Hlavná

Kliniky

Dermatitída u dospelých - liečba, príznaky, fotky

Dermatitída je kontaktná akútna zápalová lézia kožného tkaniva, ku ktorej dochádza v dôsledku vystavenia dráždivých faktorov chemickej, fyzickej alebo biologickej povahy.

Patrí do skupiny alergických dermatóz. Alergické dermatózy sú známe ako heterogénna skupina kožných ochorení, ktorej vedúca dôležitosť pri vývoji je daná alergickej reakcii bezprostredného alebo oneskoreného typu. Táto skupina zahŕňa: alergiu, atopickú, toxickú, ekzém, žihľavku.

Dermatitída, príznaky, ktoré sa môžu vyvinúť v biologických, chemických alebo fyzikálnych vplyvov z rôznych faktorov, ako sú, v tomto poradí, sa môže prejaviť v konkrétnej podobe, určia z charakteristík tohto podujatia, v tomto článku sa pozrieme, že vo všeobecnom prevedení je problém.

klasifikácia

V závislosti od príčiny nástupu a príznakov sú:

 1. Seborrheic je ochorenie spôsobené kvasinkovou hubou. Tento druh ochorenia kože však nie je nákazlivý. Má chronický priebeh a najčastejšie sa prejavuje na koži tváre (čelo, nos, na hranici rastu vlasov, obočiach, ušiach).
 2. Pri kontakte s dermatitídou sú látky, ktoré prenikajú do pokožky, spôsobené zápalom v dôsledku alergickej alebo inej reakcie. Môže sa vyskytnúť, keď sa dostanete na pokožku rôznych biologických, mechanických alebo iných dráždivých látok. Závažnosť prejavov ochorenia závisí od času a sily stimulu.
 3. Alergické - chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje postupne, počas 1-2 týždňov od momentu interakcie organizmu s alergénom, s opakovaným kontaktom s ním;
 4. Atopická - najťažšie forma ochorenia sa vyskytuje u chronickej formy sa vyvíja u jedincov s predispozíciou k atopie (zvýšenú syntézu IgE v tele);

Aby sme pochopili, ako liečiť dermatitídu, je potrebné určiť jej typ a potom zvoliť, čo s ňou liečiť.

dôkaz

Bežné príznaky dermatitídy, medzi ktorými je potrebné poznamenať:

 1. Výskyt takých prvkov na koži, ako je erytém, papuly, vyrážky, škálovanie vo forme váhy a iné;
 2. Niekedy dochádza k opuchu, citlivosti v oblasti zápalu;
 3. Často je proces sprevádzaný bolestivým svrbením a pálenie;
 4. Citlivosť je v postihnutých oblastiach narušená, až kým nie je úplne neprítomná;
 5. Typická sezónnosť procesu, keď sa pozoruje exacerbácia v chladnom období, a remisia - v lete;

Symptómy dermatitídy

V prípade dermatitídy budú symptómy u dospelých priamo závisieť od závažnosti a typu ochorenia.

 1. Seboroická dermatitída - zápal pokožky hlavy (ale sú aj ďalšie miesta ochorenia), hlavným príznakom, ktorý je prítomnosť na povrchu kože mastné žlté chrasty. Hlavnou príčinou vývinu je huba Malassezia furfur, ktorá sa vynásobí na povrchu kože, spôsobuje výskyt príznakov ochorenia.
 2. Príznaky alergickej dermatitídy sú charakterizované výskytom edémov, erytémov, vezikulárnych erupcií, ktoré sú schopné otvárať a ponechať vlhké erózie. Keď je zápalový proces oslabený, kosti a váhy zostávajú na léziách. Pri pomalšej alergickej dermatitíde je možná zmena pokožky, charakterizovaná jej zhrubnutím, hrubnutím a zmenou vzoru kože.
 3. Atopická dermatitída sa považuje za komplexnú chorobu alergickej povahy. S touto chorobou niekoľko faktorov priamo ovplyvňuje telo. Predispozícia k atopii (zvýšená syntéza imunoglobulínu) sa zdedí a spravidla sa ochorenie vyvíja v ranom veku. Je charakterizovaná silným začervenaním kože a výrazným opuchom. Následne sa vytvárajú bubliny, ktoré po otvorení ponechajú vlhkú eróziu. Po zápale prechádza na koži kôry a váhy.

Jednoduchá dermatitída sa vyskytuje akútne alebo chronicky. Akútna forma je charakterizovaná jasným zápalom, sprevádzaným svrbením, pálenie, bolesťou a niekedy aj tvorbou pľuzgierov a oblastí nekrózy, čo zanecháva jazvy. Chronická forma sa prejavuje stagnujúcej edém, cyanózu, zhrubnutie kože, lichenifikácia (peeling), praskliny energie keratinizácie, niekedy kožné atrofie.

Faktory vyvolávajúce rozvoj ochorenia

Dráždivé látky, ktoré spôsobujú povinnú zápalovú reakciu u všetkých ľudí bez výnimky, sa nazývajú povinné. Sú príčinou jednoduchej kontaktnej dermatitídy.

