Hlavná

Ateróm

Ako liečiť atopickú, seborotickú alebo alergickú dermatitídu u dojčiat?

Pediatri poznamenávajú, že najčastejšou sťažnosťou mladých rodičov je úzkosť týkajúca sa výskytu nepochopiteľných vyrážok na koži dieťaťa. Tento príznak môže byť triviálne kurča alebo poukazuje na pomerne závažné alergické ochorenie. Úlohou lekára je stanoviť správnu diagnózu a predpísať včasnú liečbu.

Koža dieťaťa je jemná a tenká, prakticky sterilná. Imunitný systém dieťaťa ešte nie je úplne vytvorený a na rozdiel od dospelých reaguje prudko na najzávažnejšie stimuly. Ak chcete vyvinúť kožnú imunitu, je potrebný čas, je to obdobie, ktoré je pre dieťa plné dermatitídy.

Prečo sa deti dostávajú dermatitídy?

Ako je známe, dermatitída je zápal kože, ktorý sa vyvinie pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútorných faktorov. Dermatitída u novorodencov vykazuje násilné erupcie, sčervenanie, zápaly a opuchy pokožky a spôsobujú vážne nepohodlie dieťaťu.

Na tvári, tele, ramenách a nohách dieťaťa sa môžu objaviť výmazy. Rodičia potrebujú identifikovať a vylúčiť provokujúci faktor v čase, inak môže byť priebeh ochorenia komplikovaný pripojením sekundárnej infekcie. Aké príčiny môžu spôsobiť ochorenie?

 • Genetická predispozícia (ak rodičia trpia kožnými problémami, riziko ochorenia u dieťaťa je výrazne zvýšené).
 • Neúspešný priebeh tehotenstva, ťažký pôrod.
 • Vírusové infekcie u dieťaťa alebo matky počas tehotenstva.
 • Liečba dieťaťa s liekmi v prvých týždňoch života alebo užívanie liekov matkou počas tehotenstva a laktácie.
 • Dysbakterióza a črevné choroby u dieťaťa.
 • Nedostatočné dodržiavanie hygienických pravidiel pri starostlivosti o dieťa.
 • Umelé kŕmenie, nepresnosti vo výžive, včasné zavádzanie doplnkových potravín.

Symptómy dermatitídy môžu byť dôsledkom použitia čistiacich prostriedkov, ktoré nie sú určené na starostlivosť o dieťa (mydlo, šampón, prášok na pranie). Pri hygienických procedúrach a umývaní bielizne by sa mali používať iba špeciálne detské značky proti alergiám.

Problémom môže byť plienka, ktorá nemá správnu veľkosť, alebo príliš vysokú teplotu a vlhkosť v miestnosti. Eliminovať prípadné alergény a dráždivé látky, pediatri odporučiť mokré čistenie na izbe každý deň, odstrániť z areálu kvetov a určite sa železnými plienky a detské oblečenie horúcou žehličkou.

Typy dermatitídy u dojčiat

V pediatrii existuje niekoľko hlavných typov dermatitídy u dojčiat.

 • kontakt
 • seborrheal
 • plienka
 • Atopický (alergický)

Každý z nich má svoje vlastné príčiny, vlastnosti prúdu a je charakterizovaný odlišným prístupom k liečbe. Pozrime sa na každý druh dermatitídy novorodencov podrobne.

Kontaktná dermatitída u dojčiat charakterizované kožnými léziami v oblasti priameho kontaktu s podnetom. Príčinou zápalu kože a výskytu vyrážok môžu byť drsné švy na oblečení, kovové sponky, gombíky. Ide o najjednoduchšiu formu dermatitídy, ktorá si nevyžaduje špeciálnu liečbu.

Seboroická dermatitída u dojčiat prejavuje zápal kože na hlave. Okrem toho môže mať vplyv na krk, uši, axilárne záhyby. Charakteristickým znakom tejto formy dermatitídy je tvorba žltých kôr na koži. V niektorých prípadoch je tvorba kôry (chrasty) sprevádzaná svrbením, ktoré narúša dieťa. Ak neexistuje včasná liečba, existuje riziko sekundárnej bakteriálnej infekcie.

Dermatitída plienky u dojčiat charakterizované zápalom kože v zadku, inguinálnymi záhybmi v dolnej časti brucha. Príčinou tejto formy dermatitídy sú chyby v starostlivosti o dieťa. Vyrážky sa objavujú v dôsledku dlhotrvajúcich dráždivých účinkov moču a výkalov na koži dieťaťa alebo pri trení pokožky nesprávne vybranou plienkou.

Častým dôvodom je dlhodobá prítomnosť dieťaťa v plienke, zatiaľ čo pokožka dieťaťa zostáva dlhodobo vo vlhkom prostredí, čo spôsobuje vyrážku plienky a vznik zápalu. Koža sa stáva červená a precitlivená, vyrážka sa svrbenie a dieťa. Pri spájaní bakteriálnej infekcie sa vyskytujú pľuzgiere a nepríjemný zápach.

Atopická dermatitída u dojčiat je považovaná za najčastejšiu dermatózu detí, ktorá má chronický priebeh. Vo väčšine prípadov je táto forma choroby sa objaví u detí v prvých týždňoch života a je charakterizovaná zápalom a poruchy horných vrstiev integrity epidermis. Atopická dermatitída (Infantilná ekzém) prehlasuje, že vyrážka, začervenanie, suchosť a olupovanie kože na lícach a zadku dieťaťa. Symptómy môžu postupovať av niektorých prípadoch sa lézie rozsiahle.

Bežnou príčinou atopickej dermatitídy je genetický faktor. Choroba sa prenáša na dieťa od najbližších príbuzných, ktoré trpia kožnými ochoreniami. Okrem toho hlavnými vinníkmi pre vznik dermatitídy sú rôzne alergény: potraviny, domáce, bakteriálne, hubové, epidermálne.

Medzi dôležité výživové alergény patrí mlieko, citrusy, med, vajcia, arašidy. Rodičia by to mali brať do úvahy a ak sa objavia príznaky alergickej dermatitídy, najskôr vylúčte tieto potraviny z dietetiky dieťaťa.

Medzi dráždivé faktory môžu patriť chemické výrobky pre domácnosť (prášky, oplachy, mydlo), kozmetika pre starostlivosť o deti. Zjavenie dermatitídy môže byť vyvolané osviežovačmi vzduchu, používaním parfumu alebo deodorantu matkou. Môže sa vyskytnúť alergická reakcia na prach z domu, peľ, chlpy.

V niektorých prípadoch je príčinou choroby dysbióza, parazitárna infekcia (Giardia, červy), poruchy funkcie pankreasu. Príznaky atopickej dermatitídy sa môžu vyskytnúť u dieťaťa najskôr 2 mesiace, maximálna incidencia klesá v období 6 až 12 mesiacov.

Pri prvých nepriaznivých príznakoch by rodičia mali hľadať pomoc od špecialistu, inak alergickej dermatitídy u dojčiat môže ísť do vážnej formy av budúcnosti bude vyžadovať vážne a dlhodobé zaobchádzanie.

Symptómy ochorenia

Príznaky dermatitídy u detí závisia od formy ochorenia. Takže pri kontaktnej dermatitíde sa náhle objavia vyrážky, koža sa stáva červená a zapáči sa. Často sa vyskytuje svrbenie kože, tvoria sa zvlhčujúce kôry, ktorých odstránenie je spojené s pripojením bakteriálnej infekcie. Ale prejavy dermatitídy rýchlo zmiznú, ak odstránite dráždivý faktor.

Seboroická dermatitída je spôsobená určitým typom patogénnej huby, ktorá sa nachádza hlavne na pokožke hlavy a vyskytuje sa 2-3 týždne života dieťaťa. Na hlave dieťaťa sú pod vlasmi vytvorené chvosty (žltkasté mastné kosti). Ich vzhľad môže byť sprevádzaný svrbením. Ak je imunita dieťaťa veľmi oslabená, seboroická dermatitída môže byť sprevádzaná všeobecnou malátnosťou a hnačkou.

Príznaky dermatitídy plienky sú známe mnohým mladým rodičom. Dieťa zapálí a zožltne kožu v slabinách, hýždeních, vnútorných stehnách. Tieto prejavy sú spojené s nedostatočnou hygienickou starostlivosťou o dieťa. Ľahký stupeň dermatitídy plienky je sprevádzaný malými erupciami, hyperémiou a opuchom kože.

Pri nedostatočnej starostlivosti sa otvorí vyrážka vo forme vezikúl, koža sa začne mokrá, vzniká erózia. Infekcia sa šíri do nových oblastí kože, existuje riziko spojenia sekundárnej bakteriálnej infekcie, ktorá je plná závažných komplikácií. Zapálená koža sa stáva citlivá, bolestivá, svrbí a spôsobuje vážne nepohodlie. Dieťa sa stáva nepokojným, plače, nemôže dlho zaspať.

