Hlavná

Dermatitída

Aké testy by som mal urobiť s pupienkami: dôležitosť diagnózy pri určovaní účinného priebehu liečby akné

Akné je pomerne bežný problém, s potrebou korekcie, ktorej čelia mnohí ľudia. Nie všetky sa však týkajú špecialistov a v skutočnosti iba lekár môže pomôcť pri diagnostikovaní akné a pri výbere optimálneho terapeutického programu pre klinický prípad. Je dôležité pochopiť, aké testy treba vykonať s akné, ako správne interpretovať výsledky štúdie a ako bude priebeh liečby závisieť od nich.

Prečo sú testy na akné na tvári potrebné?

Dôvody pre vznik akné na tvári nie sú toľko, môžu pôsobiť ako izolovane, tak v kombinácii. Patria medzi ne nasledujúce:

 • nadmerná produkcia sekrécie mazovými žľazami;
 • hyperkeratóza - nadmerne silná horná vrstva kože;
 • nerovnováha hormónov v krvi;
 • prítomnosť patogénnych mikroorganizmov.

Napriek malému počtu príčin akné diagnózy je veľmi dôležité, pretože pomáha identifikovať vedúci kauzálny faktor a jeho charakteristiky, predovšetkým, pretože porušil hormonálnu rovnováhu v tele, čo zhorší patogény na akné.

Ak máte akné na pokožke, mali by ste sa poradiť s odborníkom: dermatológ môže pomôcť pri určovaní účinného riešenia problému. V mnohých situáciách môže byť potrebné poradiť sa s gynekológom, endokrinológom, andrológom.

Pri prvom priznaní môže dermatológ uskutočniť štúdiu oškrabávania kože pomocou mikroskopie. To pomáha odhaliť pomerne zriedkavú príčinu akné - subkutánny demodex roztoč. V takomto prípade špecialista ihneď určí vhodné korekčné opatrenia na boj proti kliešťom a posilnenie imunitného systému.

Hormonálne, biochemické a iné štúdie sú potrebné najmä v týchto situáciách:

 • akékoľvek prejavy akné po 20 rokoch;
 • počet vyrážok na tvári a tele presahuje 40 aktívnych ohniská (čo naznačuje neskorú fázu akné);
 • ženy vykazujú príznaky hyperandrogie;
 • nestabilita menštruačného cyklu u žien;
 • index telesnej hmotnosti pacienta presahuje bežné hodnoty.

Všetky uvedené skutočnosti by mali byť príležitosťou na okamžité ošetrenie lekára a na vykonanie všetkých potrebných diagnostických manipulácií.

Aké testy by som mal urobiť s pupienkami na mojej tvári: rozsah povinných štúdií

V oblasti diagnostických manipulácií, ktorých účelom je akné, sú:

 1. Štúdium mikrobiálnej flóry kože, stanovenie antibiotickej náchylnosti patogénov pri detekcii.
 2. Štúdia hladiny hormónov.
 3. Určenie úrovne niektorých biochemických ukazovateľov.

Ak je zistená porucha rovnováhy mikroflóry pokožky, terapeutický účinok bude zameraný na jej korekciu. Pred vymenovaním antibiotickej terapie je potrebné určiť najefektívnejšiu liečbu pre konkrétny klinický prípad.

Dôležité! Neukladajte si samé lieky a nevyberajte antibiotikum sami. Môže poškodiť telo, vyvolať rezistenciu na antibiotiká, ako aj dysbiózu. Výber lieku by mal byť zverený špecialistovi.

Špecifické lieky sa vyberajú po identifikácii patogénu a identifikácie antibiotík, ku ktorým je najcitlivejšia. Najčastejšie hlavným príčinným činidlom pre akné je Propionibacterium acnes, proti ktorému sú účinné tetracyklíny.

Venujte pozornosť! K bakteriálny infekčný proces môže byť pripojený a huby, takže je potrebné preskúmať oddeliteľnú kožu a hubovú flóru. To umožní vymenovanie účinnej antifungálnej liečby.

Vyšetrovanie hormonálneho pozadia

Aké testy hormónov na akné by mal určiť lekár? Je potrebné študovať hladinu pohlavných hormónov, ktoré nerovnováha najčastejšie vyvoláva výskyt akné. Androgény ovplyvňujú intenzitu sekrécie mazových žliaz a prebytok týchto hormónov spôsobuje vyrážky na koži.

Malo by sa pamätať! U dievčat je hladina hormónov určovaná fázou menštruačného cyklu, z tohto dôvodu je dôležité vziať do úvahy odporúčania lekára, ktorý vám povie, na ktorých dňoch cyklu je prípustné darovať krv.

Povinným testom hormónov je stanovenie hladiny testosterónu a iných androgénnych hormónov. Zvýšenie počtu týchto hormónov sa pozoruje v pubertálnom veku, ako aj hyperplázie kortikálnej vrstvy nadledviny av prípade nádorových ochorení vaječníkov.

Okrem androgénov je dôležité darovať krv na definíciu funkcie štítnej žľazy. Uvádzame také ukazovatele ako sú koncentrácie tyroxínu, trijódtyronínu a hormónu stimulujúceho štítnu žľazu. Odchýlka výsledkov z prijateľných indikátorov naznačuje porušenie funkcie štítnej žľazy, ktorá môže vyvolať výskyt akné na pokožke.

Lekár tiež môže vidieť potrebu určenia koncentrácie folikuly stimulujúceho hormónu (FSH). Nadmerné množstvo tejto látky môže naznačovať hypofunkciu gonád alebo progresiu onkológií. Aj nadbytok FSH môže potvrdiť nedostatočnosť funkčnosti hypotalamo-hypofyzárneho systému. Ďalším dôvodom zvýšenia hladiny tohto hormónu je polycystický vaječník.

Dôležité! Syndróm polycystických ovárií často vyvoláva vysokú hladinu androgénov - hyperandrogenizmus u žien, ktorý sa stáva etiologickým faktorom v progresii akné.

Prítomnosť polycystózy môže potvrdiť vysokú hladinu prolaktínu v krvi, preto je tiež účelom skúmania tohto hormónu.

V spektre hormonálnych štúdií, ktoré môžu byť potrebné aj počas diagnostikovania akné, boli zahrnuté aj testy na hladinu progesterónu, luteinizačného hormónu, kortizolu.

Hormóny v prijateľných hodnotách: aké sú ďalšie diagnostické opatrenia?

Ak po obdržaní všetkých výsledkov analýzy hormonálneho pozadia je expert presvedčený, že neexistujú výrazné odchýlky, potom sa uskutoční diagnostické vyhľadávanie smerom k odhaleniu zostávajúcich etiologických faktorov. Hyperprodukcia sebaceálnej sekrécie, hyperkeratóza - to sú nešpecifické príčiny akné, ktoré tiež potrebujú korekciu.

