Hlavná

Kliniky

Ako liečiť dermatitídu na nohách dieťaťa alebo dospelého?

Dermatitída je kožná lézia zápalovej povahy, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov. Dermatitída na nohách je najčastejšou formou tejto choroby, môže sa vyvinúť v dôsledku kontaktu s dráždivým účinkom alebo pôsobiť ako príznak infekcie alebo ochorenia vnútorných orgánov. Účinnosť liečby tejto patológie bude do značnej miery závisieť od typu dermatitídy a príčiny, ktorá vyvolala túto chorobu. V tomto článku budeme hovoriť o faktoroch vedúcich k výskytu dermatitídy, jej odrôd, prejavov a metód liečby.

Príčiny tejto choroby

Vyvolanie výskytu zápalových reakcií na koži nohy môže byť z rôznych dôvodov. Sú rozdelené na vonkajšie (exogénne) a vnútorné (endogénne).

Exogénne faktory:

 • Fyzický. Choroba sa vyvíja v dôsledku vystavenia ultrafialovému alebo röntgenovému žiareniu, teplu alebo chladu.
 • Mechanical. Zápalová kožné reakcie vyvolala konštantné trenie a tlaku pri nosení nepríjemný topánky v úzkom kontakte s pokožkou alebo syntetických materiálov, ktoré majú nízku hygroskopickosť.
 • Chemical. Choroba sa vyskytuje v dôsledku častého kontaktu pokožky s kozmetickým a saponátom (mydlo, gély). Príčinou môže byť práca v škodlivých odvetviach, ktoré zahŕňajú interakciu s chemikáliami (kyseliny, zásady, toxické zlúčeniny).
 • Biologický. Symptómy dermatitídy vyvolávajú vírusové, bakteriálne alebo hubové kožné lézie, kontakt s jedovatými rastlinami alebo hmyzom.

Endogénne faktory:

 • Choroby endokrinného systému. Najčastejším provokujúcim faktorom je metabolická porucha a diabetes mellitus, čo vedie k zmene trofického tkaniva a vaskulárnej patológie. V dôsledku toho sa vyvíjajú zápalové kožné lézie na nohách.
 • Oslabená imunita spôsobená chronickými infekciami alebo chorobami vnútorných orgánov. Zníženie imunitného stavu vedie k tomu, že telo nie je schopné odolávať násobeniu patogénnej mikroflóry na pokožke. Aktívna aktivita mikroorganizmov vedie k vzniku svrbivých vyrážok a prejavov dermatitídy.
 • Alergické reakcie. Dermatitída márne uvedenej skupiny Allergodermatoses, pretože vo väčšine prípadov charakteristické príznaky vyvinúť v dôsledku kontaktu s určitými podnetmi (potravín, chemikálií pre domácnosť, lieky, kozmetika, atď).
 • Dedičné predispozície. Ak blízky príbuzní trpia prejavmi dermatitídy, pravdepodobnosť vývoja patologického procesu sa výrazne zvýši.
 • Poruchy nervového systému, chronický stres, neustály emočný stres nepriaznivo ovplyvňujú stav celého organizmu, vrátane vyvolania vývoja zápalových reakcií na pokožke.

Bez ohľadu na faktor vedúci k nástupu dermatitídy choroba potrebuje včasnú diagnózu a liečbu. Keď sa objavia prvé dysfunkčné príznaky, mali by ste sa poradiť s dermatológiou.

Druhy dermatitídy: charakteristické príznaky

Príznaky ochorenia do značnej miery závisí od typu dermatitídy, môžu si pripraviť trochu začervenanie a podráždenie pokožky alebo sa objaví vážne poškodenie, a to až do plaču ekzém. Špecialisti identifikujú nasledujúce typy dermatitídy dolných končatín:

 1. Venózna dermatitída na nohách. Tento druh dermatitídy sa vyvíja na pozadí stojatých javov v cievach a ochorenia kŕčových žíl. Hlavnou príčinou patológie je porušenie krvného obehu v cievach dolných končatín, čo vyvoláva zápalové javy na koži. Symptómy venóznej dermatitídy sú opuch, odlupovanie a začervenanie kože, sprevádzané bolesťou, pálenie a svrbenie na končatinách. Často sa prejavujú prejavy dermatitídy v oblasti deformovaných žíl, v týchto oblastiach sa koža stáva suchá, červená, šupinatá a dokonca pokrytá mikrotrhlinami. So zhoršením stavu a ďalším rozvojom kŕčových žíl sa na pokožke nohy tvoria dlhodobo liečivé trofické vredy. Venózna (kongestívna) dermatitída často postihuje ženy, je charakterizovaná chronickým priebehom a je často zdedená.
 2. Kontaktná dermatitída na nohe často klasifikovaný ako najjednoduchšia odroda choroby. Zápal pokožky nastáva ihneď po kontakte so stimulom. Akékoľvek fyzikálne, chemické alebo mechanické faktory (trenie, tlak, účinky na životné prostredie, kyslé a alkalické dráždivé látky, kontakt s rastlinami alebo hmyzom) môžu vyvolať zápalovú reakciu. Príznaky jednoduchej kontaktnej dermatitídy často vyzerajú ako sčervenanie a podráždenie pokožky. Ale v niektorých situáciách je stav komplikovaný opuchom a výskytom svrbiacej, bublinovej vyrážky, ktorá je schopná rozšíriť a zmocniť sa rozsiahlych oblastí. Ak sa pri prvých dysfunkčných symptómoch zistí hlavná dráždivá látka a vylučuje ju, príznaky dermatitídy zmiznú veľmi rýchlo, doslova za pár dní.
 3. Alergická dermatitída na nohách (Toksikodermiya). Zápalové reakcie na kožu nohy sa objavujú ako dôsledok prehltnutia akéhokoľvek alergénu do tela. Môžu to byť potravinové výrobky alebo lieky, látky obsiahnuté v chemikáliách pre domácnosť (čistiace prostriedky, čistiace prostriedky) alebo výrobné riziká. V tomto prípade alergén vstupuje do tela tráviacim alebo respiračným traktom, v prípade liekov môže stimul spôsobovať subkutánne alebo intramuskulárne injekcie. Pri alergickej dermatitíde sa príznaky ochorenia prejavia nie okamžite, ale po určitej dobe po kontakte s alergénom. Hlavnými príznakmi toxikodermu sú hyperémia kože, svrbenie a mnohopočetné vyrážky. V tomto prípade je súčasný výskyt rôznych typov vyrážok: pustulóznych, vezikulárnych, papulárnych alebo bulóznych prvkov. V závislosti od stupňa intoxikácie a závažnosti lézií sa často zaznamenáva všeobecné zhoršenie stavu pacienta.
 4. Atopická dermatitída na nohách (Neurodermatitída). Ide o prejavy dermatitídy neuro-alergickej povahy. Choroba prebieha v chronickej forme. Hlavným príznakom neurodermatitídy je intenzívny, neustály pruritus, ktorý sa zintenzívňuje v noci a dlhodobo prenasleduje pacienta. S opakujúcim sa charakterom patológie vyrážky zmizne, objaví sa znova, ale svrbenie nikde nezmizne. Stáva sa to príčinou poškriabania a poškodenia kože, takže na pokožke sa často objaví mokrý ekzém. To ohrozuje vážne komplikácie, pretože prostredníctvom poškriabanej pokožky do tela infekcia ľahko preniká. Bublinové vyrážky po otvorení tiež ponechajú oblasti vlhkosti, ktoré sa nakoniec pokryjú suchou kôrkou, ktorá vyzerá ako váhy. Koža sa stáva príliš suchá, hrubá, pokryté prasklinami a šupinami. Počas exacerbácie sa stav pacienta výrazne zhorší. Zaznamenali sa slabosť, apatia, zníženie krvného tlaku a hladina glukózy v krvi. Alebo naopak, neustále svrbenie prináša pacientom nervové poruchy. Stávajú sa podráždenými, agresívnymi, trpia nespavosťou a nervovými poruchami.