Prebudená alergická reakcia môže:

 • syntetické látky;
 • detergenty, chemikálie pre domácnosť;
 • prostriedky na ochranu rastlín pred hmyzom;
 • kozmetické výrobky obsahujúce farbivá a konzervačné látky;
 • farby a lepidlá na báze polymérnych zlúčenín;
 • dráždivé látky na báze zeleniny.

Dráždivé látky, ktoré infikujú kožu a sliznice, nie všetci, ale len niektoré z nich v kontakte s osobami označované ako voliteľný, a viesť k rozvoju atopickej dermatitídy, ktorá je dôsledkom zvýšenej citlivosti na alergény.

Dermatitis foto

Nižšie je fotka dermatitídy na rukách a tele. Tento prejav bude závisieť od formy ochorenia.

Liečba dermatitídy

Keď sú dospelí diagnostikovaní s dermatitídou, liečba závisí od ich formy a je vždy vybraná individuálne.

Po prvé, liečba všetkých dermatitídy musí začať elimináciou podráždenia. Externá terapia závisí od závažnosti procesu a od povahy prvkov vyrážky. Ak nie je stimul určený, ako je to často v prípade alergickej a zvlášť neuro-alergickej dermatitídy, liečba bude iba symptomatická, t.j. zamerané na odstránenie symptómov a udržanie stupňa remisie.

Liečba dermatitídy je konzervatívna, pozostáva z lokálnej a všeobecnej terapie. Akútna dermatitída sa spravidla musí liečiť len s použitím miestnych liekov a chronické formy vyžadujú kombináciu všeobecnej a lokálnej liečby.

Miestna liečba spočíva v liečbe postihnutých oblastí kože. Kožné vyrážky spracované zápalové a antibakteriálne lieky v tvare boltushek, prášky, masti, roztoky - v závislosti od tvaru a zápalové fázu buniek. Dermatitída na tvári (seboreálna) je liečená antifungálnymi masťami. Chronické formy sa liečia pomocou kortikosteroidných protizápalových liekov, akútne ošetrených anilínovými farbivami. Hlboké ulceratívne lézie sa liečia v nemocnici.

Celkové liečenie spočíva v užívaní imunomodulačných, antihistaminík, sedatív v závislosti od príčiny ochorenia. Je tiež potrebné odstrániť všetky zdroje chronických infekcií, ako sú zuby zubaté zuby zničené kazom, chronická sinusitída, tonzilitída atď.

Liečba a fotky atopickej dermatitídy u dospelých

Po celý život človek získava rôzne ochorenia, ale existuje skupina ochorení, ktoré sú zdedené. Jednou z týchto ochorení je atopická dermatitída u dospelých pacientov (na obrázku).

Výskyt dermatitídy u dospelých je 5 až 10%, ale v krajinách s rozvinutým priemyselným systémom môže byť výskyt až 20.

Každý rok sa stále viac pozorujú prípady atopickej dermatitídy. Spravidla sa atopická dermatitída zriedka vyskytuje ako nezávislé ochorenie. V 35% prípadov je komplikovaná astmou, 25% patrí do rinitídy a 10% k polinóze. Ženy sú choré oveľa častejšie ako muži.

Faktory vývoja atopickej dermatitídy

Táto choroba je najčastejšie prenášaná dedičstvom - od matky po dieťa. Zvyčajne väčšina pacientov, ktorí trpeli atopickou dermatitídou v detstve, pozorujú podobné príznaky už keď sú dospelí. Často je dôsledkom atopickej dermatitídy príčiny výskytu alergií a astmatických ochorení.

Najbežnejšie príčiny atopickej dermatitídy:

 • genetická predispozícia;
 • zvýšená citlivosť pokožky;
 • funkčné a biochemické poruchy epidermy;
 • niekedy príčiny ochorenia priamo súvisia so stresovými situáciami a psychoemotionálnym stresom;
 • nesprávna strava;
 • zlé podmienky prostredia (na obrázku).

Okrem toho atopická dermatitída u dospelých môže byť vyvolaná mnohými alergénmi (živočíšne produkty, roztoče, syntetiká, liečivá, rastliny atď.).

Symptómy atopickej dermatitídy

Hlavné príznaky ochorenia sú nasledovné:

 • bolestivé svrbenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje v noci. To môže spôsobiť poškriabanie a viesť k vzniku stafylokokových a streptokokových infekcií;
 • pacient má zvýšené vysušenie pokožky. Zároveň sa koža začína odlupovať a farba sa môže meniť;
 • u dospelých pacientov je atopická dermatitída charakterizovaná hyperemickými vyrážkami v akútnom období. Je príznačné, že ak je dieťa vyrážka lokalizované v podkolennej dutiny, na rukách a nohách, potom u dospelých sa objaví viac hustú štruktúru a reliéf (na obrázku).

