v dvoch etapách: epizomálnej (produktívnej fáze) a integrovanej. V prvej fáze sa vytvárajú nové vírusy. To vyvoláva zapojenie nových buniek do patologického procesu a tvorbu benígneho nádoru na koži. Potom sa vírus začne integrovať do DNA bunky, čo spôsobuje nadmernú expresiu onkoproteínov E6, E7, ktoré slúžia ako prekancerózne zmeny. Táto fáza si vyžaduje zásah liekov a kvalitnú liečbu.

Tí pacienti, ktorým bola pridelená kontrola vírusov, sú požiadaní o to, kde sa má HPV test prejsť. Lekár to môže odpovedať. Hoci takmer všetky moderné zdravotnícke zariadenia majú potrebné diagnostické vybavenie na vykonávanie takýchto štúdií.

Kedy by som mal prejsť test na "ošklivý" vírus?

HPV analýza onkogénneho rizika umožní včas identifikovať možné ohrozenie zdravia a života. Vysiela sa iba jedným spôsobom - od človeka k človeku, ktorý sa zakorenil v hlbokých vrstvách kože. Rovnaký nebezpečný mikropodnik narastá v horných vrstvách epitelu a patologicky ovplyvňuje mechanizmus delenia buniek, ktorý vyvoláva výskyt kožných novotvarov.

Ľudstvo by už malo pamätať, že HPV je pohlavne prenosná infekcia a pravdepodobnosť infekcie sa neustále zvyšuje. Papilómy a kondylómy sú iba vonkajšie príznaky choroby. Ale jeho patologický onkologický základ s jednoduchým okom nie je viditeľný.

Len kvalitatívne vyšetrenie je schopné určiť, aký druh vírusu spôsobuje výskyt bradavíc, papilómov alebo kondylómov na koži a slizniciach. Ľudia sa často pýtajú, či potrebujú vykonať test HPV. Odpoveď je áno. Koniec koncov, vírus sa môže prenášať z človeka na človek rôznymi spôsobmi:

 • počas nechráneného pohlavného styku;
 • s blízkym kontaktom s kožou a sliznicami, na ktorých sú malé rany a praskliny, napríklad pri bozkávaní;
 • počas prirodzeného pôrodu z matky na dieťa;
 • domácnosť z dôvodu nedodržania pravidiel osobnej hygieny - vo vani, v saune, v toalete, v bazéne.

Každý, od malého veku, by mal vedieť, že používanie položiek osobnej starostlivosti iných osôb je prísne zakázané!

Vírus vo vonkajšom prostredí netrvá dlho, ale trvá krátky čas nájsť nový prístrešok.

Vedci zistili, že infekcia touto chorobou nezávisí od genetických vlastností. Iba nechránený sex, abnormálne dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a znížená imunita môžu viesť k úspešnej populácii vírusu v ľudskom tele.

Treba mať na pamäti, že HPV u žien je prvou príčinou najbežnejšej onkologickej choroby - rakoviny krčka maternice. Ak existuje žiadosť alebo svedectvo o vyšetrenie, potom odporúčanie na testy dáva ošetrujúci lekár. Taktiež rozhoduje o tom, ktoré z diagnostických metód budú v tomto štádiu účinné. Existuje niekoľko typov vyšetrení, ktoré dokážu zistiť prítomnosť ľudského papilomavírusu.

colposcopy

Kolposkopia sa vykonáva na vyšetrenie žien pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu pozostávajúceho z ďalekohľadu a osvetlenia. Umožňuje preskúmať steny vagíny a krčka maternice na prítomnosť ohniskov infekcie na sliznici. Rozšírená kolposkopia pomocou špeciálnych testov sa používa na odlíšenie onkologických útvarov a na vykonanie rozboru a biopsie na ďalšie vyšetrenie.

Cytologická metóda

Analýza HPV použitia mikroskopu sa vykoná na vzorkách steru odobratých z pošvy, a určuje prítomnosť a množstvo niektorých -diskeratotsitov a koylotsitov buniek, indikátor aktivity ľudského papilomavírusu. Výsledky sú rozlíšené podľa tried:

 • 1-2 trieda znamená žiadne zmeny vírusu;
 • Stupeň 3 vyžaduje ďalšiu diagnostiku;
 • Stupňa 4-5 označuje prítomnosť malígnych zmien.

Histologická metóda

Ak sa ukáže dôkladnejšie vyšetrenie prítomnosti vírusu a dôsledky jeho života v tele, lekár predpíše histologické vyšetrenie. Vykonáva sa na bioptických vzorkách - veľmi malá vzorka tkaniva skúmaná pod mikroskopom. Táto metóda umožňuje zobraziť modifikované bunky ovplyvnené vírusom.

Protilátky proti HPV

Krvný test na HPV môže zistiť prítomnosť protilátok proti nemu. Je to efektívny spôsob diagnostiky infekcie v počiatočných štádiách. Napokon sa objavujú protilátky v dôsledku prenikania mikroflóry do tela. Nevýhodou tejto štúdie je neschopnosť určiť typ vírusu, a preto jeho potenciálne nebezpečenstvo.

Digen-test

Najnovšou a pomerne presnou analýzou HPV je test Digene. Umožňuje určiť v čase typ vírusu, jeho kvantitatívnu koncentráciu. To je dôležité. Typ vírusu slúži ako indikátor onkogénnosti a preto potenciálnej hrozby pre zdravie pacienta. Štúdia sa uskutočňuje na základe škrabania sliznice vagíny alebo močovej trubice.

Polymerázová reťazová reakcia

PCR pre dnešok je jednou z najbežnejších metód diagnostiky rôznych chorôb, vrátane ľudského papilomavírusu. Umožňuje vám preskúmať rôzne biologické materiály, zistiť DNA vírusu a vyvodiť závery o infekcii. Táto metóda vyžaduje veľa skúseností od špecialistu, pretože nedodržanie algoritmu PCR povedie k nepravdivému výsledku.

Zvláštnosti pri vykonávaní testu HPV

Preto lekár predpísal štúdiu o HPV. Ako sa uskutočňuje analýza? Bez ohľadu na spôsob diagnostiky zvolený lekárom bude pre pacienta bezbolestný. Pri niektorých manipuláciách sa môže prejaviť len malý nepríjemný pocit.

