Hlavná

Bradavice

Antibiotiká pre ACNE a akné - prehľad účinných liekov

Antibiotiká sa často používajú pri liečbe rôznych ochorení. Kožné ochorenia môžu byť tiež úspešne liečené touto skupinou liekov. Dnes sa uvoľňujú vo forme suspenzie, v tabletách a kapsulách, v krémoch a mastiach. Antibiotiká pri liečbe pyodermických ochorení sa môžu užívať interne aj externe.

Ceftriaxón na liečbu kože

Moderná dermatológia sa zaoberá množstvom riešení problémov spojených s akné a infekciami kože. Často sa môže opakovať dermatitída s hnisavými ohniskami a preto vyžaduje adekvátnu plnohodnotnú liečbu.

Liečba tejto choroby je dostatočne dlhá, takže lekári predpisujú antibiotiká na urýchlenie procesu. Prípravy tejto skupiny poskytujú rýchlu deštrukciu baktérií, zmierňujú zápal, pomáhajú pokožke pokryť.

Počas posledných niekoľkých desaťročí došlo k zmenám v stupni odolnosti infekčných činiteľov voči antibiotikám. Najčastejšie typy enterokokov a stafylokokov teda nie sú citlivé na väčšinu liekov. Tieto baktérie sú nebezpečné, pretože môžu spôsobiť vznik pyodermy.

Prítomnosť rezistencie na lieky spôsobuje, že tieto patogénne baktérie sú ešte nebezpečnejšie, pretože nie je také ľahké ich zničiť.

Splnenie týchto patogénov bude schopné zoskupovať cefalosporínové lieky. Prvá generácia liekov aktívne ovplyvňuje grampozitívne baktérie, druhá generácia má širšie spektrum účinku, aktívne ničí akékoľvek patogény. Tretia generácia liekov zahŕňa Ceftriaxone.

Antibiotiká na kontrolu akné

V boji za čistú a dobre upravenú pokožku ponúka kozmetológov stovky liekov, ktorých názvy sú neustále načúvané. Bohužiaľ, nie všetky z nich sú účinné. V praxi lieči akné a trvale sa zbaviť ich opätovného vzniku môžu používať len antibiotiká.

Lieky tejto skupiny sa používajú ako mimo (krém, vody), tak aj vo vnútri (tablety, kapsuly). V ťažkých štádiách akné používajte vnútorné prostriedky v kombinácii s injekciami.

Prostriedky na vonkajšie použitie

Zinerit

Liečivo vo forme masti obsahuje erytromycín (antibiotikum). Prípravok sa už osvedčil v boji proti hormonálnej akné s dospievajúcou vyrážkou a zápalovou dermatitídou. Funkciou Zinerit je možnosť aplikácie dekoratívnej kozmetiky ihneď po použití masti.

Baziron

Činidlo je vo forme gélu. Aktívne bojuje proti všetkým baktériám koky. Liečivo je silné, takže môže spáliť zdravú pokožku. Aplikujte ho opatrne pomocou bodu na ucho. Po pár týždňoch prejdú pupienky.

Kuriozin

Gél obsahujúci zinok, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú. Hlavnou zložkou je aj antibiotikum. Liek nevysuší pokožku, jemne ovplyvňuje zápaly zápalu. Kyselina hyalurónová poskytuje výživu a hydratáciu.

Aktívne zložky gélu podporujú regeneráciu buniek, obnovujú metabolizmus. Zinok a antibiotikum zmierňujú zápal a odstraňujú patogénnu mikroflóru.

Differin

Liek obsahujúci adapalén, ktorý patrí retinoidom. Charakteristickým rysom liečiva je jeho schopnosť odľahčovať pokožku. Je určená pre adolescentov a ľudí s hormonálnou nerovnováhou na odstránenie akné a akné. V lete to lepšie používajte v noci, aby slnečné lúče nevedú k opaľovaniu a pigmentácii. Každé ráno by sa malo používať výživné opaľovacie krémy.

Skinoren

Obsahuje kožné antibiotiká a kyselinu azelaínovú. V dôsledku toho účinok upokojuje horné vrstvy dermis, zmierňuje zápal, podporuje hojenie.

Lieky na ťažkú ​​vyrážku

Zmiešajte v tabletách

Je účinným nástrojom na boj s hnisavými kožnými prejavmi. Bojuje dobre proti stafylokokom, pomáha eliminovať infekciu z krvi. Liečivo liečí akné, ale po tom, ako sa môže objaviť akné, tak terapia vyžaduje ďalšie lieky. Tieto antibiotiká na dermatitídu môžu rýchlo odstrániť vyrážku.

Corinfar

Obsahuje erytromycín a tretinoín, ktoré odstraňujú zápal a normalizujú činnosť mazových žliaz. Účinné iba v 30% prípadov.

Benzamitsin

Liečivo, v ktorom sú účinnými zložkami erytromycín a benzoylperoxid. Liečba trvá 10-14 dní v závislosti od závažnosti vyrážky. Okrem tejto drogy boli predpísané finančné prostriedky na vonkajšie použitie (maska, smotana, umývadlá). Počas liečby môže pokožka vyschnúť, takže je dôležité použiť krém na posilnenie výživy.

Pravidlá používania antibakteriálnych liekov

Iba lekár môže predpisovať silné lieky. Ak potrebujete kúpiť antibiotikum na odstránenie kožných vyrážok, je lepšie vedieť, ako správne aplikovať. Liečba môže často zahŕňať niekoľko liekov, preto je potrebné ich správne kombinovať.

Miestny liek by sa mal používať nasledovne:

 • Ráno používajte Baziron alebo Skinoren a pred spaním masírujte postihnuté oblasti pomocou Zinerite;
 • Ráno použite Zingeritovú masť a večer aplikujte Differin.

Keď užívate antibiotiká dovnútra, môžu sa kombinovať s externými látkami a kozmetickými prípravkami.

Vlastnosťou antibakteriálnych liečiv je vysoká účinnosť a rýchly dopad. Prvé vylepšenia sú viditeľné už v druhý tretí deň aplikácie. Po celý týždeň je pokožka úplne očistená.

Nebezpečenstvo užívania antibiotík v kožných ochoreniach

Antibiotiká sú silné lieky, ktoré môžu vytvárať výrazné napätie na vnútorných orgánoch. Negatívne dôsledky ich prijatia sú nasledovné:

 • Alergické prejavy - pálenie, sčervenanie, opuch;
 • Poruchy pečene a obličiek. Orgány musia filtrovať krv a eliminovať toxíny, takže nemôžu zvládnuť zvýšené zaťaženie. Výsledkom je, že pečeň môže zastaviť akumuláciu glykogénu, čo zvyšuje pocit hladu a vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti;
 • Znížená imunita v dôsledku porúch intestinálnej mikroflóry, ktorá vedie k smrti imunitných buniek.

Antibiotiká sú rýchlo odstrániť akné vyrážky, pleť čistú a normalizáciu mazových žliaz. Po priebeh relapsu sa môže stať, ale znovu spracuje ten istý liek nemôže byť, pretože baktérie stanú imúnna. Iba dermatológ si môže zvoliť ten správny liek na terapiu.

Odporúčané čítanie:

Antibiotiká z kožných parazitov

Antibiotiká pre kožné ochorenia sú dosť účinné. Bojujú s parazitmi, ako sú kostnaté roztoče, vši. Pre jednu alebo dve aplikácie na povrchu ochorenia úplne ustúpi. Paraziti nemôžu tolerovať antibiotiká, takže pri kontakte zomrú.

Samozrejme, aby bola liečba účinná, je potrebné vybrať správnu drogu a použiť ju v správnom množstve. V prípade, že koncentrácia liečiva je dostatočná, sa parazity stanú rezistentné k lieku, čo je odolný.

 1. Na boj proti hlavám a všiam sa predpísajú karbaryl alebo malatión. Najčastejšie sa uvoľňujú ako mlieko alebo šampón.
 2. Trvanie liečby môže byť od 7 do 10 dní. Po aplikácii lieku by sa nemalo umyť 12 hodín. Optimálne to urobiť v noci, čo umožní, aby sa po sne okamžite umyť v sprche.

4.2 Lieky z čierne bodky na báze kyseliny azelaínovej.. Z vyrážok strednej závažnosti, orálne antibiotiká a vonkajšie retinoidy.

Zaoberá sa týmito druhmi akné: akné, pupienky, jazvy po chiracovi.. Masti na hojenie rán s antibiotikum - Čo je lepšie.

Normálny človek mikroflóra sa skladá hlavne z non-patogénnych mikroorganizmov, ktoré inhibuje metabolizmus rast a vývoj prejazdu.

Liečba akné antibiotikami

Hľadali ste kvalitné antibiotiká pre akné? Aké drogy a drogy sú skutočne účinné a od ktorých stále potrebujete zostať preč?

V tomto článku sa pokúsime nájsť odpovede na otázky, ktoré sa tak obávajú tých, ktorí trpia akné.

Antibiotiká z akné a akné sa predpisujú len v prípade vážne poškodenie tváre. Nezanedbateľným prejavom tohto problému je 25 rokov (menej často - 30-35 rokov).

Použitie účinných látok môže poškodiť iné systémy a orgány (najmä pri dlhodobom používaní lieku).

Ako antibiotiká účinkujú proti akné a akné?

Aktívna účinná látka preniká do tela. To, že "obklopuje" baktériu, neumožňuje ju množiť a spôsobovať ujmu.

