Hlavná

Dermatitída

Ako odstrániť atrofické jazvy z kože?

Jazvy a jazvy niekedy spôsobujú u človeka nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch predstavujú zjavnú kozmetickú chybu, takže sa ich ľudia chcú zbaviť. Atrofické jazvy nie sú výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú u žien po pôrode, ale môžu sa vytvoriť aj z úplne iných dôvodov. Moderná medicína má vo svojom arzenáli niekoľko metód, ktoré pomôžu, ak nie eliminovať, a prinajmenšom zmierniť takéto zrejmé nedostatky pokožky.

Klasifikácia poškodení kože

V závislosti od vzhľadu a štruktúry sú rozdelené do 4 typov:

 1. Normotrofné - sú vytvorené v rovnakej miere so zdravou kožou. Po uzdravení sa stávajú tenkými, ľahkými, takmer neviditeľnými;
 2. Hypertrofické a keloidné - vznikajú v dôsledku porušenia vo fáze regenerácie pokožky. Vzrastajú nad zdravé tkanivá, neprekračujú zónu poškodenia, presahujú veľkosť počiatočného zranenia. Spravidla sa vytvárajú po infekcii a zápale pooperačných rán, kvôli nízkej imunite a endokrinným poruchám;
 3. Atrofické jazvy - sú umiestnené pod úrovňou zdravej pokožky, vznikajú pri zraneniach a zápaloch. Vyzerajú buď omnoho svetlejšie alebo oveľa tmavšie než zdravá pleť.

Skúsený špecialista môže v štádiu hojenia rán určiť, ako bude jazva. Lekár bude schopný vyhodnotiť proces formovania s prihliadnutím na lokalizáciu poranenia a povahu poškodenia a tiež na jeho úpravu.

Vlastnosti atrofických jaziev

Niektorí lekári považujú tento typ defektov za druh normotrofických jaziev. Tvoria sa spravidla na miestach, kde prakticky neexistuje podkožná tuková vrstva. Najčastejšie sa vytvárajú v hornej časti hrudníka, ramenného pletenca a dolnej končatiny, zadnej časti rúk a chodidiel.

Vrstva kože v mieste poškodenia je veľmi tenká, cez ňu možno vidieť nádoby. Vyzerajú ako mäkké, pohyblivé formácie bez vlasových folikulov a potných žliaz, môžu byť depigmentované (odfarbené) alebo naopak s veľmi jasnou farbou.

Atrofické jazvy sa môžu vyskytnúť po spálení, poranení, kuracie kiahne, akné, mnohým lekárskym postupom, prudkým poklesom hmotnosti a tehotenstvom.

Dôvod ich vzhľadu je skrytý v nedostatočnej tvorbe kolagénu počas hojenia rany, slzy kolagénových vlákien, ktoré predchádza strihovým značkám.

Bez ohľadu na tvar, koža okolo je vždy tenká, chrumkavá, chýba kolagén, esenciálne bielkoviny a elastín, ktoré by sa mali podieľať na tvorbe dermálnej štruktúry.

Liečba atrofických jaziev na tvári

Najúčinnejšou metódou je resurfacing laserom - postup, ktorý je mikroperforáciou spojivového tkaniva (základom jazvy). Laser aktivuje regeneračné procesy v poškodených oblastiach tak, že je spojivové tkanivo nahradené zdravým a elastickým. V dôsledku toho je koža zarovnaná, získava prirodzenú farbu.

Laserová terapia má niekoľko kontraindikácií:

 • dojčenia;
 • ochorenia kože a krvi;
 • onkologické patológie;
 • endokrinné poruchy.

Odstránenie jaziev touto metódou nie je vhodné pre ľudí s kvitnutou kožou. Rehabilitačné obdobie trvá asi dva týždne. V tejto chvíli nemôžete liečiť pokožku alkoholom obsahujúcou kozmetiku, navštíviť saunu / kúpeľ, pláž, bazén a posilňovňu.

Liečba atrofických jaziev injekciou

Táto metóda sa nikdy nezbaví chybiek navždy.

Je to len metóda estetickej korekcie krátkodobej činnosti:

 1. Mezoterapia. Postupom je použitie tenkých krátkych ihiel, pomocou ktorých sa zavádzajú vitamínové koktaily, homeopatické lieky a lieky. Výsledkom je aktivácia produkcie fibroblastov, ktorá pozitívne ovplyvňuje produkciu kolagénu;
 2. Biorevitalization. Spôsob spočíva v zavedení špeciálnych prostriedkov - biorevitalizátorov obsahujúcich kyselinu hyalurónovú. Po regenerácii laserom urýchľujú proces regenerácie. Tento postup je účinný len pri použití ablačného lasera;
 3. Kontúrovanie - zahŕňa vyplnenie jaziev pomocou gélových plnív na báze kyseliny hyalurónovej. Výsledok je viditeľný ihneď po postupe. Významným nedostatkom je však krátkodobý účinok. Po šiestich mesiacoch alebo rokoch sa objemové látky resorbujú a je potrebná oprava.

Chirurgické odstránenie atrofických jaziev

Jednou z takýchto metód je kryokonštrukcia. Proces používa kvapalný dusík. Hlavným nedostatkom tohto postupu je však nestabilita výsledku.

Medzi chirurgické metódy patrí chemický peeling - stredný a hlboký. Tieto postupy nezmierňujú jazvu, ale znižujú jej viditeľnosť vzhľadom na to, že sa odstráni vrstva epidermis a dermis.

Chirurgická excízia defektu je tiež možná. Spočíva v odstránení jazvy a aplikácii kozmetického šitia. V dôsledku toho je stará jazva nahradená novou, ale menej viditeľnou a presnejšou. Postup je bolestivý a traumatický a konečný výsledok sa dá posúdiť len šesť mesiacov po operácii.

Masť na ošetrenie, keď vzniknú atrofické jazvy

V tomto prípade sa môžu použiť antibakteriálne, rovnako ako lieky na hojenie rán. Tieto normalizujú krvný obeh v poškodených vrstvách kože, stimulujú tvorbu kolagénu. Napríklad najčastejšie sú také masti ako Dermatix, Mederma, Kontraktubeks.

Plazmolifting starých a starých atrofických jaziev

Tento postup je lepšie známy ako anti-aging. Jeho vlastnosť spočíva v tom, že pacientovi sa podáva injekcia s vlastnou krvnou plazmou s krvnými doštičkami. Tieto obsahujú proteíny, ktoré podporujú rast nových buniek, a tak zlepšujú regeneráciu po poškodení.

Procedúra podporuje lokálnu imunitu, saturuje tkanivá kyslíkom, posilňuje baktericídnu aktivitu. Plazma sa často používa na liečbu akné.

Účinok je viditeľný po druhom. Navyše plazmolifting zabraňuje tvorbe jaziev v akné. S včasnou liečbou v mieste akné jazvy nedôjde a staré zmiznú týždeň po druhom postupe.

Výhody plazmoliftingu pri odstraňovaní jaziev a jaziev: neexistuje riziko kožnej atrofie; nízka trauma a bolestivosť; rany sa nestrácajú, nevznikajú žiadne hrubé hypertrofické jazvy.

Ak chcete odstrániť farby, plazma sa vstrekuje, aplikuje sa ako maska ​​alebo sa aplikuje. Plazmogel podľa princípu pôsobenia je podobný plastu kontúrovacích plnív. Ak sú tkaniny poškodené, uprednostňujú sa aplikácie a masky. Pri absencii poškodenia je indikovaná injekčná liečba.