V každom veku existujú charakteristické príznaky. U novorodencov sa objavujú ako červené škvrny len na tvári, rukách a nohách. V dospievaní má vyrážka výrazný charakter na ramenách a krku. U dospelých sa vyrážky môžu objaviť na akejkoľvek časti tela, ale častejšie na hlave, rukách, lakte, tvári, krku a nohách. Veľmi zriedkavo sa objavuje vyrážka v oblasti chrbta, hrudníka a nôh.

Liečba atopickej dermatitídy u dospelých

Terapeutické opatrenia na zmiernenie symptómov atopickej dermatitídy sú predpísané s prihliadnutím na závažnosť ochorenia, prítomnosť chronických infekcií a vek pacienta. Zvyčajne liečba atopickej dermatitídy u dospelých dnes zahŕňa použitie rôznych liekov, ktoré pôsobia v rôznych smeroch.

Patria medzi ne:

 • predovšetkým menovaných antihistaminiká (Fenkarol, Zyrtec, cetirizín, Tavegil, atď.), ktoré by mohli neutralizovať akútne príznaky ochorenia. Je dôležité zvážiť, že antialergické lieky prvej generácie majú množstvo vedľajších účinkov vo forme inhibície, ospalosti a neschopnosti sústrediť pozornosť. Okrem antihistaminík sa odporúča použitie stabilizátorov membrán (Ketotifen atď.). Prípravy tejto skupiny vyhladzujú imunitnú odpoveď na alergén;
 • je potrebné liečiť dysbakteriózu, pretože užitočná mikroflóra čreva je potlačená mnohými farmakologickými prípravkami. Najčastejšie je pridelený kurz Hilaka, Linex atď. Okrem toho sú v spojení s dysbakteriózou predpísané enzymatické prípravky Mezim-forte, Panzinorm, Festal atď.
 • v prípade, atopická dermatitída je sprevádzaná sekundárnej infekcie, a príznaky ochorenia sú pozorované komplikovaný odporúčané liečebné antibakteriálne (erytromycín, Sumamed et al.). Ak sa vyskytujú vlhké rany a masívna chrastav, odporúča sa liečba protizápalovými a dezinfekčnými prostriedkami. Pozitívnym účinkom je utieranie pokožky vareným roztokom chemického harmančeka;
 • V prípade vzniku akútnej záchvat choroby sa vyvinula v dôsledku stresu, lieči dermatitídy, podľa lekára vymenovanie, v liečbe sa môže užívať na predpis upokojujúce tabletky lekára - Novopassit, Perzie, valeriány tinktúry, motherwort;
 • Liečba dospelých pacientov a detí sa často uskutočňuje pomocou steroidných prostriedkov, všeobecných aj lokálnych. Avšak pred použitím hormonálnych mastí je potrebné zvážiť počet kontraindikácií pre ich podanie. Glukokortikosteroidné prípravky (Lokoid, Advantan) na liečbu atopickej dermatitídy u malých detí sú povolené od 6 mesiacov. Po dosiahnutí 2 rokov je možné použiť Elokom, Momat a Laticort. V dospelosti sú hormonálne masti predpísané pre Mometasone, Triderm a Celestoderm. Ak je liečba vyššie uvedenými liekmi neúčinná, odporúča sa vymenovanie interferónu a cyklosporínu. Malo by sa pamätať na to, že napriek účinnosti nemožno steroidné lieky dlho používať;
 • Pridanie steroidných liečiv pri liečbe dermatitídy sú široko používané nehormonálnej masť a krém (Eplan- krém Bepanten, Pantoderm, panthenol, pleťový krém-Cap). Často sa používa antifungálny krém Exoderyl. Nehormonálne vonkajšie činidlá (masti a krém) majú menší účinok na dermatitídu, ale sú výhodné v terapii, pretože nemajú prakticky žiadne vedľajšie účinky.

Na posilnenie obranyschopnosti tela sa predpisujú vitamíny (B, C, E). Vitamíny sa môžu užívať buď perorálne alebo vo forme injekcií. Liečba liekov vrátane masti a krému navyše zahŕňa výkon fyzioterapie (magnetoterapia a fototerapia). Pri vývoji alergickej reakcie na lieky sa odporúča odporučiť reflexnú terapiu a liečbu homeopatickými prostriedkami.

Ľudové lieky na atopickú dermatitídu

Pozitívny účinok pri liečbe atopickej dermatitídy poskytujú ľudové lieky (zbierky, pleťové vody, kompresie). Malo by sa však pamätať na to, že môžu liečiť deti a dospelých iba v spojení s tradičnou liečbou.

Najčastejšie sa používajú tieto ľudové recepty:

Lotion. Liečiť dermatitídu môže byť, použitie ako pomoc pre terapeutické mlieko. Pri príprave by mala trvať 1 polievková lyžica. l. Veronica officinalis a nalejte do 200 ml. teplej vody. Roztok sa nechá pretrvávať 3-4 hodiny, potom sa filtruje. Pripravené pleťové mlieko sa odporúča potlačiť postihnutú pokožku až šesťkrát denne. Liekové riešenie je absolútne bezpečné a nemá žiadne vedľajšie účinky.