Atopickej (alergické) dermatitída prejavuje bohaté vyrážku, ktorá je najčastejšie lokalizované na lícach, spánkoch, v lakti a koleno záhyby na trupe a zadku. Koža sa zapáli a stane sa červená, stane sa suchá a neustále sa svrbí. Svrbenie môže byť také silné, že dieťa neustále hrebe. V dôsledku poškriabania, prasklín a rany sa koža začína mokrá. Potom rany vyschnú a zakryjú hrubými kôrkami.

Dieťa sa stáva nepokojným a podráždeným, nespia dobre a neustále sa rozbíja. Dermatitída na tvári dieťaťa sprevádza kožný peeling, výskyt červených škvŕn, svrbenie. Kombinácia postihnutých oblastí vedie k ďalšiemu rozšíreniu dermatitídy a je plná zavedenia patogénnych baktérií a vývoja komplikácií.

Ak sa vyskytne akákoľvek forma dermatitídy, rodičia by mali čo najskôr kontaktovať lekára, ktorý vykoná potrebné štúdie na objasnenie diagnózy a predpísanie príslušnej liečby.

liečba

Odpoveď na otázku, ako a čo liečiť dermatitídu u dieťaťa, bude závisieť od formy ochorenia, závažnosti ochorenia a všeobecného stavu dieťaťa.

Najjednoduchšie sa vysporiadať s kontaktnou dermatitídou. Na odstránenie príznakov s touto formou ochorenia nebude liečba drog potrebná. Rodičia by mali identifikovať dráždivý faktor. To môže byť tesný odev, trela jemnú kožu, nie je vhodné v jednotlivých veľkostných plienok, hrubé švy, kovovými sponami alebo gombíky, ktoré prichádzajú do styku s pokožkou dieťaťa. Po odstránení dráždivého účinku zmiznú príznaky kontaktnej dermatitídy.

Seboroická dermatitída nie je ťažké liečiť. Ak to chcete urobiť, každý deň vyčistite mäkké kôry a chrasty, ktoré sa tvoria pod vlasmi a umyte hlavu špeciálnym fungicídnym šampónom Nizoral. Po vyčesaní kôry a umývania sa hlava dieťaťa vysuší mäkkou utierkou a ošetrí sa špeciálnymi prípravkami (Bioderma, Friederm zinok).

Ďalšou bežnou metódou odstraňovania kôrok je rozmazanie pokožky hlavy s vareným a chladeným rastlinným olejom. Po kúpaní sa hlava dieťaťa ošetrí olejom a na nočnú nohu naneste teplú čiapočku. V dopoludňajších hodinách zmäkčujú kôrky hrebeňový hrebeň s častými zubami. U mnohých detí prechádza seboroická dermatitída nezávisle 1,5-2 mesiacov.

Liečba plienkovej dermatitídy by sa mala začať starostlivými hygienickými opatreniami na starostlivosť o dieťa. Koža dieťaťa by mala byť vždy čistá a suchá. Pri zmene detské plienky by spláchnuť s teplou vodou, a potom boli starostlivo blotovány kože a mäkké tkaniny aplikuje hydratačný alergénne olej alebo práškového detský púder.

V noci je lepšie nosiť plienku na jedno použitie so špeciálnou vrstvou absorbujúcou vlhkosť, ktorá umožňuje pokožke zostať suchá. Nedovoľte výskyt vyrážky plienky. Aby ste to urobili, nemali by ste zabaliť svoje dieťa alebo ho príliš teplé. Účinne eliminujte príznaky dermatitídy. Dieťa je odkryté a položené na plátno pokryté teplou plienkou, teplota v miestnosti by nemala byť nižšia ako +25 ° C. Tento postup sa môže vykonať niekoľkokrát denne.

Pri liečbe plienkovej dermatitídy, podráždené, zapálené kože musí byť niekoľkokrát denne na očistenie furatsilina riešenia alebo Rivanol a mazacie masti D-panthenol, Drapolen, Desitin.

 1. Drapolen má antiseptický, ochranný a upokojujúci účinok na pokožku dieťaťa.
 2. D-panthenol Účinná látka dexpanthenol, ktorá stimuluje regeneráciu epiteliálnych buniek a zvyšuje ochrannú funkciu pokožky.
 3. Masť Deschin obsahuje vo svojom zložení oxid zinočnatý, prípravok dobre vysuší zmáčacie plochy a má antiseptický účinok.

Najťažšie je atopická (alergická) dermatitída. Komplex prioritných opatrení je identifikovať alergén, čo obmedzuje kontakt s možnými dieťa podnety (domáci prach, peľ, zvieracie chlpy), pri výbere optimálnej zmesi na umelej výžive, úprava stravy dojčiacich matiek.

Dôležitým bodom liečby je odstránenie ohniska chronickej infekcie, normalizácia tráviaceho systému, liečba dysbiózy. Odporúča sa vymenovanie antihistaminík, zmiernenie svrbenia a odstránenie alergických prejavov. Dávkovanie a trvanie prijatia určuje ošetrujúci lekár.

Použijú sa sorbenty, prispievajú k odstraňovaniu toxínov z tela. Dobrý účinok poskytujú protizápalové a zvlhčovacie krémy a masti založené na prírodných zložkách. Ich sortiment je dostatočne široký, odborník pomôže vybrať si najvhodnejší liek. V obzvlášť ťažkých prípadoch môže lekár predpísať steroidné lieky, mali by byť používané opatrne, na krátku dobu, pretože majú veľa závažných vedľajších účinkov.

Osobitná pozornosť sa venuje výžive ošetrujúcej matky. Strava matky s dermatitídou u dieťaťa by mala byť založená na hypoalergénnych výrobkoch. Z menu sa vylučuje celé a kondenzované mlieko, vajcia, morské plody, ryby, čokoláda, citrusové plody. S mimoriadnou opatrnosťou treba brať na plody (jahody, maliny, jahody, rakytníka), ananás, melón.

Počas dojčenia sa v ponuke neodporúča zahrnúť huby, baklažány, paradajky. Vyhnite sa nadmernej konzumácii múky a cukroviniek, čiernej kávy, kakaa, medu. Ošetrovateľkám sa odporúča, aby opustili uhorky, údené produkty, korenené omáčky, korenie a korenie. Nepoužívajte horčica, majonéza, chren, reďkovky. Vyvolávať alergickú reakciu môžu orechy (najmä arašidy), strukoviny, konzervované ryby, kaviár.

Počas dojčenia pediatri odporúčajú matkám tieto výrobky:

 • Nízkotučné varené mäso (teľacie, kuracie, králičie, morčacie).
 • Varená alebo dusená zelenina (zemiaky, kapusta, cuketu, brokolica).
 • Cereálne alebo zeleninové polievky na bujóne s nízkym obsahom tuku.
 • Rôzne kaše (pohánka, ovsená kaša, ryža, perličkový jačmeň).
 • Fermentované mliečne výrobky (jogurt, kefír, kvasené pečené mlieko, tvaroh).
 • Pečené jablká.
 • Banány, vodné melóny.
 • Pšeničný chlieb, chlieb, suché sušienky (sušienky)
 • Nesladený čaj (zelený, ovocný), kompoty z ich sušeného ovocia.

Správna výživa v kombinácii s farmakoterapiou pomôže zvládnuť symptómy dermatitídy a predchádzať možným komplikáciám. Aby sa zabránilo opakovaným vyrážkam a návratu choroby, rodičom sa odporúča dodržiavať preventívne opatrenia:

 • Denne stráviť v miestnosti mokré upratovanie. Nepoužívajte vysávač s prachovým vreckom.
 • Niekoľkokrát denne ventiláciu miestnosti.
 • Zbavte sa veci, ktoré zbierajú prach (mäkké hračky, koberce, koberce).
 • Odstráňte z miestnosti rastliny, neprorážajte osviežovače vzduchu, nepoužívajte parfumy a dezodoranty.
 • Nahradiť pečivo a vankúše na sinteponovye, ktoré nespôsobujú alergie.
 • Vyberte si pre svoje dieťa veci, ktoré sú voľne rezané z prírodných tkanín.
 • Počas počasia noste dieťa, nedovoľte prehriatie alebo prechladnutie.
 • Držte oblečenie, posteľnú bielizeň, knihy a iné predmety v uzavretých skriniach.
 • Ľanové a detské oblečenie po umytí železa s parom.
 • Zabráňte tabakovému dymu do miestnosti dieťaťa.

Dodržiavanie týchto odporúčaní zabráni výskytu tejto choroby alebo zabráni jej návratu.