Odborníci odporúčajú vykonať krvný test HPV na prázdny žalúdok. Zvyčajne sa robí oplotenie, čo znamená, že od večera je lepšie nič jesť. Odporúča sa odobrať alkohol a pikantné jedlo 2-3 dni pred vykonaním testu. Hoci niektorí odborníci tvrdia, že alkohol, jedlo a denná doba nemajú vplyv na vitálne znaky ľudského papilomavírusu.

Ak sa materiál odoberá z genitálií, obmedzenia pri príprave na analýzu sú:

 • odmietnutie počas 2-3 dní od sexuálnych kontaktov;
 • odmietnutie niekoľkých dní pred tým, ako sa test vykoná z použitia antibakteriálnych prostriedkov intímnej hygieny;
 • 2 hodiny pred odstránením náteru sa odporúča močiť.

U žien menštruácia slúži ako obmedzenie a 2-3 dni po jej ukončení. Antikoncepčné lieky zavedené do vagíny, a to sú masti, čapíky, gély, môžu ovplyvniť výsledky. Preto sa musia tiež zlikvidovať niekoľko dní pred odstránením škvrny alebo biopsie.

Dešifrovanie výsledkov analýzy HPV

Analýza HPV u mužov a žien je dobrým spôsobom, ako identifikovať problém a zabrániť jeho vývoju. Dešifrovať výsledky len kvalifikovanými špecialistami. Všetky odporúčania mimo špecializovanej inštitúcie majú len indikatívny charakter a nemajú spôsobovať samoliečbu.

Ľudský papilomavírus je potenciálne nebezpečný pre ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku. Je zaznamenané, že až vo veku 30 rokov vo väčšine prípadov infekcie dochádza k takzvanému spätnému vývoju - vírus zmizne z tela bez toho, aby mal čas na jeho poškodenie. Ale čím je pacient starší, tým väčšie je riziko degenerácie vírusovej infekcie na onkologické ochorenie.

Najčastejšie nájdete otázky týkajúce sa čítania výsledkov testu Digene. Sú jednoduché. Ak na prijatom formulári s výsledkami prieskumu existuje nápis "DNA nezistená", môžeme hovoriť o úplnej neprítomnosti vírusu. Ale tam môžu byť iné poznámky. Nápis "menej ako 3 lg" označuje prítomnosť vírusu v tele v nevýznamnej koncentrácii. Výsledok "3-5 Lg" hovorí, že množstvo patogénu je potenciálne nebezpečné. Ale nápis "viac ako 5 Lg" charakterizuje koncentráciu vírusu ako veľmi vysokú.

Mnohí pacienti majú záujem o to, koľko analýz sa vykonáva na HPV. Odpoveď závisí od typu diagnózy a možností lekárskej inštitúcie. Zvyčajne sa výsledky môžu získať po 2-3 dňoch.

Čo znamená výsledok?

Analýza HPV analýzy sa vykonáva v klinickom laboratóriu len odborníkom. Pre pacienta sú vysvetlenia nasledovné:

 • fráza "referenčné hodnoty" sa vzťahuje na jeden výsledok - vírus nebol detegovaný;
 • v prípade, že štítok hovorí "pozitívny výsledok" v biologickom materiáli nájdených onkogénne typu vírusu a riziko karcinómu krčka maternice, alebo iných nádorov je veľmi vysoká;
 • môže byť nápis "negatívny výsledok" vysvetlený nasledovne: onkogénne typy vírusov nie sú detegované, ale existuje možnosť infekcie inými typmi HPV.

Čo môže ovplyvniť výsledok?

Nie vždy výsledky výskumu obsahujú spoľahlivé informácie. Ľudský faktor môže hrať krutý vtip. Laboratórny technik môže nesprávne prijať materiálový príjem a potom porušiť podmienky jeho ukladania. Môže dôjsť k nedostatku výsledkov kvôli malému množstvu vírusu, ktorý nie je schopný určiť pomocou tejto techniky alebo pomocou takýchto zariadení. Existujú aj iné nuansy.

Kontaminácia materiálu môže spôsobiť falošne pozitívny výsledok. V každom prípade je najlepšie opakovať všetky testy po určitej dobe.

Dôležité poznámky

Vírus ľudského papilómu je nepochybne veľmi nebezpečný a prehnaný. Ale ľudia by si mali pamätať, že nie vždy infekcia HPV vedie k onkologickým ochoreniam. Treba tiež poznamenať, že v niektorých prípadoch je infekcia komplexom vírusov a nie iba jedného typu. Pre spoľahlivú diagnózu je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie, ktoré umožňuje čo najpresnejšie stanovenie diagnózy a zvolený spôsob liečby.

Liečba HPV

Často je dostatočné diagnostikovať HPV u žien. Čo je to? Takúto otázku žiadajú tí, ktorí o takomto probléme nikdy nepočuli. V ľudskom papiloma víruse dochádza v niektorých prípadoch k rakovine orgánov močového mechúra, hrtanu a ústnej dutiny.

V mladom veku nie sú prípady spontánneho vyliečenia HPV nezvyčajné. Starší vek však stimuluje vývoj komplikácií vo forme rakoviny. Liečiť to isté s pomocou liekov z infekcie vírusovou infekciou je dnes nemožné - stopercentný výsledok nie je daný žiadnym liekom. Preto je základom liečby - symptomatická a antivírová terapia, ako aj imunostimulačné techniky.

Analýza HPV podľa metódy zvolenej lekárom je spôsob, ako sa dozvedieť o svojom zdraví a možnom ohrození vo forme vírusu. Vykonanie takého prieskumu by sa malo kombinovať, aby sa získali najspoľahlivejší výsledok av prípade potreby aj kvalitné ošetrenie.

Hlavné typy testov na papilóm, zvláštnosti ich plotu

Papilomavírus alebo HPV je mikroorganizmus s desiatkami poddruhov. V závislosti od toho, aký kmeň vírusu je u človeka, dochádza k určitým zmenám na koži, slizniciach a vnútorných orgánoch.