Všetky druhy dermatitídy môžu ovplyvniť nielen boky, nohy, ale aj kožu na chodidlách. Dermatitída na prstoch sa deklaruje podobnými príznakmi: pálenie, svrbenie, spláchnutie, bublinové vyrážky, suchosť a olupovanie kože. V medzipodnikovej zóne je koža najpriateľnejšia a jemnejšia, takže prejavy ochorenia spôsobujú zvýšené nepríjemné pocity.

Po otvorení vezikúl sa vytvárajú vzpriamené erupcie, ktoré v zanedbaných prípadoch degenerujú do ekzému. Choroba sa stáva chronickou a je ťažké ju zvládnuť. Liečba bude zdĺhavá a bude vyžadovať pretrvávanie a presné vykonávanie lekárskych odporúčaní.

Na liečbu dermatitídy je účinná, musíte najprv určiť hlavnú príčinu, ktorá vyvoláva zápalový proces. Preto sa odporúča podrobiť sa plnohodnotnému vyšetreniu s účasťou odborníkov, ako je endokrinológ, neurológ, gastroenterológ. Po určení diagnózy zvolí dermatológ optimálny liečebný režim a poradí sa ako liečiť dermatitídu na nohách.

Liečba dermatitídy na nohách

Patológia je liečená dermatológiou. Schéma terapie sa vyberá po identifikácii hlavného provokujúceho faktora a objasnení rozmanitosti dermatitídy.

Hlavným bodom pri liečbe akéhokoľvek druhu dermatitídy je odstránenie kontaktu s dráždivým alebo alergénom. Pri jednoduchej kontaktnej dermatitíde stačí vylúčiť nosenie topánok alebo odevov, použitie kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov. Pri alergických odrodách choroby je potrebné identifikovať a odstrániť alergén.

Odporúča sa používať hypoalergénnu kozmetiku a chemikálie pre domácnosť, pokračujte v strave založenom na výrobkoch s nízkou úrovňou alergickej aktivity. Ak sú príčinou podráždenia kože špecifické potraviny (čokoláda, citrusy, ryby, orechy, vajcia atď.), Musia byť úplne vylúčení z stravy.

Základom terapie dermatitídy dolných končatín sú nasledujúce liečebné opatrenia:

 1. Prijatie antihistaminík. Tieto finančné prostriedky sa používajú ako na externé spracovanie, tak na ústnu správu. Na odstránenie neustáleho pruritu predpíšte antihistaminiká v tabletách (Tavegil, Suprastin, Diazolin, Zodak, Telfast). Na liečbu zapálenej kože sa používa krém s antihistamínovou zložkou (Fenistil gél, Lorinden).
 2. Pri závažnom ochorení je priebeh liečby doplnený topickými kortikosteroidmi. hormón masť z dermatitídy na nohách je predpísaná krátkymi kúrami a rýchlo eliminuje hlavné prejavy ochorenia (svrbenie, odlupovanie, podráždenie). Lekár môže predpísať krém Advantan, Elidel, Lokoid, masť na hydrokortizón. Sú to silné látky, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie reakcie, preto sa používajú s opatrnosťou. Na lézie sa lieky aplikujú v tenkej vrstve, snažiac sa nedotýkať sa zdravého pokoženia. Priebeh liečby takýmito liekmi by nemal presiahnuť 5-7 dní. V obzvlášť závažných prípadoch môžu predpisovať perorálne kortikosteroidy. Obvykle sa prednisolón používa na tento účel.
 3. Desenzibilizujúca liečba. Na zmiernenie stavu pacienta v akútnej fáze ochorenia lekár môže predpísať injekcie glukonátu vápenatého, čo pomôže očistiť telo toxínov. Okrem toho sa môžu užívať enterosorbenty (polysorbent, aktívne uhlie).
 4. Na zlepšenie imunity sa odporúča užívať imunomodulátory a komplexy vitamínov a minerálov, ktoré by mali obsahovať vitamíny A, E, C, D, skupina B. To pomôže posilniť telo a pomôcť mu odolávať chorobe.

Ak je koža na nohách príliš suchá, potom po odstránení akútneho zápalového procesu sa odporúča použiť bóriovú alebo salicylovú vazelínu. Lieky treba aplikovať tenkú vrstvu dvakrát denne. Ak sa na koži objavia veľké vodnaté bublinky, sú po preniknutí tekutiny prepichnuté, povrch rany sa ošetruje kvapalinou Burov každé 2-3 hodiny.

Ak sa tvoria erózie zmáčania, používajú sa pleťové vody a liečebné masti. Pri pripojení bakteriálnej alebo hubovej infekcie sú predpísané antibakteriálne alebo antimykotické činidlá. Po úprave zápalového procesu sa pacientom odporúča podstúpiť fyzioterapeutické postupy založené na prijatí kúpeľov na báze sulfánu, bahna alebo radónu.

Liečba ľudovými prostriedkami

V domácnosti sa okrem hlavnej liečby môžu použiť aj ľudové prostriedky. Odporúča sa to po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Na liečbu kožných oblastí postihnutých dermatitídou používajte pleťové vody na báze infúzií a bylinných odvarov.

 • Infúzia postupnosti a chmeľu. Aby ste to urobili, zoberte rovnaké množstvo chmeľu a obrátok (50 g každý), naplňte kolekciu s 500 ml vriacej vody a trvajte na uzavretom termose na 5-6 hodín. Hotová infúzia sa používa na pleťové vody a obklady. Takéto ošetrenie pomôže zmäknúť suchú pokožku a znížiť podráždenie.
 • Vývar dubovej kôry. Na prípravu bujónu sa rozdrvilo 50 g sušenej dubovej kôry, nalialo sa 300 ml vriacej vody a varilo sa na nízkej teplote 10-15 minút. Hotový vývar je ochladený, filtrovaný a spracovaný postihnutou kožou. Postupy pomôžu vyschnúť vlhkú eróziu a mať antiseptický účinok.
 • Infúzia lopúcha. Suchý koreň lopúcha dôkladne rozdrvený, 1 lyžička. rastlinné suroviny nalejte 200 ml vriacej vody a trvať niekoľko hodín. Hotová infúzia je filtrovaná a používa sa na obklady alebo užíva sa trikrát denne na 100 ml smerom dovnútra. Ropa lopúcha má protizápalové vlastnosti a podporuje rýchle tlmenie príznakov dermatitídy.
 • Bylinná kúpeľ. Po prvé, odvar z liečivých rastlín, ktoré zhromažďujú 100 g (kvety harmančeka, lastovičník tráva, šalvie a Hypericum) je naplnený 5 litrami vriacej vody a podávaný po dobu 1 hodiny. Táto infúzia sa pridá do kúpeľa pre nohy. Tento postup pomôže zmierniť zápal, odstráni suchosť a podráždenie pokožky.