Atopická dermatitída u dojčiat

Atopická dermatitída je bežná u detí mladších ako 5 rokov. Po prvýkrát môže choroba debutovať už od prvých dní po narodení. Priebeh ochorenia u dojčiacich detí má mierne odlišný charakter ako u starších detí. Liečba detí v prvom roku života si vyžaduje mäkší prístup bez použitia silných liekov.

Čo je to?

Atopická dermatitída, systémový zápal sa vyskytuje v reakcii na požitie faktora vyvolávajúceho alergény. Často deti, ktoré majú takéto ochorenia, majú určitú genetickú predispozíciu. Ak má dieťa oboch rodičov - alergie, potom v 80-90% prípadov môže mať príznaky atopie. Ak sú alergické reakcie iba u otca alebo matky, pravdepodobnosť dedenia tohto znaku je 40%.

Príčiny u novorodencov a dojčiat

Vedci nedosiahli jednomyseľný názor na príčinu ochorenia. Zistili, že niekoľko provokačných faktorov môže ovplyvniť vývoj ochorenia. Predvídajte, ako bude telo dieťaťa reagovať na požitie jedného alebo druhého alergénu. To priamo závisí od individuálnej citlivosti a vlastností imunitného systému dieťaťa.

Niekoľko faktorov môže ovplyvniť vývoj ochorenia:

Genetická predispozícia k rozvoju atopickej dermatitídy. Zodpovední za precitlivenosť na rôzne provokujúce látky zvážia niekoľko polymorfných génov naraz. Sú zodpovední za prácu imunitného systému a za rozpoznanie cudzích látok v tele. Blízky príbuzní v rodinách trpiacich atopiou majú rovnaký súbor génov.

Znížená úroveň imunity. Zvyčajne to môže byť vrodená alebo získaná imunodeficiencia. V takýchto situáciách môže vniknutie akéhokoľvek antigénu do tela v prítomnosti individuálnej predispozície spôsobiť násilnú odpoveď.

Chronické choroby tráviaceho systému. Treba poznamenať, že u detí, ktoré trpia patologickými stavmi gastrointestinálneho traktu, sa riziko vzniku atopickej dermatitídy mnohonásobne zvyšuje. U novorodencov sú takéto ochorenia často vrodené. Srdcová atrézia alebo narušenie štruktúry orgánov môže viesť k narušeniu normálneho fungovania tráviaceho systému. Tento stav vedie tiež k zmene mikroflóry čreva a tým k potlačeniu imunity.

Manifestácia dermatitídy po zavedení návnad. Často sa začína objavovať prvé kožné problémy u detí po pridaní nových potravín do stravy. Prsné mlieko idiosynkrézy sa nestane. V kompozícii je výborným a vysoko kvalitným proteínovým produktom. Prsné mlieko sa metabolizuje detským telom 99,8%. Pri zavádzaní zmesí u dieťaťa sa môže vyskytnúť alergia a atopická dermatitída.

V zriedkavých prípadoch môže domáci prach alebo domáce kliešte vyvolávať provokačný faktor. Tieto mikroorganizmy žijú vo vankúšoch a posteľných odevoch. V lete av horúcom čase sa ich počet môže niekoľkokrát zvýšiť. Keď sa dostanete na jemnú pokožku dieťaťa, môžu ľahko spôsobiť silnú alergickú reakciu a vyvolať výskyt atopickej dermatitídy.

Priamy kontakt s chemikáliami. Často sú také provokatívne faktory hygienické prostriedky alebo chemikálie pre domácnosť. U detí sa môže na odevoch vyskytnúť atopická dermatitída. Spravidla je dôvodom tejto reakcie alergická reakcia na zložky pracích práškov. Nosenie plienok tiež často vyvoláva výskyt tohto druhu dermatitídy.

Parazitické zamorenie. Vyskytujú sa u dojčiat blízko roka. Momentálne mamičky začínajú dať deťom ako doplnkové jedlá čerstvé ovocie a bobule. Nedostatočná hygienická liečba môže viesť k infekcii dieťaťa rôznymi hlístmi. Usadzujú sa v črevách, uvoľňujú nebezpečné toxíny. Tieto látky sa môžu stať provokujúcim faktorom nástupu alergickej reakcie. Parazitárne ochorenia, ako zdroj atopickej dermatitídy, sa nachádzajú v detskej praxi pomerne často.

Hlavné príznaky

Atopická dermatitída sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Závažnosť klinických príznakov bude závisieť od závažnosti priebehu ochorenia. Vývoj choroby možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

Počiatočná fáza

Počas tohto obdobia sa choroba prejavuje výskytom rôznych červených škvŕn alebo hyperémie. Často, keď sa vyskytujú kontaktné formy dermatitídy, objavujú sa na miestach kontaktu s odevom. Difúzne formy sú charakterizované rozširovaním škvŕn v tele. Veľké množstvo jasného začervenania sa zaznamenáva na zadnej strane krku, líca, v ulnárnej fuske a pod kolenami.

Prudké ochorenie

V tomto čase dieťa vyzerá veľmi bolestivo. Ku kožným prejavom sprevádza výrazné svrbenie. Deti začnú poškriabanú kožu poškriabať. V závažných prípadoch sa začnú tvoriť vlhké rany. V niektorých častiach tela sa môžu objaviť viaceré papuly alebo vezikuly s obsahom seróz. Koža na postihnutých miestach je horúca, červená. Celkový stav dieťaťa je narušený. Stáva sa pomalší, rozmarný. Môže sa vzdať prsníka. Deti nespáva dobre kvôli vážnemu svrbeniu. V noci sa stav zlepšuje trochu.

Obdobie stagnácie zápalového procesu a nástupu remisie

V tejto dobe prejdú všetky jasné príznaky alergie a sú nahradené novými kožnými prejavmi. Kosti sa objavujú na mieste zvlhčujúcich rán. Koža sa zahusťuje, mení sa jej štruktúra a štruktúra.

S predĺženým priebehom ochorenia a dlhým používaním hormonálnych liekov sa môžu vytvoriť oblasti s tenšou kožou. Na mieste poškriabania spravidla zostávajú tenké biele alebo červené pásy.

Vzhľad pokožky sa trochu mení, stane sa hustší a hrubší. Niektoré deti majú výrazný peeling na pokožke hlavy. Koža sa stáva vyššia a vyžaduje trvalé navlhčenie.

Na správne priradenie liečby je potrebné vykonať ďalšiu diagnostiku. Odstránenie provokujúceho faktora je dôležitým terapeutickým postupom pri liečbe atopickej dermatitídy. Aj napriek liečbe, bez eliminácie účinku alergénu, je často nemožné dosiahnuť úplnú remisiu.

diagnostika

Zvyčajne vymenovanie ďalších vyšetrení vykoná lekár, alergológ-imunológ. Ak má dieťa prvé príznaky choroby, mali by ste to určite ukázať špecialistovi. Po prvýkrát bola identifikovaná atopická dermatitída vyžadujú ďalšie štúdie.

Kompletný krvný obraz

Umožňuje presne a rýchlo stanoviť alergickú formu ochorenia, ako aj rozlišovať atopickú dermatitídu od rôznych infekčných ochorení. Značný nárast hladiny leukocytov a eozinofilov naznačuje alergickú reakciu. Prakticky všetky varianty atopickej dermatitídy pokračujú s urýchlenou ESR.

Vo výške akútneho štádia ochorenia môže dôjsť k miernemu zvýšeniu hladiny lymfocytov. Toto naznačuje aktiváciu bunkovej imunity a nástup alergickej reakcie. Tiež počet leukocytov oznámi lekárovi, či sa spojila sekundárna bakteriálna infekcia alebo komplikácie choroby.

Provokatívne alergické testy

Nie sú informatívne u dojčiat. Štúdie so skarifikačnými testami sa odporúčajú používať iba u detí od troch rokov. Implementácia takýchto štúdií u dojčiat nie je informatívna a nedáva presný a spoľahlivý výsledok. Je tiež veľmi ťažké technicky vykonať skúšku skarifikácie v dojčenskom detstve. Alternatívou týchto štúdií je vykonávanie sérologických testov.

Určenie špecifických protilátok

Používa sa u detí s ťažkým priebehom ochorenia. Zvyčajne tieto testy lekári odporúčajú stráviť u detí staršieho veku. Avšak s častými exacerbáciami ochorenia, keď je potrebné objasniť alergén, sa sérologické testy používajú aj u dojčiat. Testovacím materiálom na analýzu je venózna krv. Pri vykonávaní tohto laboratórneho testu je možné testovať naraz niekoľko skupín alergénov. Termín analýzy je zvyčajne 3-4 dni.

