Hlavná

Bradavice

Atopická dermatitída - jej prejavy a zásady liečby

Výraz "atopia" označuje geneticky podmienenú predispozíciu k množstvu alergických ochorení a ich kombinácii, ktoré vznikajú v reakcii na kontakt s určitými alergénmi vonkajšieho prostredia. Medzi takéto ochorenia patrí chronická atopická dermatitída, tiež nazývaná atopický ekzém / dermatitída a atopický ekzém.

Atopická dermatitída - kožné chronické atopickej zápalové ochorenie, ktoré sa vyvíja predovšetkým v ranom detstve a tečúca exacerbácií v reakcii na nízkych dávkach špecifických a nešpecifických dráždivých a alergénov, vyznačujúci sa tým, vekové lokalizáciu a charakteru lézií sprevádzaných svrbením kože a vedie chorého na emocionálne a fyzická disadaptácia.

Príčiny atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa vyvíja u 80% detí, ktoré trpia touto chorobou matka a otec; ak iba jeden rodič - v 56%; v prítomnosti ochorenia u jedného z rodičov, zatiaľ čo druhý má patológiu respiračných orgánov alergickej etiológie - takmer 60%.

Niektorí autori majú tendenciu k tomu, že alergická predispozícia je dôsledkom komplexu rôznych genetických porúch. Napríklad je dôkaz dôležitosti vrodenej nedostatočnosti enzymatického systému tráviaceho traktu, čo vedie k neúplnému rozdeleniu prichádzajúcich produktov. Porucha motility čreva a žlčníka, rozvoj dysbiózy, poškriabania a mechanického poškodenia epidermy prispievajú k tvorbe autoantigénov a autosenzibilizácie.

Výsledkom toho všetkého je:

 • asimilácia potravinových zložiek, ktoré nie sú pôvodné pre telo;
 • tvorba toxických látok a antigénov;
 • narušenie endokrinného a imunitného systému, receptorov centrálneho a periférneho nervového systému;
 • Vývoj protilátok s vlastnou bunky proces vývoja autoaggression a poškodenie telesných tkanív, tj vytvorené imunoglobulíny, ktoré hrajú významnú úlohu v rozvoji atopických alergické reakcie okamžitého alebo oneskoreného typu.

S vekom sa dôležitosť potravinových alergénov čoraz viac minimalizuje. Porážka kože, ktorá sa stáva nezávislým chronickým procesom, postupne získava relatívnu nezávislosť od potravinových antigénov, mechanizmy reakcie sa menia a zhoršenie atopickej dermatitídy vzniká už pod vplyvom:

 • domáce alergény - domáci prach, vône, sanitárne výrobky pre domácnosť;
 • chemické alergény - mydlá, parfumy, kozmetika;
 • kožné dráždivé látky - hrubé vlnené alebo syntetické tkaniny;
 • vírusových, hubových a bakteriálnych alergénov atď.

Druhá teória je založená na predpoklade, že tieto základné charakteristiky štruktúry kože ako nedostatočné obsah v ňom štrukturálne filagrinu proteínu interakciu s keratínu a inými proteínmi, ako aj zníženie syntézy lipidov. Z tohto dôvodu narušená tvorbou epidermálnej bariéry, čo vedie k jednoduchému prenikaniu alergénov a infekčných agens cez epidermálnej vrstvy. Okrem toho, genetické náchylnosti, a predpokladá sa, nadmerné imunoglobulín fúzneho zodpovedné za alergické reakcie včasného typu.

Atopická dermatitída u dospelých môže byť pokračovaním ochorenia z detstva, oneskorená manifestácia je latentná (latentná, bez klinických symptómov) prebiehajúceho ochorenia alebo oneskorená implementácia geneticky určenej patológie (takmer u 50% dospelých pacientov).

Relapsy choroby sa vyskytujú v dôsledku interakcie genetických a provokačných faktorov. Posledne uvedené zahŕňajú:

 • nepriaznivá ekológia a nadmerná suchosť ovzdušia;
 • endokrinných, metabolických a imunitných porúch;
 • akútne infekčné ochorenia a ohniská chronickej infekcie v tele;
 • komplikácie tehotenstva a najbližšieho popôrodného obdobia, fajčenie počas tehotenstva;
 • dlhotrvajúci a opakujúci sa psychický stres a stresové stavy, premenlivá povaha pracovnej aktivity, predĺžené poruchy spánku atď.

U mnohých pacientov k vyjadrenej exacerbácii je výsledkom samošetrenie alergickej dermatitídy ľudovými prostriedkami, z ktorých väčšina je pripravená na základe liečivých rastlín. Je to preto, lebo sa zvyčajne používajú bez zohľadnenia štádia a rozsahu procesu, veku pacienta a alergickej predispozície.

Aktívne zložky týchto prostriedkov, ktoré majú antipruritika a protizápalové účinky, ktoré nie sú odstránené z sprievodných prvkov, mnoho z nich má alergénne vlastnosti alebo individuálne neznášanlivosť, a podsushivayuschee obsahujú triesloviny (namiesto požadovaných zmáčanie).

Samostatne pripravené prípravky navyše často obsahujú prírodné nerafinované rastlinné oleje a / alebo živočíšne tuky, ktoré pokrývajú póry kože, čo vedie k zápalovej reakcii, infekcii a hnisavosti atď.

Preto sú hlavné teórie o genetickej príčine a imunitnom mechanizme vývoja atopickej dermatitídy. Predpoklad prítomnosti ďalších mechanizmov na realizáciu tejto choroby je už dlho predmetom diskusie.

Klinický priebeh

Všeobecne uznávaná klasifikácia atopickej dermatitídy a objektívnych laboratórnych a inštrumentálnych metód diagnostiky ochorenia neexistuje. Diagnóza je založená predovšetkým na klinických prejavoch - typických morfologických zmenách v koži a ich lokalizácii.

V závislosti od veku sa rozlišujú tieto štádiá choroby:

 • Dojčatá, ktoré sa vyvíjajú vo veku od 1,5 mesiaca do 2 rokov; medzi všetkými osobami s atopickou dermatitídou je táto fáza 75%;
 • deti (vo veku 2 - 10 rokov) - do 20%;
 • dospelý (po 18 rokoch) - približne 5%; nástup choroby je možný až do 55 rokov, najmä u mužov, ale zvyčajne je to exacerbácia choroby, ktorá sa začala v detstve alebo detstve.

V súlade s klinickým priebehom a morfologickými prejavmi sú:

 1. Počiatočná fáza, ktorá sa rozvíja v detstve. Vyjadruje sa takými skorými známkami, ako je obmedzené sčervenanie a opuch kože tváre a gluteálnych oblastí, ktoré sprevádzajú mierne odlupovanie a tvorba žltých kôr. Polovica detí s atopickou dermatitídou na hlave, v oblasti veľkého fontanelu, tvorí mastné malé škvrny lupín, ako v prípade seborrhy.
 2. Štádium exacerbácie pozostávajúceho z dvoch fáz - výrazných a miernych klinických prejavov. Je charakterizovaný silným svrbením, prítomnosťou erytému (sčervenania), malými vezikulmi so sérovým obsahom (vezikuly), eróziou, kôrkami, peelingom, poškriabaním.
 3. Stupeň neúplnej alebo úplnej remisie, pri ktorej príznaky ochorenia zmiznú, čiastočne alebo úplne.
 4. Štádium klinickej (!) Zotavenia je neprítomnosť symptómov choroby po dobu 3-7 rokov (v závislosti od závažnosti jej priebehu).

