Hlavná

Dermatitída

Analýza HPV: kedy a ako to urobiť, interpretácia výsledkov

Pre modernej osoby by starostlivosť o svoje zdravie malo byť prioritou pri zabezpečovaní vysokej kvality života. Navyše veda nám umožňuje vykonávať výskum o skrytých potenciálnych nebezpečenstvách. Napríklad analýza HPV umožňuje detegovať smrteľný vírus skôr, ako začne jeho deštruktívnu prácu.

Papilómy: estetika vzhľadu

Vzhľad vo väčšine prípadov je základom pre kvalitatívnu a úspešnú komunikáciu medzi ľuďmi. Odrádzajúce vady vo vzhľade sú často ťažké prekonať prekážky komunikácie. A papilómy sú jedným z tých nepriateľov. Môžu byť umiestnené na skrytých očích tela a môžu sa objaviť na tvári, na krku. Odstráňte papilómy a farmáciu a metódy babičky. Ale skôr, než budete odstrániť škaredé vzdelanie, musí byť premietaný - test HPV, aby zabezpečil, že neexistujú žiadne patogénny vírus, ktorý môže priniesť obrovské ťažkosti a spôsobiť vážne ochorenie a potom smrť.

Čo sú to papilómy?

Papilómy a bradavice sú nepríjemné neoplazmy, ktoré sa objavujú na koži a slizniciach. Sú spôsobené obyvateľmi mikrokozmu, susediacimi s človekom - hubami, vírusmi.

Papilómy sú vonkajším prejavom vnútorných problémov. A niekedy môže vírus bezpečne žiť v ľudskom tele, a nekonal sa žiadnym spôsobom. Ale stačí vydržať veľa stresu, chladu, zmenu klímy - a prosím, "nadšený nový rast" cval cez telo.

Mnohí veria, že s tým nie je nič zlého a papillóm by mal byť jednoducho odstránený v špecializovanej kozmetickej inštitúcii. Áno, je ľahké sa tieto formácie zbaviť navonok, ale je takmer nemožné, aby sa niekedy vyliečili z vírusu, ktorý ich priniesol. Veľmi často sa klienti kozmetických salónov obávajú len o vonkajšie prejavy HPV u žien. To je tiež vážna hrozba pre zdravie a život, len málo si myslia.

Čo je HPV?

Analýza HPV sa vykonáva s cieľom identifikovať problém čo najskôr a pokúsiť sa ho kvalitatívne vyriešiť. Ľudský papilomavírus (HPV) alebo ľudský papilomavírus (HPV) sa týka pomerne rozsiahleho rodu papilomavírusov (Papovaviridae). Veda určila, že tento obyvateľ mikrokosmu je odolný voči vysokým teplotám a obsahuje DNA.

Doteraz sa táto choroba považuje za jednu z najbežnejších sexuálne prenosných infekcií. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, u ľudí vo veku od 18 do 40 rokov HPV infikovalo asi 80%. Vírus ovplyvňuje bunky epitelu pokožky, slizníc, vrátane pohlavných orgánov, hrtanu, úst, očnej sliznice.

Prechádza HPV hlavne počas pohlavného styku. Je tiež potrebné zahrnúť rôzne typy pohlavia. Tiež môže byť infikovaný pri blízkom kontakte s pokožkou alebo kontaktom slizníc s infikovanými oblasťami pokožky a slizníc. Novorodenci sú infikovaní pri prechode cez pôrodný kanál. Potom sa vyvinie respiračná papilomatóza hrtana.

Vedci identifikovali viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu (HPV), a viac ako 40 z nich môže dôjsť k strate urogenitálneho traktu, análneho otvoru a u žien a mužov, a sú príčinou genitálnych bradavíc na koži.

Prečo je vírus tak strašný?

Zdá sa, že strašná vec v "tichom" ľudskom papiloma víruse, ak sú vonkajšie prejavy ľahko odstránené počas kozmetického postupu? Ide o potenciálnu hrozbu rakovinových buniek na pozadí života tohto "dieťaťa". Vedci rozdelia papilomavírusy na tri typy:

 • ne-onkogénne HPV (1, 2, 3, 5 genotypov);
 • s nízkym karcinogénnym rizikom (NKR) HPV (6, 11, 42, 43, 44 genotypov);
 • (HPV) HPV (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68 genotypov).

Vzhľad benígnych novotvarov môže vyvolať skupinu vírusov druhého typu, ktorá zahŕňa 5 genotypov. Hlavné sú 6. a 11. typ HPV, sú zistené v 90% všetkých prípadov infekcie. Najčastejším vonkajším prejavom vitálnej aktivity tejto skupiny vírusov sú genitálne bradavice (Condylomata acuminata). Ale môžu to byť keratotické bradavice, papulárne bradavice alebo kondylóm Buschke-Levenshteina.

Tretia skupina ľudských papilomavírusov je skupina s vysokým onkogénnym rizikom. Obsahuje 15 genotypov, pričom 16 a 18 typov tvorí 70% všetkých prípadov infekcie.

Moderná medicína sa ukázala aktívnu úlohu vo vzniku rakoviny HPV krčka maternice, rakoviny análny, vaginálny rakoviny, vulvy, karcinóm penisu, a rakovinu hrtanu a ústnej dutiny.

DNA vírusu prechádza bunkou v dvoch etapách: epizomálnej (produktívnej fáze) a integrovanej. V prvej fáze sa vytvárajú nové vírusy. To vyvoláva zapojenie nových buniek do patologického procesu a tvorbu benígneho nádoru na koži. Potom sa vírus začne integrovať do DNA bunky, čo spôsobuje nadmernú expresiu onkoproteínov E6, E7, ktoré slúžia ako prekancerózne zmeny. Táto fáza si vyžaduje zásah liekov a kvalitnú liečbu.

Tí pacienti, ktorým bola pridelená kontrola vírusov, sú požiadaní o to, kde sa má HPV test prejsť. Lekár to môže odpovedať. Hoci takmer všetky moderné zdravotnícke zariadenia majú potrebné diagnostické vybavenie na vykonávanie takýchto štúdií.

Kedy by som mal prejsť test na "ošklivý" vírus?

HPV analýza onkogénneho rizika umožní včas identifikovať možné ohrozenie zdravia a života. Vysiela sa iba jedným spôsobom - od človeka k človeku, ktorý sa zakorenil v hlbokých vrstvách kože. Rovnaký nebezpečný mikropodnik narastá v horných vrstvách epitelu a patologicky ovplyvňuje mechanizmus delenia buniek, ktorý vyvoláva výskyt kožných novotvarov.

Ľudstvo by už malo pamätať, že HPV je pohlavne prenosná infekcia a pravdepodobnosť infekcie sa neustále zvyšuje. Papilómy a kondylómy sú iba vonkajšie príznaky choroby. Ale jeho patologický onkologický základ s jednoduchým okom nie je viditeľný.

