Hlavná

Ateróm

Basalóma - príznaky, liečba, odstránenie, ľudové lieky, príčiny, štádia, prognóza a prevencia

basaloma Je zhubné poškodenie kože. Zo všetkých ostatných nádorov je bazálna bunka vhodná na liečbu a môže viesť k 100% vyliečeniu. Hlavným problémom karcinómu bazálnych buniek je, že môže viesť k poškodeniu funkcie svalového tkaniva, poškodeniu inervácie a dokonca k poškodeniu integrity kostných štruktúr. Hlavným cieľom, ktorý všetci onkodermatológovia sledujú pri štúdiu a liečbe pacienta s bazálnou bunkou, je predpísať terapiu čo najskôr, aby sa zabránilo hrubým organickým poruchám zdravých tkanív.

Basalioma rovnako postihuje mužov aj ženy. Jednou z dôležitých vlastností jeho vývoja je dlhodobý pobyt na silnom slnečnom žiarení a tým aj neustáleho pôsobenia slnečného žiarenia na ľudskú pokožku.

Bazálna koža

A priori pod basalizom sa rozumie rakovinová lézia kože. Stáva sa to pod vplyvom celého zoznamu etiologických faktorov, ktoré ovplyvňujú bunky epidermy. V dôsledku toho sa objavujú vizuálne kožné defekty, ktoré môžu byť sprevádzané silnými pocitmi bolesti.

Vizuálne sa na povrchu kože s bazálnou bunkou objavia jej rôzne chyby. Majú charakteristickú ružovú farbu a úplne iný tvar. V neskoršom priebehu sú tieto ložiská karcinómu bazálnych buniek výrazne ulcerované a zmeny môžu ísť priamo na kosť.

Basalema takmer nikdy nemetastázuje. Môže sa však hlboko prehĺbiť v hlbokom tkanive a spôsobiť narušenie inervácie a svalovej kontrakcie. Ak je bazálna bunka umiestnená v oblastiach oblasti tváre, potom jej ďalšie zavedenie môže viesť k porušeniu tvárových svalov.

Toto ochorenie je rozdelené na jeho klinické formy a fázy. Medzi formami existujú oba druhy, ktoré sa vyznačujú mimoriadne pomalým rastom a bazálne bunky sú extrémne agresívne a rýchlo sa rozširujú. Postupná etapa je podobná etapám akejkoľvek malígnej nádorovej lézie a má rovnaké princípy diferenciácie.

Dôležité je určiť prítomnosť bazálnych buniek v počiatočných štádiách, pretože na tom závisí účinnosť liečby. Preto sa odporúča použiť určité diagnostické kritériá: dermatoskopiu, najbližšiu štúdiu patologického zamerania pomocou lupy, cytologickú štúdiu materiálu možného nádoru. V kombinácii s týmito metódami výskumu sa používajú aj ďalšie metódy: RTG hrudníka, punkcia lymfatických uzlín, ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov na určenie šírenia procesu do lymfatických uzlín.

Základný dôvod

Basalóm je primárne onkologický proces. Takže jeho vývojový proces bude dodržiavať všetky základné zákony vývoja onkologických lézií. V onkologických bunkách, ktoré následne vytvárajú nádor (tj sú "materské" bunky), procesy rastu tkaniva sú vážne narušené. V takýchto bunkách procesy, ktoré spúšťajú jeho sebestačnosť, prestanú prechádzať, a preto dôjde k nekontrolovanému rozdeleniu a zvýšeniu objemu nádorovej hmoty.

Zaujímavé je, že vďaka vyššie uvedené vlastnosti všetky podtypy nádorov sú tzv procesy s giperbioticheskoy schopnosti (schopnosť vysokého rastu, delenie a zvýšenie celkovej hmotnosti abnormálne tkaniva). Také nádorové patologické bunky môžu vzniknúť pod vplyvom rôznych faktorov. Ich obrovské množstvo: zahŕňa všetky druhy chemických a fyzikálnych látok, určité choroby a dokonca vírusy. Ale bez ohľadu na faktory výskytu a miesta výskytu onkologického tkaniva, proces jeho výskytu je prakticky rovnaký.

Po prvé, zmeny sa vyskytujú v bunke na úrovni procesov jej regulácie - stráca schopnosť sebazštrukcie (apoptóza). Normálne má každá bunka svoj vlastný limit, ktorý riadi počet rozdelení: počas tohto limitu bunka rozdeľuje naprogramovaný počet prípadov a potom zaniká. V každej bunke tento limit závisí od jeho vlastností, funkcií a funkcií štruktúr, do ktorých je zahrnutá. Ale v nádorových bunkách tento naprogramovaný "limit života" chýba a kohútik je úplne nesmrteľný.

V budúcnosti sa začne intenzívne deliť. Z rýchlosti rozdelenia a tvorby nových dcérskych nádorových buniek závisí "agresivita" (schopnosť rýchleho šírenia a rastu) nádoru. Tieto procesy majú dve periódy: prvá s pomalším tokom a druhá, rýchlejší. Prvá etapa aktívneho onkologického procesu začína od prvého rozdelenia materskej onkologickej bunky a trvá 30 divízií, až kým nádor nezíska približne 1 gram. Zvyčajne to trvá asi 2-3 mesiace. Ďalšie nádory potrebujú zvýšiť svoju hmotnosť na približne 1 kg. Ale pretože nádorové bunky sa v dôsledku prvej fázy stali viac, čas na toto zvýšenie hmotnosti je potrebný oveľa menej - asi 10 rozdelení (asi mesiac).

Ďalším znakom týchto buniek je, že majú extrémne primitívnu štruktúru. Je to spôsobené tým, že sa všetci narodia z jednej bunky, majú materinský genetický materiál a nekomplikujú štruktúru sóje s každým rozdelením. Naopak, aj to je zjednodušené. Takéto procesy zjednodušenia sú mimoriadne vhodné na rýchle zrodenie nádoru - čím je štruktúra bunky jednoduchšia, tým menej času na jej vytvorenie, čo znamená, že sa vyvinie dostatočné množstvo patologického tkaniva skôr.

Takéto tkanivo je tiež implantované svojimi bunkami s rozbitou štruktúrou do iných tkanív a postupne nahrádza normálne tkanivo svojou patologickou. To možno vysvetliť jedným experimentálnym postupom: normálne sa kultivácia buniek pestovaných v skúmavke rozdelí, kým sa bunky nedostanú do kontaktu so stenami nádoby. Po tomto kontakte sa zastaví tvorba a rast bunkovej kultúry - tento proces sa nazýva kontaktná inhibícia. Ale nádorové bunky, a to aj nárazu do steny trubky, aj naďalej zdieľať - tak to ukazuje, že ak fyzická kolízie s inými bunkami, nebudú zastaví a vyrastie do tkaniva. Nárazu do novej štruktúry, rakovinové bunky najskôr zničený jeho väzivového puzdra, tvoriaci takzvaný "medzera" - sa štiepi jeho štruktúru a otvoriť cestu k ich príbuzných. Potom sa bunky alebo pod tlakom rastúcich más "stlačenie" textílie rakoviny v tomto medzeru, alebo preniesť na jeho vlastné, vďaka procesoch chemické citlivosti (chemotaxie). Mimochodom, tieto invazívne procesy spôsobujú prejav niektorých ďalších klinických príznakov.

Okrem toho, v nádorových bunkách a tkanivách, je tu ďalšia Najznámejšie schopnosť - tieto bunky majú schopnosť rozšíriť na celé telo a sekundárnych lézií nových tkanivové štruktúry (ako je rozšírenie je známy ako metastázy). Sem subjekty, ktoré môžu byť ohrozené sekundárnej infekcie rakovinových buniek, závisí od spôsobu, akým tieto bunky budú šíriť v tele, napríklad, prostredníctvom krvi alebo lymfatického kanála.

Je tiež dôležité vedieť, že čím dlhšie je onkológia bunka rozdelená, tým viac jej malígne potomstvo. V určitom štádiu je ich genetický kód reštrukturalizovaný, zameraný na zvýšenie agresívnych vlastností onkocelulár: rýchlejšie rozdelenie, klíčenie a šírenie tkaniva.