Postupy sa konajú raz týždenne. Komplexný komplex sa spravidla skladá zo 4 postupov. Túto metódu možno použiť aj ako profylaxiu, počínajúc liečbou jeden týždeň po poranení. Pri popáleninách sa odporúča začať liečbu po troch dňoch.

Nie všetky jazvy možno úplne odstrániť aj takýmto efektívnym spôsobom, ale budú oveľa ľahšie a menej viditeľné. Pzamolifting sa týka postupov biologickej bezpečnosti, ktoré odstraňujú jazvy a jazvy.

Ako odstrániť atrofické jazvy ľudovými prostriedkami

Na urýchlenie procesu hojenia ran z popálenin pomáhajú rastliny, ako sú žihľavy, heřmánky, nechtík, ľubovník bodkovaný, rašelina, horolezec, cudweed. Dekorácie z nich sa aplikujú na poškodené oblasti pomocou kompresí.

Kompresorový papier sa položí na gázu a potom sa pripevní hustou hustou látkou. Držte kompresiu asi 3 hodiny. Okamžitý účinok takýchto postupov by sa nemal očakávať. Výsledky budú viditeľné po 3 mesiacoch. Postup sa vykonáva dvakrát denne.

Odporúča sa tiež používať kukuricu, pšenicu a olej z rakytníka. Priaznivo ovplyvňujú pokožku, najmä v kombinácii s včelím voskom. Masť založená na týchto výrobkoch sa aplikuje denne počas 3 týždňov.

Masky, ktoré sú optimálne vhodné na odstránenie atrofických jaziev na tvári, sú dobre preukázané. Najlepšie je použiť bielu a zelenú hlinku. V takýchto výrobkoch je možné pridávať ďalšie zložky, napríklad citrónovú šťavu, med, rozmarínový olej alebo čajový strom.

Ako môžete vidieť, existuje mnoho spôsobov boja proti zjazveniu, z ktorých si môžete vybrať najvhodnejšie pre seba. Veľa šťastia a krásnej kože!

Efektívne metódy liečby atrofických jaziev: tradičná a ľudová

Atrofické jazvy sú dosť vážnou estetickou poruchou pokožky, takže veľa ľudí hľadá účinný spôsob, ako sa zbaviť týchto nežiaducich javov celé roky. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť jaziev. Niektoré z nich je možné použiť doma, iné si vyžadujú volanie od špecialistu.

Ako sa zbavíte atrofických jaziev?

Konzultácia so špecialistom vám umožní vybrať si najlepší spôsob, ako sa zbaviť atrofických jaziev.

Váš lekár môže odporučiť lokálnu liečbu, tj použitia akéhokoľvek vonkajšieho liekov - na báze silikónu gély A, masti s rastlinnými výťažkami, "filmy". Využívanie týchto nástrojov je rovnako odporúčaný pre diétu počas tehotenstva, aby sa zabránilo vzniku strií.

Ak je potrebné urobiť menej viditeľné stopy popálenín a veľkých rán, je často potrebné chirurgické zákroky, ktoré môžu výrazne znížiť výskyt jaziev na koži.

Dermabrázia je efektívny, lacný spôsob, ako sa zbaviť jaziev. Tento postup umožňuje mechanické odstránenie jaziev vrstvou po vrstve. Dermabrázia vám umožňuje získať dobré výsledky v čo najkratšom čase.

Dnes sa laserové lúče veľmi často používajú na liečbu atrofických jaziev. Pomocou laseru zničil starý tkanivu a stimuloval syntézu kolagénových vlákien na postihnutom mieste. Hojenie jaziev a proces regenerácie buniek prebiehajú pomerne rýchlo a bez komplikácií.

Na liečbu jaziev sa používajú injekcie rôznych liekov. Atrofické jazvy sa môžu po určitý čas odstrániť vstreknutím tuku, kolagénu alebo kyseliny hyalurónovej. Pokračovať v udržiavaní estetického vzhľadu pokožky si bude vyžadovať pravidelné opakovanie postupu.

Nemôžeme hovoriť o týchto prostriedkoch ako o univerzálnych. Výber efektívnej metódy závisí od typu jaziev. Injekčné metódy sú jedným z najúčinnejších spôsobov eliminácie atrofického typu zjazvenia. Pre plytké jazvy je však vhodná aj úprava povrchu kože. Označenie sa jednoducho odstráni vyhladením pokožky okolo postihnutej oblasti.

Pre odstránenie jaziev po akné, odborníci radia použiť: chemický peeling, fyzikálne metódy (kryoterapia, laserová operácia), pieskovanie (dermabrasion).

Masti, krémy a gély z atrofických jaziev

Aby atrofickej jazvy menej viditeľné špecialista môže odporučiť použitie špeciálnych nástrojov: gély, krémy, masti. Výber nápravy závisí od stupňa vzniku jazvy. V lekárňach môžu zakúpiť lieky, ktoré majú výrazný antibakteriálny účinok, normalizovať krvný obeh, stimulujú alebo spomaľujú tvorbu kolagénu, podporujú skvapalnenie rany prostredia, zvýšenie lokálne imunitu a t. D.

Najčastejšie sa pre liečbu atrofickej jaziev menovať:. Aldara, Contractubex, Scarguard, Kelofibrase, MedGel, Stratoderm, Dermatix Sigel, Kelo-Cote, atď výber krémy a gély musí byť vykonaná odborníkom, pretože v niektorých prípadoch môže použitie týchto liekov zhoršiť stav jazvy. Je pravidlom, že drží masť terapia sa vykonáva v spojení s hardvérovými terapiami.

Recept na akné hovorca nie je veľké tajomstvo, radi sa o to podelíme.

Folk a farmaceutické prostriedky pri liečbe seboroickej dermatitídy na tvári sme tu hodnotenom http://iledy.ru/health/kak_lechit_seboreu_na_litse.htm

Liečba atrofických jaziev s ľudovými prostriedkami

Pri liečbe jaziev sa používajú aj ľudové prostriedky, ktoré, ak sa dodržiavajú pravidlá aplikácie, umožňujú dosiahnuť dobré výsledky.

Eliminovať jazvy vytvorené v dôsledku popálenín, liečitelia ľudí naznačuje, že užívanie listy žihľavy, harmančeka, nechtíka kvety, výhonky a ľubovníka bodkovaného, ​​rebríčka, krídlatka, uliginose. Tieto rastliny majú skutočne liečivé vlastnosti.

Na liečbu atrofických jaziev sa používajú prírodné infúzie bylín, ktoré sa na postihnuté miesto aplikujú utierkou. Kompresorový papier sa nad ňou položí a obalí ho hustou hustou látkou. Na tieto účely môžete použiť obyčajný zimný šál. Udržujte taký kompresný prístroj asi 3 hodiny. Treba mať na pamäti, že postup na liečbu zjazvenia ľudovými prostriedkami by nemal čakať na okamžitý účinok. Ak chcete mať viditeľné výsledky, tento postup by sa mal vykonávať dvakrát denne počas troch mesiacov.

Tradičná medicína ponúka použitie na liečbu jaziev rôznych olejov. Kukurica, psí ruže a olej z rakytníka sú pre tento účel najvhodnejšie. Priaznivo ovplyvňuje poškodenú kombináciu týchto olejov so žltým včelím voskom. Priebeh liečby masti pripravenej z týchto zložiek je len tri týždne.