Len kvalitatívne vyšetrenie je schopné určiť, aký druh vírusu spôsobuje výskyt bradavíc, papilómov alebo kondylómov na koži a slizniciach. Ľudia sa často pýtajú, či potrebujú vykonať test HPV. Odpoveď je áno. Koniec koncov, vírus sa môže prenášať z človeka na človek rôznymi spôsobmi:

 • počas nechráneného pohlavného styku;
 • s blízkym kontaktom s kožou a sliznicami, na ktorých sú malé rany a praskliny, napríklad pri bozkávaní;
 • počas prirodzeného pôrodu z matky na dieťa;
 • domácnosť z dôvodu nedodržania pravidiel osobnej hygieny - vo vani, v saune, v toalete, v bazéne.

Každý, od malého veku, by mal vedieť, že používanie položiek osobnej starostlivosti iných osôb je prísne zakázané!

Vírus vo vonkajšom prostredí netrvá dlho, ale trvá krátky čas nájsť nový prístrešok.

Vedci zistili, že infekcia touto chorobou nezávisí od genetických vlastností. Iba nechránený sex, abnormálne dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny a znížená imunita môžu viesť k úspešnej populácii vírusu v ľudskom tele.

Treba mať na pamäti, že HPV u žien je prvou príčinou najbežnejšej onkologickej choroby - rakoviny krčka maternice. Ak existuje žiadosť alebo svedectvo o vyšetrenie, potom odporúčanie na testy dáva ošetrujúci lekár. Taktiež rozhoduje o tom, ktoré z diagnostických metód budú v tomto štádiu účinné. Existuje niekoľko typov vyšetrení, ktoré dokážu zistiť prítomnosť ľudského papilomavírusu.

colposcopy

Kolposkopia sa vykonáva na vyšetrenie žien pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu pozostávajúceho z ďalekohľadu a osvetlenia. Umožňuje preskúmať steny vagíny a krčka maternice na prítomnosť ohniskov infekcie na sliznici. Rozšírená kolposkopia pomocou špeciálnych testov sa používa na odlíšenie onkologických útvarov a na vykonanie rozboru a biopsie na ďalšie vyšetrenie.

Cytologická metóda

Analýza HPV použitia mikroskopu sa vykoná na vzorkách steru odobratých z pošvy, a určuje prítomnosť a množstvo niektorých -diskeratotsitov a koylotsitov buniek, indikátor aktivity ľudského papilomavírusu. Výsledky sú rozlíšené podľa tried:

 • 1-2 trieda znamená žiadne zmeny vírusu;
 • Stupeň 3 vyžaduje ďalšiu diagnostiku;
 • Stupňa 4-5 označuje prítomnosť malígnych zmien.

Histologická metóda

Ak sa ukáže dôkladnejšie vyšetrenie prítomnosti vírusu a dôsledky jeho života v tele, lekár predpíše histologické vyšetrenie. Vykonáva sa na bioptických vzorkách - veľmi malá vzorka tkaniva skúmaná pod mikroskopom. Táto metóda umožňuje zobraziť modifikované bunky ovplyvnené vírusom.

Protilátky proti HPV

Krvný test na HPV môže zistiť prítomnosť protilátok proti nemu. Je to efektívny spôsob diagnostiky infekcie v počiatočných štádiách. Napokon sa objavujú protilátky v dôsledku prenikania mikroflóry do tela. Nevýhodou tejto štúdie je neschopnosť určiť typ vírusu, a preto jeho potenciálne nebezpečenstvo.

Digen-test

Najnovšou a pomerne presnou analýzou HPV je test Digene. Umožňuje určiť v čase typ vírusu, jeho kvantitatívnu koncentráciu. To je dôležité. Typ vírusu slúži ako indikátor onkogénnosti a preto potenciálnej hrozby pre zdravie pacienta. Štúdia sa uskutočňuje na základe škrabania sliznice vagíny alebo močovej trubice.

Polymerázová reťazová reakcia

PCR pre dnešok je jednou z najbežnejších metód diagnostiky rôznych chorôb, vrátane ľudského papilomavírusu. Umožňuje vám preskúmať rôzne biologické materiály, zistiť DNA vírusu a vyvodiť závery o infekcii. Táto metóda vyžaduje veľa skúseností od špecialistu, pretože nedodržanie algoritmu PCR povedie k nepravdivému výsledku.

Zvláštnosti pri vykonávaní testu HPV

Preto lekár predpísal štúdiu o HPV. Ako sa uskutočňuje analýza? Bez ohľadu na spôsob diagnostiky zvolený lekárom bude pre pacienta bezbolestný. Pri niektorých manipuláciách sa môže prejaviť len malý nepríjemný pocit.

Odborníci odporúčajú vykonať krvný test HPV na prázdny žalúdok. Zvyčajne sa robí oplotenie, čo znamená, že od večera je lepšie nič jesť. Odporúča sa odobrať alkohol a pikantné jedlo 2-3 dni pred vykonaním testu. Hoci niektorí odborníci tvrdia, že alkohol, jedlo a denná doba nemajú vplyv na vitálne znaky ľudského papilomavírusu.

Ak sa materiál odoberá z genitálií, obmedzenia pri príprave na analýzu sú:

 • odmietnutie počas 2-3 dní od sexuálnych kontaktov;
 • odmietnutie niekoľkých dní pred tým, ako sa test vykoná z použitia antibakteriálnych prostriedkov intímnej hygieny;
 • 2 hodiny pred odstránením náteru sa odporúča močiť.

U žien menštruácia slúži ako obmedzenie a 2-3 dni po jej ukončení. Antikoncepčné lieky zavedené do vagíny, a to sú masti, čapíky, gély, môžu ovplyvniť výsledky. Preto sa musia tiež zlikvidovať niekoľko dní pred odstránením škvrny alebo biopsie.

Dešifrovanie výsledkov analýzy HPV

Analýza HPV u mužov a žien je dobrým spôsobom, ako identifikovať problém a zabrániť jeho vývoju. Dešifrovať výsledky len kvalifikovanými špecialistami. Všetky odporúčania mimo špecializovanej inštitúcie majú len indikatívny charakter a nemajú spôsobovať samoliečbu.

Ľudský papilomavírus je potenciálne nebezpečný pre ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku. Je zaznamenané, že až vo veku 30 rokov vo väčšine prípadov infekcie dochádza k takzvanému spätnému vývoju - vírus zmizne z tela bez toho, aby mal čas na jeho poškodenie. Ale čím je pacient starší, tým väčšie je riziko degenerácie vírusovej infekcie na onkologické ochorenie.

Najčastejšie nájdete otázky týkajúce sa čítania výsledkov testu Digene. Sú jednoduché. Ak na prijatom formulári s výsledkami prieskumu existuje nápis "DNA nezistená", môžeme hovoriť o úplnej neprítomnosti vírusu. Ale tam môžu byť iné poznámky. Nápis "menej ako 3 lg" označuje prítomnosť vírusu v tele v nevýznamnej koncentrácii. Výsledok "3-5 Lg" hovorí, že množstvo patogénu je potenciálne nebezpečné. Ale nápis "viac ako 5 Lg" charakterizuje koncentráciu vírusu ako veľmi vysokú.

