Hlavná

Opar

Ekzém na rukách - ako a čo liečiť?

Ekzém na rukách je dosť bežné chronické ochorenie povrchových vrstiev kože neuro-alergickej povahy. Je charakterizovaný zápalom kože a výskytom svrbivého vyrážky. Prvky vyrážky v pitve vylučujú seróznu tekutinu, mokrá a často degenerujú do pustúl. Koža rúk sa suchá, pokryté bolestivými prasklinami, vredmi, hrubými kôrkami. Tieto procesy sprevádza kožný peeling, pálenie a neustále svrbenie.

Ekzém nie je nákazlivá choroba, ale je charakterizovaná veľmi pretrvávajúcim priebehom s opakujúcimi sa obdobiami remisie a exacerbácie. Choroba prináša svojmu majiteľovi nielen fyzické, ale aj psychické utrpenie, keďže vyrážky sú lokalizované na otvorenej časti tela, ktoré nemožno skryť pod oblečením.

Ruky človeka sú vždy v očiach a ako vyzerajú, normálna sebaúcta a psychické pohodlie človeka do značnej miery závisí. Platí to najmä pre ženy. V mnohých prípadoch chronický priebeh choroby vyvoláva vývoj stresových stavov a pocit neustáleho podráždenia. Dôvody vývoja ochorenia, hlavné príznaky ekzému a účinné metódy liečby dermatózy, to uvádzame v tomto článku.

Typy ekzému na rukách a príčiny

Dermatológovia rozlišujú tieto typy ochorení:

 1. idiopatickej,
 2. seboroická,
 3. atopický,
 4. mikrobiálne a profesionálne.

Vznik každého typu ekzému je podporovaný určitými faktormi.

Idiopatická (pravda) ekzém môže byť spôsobené týmito dôvodmi:

 • Choroby tráviaceho traktu (cholecystitída, pankreatitída, gastritída)
 • Poruchy endokrinného systému (diabetes mellitus, ochorenie štítnej žľazy)
 • Dedičné predispozície
 • Psychotraumatické situácie, predĺžené nervové napätie
 • Kožné ochorenia
 • Choroby nervového systému (najmä vegetatívna vaskulárna dystónia)
 • Podmienky imunodeficiencie

Profesionálny ekzém na rukách vzniká v dôsledku dlhodobého kontaktu s chrómom, niklom, olovom alebo chemickými látkami (formaldehyd, kyselina, zásadité látky, farbivá). Z ekzému na rukách často trpia tí, ktorí sa v rámci svojej profesionálnej činnosti zaoberajú čistiacimi prostriedkami, farbami, maltami.

Seboroický ekzém na rukách je schopný vyvinúť na pozadí parazitácie na hlave hlavy Malassezia furfur. Tento typ choroby je charakterizovaný pretrvávajúcim prúdom a vyžaduje dlhodobú liečbu.

Mikrobiálny ekzém dochádza v dôsledku dlhotrvajúcej expozície hubových mikroorganizmov a patogénnych baktérií koži a vyvíja sa na pozadí súčasného zápalového procesu na pokožke rúk.

Atopický (alergický) ekzém na rukách. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú náchylní na alergické reakcie alebo majú genetickú predispozíciu k takým ochoreniam, ako je alergická dermatitída, bronchiálna astma. Príznaky ekzému sa môžu objaviť po kontakte so zvieracími vlasmi, peľom rastlín, domácimi detergentmi (sprchový gél, šampóny, prášok na pranie).

Významná úloha vo vývoji ochorenia má špecifickú predispozíciu kožnej alebo vrodenej pokožky, ako aj znaky epidermy, charakterizované zvýšenou náchylnosťou na množstvo podnetov.

Okrem vyššie uvedených faktorov, lekári zdôrazniť, jednou z príčin progresie ekzém, nedostatok stopových prvkov v tele, vitamínu B, nedostatok polynenasýtených mastných kyselín. Okrem toho môže vývoj choroby prispieť k porušeniu činnosti obličiek, intestinálnej dysbiózy a helminthickej invázie.

Možné komplikácie

V niektorých prípadoch môže byť priebeh ekzému sprevádzaný pripojením bakteriálnej infekcie, ktorá spôsobuje vznik hnisavých komplikácií. Na pokožke sú vytvorené bubliny s purulentným obsahom, po ich otvorení tvorili mokré oblasti s nepríjemným zápachom. Proces sprevádza zvýšenie telesnej teploty a symptómy všeobecnej intoxikácie tela: bolesť hlavy, horúčka, slabosť.

Ďalšou komplikáciou je vývoj erytrodermy. Je to rozsiahly zápalový proces, ktorý zachytáva prakticky všetky kožné telieska. Táto komplikácia je veľmi nebezpečná a vyžaduje kvalifikovanú starostlivosť a hospitalizáciu pacienta

Prirodzenosť priebehu ekzému na rukách je rozdelená na:

Pri lokalizácii ochorenia sú:

 • Ekzém na prstoch
 • Ekzém rúk
 • Interdigitálny ekzém

V závislosti od výskytu ekzému je:

Príznaky ekzému na rukách

Klinický obraz choroby je veľmi podobný, ale v závislosti od rozmanitosti ekzému má svoje vlastné charakteristiky.

 • Idiopatický ekzém na rukách sa vyznačuje intenzívnym svrbením. Výpady na rukách sú umiestnené symetricky a manifestujú sa ako erytematózne bublinky. Po prvé, existuje niekoľko malých bublín, ktoré sa nakoniec spájajú. Keď sa vezikuly otvoria, uvoľní sa serózna tekutina, objavia sa zmáčacie miesta a vzniknú bolestivé bodové erózie. Chronický priebeh choroby často vedie k pripojeniu bakteriálnej infekcie.
 • Profesionálny ekzém na rukách. Manifestácia ochorenia je v mnohých ohľadoch podobná príznakom idiopatického ekzému, postihnuté oblasti sú koža na mieste priameho kontaktu so stimulom. Prvé príznaky ochorenia sa objaví ako kontaktná dermatitída, dráždivé, ale ak nie eliminovať, následný priebeh choroby sa pretrvávajúce a opakujúce sa charakter ďalšieho zhoršenia dôjde k oveľa dlhšie a ťažšie. Choroba sa stáva chronickou.
 • Atopický ekzém. Koža rúk sa zapáli a zdurená, na ňom sa objavujú malé bublinky so sérovým obsahom. Po otvorení vezikúl sa vytvoria zvlhčujúce plochy. Po pokročení ochorenia sa koža rúk stáva suchou, pokrytou kôrou a šupinami, objavujú sa bolestivé trhliny a erózie. Pacient sa obťažuje neustálym svrbením.
 • Mikrobiálny ekzém na rukách. Podliatiny ekzému sú umiestnené vedľa trhlín alebo purulentnej rany. Vyzerajú ako jasne načrtnuté ružové alebo červené škvrny, pokryté suchými šupinami alebo kôrkami. Po odstránení váhy sa pozoruje nadmerné vypúšťanie. Strihy erózie sú náchylné na periférny rast.
 • seborrheic ekzém je častejšie pozorovaný v prirodzených záhyboch kože na extenzných plochách končatín. Zapálené oblasti pokožky sú pokryté váhy, po odstránení ktorých sú vlhké ohniská.

Ekzém na rukách môže vyzerať rozdielne, ale existujú bežné príznaky choroby, charakteristické pre akúkoľvek jeho odrodu. Tento zápal, hyperémia (začervenanie) a opuch kože. Vzhľad sérových bublín naplnených sérovou tekutinou, ktoré po otvorení opúšťajú zvlhčujúce miesta erózie, bolestivých rán a trhlín.

Ďalším príznakom je pretrvávajúce intenzívne svrbenie, sprevádzajúce vyrážky a odlupovanie kože v dôsledku odlúčenia zkorodovaného epitelu. Celkový počet týchto znakov jasne naznačuje vývoj dermatózy a hovorí o potrebe vyhľadávať kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Ako môže liečiť ekzém na rukách, na dosiahnutie trvalého zlepšenia a obnovy kože?