Súčasná podmienená klasifikácia zahŕňa aj zhodnotenie prevalencie a závažnosti ochorenia. Prevalencia dermatitídy je určená plochou lézie:

 • až do 10% - obmedzená dermatitída;
 • od 10 do 50% - bežná dermatitída;
 • viac ako 50% - difúzna dermatitída.

Stupne závažnosti atopickej dermatitídy:

 1. Ľahké kožné lézie sú lokálnej povahy, relapsy sa vyskytujú nie viac ako 2 krát za 1 rok, trvanie remisie je 8-10 mesiacov.
 2. Priemerná - dermatitída je častá, exacerbovaná až 3-4 krát v priebehu 1 roka, remisie trvajú 2-3 mesiace. Charakter prúdu je skôr tvrdohlavý a ťažko sa upravuje pomocou liečivých prípravkov.
 3. Ťažký priebeh - porážka kože je bežná alebo difúzna, čo často vedie k vážnemu všeobecnému stavu. Liečba atopickej dermatitídy v takýchto prípadoch vyžaduje použitie intenzívnej liečby. Počet exacerbácií v priebehu 1 roka až 5 alebo viac s remisemi 1-1,5 mesiaca alebo bez nich.

Povaha atopickej dermatitídy u tehotných žien sa nedá predvídať. Niekedy sa na pozadí mierneho poklesu imunity prejavilo zlepšenie (24-25%) alebo žiadne zmeny (24%). Zároveň 60% tehotných žien prežíva zhoršenie, väčšina z nich predstavuje až 20 týždňov. Zhoršenie sa prejavuje fyziologickými alebo patologickými metabolickými a endokrinnými zmenami a je sprevádzané zmenami v koži, vlasoch, nechtoch.

Takisto sa očakáva, že zvýšené hladiny progesterónu a ďalších hormónov v priebehu tehotenstva vedie k zvýšenej citlivosti kože a svrbenie. Nemenej dôležité sú zvýšené priepustnosti ciev, zvýšenú priepustnosť bariéry lipid kožné vo chrbte rúk a predlaktia flexor povrchu psycho-emočný labilitou, tehotenstvo gestózou chybnú funkciu tráviaceho ústrojenstva, čo vedie k spomaleniu vylučovanie toxínov organizmu.

Symptómy atopickej dermatitídy

Je akceptované rozlišovať medzi hlavnými (veľkými) a malými (menej závažnými) príznakmi. Na diagnostiku atopickej dermatitídy je potrebná súčasná prítomnosť akýchkoľvek troch hlavných a troch pomocných znakov.

Medzi hlavné príznaky patrí:

 1. Prítomnosť svrbenia kože, ktorá je prítomná aj pri minimálnych prejavoch kože.
 2. Charakteristickým morfologickým obrazom prvkov a ich umiestnením na tele je suchosť kože, lokalizácia (často) v symetrických zónach na ramenách a nohách v oblasti ohybového povrchu kĺbov. V léziách sú nepravidelné a papulózne vyrážky, pokryté váhy. Sú tiež umiestnené na ohybných povrchoch kĺbov, na tvári, krku, lopatkách, ramene a tiež na nohách a rukách - na vonkajšom povrchu a v oblasti vonkajšieho povrchu prstov.
 3. Prítomnosť iných ochorení alergickej povahy u pacienta alebo jeho príbuzných, napríklad atopická bronchiálna astma (30-40%).
 4. Chronický charakter priebehu ochorenia (s relapsmi alebo bez nich).

Podporné kritériá (najčastejšie):

 • začiatok ochorenia v ranom veku (do 2 rokov);
 • hubové a časté hnisavé a herpetické kožné lézie;
 • pozitívne reakcie na testovanie s alergénmi, zvýšené krvné hladiny všeobecných a špecifických protilátok;
 • liečebná a / alebo potravinová alergia, bezprostredne alebo oneskorene (až do 2 dní);
 • Quinckeho edém, často opakujúca sa rinitída a / alebo konjunktivitída (80%).
 • zosilnený vzhľad kože na dlaniach a nohách;
 • belavé škvrny na pleci a ramenný pás;
 • nadmerná suchosť kože (xeróza) a jej lúpanie;
 • svrbenie kože so zvýšeným poteniačom;
 • nedostatočná odozva kožných ciev na mechanické podráždenie (biely dermografizmus);
 • tmavé periorbitálne kruhy;
 • ekzematózna kožná zmena okolo bradaviek;
 • slabá tolerancia vlnených výrobkov, odmasťovanie a iné chemické látky a iné menej významné príznaky.

Charakteristické pre dospelých sú časté recidívy atopickej dermatitídy pod vplyvom mnohých vonkajších faktorov, strednej závažnosti a závažného prietoku. Choroba môže postupne prechádzať do štádia viac alebo menej dlhodobej remisie, ale takmer vždy koža je náchylná na svrbenie, nadmerné odlupovanie a zápal.

Atopická dermatitída na tvári dospelých je lokalizovaná v periorbitálnej zóne, na perách, v krídlach nosa, obočiach (so stratou vlasov). Okrem toho je obľúbená lokalizácia ochorenia v prirodzených záhyboch kože na krku, na zadnej časti rúk, nôh, prstov a prstov a ohybových plôch v oblasti spoja.

Hlavné diagnostické kritériá pre kožné prejavy ochorenia u dospelých:

 1. Výrazné svrbenie v lokalizačných zónach.
 2. Zahustenie kože.
 3. Suchosť, peeling a moknutie.
 4. Posilnite vzor.
 5. Papulárne erupcie, prípadne transformované do plakov.
 6. Exfólia výrazne obmedzených oblastí pokožky (u starších pacientov).

Na rozdiel od detí, exacerbácie sa zvyčajne vyskytujú po nervových a emočných preťaženiach a stresových situáciách, pri exacerbácii iných chronických ochorení, pri užívaní akýchkoľvek liekov.

Kožné lézie sú často komplikuje lymfadenitída najmä tanínových, krčnej a axilárny, hnisavú folikulitída a varí, kožných lézií herpes vírusu a papilloma vírusy, hubové infekcie. Často vyvinú bielenie, zmäkčovanie a uvoľnenie pier s vytvorením priečnych trhlín (cheilitída), zápal spojiviek, paradentózy a stomatitídy, bledosť kože viečok, nosa a úst (z dôvodu porušenia kontrakčnej schopnosti kapilár), depresia.

Keď sa vek zvyšuje, ohniská sa v miestnej prírode stávajú lokálnymi, koža sa stáva hrubá a hrubá, viac šupinatá.

Ako liečiť atopickú dermatitídu

Cieľmi terapeutického zásahu sú:

 • maximálny pokles stupňa symptomatológie;
 • zabezpečenie dlhodobej kontroly priebehu ochorenia prevenciou relapsov alebo znížením ich závažnosti;
 • zmena prirodzeného priebehu patologického procesu.

