Hlavná

Dermatitída

Ktoré antibiotiká z akné na tvári sú lepšie a účinnejšie?

Antibiotiká z akné sú predpísané so stredne závažným alebo závažným akné, keď na pokožke existuje veľa zápalných pustulárnych prvkov a použitie iných kozmetických a liečivých prípravkov neprinesie výsledok.

Závažné formy ochorenia sú často komplikované pripojením bakteriálnej infekcie a na zastavenie tohto procesu je potrebné aplikovať nielen lokálne lieky (masti, gély, krémy), ale aj závažné systémové prípravky na perorálne požívanie. Mali by byť predpísané dermatológom alebo kozmetikom.

Vlastnosti používania antibiotík

V počiatočných štádiách akné môžete vyliečiť vyrážky pomocou bežnej kozmetiky (čistiace vody, gély, krémy). Ale v tých prípadoch, keď sa choroba zmení na zanedbávanú formu, bude účinná len komplexná liečba s použitím lokálnych a systémových liekov.

Antibiotiká rýchlo ničia patogény alebo zabraňujú ich ďalšej reprodukcii. Výhodou antibakteriálnych liečiv je silný terapeutický účinok a široká škála, ktorá vám umožňuje vybrať optimálny liek na rôzne formy akné bez ohľadu na umiestnenie vyrážky. Antibiotikum z akné na chrbte alebo na tvári pomôže s rovnakou mierou účinnosti, ale špecialista by mal vybrať liek.

To je spôsobené tým, že väčšina antibakteriálnych látok má rozsiahly zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov. Nesystematické použitie takýchto liekov môže nepriaznivo ovplyvniť stav imunitného systému, vyvolať dysbiózu, mať toxický účinok na pečeň a iné vnútorné orgány.

Lekár môže predpisovať akné lieky v rôznych kombináciách. Napríklad, použitie lokálne aplikovaných antibiotík pre akné (vo forme mastí alebo krémov), súčasne brať lieky vo forme tabliet dáva najviac výrazný terapeutický účinok, umožňuje krátku dobu pre zvládnutie zápalu a čistí pokožku od vyrážky.

Miestne antibiotiká z akné

Medzi antibakteriálnymi látkami určenými na vonkajšie použitie sú najpopulárnejšie tieto lieky:

 • Erytromycínová masť. Lacný a účinný prostriedok založený na antibiotike z makrolidovej skupiny. Účinná látka aktívne bojuje so širokým spektrom patogénnej mikroflóry a podporuje elimináciu hnisavého akné. Masť sa odporúča aplikovať na oblasť lézie dvakrát denne počas 2-3 týždňov.
 • Streptocíd linky. Masť s antibiotikom proti akné, ktorá má široké spektrum antimikrobiálnych účinkov. Účinne odstraňuje hnisavé zápalové procesy na koži, zabraňuje šíreniu vyrážok, má sušenie a bakteriostatický účinok. Súčasne sa tento liek nemôže používať dlhší čas, pretože sa zvyšuje pravdepodobnosť alergických reakcií a systémových prejavov tráviaceho traktu. Okrem toho kontraindikácie použitia streptocidovej masti sú ochorenia pečene a obličiek, tehotenstvo a laktácia.
 • Levomekol. Antibakteriálne liečivo vo forme masti, založené na dvoch účinných látkach - levomitsetín a metyluracil. Má výrazný baktericídny a protizápalový účinok, podporuje rýchle hojenie a obnovu pokožky. Aplikoval pri liečbe akné a purulentných pupienkov. Liek rýchlo čerpá hnis, prejavuje antiseptický účinok a zabraňuje ďalšiemu šíreniu zápalového procesu. Masť sa nanáša na pokožku 2 až 3 krát denne počas 7 až 10 dní.
 • Metrogil. Gél s antibakteriálnym a antiprotozoálnym účinkom účinne zvládne akné a ružové akné. Základom lieku je antibiotikum metronidazol, ktorý vykazuje aktivitu proti širokému spektru patogénnej mikroflóry. Liek sa odporúča aplikovať na pokožku dvakrát denne počas 3 až 8 týždňov.
 • Linia syntetomycínu. Antibiotikum z akné na tvári vo forme masti. Hlavnou aktívnou zložkou je chloramfenikol, ktorý sa účinne vyrovná s pyloflamennými procesmi. Liek sa používa na liečbu rozsiahlych vyrážok a purulentných pupienkov. Okrem antimikrobiálneho účinku masť navyše vykazuje protizápalové a regeneračné vlastnosti, pomáha čistiť póry a hojiť pokožku. Súčasne sa liek nemôže používať pri ochoreniach pečene a obličiek, hubových kožných lézií, psoriázy a ekzému.

Najlepšie antibiotiká pre akné

Medzi liečivami miestnych účinkov sú moderné antibakteriálne látky obzvlášť populárne, sú určené na boj proti zápalovému procesu na pokožke.

Zinerit

Efektívne antibakteriálne činidlo založené na antibiotike erytromycínu a octane zinočnatom. Erytromycín zastavuje rast a množenie patogénnych baktérií, a octan zinočnatý má adstringentný účinok, dobre schne zapálené bunky a podporuje regeneráciu a hojenie kože.

Prípravok je vyrábaný vo forme prášku určeného na prípravu terapeutického mlieka. V obale sú dve injekčné liekovky pred použitím, ich obsah musí byť zmiešaný, kým sa nedosiahne jednotné zloženie. Aplikuje sa na očistenú pokožku ráno a večer. Po ošetrení lotion sa rýchlo vstrebáva a nezanecháva mastný lesk, takže sa nemusí umyť. Priebeh liečby je 10 dní.

Baziron AC

Silný akné krém s antibiotickým benzoylperoxidom, ktorý poskytuje silný baktericídny účinok. Zvláštna výhoda liečiva spočíva v tom, že patogény nie sú schopné vyvinúť rezistenciu voči aktívnej zložke.

Okrem toho Baziron AC reguluje funkciu mazových žliaz, zabraňuje nadmernej tvorbe mazu, upcháva póry kože a tým eliminuje jeden z dôvodov vzniku akné. Pravidelné užívanie lieku vám umožňuje zbaviť sa komedónov (čiernych bodiek) a očistiť póry mazových zátok, ktoré nahromadia baktérie, ktoré spôsobujú zápal. Liečivo sa odporúča aplikovať na problémové miesta dvakrát denne počas 2-3 mesiacov. Pozoruhodné zlepšenia sa zaznamenali po 4 týždňoch pravidelného používania.

Dalatsin

Gél založený na antibiotike klindamycíne, ktorý je obzvlášť účinný proti zapáleným pustulámovým prvkom na koži. Poskytuje širokú škálu antibakteriálnych účinkov a pomáha bojovať proti akné, hnisavým pichlamkám a vredom. Liek má výrazný antiseptický účinok a rýchlo neutralizuje ložiská zápalu na pokožke.

Tento liek je všeobecne predpísaný pre závažné akné. Viditeľný výsledok liečby je zaznamenaný po 2 týždňoch aplikácie. Gél sa nanáša na predtým očistenú pokožku ráno a večer. Je rýchlo absorbovaný, konzumovaný veľmi šetrne, takže malý balík lieku stačí dlho.

Gél Benzamycín

Priraďte miernej forme akné. Kombinované činidlo obsahuje vo svojom zložení antibiotikum erytromycín a benzoylperoxid. Má výrazný bakteriostatický, antibakteriálny a keratolytický účinok, vykazuje antiseptické a dezinfekčné vlastnosti.

Liečivo nielen potláča reprodukciu baktérií, ale tiež znižuje produkciu mazových sekrétov, pomáha čistiť póry kože a zabraňuje tvorbe komedónov. Zároveň môže benzamycín vyvolať alergické reakcie a výskyt príznakov dermatitídy.