Obzvlášť nebezpečné sú HPV, súvisiace s onkogénnym poddruhom, to znamená, že zvyšujú riziko malígnych ochorení. Analýza papilomu, ktorá bola vykonaná včas, pomáha vytvoriť kmeň papilomavírusu a podľa toho dostávať antivírusovú liečbu, ktorá je tiež prevenciou rakoviny.

Príčiny HPV

Ľudský papilomavírus je jedným z najrozšírenejších vírusov na svete.

Vírus sa prenáša iba z človeka na človeka, ale niekoľkými spôsobmi. Najzákladnejšia je sexuálna a môže to byť ako tradičný sexuálny kontakt, tak orálny alebo análny. Skok HPV môže od matky v procese pôrodu dieťaťa a často po chvíli sa objavia papilómy v ústach a hrdlo dieťaťa.

Často sa papilomavírus prenáša prostredníctvom kontaktu, čiže prostredníctvom poškodenej kože alebo pri používaní určitých osobných predmetov rôznymi ľuďmi. Mikroorganizmus dokonale udržuje životaschopnosť vo vlhkom a teplom prostredí, takže jeho majiteľ sa ľahko môže stať po návšteve kúpeľa alebo bazéna.

Zvýšte riziko infekcie určitými vlastnosťami sexuálnej aktivity. Je to skorý štart, častá zmena partnerov, sexuálne prenosné choroby a potraty žien. Pohlavne sa HPV vo väčšine prípadov infikuje ženami, ktoré lekári spájajú s anatomickými vlastnosťami štruktúr ich pohlavných orgánov.

Vírus papilómu sa nie vždy prejaví okamžite, vo väčšine prípadov pred jeho výskytom na koži a sliznici prechádza niekoľko mesiacov a rokov.

Pri aktivácii patogénu je na vine niekoľko provokačných faktorov, ktorými sú:

 • Vyjadrené oslabenie imunitného systému. Toto sa pozoruje po závažných infekčných ochoreniach po dlhšej liečbe antibiotikami s častými respiračnými ochoreniami.
 • Negatívny vplyv dlhotrvajúcich a častých psychoemotických stresov.
 • Prítomnosť chronických ochorení genitálnej oblasti, močových orgánov, zažívacieho traktu.
 • Beri-beri.
 • Zlé návyky - dlhodobé fajčenie, zneužívanie alkoholu.

Aktivácia vírusu vedie k tomu, že sa zhromažďuje vo veľkom množstve v určitej oblasti tela alebo na slizniciach a mení štruktúru a funkciu buniek, ktoré sa tu nachádzajú. Výsledkom tohto procesu je vzhľad bradavíc a papilómov.

Obzvlášť nebezpečné sú genitálne bradavice, ktoré sa vyskytujú na vonkajších genitáliách a u žien vo vnútri vagíny. Pestovanie na koži môže byť buď jednoduché alebo viacnásobné, často sa zrania, čo zvyšuje riziko degenerácie normálnych buniek do atypických buniek.

Ako a prečo príde analýza vírusu ľudského papilomavírusu?

Keď sa na ľudskom tele objavia papilómy, môže dermatológ jednoznačne povedať, že v tele tohto pacienta je vírus.

Aby sa však liečba vykonala tak, aby bola čo najefektívnejšia, laboratórna diagnostika je potrebná na určenie typu vírusu a jeho množstva v tele.

Je potrebné objasniť kmeň HPV, ak sa objavia papilomatózne porasty:

 • Na vonkajších genitáliách, u žien v pošve a u mužov na penise a v močovej trubici.
 • V oblasti hrdla a úst.
 • Okolo konečníka.

Analýza v tomto prípade umožňuje zistiť príslušnosť vírusu k onkogénnej alebo ne-onkogénnej skupine.

To umožňuje lekárovi predpokladať výsledok ochorenia a predpísať liečbu, ktorá zabraňuje pravdepodobnosti vzniku malígnej lézie. Analýza ľudského papilomavírusu je potrebná a ak sa objavia prekancerózne stavy, u žien je to dysplázia alebo leukoplakia krčka maternice.

Analýza papilomavírusu sa odporúča pre každú ženu po 30 rokoch. V ideálnom prípade by sa malo znova opakovať každé tri až päť rokov. Takýto postoj k zdraviu človeka odhaľuje vývoj atypických buniek v počiatočných štádiách ich výskytu.

Na stanovenie HPV v ľudskom organizme boli vyvinuté rôzne diagnostické metódy. Pacientka užíva krv na analýzu, škrabanie a škvrnu u žien s cervikálnym kanálom a krčkom. U mužov na analýzu sú potrebné bunky z močovej uretry, tajomstvo prostaty.

Ak je to potrebné, v prípade podozrenia na HPV sa vykoná biopsia. To znamená, že malý kúsok tkaniva sa odoberá z oblasti bunkovej transformácie.

Metódy diagnostiky

Moderné zdravotnícke centrá majú niekoľko metód na detekciu HPV v ľudskom tele. Najčastejšie sa používajú tieto:

 • PCR je polymerázová reťazová reakcia. Táto metóda je založená na detekcii DNA ľudského papilomavírusu, ktorá umožňuje s najväčšou pravdepodobnosťou nájsť mikroorganizmus. Štúdia vyžaduje biologické tekutiny - krv, sliny, moč, plodovú tekutinu alebo škrabanie zo sliznice krku alebo močovej trubice. Diagnostika DNA tiež pomáha pri stanovovaní typu mikroorganizmu a jeho kvantitatívneho pomeru v čase odberu vzoriek.
 • Test Dajin - moderná, veľmi citlivá analýza, čo umožňuje prenášať vírus na jeden zo stoviek kmeňov a určiť jeho onkogenitu. Na analýzu papilómu je potrebné škrabanie z vagíny alebo močovej trubice. Interpretáciu výsledkov vykonáva lekár. Test umožňuje zistiť koncentráciu vírusu, čo naznačuje vysoké riziko degenerácie zmenených buniek do rakovinových buniek. Preto je táto štúdia nevyhnutná na vymedzenie najefektívnejšej preventívnej liečby.

