Hlavná

Kliniky

Diéta u detí s atopickou dermatitídou

Atopická dermatitída je ochorenie, ktoré sa vyskytuje u detí pomerne často. Jedným z najtypickejších príznakov je výskyt červených svrbivých škvŕn na pokožke. Pri ich kombinácii môže dieťa priniesť infekciu a zvýšiť zápal. Liečba atopickej dermatitídy je vždy zložitá. Dôležitou súčasťou je špeciálne vyvinutá hypoalergénna strava.

Ako je táto choroba?

Atopická dermatitída je pomerne ťažká chronická kožná choroba. Vyskytuje sa s obdobiami exacerbácií a remisie (obdobie pohody).

Často nástup ochorenia klesá na dieťa, dieťa a predškolský vek. Presný dôvod, prečo existuje atopická dermatitída, neboli vedci. Existujú návrhy, že vývoj ochorenia môže mať za následok vznik genetických dedičných faktorov, dôsledky po prenesených infekčných ochoreniach alebo prítomnosť alergických prejavov.

Exacerbácia atopickej dermatitídy môže tiež vyvolať akékoľvek iné podnety. Môže to byť kontakt s konkrétnym alergénom. Príčinou sú aj látky, ktoré vstupujú do tela s jedlom.

V priebehu ochorenia po stretnutí s alergénom v tele vytvára obrovské množstvo špecifických látok - imunoglobulín E. Táto reakcia je obranný a slúži na elimináciu cudzích prímesí, zachytený v tele. Avšak, keď táto reakcia vytvára rad ďalších biologicky aktívnych látok. Tiež spôsobujú príznaky charakteristické pre atopickú dermatitídu:

 • Vzhľad červených svrbivých škvŕn. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti zadnej plochy rúk, na tvári alebo na povrchu extenzie predlaktia.
 • Vyskytuje sa silný opuch a opuch. Charakteristická kresba kože zosilňuje, sú bubliny s obsahom kvapaliny. Pri lokalizácii na rukách a nohách počas pohybu môžu spôsobiť silnú bolesť.
 • V ťažkých prípadoch sa zhoršuje pohoda. Dieťa sa stáva rozmarným, odmieta jesť. S ťažkým svrbením sa neustále hýbe v postieľke. Ak je syndróm bolesti dostatočne výrazný, potom môže dieťa plakať alebo dokonca kričať.
 • Ak sa alergia stala systémovou. Potom k prejavom na koži, tiež tok z nosa, suchý kašeľ, horúčka a znížená chuť do jedla sú pridané. V takýchto prípadoch by mal byť alergológ imunológov konzultovaný a vypracovaný plán na liečbu dieťaťa.

Všeobecné odporúčania pre vytváranie menu pre atopickú dermatitídu

Najdôležitejším princípom akejkoľvek diéty pre atopickú dermatitídu je vylúčenie alergénových produktov z menu. Žiaden liek nebude pomáhať vyrovnať sa s príznakmi ochorenia, ak sa alergény dostanú do tela pravidelne.

Hlavné odporúčania pre vytváranie menu pre deti náchylné na dermatitídu sú:

 1. Režim napájania. Malo by to byť časté, nie príliš veľké časti. Je lepšie kŕmiť dieťa každých 2,5-3 hodín. Takéto krátke intervaly umožnia, aby všetky orgány gastrointestinálneho traktu dobre fungovali a znížili zaťaženie trávenia. Posledné jedlo sa najlepšie vykoná hodinu pred spaním. Ideálnou voľbou je pohár nízkotučného kefír, jogurt.
 2. Je potrebné opustiť všetky produkty, ktoré silno zaťažujú imunitný systém. Patrí medzi ne zlato, morské plody, citrusov, pestré ovocné cukríky s mnohými chemických prísad, banány a akékoľvek iné tropické ovocie, chipsy a iné občerstvenie s imitáciou príchuťami (krab, kyslou smotanou a cibuľou, slaninou a mnoho ďalších).
 3. Ponúknuť dieťaťu piť obyčajnú čistú varenú vodu. Sladké, sýtené nápoje pod najprísnejším zákazom! V nich sa pridávajú rôzne farbivá, ktoré vyvolávajú výskyt nových vyrážok a zhoršujú svrbenie.
 4. Všetky varené jedlá by mali byť čerstvé. Počas exacerbácie je lepšie variť jedlo pred každým príjmom. Rekurovanie zničí vitamíny a nie je prínosom pre detské telo.
 5. Všetky jedlá je lepšie varenie, dusenie alebo pečenie v rúre. Odporúča sa odmietnuť grilovanie a pečenie. Ľahké jedlo je rýchlo absorbované telom bez toho, aby spôsobilo pocit ťažkosti v žalúdku.
 6. Častejšie sú domy. Pri varení doma viete, aké potraviny sú umiestnené na stole. V jedálňach alebo kaviarňach sa detská výživa často pripravuje v dospelých profesionálnych rúrach. V polievkach alebo koreniach môžu byť koreniny alebo potraviny, ktoré nie sú žiaduce so sklonom k ​​atopii.
 7. Detská strava by mala byť tiež vyvážená. Pre aktívny rast vyžaduje veľké množstvo bielkovín (najmenej štvrtinu celkového denného príjmu). Uprednostňujte chudé morky alebo kurčatá. Postupne zadávajte produkty sledujúce reakcie tela.

Vytvorenie rotačnej stravy pre deti

Rotačná strava je z hľadiska prísnosti nižšia, napríklad pri eliminácii stravy. Z tohto dôvodu sa často predpisuje deťom s atopickou dermatitídou.

Odporúčania týkajúce sa diéty na atopickú dermatitídu povedajú Dr. Komarovského vo videu nižšie.

Strava začína "štartom". Zvyčajne ide o štyri skupiny výrobkov: kyslé mlieko, mäso, rôzne obilniny a zeleninu jedného druhu.

Každé štyri dni sa k jedlu pridá nový produkt. Táto strava pomáha upraviť imunitný systém na správnu prácu, čím eliminuje možné násilné reakcie na prichádzajúce alergény z potravy v tele.

Najviac alergénne a bezpečné výrobky pre deti s atopickou dermatitídou

So zameraním na výskum produkt vplyv na možnosť alergických reakcií a atopickej dermatitídy, Pediatri únie predstavovali tabuľky potravín, kde sú rozdelené do kategórií: najnebezpečnejšie (vysokoallergennye), hypoalergénne a neutrálne.

Vysoko alergické potraviny by mali byť úplne vylúčené z detského menu. Sú schopné s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobiť prejavy atopickej dermatitídy. Hypoalergénne výrobky sa dajú zaviesť do stravy dieťaťa, ale s povinnou kontrolou reakcie na ne. Neutrálne výrobky sa môžu konzumovať pokojne, bez obáv, že môžu vyvolať nové exacerbácie.

K vysoko alergénnym výrobkom sú:

 • Bobule: Victoria a lesné jahody, červené hrozno, čerešne a čerešne.
 • Ovocie: pomaranče, citróny, mandarínky, grapefruity, marhule, melón, červené a žlté jablká, ovocné od trópov (okrem banánov), jahodovej šťavy z týchto ovocie, figy, marhule a hrozienka.
 • Žltá zelenina: väčšinou tekvica. Paradajky a omáčky z nich, kečup. Reďkovky. Koreňové plodiny: repa a mrkva. Červená a žltá paprika.
 • Výrobky stredného rizika:
 • Bobule: černice, brusnice, brusnice, rôzne druhy ríbezlí. Melón.
 • Banány.
 • Strukoviny. Baklažán.
 • Neutrálne produkty:
 • Biele bobule. Egreše.
 • Zelené jablká a hrušky. Slivky. Slnečné sušené jablká alebo slivky.
 • Ze zeleniny: zemiaky a kapusta. Listové zeleniny a zelený šalát. Cukety, cukety a cukríky. Čerstvé uhorky a mladý špenát.