Prípravok sa pripravuje vo forme prášku určeného na prípravu gélu. Pred použitím v nádobe s práškom pridajte obsah injekčnej liekovky alkoholom v pomere uvedenom v návode.

Kompozícia sa dôkladne premieša, kým sa nevytvorí gélovitá hmota. Štandardný priebeh liečby je 6-10 týždňov, počas ktorého sa gél nanáša na predčistené problematické rany ráno a večer.

Ďalšie populárne lieky na akné

Medzi ďalšie populárne lieky používané na liečbu akné, možno spomenúť:

 • krém a gél Skinoren (na báze kyseliny azelaínovej);
 • gél (Zvedavý (kyselina hyalurónová + zinok);
 • krém Differin (založený na retinoidoch).

Ako súčasť týchto fondov neexistujú žiadne antibiotiká, napriek tomu vykazujú zle vyjadrený antimikrobiálny účinok, zvládajú zápal a často sa používajú pri liečbe akné.

Antibiotiká z pupienkov v tabletkách

Liečba akné s antibiotikami vo forme tabliet môže predpisovať iba lekár. Špecialista si zvolí režim liečby, ktorý zohľadní závažnosť akné, možné kontraindikácie a iné individuálne charakteristiky pacienta. Väčšina systémových antibiotík sa nedá podávať deťom do 12 rokov, počas tehotenstva a laktácie, s poškodením pečene a obličiek. Medzi antibaktikami proti akné patria prípravky nasledujúcich skupín:

Predstavitelia tetracyklínovej skupiny sú také antibiotiká, ako je tetracyklín a doxycyklín. Lieky tejto kategórie majú širokú škálu antibakteriálnych účinkov, ale musia sa používať s opatrnosťou a krátkymi cyklami kvôli množstvu kontraindikácií a vedľajších účinkov.

Takéto lieky sa nemôžu podávať s individuálnou citlivosťou, počas tehotenstva a laktácie, s renálnou a hepatálnou insuficienciou. Dávkovanie liekov a dĺžka trvania prijatia, ktorú lekár určuje individuálne. Z vedľajších účinkov možný vývoj dysbiózy, zmeny krvných indikátorov, poruchy nervového systému, alergické reakcie, príznaky kandidózy.

Zástupcovia makrolidovej skupiny - lieky Erytromycín a Josamycín sa vyznačujú mäkšou účinnosťou, lepšou toleranciou a spôsobujú menej vedľajších účinkov. V niektorých prípadoch pod dohľadom lekára môžu užívať počas tehotenstva.

Tieto lieky sa nemôžu používať súčasne s mliečnymi výrobkami, pretože terapeutický účinok je výrazne znížený. Nevýhodou makrolidov je rýchle prispôsobenie baktérií účinnej látke, takže nie je zmysluplné liečiť tieto lieky po dlhú dobu. Medzi časté vedľajšie účinky patria abnormality v činnosti tráviaceho traktu, nevoľnosť, hnačka, negatívny vplyv na pečeň.

Skupina linkosamidov zahŕňa antibiotiká Lincomycin a Clindamycin. Poskytujú širokú škálu antimikrobiálnych účinkov a používajú sa pri ťažkých hnisavých zápalových kožných léziách.

Štandardná schéma prijatia na liečbu akné je tiež vybraná dermatológa. Priemerný priebeh liečby je 7-10 dní. Zoznam kontraindikácií a vedľajších účinkov je takmer rovnaký ako zoznam iných antibakteriálnych liekov.

Akné po antibiotikách (prečo sa objaví, čo robiť)

Niekedy po užití lieku antibiotikami sa koža vyčistí, ale po krátkom čase sa znovu zakryje pupienkami. Prečo sa to deje a ako sa s týmito dôsledkami zaoberať? Faktom je, že užívanie antibiotík narušuje rovnováhu užitočnej mikroflóry v črevách, čo vedie k rozvoju dysbakteriózy a okamžite sa odráža na stave pokožky, čo spôsobuje opakovanú tvorbu akné.

Zdravie našej pokožky vo veľkej miere závisí od správneho fungovania tráviaceho traktu, ale antibakteriálne látky zničia nielen patogénne baktérie, ale aj prospešnú mikroflóru. Problémy pomôžu probiotiká a prebiotiká.

Odstránia dysbiózu a pomôžu vyrovnať sa s nepríjemnými dôsledkami liečby antibiotikami. Skúsený lekár bude nevyhnutne zahŕňať schému liečby, ako sú lieky Bifidobacterin, Lactobacterin, Acipol, Linex, Bifiform alebo Hilak Forte.

Spätná väzba na aplikáciu

Recenzia č. 1

Nákup Zinerit lotion, ja som naozaj dúfam, že ma zachráni pred akné. Myslel som si, že mi trochu vyschnu kožu a ďakujem za to.

V pokynoch sa uvádza, že výsledok bude viditeľný dva týždne po podaní žiadosti. A naozaj som na začiatku nezaznamenal žiadne zmeny. Množstvo vyrážok sa však výrazne znížilo. Nové akné sa prestalo objavovať a staré postupne vyschlo. Po mesiaci sa tvár stala výrazne lepšou a čerstvejšou.

Všimol som si, že najprv sa objavili nepríjemné pocity: mierne pálenie a svrbenie po aplikácii na kožu, ale potom všetko odišlo. Jediným negatívom pre mňa je cena. Kúpilo sa za 400 rubľov, ale na druhej strane trvá dlho, asi 7 až 8 týždňov používania.

Referenčné číslo 2

Prechodný vek je už ďaleko za sebou, ale stále trpím akné. Vyskúšala si nejaký spôsob, ale uprednostňujem krém Bazironum AS. Prvýkrát som kúpil túto smotanu pred dvoma rokmi.

Potom mi pomohol vyrovnať sa s hojnými erupciami na tvári. Krém dokonale vysušuje pokožku, zúžuje póry. Malé pupienky prechádzajú rýchlo a tie, ktoré majú väčší pokles veľkosti. Niekedy to bolo rozmazané silnou vrstvou na noc: akné skutočne zmenšilo, ale potom pokožka bola silne vločkaná.

Preto by ste mali tento krém používať starostlivo, najmä pre tých, ktorí majú príliš suchú pokožku. Po dvoch cykloch aplikácie Baziron AS na tvári nezostali prakticky žiadne pupienky. Teraz nie sú žiadne zbytočné vyrážky, ale keď sa objaví pár akné, ihneď ich rozmazám s presným Bazironom.

Recenzia č. 3

Po mnoho rokov bojoval s pupienkami. Výhoda vonkajších prostriedkov: rôzne gély, krémy a pleťové vody. Opäť dermatológ odporučil aplikovať masť Levomikol a užívať tablety tetracyklínu.

Masť sa má aplikovať dvakrát denne: ráno a večer. Tetracyklín užíval dve tablety denne. Dva dni po začiatku liečby som si všimol, že sa neobjaví nové akné. Zvyčajne každé ráno sa objavili nové pustuly, ale tentoraz sa nevyskytli žiadne vyrážky.

Staré akné príliš rýchlo vyschlo. Po pár týždňoch sa tvár stala suchá, menej pupienkov, dokonca aj sčervenanie po nich prešlo rýchlejšie. Mesiac takej komplexnej terapie a tvár získala normálny zdravý vzhľad s niekoľkými malými vyrážkami. Lekár uviedol, že v priebehu dvoch týždňov by sa mal kurz opakovať, aby sa výsledok opravil.

Antibiotiká z akné, ktoré vám pomôžu

Vyrážky - zápalové útvary, ktoré vedú k narušeniu funkcií pokožky. Pravidelne vznikajú vo všetkých. Zápalové útvary by sa mali odstrániť preventívnymi opatreniami alebo použitím liekov. V pokročilých prípadoch sú najlepšie vhodné antibiotiká v akejkoľvek forme uvoľňovania. Znamená aktívne vyriešiť problém.