Ak sú výsledky testov pozitívne alebo v prípade pochybných výsledkov je určená opakovaná diagnóza. Umožňuje vám vyhodnotiť výsledky liečby a presne určiť, či je osoba infikovaná HPV.

Ale aj s negatívnymi výsledkami by mala každá osoba, ak je to možné, pravidelne podstupovať prieskum, pretože môže byť kedykoľvek infikovaný.

Vlastnosti vyšetrenia u žien

Diagnóza papilomavírusu u žien má svoje vlastné charakteristiky. Najinformatívnejšou je kvalitatívne odobraté škrabanie zo zóny viditeľných zmien a z cervikálneho kanála.

Materiál sa získava použitím špeciálneho štetca, pričom súčasne sa odoberá cytológia. V niektorých prípadoch môže byť použitá univerzálna lekárska sonda na odber vzoriek. Materiál sa nesmie užívať počas menštruácie, pretože bude mať nespoľahlivé výsledky.

Pacientom gynekológa, ktorý nedosiahol vek tridsiatich rokov, je pridelená iba cytológia. Identifikácia HPV pred dosiahnutím veku 30 rokov nie je informatívna - predpokladá sa, že infekcia u mladých ľudí je utajená.

Po 30 rokoch je predpísaná cytológia spolu s testami na papilomavírus. V tejto dobe je dôležité neprehliadnuť chvíľu naznačujúcu degeneráciu normálnych buniek do rakovinových buniek.

Úloha genotypizácie?

Genotypizácia je laboratórna definícia typu vírusu. Takáto štúdia má niekoľko výhod:

 • Súčasná detekcia niekoľkých kmeňov vírusu.
 • Určenie stupňa onkogenity HPV. Predpokladá sa, že rakovina krčka maternice sa vyskytuje, ak má žena 16 a 18 typov HPV.
 • Možnosť rozpoznať reinfekciu z pretrvávajúcej (chronickej) infekcie pri opakovaných analýzach.

Detekcia onkogénnych kmeňov umožňuje lekárovi vybrať liečebný režim, ktorý poskytne maximálny antivírusový účinok na telo a poskytne preventívnu prevenciu rakoviny.

Opakované genotypizácia ukazuje účinnosť terapie, pretože opätovná infekcia tým istým kmeňom nie je možná.

Cena za testy

Náklady na testy na prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele závisia od toho, aký typ vyšetrenia je naplánovaný.

Metódy a priebeh vyšetrenia HPV sú uvedené v tomto videu:

Ako sa krv užíva na HPV

Čo je HPV a kedy sú testy na jeho detekciu

Najzávažnejšie nebezpečenstvo pre človeka sú kmene vírusu, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, takzvané papilomavírusy s vysokým rizikom onkogénneho rizika. V 50% prípadov v diagnostike rakoviny krčka maternice v analýze sú ukazovatele 16. Typu, v 10% (čo je tiež dosť) - 18. Tieto dve odrody HPV sú oprávnene považované za najnebezpečnejšie.

Spôsoby prenosu vírusu môžu byť odlišné - od každodenného (dotykom alebo vodou v bazéne) po infikovanie dieťaťa aj počas pôrodu (ak má matka túto chorobu). Ale jeden z najbežnejších metód infekcie HPV je sexuálny kontakt, a dokonca aj také typy ako orálne-genitálne a análne. Je to preto, lebo sliznice sú obzvlášť citlivé na infekcie, pretože nemajú stratum corneum. Infikovaním bazálnej vrstvy epitelu sa vírus preniká do buniek tela. Ďalší scenár vývoja ochorenia má dve cesty: HPV môže existovať mimo chromozóm bunky a môže sa integrovať do svojho genómu, čo spôsobuje degeneráciu tkaniva.

V mnohých prípadoch je HPV v tele, a nie rozdáva svoju prítomnosť. Existuje však niekoľko údajov, keď je potrebné vykonať analýzu prítomnosti vírusu v tele:

 • urogenitálne infekcie v akútnej alebo chronickej forme (papilómy, kondylómy);
 • neplodnosť, potraty, patológie tehotenstva;
 • prítomnosť sexuálneho partnera infikovaného HPV;
 • preventívny výskum organizmu.

Ako už bolo spomenuté, ľudský papilomavírus má mnoho špecifických druhov. Preto existuje niekoľko typov testov na identifikáciu ochorenia.

Klinické prejavy

Niektoré typy HPV vírusov sú spôsobené všetkými známymi "bradavicami" (benígne šírenie kožných tkanív), iné - genitálne bradavice pohlavných orgánov. Tiež sa týkajú bilientnej proliferácie tkaniva, ale v mnohých prípadoch sú schopné stať sa malígnym, inými slovami vedú k onkologickým ochoreniam.

Inkubačná doba na infekciu genitálnej oblasti HPV sa pohybuje od 3 do 8 mesiacov. Vo väčšine prípadov, HPV infekcie je prechodný a vlastné dovolené 12-24 mesiacov (ak nie je re-infekcie), ako je stanovené aktivitou antivírusové imunity.

Spravidla papillomavírus žena môže dostať do svojich raných rokoch na začiatku sexuálnej aktivity, ale vírus sa okamžite nie je a pomerne zriedka ukazuje jeho patogenitu, zostávajú po mnoho rokov v skrytej (latentnú) stavu. Aktivácia vírusu a výskytu zhubných nádorov krčka maternice sa môže objaviť mnoho rokov neskôr - v 50-70 rokov pod vplyvom širokého spektra zrážacích faktorov.

Aké analýzy by som mal prejsť na detekciu HPV

Analýza ľudského papilomavírusu môže preukázať prítomnosť alebo neprítomnosť ochorenia a v niektorých prípadoch presne určiť jej výskyt. Po obdržaní výsledkov štúdie doktor (gynekológ, urológ alebo dermatológ) dokáže vyvinúť správnu stratégiu boja proti tejto chorobe.