Hlina z atrofických jaziev

Recepty s kozmetickým ílom môžu výrazne zlepšiť stav kože. Tento prírodný produkt získal značnú popularitu u ľudí, ktorí chcú dodávať pokožke neprekonateľný vzhľad, obmedzený na minimálne náklady. To bude prínosom pre liečbu atrofických jaziev. Môžete si kúpiť hlinku v každom kozmetickom obchode alebo v lekárni.

Najčastejšie, aby sa odstránili stopy jaziev, jednoduché masky sa používajú na varenie doma.

Maska s bielou hlinkou sa zbaví škvŕn po akné

Ak chcete pripraviť kompozíciu, vezmite pol polňu lyžice bieleho ílu a zriediť prášok vodou, až kým sa neuvoľní hmotnosť. V kaši treba pridať pár čajových lyžičiek citrónovej šťavy. Výsledná zmes sa aplikuje na pokožku a stará sa o štvrtinu hodiny.

Maska zeleného hliny

Je potrebné odobrať polovicu lyžice ílu a zrieť ju studenou vodou, kým sa nedosiahne krémová hmota. Do zmesi pridajte niekoľko kvapiek rozmarínu. Na miestach, kde chcete jazvy vyhladiť, sa maska ​​aplikuje na 10 minút. Po odstránení zvyškov masky z tváre je potrebné aplikovať hydratačný krém. Ak chcete dosiahnuť dobrý účinok, mali by ste si odobrať dva kurzy so 4 maskami každý druhý deň. Prerušenie medzi kurzami - 2 týždne.

Ako sa liečia atrofické jazvy?

Atrofické jazvy sú husté spojivové tkanivá, ktoré sa objavujú počas liečenia traumy na povrchu vrstvy kože. V takom prípade takéto jazvy nemôžu spontánne zmiznúť.

Lokalizačný bod atrofických útvarov sa nachádza v tých oblastiach pokožky, kde nie je hypodermis. Jazva sa nachádza pod tkanivom obklopujúcim jej oblasť. Jazvy na dotyk sú mäkké a na ich povrchu sa nachádza pigmentácia v strede a depigmentácia pozdĺž ich obvodu.

Hlavné príčiny atrofických jaziev

V dôsledku poranenia tkaniva začína tvorbu biologicky aktívnych látok nazývaných neurotransmitery a cytokíny. Po určitom čase sa fibroblasty podieľajúce sa na produkcii kolagénu podieľajú na zóne lézie. V prirodzenom priebehu syntézy kolagénu novovytvorenej jazvy v priebehu času stáva zrelý, potom sa zdá, určené vlákno. V prípade, že tkanivo má zníženú reakciu na vonkajšie činidlá, proteín nie je úplne vyvinutý. Atrofická jazva sa tvorí pod úrovňou samotnej kože.

Uzavreté formácie na dermis nemajú žľazy vylučujúce pot, rovnako ako vlasové folikuly. Rozmanitosť jazvy bude určená na základe stavu imunitného systému tela. V dospelom ľudskom kolagéne sa teda znižujú procesy výroby, čím sa vytvárajú drsné jazvy.

Stretnutia znamenajú rovnaké atrofické jazvy, ktoré sa objavujú na koži počas nosenia dieťaťa. Tvorba strihov môže byť spojená s predĺženou liečbou hormonálnymi liekmi alebo s rýchlym znižovaním hmotnosti. Primárnym základom pre vznik tohto typu jaziev je prasknutie kolagénových vlákien, znížená produkcia kolagénu, čo spôsobuje, že koža sa stáva menej pružnou a elastickou.

Atrofická jazva na tvári vzniká v dôsledku prítomnosti akné alebo v dôsledku malých zranení a zranení. Z dôvodu prehĺbenia jaziev vypadá koža na tvári voľná.

Metódy na liečbu atrofických jaziev

V lekárskej praxi sa rozlišujú nasledujúce metódy liečby jaziev atrofického typu:

 • chirurgická excízia;
 • Microdermabrasion;
 • rezanie jaziev;
 • mezoterapia;
 • laserová terapia.
 • aplikácia krémov, masti, gélov z jaziev;
 • chemický peeling atď.

Výber vhodnej liečebnej metódy môže byť po počiatočnom vyšetrení pacienta kvalifikovaným odborníkom.

Lekár tiež zvolí liečbu na základe výsledkov testov.

Vďaka tejto operácii je možné nahradiť všetky jasne vyjadrené jazvy menej viditeľnými a presnejšími jazvami. Chirurgická excízia je jediný spôsob, ako upraviť povrch jazvy a znížiť jeho veľkosť. Počas operácie sa jazva vyreže skalpelom alebo laserom a potom sa zvysujú vonkajšie okraje rany. Poslednou etapou operácie je aplikácia stehov, ktoré sa následne vyriešia samy.

Mikrodermabrázia je terapeutický postup, pri ktorom je koža rozomletá hustými mikroskopickými kryštálmi. Vďaka vákuovej energii majú silný účinok na pokožku a odstraňujú malé časti v oblasti jazvy. Po tomto postupe sa problémové oblasti dermy nahradia čerstvými tkanivami v priebehu času.

Podstata terapeutické sedenia Uhoľné jazvu, je to, že ihla je vykonaná podsekanie spojivového tkaniva, pričom dno bachora začína stúpať, a jazvy sa stáva menej viditeľný.

V priebehu mesoterapie sa zavedenie liekov do stredných vrstiev kože vykonáva s cieľom zlepšiť povrch jazvy. Injekcie liekov aktivujú produkciu fibroblastov - buniek, ktoré podporujú syntézu kolagénu. Takže môžete odstrániť jazvu z povrchu tváre. Na korekciu hlbokých jaziev používajú kozmetiti injekcie obsahujúce plnivo vo forme gélu kyseliny hyalurónovej alebo kolagénu.

Laserová terapia sa považuje za najslávnejšiu terapeutickú techniku, pri ktorej sa používa laser na cievy a oxid uhličitý. Hlavný rozdiel medzi týmito dvoma typmi laserov je, že vzhľadom na vaskulárne spájanie laserom sa vykonáva vo vaskulárnym poranenia a uhlík - k odparovaniu povrchových vrstiev pokožky. Počas liečby kože pomocou laseru na báze oxidu uhličitého sa môže objaviť veľká pigmentácia kože spolu so sčervenaním. Pri použití cievneho lasera tieto účinky neboli odhalené. Odstránenie jazvy laserovým resurfacingom nastáva v anestézii.

Použitie liekov na vonkajšie použitie

Ako sa zbaviť jaziev na tvári doma? Výber terapeutických činidiel závisí od liečenia atrofickej jazvy pre pacienta. Najčastejšie lekári predpisujú tieto lieky:

 • antibakteriálne;
 • masti, ktoré zvyšujú alebo zastavujú syntézu fibrilárneho proteínu;
 • prostriedky na úpravu prietoku krvi, aktiváciu imunitného systému v mieste poranenia;
 • Terapeutické masti, ktoré podporujú skvapalnenie poškodeného tkaniva.

Pri výbere určitého lieku na liečbu jaziev musíte získať odporúčanie špecialistu. Faktom je, že určité typy masti môžu prispieť k zhoršeniu stavu jazvy. Liečba atrofických jaziev pomocou týchto liekov na dosiahnutie najlepšieho výsledku sa uskutočňuje v spojení s technikami hardvérovej terapie.