Antibiotiká proti akné vo forme tabliet

Pri pokročilých prípadoch použite antibiotikum na akné rôznych typov. Použitie tabliet nie je také bežné ako masť.

V tabletách je k dispozícii niekoľko účinných liekov:

 • kpinsefar;
 • eritramitsin;
 • junidox solute;
 • klindamycín;
 • doxycyklín.

"Kpinsefar" je antibiotikum pre pokožku, ktoré má pozitívny účinok na dermis. Odstraňuje zápalový proces, má antibakteriálne účinky. Je kozmetický liek. Stojí za zmienku, účinnosť drogy nie je skvelá. Podľa sociologického prieskumu, ktorý používa ľudí, tableta účinne neovplyvňuje postihnutú dermis.

Nemôžete ho použiť s hubovými zápalovými infekciami. Situácia sa zhoršuje. Liečba je dobrým prostriedkom pre vývoj huby. Dlhodobé užívanie ohrozuje ďalšiu chorobu.

Neodporúča sa pre tehotné ženy, malé deti. Komponenty nemajú pozitívny vplyv na stav tela. Aplikujte masti bez obsahu nebezpečných látok, preventívne opatrenia. Majte svoje zdravie v bezpečí. Lekár nemá právo menovať ženu v pozícii, dieťa. Obidva ľudia sú vystavení riziku intolerancie na liek.

"Erytramicín" je antibiotikum proti akné na tvári, ktoré čistí zápal z dermis. Pomáha pri eliminácii bakteriálnej infekcie. Zapája sa do všetkých oblastí medicíny.

Je prísne zakázané používať ľudí s citlivou alergiou na kožu na zložky lieku. Prítomnosť čiastočnej straty sluchu zakazuje používanie liekov. Nepoužívajte spolu s inými tabletami tohto typu. Ženy, ktoré dojčia, sú kategoricky kontraindikované v tabletkách, ktoré eliminujú začervenanie.

Môžete ju používať od štrnástich rokov. Skoršie používanie hrozí so zlým vnímaním nápravy. Tablety sú určené na interné použitie. Dávkovanie je v množstve 2 gramy každých šesť hodín. Prevádzka prípadu vyžaduje zvýšenie dávky na štyri gramy. Obťažnosť ochorenia, dávkovanie by mal vymenovať kvalifikovaného odborníka.

"Unidox Solutab" - antibiotikum proti akné na tvári, ktoré má protizápalový účinok. Funguje s rôznymi prejavmi dermatitídy, komplikácií kožného zápalu. Liečí chorobu dýchacích ciest. Eliminuje epidermis z zápalového procesu.

Nie je nutné používať v tehotenstve, deťom do 8 rokov. V prítomnosti ochorenia obličiek, pečene. Zložkové zložky zhoršujú zápalový proces a premenia ho do zanedbanej podoby. Nevyvolávajte existujúcu chorobu. Neprinesie pozitívny výsledok.

Pred použitím musíte pilulku rozpustiť v pohári vody a odobrať ju dovnútra. Lieky môžete rozdeliť na niekoľko častí. Rozdeľte pilulky na dve časti, pite vodou. Priebeh liečby je desať dní.

"Clindamycín" je liek, ktorý eliminuje infekčné zápalové procesy. Kompozícia obsahuje penicilín. Ľudia, ktorí majú alergickú reakciu, nesmú užívať pilulky. Vyskytne sa anafylaktický šok. Užívanie jednej tabletky vedie k smrteľnému výsledku. Alergická reakcia je uvedená v lekárskom zázname. Pri vymenúvaní liekov má lekár venovať pozornosť existujúcim záznamom. Neprítomnosť zodpovedajúceho nápisu zaručuje výskyt drogového šoku. Stojí za to informovať lekára, ak neexistuje poznámka na ambulancii.

Doba trvania je určená na základe zanedbania choroby. Dávka sa zvyšuje v prítomnosti komplikácií. Deti môžu jesť od šiestich rokov. Nebezpečenstvo nie je. Počiatočná fáza vyžaduje štyri jednorazové použitie. Spustený - šesťkrát denne. Kurz je desať dní.

Dysfunkcia obličiek, pečene, inhibuje použitie liekov v tabletách. Antibiotiká ovplyvňujú zdravé uvedené orgány. Prijatie za porušenie zhoršuje situáciu.

"Doxycyklín" sa používa na akné a akné má antiseptický účinok. Aktívne odstraňuje infekčné hubové zápalové procesy, čistí pokožku. Používa sa na liečbu rôznych ochorení, je užitočné pri ovplyvňovaní epidermy. Používa sa na liečbu pohlavne prenosných chorôb. Metóda obnovy je nebezpečná. Predávkovanie hrozí vracaním, strata hmotnosti, zvýšená teplota. Prítomnosť takýchto príznakov vyžaduje okamžitú konzultáciu s odborníkom. Predĺžený stav spôsobuje intoxikáciu tela.

Použitie musí byť vykonané vo vnútri. Aplikujte po jedle. Každých dvanásť hodín má liek vstúpiť do tráviaceho traktu. Umyte veľkým množstvom vody. Znižuje riziko podráždenia potravín. Ochranná škrupina kapsuly hrozí spálením tráviaceho traktu. Obsahuje veľa neprijateľných prvkov, ktoré vyvolávajú vedľajšie účinky.

Masť na vonkajšie použitie

Neznášanlivosť na tablety je kompenzovaná použitím masti. Krémy, gély sú analógy liekov na interné použitie. Efektívnosť nie je nič iné. Percento masti obsahujúcich antibiotiká z akné na tvári a chrbte. Pokyn aplikácie je iný. Lekári ju predpisujú častejšie ako pilulky. Určitá masť má veľa analógov. Môžete si vybrať. Ceny sú prijateľné. K dispozícii pre každého obyvateľa, bez ohľadu na plat. Výrobcovia poskytujú príležitosť vybrať si, kúpiť vysokokvalitné lieky.

Účinné masti sú:

"Bactroban" je nástroj, ktorý odstraňuje baktérie, infekčné zápalové procesy. Odstraňuje opuch vyrážky, čím je tvár čistá. Vyrába sa vo forme masti. Kompozícia obsahuje antibiotiká. Použite ho na postihnuté miesto.

Naneste s vatovým tampónom. Vezmite malé množstvo masti, aplikujte na bavlnenú podložku, gázovú obväz, presuňte obsah na tvár. Nie je potrebné dať alebo robiť veľa. Časté, hojné používanie vyvoláva výskyt plesňovej infekcie, ktorá infikuje dermis. Aplikujte trikrát denne.

Keď máte citlivú pokožku, nepoužívajte liek. Môže sa vyskytnúť alergická reakcia, ktorá prináša nepríjemné následky. Alergia k zložkám tvorí nauzeu, vyrážky.

"Zeraklin" - nahradzuje antibiotiká z akné na tvári a chrbte. Vyrába sa vo forme krému. Pohodlné na použitie. Môže sa používať na liečbu zápalu chrbta, tváre, končatín. Má protizápalový, antibakteriálny účinok. Určené pri spúšťaní udalostí. V počiatočnom štádiu sa zaobchádza s bežnými, prírodnými prostriedkami.

Aplikujte masť na čistú, dusenú pokožku. Môžete si vyrobiť helikoptér kúpeľ. Póry sú otvorené, lieky sú lepšie absorbované. Pravidlá aplikácie sú povinné. Zhoda zaručuje účinok. Potrebujete užívať liek dvakrát denne: ráno, večer. Dĺžka liečby je dva mesiace. Prebiehajúci prípad môže vyžadovať šesťmesačné riešenie problémov.