Imunita sa s ňou vyrovná, škodlivé látky sa rýchlo odstránia z buniek a tkanív.

Antibiotiká pre akné a akné. Zaoberáme sa tabletami, kapsulami a kvapkami

Pred poskytnutím zoznamu liekov na perorálne podávanie, Je potrebné upozorniť na možné "vedľajšie účinky":

 1. Liečba akné antibiotikami a tabletami môže viesť k problémom s gastrointestinálnym traktom a intestinálnou mikroflórou.
 2. Antibiotiká oslabujú prirodzené ochranné funkcie tela, stávajú sa náchylnejšie na vírusy, prechladnutie, ARVI a iné ochorenia.
 3. Látky potláčajú funkciu pečene a obličiek, čo môže byť vyjadrené ešte viac vzhľadu akné a akné.
 4. Liečba akné s antibiotikami je kontraindikovaná u jedincov, ktorí nedosiahli vek 12 rokov.

Preto pred nákupom drogy konzultujte so špecialistom! Liečba akné s antibiotikami by mala byť profesionálna a efektívna, nerušená imunita.

3 skupiny výrobkov z akné:

 1. makrolidy. Patrí sem erytromycín a josamycín.
 2. tetracyklíny. Môže to byť doxycyklín a tetracyklín (a tiež prípravky pod inými obchodnými názvami a značkami, ale majú rovnaké zloženie).
 3. Linkozaminy. Zahrňajú zlúčeniny linkomycín a klindamycín.

Erytromycín - "mäkký" boj s pupienkami a akné

Liečivo proti akné má šetriaci účinok (toľko, že ju môžu užívať aj tehotné ženy).

prostriedky nespôsobuje silné vedľajšie účinky, Nebuďte príčinou bolesti hlavy, nevoľnosti, slabosti.

Ale zároveň má ďalšie mínus: baktérie sa rýchlo zvyknú na antibiotikum, prestáva na ne pôsobiť.

Ako užívať erytromycín?

Dospelí majú dávku 1000 mg (ale všetko závisí od stupňa akné, obsahu tuku v koži a ďalších individuálnych charakteristík pacienta).

Lekári odporúčajú užívať tablety 1 hodinu pred jedlom 3-4 krát denne. Kurz liečby trvá 14 dní, potom sa musíte pozrieť na účinnosť a rozhodnúť sa, ako postupovať.

Je zbytočné užívať erytromycín z akné, ak trpíte zvýšenou kyslosťou žalúdka. Neužívajte tablety s mliečnymi výrobkami (neutralizujú účinnosť lieku).

Josamycin (vilprafen) pre akné a akné - "silná zbraň" proti kožným problémom

Antibiotiká sa môžu opiť len pre osoby, ktoré dosiahli vek 14 rokov na odporúčanie lekára.

Liečivo je známe svojimi silnými vedľajšími účinkami, ktorá sa môže prejaviť vo forme hnačky, nevoľnosti, slabosti a závratov.

Počas klinických skúšok bolo preukázané, že použitie antibiotika znižuje účinnosť perorálnych kontraceptív (pozor!).

Ako užívať josamycín (vilprafen)?

Prvých 25-30 dní potrebujete piť 500 mg dvakrát denne. Ďalšia prestávka sa neuskutoční, ale dávka sa zníži na 1 tabletu 1 denne.

Ak sa vyskytnú takéto účinky alebo ak sa dosiahne pozitívny výsledok, náprava sa zruší.

Ako správne piť antibiotikum tetracyklín s akné?

Tetracyklín je už takmer "ľudovým liekom". Je to lacné v lekárni, používa sa na liečbu celého komplexu zápalových ochorení: nachladnutie, bolesť hrdla, prostatitída, cystitída, pyelonefritída a iné.

Ako antibiotikum tetracyklín pracuje s akné:

 1. Vezmete si pilulku dovnútra.
 2. Aktívne zložky obklopujú bunky vírusu a baktérie.
 3. Prenikajú dovnútra a dostanú sa do mazových žliaz.
 4. To vám umožní zablokovať uvoľňovanie bakteriálnych enzýmov - hlavnú príčinu zápalového procesu.
 5. Po 2-4 mesiacoch sa stav pokožky výrazne zlepšuje.

Bolestivosť kandidózy (drozd).

Zvracanie a nevoľnosť.

Zvýšte koncentráciu močoviny.

Zmena farby zubov (najmä u detí).

Používajte v lete.

Porušenie pečene.

Chronická choroba obličiek.

Individuálna neznášanlivosť a iné.

Lekári odporúčajú užívanie liekov s prerušeniami, chrániť telo pred ničením a baktérie zo závislosti.

Ako správne piť antibiotikum tetracyklín s akné? Spôsob použitia je individuálny v každom prípade, závisí od charakteristík ochorenia, zdravotného stavu pacienta a iných charakteristík:

 1. Pred jedlom musíte užívať antibiotikum 250 mg 4 krát denne počas 30 minút. Kurz - od 2 mesiacov.
 2. Potom znížte dávku alebo prestanete užívať.

Monocyklín proti akné u dospelých

Je to antibiotikum, ktoré má silný účinok (v porovnaní s rovnakým tetracyklínom).

Z tohto dôvodu sa zriedkavo používa, pretože riziko závažných podobných účinkov je vysoké.

Ale za prítomnosti závažného zápalu av iných výnimočných prípadoch môže byť tento liek ešte predpísaný. Užívajte antibiotické akné a akné by nemalo trvať dlhšie ako 3 mesiace 50-100 mg denne.

Doxycylin pre akné

Zahrnuté tiež do skupiny tetracyklínu, má silný antibakteriálny a protivírusový účinok.

Počas podávania lieku sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky: závrat, drozd, slabosť, nevoľnosť, pocit straty, bolesť hlavy. Ak sa tieto príznaky vyskytnú, liek sa zastaví.

Dávkovanie - 50-100 mg denne, 2-3x 30 minút pred jedlom. Liečba akné s doxycylínom je 3 mesiace.

Ak budete užívať tento liek, Majte na pamäti niektoré funkcie jeho činnosti:

 1. Znižuje účinnosť perorálnych kontraceptív a estrogénov.
 2. Zvyšuje riziko intestinálnej dysbiózy.
 3. Spôsobuje výskyt alebo exacerbáciu drozdov.
 4. Zvyšuje frekvenciu krvácania mimo menštruačného cyklu.
 5. Znižuje činnosť pečene.
 6. Znižuje počet krvných doštičiek a erytrocytov.

Clindamycín - antibiotikum na akné na tvári

Tento nástroj je určený na dobu 7-10 dní. Pacienti musia zvyčajne užívať 150 mg liekov každých 6 hodín (v skutočnosti by sa antibiotikum malo piť asi 5-krát denne).

zvyčajne to znamená, môže spôsobiť poruchy v zažívacom systéme a tráviacom systéme. Aby sa tomu zabránilo, lekári odporúčajú užívať antibiotikum pri jedle s dostatkom vody.

Clindamycín sa nesmie užívať s celou skupinou liekov a prípravkov. Napríklad glukonát vápenatý, vitamíny B, síran horečnatý a mnohé ďalšie.

Linkomycín na liečbu akné a akné

Princíp činnosti, vedľajšie účinky, účinnosť - všetky tieto vlastnosti lieku sú podobné ako klindamycín. Jediný rozdiel je v tom, že musíte pilulku užívať častejšie (každé 4 hodiny) a vo zvýšených dávkach (500 mg každá).

Lekári neodporúčajú užívať lieky počas stravovania. Pre lepšiu absorpciu zložiek by liečba nemala byť konzumovaná 1-2 hodiny pred podaním Linkomycinu a 1-2 hodiny po jeho použití.

Liečba akné so sulfónamidmi (biseptol)

Táto metóda sa používa, ak antibiotiká nefungujú, ak nie sú účinné pri potlačovaní erupcií a akné.

Obvykle je to Biseptol - Liečivo, ktoré obsahuje sulfametoxazol 400 mg + trimetoprim 80 mg.

Ako užívať Biseptol proti akné a akné:

 1. Vezmite 2 tablety (tj 960 mg).
 2. Vezmite 20-30 minút pred jedlom.
 3. Umyte vodou.
 4. Opakujte každých 12 hodín.

Ak je účinnosť lieku vysoká, dávka sa postupne znižuje. Napríklad pacient musí užívať jednu tabletu lieku jedenkrát denne.

Doba kompletnej liečby akné Biseptomol je maximálne 12 mesiacov. Ale všetko individuálne sa diskutuje s ošetrujúcim lekárom.

Liečba môže byť sprevádzaná nevoľnosťou, alergie na kožu, faryngitída. Ak sú vedľajšie účinky, prestanete užívať.

Liečba liekom Biseptol sa má uskutočňovať pod dohľadom lekára, ktorý:

 • sledovať stav pacienta, pozri testy krvi a moču;
 • Obmedziť príjem iných liekov a vitamínov (napríklad kyseliny askorbovej);
 • na správnu výživu pre pacienta.


Liečba akné s externými antibiotikami

Externá liečba akné (t.j. aplikácia masti, gély, masky, špeciálne prípravky) môže pôsobiť ako nezávislý spôsob boja proti akné.

Aplikácia externých prostriedkov môže byť súčasťou komplexnej liečby akné u dospelých a detí.

bohužiaľ, Ideálne antibiotiká ešte neboli vynájdené. V priebehu času baktérie vytvárajú odpor (odpor).