Veľká obľuba v liečbe jaziev atrofického typu dostávala terapeutické drogy miestnej akcie. Jedným z týchto spôsobov je silikónový gél Dermatix. Vďaka jeho pôsobeniu je možné odstrániť existujúcu jazvu na koži. Aj tento gél sa používa na preventívne účely doma. Tým, jeho účinok znamená, že porovnateľné lekársky silikón náter: Dermatiksa obsiahnuté v zložení inertného materiálu má len povrchné účinok na atrofickej jazvy, žiadny vplyv na ľudské zdravie. Po pokrytí vrstvy pokožky masťou okamžite vyschne, vytvorí sa ochranný film, ktorý umožní prístup kyslíku.

Aj doma môžete použiť krém Kelofibraza, ktorý obsahuje močovinu. Vďaka tomuto lieku je vrstva jazvy omnoho mäkšia a navlhčená. Produkt obsahuje heparín sodný, ktorý zlepšuje krvný obeh tkaniva umiestneného v blízkosti bachoru. Ďalším populárnym liekom je Kontraktubeks, liečivá masť na vonkajšie použitie, ktorá podporuje aktívnu regeneráciu pokožky. Keď používate masti doma, koža sa deformuje, horná vrstva jaziev sa oblieka a tkanivo jazvy sa zmäkne. Avšak prostriedok pomáha obnoviť regeneráciu vrstvy kože.

Teda liečba typu atrofickej jazvy vyžaduje súlad so všetkými lekárskymi odporúčaniami pacienta. Doba liečby trvá dlho, pretože jazvy trvajú dlho, kým nie sú viditeľné. Viditeľné výsledky možno naozaj dosiahnuť až po vykonaní kurzov liečebných postupov počas roka. Ak existujú jazvy na tvári osoby, liečba sa má vykonať až po konzultácii s lekárom.

Atrofické jazvy a ich liečenie

Nevyhnutným a bohužiaľ veľmi nepríjemným dôsledkom regenerácie tela po rôznych traumách (mechanických aj tých spôsobených určitými chorobami) je výskyt výrazných estetických chýb.

Atrofické jazvy sú husté útvary spojivového tkaniva, ktoré vznikajú počas hojenia zraneného povrchu kože a nie sú schopné samovznieť. Tvorba atrofických jaziev sa vyskytuje na miestach, kde prakticky neexistuje podkožný tuk. Ich charakteristickým znakom je umiestnenie pod úrovňou tkanív obklopujúcich jazvu.

Atrofické jazvy sú pohyblivé, mäkké, ich povrch je vo väčšine prípadov pigmentovaný v centre s depigmentáciou okolo periférie, ale niekedy je úplne depigmentovaný.

Prečo sa tvoria atrofické jazvy?

Pri poškodení tkaniva sa uvoľňujú biologicky aktívne látky - mediátori, cytokíny. Spustí sa zápalový proces s celým komplexom po sebe nasledujúcich postupných štádií zápalu. Postupne sa na miesto poškodenia priťahujú špeciálne bunky (fibroblasty), ktoré produkujú kolagén.

Pri normálnej syntéze kolagénu sa mladá jazva v priebehu času mení na zrelé a správne rozložené vlákna. Ale ak je spojivové tkanivo znížené reakcie na traumatické látky, potom kolagén nestačí. To vedie k vzniku atrofických jaziev, ktoré klesajú pod úroveň kože.

Atrofické jazvy nemajú potné žľazy a vlasové folikuly. Typ jazvy bude závisieť od celkového stavu ľudského tela (v dospelom veku, procesy produkcie kolagénu sa znižujú, čo vedie k tvorbe hrubších jaziev).

Stretnutia (striae) sú atrofické jazvy vzniknuté počas tehotenstva, s dlhodobou liečbou hormonálnymi liekmi, s rýchlym rastom v pubertálnom období as prudkým poklesom telesnej hmotnosti. Dôvod vzniku týchto jaziev je jeden - rozpad kolagénových vlákien na pozadí jeho zníženej syntézy, čo vedie k zníženej elasticite a elasticite jednotlivých oblastí kože.

Spôsoby liečby atrofických jaziev na tvári

Atrofické jazvy neprestupujte samostatne, ale podliehajú liečbe.

Najjednoduchší spôsob, ako sa ich zbaviť v počiatočnej fáze.

Je však možné ho upraviť aj staré a hlboké jazvy.

príčiny

Atrofické jazvy na tvári - foto:

Atrofické jazvy sú husté útvary pozostávajúce z pojivového tkaniva. Vyzerajú kvôli zraneniam, popáleninám, akné, kiahňam.

Najčastejší dôvod - vytláčanie pupienkov. Porušenie techniky a hygienických pravidiel vedie k zjazveniu a zjazveniu. Vyskytujú sa v procese hojenia poškodeného povrchu kože.

Môžem sa ho zbaviť?

Atrofické jazvy neprechádzajú nezávisle, ale podliehajú liečbe. Čím skôr sú prijaté opatrenia, tým ľahšie bude riešiť s jazvami. Liečba trvá niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Doba trvania závisí od stupňa závažnosti a obnoviteľných schopností kože. Je lepšie neriskovať nie je samoliečba.

Mnoho nástrojov je pomerne agresívnych a môže len zhoršiť situáciu ak sa nesprávne používa.

Stojí za to konzultovať s kožným vyšetrením a ošetrením dermatológov.

Zvyčajne zahŕňa kozmetické postupy a použitie masti.

Opravné metódy

Ako odstrániť atrofické jazvy na tvári:

 1. Chirurgická excízia jaziev - účinný spôsob zníženia vyjadrených atrofických jaziev. Vykonáva sa v miestnej alebo celkovej anestézii. Procedúra sa vykonáva pomocou skalpelu alebo laseru.

Efekt je viditeľný po prvej relácii. Na dosiahnutie maximálneho výsledku môže byť potrebných niekoľko postupov.

 • Mikrodermabrázia - brúsenie povrch pokožky pomocou pevných mikroskopických kryštálov. Jeden spôsob korekcie atrofických jaziev zahŕňa 10-12 procedúr.

  V niektorých prípadoch sú potrebné ďalšie relácie.

  Nevyžaduje anestéziu.

  Po procedúre je povinné používať opaľovací krém.

 • k obsahu ↑

  Aplikácia krémov a masti

  Ako liečiť atrofické jazvy na tvári? Najobľúbenejšou metódou liečby jaziev doma je použitie masti na báze silikónov a rastlinných extraktov. Používajú sa iba na poškodenú oblasť pokožky.

  Vo väčšine prípadov predpisujte masti, ktoré majú výrazný charakter protizápalové a antibakteriálne účinky, prispievajú k skvapalneniu rany, normalizujú krvný obeh a zvyšujú imunitu miestneho pôvodu.

  Tiež krémy a masti sa používajú na zlepšenie účinnosti hardvérových postupov.

  Ľudové opravné prostriedky

  Pomáha znižovať výskyt jaziev a zlepšuje celkový stav pokožky. Stojí za to, že to dávajú Dočasný a svetelný efekt.

  O účinných prostriedkoch na odstránenie jaziev na tvári, ktoré si prečítajte v našom článku.

  obklady

  Najprv musíte pripraviť odvar.

  To bude vyžadovať heřmánek, nechtík, žihľava, ľubovník bodkovaný, račnatec a iné rastliny, ktoré majú protizápalový účinok.

  Môžete prestať vyberať jednu rastlinu alebo miešať niekoľko druhov bylín.