Na zmäkčenie pokožky môžete použiť rakytník alebo olivový olej. Oleje sa odporúčajú mierne vyhrievať a potom sa aplikujú na postihnuté miesto. Postupy s použitím prírodných olejov odstránia suchosť a odlupovanie kože. Dobrým efektom je otieranie postihnutej pokožky čerstvou šťavou z Kaliny a teplé kúpele s odvarom chmeľových šištičiek alebo striedajúcich sa tyčiniek.

prevencia

Preventívne opatrenia na prevenciu dermatitídy na nohách sú založené na eliminácii možných dráždivých látok a zabránení kontaktu s alergénmi. Zbavte sa nekvalitnej kozmetiky, používajte hypoalergénne čistiace prostriedky, dodržiavajte určitú výživu odporúčanú lekárom. Noste pohodlnú obuv vyrobenú z prírodných materiálov, vyhoďte ponožky alebo syntetické pančuchy. Pamätajte, že exacerbácia dermatitídy môže spôsobiť trvalý stres alebo klimatické zmeny. Včas liečiť choroby vnútorných orgánov a iné patologické stavy.

Dermatitída na nohách: príčiny, príznaky, liečba

Dermatitída na nohách je kožná patológia, ktorá sa môže vyvinúť pod vplyvom vnútorných a vonkajších faktorov. Táto choroba nie je nákazlivá, takže nie je potrebné izolovať pacientov. Pri identifikácii charakteristických symptómov by pacienti mali kontaktovať lekárske inštitúcie za radu. Ak včas absolvujú lekársku liečbu, budú čoskoro schopní eliminovať vonkajšie prejavy kožnej patológie a vyliečiť sa z tejto choroby.

Druhy alergickej dermatitídy na nohách u dospelých

Moderná medicína rozlišuje dve formy dermatitídy, ktoré sa vyvíjajú u ľudí na dolných končatinách:

 1. kontakt. Vyskytuje sa pod vplyvom podnetov zvonku.
 2. toksikodermiya. Vyvíja sa pod vplyvom infekcie, ktorá padla na kožu, alebo ako sprievodný symptóm v patológii vnútorných orgánov.

Dermatitída, ktorá postihuje kožu dolných končatín, je klasifikovaná nasledovne:

sucho

Táto forma patológie sa vyvíja najmä počas chladnej sezóny. Je vystavená ľuďom v pokročilom veku, ktorí sú primárne postihnutí nohami dolných končatín a objavujú sa nasledujúce príznaky (fotografia sa nachádza v lekárskych príručkách):

 1. Koža vysušuje zle, kvôli ktorým sa na ňom tvoria trhliny.
 2. Existuje silný svrbenie.
 3. V miestach, kde sa nachádzajú šupinovité škvrny, začína zápal.

alergický

Táto forma ochorenia sa vyvíja pod vplyvom vonkajších faktorov, napríklad:

 • kozmetické výrobky;
 • potravinárske výrobky;
 • peľ domácich a divých rastlín;
 • živočíšna vlna atď.

Patológia sa vyvíja až po osobnom kontakte s alergénom. Miesto lokalizácie lézií je koža nielen na tvári, ale aj na dolných končatinách. Táto forma dermatitídy sprevádza opuch, závažné svrbenie a červené škvrny.

kontakt

Táto forma patológie sa vyvíja po úzkej interakcii s alergénom. Napríklad, ak osoba je tu zvýšená citlivosť na syntetickej, potom dal na veci, šité z takého materiálu, okamžite sa prejaví charakteristické príznaky: začervenanie na koži a svrbením.

seborrheal

Seborrhea na nohách je sprevádzaná patologickými zmenami v zložení mazových žliaz. Vyvolávať ochorenie môže patogénna mikroflóra, ktorá je prítomná v tele každej osoby a živí sa mŕtvou organickou hmotou. Keď tieto mikroorganizmy prestávajú vykonávať svoje funkcie, potom osoba vykazuje príznaky seboroickej dermatitídy. Táto patológia je sprevádzaná charakteristickou symptomatológiou:

 • existuje absces vyrážka;
 • zobrazujú sa mierky.

plač

Táto forma dermatitídy sa vyvíja pod vplyvom vnútorných faktorov. Ako dôvody je možné zvážiť:

 • narušená funkcia obličiek a pečene;
 • pravidelné stresové situácie;
 • porušenie imunity, atď.

U detí sa ochorenie prejavuje trochu inak než u dospelých (na fotografiách umiestnených v špecializovaných zdrojoch je možné vidieť, ako dermatitída na nohách vyzerá ako u detí). U dospelých pacientov sú lézie lokalizované v podpazuší, na tvári a na dolných končatinách. Spočiatku sa na epiteli objaví vyrážka, po ktorej začínajú zápalové procesy, ktoré tvoria vredy.

varikózny

Táto forma dermatitídy sa rozvíja u tých ľudí, ktorí majú stagnujúce javy v žilách, kvôli čomu koža prestáva dostávať správnu výživu. Choroba sa vyvíja takto:

 • na dolných končatinách sa objaví ťažkosť;
 • nohy začínajú silne napučiavať;
 • kožou získam modrastý odtieň;
 • bolestivé pocity;
 • je svrbenie;
 • na epiteli sa objavujú hnedé pigmentové škvrny;
 • koža sa začína oddeľovať;
 • objavia sa pľuzgiere.

dôvody

Vývoj dermatitídy je ovplyvnený rôznymi faktormi, vnútornými aj vonkajšími:

interný

V tejto kategórii môžete zahrnúť nasledujúce:

 • drogová a potravinová reakcia;
 • neustále nedostatky;
 • poruchy v endokrinnom systéme, ktoré vedú k rozvoju rôznych patológií, najmä diabetes mellitus;
 • systematické stresujúce situácie;
 • porušovanie imunity;
 • slabá dedičnosť;
 • ťažká únava atď.

externý

V tejto kategórii môžete zahrnúť nasledujúce faktory:

 1. biologický. Ochorenie sa môže vyskytnúť pod vplyvom patogénnej mikroflóry, najmä rôznych húb a baktérií.
 2. fyzický. Kožná patológia sa vyskytuje v dôsledku styku epidermy s nízkymi alebo vysokými teplotami.
 3. chemický. Ochorenie sa môže objaviť po kontakte s chemikáliami, zásadami, kyselinami, kozmetikou, gumou.
 4. mechanický. Vyvoláva výskyt kožnej patológie syntetických látok, napríklad pančuchy alebo akéhokoľvek iného odevu šitého z takého materiálu.

Etapy vývoja

Táto patológia má niekoľko fáz vývoja:

Na pokožke kože sa objavujú ložiská zápalu, vo forme bublín, naplnené čírou tekutinou. Pacient začína silné svrbenie, kvôli čomu začína hýbať vezikuly a spôsobuje viac škody pre seba

Pri absencii farmakoterapie sa na miestach pľuzgierov objavujú kôry. Na postihnutých miestach kožných vločiek sa začína odlupovať

Ovplyvnené oblasti pokožky začínajú zväčšovať, vytvárajú hnedastý alebo ružový pigment

Ako liečiť dermatitídu na nohách?

Keď si človek všimne charakteristické znaky dermatitídy v dolných končatinách, mal by okamžite urobiť stretnutie s dermatológiou. Špecialista najskôr vykoná osobnú prehliadku pacienta a potom určí niekoľko diagnostických opatrení:

 1. Krv sa podáva na analýzu.
 2. Urobili sa vzorky, ktoré umožňujú detekciu alergénu.
 3. Z poškodených oblastí kože sa vykonáva škrabanie, po ktorom sa biologický materiál prenesie do histológie.
 4. Ak dermatológ navrhol, že choroba je príznačný patológiou rozvojových vo vnútorných orgánoch, pacient je odoslaný na konzultáciu s inými úzkych odborníkmi, napríklad na gastroenterologist, neurológom, endokrinológ a t. D.
 5. Rozlišuje sa dermatitída od iných patologických ochorení kože s rovnakou symptomatológiou.

Po potvrdení primárnej diagnózy výsledkami klinických štúdií, dermatológ pre pacienta vyvinie individuálny režim na liečbu dermatitídy na nohách:

 1. Po prvé, kontakt pacienta s alergénom je vylúčený.
 2. Pacientom sa odporúča prejsť na špeciálnu stravu, ktorá eliminuje všetky škodlivé potraviny a potraviny, ktoré môžu v tele spôsobiť alergické reakcie.
 3. Odborníci predpisujú lieky zo skupiny antihistaminík. Na liečbu sa môžu použiť lieky minulých generácií, ako sú tablety Suprastin alebo Tavegil. Predpísané sú aj moderné lieky, ako sú tablety Telfast, Erius, Zodak, Zirtek. Dávkovanie pre každého pacienta sa stanoví individuálne.
 4. Ak je patologický stav sprevádzaný kožnými vyrážkami a vážnym svrbením, dermatológovia predpisujú vonkajšie lieky obsahujúce hormóny. Táto forma dermatitídy je liečená nasledujúcimi masťami: Elidel, Lokoid, Advantan. Ak chcete aplikovať liek, je to potrebné len v centrách lézie, bez ovplyvnenia zdravých miest epitelu. Priebeh liečby kortikosteroidmi je maximálne 5 dní.
 5. V prípade, že alergický proces pacienta prebieha v akútnej forme, dostáva predpísané injekcie špeciálnych prípravkov. Napríklad glukóman vápenatý sa má podávať intramuskulárne (jednorazová dávka 10 ml).
 6. Ak má pacient na dolných končatinách veľmi suchú pokožku, odporúča sa používať vazelínu alebo salicylovú masť na vonkajšiu liečbu. Použitie týchto prostriedkov môže byť po zastavení všetkých zápalových procesov.
 7. Pri silnom napučaní sa odporúča, aby sa kúpele na nohy s kyselinou boritou. Alebo použite tento nástroj na pleťové vody (3%).
 8. Na zvýšenie imunity pacienta predpisujú dermatológovia vitamín-minerálne komplexy a tiež predpisujú autohemoterapiu. Prijímame imunomodulátory.
 9. Pri vykonávaní lekárskej terapie u ľudí, u ktorých bola diagnostikovaná dermatitída na dolných končatinách, odborníci dávajú smerom k rôznym fyzioterapeutickým postupom. Dobrý terapeutický účinok sa dosiahne po kúpeli: radónu, bahna alebo sírovodíka.
 10. Ak sa u pacienta objaví ochorenie na pozadí stresu alebo konštantného psycho-emocionálneho stresu, je mu predpísané sedatívne lieky. On je tiež odkázaný na psychológ alebo psychoterapeut pre radu.
 11. V prípade, že sekundárna infekcia vstúpila do patológie kože, je pacientovi predpísané antibiotiká.

Ľudové recepty

Pri vykonávaní komplexnej terapie pri dermatitíde odborníci odporúčajú, aby pacienti používali ľudové recepty ako dodatočnú metódu.

Dobrý výsledok sa dosiahne použitím nasledujúcich metód "starého otca":

 1. Dubová kôra sa varí: kôrky sa nalejú do panvice (50 g) a nalejú sa do vriacej vody (300 ml). Obsah nádoby sa musí uviesť do varu, potom odstrániť z dosky a trvať 3 hodiny.
 2. V miske sa naplnia tráva sekvencie (50 g) a chmeľ (50 g). Suché zložky sa zmiešajú a nalejú do vriacej vody (500 ml). Zmes sa naleje do termosféry, v ktorej sa musí infúzia počas 7 hodín. Potom sa obsah sklenenej banky odfiltruje a dá sa použiť na kompresie, ktoré sa odporúčajú pre cez noc.
 3. Oddenka lopúcha (je potrebné vykopať ju buď na jeseň, alebo v lete) by sa mala dobre umyť, po ktorej by sa mala rozdrviť. Fragmenty rastliny (1 centimetra) sa musia pripraviť s vriacou vodou (500 ml). Naplňte zmes cez noc. Potom sa prefiltruje a zozbieraná kvapalina sa použije na kompresie. Musia sa aplikovať na postihnuté oblasti pokožky. Túto infúziu možno podávať aj perorálne. Odporúčaná denná dávka je 300 g, ktorá sa má rozdeliť na tri dávky.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo opakovaniu kožnej patológie, pacienti by mali pravidelne vykonávať profylaxiu:

 1. Je nevyhnutné vylúčiť zo života pacienta všetky provokujúce faktory, ktoré môžu viesť k zhoršeniu choroby.
 2. Je potrebné minimalizovať stres a monitorovať váš psycho-emocionálny stav.
 3. Neodporúča sa prudko meniť klimatické podmienky.
 4. Pri používaní kozmetiky sa odporúča uprednostniť tých výrobcov, ktorí vo výrobe používajú hlavne rastlinné zložky.
 5. Pre prevenciu by ste sa mali aplikovať na rastlinné krémy a obklady na pokožku.
 6. Odevy by mali byť kúpené len tie, ktoré sú vyrobené z prírodných tkanín.
 7. Pri umývaní vecí musíte použiť buď mydlo na prádlo alebo špeciálne prášky.
 8. Táto kategória pacientov sa odporúča dodržiavať výživovú výživu, ktorá vylučuje všetky produkty, ktoré môžu dráždiť gastrointestinálnu sliznicu a vyvolávať alergické reakcie.

Liečba a príznaky dermatitídy na nohách

Dermatitída na nohách je bežný zápalový proces kože. Koža je peeling, zapálená, bolesť, svrbenie a praskliny. Príčiny zoskupenia dermatitídy do dvoch skupín:

 1. Toxikoderma - charakterizuje prítomnosť vnútorných ochorení alebo infekcií na koži.
 2. Kontakt - sú charakterizované vplyvom určitého podnetu.

Nie je možné dostať dermatitídu. Pri správnom liečebnom prístupe pacient očakáva priaznivú prognózu na zotavenie.

Príčiny vzhľadu

Faktory, ktoré môžu vyvolať vývoj dermatitídy na nohách, obrovské množstvo. Podľa princípu pôsobenia na pokožku a telo sú príčiny rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 1. exogénny (vonkajší účinok);
 2. endogénne (náraz v tele).

Pozrime sa, aké ukazovatele sa týkajú každej skupiny:

 • Mechanický náraz - trenie proti odevu, trenie, tlak.
 • Chemicko - kozmetické prostriedky, prostriedky čistenia, prostriedky s obsahom kyselín, solí.
 • Fyzikálna - slnečná expozícia, nízka alebo vysoká teplota, UV žiarenie.
 • Biologické huby, jedovaté rastliny.
 • poruchy vo funkčnom endokrinnom systéme;
 • užívanie liekov;
 • oslabenie imunitného systému, poruchy metabolizmu;
 • konštantné napätie;
 • dedičná predispozícia.

Vývoj dermatitídy u detí sa vyskytuje z rovnakých dôvodov ako u dospelých. Treba poznamenať, že vo väčšine prípadov dermatitída naznačuje nedostatočnú starostlivosť o nohy dieťaťa.

príznaky

Príznaky dermatitídy na nohách môžu mať silný alebo mierne výrazný charakter: od trochu viditeľného začervenania až po závažný ekzém, ktorý sa má ihneď liečiť. Zvyčajne vzniká nasledujúca dermatitída:

 • Alergická - vyskytuje sa v čase, keď koža dostane alergén. Koža začína byť pokryté červenou a ružovou vyrážkou. Ak telo dostalo vysoké percento intoxikácie, na koži sa objavujú pľuzgiere a trhliny sprevádzané ťažkým svrbením.
 • Neurodermatitída - na začiatku sa pokožka noh začína silne svrbieť, bez toho, aby sa objavili viditeľné príčiny. Potom sa na nohách objaví vyrážka, ktorá tvorí oddelené oblasti. Zápal sa zakryje šupinami, pokožka sa vysuší. Pacient sa cíti podráždený alebo naopak na všetko nepokojný.
 • Kŕčový ekzém, psoriáza, lišaj - symptomatológia, príčiny vzniku a priebehu ochorenia vo všetkých je podobná dermatitíde. Rozšírené žily sú jasne viditeľné. Avšak liečenie týchto ochorení je oveľa zložitejšie.

liečba

Prvá vec, ktorú by mal pacient urobiť, je konzultovať s dermatológa, ktorý vykoná príslušné diagnostické testy na predpísanie ďalšej liečby dermatitídy na nohách:

 • Na identifikáciu špecifického alergénu sú potrebné imunologické testy.
 • Všeobecná a biochemická analýza krvi.
 • Škrabanie postihnutej kože.

Po vykonaní určitých štúdií lekár predpísal priebeh liečby dermatitídy:

 1. Izolácia tela z alergénov. Ak je dermatitída na nohách spôsobená topánkami, ozdobami alebo oblečením, potom je všetko zakázané nosiť. Ak bola choroba spôsobená použitím detergentov, výrobkov osobnej hygieny, v tomto prípade sú nahradené hypoalergénnymi liekmi.
 2. Strave. Pacient by mal vylúčiť zo stravy citrusové plody, čokoládu, údené produkty, morské plody, orechy, med, koreniny, koreniny, paradajky, obilniny.
 3. Používanie antihistaminík. Priradené ako hlavný priebeh liečby. Použité lieky ako "Tavegil", "Erius", "Zodak", "Suprastin" a ďalšie. Dávkovanie - 1-2 tablety denne.
 4. Prijatie kortikosteroidov (hormonálnych mastí) miestnych účinkov. Priraďte závažné svrbenie a vezikuly na kožu. Nasledujúce lieky sa pre pacienta odporúčajú: masť "Advantan", "Elidel". Masť sa aplikuje v tenkej vrstve na postihnutú oblasť pokožky po dobu 3-5 dní.
 5. Na odstránenie sucha a závažného zápalu je predpísaná salicylová vazelína. Naneste tenkú vrstvu na postihnuté miesto pokožky 2 krát denne.
 6. Vitamínoterapia a autohemoterapia - obnovenie imunitného systému.

Užívanie antihistaminík je povinné.

Ľudové opravné prostriedky

Na liečbu dermatitídy odporúča ľudová medicína aplikáciu rôznych nápojov na báze bylín:

 • Lotion na odvar z kôry dub: Vezmite 50 gramov kôry z dubu, pridajte 300 ml vody, priveďte k varu. Potom odstráňte z tepla a nechajte variť 3 hodiny.
 • Lotion z lopúcha: vezmite koreň lopúcha, je dobre čistený, rozdrvený. Jedna čajová lyžička nakrájaného lopúcha sa naleje do 500 ml vriacej vody. Trvá na noc.

Skvelým prostriedkom na zlepšenie imunity je prídavok draslíka. Na jeho prípravu sa odoberú 2 lyžice bobule, sú hodené. Potom pridajte 200 ml vriacej vody, je infúzia 4 hodiny. Orálne sa podáva 100 ml.

prevencia

Hlavnou preventívnou metódou je odstránenie všetkých možných alergénov. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte dekoratívnu kozmetiku, dráždivé hygienické výrobky. V najlepšom prípade ich nahraďte hypoalergénnymi.

Na vyliečenie dermatitídy bez toho, aby došlo k vzniku relapsu, musia byť postihnuté oblasti pokožky denne hydratované. Po vykonaní vodných procedúr by ste mali sušiť nohy suché.

Dodržiavanie hypoalergénnej stravy a implementácia všetkých pokynov lekára (správne používanie masti, presný príjem liekov) nepochybne povedie k úplnému zotaveniu.

Dermatitída na nohách


obsah:

Dermatitída na nohách je jednou z odrôd kožných zápalových procesov. V závislosti na príčinách izolovaných 2 hlavné typy dermatitídy na nohách: toxicoderma (objavujúce sa ako symptóm vnútorných ochorení alebo po infekcii kože) a kontakt (vyplývajúce z expozície na stimul).

Dermatitída nie je nákazlivá choroba; prognóza na zotavenie pacienta so správnym prístupom k liečbe je priaznivá.

Foto dermatitídy na nohách

Príčiny dermatitídy na nohách

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu vyvolať výskyt príznakov dermatitídy. Všetky sú zoskupené podľa druhu vplyvu na organizmus na exogénne (vonkajšie faktory) a endogénne (príčina - vnútri tela).

Exogénne faktory zahŕňajú:

 • Mechanické podnety - napríklad trenie alebo tlak z odevu počas práce alebo športu.
 • chemický - kozmetika, mydlo, gumené topánky, ako aj všetky kyseliny, soli a zásady, jedy.
 • fyzický - vystavenie vysokým alebo nízkym teplotám, spálenín, röntgenové žiarenie.
 • biologickye - jedovaté alebo alergénne rastliny, huby, baktérie, vírusy.

Endogénne faktory:

 1. Poruchy endokrinného systému, napríklad diabetes mellitus.
 2. Prijímanie liekov.
 3. Poruchy metabolizmu, poruchy funkcie imunitného systému, znížená imunita.
 4. Potravinová alergia
 5. Stres, emocionálna nadmerná práca, choroby nervového systému.
 6. Dedičnosť.

Príznaky a príznaky dermatitídy na nohách

V závislosti od typu dermatitídy sa príznaky ochorenia môžu pohybovať od mierneho začervenania až po mokrý ekzém. Najčastejšie na koži nohy sú nasledujúce typy dermatitídy:

Alergická dermatitída. Zdá sa, že alergén vstúpi do tela. Koža sa stáva červenou, pokryté malou vyrážkou. Ak je stupeň intoxikácie vysoký, dráždivá látka môže vykazovať trhliny alebo pľuzgiere s obsahom kvapaliny. Exteriérové ​​znaky sú sprevádzané ťažkým svrbením kože nôh.

Neurodermatitída. Začiatok ochorenia je charakterizovaný silnou nehydratačnou svrbivosťou, zatiaľ čo v oblasti pokožky nemusia byť žiadne vonkajšie prejavy. Potom sa vyskytuje vyrážka, ktorá sa spája so skupinami zapálených oblastí, niekedy pokrytými váhy. Koža sa stáva veľmi suchá, šupinatá, pokrytá suchými trhlmi a tuleňmi. Počas akútnej fázy môže pacient cítiť slabosť, apatie alebo naopak podráždenosť a hnev. Krevní tlak a hladina glukózy v krvi často klesajú.

Kúra podobajúca sa mince a kŕčové žily, lupienka, lišajník a erysipela. Tieto ochorenia sú často podobné v symptomatológii, vyvolávajú faktory, prietok a vonkajšie prejavy s dermatitídou, ale sú ťažšie liečiteľné.

Liečba dermatitídy na nohách

Po porade s dermatológiou sa diagnostikuje choroba. Imunologické testy sa vykonávajú na identifikáciu alergénu, ktorý môže spôsobiť dermatitídu. Krv sa tiež používa na všeobecnú a biochemickú analýzu a škrabanie sa vykonáva zo zapáleného povrchu kože.

Schéma liečby alergickej a kontaktnej dermatitídy na nohách nasledujúce:

1. Vylúčenie ďalšieho alergén v tele. Ak je to ozdoba na nohy, topánky alebo oblečenie, potom je zakázané nosiť tieto veci. To isté platí aj pre osobné ochranné prostriedky - obleky, topánky používané v pracovnom procese. V prípade alergie na detergenty a kozmetika pre osobnú hygienu (prášok na pranie, mydlá, sprchové gély), musia byť odstránené z tovaru, a v prípade kontaktu s pokožkou umyť rýchlo s vodou. Najlepšie je používať špeciálne hypoalergénne čistiace prostriedky na umývanie a hygienu.

Pacientom s dermatitídou na nohách sa odporúča diéta, ktorá vylučuje všetky možné alergény. Po prvé, medzi ne patrí citrusové plody, čokoláda, káva, orechy, ryby a morské plody, mäso a uhorky, majonéza a všetky koreniny, bylinky a koreniny. Rovnako je zakázané jesť jahody, melóny, ananás, med, paradajky, baklažán, vajcia (môžete iba prepelice), huby.

Často vyvolávajú ďalší vývoj dermatitídy na nohách s výrobkami obsahujúcimi nikel: ovsené vločky, proso, sóju, šošovica, semená, pečeň.

2. Základom priebehu liečby dermatitídy je antihistaminiká. Schválený na liečbu ako prostriedku minulých generácií, čo spôsobuje ospalosť - tavegil, suprastin a prípravky z poslednej generácie - zirtek, zodak, erius, Telfast. Dávkovanie moderných antihistaminík - 1-2 tablety (5-10 mg) denne.

3. Pri závažnom svrbení, vyrážkach alebo prebublávacích prejavoch je potrebné doplniť liečbu hormonálnymi masťami - topickými kortikosteroidmi. Najčastejšie lekár určí Advantan, lokoid, elidel. Aplikujte tieto masti opatrne, aplikujte tenkú vrstvu a len na zapálenú oblasť bez zachytávania zdravého pokoženia. Trvanie liečby kortikosteroidmi - najviac 3-5 dní.

4. V akútnej fáze ochorenia sa môžu odporúčať desenzibilizujúce lieky vo forme injekcií, napríklad glukonát vápenatý intramuskulárnou injekciou 10 ml.

5. Pri veľmi suchom pokožke nohy, a to najmä po odstránení akútneho zápalového procesu, je potrebné lokálne použiť salicylovú alebo boritú vazelínu 2-3 krát denne s tenkou vrstvou. Pri edémoch chorých oblastí môžete vytvoriť kúpele alebo pleťové vody s 3% kyselinou boritou.

6. Autohemoterapia sa odporúča na zlepšenie imunity spolu s vitamínovými komplexmi, mikroelementmi, imunomodulátormi. V niektorých prípadoch je predpísaný priebeh fyzioterapeutických postupov, sirovodík, bahno alebo radónové kúpele.

V prípade, že pacient potvrdil diagnózu "atopickej dermatitídy," liečba je doplnená o prijatí sedatív, psychologické poradenstvo, sedatíva. Na odstránenie zápalu je možné predpísať antibiotiká, najmä ak je oblasť rozšírenia na kožu nohy dostatočne veľká.

Liečba dermatitídy na nohách s ľudovými prostriedkami

Tradičná medicína odporúča robiť pleťové vody v oblastiach postihnutých dermatitídou infúzie týchto bylín:

Vezmite 50 gramov chmeľ a obraty, miešať. Nalejte byliny 500 ml. vriacej vode a nechajte ju stúpať po dobu 6-7 hodín v termose. Kompresia z tejto infúzie sa môže ponechať v zápalových oblastiach cez noc.

Vývar z kôry z dubu, pripravený týmto spôsobom: priveďte do varu 50 gramov dubovej kôry a 300 ml. voda, potom nechajte stáť 2 až 3 hodiny.

Koňak z buriny, zozbierané v neskorom lete alebo na jeseň, dobre umyté, rozdrvené a potom varené 1 čajová lyžička suroviny 500 ml. vriacej vody. Po nádeji náplaste v noci, urobte kompresie na postihnutých miestach a tiež vezmite vnútri 100 gramov 3 krát denne.

Zmiešajte v rovnakých častiach kvety heřmánek, koreň valeriánov, šalvie, ľubovník bodkovaný a želé. Vezmite 100 gramov bylín, nalejte 5 litrov vriacej vody a trvajte 1 hodinu. Potom urobte pleťové vody, a ešte lepšie - nočný kúpeľ.

Tradičné lekárske ponuky a niekoľko ďalších spôsobov na liečbu dermatitídy u nohy:

 • Vezmite 2 lyžice čučoriedok, odlúpnite ho v drevenej malte. Nalejte 200 ml živice. vriacou vodou nechajte variť 4 hodiny. Pije infúziu 100 ml. 3-4 krát denne.
 • Čerstvá brusinková šťava môže vymývať chorú pokožku. Počas 4-5 dní sa výrazne zníži fenomén dermatitídy na nohách.
 • Rašelinový olej, kúpený v lekárni alebo len varené - je vynikajúcim prostriedkom proti dermatitíde. Odporúča sa piť vždy 2 ml. každé ráno a večer. Môžete tiež mazať zapálenú pokožku nôh olejom.
 • Vezmite si čerstvé ovocie z dogrose, je dobré ich odlúpnuť do malty, a dať do kompresie na koži.
 • Iná infúzia na perorálne podanie pomôže zvládnuť dermatitídu na nohách. Na prípravu je potrebné vziať 10 gramov šalvie, plantain, žihľava, 5 gramov pelyňového dreva a 20 gramov kukuričných škvŕn a plodov borievky. Naliate suroviny s vriacou vodou (1 liter) a nechajte cez noc v termose. Pite 100 ml. 3 krát denne.
 • Spojte sa s 20 gramami koreňového púpavy, trávy čakanky, plodov feniklu, kôry z kukurice. Naliate zmes 500 ml. vriacej vode, trvať niekoľko hodín. Priebeh prijatia - 10 dní pre 70 ml. 2-3 krát denne.

Prevencia dermatitídy na nohách

Najdôležitejším bodom prevencie opätovného výskytu choroby je vylúčenie všetkých kontaktov s možnými alergénmi. Treba tiež pripomenúť, že stres a zmena klímy môžu spôsobiť exacerbáciu dermatitídy. Pokiaľ je to možné, bez podráždenia kozmetických a hygienických výrobkov ich nahraďte hypoalergénnym.

Koža na miestach nôh náchylných na dermatitídu by sa mala denne zvlhčovať a po utretí sa postupom vody dôkladne utierajte. Aj na prevenciu môžete použiť bylinné kompresie a pleťové vody.

Odporúča sa vybrať šaty z mäkkých prírodných tkanín - bavlna, vlna, viskóza, kašmír. Umyte veci hypoalergickým čistiacim prostriedkom a pridáte pri umývaní niekoľko mách preplachov.

Je tiež potrebné dodržiavať strava s výnimkou alergénnych potravín, ako aj tých, ktoré dráždia žalúdok a črevnú sliznicu.

Typy, príčiny, symptómy, liečba dermatitídy na nohách

Dermatitída na nohách je zápal epiteliálnych tkanív na dolných končatinách. Patológia vzniká pod vplyvom negatívnych vonkajších a vnútorných faktorov. Choroba nie je nákazlivá. Osoba zaťažená dermatitídou nie je schopná infikovať iných ľudí. Choroba sa vyskytuje u dospelých a detí. Pri primeranej liečbe ochorenie zmizne.

Príčiny vzhľadu

Prokurátorom dermatitídy na nohách sú exogénne a endogénne faktory.

Medzi vonkajšie príčiny vedúce k dermatitíde kožou, rozlišujte:

 • Mechanické podnety. Zápal sa vyskytuje v dôsledku trenia v motorickej aktivite (chôdza, športový tréning, práca).
 • Vplyv agresívnych látok (kozmetika, kyselina, alkalické a soľné roztoky, jedy, chemikálie pre domácnosť).
 • Fyzikálne účinky: vplyv UV žiarenia, zmeny teploty, popáleniny.
 • Biologické: alergény, huby, baktérie, vírusy.

Vnútorné faktory, ktoré spôsobujú dermatitídu, sú:

 • Endokrinné ochorenia (diabetes mellitus).
 • Prijatie niektorých liekov.
 • Porucha imunitného systému, oslabenie obranných mechanizmov.
 • Potravinové alergické reakcie.
 • Byť v stresových situáciách, zažívajú negatívne emócie, choroby nervového systému.
 • Genetická predispozícia.

Príznaky a symptómy

Výskyt dermatitídy na nohách závisí od jeho etiológie. Na koži končatín vznikajú zápaly rôznej povahy: od mierneho začervenania a opuchu až po ekzém alebo psoriázu. Rôzne vonkajšie príznaky ochorenia sú uvedené na fotografii nižšie.
Zápal epiteliálnych tkanív je hlavným symptómom všetkých typov dermatitídy. Medzi všeobecné príznaky ochorenia patrí:

 • sčervenanie kože v dôsledku pretečenia krvných ciev;
 • opuch a opuch;
 • zvýšená teplota pokožky v postihnutej oblasti;
 • s rozsiahlymi ohniskami zvyšuje celkovú telesnú teplotu;
 • teplo, lokalizované v poškodených oblastiach;
 • pocit svrbenia a pálenia;
 • tesnosť pokožky;
 • trofická porucha (výživa kožných buniek);
 • heterogénna vyrážka: papuly, pľuzgiere, váhy, vredy, krakovanie;
 • sekundárne infekcie, výskyt mokrých a hnisavých oblastí.

Vonkajšie príznaky sú obmedzené len na jednu oblasť (napríklad, sú vytvorené iba na prstoch) alebo liezť po celej končatiny (objavujú na nohách, nohy, boky, zákruty kolená a ďalších oblastí).

Rozsiahle vyrážky sa vyskytujú pri alergickej alebo toxicko-alergickej forme ochorenia.

V akútnom štádiu na koži:

 • existujú zóny s edémom a vezikulmi;
 • Otvorené pľuzgiere sú premenené na vredy, trhliny, zjazvenie.

Chronická fáza ochorenia je sprevádzaná periodickou tvorbou trhlín a kôr.

klasifikácia

Je veľmi ťažké rozdeliť dermatitídu na jednotlivé typy. Hoci neexistuje jednoznačná klasifikácia patológie. Choroba je rozdelená na druhy, berúc do úvahy tieto charakteristiky:

 • lokalizácia lézií (tváre, končatiny, záhyby);
 • vplyvom negatívnych faktorov na mieste (kontakt, atopický);
 • kontaktná forma patológie je rozdelená na jednoduché a alergické;
 • príčina ochorenia (alergická, toxicko-alergická, zápalová, infekčná, hubová, stagnujúca);
 • trvanie kurzu (chronická forma a stupeň exacerbácie);
 • množstvo vyrážok (erytematózny, vezikulárny, bulózny, šupinatý);
 • povaha symptómov (suchá, mokrá, svrbivá, purulentná).

žilovej

Táto forma ochorenia sa vyvíja na pozadí žilovej insuficiencie dolných končatín. Choroba sa vyskytuje u ľudí trpiacich kŕčovými žilami. Na pokožke:

 • Hyperémie;
 • suché;
 • miesta pečate;
 • váhy.

V závažných prípadoch varikóznej dermatitídy sa tvoria vredy na nohách, nohách a iných nohách. Liečba je zameraná na elimináciu kŕčových žíl.

alergický

Keď sa na telo aplikuje stimul, vyvine sa alergická forma dermatitídy. Externé príznaky ochorenia sú nasledovné:

 • sčervenanie postihnutých oblastí;
 • malá vyrážka;
 • svrbenie a pálenie.

Zvýšená intoxikácia vedie k vzniku trhlín a papulí naplnených kvapalinou.

Lekári určujú pomocou alergénových testov a eliminujú kontakt s nimi. Symptomatická liečba neprinesie pozitívne výsledky, ak sa stimulačný účinok nevylučuje.

Kholodov

Reakcia kožných ciev na zníženú teplotu sa prejavuje vývojom studenej dermatitídy. Existujú dva dôvody pre nástup ochorenia:

 1. Kapiláry pod vplyvom studenej spazmiruyutsya, v dôsledku narušeného prietoku krvi.
 2. Kvôli studenej koži sa transformujú proteíny, čo vyvoláva alergickú reakciu.

infekčné

Tento typ dermatitídy je spôsobený rôznymi infekčnými ochoreniami (osýpky, kiahne, syfilis). Avšak táto forma ochorenia sa môže vyvinúť ako nezávislá patológia. Výskyt choroby je vyvolaný rôznymi patogénmi:

Dermatitída zmizne po potlačení primárnej infekčnej choroby.

stagnujúci

Táto forma je považovaná za druh venóznej dermatitídy. Patologické lézie na nohách a iných častiach nohy sa vyskytujú v prípade odtoku krvi a lymfy. Na povrchu kože sa objaví:

So stagnujúcou formou ochorenia koža svrbí zle. Epitelové bunky nemajú živiny. Vedľajšie lézie sa objavujú na obaloch, ktoré sú infekčné a alergické.

liečba

Výber spôsobov liečby je ovplyvnený príčinou, ktorá vyvolala dermatitídu. Po prvé, odstráňte hlavnú príčinu ochorenia.

Existujú však aj bežné terapeutické metódy liečenia patológie bez ohľadu na ich charakteristiky.

Tradičná medicína

Aby sa ochorenie zbavilo, odporúčajú sa tieto terapeutické opatrenia a prípravky:

 • Vylúčenie provokujúceho faktora. Zastavujú interakciu s alergénom, regulujú teplotu, negatívne ovplyvňujú zdravie kože na nohách, bokoch a iných častiach nohy.
 • Hypoalergénna strava.
 • Zníženie citlivosti pokožky na negatívne podnety. Antialergické lieky: Allertec, Ketotifen.
 • Antihistaminiká - Tavegil, Suprastin, Zirtek, Zodak.
 • Probiotiká: linky, Bifidumbacterin, Hilak Forte.
 • Pri infekčnej dermatitíde, ktorá vznikla na nohách alebo inde v nohách, sa užívajú lieky na odstránenie patogénu. V závislosti od typu infekcie sa predpisujú Orungal, Lamifen, Nizoral, Rovamycin, Doxycycline, Sumamed, Zitrolid, Erythromycin.
 • Nesteroidné protizápalové lieky: Ketorolac, Nimesulid, Diclofenac, Meloxicam.
 • Kortikosteroidy (masti Advantan, Lokoid, Elidel), ktoré odstraňujú svrbenie, pálenie, vyrážku, urýchľujú hojenie.
 • Lieky určené na lokálnu liečbu, s protizápalovými, antialergickými a antibiotickými vlastnosťami. Elokom, Diprosalik, Akriderm - zmierniť zápal, Solcoseryl, D-panthenol, Bepanten - obnoviť pokožku. Erytromycínová masť - ničí baktérie, Triderm, Pimafukort - boj s hubami, Fukortsin - zabíja baktérie.
 • Sorbenty: Enterosgel, aktívny uhlík.
 • Antivírusové látky: Acyclovir, Famvir, Valtrex, Alpizarin.
 • Multivitamíny (prípravky s vitamínmi A, B, C, D, E, zinok, selén).
 • Imunomodulátory (cyklofosfamid, myelosan).

Na liečbu dermatitídy s mokrými ohniskami použite prášok a sušidlá (Desitin, Zinc Mint).

Ľudové recepty

Dermatitída je liečená metódami tradičnej medicíny. Phytopreparácie sú pomoc pri liečbe ochorenia.

 1. Na liečbu kožnej dermatitídy pomáha pri aplikáciách s reťazcom. Večer sa 500 ml vody varí, naleje do termosky. Potom nalejte do kvapaliny na lyžicu chmeľu a otáčok. Ráno sa kapuca odfiltruje. Utierka nasiaknutá v rastlinnom extrakte je upevnená na mieste lézie. Nechajte vysušiť.
 2. Varte 500 ml vody, naliať 1 čajovú lyžičku lopúch podpníkov. Po 10 hodinách plnenia a filtrácii sa extrakt použije na kompresie podľa schémy opísanej vyššie. Zároveň sa infúzia podáva perorálne. Napíšte polovicu pohára 3 krát denne. Liečených 14 dní.
 3. Výťažok z dubovej kôry je účinným prostriedkom na liečbu kožných lézií. Večer sa naleje 300 ml vriacej vody do termosu, vloží sa 2 lyžice kôry. Ráno sa extrahuje filtráciou. Používa sa na aplikácie.
 4. Zbierka bylín. Zmiešajte v rovnakom množstve celandín, ľubovník bodkovaný, valerián, šalvia a harmanček. Vezmite 5 litrov vriacej vody, nalejte 100 gramov bylinnej zmesi. Po ochladení sa extrakt filtruje, použije sa na aplikácie a kúpele.

prevencia

Dermatitída chodidiel je komplexná patológia. Svedectvo ľudí trpiacich touto chorobou priamo poukazuje na ťažkosti s liečbou.

Aby ste zabránili nástupu choroby, musíte dodržiavať preventívne pravidlá:

 • Racionálne jesť pomocou hypoalergénnych produktov. Telo musí dostať potrebné množstvo živín, vitamínov.
 • Uveďte primeranú fyzickú aktivitu.
 • Zabráňte kontaktu s alergénmi.
 • Robia hygienické postupy pre nohy.
 • Noste pohodlnú obuv a pohodlné oblečenie.
 • Posilniť imunitu.
 • Včas vyliečiť rôzne infekcie, chronické ochorenia.

Ak sú na nohách príznaky dermatitídy, mali by ste okamžite navštíviť lekára. Na liečbu ochorenia v počiatočnom štádiu je oveľa jednoduchšie ako v zanedbanom stave. Robiť samoliečbu s dermatitídou je bezvýznamné a nebezpečné. Len lekár dokáže identifikovať príčiny ochorenia, vybrať vhodné liečebné a ľudové prostriedky na odstránenie tohto problému.