Pri bazalióme sa primárne materské onkocelky stávajú epiteliálnymi bunkami. Preto sa bazálna bunka označuje aj ako epiteliálne nádory. V dôsledku poškodenia epidermy sa v ňom vytvárajú špeciálne bunkové komplexy: malé základné bazálne bunky (tie sú tiež zmenené epidermálne bunky), ktoré sú obklopené špeciálnymi prizmatickými bunkami. Súhrnné údaje sú rozdelené na jednotlivé časti pomocou obálky spojovacieho tkaniva.

Hlavné príčiny, ktoré sa môžu stať predpokladom pre vznik bazálnych buniek, sú procesy pred kožou (keratóza, leukoplakia, xeroderma). Okrem toho sa tiež etiologické spôsobuje karcinóm z bazálnych buniek môže byť niektoré vírusy (najmä herpes vírusy), vystavenie karcinogénnych chemických látok (arzén, vosk, dechtové deriváty), konštantný mechanické podráždenie pokožky a zranenia-tepla.

Okrem toho nesmieme zabúdať na dôležitú úlohu pri vzniku dlhodobej expozície slnečnému žiareniu bazálnych buniek. Tento dôvod vedie v 91% prípadov vzhľadu bazálnej bunky. Najčastejšie slnečné ožarovanie môže viesť k vzniku kožných lézií krku, tváre a hlavy. Spomedzi celého spektra slnečného žiarenia je radiačné spektrum B najnebezpečnejším na onkologickej rovine.

na koži bazálnej bunky

Basalema Symptómy

Najčastejšie sa u starších ľudí vyvíja karcinóm bazálnych buniek. Okrem toho, jeho možná dostupnosť bude znamenať údaje z anamnézy ochorenia: odpovedajú na otázky, pacienti budú hovoriť o účinkoch silného slnečného žiarenia alebo vystavení žiareniu ionizujúcim žiarením.

Po prvé, na povrchu kože sa objaví malý hustý, mierne perleťový "uzol". Vďaka svojmu vzhľadu sa tiež nazýva "perla". Po chvíli sa zväzok zvlhčí, rozdrví a ulceruje. Pod kôrou sa ľahko zistí krvácajúci ulcerovaný povrch. Okolo tejto formácie sa vytvára hustý valec, ktorý je dcérou "perla". V ďalšom čase sa tento ulcerovaný povrch viac a viac prehĺbi vo vnútri a vytvorí kráter vredov. V posledných štádiách sa celý vred stáva hustým a v určitých štúdiách sa neťahuje s kožou. Navyše vred má charakteristický mastný povlak na jeho dno a na okolitej koži sa jasne objavia cievne siete.

Okrem uzlov môže byť primárnym prvkom bazálnej bunky aj hustý, vzpriamený plak alebo zaoblená škvrna. Celá morfológia týchto prvkov zodpovedá jej forme bazálnej bunky a líši sa jej lokalizáciou.

Pri výraznom poškodení bazálneho tkaniva dôjde k výraznej bolesti a nepohodlie. Významnou symptomatológiou bude aj určitá charakteristická lokalizácia: najčastejšie na rukách, pod pokožkou na hlave, na krídle nosa, v chráme, v rohoch očí.

V podstate má bazálna bunka pomalý vývoj a rast - jej jednotlivé formy môžu byť na koži roky a extrémne pomaly a postupne infiltrujú okolité tkanivá.

Ďalšou zvláštnosťou, ktorá je charakteristická len pre bazálnu bunku, je to, že primárny vred nie narastá v šírke, ale do hĺbky získava charakteristický "lievikovitý vzhľad".

na nos foto bazálnej bunky

Formy a štádia karcinómu bazálnych buniek

Štádiá vývoja bazálnych buniek sú stanovené rovnakým systémom hodnotenia ako v iných onkologických procesoch. Tento systém sa nazýva TNM a skladá sa z troch základných princípov pre hodnotenie stagnácie nádoru: veľkosťou nádoru (T). Pri porážke najbližších a vzdialených lymfatických uzlín (N) a prítomnosti / chýbajúcich znakov výskytu metastáz (M).

Podľa veľkosti nádorovej lézie (T) sú rozlíšené nasledujúce typy jej priebehu:

Stupeň Tx - táto etapa procesnej bazaliomy sa nastaví, keď nie sú k dispozícii údaje o skutočných rozmeroch lézie alebo nie je možné ich získať

Štádium To sa stanovuje, keď sa počas diagnostických štúdií nádor nezistí. Tu však treba povedať, že nie vždy absencia vizualizácie nádoru dokazuje úplnú absenciu onkologického procesu v tele. Preto je zvykom povedať, že táto fáza nie je uvedená len pri absencii detekcie nádorovej lézie, ale pri absencii primárneho nádoru

Etapa Tis - tu bazálna bunka nedosahuje okolité tkanivá. Tento proces sa nazýval predindukčný

Stupeň T1 - táto fáza sa používa, ak približná veľkosť patologického miesta je menšia ako 2 cm

Stupeň T2 - rozmery lézie sa pohybujú od 2 do konca približne 5 cm

Stupeň T3 - o tejto fáze bazálnej bunky možno hovoriť, keď jej veľkosť prekoná hranicu 5 cm

Stupeň T4 - v tomto štádiu bazálna bunka ovplyvňuje základné štruktúry: subkutánny tuk, sval, chrupavka a kosť

Vzhľadom na prítomnosť alebo neprítomnosť zmien v lymfatických uzlinách (N) prechádza bazálna bunka cez takéto stupne toku: stupeň Nx, stupeň č. A stupeň N1. Stupeň Nx je podobný ako veľkosť nádoru: presne sa stanovuje, ak nie je možné získať presné údaje o stave lymfatického systému. Stupeň č. Sa zistí, keď regionálne lymfatické uzliny ešte neboli ovplyvnené šírením nádoru telom, procesom nádoru. Stupeň N1 sa okamžite začne, hneď ako sa v lymfatických uzlinách nájdu najmenšie zmeny nádoru. Klasifikácia stagingu bazalómu prejavom metastáz sa neuplatňuje, pretože táto onkologická patológia nemá tendenciu metastázovať.

Je tiež možné zoskupiť tieto štádiá do klinických štádií karcinómu bazálnych buniek.

V štádiu O sa bazalóm nachádza v jeho pôvodnom prejave bez infiltrácie tkanív a bez lézií lymfatických uzlín. V štádiu 1 zostanú lymfatické uzliny absolútne neporušené a veľkosť samotnej bazálnej bunky sa zvýši a môžu už existovať určité známky jej zavedenia do iných tkanív. V 2. etape sa veľkosť bazálnych buniek zvýši na 5 cm bez rozšírenia lymfatických uzlín. V skutočnosti môžu byť lymfatické uzliny pravdepodobne postihnuté iba v tretej fáze procesu, sprevádzané významnou léziou bazaliómu iných tkanivových štruktúr. Bežne sa hovorí o štádiu 4, keď sa k popísaným prejavom v štádiu 3 pridáva možná prítomnosť vzdialených metastatických procesov.

Okrem stupňov a stupňov toku je bazálna bunka rozdelená na niekoľko poddruhov alebo foriem. Tieto formy sú rozdelené podľa ich klinických prejavov a histologickej štruktúry. Pripúšťa sa pridelenie basalizomu nodulárneho, povrchového bazalómu a bazalómu podobného sklerodermu.

Najbežnejšou formou bazálnej bunky je, samozrejme, jej nodulárna forma. Je charakterizovaný výskytom malých nodulov ružovej farby na koži, ktoré môžu byť zoskupené do formácie nádoru až do veľkosti 2 cm.

Povrchová bazálna bunka je náplasťou zaobleného tvaru, ktorá má rovnakú ružovú farbu s oddelenými hranami. Sclerodermická forma je najagresívnejšia. V priebehu svojho vývoja sa tvoria na koži husté škvrny. Preto názov tejto formy bazálnej bunky, v dôsledku podobných zmien v autoimunitnej chorobe - sklerodermie. Táto plaketa spočiatku stúpa mierne nad kožou a potom sa postupne tlačila smerom dovnútra a tvorí určitú jazvu na koži. V posledných fázach sa na tomto mieste môže objaviť vred alebo stredná časť tejto plaky sa postupne stane atrofickou.

Tiež formy bazalómu sa líšia podľa jeho lokalizácie na ľudskom tele. Takže je možné izolovať bazálne tkanivo pokožky trupu alebo končatín. Okrem toho môže existovať bazálna bunka na nos (jedna z najbežnejších lokalizácií) alebo bazocelulárne očné viečka, bežnejšie známe ako bazálne bunkové oko.

na fotografii bazálnej bunky

Liečba bazocelulárneho karcinómu

Hlavné liečenie a odstránenie nádorových buniek z tela je založené na nasledujúcich princípoch: chirurgická liečba, rádioterapia a zavedenie špecializovaných liekov. Najčastejšie všetky tieto tri princípy idú ruka v ruke pri liečbe nádorových problémov.

S bazaliómom má jeho lokalizácia dôležitú úlohu pri liečbe. Ak sa nachádza na končatinách a kmeňoch, potom budú mikrochirurgické manipulácie dobrými metódami liečby: zima alebo koagulácia. Ale zároveň, ak bazálna bunka poškodí pokožku hlavy, tvár, krk, potom je použitie chirurgických pomôcok v týchto oblastiach jednoducho nemožné.

Z tohto dôvodu sa na liečbu bazalómov v oblasti tváre používa ožarovanie. Tento druh terapie sa používa, pretože tkanivo bazálnych buniek je extrémne citlivé na ožarovanie. Navyše, ožarovanie povrchových nádorových prejavov je mimoriadne výhodné. Najčastejšie sa ožarovanie bazálnych buniek používa pri ťažkých alebo nemožných chirurgických prístupoch k nádoru: horný očný viečok, uhol oka, nos a vonkajší sluchový kanál.

Radiačná terapia je komplexná liečba pozostávajúca z mnohých dôležitých aspektov, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Pri bazalióme má ožarovanie tri hlavné ciele:

1) je potrebné uviesť optimálnu (účinnú) dávku ožiarenia na zdroj ochorenia;

2) táto dávka by mala mať minimálny deštruktívny účinok na blízke tkanivové štruktúry;

3) je potrebné vykonať opatrenia zamerané na aktiváciu vlastnej obrany tela.

Častejšie sa používa ožarovanie s blízkym ohniskom. Pred začiatkom liečby sa stanoví veľkosť a hĺbka štruktúr postihnutých lúčmi: zvyčajne samotná bazálna bunka a okolité tkanivové štruktúry sú umiestnené pod ožiarením, aby sa zabránilo relapsu. Priemerná jednorazová dávka je približne 4 Gy naraz. Obvykle sú tieto relácie priradené približne 5 za týždeň. Celková dávka žiarenia by mala byť približne 55 Gy, pretože bunky bazálnych buniek majú vysokú rádiosenzitívnu aktivitu voči žiareniu.

Je veľmi dôležité sledovať takzvaný interval rádiosenzitívnosti pri ožiarení: rozdiel medzi rádiosenzitívnou funkciou bazálnej bunky a samotným zdravým tkanivom. Čím je citlivosť nádoru nižšia, tým vyššia je dávka ožiarenia a tým i radioterapeutický interval. Príliš vysoký takýto interval je extrémne škodlivý pre zdravé štruktúry umiestnené v blízkosti nádoru a postupne ich ničí.

Radiačná liečba nie je indikovaný stav ťažké, vyčerpaný pacienta, sepsa, zápal masívne, anémia neznámeho pôvodu, rozvoj zlyhania orgánov, rovnako ako významné rozdelenie procesu so zavedením veľkých veľkých ciev.

Odstránenie bazálnej bunky

Tento princíp liečby môže byť použitý samostatne alebo v kombinácii s inými metódami. Si častejšie sa používa v primárnych foriem karcinómu bazálnych buniek, ako aj v špeciálnych jeho lokalizácia: na prejave jeho ložísk na koži trupu alebo na koži horných a dolných končatín. Spolu s inými metódami sa chirurgické odstránenie bazálnej bunky používa pri opätovnom výskyte s hlbokými vredovými léziami a s vrstvením nádorových lézií kože po rádioterapii.

Hlavnými prevádzkovými prínosmi budú: kryokonštrukcia lokálneho prejavu bazálnej bunky, diatermokoagulácia alebo excízia postihnutého tkaniva skalpelom.

Kryodestrukcia odstraňuje onkologický proces na povrchu kože tým, že na ne pôsobí nízkymi teplotami. To sa dosiahne použitím špeciálneho chirurgického nástroja počas operácie, ktorou je rúrka, cez ktorú sa oxid uhličitý ochladzuje na extrémne nízke teploty. Takýto oxid uhličitý pôsobí lokálne na patologické zameranie, úplne ho zmrazí a zničí. Ukazuje sa takzvaný ľadový skalpel. Takýto postup je pre pacientov tolerovateľnejší a prakticky nie je sprevádzaný bolesťou. Zvyčajne sa vykonáva pri lokálnej anestézii.

Princíp diatermokoagulácie je podobný princípu kryodestrukcie. Ale tu sa bazálna bunka odstráni kvôli vplyvu prúdu na ňu s určitou frekvenciou. Takéto operácie sa vykonávajú pomocou zariadení so špeciálnou elektródou vo forme lancety alebo skalpelu. Na túto lancetu sa aplikuje súčasný výboj, ktorý spája požadovanú oblasť. Zvláštnosťou tejto chirurgickej metódy je to, že cievy koagulujú s ňou, a preto prakticky nedošlo k poškodeniu krvných ciev a krvácaniu. Diathermocoagulation používa pri liečbe bazocelulárneho karcinómu sa tým, že elektrický výboj má hlboké preniknutie, a preto sa môže odstrániť nádor nielen povrchne, ale aj zničiť jeho štruktúru, infiltrovať základové tkaniva.

Tradičné vyrezanie bazalióm je tiež používaný, hoci to tlačil vyššie uvedených metód v poslednej dobe, vďaka svojej veľké množstvo výhod v porovnaní s tradičným chirurgickým nástrojom. Zvyčajne sa tu dodržiavajú nasledujúce pravidlá: bazálna bunka sa vyrezáva v zdravom tkanive a ustúpi 1,5 alebo 2 cm od okraja bazálnej bunky (v závislosti od jej veľkosti). Nedávno sa však ukázalo, že tento spôsob liečby úplne neodstráni bazálnu bunku a riziko jej opätovného výskytu je extrémne vysoké.

Preto nedávno získala svoju popularitu novú chirurgickú techniku ​​na excíziu bazálnej bunky - Mossovu techniku. Táto technika znamená pomalé odstraňovanie nádoru vrstvou po vrstve, ktorá môže pozostávať z niekoľkých etáp. Po prvé, viditeľná časť bazálnej bunky sa odstráni spolu s tenkou vrstvou okolitého tkaniva. Potom sa vzorky tkaniva pod základnou bunkou odoberú a posielajú na urgentné histologické vyšetrenie. Táto štúdia určí, či v testovacom tkanive existuje alebo nie je rakovinová bunka. Po obdržaní výsledkov je opravená druhá fáza operácie, pri ktorej sa vyvinula taktika na ďalšie odstránenie postihnutých tkanív vrstvou po vrstve.

Pri povrchových formách a nodulárnych formách s malými rozmermi uzlíkov je vhodnejšie použiť laserové odstránenie bazálnej bunky. V dôsledku pôsobenia laserového žiarenia je ohnisko úplne odstránené a čo je mimoriadne dôležité, takáto operácia má dobrý kozmetický účinok, takže nezostávajú žiadne jazvy ani jazvy.

Je tiež dôležité vedieť, že chirurgická liečba nemôže byť vykonaná, keď je bazálna bunka lokalizovaná na ušných stenách alebo tváre. Tieto kontraindikácie existujú, pretože kryodestrukcia alebo diatermokoagulácia môžu ovplyvniť svaly tváre.

Basalioma prognóza

Basaloma je jednou z najpriaznivejších onkologických lézií kože. Je to preto, lebo bazálna bunka netvorí metastázy. Preto je takýto nádor ľahšie vyliečiť použitím lokálnych metód expozície. Predpokladá sa, že zo všetkých prípadov poškodenia kože, ktoré táto choroba zistí, sa približne 90% pacientov úplne vylieči. Je tiež dôležité pochopiť, že pravdepodobnosť priaznivého vyliečenia bazálnej bunky závisí od času jej odhalenia: čím skôr sa zistí, tým lepší a rýchlejší je účinok jej liečby.

Kúra je obmedzená infiltráciou bazálneho laloku a kostnými štruktúrami. A tiež s vývojom neskorých, ulceratívnych štádií. Tieto prejavy sú liečené dlhšie a vyžadujú vyššie dávky ožarovania a chemoterapie. Okrem toho, ak sa nádor už začal infiltrovat podkožným tkanivom, môže sa napriek všetkým ošetreniam opakovať. Aby sa zabránilo jeho klíčeniu, je potrebné odstrániť bazálne bunky v počiatočných štádiách. Pre vizuálnu stanovenie skorých a neskorých štádiách majú určité rozmery kožné nádory: Veľkosť nádoru menšia ako 20 mm sa považuje za skoré a pravdepodobne ešte nemal čas na rast v podkožného tuku. Miestny proces s rozmermi viac ako 20 mm už prebieha a s najväčšou pravdepodobnosťou infiltruje vlákno alebo dokonca hlbšie vrstvy.

Pacienti s bazaliómom po jeho zistení a liečbe sa stanú na dispenzárnom zázname s onkodermatológiou. V priemere, ako je klinické vyšetrenie trvá asi 5 rokov po jeho uzavretí v neprítomnosti príznakov tej doby, klinické a diagnostické príznaky karcinómu bazálnych buniek, pacienti sú úplne odstránené z účtu.

Basalioma - čo to je? Foto, príčiny a spôsoby liečenia bazálnej bunky na koži

Bazaliomu - lokálne infiltratívny (klíčenie) útvar, ktorý je tvorený z epidermálnych buniek alebo vlasových folikulov a je charakterizovaný tým, pomalý rast, metastáza je veľmi zriedkavé a nekorozívne vlastnosti. Charakteristické pre neho je častá recidíva po odstránení. Jeho periférne bunky histologicky pripomínajú bunky bazálnej vrstvy epidermis, vďaka čomu dostali jej názov.

Táto kožná choroba sa vyskytuje hlavne v otvorených oblastiach kože, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu. Ide predovšetkým o kožu na hlave, hlavne v prednej časti tela a na krku. Základná pleť tváre je lokalizovaná najmä na nosiči, v oblasti nasolabiálnych záhybov a na viečkach. V priemere má 96% pacientov jedinú, v 2,6% - viacnásobnú (2-7 alebo viac ohniskov).

Čo je to?

Basalióm, karcinóm bazálnych buniek - malígny kožný nádor, ktorý sa vyvíja z bazálnej vrstvy epidermis, sa vyznačuje pomalým rastom a nedostatkom metastáz.

príčiny

Dôvody na vznik karcinómu bazálnych buniek, ako aj iných nádorov nie sú v súčasnosti presne stanovené. Avšak boli identifikované tzv. Predisponujúce faktory, ktorých prítomnosť u ľudí zvyšuje riziko karcinómu bazálnych buniek. Medzi tieto predisponujúce faktory patrí:

 1. Navštívte solárium dlho;
 2. Ľahká pokožka;
 3. Sklon k tvorbe opálenia;
 4. Keltský pôvod;
 5. Práca so zlúčeninami arzénu;
 6. Pitná voda obsahujúca arzén;
 7. Vdýchnutie výrobkov z bridlicového oleja;
 8. Znížená imunita;
 9. albinizmus;
 10. Prítomnosť pigmentovej kerodermy;
 11. Prítomnosť syndrómu Gorling-Goltsovho syndrómu;
 12. Časté a dlhé pobyty na slnku vrátane práce na priamom slnku;
 13. Tendencia tvorby pihy po krátkom pobyte na priamom slnečnom svetle;
 14. Častý a dlhodobý kontakt s karcinogénnymi látkami, ako sú sadze, decht, decht, parafínový vosk, bitúmen, kreozot a rafinované výrobky;
 15. Účinky ionizujúceho žiarenia vrátane predtým vykonanej radiačnej terapie;
 16. popáleniny;
 17. Jazvy na koži;
 18. Vredy na koži.

Okrem predisponujúcich faktorov majú bazálne bunky prekancerózne ochorenia, ktorých prítomnosť výrazne zvyšuje riziko vzniku nádoru, pretože môžu degenerovať do rakoviny. K základným chorobám, bazálne bunky zahŕňajú:

 1. Aktinická keratóza;
 2. Pigmentovaná xeroderma;
 3. keratoakantom;
 4. Kožný roh;
 5. Verratioformálna epidermodysplázia Lewandowski-Lutz;
 6. Obrovský kondylóm Buschke-Leuvenstein;
 7. Leykopiya.

Keď sa vyššie uvedené koža precancers im rýchlo vytvrdí, pretože v prípade, že stav dát ponechaná bez dozoru, môžu zvrhnúť zhubný nádor, a to nielen v bazálnej, ale v melanómu alebo skvamocelulárneho karcinómu kože.

Najčastejšie je bazálna bunka lokalizovaná v nasledujúcich oblastiach kože:

 1. Horný ret;
 2. Horné alebo dolné viečko;
 3. Nos;
 4. Nasolabiálne záhyby;
 5. tváre;
 6. Ušnica;
 7. krku;
 8. Vlasnatá časť hlavy;
 9. Čelo.

V 90% prípadov je bazálna bunka lokalizovaná v týchto oblastiach tváre. Vo zvyšných 10% prípadov sa nádor môže tvoriť na koži trupu, rúk alebo nôh.

príznaky

Vyjadrenia bazálnej bunky s tvoreným novotvarom sú pomerne znaky, ktoré vám umožňujú presne diagnostikovať už pri vyšetrovaní pacienta. Externé príznaky sú determinované typom nádoru.

V počiatočnom štádiu bazálnej bunky (pozri fotografiu) môže vyzerať ako obyčajný "pupienok", ktorý nespôsobuje žiadne nepríjemnosti. V priebehu času, keď nádor rastie, formácia nadobúda formu uzla, vredu alebo hustého plaku.

 • Najbežnejší typ karcinómu bazálnych buniek je považovaný za nodulárnej varianty, ktoré sa prejavujú výskyt malého bezbolestné ružovkasté uzliny na povrchu kože. Keď rast noduly má tendenciu vredy, tak na povrchu sa objaví drážka pokrytá kôrou. Neoplaz sa pomaly zvyšuje vo veľkosti, je tiež možné objaviť nové podobné štruktúry, ktoré odrážajú multicentrický povrchový typ rastu nádoru. V priebehu doby, uzliny sú zlúčené dohromady, tvoria hustú infiltráciou, preniká hlbšie do tkaniva pod zahŕňajúce nielen podkožnej vrstvy, ale aj chrupavky, väzy, kosti. Uzlová forma sa najčastejšie rozvíja na koži tváre, očných viečok, v oblasti nasolabiálneho trojuholníka.
 • Nodulárna forma sa tiež prejavuje rastom neoplázie vo forme jediného uzla, ale na rozdiel od predchádzajúceho variantu, nádor nie je naklonený k klíčeniu tkaniva v podstate a uzol je orientovaný smerom von.
 • Povrchová podoba - vyzerá ako zaoblená náplasť červeno-hnedej farby s priemerom viac ako jeden centimeter. Povrch nádoru je niekedy pokrytý krustami, mozaikovo atrofovaný, môže mať oblasti s rôznou pigmentáciou. Periódy atrofie, deskvamácie a aktívneho rastu sa vlnia jedna po druhom v rôznych častiach nádoru, takže jeho povrch nie je jednotný. Na okraji je tiež charakteristický perlový okraj vyvýšený nad povrchom kože. Táto forma má najbežnejší priebeh medzi všetkými bazálnymi bunkami, kožná infiltrácia prakticky chýba.
 • Wapiový (papilárny) bazalióm sa vyznačuje povrchovým rastom, nespôsobuje ničenie základných tkanív a vyzerá podobne ako karfiol.
 • Pigmentárna verzia bazálnej bunky obsahuje melanín, ktorý jej dodáva tmavú farbu a podobnosť s iným veľmi malígnym nádorom - melanómom.
 • Škvrnitá forma - vyzerá ako tvrdá plochá voskovitá tabuľa šedo-ružovej odtiene, ktorá nevyčnieva nad povrch kože, ale nakoniec sa stáva dokonca skľúčená dovnútra. Hrany nádoru sú číre s perlovým odtieňom, vyvýšenými nad povrchom kože. Na okraji tumoru sa pravidelne vyskytujú erózie, ktoré budú neskôr zjazvené. Infiltrácia okolitých tkanív je oveľa výraznejšia než zjavný rast nádorov, čo často vedie k oneskorenej liečbe pacienta pre kvalifikovanú starostlivosť. Lokalizácia cicavskej cicatómie na hlave hlavy, na nos je považovaná za nepriaznivú, pretože dochádza k skorému zničeniu kostného a chrupavkového tkaniva.
 • Ulceratívna forma bazálnej bunky je celkom nebezpečná, pretože má tendenciu rýchlo zničiť podkladové a okolité tkanivo. Stred vredu sa potopí, je pokrytý šedo-čiernou kôrkou, okraje sú zdvíhané, ružovo-perličkové, s množstvom rozšírených nádob.

Hlavnými znakmi karcinóm bazálnych buniek sa zníži v prítomnosti vyššie popísaných štruktúr kože, ktorá po dlhú dobu, nie obťažovať, ale stále ešte zvýšiť ich veľkosť, a to aj po dobu niekoľkých rokov, zapojenie do patologického procesu okolitých mäkkých tkanív, krvných ciev, nervov, kostí a chrupaviek, je veľmi nebezpečné.

V neskoršom štádiu nádoru majú pacienti bolesť, zhoršenú funkciu postihnutej časti tela, možné krvácanie, supresiu v mieste rastu nádoru, tvorbu fistuly v susedných orgánoch. Najväčším nebezpečenstvom je nádor, ktorý ničí tkanivá oka, ucho, prenikajúce do dutiny lebky a klíčiaceho mozgu. Prognóza v týchto prípadoch je nepriaznivá.

Ako vyzerá bazálna bunka?

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje v počiatočnom, ako aj v iných štádiách v rôznych častiach ľudského tela.

Bazálna koža

Základná bunková koža alebo rakovina vo forme novotvaru, vyvinutého z bazálnej vrstvy kože, sa vyznačuje pomalým rastom a nedostatkom metastáz. Pokiaľ ide o benígny alebo malígny novotvar v medicíne, stále neexistuje konsenzus. Mnohí z nich považujú za strednú fázu medzi benígnymi a malígnymi nádormi.

Basalóm - tento typ rakoviny kože sa vyskytuje u 70-75% všetkých prípadov malígnych nádorov na koži. Podľa štatistík môže 26 mužov a 21 žien ochorieť so 100 tis. Bazaliómom. Toto ochorenie kože je bežnejšie na juhu Ruska, v regiónoch Rostov a Astrachán, v regiónoch Stavropol a Krasnodar.

V rizikovej zóne tejto choroby sú ľudia s ľahkou pleťou a pracujú dlho vo voľnom ovzduší: rybári, stavitelia, pracovníci v poľnohospodárstve a pracovníci, ktorí opravujú cesty.

Basálna koža, čo to je?

Napriek neprítomnosti metastáz môže bazálna bunka, podobne ako akýkoľvek malígny novotvar, klíčiť a zničiť susedné tkanivá a opakovať.

Bazálny karcinóm kože

Nevedia, ako to vyzerá, bazalióm, čo to je, mnoho z detekcie pokožky jedného alebo viacerých kondenzovaných medzi sebou uzlami, stúpajúce nad kožou, nevenujú pozornosť k nim, pretože sa necíti byť v počiatočných fázach v týchto miestach bolesti.

Po chvíli sa uzol stáva žltým alebo špinavým bielym povlakom s povrchom pokrytým váhy. Zvyčajne ľudia majú tendenciu odtrhnúť kôru, pri ktorej sa môže vyskytnúť krvácanie z kapilára. Keď si všimnú, že vzdelávanie začína vredovať, pacienti chápu, že je potrebné kontaktovať dermatológa. Skúsení odborníci okamžite odkážu pacientov na onkológa, pretože jeden typ nádoru môže byť podozrivý bazálny.

Klasifikácia bazálnych buniek: druhy a formy

Najčastejšie sa na hlave tvorí bazálna bunka, a to:

Menej časté je bazálna bunková koža chrbta a končatín.

Klasifikácia zahŕňa nasledujúce formy alebo typy bazálnych buniek:

 • nodulárny bazióm (ulceratívny);
 • pagetoid, povrchový basiolióm (epitelióm pagetoid);
 • nodulárna veľkoplošná alebo pevná bazálna bunka;
 • adenoidná bazálna bunka;
 • perforovanie;
 • bradavice (papilárne, exofytické);
 • pigment;
 • sklerodermiformnaya;
 • zvieracie atrofia;
 • Spiaglerov tumor ("turbanovaný" nádor, cylindr).

Klinická klasifikácia TNM

Označovanie a dekódovanie:

T - primárny nádor:

 • Tx - nestačí odhadnúť primárny nádor dát;
 • T0 - primárny nádor nie je možné určiť;
 • Tis - predinvazívny karcinóm (karcinóm in situ);
 • T1 - veľkosť nádoru - do 2 cm;
 • T2 - veľkosť nádoru - do 5 cm;
 • T3 - veľkosť nádoru - viac ako 5 cm, mäkké tkanivá sú zničené;
 • T4 - nádor vyrastie do iných tkanív a orgánov.

N - lézie lymfatických uzlín:

 • N0 - žiadne regionálne metastázy;
 • N0 - žiadne regionálne metastázy;
 • N1 - jedna alebo viac metastáz v regionálnych lymfatických uzlinách;

M - metastázy:

 • M0 - žiadne vzdialené metastázy;
 • M1 - metastázy v lymfatických uzlinách a vzdialených orgánoch.

Etapy bazocelulárneho karcinómu

Vzhľadom k tomu, bazaliomu pozerá na počiatočnú fázu (stupeň T0) ako nesformované alebo předinvazivní karcinómu nádoru (karcinóm in situ - Tis), je ťažké určiť, aj keď vzhľadu nádorových buniek.

 1. V jednom štádiu dosiahne bazálna bunka alebo vred priemer 2 cm, obmedzuje sa na dermis a neprechádza do blízkych tkanív.
 2. Pri najväčšom meraní bazálnych buniek 2 stupňov dosahuje 5 cm, vyrastie cez celú hrúbku kože, ale nepresahuje do podkožného tkaniva.
 3. V troch stupňoch sa bazálna bunka zväčšuje a dosahuje priemer 5 cm alebo viac. Povrch je ulcerovaný, subkutánne mastné tkanivo je zničené. Potom prichádza poškodenie svalov a šliach - mäkké tkanivá.
 4. Ak sú diagnostikované štyri stavy bazálnej bunky kože, nádor, okrem výrazu a poškodenia mäkkých tkanív, zničí chrupavku a kosti.

Prevalencia karcinómu bazálnych buniek

Vysvetľujeme, ako definovať bazálom jednoduchšiu klasifikáciu.

Zahŕňa bazálnu bunku:

 1. počiatočné;
 2. nasadený;
 3. terminálnej fáze.

Počiatočná fáza zahŕňa T0 a T1 presnej klasifikácie. Bazálne bunky vyzerajú ako malé uzliny s priemerom menším ako 2 cm. Neprítomnosť ulcerácie.

Rozložená fáza zahŕňa T2 a T3. Tento nádor bude veľký až do 5 cm alebo viac s primárnymi ulceráciami a léziami mäkkých tkanív.

Terminálová fáza obsahuje presnú klasifikáciu T4. Nádor rastie až na 10 cm a viac centimetrov, pričom sa vylúči do základných tkanív a orgánov. V tomto prípade sa môžu vyskytnúť viaceré komplikácie v súvislosti so zničením orgánov.

Rizikové faktory pre karcinóm bazálnych buniek

Deti a dospievajúci zriedkavo ochorejú na tento typ rakoviny. Najčastejšie je po 50 rokoch bazálna bunka na tvári mužského a ženského publika. Tumor postihuje iné otvorené oblasti pokožky.

Z dôvodu nadmerného vystavenia priamemu slnečnému žiareniu a fajčeniu môže dôjsť k vzniku základnej kože nosa. Pri chronických kožných ochoreniach sú oči základnou bunkou oka. V prítomnosti média v produkcii karcinogénnych látok, napr., Z bazálnych buniek karcinómu ušnice a rúk, s chronickou zjazveniu pravidelných a častých popáleniu - na koži trupu a končatín, krku objaví.

Príčiny anémie bazálnych buniek môžu súvisieť s faktormi:

 • genetická;
 • imunitný;
 • negatívne externality;
 • koža (so senilnou keratózou, radiodermatitídou, tuberkulóznym lupusom, nevi, psoriázou atď.).

Nemôžete sa vzdelávať za akné. Musí sa liečiť, pretože môže zničiť aj kosti lebky, viesť k trombóze membrán mozgu a smrti.

Ako sa choroba prejavuje sama?

Anatomicky tvorba vyzerá ako plochá plaketa, uzlík, povrchová bolesť alebo rozsiahle hlboké vredy s tmavočerveným dnom.

Symptómy bazaliómu na mikroskopickej úrovni sú charakterizované výskytom prameňov a komplexov pozostávajúcich z intenzívne sfarbených malých buniek. Sú ohraničené na okrajoch prizmatickými bunkami s prítomnosťou základných jadier. Jadrá majú dlhé osi, ktoré sa nachádzajú na rozhraní komplexu alebo sú v pravom uhle. Toto zoskupenie buniek bude paralelné.

Vo vnútri buniek je cytoplazma v malom počte s tmavými zaoblenými, oválnymi alebo predĺženými jadrami. Malé bunky sa líšia od bazálnych epiteliálnych kožných buniek tým, že neprichádzajú do medzibunkových mostov. Bunky vnútri komplexov a prameňov sú ešte menšie a ich usporiadanie je neusporiadané a drobnejšie.

Klinické príznaky karcinómu bazálnych buniek sa objavujú na začiatku hustým, ružovo-ružovo žltkastým alebo matným bielym mikrodutkám vo forme perla. Pôsobí na pokožku a má tendenciu splynúť so skupinou, ako je uzliny, tvoriť plakety s telangiectasias (žilky alebo hviezdičky) - trvalé rozšírenie kapilár, žilky alebo arteriol, ktorého povaha nie je spojená so zápalom.

V strede plátu môže spontánne vymiznutie jednotlivých uzlín alebo ich ulcerácie nastať pri formovaní na okraji valčeka, pozostávajúce z uzlíkov matte-belavých farieb.

V budúcnosti sa choroba môže prejaviť v dvoch nádorových stavoch:

 • vredy s tvorbou v strede erózie s prítomnosťou nerovného dna alebo vredu, ktorých okraje budú mať kráterovú formu. Pri postupnom rozširovaní vredov hlboko do oblasti a cez túto oblasť sa zničí podkladové tkanivá: kosti alebo chrupavka a akútna bolesť;
 • nádor bez ulcerácie. Koža bude veľmi tenká a lesklá as prítomnosťou telangiektáz. Niekedy sa nádor objavuje nad kožou a má lalokovú štruktúru vo forme karfiolu so širokou alebo úzkou bázou.

Tvárnej-ulceróznu: bazálna bunka nepravidelného tvaru sa prejavuje všetkými klinickými príznakmi a často sa tvorí vo viečku, vnútornom kuse oka a nasolabiálnymi záhybmi.

Prekrývajúci sa nádor sa môžu objaviť na týchto miestach kvôli častým traumám na kožu. Ale rastie rýchlejšie a aktívnejšie ničí okolité tkanivá, namiesto nodulárnych a ulceratívnych.

Nodulárny veľký nález alebo solídny nádor vo forme jediného uzla nad kožou je pokrytá vaskulárnymi hviezdičkami - pevné pramene a komplexy s obrubami, ktoré majú tendenciu sa zlúčiť do masívnych útvarov. Rastú von a sú obklopené "perličkovým" valčekom. Vzhľadom na tmavú pigmentáciu v strede alebo okolo okrajov sa užíva na pokožku melanómu.

Liečba melanómu v Izraeli

Onkológ, profesor Moshe Inbar

Jeden zo svetových lídrov v liečbe melanómu, vrátane melanómu oka, je Izrael. V tejto krajine je zaznamenaný najväčší počet prípadov melanómu: existuje veľa ľudí s čestnou pleťou, stále vystavených intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Na izraelských klinikách je diagnostickým štandardom biopsia signalizačných lymfatických uzlín v určitej fáze melanómu. Tento postup vám umožňuje presne určiť prevalenciu ochorenia a zvoliť najlepšiu liečbu. Nie je možné v každej krajine prejsť takýmto postupom.

Izraelskí onkodermatológovia dosiahli osobitný pokrok v liečbe metastatického melanómu. Takže na klinike Top Ichilov sa v tejto chorobe používa imunoterapia. Tento typ liečby umožňuje dosiahnuť zlepšenie stavu a niekedy aj úplného zotavenia u pacientov s ochorením štádia 4. Skôr bola táto štádium melanómu považovaná za nevyliečiteľnú.

Tvorba adenoidov (cystická) pozostáva zo štruktúr podobných cystám a žľazovým tkanivám, čo mu dáva vzhľad čipiek. Bunky tu hrania pravé rady malých cystov s bazofilným obsahom.

Symptómy povrchného multicentrická (pagetoidná) bazálna bunka sa prejavujú okrúhlym alebo oválnym plátom, ktorý má periférny okraj uzlín a mierne potopené centrum pokryté suchými šupinami. Pod nimi sú telangiektázy videné v tenkej koži. Na bunkovej úrovni pozostáva z mnohých malých ohnisiek s malými tmavými bunkami v povrchových vrstvách dermy.

Warty (papilárny, exofytický) nádor Môžete brať bradavku vo forme karfiolu kvôli hustým pologuľovým uzlom, ktoré rastú na koži. Je charakterizovaná absenciou deštrukcie a nerozrobuje sa v zdravých tkanivách.

Pigmentovaný novotvar alebo epitelióm pagetoid sú rôzne farby: modro-hnedá, hnedo-čierna, svetlo ružová a červená so zdvihnutými okrajmi vo forme perál. S dlhým, torpivým a benígnym tokom dosahuje 4 cm.

na scintilátor-atrofická (plochá) forma nádoru v ktorej je vytvorený uzol, v ktorom sa vytvára boľavá (erózia), ktorá spontánne cicaví. Uzlíky naďalej rastú na okraji s tvorbou nových erózií (vredy).

Infekcia sa vyskytuje počas ulcerácie a nádor sa zapáli. S rastom primárnej a opakujúcej sa bazálnej bunky sú zničené základné tkanivá (kosti, chrupavky). Môže ísť do okolitých dutín, napríklad z krídel nosa - do svojej dutiny, z ušnej laloka - do chrupavky pažeráka a zničiť ich.

pre sklerodermiformný nádor charakterizovaný prechodom od bledého uzlíka s rastom do dosky hustého a plochého tvaru s jasným obrysom okrajov. Na drsnom povrchu s časom sa objavujú jazvochki.

pre Spieglerovo nádory (valce) typický vzhľad viacerých benígnych uzlín ružovo-fialovej farby, pokrytých telangiektázami. Keď je lokalizovaná pod vlasmi na hlave, trvá to dlho.

Diagnóza bazocelulárneho karcinómu

V prípade, že vizuálna prehliadka lekár podozrenie, bazalióm pacienta, je diagnóza potvrdená cytologické a histologického vyšetrenia náterov alebo sterov z povrchu nádorov. V prítomnosti šnúry alebo gnezdovidnyh zhluky vreteno tvaru, je potvrdené okrúhle alebo oválne bunky s tenkými okrajoch cytoplazmy okolo diagnózy. Analýzy rakoviny kože (odtlačok) sa odoberajú zo spodnej časti vredu a stanoví sa bunková kompozícia.

Ak sa napríklad na diagnostiku rakoviny vaječníkov použije nádorový marker CA-125, neexistujú žiadne špecifické onkologické krvné markery na určenie malignity bazálnej bunky. Môžu správne potvrdiť vývoj rakoviny v ňom. V iných laboratórnych testoch je možné zistiť leukocytózu, zvýšenú rýchlosť sedimentácie erytrocytov, pozitívny tymolový test, zvýšený C-reaktívny proteín. Tieto indikátory zodpovedajú iným zápalovým ochoreniam. Existuje nejaký zmätok v diagnostike, takže sa len zriedka používajú na potvrdenie diagnózy novotvarov.

Avšak v súvislosti s rôznorodým histologickým obrazom bazocelulárneho karcinómu a jeho klinickými formami sa vykonáva diferenciálna diagnostika na vylúčenie (alebo potvrdenie) iných kožných ochorení. Napríklad lupus erythematosus, lichen planus, seboroická keratóza, Bowenova choroba by mala byť diferencovaná od bazálnej bunky s plochým povrchom. Melanóm (rakovina materského znamienka) - od pigmentovanej formy, sklerodermie a psoriázy - od sklerodermiformného nádoru.

Spôsoby liečby a odstránenie bazocelulárneho karcinómu

S potvrdením bunkovej rakoviny kože sa metódy liečby vyberajú v závislosti od druhu a od toho, do akej miery sa nádor rozrástol a vyrastal do susedných tkanív. Mnoho ľudí chce vedieť, ako nebezpečná je bazálna bunka, ako ju liečiť, aby nedošlo k relapsu. Najskúsenejším spôsobom liečenia malých nádorov je chirurgické odstránenie bazálnej bunky lokálnou anestézou: lidokaín alebo ultracaín.

Keď nádor rastie hlboko vo vnútri a do iných tkanív, chirurgická liečba bazálnej bunky sa uskutočňuje po ožiarení, t.j. kombinovaná metóda. Tak rakovinové tkanivá úplne odstránený na hranici (hrany), ale v prípade potreby, pre vstup do ďalšej oblasti zdravej kože, došlo k odchýlenie sa od 1-2 cm. S veľkou reze starostlivo aplikuje kozmetický šev a odstrániť ju po 4-6 dňoch. Skoršie vzdelávanie sa odstráni, tým vyšší je účinok a menšie riziko recidívy.

Tiež sa ošetrenie uskutočňuje nasledujúcimi účinnými spôsobmi:

 1. rádioterapie;
 2. laserová terapia;
 3. kombinované metódy;
 4. kriodekstruktsiey;
 5. fotodynamická terapia;
 6. farmakoterapie.

Radiačná terapia

Pacienti s radiačnou terapiou sú dobre tolerovaní a používajú sa pri malých nádoroch. Liečba trvá najmenej 30 dní a má vedľajšie účinky, pretože lúče ovplyvňujú nielen nádor, ale aj zdravé kožné bunky. Na pokožke sa objaví erytém alebo suchá epidermitída.

Ľahké kožné reakcie prechádzajú nezávisle, "trvalé" vyžadujú lokálnu liečbu. Radiačná terapia v 18% prípadov sprevádzané rôznym komplikáciám, ako sú žilové vredy, šedý zákal, zápal spojiviek, bolesti hlavy, a tak ďalej. Preto symptomatickú liečbu alebo za použitia hemostimulating prostriedky. Liečba sklerotizujúcej formy rádioterapie bazálnych buniek sa neuskutočňuje kvôli jej extrémne nízkej účinnosti.

Laserová terapia

S potvrdením diagnózy "bazocelulárneho karcinómu kože alebo bazálnej bunky" laserová liečba takmer úplne nahradila iné metódy odstránenia nádoru. Počas jednej relácie je možné ochorenie zbaviť CO2 laserom. Nádor je vystavený pôsobeniu oxidu uhličitého a je oddelený vrstva od povrchu kože. Laser sa nedotýka pokožky a ovplyvňuje teplotu iba na postihnutom mieste bez toho, aby sa dotýkal zdravých oblastí.

Pacienti necítia bolesť, pretože počas procedúry je anestézia so súčasnou ochranou proti chladu. Na mieste odstránenia krvácania sa nevyskytuje suchá kôra, ktorá sa stratí sama o sebe v priebehu 1-2 týždňov. Nemali by ste to odtrhnúť svojimi nechtami, aby ste neinfikovali infekciu.

Táto metóda je vhodná pre pacientov všetkých vekových kategórií, najmä pre starších ľudí.

Ak sa zistí karcinóm bazálnych buniek, laserová liečba bude výhodnejšia vďaka nasledujúcim výhodám tejto metódy:

 • relatívna bezbolestnosť;
 • bezkrvnosť a bezpečnosť;
 • sterilitu a nekontaktnosť;
 • vysoký kozmetický účinok;
 • krátka rehabilitácia;
 • vylúčenie relapsov.

Kriodekstruktsiya

Čo je karcinóm bazálnych buniek, a ako ju liečiť, ak sa na tvári alebo hlave veľa subjektov, existujú veľké beh a klíčenie v kostiach lebky? Ide o bunku z bazálnej vrstvy kože, ktorá sa rozdelením rozrástla na veľký nádor. V tomto prípade to pomôže kriodekstruktsiya, a to najmä u tých pacientov, ktorí generovaných hrubý (keloidné) jazvy po operácii, ktorí majú kardiostimulátor a dostávajú antikoagulanciá vrátane warfarínu.

Informácie! Podľa výsledkov štúdie po relapsoch kryokonštruktúry dochádza po 7,5% po operácii - po 10,1% po rádioterapii - v 8,7% všetkých prípadov.

Zoznam výhod cryodeconstruction zahŕňa:

 • vynikajúci kozmetický výsledok pri odstraňovaní veľkých útvarov v ľubovoľných častiach tela;
 • Vykonávanie ambulantnej liečby bez anestézie, ale pri lokálnej anestézii;
 • absencia krvácania a veľké obdobie rehabilitácie;
 • možnosť aplikovať túto metódu na pacientov v pokročilom veku a na tehotné ženy;
 • schopnosť liečiť ochorenie pri sprievodných ochoreniach u pacientov, ktorí sú kontraindikáciami pre chirurgickú metódu.

Informácie! Kryododextrakcia, na rozdiel od rádioterapie, nerozoberá DNA buniek obklopujúcich bazálnu bunku. Podporuje uvoľňovanie látok, ktoré zvyšujú imunitu voči nádoru a zabraňuje tvorbe nových bazalómov v mieste odstraňovania a v iných oblastiach pokožky.

Po biopsii, je diagnóza potvrdená, aby sa zabránilo bolesti a nepohodlie počas používania kriodekstruktsii lokálnych anestetík (lidokaínu - 2%), a / alebo poskytnúť hodinu pred postupom pacientovi pre analgéziu Ketanol (100 mg).