Často deti s alergiami na určité potraviny môžu mať alergické reakcie na iné potraviny. Toto sa nazýva krížová alergia. Ak má dieťa alergiu na peľ stromov, toleruje aj škrupiny, všetky kroviny, mrkvu a petržlen. Tieto deti sa neodporúčajú uviesť do stravy akékoľvek druhy jabĺk, hrušiek, čerešní, čerešní a mnoho ďalších ovocia a bobúľ, ktoré rastú na stromoch.

Deti, ktoré sú alergické na slepačie vajcia ťažko stráviteľné kurací vývar, prepeličie vajcia, kačice a majonézy sa zaradením melanže alebo žĺtkov.

Diéta pre alergickú diatézu u detí od 6 mesiacov do 1 roka

Výskyt príznakov u dojčiat je často spojený s poruchou stravovania matky. Veľmi často alergén, spolu s materským mliekom, vstupuje do tela dieťaťa a spôsobuje diatézu.

Kojacia matka v tejto dobe by mala zahŕňať vo svojej ponuke viac kyslých mliečnych výrobkov, chudé mäso a ryby, na chvíľu vylúčiť používanie morských plodov a morských kel. V strave by sa mali uprednostniť rôzne druhy obilnín bez lepok a varené v šetriacom režime mäsových výrobkov. Môže sa vyrábať parné masové guľôčky alebo masové guľôčky.

Prísne zakázané:

 • všetky druhy údených klobás a párkov;
 • čokoládové sladkosti a dlaždice;
 • citrusové plody;
 • korenené jedlá a konzervované jedlá.

Pri zavádzaní návnad pre deti od 6 mesiacov, zavádzajte výrobky postupne. Ak so zavedením nového typu výrobku má dieťa červené škvrny na tele, okamžite ho zrušte a vyhľadajte lekársku pomoc od pediatra. Možno bude potrebné vykonať dodatočné vyšetrenie. Dieťa sa odoberie na analýzu, čo ukáže, či má dieťa individuálnu neznášanlivosť na konkrétny výrobok.

Pri zavádzaní návnady so zeleninou dávajte prednosť karfiolu a brokolici. Dánski vedci zistili, že takéto výrobky sú najbezpečnejšie pre prvé návnady. Ovocné pyré sú najlepšie predstavené z tých plodov, ktoré rastú vo vašej oblasti. Pre obyvateľov Ruska sú zelené jablká a hrušky považované za hypoalergénne. Dobre tolerované slivky.

Všetky obilniny by mali byť varené na vode. Prvýkrát môžu byť vysadené materským mliekom. Miešanie s kravským mliekom nie je žiaduce. Ak má dieťa laktázovú insuficienciu alebo neznášanlivosť na mlieko, po kaše na takomto výrobku sa môže objaviť hnačka a vracanie.

Buďte pozorní a postupujte podľa reakcie dieťaťa na nový výrobok. Po každom úvode do menu nového jedla skontrolujte, či je dieťa pokožka vyčervená.

Eliminačná diéta pre deti

Vytvorenie eliminujúcej stravy je krok nútený, ale veľmi efektívny. V ťažkých exacerbácií atopickej dermatitídy alebo streptokoky (všeobecných lézií streptokok organizmu) úplnému vylúčeniu požadovaného výkonový rozsah produktov.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je úplne odstrániť všetky alergény, aktualizovať stravu. Potom zavedenie jedného produktu každý deň, aby zistili, či má dieťa príznaky atopickej dermatitídy. Ak sa objaví vyrážka po zavedení nového lieku, musí sa úplne vylúčiť. Je to alergénne.

Celá strava sa môže rozdeliť na niekoľko fáz (podľa dní):

 • Prvé tri dni: voda a sušené sušené pšenice. Žiadne chemické prísady! Cukor a soľ sú tiež zakázané.
 • Za 4-5 dní v strave môžete pridať mäsový výrobok (striktne jeden typ) - napríklad len mäso alebo kura.
 • Do konca týždňa sa môže pridať jeden kyslý mliečny výrobok. Mlieko nie je možné pridávať kategoricky!
 • Do 8 až 9 dní sa zelenina zaviedla v znetvorenej forme. Je lepšie začať zelenou a bielou zeleninou. Potom môžete opatrne zadať oranžovú a žltú farbu.
 • Posledné sú pridané červené. Toto sa nazýva "pravidlo semaforu naopak".
 • Desiaty deň môžete zadávať obilniny. Ak má dieťa neznášanlivosť lepku, je lepšie si vybrať pohánku, ryžu alebo kukuricu.

Každý nový výrobok nie je zavedený viac ako raz denne. Zvyčajne u 1 dieťaťa z 10 atopickej dermatitídy je spojené s príjmom nových alergénov v strave. Eliminačná strava je skvelý spôsob, ako vyriešiť tento problém.

Diéta pri atopickej dermatitíde sa musí pozorne sledovať. Správna terapeutická strava pomôže zabrániť novým exacerbáciám a posilní telo. Každé dieťa s prejavmi atopickej svrbiacej dermatitídy by malo vyšetrovať imunológ. Uvedie individuálne odporúčania (berúc do úvahy chronické choroby dieťaťa).

Pozrite si ďalšie video, kde skúsený dermatológ hovorí o nuansách diéty s atopickou dermatitídou.

Diéta pri atopickej dermatitíde u detí a dospelých

Atopická dermatitída je choroba, ktorá si vyžaduje dlhodobé, prísne liečenie, ktorého absencia má vážne dôsledky. Ochorenie má rôzne príčiny a liečba pre každého pacienta sa vyberie individuálne, vo všetkých prípadoch je indikovaná diéta s atopickou dermatitídou. Ide o to a budeme o ňom diskutovať v tomto článku.

Môže debutovať u detí, dieťaťa a dospievajúcich, v dospelosti, hmatateľne sa zaklínuje v bežnom spôsobe života človeka a porušuje ho.

Príčiny ochorenia nie sú spoľahlivo určené. Predpokladá sa, že táto úloha hrá:

 • dedičný faktor;
 • genetické poruchy;
 • prítomnosť iných alergických ochorení.

Rozdiel medzi atopickou dermatitídou a kontaktnou alergikou spočíva v tom, že dráždivé látky spôsobujúce exacerbáciu ochorenia môžu byť:

 • špecifické alergény (v tomto prípade vývoj exogénnej dermatitídy),
 • žiadne iné látky nie sú alergénne (a potom sa choroba považuje za endogénnu).

V praxi sa používajú dva hlavné typy diét: eliminácia a rotačné.

Eliminačná strava pre atopickú dermatitídu

Jedná sa o veľmi ťažkú ​​diétu, ktorá sa odporúča z väčšej časti dospelým, alebo dieťaťu v prípade ťažkej exacerbácie. Význam je nasledovný:

Foto: atopická dermatitída

 • úplne "čisté", "nulové" stravu;
 • potom zavedením jedného produktu za niekoľko dní identifikujte stimuláciu alergénov;
 • minimalizovať alergické účinky na telo.

Strava sa skladá z niekoľkých etáp. Menu pre každý deň je nasledovné:

 • 1-3 dni: voda a krekry (bez soli, cukru, iných prísad);
 • 4-5 deň: zavedenie mäsového výrobku (jeden typ). Môže to byť varené hovädzie mäso, jazyk, chudé bravčové mäso;
 • 6-7 deň: zavedenie mliečneho výrobku (najlepšie fermentovaného mlieka);
 • 8-9 deň: zavedenie zeleniny (varené);
 • 10-11 deň: zavedenie obilnín.

V prípade, že telo reaguje na diétu dobre, zhoršenie ochorenia nevyskytuje, nechá pokusov o zavedení: chudé hydinové (kuracie, morčacie), ovocie (banány, jablká) - ak si nie ste alergickí na ne, senná nádcha sa skrížene reaktívne, s dobrou znášanlivosťou.