Venujte pozornosť! Samozrejme, chronické zápalové patológie v tele, intestinálna dysbióza môžu pôsobiť ako nepriame príčiny akné. Môžu však prispievať len k progresii patológie a nie byť jej hlavnou príčinou.

Aby sme napravili faktory, ktoré zhoršujú priebeh ochorenia, musíme určiť ich povahu. Na tento účel sa podáva biochemický krvný test.

Takže analýza toho, čo potrebujete prejsť, keď akné na tvári a tele ruší pacienta? Rozsah biochemických ukazovateľov, ktorých štúdium môže byť potrebné, zahŕňa nasledovné:

 • glukóza;
 • lipidový profil;
 • enzýmy: alanín aminotransferáza, alkalická fosfatáza;
 • kreatinínu;
 • močoviny.

Podľa výsledkov analýz môže dermatológ riadiť pacienta konzultáciami profilových odborníkov.

Približné náklady na analýzy

Približné ceny potrebného výskumu v diagnostike akné sú uvedené v nasledujúcej tabuľke. Náklady na klinike najbližšie k vám sa môžu líšiť od tých, ktoré sú uvedené nižšie.

Aké testy mám robiť s pupienkami?

Jediné pupienky na tvári a tele zvyčajne nespôsobujú úzkosť a sú liečené doma tým, že rameno padne. A len vtedy, keď sa rozsah problému prenesie z kategórie "prejde do kategórie" dám ľubovoľné peniaze na účinný prostriedok nápravy ", vzniká otázka, na ktorý lekára sa má uchádzať.

Kedy mám ísť do nemocnice?

Akné nie je kozmetický problém, ale vonkajší prejav procesov, ktoré sa vyskytujú vo vnútri tela. Ľudské telo je inteligentné, reaguje s bolesťou, alergiami, nauzeou, kožnými vyrážkami a inými nepríjemnými spôsobmi na faktory, ktoré narúšajú prácu a ohrozujú zdravie. Tieto prejavy sú o to viac násilné a protichodné, tým vyššia je hrozba. Preto ak jeden pupienok môže byť ignorovaný, potom rozptyl akné, ktorý sa náhle objavil, by mal byť upozornený a byť dôvodom na obavy. Keď sa naučíte počúvať svoje vlastné organizmy, uvidíte, či sú vyrážky náhle alergia na potravinový výrobok alebo kozmetický výrobok? Zvyčajne je ľahké to zistiť, pretože takéto reakcie sa rýchlo prejavujú a odhadnúť, že tento vzťah nie je ťažký. Tieto pupienky zmiznú po odstránení dráždivého faktora a nevyžadujú špeciálnu liečbu s výnimkou obmedzenia kontaktu s alergénom. Výnimkou sú exotické prípady alergií na potraviny a látky, ktoré je ťažké odmietnuť: špecifické drogy, vodu, vlastný pot a tak ďalej.

Niekedy sa akné objaví a po chvíli zmizne. Môže to byť zavádzajúce, že problém bol vyriešený sám osebe a sama sa s ním vyrovnala. Ak tomu tak nie je, dospievajúci akné, ktorá je v skutočnosti vo väčšine prípadov uskutoční po hormóny zastaví "Storm", je pravdepodobnosť recidívy je vysoká, a to sa bude diať v budúcom období, pôvodný zdroj zhoršovanie ochorenia.

Aký druh lekára by som mal konzultovať s akné?

Aplikácia do kozmetického salónu, ktorá dúfa, že vyrieši problém s akné, je chybou. Akné nie je defekt pokožky, ale choroba, ktorá si vyžaduje komplexné riešenie založené na zisteniach niekoľkých odborníkov. Dobrý kozmetológ môže odstrániť účinky akné po vhodnej liečbe. Utiahnite, obnovte, vyživujte pokožku, ktorá stratila svoju elasticitu a sušila aj s liekmi. Ale na odstránenie príčiny tvorby akné nie je v jeho kompetencii. Nepoužívajte služby "špecialistu", ktorý sľubuje vyliečiť váš problém kozmetickou metódou. Vyhodením veľa peňazí dostanete dočasný výsledok a koreň patológie v tejto dobe bude pokračovať.

Dermatológ, v závislosti od typu, zložitosti vyrážok a iných znakov, odkáže pacienta na iných špecializovaných špecialistov.

 • Gastroenterológ. Nie je nezvyčajné, že vyrážky majú za následok nevhodné trávenie. Takéto patológie vedú k tomu, že viac kožných toxínov sa odstraňuje, s ktorými sa nedokáže vyrovnať, reaguje s akné;
 • Endokrinológ. Hormóny sú najčastejšou príčinou vzniku akné, preto je výlet tomuto lekárovi nevyhnutný a je druhým číslom po návšteve dermatológa. Len málo bude liečenie tohto lekára u dospievajúcich v pubertovom období, pretože je ťažké ovplyvniť hormón androgén, ktorý je zodpovedný za tvorbu juvenilnej akné;
 • Gynekológa. Zápalové procesy na koži u žien, najmä v dospelosti, sú niekedy spôsobené gynekologickými problémami. Kolísanie hormonálnych provokujúce kožné reakcie môžu byť spôsobené: tvorbou polypov, sa blíži menopauza alebo menštruácie, ako aj ďalšie faktory, ktoré sú len schopní identifikovať lekára.

Aké testy musíte prejsť

Každý z vyššie uvedených odborníkov po riadnom vyšetrení v kancelárii vypracuje pokyny pre testy alebo postupy, ktoré pomôžu identifikovať možnú príčinu kožných vyrážok. Nebojte sa počtu skúšok a vezmite si čas na ich odovzdanie.

Dermatológ alebo lekár, ktorému napíše odporúčanie, bezodkladne predpíše všeobecný, podrobný krvný test. Tento postup odhaľuje zápalové procesy v tele, vírusové ochorenia, bakteriálne infekcie, ochorenia krvi, pečene;

 • Ten istý špecialista predpíše krvný test pre biochémiu. S jeho pomocou získava informácie o práci vnútorných orgánov: žlčník, pečeň, obličky, pankreas;
 • Ak v rozhovore s lekárom bolo zistené, že popri rozsiahlych lézií na koži znepokojení častými respiračnými infekciami, slabosť, chronické choroby pacienta, to je priradený krvný test pre infekciu HIV;
 • Špecifická vyrážka, abscesy, viacnásobné papuly sú symptómami sekundárneho syfilisu, preto pre podobné kožné prejavy je často predpísaná analýza na CSW;
 • Baktérie, ktoré žijú na koži av normálnych podmienkach nespôsobujú nepríjemnosti, niekedy sa stávajú agresívnymi. Prudké zvýšenie ich populácie na povrchu epidermis vedie k ochoreniam charakterizovaným kožnými vyrážkami. "Rozbitie vodítka" môže pokožku demodex roztočov, stafylokokov, baktérií akné a ďalších mikroorganizmov. Na identifikáciu špecifického typu patogénneho mikroorganizmu dermatológ priradí škrabanie pre kultúrne plodiny;
 • Problémy v práci štítnej žľazy, kvôli nedostatku jódu, vedú k porušeniu produkcie hormónov. Zmena ich počtu ovplyvňuje stav kože a vedie k vzniku abscesov. Pretože niekedy endokrinológ určuje analýzu počtu hormónov štítnej žľazy, určuje jej stav a kvalitu práce;
 • Napriek rôznorodosti príčin, ktoré spôsobujú akné a iné kožné reakcie, je medzi nimi aj hormonálne pozadie. Jedná sa o pohlavné hormóny, ktoré spôsobujú dospievajúce akné a často vyvolávajú výskyt akné u dospelých oboch pohlaví. Preto sú testy na pohlavné hormóny neoddeliteľnou súčasťou diagnostiky dermatologických problémov.