Pomocou takéhoto testu môže lekár poskytnúť čo najpresnejšie odporúčania o tom, čo vyvolávajúce faktory spôsobujú, že dieťa vyvinulo atopickú dermatitídu. Tiež táto štúdia dokáže identifikovať všetky krížové alergény. Významnou nevýhodou tejto analýzy sú vysoké náklady. Pre každú skupinu alergénov bude potrebné zaplatiť asi 5000 rubľov.

liečba

Doteraz sa na liečbu atopickej dermatitídy používa veľa rôznych liečivých látok. Mnohé z nich sa aplikujú topicky na poškodené oblasti pokožky. S komplikovanejším priebehom ochorenia - lieky sú predpísané vo forme injekcií alebo tabliet. Kurzy na liečbu atopickej dermatitídy sú zvyčajne zdĺhavé. Lieky je možné predpísať od 10 dní do niekoľkých mesiacov.

Lokálna liečba

Na tieto účely používajte rôzne masti, krémy alebo suspenzie, ktoré majú protizápalový účinok. Pre suchú pokožku sú preferované krémy na báze tuku alebo masti. Takéto dávkové formy perfektne prenikajú do všetkých vrstiev kože a môžu účinne eliminovať zápaly.

Medzi najčastejšie používané lieky patria protizápalové lieky. Patria medzi ne: "Bepanten", zinková masť, "Elidel", "Emolium" a mnoho ďalších. Tieto lieky nielen pomáhajú eliminovať zápal, ale majú aj pozitívny účinok na pokožku. Napríklad masť zinku má sušivý účinok. Môže sa použiť na vlhké poškodenie.

Použitie hormonálnych mastí pomáha rýchlo vyliečiť exacerbácie ochorenia. Základom takýchto liekov je spravidla prednisolón alebo beklometazón. Nebojte sa nepriaznivých systémových účinkov takýchto liekov! Obsah aktívnej formy hormónov v nich je minimálny. Nemôžu spôsobiť výrazný systémový účinok.

Lepšie je používať hormonálne masti až po konzultácii s pediatrom, pretože pre množstvo liekov existujú určité kontraindikácie pre použitie.

Systémové užívanie drog

Podávanie liekov na liečbu atopickej dermatitídy u dojčiat sa vykonáva pri zohľadnení nepriaznivých symptómov ochorenia. Zvyčajne sa liečba uskutočňuje komplexným spôsobom s použitím rôznych skupín liekov. Na odstránenie výrazného svrbenia sú deti predpísané antihistaminiká. Patria medzi ne: "Zirtek", "Fenistil", "Cetrin" a mnoho ďalších. Tiež znížiť neznesiteľnú svrbenie a upokojiť dieťa pomôže glukonátu vápenatému. Použitie tohto lieku nespôsobuje nežiaduce reakcie a je dobre tolerované v tele dieťaťa.

Atopická dermatitída u dojčiat: liečba, symptómy

Bič nášho storočia - alergické reakcie, ktoré nestratia ani novorodencov. Atopická dermatitída predstavuje viac ako 50% ochorení tejto skupiny. Lekári sú veľmi znepokojení touto situáciou. Podľa odborníkov pred niekoľkými desaťročiami bola patológia zistená iba u 2 až 6% svetovej populácie a do roku 2014 sa tento počet strojnásobil. Šírenie tejto choroby neprestáva.

Čo zákerné ochorenie?

Predtým sa veda domnievala, že atopická dermatitída u dieťaťa sa vyskytuje na pozadí dedičnej predispozície. Avšak moderná medicína je tiež zodpovedná za výskyt choroby ako kontaminovaného prostredia, prítomnosti chemických zložiek v potravinách a iných faktorov. To všetko v komplexe negatívne ovplyvňuje telo dieťaťa.

Ochorenie pochádza victoriously cez kožu ľudí, ponechať typické prejavy. Treba poznamenať, že aj úplne zdravé a silné rodičia sa môžu narodiť dieťaťu s genetickou predispozíciou. Patológia sa rozvíja v prvých mesiacoch života dieťaťa, ale najskôr vyrážky sú nenápadné a nemusia sa obťažovať mami. Pri absencii vhodnej liečby je atopická dermatitída u dieťaťa lokalizovaná a postihuje nové oblasti.

Bolestivé stavy negatívne ovplyvňujú nervový systém novorodenca: svrbivé pľuzgiere spôsobujú nepríjemné pocity, vyvolávajú plač, rozrušenie zažívacieho systému. Nie je možné odstrániť atopickú dermatitídu od dieťaťa bez poskytnutia nezávislej lekárskej pomoci. Ako sa tomuto problému vyhnúť, zabrániť vyrážkam? Budeme ďalej rozumieť.

Mechanizmy vývoja

Epitelové tkanivo dieťaťa s diagnózou "atopickej dermatitídy" rýchlo stráca vlhkosť, dochádza v ňom k významným zmenám, ktoré narušujú tvorbu lipidov. Taktiež sa mení hladina pH (médium kyselina-báza), čo spôsobuje zníženie imunoglobulínu a vedie k zápalovému procesu. Často sa to spája s hubovými a bakteriálnymi antigénmi.

Na povrchu epidermy a v blízkosti krvných ciev dermis sa akumulujú škodlivé mikróby, ktoré poškodzujú štruktúru zdravých buniek a podporujú uvoľňovanie histamínu do matrice (medzibunkový priestor), čo spôsobuje zápalovú reakciu. Atopická dermatitída u dieťaťa má vlastnosť lokalizovať na záhyby, ulnar a kolenné záhyby, inguinálna oblasť, tváre, hlava. Vyrážka netrvá dlhú dobu, na povrchu pokožky zostáva tmavé, suché škvrny.

Zhoršujúce sa faktory

Veda identifikuje niekoľko príčin, ktoré spôsobujú negatívnu reakciu na pokožku dieťaťa. Keď poznáte všetky nuansy, môžete okamžite zabrániť vzniku ochorenia alebo znížiť exacerbácie. Dôvod pre atopickú dermatitídu u dieťaťa je nasledujúci:

 • Genetický faktor. Ak matka má tento alergén, potom sa u 50% objaví u dieťaťa. V prítomnosti ochorenia u oboch pohlaví sa riziko rozvoja zvyšuje o 1,5 krát. Nie je vylúčený výskyt patológie u úplne zdravých rodičov (10%).
 • Neformovaný tráviaci systém. V detských veciach orgány tráviaceho traktu zatiaľ nevytvárajú potrebné množstvo enzýmov na rozpad prichádzajúcich potravín, takže niektoré živiny sú zle trávené. Zvyšky nerozvinutého jedla sa začínajú rozkladať, kvasiť, spôsobovať tvorbu plynu. V dôsledku toho dochádza k porušeniu "stolice", koliky, červenej vyrážky na koži.
 • Penetrácia cudzích alergénov, keď dieťa kŕmi materským mliekom. Vznikajú v dôsledku nesprávnej výživy ženy (čokoláda, ovocie, strukoviny, plnotučné mlieko, káva, údené mäso, nakladanie). Lekári hovoria, že v prvých šiestich mesiacoch laktácie treba starostlivo premysliť menu.
 • Chýbajúca hygienická starostlivosť alebo nedostatočné hygienické ošetrenie priestorov. Priamy kontakt s prachom, vlasmi z domácich zvierat, hubami spôsobuje atopickú dermatitídu u dieťaťa. Komorovský (detský pediatr) verí, že zlé životné podmienky poškodzujú jeho zdravie. Konštantný kontakt s exogénnymi látkami podľa lekára iba zhorší problém.

Existujú aj iné zdroje, ktoré spôsobujú alergiu: predčasné odstavenie, nosenie syntetického odevu, častá náhrada prispôsobených mliečnych receptúr, porušenie načasovania doplnkového kŕmenia, helminthická invázia, hormonálne poruchy. Je dôležité nielen zbaviť sa vonkajších prejavov pomocou rôznych masti, ktoré poskytujú dočasný účinok. Ak nemôžete vyliečiť chorobu zvnútra, vyrážky a škvrny sa znova vytvoria.

Klinické znaky

Pediatri, dermatológovia a pulmonológovia sú jednomyseľní, že začínajúce prejavy a racionálna liečba začína, pravdepodobnosť pozitívneho výsledku je vysoká - odstránenie vypuknutia. Charakteristické znaky sa zvyčajne objavujú po dosiahnutí veku troch mesiacov: na lícach a gluteálnej oblasti sú viditeľné červené peľové škvrny. Následne sa objavia na hlave a stanú sa krustom.

Výpätia prechádzajú do lakťov a kolenných ohybov, ktoré sa vyznačujú opuchom, suchosťou, intenzívnym svrbením. Pri absencii terapie sa namiesto škvŕn objavujú bublinky, ktoré, prasknuté, ponechajú vlhkú eróziu. Okrem toho môže u novorodencov spôsobiť atopickú dermatitídu poruchy čriev, nervové a respiračné poruchy.