U dospelých pacientov s atopickou dermatitídou, na rozdiel od detí, sa vždy vykonáva len komplexnú liečbu založenú na chov, alebo znížiť dopady expozície vyvolať faktory, ako aj na prevenciu a potlačenie alergických reakcií spôsobených nimi a zápalových procesov v koži. Zahŕňa:

 1. Opatrenia na elimináciu, tj zabránenie vstupu do tela a odstránenie z neho faktorov alergénnej alebo nealergénnej povahy, ktoré zvyšujú zápal alebo spôsobujú exacerbáciu ochorenia. Obzvlášť väčšina pacientov má brať opatrne vitamíny, najmä skupinu "C" a "B", ktorá v mnohých prípadoch spôsobuje alergické reakcie. Je potrebné vykonať predbežné rôzne diagnostické testy a ďalšie štúdie na identifikáciu alergénov.
 2. Správna lekárska a kozmetická starostlivosť zameraná na zvýšenie bariérovej funkcie pokožky.
 3. Použitie externej protizápalovej terapie, ktorá zahŕňa úľavu zo svrbenia, liečbu sekundárnej infekcie a obnovenie poškodenej epiteliálnej vrstvy.
 4. Liečba sprievodných ochorení - ohniská chronickej infekcie v tele; alergická rinitída a konjunktivitída, bronchiálna astma; choroby a poruchy tráviaceho systému (najmä pankreasu, pečene a žlčníka); komplikácie dermatitídy, napríklad neuropsychiatrické poruchy.

Veľmi dôležité je pozadie, na ktorom sa má liečba vykonávať - ​​je to individuálne vybraná strava pre atopickú dermatitídu eliminujúcej povahy. Vychádza z vylúčenia potravinových výrobkov:

 • alergie;
 • nie sú určené pre konkrétnych pacientov s alergénmi, ale obsahujú biologicky aktívne látky (histamín), ktoré vyvolávajú alebo zosilňujú alergické reakcie - nosiče histamínu; Patria sem látky, ktoré sú súčasťou jahôd a jahôd, sóje a kakaových bôbov, paradajok, lieskových orechov;
 • ktorý má schopnosť uvoľňovať histamín z buniek tráviaceho traktu (histaminoliberíny) obsiahnutých v šťave citrusových plodov, pšeničných otrúb, kávových zŕn, kravského mlieka.

Liečebné a kozmetickej starostlivosti o kožného kože je použiť dennú sprchu po dobu 20 minút pri teplote vody okolo 37 ° C v neprítomnosti hnisavých alebo plesňových infekcií, hydratačné látky a zmäkčovadlá - olejovom kúpeli s hydratačnými zložkami, kozmetické hydratačný sprej, krém, masť, krém. Majú indefferentnymi vlastnosti a sú schopné znížiť zápal a svrbenie pocit tým, že udržuje vlhkosť pokožky a uložené v ňom kortikosteroidy. Hydratačný krém a masť s nie namočiť) účinnejšie ako sprej, krém, podporujú obnovu kožnej hydrolipidovú vrstvy.

Ako odstrániť svrbenie kože, dostať docela často neslušné formy, najmä v noci? Základom sú systémové a topické antihistaminiká, pretože histamín hrá rozhodujúcu úlohu pri rozvoji tohto ťažkého pocitu. So súčasným poruchy spánku odporúča prvej antihistaminiká generácie vo forme injekcií alebo peliet (difenhydramín, Suprastin, klemastin, Tavegil), a ktoré majú mierny sedatívny účinok.

Avšak, pre dlhodobé základné terapie účinnejšie a výhodnejšie (1 za deň), liečivá pre liečenie lokálnych a systemických alergických reakcií a svrbenie (2. generácia) - cetirizín, loratadín, alebo (lepší), než ich nových metabolitov - levocetirizín, desloratadín. Vzhľadom k tomu, antihistaminiká sú tiež široko používané Fenistil kvapkách, a kapsule ako gél pre miestnu aplikáciu.

Lokálne liečenie atopickej dermatitídy miestami systemické a lokálne použitie prípravkov obsahujúcich kortikosteroidy (Gidrokortoizon, flutikazón, triamcinolón, klobetasol) majúci antialergické, znižujúcich prekrvenie, protizápalové a antipruritika vlastnosti. Ich nevýhodou je vytvorenie podmienok pre vývoj sekundárnych (Staph, plesňových infekcií), a kontraindikácie pre dlhodobé použitie.

Prostredníctvom druhej línii liečby (po kortikosteroidy) sú hormonálne imunomodulátory lokálne účinky - inhibítorov kalcineurínu (takrolimus a pimekrolimus), inhibujú syntézu a uvoľňovanie bunkových cytokínov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalového procesu. Účinky týchto látok prispieva k prevencii začervenanie, opuch a svrbenie.

Okrem toho sa podľa indikácií používajú nehormonálne protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové alebo kombinované liečivá. Jeden populárny prostriedky, majúce protizápalové, hydratačné a regeneračné vlastnosti je Bepanten ako masť alebo krém, rovnako ako Bepanten-Plus, ktorý ďalej obsahuje antiseptické chlórhexidín.

Je dôležité nielen odstrániť subjektívne symptómy, ale aj aktívne hydratovať a zmäkčiť postihnuté oblasti, ako aj obnoviť poškodenú epidermálnu bariéru. Ak neznižujete suchosť kože, nebudete schopní odstrániť podliatiny, trhliny, infekcie a exacerbáciu ochorenia. Zvlhčovadlá sú prípravky obsahujúce močovinu, kyselinu mliečnu, mukopolysacharidy, kyselinu hyalurónovú, glycerol.

Zmäkčovadlá sú rôzne emócie. Emothenes s atopickou dermatitídou sú hlavným vonkajším, nie iba symptomatickým, ale aj patogeneticky zameraným prostriedkom ovplyvňovania choroby.

Ide o rôzne tuky a tukové látky, ktoré sa dajú fixovať v stratum corneum. Výsledkom oklúzie je retencia tekutín a prirodzená hydratácia. Do 6 hodín hlbšie prenikajú do stratum corneum, dopĺňajú lipidy v ňom. Jedným z týchto prípravkov je viaczložková emulzia (pre kúpele) a krém "Emolium P triaktívny", obsahujúci:

 • parafínový olej, karite a makadamové oleje, obnovenie vodno-lipidového plášťa na povrchu kože;
 • kyselina hyalurónová, glycerol a močovina, ktoré sú schopné viazať a zadržať vodu, zvlhčujú pokožku;
 • alantoín, kukuričný a repkový olej, zmäkčovanie a zmierňovanie svrbenia a zápalových javov.

Existujúci prístup k výberu metódy na liečbu atopickej dermatitídy odporúča Medzinárodný zdravotný konsenzus o atopickej dermatitíde. Tieto odporúčania zohľadňujú závažnosť priebehu ochorenia a sú založené na princípe "krokov":

 1. I stupeň, charakteristický len pre suchú pokožku - odstránenie dráždivých látok, použitie zvlhčovačov a zmäkčovadiel.
 2. Stupeň II - menšie alebo stredne závažné príznaky atopickej dermatitídy - lokálne kortikosteroidy s miernou alebo stredne závažnou aktivitou a / alebo lieky inhibujúce kalcineurín.
 3. Stupeň III - mierne alebo dostatočne výrazné príznaky ochorenia - kortikosteroidy o stredné a vysoké stupňa aktivity až do doby, kým sa žiadna ďalší vývoj procesu, po ktorom - inhibítorov kalcineurínu.
 4. Krok IV, čo je závažné ochorenie nemôžu byť predmetom vyššie uvedených skupín liekov - využitie systémových imunosupresív a fototerapiu.

Atopická dermatitída u každého človeka je charakterizovaná prietokovými a diagnostickými znakmi a vyžaduje individuálny prístup k voľbe liečby s prihliadnutím na prevalenciu, formy, stupeň a závažnosť ochorenia.

Atopická dermatitída u detí: príčiny, príznaky, liečba

Obsah článku

 • Atopická dermatitída u detí: príčiny, príznaky, liečba
 • Atopická dermatitída u dospelých: príznaky, príčiny, dôsledky
 • Čo je atopická dermatitída u dojčiat

Aké sú príčiny atopickej dermatitídy?