Napríklad u 60% pacientov s baktériou Propionibacterium acnes sú rezistentné voči používaným antibiotikám.

Zinerite - "takmer ľudový liek" na liečbu akné

Prášok je chelátový komplex erytromycínu a zinku, Používa sa na akné s miernou až strednou závažnosťou. Prostriedok je známy tým, že pomáha redukovať nadmerné tvorbu mazu (seborea).

Hlavné výhody užívania lieku "Zinerit" sú nasledovné:

 1. Zníženie počtu baktérií (erytromycín, ktorý je súčasťou lieku, zastavuje rast P. acnes a stafylokokov).
 2. Zníženie množstva mazu, ktoré "vysušuje" pokožku.
 3. Zníženie počtu akné, akné a zápalových prejavov.
 4. Zničenie a zníženie počtu komedónov.

Odporúča sa používať ho po dobu 2-3 mesiacov. Medzi vedľajšími účinkami sa zistil výskyt sucha, ako aj riziko jednoduchých kontaktných dermatitídu.

Clindamycin gel 1% - antibiotikum na vonkajšie použitie

Gél sa predáva v lekárňach pod rôznymi obchodnými názvami (napríklad, Dalatsin, tam je Klindovit).

Gél je schválený pre osoby staršie ako 12 rokov.

Hlavná úloha nástroja - liečba akné miernej až stredne závažnej. Termín ošetrovania akné týmto génom môže byť až 6 mesiacov (po tejto krátkej prestávke pokračuje kurz).

Ako používať toto antibiotikum na vonkajšie použitie:

 1. Opláchnite pokožku pod teplou vodou.
 2. Utrite ho uterákom.
 3. Naneste gél na povrch postihnutých oblastí.
 4. Tŕň jemnými a jemnými masážnymi pohybmi.
 5. Opakujte ráno a večer.

Použitie lieku môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov:

 • suchá koža;
 • objavenie pocitu "pálenia" a "rezi" v očiach;
 • podráždenie povrchu kože;
 • zvýšená produkcia kožného mazu.

Pri dlhodobom používaní lieku môže dôjsť k zhoršeniu demodikózy. Odporúčame vám byť opatrní a vždy sa poraďte so svojím lekárom.

Zrkadlo - nové slovo v liečbe akné

Toto činidlo je založené na 1% alkoholovom roztoku klindamycínu, preto môže byť použitá ako samostatná a komplexná liečba viacerými liekmi.

Špecifickosť lieku spočíva v mechanizme účinku: hromadí sa v komedónoch a potom začne bojovať s baktériami, znižuje riziko lézií a zápalových procesov.

Priebeh liečby touto masťou je 1,5 - 2 mesiace. V prípade potreby môžete predĺžiť až 6 mesiacov, potom urobiť krátku prestávku a zopakovať.

Pri používaní je všetko jednoduché: Je potrebné aplikovať kompozíciu na čistenie pokožky 2 krát denne.

Samozrejme, náprava má vedľajšie účinky, môže spôsobiť reakciu vášho tela. Vykazuje sa v suchu, podráždenosti.

Neodporúča sa používať Zerkalín v kombinácii s inými antibiotikami a prípravkami (napríklad so sírou, kyselinou salicylovou).

Fuzidát sodný (Fucidin) - cenovo dostupné a rýchle odstránenie akné

Činidlo poskytuje "dvojitý účinok" pri použití s ​​erytromycínom, ako aj s linkomycínom a cefalosporínmi.

Na trhu je výrobok prezentovaný v dvoch hlavných odrodách: masť a smotana. Prvá aj druhá možnosť sú vynikajúce na boj proti zápalovým procesom, akné a akné.

Fusidát sodný (Fucidin) je účinný pri nasledujúcich problémoch:

 • akné s nízkou hmotnosťou;
 • varí;
 • úhory strednej závažnosti;
 • ostiofolikulitída a iné.

Postup liečby trvá až 2 mesiace. Počas tejto doby má pacient aplikovať prípravok trikrát denne (na čistú a suchú pokožku).

Systémová liečba akné antibiotikami a biseptolom

antibiotiká sú druhý dôležitý (po retinoidoch) skupinou liekov na liečbu zapáleného akné. Keď majú akné antibiotiká niekoľko účinkov:

 • priamy baktériostatický (zastaviť rast baktérií) alebo baktericídne (zničenie, zničenie baktérií) na Propionibacterium acnes a stafylokoky,
 • zníženie obsahu mastných kyselín o 2 krát,
 • potlačenie mobility neutrofilov pri zápale.

S akné môžu byť antibiotiká používané ako externe, tak aj systémovo. Systémová akcia liečivo je účinok na celé telo naraz, zvyčajne pri podávaní alebo podávaní parenterálne (obchádzanie gastrointestinálneho traktu, t.j. intramuskulárne, intravenózne, subkutánne). Táto stránka je asi systémové liečenie akné antibiotiká.

Systémová liečba akné antibiotikami

Zo všetkých druhov antibiotík sa používa systémová liečba akné iba niekoľko skupín:

 • tetracyklíny (tetracyklín, doxycyklín)
 • makrolidy (erytromycín, josamycín)
 • linkozaminy (linkomycín, klindamycín).

Táto voľba antibiotík spôsobený ich dobrá absorpcia pri požití, akumulácia v mazových žľazách a relatívne vysoká antibakteriálna účinnosť proti Propionibacterium acnes.

svedectvo na vymenovanie systémových antibiotík:

 • veľké poškodenie (tvár + ramená + hrudník + chrbát),
 • prevalencia infiltratívneho a cystického akné,
 • neúčinnosť len vonkajšej liečby.

Odporúčaná dĺžka liečby je až 3 mesiace, ale teraz sa pristupuje k liečbe antibiotikami.

Táto schôdza je rozšírená systémové antibiotiká súčasne s externým ošetrením lokálnymi retinoidmi alebo benzoylperoxidom. Táto kombinácia zvyšuje účinnosť rozlišovania (zmiznutie) akné a pomáha predchádzať vzniku rezistencie voči liekom v baktériách.

tetracyklíny

Tetracyklínová skupina je reprezentovaná 2 antibiotikami:

Charakterizovaný dobrá rozpustnosť tuku a preto ľahko dosiahnuť mazové žľazy.

Na liečbu akné sa tieto antibiotiká často predpisujú v nízkych dávkach nad 2-4 mesiace. Pri tejto dávke blokujú len produkciu bakteriálnych enzýmov (lipáz) v P. acnes (čo významne znižuje zápal v mazových žľazách, pozri patogenézu) bez významného ovplyvnenia rastu baktérií. V nízke dávky tetracyklíny sú takmer vždy dobre znášané a nespôsobujú dysbakteriózu v čreve a vedľajšie účinky sú minimálne.

Ak sa užívajú tetracyklíny bežné (bakteriostatické) dávky, sú možné nasledujúce nežiaduce reakcie:

 • gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka, podráždenie žalúdka a čriev, toxický účinok na pečeň a pankreas, dysbakterióza)
 • kandidóza (drozd, tj rast hubových kvasinkových flóry),
 • závraty, nestabilita chôdze,
 • porušenie tvorby kostí a zubov, hypoplázia (zaostalosti) zubnej skloviny,
 • zmena farby zubov u detí (častejšie na nažltlých),
 • photosensitization (zvýšená citlivosť na ultrafialové žiarenie a následne na slnečné žiarenie)
 • toxické účinky na obličky, zvýšené hladiny močoviny a kreatinínu,
 • počet autoprotilátky (protilátky proti vlastným tkanivám a bunkám tela).

Z dôvodu fotosenzibilizácie odporúča počas liečby tetracyklínami a do 4-5 dní po tom, odstráňte:

Je nežiaduce kombinovať liečba tetracyklínmi spolu s touto metódou:

tetracyklíny kontraindikované na adrese:

 • gravidity a laktácie (laktácie)
 • deti do 8 rokov v dôsledku vývoja kostí a zubov,
 • porucha funkcie pečene,
 • leukopénia (znížená hladina leukocytov v krvi)
 • ochorenia obličiek,
 • sprievodných hubových lézií.

sania tetracyklíny sú oslabené v prítomnosti Vápnik, horčík, hliník a železo, počas liečby by sa mali vyhnúť mliečnym výrobkom a antacidám (almagel, fosfolul a ďalšie).

tetracyklín vyžaduje štvornásobný príjem (250 mg 4 krát denne pol hodiny pred jedlom niekoľko mesiacov) a teraz je zriedka predpísaný a nahradený pohodlnejším a bezpečnejším Doxycyclin.

Bežné obchodné názvy: Vibramycin, Unidox solute, Medomycin.

Doxycyclin je dostupný v tabletách a kapsulách s obsahom 50 a 100 mg. Pridelené 50 až 100 mg po jedle 1 denne.

 • zníženie účinnosti perorálnych kontraceptív obsahujúcich estrogény,
 • zvýšenie frekvencie krvácania mimo menštruačného cyklu,
 • útlaku hemopoiesis (Zníženie počtu erytrocytov, neutrofilov, krvných doštičiek)
 • zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov v krvi (AcAt, AlAt),
 • vývoj dysbakteriózy v črevách a kandidóza (drozd).