Menej ako 10% detí s atopickou dermatitídou je potravinová alergia alebo intolerancia provokujúcimi faktormi. Preto eliminačné diéty majú priaznivý vplyv na priebeh ochorenia len u malej skupiny detí.

Rotačná diéta pre atopickú dermatitídu

Znamená to o niečo zložitejší princíp zavádzania nových produktov. Nie je to taká prísna strava, takže ju dieťa môže určiť (a najčastejšie predpisovať).

 1. Pri tomto type výživovej stravy sa používa 1 výrobok nie viac ako raz za 4 dni.
 2. Okrem toho sa v jednom dni odporúča jesť iba jeden druh každého druhu potravy: napríklad iba hovädzie mäso, iba ryža a len kefír.

Optimálnym "štartom" stravy sú 4 druhy výrobkov: mäso, obilniny, kyslé mliečne výrobky a 1 zelenina.

Hypoalergénna strava s atopickou dermatitídou

Atopická dermatitída je dosť bežná kožná choroba alergickej povahy. Najčastejšie diagnostikovaná u pacientov, ktorí majú genetickú predispozíciu k atopickým ochoreniam (alergická rinitída, bronchiálna astma, pollinóza). Nespádné svrbenie, hyperémia a suchá koža sú hlavnými príznakmi ochorenia. Čo by mala byť diéta pre atopickú dermatitídu?

obsah

Atopická dermatitída (ekzematoid, konštitučná ekzém, prurigo Besnier, atopická dermatitída Brock) - geneticky spôsobil chronické patológie na koži, ktorá je sprevádzaná svrbením, vyrážkou, rovnako ako zvýšenie výkonu a IgE precitlivenosti na alergény a nealergénnych podnety. Choroba sa diagnostikuje u pacientov rôznych vekových kategórií. Najčastejšie sa symptómy prejavujú v období jeseň-zima. V lete majú všetci pacienti stabilnú remisiu, ktorá umožňuje pacientom viesť plnohodnotný životný štýl.

Hlavnými príznakmi difúznej neurodermatitídy sú suchá a svrbiaca koža

Diéta s atopickou dermatitídou zohráva kľúčovú úlohu v liečbe a zdravotnej praxi tejto patológie. Hlavné ciele dietoterapie:

 1. Zabráňte účinku potravinových alergénov na telo.
 2. Zabezpečte dodávku bio-zlúčenín, ktoré aktivujú procesy epitelizácie a opravy kože.

Najčastejšie sa choroba diagnostikuje u dojčiat, keď sú imunitné a nervové systémy stále zle vytvorené

Všeobecné odporúčania týkajúce sa stravy

Na dosiahnutie maximálneho terapeutického výsledku majú pacienti s diagnózou atopickej dermatitídy dodržiavať tieto odporúčania:

 • znížiť spotrebu soli a cukru;
 • Vylúčiť z dávky alkoholických nápojov a potravinových alergénov;
 • používať v dostatočnom množstve vitamíny, mikro- a makro prvky;
 • prejedať, dodržiavať zlomok stravy (jesť päť alebo šesťkrát denne, ale postupne);
 • prísne dodržiavať odporúčania odborníka;
 • pijte najmenej 2-3 litre tekutiny denne.

Tip! Ak je diétna výživa pri atopickej dermatitíde neúčinná, je lepšie vyhľadať kvalifikovanú pomoc v nemocnici pre skúsených odborníkov.

Zakázané potraviny s atopickou dermatitídou

Čo môžem jesť s atopickou dermatitídou? Môžem jesť kyslou smotanou s atopickou dermatitídou? Tieto, ako aj iné otázky sú pre mnohých ľudí zaujímavé. Nižšie je uvedená tabuľka zakázaných a povolených potravín pri atopickej dermatitíde.

Používajte s opatrnosťou

Chlieb s otrubami

Mäso a mäsové výrobky

Vedľajšie produkty (mozog, pečeň, pľúca, obličky, jazyk, vemien atď.)

Varené a dusené bravčové mäso s nízkym obsahom tuku

Sýrový druh syra

Jogurty s prídavkom ovocia

Pikantný syr s korením

Bulharský korenie (červená, zelená)

Ríbezle čierne a červené

Zelené odrody jabĺk

Citrusové plody a tropické ovocie

Sušené ovocie (figy, dátumy, sušené marhule)

Olivový, slnečnicový alebo kukuričný olej

Prvým miestom medzi alergénmi, ktoré vyvolávajú vývoj ekzémov, sú potravinové výrobky

POZOR! Hypoalergénne výrobky a racionálna výživa zlepšia stav pleti, zvýšia jej jemnosť a pružnosť.

Eliminačná strava

Je to veľmi prísna strava, ktorá obmedzuje príjem vašich obľúbených jedál. Prezentovaná strava pre atopickú dermatitídu je zameraná na identifikáciu alergénov. Stojí za zmienku, že takéto jedlo môže vyvolať vývoj mikroelementov, hypo a avitaminózy.

Počas prvých troch dní pacient používa len minerálnu vodu s čerstvými strúhankami. Potom každý ďalší deň sa do stravy zavedie nový produkt. Najprv pridajte jediný mliečny výrobok a sledujte reakciu tela počas dňa. Ďalej sa podobným prvkom postupne zavádzajú ďalšie prvky živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ak sú alergické kožné vyrážky, produkt je vylúčený z výživy.

Antialergénna strava

Odborníci odporúčajú používať hypoalergénnu diétu s atopickou dermatitídou len s presne stanovenou diagnózou. Etiológia ústavného ekzému u detí sa najčastejšie spája s dráždivými látkami v potravinách. Lužiny, vaječné žĺtky pre bábätká sú najnebezpečnejšími jedlami.

K poznámke. U dospelých pacientov sa väčšina patológie vyvíja na pozadí komplexných účinkov potravinových a inhalačných alergénov. Hlavnými provokátormi na vývoj alergií sú orechy a výrobky obsahujúce karotén.

Orechy sú považované za silné alergény

Menu je vybrané individuálne. Žiadny z odborníkov na výživu nebude schopný uviesť úplný zoznam potravín, ktoré sú povolené alebo zakázané. V procese formovania hlavnej výživovej ponuky atopickej dermatitídy u dospelých je potrebné brať do úvahy špecifickosť "krížovej potravinovej alergie".

Dôležité! Ak chcete upraviť jedálniček by mal pacient podstúpiť pravidelné vyšetrenia fungovanie tráviaceho systému, pretože väčšina výrobkov sú psevdoallergenami ktoré uplatňujú svoj vplyv na poškodenie sliznice tenkého čreva.

Rotačná diéta

Pomôže zistiť alergiu na určité potraviny. Rotačná diéta pre atopickú dermatitídu je obzvlášť populárna v pediatrii. Zahŕňa súčasné používanie rôznych produktov. Niektorí vedci tvrdia, že monotypická výživa niekoľkokrát zvyšuje riziko alergií. To znamená, že čím dlhšie pacient používa tie isté produkty, tým pravdepodobnejšie bude vývoj reakcie na tieto zložky.

Funkcia výživy počas tehotenstva a laktácie

Ak má budúca matka genetickú predispozíciu alergickým ochoreniam, mala by sa starať o dodržiavanie špeciálnej stravy. Vo svojej strave by mali byť prítomné výrobky z kyslého mlieka. Normalizujú metabolické procesy v črevách, posilňujú imunitu, zlepšujú trávenie. Pacienti často zaujímajú, či je možné jesť kyslou smotanou s atopickou dermatitídou. V tomto prípade odborníci na výživu dokonca odporúčajú jesť tento výrobok, ale v obmedzených množstvách. Všade, kde potrebujete poznať zmysel proporcionality.

Z mäsa uprednostňuje hovädzie alebo králičie mäso. Z rastlinných olejov je lepšie používať kukuricu, olivovú alebo repku. Kaša je varená na zeleninových výťažkoch, vo vode alebo v odstredenom mlieku.