 • Cytologická metóda alebo cytologický náter.Patrí do kategórie klasických bezpečných a jednoduchých metód, umožňuje určiť triedu vývoja ochorenia. To má niekoľko nevýhod vzhľadom k vysokej pravdepodobnosti chyby vo zlú plot materiálu a dekódovanie výsledku (špecificita testu - 69% falošne negatívnych výsledkov - 5-40%).
 • Kolposkopia. Táto analýza sa podáva ženám na základe výsledkov cytologického vyšetrenia v prípade podozrenia na zmenu buniek plochého epitelu. Pomocou špeciálneho mikroskopu lekár skúma povrch vagíny a krčka maternice, aby zistil viditeľné príznaky ochorenia: genitálne bradavice.
 • Histologická metóda. Ak sa počas kolposkopie nachádzajú na stenách vagíny podozrivé výrastky, doktor je schopný odobrať malú vzorku tkaniva na neskoršie štúdium. Toto odhaľuje povahu zmien v bunkách a ich fungovanie.
 • ELISA (enzýmová imunoanalýza). Táto štúdia je založená na štúdii aktivity imunitnej reakcie tela na HPV. Test ELISA môže byť ďalšou analýzou, ale nemá sama o sebe vyjadrenú diagnostickú hodnotu.
 • Digene test (amplifikácia). Jeden z najnovších, rýchlych a presných testov na HPV. Vykonáva sa na základe vzorky tkaniva alebo škrabania buniek z pošvy, krčka maternice, močovej trubice. Zobrazuje stupeň onkogenicity vírusu a jeho koncentrácie.
 • PCR (neimplikácia). Táto metóda výskumu môže poskytnúť pozitívnu alebo negatívnu odpoveď na otázku prítomnosti HPV v ľudskom tele. Materiálom na analýzu sú sliny, krv, vaginálny výtok a podobne. PCR je schopná detegovať aj latentnú infekciu v tele.

Každý pacient, ktorému bol pridelený test humánneho papilomavírusu, by mal vedieť, ako sa pripraviť na odovzdanie materiálu na štúdiu.

Keď je potrebné urobiť rozmazanie na ľudský papilomavírus

Vírus ľudského papilómu môže spôsobiť rast rôznych neoplaziem - papilómy, bradavice, kondylómy.

Väčšina ľudí je nositeľmi infekcie (podľa štatistiky asi 90%).

Čo je to vírus a čo je to nebezpečné, dozvedáme sa z článku. A tiež zistiť, ako a kde robiť diagnózu, ako liečiť infekciu.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Čo je HPV?

HPV (ľudský papilomavírus) je bežná a celkom nebezpečná infekcia, ktorú predstavuje viac ako 120 rôznych typov.

Hlavnou hrozbou vírusu je jeho schopnosť vyprovokovať malígnu degeneráciu tkanív.

Preto je také dôležité vykonať analýzu a včas identifikovať infekciu.

Foto: ľudský papilomavírus

Spôsoby infekcie

Infekcia HPV je možná v troch smeroch.

 1. Pohlavne (s nechráneným nechráneným sexom, infekcia sa vyskytuje u 47-67%). Orálny spôsob prenosu nie je vylúčený. V tomto prípade sa novotvary objavujú v ústnej dutine a na sliznici krku.
 2. keď použitý toaletné potreby, uteráky, utierky infekcie nosič, počas manikúra / pedikúra nástrojov zle liečených pomocou mikroskopických lézií na koži - Bezkontaktné domácností spôsobom.
 3. Od matky po novorodenca - počas pôrodu počas prechodu infikovaných pôrodných kanálov (veľmi zriedkavo).

Optimálnym prostredím pre vývoj a reprodukciu patogénu sú hlboké vrstvy pokožky a slizníc. V povrchových bunkách vírus jednoducho pretrváva dlhú dobu, bez toho, aby sa prejavil.

Nosič vírusu v tele môže byť:

 • DC;
 • prechodný (príčinný činiteľ sa nachádza v tele krátko, vďaka aktivite imunitného systému sa vylučuje).

Foto: najčastejšie infekcia sa vyskytuje počas sexuálneho kontaktu

Rizikové faktory

Riziková skupina zahŕňa všetkých ľudí, ktorí majú sex. Skôr alebo neskôr sa takmer všetky ženy stanú infikované HPV.

Vo väčšine však imunitný systém sám bojuje proti infekcii.

Zdravotné problémy sa vyskytujú v prípade oslabenej imunity.

Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť infekcie, zahŕňajú:

 • emočný stres a stres;
 • fyzická únava a vyčerpanie tela;
 • oslabená imunita spôsobená vonkajšími fyzikálnymi vplyvmi - podchladenie alebo nadmerné pôsobenie ultrafialového žiarenia na tele (dlhý pobyt na slnku, zneužívanie solárium);
 • prenesené vírusové a bakteriálne infekcie (herpes, chrípka, tonzilitída, rinitída atď.);
 • lekárske manipulácie a operácie (organizácia vnútromaternicového zariadenia, potrat);
 • tehotenstvo.

Zmena stavu vírusovej infekcie (prechod infekcie na aktívnu formu) je určená typom patogénu a charakteristikami imunitných reakcií na inváziu patogénu.

Externý faktor, ktorý vyvoláva aktiváciu vírusu, je fajčenie.

Typy HPV

Vírus ľudského papilómu môže spôsobiť dva druhy zmien:

 1. výrobné - tvorba bradavíc;
 2. transformačné - vývoj dysplázie epiteliálnych tkanív, malígnych nádorov.

V závislosti od schopnosti vírusu vyvolávať onkológiu sú všetky typy HPV klasifikované do:

 1. HPV s vysokým rizikom;
 2. HPV s nízkym rizikom;
 3. nie onkogénny HPV.

Tabuľka typov HPV podľa skupín

HPV testy

Vírus ľudského papilómu je nebezpečný nie preto, že spôsobuje výskyt papilómov a kondylómov. Tieto formácie sú relatívne neškodné. HPV je strašný, pretože môže spôsobiť rakovinu. Napríklad v 95% prípadov sa ženy stali príčinou rakoviny krčka maternice. U mužov môžu onkogénne typy HPV spôsobiť rakovinu penisu a hrtana. Preto každý človek, ktorý žije sexuálne, musí vykonať analýzu HPV aspoň raz za 3-5 rokov.