Liečba ekzému v rukách

Liečba ekzému na rukách zahŕňa celý rad opatrení. Ide o všeobecnú liekovú terapiu na ústne a vonkajšie použitie. Komplex terapeutických opatrení okrem toho zahŕňa fyzioterapiu, výživu a prispôsobenie sa životnému štýlu.

liečenie

Primárnou úlohou je odstrániť provokujúce faktory: liečba komorbidít, eliminácia ohniskov chronickej infekcie, kontrola neurotických porúch.

 1. Ak je alergická povaha ochorenia niekoľko aktivít zameraných na desenzibilizáciu organizmu, to znamená zníženie jeho citlivosti na alergény. Za týmto účelom určte intravenózne infúzie chloridu vápenatého, sodíka a horčíka.
 2. Pri závažných neurotických poruchách a nespavosti je indikovaná liečba sedatívami (bromidové prípravky, hypnotiká, antidepresíva), vymenovanie reflexnej terapie a hypnózy. Dobrým efektom je použitie sedatív rastlín: Novopassita, Sedesen, Persen, tinktúra pivónie a valerián.
 3. Na detoxikáciu tela používajú enterosorbenty, pomáhajú očistiť črevá od toxínov. Za týmto účelom určujú krátke kurzy v priebehu 10 dní recepciu Polisorba, Multisorba, Enterosgelya.
 4. Pre úľavu akútnej fázy stiahnutie svrbenie a zápalov predpísať antihistaminiká prijímanie druhej a tretej generácie, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky a kontraindikácie (Zyrtec, loratadín, Erius, Desa).
 5. Pri liečbe akéhokoľvek druhu ekzému je široko používaná liečba vitamínmi. Priraďte olejový roztok vitamínu E, kyseliny listovej, kyseliny nikotínovej a kyseliny askorbovej, injekcie vitamínov B.
 6. V prípade, že vývoj ekzému do náručia podporuje čriev dysbacteriosis alebo ochorenie vnútorných orgánov (pečeň, žlčníka), podávaných enzymatických prípravkov (Pankreatín, sviatočné, Gastenorm) alebo predmetu probiotiká (laktobaktérie, Hilak forte).

Priebeh ťažkého ekzému nie je vždy možné zmierniť použitie topických látok. Na zlepšenie stavu lekár môže predpisovať imunosupresory na perorálne podanie. Ide o také lieky ako Hydrokortizón a Diprospan vo forme tabliet alebo intramuskulárnych injekcií. Liečba týmito liekmi by nemala byť dlhá. Rýchlo rozvíjajú závislosť, navyše majú vážne vedľajšie účinky. Schému prijímania a trvanie liečby môže určiť iba ošetrujúci lekár.

Pri mikrobiálnom ekzéme predpíšte antibakteriálne látky. Na tieto účely obvykle používajú cefalosporíny a makrolidy druhej generácie. Pri spájaní plesňovej infekcie sú antimykotiká predpísané v tabletách alebo topických prípravkoch (masti, gély).

Po oslabení akútneho procesu môžu byť imunomodulátory odporúčané osobám s poškodenou imunitou. Lieky sú predpísané imunologom a liečba sa vykonáva pod jeho dohľadom.

Liečba ekzému na rukách s lokálnymi prípravkami

Na vonkajšiu liečbu ekzému sa používajú rôzne masti, krémy, gély, liečivé roztoky, aerosóly a prášok.

Na liečbu ekzému na rukách sa široko používajú lieky s antipruritickými a adstringentnými vlastnosťami:

 • Roztok mentolu
 • Roztok resorcinolu
 • Roztok dusičnanu strieborného
 • Roztok kyseliny citrónovej
 • Burovova tekutina

Dobrým výsledkom je použitie difenhydramínovej pasty a podofylínovej masti. Keď sú predpísané miesta zvlhčovania, prášky z oxidu zinočnatého, pšeničný škrob, biely íl. Na zníženie opuchu a zvládnutie mokrých oblastí sa často používajú vody s kyselinou boritou a tanínom. Na zníženie zápalového procesu a odstránenie svrbenia používajte bór-zinok, ichtyolovú masť, naftalanovú pastu.

Pri rozsiahlych léziách pokožky a ťažkom procese je indikované použitie hormonálnych kortikosteroidných masti (Skin-cap, Celestoderm, Elokom). Podľa dermatológov najlepším efektom je hormonálna masť "Advantan". Má hustú konzistenciu, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť sucho a olupovanie kože, odstrániť podráždenie, odstrániť začervenanie a svrbenie. Predpísať, že tieto lieky by mali byť lekárom, aplikovať ich by mali byť krátke kurzy, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.

Fyzioterapeutická liečba, strava a správna výživa

Dôležitou súčasťou komplexnej liečby ekzému na rukách je použitie fyzioterapeutických postupov. Pacientom sú predpísané suché radónové kúpele, parafínové vosky, kúpele s minerálnou vodou. Sú veľmi populárne relácie laserovej terapie, ozonoterapie a aeroterapie. Pacientom sa odporúčajú procedúry s terapeutickým bahnom, ozokeritoterapia, ultraphonoforéza, používanie ultrafialového ožarovania postihnutých oblastí a segmentová expozícia ultrazvuku. Medzi alternatívne metódy ponúkame liečbu pijavicami (hirudoterapiu) a akupunktúrou.

Liečba ekzému bude neúplná bez toho, aby napravila celý spôsob života a dodržiavanie určitej stravy. Pacientom sa odporúča, aby vytvorili spôsob práce a výdych, aby sa vyhli nervovému stresu a nadmernému tlaku, aby sa vzdali škodlivých návykov (alkohol, tabak).

Výživa pri výskyte ekzémov spôsobuje odmietnutie akútnych, mastných a slaných potravín, údenín, potravín obsahujúcich škodlivé prídavné látky v potravinách (umelé farby, arómy, konzervačné látky). Uprednostňuje sa čerstvá zelenina a ovocie, diétne mäso, obilniny, kyslé mliečne výrobky.

Obmedzené používanie sladkostí, čokolády, kávy, sladkých šumivých nápojov, múky a cukroviniek. Odporúča sa posilniť režim pitnej vody. Den by mal vypiť najmenej 2 litre tekutiny vo forme čistej pitnej vody, šťavy, kompóty, zelené a bylinné čaje. Jedlo by malo byť varené vo varených, dusených alebo dusených.

Dôležitým bodom pri liečbe ochorenia je starostlivá hygiena a ochrana kože rúk pred pôsobením dráždivých faktorov. Čistenie, umývanie riadu a iné práce súvisiace s nepriaznivými účinkami na pokožku sa najlepšie vykonávajú v rukaviciach. Dodržiavanie týchto odporúčaní výrazne urýchli proces obnovy a zabráni ďalšiemu relapsu choroby.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ľudová liečba ekzému na rukách pôsobí ako doplnok k hlavnému liečeniu. V mnohých prípadoch sú tradičné receptúry liekov veľmi účinné a môžu výrazne zmierniť bolestivé symptómy ochorenia a zlepšiť pacientovu pohodu. Pamätajte, že pred použitím ľudových liekov je potrebná konzultácia s lekárom.

 • Liečebná zmes s matkou a nevlastnou matkou. Veľa rastlín prechádza mlynčekom na mäso a pridáva sa do výslednej hmoty čerstvého mlieka. Použite výslednú zmes na obklady. Na postihnutých oblastiach v noci naneste vrstvu rastlinnej hmoty a pokryte si ruky celofánom. Postup môže znížiť zápal a zmierniť bolestivé svrbenie.
 • Kúpele s morskou soľou. Tento postup je určený na liečbu suchého ekzému. Dve polievkové lyžice morskej soli sa chovajú v litre horúcej vody, vlievajú do plytkej nádoby a ruky spúšťajú. Nechajte vodu úplne vychladnúť. Procedúra sa môže vykonať denne.
 • Šťavnaté Kalanchoe. Šťava tejto liečivej rastliny má dobrý antiseptický a hojivý účinok. Rastlina musí byť rozdrvená, vylisovaná šťava a namazaná s oblasťami pokožky postihnutými ekzémami.
 • Emulzia s kuracím vajcom. Dobre pomáha pri namočení ekzému. V malej nádobe rozdeľte jedno kuracie vajcia a šľahajte ju 50 ml octom a rovnakým množstvom vody. Táto zmes sa rozmieša cez noc a pokryje sa sterilnou obrúskou. Ráno sušená kôra nie je umytá. Tento postup umožňuje týždeň vysušiť oblasti zvlhčovania a zbaviť sa svrbenia a podráždenia.