Dostatočné množstvo čistej vody znižuje výskyt atopickej dermatitídy

Odborníci na výživu odporúčajú, aby budúce matky používali varené jedlá alebo tie, ktoré sú varené pre pár. Tým sa zlepšuje proces hydrolýzy a asimilácie potravy v čreve. Tehotné ženy by sa tiež mali vyhýbať kontaktu s chemikáliami v domácnostiach.

Aby sa zabránilo vývoju atopickej dermatitídy zo stravy vylučuje rastlinných potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo karoténu (paradajky, tekvica, mrkva, repa, papriky a tak ďalej. D.).

Pamätať. Ak dieťa, ktoré je dojčené, má voľnú stoličku, je zelenina a ovocie tepelne ošetrené. Počas laktácie je najlepšie, aby matky zabudli na používanie antiperspirantov a liehovín.

Diéta pre dojčatá

Nedávno sa lekári stále viac stretávajú s ústavným ekzémom u dojčiat. Preto je otázka, čo sa môže konzumovať s atopickou dermatitídou, obzvlášť dôležité.

U detí najčastejšie sa ložiská alergickej dermatitídy nachádzajú na záhyboch končatín a na tvári

Dermatitída u jednoročných detí sa prejavuje vo forme diatézy. Je nevyhnutné zaviesť nové produkty do stravy tohto dieťaťa s mimoriadnou opatrnosťou, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku alergií. Lekári odporúčajú pridávať do dojčenskej stravy nie viac ako jeden nový produkt týždenne. Láma by mala byť uvedená v strede alebo na konci hlavného kŕmenia. Ak sa vyskytnú vyrážky alebo iné prejavy, novo zavedený prvok je vylúčený zo stravy.

Niekedy dochádza k exacerbácii ochorenia, keď dieťa dostáva mliečne bielkoviny z kravského mlieka a potom ho nahradí analógy zo sóje

Ako doplnok k jednoročnému dieťaťu sa dieťa ponúka:

 • zeleninové pyré z kapusty, namočené zemiaky;
 • šťavy a ovocné pyré;
 • kefír, nízkotučný tvaroh;
 • ovsená vňať a pohánková kaša na ovocnom alebo zeleninovom vývare;
 • dvakrát varené mäso králika alebo hovädzieho mäsa.

Tip! Pri diagnostikovaní atopickej dermatitídy u detí sa štandardné potraviny najlepšie nahradia špecializovanými deťmi, ktoré sú určené pre určitý vek.

Pre pacienta s genetickou predispozíciou k atopickým ochoreniam je liek predpísaný iba na základe jasných, dobre podložených indikácií

Možnosti diétnych menu pre dospelých s atopickou dermatitídou

Pri zohľadnení všetkých odporúčaní odborníkov je možné zostaviť približnú výživu pre pacientov s diagnózou "difúznej neurodermatitídy Broca".

 • Raňajky. Ovesná kaša na vode, zelený čaj.
 • Obed. Zeleninová polievka, ryžová kaša s kotletkami, dusený, silný čaj.
 • Večera. Rastlinná gulášová, limetková alebo mátový čaj.
 • Raňajky. Kus čierneho sušeného chleba, zelenina s tvarohom, čaj.
 • Obed. Zeleninová polievka, pohánková kaša s pečeňou, mrkva a kapustový šalát, želé.
 • Večera. Bravčové kotlety, varená zelenina, bylinný čaj.
 • Raňajky. Rýžová kaša. Kompót.
 • Obed. Pearlová polievka, zemiaková kaša, dusené masové guľky, dusené, čaj.
 • Večera. Puding z tvarohu, čaj.
 • Raňajky. Vermicelli, varené v mlieku, čaj.
 • Obed. Diétny boršč, vinaigret, karamelky, kompót.
 • Večera. Varené zemiaky, kissel.

Predbežné umývanie vám umožní odstrániť nadbytočný zemiakový škrob

Diétna ponuka atopickej dermatitídy u dospelých môže byť celkom všestranná a užitočná. Pri jeho príprave by ste sa mali poradiť s alergikom.

Poznámka. Niekedy dochádza k reakcii na výrobky, ktoré v zásade nie sú alergény. V tomto prípade je potrebné vylúčiť krížové alergie. Napríklad, ak pacient je precitlivenosť na antibakteriálne látky, môže dôjsť k negatívnej reakcie na pozadí jesť mäso alebo iné produkty, ktoré boli doplnené podobné lieky pre zvýšenie trvanlivosti.

Dodržiavanie jasne stanovenej stravy pomôže pri liečbe difúznej neurodermatitídy Broca

Odporúčanie! Pri výbere diéty na atopickú dermatitídu u dospelých by sa mala venovať osobitná pozornosť kvalite vody. Je známe, že v potrubiach je veľa chlóru a ďalších čistiacich prísad, ktoré môžu vyvolať alergiu. Preto je pri difúznej neurodermatitíde najlepšie piť fľaškovú vodu.

záver

Pred aplikáciou tejto stravy by ste mali konzultovať skúseného odborníka na výživu. Na zlepšenie stavu pacienta odborníci odporúčajú používať probiotiká, ktoré optimalizujú mikrobiálnu kompozíciu čreva.

Aká diéta je predpísaná pre atopickú dermatitídu

Atopická dermatitída - tento konkrétny kožné ochorenie sa vyskytuje u ľudí všetkých vekových kategórií, fyzický prejav je vyjadrená vo vzhľade svrbenie, lokálne začervenanie kože, olupovanie (drsnosti horných vrstiev dermis) alebo vyrážka. Dermatitída postihuje kožu na tvári, niekedy aj na krku, má vplyv aj na skladané kĺby, zriedka postihuje kožu zadku.

Pri dermatitíde je vhodné vylúčiť mäso na chvíľu

Fázy vývoja ochorenia

Existujú dve fázy atopickej dermatitídy: vývoj a exacerbácia. Aby sa zabránilo týmto dvom fázam, ako sa vyskytujú, používajú sa metódy, ako je strava a lieky.

Druhy diétnej liečby atopickej dermatitídy

Niektorí ľudia mylne predpokladajú, že atopická dermatitída je príznakom akútnej alergie na potraviny, ale častejšie je to v inej, celú cestu. Faktom je, že atopická dermatitída ako symptóm častejšie postihuje kožu novorodencov, ktorí z zjavných dôvodov nemôžu mať alergie na potraviny. Je veľmi pravdepodobné, že tieto deti budú mať v budúcnosti potravinové alergie, ale len 10% z nich sa objaví. Z tohto dôvodu, hypoalergénne diéta v atopickej dermatitídy je priradený iba vtedy, keď iná liečba nedávajú pozitívny výsledok, alebo dokonca ukázala, alergická reakcia na konkrétny produkt, skoro po jedle, alebo 3-6 hodiny u dojčiat, čo je vzácne.

Aké produkty musia byť vylúčené

Pri hypoalergénnej diéte by sa po niekoľkých týždňoch striedavo vylúčili nasledujúce potraviny:

 • potraviny obsahujúce nasýtené tuky, ako je tučné mlieko a červené mäso;
 • sladké nápoje vrátane čaju a kávy;
 • výrobky obsahujúce lepok.

Ak odmietnutie produktu neprinesie žiadne zlepšenie, môže sa bezpečne použiť, inak - musí byť vymazané.

Avšak aj keď má osoba alergiu na potraviny, odstránenie alergénu nie vždy zmierňuje príznaky atopickej dermatitídy.