Len s pravidelným vyšetrením gynekológa alebo urológa si môžete včas pozorovať prekancerózne procesy a predchádzať ochoreniu.

Povieme, ako urobiť testy na vírus papilómu: aké sú testy a vyšetrenia, koľko stojí a čo pripisujú v rôznych situáciách.

Obsah článku:

Typy vyšetrení HPV

Diagnózu HPV infekcie môže urobiť iba lekár - gynekológ, urológ alebo dermatovenerológ. Prvým vyšetrením lekárom je gynekologické vyšetrenie (pre ženy) alebo urologické vyšetrenie (pre mužov). Po vyšetrení lekár odoberie materiál na rôzne testy - aby ho preskúmal na prítomnosť vírusu. Lekár môže tiež predpísať ďalšie vyšetrenia na druhej schôdzi. Takže okrem HPV mozgovej príhody môže byť žena dodatočne podaná biopsia a kolposkopia. Pozrime sa na každý postup podrobnejšie.

S jednoduchým vyšetrením začne návšteva gynekológa alebo urológa na akúkoľvek záležitosť. Lekár sa snaží nájsť papilómy alebo kondylómy na ľudskom tele. Avšak jedno vyšetrenie krčku maternice alebo penisu zvyčajne nestačí na to, aby sa mohol robiť pevný záver o HPV. Faktom je, že v počiatočnom štádiu nie je ľahké si všimnúť prekancerózne procesy alebo začínajúca rakovina a prítomnosť HPV nemôže byť v žiadnom prípade viditeľná, ak osoba nemá papilómy.

 • škrabanie na HPV

  Zvyčajne sa užíva so špeciálnou štetkou z krčka maternice (u žien) alebo z močovej trubice (u mužov). Ďalej môže byť materiál testovaný na HPV rôznymi spôsobmi, ktoré budeme diskutovať nižšie. Tento typ vyšetrenia je potrebný na potvrdenie prítomnosti vírusu a predvídanie vývoja ochorenia. Pranie môže byť trochu nepríjemné, ale snesiteľné.

  Škrabanie z krčka maternice

  Napríklad, na materiáloch zoškrabov sa často vykonáva cytologické vyšetrenie alebo Pap test (Pap test).

  Táto štúdia, keď sa pri scrapii určuje typ, množstvo a stav slizničných buniek. V závislosti od modelu určte typ škrabania (lekári často hovoria "typ škvrny").

  K dispozícii sú: normálne typ rozmazania, poburujúce typ, dysplastické (prekancerózneho) typu a onkologický (rakovinový) typ.

  Vo všetkých prípadoch by sa mali vyšetrovať "neštandardy" na infekciu HPV.

  Cytologický výskum je profylaktický. Každá žena by mala najmenej raz za 2-3 roky podstúpiť rozmazanie na cytológiu.

 • Colposkopia (ďalší postup založený na výsledkoch analýzy)

  Toto vyšetrenie krčka maternice so špeciálnym zväčšovacím prístrojom - kolposkopom. Cieľom tohto postupu je starostlivo preskúmať cervix pomocou zariadenia, aby sa v ňom našli oblasti infikované vírusom papilómu alebo mutantnými bunkami.

  Kolposkopia sa stane prostý a predĺžený. Jednoduché - ide o zvyčajné kolposkopické vyšetrenie, rozšírené je vyšetrenie s predbežným ošetrením krčka maternice špeciálnymi roztokmi.

  Pri konvenčnej kolposkopii môžete vidieť: papilómy, miesta keratinizácie (zhutnenie), zmeny slizníc, onkologické formácie.

  S rozšírenou kolposkopiou môžete vidieť: miesta sa zmenili na úrovni buniek, ktoré nie sú počas bežného vyšetrenia viditeľné. Pri pokročilej kolposkopii sa na krk pôsobí kyselinou octovou a lyugolom. Normálne je škvrny rovnomerne. Pri dysplastických, onkologických a iných patologických procesoch sa objavujú oblasti s nerovnomerným sfarbením.

  V rovnakej dobe žena nemôže mať plné papilómy na maternici maternice. Preto sú potrebné špeciálne zariadenia a riešenia, pomocou ktorých doktor dokáže odlíšiť zdravé bunky od infikovaných.

 • Biopsia (ďalší postup založený na výsledkoch analýzy)

  Biopsia je postup na odoberanie malého kusu tkaniva na ďalšie vyšetrenie tkaniva pod mikroskopom. Táto štúdia je potrebná na monitorovanie stavu krčku maternice alebo penisu a na zistenie HPV alebo jeho komplikácií v počiatočných štádiách.

  Postup pri cervikálnej biopsii

  Biopsia sa vykonáva počas kolposkopie so špeciálnou ihlou. Tento postup môže byť trochu bolestivý. Pomocou biopsie možno určiť povahu patologického procesu s vysokou presnosťou: od benígnych malých zmien alebo od závažných malígnych degenerácií tkaniva. V závislosti od výsledkov biopsie sa lekár rozhodne, že vymenuje osobu - operáciu alebo ďalšie pozorovanie.

  Biopsia nie je vždy povinná. Priraďte ho alebo nie, záleží na predchádzajúcich analýzach. Ženy s väčšou pravdepodobnosťou podstúpia biopsiu ako muži, pretože muži majú oveľa nižšie riziko rakoviny kvôli HPV.

  Len komplexné vyšetrenie: gynekologické vyšetrenie + Škrabanie HPV + ďalšie vyšetrenie škrabiek rôznymi analýzami môže poskytnúť skutočnú predstavu o prítomnosti HPV a nebezpečenstve, ktoré nesie.

  HPV testy: ako preskúmať zozbieraný materiál

  Celkovo existujú dva typy testov HPV - kvalitatívne a kvantitatívne:

  • Kvalitatívne testy

  Toto je druh analýzy, pomocou ktorého môžete určiť prítomnosť alebo neprítomnosť HPV, ale nemôžete odhadnúť, koľko jednotiek vírusu je v tele. Kvalitatívnou analýzou je polymerázová reťazová reakcia - PCR (PCR). Výsledky tejto analýzy neumožňujú predpovedať riziko rakovinových problémov s vysokou presnosťou. tj samotný vírus možno zistiť, ale nie je možné pochopiť, či je v tele dostatočné začať rakovinu.