Je dôležité vyhnúť sa tomu, aby sa na oči dostalo zrkadlo. Sliznica je poškodená. Ohrozuje to čiastočnou stratou videnia. Po kontakte dôkladne opláchnite vodou.

"Zinerit" - perfektne nahradzuje antibiotiká na tvár v podobe tabliet. Má antibakteriálny účinok. Je analógom "erytromycínu". Odstraňuje zápal. Odstráni začervenanie po vyrážkach.

Krabička na lieky pozostáva z troch častí. Dve injekčné liekovky obsahujú tekutinu. Tretia fľaša je prístupná vo forme aplikátora. Je potrebné miešať zložky lieku. Musíte zmiešať dve injekčné liekovky. Nalejte obsah do aplikátora. Tesne pokrývajte posledný. Dobre sa pretrepte. Po použití zostáva jedna fľaša. Druhý môže byť vyhodený. Obsah aplikátora by mal byť aplikovaný na postihnuté oblasti dermis.

Nepoužívajte, ak máte alergickú reakciu na zložky lieku. Zápalové vyrážky sa môžu prejaviť viac. Hrozí šírenie do ďalších oblastí epidermis.

Profylaktické lieky

Existuje niekoľko preventívnych liekov, ktoré dopĺňajú priebeh liečby. Pomáhajú rýchlo vyriešiť problém, urýchliť proces liečby.

"Baziron" - je menej alergénny liek ako vyššie uvedené. Bol podrobený dôkladnej kontrole. Riziko alergickej reakcie sa zníži na minimálne percento. Použitie lieku pomáha otvoriť póry, zvlhčiť pokožku, urobiť dermis jemnejšou, jemnejšou. Nehorí existujúce rany. Neobsahuje alkohol. Zvyšuje bezbolestné použitie.

Pred aplikovaním produktu je vhodné pripraviť pokožku. Dermis sa má dôkladne umyť hypoalergénnym mydlom. Aplikujte tenkú vrstvu raz denne. Citlivá koža by sa nemala používať častejšie. Riziko alergickej reakcie je možné. S dobrou kompatibilitou môžete dávku zvýšiť dvakrát denne. Niektoré antibiotiká proti akné vyžadujú dodatočné nápravné opatrenia.

Metrogil je nástroj pre akné a akné. Stimuluje obnovu pokožky. Používa sa ako ďalšie antibiotikum. Zvyšuje citlivosť pokožky na ultrafialové žiarenie. Používanie radiačnej terapie je kontraindikované pri používaní tohto lieku. Vyvýšenia môžu rásť. Vyrážka sa obnoví. Odpustenie začne. Nie je potrebné navštíviť solárium, dlho pri dlhom pobyte na slnku.

Vyrába sa vo forme tabliet. Musí sa užívať s jedlom. Liečivo sa lepšie absorbuje. Po jedle môžete piť. Výrobky ľahko akceptujú vzhľad tablety. Nedostatok pravidelných potravín zaručuje príjem drogy mliekom. Tento liek môžete piť mliečnym výrobkom.

Riešenie sa používa v zanedbaných prípadoch počas hospitalizácie. Vlastné použitie nie je povolené.

"Differin" - masť na akné s dlhým účinkom. Stabilizuje subkutánne procesy, zlepšuje stav pokožky. Zvyšuje produkciu enzýmov rýchlejšie. Poškodené miesta sa obnovia. Má trvalý účinok. Postup liečby určuje lekár. Nepoužívajte, ak je zvýšená citlivosť. Výsledné podráždenie nebude mať dobré výsledky. Obnova trvá, výrazne predlžuje.

Masť sa má aplikovať na vyčistenú dermu s tenkou vrstvou. Žiadosť musí byť jednotná. Ovplyvnené oblasti by mali byť rovnako impregnované krémom. Dĺžka liečby je dva mesiace. Zabráňte vniknutiu do úst, rúk a očí. Možná čiastočná strata videnia, popálenie mäkkých tkanív, čiastočná strata chuti. Mal by byť čistý pri používaní. Túžba po rýchlom zotavovaní, urýchlené akcie môžu hrať krutý vtip.

"Benzomycín" - liek na liečbu akné s antibiotikami. Vyrobené v malých pohároch. Odstraňuje zápalový, edémový proces, má antibakteriálne účinky. Pozitívne ovplyvňuje postihnuté oblasti.

Aplikovať je podobné predchádzajúcim, dodržiavať základné pravidlá. Súlad s pokynmi je polovica zotavenia.

záver

Liečba akné antibiotikami je bežnou metódou boja proti zápalovým procesom. Antibiotiká proti akné pozitívne ovplyvňujú zdravotný stav. Potrebujete vedieť správne dávkovanie aplikácie, berte do úvahy riziko užívania. Dlhodobé užívanie drog tohto druhu ohrozuje vznik plesňovej infekcie. Choroba je liečená dlhšie. Postup liečby by mal byť dokončený najneskôr do termínu, môžete doplniť masti z akné. Dodržiavanie pravidiel používania je základom rýchleho oživenia. Lekárska konzultácia, ďalšie vyšetrenie zaručuje správne predpísané liečivo.

Lekári varujú! Shokipyyuschaya ctatictika - yctanovleno chto Bole 74% zabolevany kozhi - ppiznak zapazheniya papazitami (Ackapida, Giardia, Tokcokapa). Glicty nanocyat koloccalny vpred opganizmy a pepvoy ctpadaet Nasha immynnaya cictema, kotopaya dolzhna obepegat opganizm Od pazlichnyh zabolevany. Vedúci Ústavu parazitológie podelilsya cekpetom, AKO byctpo Od nich izbavitcya a ochictit cvoyu kozhy, okazyvaetcya doctatochno. Prečítajte si viac.

Aké kožné ochorenia možno liečiť antibiotikami?

V modernom svete sa antibiotiká používajú na liečbu mnohých ochorení. Kožné ochorenia nie sú výnimkou.

Na začiatku sa antibakteriálne lieky používali iba na liečbu pyodermických ochorení, ale v priebehu času sa rozsah výrazne rozšíril. Na strane plus sa mnohí ľudia trpiaci kožnými ochoreniami vyliečili. Z negatívnej stránky sa počet vedľajších účinkov zvýšil po sebe.

Čo sú antibiotiká?

Slovo antibiotik prišlo do lekárstva z Grécka a skladá sa z dvoch slov: anti (proti) a bios (život).

antibiotiká - Ide o celú skupinu liekov, ktorých činnosť je zameraná na potlačenie násobenia patogénnych baktérií alebo ich ničenie.

Antibiotiká majú tri typy pôvodu:

 • prírodný;
 • syntetické;
 • Semisyntetický.

Antibiotiká môžu predpisovať iba lekári v závislosti od stavu pacienta. Od roku 1950 antibiotiká pomohli vyliečiť veľké množstvo rôznych chorôb, vrátane tuberkulózy, ako aj pohlavne prenosných chorôb.

Prvé antibiotikum by bolo penicilín, ktorý otvoril britský vedec Alexander Fleming v roku 1928. Počas druhej svetovej vojny mali antibiotiká akútnu potrebu, potom začala svoju masovú produkciu, čo zachránilo veľké množstvo zranených ľudí.

Používanie antibiotík na rôzne ochorenia

Antibiotiká sa používajú výlučne v prípadoch, keď je choroba spôsobená bakteriálnou flórou. Správnu liečbu antibiotikami môže predpisovať iba lekár.

Antibakteriálne lieky sa líšia v spektre účinku, to je primárne vzaté do úvahy pri ich vymenovaní. Antibiotiká, ktoré majú široké spektrum účinku, sú predpísané pre choroby s neznámymi patogénmi.

Antibiotiká sú rozdelené do piatich skupín:

 1. Skupina penicilínov;
 2. Skupina cefalosporínov;
 3. makrolidy;
 4. Skupina tetracyklínu;
 5. Aminoglykozidy.

Okrem toho je každá z piatich skupín rozdelená do dvoch podskupín:

 • Široký rozsah činností;
 • Úzke spektrum akcie.

Širokospektrálne antibiotiká môžu potlačiť násobenie veľkého počtu patogénov. Antibiotiká úzkeho spektra účinku sú zamerané na ničenie iba niektorých baktérií. Samostatná skupina zahŕňa antisífilitické a antituberkulózne lieky.

K širokospektrálnym antibiotikám sú:

Antibakteriálne látky s úzkym spektrom účinku:

V závislosti od toho, akú chorobu pacient trpí, sú mu predpísané lieky určitej skupiny a podskupiny antibiotík.

Len pred niekoľkými desaťročiami boli mnohé choroby liečené antibiotikami, ako je penicilín. Tento liek nezostáva stáť a teraz, keď sa určuje bakteriálna infekcia, ktorá postihla ľudské telo, je predpísané špeciálne antibiotikum, ktoré je zamerané na zničenie danej baktérie.

Napríklad streptokoky spôsobujú hnisavé ochorenie - streptoderma. Tu si môžete prečítať viac o tom, čo je streptoderma u detí.

Pretože každý lekársky prípravok má obrovský počet kontraindikácií, je potrebné konzultovať s odborníkom pred použitím.

Používanie antibiotík v dermatológii

Naša koža je najväčší orgán a vykonáva mnoho dôležitých funkcií. Koža a krása človeka závisí od pokožky. Ochorenia kože - to je nielen nepríjemné, ale v mnohých prípadoch nebezpečné pre zdravie. Na liečbu niektorých kožných ochorení, ak sú infekčné, sa používa antibakteriálna liečba.

Antibiotiká liečia nasledujúce ochorenia:

 • ekzém;
 • erysipel;
 • lymphocytoma;
 • Pemfigus novorodencov;
 • Atrofia acrodermatitis;
 • Lupus erythematosus;
 • Niektoré typy lišajníkov;
 • Infikované kožné lézie;
 • sklerodermia;
 • Odreniny.

V súčasnosti sa používajú kožné ochorenia antibakteriálne lieky skupiny penicilínov. Tieto lieky sú účinné pri odstraňovaní kožných ochorení infekčnej povahy. Najlepšie ich aplikujte intramuskulárnou injekciou.

Antibiotiká na liečbu kožných ochorení:

 • Draselná alebo sodná soľ benzylpenicilínu;
 • Semisyntetické penicilíny sa používajú pri liečení infekčnej dermatózy spôsobenej streptokokmi a streptokokmi.
 • Oxacilínu. Toto liečivo sa používa intramuskulárnou injekciou, ako aj vo forme tabliet a kapsúl.
 • Ampicillin. Liečivo, ktoré má širokú škálu účinkov a účinne bojuje proti mnohým kožným ochoreniam.
 • Ampioks. Toto antibiotikum obsahuje oxacilín a ampicilín. Dobre dokázané v liečbe dermatóz.

Antibiotiká vo forme tabliet

Antibiotiká vo forme kapsúl a tabliet sa ľahko používajú v tom, že sa dajú použiť doma. Okrem toho ich môžu brať tehotné ženy a deti s minimálnym rizikom vedľajších účinkov.

Jeden z najčastejšie predpisovaných liekov vo forme tabliet a kapsúl:

Injekčné formy antibiotík

Antibiotiká vo forme injekcií majú väčší účinok ako tie isté lieky vo forme kapsúl a tabliet.

Pri liečbe kožných ochorení sa najčastejšie používajú antibiotické injekcie cefalosporínovej skupiny, ako sú:

 • cefazolín;
 • ceftriaxon;
 • cefalexín;
 • cefuroxím;
 • ceftibuten;
 • Tsefipim;
 • Kefzol.

Antibiotiká tejto podskupiny sa účinne používajú pri liečbe kožných ochorení v zanedbaných prípadoch.

Šokujúce štatistiky - zistili, že viac ako 74% kožných ochorení - príznak infekcie parazitmi (Ascarid, Giardia, Toksokara). Worms spôsobujú obrovské škody na tele a náš imunitný systém je prvý, kto trpí, čo musí chrániť telo pred rôznymi chorobami. E. Malysheva zdieľa tajomstvo, ako rýchlo sa ich zbaviť a očistiť ich kožu stačí. Čítajte viac »

Masti s antibiotikami

Treba poznamenať, že pri liečbe mnohých kožných ochorení sa okrem antibakteriálnych liečiv v tabletách a injekciách používajú aj masti s antibiotikami. Masť sa aplikuje nanášaním na poškodené miesta niekoľkokrát denne. Výhody mastiach sú, že nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky a sú ľahko použiteľné. S ich pomocou môže liečba prebiehať doma.

Pri kožných ochoreniach môžu masti ako:

 • levomikol;
 • Tetracyklínová masť;
 • Emulzia streptokidu.

Masť pomáha znižovať množstvo vyrážok, znižuje pálenie a svrbenie.

Antibiotiká na psoriázu

svrab - ochorenie kože, ktoré sa nedávno rozšírilo. Nie je možné úplne vyliečiť psoriázu, ale existuje spôsob, ako znížiť počet exacerbácií. Ak ďalšia exacerbácia psoriázy v tele pacienta odhalí infekčné zameranie, čo je dôvodom pre exacerbáciu ochorenia, potom sa nemusia odstrániť antibiotiká.

Taktiež je potrebná antibakteriálna liečba a so zmáčacími formami choroby, pretože je možné spojiť sa s infekciou. Antibiotikum sa vyberá v závislosti od toho, kde je zápal.

Antibiotiká pre sklerodermiu

sklerodermia - Ďalšie ochorenie kože, pri ktorom sa používajú antibiotiká. Vo všeobecnosti sa používajú prípravky s penicilínovou skupinou a ich analógy. Toto ochorenie postihuje vnútorné orgány, a preto výber antibiotík závisí od toho, ktoré orgány sú ovplyvnené a v akom štádiu je choroba. A tiež o veku pacienta.

Akékoľvek antibiotiká, ktoré odborník určil, stojí za zmienku o tom, že je potrebné ich meniť každé štyri týždne, pretože sa môžu stať rezistentnými voči mikróbom. V počiatočných fázach, prokinetiká. Skupina cefalosporínov sa používa pri porážke pľúc, tenkého čreva a obličiek.

Antibiotiká pre iné kožné ochorenia

Len pred niekoľkými desaťročiami bola antibakteriálna liečba predpísaná iba pri liečbe kožných ochorení, ako je dermatóza a pyodermia. V súčasnosti sa zoznam ochorení občas zvýšil. Existuje mnoho nových polosyntetických liekov, ktoré majú širšie spektrum účinku. Vďaka tomu je možné liečiť kožné ochorenia účinnejšie.

Nežiaduce účinky antibiotík

Jedným z nevýhod antibiotickej terapie je veľký počet kontraindikácií a vedľajších účinkov. Napríklad širokospektrálne antibiotiká majú oveľa viac vedľajších účinkov ako lieky s úzkym spektrom.

Najčastejšie vedľajšie účinky sú:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • hnačka;
 • zápcha;
 • bolesti hlavy;
 • Alergické reakcie;
 • Porušenie kardiovaskulárneho systému;
 • Poruchy obličiek.

Kontraindikácie pri používaní antibiotík

Kontraindikácie používania antibiotík naznačujú, že táto droga môže nielen priniesť výhody, ale aj negatívne ovplyvniť zdravie.

Najčastejšie kontraindikácie pri používaní antibiotík sú:

 • alergie;
 • Ochorenia pečene alebo obličiek;
 • Tehotenstvo, prvý a druhý trimestr;
 • Obdobie dojčenia;
 • Predovšetkým v prípade detského veku ide o silné antibiotiká.

Tehotná a deti môžu používať antibiotiká iba v prípade vážnej infekcie, ktoré môžu byť vyliečené bez antibiotík budú celkom problematické. Ak užívate iné lieky okrem antibiotík, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Pretože niektoré lieky môžu reagovať s antibakteriálnymi liekmi a spôsobiť nežiaduce účinky.

záver

Ako môžete vidieť, antibiotiká môžu účinne bojovať proti rôznym kožným chorobám. To je len navyše k dobrému, kvôli nesprávnemu prijatiu, môžu priniesť a ublížiť.

Liečba kožných ochorení antibiotikami by mala vymenovať špecialistu. Pretože v závislosti od priebehu ochorenia je predpísaná dávka a forma podávania, ako aj trvanie liečby. Jednotlivé charakteristiky, vek a oveľa viac sa berú do úvahy pri predpisovaní týchto liekov.

Liečba akné antibiotikami

Na liečbu vyrážok a akné na pokožke sú prvoradými opatreniami kozmetické masky, kozmetické ošetrenie pokožky, príjem špeciálnych vitamínov, umývanie čistiacimi prostriedkami. Tieto finančné prostriedky však nie vždy majú očakávaný účinok, takže ľudia berú vážnejšie opatrenia. Antibiotiká pre akné sú radikálnym spôsobom ako sa zbaviť akné a akné. Avšak napriek tomu, že táto skupina fondov nezlyhala, lekári argumentujú o vhodnosti takýchto rozsiahlych opatrení.

Výhody liečby antibiotikami

Ľudské telo je dokonale vyvážený, ale krehký systém. Najmenej neúspech v jeho práci môže viesť k nepredvídaným následkom. Používanie antibiotík na liečbu akné môže nepriaznivo ovplyvniť vaše zdravie. Najpôsobivejším argumentom pre užívanie takýchto liekov je skutočnosť, že im pomôžu v boji proti akné a akné, dokonca aj v najťažších formách ochorenia kože. Okrem toho antibiotiká na akné na tvári majú ďalšie výhody:

 • Široká škála produktov. Existujú lieky vnútorné (injekcie, tablety) a vonkajšie použitie (pleťové vody, masti, krémy, gély). Lekár vám pomôže určiť potrebnú formu antibiotika pre akné. V prípade, že droga nezmestí, môžete ju okamžite zmeniť na inú.
 • Rýchla akcia. Napríklad antibiotiká-makrolidy, obsiahnuté v mnohých mastiach na ošetrenie pokožky, sú schopné vo vážnych formách akné na niekoľko dní úplne odstrániť vyrážky z tváre alebo tela.
 • Antibiotiká širokého spektra účinkov majú veľký vplyv na telo. Keď ich dostanete, môžete odstrániť ďalšie vírusy / infekcie v tele, ktoré neboli známe.

Schéma antibiotík na liečbu akné na tvári a tele

Užívanie antibiotík z akné je správny spôsob, ako sa zbaviť ťažkých foriem akné a akné z pokožky tváre a tela. Liečba pomocou týchto liekov pomáha odstrániť infekciu, ktorá spôsobuje vyrážky, ale často vedie k dysbióze, ktorá narušuje črevnú mikroflóru. To je jeden z dôvodov, prečo by ste nemali predpisovať lieky sami. Iba dermatológ môže určiť typ potrebného antibiotika a vytvoriť vhodný režim. Lieky z akné sú často kombinované, napríklad vymenovať:

 1. Anti-akné krém "Zinerit" a tablety "Dalacin".
 2. Tablety na báze tetracyklínu: "Doxycyklín", "Minocyklín" alebo "Unidox" a masť s antibiotikom "Baziron".

Antibiotiká sú pridávané vo forme tabliet v prítomnosti ťažkých ochorení kože, vyrážka, ak sa prejavuje na hlave, hrudníku, chrbta, alebo ramená (spracovanie dát masť miesto je ťažké). Pri perorálnom užívaní sa často kombinujú s miestnymi liekmi a špeciálnymi kozmetickými zvlhčovačmi. To slúži na zvýšenie účinnosti antibiotík, takže pozitívne výsledky liečby sa stanú viditeľnými počas niekoľkých dní.

Ktoré antibiotiká sú najefektívnejšie?

Lekárne majú dve skupiny liekov - antibiotiká: na vnútorné a miestne použitie. Rozdiel spočíva v skutočnosti, že prvé (tablety, kapsuly) sú odobraté vnútri a majú účinok zvnútra. Miestni agenti (gély / pleťové vody) sa aplikujú priamo na vyrážkové oblasti a pôsobia na akné a pupienky zvonku. Čo znamená, že je lepšie, rozhodne lekár.

Prostriedky vonkajšej aplikácie

Nižšie je uvedený zoznam najefektívnejších topických liekov na liečbu kožných vyrážok:

 • "Erytromycín" ("Zinerit"). Masť na akné na tvári obsahuje octan zinočnatý, vďaka ktorému má schopnosť preniknúť hlboko do kože, aby v boji proti infekcii, stimulujú vznik problémov. Činidlo zastavuje reprodukciu baktérií, pôsobí ako antiseptikum a urýchľuje proces hojenia. Používajte ho 2-3 krát denne.
 • "Klindamycín" a jeho analógy ( "Klindovit", "Delavit" et al.) Účinne pôsobí proti Propionibacteria, stafylokoky. Odsúhlasenie krému poskytuje viditeľný výsledok po 1-2 mesiacoch, ale terapia v niektorých prípadoch trvá až šesť mesiacov. Použiť náplasť na pimples dvakrát denne.
 • "Skinoren". Krém má silný antibakteriálny účinok na pokožku, takže sa často používa na liečbu akné alebo akné. Liečivo je založené na kyseline azelaínovej, kvôli ktorej má schopnosť potlačiť vývoj a rast abnormálnych melanocytov. Naneste krém z pupienkov sutry a vo večerných hodinách na vyčistenú, vysušenú pokožku.
 • "Differin". Gél z akné na tvári má protizápalový účinok. Antibiotikum obsahuje kyselinu retinovú, ktorá podporuje rýchle hojenie kože. Používa sa predovšetkým na liečbu akné, čo je deň, kedy je možné ju 1 krát aplikovať na poškodené oblasti pokožky (neotrite). Dĺžka liečby je 3 mesiace.
 • "Kuriozin". Stimuluje regeneráciu, obnovu kožných buniek. Gél sa aplikuje dvakrát denne, pričom na postihnuté miesta tváre alebo tela sa nanáša tenká vrstva. Trvanie liečby liekom určí lekár.
 • "Acyklovir". Je to účinný prostriedok proti vírusom, ktorý pôsobí na špecifické typy patogénov, ktoré stimulujú vývoj herpesu. Používanie Acyclovir je povolené pre dospelých aj pre deti. Použite masť 3-5 krát denne, až kým vyrážka úplne nezmizne.
 • "Zovirax". Lotion sa aplikuje na očistenú pokožku 4-5 krát denne najmenej 5 dní. Liečivo má ohromujúci účinok na patogénne baktérie, ktoré stimulujú výskyt akné alebo čiernych hláv.
 • Sinoflane masť. Zachádza množstvo ochorení kože, vrátane alergické vyrážky, lichen, neurodermatitídou, psoriázy a ďalších. Použitie činidlá pre liečbu vyrážky je 3 krát denne, trením malé množstvo masti do poškodenej oblasti kože. Počas liečby je potrebné opustiť syntetické alebo tesné oblečenie (ak je vyrážka lokalizovaná na tele, a nie na tvári).

Ako antibiotiká fungujú proti akné

Existuje mnoho spôsobov a prostriedkov na boj proti akné na tvári a tele.