KOMRESS. Odporúča sa používať v liečbe obklady z ľudových liečiv. Pozitívny efekt prináša kompresia so surovými zemiakmi, čo sa dá ľahko pripraviť doma. Je potrebné vyčistiť 1 surový zemiak (predtým umývaný a lúpaný) obalený gázou a nanesený cez noc na postihnuté miesto. Rovnakým spôsobom môžete pripraviť okrasný kompres.

OLEJ (ANTI-VEDA). Ak chcete odstrániť svrbenie a spláchnutie pokožky, odporúča sa pripraviť špeciálnu masť. Potrebujete vziať maslo a glycerín na 1 polievkovú lyžicu. + 2 polievkové lyžice každej. heřmánku, kipreju a predvarené seno sena. Koktejl a sprej by mali byť naplnené 800 ml. vriacej vode a varte na ohni po dobu najmenej 10 minút, po ktorej sa roztok pridá s kyselinou tri-tónovou, glycerínom a olejom. Hmota sa varí na nízkej teplote až do stavu hustých kaša. Uloženú masť uchovávajte na tmavom chladnom mieste. Odporúča sa namazať postihnutú oblasť až 4-5 krát denne.

PRE VNÚTORNÝ VSTUP. Ľudové recepty zabezpečujú akúkoľvek formu liečby, vrátane ústnej. Na prípravu liečebného roztoku na perorálne podanie môžete užívať rovnaký podiel prášku z bylín:

mäta pieporná, fialová trojbarevná, oregano, koreň z elecampanu a harmanček. Táto zmes je potrebné vyliať horúcou vodou v pomere 1 hod. l: 1 lyžica. vriacej vody. Po ochladení a namáhaní roztoku sa odporúča podať 100 ml. po jedle.

Okrem toho prehľady pacientov zaznamenali úľavu od celkového stavu po požití odvaru ovsa z nešúpaných. Na prípravu roztoku sa odoberie ovos a naleje sa do vody v pomere 1: 5, potom sa roztok varí 10 minút a potom sa stláča, kým sa nedosiahne hlien. Odporúča sa, aby ste tento liek užívali 1 mesiac pred jedlom. Dospelí - každé 2 polievkové lyžice. lyžička, deti - každé 1 lyžičku.

Treba mať na pamäti, že liečba atopickej dermatitídy terapie a tradičných ľudových receptov - to je pomerne dlhý proces, a veľmi dôležité je venovaná prísnom súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami a dodržiavanie hypoalergénne diétu.

Odporúčaná strava

Diéta pri atopickej dermatitíde u dospelých je predpokladom liečby. Treba mať na pamäti, že u atopickej dermatitídy by dospelí mali mať vyváženú stravu, aby sa zachoval potrebný komplex vitamínov a minerálov.

Keď vznikne atopická forma ochorenia, potraviny, ktoré spôsobujú akútny alergický záchvat, by mali byť vylúčené z potravy. Najčastejšími provokatérmi choroby sú:

 • konzervované a marinované výrobky;
 • klobásy a údené produkty;
 • mliečne výrobky;
 • kuracie vajcia;
 • nemôžete jesť mastné ryby a mäso;
 • citrusové plody, jahody;
 • Zelenina a ovocie (vrátane čerstvo stiahnutých štiav) jasnej farby;
 • omáčky, koreniny;
 • výrobky z včelárstva, čokolády, orechy, kakao;
 • červené víno, sóda, rýchle občerstvenie.

PRÍKLAD MENU V TABUĽKE S ATOPICKOU DERTIZOU PRE DOSPELÝCH:

Ošetrovateľka z menu vyberá biely chlieb a plnotučné mlieko. Pacienti s atopickou dermatitídou musia do potravín zaradiť nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú prítomné v rybách. Má však vysokú alergénnosť, preto odporúčame používať rastlinné oleje obohatené omega-kyselinami, ktoré sú bohaté na ľanový olej a olivový olej.

Okrem toho je strava by mala obsahovať produkcia sa z kyslého mlieka, pretože obsahuje užitočné stopové prvky, ktoré telo dostane menej v dôsledku intolerancie kravského mlieka. Ďalšou výhodou mliečnych výrobkov je ich priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru, pretože baktérie prerastaniu prispieva ku komplikáciám ochorenia.

Odporúča sa variť jedlo v parnom kúpeli, pretože tento spôsob varenia znižuje alergickosť potravín. Niekedy pacient, ktorý nemôže jesť čerstvú červenú zeleninu (paradajky, papriky), zvyčajne reaguje na konzumáciu tepelne ošetrenej zeleniny.

Preventívne opatrenia

 1. Aby sa zabránilo vzniku atopickej dermatitídy sa odporúča tráviť veľa času vonku, sa zapojili do cvičenia stresu, relaxovať v morskom prostredí, rovnako ako morský vzduch má priaznivý vplyv na organizmus.
 2. Atopická dermatitída vyžaduje vylúčenie vecí a posteľnej bielizne zo syntetických látok. Pacientom sa odporúča používať kozmetické prírodné produkty bez pridania chuti a farby.
 3. Je potrebné vyhnúť sa kolísaniu teploty a odmietnuť držať domáce zvieratá, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu.