Recenzie na liečbu ekzému na rukách

Referenčné číslo 1

Po dlhú dobu som vystrašená z ekzému na rukách alebo ruke. Moja práca sa týka stavebných zmesí a riešení. Preto pokožku na rukách a reaguje. Neustále sa zapália, vyrážajú sa, objavujú sa svrbivé bubliny, potom sa roztrhajú a pokožka sa zakryje bolestivými prasklinami a hrubými kôrkami. Doktor povedal, že ekzém je profesionálny a je alergický.

Som neustále vyliečená, pretože choroba sa často zhoršuje. Snažil som sa veľa masti a krémy, išiel som na procedúry s parafínovými kúpeľmi, urobil UFO. Pokúsil som sa rozmaznať silnými hormonálnymi krémami, vypil som antihistaminiká. Ale zakaždým, keď exacerbácia bude čoraz ťažšie. Zrejme budete musieť zmeniť zamestnanie, pretože kým nebudete odstránený kontakt so škodlivými látkami, nebude sa dosiahnuť pozitívny výsledok.

Referenčné číslo 2

Mám ekzém začal na nervózny základ, po rozchodu s mladým mužom. Koža na rukách bola zapálená, neustále svrbená, pokrytá suchými kôrkami a vredmi. Bolo mi predpísané sedatíva, antidepresíva, vitamín.

Bola liečená masťami a antihistaminikami. Snažil som sa ľudové recepty, ale nemám dostatok času robiť procedúry na dennej báze alebo variť zeleninové odvarky. Teraz je výrazné zlepšenie, nie je svrbenie, bolestivé trhliny sa vyliečili, začervenanie prestalo. Budem sa zaoberať ďalej, chcem dosiahnuť stabilnú odpustenie.

Atopický ekzém na rukách

Ekzém je chronické ochorenie kože alergickej povahy. Dermatológovia označujú ekzémy početu takzvaných alergických dermatóz na pokožke. Hlavnými príznakmi ekzému sú rôzne vyrážky na koži rúk, ako aj závažné svrbenie.

Samotné slovo "alergia" z gréčtiny môže byť preložené ako "konať inak, iným spôsobom." V skutočnosti nejaká alergická reakcia nie je nič iné ako modifikovaná, patologická práca buniek imunitného systému.

Normálne imunitné bunky musia zničiť vírusy, baktérie, rakovinové bunky. K tomu, že majú schopnosť pamätať "nepriateľskú entitu" s pomocou svojich zvláštnych štruktúr (antigény), a keď som sa stretol s ním - napadnúť a zničiť tela beží vo všetkých druhoch deštruktívnych účinkov, vrátane protilátok, ktoré sú vyrábané pomocou špeciálnych buniek.

Alergia sa vyvíja, keď náš imunitný systém z nejakého dôvodu začne uvažovať o jeho "najhorší nepriatelia" obyčajný šampón, peľ, domáce chemikálie, atď Rovnako ako je tomu u konvenčnej vírusmi alebo baktériami organizmu "spomína s nepriateľom tvárou v tvár" na potom pri stretnutí s ním dať dobrý boj späť, čo spôsobuje celý rad ničivých účinkov. V tomto prípade látka, ktorá spôsobuje alergiu, sa nazýva alergén.

V prípade ekzému antigénu s protilátkami najčastejšie interakciu na povrchu lymfocytov, ktoré po "útok" začnú vylučovať do okolitého priestoru serotonín, histamín, lymfokíny a niektoré ďalšie mediátory zápalu. Tieto látky vyvolávajú kaskádu reakcií, ktoré spôsobujú zápal kože.

Ekzém sa spravidla vyskytuje v prípade, že sa precitlivenosť okamžite rozvinie na niekoľko alergénov (zriedkavo na jeden). Intenzita zápalového procesu, ktorý sa vyvíja v dôsledku alergie, závisí od trvania kontaktu s alergénom, jeho množstva a tiež od sily samotnej alergickej reakcie.

Príčiny ekzému na rukách

Ekzém sa môže vyvinúť v dôsledku pôsobenia vonkajších aj vnútorných faktorov. Zahraničné faktory zahŕňajú:

1. Chemikálie:

 • Aromatické prísady nachádzajúce sa v potravinách, chemikáliách pre domácnosť alebo v hygienických výrobkoch.
 • Rozpúšťadlá.
 • Farbivá rastlinného a chemického pôvodu.
 • Prídavné látky na výrobu gumových obuvi, pásov alebo rukavíc: merkapto-benzatiazol, karbamáty, tiuramy atď.
 • Konzervačné látky sú v hygienických výrobkov a doplnkov v kozmetike, ako sú napríklad prací prášok, mydlo, lak na nechty, opaľovacie krémy, toniká, pleťové vody.
 • Položky zo špeciálnych materiálov: okuliare, náramkové hodinky, bižutéria, šperky, kuchynské potreby, oblečenie.
 • Niektoré zložky farbiva na vlasy: parafenylendiamín
 • Lieky: vakcíny, analgetiká, niektoré protizápalové lieky, antibiotiká atď.
 • Rôzne krémy a masti.

2. Rôzne mikro- a makroskopické organizmy: mykotické kožné lézie, Streptococcus, Staphylococcus, rôzne hlísty (napr giardiáza, enterobiózy).

3. Potraviny: nápoje sýtené oxidom uhličitým, orechy, vajcia, čokoláda, ryby, údené produkty, citrusové plody, niektoré druhy zeleniny alebo strukovín, obilniny.

4. Výrobné faktory: kovy: chróm, kobalt, nikel, závod prach, hnojivá, sklo, epoxidové živice, formaldehydové, cement, decht, rôzne farby.

5. Faktory domácnosti: domáci prach, plesne, zvieracie chlpy, peľ.

V niektorých prípadoch sa ekzém vyvíja po kontakte s pokožkou so slnečným žiarením alebo jej prvé prejavy sú pozorované po uhryznutí hmyzom.

Ekzém sa môže zhoršiť aj v dôsledku vnútorných (endogénnych) príčin. Napríklad, karyózny zub, chronická tonzilitída, otitis, maxilárna sinusitída za určitých podmienok môže vyvolať nástup ekzému.

Ďalšie vnútorné faktory prispievajúce k výskytu alebo exacerbácii ekzému:

 • stres,
 • Nadmerná fyzická aktivita v kombinácii s chronickým nedostatkom spánku,
 • rôzne ochorenia pečene a čriev,
 • endokrinné poruchy,
 • tehotenstvo,
 • dedičná predispozícia.

Klasifikácia a symptómy ekzému na rukách

Zvyčajne dermatológovia rozlišujú nasledujúce typy ekzému:

Skutočný ekzém

Skutoční dermatológovia volajú takýto ekzém, ktorý sa vyvíja v dôsledku zvýšenej citlivosti na alergény rôznych typov.

 1. Počiatočné príznaky ochorenia. Po prvé, koža sa trochu napučia (opuch), červené.
 2. Fáza je mokrá. Potom sú tu malé bubliny, ktoré sa navzájom spájajú. Ak sa takáto liekovka otvorí, na jej mieste sa vytvorí malá erózia, ktorej povrch je pokrytý kvapôčkami kvapaliny.
 3. Ďalší priebeh ochorenia. Postupne erózie tvoria kôry, váhy a uzliny, koža sa zahusťuje a zahusťuje, kožný vzor zosilňuje (najdôležitejšie pri dlhotrvajúcom prietoku - viac ako 6 mesiacov).

