Hlavná

Dermatitída

Príčiny a mechanizmus atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa týka najčastejších kožných ochorení, postihuje asi 15% svetovej populácie. Väčšina pacientov - deti mladšie ako 1 rok, ale táto choroba sa vyskytuje u starších detí a dospelých. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké sú hlavné príčiny atopickej dermatitídy, aké symptómy by sme sa mali venovať pozornosti a ako sa chrániť pred týmto problémom.

Príčiny vzhľadu

Atopická dermatitída je infekčná choroba, ktorá je alergická v prírode a vzniká účinkom rôznych stimulov na telo. Výraz "atopický" znamená "cudzinca", "nezvyklý".

Príčiny atopickej dermatitídy stále skúmajú dermatológovia. Existuje niekoľko teórií, z ktorých sú s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovné:

 1. Teória alergického genézy.
 2. Genetická teória.
 3. Teória poškodenia bunkovej imunity.

Pozrime sa bližšie na každú z týchto verzií.

Teória alergického genézy

Organizmus niektorých ľudí má od narodenia vysokú citlivosť (senzibilizáciu) na určité alergény. A u malých detí sa vyvíja vo vzťahu k potravinám a u dospelých - na domáce dráždidlá: peľ, prach, zvieracie chĺpky.

Výsledkom je zvýšenie množstva imunoglobulínu E (IgE), ktoré je zodpovedné za spustenie všetkých imunitných síl tela, produkované v sére. Čím je koncentrácia IgE väčšia, tým intenzívnejší je prejav príznakov ochorenia.

Genetická teória atopickej dermatitídy

Treba poznamenať, že ak matka alebo otec dieťaťa trpí alergickými ochoreniami, dieťa zdedí túto funkciu s pravdepodobnosťou 15 až 35%. Ak sú obaja rodičia náchylní na alergie, potom riziko vzniku ochorenia stúpa na 70%.

V 60% prípadov sa patológia prenáša cez ženskú líniu, a preto sú oveľa viac choré dievčatá ako chlapci. Táto teória umožňuje predpovedať riziká výskytu príznakov atopickej dermatitídy u dieťaťa po vyšetrení rodičov a blízkych príbuzných, čo je dôležité pre prevenciu choroby.

Teória poškodenia bunkovej imunity

Podľa tejto koncepcie je atopická dermatitída dôsledkom imunitnej poruchy v tele.

Príčiny tohto javu nie sú úplne jasné, ale niektorí vedci sa domnievajú, že dedičnosť zohráva dôležitú úlohu, ako aj rastúci počet chemikálií, s ktorými sa človek musí dostať do kontaktu v každodennom živote.

Výsledkom je, že imunitný systém sa stáva precitlivený a reaguje agresívne na rôzne podnety - potraviny, peľ rastlín, aerosóly, cigaretový dym. Výsledkom je prejav alergických ochorení vrátane kože.

príznaky

V závislosti od veku pacienta sa rozlišujú tri formy atopickej dermatitídy. Každý z nich má svoje vlastné výrazné príznaky.

 1. Dojčatá (od narodenia do 2 rokov). Koža na tvári sa stáva červená, bobtnaje, objavuje sa vyrážka sprevádzaná ťažkým svrbením. Pri česaní sa vytvárajú vlhké oblasti, ktoré sú následne pokryté krustami.
 2. Deti (od 2 do 7 rokov). Vyrážky sú lokalizované za ušami, na rukách, na lakte a popliteľných záhyboch. Koža v postihnutých oblastiach sa zahusťuje, získava hnedý odtieň, odlupuje a vytvára trhliny. Zvýšená pigmentácia oblasti okolo očí a tvorba jemných vrások na očných viečkach.
 3. Adolescent-dospelý (od 7 do 18 rokov). Prevažne sú lichenoidné (suché zhutnené) oblasti umiestnené na tvári, krku, hrudníku, hornej časti chrbta, nohy. V týchto miestach je koža zahustená, má výrazný vzor, ​​na dlaniach a chodidlách sú trhliny, klinec sa deformuje. Svrbenie nie je veľmi výrazné.

Pre každú vekovú kategóriu je charakteristická vlnovitá dráha ochorenia - silná exacerbácia je nahradená obdobiami remisie. Najčastejšie sa atopická dermatitída u pacientov objavuje v chladnej sezóne.

Etapy

Atopická dermatitída je definovaná lekármi ako závažné dermatologické ochorenie, ktoré je ťažké liečiť. Preto je veľmi dôležité diagnostikovať ju včas a začať vhodnú liečbu. Podľa stupňa vývoja sa rozlišujú nasledovné štádiá ochorenia:

 • primárny. Dieťa má sčervenané tváre, nadýchanie, malé vyrážky, olupovanie. Liečba začatá v tomto období vedie k úplnému odstráneniu choroby.
 • akútna. Existujú vyrážky; suchosť, olupovanie a začervenanie. Suchá koža praskne. Vytvára krusty.
 • chronický. Ovplyvnené oblasti sa zvyšujú, koža na nich sa zahusťuje, sú mokré ohniská.
 • odpustenie. Všetky príznaky sa znížia alebo prejdú vôbec. Stádia môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko rokov.

Ak sa príznaky atopickej dermatitídy u pacienta nedosiahnu počas 5-7 rokov, potom sa hovorí o klinickom ozdravení.

Aby sa predišlo exacerbácii, je potrebné dodržiavať hypoalergénnu výživu a vyhýbať sa kontaktu s dráždivými látkami.

Rizikové faktory

Okrem hlavných príčin atopickej dermatitídy lekári identifikujú niekoľko predisponujúcich faktorov, ktoré môžu výrazne zvýšiť riziko ochorenia. Patria medzi ne nasledujúce:

 • choroby tráviaceho systému: gastritída, kolitída, dysbakterióza;
 • helminthická invázia;
 • psychoemotionálny stres, stres, nervózna nadmerná exaktácia;
 • nepriaznivá ekologická situácia: zvýšené rádioaktívne pozadie, kontaminácia plynu, emisie priemyselných podnikov, intenzívne elektromagnetické pole;
 • Fajčenie v miestnosti, kde je dieťa;
 • infekčné ochorenia, ktoré znižujú imunitu;
 • kontaktné alergény (prášky na pranie, syntetické odevy, krémy s vôňou, deodoranty, prach z domácností);
 • dráždivé látky na báze potravín obsahujúce konzervačné látky, farbivá, emulgátory a iné "chemické" prísady.

Spolu s materským mliekom dieťa dostáva protilátky potrebné na odolávanie proti infekciám. Je pozoruhodné, že deti-umelci trpia atopickou dermatitídou niekoľkokrát častejšie než tí, ktorí sú na dojčenie.

Dôsledky atopickej dermatitídy

Keďže choroba má genetický charakter, je veľmi ťažké úplne ho zbaviť. Liečba sa však začala v počiatočných štádiách, zvyšuje pravdepodobnosť predĺženia periódy remisie a úplného zotavenia.

Najťažšia forma atopickej dermatitídy postihuje deti v ranom veku. V školských dňoch sú symptómy ochorenia menej výrazné av pubertálnom období môžu na pozadí hormonálnych zmien v tele vymiznúť navždy.

Pri absencii vhodnej liečby sa exacerbácie atopickej dermatitídy stávajú častejšie a periódy remisie sú značne znížené. Okrem toho môže byť problém komplikovaný bronchiálnou astmou, alergickou rinitídou.

Dokonca aj vyliečené ochorenie sa môže vrátiť po čase, keď príde do kontaktu s jedlom, chemikáliou alebo inými dráždivými látkami. Preto sa osobám, ktoré utrpeli atopickú dermatitídu v detstve, neodporúča vybrať si povolania súvisiace so zvieratami, prachom, rastlinami, čistiacimi prostriedkami, výrobkami farieb a lakov a ďalšími alergénmi.

Prevencia, ktorá spočíva v tom vzdať zlých návykov, ktoré vedú zdravý životný štýl, pokoj a dodržiavanie hypoalergénne diétu, pomôže zabudnúť na atopickou dermatitídou a udržanie zdravia po mnoho rokov.

Atopická dermatitída - čo je to (foto) ako liečiť? Prípravy a strava

Pri výskyte kožných vyrážok by sa mal vylúčiť vývoj závažnej choroby, atopickej dermatitídy. Proces tvorby kožnej atopie je o niečo komplikovanejší ako bežná alergická reakcia, a preto liečba choroby by sa mala liečiť vážnejšie, aby sa predišlo nepríjemným kozmetickým chybám a ťažkým komplikáciám.

Rýchla navigácia na stránke

Atopická dermatitída - čo je táto choroba?

Čo je to? Atopická dermatitída je dlhodobé ochorenie, ktoré patrí do skupiny alergickej dermatitídy. Táto patológia sa vyznačuje:

 • Hereditná predispozícia - riziko rozvoja atopie dosahuje 80% u detí, ktorých rodičia trpia atopickou dermatitídou alebo inými alergickými patológiami;
 • Výskyt prvých príznakov v ranom detstve (v 75% prípadov);
 • Opakovaný priebeh s exacerbáciami v zime;
 • Špecifický klinický obraz v rôznych vekových intervaloch;
 • Zmeny imunologických parametrov krvi.