Pri liečbe ochorenia s tradičnou liečbou a ľudovými prostriedkami je potrebné dodržiavať odporúčania lekára. To je jediný spôsob, ako zabrániť opakovaniu atopickej formy dermatitídy a dosiahnuť najpozitívnejší výsledok.

ČLÁNOK JE V RUBRIC - choroby, dermatitída.

Komentáre k článku "Liečba a fotky atopickej dermatitídy u dospelých"

Atopická dermatitída je mojím dedičstvom. Vyjadrené nie je často, existovali najmä jarné záblesky. Po puberte došlo k exacerbácii. Mne sa zaobchádzalo veľa, ale nie plodné. Presnejšie povedané, výsledok bol krátkodobý. Teraz dermatológ menovaní francúzska kozmetika HUREL od IsisFarma. Používam 1,5 mesiace. Výsledok nie je zvyčajne zlý. Nemôžem povedať, že to je všetko preč! Ale stále som na začiatku liečby a zistím, že pokožka sa zjednodušila. A oveľa viac. Doktor tiež poznamenáva, že aj naďalej používame

Pridať komentár Zrušiť odpoveď

Copyright © 2016 Alergia. Materiály tejto stránky sú duševným vlastníctvom majiteľa internetovej stránky. Kopírovanie informácií z tohto zdroja je povolené len vtedy, keď zadáte úplný aktívny odkaz na zdroj. Pred použitím materiálov je povinná konzultácia s lekárom.

Ako sa manifestuje dermatitída u dospelých? Príčiny a liečba choroby

dermatitída - ochorenia kože, ktoré vznikajú v dôsledku vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré na organizmus ovplyvňujú. Choroba je rozdelená na niekoľko typov, v závislosti od príčiny a symptomatického modelu.

Príčiny dermatitídy

Všetky kožné ochorenia sú rozdelené do dvoch typov, v závislosti od dôvodov, ktoré viedli k ich vývoju. Dermatitída môže byť získaná a vrodená. Ak jeden z rodičov má ochorenie kože, bude s narodením a dieťaťom vyslané v 9%. Takáto dermatitída je extrémne ťažké liečiť, spravidla lieková terapia prispieva len k znižovaniu nepríjemných prejavov.

Získaná dermatitída sa vyskytuje v dôsledku rôznych ochorení a vplyvu negatívnych faktorov, ktoré spôsobujú alergickú reakciu tela, čo sa prejavuje kožnými vyrážkami. Alergická dermatitída sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • emočné a duševné vyčerpanie pod vplyvom silného stresu;
 • nadmerné vystavenie slnečnému žiareniu;
 • negatívna reakcia na vonkajšie podráždenie, vyplývajúce z kontaktu s chemikáliami pre domácnosť, prípravkami na starostlivosť o telo. Alergická dermatitída sa vo väčšine prípadov vyskytuje v dôsledku rôznych potravín. Vyskytuje sa v detstve;
 • hypotermia tela;
 • oslabený imunitný systém v dôsledku prítomnosti chronických ochorení v tele.

Výskyt alergickej dermatitídy - sčervenanie kože, odlupovanie a svrbenie. Môže dôjsť k zvýšenému roztrhnutiu slizníc. Často u pacientov s touto formou dermatitídy počas exacerbácie je suchý kašeľ a rinitída. Symptomatické prechádza hneď, ako sa kontakt tela s alergénom zastaví. Najbežnejšie príčiny alergickej dermatitídy - vlna, prach, kozmetika, lieky. Najbežnejší prejav dermatitídy na rukách.

Dermatitída je ochorenie kože spôsobené vonkajšími a vnútornými faktormi postihujúcimi telo

Typy dermatitídy

Suchá dermatitída

Tento typ ochorenia sa vo väčšine prípadov prejavuje v zime kvôli účinkom na teplo chladu a vetra. Dermatitída typu suchého kože má tento klinický obraz:

 • ťažká suchosť kože na nohách;
 • peeling na podpätkoch, až do vzniku trhlín;
 • svrbenie na sčervenaných miestach kože;
 • silné začervenanie kože.

Foto suchá dermatitída:

Dermatitída suchého typu - tento typ ochorenia sa vo väčšine prípadov prejavuje v zime kvôli účinkom na chlad a vietor

Suchá dermatitída sa vyskytuje nielen v chladnej sezóne, ale môže byť tiež vyvolaná stresovými situáciami, môže mať genetickú predispozíciu. Akútna suchá dermatitída sa zhoršuje v prítomnosti rôznych infekčných a vírusových ochorení.

Kontaktný formulár

Kontaktná dermatitída má podobný klinický obraz s alergickým typom dermatitídy. Vyskytuje sa v priamom kontakte s alergénom. Napríklad, ak nosíte oblečenie zo syntetických materiálov alebo vlnu, ak je osoba alergická. Táto skupina dermatitídy zahŕňa fotodermitídu - kožnú reakciu na vplyv ultrafialového žiarenia. Vyskytuje sa pri slnení pri slnečnom svetle.