Zvyčajne sa pri výskyte prvých príznakov zápalu na pokožke vyskytuje ekzém ťažkým svrbením alebo pálenie. Niekedy sa svrbenie stáva tak silným a bolestivým, že človek stráca spánok, stráca chuť do jedla, rozvíja rôzne neurotické poruchy, napríklad: slzotvornosť, podráždenosť, časté zmeny nálady. Skutočný ekzém sa zhoršuje v zime alebo na jeseň av lete a na jar prestáva.

Dyshidrotický ekzém je druh pravdy a je charakterizovaný skutočnosťou, že vyrážky a iné zmeny na koži sú pozorované hlavne na bočných plochách prstov ruky, ako aj na palmách. Jeho hlavnými príznakmi sú malé viackomorové alebo jednokomorové vezikuly na pozadí malého odlupovania a začervenania kože, závažného svrbenia, pálenia a dlhého, tvrdého toku.

Skutočný ekzém je charakterizovaný symetriou výskytu vyrážok, napríklad: zápästia oboch rúk atď.

Mikrobiálne

Na rozdiel od skutočnosti je vyrážka s ekzémom mikrobiálneho pôvodu asymetricky a spôsobená niektorým patogénom: stafylokokmi, streptokokmi a inými mikroorganizmami.

 • varikózna (vyskytuje sa na pozadí porúch obehu v kŕčových žilách),
 • mykotická (hubová infekcia),
 • Post-traumatická (vyvíja sa na poškodenej oblasti kože).

Hlavné príznaky: v strede cyanotickej červenej alebo červenej škvrny sú početné uzliny, kôrky, pľuzgiere, bubliny s hnisavým obsahom. Po odstránení týchto prvkov vyrážky vzniká erektilná erózia. Zapálená koža je opuchnutá, hranice ohňa sú jasné, s viditeľnými "premietaniami" jednotlivých kôr alebo blistrov na periférii miesta. Mikrobiálny ekzém je sprevádzaný aj závažným svrbením so všetkými následnými následkami.

seborrheic

Seboroický ekzém sa zvyčajne nenachádza v oblasti rúk, ale rozširuje sa na pokožku čela a pokožky hlavy. Je sprevádzané miernym svrbením a má nasledujúce hlavné príznaky:

 • žlté, husté váhy alebo kôrky,
 • mokrý po odstránení prvkov vyrážky,
 • jasné hranice ohniskov

profesionálny

Profesionálny ekzém sa vyvíja, keď sa pokožka dlhodobo dotýka rôznych látok, ktoré majú dráždivé vlastnosti. Napríklad najčastejšie ekzém na rukách sa vyskytuje u zástupcov nasledujúcich profesií:

 • maliari, štukatéri,
 • zdravotné sestry,
 • pracovníci chemických obchodov,
 • kaderníci,
 • tkáči.

Prvé príznaky ekzému sa zvyčajne vyskytujú v malých oblastiach kože (zápästia, prsty ruky) a potom sa rozšíria do väčších oblastí.

Hlavné príznaky: bubliny, mokrá erózia, uzliny sú umiestnené na červenú kožu s jasnými hranicami zápalového zamerania. Postupne hranice strácajú zrozumiteľnosť, zápal sa rozšíri aj na tie časti kože, ktoré priamo nesúvisia s alergénmi. Choroba úplne zmizne, ak eliminujete priemyselné alergény.

diagnostika

Ak chcete presne určiť diagnózu, musíte sa poradiť s dermatológiou. Tento špecialista vyšetrí pacienta, preskúma prvky vyrážky a v prípade potreby určí konzultáciu alergikov a niektorých ďalších odborníkov, ako aj krvný test najbežnejších domácich, profesionálnych, potravinových a liečivých alergénov.

V prípade alergických dermatóz sa kožné testy neuskutočňujú z dôvodu, že môžu vyvolať exacerbáciu ochorenia.

Liečba ekzému v rukách

V prípade kompetentného vymenovania liečby a dodržiavania všetkých odporúčaní pacienta je možné dosiahnuť dostatočne dlhú remisiu ochorenia, predĺžiť obdobie života bez toho, aby exacerboval ekzém.

Všeobecné princípy liečby ekzému na rukách

 1. Prísne dodržiavanie režimu a všetky odporúčania v období exacerbácie ochorenia a postupné návrat do bežného životného štýlu ako zápalový proces ustúpi.
 2. Normalizácia nervového systému, dostatočné množstvo spánku.
 3. Boj proti nadmernému poteniatiu (napr. Dlane), pretože potnénie ekzémom môže prispieť k podráždeniu pokožky.

Požiadavky na priestory

 1. Optimálne parametre v miestnosti: relatívna vlhkosť najmenej 60%, teplota vzduchu až + 23 ° C.
 2. Zabezpečenie dobrého vetrania.
 3. Pravidelné mokré čistenie.
 4. Odstráňte zdroje prachu: nadmerné množstvo mäkkého nábytku, mäkké hračky, záclony, záclony, koberce. Je potrebné pravidelne odstraňovať prach z obrazovky televízora alebo monitora.
 5. Dolné a perové vankúše a prikrývky by mali byť najlepšie nahradené syntetickými, ktoré by sa mali umývať aspoň raz za rok.
 6. Starostlivo očistite vlhké oblasti (kúpeľňa, WC), aby sa zabránilo vzniku plesní.
 7. Po umývaní je lepšie zavesiť mokré oblečenie mimo obývacej miestnosti, aby sa nevytvorili podmienky s vysokou vlhkosťou.
 8. Obmedzenie používania pri čistení priestorov chemických výrobkov pre domácnosť, ako aj farieb a lakov: detergenty, umývací prášok, farby, smalty, laky.
 9. Čistenie je potrebné vykonať pomocou gumových rukavíc.

spôsob života

 1. Umývanie: len so špeciálnymi hypoalergénnymi látkami. Nezabudnite dôkladne opláchnuť.
 2. Fajčenie: prísny zákaz fajčenia v byte.
 3. Kvitnúce záhrady, ambrosia atď.: tesne zatvorte okná, obmedzujú chôdzu vo vzduchu počas kvitnutia.
 4. Zvieratá: v prípade diagnostikovania ekzému sa neodporúča udržiavať domáce zvieratá. Najčastejšie živočíšne alergény: vlna, častice zvieracích slín, perie, suché potraviny pre ryby, lupiny.
 5. Oblečenie: vylúčiť výrobky vyrobené z vlnenej suroviny, je lepšie nosiť hygroskopické a mäkké bavlnené tkaniny svetlých odtieňov.
 6. Obmedzenie psycho-emocionálnej a fyzickej aktivity, pretože prispievajú k zvýšeniu potenia, čo nie je pri ekzémoch žiadúce.
 7. Odstránenie stresových faktorov.
 8. Normalizujte spánok a odpočinok.
 9. Emocionálny pokoj.

Starostlivosť o pokožku na rukách

Vzhľadom k tomu, ekzém na rukách, pokožka je často suchá, je potrebné použiť zvlhčovače predpísané lekárom, ktorý obnoví jeho metabolizmus tukov.

Kúpanie vo vani alebo sprchovanie je obmedzené na 10 minút pri teplote vody najviac 40 ° C. Zároveň je lepšie nepoužívať hubu, aby sa zabránilo treniu a česaniu pokožky. Mýdlo by malo byť nahradené čistiacimi lotionami, penami alebo sprchovými gélmi, ktoré musia byť kvapalné a tiež bez farby a zápachu.

Externá liečba

 1. Akútna fáza: lotion, na zmiernenie zápalu kože, svrbenie. Po zastavení moknut odporúčame rôzne vody-alkoholu, olejovej kaše, pasty.
 2. Stimulácia zápalového procesu: zmäkčujúce, hojivé krémy a masti, ktoré majú resorpčné a protizápalové vlastnosti - obsahujú ichtyol, naftalan, zinok, mastné kyseliny, hormóny, antibakteriálne látky.

diéta

Akýkoľvek potravinový alergén môže v mnohých prípadoch vyvolať vývoj ekzému a to, čo je pre neho veľmi nežiaduce, je úplne tolerované iným. Z tohto dôvodu by mala byť strava vybraná striktne individuálne, s vylúčením tých výrobkov, ktoré vyvolávajú exacerbáciu ekzému u konkrétneho pacienta.