Účinnosť lieku nízke dávky doxycyklínu pri liečbe akné. Napríklad stanovenie doxycyklínu v dávke 20 mg denne po 8-týždňovej liečbe v dávke 100 mg / deň. podporil dosiahnutý klinický účinok.

makrolidy

Na liečbu akné sa používajú 2 antibiotiká z makrolidovej skupiny:

Vyrába sa v tabletách a kapsuliach s obsahom 100, 250 a 500 mg.

Zo všetkých antibiotík na systémové liečenie akné je počas používania povolený len erytromycín tehotenstva, Avšak stabilita baktérií sa rýchlo rozvíja. Používa sa predovšetkým na externé ošetrenie v spojení s zinok (pozri antibiotiká pre vonkajšiu liečbu akné).

Denná dávka (1000 mg) sa užíva rovnomerne 3 až 4 krát denne 1 hodinu pred jedlom alebo 2-3 hodiny po jedle. Erytromycín je inaktivovaný (zničený) mliečnymi výrobkami a so zvýšenou kyslosťou. Zvyšuje toxicitu karbamazepín (na liečbu záchvatov) a teofylín (na liečbu bronchiálnej astmy).

Nežiaduce účinky erytromycín:

 • nevoľnosť, vracanie,
 • hnačka,
 • porušenie pečene.

kontraindikácie na liečbu erytromycínom:

 • ochorenie pečene,
 • individuálna intolerancia,
 • je pri laktéme nežiaduci.

Vyrába sa v tabletách s hmotnosťou 500 a 1000 mg.

Iba pre deti viac ako 14 rokov. Predpísaná dávka je 500 mg dvakrát denne medzi jedlami 2 až 4 týždne a potom 500 mg raz denne počas 8 týždňov. Tablety pokryté krytom, je potrebné úplne prehltnúť (nie žuvanie), umývať s malým množstvom vody.

 • Gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka),
 • abnormálna funkcia pečene,
 • príležitostne - zníženie účinnosti hormonálnej antikoncepcie (odporúča sa použiť aj iné metódy).

linkosamidmi

Linkosamidy (linkozamíny) zahŕňajú:

Vyrobené v kapsulách 150 a 300 mg. Predpísaná dávka je 150 mg každých 6 hodín počas 7 až 10 dní.

 • Gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka),
 • porušenie pečene.

Clindamycín nie je kompatibilný s nasledujúcimi liekmi:

 • erytromycín
 • vitamíny skupiny B,
 • glukonát vápenatý,
 • síran horečnatý.

Vyrába sa v kapsulách 250 a 500 mg, predpísaných 500 mg každé 4 hodiny po dobu 7-10 dní. Vedľajšie účinky linkomycínu sú podobné ako klindamycín.

Pre lepšiu absorpciu sa neodporúča jesť 1-2 hodiny pred a po užívaní linkomycínu.

Sulfonamidy pri liečbe akné

Ak sú antibiotiká neúčinné alebo netolerantné, sulfanilamidových prípravkov. Zvyčajne toto ko-trimoxazol (Biseptol), zahŕňajúce sulfametoxazol 400 mg + trimetoprim 80 mg.

Co-trimoxazol je dostupný v tabletách s dávkou 480 mg. Predpísané sú 2 tablety (960 mg) každých 12 hodín počas jedla alebo po jedle. Po dosiahnutí dobrého účinku sa dávka zníži na 1 tabletu raz denne a trvá až 12 mesiacov.

Sulfanilamidové prípravky majú veľa nežiaduce účinky:

 • nevoľnosť, vracanie, hnačka,
 • rôzne kožné prejavy,
 • faryngitída (zápal hltanu),
 • príležitostne - potlačenie hematopoézy.

Pri liečbe Biseptolu odporúča:

 • veľký nápoj,
 • kontrola krvných a močových testov,
 • vyhnúť sa ultrafialovému ožiareniu a priamemu slnečnému žiareniu,
 • Neužívajte vitamín C (kyselina askorbová).

Prostriedky z akné

Akné (akné, akné) je ochorenie, ktoré spôsobuje nielen fyzické, ale aj estetické nepohodlie. V snahe rýchlo eliminovať výbuchy, mnohí hľadajú najefektívnejšie nástroje na ich liečbu.

Proti akné, ľudovej, kozmetickej a medicínskej metóde boja sa používajú, zatiaľ čo najlepšie prostriedky pre každého budú ich vlastné.

Vyvážená strava potravín a používanie gély, pleťové vody, toniká s aktívnymi zložkami je oxid zinočnatý, síra, kyselina salicylová alkohol pomáha zbaviť kožu akné a čierne bodky s miernejšími formami ochorenia.

V závažných, zanedbaných prípadoch sa bude vyžadovať medikácia. Priaznivý vplyv na čistotu pokožky prináša homeopatia, ktorá sa musí presne podľa schémy dosiahnuť, aby sa dosiahol požadovaný účinok.

Foto 4 - Furunkulóza

Kozmetické procedúry, napr., Hlboký peeling kyseliny kryo alebo kože expozície Plazmolifting (vstup striekačka čistí ľudskej plazmy v určitých oblastiach tváre a tela, účinne odstraňuje vrásky, ochabnutosť, zápal), tiež majú čistiaci účinok.

Foto 5 - Kozmetické procedúry pomôžu v boji proti akné

Lacné a efektívne externé prostriedky, liečbe akné, je možné zakúpiť v lekárni: kyselina salicylová, zinok a kyselina sírová náklady masť je lacná, ale efekt nebude horšie ako drahé krémy a pleťové vody.

Známe pre svoje anti-akné vlastnosti a prostriedky s retinolom (vitamín A). Odlupujú poškodenú vrstvu pokožky, čistia a obnovujú ju.

Foto 7 - Liečivá s vitamínom A bojujú proti akné

Prípravky na liečbu akné

Efektívne lieky proti akné sa potýkajú s jej príčinami: zvýšená únava kože, krivé póry, zápalové procesy vo vnútri a vonku.

Foto 8 - Hlavná vec, ako odstrániť príčinu akné

Patria medzi ne:

 • prostriedky na opustenie radu stop-akné (rôzni výrobcovia: Belite, TianDe) s účinnými látkami - acnacidol, kyselina azelaová a iné; Foto 9 - Nápravné opatrenia pre sériu stop akné
 • suspenzie z akné (Tsindal, Vidalovo mlieko); Foto 10 - Pozastavenie akné
 • Špeciálne gély, krémy alebo masti antimikrobiálneho a protizápalového účinku; Foto 11 - gély a krémy proti akné
 • liek vo forme tabliet s antibiotikami (Zinerit, levomitsetín, vo zvlášť závažných prípadoch - doxycilín - Unidox saluteb); Foto 12 - Pilulky proti akné
 • rôzne sorbenty, vitamíny alebo imunomodulátory. Foto 13 - Vitamíny proti akné

Ak konvenčné gély a masti nepomáhajú, vzniká otázka liečby zápalových procesov s liekmi. Primeraná možnosť si sama neberie samotnú tabletku, ale prejdite na konzultáciu s dermatológiou.

Odborník vám poradí, aký liek piť a ako mazať zapálenú oblasť. Jedná sa o celý zoznam liečby, ktorý pozostáva z antibiotika, masti alebo hovädzieho mäsa pre kožu, sorbenty alebo komplex vitamínov.

Možno budete musieť užívať hormonálne lieky, napríklad, flutamid - prípravok antiandrogénneho účinku, ktorý sa používa so zvýšeným počtom mužských hormónov u žien s polycystickým ovariálnym syndrómom, čo spôsobuje akné. Ich redukcia pomôže vyčistiť pokožku.

Obrázok 16 - Flutamidová droga Foto 17 - Flutamid - účinok

Dobre dokázané pri liečbe akné kyseliny hyalurónovej (najmä v kombinácii so zinkom - v prípravku "Kuriozin"). Lieky s kyselinou majú regeneračné a mikrocirkulačné vlastnosti, čím pomáhajú znížiť počet a veľkosť jaziev po liečbe akné.

Foto 18 - Kuriozín regeneruje pleť Foto 19 - Kuriozínový efekt

Môžete tiež použiť zatar - krém izraelskej spoločnosti, ktorá kvôli ichtyolu a tymolu v zložení bojuje so zápalom a začervenaním.

Foto 20 - Cream zaatar Fotka 21 - Cream zaatar - efekt

Osvedčeným prostriedkom proti akné v poslednej dobe bola špeciálna injekcia zloženia antibiotík, vitamínov a účinných látok - mezoterapia.

Foto 22 - Mezoterapia - injekcia antibiotík Foto 23 - Mesoterapia - účinok

Široko používané a homeopatické prípravky, ktoré majú protizápalový, upokojujúci, obnovujúci účinok na pokožku, napríklad Traumeel S.

Obrázok 24 - Traumael s homeopatickou prípravou Foto 25 - Traumael C - Účinok

Pozor prosím! V prípade, že hormonálne problémy sú spôsobené akné, antikoncepčné tabletky (napríklad džemy - minimálne vedľajšie účinky, nie je stanovená hmotnosť) môžu obnoviť normálnu hladinu hormónov a vyčistiť pokožku.

Antibiotiká pre akné

Antibiotiká sú najsilnejším liekom proti akné, sú predpísané, ak liečba inými spôsobmi nedáva výsledky. Na liečbu akné vyberú antibiotiká, ktoré ovplyvňujú baktérie, ktoré spôsobujú zápal: erytromycín, levomycetin, metronidazol, dalacin.