Príznaky a liečba kontaktnej dermatitídy sú veľmi jednoduché. Choroba je ľahko diagnostikovaná. Hlavné funkcie:

 • sčervenanie kože - je jasne lokalizovaná;
 • svrbenie;
 • exfoliácia dermisových buniek.

Napriek tomu, že liečba je jednoduchá a rýchla, je nevyhnutné ihneď začať, ak sa objavia prvé príznaky. V opačnom prípade sa ochorenie predlžuje a zhoršuje. Na mieste začervenania sa objavia bubliny s vlhkým obsahom a svrbenie a nepríjemné pocity sa len zvýšia.

Takže to vyzerá ako kontaktná dermatitída:

Kontaktná dermatitída má podobný klinický obraz s alergickým typom dermatitídy

mazotok

Seboroická dermatitída je najzložitejším typom ochorenia kože, ku ktorému dochádza v dôsledku exacerbácie patogénnej mikroflóry prítomnej v ľudskom tele - saprofytov. Saprofyty v čase ich intenzívnej reprodukcie ovplyvňujú žľazy sekrécie semien, spôsobujú ich dysfunkciu a menia biologické zloženie mazu. Seboroická dermatitída na tvári a iných častiach tela má dve formy - suché a tučné.

Suchá dermatitída na pokožke hlavy a tváre sa prejavuje pri konštantnom svrbení a odlupovaní kože. Častice kože nechávajú malé váhy, z ktorých nie je možné sa zbaviť kozmetológiou. Pri mastnej seboroickej dermatitíde je charakteristickým znakom vzhľad hnisavých útvarov a intenzívna sekrécia a akumulácia tuku spôsobuje, že pokožka je lesklá.

Choroba sa vyskytuje v akomkoľvek veku. Liečba seboroickej dermatitídy by mala byť komplexná.

Seboroická dermatitída je najkomplexnejší druh ochorenia kože, ku ktorému dochádza v dôsledku exacerbácie patogénnej mikroflóry prítomnej v ľudskom tele - saprofyty

Periorálna dermatitída

Pravidelná dermatitída sa vo väčšine prípadov vyskytuje u ľudí vo vekovej skupine 20-35 rokov. Vyzerá to ako sčervenanie kože okolo pier, na nos a viečka. Farba škvŕn sa pohybuje od jemne červenej až po bordódu.

Príčina ochorenia - použitie kozmetiky a chemikálií pre domácnosť a starostlivosť o telo. Často sa objavuje pri používaní zubných pastí, ktoré spôsobujú alergie, rúže a pomôcky na holenie. Tieto faktory sa zhoršujú oslabeným imunitným systémom. Patogénny vírus môže byť v tele dlhý čas v utláčanom stave a môže sa prejaviť pod vplyvom niekoľkých faktorov. Obdobie exacerbácie sa pozoruje najčastejšie v prítomnosti infekčných alebo vírusových ochorení. Liečba je jednoduchá - pri prvom príznaku ochorenia postačí zmeniť produkty osobnej hygieny, najlepšie použitie hypoalergénnych výrobkov.

Pravidelná dermatitída sa vo väčšine prípadov vyskytuje u ľudí vo vekovej skupine 20-35 rokov

Etiológia atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída u dospelých sa vyskytuje pri nesprávne zvolenej liečbe alergického zápalu kože. Môžu mať genetickú predispozíciu.

Venujte pozornosť! Výskyt atopickej dermatitídy je predzvesťou ekzému a nemožno ignorovať jeho príznaky.

Symptomatický obraz:

 • sčervenanie pokožky v určitých oblastiach;
 • svrbenie a odlupovanie;
 • Po chvíli sa na mieste červených škvŕn objaví kôrka.

Liečba atopickej dermatitídy by mala byť zložitá.

Atopická dermatitída u dospelých sa vyskytuje pri nesprávne zvolenej liečbe alergického zápalu kože

Manifestácia infekčnej dermatitídy

Choroba sa vyskytuje pri vývoji infekčných ochorení - osýpky, šarlach. Často príčinou choroby je nesprávne ošetrenie pokožky pred vykonaním lekárskej manipulácie. Prostredníctvom malých rán a odier v ľudskom tele sa môžu dostať stafylokoky a streptokoky, ktoré na mieste penetrácie spôsobujú zápal. Symptomatický obraz sa vyslovuje - vznik abscesu, abscesu, kožné vyrážky.

Manifestácia infekčnej dermatitídy - choroba sa vyskytuje pri vzniku infekčných ochorení - osýpky, šarlach

Bežná manifestácia dermatitídy

Každá dermatitída má dva fázy vývoja - akútne a chronické. Akútna forma ochorenia sa prejavuje náhlym výskytom svrbenia na koži, sprevádzaný miernym zvýšením teploty, môže sa vyskytnúť rinitída. Časom po prejave prvej symptomatológie sa objaví klinický obraz, ktorý je charakteristický pre jeden alebo druhý typ dermatitídy.