Mnohí pacienti majú záujem o to, koľko analýz sa vykonáva na HPV. Odpoveď závisí od typu diagnózy a možností lekárskej inštitúcie. Zvyčajne sa výsledky môžu získať po 2-3 dňoch.

Čo znamená výsledok?

Analýza HPV analýzy sa vykonáva v klinickom laboratóriu len odborníkom. Pre pacienta sú vysvetlenia nasledovné:

 • fráza "referenčné hodnoty" sa vzťahuje na jeden výsledok - vírus nebol detegovaný;
 • v prípade, že štítok hovorí "pozitívny výsledok" v biologickom materiáli nájdených onkogénne typu vírusu a riziko karcinómu krčka maternice, alebo iných nádorov je veľmi vysoká;
 • môže byť nápis "negatívny výsledok" vysvetlený nasledovne: onkogénne typy vírusov nie sú detegované, ale existuje možnosť infekcie inými typmi HPV.

Čo môže ovplyvniť výsledok?

Nie vždy výsledky výskumu obsahujú spoľahlivé informácie. Ľudský faktor môže hrať krutý vtip. Laboratórny technik môže nesprávne prijať materiálový príjem a potom porušiť podmienky jeho ukladania. Môže dôjsť k nedostatku výsledkov kvôli malému množstvu vírusu, ktorý nie je schopný určiť pomocou tejto techniky alebo pomocou takýchto zariadení. Existujú aj iné nuansy.

Kontaminácia materiálu môže spôsobiť falošne pozitívny výsledok. V každom prípade je najlepšie opakovať všetky testy po určitej dobe.

Dôležité poznámky

Vírus ľudského papilómu je nepochybne veľmi nebezpečný a prehnaný. Ale ľudia by si mali pamätať, že nie vždy infekcia HPV vedie k onkologickým ochoreniam. Treba tiež poznamenať, že v niektorých prípadoch je infekcia komplexom vírusov a nie iba jedného typu. Pre spoľahlivú diagnózu je potrebné vykonať komplexné vyšetrenie, ktoré umožňuje čo najpresnejšie stanovenie diagnózy a zvolený spôsob liečby.

Liečba HPV

Často je dostatočné diagnostikovať HPV u žien. Čo je to? Takúto otázku žiadajú tí, ktorí o takomto probléme nikdy nepočuli. V ľudskom papiloma víruse dochádza v niektorých prípadoch k rakovine orgánov močového mechúra, hrtanu a ústnej dutiny.

V mladom veku nie sú prípady spontánneho vyliečenia HPV nezvyčajné. Starší vek však stimuluje vývoj komplikácií vo forme rakoviny. Liečiť to isté s pomocou liekov z infekcie vírusovou infekciou je dnes nemožné - stopercentný výsledok nie je daný žiadnym liekom. Preto je základom liečby - symptomatická a antivírová terapia, ako aj imunostimulačné techniky.

Analýza HPV podľa metódy zvolenej lekárom je spôsob, ako sa dozvedieť o svojom zdraví a možnom ohrození vo forme vírusu. Vykonanie takého prieskumu by sa malo kombinovať, aby sa získali najspoľahlivejší výsledok av prípade potreby aj kvalitné ošetrenie.

Analýzy infekcie papilomavírusu

Vírus ľudského papilómu je veľmi nejednoznačný. HPV u niektorých ľudí sa môže vyskytnúť takmer asymptomaticky, zatiaľ čo u iných s komplexným priebehom a mimoriadne nepríjemnými pocitmi. Ak je človek zažíva nepríjemné pocity v prítomnosti príznakov choroby, on menoval testy papillomavírus infektsiyu.Takzhe ktoré majú byť testované na HPV ponúkajú tehotné ženy a niektoré ďalšie kategórie občanov. Viac informácií o analýze papilomavírusu a jeho dekódovaní - v našom ďalšom článku.

Opis HPV

Ľudský papilomavírus (HPV), ľudský papilomavírus (HPV) patrí do rodiny papovavirus (Papovaviridae), rod papilomavírusov. Je to malý vírus obsahujúci DNA, termostabilný. Je to najčastejšia sexuálne prenosná infekcia: podľa niektorých zdrojov je až do 80% populácie infikovaných v mladom veku. Vírus vykazuje tropizmus na epiteliu kože, slizniciach pohlavných orgánov a iných orgánov (hrtan, ústna dutina, sliznica spojiviek).

Hlavnou cestou prenosu je sex, vrátane análneho, orálneho pohlavia, bohužiaľ, použitie kondómov nechráni pred infekciou týmto vírusom. Možný prenos s priamym kontaktom s kožou, sliznicami s infikovanými oblasťami. Dôležitým faktorom pri infekcii novorodenca s následným rozvojom respiračnej papilomatózy hrtanu je infekcia pri prechode cez pohlavný systém počas pôrodu. K dnešnému dňu existuje viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu (HPV), z ktorých viac ako 40 môže spôsobiť anogenitálnej trakt (pohlavných orgánov a konečníka) mužov a žien a genitálnych bradavíc.

Papilomavírusy možno rozdeliť do troch hlavných skupín:

 • ne-onkogénne HPV (1, 2, 3, 5 genotypov);
 • nízke karcinogénne riziko (NKR) HPV (6, 11, 42, 43, 44 genotypov);
 • (HPV) HPV (16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68 genotypov).

HPV s nízkym karcinogénnym rizikom (HPV NKR): skupina vírusov, ktorá vedie k benígnym léziám, je reprezentovaná 5 genotypmi, z ktorých hlavnými sú 6 a 11, čo predstavuje až 90% všetkých prípadov infekcie týmito vírusmi. Najčastejšími klinickými prejavmi HPV NKR sú genitálne bradavice (Condylomata acuminata).

Tiež produkovať viac druhov genitálnych bradavíc: bradavice keratoticheskie lokalizácia na suchú pokožku, papulózna bradavice s lokalizáciou na plne zrohovatenej epitelu, obrie condyloma Buschke-Lowenstein (vyskytujúce sa u pacientov so zníženou bunkovú imunitu, alebo v priebehu tehotenstva).

Enduretrálne kondylómy sú lokalizované v močovej trubici, často v kombinácii s bežnými kondylómami a nachádzajú sa prevažne u mužov. Condylómy krčka maternice sú často kombinované s genitálnymi bradavicami: exofytické kondylómy, endofytické (ploché).

HPV s vysokým karcinogénnym rizikom (HPV) skupina vysoko karcinogénnych typov nebezpečenstvo vyplývajúce 15 genotypov, najbežnejšie z nich desať sú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 52, 58, 59. V tomto prípade sa podiel 16 a 18 majú 70% všetkých infekcií, a tieto typy sa vyznačujú vysokým karcinogénnym potenciálom, pozoruje sa vysoká miera detekcie adenokarcinómov vzhľadom na 18 genotyp.