 • Kvantitatívne stanovenia

  Toto je druh testov, pomocou ktorých môžete určiť nielen prítomnosť alebo neprítomnosť papilomavírusu, ale aj vírusovú záťaž (počet vírusových častíc v tele). Takéto analýzy zahŕňajú ďalší typ PCR - PCR v reálnom čase (RT-PCR) a Dajinov test (Digene test alebo hybridný záchytný test). Tieto testy môžu odhaliť významné množstvo vírusu v tele a pochopiť, ako sa ochorenie bude ďalej rozvíjať.

  Podrobnejšie informácie o pomenovaných analýzach povieme.

  PCR - polymerázová reťazová reakcia

  Diagnóza pomocou PCR je vyhľadávanie DNA vírusu papilómu v ľudských bunkách. DNA HPV je jej genetickým kódom. Ak sa deteguje DNA, prítomnosť HPV v tele sa považuje za preukázanú. Ak nie, stále to neznamená žiadny vírus. Vírus sa nemusí zistiť, ak "nezasiahla" časť buniek odobraných od pacienta. Hoci sa to stáva pomerne zriedkavo, nie je možné takéto riziko vylúčiť. Štúdia PCR používa škrabací materiál.

  Diagnóza papilomavíru pomocou PCR je možná aj pri písaní aj bez nej. Jedna analýza zahŕňa vyšetrenie iba jednej skupiny vírusov (s vysokým alebo nízkym rizikom onkogénov).

  Prehliadka bez písania dáva len pre tento konkrétny súbor pozitívny alebo negatívny výsledok.

  Test na písanie identifikuje existujúce typy HPV v škrabkách - v rámci skupiny, do ktorej osoba vykonala analýzu. Napríklad, vysoko onkogénne riziková skupina zahŕňa HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Bez písania - výsledkom je potom celkovo pozitívne; s typovaním - pozitívne na špecifické kmene (napríklad na HPV 16 a 18 typov).

  Existujú tiež samostatné analýzy PCR pre obmedzený počet typov HPV. Najčastejšie ide o analýzu DNA HPV typov 16 a 18. HPV 16 a 18 sú najbežnejšie typy HPV od tých, ktoré majú vysoký onkogénny potenciál. Odhaduje sa, že rakovina krčka maternice v 50% prípadov je spôsobená HPV typu 16 av 10% podľa typu 18.

  Okrem toho existuje všeobecná PCR analýza pre všetky skupiny vírusov - onkogénnych aj non-onkogénnych. V laboratóriách sa takáto analýza nachádza pod názvom "HPV quantum 21". Tento test môže detekovať DNA z 21 HPV 6, 11, 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 44, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82,,

  Tieto typy HPV sú považované za najdôležitejšie pre pozorovanie, pretože najčastejšie spôsobujú rôzne príznaky - od papilómu po rakovinu.

  Prečítajte si viac o HPV 16 a HPV 18 v samostatnom článku.

  Koľko času vykonaná analýza: až 3 pracovné dni

  Priemerné náklady (v Moskve):

  • bez písania - 290p
  • s typizáciou - skupina vysokých onkogénnych rizík (asi 14 typov) - 800r, nízke riziko (asi 3 typy) - 400r
  • iba HPV 16 a 18 (napísané) - 270r

  Výsledky a ich interpretácia:

  Pri kvalitatívnej štúdii PCR sa výsledky vyplnia vo forme "negatívneho / pozitívneho" alebo "zisteného / nezisteného":

  • "-"Negatívne - preto neexistovala DNA vírusov;
  • "+"Pozitívna - znamená to, že DNA je detekovaná. Ak bola analýza zadaná, potom bol dodatočne uvedený typ detegovaného HPV.

  Napríklad: "HPV 16 DNA je pozitívna", alebo "HPV typu 16 HPV je detekovaný", alebo "HPV 31, 35, 39, 59 je pozitívny". To znamená, že indikovaný typ HPV je v súčasnosti prítomný v pohlavných orgánoch.

  Výsledky kvantitatívnej PCR sa odhadujú počtom jednotiek vírusu nachádzajúcich sa v nátere. Výsledky môžu byť nasledovné:

  • "Nezistil sa". Normálne by HPV v genitálnom trakte nemala byť, takže normálna hodnota pre HPV typ 16, 18 a iné - to je nedostatok.

 • Menej ako 3 lg (HPV / 105 buniek) - malé množstvo vírusu. Tento indikátor môže povedať, že vírus je dočasne na slizniciach a ešte neohrozuje zdravie.

 • Od 3 lg do 5 lg (bunky HPV / 105) - pomerne vysoké množstvo vírusu. Toto je už alarmový signál a naznačuje významné riziko prekanceróznych procesov.

 • > 5 Lg (bunky HPV / 105) je extrémne vysoké množstvo vírusu. S týmto indikátorom je riziko vzniku prekanceróznych procesov a rakoviny veľmi vysoké.
 • Digene-test (test Dajin)

  Test Dajin vám tiež umožňuje určiť DNA vírusu (a teda aj jeho dostupnosť) a jeho číslo. Pri analýze sa materiál odobratý pacientom skúma pod špeciálnym mikroskopom. Pre túto skúšku je potrebný aj stierací materiál.

  Vo všeobecnosti, ako kvantitatívny typ PCR, Dajinov test je citlivejší a informatívnejší než bežná PCR. Súčasne však je drahšia a má významnú nevýhodu - nemôže byť použitá na typizáciu HPV.

  Koľko času vykonaná analýza: až 8 pracovných dní

  Priemerné náklady (v Moskve): 4000-6000r

  Výsledky a ich interpretácia:

  Výsledok testu je uvedený v relatívnych jednotkách. Tieto jednotky odrážajú pomer medzi počtom vírusových kópií a prahovou úrovňou vírusu. Prahová úroveň pre tento test je 100 tisíc kópií vírusu / 1 ml materiálu. tj 1 relatívna jednotka = 100 tisíc kópií vírusovej DNA v 1 ml materiálu.