Chronické štádiá dermatitídy sú najťažšie liečiteľné. Choroba môže byť dlhodobo remisia, ale pokiaľ ide o styk s podnetom alebo počas infekčných ochorení, ktoré znižujú ochranné funkcie imunitného systému, začne proces remisie s jasnými príznakmi.

Všetky typy dermatitídy majú spoločný klinický obraz:

 1. Svrbenie. V závislosti od typu ochorenia má inú intenzitu a trvanie. Svrbenie samo o sebe je veľmi zriedkavé. Vo väčšine prípadov je sprevádzané začervenaním a vyrážkou. V závislosti od povahy svrbenia dokáže doktor diagnostikovať vývoj atopickej dermatitídy alebo seborrhey.
 2. Kožné vyrážky. Majú iný prejav. S vývojom seborrhey na koži sa objavia suché šupiny, počas suchých dermatitíd, pokožka sa pokryje malými škvrnami. Miesto vzniku vyrážky pre akúkoľvek dermatitídu - tvár, krk, ruky.
 3. Pleťový peeling sprevádza akúkoľvek dermatitídu. Stupeň závažnosti je silnejší v prípade suchých dermatitídy a seborey.
 4. Sčervenanie kože - prejavuje sa počas recidívy. V chronických formách je extrémne zriedkavé.
 5. Proces vylučovania - tvorba vezikúl s vlhkým obsahom vo vnútri - je charakteristický pre neliečené formy dermatitídy.

Nodulárna dermatitída, ktorá existuje u hovädzieho dobytka, nepredstavuje hrozbu pre ľudí, ale jesť mäso z takýchto zvierat sa musí podrobiť dôkladnému tepelnému ošetreniu.

Príznaky dermatitídy foto

Každá dermatitída má dva fázy vývoja - akútne a chronické

Liečba dermatitídy

Liečba dermatitídy u dospelých je sprevádzaná použitím antihistaminík, ktoré znižujú prejavy ochorenia a zničia patogénnu mikroflóru. Pred liečbou choroby je potrebné vykonať dôkladnú diagnostiku a identifikovať typ dermatitídy. Je potrebné vylúčiť kontakt tela s faktormi, ktoré vyvolávajú negatívnu reakciu tela.

Na odstránenie nepríjemných symptómov sa používajú lekárske prostriedky lokálneho spektra účinku - gély, masť, upokojujúce kompresie. Umožňuje používanie metód tradičného lekárstva, ale iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom.

Počas liečby dermatitídy je potrebné dodržiavať terapeutickú diétu, ktorá vylučuje užívanie liekov so zvýšenou alergickou excitabilitou. Pri pokročilých prípadoch dermatitídy je potrebná hlboká liečba, ktorá zahŕňa fyzikálnu terapiu, antibiotickú terapiu a obnovu.

Pri prítomnosti dermatitídy je prísne zakázané jesť čokoládu a iné sladkosti, citrusové plody, keksy, alkoholické nápoje, korenené korenie. Používanie čaju a kávy by malo byť čo najviac obmedzené. Liečba dermatitídy by mala byť pod dohľadom ošetrujúceho lekára, aby študovala pozitívnu dynamiku.

Alergická dermatitída: liečba u dospelých

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Alergická dermatitída - je akútne ochorenie, ktoré je sprevádzané ťažkým svrbením a výrazným poškodením kože, čo môže viesť k vzniku vredov a vredov. Liečba choroby je pomerne jednoduchá, ale vyžaduje použitie niekoľkých typov liekov, ktoré v ťažkých prípadoch môžu zahŕňať špeciálne antibakteriálne lieky. Ak chcete odstrániť príznaky porážky, možno budete potrebovať strave a množstvo ďalších preventívnych opatrení.

Alergická dermatitída: liečba u dospelých

Antihistaminiká proti alergickej dermatitíde

Boromentol

Veľmi dobrá mentolová masť, ktorá dokonale odstraňuje zápaly a svrbenie. Boromentol sa môže použiť na uvoľnenie vášho stavu v noci, keď sa alergická dermatitída prejaví najsilnejšie. Aplikujte nápravu prísne na postihnuté oblasti podľa potreby. Presný počet aplikácií by mal určiť ošetrujúci lekár po posúdení stavu pacienta. Trvanie liečby je striktne individuálne.

Psili Balm

Psilo-balzam je dobrý antipruritikum a antihistaminikum

Dobrý antipruritikum a antihistaminikum znamená, že výrazne zmierňuje stav pacienta s alergickou dermatitídou do 10 minút po použití. Aplikujte Psilo-Balsam malou vrstvou v postihnutých oblastiach. Za jeden deň môže byť liek použitý až 4 krát. V prípade potreby sa liek používa na liečbu dermatitídy počas tehotenstva. Trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

Zodak

Moderný antihistaminikárny liek, ktorý nespôsobuje ospalosť a neruší koncentráciu pozornosti. Na liečbu alergickej dermatitídy u dospelých trvá pacient 10 mg účinnej látky, čo je jedna tableta. Užívajte Zodak by malo byť striktne raz denne, dokonca aj počas exacerbácie. Môžete to urobiť bez toho, aby ste zohľadnili potravu, ale uistite sa, že ste liekom vypili malým množstvom čistej vody alebo akéhokoľvek prírodného džúsu.