Po prvé, atopická dermatitída sa vyskytuje v dôsledku genetickej predispozície. Dedičnosť v tejto veci má rozhodujúci faktor.

Genetická predispozícia po mnoho rokov študovali lekári a teraz môžeme povedať, že ak obaja rodičia trpia precitlivenosťou riziko atopickej dermatitídy u dieťaťa je 80%. Ak je atopická dermatitída prítomná iba u jedného rodiča, pravdepodobnosť výskytu atopickej dermatitídy u jedného dieťaťa je 40%. Ak žiadny z rodičov netrpel atopickou dermatitídou, pravdepodobnosť výskytu atopickej dermatitídy je iba 10%.

Tiež riziko atopickej dermatitídy závisí od zvýšenej citlivosti pokožky. Pre vznik alergií v tele dieťaťa je zodpovedný imunoglobulín E. Jeho zvýšená koncentrácia v krvi indikuje prítomnosť alergií na akýkoľvek faktor. Tento indikátor sa odovzdáva od rodiča k dieťaťu častejšie na materskej línii. Pravdepodobnosť prenosu alergií na otcovskú líniu je iba 20%.

Okrem dedičných faktorov je možnosť výskytu atopickej dermatitídy ovplyvnená vonkajšími faktormi:

 1. Pri dojčení sa môže atopická dermatitída prejaviť u dieťaťa, ak matka nedodržiava stravu ošetrujúcej ženy.
 2. Nesprávny vstup komplementárnych potravín. Môže existovať príliš rýchly vstup produktov a kŕmenie dieťaťa možnými alergénmi.
 3. Nízka kvalita liečby pokožky dieťaťa. Patrí medzi ne liečbu vzácnych vody, občasné zmeny plienky, prehriatie alebo podchladenie dieťa, žiadna kozmetika, navrhnutý špeciálne pre malé deti, používanie kozmetických prípravkov, ktoré nie je určené pre deti.

Všetky vyššie uvedené dôvody sú spustené. To znamená, že spôsobujú atopickú dermatitídu. Existujú však choroby, ktoré môžu prispieť k rozvoju tejto choroby. Oni sa nazývajú kauzálny:

 1. Chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu dieťaťa.
 2. Zlé návyky rodičov. Konkrétne fajčenie.
 3. Nájdenie dieťaťa za nepriaznivých poveternostných podmienok.
 4. Stres.
 5. Používanie konzervačných látok, farbív, príchutí.

Aké sú príznaky atopickej dermatitídy u detí?

V najmenšom prípade je prvým znakom atopickej dermatitídy pravdepodobne sčervenanie tváre. Okrem toho je možný odlupovanie pokožky a opuch. Tiež novorodenec môže tvoriť gneiss. Sú to žltkasté alebo hnedasté kôrky v hlave dieťaťa. Sčervenanie je možné na ulnárnej fuske a na vonkajších stranách rúk a nôh. Ako taký sa nedá pozorovať svrbenie.

Najčastejšie sa atopická dermatitída vyskytuje u dojčiat s nadmernou telesnou hmotnosťou alebo nestabilným spasmodickým prírastkom hmotnosti. Atopická dermatitída tiež sa vyskytuje u detí so zníženou elasticity kože, bledo ružovú farbu dermis a výrazný cievne reakcie.

U detí od troch rokov sa na všetky vyššie uvedené symptómy môže pridať svrbenie a výrazná pigmentácia na očných viečkach.

V dospievacej forme atopickej dermatitídy sa môžu objaviť krvácavé krusty. Svrbenie je veľmi silné. V dôsledku nepohodlia sa spánok môže pretrhnúť. Je charakterizovaný prejavom dermatitídy, a to nielen na miestach skladania končatín a na tvári, ale aj v oblasti dekoltu.

Po počiatočnom štádiu ochorenia existuje akútna fáza. Vyznačuje sa veľkým počtom zápalov kože. Existujú papuly, vezikuly, malé vredy, kôry a váhy.

Ak atopická dermatitída prechádza do chronickej formy, objavia sa nasledujúce príznaky:

 1. Peeling v určitých oblastiach pokožky.
 2. Odreniny.
 3. Zahustenie pokožky s výskytom záhybov.

Ďalším štádiom atopickej dermatitídy je remisia. Existujú dva druhy remisií: s úplným zmiznutím všetkých symptómov as redukciou symptómov.

Pri správnej liečbe je ďalším štádiom klinické zotavenie. Dieťa stratilo všetky príznaky dermatitídy po dobu troch rokov.

Ako sa klasifikuje atopická dermatitída?

Atopická dermatitída je určená piatimi ukazovateľmi:

 1. Formy podľa veku. Infantilná atopická dermatitída u detí do troch rokov veku je definovaná. Detská atopická dermatitída je diagnostikovaná u detí vo veku od troch do siedmich rokov. Dospievajúci je definovaný u detí mladších ako 14 rokov.
 2. Etapy vývoja atopickej dermatitídy. Je možné určiť počiatočnú, akútnu, chronickú fázu a stupeň remisie ochorenia.
 3. Prevalencia choroby na tele je rozsiahla forma, obmedzená a rozšírená. Poslednou formou ochorenia je atopická dermatitída, ktorá má oblasť šírenia viac ako 5% celej kože dieťaťa. Rozsiahla forma atopickej dermatitídy sa vyznačuje porušením celej kože, s výnimkou podrážky chodidiel, dlaní a nasolabiálneho trojuholníka.
 4. Typom môže byť potravinová atopická dermatitída a polyvalentná. V prípade potravinovej dermatitídy dochádza k reakcii do niekoľkých hodín po konzumácii alergénu. Niekedy je možné po niekoľkých minútach po jedle prejaviť atopickú dermatitídu. Polyvalent typom atopickej dermatitídy môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov: a dysbacteriosis na dieťa antibiotík, príliš skoré zavedenie doplnkovej výživy dieťaťa, zlá počas tehotenstva, prítomnosť choroby tráviacej sústavy rodičov dieťaťa.

Ako liečiť atopickú dermatitídu?

Pobyt dieťaťa v nemocnici v atopickej dermatitídy je nutná iba v prípade, že strávil liečba nevedie k akejkoľvek skutočnosti, závažnosť ochorenia je vysoká, zhoršená celkový stav dieťaťa.

Prístup k dieťaťu s atopickou dermatitídou by mal byť komplexný a pozostávať tak z liečby, ako aj z liečby bez drog.

Lieky sú predpisované striktne individuálne, v závislosti od veku dieťaťa, závažnosti ochorenia a ďalších faktorov. Je potrebné posúdiť množstvo postihnutej kože, prítomnosť problémov s vnútornými orgánmi pacienta počas atopickej dermatitídy. Najprv sa pokúste použiť lieky na vonkajšie použitie. To platí najmä pre malé deti, pre ktoré je perorálne prípustné užívanie mnohých liekov len v extrémnych prípadoch. Z pomerne veľkého zoznamu mastí sa lekár rozhodne pre konkrétne dieťa najvhodnejší.

Aj na liečbu atopickej dermatitídy sa používajú nasledujúce skupiny miestnych prípravkov:

 1. Antihistaminiká. Na liečbu atopickej dermatitídy u detí je najlepšie používať lieky druhej a tretej generácie. Takéto lieky majú dlhší účinok a nespôsobujú problémy so spánkom a závislosťou. Nie je nezvyčajné pre prípady, keď sa ponúkajú sedatívne lieky na liečbu atopie. V tomto prípade môže mať dieťa alebo dospievajúci normalizovaný spánok, ktorý bol neustále v dôsledku neustáleho svrbenia.
 2. Systémové antibiotiká sa používajú iba vtedy, ak je dieťa potvrdené bakteriálnymi kožnými léziami. Napríklad streptokoky alebo stafylokoky.
 3. Imunomodulátory sú potrebné len vtedy, ak imunológ potvrdí imunitnú deficienciu. V iných prípadoch sa nevyžaduje používanie liekov, ktoré podporujú normalizáciu imunity.
 4. Antifungálne lieky sú potrebné v prípadoch, keď je koža dieťaťa poškodená hubou.
 5. Prípravky, ktoré môžu obnoviť funkciu GIT, sa používajú iba v akútnych alebo pred akútnych obdobiach. Sú určené na úpravu trávenia.
 6. Vitamíny skupiny B, najmä B6 a B15, sú potrebné na urýchlenie liečenia atopickej dermatitídy u detí. Ak má dieťa atopickú dermatitídu spôsobenú alergiou na potravu, potom je potrebné, aby sa s vitamínmi vykonávala s veľkou starostlivosťou.

Liečba nie je liečebná, spočíva v úplnom alebo čiastočnom vylúčení tých faktorov, kvôli ktorým môže mať dieťa dermatoalergózu. Dieťa by malo starostlivo sledovať, zvlhčovať pokožku, používať len detské krémy, dávať pokožke, aby si vzala vzduchové kúpele, a uistiť sa, že koža dieťaťa nie je prela.

Diéta s atopickou dermatitídou

Obrovskú úlohu v liečbe alergickej dermatitídy zohráva špeciálna výživa. Ak sa atopická dermatitída vyskytne u novorodenca, ktorý výhradne konzumuje materské mlieko, má matka udržiavať stravu.

Je potrebné vylúčiť všetky možné alergény v strave matky. Med, cukor, mlieko, ovocie a zelenina, orechy musia byť odstránené z potravy. Po uplynutí alergickej reakcie môže matka začať jesť tieto potraviny v malom množstve. Môžete skúsiť jeden výrobok. A až potom, čo sa uistite, že novorodenca nemá žiadne alergie, môžete vyskúšať nový produkt.

Dieťa má často alergickú reakciu na kravský proteín. V tomto prípade je potrebné vymeniť zmes na kŕmenie dieťaťa. Ak je dieťa diagnostikované s alergiou na sóju alebo ťažkou formou potravinovej alergie, potom je potrebná len hypoalergénna zmes.

Zavedenie nového produktu do stravy by sa malo uskutočňovať postupne, v malých dávkach a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Príčiny a mechanizmus atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa týka najčastejších kožných ochorení, postihuje asi 15% svetovej populácie. Väčšina pacientov - deti mladšie ako 1 rok, ale táto choroba sa vyskytuje u starších detí a dospelých. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké sú hlavné príčiny atopickej dermatitídy, aké symptómy by sme sa mali venovať pozornosti a ako sa chrániť pred týmto problémom.

Príčiny vzhľadu

Atopická dermatitída je infekčná choroba, ktorá je alergická v prírode a vzniká účinkom rôznych stimulov na telo. Výraz "atopický" znamená "cudzinca", "nezvyklý".

Príčiny atopickej dermatitídy stále skúmajú dermatológovia. Existuje niekoľko teórií, z ktorých sú s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovné:

 1. Teória alergického genézy.
 2. Genetická teória.
 3. Teória poškodenia bunkovej imunity.

Pozrime sa bližšie na každú z týchto verzií.

Teória alergického genézy

Organizmus niektorých ľudí má od narodenia vysokú citlivosť (senzibilizáciu) na určité alergény. A u malých detí sa vyvíja vo vzťahu k potravinám a u dospelých - na domáce dráždidlá: peľ, prach, zvieracie chĺpky.

Výsledkom je zvýšenie množstva imunoglobulínu E (IgE), ktoré je zodpovedné za spustenie všetkých imunitných síl tela, produkované v sére. Čím je koncentrácia IgE väčšia, tým intenzívnejší je prejav príznakov ochorenia.

Genetická teória atopickej dermatitídy

Treba poznamenať, že ak matka alebo otec dieťaťa trpí alergickými ochoreniami, dieťa zdedí túto funkciu s pravdepodobnosťou 15 až 35%. Ak sú obaja rodičia náchylní na alergie, potom riziko vzniku ochorenia stúpa na 70%.

V 60% prípadov sa patológia prenáša cez ženskú líniu, a preto sú oveľa viac choré dievčatá ako chlapci. Táto teória umožňuje predpovedať riziká výskytu príznakov atopickej dermatitídy u dieťaťa po vyšetrení rodičov a blízkych príbuzných, čo je dôležité pre prevenciu choroby.

Teória poškodenia bunkovej imunity

Podľa tejto koncepcie je atopická dermatitída dôsledkom imunitnej poruchy v tele.

Príčiny tohto javu nie sú úplne jasné, ale niektorí vedci sa domnievajú, že dedičnosť zohráva dôležitú úlohu, ako aj rastúci počet chemikálií, s ktorými sa človek musí dostať do kontaktu v každodennom živote.

Výsledkom je, že imunitný systém sa stáva precitlivený a reaguje agresívne na rôzne podnety - potraviny, peľ rastlín, aerosóly, cigaretový dym. Výsledkom je prejav alergických ochorení vrátane kože.

príznaky

V závislosti od veku pacienta sa rozlišujú tri formy atopickej dermatitídy. Každý z nich má svoje vlastné výrazné príznaky.

 1. Dojčatá (od narodenia do 2 rokov). Koža na tvári sa stáva červená, bobtnaje, objavuje sa vyrážka sprevádzaná ťažkým svrbením. Pri česaní sa vytvárajú vlhké oblasti, ktoré sú následne pokryté krustami.
 2. Deti (od 2 do 7 rokov). Vyrážky sú lokalizované za ušami, na rukách, na lakte a popliteľných záhyboch. Koža v postihnutých oblastiach sa zahusťuje, získava hnedý odtieň, odlupuje a vytvára trhliny. Zvýšená pigmentácia oblasti okolo očí a tvorba jemných vrások na očných viečkach.
 3. Adolescent-dospelý (od 7 do 18 rokov). Prevažne sú lichenoidné (suché zhutnené) oblasti umiestnené na tvári, krku, hrudníku, hornej časti chrbta, nohy. V týchto miestach je koža zahustená, má výrazný vzor, ​​na dlaniach a chodidlách sú trhliny, klinec sa deformuje. Svrbenie nie je veľmi výrazné.

Pre každú vekovú kategóriu je charakteristická vlnovitá dráha ochorenia - silná exacerbácia je nahradená obdobiami remisie. Najčastejšie sa atopická dermatitída u pacientov objavuje v chladnej sezóne.

Etapy

Atopická dermatitída je definovaná lekármi ako závažné dermatologické ochorenie, ktoré je ťažké liečiť. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať ju včas a začať vhodnú liečbu. Podľa stupňa vývoja sa rozlišujú nasledovné štádiá ochorenia:

 • primárny. Dieťa má sčervenané tváre, nadýchanie, malé vyrážky, olupovanie. Liečba začatá v tomto období vedie k úplnému odstráneniu choroby.
 • akútna. Existujú vyrážky; suchosť, olupovanie a začervenanie. Suchá koža praskne. Vytvára krusty.
 • chronický. Ovplyvnené oblasti sa zvyšujú, koža na nich sa zahusťuje, sú mokré ohniská.
 • odpustenie. Všetky príznaky sa znížia alebo prejdú vôbec. Stádia môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko rokov.

Ak sa príznaky atopickej dermatitídy u pacienta nedosiahnu počas 5-7 rokov, potom sa hovorí o klinickom ozdravení.

Aby sa predišlo exacerbácii, je potrebné dodržiavať hypoalergénnu výživu a vyhýbať sa kontaktu s dráždivými látkami.

Rizikové faktory

Okrem hlavných príčin atopickej dermatitídy lekári identifikujú niekoľko predisponujúcich faktorov, ktoré môžu výrazne zvýšiť riziko ochorenia. Patria medzi ne nasledujúce:

 • choroby tráviaceho systému: gastritída, kolitída, dysbakterióza;
 • helminthická invázia;
 • psychoemotionálny stres, stres, nervózna nadmerná exaktácia;
 • nepriaznivá ekologická situácia: zvýšené rádioaktívne pozadie, kontaminácia plynu, emisie priemyselných podnikov, intenzívne elektromagnetické pole;
 • Fajčenie v miestnosti, kde je dieťa;
 • infekčné ochorenia, ktoré znižujú imunitu;
 • kontaktné alergény (prášky na pranie, syntetické odevy, krémy s vôňou, deodoranty, prach z domácností);
 • dráždivé látky na báze potravín obsahujúce konzervačné látky, farbivá, emulgátory a iné "chemické" prísady.

Spolu s materským mliekom dieťa dostáva protilátky potrebné na odolávanie proti infekciám. Je pozoruhodné, že deti-umelci trpia atopickou dermatitídou niekoľkokrát častejšie než tí, ktorí sú na dojčenie.

Dôsledky atopickej dermatitídy

Keďže choroba má genetický charakter, je veľmi ťažké úplne ho zbaviť. Liečba sa však začala v počiatočných štádiách, zvyšuje pravdepodobnosť predĺženia periódy remisie a úplného zotavenia.

Najťažšia forma atopickej dermatitídy postihuje deti v ranom veku. V školských dňoch sú symptómy ochorenia menej výrazné av pubertálnom období môžu na pozadí hormonálnych zmien v tele vymiznúť navždy.

Pri absencii vhodnej liečby sa exacerbácie atopickej dermatitídy stávajú častejšie a periódy remisie sú značne znížené. Okrem toho môže byť problém komplikovaný bronchiálnou astmou, alergickou rinitídou.

Dokonca aj vyliečené ochorenie sa môže vrátiť po čase, keď príde do kontaktu s jedlom, chemikáliou alebo inými dráždivými látkami. Preto sa osobám, ktoré utrpeli atopickú dermatitídu v detstve, neodporúča vybrať si povolania súvisiace so zvieratami, prachom, rastlinami, čistiacimi prostriedkami, výrobkami farieb a lakov a ďalšími alergénmi.

Prevencia, ktorá spočíva v tom vzdať zlých návykov, ktoré vedú zdravý životný štýl, pokoj a dodržiavanie hypoalergénne diétu, pomôže zabudnúť na atopickou dermatitídou a udržanie zdravia po mnoho rokov.

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída - chronická, neinfekčná zápalová lézia kože, ku ktorej dochádza s obdobiami exacerbácií a remisií. Ukazuje sucho, zvýšené podráždenie pokožky a závažné svrbenie. Poskytuje telesné a psychické nepohodlie, znižuje kvalitu života pacienta v každodennom živote, doma iv práci, na vonkajšej strane predstavuje kozmetické nedokonalosti. Trvalé poškriabanie pokožky vedie k jej sekundárnej infekcii. Diagnózu atopickej dermatitídy vykonáva alergik a dermatológ. Liečba je založená na dodržiavaní výživy, všeobecnej a lokálnej farmakoterapii, špecifickej hyposenzibilizácii a fyzioterapii.

Atopická dermatitída

Atopická dermatitída je najčastejšou dermatózou (ochorením kože), ktorá sa rozvíja v ranom detstve a zachováva niektoré z jej prejavov počas celého života. Termín "atopická dermatitída" v súčasnosti znamená dedičnú, neinfekčnú, alergickú chorobu kože chronického recidivujúceho priebehu. Choroba je predmetom kurátorskej odbornosti v oblasti dermatológie a alergológie.

Synonymá atopickej dermatitídy, je tiež nájdený v literatúre, sa používajú pojem "atopických" alebo "ústavné ekzém", "exsudatívne diatéza prechladnutie", "neurodermatitídy" a ďalšie. Pod pojmom "atopia" najprv navrhoval amerických vedcov A. Coca a R. Cooke v 1923 predpokladá dedičné sklony k alergickým reakciám v reakcii na konkrétny podnet. V roku 1933 F. Pre značenie dedičné Wiese a alergické kožné reakcie zadali Sulzberg termín "atopická dermatitída", ktorý je teraz považovaný za konvenčné.

Príčiny atopickej dermatitídy

Dedičná povaha atopickej dermatitídy definuje spoločný ochorenie medzi spojenými členmi rodiny. Prítomnosť rodičia alebo blízkych príbuzných s atopickou precitlivenosť (alergickej nádchy, dermatitída, astma a tak ďalej. D.) pravdepodobnosť výskytu atopickej dermatitídy u detí v 50% prípadov. Atopická dermatitída je história oboch rodičov zvyšuje riziko dieťaťa prenosu choroby na 80%. Drvivá väčšina skorých prejavov atopickej dermatitídy vyskytnúť počas prvých piatich rokov života (90%) detí, z ktorých 60% je zaznamenaná v období detstva.

Keď dieťa naďalej rastie a rozvíja sa, príznaky choroby nemusia narušovať ani oslabovať, väčšina ľudí však žije s diagnózou atopickej dermatitídy počas celého života. Často je atopická dermatitída sprevádzaná vývojom bronchiálnej astmy alebo alergií.

Široké rozšírenie nákazy po celom svete v dôsledku bežných problémov pre väčšinu ľudí: nepriaznivých ekologických a klimatických faktorov, chyby vo výžive, neuro-psychologické preťaženiu, zvýšenie počtu infekčných chorôb a alergických činidiel. Svoju úlohu v rozvoji atopických ochorení dermatitída hracích imunitného systému detí, kvôli skráteniu, pokiaľ ide o dojčení, skoré prevodom na umelej výživy, materské toxémie počas tehotenstva, nedostatočnej výživy počas tehotenstva a dojčenia.

Symptómy atopickej dermatitídy

Počiatočné príznaky atopickej dermatitídy sa zvyčajne pozorujú v prvých šiestich mesiacoch života. To sa môže spustiť zavedením návnad alebo premiestnením do umelých zmesí. Do veku 14-17 rokov má takmer 70% ľudí chorobu samostatne, zatiaľ čo zvyšných 30% prechádza do formy dospelých. Choroba môže trvať mnoho rokov, zhoršuje sa v jesennom jarnom období a upokojuje sa v lete.

Podľa povahy toku sa rozlišujú akútne a chronické stavy atopickej dermatitídy.

Akútnej fázy sa objavia červené škvrny (erythema), nodulárna vyrážka (papuly), olupovanie a opuch kože, tvorba časti erózie, chrasty a výdrž. Prístup sekundárnej infekcie vedie k vzniku pustulárnych lézií.