Sladká káva je pri dermatitíde zlá

Atopická dermatitída Diet u dospelých

Vedci stále nechápu, ako výživa ovplyvňuje príznaky atopickej dermatitídy, ale diéta na atopickú dermatitídu u dospelých významne pomáha zmierniť situáciu. Osoba nemusí byť alergická na niektorý z týchto produktov, ale ich vylúčenie výrazne pomáha zlepšiť situáciu. Tu je zoznam produktov, ktoré obsahujú látku, ako je histamín, v dôsledku ich spotreby u ľudí, môže dôjsť k zhoršeniu zápalového procesu:

 • medzi zeleninou: špenát a paradajky;
 • medzi plody: citrusové plody, jahody, maliny, banány, ananásy, kivi, avokádo, melón,
 • Orechy vo škrupinách (orech, mandle, lieskové orechy);
 • fermentovaný syr (parmezán);
 • mliečna čokoláda;
 • morské živočíchy, morské živočíchy (najmä ako ančovičky a sardinky);
 • konzervované potraviny;
 • salámy;
 • vaječná biela;
 • kravské mlieko a mliečne výrobky;
 • múka.

Dôsledky vylúčenia týchto výrobkov závisia od samotnej osoby, dokonca aj obmedzenie množstva môže priniesť pozitívny výsledok.

Parmezán, paradajky, múka a vajcia by mali byť vylúčené z denného menu

Rotačná diéta

Rotačná diéta pre atopickú dermatitídu je predpísaná lekármi veľmi zriedkavo, používa sa ako metóda na presnú identifikáciu alergénu. Diéta spočíva v použití len určitej skupiny produktov:

 • čerstvá zelenina;
 • kuracie a živočíšne mäso;
 • mäsová kuchyňa;
 • obilniny;
 • ovocie.

Najprv musíte použiť všetky skupiny v kruhu, to znamená, že ak ste prvýkrát mali zeleninový deň, potom nabudúce po šiestich dňoch.

Alergén by sa mal zistiť okamžite po konzumácii. Ak nie je žiadna reakcia na žiadny výrobok, hovoríme, že osoba nemá alergie.

Atopická dermatitída - aké diéty si vybrať

Obvykle liečba atopickej dermatitídy trvá asi 3 mesiace. Po celú dobu je žiaduce dodržiavať diétu.

Vzorová ponuka pre dospelých:

raňajky: kaša na vodu a zelený čaj;

 • popoludňajšie občerstvenie: pár pečených jabĺk;
 • obed: zeleninová polievka;
 • občerstvenie s banánmi;
 • večera: ryby na pár so zeleninou.

V ponuke pre deti staršie ako 1 rok bude zahrnutá táto sada produktov:

 • chudé hovädzie mäso;
 • čaj;
 • zeleninové polievky;
 • pečené jablká;
 • zemiaková kaša so zeleninou a ovocnými penami;
 • nízkotučné mlieko.

Vzorová ponuka pre dospievajúcich:

 • raňajky: pohánka a čaj bez cukru;
 • popoludňajšie občerstvenie: pár čerstvých jabĺk;
 • obed: ryby na pár so zeleninou;
 • večera: varené zemiaky a zeleninový šalát.

Približné menu pre atopickú dermatitídu u detí mladších ako 1 rok:

 • pyré a hruška / jablko / ryžová šťava;
 • jogurt s nízkym obsahom tuku;
 • zemiaková kaša a kapusta;
 • ovsené vločky alebo pohánky.

Zeleninový šalát je možné zjednotiť na obed alebo večeru

Atopická dermatitída - výživa

Výživa pre atopickú dermatitídu bude nevyhnutne striktne vyvážená. Základom ponuky budú výrobky bohaté na vitamín A

Tento vitamín má ochranné vlastnosti a tiež obnovuje kožné bunky, oči, sliznice, zubnú sklovinu, takže by mal byť zahrnutý do stravy ľudí trpiacich atopickou dermatitídou.

Výrobky obsahujúce vitamín A:

B vitamíny prispievajú k obnoveniu ochrannej vrstvy pokožky. Nájdete ho v týchto produktoch:

 • obilniny;
 • fazuľa (hrach, fazuľa);
 • karfiol;
 • jablká;
 • hrozno.

Brokolicová kapusta je užitočná pri exacerbácii

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam je vitamín E nevyhnutný pre telo, pretože pomáha bojovať proti chorobám, posilňuje imunitný systém a priaznivo ovplyvňuje pokožku. V prípade výskytu atopickej dermatitídy sa odporúčajú najmä tieto produkty:

Výživa eliminácie

Eliminačná strava pre atopickú dermatitídu je úplne vylúčiť všetky produkty v počiatočnom štádiu. Osoba potrebuje, v závislosti od svojich fyzických schopností, aby prežila 1-3 dni na vode a strúhanku. Potom postupne pridávali výrobky z rôznych skupín: mliečne výrobky, mäso, ryby, zelenina. Najprv mliečny deň, potom deň mäsa a tak ďalej. Akonáhle dôjde k exacerbácii atopickej dermatitídy, povieme, že alergén sa našiel a musí byť vylúčený. Úplne vyliečená atopická dermatitída je možná iba vtedy, ak je spôsobená jedlom.

Prvé dni eliminácie stravy by sa mali vykonať na strúhanke a vode

Menu a sada produktov s atopickou formou dermatitídy

Atopická dermatitída je veľmi dôležité jesť správne. Správna výživa je prísľub zdravého telesného a duševného zdravia, vďaka čomu je možné výrazne znížiť všetky patologické procesy. Čo môžete jesť s atopickou dermatitídou? Tu je zoznam produktov a tipov:

 1. Jedzte toľko druhov ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov a ďalšie cenné látky, ktoré chránia pred rôznymi chorobami. Zelenina - to je to, čo môžete jesť v akomkoľvek množstve.
 2. V dennej strave musí obsahovať komplexné sacharidy - ovsené vločky, ryža, pohánka.
 3. Je potrebné jesť chudé mäso a ryby. To je to, čo môžete jesť aj večer, ale nebojte sa tukovať alebo zostať hladní.
 4. Pridajte olivový olej do riadu. Pomáha udržiavať elasticitu y, poškodenej pri atopickej dermatitíde, pokožky.
 5. Obmedzte príjem soli.
 6. Pite jeden deň najmenej 1,5 litra vody.
 7. Nezabudnite mať raňajky.
 8. Vyvarujte sa sladkosti počas celého dňa. Uprednostňujte ovocné alebo zeleninové šaláty.
 9. Neprenechávajte jedlá.

záver

Atopická dermatitída je chronické ochorenie kože, ktoré môže viesť k potravinovým alergiám. Ešte nie je preukázané, ako dodržiavanie určitých pravidiel týkajúcich sa stravovania pomáha zmierniť účinky tejto choroby, ale faktom zostáva, že diétna terapia výrazne zlepšuje stav človeka.

Niekedy je dokonca schopný vyliečiť atopickú dermatitídu v strave pre dospelých. Aby sa zabezpečilo, že strava na atopickú dermatitídu je efektívna a pohodlná, je potrebné, aby sa použila tabuľka všetkých použitých produktov a reakcia na tieto látky.

Ak nie je pozorovaná špeciálna reakcia na potraviny, postačí pozorovať správnu výživu, čo pomôže podstatne zlepšiť situáciu.

Diéta u detí s atopickou dermatitídou: menu

Pri dermatitíde porozumieť akémukoľvek zápalu, ku ktorému dochádza na koži človeka. Vzhľadom na svoju povahu môžu byť tieto zápalové procesy spôsobené chemickým, biologickým alebo fyzickým poškodením. Tieto ochorenia sú alergická dermatóza. V tomto článku sa budeme zaoberať jedným z najbežnejších typov alergickej dermatitídy - atopickej dermatitídy nachádzajúcej sa v detskej časti populácie a stravy, ktoré by mali byť dodržané v tejto forme ochorenia kože.

Atopická dermatitída - čo to je?