Aké pohlavné hormóny sa užívajú pre pupienky

Hormonálne poruchy sa vyskytujú u ľudí všetkých vekových kategórií, a to nielen u dospievajúcich. Môžu byť provokované:

 • stres;
 • patológia vnútorných orgánov;
 • zápalové procesy;
 • tehotenstva;
 • dojčenia;
 • prerušenie perorálnych kontraceptív;
 • užívanie steroidov športovcami;
 • z iných dôvodov.

Pri diagnostikovaní príčin, ktoré spôsobili výskyt akné, je dôležité preniesť testy na hladiny steroidných hormónov a testosterónu. Najčastejšie tieto dve látky spôsobujú akné. Zlyhania vo výrobe estradiolu, kortizolu, folikuly stimulujúceho hormónu, prolaktínu a ďalších hormónov ovplyvňujú kvalitu pokožky.

Steroidné hormóny

Do tejto skupiny hormónov patria kortikosteroidy, androgénne (samce) a estrogénne (samice). Stojí za zmienku, že obidve skupiny hormónov sa produkujú v mužskom aj ženskom tele, ale ich úroveň pre každý pohlavie je iná. Mužské hormóny majú osobitný vplyv na stav kože.

Mechanizmus tvorby pupienkov môže byť zjednodušený nasledovne. Z nejakého dôvodu dochádza k zvýšeniu tvorby mazu alebo k jeho kvalitatívnym zmenám, čo vedie k upchatiu mazových kanálikov. Na zhoršenie situácie môžu patogénne organizmy žijúce na koži, nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, sprievodné ochorenia. Mužské hormóny priamo ovplyvňujú prácu mazových žliaz, čo urýchľuje vývoj ich tajomstva, čo sa stáva silnejším. Epidermis nerieši zvýšené zaťaženie a nemá čas na odstránenie mazu na povrchu.

Úroveň testosterónu

Táto biologicky aktívna látka je tiež mužský pohlavný hormón a mechanizmus jej účinku na pokožku je podobný mechanizmu opísanému vyššie. Táto látka je zodpovedná za sexuálnu príťažlivosť, tvorbu sekundárnych sexuálnych charakteristík u chlapcov a dievčat a je zodpovedná za agresiu. Úroveň tejto látky je do značnej miery závislá od genetickej predispozície. Preto, ak otec v mládeži trpí kožnými vyrážkami, je pravdepodobné, že syn netrpí týmto problémom.

Ak chcete spôsobiť zmenu hladiny testosterónu v tele môže dôjsť k poruche v nadobličke a hypofýze, tehotenstve, dospievaní.

estradiol

kortizol

Ďalším populárnym názvom je stresový hormón. Je to jeho syntetizované nadobličkové žľazy v stresovej situácii, vo chvíľach hnevu a hnevu. V koži je zodpovedný za hojenie rán a regeneračné funkcie epidermis. Jeho prebytok vyvoláva výskyt akné a akné.

Zmena v hormonálnom pozadí negatívne ovplyvňuje všetky orgány ľudského tela. Je to spôsobené porušením emočného stavu, narušením práce orgánov, vrátane kože. Analýzy hormónov umožňujú určiť, ktorý hormón je vinný pre kožné vyrážky a normalizovať prácu orgánu, ktorý je zodpovedný za jeho syntézu.

Ako správne vykonať testy hormónov

Niektorí lekári sa skepticky hlásia k odovzdaniu hormónov a motivujú svoj názor tým, že úroveň týchto látok je premenlivá a závisí od:

 • nálada;
 • napájanie;
 • emočný stav;
 • fázy menštruačného cyklu (u žien);
 • užívanie niektorých liekov;
 • Sexuálne kontakty;
 • fyzickej aktivity a iných podmienok.

Preto analýza ukazuje hladinu hormónov v konkrétnom čase, ale za hodinu to môže byť úplne iná. Ak chcete minimalizovať chybu pri doručení testov, postupujte podľa týchto pravidiel:

 • Odber vzoriek krvi sa vykonáva ráno prázdnym žalúdkom.
 • analýza pohlavných hormónov u žien sa uskutočňuje v určitých dňoch menštruačného cyklu;
 • v predvečer procedúry vylučujú fyzickú aktivitu a pohlavie.

Ak sú testy na hormóny normálne

Čo môže byť príčinou akné, ak sú hormonálne testy v poriadku:

V tomto prípade sú testy na akné

Ďalší článok: Škvrny z vajec

Ak je na tvári alebo na zadnej strane 1 alebo 2 pupienky, nespôsobuje to žiadne obavy.

Existujú však ľudia, ktorým sa kožné vyrážky stávajú skutočným problémom.

Ide o akné, keď sa pupienky šíria po celom tele, ale sú lokalizované na lícach, na čele, na brade a na chrbte.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

V tomto prípade viacnásobné akné nie je len kozmetická porucha, ale s najväčšou pravdepodobnosťou prejavom patologického procesu v tele.

Ktorému lekárovi majú byť takí pacienti liečení a aké testy treba vykonať?

Typy akné

Existujú tri typy akné:

 1. bežné kožné lézie sú častejšie v adolescentnom období;
 2. liečivých sa objavujú ako dôsledok reakcie organizmu na užívanie lieku;
 3. profesionálni ľudia pochádzajú z ľudí, ktorých profesionálne aktivity sa odohrávajú na miestach s vysokou znečistenou atmosférou: ropa, prach, decht atď.

Bežné akné sa objavuje ako dôsledok zanesených pórov kože.

V prevažnej väčšine prípadov postihujú kožu mladých dievčat a mladých mužov počas puberty, keď sa ich hormonálne pozadie výrazne mení.

Po tomto sa koža môže zmeniť a aktivita mazových žliaz narastá.

Rovnako významným dôvodom vzniku adolescentného akné je zvýšenie hladiny steroidných hormónov, ktoré vyvolávajú zvýšenie počtu mazových žliaz.

 • V dôsledku zvýšenej aktivity androgénov sa zvyšuje hustota a viskozita vylučovanej sekrécie, ktorá upcháva póry.
 • Problémom sa zhoršujú baktérie, ktoré žijú vo vlasových folikuloch. Keď sa začnú aktívne rozmnožovať, vyvíja sa akné.