Príznaky by mali matku upozorniť a povzbudiť ho, aby šiel do lekárskeho centra. Je veľmi dôležité podrobiť sa komplexnej liečbe pred dosiahnutím šiestich rokov, inak budú prognózy nepriaznivé. Ako ste starší, bude klinický obraz ešte deprimujúce, ďalšie sa pridá k už existujúcim alergénom.

Diagnostické opatrenia

Malo by sa chápať, že ide o komplexnú chorobu atopickú dermatitídu (u dojčiat). Liečba môže určiť pediatra aj alergologa-imunológ. Po vizuálnom vyšetrení lézií sa vykoná vyšetrenie a odber vzoriek potrebných testov:

-provokatívne testy na potraviny, domácnosť, liečivé alergény;

-Ultrazvuk peritoneálnej oblasti.

Identifikácia skutočnej príčiny je zložitá a časovo náročná úloha. Používanie antihistaminík bez objasnenia diagnózy je neprijateľné a nebezpečné pre život dieťaťa. Ak chcete zničiť alergén niektorými drogami, nemusíte robiť, je potrebné dodržiavať určitú diétu, odstrániť kontakt s negatívnymi zdrojmi, posilniť ochranné schopnosti dieťaťa.

Eliminačná liečba

Terapia je založená predovšetkým na racionálnej výžive matky. Osobitná pozornosť by sa mala venovať potravinovej základni. Mrazené, múky, mastné a sladké jedlá sú úplne vylúčené z stravy. Je zakázané používať červenú zeleninu a ovocie, ako aj orechy, mliečne výrobky, korenie. Ak je dieťa na umelom kŕmení, uprednostnite zmesi s úplným obsahom hydrolýzy proteínových látok.

Nie je potrebné sa ponáhľať s návnadou, pretože tieto deti majú nevyvinutý enzymatický systém. Odporúča sa konzultovať s pediatrom, kedy a koľko jedla má, ak má atopickú dermatitídu. V prípade dojčiat (diéta u mamičky sa môže postupne rozširovať) na pozadí tohto ochorenia imunita oslabuje, chute zmizne, bolestivé pocity v oblasti žalúdka. Na odstránenie týchto príznakov je dôležité prísne dodržiavať súbor predpísaných liečebných opatrení.

Správa liekov

Pre odstránenie vonkajšie prejavy (sucho, eróziu, mokvanie, svrbenie) sú priradené na základe rôznych mastí papaverín deksapantenola, naphthalan zinku. Liečba zahŕňa použitie antiseptických, antibakteriálnych a protizápalových obväzov, použitie emulzií a hlbokých záchvatov - v ťažkej forme. Podľa znaleckého posudku je predpísaný gél "Fenistil".

Atopická dermatitída u dieťaťa, ktorej liečba je pod prísnym dohľadom lekára, sa nedá bez použitia antihistamínových steroidných liekov. Niekedy sú spojené hormóny obsahujúce drogy prvej generácie. Použitie lokálnych antibakteriálnych práškov je odôvodnené. Pri komplikovanom toku sú matky a dieťa hospitalizované.

Pomocná liečba: fyzioterapia a fytoterapia

Spolu s liečebnými metódami sa aktívne používa tradičná medicína a uskutočňujú sa fyzioterapeutické postupy, ktoré odstraňujú symptómy, zlepšujú celkový stav a skracujú dobu používania steroidných zložiek. Atopickú dermatitídu u dieťaťa možno liečiť laserovou terapiou, EHF žiarením, ultraphonoforézou. Ak chcete odstrániť svrbenie, minimalizovať vyrážku pomôže kúpele na základe zložiek rastlín: harmanček, dubová kôra, reťazec.

Atopická dermatitída u dieťaťa: ako pomôcť dieťaťu - zásady starostlivosti

Základným hygienickým postupom je denné umývanie dieťaťa bez použitia hubiek a alkalických činidiel, sušenie epidermis. Namiesto mydla vám lekári radiia, aby ste si zakúpili špeciálne hypoalergénne gély, ktoré pomáhajú zachovať hydrolipidálnu vrstvu a zmierňujú zápal. Keď kúpeľ nie je silne zničený chorým dieťaťom, mali by ste jemne ponoriť kvapku vody a naneste regeneračný krém predpísaný odborníkom.

Atopická dermatitída u dojčiat vyžaduje osobitnú starostlivosť. Komarovsky odporúča udržiavať pokožku v konštantnom zvlhčovaní, aby sa zabránilo jej vysychaniu. Ovládajte úroveň vlhkosti v miestnosti, denne čistite. Noste oblečenie vyrobené z prírodne priedušných materiálov.

Ako pomôcť deťom s atopickou dermatitídou?

Pre každú matku je najcennejšie zdravie jej dieťaťa. Bohužiaľ, mnohí rodičia musia čeliť problémom v najskoršom štádiu rastu a vývoja dieťaťa. Jednou z chorôb, ktorá sa prejavuje veľmi skoro a spôsobuje veľa problémov pre matky a dojčatá, je atopická dermatitída.

Čo je atopická dermatitída?

Patológia je najčastejšou manifestáciou reakcie precitlivenosti organizmu dieťaťa na alergény, ktoré ho obklopujú. Atopická dermatitída predstavuje približne 80% všetkých prípadov alergických reakcií u batoliat. Zvyčajne sa ochorenie prejavuje u najmladších detí - v prvom roku života, pokračuje chronicky, s periodickými exacerbáciami a remisiami. Vo väčšine prípadov kožné prejavy ochorenia zmiznú o 4-5 rokov, ale môžu pretrvávať až do dospievania a dokonca do dospelosti. Veľmi často sa počínajúc kožnou léziou prejavuje atopia ďalším spojením alergických ochorení: rinitída, konjunktivitída, urtikária, bronchiálna astma. Deti často majú bakteriálnu alebo plesňovú infekciu.

Atopická dermatitída je choroba spôsobená genetikou a prejavuje sa ako charakteristická vyrážka na koži. V srdci ochorenia spočíva nesprávna, zvrátená reakcia imunitného systému na vnútorné a vonkajšie podnety.

Názov ochorenia má mnoho synoným - exudativní diatéza, atopický ekzém, atopický ekzém, atopická dermatitída, prurigo Besnier, diateznoe prurigo.

Napriek tomu, že choroba je klasifikovaná ako alergická, atopia a alergia sú stále odlišné koncepty. Alergická reakcia u ľudí sa vyskytuje pri malej dávke toho istého alergénu (alebo viacerých) a tento stav po celý život. Atopickej reakcie sa vyvíja v mnohých alergény, a s vekom "rozmedzí" sa môže meniť, alebo úplne zmizne, a imunitné reakcie sa mení v závislosti na množstve alergénu (nízka dávka nesmie spôsobiť vývoj atopie).

Genetika zohráva vedúcu úlohu pri vzniku atopie. Napríklad, ak trpíte alergiami, obaja rodičia, je riziko atopického ekzému u dieťaťa je 85% veľmi vysoká, a ak má niekto z rodičov, potom pravdepodobnosť vzniku ochorenia 50 až 50 ° C.

Patológia sa prejavuje ako suchosť, začervenanie a vyrážka na koži dieťaťa, zvyčajne na určitých miestach. V priebehu času sa na týchto miestach vytvárajú mokrý ekzém, ktoré sú veľmi svrbiace a spôsobujú veľkú starostlivosť o dieťa. Zvyčajne prvé prejavy detskej formy atopickej dermatitídy (od 0 do 3 rokov) začínajú vo veku dvoch mesiacov, silné svrbenie dieťa sa začína cítiť po 3 mesiacoch.

klasifikácia

Pri vývoji ochorenia sú tieto štádiá:

 • počiatočné prejavy;
 • výrazné zmeny;
 • remisie;
 • klinické zotavenie.

U detí až do roka sú ohniská atopického ekzému lokalizované spravidla na tvári (tváre, bradu, čelo), na hlave pokožky hlavy. U starších detí (2 roky) zvyčajne postihuje vonkajšej strany končatín, pole ohýba ruky a nohy na rovnakých miestach vyrážka môže byť aj novorodencov a dojčiat.

Z hľadiska prevalencie môže byť choroba:

 • obmedzené (ohniská na jednej strane tela);
 • Roztrúsené alebo rozšírené (ložiská ekzému v dvoch alebo viacerých oblastiach);
 • difúzny (postihne sa takmer celý povrch kože).

S prietokom môže byť choroba:

Patológia sa môže vyskytovať v troch formách:

 • ekzematózny (exudatívny);
 • erytematózne-skvamózne;
 • lichenoidný.

V najmenších deťoch vo veku 2-3 mesiacov sa ochorenie prejavuje v erytematózno-šupinatej forme: koža je hyperemická, silne šupinatá, existuje veľa malých papuliek (uzlíkov). Vyrážka je sprevádzaná ťažkým svrbením a lokalizovaná na ohybách lakťov a kolená, tváre, krku, rúk.