Vírusová DNA môže pretrvávať v bunke v dvoch formách: epizomálnej (produktívnej fáze) a integrovanej (integrovanej fáze). Na fáze episomální zvýšenú produkciu nových vírusov, ktorá podporuje zapojenie do patologického procesu nových buniek ale bunky nestrácajú kontrolu nad procesmi apoptózy, a tento stupeň je charakterizovaný benígne zmeny epitelu. Integrovaný fáza - fáza, kde je vírus vložený do genómu bunky a vedie k zvýšenej expresii onkoproteínov E6, E7, je to spojené s prekancerózne zmeny a vyžaduje zodpovedajúce riadenie pacienta.

Infekcia spôsobená vírusom ľudského papilómu má niekoľko dôležitých čŕt, bez ohľadu na to, že použitie HPV testovania zahŕňa niekoľko ťažkostí pri interpretácii výsledkov.

Na jednej strane:

HPV je najčastejšou STI (až 80% mladých ľudí je infikovaných týmto vírusom);

 • pri infekcii, väčšina žien (asi 80%) sa vytvrdzujú HPV počas 9-15 mesiacov od okamihu infekcie bez lekárskych procedúr (tj. napr., opakovaním skúšky pre stanovenie genotypu jedného roka môže zmiznúť skôr identifikoval genotyp HPV genotypov, alebo zmeny spektra). S vekom sa výrazne znižuje schopnosť samovoľnej eliminácie;
 • HPV infekcia a choroba - NE SYNONYMY! Infekcia vedie k rozvoju prekancerózy u malého počtu infikovaných žien (asi 0,5%);
 • od infekcie k rozvoju prekancerózy a rakoviny krčka maternice, v priemere trvá 10-20 rokov. S vekom sa znižuje schopnosť eliminovať vírus, čím sa zvyšuje riziko rakoviny a rakoviny;
 • V štádiu latentnej infekcie neexistujú účinné metódy liečby (nedochádza k žiadnym zmenám v cytologickom a / alebo kolposkopickom vzore, ale je detegovaný vírus).
 • Na druhej strane:

  • HPV je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Infikované ženy majú 300 krát vyššie riziko vzniku rakoviny. Boli vyvinuté nielen metódy sekundárnej prevencie (cervikálne skríningy na detekciu prekanceróznych štádií), ale primárna vakcinácia dievčat a chlapcov vo veku 9-12 rokov;
  • infekcia je zákerná a pomerne často nespôsobuje žiadne sťažnosti u pacienta a nie je pri vyšetrení zistená až do prechodu do štádia invazívnej rakoviny;
  • klinické prejavy vysoko rizikovej papilomavírusovej infekcie môžu byť maskované inými ochoreniami urogenitálneho traktu, ktoré ich neumožňujú včas identifikovať pomocou tradičných metód.

  Z uvedených charakteristík infekcie papilomavírusom vyplýva, že:

  1. Pozitívny výsledok testu na prítomnosť vírusu sa má vykladať ako:

  • patriace pacientovi do skupiny s vysokým rizikom vzniku rakoviny krčka maternice;
  • potreba ďalších dôkladných diagnostických postupov na určenie súčasného štádia infekcie, vylúčenie ťažkej dysplázie a rakoviny krčka maternice;
  • potreba monitorovať infekciu (pretrvávanie) v neprítomnosti klinických alebo subklinických prejavov.

  2. Negatívny výsledok testu sa interpretuje ako absencia rizika vzniku ťažkej dysplázie a rakoviny.

  Laboratórna diagnostika. Diagnóza infekcie HPV je determinovaná klinickými prejavmi a klinickými problémami prognózy rizika vzniku malígnych novotvarov spojených s HPV.

  Laboratórne metódy diagnostiky infekcie HPV:

  • priame metódy: posúdenie prítomnosti koylocytov v cytologických náteroch (nízka diagnostická senzitivita); detekcia prítomnosti proliferačných markerov p16 / ki 67; molekulárne metódy (analýza PCR), ktoré sa vykonávajú vo forme kvalitatívneho a kvantitatívneho testovania s možnosťou genotypizácie, identifikácie genotypov NKR a HPV HPV;
  • Sérologické metódy sa nepoužívajú na diagnostiku HPV infekcie.

  Keď sa uskutoční schôdzka na detekciu HPV

  HPV je papilomavírus, ktorý sa prenáša iba z človeka na človeka. Zakrváva sa v hlbokých vrstvách kože a jeho rozmnožovanie prebieha v horných vrstvách epitelu. Zachytenie klietky, vírus "zlomí" normálny mechanizmus jeho rozdelenia. Tak sa objavujú nové prírastky.

  HPV je považovaný za jeden z najbežnejších vírusov, ktoré sa vysielajú sexuálne. Je ľahké, aby sa nakazili - lekári poznamenávajú, že v posledných desaťročiach sa počet infikovaných zvýšil takmer desaťnásobne.

  Čísla a fakty

  Existuje viac ako sto odrôd vírusu. Asi 40 z nich spôsobuje neoplazmy (kondylómy) na sliznici pohlavných orgánov. Niektoré druhy nesú takmer žiadnu škodu tela, avšak určité podtypy sú onkogénne a môžu vyvolať vývoj rakoviny.

  Príznaky aktivity týchto vírusov sú odlišné. HPV typu 1-4 spôsobuje bradavicu v plantárnej časti chodidla, tieto lézie sa podobajú mozgovým kĺbom. HPV typu 10, 28 a 49 sú vinní z výskytu plochých bradavíc. HPV 27 spôsobuje rast normálnych bradavíc. HPV 6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35 vyvolávajú výskyt genitálií genitálnych bradavíc a papilómov. Najnebezpečnejšie typy HPV sú 30, 39, 40, 42, 43, 52, 55, 57-59, 61, 62, 67-70. Vyvolávajú nádory, ktoré sú klasifikované ako prekancerózne.

  Potrebujete vykonať test HPV? S najväčšou pravdepodobnosťou áno. Zvlášť, ak ste ohrození. Vírus ľudského papilómu sa prenáša niekoľkými spôsobmi:

  • s nechráneným pohlavným stykom. Môže sa tiež vysielať s bozkom, ak sú v ústach alebo na perách vredy;
  • počas pôrodu - od matky po dieťa;
  • domácnosť. Infikované papilomavírusu možné nedodržanie pravidiel hygieny v saune, bazéne, na toalete, keď používate niečí kefka na zuby, holiaci strojček, riad, uteráky, najmä ak dôjde k poškodeniu sliznice a kožu. Mimo telo tento vírus nežije dlho, ale stačí infikovať človeka.

  Neexistuje genetická predispozícia k tomuto vírusu. Riziko infekcie sa zvyšuje s nedodržiavaním hygienických pravidiel, ignorovaním prostriedkov na ochranu pohlavia a so zníženou imunitou. Škodlivé návyky tiež oslabujú telo a robia ho zraniteľnejším.

  Aké testy na detekciu HPV existujú a ako sa vykonávajú?

  Zvyčajne smer analýzy na HPV uvádza gynekológ, urológ alebo dermatológ. Dnes je veľa presných spôsobov, ako zistiť nielen skutočnosť prítomnosti ľudského papilomavírusu v krvi, ale aj určiť, do ktorého typu patrí - neškodný alebo nebezpečný.

  colposcopy

  Toto je vizuálne vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia - kolposkopu. Umožňuje podrobne preskúmať sliznice, niekoľkokrát zväčšiť obrázok a všimnúť si papilóm, ak nejaký existuje.