Obvyklá násobnosť príjmu potravy pre ekzém je v malých častiach 4 až 6 krát.

Aby bolo možné identifikovať produkty, ktoré spôsobujú exacerbáciu, je potrebné udržiavať denník na nejaký čas, kde sa zaznamenávajú nielen všetko, čo sa počas dňa vyžíva a opije, ale aj reakcia tela počas nasledujúcich dvoch dní. Po analýze príslušných položiek "vypočítať" vinný produkt práce nie je zvláštny. Takéto výrobky by sa mali úplne vylúčiť z stravy a nesmú sa používať ani v kombinácii s inými, napríklad pri príprave šalátov alebo ako jedna zo zložiek pečenej pekárne. Trvanie takejto prísnej stravy je asi 1 rok, po ktorom telo zvyčajne "zabúda" na alergén a nereaguje so zápalom na jeho prítomnosť v potravinách.

Najbežnejšie alergény produktov živočíšneho pôvodu:

 • vták,
 • morské plody
 • kaviár,
 • ryby
 • vajec,
 • mlieko (vrátane kôz).

Bylinné produkty obsahujúce alergény:

 1. Obilniny: kukurica, jačmeň, raž, pšenica.
 2. Orechy.
 3. Lužiny: hrášok, sójové bôby, fazuľa, šošovica.
 4. Zeleninu, ovocie, červená, žltá alebo oranžová farba: citrusy, melón, tomel, marhule, broskyne, melón, mrkva, repa, jahody, jahody, maliny, ríbezle, granátové jablká, hrozno, paradajky.
 5. Čokoláda: sladkosti, kakao.
 6. Ostatné produkty: kiwi, cesnak, avokádo, reďkovky, chren, huby, baklažán, reďkev, gaštan, korenie, kečup, majonéza, mäso, cukríky, nakladaná zelenina, pečivo, med, káva, horčica, ocot, syr, kvas, a tak ďalej. n.

Pri zostavovaní hypoalergénnej diéty je potrebné mať na pamäti, že existuje takzvaná krížová alergia, keď použitie jedného výrobku spôsobuje alergickú reakciu, ak ju spotrebúvajú iné osoby:

 • mlieko - hovädzie mäso - tráviace enzýmy,
 • peľ - ovocie a bobule.
 • Formy (napríklad v syre) - kefír - rôzne syry - výrobky z pečenia - posledné ovocie.

V tomto prípade, ak je zistená alergia, povedzme, na peľ, potom je potrebné vylúčiť alebo ostro obmedziť plody a ovocie.

V prípade ekzému je potrebné plne dodržiavať všetky odporúčania, pretože jedna epizóda ekzému môže byť spojená s jedným alergénom, následné exacerbácie ochorenia môže byť vyvolané úplne inými alergénmi.

lieky

Súčasne pacientom trpiacim na ekzém na rukách nie sú predpísané viac ako 5 liekov. Nasledujúce skupiny sú obzvlášť opatrné:

 1. imunostimulanty. Interferón, imunoglobulíny, adaptogény by sa mali podávať výlučne na prísne indikácie a iba krátke kurzy.
 2. vakcíny. Je vylúčená počas obdobia exacerbácie a počas remisie sa vykonáva len pod poťahom s antialergickými liekmi a mala by byť jemná.

Na liečbu ekzému, ktorý je zvyčajne predpísaný:

 1. Antimediatornye, ktoré do určitej miery sú konkurentmi histamínu alebo serotonínu - diazolínu, kestínu, eriusu, suprastinu, tavegilu, peritolu atď.). Blokujú histamínové receptory na bunkových membránach, znižujú vaskulárnu permeabilitu a majú dobrý protizápalový účinok. Niektoré z týchto liekov majú dobrý utišujúci účinok, ale pri dlhodobom užívaní sa vyvíja závislosť a príznaky alergie sa vracajú. Aby ste zabránili tomuto účinku, musíte každých 10 dní vymeniť antialergické lieky. Avšak, erius, telphase a niektoré iné podobné prostriedky nie sú návykové, takže môžu byť použité dlhú dobu.
 2. Prípravky vápnika, magnézia, tiosíranu sodného. Tieto látky zabraňujú vniknutiu alergénov do krvného riečiska, znižujú celkovú citlivosť tela na účinky alergénov.
 3. Sorbenty, diuretikum a hojný nápoj. Pre lepšie odstránenie alergénov podávaných chelátory (aktívne uhlie, Enterosgelem, uvisorb), diuretiká, preháňadlá (furosemid, dufalak, síran horečnatý), nadmerné pitie vody. Ak je to nutné, je možné vymenovať riešenie plazmy s použitím (polidez, gemodez) alebo hemosorpce, plazmaferéza.
 4. Hormonálne prípravky. Priraďte v prípade rozsiahlych kožných lézií: prednizolón, hydrokortizón, diprospán. Tieto lieky sa môžu podávať vo forme tabliet, injekcií a tiež lokálne (krém, masť, gély).
 5. Upokojujúce prostriedky. Sú určené na zmiernenie svrbenia, páliacich pocitov: valerián, matka, amitriptylín, aminazín a iné lieky.
 6. Zlepšite krvný obeh. Na tento účel je predpísaná kyselina nikotínová.

Okrem týchto činností s hygienickými nekazových zubami predpísať Chronický zápal mandlí, normalizáciu funkcie čriev a pečeň, a v prípade hlísty - antihelminthic alebo antiparazitárny liečbu.

Jednou z dôležitých zložiek pri liečbe ekzému je normalizácia črevnej mikroflóry a eliminácia dysbakteriózy. Na tento účel použite biopreparáty: linex, jogurt, laktobacterin, bifidumbacterín. Normálna črevná flóra je jedným z dôležitých faktorov ochrany, čo prispieva k menšiemu prenikaniu alergénov do tela cez črevo.

fyzioterapia

Po stiahnutí akútneho procesu fyzioterapeutických postupov vymenujte:

 • UFO,
 • laserová terapia,
 • elektroforéza,
 • bahno,
 • lekárske kúpele a podobne.

Ak neexistujú žiadne kontraindikácie, potom sú možné malé kurzy liečebného hladovania so súčasným použitím antialergických látok, sorbentov.

Liečba sanatória

Pacientom s ekzémom sa odporúča suché morské podnebie (napríklad južné pobrežie Krymu) na jeseň alebo na jar.

Liečba ekzému na rukách, foto počiatočná fáza

Ekzém na rukách je závažné zápalové ochorenie dermy chronického typu.

Často toto ochorenie ovplyvňuje stredné vrstvy kože. Príznaky ekzému sú spravidla vyjadrené ako pomerne plytké vyrážky. V tomto prípade môžu byť všetky postihnuté oblasti pokožky videné praskliny a vezikuly.

Liečba ekzému na rukách je založená na patogenetických znakoch priebehu choroby a symptómoch jej prejavov. Erupcia, svrbenie a odieranie kože vyžadujú použitie masti, pleťových vody a komplexnú liečbu určenú špecialistom.

príčiny

Prečo sa na mojich rukách objavuje ekzém a čo je to? Choroba sa vyskytuje z mnohých dôvodov. Niekedy existuje niekoľko dráždivých faktorov.

Hlavné príčiny problémov s pokožkou rúk:

 1. Prednosť stravovania, ktorá spôsobuje alergické reakcie: akútne, údené, svalnaté. Príčina podráždenia: čokoláda, vajcia, med, citrusy, jahody. Alergia na kovy, z ktorých sa vyrábajú náramkové hodinky, náramky.
 2. Pyl, vlna, plísňové huby, topolové chumáče vyvolávajúce alergie.
 3. Farbivá rôzneho pôvodu vo výrobkoch, chemikálie pre domácnosť, kozmetika, odevy.
 4. Chemické látky, s ktorými osoba prichádza do styku s povahou činnosti (v laboratóriu, v chemickom závode, počas lakovania atď.).
 5. Slabá imunita, chronické ochorenia.

Riešenie ekzému na rukách bude závisieť od jeho typu, ako aj od príčin výskytu.