Foto: akné vulgaris

Príčiny vzhľadu

Ak sa na zadnej a tvárovej ploche, ako aj na iných častiach tela objaví viacnásobné akné a nereagujú na liečbu antibakteriálnymi ošetrovacími zariadeniami, potrebujete navštíviť lekára.

Na určenie príčiny takýchto vyrážok bude pacientovi pridelené krvné testy, kožné odretky a iné druhy výskumu.

 • Častejšie na ľudskom tele je hormonálne akné, keď sa výkyvy hladiny hormónov vyskytujú na pozadí poruchy určitých orgánov a systémov.
 • Endokrinné poruchy často vyvolávajú nadobličkové žľazy, vaječníky, štítnu žľazu a hypotalamus.

Ďalšie príčiny vzniku akné môžu byť:

 • poruchy tráviaceho traktu, pečene alebo žlčníka;
 • patogénna mikroflóra na koži;
 • porušovanie metabolizmu lipidov;
 • struma;
 • demodekoz - aktívna aktivita hypodermického kliešťa Demodex.

Foto: demodektické viečka

Okrem toho môže vyvolať výskyt akné podvýživu a nedostatočnú starostlivosť o pleť.

mladiství

U mladých mužov a dievčat hlavnou príčinou výskytu akné je hormonálna splash, ktorú telo každého dospievajúceho zažije počas určitého obdobia.

Koža sa stáva oveľa horšie kvôli zvýšenému vylučovaniu kožného mazu a obštrukcií mazových žliaz, čo je dôsledkom prudkého zvýšenia hladiny androgénu.

Pre dospievajúcich je dôležitým faktorom akné dedičnosť.

Ak majú rodičia pubertu na tvári a chrbte veľa akné, potom je dieťa počas puberty pravdepodobnejšie čeliť tomuto problému.

Foto: dospievajúci pimples

ženy

Mnoho žien si všimne vzhľad akné pred, počas alebo niekoľko dní po menštruácii.

Je to spôsobené individuálnou reakciou tela na kolísanie hladín steroidných hormónov, ktoré závisia od menštruačného cyklu.

Ak žena nemá predispozíciu na akné, potom počas obdobia zvyšovania hladiny týchto hormónov sa na koži môže objaviť len niekoľko pupienkov. Takáto kožná reakcia sa považuje za normálnu a nevyžaduje ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Ak je takáto predispozícia prítomná, objaví sa značný počet zapálených prvkov.

Ak sa problém akné stará o ženu staršiu ako 28 rokov, potrebujete navštíviť lekára, vykonať potrebné testy a podrobiť sa potrebným diagnostickým postupom.

Akné vyrážka v tomto veku je známkou závažných ochorení, ktoré vedú k hormonálnym poruchám v tele.

Príčina vzniku akné u žien starších ako 28 rokov môže byť:

 • zápalové procesy;
 • polycystický vaječník.

Foto: tehotné ženy sú náchylné na akné

Po potrate môže dôjsť k vážnemu zlyhaniu produkcie hormónov.

Niekedy sa pri zapálení vyrážok vyskytujú tehotné ženy kvôli zmene hormonálneho zázemia, ale akné v tomto období je veľmi zriedkavé.

Aké hormóny vyvolávajú vzdelanie

Pri analýzach pohlavných hormónov, ktoré predpisuje dermatológ, endokrinológ alebo gynekológ, sú najdôležitejšie pri určovaní príčin akné pomery steroidných hormónov a testosterónu.

steroid

Steroidné hormóny, najmä androgény, majú veľký vplyv na činnosť mazových žliaz.

Tieto mužské pohlavné hormóny, ktoré sa produkujú v tele bez ohľadu na pohlavie.

Počas hormonálneho výbuchu sa ich množstvo výrazne zvyšuje a vyvolávajú sa chemické reakcie, ktoré vyvolávajú aktívnu sekréciu mazových žliaz.

Koža sa stáva pomerne hustá, aby mohla voľne vystupovať cez mazové kanály.

 • Existuje upchávka a na koži sa objavujú mikrokozmody, ktoré sa nakoniec premenia na uzavreté alebo otvorené komedóny.
 • Kožný tuk zostáva v kanáloch a pupienky sa objavujú na koži.

Štúdia o ich obsahu ukázala, že sa tam propagujú aktívne baktérie, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v mazových žľazách, ale nespôsobujú škodu na ich vonkajšej práci, keď pracujú normálne a opúšťajú kožu.

Foto: môžu sa objaviť vyrážky so zvýšenou hladinou androgénov

testosterón

Vyrába sa u žien a mužov, ale týka sa mužských pohlavných hormónov.

Závislosť je stanovená: čím vyššia je hladina testosterónu, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku akné.

Zvýšená produkcia sa pozoruje počas hormonálnej epidémie - pubertalné obdobie, tehotenstvo atď.

Tu veľkú úlohu zohráva genetická predispozícia: ak rodičia mali veľa akné na koži, potom sa môžu objaviť u dieťaťa v určitej chvíli života.

Je to spôsobené dedičným kopírovaním hormonálneho pozadia.

Aké ďalšie ukazovatele zohrávajú úlohu

Štúdium výsledkov analýzy hormónov doktor venuje pozornosť nasledujúcim ukazovateľom:

 1. folikuly stimulujúceho hormónu. Jeho hlavnou funkciou je regulácia dozrievania spermií u mužov a folikulov u ženy;
 2. luteinizačný hormón. Je nevyhnutný pre fungovanie reprodukčného systému, produkciu testosterónu u mužov a estrogénu u žien;
 3. estradiol. Vzťahuje sa na ženské pohlavné hormóny, ale je produkovaný v oboch pohlavách nadobličkami, u mužov na vylučovanie semenníkov a u žien - vaječníkov.

Endokrinológ bude venovať pozornosť hladine týchto hormónov:

Video: "Ako sa zbaviť akné"

Otázky a odpovede

Hlavná otázka mnohých teenagerov, ich rodičov a niektorých ďalších skupín obyvateľstva - na aké hormóny je potrebné analyzovať na miestach?

Súčasne však existujú ďalšie zaujímavé body, ktoré sa budeme snažiť ďalej zdôrazňovať.

Aký druh lekára by som mal kontaktovať?

Mnoho pacientov s výskytom veľkého počtu akné na tele sa zúčastňuje stretnutia s dermatológiou.

Ale určiť ich pravú príčinu, s najväčšou pravdepodobnosťou potrebujú konzultácie a ďalších odborníkov.

 • Takže, ako často je akné hormonálne v prírode, tak sú nevyhnutne pacienti s takýmito problémami poslaní endokrinológovi.
 • Hormonálne poruchy môžu byť vyvolané chorobami ženských pohlavných orgánov, takže všetky ženy musia navštíviť gynekológa naviac.