  Na postihnutej oblasti použite obväz nasiaknutý v odvar z liečivých bylín. Nechajte tri hodiny. Opakujte dvakrát denne. Kurz trvá tri mesiace.

  Pripravené na varenie uložené v chladničke nie dlhšie ako tri dni. Pred použitím ju zohrejte na izbovú teplotu.

  Éterické oleje

  Pomáha výrazne znížiť jazvy a jazvy.

  Je potrebné zastaviť výber na takéto druhy olejov:

  Treba poznamenať, že éterické oleje sa používajú len v zriedenej forme. Ako základ si môžete vybrať niektorý z týchto olejov:

  • pšeničné klíčky;
  • jojobový olej;
  • argan;
  • šípky;
  • rakytník.

  zmiešať lyžicu základného oleja a 3-5 kvapiek esenciálnych. Trvať na 1-2 hodiny. Použiť na mieste s jazvami a jazvami. Nechajte 20-30 minút. Dôkladne umyte.

  Pred aplikáciou testu citlivosti. Naneste olej na zápästie a nechajte 15-20 minút. Nepoužívajte, ak sa vyskytne podráždenie alebo alergická reakcia.

  Hlinené masky

  Lacné a efektívne prostriedky.

  Môžete použiť rôzne typy kozmetických hliny.

  Pred prvým použitím vykonajte test citlivosti.

  1. Zmiešajte dve čajové lyžičky biela hlina s vodou. Pridajte dve čajové lyžičky citrónovej šťavy. Dôkladne premiešajte. Aplikujte na pokožku a nechajte ju 20-25 minút.
  2. Zriediť dve čajové lyžičky zelená hlina voda. Pridajte tri kvapky oleja z rozmarínu. Aplikujte na miesta pokožky, kde sú jazvy. Nechajte 10 minút. Opakujte každý druhý deň. Jeden kurz pozostáva zo 4 masiek. Prerušenie kurzov je dva týždne.
  3. Zriedte ocot z jablkového muštu vodou v pomere 1: 3. Mixujte s zelenej alebo modrej hliny. Naneste silnú vrstvu na jazvy a nechajte pôsobiť 25 minút. Aplikujte 2-3 krát týždenne. Zvyšok roztoku by sa nemal uchovávať v chladničke dlhšie ako 3 dni. Môže byť použitý na utierky a obklady.

  Nie je vždy možné dosiahnuť úplné odstránenie jaziev. však môže výrazne zlepšiť stav kože a čo najviac vyvážiť nezrovnalosti.

  Brúsenie a iné metódy eliminácie atrofických jaziev

  Kto by sníval, že jeho koža je dobre upravená a krásna? Ale niekedy nie je možné preniesť tento sen do reality kvôli prítomnosti rôznych jaziev a jaziev. Vznikajú z rôznych dôvodov: domáca trauma, chirurgia. Je možné zbaviť sa takejto chyby, alebo s tým musíš chodiť celý svoj život?

  Predmetná chyba je hustá spojivová tkanivá, ktorá sa tvorí v štádiu hojenia rán kože. Samostatne takéto chyby nikdy neprešli, takže stojí za to premýšľať o účinných metódach eliminácie. Zaostrené jazvy na tých miestach epidermy, kde nie je podkožný tuk.
  Charakteristickou črtou príslušnej chyby je umiestnenie jazvy pod úrovňou tkanív v bezprostrednej blízkosti. Atrofické jazvy sú mäkké a pohyblivé.

  Príčiny porúch

  Proces poškodenia tkaniva pomáha spustiť uvoľňovanie biologicky aktívnych prvkov: mediátorov a cytokínov. V dôsledku toho sa začnú aktivovať zápalové procesy.

  Postupne sa do tohto procesu podieľajú fibroblasty, ktoré produkujú kolagén. Ak je proces syntézy kolagénu normálny, potom sa mladá jazva zmení na zrelé, s časom, ktoré vlákna sú správne koncentrované.

  Keď spojivové tkanivo nemôže adekvátne reagovať na traumatické činidlá, kolagén sa produkuje v nedostatočnom množstve. To prispieva k tvorbe atrofických jaziev, ktoré sú koncentrované pod epidermálnou hladinou.

  Pri atrofických jazvach nie je prítomnosť potných žliaz alebo vlasových folikulov zvláštna. Typ defektu určuje všeobecný stav organizmu. Vzhľadom na skutočnosť, že v dospelom veku dochádza k poklesu produkcie kolagénu, u ľudí sa často tvoria atrofické jazvy.

  Strečing je tiež typ atrofických jaziev. Zvyčajne vznikajú počas tehotenstva alebo počas užívania hormonálnych liekov. Navyše, tvorba príslušnej chyby je ovplyvnená ostrým úbytkom hmotnosti, adolescentným obdobím. Najčastejšie vznikajú jazvy v dôsledku pretrhnutia kolegunových vlákien, nízka syntéza kolagénu. V tomto prípade klesá elasticita a elasticita niektorých častí epidermis.

  Pri video-brúsení atrofických jaziev:

  Metódy liečby

  Svojím úsilím nezmiznú atrofické jazvy, preto je potrebné, aby vyvíjali určitý vplyv na defekt. V tomto prípade môžete skúsiť nasledujúce metódy:

  • chirurgické odstránenie;
  • Microdermabrasion;
  • mezoterapia;
  • použitie laseru;
  • špeciálna krém.

  Naučte sa, ako si vybrať micelárnu vodu.

  Chirurgická metóda

  Vďaka chirurgickému zásahu je možné prekonať všetky vyjadrené atrofické jazvy a znížiť ich viditeľnosť. Niekedy sa tento spôsob liečby pokladá za jediný typ korekcie jazvy, v dôsledku čoho je možné znížiť jej šírku.

  Pri vykonávaní manipulácie sa porucha vyrezá chirurgickým skalpelom alebo laserom a potom sa okraje rany zdvihnú. Ak je to potrebné, lekár môže používať plasty pre lokálne tkanivá klienta. Po všetkých týchto opatreniach sa resorbovateľné švy prekrývajú.

  Microdermabrasion

  Táto metóda je založená na leštení kože pomocou tvrdých mikroskopických kryštálov. Vytvárajú vákuovú energiu, ktorá vám umožní vyraziť kožné častice, ktoré sa nachádzajú na mieste atrofickej jazvy. Po takomto postupe sa postihnuté časti epidermis pomaly nahradia novými tkanivami.

  podrezanie

  Podstatou tejto manipulácie je, že pomocou špeciálnej ihly vykonajte prienik tkanív spojivového tkaniva. Potom sa atrofická jazva uvolní a zdvihne nahor. Tak je možné zarovnať a vyhladiť chyby tkaniva.

  mezoterapia

  Tento postup sa vyznačuje zavedením špeciálnych liekov pod kožu. V dôsledku takýchto krokov je možné zlepšiť vzhľad defektov a ich stav. Vďaka injekcii liekov sa stimuluje tvorba fibroblastov - špeciálne bunky, ktoré zlepšujú syntézu kolagénu.

  Aplikácia laseru

  Laserová terapia je najobľúbenejšou a najpoužívanejšou metódou eliminácie atrofických jaziev. Počas manipulácie sa používa vaskulárny laser a laser na báze oxidu uhličitého. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že pri použití cievneho laseru dochádza k lepeniu ciev v bachore, a kysličníkom uhličitým je odparovanie hornej vrstvy kože.