Môžu to byť lokálne masti alebo krémy, najmä na liečbu zápalu na tvári. Používajú sa zvonka, mazajú vyrážky u dospelých alebo dospievajúcich.

Foto 27 - Antibiotiká použité externe

Je dôležité, aby sa: Ak užívate antibiotiká perorálne, s ohľadom na vedľajšie účinky a riziko, poraďte sa so svojím lekárom. Vytvorí názov baktérie, ktorá spôsobuje akné, a preto si vyberie: ktoré z nich majú užívať systémové antibiotiká (tetracyklíny, erytromycín a iné), ako dlho ich piť.

Keď sa používa akné vulgaris (pupienky a akné) stredný a závažný stupeň zápalu, používajú sa antibiotiká lokálne (vo forme masti a gély) a systémové pôsobenie.

Foto 28 - Akné vulgaris

Pilulky na akné

Proti akné na tvári alebo tele obvykle používajú lieky v tabletách, ktoré ovplyvňujú príčinu zápalu: antibakteriálna liečba, hormonálne tablety, homeopatické tablety a iné.

Tento zoznam zahŕňa aj:

 • retinoidy (acnecutane, roaccutane) - regulujú produkciu mastnoty na úrovni buniek; Foto 30 - Roaccutane reguluje produkciu mastnôt Photo 31 - Roaccutane - efekt
 • hormonálne tablety - zvýšená hladina niektorých hormónov vyvoláva rozšírenie akné; Obrázok 32 - Hormonálne pilulky proti akné Foto 33 - Hormonálne pilulky - účinok
 • tablety s vitamínom a - zlepšenie vonkajšieho epitelu kože, sú antioxidantom AEVit; Foto 34 - AEVit tablety s vitamínom A Foto 35 - Tablety AEVit - účinok
 • Homeopatické tablety šrot luxusný acneemol - odstraňuje pustuly, abscesy, zlepšuje vzhľad pokožky na vonkajšej strane; Obrázok 36 - Akné tablety z mletého šrotu zlepšujú vzhľad pokožky Foto 37 - Loma Luxury Acneol - účinok
 • a nakoniec účinná liečba antikoncepčných prášok (so zvýšeným hladinám testosterónu alebo hormonálnych porúch) u žien. Foto 38 - Liečba antikoncepčnými tabletkami

Aknekutan

Pri stredných a zanedbaných formách zápalu aplikujte akné cathan alebo roaccutane. Ich aktívnou zložkou je izotretinoín, ktorý reguluje produkciu mazu na úrovni buniek a po čase znižuje veľkosť mazových žliaz. Týmto spôsobom je príčina zápalu takmer úplne eliminovaná.

Foto 39 - Príprava akneekutánu

Liečba by mala byť od 4 mesiacov, pri individuálnom výpočte množstva lieku, pri akumulácii účinnej zložky v tele, navyše obe tieto lieky majú vedľajšie účinky. Preto ich po predbežnej diagnóze vymenúva iba lekár.

Liečba Roaccutanom je charakterizovaná väčším farmakologickým zaťažením tráviaceho traktu a ťažkosťami pri strávení požadovaného obsahu tuku bez jedla. Acnekutan je modernejší prípravok, ktorý nie je závislý od príjmu potravy.

Foto 41 - Acnecutane pred a po aplikácii

Deleks

Je to celá séria prípravkov proti akné: čistiace lotiony, rôzne gély (zvlhčujúce, protizápalové). Gél-forte z tejto série s obsahom síry a irgosanu rýchlo odstraňuje zápaly a zmenu farby, eliminuje vyrážky.

Foto 42 - Dahlex Acne drug Foto 43 - Účinok lieku Dallex akné

Anti akné

Významne odlišná koža pred alebo po aplikácii čistiaceho prostriedku - proti akné, ako masky, sérum a iné. Aplikácia masky Anti-acne sulsenum pravidelne nielenže odstraňuje tučnosť pokožky, ale aj zužuje póry, čistí, uzdravuje a vyrovnáva pokožku.

Foto 44 - Anti-akné masky

Sérum proti akné zo značky Siberian Health aplikované na problémové oblasti je prirodzené, ľahko sa aplikuje, znižuje množstvo tukov a vyrážok a hydratuje pokožku.

Foto 45 - Účinok masiek proti akné

Anti-akné komplex Tete pôsobí ako liečivý, obnovujúci, adstringentný antibakteriálny prostriedok.

Fotografie 46 - Anti-akné masky pred a po aplikácii

Pozor prosím! Všetky farmakologické, kozmetické a nielen liečby rôznych foriem akné sa odporúčajú len po konzultácii s profesionálnym dermatológa!

Antibiotiká na akné na tvári

Použitie tabliet a antibiotík na akné

Obdobie vyrážania akné na koži tváre (12-18 rokov) je charakterizované hormonálnymi zmenami v tele, takže v tomto čase sa tukový obsah pokožky zvyšuje. Ako dôsledok - na tvári sa objavujú komedóny (akné, biele purulentné zhluky, čierne bodky), to znamená zápal. Ak sú málo, navonok používajte lieky retinoevoy a kyselina salicylová. Pri vážnejších chybách používajte silnejšie lieky: antibiotiká vrátane tabliet.

Používanie antibiotík z akné

Pred podaním liekov na akné by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Iba vás môže nasmerovať na potrebné testy, posúdiť stav pokožky a tela ako celku a následne predpísať potrebné lieky a dávkovanie.

Antibiotiká na akné by mali byť pod prísnym odborným dohľadom, pretože existujú kontraindikácie.

Tieto lieky zničia baktérie, ktoré spôsobujú zápal kože. Kurz trvá niekoľko týždňov až šesť mesiacov. Existujú vedľajšie účinky:

 • alergie
 • prehĺbenie nervového systému
 • slabá imunita
 • porušenie funkcií gastrointestinálneho traktu a hematopoézy.

V priebehu času samotné škodlivé mikroorganizmy vyvíjajú rezistenciu voči liekom, takže užívanie lieku je dramaticky znížené a vedľajšie účinky sú zosilnené.

Okrem toho postupne baktérie postupne strácajú citlivosť na účinky antibiotík a prínos liekov sa znižuje. Vzhľadom k rozhodnutiu, ktoré lieky na akné, je potrebné vziať do úvahy nielen vplyv na kožu, ale aj dôsledky pre celý organizmus.

Akné Luxusné Loma

V niektorých prípadoch sa uchýlite k homeopatickým liekom, napríklad "Loma Luxury Acne". ktoré sa vykonávajú interne. Priebeh liečby je 1,5 mesiaca, ale liek je účinný pri jednoduchých vyrážkach.

V zložitejších prípadoch je možné ich osloviť ako súčasť komplexnej liečby as prísnym dávkovaním v súlade s hmotnosťou. "Loma Deluxe Acne" sa odporúča vymenovať pod prísnym dohľadom lekára, telo v závislosti od jednotlivých vlastností reaguje nepredvídateľne dokonca aj na homeopatiu. Vedľajšie účinky vo forme exacerbácie vyrážok nie sú vylúčené.

Doppearlerts krása proti akné

Existujú tiež biologicky aktívne doplnky proti vyrážkam, ktoré sa tiež zložité. Jeden z najobľúbenejších je "Doppellerts Beauty Anne Acne" - pilulka akné, ktorá sa po jedle uvoľní. Na rozdiel od Loma Luxury Acne spôsobuje menej vedľajších účinkov, ale nie je potrebná opatrnosť. Liek normalizuje metabolizmus, hemopoézu, zvyšuje imunitu, zlepšuje činnosť tráviaceho traktu.

Všeobecne platí, že Doppelherc Beauty Anti Acne nie je všeliekom, zlepšuje celkový stav tela. Do posilnenia vlasov, nechtov a podľa toho aj pokožky. Jeho pomoc je potrebná pre mierne akné a počiatočný výskyt akné, v dospievaní. Zloženie doplnku Doppelgerza Beauty Anti-Acne zahŕňa zinok, biotín, kremík atď., Ktorý je zodpovedný za všeobecný stav. Vedľajšie účinky pri užívaní lieku vo vnútri môžu byť alergiou. Nepodávajte gravidným alebo dojčiacim matkám.

Iné lieky na akné

Existuje určitá množina populárnych a účinných prostriedkov, predpísaných pre dospievajúcich a dospelých s rôznym stupňom erupcie. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Vyrába sa vo forme kapsúl na perorálne podanie v prípade ťažkej akné, akné a akné, ktoré nie sú vhodné pre iné typy liečby. Veľmi silný liek vyžaduje prísne individuálne dávkovanie. Kurz trvá v priemere od 15 do 25 týždňov. Pri intolerancii veľkých dávok klesá množstvo užívané denne, ale doba liečby trvá dlhšie. Neodporúča sa gravidným ženám a ženám v reprodukčnom veku, pretože majú riziko tehotenstva. Roaccutan môže mať negatívny vplyv na plod.

Doxycyclin

Doxycyklín patrí do skupiny antibiotík, užívaných perorálne vo forme prášku na prázdny žalúdok alebo s jedlom. Bojuje s bakteriálnymi ložiskami tela vrátane provokácie výskytu akné, akné a akné. Odporúča sa pre dospelých a dospievajúcich (pacient by nemal byť mladší ako 8 rokov). Posilňuje citlivosť pokožky na ultrafialové, takže pri absolvovaní kurzu by ste sa mali vyhýbať slnku a používať opaľovací krém. Doxycyklín sa tiež uvoľňuje vo forme kapsúl, tabliet, suspenzií na injekciu.