Typy ekzému

Ekzém sa vyskytuje na prstoch, tvári, nohách a iných oblastiach kože. Vyskytuje sa v akútnych a chronických formách. Je rozdelená na niekoľko druhov v závislosti od symptómov a patogenézy.

 1. Skutočný ekzém alebo idiopatický. Vyznačuje sa ostrým začiatkom: symetricky ovplyvňuje pokožku, najčastejšie ruky; začína ohnisky sčervenania, na pozadí sa objavujú bubliny a tuberkulózy, ktoré sa čoskoro otvárajú s tvorbou vredov a erózií. Povrch kože je hojne navlhčený, s uvoľnením serózneho exsudátu.
 2. Disgidroticheskaya. Jednou z variantov vyššie opísanej choroby. Vyznačuje sa vyrážkou na prstoch a boku rúk. Má tiež chronickú formu, ktorá je charakterizovaná intenzívnym svrbením a pálenie medzi prstami.
 3. Profesionálne - spôsobené konštantný vystavenie pokožky rúk nepriaznivých faktorov, ako sú niektoré dráždivé látky (farby, chlór, lieky, chemikálie, lepidlá, atď).
 4. Mikrobiálne. Vyvíja sa ako sekundárny proces namiesto infikovaných zranených oblastí kože, hnisavých rán, škrabancov a odrenín.

Podľa typu vyrážky existujú dva typy patológie na prstoch:

 1. Mokrý. Je charakterizovaný silnejším sčervenaním a vlhkými škvrnami alebo malou bublinovou vyrážkou medzi prstami na dlani. Je charakterizovaný ťažkým svrbením, pálenie, zbavenie sa ťažšie.
 2. Suché. Je charakterizovaná abnormálnou suchosťou pokožky, olupovaním, začervenaním alebo svrbivými prasklinami na dlani.

Hlavnou úlohou pri liečbe patológie je eliminovať hormonálne poruchy a neurotické poruchy.

príznaky

Ak náhle začali ruky prerážať svrbenie a začervenali - je to prvý prejav počiatočného štádia ekzému. Ďalší príznak - na mieste prvých lézií sa objavujú bubliny a vezikuly sú naplnené priehľadnou vodnou tekutinou. Teplota pokožky dlaní a rúk stúpa.

Svrbenie, pálenie a začervenanie zaberajú veľký priestor a zvyšujú sa. Na postihnutú kožu sa začína tvoriť vredy, rany, trhliny a mokré oblasti. V období týchto príznakov sa môžete infikovať infekciou otvorením rany.

Podľa klinických ukazovateľov je ekzém rozdelený na mokré a suché. V prvom prípade existujú klasické príznaky skutočnej formy ochorenia, zatiaľ čo suchý ekzém sprevádza xeróza a tvorba bolestivých trhlín.

Ekzém na rukách: počiatočná fáza fotografie

Ako ekzém vyzerá na prstoch našich rúk, ponúkame vám zobraziť podrobné fotografie v počiatočnej fáze a nielen.

Ako na liečbu ekzému na rukách alebo ruke?

Pri diagnostikovaní ekzému na prstoch rúk liečba často zahŕňa nešpecifickú liečbu desenzibilizujúcich účinkov: autohemoterapia, krvná transfúzia, hirudoterapia, laktoterapia. Pri ťažkých ekzémoch sa vykonáva hemosorpcia, enterosorpcia a plazmaferéza.

V prípade správne predpísanej liečby a dodržiavania všetkých odporúčaní pacienta je možné dosiahnuť dostatočne dlhú remisiu ochorenia, predĺžiť obdobie života bez zhoršenia ekzému.

Komplexná liečba ekzému do náručia zahŕňa zmiernenie telo alergénov a ich komplexy s protilátkami detoxikáciu, použitie antihistaminík, obnovenie zdravia gastrointestinálneho traktu, korekcia imunitných reakcií, sedácia terapie. Dôležitým bodom terapie je použitie kortikosteroidov, ktoré môžu inhibovať zápalové procesy v tele.

Miestna liečba je zameraná na zmiernenie bolesti, pálenia, pocitu suchosti pokožky, prevencie infekcie. Používajte hormonálne a antiseptické masti, pleťové vody, kúpele atď.

Odporúča sa chrániť postihnutú pokožku pred vystavením slnečnému žiareniu, mrazu a poveternostným vplyvom. Osoby trpiace ekzémami strane komplexné rehabilitačné (laserová terapia, magnetoterapia, ozónovej terapiu, kryoterapia, alebo ožiarením ultrafialovým ložísk choroba) môže byť priradený.

Veľkým terapeutickým účinkom sú tiež terapeutické kúpele a bahno. Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali hypoalergénnu výživu, prestali fajčiť a alkohol, venovali osobitnú pozornosť hygienickým opatreniam.

dietoterapia

Odporúča sa, aby sa vzdal pikantné a slané potraviny, silné mäsové vývary, vaječné bielky, grilované mäso, zverina, údená, konzervy, syry, údeniny, koreniny, kávy, čokolády, alkohol.

Príprava bielkovinových produktov (mäsa, rýb) by sa mala vykonávať diétne. Vo všeobecnosti je zobrazená ľahká diéta mliečno-zeleninová.

Starostlivosť o pokožku

Vzhľadom k tomu, ekzém na rukách, pokožka je často suchá, je potrebné použiť zvlhčovače predpísané lekárom, ktorý obnoví jeho metabolizmus tukov.

Kúpanie vo vani alebo sprchovanie je obmedzené na 10 minút pri teplote vody najviac 40 ° C. Zároveň je lepšie nepoužívať hubu, aby sa zabránilo treniu a česaniu pokožky. Mýdlo by malo byť nahradené čistiacimi lotionami, penami alebo sprchovými gélmi, ktoré musia byť kvapalné a tiež bez farby a zápachu.

Masť na ekzém na rukách

Masti na liečbu ekzému sú zmesou liečivých prísad a tukových látok, ktoré umožňujú spomaľovať odparovanie a prenos tepla.

Najčastejšie sú tieto masti predpísané:

 • Lokoid;
 • Wilkinsonova masť;
 • trider;
 • Elokim;
 • Advantan;
 • prednizolón;
 • takrolimus;
 • Salicylová masť;
 • tselestoderm;
 • Borická masť;
 • Skin-Cap.

Pre pleťové vody pomocou 3% roztoku kyseliny boritej, 0,1% roztok v Rivanol stíhaním vyjadrený moknutija - pasta (5% boritej Naftalan, boritá Degtiarnaya).

Pred liečbou ekzému na rukách sa uistite, že diagnóza je správna. Negramotné užívanie lieku môže výrazne zhoršiť už bolestivý stav vašej pokožky.

Ľudová liečba ekzému na rukách

Ak je ekzém v rukách ľudových prostriedkov, sú veľmi účinné a používajú sa ako doplnok k hlavnému liečeniu alebo sú alternatívou k takejto liečbe v prípade jej neúčinnosti.

 1. Účinné proti ekzémom surových zemiakov. Táto metóda sa používa utieraním zaparenej škvrny so zemiakovou šťavou alebo ako maska ​​z strúhanej zeleniny pod bavlneným obväzom. Môžete tiež pridať do drvenej hmoty lyžicu čerstvého medu. Udržujte túto masku na koži minimálne 2 hodiny.
 2. Tri alebo štyri čerstvé umývané rastliny matka a nevlastnej matky prechádzajú mlynčekom na mäso a nalejú sa čerstvým mliekom, kým sa nedosiahne hustá konzistencia. Na postihnutých oblastiach je produkt rozdelený rovnomerne. Potom je zabalený celofánom alebo potravinovým filmom a zabalený do bavlnenej tkaniny. Procedúra sa vykonáva v noci 2 až 3 krát.
 3. Suchý ekzém rúk je dobre ošetrený soľnou vodou. Soľ (najlepšie mora) sa pridá do horúcej vody, asi 2 polievkové lyžice na 1 liter vody. Takéto kúpele s ekzémom na rukách sú vyrobené v nádrži s roztokom a sú tam, kým sa voda ochladí. Môžete to robiť každý deň, až kým nedosiahnete znateľné zlepšenie.
 4. V slnečnicovom oleji (200 g) pridajte kolofón, mydlo na bielizeň, šťavu z aloe, včelí vosk (každý 50 g). Zahrejte na nízkej teplote až do rozpustenia prísad, pripravte masť. Zmiešajte postihnutú pokožku zmesou.