  Cytologická metóda

  Vyšetrenie mäsom pomocou mikroskopu. Výsledky 1-2 tried znamenajú, že všetko je v poriadku, s výsledkami triedy 3 je predpísané ďalšie vyšetrenie (zvyčajne histologické) a výsledky 4. až 5. stupňa naznačujú prítomnosť malígnych buniek. Kritériom prítomnosti papilomavírusovej infekcie pri cytologickom vyšetrení je prítomnosť špeciálnych mutovaných buniek - koylocytoch a dyskeratocytov.

  Histologické vyšetrenie bioptických vzoriek

  Pre túto štúdiu lekár odoberie veľmi malú vzorku tkaniva a vyšetrí ho mikroskopom na prítomnosť mutovaných buniek infikovaných týmto vírusom.

  Detekcia protilátok proti ľudskému papilomavírusu

  Metóda včasnej diagnostiky, pretože sa objavujú protilátky oveľa skôr ako skutočné prejavy aktivity vírusu. Avšak tento test nevykazuje koncentráciu a neumožňuje určiť typ vírusu so 100% presnosťou. Materiálom pre štúdiu je krv.

  Digene test (amplifikácia)

  Nová a veľmi presná metóda na analýzu HPV, ktorá ukazuje koncentráciu vírusu, jeho typ a onkogeneitu. Ako materiál sa škrabanie používa z vaginálnej sliznice alebo močovej trubice. Digene-test je často predpísaný spolu s cytologickou štúdiou na získanie určitých výsledkov.

  PCR (neimplikácia)

  Ide o rozsiahlu analýzu HPV onkogénnych typov. Materiál na analýzu - škvrna so sliznicou, niekedy - krv, moč, plodová voda. Metóda je založená na detekcii DNA vírusu a umožňuje s veľkou presnosťou určiť, či je pacient infikovaný alebo nie. Tento výskum by mal vykonávať skúsený a zodpovedný odborník, pretože v prípade nedodržania technológie môže byť výsledok falošne negatívny alebo falošne pozitívny.

  Pre pacienta sú prakticky všetky testy na HPV jednoduché, bezbolestné a netraumatické. Ak sa materiál z vagíny alebo uretry odoberie na analýzu, je potrebná minimálna príprava. 3 dni pred dodaním biomateriálu je potrebné upustiť od použitia akýchkoľvek antibakteriálnych a antivírusových činidiel, ako aj antibakteriálnych látok na intímnu hygienu. V deň testu sa neodporúča vykonať hygienické postupy, odporúča sa tiež močiť 2 hodiny pred odberom (najmä u mužov).

  Krvný test sa odporúča užívať na prázdny žalúdok - to znamená, že v priebehu 10-12 hodín pred návštevou lekára je lepšie, aby ste nepožili nič a nepiť len vodu. Bolo by dobré vylúčiť alkohol a škodlivé potraviny na 2-3 dni. Obaja muži a ženy by sa mali dva dni zdržať pohlavného styku predtým, než si vezmú materiál.

  Dešifrovanie výsledkov analýzy HPV

  Doktor dokáže rozpoznať výsledky testov HPV. Niektoré predstavy o forme výsledkov ao pravidlách interpretácie by mali byť známe pacientovi. Pamätajte však, že všetko, čo sa nachádza na internete, je určené len na zoznámenie sa, ale nie na samostatnú diagnózu.

  Najčastejšie otázky sú spôsobené výsledkami testu Digene. Ak sa vo formulári uvádza, že "DNA sa nenašla", znamená to, že chýba vírus. Menej ako 3 Lg naznačuje nízku koncentráciu vírusu, 3-5 Lg - približne klinicky významné, viac ako 5 Lg - veľmi vysoké.

  Ľudský papilomavírus je obzvlášť nebezpečný pre ženy, môže spôsobiť rakovinu krčka maternice a iné druhy rakoviny. A s vekom je toto riziko len vyššie. Až 30 rokov, viac ako 70% ochorení spôsobených vírusom papilómu spontánne podlieha obrátenému vývoju. Avšak v staršom veku sa lézie znižujú oveľa menej často. Avšak vírus ľudského papilómu je pre mužov nebezpečný. Po rozšírení v močovej trubici môže papilóm úplne pokryť lúmen a spôsobiť vážne problémy vrátane impotencie, neplodnosti a rakoviny.

  Analýzy na detekciu HPV a jeho podtypu sú jednoduché pri vykonávaní, nevyžadujú od pacienta, aby pripravil komplexné a dlhodobé očakávania výsledkov. Medzitým je ťažké preceňovať dôležitosť včasnej diagnostiky HPV lézií. Správne zvolená terapia výrazne zníži riziko rakoviny.

  Čo znamená výsledok?

  Referenčné hodnoty: negatívne.

  Dôvody pre pozitívny výsledok:

  • HPV 31-tý a 33-ty genotyp v materiáli, ktorý je spojený s vysokým rizikom rozvoja cervikálneho karcinómu a ďalšie anogenitálnej nádory.

  Dôvody pre negatívny výsledok:

  • neprítomnosť HPV 31. a 33. genotypov v študovanom materiáli, čo nevylučuje pravdepodobnú infekciu iných typov HPV genotypov.

  Čo môže ovplyvniť výsledok?

  • Falošne negatívny výsledok je možný, ak materiál nie je odobratý a uložený správne, rovnako ako v prípade, že obsah vírusu v materiáli je pod detekovateľnou úrovňou.
  • Falošne pozitívny výsledok je výsledkom kontaminácie materiálu.

  Dôležité poznámky

  • Infekcia HPV nie vždy vedie k rakovine krčka maternice.
  • Viacnásobné genotypy HPV sa môžu súčasne infikovať.
  • Výsledok analýzy by sa mal vykladať s prihliadnutím na závery cytologických a histologických štúdií.

  Liečba HPV

  Vzhľadom k tomu, plné obnovenie HPV infekcie je teraz možné dosiahnuť (spolu s tým sa často vyskytuje spontánne, spontánna vyliečenie), liečbu príznakov HPV, a nie prítomnosť vírusu v tele. Účinnosť rôznych liečebných metód je zároveň 50-70% a štvrtina prípadov sa prejavuje niekoľko mesiacov po ukončení liečby.