Tabletami proti akné vplyv na princípe podobná kapsule Roakkutan: ako sa používa u ťažkých foriem akné, normalizuje mazové žľazy, navyše eliminuje baktérie odstráni zápal. Dávka liečiva sa vypočíta na individuálnom základe.

Po jedle môžete mať prázdny žalúdok, ale v prvom prípade sa lepšie vstrebáva a liekové zaťaženie na tele je menej. Postup liečby je pomerne dlhý - od 4 do 9 mesiacov, ale opäť na individuálnom základe sa môže líšiť od priemeru.

Laktrofiltrum

Biologicky aktívna prísada vo forme tabliet a kapsúl. Ovplyvňuje stav kože prostredníctvom zlepšeného výkonu črevnej mikroflóry. Lactofiltrum sa používa na miernu vyrážku (napríklad akné vulgaris). Princíp nárazu je podobný aktívnemu uhlíku, ale oveľa silnejší.

Odstraňuje toxíny z tela, obnovuje telo, eliminuje dysbakteriózu. Kurz trvá až 25-30 dní, v niektorých prípadoch aj dlhšie. Môže užívať dospelých aj deti, rovnako ako tehotné a laktujúce. Jedinou kontraindikáciou je alergia. Lactrofiltrum je jedným z najbezpečnejších prípravkov proti kožným vyrážkam.

tetracyklín

Liečivo je skupina antibiotík v tabletách určených na perorálne podanie na boj proti infekciám v tele a akné na tvári (vrátane vulgarisu). Podobne ako doxycyklín zvyšuje účinky slnečného žiarenia a vyžaduje podobné opatrenia. Mala by sa užívať 2 hodiny pred alebo 2 hodiny po užití iných liekov, aby sa zabránilo zníženiu účinnosti. Tetracyklín môže tiež ovplyvniť celkový stav tela, ak pacient užíva antikoncepciu alebo hormonálnu liečbu. Reakcia liekov môže znížiť účinnosť jedného z nich. Priebeh akceptácie by mali predpisovať dermatológovia.

Konzultácia s lekárom - predovšetkým

Liečba akné s antibiotikami sa môže uskutočniť až po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a po podaní príslušných testov. Samoliečenie môže viesť k nevratným následkom u tehotných žien až po vrodené malformácie a potrat. Antibiotiká, multivitamíny, doplnky stravy, antikoncepčné látky, hormonálne látky - musíte brať do úvahy akékoľvek lieky užívané spolu s liekmi na akné a iné kožné defekty tváre.

Roaccutane, doxycyklín, lactofiltrum, acnecutane, tetracyklín - všetci vyžadujú vymenovanie špecialistu, v žiadnom prípade by nemali byť liečení sama. Reakcia môže byť nepredvídateľná, a predovšetkým z vnútra.

antibiotiká sú druhý dôležitý (po retinoidoch) skupinou liekov na liečbu zapáleného akné. Keď majú akné antibiotiká niekoľko účinkov :

 • priamy baktériostatický (zastaviť rast baktérií ) alebo baktericídne (zničenie, zničenie baktérií ) na Propionibacterium acnes a stafylokoky,
 • zníženie obsahu mastných kyselín o 2 krát,
 • potlačenie mobility neutrofilov pri zápale.

S akné môžu byť antibiotiká používané ako externe, tak aj systémovo. Systémová akcia liečivo je účinok na celé telo naraz, zvyčajne pri podávaní alebo podávaní parenterálne (obchádzanie gastrointestinálneho traktu, t.j. intramuskulárne, intravenózne, subkutánne ). Táto stránka je asi systémové liečenie akné antibiotiká.

Systémová liečba akné antibiotikami

Zo všetkých druhov antibiotík sa používa systémová liečba akné iba niekoľko skupín :

 • tetracyklíny (tetracyklín, doxycyklín )
 • makrolidy (erytromycín, josamycín )
 • linkozaminy (linkomycín, klindamycín ).

Táto voľba antibiotík spôsobený ich dobrá absorpcia pri požití, akumulácia v mazových žľazách a relatívne vysoká antibakteriálna účinnosť proti Propionibacterium acnes.

svedectvo na vymenovanie systémových antibiotík:

 • veľké poškodenie (tvár + ramená + hrudník + chrbát),
 • prevalencia infiltratívneho a cystického akné,
 • neúčinnosť len vonkajšej liečby.

Odporúčaná dĺžka liečby je až 3 mesiace, ale teraz sa pristupuje k liečbe antibiotikami.

Táto schôdza je rozšírená systémové antibiotiká súčasne s externým ošetrením lokálnymi retinoidmi alebo benzoylperoxidom. Táto kombinácia zvyšuje účinnosť rozlišovania (zmiznutie) akné a pomáha predchádzať vzniku rezistencie voči liekom v baktériách.

tetracyklíny

Tetracyklínová skupina je reprezentovaná 2 antibiotikami:

Charakterizovaný dobrá rozpustnosť tuku a preto ľahko dosiahnuť mazové žľazy.

Na liečbu akné sa tieto antibiotiká často predpisujú v nízkych dávkach nad 2-4 mesiace. Pri tejto dávke, blokujú iba produkciu bakteriálnych enzýmov (lipázy) z P. acnes (čo výrazne znižuje zápal v mazových žliaz, viď. Patogenézy), bez toho aby pritom podstatný vplyv na rast baktérií. V nízke dávky tetracyklíny sú takmer vždy dobre znášané a nespôsobujú dysbakteriózu v čreve a vedľajšie účinky sú minimálne.

Ak sa užívajú tetracyklíny bežné (bakteriostatické) dávky. sú možné nasledujúce nežiaduce reakcie:

 • gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka, podráždenie žalúdka a čriev, toxický účinok na pečeň a pankreas, dysbakterióza )
 • kandidóza (drozd. tj rast hubových kvasinkových flóry),
 • závraty, nestabilita chôdze,
 • porušenie tvorby kostí a zubov, hypoplázia (zaostalosti ) zubnej skloviny,
 • zmena farby zubov u detí (častejšie na nažltlých),
 • photosensitization (zvýšená citlivosť na ultrafialové žiarenie a následne na slnečné žiarenie )
 • toxické účinky na obličky, zvýšené hladiny močoviny a kreatinínu,
 • počet autoprotilátky (protilátky proti vlastným tkanivám a bunkám tela ).

Z dôvodu fotosenzibilizácie odporúča počas liečby tetracyklínami a do 4-5 dní po tom, odstráňte:

Je nežiaduce kombinovať liečba tetracyklínmi spolu s touto metódou:

tetracyklíny kontraindikované na adrese:

 • gravidity a laktácie (laktácie )
 • deti do 8 rokov v dôsledku vývoja kostí a zubov,
 • porucha funkcie pečene,
 • leukopénia (znížená hladina leukocytov v krvi )
 • ochorenia obličiek,
 • sprievodných hubových lézií.

sania tetracyklíny sú oslabené v prítomnosti Vápnik, horčík, hliník a železo. počas liečby by sa mali vyhnúť mliečnym výrobkom a antacidám (almagel, fosfolul a ďalšie).

tetracyklín vyžaduje štvornásobný príjem (250 mg 4 krát denne pol hodiny pred jedlom niekoľko mesiacov) a teraz je zriedka predpísaný a nahradený pohodlnejším a bezpečnejším Doxycyclin.

Bežné obchodné názvy: Vibramycin, Unidox solute, Medomycin.

Doxycyclin je dostupný v tabletách a kapsulách s obsahom 50 a 100 mg. Pridelené 50 až 100 mg po jedle 1 denne.

Dobre sa absorbuje z tráviaceho traktu bez ohľadu na príjem potravy. Doxycyklín menej často ako tetracyklín spôsobuje gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, hnačka ), najmä ak sa užívajú v enterosolventnom obale. Keďže doxycyklín v akne je zvyčajne predpísaný dlhý čas (až 12 týždňov), existuje riziko nežiaduce účinky :

 • zníženie účinnosti perorálnych kontraceptív obsahujúcich estrogény,
 • zvýšenie frekvencie krvácania mimo menštruačného cyklu,
 • útlaku hemopoiesis (Zníženie počtu erytrocytov, neutrofilov, krvných doštičiek )
 • zvýšenie hladiny pečeňových enzýmov v krvi (AcAt, AlAt),
 • vývoj dysbakteriózy v črevách a kandidóza (drozd).

Účinnosť lieku nízke dávky doxycyklínu pri liečbe akné. Napríklad stanovenie doxycyklínu v dávke 20 mg denne po 8-týždňovej liečbe v dávke 100 mg / deň. podporil dosiahnutý klinický účinok.

Na liečbu akné sa používajú 2 antibiotiká z makrolidovej skupiny:

Vyrába sa v tabletách a kapsuliach s obsahom 100, 250 a 500 mg.

Zo všetkých antibiotík na systémové liečenie akné je počas používania povolený len erytromycín tehotenstva. Avšak stabilita baktérií sa rýchlo rozvíja. Používa sa predovšetkým na externé ošetrenie v spojení s zinok (pozri antibiotiká pre vonkajšiu liečbu akné).

Denná dávka (1000 mg) sa užíva rovnomerne 3 až 4 krát denne 1 hodinu pred jedlom alebo 2-3 hodiny po jedle. Erytromycín je inaktivovaný (zničený) mliečnymi výrobkami a so zvýšenou kyslosťou. Zvyšuje toxicitu karbamazepín (na liečbu záchvatov) a teofylín (na liečbu bronchiálnej astmy).