Veľmi často rodičia nevedia, aká atopická dermatitída je, a veľmi sa bojí tohto názvu. V skutočnosti ide o alergickú reakciu tela na potravu alebo nejakú inú látku, ktorá sa prejavuje rôznymi kožnými vyrážkami v kombinácii s inými príznakmi.
Prečo sa to nazýva atopické? Atopia je znakom tela, geneticky inherentným v ňom, že produkuje zvýšené množstvo imunoglobulínu v kontakte s látkami, ktoré imunitný systém organizmu považuje za alergény. Atopická dermatitída sa často vyskytuje u dojčených detí, ale veľmi často pokračuje počas nasledujúcich rokov života. Najčastejšie sa taká alergická reakcia vyskytuje u detí, ktorých rodičia tiež trpeli alebo trpeli takou alergickou reakciou.
Zvyčajne prejavy atopickej dermatitídy sa vyskytujú na záhyboch horných alebo dolných končatín, okolo krku, na zadnej strane rúk. Dermatitída sa môže vyskytnúť aj v ušiach, na lícach a okolo obočia. Zároveň sa koža začína mokrá, vytvárajú sa charakteristické kosti, detský kód sa stáva suchým. Okrem toho charakteristický príznak tohto typu alergie je závažné svrbenie v oblasti kožných vyrážok, dieťa začína poškrabať tieto miesta.

Špecifické dôvody pre vznik tohto typu dermatitídy ešte neboli stanovené. Približne 1/10 tejto alergie spôsobuje reakcia organizmu na určité potraviny, najmä vajcia, sladkosti, jahody, citrusové plody a niektoré ďalšie potraviny.

Odporúčania na analýzu alergénov

Pri alergických prejavoch je potrebné darovať krv na analýzu alergénov. Výsledky by mali ukázať, či existuje imunitná odozva v tele na určitý produkt (látka) na bunkovej úrovni. Experti alergikov a imunológov súhlasia s tým, že pri alergii akéhokoľvek druhu by sa nemali jednoducho liečiť jeho prejavy, ale tiež odstrániť provokujúci faktor, ktorý spôsobuje alergickú reakciu. Na tento účel sa vykoná analýza, vzorky krvi na alergické prejavy.
Analýza je uvedená v nasledujúcich kategóriách pacientov:

 • dieťa má príznaky ako dýchavičnosť, pretrvávajúci kašeľ, úzkosť, občas dýchanie sprevádzané pravidelným sipotom;
 • dieťa má upchatý nos, je zaznamenaná sezónna alebo celoročná rinitída, opuch a svrbenie očí, viečka, nosné dutiny;
 • na tele sa objavuje vyrážka, edémy končatín, tvár;
 • v dejinách dieťaťa sú také ochorenia ako alergická dermatitída, bronchiálna astma;
 • existuje nedostatočná reakcia organizmu na uhryznutie hmyzom, kontakt s domácimi chemikáliami, užívanie liekov a konzumáciu určitých potravín.

Neodporúča sa vykonať laboratórne vyšetrenie, ak:

 • dieťa má infekčné alebo vírusové ochorenia;
 • alergické ochorenie je v akútnom štádiu;
 • s exacerbáciou chronických ochorení, ak existujú;
 • užívanie akýchkoľvek liekov;
 • Vek detí trvá až 3 roky (v tomto prípade sa vyžaduje individuálna konzultácia s lekárom, ktorá rozhodne o vykonaní laboratórneho testu krvi dieťaťa).

Všeobecné zásady stravovania atopickej dermatitídy

Keď má dieťa prvé príznaky diatézy (alebo alergickej reakcie) na koži, rodičia by mali okamžite dieťa nahrať na stretnutie s odborníkom na imunológ alebo alergik. Príčiny alergickej dermatitídy môžu byť niekoľko, boli uvedené vyššie. Najčastejšie z nich je potravinová atopická dermatitída.
Pretože hlavnou príčinou tejto formy diatézy sú potravinárske výrobky, preto spolu s lekárskou liečbou má veľká úloha pri liečbe takejto dermatitídy diétu. Hlavným princípom diéty pre atopickú dermatitídu je potreba odstrániť z menu dieťaťa potraviny, ktoré môžu spôsobiť diatézu. Takéto produkty zahŕňajú:

 • akékoľvek mliečne výrobky;
 • vajcia kurčiat, kačice, husi;
 • Čerstvá zelenina, bobuľové plody a ovocie, ktoré majú červenú (alebo oranžovú) farbu;
 • bravčové, jahňacie, olejovité ryby;
 • všetky údené produkty, akýkoľvek raznozol, potraviny a jedlá, ktoré boli vyprážané;
 • všetky koreniny, koreniny a omáčky;
 • všetky sladké, čokoládové výrobky, včely med, akékoľvek druhy orechov;
 • kedykoľvek je to možné akékoľvek pripravené jedlá pre takýchto pacientov, odporúča sa menej soli alebo pridať cukor.

Pri zavádzaní rôznych potravín do stravy (vrátane nových pre dieťa) by ste mali sledovať, či sa vyskytnú akékoľvek prejavy alergickej dermatitídy. Niekedy môže vyššie uvedený zoznam tiež narastať. Na zníženie vplyvu škrobu zo zemiakov sa zvyčajne namočí v studenej vode počas 120 až 180 minút pred varením.

Nezabudnite, že pri varení (varenie alebo v pare) sa alergénnosť produktov znižuje, vrátane tých, ktoré majú červenú zeleninu.

Čo môžete jesť mami dojčiac

Keď je dieťa dojčené, všetky potraviny, ktoré matka používa na kŕmenie jej mliekom, vstupujú do tela dieťaťa. S materským mliekom dostáva dieťa množstvo imunoglobulínov, ktoré mu pomáhajú odolávať infekciám. Dojčiaca matka by však mala pozorne sledovať stravu tak, aby nezahŕňala potraviny, ktoré môžu spôsobiť atopickú dermatitídu u dieťaťa, alebo obnoviť jej prejavy, ak už bola dosiahnutá remisia.
Súbor zakázaných produktov je individuálny v každom prípade. Ošetrovacia matka by však mala pamätať na to, že použitie viacerých výrobkov by malo byť okamžite ukončené. Patria medzi ne mastné, korenené jedlá, tie výrobky, v ktorých sú konzervačné látky alebo farbivá, citrusové plody, čokoláda, med. Výživa ošetrujúcej ženy zvyčajne zahŕňa zeleninu, ovocie a bobule, ktoré majú bielu alebo zelenú farbu. Ozdoba je najlepšie varená s obilninami ako pohánka alebo hnedá ryža.
V ponuke ošetrovateľskej matky sú zahrnuté nízkotučné mäso, biele ryby. Akékoľvek výrobky z kyslého mlieka, ktoré používa matka, by nemali obsahovať žiadne konzervačné látky. Seafood tiež nestojí za použitie.

Čo môže a nemôže byť konzumované s atopickou dermatitídou

Zoznam produktov, ktoré sa môžu konzumovať s atopickou dermatitídou, zahŕňa mäso, ryby, kyslé mliečne výrobky, kaše. Ale z údených potravín, vyprážané potraviny, konzervačné látky a farbivá by sa mali zlikvidovať. Pre uľahčenie vnímania informácií sme znížili povolené a zakázané produkty do tabuľky.

Plechy odporúčané na diatézu

Pre deti, ktoré trpia atopickou dermatitídou, je potrebné pripraviť špeciálne jedlá. To nielen zastaví progresiu choroby, ale aj zabráni jej v budúcnosti. Pre pohodlné rozdelenie riadu do kategórií návratu.

Pre dojčatá

Ak je dieťa na prirodzenom kŕmení a súčasne aktívne rastie a zvyšuje hmotnosť, potom sa žiadne dodatočné jedlo do 6 mesiacov neuvádza. Najmä ak sú takéto deti diagnostikované s "alergickou dermatitídou". Po pol roku deťom s diatézou sa návnad zavádza iba pod dohľadom miestneho lekára. Existuje niekoľko požiadaviek na výživu takýchto detí, ktoré je potrebné dodržať:

 • Nové produkty sa do stravy zavádzajú iba vtedy, keď nie sú zjavné príznaky choroby;
 • neprinášajú súčasne niekoľko nových produktov;
 • mama by mala mať špeciálny denník, ktorý uvádza typ nového jedla, reakciu na neho v dieťati. Ak sa vyskytne vyrážka, nové jedlo z výživy sa okamžite odstráni;
 • potraviny na sójovom mlieku sú menej alergénmi, preto je lepšie ich používať na kŕmenie dojčiat s atopickou dermatitídou.