  V tomto prípade je potrebné vyhnúť sa faktorom, ktoré znižujú imunitu (hypotermia, silný emočný stres, chronická únava, beriberi). Existujú štúdie, ktorých výsledky, ktoré ukazujú na preventívny účinok retinoidov (beta-karotén a vitamín A), vitamín C a minerálne látky, ako je folát, proti chorobám spôsobeným HPV.
  Spomedzi metód liečby najčastejšie používaných bradavicových bradavíc sú:

  Deštruktívne metódy

  Deštruktívne metódy sú lokálne liečby zamerané na odstránenie genitálnych bradavíc. Rozlišovať fyzikálne (kryochirurgie, laser, diatermia, elektrochirurgické vyrezanie) a chemické (kyselina trichlóroctová, ferezol, solkoderm) deštruktívne metódy, rovnako ako chirurgické odstránenie bradavíc.
  U tehotných žien sa môžu použiť fyzikálne deštruktívne metódy a prípravky kyseliny trichlóroctovej. Liečba deštruktívnymi metódami je žiaduca, aby sa vykonávala iba v počiatočných štádiách tehotenstva a venovala sa mimoriadna pozornosť. Je potrebné brať do úvahy riziko možných nežiaducich účinkov liečby (krvácanie a sekundárnej infekcie, v dôsledku zmeny prietoku krvi, toxické komplikácií), a možnosť opätovného výskytu genitálnych bradavíc po ich odstránení.

  Cytotoxické lieky

  Cytotoxické lieky sú podofyllín, podofylotoxín (condyllin), 5-fluóruracil. Tieto lieky sú CATEGORALLY CONTRAINDICATED počas tehotenstva. Ženy vo fertilnom veku sa v čase liečby odporúčajú mať spoľahlivú antikoncepciu alebo odmietnutie sexuálnej aktivity.

  Imunologické metódy

  Najčastejšie používané na liečbu infekcie HPV sú interferóny (KIPferon, reakferón, viferón). Ide o rodinu proteínov, ktoré produkujú bunky imunitného systému v reakcii na stimuláciu vírusmi. Prípravky imunoglobulínov sa používajú v spojení s lokálnou aplikáciou liekov. Tieto lieky sa aktívne používajú av neskorom tehotenstve.

  Avšak v 60% prípadov aj predĺžená liečba interferónom nevedie k klinickému zlepšeniu a nezabráni infekcii fetálneho HPV.

  Špecifické protivírusové lieky

  Špecifické protivírusové lieky (cidofovir, panavir, alpyrazín). Tieto lieky sa nepoužívajú u gravidných žien s infekciou papilomavírusom v dôsledku nedostatočne sledovaných účinkov na plod. Mimochodom, známy protivírusový liek acyklovir (zovirax) nemá žiadny vplyv na HPV. Z miestnych (vaginálnych) liekov, ktoré nie sú kontraindikované na použitie u tehotných žien, Epigen spray a Betadine majú antivírusový účinok.

  HPV testy

  Vírus ľudského papilómu je nebezpečný nie preto, že spôsobuje výskyt papilómov a kondylómov. Tieto formácie sú relatívne neškodné. HPV je strašný, pretože môže spôsobiť rakovinu. Napríklad v 95% prípadov sa ženy stali príčinou rakoviny krčka maternice. U mužov môžu onkogénne typy HPV spôsobiť rakovinu penisu a hrtana. Preto každý človek, ktorý žije sexuálne, musí vykonať analýzu HPV aspoň raz za 3-5 rokov.

  Len s pravidelným vyšetrením gynekológa alebo urológa si môžete včas pozorovať prekancerózne procesy a predchádzať ochoreniu.

  Povieme, ako urobiť testy na vírus papilómu: aké sú testy a vyšetrenia, koľko stojí a čo pripisujú v rôznych situáciách.

  Obsah článku:

  Typy vyšetrení HPV

  Diagnózu HPV infekcie môže urobiť iba lekár - gynekológ, urológ alebo dermatovenerológ. Prvým vyšetrením lekárom je gynekologické vyšetrenie (pre ženy) alebo urologické vyšetrenie (pre mužov). Po vyšetrení lekár odoberie materiál na rôzne testy - aby ho preskúmal na prítomnosť vírusu. Lekár môže tiež predpísať ďalšie vyšetrenia na druhej schôdzi. Takže okrem HPV mozgovej príhody môže byť žena dodatočne podaná biopsia a kolposkopia. Pozrime sa na každý postup podrobnejšie.

  S jednoduchým vyšetrením začne návšteva gynekológa alebo urológa na akúkoľvek záležitosť. Lekár sa snaží nájsť papilómy alebo kondylómy na ľudskom tele. Avšak jedno vyšetrenie krčku maternice alebo penisu zvyčajne nestačí na to, aby sa mohol robiť pevný záver o HPV. Faktom je, že v počiatočnom štádiu nie je ľahké si všimnúť prekancerózne procesy alebo začínajúca rakovina a prítomnosť HPV nemôže byť v žiadnom prípade viditeľná, ak osoba nemá papilómy.

 • škrabanie na HPV

  Zvyčajne sa užíva so špeciálnou štetkou z krčka maternice (u žien) alebo z močovej trubice (u mužov). Ďalej môže byť materiál testovaný na HPV rôznymi spôsobmi, ktoré budeme diskutovať nižšie. Tento typ vyšetrenia je potrebný na potvrdenie prítomnosti vírusu a predvídanie vývoja ochorenia. Pranie môže byť trochu nepríjemné, ale snesiteľné.

  Škrabanie z krčka maternice

  Napríklad, na materiáloch zoškrabov sa často vykonáva cytologické vyšetrenie alebo Pap test (Pap test).

  Táto štúdia, keď sa pri scrapii určuje typ, množstvo a stav slizničných buniek. V závislosti od modelu určte typ škrabania (lekári často hovoria "typ škvrny").

  K dispozícii sú: normálne typ rozmazania, poburujúce typ, dysplastické (prekancerózneho) typu a onkologický (rakovinový) typ.

  Vo všetkých prípadoch by sa mali vyšetrovať "neštandardy" na infekciu HPV.

  Cytologický výskum je profylaktický. Každá žena by mala najmenej raz za 2-3 roky podstúpiť rozmazanie na cytológiu.

 • Colposkopia (ďalší postup založený na výsledkoch analýzy)

  Toto vyšetrenie krčka maternice so špeciálnym zväčšovacím prístrojom - kolposkopom. Cieľom tohto postupu je starostlivo preskúmať cervix pomocou zariadenia, aby sa v ňom našli oblasti infikované vírusom papilómu alebo mutantnými bunkami.

  Kolposkopia sa stane prostý a predĺžený. Jednoduché - ide o zvyčajné kolposkopické vyšetrenie, rozšírené je vyšetrenie s predbežným ošetrením krčka maternice špeciálnymi roztokmi.

  Pri konvenčnej kolposkopii môžete vidieť: papilómy, miesta keratinizácie (zhutnenie), zmeny slizníc, onkologické formácie.

  S rozšírenou kolposkopiou môžete vidieť: miesta sa zmenili na úrovni buniek, ktoré nie sú počas bežného vyšetrenia viditeľné. Pri pokročilej kolposkopii sa na krk pôsobí kyselinou octovou a lyugolom. Normálne je škvrny rovnomerne. Pri dysplastických, onkologických a iných patologických procesoch sa objavujú oblasti s nerovnomerným sfarbením.

  V rovnakej dobe žena nemôže mať plné papilómy na maternici maternice. Preto sú potrebné špeciálne zariadenia a riešenia, pomocou ktorých doktor dokáže odlíšiť zdravé bunky od infikovaných.