Ľudské prostriedky sú považované za nekonvenčné, ale nie sú založené na modernej farmakológii? Je to prírodné zložky rastlinného a živočíšneho pôvodu s bohatým súborom vitamínov a stopových prvkov, ktoré účinne pomáhajú liečiť kožné ochorenia, najmä ekzémy na rukách.

Ekzémové fotografické príznaky a liečba u dospelých: masti a ľudové prostriedky

Spektrum kožných ochorení je široké a ekzém medzi nimi je jedným z najbežnejších. Ekzém, fotografie, symptómy a liečba u dospelých - to sú položky, ktoré budú podrobne popísané v tomto článku. Pochopiť, ako liečiť chorobu, môže byť len po oboznámení sa s jej provokačnými faktormi.

Ekzém: čo to je?


Ak sú na koži tela, končatín alebo tváre akékoľvek prvky vyrážky, človek sa môže pýtať:Čo je ekzém?" Ekzém je polyétologické ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme rozšírenej a lokalizovanej kožnej vyrážky. Povaha vyrážky závisí od druhu patologického procesu, ale tiež určuje taktiku terapeutickej korekcie. Ekzém vyvoláva oboje vyrážka u dieťaťa, a vyrážka u dospelých, ale taktika nápravy tejto situácie v rôznych vekových kategóriách sa bude líšiť.

Nie je možné jednoznačne povedať, ekzém je infekčný alebo nie, Pretože mnohé formy tejto choroby nie sú prenášané. Mikrobiálna forma ekzému môže byť pre ostatných nebezpečná, to znamená, že odpoveď na otázku bude čiastočne pozitívna. Kožné prejavy ekzém je zapnutá fotografie, príznaky a liečbu u dospelých Tento stav je vzájomne prepojený a bude podrobne popísaný nižšie.

Etapy progresie pravého ekzému

Skutočná forma ekzému je najčastejšie lokalizovaná na koži nôh, rúk a tváre. Na začiatku vývoja patológie sa pozoruje niekoľko zápalových zápalov s ďalším vývojom ochorenia, pričom sa zaznamenali nasledovné štádiá:

 • Začervenaná. Kožné kryty sú červené a to je predzvesťou akútneho vývoja ekzému. Exacerbácie sú možné pri strese, traume na koži, pri kontakte s agresívnymi látkami.
 • Vezikulopapulárna fáza, na ktorej sa objavuje vyrážka na tele, vyrážka na rukáchalebo vyrážka na tvári. Vyrážky majú formu malých bublín, ktoré sú naplnené kvapalinou.
 • Zmáčanie. Táto fáza prebieha po tom, čo vesikuly vybuchnú a obsah vychádza z nich. V tomto okamihu sa zapálená koža stáva najzraniteľnejšou voči infekcii.
 • Vytváranie kôrov. Po vysušení vyprázdnených bubliniek na kožných telách, kôry žltkastého alebo hnedého odtieňa. Pokles kôrky vedie k zhutneniu, zahusteniu kože na postihnutom mieste.

Ekzém: príčiny


Účinok rôznych príčin vedie k progresii rôznych foriem ekzému. Môžete zvážiť formuláre ekzém na fotografii, symptómy a liečba u dospelých sú presne determinované príčinami patologického procesu. Toto ochorenie sa vyvíja v dôsledku pôsobenia neuroendokrinných, alergických, metabolických a mnohých vonkajších faktorov. Je potrebné pochopiť, čo presne môže vyvolať vývoj každej formy ochorenia:

 • Skutočná alebo idiopatická forma ekzému je prípad, keď presná príčina choroby nie je stanovená. Jej vývoj je možné kombináciou niekoľkých faktorov, a to: stres, diabetes, vaskulárne dystónia, štítnej žľazy patologické stavy, ochorenia tráviaceho traktu, genetická predispozícia. Jednou z odrôd tohto formulára je suchého alebo dyshidrotického ekzému.
 • Tiež bežné mokrý ekzém, prejavuje sa vo forme bublinovej vyrážky s vnútornou sérovou tekutinou.
 • Atopická forma ekzému. Vyvíja sa u pacientov, ktorí sú náchylní na reakcie z precitlivenosti, to znamená alergie.
 • Profesionálna forma ekzému. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú vystavení účinkom agresívnych látok (formaldehyd, nikel, chróm, chemikálie pre domácnosť, farbivá) v dôsledku povahy ich pracovnej aktivity. Prvý profesionálny ekzém sa vyskytuje v mieste kontaktu s látkou a potom sa môže rozšíriť do iných častí kože.
 • Mikrobiálny ekzém vznikajú v dôsledku progresívneho zápalu kože vyvolaného patogénnymi mikroorganizmami: baktériami alebo hubami.
 • Seboroický ekzém vznikajú kvôli vitálnej aktivite mikroorganizmu hubovej povahe Malassezia furfur.
 • Kŕčový ekzém - patológia, ktorá sa vyskytuje na koži nohy s kŕčovými žilami.

Základné zobrazenia ekzém sú prezentované na fotky, príznaky a liečbu u dospelých Táto patológia je úzko prepojená a bude popísaná nižšie.

Ekzém na rukách: čo liečiť, foto


Často sa zobrazuje na rukách ekzém, foto, ako to vyzerá táto podmienka odráža hlavné klinické príznaky patológie. Symptomatické lézie sú determinované rôznymi patológiami u detí a u dospelých by sa mala každá forma ochorenia podrobnejšie uvažovať:

Idiopatický ekzém na rukách

Rozsah jej príznakov zahŕňa:

 • erupcie vo forme erytému, vezikúl a papulov, často so symetrickým usporiadaním, ktoré je fotografie;
 • na začiatku patológie sa objavujú bubliny, ktoré sa môžu zlúčiť a po otvorení vybuchnú;
 • Neváhajte a odpovedajte na otázku, Či je ekzém poškriabaný alebo nie - v tejto forme je svrbenie jedným zo základných znakov;
 • pri prechode na chronickú formu možno pozorovať lichenizáciu prvkov.

Atopický ekzém na rukách

Medzi jeho príznaky je potrebné rozlišovať:

 • opuchy a sčervenanie kože rúk, tvorba malých bublín, obraz na fotografii - počiatočnej fáze patológie;
 • prasknutie vezikúl s tvorbou mokrých oblastí;
 • pokrývajúce pokožku s kôrkami, suchosťou a lúpaním;
 • závažné svrbenie a počas exacerbácie a počas remisie patológie.

Profesionálny ekzém na rukách

Je charakterizovaná:

 • lokalizácia zápalových ohnisiek na koži, v styku s dráždivým účinkom, najčastejšie na prstoch a rukách;
 • šírenie vyrážky pri vývoji ochorenia je možná vyrážka na tele;
 • je pozorované staging idiopatickej formy ekzému.

Mikrobiálny ekzém na rukách

S rozvojom tejto patológie možno pozorovať takéto klinické prejavy:

 • lokalizácia okolo ohniskov purulentného zápalu, popálenín, rany;
 • postupné oddeľovanie hornej vrstvy postihnutej oblasti, odlupovanie alebo zvlhčenie kvôli tvorbe exsudátu;
 • tvorba kôry;
 • svrbenie nie je závažné.

Dyshidrotický ekzém na rukách

Medzi jej príznaky by mali byť:

 • vyrážky vo forme kvapalín naplnených vezikúl;
 • Vyrážka u dospelých sa vytvára na bočnom povrchu prstov, potom sa rozšíri na povrch palmy;
 • rozvíja pýchu a hyperemiu;
 • Keď sa vezikuly otvoria, vytvárajú sa erózie, koža je silne šupinatá;
 • silná svrbenie je charakteristická;
 • častým príznakom je infekcia, ktorá spôsobuje bolestivosť, popraskanie postihnutej kože a jej lichenizáciu.