Pomáha deťom prášok z akné na tvári? Zistite si tu.

Často sa pacientom odporúčajú gastroenterológom, pretože akné sa môže objaviť na pozadí ochorení tráviaceho systému.

Niekedy má takýto prejav dysbakteriózu čriev.

Aké testy užívajú s akné?

Ak sa akné objaví na tele a nereaguje na liečbu antibakteriálnou starostlivosťou, mali by sa vykonať nasledujúce testy:

 1. všeobecná a biochemická analýza krvi, ktorá môže naznačovať poruchu niektorých vnútorných orgánov;
 2. krvný test na DAC;
 3. kultúrne plodiny - škrabanie kože na určenie patogénnej mikroflóry na koži;
 4. analýza hormónov štítnej žľazy;
 5. analýza pohlavných hormónov.

Na stanovenie taktiky antibakteriálnej liečby sa vykoná ďalšia kontrola reakcie tela na antibiotiká.

Pred uskutočnením testov je pacient varovaný pred potrebnou prípravou, ktorá spĺňa tieto podmienky:

 • Všetky testy sa vykonávajú iba prázdnym žalúdkom ráno;
 • ženy potrebujú pohlavné hormóny v 5., 6. alebo 7. deň menštruačného cyklu;
 • za deň nemôžete mať sex, športovať a robiť ťažkú ​​fyzickú prácu.

Foto: plot žilovej krvi sa vyrába na prázdny žalúdok

Je to vždy potrebné

Niekedy môže dermatológ predpísať liečbu založenú na externom vyšetrení pacienta.

Odovzdanie analýz na miestach je povinné menovať alebo menovať v nasledujúcich prípadoch:

 • ak primárna liečba predpísaná dermatológiou nepomôže 2 alebo viac týždňov;
 • ak sa objaví akné u dievčaťa alebo ženy s zjavnými príznakmi hormonálnej poruchy: rast vlasov na tvári, obezita atď.;
 • ak liečba antibiotikami nefungovala. V tomto prípade je podozrenie na gramnegatívnu folikulitídu.

Čo sa môžu výsledky zobraziť?

Krvné testy hodnotia výkon vnútorných orgánov.

 • Takže tieto výsledky môžu naznačovať prítomnosť ochorení pečene alebo žlčníka, čo môže spôsobiť výskyt akné.
 • Analýza hormónov u žien a mužov odhaľuje endokrinné poruchy.
 • Takže hormóny štítnej žľazy naznačujú dostatočnosť jej fungovania av prípade odchýlky od normy pacient potrebuje komplexnú liečbu.
 • Pohlavné hormóny u pacientov s akné na tele sú často preceňované, najmä pre mužské pohlavné hormóny.

Tieto údaje umožňujú nielen pochopiť príčinu vzniku akné, ale aj zvoliť vhodnú liečbu.

Foto: vyšetrenie dermatológa

Čo robiť, ak je hormonálne pozadie normálne

V tomto prípade by mal pacient konzultovať s gastroenterológom.

 • Možno, akné bolo vyvolané chorobami tráviaceho traktu. Lekár zvolí vhodnú stravu a predpíše užitočné prípravky na žalúdok a črevá.
 • V mnohých prípadoch sa objavuje veľké množstvo akné, keď je aktivita roztočov Demodex aktívna. Ak chcete dať túto diagnózu dermatológ môže po požití škrabky kože.
 • Ak je akné výsledkom nesprávnej starostlivosti o problémovú kožu, potom sa musíte poradiť s dermatológa o tejto problematike a vyzdvihnúť opatrovateľov pre seba.

liečba

 • V prípade, že príčinou akné sa stala hormonálna nerovnováha v tele, bude pacient vyzdvihnúť lieky založené na tom, čo je to hormóny produkované v tele nad, alebo naopak, sú na nízkej úrovni.
 • Ženám sa často predpisujú perorálne kontraceptíva, regulujú nielen hormonálnu rovnováhu v tele, ale normalizujú menštruačný cyklus.
 • Ak sú ohniská zápalu príliš výrazné, normálny jód pomáha urýchliť hojenie kože. Musí sa aplikovať s bavlneným tampónom bodovo pre každý pupienok.
 • S rozsiahlou vyrážkou a veľkým počtom zápalových ohniskov sú antibakteriálne lieky predpísané na pokožke. V krátkom čase sa vyrovná s akné pomáha antibiotiku tetracyklínu. Je dostatočne silný, ale účinok jeho aplikácie je viditeľný po niekoľkých dňoch.

Ľudové opravné prostriedky

Populárne a dosť účinné v boji proti akné sú niektoré ľudové recepty.

Foto: maska ​​s bielou hlinkou

Najobľúbenejšie z nich sú:

 1. veľmi populárne domáce mlieko, vyrobené z rovnakého počtu nasledujúcich zložiek: jablkový jablkový ocot, vodka a tymiánová infúzia;
 2. odvar z listov brezy alebo obličiek. Musia si po predbežnom očistení vyčistiť tvár. Birch bujón inhibuje aktivitu mikróbov;
 3. dobre odstraňuje zápal infúzie harmančeka, kombinované v rovnakých pomeroch s kafrovým olejom. Táto kompozícia by sa mala čistiť každý deň.
 4. v boji proti komedónom, masky z kozmetickej hliny: zelená, biela, čierna, modrá;
 5. 1 diel med zmiešaný s 1 dielom tinktúry z nechtíka na alkohole. Utrite tvár po očistení;
 6. dobré krémy pomáhajú so šťavou z listov aloe.

Môžu na tvár slnečnicových semien byť pupienky? Zistite si tu.

Ako zmierniť zápal pupíka cez noc? Čítajte ďalej.

O tom, aké hormóny odovzdávajú analýzy na miestach

Príčiny vzniku patológie

Hormonálne pozadie, s poruchami, ktoré súvisia s výskytom akné, sa mení pod vplyvom týchto príčin:

 • poruchy stravovania (prevaha v ponuke tučných a vyprážaných potravín);
 • nesprávna starostlivosť o pleť (najmä pri používaní kozmetických prípravkov, ktoré obsahujú hormóny v ich zložení);
 • patológia zažívacieho traktu;
 • zdôrazňuje, že negatívne ovplyvňuje endokrinný systém;
 • zmeny v tele spojené s vekom;
 • nepriaznivé podnebie;
 • dlhodobé užívanie steroidných liekov;
 • genetická predispozícia (detská tendencia k zvýšeniu produkcie testosterónu môže byť prenášaná od rodičov);

Typy akné

Akné z hormónov môžu byť odlišné. Lekári rozlišujú niekoľko typov akné:

 • Comedon (biely pupienok) je mazová zátka, ktorá upcháva čas. Často sa stáva príčinou zápalového procesu. Sú uzavreté a otvorené. V druhom prípade zástrčka nie je vo vnútri pórov (čierna bodka). Wen sa tvoria v hlbokej dermálnej vrstve. Je ťažké ich odstrániť;
 • papula - vyvíja sa po infekcii pripojenej k septa. V tomto prípade zasiahne postihnutá oblasť kože. Ak ho stlačíte, človek cíti nepohodlie a bolesť;
 • pustula - akné, ktoré obsahuje hnis. Nachádza sa na povrchu kože ako bielu bodku;
 • nodulárne-cystické pupienky - ide o skupinu malých formácií, ktoré sú spojené fistulóznymi kanálikmi;
 • blesk - považujú sa za najťažšiu formu patológie, pretože postihuje veľké časti kože. Výsledkom vývoja takejto vyrážky je nárast teploty a bolesti. Bez kvalifikovanej pomoci lekárov s patológiou je prakticky nemožné zvládnuť.