  Keď sa vykonáva resurfacing tváre jaziev pomocou laseru oxidu uhličitého, veľmi často sú komplikácie, ktoré pozostávajú v zrýchľuje epidermis pigmentácie, sčervenanie, prechod atrofické keloidných jaziev. V porovnaní s oxidom uhličitým cévny laser počas liečby nedáva komplikácie. Kliknutím na odkaz získate viac informácií o laserovom oškrabaní jaziev.

  Aplikácia krémov a masti

  Keď vykonáte výber určitého krému alebo gélu, ktorý eliminuje atrofické jazvy, stojí za to konzultovať s odborníkom. Dôvodom je, že niektoré lieky môžu zhoršiť stav danej chyby.

  Odstránenie jaziev s masťami by sa malo vykonávať v spojení s hardvérovými technikami. Zvážte najbežnejšie masti na liečbu zjazvenia.

  Deramatiks

  Jedná sa o silikónovú zlúčeninu, ktorá sa používa na potlačenie už vytvorených jaziev. Ako súčasť Deramatixu je inertný silikón, ktorý má povrchový účinok, nie vplyv na telo vo všeobecnosti.

  Po ošetrení jazvy sa mast veľmi rýchlo vysychá. Existuje neviditeľný ochranný film, ktorý odoláva prechodu kyslíka do postihnutého tkaniva. Jazva je spoľahlivo chránená pred mechanickým poškodením a pokožka okolo nej je pružnejšia. Dermatix umožňuje dosiahnuť rovnomerné navlhčenie pokožky, zlepšiť jej vzhľad, bojovať proti svrbeniu, chráni pokožku pred pigmentáciou.

  Kelofibraza

  Ide o špeciálny krém, ktorý obsahuje močovinu. Je to prirodzená kontrola úrovne vlhkosti pokožky. Krém má zmäkčujúci a zvlhčujúci účinok, ktorý je tak dôležitý pre hrubú kožnú atrofickú jazvu. Krémová terapia Kelofibraza vám umožňuje pružnosť a elasticitu pokožky.

  Formulácia obsahuje heparín sodný. Táto zložka zlepšuje prívod krvi do tkanív, ktoré sa nachádzajú v blízkosti bachoru. Okrem toho, krém zlepšuje metabolizmus v tkanivách, stimuluje proces obnovy pokožky, vyhladzuje a vyhladzuje jazvy, chráni pred účinkom kontrakcie. Kelofibreáza môže odstrániť zápal a má antimikrobiálny účinok.

  Kontraktubeks

  Táto masť je vonkajšie použitie, ktoré má obnovujúci účinok. Liečba Contrabeksom umožňuje znížiť deformácie pokožky, vyhladiť povrch jaziev, znížiť nepríjemné pocity a bolestivé pocity. Iná liek má normalizačný účinok na pokožku, zvyšuje jej pružnosť a pružnosť.

  Metódy zbavenia sa doma

  Úplne odstrániť atrofickú jazvu doma je nemožné. Domáce metódy môžu len znížiť závažnosť príslušnej chyby. Aplikujte jablkový jačmeň, kakaové maslo, med, vitamín E.

  Jablkový jačmeň

  Odstráňte atrofickú jazvu pomocou octu jablčného muštu. Obsahuje ovocnú kyselinu. Ovplyvňuje chybu a postupne jej zmierňuje. Tým sa odstráni horná vrstva epidermis. Podobný účinok má aj kozmetické peelingy. Pri príprave výrobku musíte zobrať 1 časť kousnutia a 4 časti vody. Použiť kompresy na postihnuté miesto. Držte po dobu 5-7 minút. Vykonávajte činnosti niekoľkokrát denne.

  Vitamín E

  Zlepšenie vzhľadu brucha môže byť pomocou vitamínu E v kapsulách. Liek je schopný poskytnúť regeneračný účinok a regenerovať poškodené oblasti. Môžete použiť vitamín E rôznymi spôsobmi:

  • vnútri o jednu kapsulu denne;
  • aplikácia vitamínu priamo na ranu.

  Je veľmi dôležité konzultovať s lekárom pred použitím lieku. Vitamín E môže vyvolať alergiu.

  Video hovorí, ako sa zbaviť atrofických jaziev na tvári:

  Kakaové maslo

  Tento liek je veľmi účinný pri potláčaní atrofických jaziev a jaziev. Má hydratačný a upokojujúci účinok. Počas aplikácie je možné vyhladzovať horné vrstvy kože, čím sa jazva stáva menej nápadným vzhľadom. Kakaové maslo používajte raz denne, opatrne si trenite jazvu pred tým, ako úplne absorbujete výrobok.

  Predložený výrobok možno vidieť v zložení mnohých výrobkov, ktoré sú určené na boj proti jazvom. Ak chcete eliminovať atrofickú jazvu, môžete použiť med aj v čistej forme. Je potrebné ju distribuovať na postihnutú oblasť 2-3 krát denne. Keď je med absorbovaný, zakryte ho filmom. Pravidelné používanie tejto metódy terapie je možné len vtedy, ak pacient nemá alergickú reakciu. Med sa aktívne používa v starostlivosti o pleť. Tu nájdete medové masky pre tvár z vrások. Tu je popísaný med kávový kefka pre telo.

  recenzia

  • alain: "Po narodení dieťaťa sa v oblasti bokov objavili atrofické jazvy. Rozhodla som sa experimentovať, ale obrátila sa na salón, kde som bol odstránený laserom. Po prvej relácii nebola výrazná výrazná. Musel som ešte ísť dvakrát, aby som túto chybu úplne prekonal. "
  • inna: "Na odstránenie atrofickej jazvy som použil vitamín E. Práve som otvoril kapsule a aplikoval obsah na postihnuté miesto. Nedokázala som úplne odstrániť jazvu, ale podarilo sa mi znížiť jej závažnosť. "
  • tatiana: "Po strate hmotnosti som dlho bojoval so vzniknutými jazvami. Snažil som sa veľa možností, ale podarilo sa mi úplne odstrániť chybu až po chirurgickej excízii. Po operácii neboli žiadne komplikácie a samotná jazva sa stala neviditeľnou. "

  Atrofická jazva môže vzniknúť z rôznych dôvodov, ale je veľmi dôležité poznať účinné metódy eliminácie problému. Vyberte si správnu možnosť starostlivo, berte do úvahy individuálne vlastnosti vášho tela.Tiež si prečítajte, aký druh krému sa používa na použitie jaziev po holení na tvári alebo masť proti jaziev na tvári.

  Liečba atrofických jaziev na tvári - injekcie, laser a excízia

  Obnova pokožky po infekcii, popáleninách a zraneniach vždy vedie k tvorbe jaziev. Vytvárajú veľa problémov vrátane estetického charakteru. Preto je liečba atrofických jaziev na tvári jednou z hlavných oblastí modernej kozmetológie a zahŕňa mnoho techník. Všetci sú v dopyte a sú efektívni svojou vlastnou cestou.

  Čo je atrofická jazva?

  Z hľadiska medicíny je atrofická jazva miestom hustého spojivového tkaniva, ktoré vzniklo počas traumy a hojenia kože. Keď sa vytvorí, nedostatočná produkcia kolagénu vedie k deflácii defektu pod úroveň zdravých dermis a porušenie pigmentácie.

  Vytvorené jazvové tkanivo sa odlišuje od nahradeného zníženou funkčnosťou. Na poškodenom priestore sa krvný obeh zhoršuje, nie sú žiadne potné žľazy a vlasové folikuly.