Taktika na liečbu ekzému na rukách

Príčiny a liečba ekzém sú úzko súvisiace koncepty. Odpoveď na otázku, ako liečiť ochorenia, môže poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi iba po určení faktora, ktorý vyvolal vývoj patologického procesu. Je potrebné zvoliť všeobecnú a lokálnu liečbu

Metódy všeobecnej terapie sú uvedené nižšie:

 1. Normalizácia metabolizmu a posilnenie imunity.
 2. Korekcia citlivosti na alergénne látky. Poskytuje vymenovanie antihistaminík, imunosupresív, cytostatik, glukokortikoidov. Možné vymenovanie plazmaferézy, enterosorpcie.
 3. Korekcia neurotických porúch. Poskytuje vymenovanie sedatív a trankvilizér.
 4. Detoxifikácia tela. Vymenovanie enterosorbentov, intravenózne infúzie chloridu vápenatého, tiosíran sodný, intramuskulárne injekcie glukonátu vápenatého.
 5. Hormonálna liečba. Účel glukokortikoidov.
 6. Vitamín terapia. Zvlášť dôležité sú vitamíny B, kyselina listová, kyselina askorbová a kyselina nikotínová, tokoferol.
 7. Normalizácia funkcie tráviaceho systému. Liečba enzýmovými prípravkami, probiotikami.
 8. Antibakteriálna a antifungálna liečba mikrobiálneho ekzému.

Miestne zaobchádzanie poskytuje takéto opatrenia:

 1. Pri mikrobiálnom ekzéme: mazanie kôr brilantné zelené, gentianiviottom, pantenol, levovinizol, resorcinové krémy.
 2. Na zmiernenie zápalu a zníženie svrbenia: dusičnan strieborný, sírany medi a zinku, podofylínová masť, difenhydramínová pasta.
 3. Na odstránenie otoku a vlhkosti: kyselina boritá, tanín, galakarbín.
 4. V štádiu zániku zápalového procesu na urýchlenie zotavenia: ichtyolová pasta, metyluracilová masť, zinková masť, pasta Lassara.
 5. Hormonálne masti: Flucinar, Advantan, Elokom.

Efektívne metódy fyzioterapeutickej liečby sú:

 • galvanické;
 • electrosleep;
 • laserová terapia;
 • fonoforézou;
 • Ošetrenie UV žiarením;
 • magnetoterapia;
 • aplikácie s parafínom.

Rovnako dôležité je sledovať racionálnu stravu s výnimkou alergénnych potravín, vyprážaných, korenených, slaných jedál. Na chvíľu je dobré dodržiavať stravu mlieka a vegetácie.

Ekzém na nohách: foto, počiatočná fáza


Symptomatický výskyt ekzému v lokalizácii na nohách je tiež určený formou ochorenia, ale je možné rozlíšiť rad všeobecných symptómov charakteristických pre patológiu:

 • polymorfné vyrážka (foto), ktorého vzhľad je charakteristický vlnovitým tokom. Tvorba vezikúl, vezikulov, oblasti erytému, váhy a kôry.
 • Výrazné sčervenenie postihnutých častí kože dolných končatín.
 • Suchosť a intenzívne olupovanie kože so znížením závažnosti zápalových reakcií.
 • Zhoršenie spánku v dôsledku zvýšeného svrbenia v noci.

Vyzerá to ekzém na nohách, je viditeľný na fotografiách.

Ekzém na tvári: fotografia, počiatočná fáza

Klinické prejavy ekzému na tvári sú determinované rôznymi chorobami.

Skutočný ekzém

Táto forma sa vyznačuje chronickým priebehom s častými exacerbáciami. Ohniská zápalového procesu sú symetrické. Po prvé, postihnutá oblasť pokožky sa stáva hyperemickým a opuchnutým, na ňom sa objavujú papuly a vezikuly, ktoré sa otvárajú. Na ich mieste sa vyskytujú erózie, z ktorých sa vylučuje exsudát. Potom sa vytvoria žltkasto-šedé kôry, pod ktorými sa vytvorí aktualizovaný epitel. Koža sa stáva zhutnenou, obraz je na nej posilnený. Pre skutočný ekzém je charakteristický výrazný svrbenie kože.

Seboroický ekzém

Tento druh ekzému ovplyvňuje pokožku a tvár a pokožku hlavy. Vyrážka je často lokalizovaná v čele, obočiach, pozdĺž línie rastu vlasov, ako aj za ušami, na nasolabiálnom trojuholníku. Možno zapojenie do patologického procesu kože na krku, tvorené takzvanou "ekzematóznou prilbou". Ak je liečba správna, je možná úplná obnova pokožky.

Mikrobiálny ekzém

Lokalizácia ekzému na tvári je charakteristická pre syndrózu ochorenia. Často je vyrážka lokalizovaná na brade a hornom peru. Patológia je vyvolaná pustulóznymi léziami kože, hlavným patogénom je Staphylococcus aureus.

Iné formy patologického procesu, ako napríklad atopické, profesionálne alebo kŕčovité na tvári, sa prakticky nenašli.

Ekzém: liečba - masti a ľudové prostriedky


Môžete zvážiť ekzému na obrázku, ale so symptómami a liečbou u dospelých Pacient by mal byť informovaný o chorobe pacienta. Terapia je predpísaná až po určení príčiny ochorenia a formy patológie. Ak máte nejaké podozrivé príznaky, mali by ste sa obrátiť na svojho dermatológa. Samoliečba môže spôsobiť zhoršenie stavu a vznik závažných komplikácií.

Liečba ekzému sa dá rozdeliť na tieto štádiá:

 1. Všeobecné (systémové) liekové prostriedky.
 2. Miestne prípravky (masti, krémy, emulzie, vody, kúpele).
 3. Fyzioterapeutické metódy (magnetoterapia, elektroforéza, galvanoterapia a iné).
 4. Korekcia stravy.
 5. Zabráňte kontaktu s alergénmi a agresívnymi látkami.

Je potrebné podrobnejšie zvážiť lokálne hormonálne lieky, ktoré majú protizápalový a hojivý účinok:

 1. Elokim. Uvolnenie formy - masť, krém, pleťová voda. Znižuje závažnosť príznakov, eliminuje zápal.
 2. Advantan. Často sa predpisuje s dyshidrotickým ekzémom kvôli mastnej konzistencii.
 3. Lokoid. Uvolnenie formy - masť a smotana. Aplikujte na kožu až 4 krát denne.

Inovatívne lieky na liečbu ekzému sú lieky zo skupiny topických inhibítorov kalcineurínu. Patrí medzi ne tacrolimus (masť) a pimekrolimus (Krém). Vzhľadom na ich použitie sa svrbenie znižuje, príznaky zápalovej reakcie ustupujú. Trvanie podávania každého lokálneho lieku určuje lekár.

Ľudové lieky na liečbu ekzému

niektorí liečivých prostriedkov tradičná medicína, ktorú možno ľahko pripraviť doma, sú veľmi účinné proti ekzému. Pred použitím niektorého z týchto liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že táto liečba je určite prospešná a nepoškodzuje pacienta.

Medzi najefektívnejších národných receptov môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • pleťové vody s bylinnými odvarmi (heřmánok, nechtík, šalvia);
 • pleťová voda s odvarom z dubovej kôry;
 • Kompresie z čerstvej drvenej trávy matky-nevlastnej matky (je možné dať na noc);
 • Komprimujte ju šťavou z listov Kalanchoe.

Samozrejme, existuje oveľa viac liečebných prostriedkov, ale nie všetky z nich sú bezpečné používať bez predpisovania lekára.

Ekzém, fotografie, príznaky a liečba u dospelých - tieto podrobnosti o bežnej kožnej chorobe, ktoré boli preskúmané v tomto článku. Je dôležité si uvedomiť, že včasný prístup k lekárovi a dodržiavanie všetkých jeho odporúčaní je kľúčom k úspešnej liečbe a dosiahnutiu ústupu a obnovy.

Vyšetrili sme ochorenie ekzému. Fotografie, symptómy a liečba u dospelých pomohla rozhodnúť? A vy ste to sledovali? Nechajte svoju spätnú väzbu alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre.