Hlavná

Dermatitída

Svrab: 3 hlavné príznaky, formy, symptómy a liečba

Kúra sa môže nakaziť akejkoľvek osoby, dokonca Chistyulya, hoci čisto ľudí ochorenie je iná: vyrážka prvky izolovali a jediným záujmom je svrbenie večer a v noci. Dnes o tom budeme hovoriť svrab - o tom, ako ju podozrievať a ako ju liečiť.

Príklady prípadov svrabu

Docentka oddelenia kožných a pohlavne prenosných chorôb Bieloruskej štátnej zdravotníckej univerzity (Minsk) Alexander Navrotsky opisuje niekoľko prípadov svrabu (výňatky z ambulantných kariet):

Jeho matka priniesla trojročnú dcéru navštíviť materskú školu pediatra. Dievča sa pred troma dňami v zápästí, medzery medzi prstami, dlane a tváre vyrážky, ktorá dieťa hrebene, zvlášť intenzívne večer po ľahu na spanie. Podľa matky sú ďalšie tri deti v detskej skupine znepokojené svrbením.

Mladý muž so sťažnosťou na svrbenie a vyrážku v oblasti predného povrchu brucha, bokov a genitálií sa obrátil na lekára-dermatológ. Choroba je spojená s potravinovou alergiou alebo kúpanie v znečistenom rybníku počas výletu, z ktorého sa vrátil pred približne 10 dňami. Jeho priateľka má podobnú symptomatológiu, ktorá sa objavila ešte skôr. Vo vyššie uvedenej oblasti má pacient niekoľko nodulárnych prvkov, väčšinou pokrytých tmavohnedými kôrkami. V oblasti suprapubic a na pravom stehne sú pustulové prvky.

Roztoč svrab

Svrab je nákazlivé parazitárne ochorenie kože spôsobené zubatý roztoč (Sarcoptes scabiei, sarkOptes scabiEi). Starý názov kliešťa - kožovitý pruritus.

Roztoč roztoče v koži pod elektrónovým mikroskopom.

Samica roztoče je väčšia ako samica a má rozmery od 0,3 do 0,4? 0,25-0,38 mm, spôsobuje poškodenie pokožky na koži na hranici nadržaný a zrnitá vrstva epidermis a tam umiestni vajíčka. Z vajec za 2-3 dni larvové šupky, ktoré po 1,5-2 týždňoch prechádzajú na dospelé kliešte a žijú 1-2 mesiace. Roztoč môže byť je nákazlivé v ktoromkoľvek štádiu jeho vývoj. Odhaduje sa, že za priaznivých podmienok 1 žena za 3 mesiace dokáže dať život šiestim generáciám kliešťov vo výške 150 miliónov jedincov.

Vrstvy kože. Roztoč roztoče robí zdvihy na okraji hornej a zrnité vrstvy epidermis.

Roztoč roztočov pod ľahkým (konvenčným) mikroskopom.

V roztočoch roztoče nízka stabilita do životného prostredia. V suchých a horúcich podmienkach roztoči rýchlo zomrie (60 ° C - 1 hodina, vlhkosť pod 35% - za deň). V miestnosti stačí čakať 5 dní na úplnú smrť roztočov. Táto funkcia je užitočná pri dezinfekcii pri liečbe svrabu.

Zvláštnosť patogenézy svrabu

Patogenéza je sled patologických (bolestivých) zmien v tele s akoukoľvek chorobou alebo syndrómom.

Pokiaľ ide o svrab, je potrebné dôsledne asimilovať, že všetky jeho prejavy (svrbenie, vyrážka) sú v dôsledku alergie na roztoči, jeho kousnutiach a produktoch životne dôležitej činnosti (sliny, vajíčka, exkrementy). Po pochopení tejto skutočnosti je ľahké pochopiť iné znaky svrabu:

 • inkubačná doba je priemerne 1-2 týždne (až 6 týždňov). Táto doba je potrebná pre roztoče, aby sa naučili nové miesto pobytu a imunitný systém - začať reagovať na roztoče a ich odpad. Čím viac kliešťov zasiahne kožu na začiatku, tým kratšia doba inkubácie.
 • keď sa infekcia opakuje, reakcia na patogén sa objaví počas niekoľko hodín. Hoci neexistuje imunita voči svrabom, opätovné lov je ťažšie, a v tomto prípade je na koži zistený menší počet svrabov.
 • závažnosť vyrážky závisí len od počtu klíšťat v koži, ale je spôsobená závažnosti alergickej reakcie na produkty svojej životne dôležitej činnosti.

V dôsledku vážneho svrbenia a častého poškriabania je to možné bakteriálnej infekcie (napríklad stafylokoka), čo spôsobuje, že kožná vyrážka sa stáva rôznorodejšou, vrátane pustúl.

Zdroj obrázku: ukrajinský denník dermatológie, venereológia, kozmetológia, č. 4 (47), 2012.

Roztoči sú neaktívni ráno a popoludní. Ženské kliešte, žijúce maximálne 4-6 týždňov, vo večerných hodinách a v noci rýchlosťou 2-3 mm denne v epidermis svrbenie, v ktorom denne obsahuje 2 - 4 vajec. Muži tvoria krátke bočné vetvy vo svrab žien. Klíčky rozpúšťajú keratín pokožky pomocou špeciálnych proteolytických enzýmov obsiahnutých v slinách a pridávajú sa do vytvoreného lyzátu (roztoku). V noci (zatiaľ čo majiteľ spí) sa roztoče dostanú na povrch kože na párenie a rozvoj nových území. Na povrchu teplej pokožky sa kliešte pohybujú skôr rýchlo - rýchlosťou 25 mm / min. Je jasné, že je ľahšie získať svrab v noci v spoločnej posteli.

Klinické formy svrabu

 1. typické,
 2. komplikované pyodermou (pustuly),
 3. svrab čistých,
 4. Nodulárna svrab (závratná lymfoplázia),
 5. Nórska svrab,
 6. pseudotypový (pseudosarctopus).

TYPICKÁ FORMA. Nie je potrebné sa pokúšať zapamätať si všetko, čo je napísané nižšie, a odkazuje sa na typickú formu svrabu - ďalej sa venujem osobitne dôležitým bodom diagnostiky.

Foto zdroj: ukrajinský denník dermatológie, venereológia, kozmetológia, č. 4 (47), 2012.

Involute - vo fáze opačného vývoja, starnutia.
Foto zdroj: ukrajinský denník dermatológie, venereológia, kozmetológia, č. 4 (47), 2012.

Typická forma je charakterizovaná svrbenie, typická vyrážka a prítomnosť svrbenia. Avšak, tam je svrab a bez ťahov, takže nedostatok pohybov zatiaľ nepreukazuje absenciu svrabu. Nesmrteľný priechod Má spletený tvar a pozostáva z niekoľkých segmentov, ktoré sa nazývajú denný prvok zdvihu. Zadná časť kurzu sa postupne odlupuje. Samotný kurz sa skladá z 4-7 denných prvkov s celkovou dĺžkou 5-8 mm. Typicky, tieto pohyby vyzerajú ako šedé rovné alebo kľukaté poškriabaniu 1-10 mm dlhé, na ktorého konci, ktorý je transparentný bublina, prostredníctvom ktorého rayed tma (niekedy napísané, že biely) bodu - telo kliešťa. Drsné mŕtvice sú viditeľné na kožných plochách s tenkou stratum corneum epidermis:

 • medzi prstami,
 • bočné plochy prstov,
 • kĺby zápästia a lakťov,
 • prsné žľazy (najmä obvod bradaviek),
 • dolné brucho,
 • predkožkový a glansový penis atď.

Vyrážka so svrabom

Typická vyrážka keď je svrab predstavovaný malými erytematóznymi papuliami (červené uzly), ktoré môžu byť rozptýlené alebo viacnásobné, zlúčené. V priebehu času sa papuly (uzliny) stávajú vezikulami (bubliny) sa otvárajú s tvorbou krvavých alebo hnisavých kôr. Hnojivé kôry sú výsledkom pripojenia sekundárnej bakteriálnej infekcie.

COMPLICATED SCIENTIST (u 50% pacientov). Svrab môže byť komplikovaný, napríklad, dermatitída (mechanické poškriabanie kože na pozadí alergického zápalu) alebo pyoderma (hnisavé kožné lézie s pyogenickými koky - stafylokokmi a streptokokmi).

čistota svrab svrab = "anonymných": to je možné, ak je človek pravidelne čistiť a to je v poriadku, aby imunitu. Charakteristické jednorazové vyrážky a silné svrbenie večer a noci.

NODULÁRNA (NODULÁRNA) SCIOTCH = ZNAČNÁ LYMFOPLÁZIA. Vyjadruje sa vo forme niekoľko svrbivých okrúhlych uzlín (tesnenia) s priemerom 2 - 20 mm v červenej, ružovej alebo hnedej. Na povrchu nových uzlín sa môže zistiť svrbenie. Charakteristická lokalizácia:

 • skrutka a inguinálne a scrotalové záhyby,
 • penis,
 • vnútorné stehná a zadok,
 • axilárne záhyby,
 • okolo konečníka,
 • sacie hrnčeky.

Uzly sú zvyčajne málo. Niekedy sú jediným diagnostickým znakom svrabu.

Tieto uzly sú spôsobené nadmernú reakciu imunitného systému na kliešťoch a ich produktoch životne dôležitých aktivít. Tesnenia sú proliferáciu lymfatického tkaniva v koži a obsahujú lymfocyty (jedna z odrôd leukocytov). Uzliny a svrbenie v závratnej lymfoplázii môžu pretrvávať niekoľko týždňov a dokonca mesiacov aj po kvalitnej liečbe. Podľa nedávnych štúdií je zdrojom alergénov v takýchto prípadoch živé neoplodnené ženské roztoče roztoče, Neklaďte vajcia a nevytvárajte otvory v streche priechodov, čo obmedzuje prístup lieku z povrchu kože. Ak si spomínam, že roztoče žijú až 4-6 týždňov, je jasné, prečo pacienti môžu po liečbe svrabom dlho po svrbení. Charakteristiky liečby závratnej lymfoplázie, pozri nižšie.

NÓRSKY VEDEC. Táto forma je najrýchlejšia a názov je, pretože to bolo prvýkrát popísané v Nórsku pred sto rokmi a polami u pacientov s malomocenstvom (malomocenství). Vyskytuje sa u pacientov, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemajú svrbenie, hoci polovica pacientov má svrbenie. Príčiny nórskych svrabov sú rozdelené do niekoľkých skupín:

 1. chýbajúce svrbenie spôsobené imunodeficiencie, keď je imunitný systém tak slabý, že roztoče nie sú schopné spôsobiť významnú alergickú reakciu. Pozoruje sa pri AIDS, podvýžive, tuberkulóze, pri liečbe glukokortikosteroidov, cytostatik atď.
 2. chýbajúce svrbenie spôsobené poruchy nervovej citlivosti koža (polyneuropatia, malomocenstvo, syringomyelia - tvorba dutín v mieche atď.);
 3. keď pacienti chcú, ale nemôže svrbieť (paralýza, myopatia atď.);
 4. zvyšok - dedičná predispozícia (nie sú vyššie uvedené dôvody).

S nórskymi svrabmi koža sa zväčšuje a zhrubne. ovplyvnený aj pleť na tvári, vlasy a nechty, čo sa nestane u dospelých s typickou formou svrabu. Pre nórsky svrab je typické množstvo vyrážok, ale častejšie je hrubé špinavé žlté kôrky až do hrúbky 2-3 cm, ktoré vo forme plášťa pokrývajú veľké plochy kože. V dolných vrstvách kôry sú krútené priechody. Pri odstraňovaní kôrok je vystavená rozsiahla erózna erózia. Keď sa klince nórskych svraštia zahustia, uvoľnia sa, ľahko sa zlomia (to pripomína onychomykóza - hubu nechtov) a vlasy sa stávajú matné. Od pacienta je kyslá zápach.

Nórska svrab je iná mimoriadne vysoká infekčnosť. Na telo pacienta môže byť až milión svrab, zatiaľ čo v typickej forme sú zvyčajne iba 15 jedincov.

Pseudoestetika (pseudosarkóza) je spôsobená zubaté roztoče veľkých zvierat, častejšie psy. Na človeka sa tieto roztoče nerozmnožujú a ostatní ľudia nie sú prevedení. Psedočská sa vyskytuje oveľa rýchlejšie (po niekoľkých hodinách po infekcii) a nachádza sa na miestach kontaktu so zvieraťom (častejšie v otvorených oblastiach tela). Liečba je zvyčajne nie je potrebné.

Známky svrabu

Obrátime sa na tri hlavné príznaky svrabu.

1) Svrbenie večer a noci. Toto označenie je spôsobené životným cyklom roztoče svrab, ktorý je najaktívnejší večer a večer.

2) Typické miesta vyrážok.

Napriek tomu, že v čistých ľuďoch sú erupcie zriedkavé, prvky vyrážky sa nakoniec rozšírili na typické miesta, ktoré potrebujete vedieť. Vzhľad vyrážky je menej dôležitý, pretože vyrážka sa líši od polymorfizmu (odroda).

Typické miesta vyrážky keď sa svrab (podľa analýzy 1105 KKVD kariet v Minsku):

 • takmer všetky interdigitálne priestory a bočné plochy prstov,
 • v 50% - oblasť zápästia,
 • 50% mužov má pohlavné orgány,
 • 25% má nohy,
 • 20% - kufor,
 • v 17% - ruky a nohy (okrem rúk a nôh),
 • 10% žien má mliečne žľazy.

Typická vyrážka pre svrab

A tiež: ohybové záhyby predlaktia a ramien, zadky, boky a popliteálne dutiny.

Tak, svrab bez zapojenia rúk sú zriedkavé. Takéto svrab je možné, ak je pacient čistý a roztoč sa nerozšíril do rúk (napríklad počas sexuálnej cesty infekcie). Môžete vykonať iný záver, potvrdený praxou: dermatológovia zriedka vystaviť diagnózu svrab na začiatku ochorenia (v prípade, že rúk a zápästia, kefa nie je poškriabaný), odpísanie svrbenie (napríklad v oblasti nôh) pre alergie alebo bodnutí hmyzom. A až po opakovaných apeloch na svrbivého pacienta, keď sa zasiahne väčšina typických miest, je možné podozriť svrab, nasmerovať pacienta na analýzu a dať správnu diagnózu.

3) Skupinová povaha svrbenia.

Ak sa iní členovia rodiny začali škrábávať večer a večer, je načase, aby sa dermatológ vyškrábal.

Porovnanie vyrážky s kúskami bĺch a svrabom

Spôsoby infekcie svrabom

Svrab vysielaný na dlhodobý priamy kontakt s pokožkou, takže najjednoduchší spôsob je zachytiť v posteli v noci. Deti sa často nakazia, keď spia na rovnakej posteli s chorými rodičmi. Je to spôsobené biologickými vlastnosťami kliešťa:

 • svrab roztoč je aktívny večer a v noci,
 • na prenikanie kožných roztočov potrebujete asi 30 minút,
 • vo vonkajšom prostredí roztoč rýchlo zomrie (pri teplote 21 ° C a vlhkosti 40-80% po 24-36 hodinách) a aktivita stráca ešte skôr.

Infekcia v tíme možná s priamymi kontaktmi (rozruch, časté a silné ruky, kontaktné športy atď.). Infekcia prostredníctvom výrobkov pre domácnosť je teraz zvažovaná nepravdepodobný. Známe skúsenosti, ktoré sa uskutočnili v roku 1940 vo Veľkej Británii pod vedením Mellanbyho. Z 272 pokusov infikovať dobrovoľníkov, ktorí šli do postele, s ktorými boli vychovaní iba pacienti s ťažkou svrabou, len 4 pokusy viedli k tejto chorobe.

Klinická forma choroby je tiež dôležitá. Ak je typický tvar na koži pacienta asi 15 roztočov Nórsky formulár svrab - niekoľko stotisíc (až milión). Vzácny a neobvyklý vzhľad pacientov s nórskymi svrabu (hrubé špinavé-žltá kôra, vlasové a nechtové infekcie, častá neprítomnosť svrbenie) vedú k tomu, že diagnóza je založená len vtedy, keď začnú poškriabaniu okolo.

Na klinike kožných a pohlavne prenosných chorôb Bieloruskej štátnej lekárskej univerzity sa analyzovalo viac ako tisíc lekárskych záznamov pacientov liečených na svrab v mestskom dermatologickom dispenzárskom meste Minsk. Ukázalo sa to 80% prípadov sú mladí ľudia mladší ako 29 rokov. Jeden z piatich je dieťa. 80-85% - prípady v rodine a pacienti z organizovaných skupín tvoria až 20%.

Funkcia svrabu u detí

U detí v prvých 6 mesiacoch života vyzerá svrab žihľavka (preťaženie pľuzgierov, ako pri popáleninách). Všeobecne sa klinický obraz podobá mokrý ekzém, nepodliehajú obvyklému ošetreniu. U detí mladších ako 3 roky sú medzigitálne miesta a bočné povrchy prstov Zriedkavé. Niekedy sa môžu dostať aj malé deti nechty dosky, ktoré sa zahustia, uvoľnite vzhľad trhlín.

Vyrážka u dieťaťa so svrabom

Je charakteristické, že všetky deti sú postihnuté ALL skin telo, dokonca aj tvár a pokožku hlavy, čo sa nedeje u dospelých (respektíve, pri liečbe svrabových detí treba tiež zvládnuť tvár a hlavu a dospelých - nie). Na liečbu detí, menej (polovica) koncentrácie účinnej zložky. Použitie liekov s "dojčenskou" koncentráciou na liečbu dospelých je chyba a je jedným z dôvodov neúčinnosti liečby.

Potvrdenie diagnózy

To stačí objaviť svrbenie, Avšak nie sú všade a vôbec nie. Scarborrowing sa ľahšie deteguje pomocou farbenia kože jódová tinktúra - pohyby sa stávajú viditeľnými vo forme hnedých pásikov na pozadí farbenej svetlohnedej kože. Najpokročilejšia technológia - videodermatoskop s nárastom 600-krát, čo umožňuje detekovať svrbenie v takmer všetkých prípadoch.

Zvýšenie o 10 a 3 krát.
Foto zdroj: ukrajinský denník dermatológie, venereológia, kozmetológia, č. 4 (47), 2012.

Najčastejšou metódou potvrdenia pre rýchlu diagnostiku svrabu je štepenie pomocou 40% kyseliny mliečnej. Kyselina mliečna dobre uvoľňuje stratum corneum epidermis, nedráždi pokožku, zabraňuje tvorbe hnojenia a rozsypaniu materiálu počas oškrabávania. Na prvok svrbenia sa aplikuje kvapka 40% kyseliny mliečnej (mŕtvica, uzlík atď.). Po 5 minútach sa uvoľnená epidermis odštiepi až do vzniku kapilárnej krvi. Materiál sa prenesie do šmýkačky v kvapke kyseliny mliečnej, potiahnutej krycou vrstvou a mikroskopicky.

Ďalšia metóda je rozšírená extrakcia kliešťa s ihlou nasleduje mikroskopia.

Liečba svrabu

Tam je veľa liekov na liečbu svrabu. Spôsoby liečby sa líšia v cene kurzu a počte ošetrení kože - od 2 do 5 až 7 počas kurzu. Pre dospelých, v priemere, 50 ml prípravku na jedno ošetrenie pleť. Poviem vám o najznámejších liekoch:

1) BENZYL BENZOATE vo forme emulzie a masti (20% pre dospelých a 10% pre deti): toto je najpopulárnejší prípravok na liečbu svrabov v Rusku a Bielorusku. Je dobre absorbovaný, nezanecháva stopy na bielizni. Je to lacné (1 euro - 150 ml, dosť na 3 procedúry).

Na liečbu, 2 procedúr (druhý - 4. deň). Prvý deň vo večerných hodinách (každé liečenie svrabom by malo začať len vo večerných hodinách!) najskôr umyté pod sprchou s mydlom a žinenkou. Premýva mechanicky odstraňuje kliešte z povrchu kože a uvoľňuje pokožku, čo uľahčuje prenikanie antiskabioznyh (antiscabietic) prostriedky. Po umytí s holými rukami starostlivo trie emulziu alebo masť benzylbenzoátu v tele, s výnimkou hlavy a tváre u dospelých. Keď koža vyschne, môžete ísť spať (ruky musia byť tiež manipulované). Po 10-12 hodinách po ošetrení sa môžete umyť pod sprchou (prípravok má špecifickú vôňu), aj keď je efektívnejšie, aby sa neperil. Vymeňte (dezinfikujte) bielizeň a posteľnú bielizeň - ak je to potrebné.

4. deň spracovanie sa opakuje. To je potrebné zničiť všetky nové kliešte, ktoré sa vyliahli z vajíčok za tri dni, pretože benzylbenzoát nefunguje na vajciach roztočov. Po 12 hodinách po ošetrení umyte mydlom a žinenkou, vždy vymeňte posteľnú bielizeň a oblečenie.

2) PERMETRIN (krém, masť, pleťová voda, sprej): vysoko účinné a najpopulárnejšie liečivo na západe. 5% krém s permethrinom sa používa častejšie. 2 ošetrenia. Je to o niečo drahšie ako benzylbenzoát. Pretože permethrín (v nižšej koncentrácii) sa tiež používa na liečbu hlava a vši vši (vši), potom je potrebné zvoliť liečivo s permetrínom na liečbu svrabu berúc do úvahy údaje v balení k lieku.

3) SPREGAL: drahá francúzska droga vo forme aerosólu, čo stačí na 3 procedúry. Obsahuje neurotoxický účinok na roztoče jedov: esdepalletrin (esbiol) a piperonyl butoxid. Je vhodný pri aplikácii, nezanecháva stopy takmer bez zápachu, ale nedá sa inhalovať a liečiť spragalem je niekoľkonásobne drahší, než akýmkoľvek iným spôsobom.

Hoci ručné uvádza, že Spregal sa vzťahujú aj na roztoče vajcia (na rozdiel od iných protivokleschevye liekov), a preto je úplne jedno ošetrenie tela, veľa dermatológov, aby sa zabránilo opakovaniu svrabu sa odporúča vykonávať štandardné dvoch-time ošetrenie pleti v intervale 3 dní. Tiež odporúčam dvojité spracovanie.

Ďalšie metódy liečenia svrabu sa používajú menej často:

 • Demjanovičova metóda (60% hydrosulfit sodný a 6% kyselina chlorovodíková): účinná, ale každá liečba trvá asi hodinu. Docela dlho.
 • jednoduchá sírová masť (dospelí 20-33%): denne po dobu 5 až 7 dní. Prostriedky dokázané, ale existuje niekoľko nedostatkov. Masť má ostrý zápach, je založená na vazelína, ktorá nie je absorbovaná, nechutná na dotyk a špinavú bielizeň. Toto je veľmi málo ľudí. Na západe sa už nepoužíva sírová masť.
 • existujú iné, menej známe spôsoby liečby.


Zásady liečby svrabu:

 • Všetci pacienti s rovnakou epidémiou. krb sa musí liečiť zároveň.
 • Vyčistite výrobok s holými rukami, pretože ruky sú najčastejšie postihnuté svrabom.
 • Vyrežte nechty: pod nimi, v dôsledku poškriabaniu, môžu byť vajíčka kliešťov.
 • Pamätajte na to dezinfekcia odevov a odevov: Tick spoľahlivo zabitý varu po dobu 5-10 minút v roztoku sódy alebo pracieho prášku, môže ešte vyžehliť oblečenie s horúcim železom, ale pre lenivé je veľmi jednoduchý spôsob: bielizeň sa odstráni a 5 dní je zabalená v plastovom vrecku alebo visieť vonku. Po 5 dňoch sa oblečenie považuje za dezinfikovanú, pretože hladové kliešte neprežijú tak dlho.

Upozorňujeme, že je potrebné manipulujte so všetkými tkaninami, oblečenie, ktoré je v kontakte s telom - oblečenie a posteľná bielizeň. Ak nechcete odkladať posteľnú bielizeň, urobte si dobrú prechádzku po plechu, obliečku na vankúše a pokrývku na pokrývku papiera. Ak dôjde k nedostatočnej dezinfekcii, zvyšné roztoče vás môžu opäť infikovať.

 • Liečba zložitých svrabov je lepšie vykonať masť benzylbenzoátu alebo spregalem.
 • Nórska svrabka je liečená v nemocnici.

 • Charakteristiky liečby závratnej lymfoplázie (nodulárna svrab): pretože zdrojom alergénov sú živé žijúce uzly neoplodnené samice svrbenie roztoče, pri ukladaní postskabioznaya svrbenia do týždňa (čas potrebný pre exfoliáciu rohovitej vrstvy pokožky s činidlom) proti zaobchádzaniu antihistaminiká drog (Fenkarol, loratadín, fexofenadín a iné) a masti s glukokortikoidmi (hydrokortizon a ďalšie) preliečenie proti malígnym liekom. výhodnejšie Spregal, ktoré majú neurotoxický účinok. Pred spracovaním je potrebné úplne umyť mydlom, hlavne rukami a nohami. Potreba opätovného liečenia nie je spôsobená rezistenciou na liek, ale životnou aktivitou mladých neoplodnených žien.

  Po úplnom ošetrení svrabu sa svrbenie zvyčajne netrvá dlhšie ako týždeň a postupne klesá. Po 2 týždňoch po ukončení liečby dermatológ uskutoční kontrolu vyliečenia. Ak sa po liečbe vyskytne svrbenie, nepočúvajte na začatie nového liečebného cyklu s protizápalovými liekmi. Po niekoľkých aplikáciách môžu tieto lieky spôsobiť kontaktná dermatitída, sprevádzané svrbením, čo sa zvýši, ak sa pokračuje v liečbe "za záruku". Svrbenie s kontaktnou dermatitídou sa ľahko zamieňa so svrbením, keď je svrab. Tento problém je podrobnejšie opísaný tu: http://retinoids.ru/benzil2.html

  Po prvej liečbe anti-maltratáciou sa pacient stáva v epidémii menej nebezpečný, pretože veľmi nákazlivé štádiá roztoče svrabu už zomreli.

  Bol tento materiál užitočný? Zdieľať tento odkaz:

  poznámky 11 k poznámke "Scabies: 3 hlavné príznaky, formy, príznaky a liečba"

  23. novembra 2014 v 03:11

  Existuje takzvaný "filariasis scabies", Čo je jeden z príznakov onchocerciázy. Onchocerciasis - tropická parazitárne ochorenie spôsobené niťovitých (2-5 cm od 0,2-0,4 mm) parazitickými červami - filariální druh Onkotserka (latinsky Filu. - závit). Tieto červy parazitujú pod kožou (v podkožnom tukovom tkanive) a môžu vstúpiť do prednej komory oka. Onchocerciasis sa prenáša na midges, iba trpia ľudia. Onchocerciáza je bežná v strednej a východnej Afriky, ako aj v strednej a južnej Amerike (Mexiko, Venezuela, Kolumbia, Brazília), ako aj v Jemene. Inkubačná doba je v priemere približne 1 rok alebo menej.

  Svrbenie kože je skorým príznakom onchocerkózy a je spôsobené narodením a prelínaním mladých lariev - mikrofiltrií. Svrbenie je rôznej intenzity (niekedy veľmi silné), kontinuálne alebo prerušované, často na stehnách a dolné končatiny, ruky, chrbát, zadok, a niekedy aj celé telo. Svrbenie sa objavuje a zosilňuje vo večerných a nočných hodinách, takže sa nazýva filariasis scabies. V oblasti pruritu sa vyskytuje polymorfná erytematózna papulózna vyrážka (tj vyrážka s súčasne odlišnými prvkami - škvrny a uzliny). Teplota tela sa môže zvýšiť na 38-39 ° C. Časom sa koža stáva citrónovou kôrou (podobne ako koža slona alebo jašterice).

  Ak máte obavy o pretrvávajúce svrbenie a vy ste bol v týchto krajinách pred niekoľkými mesiacmi (asi pred rokom), sa vzťahujú k infekčným chorobám eliminovať Onchocerciasis.

  21. októbra 2015 o 12:58

  Môže zvieratá infikovať svrab?

  Autorova odpoveď:

  Zvieratá majú roztoče, ale keď idú na človeka, čoskoro zomrú. Svrbenie, spôsobené uhryznutím klinov zvierat, prechádza samo od seba.

  16. decembra 2015 o 16:31

  Môže človek nakaziť zviera svrabom? Zviera sa stane nosičom svrabu?

  Autorova odpoveď:

  Nie, iba muži trpia svrabom. Zvieratá majú svoje svrabstvo, ale na dlhom čase nežijú na človeku, nevykonávajú pohyby ani nekladú vajcia. Liečba sa nevyžaduje.

  24. februára 2016 o 22:08

  Môže človek po ochorení po nejakom čase znovu ochorieť svrabom?

  Autorova odpoveď:

  Áno, samozrejme. Imunity na svrab nie je tvorený, môžete sa chorý mnohokrát, ak je zdroj infekcie.

  12. októbra 2016 o 21:00

  Môžete získať svrab na verejnom mieste? Napríklad, ak pacient sedel na gauči a potom I. Môžu sa roztoči plazúť inej osobe, ak nebol žiadny kontakt? Napríklad z postele do postele na oddelení?

  Autorova odpoveď:

  Na verejnom mieste sa teoreticky infikujete, ale v praxi je to zriedkavé (najmä pri dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny). Je ľahšie sa nakaziť, ak ležíte bez oblečenia v posteli pacienta alebo používate jeho spodné prádlo.

  11. novembra 2016 o 21:36

  Ako liečiť svrab s dojčiacou matkou, ak sú lieky kontraindikované?

  Autorova odpoveď:

  Na zahraničných webových stránkach Na liečbu svrabu počas laktácie (dojčenie) sa odporúča Permethrin vo forme tekutého, gélu alebo vo vode rozpustného krému. Permethrin sa mierne absorbuje z povrchu pokožky (menej ako 2%) a rýchlo sa metabolizuje v tele. Masť sa neodporúča, pretože dieťa môže počas kŕmenia prehltnúť veľké množstvo minerálnych parafínov.

  15. november 2016 o 13:01

  Môže sa mačka nakaziť od osoby?

  Autorova odpoveď:

  Klíšťata zvierat a ľudí sa nemôžu rozmnožovať na hostiteľovi iného druhu, takže migrované kliešte zomrú za pár dní na vlastnú päsť.

  22. novembra 2016 o 09:54

  Či svrab nedokáže vyrážať? Keď sa matka a dieťa ochorejú súčasne, ale to nie je svrbenie a je vyrážka.

  Autorova odpoveď:

  Svrab nie je viditeľný len vo veľmi zriedkavých prípadoch, keď je imunita nula a alergická reakcia jednoducho chýba. Musíte sa ukázať k dermatológovi, určite máte nejakú inú chorobu.

  2. februára 2017 v 05:48

  U dieťaťa 3 mesiace. svrab. Je to kontraindikácia pre rutinné očkovanie a je možné liečiť dieťa - permetrín alebo lepšie spragal?

  Autorova odpoveď:

  Striktívna kontraindikácia nie je, ale pri injekcii dochádza k poškodeniu kože a musí sa liečiť proti svrabom. Konečné rozhodnutie by malo urobiť pediatr.

  Permetrická masť sa nepoužíva u detí mladších ako 3 roky, preto používajte Spregal. Predbežne si pozorne prečítajte pokyny pre prípravok.

  15. augusta 2017 o 23:08

  1. Je spragal účinným liekom pre dospelých, pretože sa dá použiť aj vo veku 3 mesiacov?
  2. Koľko spagale je "neškodné" iné prostriedky?
  3. Ak má majster svrab diabetes mellitus, čo môže byť liečený takými liekmi, ako je benzylbenzoát a hormonálne masti?

  Autorova odpoveď:

  1. Je účinný.
  2. Je to novšia a drahšia droga. Podľa výskumu je to úplne bezpečné aj pre deti.
  3. Z glukokortikoidných hormónov môže zvýšiť hladinu cukru, ale z vonkajšej aplikácie masti na obmedzený povrch je nepravdepodobné. Takže nič, myslím. V každom prípade pokyny k lieku naznačujú známe nebezpečné kombinácie liekov.

  13. mája 2018 o 23:01

  Môže sa svrab, objaviť v slabín, kolená a nohy po holení intímne zóny.

  Autorova odpoveď:

  Po holení nie je žiadna svrab, ale podráždenie z holiaceho strojčeka a použitého krému alebo peny. Toto sa nazýva kontaktná dermatitída. Musí prejsť nezávisle jeden deň alebo dva. Ak tomu tak nie je, ale zhoršuje sa, musíte prejsť k dermatológovi.

  Napíšte svoj komentár:

  © Blog lekára prvej pomoci, 2007 - 2017. Ochrana osobných údajov.
  Powered by WordPress. Návrh z Cordoba (so zmenami).

  Svrab: pôvodca, ako rozpoznať, typické prejavy, ako sa zbaviť roztočov, drog, prevencie

  Toto ochorenie bolo kedysi opísané Aristotelom. Zmienku o ňom možno nájsť aj v Starom zákone. Ale len v stredoveku to bolo navrhol, že úloha kliešť v prenose choroby. V rôznych krajinách sa choroba nazývala inak: psora (staroveké Grécko), skabies (staroveký Rím). V Rusku je známe ako svrab.

  Niektorí vedci sa domnievajú, že ochorenie je zvlnené (periodické). Niektorí vedci však tento názor nepodporujú. Vysvetľujú určitú cyklickosť výbuchom spojených s prírodnými katastrofami, vojnami, hladom a ďalšími javmi, ktoré zahŕňajú preplnenosť a nehygienické podmienky.

  Ohniská choroby závisia od sezóny. V našich zemepisných šírkach sa zaznamenávajú viac prípadov svrabu v zime a na jeseň. Možno je to kvôli maximálnej plodnosti kliešťov v tejto dobe. Navyše, ľudia s vytláčaním sú vždy viac v chladných obdobiach, ľudia sa potúcajú menej (pot obsahuje látky s antiparazitárnymi vlastnosťami). V miestach, kde neexistuje výrazný rozdiel medzi ročnými obdobiami, sa svrab stane infikovaným po celý rok s rovnakou frekvenciou.

  Podľa štatistík, v posledných rokoch minulého storočia, 5% ľudí na celej planéte malo svrab. Ľudia rôzneho veku sú infikovaní, viac prípadov je zaznamenaných u detí a mládeže.