  Spojivové tkanivá sú citlivé na ultrafialové žiarenie a sú často infikované v počiatočnom štádiu vývoja. V tomto prípade bude jazva obzvlášť hlboká a nerovná.

  V závislosti od hĺbky lézie môžu byť atrofické lézie:

  • Klinové (štiepané);
  • obdĺžnikový;
  • lineárne.

  Liečba zúžených ciest na tvári je dlhý a náročný proces, ale nie beznádejný. Nemôžete ich úplne vylúčiť, ale môžete ich vyhladit a osvetliť.

  Typy jaziev

  V závislosti od vzhľadu a štruktúry sú všetky jazvy rozdelené do 4 skupín:

  • keloidné;
  • hypertrofické;
  • atrofická (hypotrofická);
  • normotroficheskie.

  Posledný druh jaziev je najviac neškodný. Z názvu je jasné, že sa považujú za normu a vytvárajú sa ako výsledok adekvátnej reakcie organizmu. V priebehu času, chyby získavajú zvyčajnú farbu pleti, stávajú sa tenkými a neviditeľnými. Liečba normotrofických jaziev sa vykonáva pomocou jednoduchých kozmetických postupov: peeling, lekárske masti, aplikácie bahna.

  Je oveľa ťažšie sa zbaviť keloidných a hypertrofických jaziev. Spravidla sa objavujú po operáciách a zjavne sa zdvíhajú nad povrchom kože alebo prekračujú hranice počiatočnej traumy. Na ich odstránenie je potrebná chirurgická intervencia.

  Atrofické jazvy sa vyskytujú na miestach naťahovania alebo zápalu kože. Môžu byť liečené konzervatívne aj chirurgicky.

  Než začnete bojovať s jazvami, bez ohľadu na to, kde sa nachádzate v kabíne alebo doma, poraďte sa s dermatológiou alebo plastickým chirurgom.

  Len odborník s potrebnými vedomosťami bude schopný poradiť o skutočne účinnej liečbe. Cosmetológovia v bežných salónoch najčastejšie nemajú vyššie vzdelanie a nemajú potrebné vedomosti, takže nie sú vždy schopní vybrať kompetentnú liečbu.

  Pamätajte, že jazva je na tvári a liečba môže priniesť prospech aj ublíženie.

  Dôvody vzdelávania

  Hlavným dôvodom pre vznik atrofického zamerania sa považuje nedostatočná produkcia kolagénu v čase zjazvenia. Nasledujúce mechanické poškodenia môžu vyvolať patologický stav:

  • trauma;
  • akné, akné, vredy;
  • popáleniny;
  • neúspešné lekárske postupy;
  • kurací kiahní.

  Kmene alebo strihy, ktoré sa objavia počas tehotenstva alebo s prudkým zvýšením telesnej hmotnosti, sa tiež označujú ako atrofické jazvy. V tomto prípade je vinou chyby roztrhnutie kolagénových vlákien.

  Symptómy zmien jaziev závisia od príčiny vzniku nedostatku. Takže po ovčie kiahne sa na tvári vytvoria zaoblené jazvy s výraznými okrajmi. Typické akné sú rôzne vo forme a hĺbke prejavu. Niekedy sa na povrchu kože vyskytujú mikroskopické jazvy, nazývané jazvy na ľad. Mali by byť rozlíšené od rozšírených pórov. Ak sú depresívne depigmentované časti, musíte sa uistiť, že to nie je vitiligo alebo perifolikulárna elastóza.

  Spôsoby liečby atrofických jaziev na tvári

  Ak je vada už plne formovaná, nemá zmysel riešiť jej ošetrenie. Lepšie je premýšľať o korekcii jadrového zoradenia, normalizácii farby a štruktúre nepríjemného vzdelávania. Hlavné metódy použité v tomto prípade sú:

  • injekcie plnív;
  • zarovnanie hardvéru;
  • chirurgická excízia.

  Prístup k fyzioterapii kožných zmien a voľba optimálnej metódy nezávisia tak od rozmanitosti jazvy, ako od veku jej vzniku.

  Čím skôr začnete liečbu, tým ľahšie sa vysporiadať s poruchou. Ale nepočítajte sa s rýchlym výsledkom. Odstránenie jaziev môže trvať niekoľko rokov.

  Metódy vstrekovania

  Malé chyby lineárneho typu sa dajú ľahko korigovať pomocou "krásu injekcií". Najčastejšie sa na odstránenie jaziev používajú nasledujúce techniky:

  • mezoterapia;
  • biorevitalisation;
  • obrysový plast.

  Pomocou mezoterapie sa do bachoru zavádzajú mesokoktaily pozostávajúce z vitamínov, homeopatických látok a medicínskych prípravkov. Liečivé roztoky zvyšujú tkanivo jazvy a stimulujú produkciu vlastného kolagénu.

  Pri biorevitalizácii sa jazvy injikujú kyselinou hyalurónovou. Postup sa vykonáva iba v spojení s brúsením laserom. Samotná skutočnosť nie je dostatočne účinná.

  Konturová plastika zahŕňa plnenie jaziev s gélovými prípravkami alebo plnidlami. Najčastejšie sa chyba vstrekuje pomocou produktov Juviderm, Restylane alebo Collost. Na dosiahnutie slušného výsledku je potrebných najmenej 3-4 injekcií. Postup je pomerne drahý a poskytuje krátky účinok - po 10-12 mesiacoch sa musí manipulácia zopakovať.

  Kozmetológia hardvéru

  Odstrániť atrofické jazvy na tvári môže byť pomocou špeciálnych nástrojov. Sú oveľa účinnejšie ako injekcie, ale nemôžu úplne odstrániť jazvu.

  V čase epitelizácie sa má používať mikrotúrová terapia. Postup urýchli hojenie, zlepší lymfodrenáž a metabolizmus v poškodených tkanivách. Ak chcete dosiahnuť účinok, postačí 6-8 procedúr.

  V neskorších štádiách vzniku jazvy sa používajú nasledujúce metódy:

  • Microdermabrasion;
  • laserové resurfacing;
  • frakčná fotothermolýza.

  Každý z týchto typov fyzioterapie má svoje výhody a nevýhody. Mikrodermabrázia ošetruje mierne zrelé a zrelé jazvy na tvári, vyhladzuje okraje a dobre zarovná farbu. Avšak, aby sme získali znateľný výsledok, je potrebné vykonať 10 zasadnutí.

  Použitie lasera umožňuje odstrániť post-akné, zatiaľ čo stimuluje tvorbu kolagénu a prináša spodnú časť nísteje a povrch pokožky bližšie k sebe. Pri rozsiahlych poškodeniach tváre sa postup stáva veľmi traumatizujúcim. Dlhá a ťažká rehabilitácia vás vyradí z činnosti aspoň mesiac. Úplné zotavenie trvá šesť mesiacov. Je pravda, že s malými léziami postup funguje dobre.

  Najefektívnejší spôsob liečby atrofických jaziev na tvári je rozpoznaný ako frakčná fototemolýza. Jedná sa o rovnaký laserový povrch, len počas procedúry nie je poškodená celá pokožka, ale len malá časť (20-25%).

  Bodová aktivácia dermis je oveľa bezpečnejšia ako úplné brúsenie a má kratšiu dobu zotavovania (14-20 dní).