Atopická dermatitída sa vyskytuje živšie u detí a je takmer vždy spojená s re-senzibilizáciou (kontakt s alergénom). Prípady klinickej obnovy nie sú nezvyčajné.

S vekom sa príznaky ochorenia trochu menia, ale môžu spôsobiť vážne psychické nepohodlie človeku.

Príčiny a štádia atopickej dermatitídy

atopická dermatitída - fotografie

jeden z prejavov ochorenia u detí

Hoci spočiatku atopická dermatitída je spojená so senzibilizáciou na potraviny, chemické alergény a mikroorganizmy (plesne, roztoče), následné exacerbácia nemôže byť pripojený ku kontaktnému alergénu. Okrem toho, dôležitú úlohu v rozvoji atopie hrá rozporuplnosť zažívacieho traktu a ochorenie sa často vyskytuje na pozadí črevnej disbióze, žlčových dyskinéza a iných gastrointestinálnych porúch.

Príčiny atopickej dermatitídy (jej exacerbácie) u dospelých:

 • Stres a depresia,
 • Škodlivé návyky (fajčenie, alkohol),
 • Otrava s rôznymi toxínmi zo životného prostredia,
 • Hormonálne poruchy (vrátane tehotenstva u žien),
 • podvýživa,
 • Závažné infekcie a poruchy imunity.

Atopická dermatitída sa zvyčajne delí na niekoľko vekových štádií. Dôvodom - úplne iný symptomatický model atopie u pacientov rôzneho veku.

 1. Fáza 1 (infantilná atopia) - vo veku 2 mesiacov - vyvrcholia 2 roky exsudácia (zvlhčovanie) a výrazná zápalová reakcia.
 2. Stupeň 2 (atopická dermatitída u detí 2-10 rokov) - pred pubertou dieťa atopie sa odráža v rastúcom suchosti pokožky a pravidelným výskytom papulózna vyrážky.
 3. Stupeň 3 (atopia u dospelých) - exacerbácie sú menej závislé od kontaktu s alergénmi, v koži sa vyskytujú morfologické zmeny (lichenifikácia).

Dôležité! - Mnoho špecialistov identifikuje atopickú dermatitídu s difúznou neurodermatitídou. Hoci klinické prejavy neurodermatitídy a atopickej dermatitídy v dospievaní a starších sú takmer totožné, samotný proces vzniku ochorenia je trochu iný.

Terapeutická taktika vždy zohľadňuje charakter kožných prejavov a laboratórne údaje o zložení krvi.

Príznaky a príznaky atopickej dermatitídy

Príznaky atopickej dermatitídy sa kardinálne líšia v závislosti od veku pacienta a určujú hlavné lekárske opatrenia.

Detská neurodermatitída

atopická dermatitída u detí

Choré dieťa vyzerá nasledovne: sčervenanie tváre a čela (diatéza), plienková vyrážka v záhyboch kože. na pozadí otoku a výraznej hyperémie sa vytvárajú ohniská macerácie (vlhkosť). Tiež je charakteristická prítomnosť výkalov na pokožke hlavy v hlave dieťaťa.

Ťažké svrbenie spôsobuje úzkosť dieťaťa, poškriabanie a vyčerpanie trhlín, je posilnená po procedúrach s vodou. Dieťa je rozrušené, nespia dobre. Často sa diagnostikuje kandidóza (dráždivosť) ústnej dutiny, čo robí dieťa ešte nervóznejšie až po odmietnutie jedla.

Detská atopia

Zmáčavé prvky sa prestali zobrazovať s vekom. Koža sa postupne stáva viac a viac suchá, šupinatá. Svrbivé papuly (malé bubliny) a trhliny sa objavujú za ušami, na krku, pod kolenom, v členku a na jemnej koži predlaktia.

Atopická dermatitída na tvári poskytuje charakteristický vzorec: tvár šedého odtieňa, zahustený záhyb na spodné viečko a tmavých kruhov pod očami, depigmentovaný (objasnená) lézie na lícach, krku, hrudníka.

Často na pozadí atopie sa dieťa vyvinie bronchiálnou astmou a ďalšími závažnými alergickými stavmi (vrátane edému Quinckeho).

Atopická dermatitída u dospelých

atopická dermatitída u dospelých

U dospelých pacientov sa relapsy vyskytujú menej často, klinický obraz je menej výrazný. Pacientka často zaznamenáva stálu prítomnosť patologických ohniskov na koži. Súčasne sa prejavujú maximálne znaky lichenifikácie: ohniskové zhrubnutie kože, jasne vyjadrený kožný vzor, ​​masívny peeling.

Patologické ložiská sú lokalizované na rukách, tvári a krku (tvoria sa zosilnené záhyby na prednej ploche). Na dlaňach (zriedka - na podrážkach) jasne vyjadrené skladanie (hyperlaneality).

Svrbenie s chronickou atopickou dermatitídou sa vyskytuje aj pri najmenších zmenách na koži, zvyšuje sa pri potenie. Znížená imunita pokožky vedie k častým plesňovým, stafylokokovým a herpetickým infekciám kože.

Pri analýze krvi pacienta v ktoromkoľvek štádiu ochorenia je stanovená eozinofília, zníženie počtu T-lymfocytov a reaktívne zvýšenie B-lymfocytov a IgE protilátok. Súčasne zmeny v indexoch imunogramu nie sú v žiadnom prípade spojené so stupňom prejavov klinických prejavov atopickej dermatitídy.

Liečba atopickej dermatitídy - lieky a diéta

Liečba atopickej dermatitídy sa angažuje v dermatológii, ale pacient často potrebuje konzultáciu s gastroenterológom a endokrinológom.

Zdravotné program zahŕňa identifikáciu a prípadné odstránenie vyvolať patologickú reakciu alergénu (najmä dôležitý v diagnostike atopie u detí) a komplexný účinok na symptómy ochorenia a patologických zmien v tele.

Kurz liekov zahŕňa:

 1. Antihistaminiká - dokonale odstraňujú svrbenie Tavegil, Allertec, Claritin, Zodak. Na liečbu atopickej dermatitídy u dospelých sú vhodnejšie antihistaminiká najnovšej generácie (Erius, Lordes, Aleron) - nespôsobujú ospalosť.
 2. Immunocorrectors - týmus prípravky (Timalin, Taktivin) korektory B (methyluracil, hystoglobulin), membránové stabilizátory (Intal, ketotifén, Erespal).
 3. Upokojujúce - extrakty z valeriány a Leonurus, neuroleptiká (Azaleptin), antidepresíva (amitriptillin) a sedatíva (Nozepam) v malých dohah a len pre dospelých.
 4. Obnovenie funkcie tráviaceho traktu - probiotiká (najlepšie - Bifiform), choleretikum (Allochol), fermentačné látky (Mezim forte, Pancreatin).
 5. Vitamín-minerálne komplexy - je potrebné vyplniť nedostatok zinku v tele, vit. C a skupina B sa má užívať s opatrnosťou (môže zhoršiť alergickú reakciu).

Miestna liečba:

 • Antiseptikum (furasilín, kyselina boritá) - so zmáčacími prvkami, roztokmi obsahujúcimi alkohol sú zakázané (suchá koža);
 • Protizápalové a protiplesňové masti (Acriderm, Metuluracil, Lorinden C) - s výskytom ohniskových hnisov, pripojením hubových infekcií;
 • Emolenty (A-Derma, Emolium, Lipikar) sú povinné pre atopickú dermatitídu (zvlhčovače, ktoré účinne zvlhčujú pokožku, majú byť použité aj počas remisie);
 • Kortikosteroidy masť (trider, hydrokortizón, prednizolón) - Ak je jasné symptómy a žiadny vplyv na ostatné prostriedky (hormonálne krémy dlhodobé užívanie sa neodporúča atopickej dermatitídy);
 • Fyzioterapia - terapia PUVA - aplikácia lieku Psolaren a následné ožarovanie ultrafialovými lúčmi poskytuje nádherný terapeutický účinok aj pri ťažkej atopickej dermatitíde.

Diétna výživa s atopickou dermatitídou

Nutná výživa je potrebná na dosiahnutie rýchleho zotavenia. Diéta s atopickou dermatitídou vylúči z menu, sú všetky bežne-alergénne výrobky (vajcia, tučné ryby, orechy, údeniny, čokoláda, citrusy), polotovary a hotové výrobky, ktoré obsahujú chemické farbivá a konzervačné látky.

Je potrebné zabrániť použitiu ovsených vločiek a strukovín. Tieto výrobky obsahujú nikel, čo zhoršuje priebeh atopickej dermatitídy.

Priaznivé účinky na telo v atopii kože sú zelené jablká, chudé mäso, obilniny (najmä pohánka a perlovka), kapusta. Dodržiavanie výživy, najmä v detstve, zabráni vzniku exacerbácií atopickej dermatitídy.

Prognóza liečby

Prvýkrát sa objavil v detstve, atopická dermatitída môže byť postupne eliminovaná. Klinické zotavenie sa zistilo v neprítomnosti relapsov počas 3 rokov s miernym ochorením, 7 rokov - s ťažkými formami atopie.

Avšak u 40% pacientov sa ochorenie prejavuje pravidelne a vo vyššom veku. U 17% pacientov sa zistili komplikácie: trhliny pery, pyodermia, opakujúci sa herpes.

Atopická dermatitída spôsobuje

V posledných rokoch sa počet prípadov alergických ochorení u detí výrazne zvýšil. Najčastejšie majú dermatológovia čeliť atopickej dermatitíde.

Atopická dermatitída je zápalové ochorenie kože chronického priebehu spôsobené vplyvom na množstvo predisponujúcich faktorov na telo. Inými názvami tejto patológie sú ekzém, neurodermatitída a ľudia jednoducho diatéza. Spravidla sa choroba vyvíja v ranom detstve a to je uľahčené určitým tlakom.

Príčiny atopickej dermatitídy u detí

Hlavnou príčinou atopickej dermatitídy u detí je genetická predispozícia alergii. Veľmi často spolu s ekzémom trpí dieťa aj závažné formy alergií na peľ rastlín, prach, vlnu domácich zvierat. Predispozičnými faktormi alebo takzvaným vplyvom vývoja ochorenia sú:

 • Konštantné napätie - často rodičia zaznamenávajú výskyt prvých vyrážok na koži po tom, ako dieťa trpí stresom (napríklad s častými škandálmi rodinných príslušníkov na dieťa, začiatkom návštevy materskej školy).
 • Potravinové alergie - často nástup ochorenia je spôsobený štandardnými vyrážkami v dôsledku konzumácie alergénového produktu do potravy, po ktorom sa ekzém začne rýchlo rozvíjať a postihuje všetky veľké oblasti tela.
 • Zvýšená citlivosť pokožky na detergenty, prášok na pranie, ktoré umyli veci, druh odevnej tkaniny.
 • Časté vírusové a infekčné ochorenia - to vedie k zníženiu ochranných síl dieťaťa, čo vedie k vzniku prvých príznakov dermatitídy.
 • Odložené choroby matky počas tehotenstva.
 • Odmietnutie dojčiť dieťa v prospech vzorca - to môže narušiť fungovanie zažívacieho systému dieťaťa a stať sa predpokladom ďalšieho rozvoja atopickej dermatitídy.
 • Užívanie určitých liekov - najmä antibiotík. Tieto lieky zabíjajú nielen patogénne baktérie, ale aj prospešnú mikroflóru čriev, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu ich rovnováhy v tele a na zníženie imunity dieťaťa.
 • Spojená ochorenia - chronická ohniská nákazy v tele dieťaťa môže byť predpokladom pre rozvoj zápalových kožných chorôb, ako je atopická dermatitída.

Pod vplyvom potravinového faktora na vývoj dermatitídy sa prvé príznaky ochorenia u dieťaťa môžu vyskytnúť počas zavádzania komplementárnych potravín. Po zrušení nových produktov sa všetko zlepšuje, ale matka by mala byť v budúcnosti veľmi opatrná.

Veľmi často príčinou atopickej dermatitídy u dieťaťa je helminthická invázia.

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí [/ caption] [caption id = "attachment_1545" align = "alignright" width = "370"]

Atopická dermatitída sa spravidla vyskytuje u dieťaťa s obdobiami exacerbácií a pretrvávajúcich remisií. Zhoršenie sa zhoršuje psychoemo-nálnymi šokmi dieťaťa, prenesenými chorobami a jedlom zakázaných potravín. Neurodermatitída vyznačuje Sezona: Jeseň a zima kožné ochorenia výrazne zhorší, a v lete choroba prestane rušiť dieťa.

Takže klinické prejavy atopickej dermatitídy u detí sú:

 • kožný peeling;
 • svrbenie, ktoré je v noci horšie;
 • namočenie kartáčovaných oblastí pokožky;
 • posilnenie štruktúry kože v léziách;
 • zhutnenie postihnutých oblastí kože, hrubnutie.

Po vyschnutí hrebeňov sú tieto miesta pokryté hnedými kôrkami, ktoré sú nesnesne svrbiace, dieťa ich znovu hrebe a začína znova. Kombinácia je otvorená brána pre penetráciu patogénov, takže často vidíte pripojenie bakteriálnej infekcie a pustulárne erupcie.

Sekundárne klinické príznaky atopickej dermatitídy u detí sú podráždenosť, nervozita, poruchy spánku. Pri infikovaní hrebeňa sa teplota tela dieťaťa môže zvýšiť.

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia povrchu kože dieťaťa. Pravidelne sú obľúbené miesta na lokalizáciu atopickej dermatitídy lokty a kolenné záhyby, tváre a zadky.

Ak chcete vylúčiť plesňovú infekciu, lekár nevyhnutne trpí škrabaním z postihnutých povrchov. Okrem vizuálneho vyšetrenia pacienta je dôležitá aj anamnéza života: dedičný faktor, ktorý vyvolal vývoj ochorenia, prítomnosť alergií. Dôležitou štúdiou v diagnostike detského ekzému je biochemický krvný test imunoglobulínu E, ktorého množstvo je v tomto prípade výrazne zvýšené.

Liečba atopickej dermatitídy u detí

Liečba alergickej dermatitídy začína elimináciou faktora, ktorý vyvoláva výskyt vyrážok.

So silnými kožných trhlín, namočiť a prenesených lézií účelného využitia antiseptických mastí, ktoré obsahujú steroidy. Je však dôležité si uvedomiť, že lokálna aplikácia hormonálnych mastí a keď rýchlo odstrániť príznaky choroby, nie je spôsob liečby neurodermitis navyše zneužívanie hormónov môže viesť k rozvoju astmy alebo zhoršenie.

V období exacerbácií je pacientovi predpísané antihistaminiká, ktoré pomôžu odstrániť svrbenie pokožky a trochu zlepšiť celkový stav pacienta. Odporúča sa užívať sorbenty - lieky, ktoré ako špongia absorbujú toxíny a alergény z čreva.

Na vysušenie oblastí zvlhčovania a dezinfekciu hrebene je efektívne ožarovanie ultrafialového žiarenia postihnutých oblastí pomocou kremennej lampy.

Je dôležité pochopiť, že choroba pochádza zvnútra, takže je nutné odstrániť príčinu - určiť črevá, normalizovať rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami v tele, liečiť chronické choroby zažívacieho ústrojenstva systému, posilňujú imunitný systém. V prípade, že impulzom pre zhoršenie choroby slúžil ako stresový faktor, potom sa všetkými možnými spôsobmi ochrany detí pred negatívnymi účinkami na telo - obklopiť pozitívne emócie, navštíviť psychológa, dôrazne podporiť a povzbudiť dieťa.

Diéta s atopickou dermatitídou

Hypoalergénna strava je jednou z hlavných opatrení na liečbu alergickej dermatitídy v období exacerbácie. Strava je zameraná na zlepšenie stavu kože a obsahuje nasledujúce zásady:

 • Úplné vylúčenie počas exacerbácie a remisie drastické obmedzenia na výrobky, ktoré majú vysokú alergénne aktivitu. Zoznam týchto produktov: jahody, citrusové plody, orechy, med, vajcia, majonéza, čokoláda, kakao, červený kaviár, ryby, najmä lososa, konzerv, údenín.
 • Poskytnutie tela potrebnému množstvu bielkovín, tukov, sacharidov a vitamínov, to znamená, že je potrebné primerane nahradiť výrobky vylúčené z potravy bez poškodenia zdravia dieťaťa.
 • Hypoalergénne strava by mala obsahovať nasledujúce produkty: mliečne výrobky, ovocie a bobule sú svetlé farby, obilné pokrmy (ovos, ryža, pohánka, so zvýšenou opatrnosťou jačmeňa), mäso, s nízkym obsahom tuku odrôd (hovädzie - v neprítomnosti alergie na kravské mlieko bielkoviny, králičie, morčacie, jahňacie ). Denne potrebujete použiť zeleninu alebo maslo (posledné len v roztopenej forme). Namiesto cukru, odporúča sa používať fruktózu, ale nepleťte si to s sladidlom! Všetky jedlá sa pripravujú v pare alebo varením, pečenie v rúre bez krustovania je povolené. Zemiaky pred varením vopred namočené v studenej vode, po dobu 6-8 hodín na ľavom prebytku škrobu. Polievky a borsches varené vývar na druhý (tj., Prvý po vyčerpaný vriacej vody, premyje sa a vleje sa mäso čistá voda).

Hypoalergénna strava je predpísaná pre deti v období exacerbácie a mala by byť pozorovaná po dobu 1,5-2 mesiacov, potom sa diéta dieťaťa postupne rozširuje, ale nezahŕňajú alergény. Ak nie je terapeutický účinok na pozadí liekov a dodržiavanie hypoalergénnej stravy počas 10 dní, potom by mala byť dieta opäť podrobne preskúmaná. V niektorých prípadoch dermatológ odporúča, aby rodičia viedli jedálny denník, kde zapisujú všetky jedlá, ktoré jedlo dieťa, ich zloženie a spôsob, akým sú varené.

Vzhľadom na príčiny vzniku exacerbácie atopickej dermatitídy by mala byť terapia zameraná na rýchle zmiernenie svrbenia, obnovenie štruktúry kože a dosiahnutie pretrvávajúcej dlhodobej remisie.

Liečba sanatória

Počas obdobia pretrvávajúcej remisie sa dieťaťu preukáže liečba atopickej dermatitídy v sanatóriu. Základom liečby sanatória je klimatoterapia, rôzne kúpele (sírovodík, chlorid sodný, jodid-bróm, radón, perla). Je dôležité si uvedomiť, že počas lehoty odpustenia môže byť doručené iba dieťa. Kontraindikáciou návštevy rezortu je atopická dermatitída v akútnej a subakútnej fáze, prítomnosť pustulárnych vyrážok a hlien patologických oblastí.

Tradičná medicína

Pri zhoršenie choroby trochu znížiť svrbenie pomocníka kúpeľa s prídavkom škrobu vo vode. Nádrž s teplou vodou, pridá sa 1 liter prevarenej vody sa rozpustí v nej 1 lyžica zemiakového škrobu, trvania postupu po dobu najmenej 15 minút, načo sa dotknuté časti stačí iba mierne vlhký plienka flanel. Používa sa pre liečivé byliny tento účel sa neodporúča, pretože môže zhoršiť kožu a spôsobiť ešte väčšie svrbenie a podráždenie.

Profylaxia atopickej dermatitídy u detí

Aby sa predišlo exacerbácii atopickej dermatitídy u detí, odporúča sa:

 • Konzultácia s alergikom a genetikou.
 • Obmedzenia stravovania alebo úplné vylúčenie určitých výrobkov.
 • Vylúčenie možných alergénov - kontakt so zvieratami, pasívne fajčenie, návšteva záhonov a skleníkov, dôkladné a denné upratovanie miestnosti, kde je dieťa.
 • Odstráňte všetky koberce a koberce, ktoré môžu hromadiť prach a byť zdrojom kliešťov.
 • Výmena penových vankúšov so silikónom.
 • Umývanie posteľnej bielizne a detských vecí oddelene od dospelého plátna, s použitím mydla alebo detského mydla bez parfumov a farbív. Po sušení by sa bielizeň mala žehliť na oboch stranách horúcou liatinou.
 • Činnosti zamerané na boj proti suchému koži - na kúpanie používajte špeciálne hypoalergénne emulzie, hydratačné peny, kĺžu po kúpeli krémom alebo detským olejom.
 • Optimálna úroveň vlhkosti a teploty v miestnosti.

Atopická dermatitída u detí a dospelých, liečba

Jeden bežné kožné choroby, ktoré sa prejavujú v ranom detstve vo forme charakteristickej vyrážky a vysušovaniu kože a sledovanie pacienta po celú dobu životnosti dermatitída atopickej (alergické). Táto choroba má alergickú povahu, spôsobuje pacientovi fyzické a psychické nepohodlie, ťažko liečiteľné.

Tu nájdete vyčerpávajúce informácie o príčinách atopickej dermatitídy u detí, jej symptómov a príznakoch, fázach vývoja patológie, ako aj o účinných metódach liečby, tradičných aj alternatívnych.

Ďalšie informácie! Podľa štatistík je percento infekcie s dermatitídou 12, to znamená, že zo 100 ľudí je 12 náchylných na túto chorobu.

Atopická dermatitída, primárnym prvkom je vyrážka na koži, sprevádzaná neustálym svrbením a pálenie. Okrem toho môže byť ochorenie komplikované výskytom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie.

V článku sú uvedené príčiny atopickej dermatitídy, príznaky, príznaky a niektoré fakty.

Podľa štatistických údajov sa v 90% prípadov vyvinie patológia u detí pred dosiahnutím veku 5 rokov a takmer dve tretiny z nich sú dojčatá. V 60% prípadov príznaky ochorenia ustupujú dovtedy, kým dieťa nedosiahne vek 14 až 15 rokov, 30% pacientov sa venuje patológii počas celého životného cyklu.

Po prečítaní materiálu dostanete podrobné odpovede na otázky ako:

 • atopická dermatitída, čo je to;
 • ako sa vysporiadať s prejavmi ochorenia;
 • aké metódy a prostriedky (tradičné a alternatívne) sú najefektívnejšie.

Príčiny atopickej dermatitídy

Bohužiaľ, presná príčina nástupu choroby v tejto dobe nie je vedec známa. Atopická dermatitída, prejavy, ktoré sú zvyčajne spojené s patologickým reakcia imunitného systému na vonkajšie faktory, je možné charakterizovať ako neinfekčné, alergické kožné ochorenia, vo väčšine prípadov v dôsledku genetickej.

Jednou z hlavných príčin patológie je genetická predispozícia organizmu k náchylnosti na túto chorobu. Podľa štatistík, dieťa, ktorého rodič trpí atopiou, sa ochorenie prejavuje v 50% prípadov, ak ochorenie postihuje obidvoch rodičov - u 80%.

Atopická dermatitída, príčiny ochorenia môžu byť iné faktory:

 1. porušenie funkcií trávenia, vrodených aj získaných;
 2. nedostatok enzýmov;
 3. intestinálna dysbióza;
 4. netolerancie niektorých potravín. Najčastejšie je táto príčina manifestácie ochorenia osobitná pre dojčatá;
 5. zneužívanie chemikálií pre domácnosť, kozmetiky;
 6. Dermatitída ako alergické ochorenie môže byť dôsledkom vystavenia dráždivých látok, ako je prach a peľ z rastlín;
 7. neprítomnosť dojčenia;
 8. neadekvátne predpisovanie antibiotík.

Ďalšie informácie! V 90% prípadov sa patológia prejavuje skôr, ako pacient dosiahne vek päť rokov, pričom 60% pacientov je detská.

Etapy atopickej dermatitídy

Dermatológovia rozlišujú 3 hlavné štádiá atopickej patológie kože:

 1. Infant. Výskyt a vývoj ochorenia v tomto štádiu je typický pre deti vo veku do dvoch rokov. Hlavné príznaky vzhľad, ktorý je charakteristický pre ochorenie počiatočnom štádiu, - formácia jaziev vo forme bublín, alebo tzv vačkov následne prechádza do samostatných častí a Crusted. Najčastejšími miestami lokalizácie patológie v prvej fáze sú ruky, nohy, koža tváre a záhyby (na krku, nohách a zápästiach);
 2. Deti. Aký je rozdiel medzi fázou dojčiat a dieťaťom? Na rozdiel od počiatočného alebo dojčenského dieťaťa je tento stupeň charakterizovaný odlupovaním kože a výskytom podráždenia, sprevádzaný praskaním epidermy. Spravidla je výskyt týchto symptómov typický pre deti vo veku od 2 do 12 rokov. Následne po zmiznutí vyrážky ostávajú známky v koži vo forme pigmentových škvŕn;
 3. Dospelé alebo chronické. Štádium dospelých sa prejavuje hlavne u pacientov vo veku 12 rokov. Pri chronickej atopickej dermatitíde sa tvoria početné ložiská ochorenia a takmer celý povrch kože je ovplyvnený. Zvláštny nepríjemný pocit je spôsobený hyperemiou nohy, ktorá je známa ako zimná noha, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na vonkajšie a vnútorné strany podrážky a trhliny. Okrem toho príznaky chronickej atopie sú čiastočná strata vlasov na tylke a výskyt záhybu v dolnej časti očných viečok.

Nezabudnite, že nezávislé zaobchádzanie s alternatívnymi metódami a tradičnou medicínou môže viesť k zhoršeniu klinického obrazu ochorenia a všeobecnému oslabeniu tela, takže je potrebné bojovať proti symptómom ochorenia až po odbornom vyšetrení a podľa odporúčaní odborníkov.

Atopická dermatitída u dieťaťa na videu

Čo vyzerá atopická dermatitída, jej príznaky a príznaky?

Vzhľad atopie je spojený s výskytom vyrážok na koži, ktoré sprevádzajú svrbenie a pálenie. Povaha kožných lézií je ohnisková alebo difúzna.

Ďalšie informácie! Počiatočné príznaky ochorenia sa zvyčajne objaví v prvých 6 mesiacoch života dojčaťa. Príčiny atopickej dermatitídy symptómov súčasne sa môže líšiť od nesprávneho spôsobu života matky počas tehotenstva a končí, stále častejšie sa vyskytujúce črevné dysbiózu iba pozadie nepernosimosti niektorých výrobkov alebo na začiatku zavádzania príkrmov.

Pred dospievajúcim dosiahne vek 14-17 rokov, príznaky ochorenia zvyčajne ustupujú (70%), avšak v niektorých prípadoch prejde patológia do dospelého alebo chronického štádia (30%). Choroba môže prenasledovať pacienta už niekoľko rokov, v zimnom a letnom období sa zhoršuje, čo sa zhoršuje na jeseň a na jar.

Symptómy atopickej dermatitídy

Známky dospelého štádia atopie:

 1. výskyt červených škvŕn na koži;
 2. výskyt nodulárnych vyrážok (papuly);
 3. peeling epidermis, opuch kože;
 4. vzhľad kôrov v léziách;
 5. vývoj pustúl.

Symptómy atopickej dermatitídy

Výskyt tejto choroby je sprevádzaný vývojom symptómov, ktoré pomáhajú včas diagnostikovať patológiu a predpísať účinnú liečbu. Liečebný priebeh terapie pomáha zmierniť príznaky ochorenia, ale je takmer nemožné dosiahnuť úplné zotavenie, najmä pri chronickej dermatitíde.

V prípade atopickej dermatitídy sa symptómy vyvíjajú nasledovne:

 • Symptóm Morgana je sprevádzaný objavením hlbokých vrások na dolnom viečku dieťaťa;
 • Symptóm "zimnej nohy", ktorého prejav sa vyznačuje odlupovaním kože na podrážke, tvorbou trhlín;
 • Symptóm "kožušinového klobúka". Vývoj tohto príznaku sprevádza strata vlasov na okcipitálnej časti hlavy;
 • Symptóm "leštené nechty." Hrebeň získava starostlivo vyleštený vzhľad, zatiaľ čo okraje dosiek sú vyčerpané v dôsledku neustáleho česania miesta poškodenia.
 • Pseudo-Hertog, s vývojom tohto príznaku, tretina obočia je vystavená strate;
 • Leštené nechty.

Aké sú príznaky atopických symptómov u detí?

Infantilné forma atopickej dermatitídy, ktorá sa prejavuje predovšetkým do 2 rokov charakteristický vzhľad na koži zápalových prvkov v podobe červených škvŕn, hlavné miesta lokalizácia, ktorá je tvárou, najmä líca a čelo. Rovnako ako sa tento jav nazýva diatéza, aj keď v skutočnosti to nie je nič iné ako prejav atopickej dermatitídy.

Ako sa prejavuje atopia u dojčiat:

 • na pokožke sa vytvorili mokasíny, pýcha, kôrky;
 • Okrem pokožky tváre môžu byť ovplyvnené aj zadky, holenná kosť a skalp.

Obdobia akútnej exacerbácie ochorenia z času na čas (zvyčajne spojené so sezónnymi zmenami) sa nahrádzajú subakútnou a následnou remisiou, ktorá sa vyznačuje znížením symptómov a zlepšením celkového klinického obrazu ochorenia. Pre subakútnu formu ochorenia je charakteristický výskyt papulárnych lézií na zožervenej koži dieťaťa.

Detská atopická dermatitída: čo to je a aké sú jej prejavy

Klinický obraz detského štádia choroby má v skutočnosti malé rozdiely od dieťaťa. Papulárne útvary, ktorých vzhľad je charakteristický pre atopiu, sú umiestnené hlavne v záhyboch na nohách, ramenách a za ušnicou. Najčastejšie táto forma ochorenia postihuje deti vo veku od 2 do 12 rokov.

Známky atopie dieťaťa:

 • zvýšená suchosť pokožky;
 • peeling epidermis;
 • kožný vzor je jasne vyslovený;
 • koža tváre sa stráca, pigmentové škvrny sa objavujú okolo očí ("atopická tvár");
 • pod spodným viečkom sa vytvorí ďalší záhyb;
 • Koža je tak suchá, že môže prasknúť, najmä zadný povrch prstov.

Aká by mala byť výživa dieťaťa s atopickou dermatitídou?

Denná výživa dieťaťa by nemala obsahovať:

 • určených ako výsledok výskumu alergénu;
 • kravské mlieko, vajcia, orechy;
 • citrusové plody.

Zavedenie nového produktu by malo byť vykonané v malých častiach a len s povolením pediatra.

Pokiaľ ide o odporúčania na prevenciu pediatrickej atopickej dermatitídy, hlavné sú tieto:

 1. dodržiavanie terapeutickej stravy;
 2. zavedenie doplnkových potravín najskôr šesť mesiacov po narodení dieťaťa;
 3. predĺžené dojčenie.

Manifestácia atopickej dermatitídy u adolescentov a dospelých

Pri atopickej dermatitíde dospelých a dospelých, ktorých príčiny sú vo väčšine prípadov spojené s porušením zažívacích funkcií, sa objavujú nasledovné príznaky:

 • na pokožke tváre, krku, chrbta a hrudníka sa objavuje vyrážka;
 • epidermis vysušuje, šírenie lichenizácie (výrazný kožný vzor);
 • v miestach ničenia sú spravidla viditeľné stopy poškriabania;
 • na podrážkach a ulnarových záhyboch je koža prasknutá;
 • Zvyšuje lúpanie.

Chronická atopická dermatitída - príznaky

Na otázku: chronická atopická dermatitída z toho, čo sa javí, momentálne neexistuje presná odpoveď. Jeho výskyt je primárne spojený s genetickou predispozíciou organizmu, ako aj s vplyvom iných faktorov, najmä ako:

 • poškodenie trávenia;
 • zneužívanie chemických a kozmetických prostriedkov;
 • nedodržiavanie pravidiel a princípov zdravého životného štýlu.

Okrem vyššie uvedených príznakov ochorenia sa objavuje najmä symptóm Morgana, "kožušinový klobúk", "zimná noha" a leštené nechty s chronickou atopiou a symptómom pseudo Hurtogh. Je charakterizovaná zriedením vlasov na hlave a stratou vonkajšej tretiny obočia.

Diagnóza atopickej dermatitídy

Formulácia správnej diagnózy a určenie liečby atopie patrí do kompetencie lekárov ako alergolog-imunológ a dermatológ. Vzhľadom na skutočnosť, že manifestácia ochorenia je typická najmä pre malé deti, je možné tento problém riešiť u bežného pediatra, avšak s cieľom dosiahnuť lepšie výsledky je potrebné navštíviť užšieho špecialistu. Platí to najmä pre detské a dospelé (chronické) štádiá patológie.

Diagnóza sa stanovuje podľa slov pacienta, ak druhá osoba ešte nemôže hovoriť, potom popis klinického obrazu patológie zabezpečujú jeho rodičia. Taktiež je potrebné hĺbkové vyšetrenie vyžadujúce rôzne diagnostické opatrenia vrátane prijímania a analýzy analýz.

Aké činnosti prispievajú k presnejšej definícii choroby, sú zvyčajne vykonávané:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny. Na zistenie prítomnosti alebo neprítomnosti problémov spojených s operáciou gastrointestinálneho traktu je potrebné ultrazvukové vyšetrenie.
 • koprogram (všeobecná analýza stolice);
 • analýza výkalov pre dysbiózu;
 • analýza výkalov pre vajíčka červov, je nevyhnutná na zistenie chorôb, ktorých vývoj je vyvolaný prítomnosťou parazitov v tele;
 • krvný test protilátok;
 • výsev na mikroflóru a huby;
 • výsev citlivosti na antibiotiká;
 • krvný test na IgE;
 • kožnú biopsiu, ktorá je potrebná na stanovenie povahy zápalového procesu.

Treba poznamenať, že táto štúdia je extrémne zriedkavá, napríklad s podozrivým kožným lymfómom;

 • analýza krvi na imunograme (odovzdaná v prípade zobrazenia patológie na katarálnu chorobu).

Okrem dermatológov a alergikov sa navyše odporúča navštíviť týchto odborníkov:

 • neurológ - ak prejavy ochorenia sprevádzajú zvýšená nervozita dieťaťa;
 • Ortopedista - ak sú lézie trvalé a lokalizované na určitých miestach;
 • endokrinológ, identifikovať problémy s endokrinným systémom.

Je možné sa zbaviť atopickej dermatitídy, ako liečiť túto chorobu?

V prípade atopickej dermatitídy je predpísaná tradičná liečba priamo dermatológa, zatiaľ čo použitie alternatívnych terapií je nepovinné.

Tradičné prostriedky a metódy liečby

Pri atopickej dermatitíde je liečba zameraná na dosiahnutie nasledujúcich cieľov:

 1. ak je to možné, eliminovať alergén z každodenného života pacienta;
 2. znížiť citlivosť tela na alergén;
 3. zmierniť svrbenie a pálenie;
 4. vyčistiť telo;
 5. na odstránenie zápalu;
 6. na korekciu sprievodnej patológie odhalenej počas diagnózy ochorenia;
 7. vykonať opatrenia na zabránenie opätovnému výskytu atopie;
 8. V prípade komplikácií infekčnej povahy by sa mali prijať potrebné opatrenia na boj proti nemu.

Metódy a prostriedky tradičnej medicíny:

 • diétna terapia;
 • liečba liekmi, najmä utišujúce lieky, antialergické, detoxikačné a protizápalové lieky;
 • Liečba antihistaminikami sa zvyčajne používa na zmiernenie zápalu a zníženie svrbenia;

Veľkou nevýhodou antihistaminík, ako je diazolín, superstin a iné lieky, je vývoj telesnej návyky. Vo väčšine prípadov ide o antihistaminiká prvej generácie, rovnako ako lieky druhej generácie vrátane claritínu a astemizolu, nemajú taký účinok na telo pacienta, a preto sú považované za bezpečnejšie.

 • použitie externých prostriedkov. Priaznivý účinok na poškodenú pokožku je zabezpečený masťami a krémami, ktoré obsahujú protizápalové a protipruritické zložky (ichtyol, decht, síra, naftalanový olej);
 • ultrafialové žiarenie.

Liečba ochorenia sanatóriou

Liečba sanatória má niekoľko výhod, vrátane:

 • Vzhľadom na to, že strediská sa spravidla nachádzajú v ekologicky čistých oblastiach, poskytujú vám kvalitné vzduchové a slnečné kúpele.
 • pozitívny vplyv na telo v dôsledku zmeny situácie a úplnej abstrakcie z každodenného života;
 • možnosť využívať metódy alternatívnej medicíny, takmer všetky sanatóriá majú potrebné vybavenie a poskytujú podobné služby;
 • správnu výživu a dodržiavanie každodennej rutiny, ktorá má aj liečebný účinok na telo pacienta.

Populárne medzi pacientmi používajú aj ľudové lieky, ako napríklad:

 • liečivý nápoj;
 • vody;
 • kúpele s liečivými rastlinami;
 • komprimuje.

Ako liečiť atopickú dermatitídu u detí s ľudskými liekmi?

Silná atopická dermatitída u detí, ktorých liečba nie je predmetom tradičných prostriedkov, sa môže liečiť pomocou ľudových metód.

Účinný účinok kúpeľov s prídavkom odvaru bylín, ako je chmeľ, oregano a matka. Ak chcete pripraviť vývar, potrebujete 2 polievkové lyžice. Lyžice trávy, ktoré boli predtým naplnené 1 litrom vriacej vody.

Atopická dermatitída: liečba alternatívnej medicíny u detí a dospelých

Atopická dermatitída a jej liečba u detí sú zvyčajne spojené s vykonávaním fyzioterapeutických postupov, ako sú:

 1. balneoterapia;
 2. peloidotherapy;
 3. uhličitý kúpeľ;
 4. aplikácia magnetického poľa;
 5. elektroliečba.

Komplikácie atopickej dermatitídy

Vyvolanie vývoja komplikácií atopie môže trvalo pokrčiť poškodené oblasti a traumu pokožky v lokalizácii ochorenia. V dôsledku česania pokožky sa porušuje jej celistvosť, čo je dôvodom zníženia kvality jej ochranných vlastností. V dôsledku toho sa hubové a vírusové infekcie spájajú s príznakmi základnej choroby. Vo väčšine prípadov sa komplikácie prejavujú formou bakteriálnej infekcie kože (pyodermie).

Známky pyodermy:

 • výskyt pustuliek na koži, ktoré následne vyschnú a tvoria druh kôry;
 • zvýšená telesná teplota;
 • poškodenie zdravia.

Spolu s bakteriálnymi infekciami môže byť klinický obraz choroby komplikovaný a vírusový. V léziách sa objavujú bubliny, takzvané vezikuly, naplnené transparentnou tekutou látkou. Hlavnou príčinou vírusovej infekcie je zvyčajne herpes simplex. Často komplikácie vyplývajú zo škodlivých účinkov kvasinkových húb, ktoré spôsobujú hubové infekcie.

Ak sa vyskytuje atopická dermatitída

Najčastejšími léziami sú:

 1. kožné záhyby rúk a nôh;
 2. nechty;
 3. podošvou;
 4. pokožku hlavy;
 5. ústna dutina (drozd).

Nie sú vylúčené prípady súčasného prejavu hubových a vírusových poškodení!

Atopická dermatitída je patológia, ktorá má alergickú povahu. Špecifické opatrenia na prevenciu choroby, bohužiaľ nie, ale lekári poznamenávajú, že deti, ktoré už dlhšie dojčia, sú vystavené tejto chorobe oveľa menej často. Podľa odporúčaní odborníkov na výživu zo stravy detí do jedného roka sa odporúča úplne vylúčiť kravské mlieko. V prípade identifikácie príznakov choroby, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu a začať liečbu!

Atopická dermatitída - jej prejavy a zásady liečby

Výraz "atopia" označuje geneticky podmienenú predispozíciu k množstvu alergických ochorení a ich kombinácii, ktoré vznikajú v reakcii na kontakt s určitými alergénmi vonkajšieho prostredia. Medzi takéto ochorenia patrí chronická atopická dermatitída, tiež nazývaná atopický ekzém / dermatitída a atopický ekzém.

Atopická dermatitída - kožné chronické atopickej zápalové ochorenie, ktoré sa vyvíja predovšetkým v ranom detstve a tečúca exacerbácií v reakcii na nízkych dávkach špecifických a nešpecifických dráždivých a alergénov, vyznačujúci sa tým, vekové lokalizáciu a charakteru lézií sprevádzaných svrbením kože a vedie chorého na emocionálne a fyzická disadaptácia.

Príčiny atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa vyvíja u 80% detí, ktoré trpia touto chorobou matka a otec; ak iba jeden rodič - v 56%; v prítomnosti ochorenia u jedného z rodičov, zatiaľ čo druhý má patológiu respiračných orgánov alergickej etiológie - takmer 60%.

Niektorí autori majú tendenciu k tomu, že alergická predispozícia je dôsledkom komplexu rôznych genetických porúch. Napríklad je dôkaz dôležitosti vrodenej nedostatočnosti enzymatického systému tráviaceho traktu, čo vedie k neúplnému rozdeleniu prichádzajúcich produktov. Porucha motility čreva a žlčníka, rozvoj dysbiózy, poškriabania a mechanického poškodenia epidermy prispievajú k tvorbe autoantigénov a autosenzibilizácie.

Výsledkom toho všetkého je:

 • asimilácia potravinových zložiek, ktoré nie sú pôvodné pre telo;
 • tvorba toxických látok a antigénov;
 • narušenie endokrinného a imunitného systému, receptorov centrálneho a periférneho nervového systému;
 • Vývoj protilátok s vlastnou bunky proces vývoja autoaggression a poškodenie telesných tkanív, tj vytvorené imunoglobulíny, ktoré hrajú významnú úlohu v rozvoji atopických alergické reakcie okamžitého alebo oneskoreného typu.

S vekom sa dôležitosť potravinových alergénov čoraz viac minimalizuje. Porážka kože, ktorá sa stáva nezávislým chronickým procesom, postupne získava relatívnu nezávislosť od potravinových antigénov, mechanizmy reakcie sa menia a zhoršenie atopickej dermatitídy vzniká už pod vplyvom:

 • domáce alergény - domáci prach, vône, sanitárne výrobky pre domácnosť;
 • chemické alergény - mydlá, parfumy, kozmetika;
 • kožné dráždivé látky - hrubé vlnené alebo syntetické tkaniny;
 • vírusových, hubových a bakteriálnych alergénov atď.

Druhá teória je založená na predpoklade, že tieto základné charakteristiky štruktúry kože ako nedostatočné obsah v ňom štrukturálne filagrinu proteínu interakciu s keratínu a inými proteínmi, ako aj zníženie syntézy lipidov. Z tohto dôvodu narušená tvorbou epidermálnej bariéry, čo vedie k jednoduchému prenikaniu alergénov a infekčných agens cez epidermálnej vrstvy. Okrem toho, genetické náchylnosti, a predpokladá sa, nadmerné imunoglobulín fúzneho zodpovedné za alergické reakcie včasného typu.

Atopická dermatitída u dospelých môže byť pokračovaním ochorenia z detstva, oneskorená manifestácia je latentná (latentná, bez klinických symptómov) prebiehajúceho ochorenia alebo oneskorená implementácia geneticky určenej patológie (takmer u 50% dospelých pacientov).

Relapsy choroby sa vyskytujú v dôsledku interakcie genetických a provokačných faktorov. Posledne uvedené zahŕňajú:

 • nepriaznivá ekológia a nadmerná suchosť ovzdušia;
 • endokrinných, metabolických a imunitných porúch;
 • akútne infekčné ochorenia a ohniská chronickej infekcie v tele;
 • komplikácie tehotenstva a najbližšieho popôrodného obdobia, fajčenie počas tehotenstva;
 • dlhotrvajúci a opakujúci sa psychický stres a stresové stavy, premenlivá povaha pracovnej aktivity, predĺžené poruchy spánku atď.

U mnohých pacientov k vyjadrenej exacerbácii je výsledkom samošetrenie alergickej dermatitídy ľudovými prostriedkami, z ktorých väčšina je pripravená na základe liečivých rastlín. Je to preto, lebo sa zvyčajne používajú bez zohľadnenia štádia a rozsahu procesu, veku pacienta a alergickej predispozície.

Aktívne zložky týchto prostriedkov, ktoré majú antipruritika a protizápalové účinky, ktoré nie sú odstránené z sprievodných prvkov, mnoho z nich má alergénne vlastnosti alebo individuálne neznášanlivosť, a podsushivayuschee obsahujú triesloviny (namiesto požadovaných zmáčanie).

Samostatne pripravené prípravky navyše často obsahujú prírodné nerafinované rastlinné oleje a / alebo živočíšne tuky, ktoré pokrývajú póry kože, čo vedie k zápalovej reakcii, infekcii a hnisavosti atď.

Preto sú hlavné teórie o genetickej príčine a imunitnom mechanizme vývoja atopickej dermatitídy. Predpoklad prítomnosti ďalších mechanizmov na realizáciu tejto choroby je už dlho predmetom diskusie.

Klinický priebeh

Všeobecne uznávaná klasifikácia atopickej dermatitídy a objektívnych laboratórnych a inštrumentálnych metód diagnostiky ochorenia neexistuje. Diagnóza je založená predovšetkým na klinických prejavoch - typických morfologických zmenách v koži a ich lokalizácii.

V závislosti od veku sa rozlišujú tieto štádiá choroby:

 • Dojčatá, ktoré sa vyvíjajú vo veku od 1,5 mesiaca do 2 rokov; medzi všetkými osobami s atopickou dermatitídou je táto fáza 75%;
 • deti (vo veku 2 - 10 rokov) - do 20%;
 • dospelý (po 18 rokoch) - približne 5%; nástup choroby je možný až do 55 rokov, najmä u mužov, ale zvyčajne je to exacerbácia choroby, ktorá sa začala v detstve alebo detstve.

V súlade s klinickým priebehom a morfologickými prejavmi sú:

 1. Počiatočná fáza, ktorá sa rozvíja v detstve. Vyjadruje sa takými skorými známkami, ako je obmedzené sčervenanie a opuch kože tváre a gluteálnych oblastí, ktoré sprevádzajú mierne odlupovanie a tvorba žltých kôr. Polovica detí s atopickou dermatitídou na hlave, v oblasti veľkého fontanelu, tvorí mastné malé škvrny lupín, ako v prípade seborrhy.
 2. Štádium exacerbácie pozostávajúceho z dvoch fáz - výrazných a miernych klinických prejavov. Je charakterizovaný silným svrbením, prítomnosťou erytému (sčervenania), malými vezikulmi so sérovým obsahom (vezikuly), eróziou, kôrkami, peelingom, poškriabaním.
 3. Stupeň neúplnej alebo úplnej remisie, pri ktorej príznaky ochorenia zmiznú, čiastočne alebo úplne.
 4. Štádium klinickej (!) Zotavenia je neprítomnosť symptómov choroby po dobu 3-7 rokov (v závislosti od závažnosti jej priebehu).

Súčasná podmienená klasifikácia zahŕňa aj zhodnotenie prevalencie a závažnosti ochorenia. Prevalencia dermatitídy je určená plochou lézie:

 • až do 10% - obmedzená dermatitída;
 • od 10 do 50% - bežná dermatitída;
 • viac ako 50% - difúzna dermatitída.

Stupne závažnosti atopickej dermatitídy:

 1. Ľahké kožné lézie sú lokálnej povahy, relapsy sa vyskytujú nie viac ako 2 krát za 1 rok, trvanie remisie je 8-10 mesiacov.
 2. Priemerná - dermatitída je častá, exacerbovaná až 3-4 krát v priebehu 1 roka, remisie trvajú 2-3 mesiace. Charakter prúdu je skôr tvrdohlavý a ťažko sa upravuje pomocou liečivých prípravkov.
 3. Ťažký priebeh - porážka kože je bežná alebo difúzna, čo často vedie k vážnemu všeobecnému stavu. Liečba atopickej dermatitídy v takýchto prípadoch vyžaduje použitie intenzívnej liečby. Počet exacerbácií v priebehu 1 roka až 5 alebo viac s remisemi 1-1,5 mesiaca alebo bez nich.

Povaha atopickej dermatitídy u tehotných žien sa nedá predvídať. Niekedy sa na pozadí mierneho poklesu imunity prejavilo zlepšenie (24-25%) alebo žiadne zmeny (24%). Zároveň 60% tehotných žien prežíva zhoršenie, väčšina z nich predstavuje až 20 týždňov. Zhoršenie sa prejavuje fyziologickými alebo patologickými metabolickými a endokrinnými zmenami a je sprevádzané zmenami v koži, vlasoch, nechtoch.

Takisto sa očakáva, že zvýšené hladiny progesterónu a ďalších hormónov v priebehu tehotenstva vedie k zvýšenej citlivosti kože a svrbenie. Nemenej dôležité sú zvýšené priepustnosti ciev, zvýšenú priepustnosť bariéry lipid kožné vo chrbte rúk a predlaktia flexor povrchu psycho-emočný labilitou, tehotenstvo gestózou chybnú funkciu tráviaceho ústrojenstva, čo vedie k spomaleniu vylučovanie toxínov organizmu.

Symptómy atopickej dermatitídy

Je akceptované rozlišovať medzi hlavnými (veľkými) a malými (menej závažnými) príznakmi. Na diagnostiku atopickej dermatitídy je potrebná súčasná prítomnosť akýchkoľvek troch hlavných a troch pomocných znakov.

Medzi hlavné príznaky patrí:

 1. Prítomnosť svrbenia kože, ktorá je prítomná aj pri minimálnych prejavoch kože.
 2. Charakteristickým morfologickým obrazom prvkov a ich umiestnením na tele je suchosť kože, lokalizácia (často) v symetrických zónach na ramenách a nohách v oblasti ohybového povrchu kĺbov. V léziách sú nepravidelné a papulózne vyrážky, pokryté váhy. Sú tiež umiestnené na ohybných povrchoch kĺbov, na tvári, krku, lopatkách, ramene a tiež na nohách a rukách - na vonkajšom povrchu a v oblasti vonkajšieho povrchu prstov.
 3. Prítomnosť iných ochorení alergickej povahy u pacienta alebo jeho príbuzných, napríklad atopická bronchiálna astma (30-40%).
 4. Chronický charakter priebehu ochorenia (s relapsmi alebo bez nich).

Podporné kritériá (najčastejšie):

 • začiatok ochorenia v ranom veku (do 2 rokov);
 • hubové a časté hnisavé a herpetické kožné lézie;
 • pozitívne reakcie na testovanie s alergénmi, zvýšené krvné hladiny všeobecných a špecifických protilátok;
 • liečebná a / alebo potravinová alergia, bezprostredne alebo oneskorene (až do 2 dní);
 • Quinckeho edém, často opakujúca sa rinitída a / alebo konjunktivitída (80%).
 • zosilnený vzhľad kože na dlaniach a nohách;
 • belavé škvrny na pleci a ramenný pás;
 • nadmerná suchosť kože (xeróza) a jej lúpanie;
 • svrbenie kože so zvýšeným poteniačom;
 • nedostatočná odozva kožných ciev na mechanické podráždenie (biely dermografizmus);
 • tmavé periorbitálne kruhy;
 • ekzematózna kožná zmena okolo bradaviek;
 • slabá tolerancia vlnených výrobkov, odmasťovanie a iné chemické látky a iné menej významné príznaky.

Charakteristické pre dospelých sú časté recidívy atopickej dermatitídy pod vplyvom mnohých vonkajších faktorov, strednej závažnosti a závažného prietoku. Choroba môže postupne prechádzať do štádia viac alebo menej dlhodobej remisie, ale takmer vždy koža je náchylná na svrbenie, nadmerné odlupovanie a zápal.

Atopická dermatitída na tvári dospelých je lokalizovaná v periorbitálnej zóne, na perách, v krídlach nosa, obočiach (so stratou vlasov). Okrem toho je obľúbená lokalizácia ochorenia v prirodzených záhyboch kože na krku, na zadnej časti rúk, nôh, prstov a prstov a ohybových plôch v oblasti spoja.

Hlavné diagnostické kritériá pre kožné prejavy ochorenia u dospelých:

 1. Výrazné svrbenie v lokalizačných zónach.
 2. Zahustenie kože.
 3. Suchosť, peeling a moknutie.
 4. Posilnite vzor.
 5. Papulárne erupcie, prípadne transformované do plakov.
 6. Exfólia výrazne obmedzených oblastí pokožky (u starších pacientov).

Na rozdiel od detí, exacerbácie sa zvyčajne vyskytujú po nervových a emočných preťaženiach a stresových situáciách, pri exacerbácii iných chronických ochorení, pri užívaní akýchkoľvek liekov.