Pri chronických fázach atopickej dermatitídy, vyznačujúci sa tým zhrubnutím kože (lichenifikácia), závažnosť vzoru kože, praskliny na chodidlách a dlaniach, poškriabaniu, zvýšená pigmentácia kože veku. V chronickej fáze, typická pre príznaky atopickej dermatitídy:

 • Symptóm Morgan - viaceré hlboké vrásky u detí na dolných viečkach
 • Príznakom "kožušinového klobúka" je oslabenie a stenčenie vlasov na zadnej strane hlavy
 • Symptóm "leštené nechty" - lesklé nechty s okrajúcimi okrajmi v dôsledku trvalého poškriabania kože
 • Symptómom "zimnej nohy" je pýcha a hyperemia chodidiel, trhlín a škálovanie.

Pri vývoji atopickej dermatitídy sa rozlišuje niekoľko fáz: dieťa (prvé 1,5 roka života), detstvo (od 1,5 roka až do puberty) a dospelé. V závislosti od vekovej dynamiky sa zaznamenajú znaky klinických príznakov a lokalizácia kožných prejavov, avšak najsilnejší, trvalý alebo opakujúci sa svrbenie pokožky zostáva hlavnými príznakmi vo všetkých fázach.

Dojčenská a dieťa fázy atopická dermatitída charakterizované výskytom na koži tváre, končatín a zadku oblasti erytému jasne ružovej farby, na ktorom sú bublinky (vačky) a pozemky výdrže nasledované tvorbou chrást a váhy.

V dospelom štádiu ohnisko erytému je svetlo ružové s výrazným kožným vzorom a papulóznymi vyrážkami. Lokalizované hlavne v lakťových a popliteálnych záhyboch, na tvári a krku. Koža je suchá, hrubá, s prasklinami a lúpaním.

Atopická dermatitída, sú ohniskové, rozšírené alebo univerzálne kožné lézie. Oblasti typické lokalizácia lézií sú tvár (čelo, okolie úst, okolo očí), pričom koža na krku, hrudníka, chrbta, končatín ohýbacie plochou, tanínových záhyby, zadok. Ak chcete zhoršiť priebeh atopickej dermatitídy môžu rastliny, domáce prach, zvieracie vlasy, plesne, suché krmivo pre ryby. Most atopická dermatitída zložité vírusové, plesňové alebo pyococcus infekcie je pozadím k rozvoju astmy, sennej nádchy a ďalších alergických ochorení.

Komplikácie atopickej dermatitídy

Hlavnou príčinou komplikácií pri atopickej dermatitíde je trvalá trauma kožou v dôsledku jej poškriabania. Porušenie integrity pokožky vedie k zníženiu jej ochranných vlastností a podporuje pripojenie mikrobiálnej alebo hubovej infekcie.

Najčastejšou komplikáciou atopickej dermatitídy sú bakteriálne kožné infekcie - pyodermia. Vyjadrujú sa pustulárne erupcie na tele, končatinách, na pokožke hlavy, ktoré pri vysychaní tvoria kôrovce. Zároveň často trpí všeobecným zdravotným stavom, teplota tela stúpa.

Druhou najčastejšou komplikáciou atopickej dermatitídy sú vírusové kožné infekcie. Ich priebeh sa vyznačuje tvorbou vezikúl na koži naplnených čírou tekutinou. Príčinným faktorom vírusových infekcií kože je vírus herpes simplex. Najčastejšie postihnutá tvár (koža okolo pier, nosa, uší, viečka, tváre), sliznice (očná spojivka, ústa, hrdlo, pohlavné orgány).

Komplikácie atopickej dermatitídy sú často hubové infekcie spôsobené kvasinkami podobných húb. Oblasti lézie u dospelých sú často záhyby kože, nechtov, rúk, nôh, pokožky hlavy, u detí - ústnej sliznice (drozd). Často sa pozorujú hubové a bakteriálne lézie.

Liečba atopickej dermatitídy

Liečba atopickej dermatitídy sa vykonáva s prihliadnutím na vekovú fázu, závažnosť kliniky, sprievodné ochorenia a je zameraná na:

 • eliminácia alergického faktora
 • desenzibilizácia (zníženie citlivosti na alergén) organizmu
 • odstránenie svrbenie
 • detoxifikácia (purifikácia) organizmu
 • odstránenie zápalových procesov
 • Korekcia identifikovanej sprievodnej patológie
 • prevencia recidívy atopickej dermatitídy
 • boj proti komplikáciám (s infekciou)

Na liečbu atopickej dermatitídy za použitia rôznych metód a lieky: nutričné ​​terapia, PUVA, akupunktúra, plazmaferéza, špecifické hyposenzibilizácia, ošetrenie laserom, kortikosteroidy, allergoglobulin, cytostatiká, kromoglykát sodný, atd...

Diétoterapia pri atopickej dermatitíde. Úprava stravy a diéty môže výrazne zlepšiť stav a zabrániť častým a závažným exacerbáciám atopickej dermatitídy.

Eliminačné diéty sú zamerané na vylúčenie zo stravy všetkých známych potravinových alergénov. Spravidla to nie je ťažké urobiť u starších detí a dospelých pacientov. Navyše, bez ohľadu na znášanlivosť potravín, kravského mlieka a vajec sú vylúčené.

Počas obdobia exacerbácie atopickej dermatitídy je predpísaná hypoalergénna strava. Zároveň odstráni zo stravy smažených rýb, mäsa, zeleniny, rýb a mäsa, výživné polievky, kakao, čokoláda, citrusy, čierne ríbezle, jahody, melón, med, orechy, vajcia a húb. Takisto úplne eliminované produktov, ktoré obsahujú farbivá a konzervačné látky: údené mäso, koreniny, potraviny v konzervách a iné výrobky.

Atopická dermatitída ukazuje dodržiavanie hypochloridovej diéty - obmedzenie stolovej soli (najmenej však 3 g NaCl denne).

U pacientov s atopickou dermatitídou, je narušenie syntézy mastných kyselín, takže nutričné ​​terapia by mala zahŕňať potravinové doplnky, nasýtené mastné kyseliny: rastlinné oleje (olivový, slnečnicový, sójový, kukuričný, atď.), Linolovú a kyselinu linolénovú (vitamín F-99).

Liečba liečiv. Lieková terapia pri liečbe atopickej dermatitídy zahŕňa použitie trankvilizérov, antialergických, detoxikačných a protizápalových liečiv. Najdôležitejšie v praxi liečby sú lieky, ktoré majú antipruritické účinky - antihistaminikum (antialergické) lieky a trankvilizéry.

antihistaminiká sa používajú na zmiernenie svrbenia a opuchov kože, ako aj iných atopických stavov (bronchiálna astma, pollinóza).

Podstatný nedostatok antihistaminík prvej generácie (mebhydrolín, klímastín, chlórpyramín, hifenadín) je rýchlo sa rozvíjajúca návyk tela. Zmena týchto liekov sa preto musí robiť každý týždeň. Výrazný sedatívny účinok, ktorý vedie k zníženiu koncentrácie a narušeniu koordinácie pohybov, neumožňuje používanie liekov prvej generácie vo farmakoterapii ľudí v určitých povolaniach (vodiči, študenti atď.). V dôsledku vedľajšieho účinku podobného s atropínom slúži niekoľko ochorení ako kontraindikácia pri používaní týchto liekov: glaukóm, bronchiálna astma, adenóm prostaty.