Ekzematické forma sa vyvíja v šiestich mesiacov veku a prejavuje hyperémia, lamelárne peeling, vyrážka ako papuly (uzliny) a vačkov (malých bubliniek), ktoré roztrhnutie, na ktoré sa vzťahuje chrasty, na základe ktorého môže povrch krvácať. Najprv postihnuté oblasti sú tváre, potom ruky, lakte, popliteálne záhyby.

Lichenoidná forma je diagnostikovaná v staršom veku - u adolescentov a dospelých.

Príčiny a provokujúce faktory u dojčiat

Príčinou atopických vyrážok je imunitná odpoveď na zavedenie alergénov v dôsledku genetiky dieťaťa.

Faktory vyvolávajúce vývoj ochorenia:

 • Nepriaznivá ekologická situácia (vzduch, voda, spotreba potravín s GMO, prídavné látky v potravinách).
 • Patológia tehotenstva, iracionálna výživa budúcej matky, jej zlé návyky.
 • Skorý prevod dieťaťa na umelé kŕmenie, najmä zmesi s nízkou kvalitou. Okrem kvality zmesi zohráva úlohu aj metóda kŕmenia. Kŕmenie z fľaše pomáha prehnúť dieťa, pretože vstrebávanie zmesi cez bradavku je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie ako sanie prsníka. Prežitie (predávkovanie proteínom a nie bielkovina obsiahnutá v zmesiach a mlieku) spôsobuje rozvoj atopického ekzému. S veľkým množstvom potravy, enzýmový systém dieťaťa sa nedokáže vyrovnať, "extra" proteíny sa stávajú toxínmi.
 • Časté infekčné a vírusové ochorenia prispievajú k senzibilizácii organizmu.
 • Nesprávne použitie imunomodulátorov, ktoré môžu viesť k zmenám normálnych imunitných reakcií tela dieťaťa.
 • Nedostatok živín, vitamínov, stopových prvkov v materskej strave, ak je dieťa dojčené - je tu podmienka deficitu.
 • Neúplné rozvoja gastrointestinálneho traktu (zažívacieho traktu) dieťa alebo patologických stavov (dysbacteriosis, nedostatok enzýmov, ochorenie pankreasu, pečene), prispievajú k tomu, že proteínové zložky potravín nemôže zvládnuť, teda nie je odstránený z tela a stať alergických činidiel.
 • Ochorenia glaukózy spôsobujú poškodenie tráviacich orgánov a intoxikáciu, čo vyvoláva určitú imunitnú odpoveď vo forme atopie.
  Prebytok soli a cukru v strave matky, ak je dieťa dojčené alebo v detskej výžive, keď už dieťa kŕmi. Cukor a soľ spôsobujú procesy fermentácie v črevách a narúšajú proces normálnej asimilácie proteínov, soľ tiež zvyšuje vstrebávanie alergénov.

Štruktúra pokožky dieťaťa je veľmi dôležitým faktorom. Pokožka dojčiat je veľmi tenká, ľahko olúpať, ale plní svoju funkciu - odstránenie škodlivých látok z tela pomocou potu. Funkcia termoregulácie u malých detí je stále znížená, deti sa ľahko prehria, ak sú príliš veľa na jedenie. Ak je dieťa vykonáva za nedostatočnú starostlivosť, je často potenie, koža je špinavý, plienky sa mení len zriedka, odevy ušité z neštandardných neprirodzené tkaniva, dieťa je v horúcej miestnosti so suchým vzduchom, lipidovej vrstvy jeho koža je zničený, koža sa stáva nadmerne suchá a veľmi zraniteľný. To vedie k tomu, že dieťa je otvorený pre externé vystavenie toxínov, alergénov, chemikálie, baktérie, huby a podobne. D. Akékoľvek znečistenie alebo vystavenie alergénom na koži manifestu atopie. Na druhú stranu, ak pokožka dieťaťa je trvalo pokrytá hrubou vrstvou detský olej alebo krém, zatiaľ čo dieťa potenie, rozbijú sa objaví jej dýchacie funkcie odvodenie a atopický ekzém.

Imunitná odpoveď organizmu dieťaťa sa vyskytuje na cudzích látkach, ktoré môžu byť:

 • endogénne (vnútorné) - vlastné biologické štruktúry sú niekedy vnímané imunokompetentnými bunkami ako cudzie a reakcia sa vyskytuje s následným vznikom autoimunitnej choroby;
 • exogénne (externé) alergény:
  • biologické baktérie (stafylokoky, streptokoky), vírusy, huby (plesne), helminty, vakcíny;
  • medikácie;
  • potraviny - bielkovinové produkty alebo obsahujúce haptény (molekuly, ktoré získajú vlastnosti alergénu, keď sú pripojené k nosičovému proteínu);
  • domácnosť - odevy, výrobky starostlivosti, chemikálie pre domácnosť, prach;
  • prírodný - peľ kvitnúcich rastlín, živočíšna kožušina, uhryznutie hmyzom;
  • priemyselné - chemické zlúčeniny, rozpúšťadlá, benzín, farby, laky;
  • fyzická - vysoká alebo nízka teplota, suchý vzduch, slnečné žiarenie, vietor.

Alergén môže vstúpiť do detského tela jedlom, dýchacím traktom, kožou, prostredníctvom injekcií liekov. U detí do jedného roka pretrváva potravinová alergia.

Video - Dr. Komarovský o atopickej dermatitíde

Najčastejšie alergény sa stávajú takými produktmi:

 • proteínové kravské mlieko;
 • kuracie vajcia;
 • ryby a morské plody;
 • fazuľa;
 • pšeničná múka;
 • ovocie a bobule:
  • citrusové plody, hrozno, ryža, broskyne, marhule, maliny, jahody;
 • zelenina:
  • paradajky, mrkva, zemiaky, repa;
 • med, propolis;
 • orechy;
 • sladké pečivo, čokolády, sladkosti;
 • mäso:
  • kačica, bravčové mäso, kuracie mäso;
 • akékoľvek korenie, veľké množstvo soli a cukru;
 • lieky:
  • antibiotiká tetracyklínu a penicilínovej skupiny, Aspirín.

Video - Lekár o atopickej dermatitíde

Symptómy ochorenia

Dojčenská forma sa prejavuje akútny zápal kože - opuch, začervenanie, vzhľad uzlíkov a malých bubliniek, ktoré sa otvárajú a vlhký, vytvorený erózie, krusty a zmenu mierky. Počiatočné symptómy atopického ekzému - rula (vločkovité mazotok, vo veľkom fontanelou, obočie a ušných lalokov), kolíska cap - erytém (začervenanie silné, spôsobené rozšírením malých ciev) s tmavo žltej chrasty. kožná vyrážka sprevádza pálenie, svrbením, dieťa je kefovanie postihnuté miesta, pretože túto infekciu môže zapojiť a rozvíjať pyoderma.

Pri správnej liečbe, ekzém liečí, luminiscencia erytematóznych ložísk, pigmentácia môže zostať. Obdobie exacerbácie sa nahrádza odpustením, ktoré môže trvať dlhú dobu - po celé mesiace.

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Diagnózu stanovuje detský dermatológ a alergológ. Lekári vyšetrujú dieťa, posúdia stav kože, vykonajú anamnézu (vyšetrovanie rodičov) a laboratórne vyšetrenie.

Odborníci, uveďte, či existujú v rodine dedičné alergických ochorení, kedy a aké príznaky prejavovať choroba prvýkrát, sa odohráva (s exacerbácie a remisie), závislosti dieťaťa na klimatické podmienky, životné podmienky, prítomnosť domácich zvierat, najmä matiek stravy (v U dojčiacich) a dieťa (čo potravinové zmesi, kedy a ako zavádzať pevnú stravu) ako držané hygienickú starostlivosť o detskú pokožku.

Laboratórne diagnostické metódy:

 • Krvný test na IgE (imunoglobulín E) určuje jeho zvýšenú hladinu (čím výraznejšie sú príznaky ekzému, tým vyššia je hladina IgE).
 • Klinický krvný test ukazuje mierny nárast leukocytov, vysokú hladinu eozinofilov, zrýchlenie ESR. Takéto indikátory hovoria o zápalovom a alergickom procese v tele.
 • Imunogram zobrazuje zmenu indexov hlavných väzieb imunity.

Zostávajúce analýzy sú potrebné na určenie celkového stavu organizmu dieťaťa a na určenie možných príčin ochorenia:

 • biochemický krvný test na posúdenie funkčnej kapacity obličiek a pečene;
 • klinická analýza moču pre stav obličiek;
 • analýza výkalov pre vajíčka červov a koprogram na detekciu helminthov a dysbiózy.