Kŕmenie pre deti do jedného roka s diatézou:

 • všetky pyré a šťavy zo zelených odrôd zeleniny a ovocia (cuketu, kapusta, jablká, hrušky, čierne ríbezle);
 • fermentované mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku (alebo bez tuku);
 • Varené niekoľkokrát a vynechal mäsovou mlynček králičie mäso alebo hovädzie mäso;
 • kompót zo sušeného ovocia alebo ľahko vareného čaju.

Pre deti do 3 rokov

Vo výžive detí tejto vekovej kategórie je potrebné zaviesť kaše z týchto obilnín: pohánka, ovsená vňať, perla, proso, kukurica. Chlieb - iba raž, sušenie alebo neupravené sušienky. Akékoľvek výrobky z kyslého mlieka a syry sýra by mali byť zahrnuté do ich menu. Mäsové jedlá by mali byť pripravené z nízkotučných odrôd mäsa a hydiny. Zo zeleniny môžete zaradiť do strava namočené zemiaky, akékoľvek odrody kapusty, cukety a squash, tekvica, okrúhlice a fazuľa podkov. Ovoce a bobule by sa mali podávať len zelene alebo biele.

Pre dieťa staršieho predškolského veku

Menu pre dieťa staršie ako tri roky sa prakticky neodlišuje od ponuky pre malé deti. Existujú obmedzenia na používanie alergénnych produktov. Okrem toho musíte zabezpečiť, aby výživa dieťaťa bola zlomková: nie tri jedlá denne, ale päť jedál denne. Na raňajky a večeru je dieťa varené rôzne obilniny v mlieku alebo vode, krupica je vopred ponorená do vody 60 minút. V popoludňajších hodinách môžete pripraviť zeleninové polievky alebo pyré polievky s nízkotučným odrodami mäsa a hydiny. Ako občerstvenie môžete do stravy zaviesť šaláty zo zelených zelených, kyslých mliečnych výrobkov, zeleného a bieleho ovocia.

Pre dieťa v školskom veku

V ponuke školy, vstúpiť produktov, na ktoré nemá alergickú kožnú reakciu, pripraviť rôzne pokrmy z chudé mäso, hydina a ryby, dusené alebo varené vo vývare. Môžete sa pokúsiť postupne zaviesť do stravy tie potraviny, pre ktoré malo dieťa alergickú reakciu v detstve. Ak neexistujú žiadne dôkazy atopie, potom sa podobné výrobky môžu do stravy zavádzať 2-3x týždenne.

Kozie mlieko s atopickou dermatitídou u dieťaťa

Každý výrobok na báze kozieho mlieka môže spôsobiť alergickú reakciu u detí v každom veku náchylných na atopickú dermatitídu. Preto je potrebné dať opatrne aj mliečne výrobky vyrobené z kozieho mlieka. Akékoľvek vyrážky na koži detí po tom, čo užijete takéto jedlo, môže byť znakom diatézy.

Kozie mlieko a výrobky z kyslého mlieka, ktoré sú na ňom založené, sú lepšie absorbované tráviacim systémom detí mladších ako 3 roky ako podobné výrobky vyrobené z kravského mlieka. Preto rodičia veľmi často zavádzajú do stravy svojich detí len produkty z kozieho mlieka.

Namiesto uzatvárania

Ak má vaše dieťa atopickú dermatitídu, nie je to dôvod, prečo by ste ho nemali odradiť. Správne zvolená strava nielenže pomôže zbaviť sa alergických reakcií, ale aj naučiť dieťa v prvých rokoch zásad správnej výživy. Možno v budúcnosti to bude mať pozitívny vplyv na zvyky výživy, zabrániť prírastku hmotnosti. V každom prípade je potrebné pozrieť sa na akýkoľvek problém s pozitívnym postojom. Pamätajte, že atopická dermatitída nie je ochorenie, ktoré sa považuje za choré, len to, že vaše dieťa je zvláštne a vyžaduje špeciálny prístup.

Diéta u detí s atopickou dermatitídou: menu

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Liečba atopickej dermatitídy u detí je dlhá a zložitá úloha. Choroba má alergickú povahu, takže základom terapie je terapeutická strava. Ak je dieťa na dojčenie, je potrebné dodržiavať potravinové obmedzenia pre mamičku, pretože v prvých 2-3 rokoch sú produkty hlavnými alergénmi, ktoré vyvolávajú zvýšenú produkciu histamínu.

Diéta u detí s atopickou dermatitídou: menu

Funkcie dieťaťa

Ak matka počas tehotenstva nedodržala hypoalergickú stravu, riziko vzniku atopickej dermatitídy u novorodenca je asi 25-30%. Pravdepodobnosť sa zvyšuje, ak jeden z krvných príbuzných dieťaťa má predispozíciu k tejto chorobe. Aby sa zabránilo výskytu atopickej dermatitídy, žena by mala čo najviac obmedziť konzumáciu nasledujúcich potravín:

 • ovocia a zeleniny pestovaných v zahraničí;
 • konzervované potraviny a marinády s prídavkom octu;
 • tučné omáčky (majonéza, krémová, kyslá smotana);
 • omáčky priemyselnej výroby;
 • občerstvenie (lupienky, lupienky);
 • sýtené limonády a balené šťavy.

Výrobky, ktoré spôsobujú alergie

Výrobky so zvýšeným alergénnym účinkom sú kurčatá a vajcia, takže stojí za to obmedziť ich používanie 1-2 krát týždenne. Opatrne musíte vstúpiť do menu pomaranče, mandarínky a ďalšie citrusové plody, ako aj jahody a čokoláda. Nie je samozrejme potrebné ich úplne odmietnuť, ale je potrebné pozorovať umiernenosť v jedle.

Ak napriek všetkým snahám matky sa dieťa narodilo s touto diagnózou, zúfalstvo by nemalo byť. U väčšiny detí všetky prejavy atopickej dermatitídy prechádzajú alebo trvajú až do veku troch rokov pri dodržaní hypoalergénnej výživy a odporúčania ošetrujúceho lekára.

Hlavné potravinové alergény

Materské mlieko alebo zmes?

Až do nedávnej doby to bolo veril, že deti s atopickým ekzémom je lepšie vstúpiť do jedálnička umelej mliečnej výživy, pretože živiny, ktoré vstupujú do materského mlieka z potravín, ktoré jedia ženu, ktoré sú schopné zvýšiť symptómy patológie. Teraz sa preukázalo, že ak žena nekonzumuje potraviny so zvýšeným alergénnym účinkom, mala by sa uprednostňovať dojčenie. Obsahuje všetky potrebné vitamíny a minerály pre úplný vývoj omrviniek, ako aj protilátky, ktoré znižujú riziko alergických reakcií.

Ak sa dieťa premiestni na umelé kŕmenie z medicínskych dôvodov, je potrebné vybrať prispôsobenú zmes s nízkymi alergénmi spolu s pediatrom.

Materské mlieko obsahuje všetky potrebné vitamíny a minerály pre plný rozvoj dieťaťa

Odporúčania pre návnadu

Kŕmenie detí náchylných na atopickú dermatitídu sa má podávať najskôr 6 mesiacov. V tomto veku je tráviaci trakt dieťaťa už dostatočne zrelý, tráviace enzýmy sa vyrábajú v dostatočnom množstve, takže je značne znížená pravdepodobnosť neznášanlivosti na akékoľvek produkty.

Zavedenie nových produktov do stravy by malo byť postupné, začína sa malou lyžičkou. Niektoré mamičky porušujú toto odporúčanie, keď vidia, že drobky s chuťou jedávajú ponúkané pyré alebo kaša, a hneď podávajú pol šálky alebo polovice taniere. V žiadnom prípade by sa to nemalo robiť.