Ak sa však dá ľahko vyrovnať s jednotlivými vyrážkami pomocou kozmetických a ľudových liekov, ťažký zanedbávaný zápal je nepravdepodobné, že by bol vyliečený bez antibiotík.

Ako fungujú lieky a vždy sú účinné? Ako správne aplikovať antibiotiká z akné na tvár? O všetkom podrobne.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Príčiny akné

Existuje mnoho dôvodov pre akné.

Najbežnejšie z nich je:

 • zvýšený obsah tuku v koži;
 • hormonálne zlyhania a reštrukturalizácia;
 • iracionálna výživa;
 • nadmerné vystavenie ultrafialovému svetlu;
 • choroby tráviaceho, endokrinného, ​​reprodukčného systému;
 • metabolické poruchy;
 • stres, emočný stres;
 • fyzické vyčerpanie;
 • oslabená imunita a nedostatok vitamínov.

Robia antibiotiká pomoc s akné?

V závislosti od počtu akné na tvári sa rozlišujú tri formy akné:

 • svetlý - čierne bodky a vyrážky samostatné, ich počet nepresahuje 10;
 • priemer - na koži môžete vidieť z 10 až 20 zápalových ohniskov;
 • ťažký - Viacnásobné papuly a pustuly na koži (40 alebo viac), fúzia zápalových prvkov do veľkých miest.

Ak sa dokážete vyrovnať s miernou formou erupcie s kozmetickými a ľudovými prostriedkami, potom nemôžete robiť bez liečby v stredných a ťažkých formách akné.

 • Avšak antibiotiká z akné budú účinné len vo fáze, kedy začína rast a násobenie patogénnych baktérií v kanáloch mazových žliaz a vlasových folikulov.
 • V prípade, že vyrážka s tráviacej sústavy alebo endokrinné ochorenia, metabolické poruchy, sa protibakteriálne činidlo neodstráni príčina zápalu v koži, a s odvolaním sa na postup bude mať krátke trvanie.
 • Taktiež antibiotiká nepomôžu vyčistiť pokožku otvorených a uzavretých komedónov, iných nezavlažovaných prvkov.

Video: "Liečba akné, akné na tvári"

Čo je to?

Antibiotiká sú prípravky prírodného (živočíšneho, rastlinného) alebo mikrobiálneho pôvodu, ktoré môžu potlačiť rast a vývoj určitých druhov mikroorganizmov alebo spôsobiť ich smrť.

 • Prípravky sú dostupné v rôznych dávkových formách na vonkajšie a vnútorné použitie.
 • V závislosti od štruktúry sú antibiotiká rozdelené do niekoľkých veľkých skupín.

Pre externé použitie

Antibiotiká z akné na vonkajšie použitie sa uvoľňujú vo forme gélov, krémov, mastí, krémov.

Používajú sa na lokálne ošetrenie zapálenej kože na tvári, chrbte a iných častiach tela.

V podstate obsahujú zložky, ktoré majú bakteriostatický účinok.

Foto: alergická reakcia na lieky

Tieto lieky pomáhajú rýchlo zbaviť akné, ale majú niekoľko nevýhod.

 1. Nestrácajte úplne baktérie, ale len potlačiť ich reprodukciu. Preto po ukončení liečby sa môže znovu objaviť akné.
 2. Môže spôsobiť lokálne alergické reakcie - svrbenie, začervenanie, zmenšovanie a opuch kože (na odstránenie nepríjemných príznakov, musíte užiť Suprastin alebo iný antihistaminikum).
 3. Účinné nie je len škodlivé pre patogénne mikroorganizmy, ale aj pre užitočnú flóru, čím sa znižujú ochranné funkcie pokožky.

Často predpísané lieky na pokožku tváre s antibiotikami:

Foto: prostriedky na vonkajšie použitie

 • vodičkaZinerit (erytromycín a octan zinočnatý);
 • riešenie Eryderm (erytromycín), Zerkalín (klindamycín);
 • gély Benzamitsin (erytromycín a benzoylperoxid), Izotreksin (izotretinoín, erytromycín) Klenzit C (adapalénu, klindamycín);
 • krém Clindovit (klindamycín), Utsidin (kyselina fusidová);
 • masť Bactroban (mupirocín), levomekol, erytromycín a tetracyklínová masť.

Okrem hotových liekov je možné používať lieky vo forme tabliet.

 • Pre tento tablet antibiotiká (ampicilín, doxycyklín, erytromycín, klindamycín, tetracyklín), by mala byť rozdrvený na prášok.
 • Zmiešajte s trochou vody, aby ste mohli urobiť kašu.
 • Výsledná zmes sa dvakrát denne aplikuje na zápalové ohniská.

Ďalším účinným prostriedkom na liečbu akné je krovina s antibiotikami, Aspirínom a Suprastinom.

Antibiotikum potláča patogénnu flóru, Suprastin eliminuje svrbenie, začervenanie a opuch, Aspirín dobre vylieči zápal.

 • Príprava: rozdrviť 1 tablet prípravkov, zriediť prášok vodou s konzistenciou podobnou kašou.
 • Zmes zmiešajte na zapálené ohniská, masírujte niekoľko minút, opláchnite vodou.
 • Na pokožke naneste krém na problémovú pokožku.

Pre internú

Antibiotiká na orálne podávanie sa uvoľňujú vo forme tabliet, kapsúl, prášku alebo granúl na prípravu suspenzie.

Lieky pôsobia na baktérie rovnakým spôsobom ako na vonkajšie dávkové formy.

Foto: Prostriedky na orálne podanie

Ale ak sa masť alebo krém je platná len v zápalu a prakticky nie je vstrebáva do krvného riečišťa, príprava pre vnútornú potrebu mať systémový účinok na telo, je oveľa pravdepodobnejšie, že spôsobí nežiaduce reakcie vnútorných orgánov.

Akné je najčastejšie predpisované antibiotiká pre nasledujúce skupiny:

 • linkosamidmi (Klindamycín, linkamycín);
 • makrolidy (Erytromycín, azitromycín);
 • tetracyklíny (Doxycycline, Metacyclin, Unidox Solutab).

Ako to funguje

Penicilín je prvým antibiotikom, ktorého činnosť študoval anglický prieskumník Alexander Flemming.

V súčasnosti sú liekové zlúčeniny uvoľňované mikroorganizmami spracovávané farmaceutickými podnikmi, z ktorých sú vyrobené polosyntetické antibiotiká, ktoré majú účinok:

 • baktériostatický (zastaviť rast a reprodukciu baktérií);
 • baktericídne (zničiť patogénnu flóru).

Spôsoby liečby

Spôsoby liečenia akné sú určené stupňom závažnosti zápalových procesov v koži.

Foto: citrón a med môžete pripraviť masku

 1. Jednoduchý stupeň. Jednotlivé spoty, čierne škvrny dobre reagujú na liečbu drogovej závislosti založené na benzoyl peroxidu a kyseliny salicylovej, národných látky s antimikrobiálnym účinkom (cibuľa a cesnak, šalvia, ženšen, Hypericum oleja a rakytníka rešetliakového, tea tree, med citrón, harmanček, majorán, nechtík).
 2. Priemerný tvar. Liečba sa uskutočňuje externými prostriedkami založenými na tetracyklíne, erytromycíne, klindamycíne. V niektorých prípadoch sa odporúča kombinácia antibiotík a lokálnych retinoidov.
 3. Závažný zápal. Najťažšie, ťažko liečiteľné, forma akné. Liečba je komplexná, vrátane použitia retinoidov a antibiotík (vo forme tabliet, injekcií), relácií fyzioterapeutických postupov.

Foto: Liečba antibakteriálnymi liekmi sa môže kombinovať s použitím retinoidov

Ktoré sú lepšie

Najefektívnejšia je charakterizovaná kombináciou prípravkov proti akné, ktoré okrem antibiotika obsahujú aj iné aktívne zložky a preto majú komplexný účinok na pokožku.