Kožné lézie sú často komplikuje lymfadenitída najmä tanínových, krčnej a axilárny, hnisavú folikulitída a varí, kožných lézií herpes vírusu a papilloma vírusy, hubové infekcie. Často vyvinú bielenie, zmäkčovanie a uvoľnenie pier s vytvorením priečnych trhlín (cheilitída), zápal spojiviek, paradentózy a stomatitídy, bledosť kože viečok, nosa a úst (z dôvodu porušenia kontrakčnej schopnosti kapilár), depresia.

Keď sa vek zvyšuje, ohniská sa v miestnej prírode stávajú lokálnymi, koža sa stáva hrubá a hrubá, viac šupinatá.

Ako liečiť atopickú dermatitídu

Cieľmi terapeutického zásahu sú:

 • maximálny pokles stupňa symptomatológie;
 • zabezpečenie dlhodobej kontroly priebehu ochorenia prevenciou relapsov alebo znížením ich závažnosti;
 • zmena prirodzeného priebehu patologického procesu.

U dospelých pacientov s atopickou dermatitídou, na rozdiel od detí, sa vždy vykonáva len komplexnú liečbu založenú na chov, alebo znížiť dopady expozície vyvolať faktory, ako aj na prevenciu a potlačenie alergických reakcií spôsobených nimi a zápalových procesov v koži. Zahŕňa:

 1. Opatrenia na elimináciu, tj zabránenie vstupu do tela a odstránenie z neho faktorov alergénnej alebo nealergénnej povahy, ktoré zvyšujú zápal alebo spôsobujú exacerbáciu ochorenia. Obzvlášť väčšina pacientov má brať opatrne vitamíny, najmä skupinu "C" a "B", ktorá v mnohých prípadoch spôsobuje alergické reakcie. Je potrebné vykonať predbežné rôzne diagnostické testy a ďalšie štúdie na identifikáciu alergénov.
 2. Správna lekárska a kozmetická starostlivosť zameraná na zvýšenie bariérovej funkcie pokožky.
 3. Použitie externej protizápalovej terapie, ktorá zahŕňa úľavu zo svrbenia, liečbu sekundárnej infekcie a obnovenie poškodenej epiteliálnej vrstvy.
 4. Liečba sprievodných ochorení - ohniská chronickej infekcie v tele; alergická rinitída a konjunktivitída, bronchiálna astma; choroby a poruchy tráviaceho systému (najmä pankreasu, pečene a žlčníka); komplikácie dermatitídy, napríklad neuropsychiatrické poruchy.

Veľmi dôležité je pozadie, na ktorom sa má liečba vykonávať - ​​je to individuálne vybraná strava pre atopickú dermatitídu eliminujúcej povahy. Vychádza z vylúčenia potravinových výrobkov:

 • alergie;
 • nie sú určené pre konkrétnych pacientov s alergénmi, ale obsahujú biologicky aktívne látky (histamín), ktoré vyvolávajú alebo zosilňujú alergické reakcie - nosiče histamínu; Patria sem látky, ktoré sú súčasťou jahôd a jahôd, sóje a kakaových bôbov, paradajok, lieskových orechov;
 • ktorý má schopnosť uvoľňovať histamín z buniek tráviaceho traktu (histaminoliberíny) obsiahnutých v šťave citrusových plodov, pšeničných otrúb, kávových zŕn, kravského mlieka.

Liečebné a kozmetickej starostlivosti o kožného kože je použiť dennú sprchu po dobu 20 minút pri teplote vody okolo 37 ° C v neprítomnosti hnisavých alebo plesňových infekcií, hydratačné látky a zmäkčovadlá - olejovom kúpeli s hydratačnými zložkami, kozmetické hydratačný sprej, krém, masť, krém. Majú indefferentnymi vlastnosti a sú schopné znížiť zápal a svrbenie pocit tým, že udržuje vlhkosť pokožky a uložené v ňom kortikosteroidy. Hydratačný krém a masť s nie namočiť) účinnejšie ako sprej, krém, podporujú obnovu kožnej hydrolipidovú vrstvy.

Ako odstrániť svrbenie kože, dostať docela často neslušné formy, najmä v noci? Základom sú systémové a topické antihistaminiká, pretože histamín hrá rozhodujúcu úlohu pri rozvoji tohto ťažkého pocitu. So súčasným poruchy spánku odporúča prvej antihistaminiká generácie vo forme injekcií alebo peliet (difenhydramín, Suprastin, klemastin, Tavegil), a ktoré majú mierny sedatívny účinok.

Avšak, pre dlhodobé základné terapie účinnejšie a výhodnejšie (1 za deň), liečivá pre liečenie lokálnych a systemických alergických reakcií a svrbenie (2. generácia) - cetirizín, loratadín, alebo (lepší), než ich nových metabolitov - levocetirizín, desloratadín. Vzhľadom k tomu, antihistaminiká sú tiež široko používané Fenistil kvapkách, a kapsule ako gél pre miestnu aplikáciu.

Lokálne liečenie atopickej dermatitídy miestami systemické a lokálne použitie prípravkov obsahujúcich kortikosteroidy (Gidrokortoizon, flutikazón, triamcinolón, klobetasol) majúci antialergické, znižujúcich prekrvenie, protizápalové a antipruritika vlastnosti. Ich nevýhodou je vytvorenie podmienok pre vývoj sekundárnych (Staph, plesňových infekcií), a kontraindikácie pre dlhodobé použitie.

Prostredníctvom druhej línii liečby (po kortikosteroidy) sú hormonálne imunomodulátory lokálne účinky - inhibítorov kalcineurínu (takrolimus a pimekrolimus), inhibujú syntézu a uvoľňovanie bunkových cytokínov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalového procesu. Účinky týchto látok prispieva k prevencii začervenanie, opuch a svrbenie.

Okrem toho sa podľa indikácií používajú nehormonálne protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové alebo kombinované liečivá. Jeden populárny prostriedky, majúce protizápalové, hydratačné a regeneračné vlastnosti je Bepanten ako masť alebo krém, rovnako ako Bepanten-Plus, ktorý ďalej obsahuje antiseptické chlórhexidín.

Je dôležité nielen odstrániť subjektívne symptómy, ale aj aktívne hydratovať a zmäkčiť postihnuté oblasti, ako aj obnoviť poškodenú epidermálnu bariéru. Ak neznižujete suchosť kože, nebudete schopní odstrániť podliatiny, trhliny, infekcie a exacerbáciu ochorenia. Zvlhčovadlá sú prípravky obsahujúce močovinu, kyselinu mliečnu, mukopolysacharidy, kyselinu hyalurónovú, glycerol.

Zmäkčovadlá sú rôzne emócie. Emothenes s atopickou dermatitídou sú hlavným vonkajším, nie iba symptomatickým, ale aj patogeneticky zameraným prostriedkom ovplyvňovania choroby.

Ide o rôzne tuky a tukové látky, ktoré sa dajú fixovať v stratum corneum. Výsledkom oklúzie je retencia tekutín a prirodzená hydratácia. Do 6 hodín hlbšie prenikajú do stratum corneum, dopĺňajú lipidy v ňom. Jedným z týchto prípravkov je viaczložková emulzia (pre kúpele) a krém "Emolium P triaktívny", obsahujúci:

 • parafínový olej, karite a makadamové oleje, obnovenie vodno-lipidového plášťa na povrchu kože;
 • kyselina hyalurónová, glycerol a močovina, ktoré sú schopné viazať a zadržať vodu, zvlhčujú pokožku;
 • alantoín, kukuričný a repkový olej, zmäkčovanie a zmierňovanie svrbenia a zápalových javov.

Existujúci prístup k výberu metódy na liečbu atopickej dermatitídy odporúča Medzinárodný zdravotný konsenzus o atopickej dermatitíde. Tieto odporúčania zohľadňujú závažnosť priebehu ochorenia a sú založené na princípe "krokov":

 1. I stupeň, charakteristický len pre suchú pokožku - odstránenie dráždivých látok, použitie zvlhčovačov a zmäkčovadiel.
 2. Stupeň II - menšie alebo stredne závažné príznaky atopickej dermatitídy - lokálne kortikosteroidy s miernou alebo stredne závažnou aktivitou a / alebo lieky inhibujúce kalcineurín.
 3. Stupeň III - mierne alebo dostatočne výrazné príznaky ochorenia - kortikosteroidy o stredné a vysoké stupňa aktivity až do doby, kým sa žiadna ďalší vývoj procesu, po ktorom - inhibítorov kalcineurínu.
 4. Krok IV, čo je závažné ochorenie nemôžu byť predmetom vyššie uvedených skupín liekov - využitie systémových imunosupresív a fototerapiu.

Atopická dermatitída u každého človeka je charakterizovaná prietokovými a diagnostickými znakmi a vyžaduje individuálny prístup k voľbe liečby s prihliadnutím na prevalenciu, formy, stupeň a závažnosť ochorenia.