Choroba sa musí rozlíšiť s takými patologickými stavmi: ružová lišajnica, seboroická dermatitída, svrab, mikrobiálny ekzém, psoriáza.

liečba

Liečba choroby by mala byť komplexná. Je potrebné úplne vylúčiť alergény, ktoré spôsobujú atopiu (z potravy a života). Liečba zahŕňa lokálnu liečbu kože s liekmi, špeciálnu starostlivosť o pokožku dieťaťa, ako aj systémové lieky.

lieky

Použiť rôzne formy vonkajších prostriedkov v závislosti od klinického priebehu ochorenia:

 • pri ostrých použitiach znamená so sušiacim účinkom - roztoky, pasty, aerosóly, pleťové vody; Gély, pleťové vody, emulzie sú vhodné formy na ošetrovanie pokožky v pokožke hlavy;
 • mastné masti a krémy sa používajú na subakútne a chronické choroby.

Na postihnutých miestach je potrebné použiť protizápalové pasty, masti, pľuzgiere:

 • prípravky zinku (zinko-salicylová pasta, Zinocap);
 • krém Elidel (od 3 mesiacov);
 • Kožný uzáver (krém, šampón, aerosól);
 • Panthenol, Bepanten, Dermopanten;
 • roztok tanínu.

Pred aplikáciou krémov a mastí je žiaduce liečiť eróziu antiseptickými prostriedkami:

 • fukortsinom;
 • vodný roztok metylénovej modrej;
 • Chlórhexidín.

Počas exacerbácie nemôžete urobiť bez použitia hormonálnych vonkajších činidiel (topické hormóny). Zvyčajne sa začína prípravkov 1 a 2, triedy (najslabší): hydrokortizónu masti Lokoid, Afloderm pokiaľ nie je pozorovaný požadovaný efekt, prechod na silnejšie lieky Trieda 3: Advantan. Tieto prostriedky zmierňujú zápal, svrbenie. V obzvlášť závažných prípadoch sa používajú systémové kortikosteroidy pod dohľadom lekára.

Ak sa pripojila sekundárna infekcia, do terapie sa pridáva nasledovné:

 • antibakteriálne činidlá na vonkajšie použitie alebo kombinované činidlá (antibiotikum plus antifungálne, hormón):
  • Sibikort, Pimafukort, Triderm, Celestoderm;
 • na liečbu plesňových infekcií:
  • Clotrimazol, Exifin, Ifenec;
 • HSV:
  • Acyclovir, Gerpevir.

Priraďte externé antihistaminiká: gél Fenistil, Psilo-balzam. S ťažkým prúdom atopického ekzému a veľkou porážkou sú antihistaminiká predpísané vo vnútri:

 • Fenistil v kvapkách (od 1 mesiaca);
 • Cetirizine, Zirtek (od 6 mesiacov pod dohľadom lekára);
 • Suprastin (pri injekciách).

Je znázornený glukonát vápnika, pretože nedostatok vápnika vyvoláva vývoj alergických reakcií. Ak chcete odstrániť toxíny z čriev slúži Polisorb Enterosgel, Sorbogel, smektitový môžu vitamínov skupiny B nebráni tomu, aby dieťa zápchu, včasný pohyb čriev predpísať medikamenty laktulóza (Duphalac, Normas). Ak sa u staršej matky vyskytne zápcha, musí sa tento faktor odstrániť, pretože podporuje rozvoj atopie u dieťaťa. Mama môže odporučiť laktulózu, glycerínové čapíky, použitie dostatočného množstva čerstvých kyselých mliečnych výrobkov.

Fotogaléria - Prípravky na liečbu atopickej dermatitídy

Všeobecné odporúčania

Je nutné eliminovať faktory, ktoré môžu prispieť k infekcii v raschosy: oholený krátke nechty dieťa v noci nosiť vesty s rukávmi zašitý, čistenie pleti neutrálne detské mydlá, naneste upokojujúci hypoalergénne kozmetické prostriedky deti.

Veľmi dôležitým bodom pri liečbe atopickej dermatitídy je odstránenie kontaktu pokožky dieťaťa s faktormi, ktoré prispievajú k rozvoju tejto choroby. K tomu potrebujete:

 • varte vodu na kúpanie alebo vložte filter na vodu (chlór - silný alergén);
 • používajte špeciálny prášok pre deti, posledné opláchnite vo vriacej alebo filtrovanej vode;
 • Všetky detské oblečenie, ktoré sa dotýkajú pokožky dieťaťa, by nemali obsahovať farbivá (biele) a 100% prírodnú bavlnu alebo ľan;
 • mydlo a šampón používať len deti, sa aplikujú nie častejšie ako raz týždenne, aby nedošlo k zničeniu ochrannej lipidovej vrstvy na koži;
 • každý deň po kúpeli nie je povinná utrieť a namočte cez kožu dieťaťa a okamžite aplikovať hydratačný krém alebo mlieko (kompletné kože, kladie nielen vyrážky), napr. Eksipal mlieko;
 • Používanie vysokokvalitných hračiek od známych výrobcov;
 • umývajte hračky denne s 2% roztokom sódy.

Okrem toho je potrebné dbať na to, aby vzduch v miestnosti bol navlhčený a čerstvý. Skin v atopickej dermatitídy je potrebné, aby hydratujú špeciálne prostriedky, ktoré sa aplikujú vo forme krémov, pleťových vôd, mydiel, gélových denne pre hygienickú starostlivosť: Myustella, Atoderm, Oylatum, Topikrem, Bioderma Atoderm, v dermis, Darden.

Použitie zmäkčovadiel (zvlhčovadiel) by malo byť trvalé. Malo by sa pamätať na to, že pleťové vody a emulzie majú menej hydratačný účinok ako krémy a masti. Činidlá sa denne aplikujú, ak je to potrebné, dvakrát denne po kúpaní.

Diéta ošetrujúcej matky

Výživa matky dojčiaceho dieťaťa by mala byť hypoalergénna počas celého obdobia kŕmenia dieťaťa. Eliminovať vyprážané solené, mastné, pikantné, výživné rybie a mäsové vývary, konzervované potraviny, údené výrobky obsahujúce potenciálne alergény (citrusy, strukoviny, káva, morské plody, orechy, čokoláda, med), rovnako ako konzervačné látky a farbivá.

Odporúčané obilniny - jačmeňa, kukurice, jačmeň, zeleninové pokrmy (zemiaky, cukety, kapusta), ovocie - jablká a hrušky, mäsa - hovädzie mäso, pečivo, mliečne výrobky.

Kŕmenie dieťaťa sa pod dohľadom pediatra veľmi opatrne podáva, každý nový výrobok má interval najmenej 2 týždňov a starostlivé sledovanie reakcie dieťaťa. V období exacerbácie (čerstvé vyrážky a namočenie inštancie) nemôže byť dieťa zavedené.

Ak je dieťa na umelom kŕmení, mali by sa uprednostňovať hypoalergénne zmesi:

 • soy:
  • Frisoosa, Enfamil soja, Humana SL, Bona sója, sójové stonky;
 • na báze proteínového hydrolyzátu (s rozštiepeným proteínom):
  • Frisopep, Nutrilon Pepti TSC, Alimentum, Nutrilak peptid MCT Damilya Pepti, Nutramigenu, Alfaro, Pregestimil Hipp HA (mierne atopie);
 • na základe kozieho mlieka:
  • nanny;
 • na báze aminokyselín:
  • Neocate LCP, Alfaro Amino;
 • jogurt:
  • Gallia Lactofidus, Hipp s laktobacilmi, kyslé mlieko Agusha, kyslé mlieko Nan.

Zmes je individuálne vybraná pediatrom. Deti s atopiou odporúčajú hypoalergénne obilniny na báze ryže, pohánky, kukurice produkovanej človekom, Heinzom, Remedia.

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba je zameraná na odstránenie zápalu, stimuláciu regeneračných procesov. Na liečbu atopickej dermatitídy, najmä ťažkých foriem, je vhodné použiť PUVA terapia UVA-žiarenie (fototerapiu) oksigenobaroterapiyu (úprava vzduchu pod tlakom kyslíka) klimatoterapiu.

Ľudové opravné prostriedky

Bylinný liek na atopickú dermatitídu by mal byť používaný so zvýšenou opatrnosťou, pretože každá rastlina môže vyvolať alergickú reakciu dieťaťa či nežiaducich dôsledkov v podobe ešte suchú pokožku. Napríklad, infúzie harmančeka môže byť použitý iba vo forme pleťovej vody na vlhké ekzémy, a nie pre kúpele, pretože táto rastlina uschne vlastnosti.