Nasledujúce akné lieky sú často predpísané a nárokované.

 1. Zener. Krém na báze erytromycínu a octanu zinočnatého má výrazný antibakteriálny, protizápalový a sušiaci účinok. Ale, ako ukázala prax, po aplikácii Zineritis sa môže znovu objaviť akné v krátkom čase.
 2. Kpinesfar. Liečba na základe retinoidu (thretonínu) a antibiotika (erytromycínu). Droga normalizuje mazové žľazy a znižuje olejnatosť kože, inhibuje baktérie, rýchlo zmierňuje svrbenie a zápaly. Už 10 dní po začiatku liečby sa množstvo hnisavého akné zníži o jednu tretinu.
 3. Benzamitsin. Liečivo obsahuje erytromycín a benzoylperoxid, má výrazný antibakteriálny a protizápalový účinok. Počas liečby sa môže vyskytnúť suchá koža a nepríjemné pocity.
 4. Dalatsin-T. Lieči zápaly a hnisavé pupienky, akné, cysty. Používa sa samostatne aj v kombinácii s inými vonkajšími prostriedkami. Liečivo neprekrýva pokožku, nespôsobuje peeling.

Vedľajšie účinky

 1. Dysbacteriosis. Pri vnútornej aplikácii majú antibiotiká negatívny vplyv nielen na škodlivé mikroorganizmy, ale aj na užitočnú črevnú flóru. V dôsledku toho sa vyvíja dysbióza, zaznamenajú sa ďalšie poruchy trávenia. Okrem toho s dysbakteriózou dochádza k oslabeniu imunity.
 2. Poruchy funkcie pečene. Príjem antibiotík často spôsobuje abnormality vo fungovaní pečene. Z tela sa toxíny neodstránia a produkcia glykogénu sa tiež znižuje. V dôsledku toho sa letargia a podráždenosť zvyšujú, chuť k jedlu sa zvyšuje.
 3. Alergie. Svrbenie, odlupovanie, začervenanie a opuch kože sa vyskytujú pri použití externých antibiotík a prípravky v tabletách a kapsulách na vnútorné použitie môžu vyvolať všeobecné alergické reakcie.

Otázky a odpovede

Prečo nie vždy účinne liečiť

Antibiotiká nemusia fungovať, ak by boli vybraní nezávisle bez pomoci lekára.

Faktom je, že každé antibiotikum pôsobí na určitú skupinu mikroorganizmov.

A pred začatím liečby musíte vykonať laboratórne testy na určenie presného druhu baktérií, ktoré spôsobujú zápal.

A už pri zohľadnení typu patogénu je potrebné vybrať vhodný prípravok.

Ako sa zbaviť stopy akné na chrbte? Zistite si tu.

Môžem sa permanentne zbaviť akné?

Nie je možné presne povedať, ako dlho budú výsledky liečby.

 • Všetko závisí od príčin akné a závažnosti zápalu, správnosti výberu liekov a náchylnosti tela k predpísanému lieku.
 • Vždy sa zbavte vyrážok po použití antibiotík nie vždy: v 30% prípadov sa problém obnoví s časom.
 • Aby ste znížili riziko opakovaného výskytu vyrážok, je dôležité starostlivo starať sa o pokožku a pravidelne ju čistiť.

Čo sa líši od antimikrobiálnych látok

Mnohí sa týkajú skupiny antibiotík všetkých antimikrobiálnych látok.

 • Je však dôležité pochopiť, že antibiotiká sú lieky, ktoré sa vyrábajú polosynteticky alebo zlúčeniny vyrábané mikroorganizmami, rastlinami.
 • Veľa liekov, ako je napríklad Nitroxolin, furazolidonu, Palin, Biseptol, Furatsilinom, majú antimikrobiálne účinok, zároveň doba nie je antibiotikum. Sú to syntetické látky, ktoré sa vyznačujú užším spektrom účinku ako antibiotiká, majú rozsiahly zoznam možných vedľajších účinkov a je pravdepodobnejšie, že ich spôsobia.

Čo je návykové?

Počas liečby akýmkoľvek druhom baktérií sa postupne vytvára rezistencia na niektorú formu antibiotika.

V dôsledku toho sú škodlivé účinky liekov stratené, stávajú sa neúčinnými pri chorobách spôsobených rezistentnými druhmi patogénov.

Závislosť sa môže vyskytnúť na pozadí častého a nekontrolovaného používania antibiotík alebo v dôsledku prerušenia liečby v predstihu.

Prečo nemôžete prerušiť liečbu

 • Ak dôjde k prerušeniu liečby antibiotikami, baktérie nebudú až do konca zničené.
 • Zároveň tento typ patogénu vyvinie rezistenciu voči tomuto lieku.

V dôsledku toho sa nemôžete úplne zbaviť akné a keď znovu začnete užívať liek, už to nebude efektívne.

Navyše, ak patogénna flóra nie je úplne zničená, zápalové procesy môžu prechádzať do chronickej formy.

Dôsledky po samošetrení

Nezávislá voľba antibakteriálneho činidla môže viesť k nasledujúcim následkom:

 • chýbajú pozitívne výsledky liečby (vzhľadom na skutočnosť, že antibakteriálne činidlo je vybrané bez zohľadnenia špecifického typu patogénu);
 • vývoj vedľajších účinkov (alergie, poruchy trávenia, zlyhanie pečene atď.);
 • tvorba rezistencie v baktériách a žiadna účinnosť liečby pri ďalšej liečbe týmto liekom;
 • oslabenie imunity, zníženie odolnosti tela voči vírusom a hubovým mikroorganizmom.

Užitočné tipy

Že tablety a vonkajšie činidlá sa ukázali byť účinné a nepoškodili, počas liečby je dôležité dodržiavať niekoľko odporúčaní.

 1. Používajte lieky iba podľa pokynov lekára.
 2. Neprekračujte predpísanú dávku, nezvyšujte frekvenciu aplikácie a trvanie liečby, najmä ak perorálne užívate antibiotiká.
 3. Neprerušujte liečbu, s výnimkou prípadov rozvoja alergie.
 4. Pred použitím akéhokoľvek antibiotika si prečítajte pokyny pre prípravok podrobne, najmä informácie o vedľajších účinkoch a kontraindikáciách.
 5. V kombinácii s antibiotikami užívajte lieky na normalizáciu črevnej flóry, antifungálnych látok a hepatoprotektorov.

Ale čo robiť, aby sa zachovali pozitívne výsledky a zabránilo sa opakovaniu akné?

Fotky: potraviny, ktoré by mali byť zahrnuté do stravy

Je dôležité, aby sa:

 • na opravu výživnej stravy (menej muffinov, sladkostí, mastných, ostrých a slaných jedál, viac zeleniny a ovocia, zeleniny);
 • vyberte kvalitnú kozmetiku s ohľadom na typ pleti;

Fotografia: musíte odmietnuť nekvalitnú kozmetiku

 • nezneužívajte dekoratívnu kozmetiku;
 • Nedotýkajte sa tváre zbytočne špinavými rukami;
 • riadne sa starajte o pokožku, pravidelne ju čistite;
 • posilniť imunitu;
 • opustiť zlé návyky.

recenzia

Recenzie o liečbe akné antibiotík možno nájsť rozdielne.

V jednom prípade sa lieky účinne vyrovnali s ich úlohou, v iných - liečba nepriniesla očakávané výsledky.

To opäť potvrdzuje potrebu kompetentného výberu liekov.

Antibiotiká sú silné lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa akné.

Ako zaobchádzať s dospievajúcimi pupienkami u chlapcov? Zistite si tu.

Prečo sa u žien vyskytujú pubičné pupienky? Prečítajte si tu.

V opačnom prípade liečba nielenže nepomôže, ale situáciu zhorší.