Nežiaduce účinky erytromycín:

 • nevoľnosť, vracanie,
 • hnačka,
 • porušenie pečene.

kontraindikácie na liečbu erytromycínom:

 • ochorenie pečene,
 • individuálna intolerancia,
 • je pri laktéme nežiaduci.

Vyrába sa v tabletách s hmotnosťou 500 a 1000 mg.

Iba pre deti viac ako 14 rokov. Predpísaná dávka je 500 mg dvakrát denne medzi jedlami 2 až 4 týždne a potom 500 mg raz denne počas 8 týždňov. Tablety pokryté krytom, je potrebné úplne prehltnúť (nie žuvanie), umývať s malým množstvom vody.

 • Gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka),
 • abnormálna funkcia pečene,
 • príležitostne - zníženie účinnosti hormonálnej antikoncepcie (odporúča sa použiť aj iné metódy).

linkosamidmi

Linkosamidy (linkozamíny) zahŕňajú:

Vyrobené v kapsulách 150 a 300 mg. Predpísaná dávka je 150 mg každých 6 hodín počas 7 až 10 dní.

 • Gastrointestinálne poruchy (nauzea, vracanie, hnačka),
 • porušenie pečene.

Aby sa zabránilo podráždeniu sliznice, gastrointestinálny trakt by sa mal užívať s jedlom alebo umyť celým pohárom vody.

Clindamycín nie je kompatibilný s nasledujúcimi liekmi:

 • erytromycín
 • vitamíny skupiny B,
 • glukonát vápenatý,
 • síran horečnatý.

Vyrába sa v kapsulách 250 a 500 mg, predpísaných 500 mg každé 4 hodiny po dobu 7-10 dní. Vedľajšie účinky linkomycínu sú podobné ako klindamycín.

Pre lepšiu absorpciu sa neodporúča jesť 1-2 hodiny pred a po užívaní linkomycínu.

Sulfonamidy pri liečbe akné

Ak sú antibiotiká neúčinné alebo netolerantné, sulfanilamidových prípravkov. Zvyčajne toto ko-trimoxazol (Biseptol). zahŕňajúce sulfametoxazol 400 mg + trimetoprim 80 mg.

Co-trimoxazol je dostupný v tabletách s dávkou 480 mg. Predpísané sú 2 tablety (960 mg) každých 12 hodín počas jedla alebo po jedle. Po dosiahnutí dobrého účinku sa dávka zníži na 1 tabletu raz denne a trvá až 12 mesiacov.

Sulfanilamidové prípravky majú veľa nežiaduce účinky :

 • nevoľnosť, vracanie, hnačka,
 • rôzne kožné prejavy,
 • faryngitída (zápal hltanu),
 • príležitostne - potlačenie hematopoézy.

Pri liečbe Biseptolu odporúča :

 • veľký nápoj,
 • kontrola krvných a močových testov,
 • vyhnúť sa ultrafialovému ožiareniu a priamemu slnečnému žiareniu,
 • Neužívajte vitamín C (kyselina askorbová).

Sprievodca akciou: vyberte antibiotiká proti akné na tvári a tele

Akné vyrážky, ktoré môžu znetvoriť vzhľad osoby v akomkoľvek veku, sú najčastejšie výsledkom porúch, ktoré narušujú prácu rôznych systémov ľudského tela. Vzhľadom na mnohostrannú povahu tohto dermatologického ochorenia vďaka individuálnym charakteristikám kože, rôznym príčinám a mechanizmom výskytu existuje niekoľko klasifikácií, ktoré pokrývajú celú škálu svojich vonkajších prejavov.

Antibiotiká pri liečbe ochorení

Antibiotiká pre akné môžu byť:

 • Vonkajšie, aplikované alebo lokálne - na každom pupíku individuálne, alebo na povrchu pokožky celej oblasti postihnutej akné.
 • Systém je zaujatý orálne, a preto má vplyv na celé telo ako celok. Ak sa podáva orálne (ústami) užívanie antibiotík pre akné v tabletách môže mať nepriaznivý účinok na žalúdok, takže sú často podávané parenterálne (subkutánne, intramuskulárne alebo intravenózne).

Prípravky tetracyklínu

Tetracyklínové antibiotiká z akné pre akýkoľvek typ kože tváre, reprezentované tetracyklínom, minocyklínom a doxycyklínom, sa používajú ako liečivá prvej voľby a majú:

 • vysoká úroveň antibakteriálneho účinku proti akné propionobaktérií;
 • vynikajúci sací výkon pri perorálnom podaní;
 • vynikajúca rozpustnosť tuku, ktorá umožňuje lieku ľahko dosiahnuť mazové žľazy;
 • rýchla akumulácia účinnej látky v štruktúrach mazových žliaz.

Pri liečbe akné sa tetracyklíny zvyčajne predpisujú na dlhé (dva až štyri mesiace) kurzy pri nízkej dávke. Takáto taktika pomáha zablokovať len syntézu bakteriálnych enzýmov - lipáz - v akné propionibaktérií, zatiaľ čo nezastavuje ich rast. Napriek tomu je to dostatočné na významné zníženie zápalového procesu v mazových žľazách.

Tetracyklíny v nízkych dávkach sa nikdy nestane príčinou črevnej disbióze, dobre tolerovaný pacientmi a sú sprevádzané minimom vedľajších účinkov, zatiaľ čo pri príjme obvyklej terapeutickej dávky sa často pozoruje rad nežiaducich účinkov, ktoré sa prejavujú vo vzhľade:

 • gastrointestinálne poruchy (vo forme nevoľnosti a zvracanie, toxické účinky na pankreasu a pečene, hnačka, dráždivého čreva a žalúdka, dysbióza);
 • nestabilná chôdza;
 • závraty;
 • fotosenzibilizácia - zvýšená citlivosť na ultrafialové žiarenie;
 • zmenená (zvyčajne žltkastá) farba zubov u detí;
 • toxické účinky na obličky;
 • porušenie tvorby zubov a kostného tkaniva.

Vzhľadom na zvýšenú fotosenzitivitu počas príjmu tetracyklínov a päť dní po ukončení terapie je potrebné opustiť:

 • návštevy pláže a solária;
 • procedúry laseru a fototerapie.

Súčasne s prípravkami tetracyklínových sérií nie je možné akceptovať:

 • antidiabetiká;
 • hormonálne kontraceptíva;
 • systémové retinoidy;
 • antikonvulzívne a psychotropné lieky.

Najpopulárnejšou drogou tejto triedy je Doxycyklín, ktorý má niekoľko synonymických názvov: Medomycin, Vibramycin, Unidox Solutab. Kapsuly a tablety doxycyklínu sa majú užívať jedenkrát denne po jedle. Štandardná denná dávka je 50 mg. Maximálne množstvo je 100 mg.

Na rozdiel od tetracyklínu sa zriedka stáva vinníkom gastrointestinálnych porúch. Účinnosť nízkych dávok doxycyklínu pri liečbe akné je predmetom skúmania.

Počas experimentu sa preukázalo, že pri zachovaní dosiahnutého pozitívneho účinku sa užívalo 20 mg doxycyklínu denne po ukončení osemtýždňového liečebného cyklu s dennou dávkou 50-100 mg.

Aplikácia makrolidov

Systémové antibiotiká pre akné na tvári patriace do triedy makrolidov predstavujú erytromycín a vilprafén (dzhozamycín).

erytromycín

Kapsuly a tablety erytromycínu - jediného systémového antibiotika schváleného na liečbu tehotných žien - sa užívajú trikrát až štyrikrát denne alebo jednu hodinu pred jedlom alebo o dve hodiny neskôr. Maximálna denná dávka je 1000 mg.

Hlavnou nevýhodou erytromycínu je rýchle prispôsobenie patogénnej mikroflóre.

Pri liečbe miernych foriem akné sa najčastejšie používa externe:

 • v kombinácii s benzoylperoxidom, zinkom a retinoidmi;
 • v zložení 1% erytromycínovej masti používané spolu s množstvom vonkajších systémových prípravkov obsahujúcich klindamycín: so zrkadlom, dalacinom, clindovitom;
 • v hotových kombinovaných liekov: roztoku "Zenerove" (obsahujúci zinok a erytromycín) a gély "Benzamitsin" (obsahuje erytromycín, benzoylperoxid, a alkohol) a "Izotreksin" (jeho vzorec obsahuje kombináciu erytromycínu a izotretinoín).

Príjem erytromycínu u niektorých pacientov môže spôsobiť:

 • nevoľnosť a vracanie;
 • poruchy fungovania pečene;
 • intestinálna dysbióza;
 • pocit nepohodlia;
 • hnačka.

Používanie lieku je kontraindikované:

 • počas laktácie;
 • pacienti s ochorením pečene;
 • s individuálnou neznášanlivosťou účinnej látky.

vilprafen

Liečivo "Vilprafen", ktoré má bakteriostatický účinok na telo pacienta, sa používa na liečbu akné vo forme tabliet obsahujúcich 500 alebo 1000 mg aktívnej zložky - josamycín.

Priraďte pacientom starších ako štrnásť rokov. Počas prvých dvoch až štyroch týždňov je denná dávka lieku 1000 mg (pod podmienkou dvojnásobného príjmu), potom sa zníži na 500 mg (príjem sa stáva jednorazovou dávkou) a pokračuje v praní tabliet ďalších osem týždňov. Nemusíte ich žuvať, čistá voda je vhodná na pitie.