Ak uvidíte niektorý z vyššie uvedených typov pupienok, mali by ste vždy kontaktovať špecialistu.

Diagnostické funkcie

Ak má človek akné kvôli hormonálnemu zlyhaniu, bude nudiť, aby vykonal takéto testy:

 • všeobecné a biochemické vyšetrenie krvi;
 • analýza na definovanie infekčného patologického procesu;
 • štúdiu o citlivosti na niektoré typy antibiotík (v prípade potreby).

A tiež musíte zistiť, aké hormóny ovplyvňujú akné. Za týmto účelom osoba vykoná príslušné testy. Mnohí pacienti sa snažia zbaviť akné, vytlačiť ich, používať antiseptické krémy, masti, ľudové prostriedky. Avšak, zbaviť sa príčiny patológie, nepomôžu.

Aké testy musíte prejsť

Prítomnosť malých vlasov na hornom okraji môže hovoriť o hirsutizme

Niektoré príznaky naznačujú prítomnosť hormonálnej nerovnováhy. Ak sú k dispozícii, dermatológ odporučí vykonať analýzu hladiny hormónov v krvi.

Ak sa vyskytnú prejavy hirsutizmu, musia sa urobiť analýzy hormónov. Tento výraz sa vzťahuje na nadmerný rast vlasov mužského typu u ženských predstaviteľov.

Ak sa objaví hirzutizmus terminál chĺpky na dievčatá na hornej pere, brade, hrudníka, hornú časť chrbta, brucha, zadku a vnútornej strane stehien.

Terminálne chĺpky sa nazývajú chĺpky, ktoré môžu rásť 2 roky a dosahujú značnú dĺžku. Stupeň vlasovej krásy závisí aj od citlivosti vlasových folikulov na androgény.

Môže to byť spôsobené dedičným faktorom.

Vysoká hladina androgénov pri akne dokáže preukázať nadváhu. Pri nadmernom produkcii mužských hormónov klesá citlivosť na inzulín.

Inzulínová rezistencia a narušenie metabolizmu uhľohydrátov spôsobujú nekontrolované zvýšenie telesnej hmotnosti. S nadmernou telesnou hmotnosťou sa zníži počet špecifických proteínov - globulínov viažucich sexuálne steroidy (SSSG), ktoré tolerujú androgény.

V dôsledku toho sa objavuje veľké množstvo voľných mužských pohlavných hormónov, ktoré sa menia na intracelulárne metabolity s vysokou aktivitou.

Napríklad testosterón sa transformuje na dihydrotestosterón, ktorého aktivita je 2 krát vyššia.

Nadbytočný androgén spôsobuje poruchy menštruačného cyklu. Preto by sa mal kontrolovať pomer hormónov u žien s nepravidelným cyklom.

Charakteristickým rysom vysokej koncentrácie mužských pohlavných hormónov je lokalizácia akné v dolnej časti tváre, navyše mastná koža so zväčšenými pórmi.

Analýzy hormónov sú predpísané ľuďom, ktorí dlho neúspešne vyskúšali liečbu akné s liekmi.

Znakom hormonálnej nerovnováhy je akné po 20 rokoch. Na prítomnosť porušenia je indikovaná hyperpigmentácia a hrubnutie kože v záhyboch (čierna akantóza).

Na rozdiel od mužov musia ženy vykonať analýzu v určitých dňoch

Muži môžu urobiť analýzu kedykoľvek. Po puberte hladina hormónov u zdravých mužov zostáva približne rovnaká. U žien sa pomer hormónov mení v závislosti od štádia menštruačného cyklu.

Aby sa získali objektívne údaje o koncentrácii hormónov v krvi u žien, testy sa vykonávajú v určitých dňoch menštruačného cyklu. Aké hormóny sa majú užívať a na ktorý deň, lekár určí.

Pre odber krvi je zvyčajne vhodný pre 5-7 dní menštruačného cyklu. Považuje sa od prvého dňa menštruácie.

Tiež je vhodné obdobie od 21 do 23 dní cyklu. V tejto dobe často prehodnocuje analýzu na úroveň progesterónu.

Ak chcete vylúčiť vplyv na výsledok vonkajších faktorov, neodporúča sa jesť 2-3 hodiny pred odberom krvi. Je potrebné zastaviť používanie liekov štítnej žľazy a steroidných hormónov 2 dni pred štúdiou.

Musíme sa vzdať každej fyzickej aktivity 24 hodín pred analýzou. Odporúčame, aby ste v tomto čase urobili voľno, aby ste minimalizovali pravdepodobnosť stresovej situácie alebo psycho-emocionálnej nadmernej záťaže. 3 hodiny pred testom nemôžete fajčiť.

Keď sa u žien zistí zvýšená hladina androgénov, predpisujú sa antiandrogény. Prípravky potláčajú tvorbu kožného mazu o 60-65%. V závažných prípadoch sa môžu odporučiť prípravky s glukokortikosteroidmi.

Ak existujú vážne abnormality v tele, pacient je odkázaný na terapeuta, endokrinológ alebo gynekológ pre špecializovaný výskum a diagnostiku. Liečba základnej choroby pomôže obnoviť zdravie pokožky.

Každý z vyššie uvedených odborníkov po riadnom vyšetrení v kancelárii vypracuje pokyny pre testy alebo postupy, ktoré pomôžu identifikovať možnú príčinu kožných vyrážok. Nebojte sa počtu skúšok a vezmite si čas na ich odovzdanie.

Dermatológ alebo lekár, ktorému napíše odporúčanie, bezodkladne predpíše všeobecný, podrobný krvný test. Tento postup odhaľuje zápalové procesy v tele, vírusové ochorenia, bakteriálne infekcie, ochorenia krvi, pečene;

Hormonálne poruchy sa vyskytujú u ľudí všetkých vekových kategórií, a to nielen u dospievajúcich. Môžu byť provokované:

 • stres;
 • patológia vnútorných orgánov;
 • zápalové procesy;
 • tehotenstva;
 • dojčenia;
 • prerušenie perorálnych kontraceptív;
 • užívanie steroidov športovcami;
 • z iných dôvodov.