Dôležité! Po zavedení akéhokoľvek nového výrobku do stravy alergického dieťaťa by ste mali počkať 2-3 dni na sledovanie možných reakcií a až potom môžete zvýšiť množstvo misky (musíte postupovať postupne). Zavedenie jediného produktu by malo trvať najmenej 7-10 dní.

Zoznam výrobkov, ktoré sú alergény v miernom stupni

Omrvinky začne zoznámenie s novými chute potrebujú hypoalergénne ovocie a zelenina: cuketa, jablká, hrušky, zemiaky, karfiol. Posledná v strave dieťaťa je zavedená mrkva, tekvica, slivky, banány, rovnako ako ďalšie zeleniny a ovocia, ktoré majú červenú alebo žltú farbu.

Výživa detí s atopickou dermatitídou: 3 pravidlá

Deti, ktoré už prešli na dospelý stôl, rovnako ako deti staršie ako tri roky, by mali byť kŕmené v súlade s odporúčaniami odborníkov. Lekári rozlišujú tri základné pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať v každom veku, takže neexistujú zásadné rozdiely vo výžive jednoročného dieťaťa a dospievajúcich.

Pravidlo 1: bez cukru!

Odstráňte všetky sladké z dieťaťa strava - možno najťažšie úlohu pre matku. Deti veľmi rýchlo zvyknú na sladkú chuť a uprednostňujú ju, čo nie je prekvapujúce. S cieľom uľahčiť proces odvykania od sladkého, je lepšie, aby dieťa nebolo dovezené do výrobkov obsahujúcich cukor. Ako dezert môžete dieťaťu ponúknuť trochu sušené ovocie (1-2 kusy), nesladené pudingy. Nahradenie cukru medom pri atopickej dermatitíde nie je potrebné, pretože med a produkty včelárstva sú jedným z hlavných potravinových alergénov. Niekedy je povolené zahrnúť do stravy malé množstvo sladkostí na fruktózu, ale nemali by sa zneužívať.

Atopická dermatitída, je potrebné vylúčiť všetky sladké

Pravidlo 2: Vedenie denníka

Udržiavanie denníka potravín pomôže matke určiť, ktorý výrobok vyvolal alergickú reakciu. V malom notebooku alebo notebooku musíte zaznamenať všetko, čo dieťa jedlo a pilo denne. Po niekoľkých dňoch sa obraz stáva zreteľnejším a detekcia alergénu bude oveľa jednoduchšie.

Pravidlo 3: rozumný prístup k zostavovaniu menu

Veľmi často sa rodičia, keď počujú, že ich dieťa má atopickú dermatitídu, idú do extrému a zavádzajú prísne obmedzenia potravín, čím zbavujú rastúce množstvo potrebných živín a živín. Dodržiavanie diéty s atopickými prejavmi je nevyhnutné, ale musí to byť rozumné. Obmedzenie výrobkov, ako je mäso, mlieko a výrobky z kyslého mlieka, ovocie a zelenina, je v detstve neprijateľné.

Dôležité! Vytvorte menu pre dieťa, ktoré má atopickú dermatitídu alebo je závislý od choroby, je to potrebné v spojení s ošetrujúcim lekárom. Špecialista bude skúmať históriu ochorenia a pomôže určiť, akú rovnováhu medzi vitamínmi, mastnými kyselinami, minerálmi a ďalšími prvkami je potrebná pre konkrétne dieťa.

Výrobky, ktoré najčastejšie spôsobujú alergie

Čo môžete jesť?

Základom stravovania dieťaťa trpiaceho potravinovými alergiami by mali byť mäsové bujóny s nízkym obsahom tuku, zelenina a obilniny. Z hovädzieho mäsa treba uprednostňovať mäso - obsahuje menej tuku v porovnaní s bravčovým mäsom. Ak môžete získať hovädzie dobytka dobrej kvality, dajte ho dieťaťu, ale v obmedzených množstvách. Použitie bravčového mäsa je povolené najviac raz za týždeň varené alebo dusené.

Tip! Deti s alergiami by mali dostať mäso zo súkromných fariem. Vo veľkých mestách sa nachádzajú obchody s poľnohospodárskymi výrobkami, kde si môžete zakúpiť vařené mäso, mäso a iné druhy mäsa. Pred zakúpením je potrebné skontrolovať všetky dokumenty a dôkazy potvrdzujúce kvalitu výrobkov.

Zo zeleniny je najlepšie použiť cuketa, farbu a ružičkový kel, mrkvu a tekvicu. Tá, napriek oranžovej farbe, sa týkajú výrobkov so zníženými alergénnymi vlastnosťami, takže sa dajú použiť na prípravu liečivých a preventívnych potravín.

Veľmi užitočná pre deti s dermatitídou je obilniny bez lepok. Z nich môžete variť kašu alebo ich pridávať do mäsových a zeleninových vývarov.

Bezlepkové výrobky

Aké potraviny môžem jesť s atopickou dermatitídou?

Dôležité! Všetky mliečne výrobky určené na výživu detí s dermatitídou by mali byť jeden deň. Mlieko a kefír, ktorých výrobný dátum prešlo viac ako 48 hodín, nie sú vhodné na terapeutickú výživu.

Čo nie je povolené?

Zo stravy dieťaťa je potrebné vylúčiť všetky potraviny, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku alergickej reakcie. Kuracie mäso môže byť dieťaťu podávané iba vtedy, ak sa kuračky pestovali na dcérskej farme bez použitia antibiotík a rastových hormónov a neboli ošetrované liečivami a zlúčeninami chlóru. Kuracie mäso, ktoré sa predáva v obchodoch, musíte úplne odstrániť z ponuky.

Zo stravy je potrebné vylúčiť kura z obchodu

To isté platí pre vajíčka. Príležitostne (raz za 10-14 dní) môžete dieťaťu prepustiť vajcia a pozorne sledovať reakciu dieťaťa.

všetko cukrovinky, ktoré sa predávajú v obchodoch, sú tiež zakázané. V podstate je to kvôli použitiu lacného margarínu, ktorý nie je vhodný ani na kŕmenie detí. Ak existuje túžba hýčkať dieťaťu s niečím lahodným, môžete pečať domáce koláč alebo koláč na fruktózu a prírodné maslo. Ako výplň môžete použiť zelené jablká. Takéto ošetrenie nepoškodí zdravie a môže diverzifikovať stravu chorého dieťaťa.

Neponúkajte dieťa a orechy, ako aj sušené ovocie a med. Tieto výrobky patria do skupiny zvýšenej alergénnosti a najčastejšie spôsobujú exacerbácie u detí s atopickou dermatitídou.

Orechy, sušené ovocie a med patria do skupiny zvýšenej alergénnosti

Z diéty dieťaťa, vypúšťa nasledujúce produkty:

 • čokoládové a kakaové výrobky;
 • nápoje s kofeínom;
 • tučné omáčky (majonéza);
 • korenie a koreniny (rasce, škorica, vanilka, korenie);
 • krém;
 • všetky druhy húb;
 • všetky druhy občerstvenia;
 • žuvačky a sódy.

Dôležité! Všetky druhy rýb sú obzvlášť toxickými výrobkami z dôvodu vysokej pravdepodobnosti akumulácie solí kovov (predovšetkým ortuti) pod žiabrovkami a plutvami. Z tohto dôvodu by sa deťom nemali podávať potraviny s potravinovými alergiami. Toto platí pre konzervy rýb, ako aj kaviár.

Video - Dermatitída u dieťaťa

Vzorová ponuka na deň pre dieťa

Ak dieťa už jesť návnadu, je dôležité urobiť správne menu a kombinovať výrobky tak, aby nespôsobovali podráždenie a negatívne reakcie. Nižšie je približná denná strava pre dieťa s atopickou dermatitídou vo veku od 6 mesiacov do 12 mesiacov.