 • Biopsia (ďalší postup založený na výsledkoch analýzy)

  Biopsia je postup na odoberanie malého kusu tkaniva na ďalšie vyšetrenie tkaniva pod mikroskopom. Táto štúdia je potrebná na monitorovanie stavu krčku maternice alebo penisu a na zistenie HPV alebo jeho komplikácií v počiatočných štádiách.

  Postup pri cervikálnej biopsii

  Biopsia sa vykonáva počas kolposkopie so špeciálnou ihlou. Tento postup môže byť trochu bolestivý. Pomocou biopsie možno určiť povahu patologického procesu s vysokou presnosťou: od benígnych malých zmien alebo od závažných malígnych degenerácií tkaniva. V závislosti od výsledkov biopsie sa lekár rozhodne, že vymenuje osobu - operáciu alebo ďalšie pozorovanie.

  Biopsia nie je vždy povinná. Priraďte ho alebo nie, záleží na predchádzajúcich analýzach. Ženy s väčšou pravdepodobnosťou podstúpia biopsiu ako muži, pretože muži majú oveľa nižšie riziko rakoviny kvôli HPV.

  Len komplexné vyšetrenie: gynekologické vyšetrenie + Škrabanie HPV + ďalšie vyšetrenie škrabiek rôznymi analýzami môže poskytnúť skutočnú predstavu o prítomnosti HPV a nebezpečenstve, ktoré nesie.

  HPV testy: ako preskúmať zozbieraný materiál

  Celkovo existujú dva typy testov HPV - kvalitatívne a kvantitatívne:

  • Kvalitatívne testy

  Toto je druh analýzy, pomocou ktorého môžete určiť prítomnosť alebo neprítomnosť HPV, ale nemôžete odhadnúť, koľko jednotiek vírusu je v tele. Kvalitatívnou analýzou je polymerázová reťazová reakcia - PCR (PCR). Výsledky tejto analýzy neumožňujú predpovedať riziko rakovinových problémov s vysokou presnosťou. tj samotný vírus možno zistiť, ale nie je možné pochopiť, či je v tele dostatočné začať rakovinu.

 • Kvantitatívne stanovenia

  Toto je druh testov, pomocou ktorých môžete určiť nielen prítomnosť alebo neprítomnosť papilomavírusu, ale aj vírusovú záťaž (počet vírusových častíc v tele). Takéto analýzy zahŕňajú ďalší typ PCR - PCR v reálnom čase (RT-PCR) a Dajinov test (Digene test alebo hybridný záchytný test). Tieto testy môžu odhaliť významné množstvo vírusu v tele a pochopiť, ako sa ochorenie bude ďalej rozvíjať.

  Podrobnejšie informácie o pomenovaných analýzach povieme.

  PCR - polymerázová reťazová reakcia

  Diagnóza pomocou PCR je vyhľadávanie DNA vírusu papilómu v ľudských bunkách. DNA HPV je jej genetickým kódom. Ak sa deteguje DNA, prítomnosť HPV v tele sa považuje za preukázanú. Ak nie, stále to neznamená žiadny vírus. Vírus sa nemusí zistiť, ak "nezasiahla" časť buniek odobraných od pacienta. Hoci sa to stáva pomerne zriedkavo, nie je možné takéto riziko vylúčiť. Štúdia PCR používa škrabací materiál.

  Diagnóza papilomavíru pomocou PCR je možná aj pri písaní aj bez nej. Jedna analýza zahŕňa vyšetrenie iba jednej skupiny vírusov (s vysokým alebo nízkym rizikom onkogénov).

  Prehliadka bez písania dáva len pre tento konkrétny súbor pozitívny alebo negatívny výsledok.

  Test na písanie identifikuje existujúce typy HPV v škrabkách - v rámci skupiny, do ktorej osoba vykonala analýzu. Napríklad, vysoko onkogénne riziková skupina zahŕňa HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Bez písania - výsledkom je potom celkovo pozitívne; s typovaním - pozitívne na špecifické kmene (napríklad na HPV 16 a 18 typov).

  Existujú tiež samostatné analýzy PCR pre obmedzený počet typov HPV. Najčastejšie ide o analýzu DNA HPV typov 16 a 18. HPV 16 a 18 sú najbežnejšie typy HPV od tých, ktoré majú vysoký onkogénny potenciál. Odhaduje sa, že rakovina krčka maternice v 50% prípadov je spôsobená HPV typu 16 av 10% podľa typu 18.

  Okrem toho existuje všeobecná PCR analýza pre všetky skupiny vírusov - onkogénnych aj non-onkogénnych. V laboratóriách sa takáto analýza nachádza pod názvom "HPV quantum 21". Tento test môže detekovať DNA z 21 HPV 6, 11, 16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 44, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82,,

  Tieto typy HPV sú považované za najdôležitejšie pre pozorovanie, pretože najčastejšie spôsobujú rôzne príznaky - od papilómu po rakovinu.

  Prečítajte si viac o HPV 16 a HPV 18 v samostatnom článku.

  Koľko času vykonaná analýza: až 3 pracovné dni

  Priemerné náklady (v Moskve):

  • bez písania - 290p
  • s typizáciou - skupina vysokých onkogénnych rizík (asi 14 typov) - 800r, nízke riziko (asi 3 typy) - 400r
  • iba HPV 16 a 18 (napísané) - 270r

  Výsledky a ich interpretácia:

  Pri kvalitatívnej štúdii PCR sa výsledky vyplnia vo forme "negatívneho / pozitívneho" alebo "zisteného / nezisteného":

  • "-"Negatívne - preto neexistovala DNA vírusov;
  • "+"Pozitívna - znamená to, že DNA je detekovaná. Ak bola analýza zadaná, potom bol dodatočne uvedený typ detegovaného HPV.

  Napríklad: "HPV 16 DNA je pozitívna", alebo "HPV typu 16 HPV je detekovaný", alebo "HPV 31, 35, 39, 59 je pozitívny". To znamená, že indikovaný typ HPV je v súčasnosti prítomný v pohlavných orgánoch.

  Výsledky kvantitatívnej PCR sa odhadujú počtom jednotiek vírusu nachádzajúcich sa v nátere. Výsledky môžu byť nasledovné:

  • "Nezistil sa". Normálne by HPV v genitálnom trakte nemala byť, takže normálna hodnota pre HPV typ 16, 18 a iné - to je nedostatok.

 • Menej ako 3 lg (HPV / 105 buniek) - malé množstvo vírusu. Tento indikátor môže povedať, že vírus je dočasne na slizniciach a ešte neohrozuje zdravie.

 • Od 3 lg do 5 lg (bunky HPV / 105) - pomerne vysoké množstvo vírusu. Toto je už alarmový signál a naznačuje významné riziko prekanceróznych procesov.