Pri diagnostikovaní príčin, ktoré spôsobili výskyt akné, je dôležité preniesť testy na hladiny steroidných hormónov a testosterónu. Najčastejšie tieto dve látky spôsobujú akné.

Zlyhania vo výrobe estradiolu, kortizolu, folikuly stimulujúceho hormónu, prolaktínu a ďalších hormónov ovplyvňujú kvalitu pokožky.

Steroidné hormóny

Do tejto skupiny hormónov patria kortikosteroidy, androgénne (samce) a estrogénne (samice). Stojí za zmienku, že obidve skupiny hormónov sa produkujú v mužskom aj ženskom tele, ale ich úroveň pre každý pohlavie je iná.

Mužské hormóny majú osobitný vplyv na stav kože.

Mechanizmus tvorby pupienkov môže byť zjednodušený nasledovne. Z nejakého dôvodu dochádza k zvýšeniu tvorby mazu alebo k jeho kvalitatívnym zmenám, čo vedie k upchatiu mazových kanálikov.

Na zhoršenie situácie môžu patogénne organizmy žijúce na koži, nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny, sprievodné ochorenia. Mužské hormóny priamo ovplyvňujú prácu mazových žliaz, čo urýchľuje vývoj ich tajomstva, čo sa stáva silnejším.

Epidermis nerieši zvýšené zaťaženie a nemá čas na odstránenie mazu na povrchu.

Úroveň testosterónu

Táto biologicky aktívna látka je tiež mužský pohlavný hormón a mechanizmus jej účinku na pokožku je podobný mechanizmu opísanému vyššie. Táto látka je zodpovedná za sexuálnu príťažlivosť, tvorbu sekundárnych sexuálnych charakteristík u chlapcov a dievčat a je zodpovedná za agresiu.

Úroveň tejto látky je do značnej miery závislá od genetickej predispozície. Preto, ak otec v mládeži trpí kožnými vyrážkami, je pravdepodobné, že syn netrpí týmto problémom.

Niektorí lekári sa skepticky hlásia k odovzdaniu hormónov a motivujú svoj názor tým, že úroveň týchto látok je premenlivá a závisí od:

 • nálada;
 • napájanie;
 • emočný stav;
 • fázy menštruačného cyklu (u žien);
 • užívanie niektorých liekov;
 • Sexuálne kontakty;
 • fyzickej aktivity a iných podmienok.

Preto analýza ukazuje hladinu hormónov v konkrétnom čase, ale za hodinu to môže byť úplne iná. Ak chcete minimalizovať chybu pri doručení testov, postupujte podľa týchto pravidiel:

 • Odber vzoriek krvi sa vykonáva ráno prázdnym žalúdkom.
 • analýza pohlavných hormónov u žien sa uskutočňuje v určitých dňoch menštruačného cyklu;
 • v predvečer procedúry vylučujú fyzickú aktivitu a pohlavie.

Čo môže byť príčinou akné, ak sú hormonálne testy v poriadku:

 • Ak sa zistí, že hladina všetkých hormónov je v rámci prijateľných limitov, potom sa hľadá príčina akné v zažívacom trakte a strave. Choroby tráviacich orgánov vedú k tomu, že látky nasávajúce do krvi sú absorbované do krvného riečišťa, ktoré sa do neho nedostávajú za bežných podmienok. A naopak, užitočné látky nie sú absorbované v správnom množstve, čo znamená, že sa nedostanú do orgánov, ktoré ich potrebujú, a okrem iného k pokožke. Nadbytočné toxíny znečisťujú póry a nedostatok potrebných látok znižuje ochranné funkcie kože a schopnosť regenerácie.
 • Aktivácia roztoče demodex pokožky vyvoláva špecifickú vyrážku nazývanú demodekóza. Tento mikroorganizmus zožiera mŕtve bunky pokožky a kožného mazu. V mazových kanáloch a folikuloch vytvára larvy a spravidla nespôsobuje nepríjemné pocity, ale je súčasťou mikroflóry. Ale s aktiváciou mazových žliaz začne rýchlo množiť a stáva sa príčinou červených pupienkov.
 • Staphylococcus aureus. Ďalší mikroorganizmus obývajúci pokožku a sliznice človeka, spôsobujúci hnisavý zápal, vredy, folikulitída. Akné spôsobené nárastom populácie tejto nepríbuznej baktérie, zapálené, bolestivé, s hnisavým obsahom. Pusť v takýchto pupienkách je štipľavá, vo farbe šedá alebo nazelenalá. Vyrážky spôsobujúce tento mikroorganizmus sú rozsiahle a majú tendenciu sa rýchlo šíriť. Na zistenie stafylokokovej infekcie sa obsah pupienkov odovzdá na analýzu.
 • Akné spôsobuje banálne ignorovanie hygienických pravidiel. Toto a nedostatočné čistenie pleti a nadmerné čistenie. Preto, ak sú testy normálne, je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o tvár a telo. Vyzdvihnúť prostriedky, ktoré sú vhodné pre typ kože. Naučte sa nielen očistiť, ale vyživovať a zjemniť pokožku, normalizovať pravidelnosť procedúr starostlivosti. Nedostatočná starostlivosť prispieva k upchávaniu pórov, tvorbe čiernych bodiek, starnutie pokožky, chabosť. Nadbytok vedie k suchu alebo nadmernému tvorbe kožného mazu.

Vlastnosti liečby a prevencie

Ak hormóny negatívne ovplyvňujú stav kože osoby, môžete sa s patológiou vyrovnať len vyrovnaním. Je dôležité dodržiavať správnu výživu, ktorá bude obsahovať minimálne množstvo cukru a tuku.

Liečba by nemala určovať len endokrinológov. Všetky systémy v tele sú úzko prepojené, takže osoba bude potrebovať ďalšie rady od gynekológ (žena), androlog.

Nie je potrebné dúfať, že výsledok liečby hormonálnej akné bude rýchly, konečne k dosiahnutiu potrebnej rovnováhy nie je tak jednoduché. Všeobecná liečba poskytuje takéto opatrenia:

Pozor prosím! Ak sa objaví akné, musíte vyhľadať odbornú starostlivosť od dermatológa. Lekár vám vysvetlí, čo odborníci by mali navštíviť, poslať rúk po analýze hormónov a t / d Aké hormóny musí prejsť môže tiež viesť k urýchlenému gynekológa alebo endokrinológa.

Po zistení príčiny ochorenia môže špecialista predpisovať liečbu hormonálnymi liekmi, ktoré obnovujú hormonálne pozadie.

Foto 20 - Lekár predpíše hormonálne prípravky

Často sú to isté drogy hormonálne antikoncepcie, ale musia byť vybrané kompetentne vzhľadom na výsledky testov.

Foto 21 - Antikoncepcia by sa mala vybrať podľa výsledkov testov

Navyše špecialista môže odporučiť:

Dôležité: nekontrolované používanie hormonálnych liekov môže iba situáciu zhoršiť. Je nevyhnutné navštíviť špecialistu a získať výsledky testov.