  Zoznámte sa s tupým kliešťom

  Rozklad svrabu a vajcia pod ľudskou pokožkou

  Taktiež sa nazýva svrbenie. Jedná sa o malý parazit (muž je 2 krát menší ako samica, veľkosť asi 0,2 mm). Párenie sa vyskytuje na povrchu kože, po ktorom muž zomrie. Na pokožke človeka môžete sledovať pohyby, ktoré ženské "rampy". V nich sú položené 2 až 4 vajcia. O niekoľko dní neskôr sa objavia larvy a o 10 dní neskôr sa stanú sexuálne vyzretými exemplármi. Žena žije mesiac a pol. Ak ju zbavíte jej prirodzeného biotopu (ľudského tela), potom sa toto obdobie skráti na 3 dni. Roztoč veľmi nepáči suchý vzduch, preto pri nízkej vlhkosti nebude žiť viac ako jeden deň.

  Metódy prenosu infekcie

  Hlavnou cestou prenosu patogénu je kontakt s kožou chorého. Prípady infekcie po použití posteľnej bielizne alebo lôžka pacienta, čalúneného nábytku a pri sexuálnych kontaktoch sú označené. Preto sa svrab klasifikuje ako pohlavne prenosná choroba (STD). Zvieratá môžu tiež trpieť svrabom, ale tento druh nie je prenášaný na ľudí. Aj keď sa ochorejú, rýchlo sa zotavia. Zvyšuje riziko ochorenia, ktoré ignoruje hygienické predpisy.

  Ako nebezpečná je svrbenie?

  Roztoč svrab nie je organizmus priateľský pre človeka. Invázia jeho kože nezostáva bez povšimnutia. Okrem nepríjemných symptómov môžu byť rôzne komplikácie vo forme:

  • Post-scabické svrbenie. Aj keď je roztoč úplne zničený, tento nepríjemný príznak zostáva dlhší čas - svrbenie. Zdá sa, že človek pokračuje v ochorení. Niekedy to vedie k neoprávnenému zvýšeniu trvania liečby. Predpokladá sa, že takáto kožná reakcia nastane kvôli produktom vitálnej aktivity parazita. Možno je to kvôli liekom, ktoré boli použité v liečbe.
  • Závratná lymfoplázia kože. Koža tvorí tesne predĺžený zväzok. Je to druh svrbenia. Takáto formácia vzniká v dôsledku zápalovej reakcie lymfatického systému. Toto je odpoveď tela na zahraničných agentov. Druh, alergie. Zvyčajne sa prejavuje na koži hýždia, miešku, lakťov, labiek. Foci môže pretrvávať po mnoho mesiacov po liečbe.
  • pyoderma - pustulózna kožná choroba. Je spôsobená spojením stafylokokovej infekcie. Výpady sa rozširujú na nohy, lakte, ruky, zápästia. Kmeň a hýždenok sú pokryté keramikami.
  • Mikrobiálna kópia a dermatitída. Častejšie ide o následky nesprávneho ošetrenia svrabu. Príčinou takýchto komplikácií je alergická reakcia na cudzie látky.

  Je to zaujímavé: roztoč svrab vo filme Animal Planet

  Typické príznaky svrabu

  Od okamihu infekcie až po prvé príznaky svrabu môžu prejsť menej ako jeden deň, niekedy týždeň alebo viac. Inkubačná doba ochorenia môže byť odlišná. Niekedy sa určuje počet parazitov, ktoré sa dostali na kožu. Hlavným príznakom počiatočnej fázy je svrbenie. Jeho intenzita sa zvyšuje. Obzvlášť silné sa tento znak stane večer a v noci. To možno vysvetliť zvýšením aktivity patogénu do konca dňa.

  Ďalším príznakom svrabu je vyrážka. Hoci niektoré majú rozmazané príznaky, stále sa objavuje vyrážka skôr alebo neskôr a na určitých miestach. Pre diagnostiku je lokalizácia vyrážok ešte dôležitejšia ako ich vzhľad.

  Prakticky všetci pacienti pozorujú malé uzliny v interdigitálnych priestoroch a tiež na bočných plochách prstov rúk. Vrátane vyrážky sa nachádza na:

  • zápästia kĺby,
  • genitálie,

  O niekoľko týždňov neskôr sa zmení povaha vyrážky: stane sa papulovesiculózou. To je výsledok života roztočov, prejav alergickej reakcie na ich exkrementy. Môžu to byť hnisavé erupcie a krvavé krusty. Zvyčajne sú vyrážky usporiadané symetricky.

  Typické svrab sa prejavuje skupinovou povahou pruritu. Ak všetci členovia rodiny majú svrbenie, ktoré sa zhoršuje smerom k večeru, nemožno sa vyhnúť návšteve špecialistu na kožné ochorenia.

  Ako vzniká svrab u detí?

  Detský svrab je charakterizovaný mnohými prvkami:

  1. Neexistuje jasná symetrická lokalizácia vyrážok. Vyrážka sa nachádza v akejkoľvek časti tela dieťaťa, dokonca aj na tvári a hlave.
  2. Deti a batoľatá veku materskej školy môžu mať exfoliáciu nechtov. Zahustia sa môžu aj praskliny.
  3. Deti často zaznamenávajú všeobecnú nevoľnosť: teplota stúpa, roztrhnutie, podráždenosť, strata chuti do jedla, dieťa je slabé, iné choroby sú spojené v súvislosti s poklesom imunity.

  Video: fotogaléria prejavov svrabu

  Ako diagnostikovať svrab?

  Hlavné zásady diagnostiky zahŕňajú:

  • Osobné vyšetrenie pacienta na prítomnosť charakteristických pohybov svrbenia.
  • Mikroskopické vyšetrenie škrabania kože.
  • Špecifická laboratórna diagnostika. Ak chcete študovať kliešte odstránené ihlou. Toto je starší spôsob.
  • Expresná diagnostika. Kyselina mliečna sa používa v prípravku na osvietenie pokožky.
  • Niekedy sa vykonáva vrstvené oškrabovanie epidermis. V tomto prípade je kyselina mliečna nahradená zmesou glycerínu a alkálie.

  Problémy pri diagnostikovaní komplikácií.

  Svrab sa odlišuje od chorôb, ktoré tiež sprevádzajú svrbenie. Takéto choroby zahŕňajú mikrobiálny ekzém, uzlíkovú svrbenie. Avšak, na rozdiel od svrabu, svrbenie počas týchto ochorení znepokojuje pacienta počas dňa. Skutočným znakom svrabu sú pohyby roztočov.

  Tiež, svrab musí byť odlíšený od syfilis, pretože majú veľa spoločných príznakov. Diagnóza je objasnená pomocou sérologických štúdií.

  Príznaky svrbenia a urtikárie detí sú tiež veľmi podobné prejavom svrabu. Inými podobnými ochoreniami sú dermatitída, ekzém, ružová lišajnica, zapálené kúsky hmyzu (napr. Všité vši), alergické vyrážky.

  Svrab môže byť považovaný za indikátor iných pohlavných chorôb. Vysvetľuje to nemožnosť poškodenej kože odolať novým infekciám.

  Odrody svrab

  Pri obtiažnosti diagnostiky sa môže svrab okamžite vyskytnúť v niekoľkých klinických formách, zastavíme sa u najznámejších z nich.

  1. Najčastejšie príznaky typická svrab. Hlavným diagnostickým znakom je svrbenie. Boli zaznamenané prípady asymptomatického svrabu. S touto odrodou nie sú žiadne údery, pretože koža nie je parazitovaná dospelými, ale larvami. Po zrelosti sa vyvinie typická svrab.
  2. Nórska svrab otvorené v polovici storočia pred posledným. Ide o pomerne vzácny druh. Tiež sa nazýva kortikálny alebo kôrovcový. V podstate postihuje ľudí, ktorí majú porušený imunitný status. Ide o tuberkulózu, onkologických pacientov, ľudí po chemoterapii, ktorí trpia na avitaminózu, užívajú hormóny. Koža pacientov sa stáva ako škrupina, objavujú sa mokré vredy, erózia s povlakom vo forme tmavých kôr. V týchto veľmi krustách (ich spodná vrstva) sa pohybujú svrbenie. Nechty, podrážky, dlaň môžu byť ovplyvnené.
  3. Zvieratá sú tiež postihnuté svrabom. Ale roztoče, ktoré ju nesú, sa líšia od kliešťov, ktoré parazitizujú človeka. Napriek tomu môžu napadnúť ľudí a spôsobiť ich psevdochesotku alebo klíšťovej dermatitídy. Tento druh však môže prechádzať spontánne, pretože takéto roztoče sa v ľudskej koži nerozmnožujú.
  4. V čistých ľuďoch, ktorí často užívajú vodné procedúry, vyvíja typ choroby s nízkym príznakom - svrab čistoty. Veľké množstvo parazitov sa umyje vodou a znaky sa "mazať".

  Ako liečiť svrab?

  Ak chcete zbaviť svrab, môžete použiť niekoľko opatrení:

  • Liečebná terapia.
  • Vykonávanie preventívnych opatrení všetkými ľuďmi, ktorí sa dostali do centra infekcie. Každý by mal vriec a žehliť svoje oblečenie a tiež používať prostriedky proti zabíjaniu (raz).
  • Počas liečby nemôžete zmeniť spodnú bielizeň a sprchovať. Toto všetko sa musí vykonať po skončení liečby.
  • Antifungálna látka sa trení do celého tela, okrem krku a hlavy. Všetky deti sú liečené, vrátane hlavy.
  • Liek sa má používať večer. Je lepšie nechať si umyť ruky, pretože obľúbeným biotopom pre parazitov sú interdigitálne priestory.

  Terapia choroby v našej dobe sa nezmení do maratónu. Stáva sa to rýchlo a efektívne. Začnite ošetrenie sprchou. Je povinné aplikovať mydlo a špongiu na mechanické odstránenie časti parazitov a tiež uvoľniť vrstvu pokožky. To uľahčí prenikanie protizápalových liekov do pokožky. Ak sa pozoruje sekundárna pyodermia, je zakázané používanie vody.

  Najlepšie lieky na kliešte:

  Masti obsahujúce síru

  10 minút musíte masť masť od svrabu do kože. Venujte zvláštnu pozornosť hlavným miestam lokalizácie vyrážky. Vyhoďte sa jedenkrát denne (vo večerných hodinách) po dobu piatich dní. Po ukončení kurzu sa umyte a zmeňte. Musíme sa pokúsiť nepoškodiť jemnú pokožku pohlavných orgánov, femorálnych a inguinálnych záhybov a oblasti sania.

  Ak sa vyskytnú komplikácie vo forme pustulárnych vyrážok alebo vredov, musíme ich najprv liečiť. Pri ekzémoch sa používajú antihistaminiká a topické kortikosteroidy.

  Sírové prípravky sú veľmi účinné, ale aj tie najlepšie lieky majú svoje nevýhody:

  1. vône;
  2. Dlhodobé používanie;
  3. Kontaminované spodné prádlo;
  4. Nie sú pridelené deťom.

  Emulzia benzylbenzoátu

  Používa sa na liečbu dospelých aj malých detí. Odporúča sa trieť do kože dva dni. Potom by mal pacient urobiť sprchu a vymeniť všetok bielizeň. Deti sú vtierané do hlavy (chlpatá časť), tvár. Musíme však dávať pozor, aby to nepoškodilo oko.

  Ak sa na koži objavia nové kožné vyrážky a pacient je narušený nočným svrbením, je potrebné pokračovať v liečbe ešte o dva dni.

  Účinná látka produkuje antiparazitárny účinok, má dobré absorpčné, anestetické vlastnosti. Výhoda lieku v jeho rýchlom pôsobení a nevýhoda - pri podráždení pokožky.

  Peruánsky balzam

  Pri výrobe sa používa rastlinná zelenina, ktorá obsahuje rovnaký benzylbenzoát, ale je prírodného pôvodu. Z vedľajších účinkov možno pozorovať ekzém, intoxikáciu obličiek.

  crotamitonu

  Má nielen vlastnosti proti poškriabaniu, ale tiež znižuje svrbenie. Napriek tomu však existujú prípady, kedy tento prostriedok nepomohol. Výhodou lieku je to, že sa dá aplikovať aj na kožu tváre dieťaťa.

  Všeobecné pravidlá na liečbu svrabu

  • Antiparazitárne emulzie, pleťové vody, masti ošetrujú nielen lézie, ale všetky časti tela.
  • Je potrebné chrániť sliznice a oči pred liekmi, ktoré majú dráždivý účinok.
  • Počas liečby neprekračujte prípustné dávkovanie.
  • Počas liečby sa neodporúča používať iné kožné prípravky.
  • V prípade komplikovanej formy ochorenia sa najprv liečia ohniská infekcie antiseptikami alebo zmäkčujúcimi látkami.
  • Pri liečbe norského variantu ochorenia sa keratolytické činidlá okamžite používajú na čistenie pokožky od kôry.

  Je dôležité, aby ste sa nepodieľali na samoliečbe, ale aby ste použili lekársku pomoc.

  Funkcie a problémy

  Niekedy liečba nevedie k menšiemu svrbeniu. Hlavné príčiny tejto choroby sú:

  1. Fyziologická precitlivenosť.
  2. Alergia k lieku.
  3. Nesprávna diagnóza.
  4. Nesprávna liečba alebo sekundárna invázia.
  5. Duševné príčiny sú akarofóbia alebo mánia parazitózy.
  6. Preskabiózne uzliny. Na ich liečbu sa používajú kortikoidy. Niekedy sa používajú chirurgické metódy.

  Ľudové opravné prostriedky

  Ak potrebujete rýchlo a efektívne zbaviť sa kliešťa, potom nie je nič lepšie ako liečivé antiparazitárne lieky. Je to jedinečné, je potrebné vyzdvihnúť vhodné pre prípad agenta, vzhľadom na dĺžku infekcie, vek, kontraindikácie. Ale s výrazným odmietnutím "chémie" sa môžete pokúsiť vyhnať parazit pomocou ľudových prostriedkov. Samozrejme, v tomto prípade budete musieť mať trpezlivosť, pretože proces liečby bude oneskorený. Doma môžete použiť:

  • Zmes smotany s loveckým práškom v pomere 3: 1. Zmes sa mieša na teplom mieste a mieša sa nepretržite po dobu dvoch hodín. Masť ošetruje celé telo. Po úplnom namočení opláchnite vodou.
  • Krém s kandidánom (2: 1). Produkt môžete použiť vo forme kompresií. V rovnakej dobe nie je bielizeň rozmaznaná. Táto masť je bez zápachu, čo pre niektorých pacientov nie je bezvýznamné.
  • Od staroveku sa svrab ošetril zahriatym bravčovým maslom, v ktorom sa pridával koreň elampánu a dechtu.

  Ako zabrániť ochoreniu?

  Aby sa zabránilo šíreniu choroby, mali by sa prijať určité opatrenia, aby sa zabránilo svrabom. Je potrebné:

  1. Po čase identifikujte ohniská ochorenia a súčasne liečte všetky infikované.
  2. Sledujte celé prostredie pacienta. Izolujte zdravých ľudí.
  3. Správne dezinfikujte spodnú bielizeň pacienta.
  4. Oblečenie, ktoré sa nedá vriec, sa môže liečiť antiparazitárnymi liekmi a dobre vetrané (minimálne 5 dní).
  5. Pri čistení miestnosti pacienta použite dezinfekčné prostriedky.
  6. Liečba by nemala byť spôsobená zánikom symptómov, ale ničením kliešťa.
  7. Buďte čistí a čistí.
  8. Pretože svrab môže byť prenášaný sexuálne, človek by nemal viesť k neporušenému spôsobu života. Najmä pre kontakt s cudzími ľuďmi.

  Ak sa veľa STD môže uložiť s kondómom, potom sa nevzťahuje na svrab. Príčinou ochorenia sa prenáša akýkoľvek kontakt kože pacienta s kožou zdravého človeka.

  Prvé príznaky svrabu u ľudí, liečba a prevencia

  Kúra je parazitické ochorenie kože zapríčinené roztočom. Mikroskopické patogény sa pohybujú pozdĺž svrbenia pohybov v epidermis, prinášajú pacientovi veľa utrpenia. Neznesiteľná svrbenie a špecifická vyrážka sú charakteristické príznaky svrabu. Čím vyššia je hustota obyvateľstva, tým ľahšie sa nakazí nebezpečným ochorením. Bez liečby sa kliešť môže množiť pod kožou už veľa rokov.

  Ak je doba, aby vyhľadali lekársku pomoc ihneď po prvých alarmujúce príznaky, môže svrab byť ľahko zbaviť pomocou liekov, ktorých činnosť je zameraná na deštrukcii patogénu a jeho potomstvo. Poďme sa pozrieť na to, ako sa svrab vyvíja, aké sú jeho hlavné príznaky a povie vám o liekoch, ktoré sa používajú na boj proti tejto chorobe.

  Čo je to?

  Svrab - infekčné ochorenie kože akarióza akarodermatitov zo skupiny, spôsobené parazitom mikroskopické - svrab alebo svrbenie roztočov (lat Sarcoptes scabiei var hominis..).

  Názov patogénu je odvodený od iných gréckych. sarm (mäso, mäso), kujeň (hrudník, trhanie, rez) a lat. škrabka (česanie). Charakteristické črty ochorenia sú papulovezikuleznaya svrbenie a vyrážka, často s pridaním sekundárnej infekcie, pustulárnu prvkov pri česaní.

  Vysoký stupeň infekcie svrabu u ľudí je vysvetlený krátkym časovým intervalom zavedenia roztoče do ľudskej kože. Tento interval je len 15-20 minút.

  Príčiny a spôsoby infekcie

  Príčinou ochorenia je svrbenie. Vysiela sa prostredníctvom kontaktu. Existujú 2 druhy jedincov - mužov a žien. Majú iný cyklus reprodukcie, rysy života. Muž zomrie po oplodnení samice na povrchu kože (hlavne v noci). Samica vstúpi na kožu, robí pohyby na hranici medzi nadržanou a zrnitou vrstvou epidermis, kde sa nachádza vajcia. Zomrie za mesiac. Z lariev sa objavujú larvy, ktoré pokračujú v sére svrbenia.

  Pokiaľ ide o kontaktnú cestu prenosu (cez uteráky, s handshake), diskusia špecialistov existuje doteraz. Výskyt roztoče vyzerá pomerne slabý kvôli stabilite v prostredí (v porovnaní s švábom). Kauzálny činiteľ za 1 hodinu pri teplote 60 stupňov pri vlhkosti nižšej ako 35% svrbenie za deň stráca. V optimálnych podmienkach pre človeka životnosť mikroorganizmu netrvá dlhšie ako 5 dní. Na uchovanie rodu každá samica ukladá 5-7 vajec. Výstup na povrch pokožky v noci vám umožňuje vytvoriť kopuláciu v optimálnych podmienkach prostredia. V dôsledku toho je svrbenie pokožky horšie v noci.

  Takéto vlastnosti prenosu parazitózy sú vysvetlené nasledujúcimi údajmi o jeho biológii:

  • koža je neaktívna počas dňa; Samice sú vyberané na povrchu len neskoro večer a v noci;
  • Klíšťadlo potrebuje asi 30 minút na preniknutie do pokožky hostiteľa;
  • v prostredí roztoč umiera rýchlo (pri 21 ° C a vlhkosť 40 až 80% parazitov matrice po 24-36 hodín), teplejšie a suchšie, tým rýchlejšie; Aktivita roztočov sa stratila ešte skôr.

  V súčasnej dobe stále viac smermi a zdravotné prieskumy obsahujú svrab Pediculosis pubis, spolu so zoznamom sexuálne prenosných infekcií, aj keď je prenos týchto parazitóz je dôležitá ani tak súlož, pokiaľ sa dotýkajú tela v posteli.

  klasifikácia

  Okrem bežnej formy ochorenia existuje aj atypická forma a pseudochast.

  1. Typická forma. Všetky prejavy sú normálne, svrbenie je silné, je vyrážka, svrbenie sa pohybuje.
  2. Svrab bez ťahov. Rozvíja sa, keď parazitizuje larvy na povrchu kože pred vyliečením dospelých. Papuly a vezikuly sa tvoria na koži. Trvá 2-3 týždne.
  3. Nodulárna forma. Alergia sa prejavuje vo forme hladkých, šupinatých, červenkastých uzlíkov. Zistí sa v prípade dlhodobého priebehu ochorenia, opakovanej infekcie alebo po liečbe.
  4. Diskrétna forma. Klíšťata sa aktívne šíria, príčiny sú neznáme. Svrbenie a zápalové procesy chýbajú, existujú oddelené oblasti klíšťat.
  5. Forma zrna. Príčinným činiteľom je nepríjemné kliešť, parazitizuje hmyz. Kontakt so slamou alebo obilím vedie k vyrážkam na krku, chrbte, rukách. Po ukončení liečby vyrážka trvá niekoľko týždňov.
  6. Psevdochasotka. Z roztočov, žijúcich na koži zvierat. Nevytvárajú kurzy, spôsobujú svrbenie a zápaly. Ostatní ľudia nie sú presunutí od osoby. Vyliečia sa, pretože takéto kliešte nemôžu prežiť na koži človeka.
  7. Nórsky formulár. Je zriedkavé u detí, postihuje pacientov s HIV, onkológiu a ďalšie podmienky imunodeficiencie. Svrab je veľký, existuje veľa klíšťat, zápal je silný, na koži sa tvoria papuly a šupky.

  Diagnostika je založená na pacientových symptómov, povahu poškodenia, detekciu prítomnosti a hrabe sa kliešte pri pozorovaní pod mikroskopom.

  Inkubačná doba

  Doba inkubácie svrabu je približne 6 týždňov. Takýto čas strácajú roztoči na upevnenie na nové miesto. Stupeň aktivity patogénu závisí od charakteristík imunitného systému. Čím silnejšia je obrana, tým ťažšie je prežiť. Kratšia inkubačná doba, tým viac patogénov zasiahne povrch kože;

  Prvé znaky

  Keď človek infekcie, prvé známky svrabu sa môžu objaviť aj mesiac po prisatí kontakte s pokožkou, sekundárnej infekcie - príznaky oveľa skôr.

  Prvé známky svrabu u ľudí sú nasledovné:

  1. Ťažké svrbenie (častejšie v noci);
  2. Vyrážka, pľuzgiere, malé pupienky;
  3. Kvôli poškriabaniu sa vyskytujú hnisavé vredy.

  Charakteristickým znakom ochorenia je výskyt svrbenie pohybuje až 7 mm na dĺžku (sivá zvlnený prúžky, belesovogo farieb), ako zakrivený koniec sa pohybuje pľuzgieriky alebo pupienky - norkový roztočov, v ktorom žena položí vajcia 10-25.

  Príznaky svrabu u ľudí

  Hlavným príznakom svrabu počiatočného štádia je svrbenie (pozri foto). Jeho intenzita sa zvyšuje. Obzvlášť silné sa tento znak stane večer a v noci. To možno vysvetliť zvýšením aktivity patogénu do konca dňa. Ďalším príznakom svrabu je vyrážka. Hoci niektoré majú rozmazané príznaky, stále sa objavuje vyrážka skôr alebo neskôr a na určitých miestach. Pre diagnostiku je lokalizácia vyrážok ešte dôležitejšia ako ich vzhľad.

  Prakticky všetci pacienti pozorujú malé uzliny v interdigitálnych priestoroch a tiež na bočných plochách prstov rúk.

  Vrátane vyrážky sa nachádza na:

  • nohy,
  • ohybové plochy ramien a predlaktia,
  • prsia (okolo bradavky),
  • zápästia kĺby,
  • genitálie,
  • predný záhyb axilárnych nádržiek,
  • členky,
  • penis,
  • vnútorné stehná,
  • bočné plochy brucha a hrudníka,
  • v blízkosti pupočnej oblasti,
  • zadok,
  • spodnej časti chrbta,
  • popliteal dutiny.

  O niekoľko týždňov neskôr sa zmení povaha vyrážky: stane sa papulovesiculózou. To je výsledok života roztočov, prejav alergickej reakcie na ich exkrementy. Môžu to byť hnisavé erupcie a krvavé krusty. Zvyčajne sú vyrážky usporiadané symetricky.

  Typická svrab sa prejavuje skupinovou povahou svrbenia. Ak všetci členovia rodiny majú svrbenie, ktoré sa zhoršuje smerom k večeru, nemožno sa vyhnúť návšteve špecialistu na kožné ochorenia.

  Špecifické znaky svrabu u detí

  Príznaky svrabu u detí sú trochu iné:

  • u detí do 6 mesiacov sa choroba podobá na žihľavku a je preťaženie pľuzgierov, ako pri spaľovaní žihľavy;
  • postihuje celé telo, dokonca aj tvár a pokožku hlavy, niekedy - nechty;
  • Častejšie ako dospelí sa objavujú hnisavé komplikácie.

  Symptómy pseudotum

  To je svrbivá dermatóza spôsobená svrabom zvierat. Človek sa nakazí roztočmi v styku so psami, konemi, ošípanými, králiky, ovcemi, kozami, líškami. Už niekoľko hodín po kontakte s infikovaným zvieraťom sa človek vyvinie svrbenie. Tieto kliešte nepreniknú do kože a netvoria pohyby. V oblastiach kontaktu so zvieratami sa vyskytujú asymetrické vyrážky (papuly, vezikuly, pľuzgiere). Človek nie je prenášaný z človeka na človeka.

  Ako vyzerá svrab: fotografujte počiatočnú fázu

  Čo sa deje pod kožou v počiatočnom štádiu svrabu? Parazity sa zavádzajú do dužiny:

  • po infekcii sa boribik roztočí v hornej vrstve kože;
  • z vajíčok položených ženou sa objavujú larvy. Rýchlo sa stávajú dospelými parazitmi;
  • noví jednotlivci sa dotýkajú epidermis;
  • vo večerných hodinách roztoče pokrok v koži, svrbenie sa zhoršuje;
  • v úvodnej fáze svrab je individuálne, choroba je úspešne liečená.

  Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u ľudí.

  diagnostika

  Podozrenie na choroid môže byť založené na typických klinických príznakoch a charakteristickej lokalizácii procesu, ktorý je opísaný vyššie.

  Na potvrdenie diagnózy sa používajú nasledujúce metódy:

  • farbenie kože jódovou tinktúrou: súčasne sú označenia označené hnedou farbou;
  • štepenie kože použitím 40% kyseliny mliečnej;
  • detekcia kliešťa pomocou video dermatoskopu;
  • extrakcia kliešťa z epidermy a jej mikroskopie.

  Toto sú typy diagnostikovania infekcie svrbivou svrbením a známa symptomatológia.

  účinky

  Komplikácie vyvolávajú typické i atypické svraby. Ak sa definícia typickej formy a základnej lekárskej starostlivosti nevykonáva v správnom čase, nemožno sa vyhnúť komplikáciám. Z rany sa vyskytne nepríjemná vôňa a miesto lézie bude mokré, bude tu bolesť. Zhoršený stav česané vyvýšeniny. Komplikovaná svrab (vo forme perzistentnej alebo ekzémovej) spôsobuje dermatitídu, ekzém, pyodermiu.

  Samo o sebe, svrab nie je veľmi nebezpečný. Dôsledky sú prečesané a z infikovaných rán. Môže dôjsť k sepse. Príčinou komplikácií je psychosomatika. Napokon, 85% pôrodných lézií sa narodilo na psychologickej úrovni.

  Ako chrániť svrab doma?

  Čo je ľahké a rýchle vyliečenie pre svrab? Doma večer aplikujte špeciálne masti a krémy. V tomto čase je kliešť prebudený. Lieky na svrab sa vydávajú v rôznych formách. Mnohé z nich majú kontraindikácie a obmedzenia pre určité kategórie pacientov, napríklad deti alebo tehotné ženy. Pozorne si prečítajte pokyny.

  Pre rýchlu a účinnú liečbu svrabu musíte dodržiavať určité pravidlá:

  • liečiť chorého a každého, kto sa s ním spojil;
  • kontaktu s cieľom uskutočniť jedinú liečbu s liekom;
  • Spodná bielizeň a oblečenie sú po ošetrení vymenené.
  • dospelí musia liečiť všetky časti tela okrem tváre a hlavy;
  • deti sú liečené úplne;
  • ak sa masť používa na ošetrenie, potom by mala byť aplikovaná len s holými rukami;
  • spracovanie sa uskutočňuje večer;
  • Na umývanie mydlom je potrebné pred spracovaním a 4 dni po ňom;
  • lieky by mali byť 12 hodín.

  Preto sa v súčasnosti na liečbu svrabu používajú nasledujúce liečivá, masti a aerosóly:

  1. Benzylbenzoát. Účinný a účinný prostriedok proti svrabom. Dĺžku liečby určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia. Minimálny priebeh trvá 2-3 dni, na odporúčanie dermatológa opakujte liečbu. Deti potrebujú 10% drogy, dospelí - 20% masť. Pred aplikáciou produktu dobre umyte a nasajte čisté oblečenie. Niektorí pacienti sa sťažujú na pálenie, svrbenie v ošetrovaných oblastiach.
  2. Lindan. Vyrába sa vo forme masti, krému, mlieka. Toto liečivo sa aplikuje na suchú pokožku 6 až 24 hodín a potom sa odmyje. Použite raz alebo dvakrát.
  3. Crotamitonu. Používa sa na liečbu tehotných žien a novorodencov. Priebeh liečby je 5 dní.
  4. Spregal. Docela drahá francúzska droga vo forme aerosólu. Plechovka je dostatočná na tri ošetrenia. Liek je vhodný na použitie, prakticky bez zápachu, môže byť použitý u detí a tehotných žien. Odporúča sa zdvojnásobiť liečbu v intervale 3 dní. Liečivo sa aplikuje na pokožku večer, po sprchovaní a ponechá na tele 12 hodín. Povinnou podmienkou je zmena posteľnej bielizne a posteľnej bielizne.
  5. Permetrín (Medifoks fľaštička gél 100-140 háčik. Nix krém 320-400 háčik. Pedikuleznoe znamená Higiya 180 rubľov). Vtiera do pokožky celého tela, a opláchne 8-14 hodín. Použiť raz.
  6. Esdepalletrin (A-Par spray 600 rublov., Spragal aerosol 800-900 rub). Syntetický prípravok, vyrobený vo forme aerosólu, sa používa raz a považuje sa za veľmi vhodný a málo toxický. Kontraindikované pri bronchiálnej astme s dojčením.
  7. Sírna masť. Jednoduchý a cenovo dostupný liek, mal by sa vtlačiť do kože na týždeň. Teraz sírová masť sa používa len zriedka, pretože má viacero nevýhod: štipľavý zápach a hustú, olejovitú konzistenciu, čo je dôvod, prečo zle absorbovaná a škvrna bielizeň.

  Medzi populárne metódy, tieto recepty majú popularitu:

  1. Lastovičník. Rozdrviť čerstvé listy, kaša, premiešať s vazelínou (1: 4), pridať 1 diel karbolovej kyseliny. Namažte zasiahnuté oblasti každý deň. Pozor! Kompozícia je toxická.
  2. Masť s vavrínovými listami. Brúsiť suché vavrínové listy v mlynčeku na kávu. Pridajte mäkké maslo (2-3 lyžice). Aplikujte zmes na postihnuté miesto.
  3. Birch decht. Svrab je rozmazaný čistým brezovým dechtom každý deň alebo masť je pripravený na jeho základe. Aby ste to dosiahli, premiešajte rovnaké časti dechtu, síranového prášku, drveného mydla na prádlo a skla. Kompozícia sa dôkladne miesi do homogénneho stavu a umiestni sa do chladničky po dobu 24 hodín, po ktorej sa použije na ošetrenie postihnutej kože.
  4. Serno-tar so masťou. Zmiešajte 1 lyžičku. brezový decht, 1 polievková lyžica. l. roztavená bravčová masť, 1 polievková lyžica. l. mydlo na bielizeň, 2 lyžičky. síra. Vŕtajte do lézií počas 7 dní. Procedúra sa uskutočňuje každý večer.

  Napriek tomu, pamätajte, že s pomocou receptov tradičnej medicíny sa môžete zbaviť nepríjemných symptómov, zlepšiť stav pacienta. Len silné lieky môžu zničiť parazity.

  Schéma úpravy Benzylbenzoát (20% emulzia)

  Okrem ošetrenia sírnou masťou zahŕňa predbežné umývanie pokožkou v pare, po ktorom:

  • Prvý deň sa emulzia v množstve 200 ml trení v rovnakej postupnosti a rovnakými pravidlami;
  • V nasledujúcich dvoch dňoch sa nepoužíva umývanie, nanášanie emulzie a výmena oblečenia;
  • Večer na 4. deň je tiež potrebné umyť, rozotrieť emulziu a vymeniť bielizeň;
  • 5. deň - zvyšky benzylbenzoátu sa odmyjú mydlom, ale bez trenia pokožky a bielizeň sa znova zmení.

  Nevýhody benzylbenzoátu sú pálenie kože a nepríjemné pocity počas prvej aplikácie drogy, ako aj jej vysoké náklady.

  prevencia

  Profylaxia svrab ako hromadné nákazy a spojený s nehygienických životných podmienok, bývania, zdravotnej gramotnosti, nedostatočnej hygiene alebo nemožnosti ich vykonávanie, a to najmä, je energický boj o zdravý spôsob života, ekonomickej prosperity, zvyšovanie kultúrnej úrovne širokých vrstiev obyvateľstva. Tu by mali najvýraznejšie dosiahnuť všeobecné opatrenia sovietskej medicíny.

  Každý prípad svrabu vyžaduje okamžitú a intenzívnu starostlivosť, dezinfekcia všetkého bielizne a oblečenia pacienta (underclothes a lôžko), nemali by sme zabúdať, že je potrebné preskúmať všetky okolité pacienta v jeho domácom živote a súčasné liečenie všetkých pacientov s TBC.

  Osobitné preventívne opatrenia vyplývajú z vyššie uvedených metód infekcie svrabom.

  výhľad

  V prípade zachovaného imunitného stavu choroba nepredstavuje bezprostrednú hrozbu pre život. Včasná adekvátna liečba umožňuje úplné odstránenie príznakov a následkov ochorenia. Práca je plne obnovená.

  V zriedkavých prípadoch sa prejavil predovšetkým v najchudobnejších krajinách, komplikované svrab môže viesť k post-streptokokovej glomerulonefritídy a prípadne reumatické zlyhanie srdca.

  Deti Svrab môže byť komplikovaná ťažkú ​​sepsou pyodermia a až do smrti pacienta. Prognóza pre nórskej svrab pochybný liečba neúčinná, existujú prípady úmrtia dochádza v dôsledku toxicity pacienta, ničenia srdca.