Oveľa viac bezpečný pri liečbe atopickej dermatitídy u pacientov so sprievodnými ochoreniami, ktorých použitie antihistaminík druhej generácie (loratadín, ebastin, astemizol, fexofenadínu, cetirizín). Nevytvárajú závislosť, neexistuje žiadny vedľajší účinok podobný atropínu. Najúčinnejšia a bezpečné dnes antihistamínové liečivo používané pri liečbe atopickej dermatitídy, je loratadín. Je dobre tolerovaný pacientmi a najčastejšie sa používa v dermatologickej praxi na liečbu atopie.

Na zmiernenie stavu pacientov s vážnymi záchvatmi pruritu sú predpisované látky, ktoré ovplyvňujú autonómny a centrálny nervový systém (hypnotiká, sedatíva, trankvilizéry). prihláška kortikosteroidy (metiprednizolón alebo triamcinolón) je indikovaný v obmedzených a prevládajúcich kožných léziách, ako aj pri ťažkom, neznesiteľnom svrbení, ktoré sa neodstránilo inými liekmi. Kortikosteroidy sú predpísané niekoľko dní na zastavenie akútneho záchvatu a sú zrušené s postupným znižovaním dávky.

Pri ťažkej atopickej dermatitíde a závažnej intoxikácii, intravenóznej infúzie infúzne roztoky: dextrán, soli, fyziologický roztok atď. V niektorých prípadoch môže byť vhodné vykonať hemosorpciu alebo plazmaferézu - metódy mimotelového čistenia krvi. Pri hnisavých komplikácií vývoj atopickej dermatitídy je opodstatnený použitie širokospektrálnych antibiotík vo veku dávkach: erytromycín, doxycyklínu, methacyklinu po dobu 7 dní. Pri spájaní herpetickej infekcie sú predpísané antivírusové lieky, acyklovir alebo famciklovir.

V vyskytujúcim komplikácií (bakteriálne, vírusové, plesňové infekcie), sú priradené imunomodulátory: solyusulfon, týmus prípravky, nukleinat sodný, levamisol, inozín pranobex, atď. Pod kontrolou krvných imunoglobulínov..

Externá liečba. Výber externej terapie závisí od charakteru zápalového procesu, jeho prevalencie, veku pacienta a prítomnosti komplikácií. Pri akútnych prejavoch atopickej dermatitídy sa plač povrchovej krusty sú priradené dezinfekčné prostriedky, pleťové vody a proti podsushivayuschee (infúznej čaj, harmanček, vŕtanie tekutín). Pri liečení akútneho zápalového procesu použitá pasty a masti antipruritika a protizápalové zložky (ihtiola 2-5%, 1-2% dechtu, naphthalane 2-10% oleja, síry atď.). Kortikosteroidné masti a krémy zostávajú hlavnými liekmi na externú terapiu atopickej dermatitídy. Majú antihistaminické, protizápalové, protipruritické a protiedematózne účinky.

Ultrafialové ožarovanie. Ľahká liečba atopickej dermatitídy je pomocná metóda a používa sa na pretrvávajúcu povahu ochorenia. Procedúry UFO sa vykonávajú 3-4 krát týždenne, prakticky nespôsobujú nežiaduce reakcie (s výnimkou erytému).

Prevencia atopickej dermatitídy

Existujú dva typy prevencie atopickej dermatitídy: primárna, zameraná na prevenciu jej výskytu a sekundárna prevencia proti relapsom. Implementácia opatrení na primárnu prevenciu atopickej dermatitídy by mala začať už v priebehu intrauterinného vývoja dieťaťa, dávno pred jeho narodením. Zvláštnu úlohu v tomto období zohráva toxikóza tehotnej ženy, príjem liekov, profesionálne a potravinové alergény.

Osobitná pozornosť venovaná prevencii atopickej dermatitídy by sa mala venovať v prvom roku života dieťaťa. Počas tohto obdobia je dôležité vyhnúť sa zbytočnému príjmu liekov, umelému kŕmeniu, aby sa nevytváralo priaznivé prostredie pre precitlivenosť organizmu na rôzne alergické činidlá. Dodržiavanie stravy počas tohto obdobia nie je menej dôležité pre ošetrovateľku.

Sekundárna prevencia sa zameriava na predchádzanie zhoršenie atopickej dermatitídy, ale, v prípade výskytu - zbavený ich výskytu. Sekundárne prevenciu atopickej dermatitídy zahŕňa korekčné identifikované chronických ochorení, s expozíciou výnimky vyvolať faktorov ochorení (biologické, chemické, fyzikálne, mentálne), dodržiavanie hypoalergénne a eliminácia diét a t. Správy D. Profylaktická antisencie činidiel (ketotifén, kromoglykát sodný), v čase pravdepodobne exacerbácie (pád, jar) umožňuje vyhnúť sa relapsom. Ako opatrenie proti atopickej dermatitídy ošetrenia uvedených v krymskej strediska, na pobreží Čierneho mora, a Stredozemné more.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať každodennej starostlivosti o pleť a správnej voľbe ľanu a odevu. Pri každodennom sprchovaní neperte teplou vodou a župan. Je vhodné použiť jemný hypoalergénny mydla (Dial, Dove, baby mydlo) a teplá sprcha, a potom jemne osušte pokožku mäkkým uterákom, bez trenia a bez poškodenia. Pokožka by mala byť obmedzená na hydratujú, vyživujú a chránia pred nepriaznivými faktormi (slnko, vietor, mráz). Prostriedky na starostlivosť o pokožku by mali byť neutrálne, neobsahujúce príchute a farbivá. Bielizeň a oblečenie by malo byť prednostné mäkké prírodné textílie, nespôsobujú svrbenie a podráždenie, rovnako ako použitie posteľou s hypoalergénne náplňou.

Prognóza atopickej dermatitídy

Najzávažnejšie prejavy atopickej dermatitídy vyskytuje u detí, s vekom frekvenciu exacerbácií, ich trvanie a závažnosť sú menej výrazné. Takmer polovica pacientov sa zotavuje vo veku 13-14 rokov. Klinického stavu je považovaný stav, v ktorom žiadne príznaky atopickej dermatitídy počas 3-7 rokov.

Obdobie remisie s atopickou dermatitídou sprevádzané stihanija alebo vymiznutie príznakov. Časový interval medzi dvoma exacerbáciami sa môže pohybovať od niekoľkých týždňov až po mesiace alebo dokonca roky. Ťažké prípady atopickej dermatitídy sa vyskytujú s malú alebo žiadnu svetelných medzier, neustále opakovala.

Progresie atopickej dermatitídy sa výrazne zvyšuje riziko vzniku astmy, respiračné alergie, atď chorôb. Pre atopiku je veľmi dôležitá voľba profesionálnej sféry činnosti. Nie sú vhodné profesie, poskytujúca kontakt s pracie prostriedky, vody, tukov, olejov, chemikálií, prachu, zvierat a iných dráždivých.

Bohužiaľ, je nemožné úplne chrániť pred vplyvom prostredia, stres, choroby, a tak ďalej. E., čo znamená, že vždy budú existovať faktory, ktoré zhoršiť atopickú dermatitídu. Avšak pozor, pozor na svoje telo, znalosti charakteristík ochorenia, včasná a účinná prevencia môže významne zmierniť príznaky ochorenia, predĺžiť dobu remisie po mnoho rokov a kvalitu života. A v žiadnom prípade by ste sa nemali snažiť liečiť atopickú dermatitídu sami. To môže spôsobiť komplikované varianty priebehu ochorenia a vážne dôsledky. Alergisti a dermatológovia majú liečiť atopickú dermatitídu.