  • Ak je výsledok nižší ako prahová hodnota, potom test zapíše "nezistené"
  • Ak sa výsledok rovná prahovým hodnotám alebo vyšším hodnotám, potom ich hodnotu uveďte do relatívnych jednotiek.

  Napríklad: "1 rel.", "2 rel. jednotky "atď.

  Podľa kritérií testu Digene dokonca 1 relatívna jednotka je množstvo vírusu dostatočné na rozvoj rakoviny

  Kedy a ako často musíte byť vyšetrené na HPV

  Ktorú analýzu je najlepšie prejsť, rozhodne lekár. Kvalitatívne testy sú zvyčajne uvedené pre preventívne vyšetrenia - sú lacnejšie a ľahko určujú, či je vírus alebo nie. Kvantitatívne testy sa vykonajú, ak sa kvalitatívne ukázali byť pozitívne, s podozrivým roztržkom na cytológii alebo ak sa na vyšetrení našli papilómy.

  Je dôležité pochopiť, že prítomnosť vírusu ešte neznamená chorobu. Ak je detekovaný HPV, je potrebné ho ďalej preskúmať a starostlivo sledovať zdravie pohlavných orgánov.

  Ak sa nájde osoba typmi HPV onkogénne, že ide o krok vyšetrenie - nezmyselnú škvrnu na prvom mieste, potom to s pozitívnymi výsledkami - kolposkopia, a potom, keď zistí "abnormálne" oblasti - biopsia. Každá skúška je invazívnejšia (hĺbka) ako predchádzajúca, potvrdzuje a dopĺňa predchádzajúcu diagnózu.

  Analýzy na HPV by sa mali brať nielen s papilómami alebo dyspláziou krčka maternice, ale tiež len na prevenciu. Koniec koncov, ak osoba žije sexuálne, potom je riziko kontrahovania s HPV vždy - rovnako ako riziko, že tento vírus vyvolá ďalší vývoj rakoviny. HPV by sa mal pravidelne kontrolovať - ​​raz za niekoľko rokov.

  HPV analýza môže vymenovať v troch prípadoch:

  podozrenie na vírus v genitálnym trakte (nechránený pohlavný styk, svrbenie a pálenie v genitálnej trakt, detekcia genitálnych infekcií, zápalových procesov v krčka maternice alebo penisu);

  po liečbe infekcie HPV - zistiť, či pomohla alebo nie;

  v rámci skríningových (profylaktických) vyšetrení u žien.

  Ako často by som mal urobiť HPV test?

  Prvá analýza HPV sa má podať počas prvých troch rokov od začiatku sexuálnej aktivity. Okrem toho pravidelnosť analýzy závisí od veku a výsledkov predchádzajúcich prieskumov:

  • Ženy mladšie ako tridsať rokov by mali byť testované na HPV - aspoň raz za 3-5 rokov.
   • na negatívny výsledky - opakujte v nasledujúcich 3-5 rokoch.
   • na pozitívne výsledky - vykonanie ďalšej cytologickej štúdie (škrabanie buniek na kontrolu prítomnosti HPV v nich):
    • Pri "bežnej" scrapii - opakujte test po 9-12 mesiacoch.
    • S "patologickými" škrabancami (keď sa rakovina mení) je predpísaná hlbšia skúška - kolposkopia a biopsia.

  • Ženy staršie ako tridsať rokov musia absolvovať testy HPV - raz za 5 rokov.
   • Ak sú výsledky negatívne - opakujte po 5 rokoch;
   • Pri pozitívnych výsledkoch - prejsť alebo vykonať úplnú kontrolu s kolposkopiou av prípade potreby aj biopsiu.

  • ženy po 65 rokov s negatívnymi výsledkami dvoch predchádzajúcich testov na HPV a cytológiu, HPV vyšetrenia už nemôžu prechádzať.

  • Muži od začiatku sexuálneho života sa odporúčajú skontrolovať raz za 3-5 rokov.

   Ak sú výsledky testov pozitívne, človek môže tiež podrobiť dôkladnejšie vyšetreniu, aby sa ubezpečil, že nedochádza k žiadnym prekanceróznym zmenám.

   Nezapočítajte na skutočnosť, že ak nie sú príznaky choroby, potom v tele nie je žiadny vírus. Je to oveľa jednoduchšie, bezpečnejšie a lacnejšie - pravidelne sa vyšetrovať a predchádzať vývoju papilomatózy alebo rakoviny už v počiatočnom štádiu, ako tomu bolo v boji - pri zanedbávaní. Ako liečiť papilómy, prečítajte si ich v samostatnom článku.

   Pravidelné vyšetrenie na HPV znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice v 90% prípadov

   Ako sa pripraviť na testovanie HPV

   Príprava a analýza všetkých testov HPV sú rovnaké. Ale je tu malý rozdiel v odbornej príprave mužov a žien.

   Ako sa pripraviť na analýzu:

   ženy: test nemôžete trvať počas menštruácie a 5 dní predtým. Najlepší čas na predloženie analýzy je prvá polovica cyklu (prvý a pol týždňa po ukončení menštruácie). Dva dni pred odobratím škrabania je potrebné vylúčiť pohlavný styk a injekciu vagíny. 2 hodiny pred odobratím škrabania nemôžete močiť.

   muži: Máte dva dni predtým, než nejaké prieskumy vylúčiť sex a sprchovanie močovú trubicu a 1,5 - 2 hodiny pred užitím stery alebo iné postupy, nemôžu byť schopný močiť.

   Pravidelné vyšetrenie na HPV a testovanie sú neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o svoje zdravie pre každého, kto má sexuálny život. Koniec koncov, HPV nie je len sexuálna infekcia, je to veľmi nebezpečný karcinogénny vírus. Testy na HPV (PCR alebo Digen-test) - je jednoduchý a istý spôsob, ako zistiť, o prítomnosti vírusu v tele, a v čase, aby sa zabránilo rakovinu krčka maternice, alebo penisu.