Užívanie vilprofenu môže mať za následok:

 • výskyt gastrointestinálnych porúch (nauzea, vracanie, hnačka);
 • znížiť účinnosť hormonálnej antikoncepcie (odporúča sa využiť alternatívne metódy antikoncepcie počas liečby);
 • porucha funkcie pečene.

Liečba linkosamidmi

Antibiotiká pre akné. patriace do skupiny linkosamidov, v terapeutickej praxi predstavujú antibiotikum prírodného pôvodu - linkomycín a jeho polosyntetické analógy klindamycínu.

Ich baktericídne a bakteriostatické vlastnosti sú do značnej miery určené koncentráciou liečivej látky v tele pacienta a citlivosťou patogénnej mikroflóry na ňu.

klindamycín

Liečivo "klindamycín" v liečbe akné je predpísané v kapsulách obsahujúcich 150 alebo 300 mg účinnej látky. Trvanie liečby nie je dlhšie ako 10 dní. Prostredníctvom rovnakých intervalov (každých šesť hodín) by mal pacient užívať 150 mg lieku.

Na ochranu slizníc v gastrointestinálnom trakte pred podráždením sa odporúča buď užívať klindamycín počas jedla alebo piť veľké množstvo vody (najmenej 200 ml). Vedľajšie účinky pri užívaní lieku sú spojené s gastrointestinálnymi poruchami a poruchou funkcie pečene.

Súčasné použitie klindamycínu s:

 • síran horečnatý;
 • erytromycín, vitamíny B;
 • glukonát vápenatý.

linkomycín

Pri liečbe akné liekom "Lincomycín" má pacient užívať 500 mg lieku tri (v ťažkých prípadoch - štyri) denne.

Dĺžka trvania liečebného cyklu je 7 až 10 dní. Na zlepšenie biologickej dostupnosti lieku, ktorá nie je vyššia ako 30%, dermatológovia odporúčajú, aby nejedli jednu až dve hodiny pred a po použití linkomycínu.

Aké antibiotiká sú pre túto chorobu najefektívnejšie?

Antibiotiká z akné na chrbte a tváre, ktoré sa používajú zvonka a obsahujú špeciálne gély, masti, pleťové vody a krémy, sa nazývajú topické. Najefektívnejšie a najpopulárnejšie z nich sú:

 • Masť "Zinerit", vytvorená na liečbu miernych foriem akné a obsahujúca iba dve účinné látky, predstavované erytromycínom a octanom zinočnatým. V dôsledku octanu zinočnatého preniká antibiotikum do hlbších vrstiev kože a jazvy, ktoré zostávajú po akné, sa hoja oveľa rýchlejšie.

Názvy antibiotík na liečbu akné, tablety, ktoré možno použiť na vonkajšie použitie:

Pri užívaní tablety je potrebné ju rozomeliť na stav prášku a zriediť ho nepatrným množstvom prevarenej vody, premeniť ju na hustú kašu. Vybavený zápasom, získaná látka sa používa na ošetrenie bodového akné. Po aplikácii sa prípravok nechá úplne vysušiť. Pred aplikáciou lieku by mali byť problémové oblasti pokožky dôkladne vyčistené a vysušené. Odporúča sa aplikovať dvakrát denne. Trvanie liečby - najmenej dva týždne.

Pravidlá pre užívanie antibiotík

Antibiotiká z akné na tvári a chrbte sa používajú s ohľadom na množstvo pravidiel:

 • Označenie pre ich účel je prítomnosť akné (akné), ktorá dosiahla tretí (stredný) alebo štvrtý (závažný) stupeň.
 • Pri predpisovaní antibiotických liekov musí dermatológ brať do úvahy celé spektrum svojho antibakteriálneho účinku, pretože vinníkom zápalových procesov pri akné nie sú len propiónové baktérie.
 • Priemerná doba trvania liečebného cyklu je zvyčajne od jedného a pol do dvoch mesiacov; maximálne do 18 týždňov, ale v prípade potreby môže pokračovať. Prerušenie liečby je prísne zakázané.
 • Antibiotiká z akné môžu byť zahrnuté len v programe komplexnej liečby; monoterapia prinesie výsledky.
 • Na zvýšenie účinnosti liečby sa odporúča používať antibiotiká v kombinácii s adapténom a benzoylperoxidom. Rovnaké výsledky u žien poskytujú kombináciu antibiotickej liečby s hormonálnou liečbou. Na zníženie odolnosti patogénnej mikroflóry sa v intervaloch medzi jednotlivými cyklami antibiotík odporúča vymenovanie benzoylperoxidu.

Video s ruským prekladom:

Kedy je vhodné použiť antibiotiká?

Antibiotiká proti akné sú predpisované len s akné, ktorá dosiahla:

 • Tretí stupeň, vyznačujúci sa prítomnosťou na tvári, ramenách, hrudníku a chrbte veľkého (nie menej ako štyri tucty) počtu veľkých úhorov rôznych druhov; prítomnosť supuračných a zápalových procesov.

Táto fáza sa vyznačuje prejavom prvých príznakov po akné: jazvy a stagnujúce škvrny. Nekontrolovateľne rastúce, akné postihuje jednu oblasť tela za druhou. Ak nezačnete liečbu, nemôžete sa stať vlastníkom škaredých jaziev, ale tiež by ste mohli byť vystavení riziku krvi.

 • Štvrtý stupeň sprevádzaný obrovským množstvom veľkých (najmenej 5 mm) zápalových infiltrátov farbených na modro fialovej farbe; conglobate akné (predstavované niekoľkými veľkými, tesne rozmiestnenými uzlami, spojenými s fistulami); významné cysty, ktoré opúšťajú po ich povolení hrubé atrofické jazvy.

Existuje krvácanie a vyčerpanie postihnutých častí tela; keď prichádzajú do kontaktu s posteľnou bielizňou a oblečením (dostatočne malé trenie), dochádza k neustálemu prelomu zápalu akné. Úplná absencia liečby alebo nedostatočná liečba je extrémnym rizikom nielen pre krásu vzhľadu, ale aj pre ľudské zdravie.

Zo všetkého, čo bolo uvedené vyššie, by sa malo dospieť k záveru, že neprípustnosť samošetrenia. Akné patrí do kategórie komplexných dermatologických ochorení, ktoré by mali byť liečené len kvalifikovaným odborníkom.

Pred vymenovaním antibiotik proti akné na tvári bude dermatológ určite vykonávať niekoľko bakteriologických kultúr určených na identifikáciu pôvodcov infekcie. A tiež odhadne pravdepodobný stupeň ich zničenia a možné riziko takejto liečby pre zdravie pacienta.

Hlavné výhody používania antibiotík na kožné vyrážky:

 • schopnosť rýchlo dosiahnuť pozitívny účinok vďaka svojej schopnosti dosiahnuť maximálnu hladinu v krvi v čo najkratšom čase;
 • obrovský výber prostriedkov pre externé a interné použitie, čo vám umožní vybrať si najefektívnejší liek a ak máte alergickú reakciu, nahraďte liek jednej triedy druhou.

Riziko dlhodobého užívania antibiotík je:

 • zvýšené zaťaženie pečene;
 • oslabenie obrany tela;
 • možnosť vzniku alergickej reakcie;
 • schopnosť baktérií vyvinúť rezistenciu voči ich účinkom.

Definícia a typy akné, akné, akné

Než začneme diskutovať o liečbe rôznych typov akné, pokúsme sa porozumieť terminológii:

 • Termín akné sa vzťahuje na zápalové ochorenie kože spôsobené patologickými zmenami v pilosebátových štruktúrach pozostávajúcich z mazových žliaz a vlasových folikulov. Termín je kolektívny a často sa používa vo vzťahu k akné a akné.
 • Akné, predstavované voľnými prvkami alebo pupienky, je zvláštnym prejavom akné (akné) spôsobenej infekciou mazových žliaz.
 • Akné (oni sú často nazývaní, a akné a akné), je ďalším z vyššie uvedených opakovania akné, majú tvar malých zapálenej rany na povrchu kože.
 • Komedóny nazývané mazové zátky, pozostávajúce z častíc ejakulovaného epitelu a hustého kožného mazu, upchávajúc ústa vlasových folikulov. Zápal komedónov vedie k vzniku akné (čiernych hláv).

klasifikácia

Klasifikácia, zoskupenie akné prítomnosťou zápalových príznakov umožňuje im rozdeliť na zápalové a zápalové. Akné prvého typu sa môžu prezentovať:

 • otvorené komedóny (čierne úhory alebo čierne bodky);
 • uzavreté komedóny (biele úhory alebo biele bodky).

Akné druhu (zápalového) typu predstavujú:

 • papuly (uzliny);
 • pustuly (pustuly);
 • cysty.

Existuje skupina kožných lézií - dermatózy, sprevádzaná tvorbou akneiformnyh akné, rosacei prezentované, drog vyrážky, rosacei, sarkoidózy melkouzelkovym tvár, periorálna dermatitída, kožné tuberkulózy. Nemajú nič spoločné s akné.

Podľa klasifikácie Kligmana a Plevigu môže byť akné:

 • detské;
 • mladistvý;
 • dospelí;
 • exogénne;
 • spôsobené vplyvom mechanických faktorov.