Ak sa ako sprej používa kvapalný dusík, existuje riziko šírenia dusíka. Presnejšie a hlbšie je možné vykonávať kryokonštrukciu s kovovým aplikátorom, ktorý je chladený kvapalným dusíkom.

Je dôležité vedieť! Nezávisle zmraziť tampóny s Vartner Cryo Kriofarmom alebo karcinómu z dlaždicových buniek alebo bazálnych nemôže (nemá zmysel), pretože zmrazenie dochádza iba v hĺbke 2-3 mm. Nie je možné úplne zničiť bunky bazálnych buniek týmito látkami. Nádor je pokrytý jazvou zhora a v hĺbke sú onkogénne bunky, ktoré sú plné relapsu.

Fotodynamická terapia

Fotodynamická terapia s bazálnou biomasou je zameraná na selektívnu deštrukciu nádorových buniek látkami - fotosenzibilizátormi vystavenými pôsobeniu svetla. Spočiatku sa liek podáva injekčne do žily pacienta, napríklad fotoditazín na akumuláciu v nádore. Táto fáza sa nazýva fotosenzibilizácia.

Keď sa hromadí v nádorových bunkách fotosenzibilizátorom bazálnej ošetrené ultrafialovým svetlom ho uviesť na koži hranice, pretože to bude žiariť ružovú farbu, fluorescencie dochádza, sa nazýva videoflyuorestsentnoy značenie.

Ďalej je nádor viditeľný červeným laserom s vlnovou dĺžkou zodpovedajúcou maximálnej absorpcii fotosenzibilizátora (napríklad 660-670 nm pre fotoditazín). Hustota laseru by nemala ohrievať živé tkanivo nad 38 ° C (100 MW / cm). Čas je nastavený v závislosti od veľkosti nádoru. Ak má nádor veľkosť, napríklad 10 centov, doba ožiarenia je 10-15 minút. Táto fáza sa nazýva fotografická expozícia.

Keď kyslík vstupuje do chemických reakcií, nádor zomrie bez poškodenia zdravých tkanív. Zároveň bunky imunitného systému: makrofágov a lymfocytov absorbujú bunky mŕtveho nádoru, ktorý sa nazýva fotoindukcia imunity. Nedochádza k recidíve namiesto počiatočnej bazálnej bunky. Fotodynamická terapia čoraz viac nahrádza chirurgickú a radiačnú liečbu.

Liečba

Ak je to potvrdené štúdiami bazálnej bunky, liečba masťou je predpísaná počas 2-3 týždňov.

Lokálne používané masti pre okluzívne obväzy:

 • fluorouracil - 5% po predbežnom ošetrení kože s Dimexidom;
 • omic (colchicum) 0,5 až 5%;
 • Ftorafurova - 5-10%;
 • podofillinovoy - 5%;
 • glycín - 30%;
 • prospidinovoy - 30-50%;
 • metviks;
 • kuraderm;
 • solkoseril;
 • ako aplikácie - Kolkhamín (0,5%) s rovnakou časťou Dimexidu.

Aplikujte masť a absorbujte okolitú pokožku o 0,5 cm. Na ochranu zdravých tkanív je mazaná zinkom alebo zinokalicylovou pastou.

Ak chemoterapia sa potom aplikuje Lidaza, Vobe-mugos E. Multiple karcinóm z bazálnych buniek sa liečia intravenózne alebo intramuskulárne infúzie Prospidin na kriodekstruktsii ložiská.

Keď tumory do 2 cm, ak sú umiestnené v rohoch očí a očných viečok, vnútri ušnice platí interferóny, pretože nemožno použiť laserom, kryoterapiu alebo chemoterapia a chirurgické vyrezanie.

Základné ošetrenie sa vykonáva aj s aromatickými retinoidmi, ktoré sú schopné regulovať aktivitu zložiek cyklického systému. Ak sú lieky prerušené alebo ak sú nádory s dĺžkou viac ako 5 cm, nediferencované a invazívne bazálne bunky, môžu sa vyskytnúť recidívy.

Ľudová terapia pri liečbe bazálnej bunky kože: recepty na masti a tinktúry

Ľudová terapia v boji proti bazálnej koži

Dôležité! Pred liečbou ľudových liekov s bazálom je potrebné vykonať test alergie na všetky bylinky, ktoré budú použité ako pomocná terapia.

Najobľúbenejší ľudový liek je odvar na základe lastovičník listov. Čerstvé listy (1 lyžička) sa umiestnia do vriacej vody (1 lyžička), nechajte stáť až do chladenia a vezmite 1/3 polievkovej lyžice. trikrát denne. Potrebujete variť vždy, keď budete mať čerstvé odvar.

Ak je tvár jednoduchá alebo plytká bazálna bunka, ošetrenie ľudovými prostriedkami sa vykonáva mazaním:

 • čerstvá celiakická šťava;
 • fermentovaná celandínová šťava, t.j. po infúzii počas 8 dní v sklenenej fľaši s pravidelným otvorením zátky na odstránenie plynov.

Šťava z zlatých fúk používajte ako kompresiu počas dňa, aplikujte navlhčené bavlnené tampóny, upevnite ich obväzom alebo omietkou.

Masť: prášok z listov lopúche a celandín (za ¼ centu) Dobre premiešajte s roztaveným bravčovým tukom a opláchnite 2 hodiny v rúre. Namažte nádor trikrát denne.

Masť: koreň lopúcha (100 g) sa varí, ochladí, miesi a zmieša s rastlinným olejom (100 ml). Pokračujte v pare po dobu 1,5 hodiny. Môžete použiť na nos, kde je nevhodné používať kompresie a pleťové vody.

Masť: zbierka je pripravená, zmiešanie brezové púčiky, bodkovaný jedľovec, červený ďatelina, lastovičník veľký, koreň lopúcha - 20 gramov. V olivovom oleji (150 ml) sa pražia nakrájanú cibuľu (1 polievková lyžica..), potom je zhromažďovaná v panvici a umiestnená na olejovú zo živice borovice (SAP - 10 g) za niekoľko minút - (. 3 polievkové lyžice) zber trávy., po 1 - 2 minútach odstránených z ohňa, nalial do nádoby a tesne uzavrel s vekom. Deň trvajú na teplom mieste. Môže byť použitý na kompresie a mazanie nádorov.

Pamätať! Liečba basiolioma s ľudskými liekmi slúži ako doplnok základnej metódy liečby.

Predpokladaná dĺžka života a prognóza bazálnej tkaniny kože

Ak sa zistí bazálna bunka, prognóza bude priaznivá, pretože sa nevytvoria žiadne metastázy. Pre očakávanú dĺžku života nie je ovplyvnená skorá liečba nádoru. Pri pokročilom štádiu, veľkosti nádoru viac ako 5 cm a častým relapsom je miera prežitia po dobu 10 rokov 90%.

Ako opatrenia na prevenciu karcinómu bazálnych buniek,

 • chrániť telo, najmä tvár a krk, pred dlhodobým vystavením priamemu slnečnému žiareniu, a to najmä za prítomnosti ľahkej pokožky, ktorá sa nedá napáliť do slnka;
 • Používajte ochranné a výživné krémy, ktoré neumožňujú suchú pokožku;
 • radikálne liečiť nehojacie fistuly alebo vredy;
 • chráni jazvy na pokožke pred mechanickým poškodením;
 • prísne dodržiavajte osobnú hygienu po kontakte s karcinogénnymi alebo mazacími materiálmi;
 • včasná liečba prekanceróznych ochorení kože;
 • je správne a zdravé jesť.

Záver! Na prevenciu a liečbu bazálnych buniek by sa mali používať zložité metódy. Keď sa na koži objavia nové rastliny, okamžite sa poraďte s lekárom o skorej liečbe. Tým sa ochráni nervový systém a predlžuje sa jeho životnosť.

Koľko vám bol článok užitočný?

Ak nájdete chybu, jednoducho ju zvýraznite a stlačte tlačidlo Shift + Enter alebo kliknite tu. Ďakujem veľmi pekne!

Ďakujem za vašu správu. V blízkej budúcnosti napravíme chybu