  Excízia jaziev

  Riešenie hlbokých jaziev je možné len pri operácii. Technika vyrezania spojivového tkaniva je veľmi traumatická a vyžaduje dlhé obdobie zotavenia. Radikálne odstránenie atrofických jaziev sa vykonáva niekoľko hodín v celkovej anestézii. Konečný výsledok je možné vidieť až po 8-9 mesiacoch.

  Chirurgická excízia lineárnych jaziev s dĺžkou až 5 cm nie je lacná a bude vás stáť 10 000 rubľov. Cena dlhších jaziev bude oveľa drahšia.

  Ak je chyba na tvári veľmi hlboká, chirurg sa uchýlí k subcision (subcision) tkanív. Postup sa vykonáva špeciálnou ihlou, ktorá sa zachyti a zdvihne spodnú časť krbu. Vizuálny účinok manipulácie je dobrý, ale v období po operácii budú potrebné ďalšie postupy na vyrovnanie povrchu kože.

  Domáca liečba

  Liečba hypotrofických jaziev doma sa odporúča vykonávať iba na nezrelých a plytkých formáciách. Ale aj v tomto prípade výsledok nie je vždy šťastný.

  Ľudové opravné prostriedky

  Ak chcete mierne hladiť a zľahčiť chybu, pokúste sa pripraviť masku z hliny.

  • Biela alebo zelená hlina - 50 g;
  • citrónová šťava - 50 ml;
  • olej z čajovníka - 2-3 kvapky.

  Zmiešajte prísady a aplikujte miestne na postihnuté miesto. Po 30 minútach sa umyte.

  Zmierňuje lineárne jazvy zmesi múmie s detským krémom. Naneste aplikáciu na chybu 40 minút a potom aplikujte masť lekárne.

  Ak máte doma skutočný včelí vosk, roztopte ho vo vodnom kúpeli a premiešajte s olivovým olejom. Zahrejte zmes na gázu a pripojte ju k jazvu.

  Použitie na liečbu atrofických jaziev na tvári ľudových liečiv, pamätajte, že nie sú dostatočne účinné a nečakajte zázraky. Pri posudzovaní recenzií domáca liečba môže len mierne vyrovnať a zjasniť tkanivo jazvy.

  Farmaceutické výrobky

  Farmaceutické krémy sú účinnejšie pri odstraňovaní tvárových chýb. Je pravda, že pomáhajú len na nezrelých jazvach.

  Najúčinnejšie lieky sú:

  • kolagénový smaltový gél. Podľa posúdenia zákazníkov je to najlepšie riešenie pre zjazvenie. Cena fľaše je 600-700 rubľov;
  • Kelofibraza. Hlavnou zložkou lieku je močovina, ktorá hydratuje, zmäkčuje a aktivuje krvný obeh v mieste poškodenia;
  • Kontraktubeks. Docela drahé, ale účinné. Náklady na trubice s objemom 50 ml sú 800-900 rubľov;
  • Dermatix gél. Liek je nová generácia. Dokáže dobre pokrývať jazvy, ale aj lacné - 2000-2300 rubľov.

  Dermatológovia sa domnievajú, že farmaceutické masti sa nemôžu zbaviť atrofických jaziev, ak sa používajú samostatne. Je oveľa efektívnejšie používať ich ako doplnok k hardvérovým postupom.

  Kozmetické bahno

  Aplikácia kozmetického bahna je považovaná za účinný spôsob odstránenia zmeny jazvy na tvári. Účinok hojenia je často prítomný aj v prípadoch, keď ľudové lieky a masti sú bezmocné. Nečistota dokonale zmäkčuje spojivové tkanivo, aktivuje syntézu kolagénu, znižuje hĺbku ohniska.

  Na liečbu hypotrofických jaziev na tvári sa odporúča použiť Saki bahno. Na ich báze boli vykonané mnohé účinné prípravky na odstránenie jaziev, strihov a iných kožných lézií.

  Najobľúbenejšie z nich sú:

  • bahenný kal "Zdravotná formulácia", doy-pack 1kg - 240 rubľov;
  • Saki bahna "Krymská prírodná zbierka", 700 gr. - 230 rubľov;
  • aplikácie s bahnom jazera Saki - 1500 rubľov;
  • bahnitý sírnik "Manufactory House of Nature", 1200 gr. - 320 rubľov.

  Terapeutické aplikácie protizápalového a deliacim účinku, zlepšiť dych a tkanivá trofismus, aby ich bolo možné použiť na začiatku procesu regenerácie a vo zrelých jaziev.

  Ako zabrániť novému vzdelávaniu

  Samozrejme, nie je možné vyhnúť sa vzniku jaziev, ale urobiť z nich menej nápadné a urýchliť liečenie, ktoré môžete.

  Ak sa na tvári objaví hlboká chyba s poškodením tukového tkaniva, nesnažte sa s ňou sama vyriešiť. Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a požiadajte o kozmetické šitie. Je to zložitejšie pri vykonávaní, ale umožňuje dosiahnuť minimálnu jazvu.

  Vo všetkých ostatných prípadoch (malé rezy, popáleniny, škrabance) očistite a dezinfikujte ranu a po uzdravení tkanív na čerstvej pokožke naneste silikónové lepidlo Mepiform.

  Aby nedošlo k zhoršeniu stavu, nikdy nepoškodte poškodenie tváre a neroztrhnite kosti. A čo je najdôležitejšie, nemusíte vytlačiť dom akné a bolestivé subkutánne pupienky. Adresa pre odborníka.

  Odpovede na otázky

  Používajú sa kryodestrukcie na liečbu atrofických jaziev a ako efektívne je to?

  Áno, tekutý dusík sa používa na liečbu jaziev. Postup je bezpečný a bezbolestný, ale je to dobré len v boji proti nezrelým (až 3 mesiacom) jaziev. V ostatných prípadoch je kriodestrukcia neúčinná.

  Pomôže plazmolifting zbaviť sa atrofickej jazvy na tvári?

  Plasmolifting je lepšie známy ako omladzovací postup, ale v posledných rokoch bol široko používaný na odstránenie zjazvenia. Ak sa liečba začne včas, zrelé jazvy začnú vyriešiť druhý týždeň lymfatického podania a nové sa nezobrazia na mieste akné a iných poškodení dermis.

  Samozrejme, postup vás úplne nezabráni pred defektmi pokožky, ale budú menej viditeľné a ľahšie. Pre prevenciu tvorby jaziev by plazmolifting mal začať 8-10 dní po poranení.

  Čo určuje stupeň tvorby jazvy?

  V lekárskej praxi je bežné rozlišovať tri typy jaziev:

  • nezrelé (do 3 mesiacov);
  • mierne zrelé (od 3 do 12 mesiacov);
  • zrelý (viac ako 1 rok).

  V prvej fáze sa vytvára čerstvá voľná jazva s ružovou farbou, čo je najjednoduchšie. Potom klesá prietok krvi v poškodených tkanivách, jazva sa stáva bledá, stáva sa hustejšia a na konci druhej periódy úplne dozrieva. Samozrejme, čím hlbšie je koža poškodená, tým dlhšie sa vytvorí spojivové tkanivo.

  Zhrnutie

  Liečba atrofických jaziev na tvári vyžaduje kvalifikovanú pomoc špecialistov a integrovaný prístup. Pri správne zvolenej schéme sa slušný výsledok objaví až po 8-12 mesiacoch. Takže si vezmite čas a nezúfajte nadčas.

  A ako ste bojovali s atrofickými jazvami na tvári, aké masti a techniky používate? Zdieľajte tajomstvá liečby, nechajte spätnú väzbu o procedúre a kozmetike.