Často pediatri odporúčajú kúpanie dieťaťa s pridaním odvaru bobkového listu alebo ovseného bujónu do kúpeľa. Bavorský list (10 veľkých listov) sa má naliať s litrom vody, variť vo vodnom kúpeli počas 10 minút, pridať do kúpeľa s vodou na kúpanie.

Tento nástroj môžete použiť na trenie postihnutej kože. Niekoľko listov (6-8) naliať pohár vriacej vody, trvať 2 hodiny. Prijaté infúzie vezmite 2 lyžice a pridajte jednu lyžicu glycerínu, varíme 5 minút vo vodnom kúpeli. Namažte postihnuté miesta (subakútne) dvakrát denne.

Tradičné lekárstvo odporúča požiadať o liečbu atopického dechtu. Deti s atopickou dermatitídou, ktoré riskovali používanie tohto lieku na kúpanie, si uvedomujú svoju účinnosť. Treba však pamätať na to, že nie je možné použiť sekundárnu kožnú infekciu s brezovým dechtom s exacerbáciou patologického procesu.

Zmierniť príznaky dermatitída kúpeli s infúznymi púčikov brezy (1 polievková lyžica na šálku vriacej vody) alebo kolekcia trávy koreň lopúcha, bylinkovým Rebríček a fialky (2 polievkové lyžice na 500 ml vody).

Keď sa rozhodnete skúsiť niektorú z metód tradičnej medicíny, vždy sa musíte poradiť s pediatrom alebo dermatológiou o bezpečnosti a vhodnosti.

Komplikácie a dôsledky patológie

Manifestácia ochorenia v priebehu času môže úplne klesnúť alebo zmiznúť. Ak sa dermatitída nezmení na 4-5 rokov, potom sa jeho príznaky objavia po celý život. Nepriaznivou prognózou tejto choroby je veľmi skorý debut (až 2 mesiace), závažný klinický priebeh, kombinácia s inou alergickou chorobou.

Komplikáciou atopickej dermatitídy je sekundárna infekcia - bakteriálna, plesňová, vírusová.

kontraindikácie

Choroba ukladá určité obmedzenia na spôsob života matky a dieťaťa:

 • Nepoužívajte alkalické kúpele, nechajte príliš horúcu vodu;
 • Je potrebné chrániť dieťa pred priamym slnečným žiarením.
 • často sa nemôžete umyť a umyť dieťa, je lepšie používať detské obrúsky;
 • kôry, ktoré sa tvoria počas obdobia exacerbácie, nemôžu byť roztrhané a namočené.

prevencia

Primárne preventívne opatrenia sú dodržiavanie zdravého životného štýlu a správnej výživy budúcej matky, ako aj počas dojčenia.

Vedľajšie činnosti by mali byť zamerané na prevenciu exacerbácií: jedálniček, odstránenie spúšťacích faktorov, správne každodennú starostlivosť o detskú pokožku s dostatočnou vlhkosťou, pri liečbe chorôb tráviaceho ústrojenstva, udržiavanie optimálnych podmienok v dome (čistota, vlhkosť, čerstvý vzduch).

Video - Skúsenosti s atopickou dermatitídou u dojčiat

Recenzie o liečbe atopickej dermatitídy u detí

Myslím, že viem všetko o AD. Len krmivo Nenni na kozie mlieko! Máme 1,5 roka a stále nalieva na výrobky obsahujúce kravské proteíny, láka veľmi opatrne. Kuracie mäso jeme len z mäsa. Tiež dávajú laktózu nedostatočnú, ktorá nám... neoprávnená diagnóza mučila nás a dieťa. Neexistovalo žiadne miesto na tele, všetko bolo preč! Dieťa sa nedalo vidieť bez slz... Pomocou zmesi Nenni, zvlhčovača v miestnosti, zmäkčovadiel - hydratačných gélov, ako je Bioderma.

semitsvetik

http://www.woman.ru/kids/infant/thread/4640063/

Vynikajúce poradenstvo pre červené tváre: neustále (viac ako 3 krát denne, pred jedlom) na zvlhčenie pokožky. Najskôr navlhčite kôru na koži tampónom ponoreným do vody Evian a ihneď naneste hydratačný krém na vrch. Odpočítala som to na webovej stránke francúzskeho profesora pediatrickej dermatológie.

Katherine

https://www.babyblog.ru/user/ropotamo/1558

Atopická dermatitída je najhoršia u dieťaťa od prvého mesiaca. Z prsníka bol odstránený za 4,5 mesiaca na základe odporúčania neonatológov a použil zmes Frisopep AU! Cena za pohár, ktorá sa strávila 3 dňami, bola veľmi drahá, ale koža bola očistená a 2 mesiace jedli len táto zmes, horká na chuť! Potom začali premýšľať o alternatívach. Snažili sme sa jednoducho Fritzepepa, lacnejšie, ale chutné nechutné a dieťa si od nej odfrčalo. Potom som skúsil nutrilon bez laktózy, vylial som ju na ňu. A z alternatívy zostala Frisosa pre 465p jar. Nuž, môžem povedať, že je veľmi dobrý ako francúzsky), nie je horký! jeho farba je žltkastá. Miešajte príležitostne, hrudky sú tvorené, ale dieťa prišlo! Ani žalúdok, ani alergia sa neobťažuje! A hlavná cena! Zatiaľ čo najlepšia alternatíva alergikov nenájdem. Zmes krmiva 4-5krát denne, dvakrát obilnín a cukety ((nič v ponuke nemám vstúpiť, ani na 9 mesiacov. Takže to je všetko strašné. Alergia nie je plne preniesť na niektorý z zmesí. To zostane červený krúžok okolo krku a záhyby na rukách a nohách, olupovanie na rukách a kolenách, ale toto je to najlepšie, čo možno dosiahnuť.

dreadinka

http://irecommend.ru/content/atopicheskii-dermatituzhasy-i-prochee-i-smes-frisosoi

O Neocate možno povedať nasledovné: sme použili túto zmes 3 týždne, liečenie a potvrdzujeme, že sme alergickí na bielkoviny v kravskom / kozieho mlieka. Výsledky boli viditeľné pomerne rýchlo. Pred neocate sa urobili pokusy o zlepšenie spoločnej hydrolyzovanej zmesi Frisepep. Ak Frisopepe dieťa vyčistilo vyrážku a začervenanie iba rukami a nohami, potom na Neocate boli vyrážky - na lícach a na krku. Čo je dosť logické, mliečny proteín v tejto zmesi je rozdelený aj "jemnejší" - na aminokyseliny. Imunitná odpoveď je nižšia. Po zmiernení exacerbácie prešli na Pepticate, hydrolyzovanú zmes. Potom zo 4 mesiacov dieťa postupne začalo prinášať návnady, nahradzujúce kŕmenie zmesou obilnín, zeleninových pudrov, mäsa, ovocia, tvarohu.

jane-ye

http://otzovik.com/review_1445207.html

Šiel som na platenú kliniku, kde lekár skúmal dieťa dlho a spýtal sa, aké to bolo. Vymenovali ste liečbu: sériu Emolium na kúpanie, advantan s detským krémom 1: 4. Čoskoro po liečbe sa pozoroval pozitívny výsledok. Pediatr doplnil liečbu čistením čriev rôznymi bifidnými prípravkami. Použil som aj ľudovú medicínu: kúpanie so škrobom striedavo s kúpaním v ovsených vločkách. Teraz máme dva roky, jeme všetci podľa veku! Ale napriek tomu nedávajem sladké, s výnimkou cookies. A bobule, exotické ovocie boli úplne vylúčené.

alenkash112

http://citykey.net/review/kogda-dvoeshniki-vrachi-s-krasnymi-diplomami

Môj syn bol diagnostikovaný s touto diagnózou za 6 mesiacov, ošetril sa, takže bola na strave. To znamená, že chudé polievky na druhom mäsovom bujóne, ražnom chlebe, nesladenom čaji bez mlieka. Vylúčiť zelenina červenej a oranžovej, a tak ďalej... Podlahy namyvaet 2 krát denne, koberce všetky odstránené, vankúše a deky na čalúnenie polyesteru, a tak ďalej... A teraz môžem povedať, že s pribúdajúcim vekom, strava, šport, imunka silnejší a všeobecne stav sa zlepšuje. Dúfam, že niekedy moje dieťa bude jesť pomaranče a čokolády, čo je pre mňa želanie!

alena

http://www.woman.ru/kids/healthy/thread/3950695/

Aby ste ukladali dieťa z atopickej dermatitídy, rodičia musia byť trpezliví. Niektoré lieky nestačia, potrebujeme integrovaný prístup, denné preventívne opatrenia, neustálu starostlivosť. Zdravie dieťaťa samozrejme stojí za materiálové náklady, zbytočné úsilie a dočasné nepríjemnosti. Ocenením bude úsmev, čistá pleť a blahobyt dieťaťa.