 • > 5 Lg (bunky HPV / 105) je extrémne vysoké množstvo vírusu. S týmto indikátorom je riziko vzniku prekanceróznych procesov a rakoviny veľmi vysoké.
 • Digene-test (test Dajin)

  Test Dajin vám tiež umožňuje určiť DNA vírusu (a teda aj jeho dostupnosť) a jeho číslo. Pri analýze sa materiál odobratý pacientom skúma pod špeciálnym mikroskopom. Pre túto skúšku je potrebný aj stierací materiál.

  Vo všeobecnosti, ako kvantitatívny typ PCR, Dajinov test je citlivejší a informatívnejší než bežná PCR. Súčasne však je drahšia a má významnú nevýhodu - nemôže byť použitá na typizáciu HPV.

  Koľko času vykonaná analýza: až 8 pracovných dní

  Priemerné náklady (v Moskve): 4000-6000r

  Výsledky a ich interpretácia:

  Výsledok testu je uvedený v relatívnych jednotkách. Tieto jednotky odrážajú pomer medzi počtom vírusových kópií a prahovou úrovňou vírusu. Prahová úroveň pre tento test je 100 tisíc kópií vírusu / 1 ml materiálu. tj 1 relatívna jednotka = 100 tisíc kópií vírusovej DNA v 1 ml materiálu.

  • Ak je výsledok nižší ako prahová hodnota, potom test zapíše "nezistené"
  • Ak sa výsledok rovná prahovým hodnotám alebo vyšším hodnotám, potom ich hodnotu uveďte do relatívnych jednotiek.

  Napríklad: "1 rel.", "2 rel. jednotky "atď.

  Podľa kritérií testu Digene dokonca 1 relatívna jednotka je množstvo vírusu dostatočné na rozvoj rakoviny

  Kedy a ako často musíte byť vyšetrené na HPV

  Ktorú analýzu je najlepšie prejsť, rozhodne lekár. Kvalitatívne testy sú zvyčajne uvedené pre preventívne vyšetrenia - sú lacnejšie a ľahko určujú, či je vírus alebo nie. Kvantitatívne testy sa vykonajú, ak sa kvalitatívne ukázali byť pozitívne, s podozrivým roztržkom na cytológii alebo ak sa na vyšetrení našli papilómy.

  Je dôležité pochopiť, že prítomnosť vírusu ešte neznamená chorobu. Ak je detekovaný HPV, je potrebné ho ďalej preskúmať a starostlivo sledovať zdravie pohlavných orgánov.

  Ak sa nájde osoba typmi HPV onkogénne, že ide o krok vyšetrenie - nezmyselnú škvrnu na prvom mieste, potom to s pozitívnymi výsledkami - kolposkopia, a potom, keď zistí "abnormálne" oblasti - biopsia. Každá skúška je invazívnejšia (hĺbka) ako predchádzajúca, potvrdzuje a dopĺňa predchádzajúcu diagnózu.

  Analýzy na HPV by sa mali brať nielen s papilómami alebo dyspláziou krčka maternice, ale tiež len na prevenciu. Koniec koncov, ak osoba žije sexuálne, potom je riziko kontrahovania s HPV vždy - rovnako ako riziko, že tento vírus vyvolá ďalší vývoj rakoviny. HPV by sa mal pravidelne kontrolovať - ​​raz za niekoľko rokov.

  HPV analýza môže vymenovať v troch prípadoch:

  podozrenie na vírus v genitálnym trakte (nechránený pohlavný styk, svrbenie a pálenie v genitálnej trakt, detekcia genitálnych infekcií, zápalových procesov v krčka maternice alebo penisu);

  po liečbe infekcie HPV - zistiť, či pomohla alebo nie;

  v rámci skríningových (profylaktických) vyšetrení u žien.

  Ako často by som mal urobiť HPV test?

  Prvá analýza HPV sa má podať počas prvých troch rokov od začiatku sexuálnej aktivity. Okrem toho pravidelnosť analýzy závisí od veku a výsledkov predchádzajúcich prieskumov:

  • Ženy mladšie ako tridsať rokov by mali byť testované na HPV - aspoň raz za 3-5 rokov.
   • na negatívny výsledky - opakujte v nasledujúcich 3-5 rokoch.
   • na pozitívne výsledky - vykonanie ďalšej cytologickej štúdie (škrabanie buniek na kontrolu prítomnosti HPV v nich):
    • Pri "bežnej" scrapii - opakujte test po 9-12 mesiacoch.
    • S "patologickými" škrabancami (keď sa rakovina mení) je predpísaná hlbšia skúška - kolposkopia a biopsia.

  • Ženy staršie ako tridsať rokov musia absolvovať testy HPV - raz za 5 rokov.
   • Ak sú výsledky negatívne - opakujte po 5 rokoch;
   • Pri pozitívnych výsledkoch - prejsť alebo vykonať úplnú kontrolu s kolposkopiou av prípade potreby aj biopsiu.

  • ženy po 65 rokov s negatívnymi výsledkami dvoch predchádzajúcich testov na HPV a cytológiu, HPV vyšetrenia už nemôžu prechádzať.

  • Muži od začiatku sexuálneho života sa odporúčajú skontrolovať raz za 3-5 rokov.

   Ak sú výsledky testov pozitívne, človek môže tiež podrobiť dôkladnejšie vyšetreniu, aby sa ubezpečil, že nedochádza k žiadnym prekanceróznym zmenám.

   Nezapočítajte na skutočnosť, že ak nie sú príznaky choroby, potom v tele nie je žiadny vírus. Je to oveľa jednoduchšie, bezpečnejšie a lacnejšie - pravidelne sa vyšetrovať a predchádzať vývoju papilomatózy alebo rakoviny už v počiatočnom štádiu, ako tomu bolo v boji - pri zanedbávaní. Ako liečiť papilómy, prečítajte si ich v samostatnom článku.

   Pravidelné vyšetrenie na HPV znižuje riziko vzniku rakoviny krčka maternice v 90% prípadov

   Ako sa pripraviť na testovanie HPV

   Príprava a analýza všetkých testov HPV sú rovnaké. Ale je tu malý rozdiel v odbornej príprave mužov a žien.

   Ako sa pripraviť na analýzu:

   ženy: test nemôžete trvať počas menštruácie a 5 dní predtým. Najlepší čas na predloženie analýzy je prvá polovica cyklu (prvý a pol týždňa po ukončení menštruácie). Dva dni pred odobratím škrabania je potrebné vylúčiť pohlavný styk a injekciu vagíny. 2 hodiny pred odobratím škrabania nemôžete močiť.

   muži: Máte dva dni predtým, než nejaké prieskumy vylúčiť sex a sprchovanie močovú trubicu a 1,5 - 2 hodiny pred užitím stery alebo iné postupy, nemôžu byť schopný močiť.

   Pravidelné vyšetrenie na HPV a testovanie sú neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o svoje zdravie pre každého, kto má sexuálny život. Koniec koncov, HPV nie je len sexuálna infekcia, je to veľmi nebezpečný karcinogénny vírus. Testy na HPV (PCR alebo Digen-test) - je jednoduchý a istý spôsob, ako zistiť, o prítomnosti vírusu v tele, a v čase, aby sa zabránilo rakovinu krčka maternice, alebo penisu.