Hormonálne pilulky na akné

Liečba akné s hormonálnymi liekmi zahŕňa použitie dvoch skupín liekov:

· Antiandrogény.

Prípravky glukokortikosteroidov sa môžu predpisovať len v obzvlášť závažných prípadoch akné, pretože negatívne ovplyvňujú funkciu ľudského imunitného systému. To vedie k ešte väčšiemu šíreniu infekcie. Pokiaľ však ide o:

· Akné s tvorbou abscesov,

potom nie je na výber. Sú podávané perorálne, buď intramuskulárne alebo intravenózne, v prísnom súlade s predpisom lekára.

Druhý typ hormónov z akné (antiandrogén) sa používa iba na liečbu žien. Pre mužov je prísne kontraindikovaný.

Antiandrogény inhibujú produkciu mazových žliaz umiestnených v vlasových folikulov, kožný maz, v niektorých prípadoch o 60-65%, čím sa eliminuje príčinu akné.

Antiandrogény sa používajú ako samostatne, tak pri perorálnych kontraceptívach.

Analýza akné a akné

Akné (akné, akné) je bežný problém. Diagnóza sa zvyčajne robí bez analýzy, avšak pri výbere taktiky liečby sú stále potrebné ďalšie výskumné metódy.

Prístup k liečbe akné u konkrétneho pacienta je do značnej miery určený závažnosťou súčasného štádia akné. Často sa stáva, aby sa akné zmizne, to je celkom jednoduché externé prostriedky, ktoré eliminujú akné a zlepšuje stav pokožky, rovnako ako zdravotná budova akčný plán (zdravé jedlo, dobrú hygienu, znižuje hladinu stresu a tak ďalej. D.). Ak je však akné vyslovené, alebo vyššie uvedené metódy boli vyskúšané, ale neposkytli správny výsledok, potom je potrebná analýza. Iba ďalšie testy na akné pomáhajú nájsť hlavnú príčinu akné.

Aké testy urobia pre akné a akné?

Pri odpovedi na otázku, aké testy odovzdajte akné a akné, zvyčajne uvádzajú nasledujúce kategórie:

· Analýza kože na mikrobiálnej flóry a prítomnosť parazitov

· Biochemický krvný test;

· Ultrazvuk a röntgen.

Analýza kože s akné

Analýzy kože s akné je žiaduce prejsť pred liečbou. Najjednoduchšou verziou analýzy pre akné, ktorá sa často začína, je mikroskopické vyšetrenie škrabania kože, ktoré vedie dermatológ.

Umožňuje vám zistiť prítomnosť demodexu - subkutánneho kliešťa, po ktorom ošetrovací program vykoná príslušné úpravy. Avšak táto príčina akné nie je najčastejšie. Ak sa počas analýzy škrabancov zistia akékoľvek iné poruchy v mikroflóre pokožky, liečba by mala byť koncentrovaná týmto smerom (pri absencii iných indikácií).

Analýza mikroflóry na kožu k liečbe akné a akné môže vykonať test na antibiotickej citlivosti patogénov. To sa vykonáva v prípade zlyhania skôr priradeného antibiotickú liečbu. Uchýliť sa k tejto analýze, našťastie, máme len zriedka, pretože dnes v arzenálu dermatológ je tam sú drogy, citlivosť, ku ktorému sa Propionibacterium acnes je extrémne vysoká. Výrazne vhodnejšie empirické použitie akné stredne ťažkou až ťažkou high tetracyklínové antibiotiká, čo 6 týždňov na polovicu počet zápalových lézií než dlhodobý očakávaných výsledkov analýzy plodín mikroflóry kože, a až potom pristúpiť k voľbe antibiotiká, ako sa zbaviť akné.

Analýzy hormónov pre akné

Analýzy hormónov sú jedným z najdôležitejších pri určovaní príčiny akné, pretože je to hormonálna nerovnováha, ktorá je jednou z hlavných príčin akné. Zvyšovanie hladiny androgénov počas puberty veľmi často vyvoláva akné a ak analýzy potvrdia nerovnováhu, potom plán liečby musí nutne zohľadniť možnosť jeho korekcie.

Analýza hormónov pre akné bude povinná, ak budú prítomné nasledujúce faktory:

· Pomerne neskorý debut akné (vek pacienta je viac ako 20 rokov);

· Prejav klinických príznakov hyperandrogenizmu u žien - porucha spôsobená zvýšenou aktivitou mužských hormónov (často sa prejavuje ako hirsutizmus);

Nepravidelný mesačný cyklus;

· Prejavy čiernej akantózy (druh hyperpigmentácie kože);

Všetky tieto faktory poukazujú na hormonálnu nerovnováhu a vyžadujú podrobnú analýzu na odstránenie skutočnej príčiny akné.

Pre ženy vzdať sa analyzuje na hormónov v akné mali vzdať na 5-7 deň menštruačného cyklu (počítané od prvého dňa v mesiaci). V tomto teste sa overí, nadväzujúcom hormóny: LH, FSH, testosterón, progesterón, kortizolu, estradiolu, prolaktínu, 17-Hydroxyprogesterón, degidroepiandrosteronsulfat, dihydrotestosterón, a hormón štítnej žľazy globulín viažuci pohlavné hormóny. Potom, za 21-23 dní menštruačného cyklu u pacienta s akné, musí byť znovu testované na hladiny progesterónu.

Ak sú tieto testy odhalia prípadné problémy, ktoré sa stali príčinou akné, je potrebné ďalšie vyšetrenie pacienta s akné: prevedením panvovej ultrazvuk (štúdia vykonaná na 5-7 denný cyklus), čo vám umožní vylúčiť alebo potvrdiť syndróm polycystických vaječníkov, prítomnosť nádorov alebo zápalu prívesky.

Ak existujú odchýlky v analýze hormónov u pacientov s akné oboch pohlaví musí byť ultrazvuk nadobličiek, a u mužov viac a genitálie - prostaty a semenníkov. Okrem toho, ak akné je odstrániť nádorového procesu v nadobličkách a hypofýze možné vykonávať röntgenový Sella a nadobličky, ale to sa robí iba v prípade, že testy na hormóny nie sú správne.

Krvný test na akné

Dôležitým ukazovateľom zdravia pri akne je biochemický krvný test. Zohľadňuje tieto ukazovatele: bilirubín, glukózu, ALT, cholesterol, kreatinín, triglyceridy, močovinu, alkalickú fosfatázu. Tento krvný test môže odhaliť širokú škálu problémov spojených s akné, vrátane chronického zápalu, problémov s črevom alebo pečeňou a iných ochorení vnútorných orgánov. V prípade zistenia abnormalít v krvnom teste je potrebná konzultácia s príslušným špecialistom, ktorá bude pracovať paralelne s dermatológiou a pomôže odstrániť skutočnú príčinu akné.

Preto starostlivá diagnostika a podanie testov na akné a akné sú kľúčom k úspešnej liečbe akné.