Pozor prosím! Tieto antihistaminiká nemusia byť vhodné pre každého, čo súvisí s individuálnou toleranciou zložiek. Najlepšie je vybrať nápravu pod kontrolou alergikov.

Hormonálne masti na alergickú dermatitídu

prednizolón

Prednizolón nielenže odstraňuje zápal, ale tiež odstraňuje svrbenie

Tradičná hormonálna masť, ktorá nielen odstraňuje zápal, ale tiež odstraňuje svrbenie. Vzhľadom na závažnosť stavu pacienta pri alergickej dermatitíde sa prednisolón tretí do postihnutej kože až trikrát denne v rovnakých intervaloch. Liečba môže trvať 1-2 týždne. Ďalšie použitie prednizolónu sa môže vykonávať len pod dohľadom alergikov. Ak je alergická dermatitída charakterizovaná malými miestami, môžete ju položiť priamo pod sterilný obväz.

Sinaf (Sinaflan)

Hormonálna masť prvej generácie, ale stále vykazuje vynikajúce výsledky pri liečbe ochorenia. Cinaph (Cinaphlan) sa má používať na postihnuté miesta až štyrikrát denne. V tomto prípade by ste mali najprv očistiť kožu antiseptickým roztokom, ktorý umožní účinnej látke preniknúť hlboko do ohniska ochorenia. Liečba masťou môže trvať až dva týždne, pri miernejších prípadoch alergickej dermatitídy je potrebné znížiť liečbu na jeden týždeň.

Advantan masť

Advantan je hormonálny liek poslednej generácie

Hormonálny liek poslednej generácie, ktorý umožňuje dlhodobú liečbu bez obáv z abstinenčného syndrómu. Aplikujte prísne raz denne a nepoužívajte obväzy a obklady. Liečba masťou môže trvať až tri mesiace. Ak sa alergická dermatitída vyskytne skôr, mali by ste sa poradiť s odborníkom na úpravu trvania liečby.

Pozor prosím! Alergická dermatitída rýchlo prechádza pod vplyvom hormonálnych mastí, ale ich použitie môže spôsobiť abstinenčný syndróm. Ak ju chcete vylúčiť, mali by ste jednotlivé dávky vybrať.

Prípravky na liečbu poškriabania a vredov pri dermatitíde

aktovegin

Liečivo aktivuje prirodzené metabolické procesy v kožných tkanivách, čo umožňuje rýchlejšiu regeneráciu. Liečivo sa používa 14 dní ako terapeutikum, po ktorom sa pacient prenesie do podporného režimu až do úplného predĺženia rany z alergickej dermatitídy. Počas exacerbácie lieku Actovegin sa masť používa dvakrát denne, potom sa má znížiť na jednu aplikáciu.

levomekol

Levomekol umožňuje nielen odstrániť podráždenie, ale aj vyčistiť ranu a pokožku pred akumuláciou hnisu

Vynikajúca protizápalová masť, ktorá umožňuje nielen odstrániť podráždenie, ale aj vyčistiť ranu a pokožku z hromadenia hnisu a iných škodlivých častíc. Aplikujte masť Levomecol by mala byť s gázovým obväzom. Bintovanie musí byť sterilné, aby nedošlo k preneseniu nadmernej baktérie na kožu. Liečivo sa aplikuje na hmotu v malých množstvách a aplikuje sa na postihnutú oblasť. Zmena kompresie by mala byť denná a navyše umyť ranu a pokožku antiseptikom. Liečba pokračuje individuálne zvoleným výrazom.

Baneotsin

Táto liečebná antibakteriálna masť sa má používať raz denne, ak je to možné, mala by byť položená pod bandážou voľnou metódou. Zvláštnosť masti Baneocin je jeho prísne dávkovanie, ktoré nemôže byť viac ako 1 g aktívnej zložky, čo je 200 g masti, po dobu siedmich dní. Pri oslabenej funkcii obličiek sa má tento liek používať veľmi opatrne, pretože riziko vedľajších účinkov a problémov s vnútornými orgánmi sa zvyšuje.

Arcalen

Liečivo nepatrí do triedy antibiotík, ale pomáha aj pri výskyte silných hrebeňov. Arcalen masť výrazne urýchľuje regeneráciu tkanív v dôsledku aktivácie metabolizmu tkaniva a nasýtenia kožou kyslíkom. Aplikujte liek až trikrát výhradne na postihnuté oblasti pokožky. Trvanie liečby liekom Arcalen sa vyberie individuálne pre každého pacienta. V niektorých prípadoch sa vyskytli prípady edému a alergickej vyrážky.

Pozor prosím! Rozhodnutie o používaní antibiotík užíva iba ošetrujúci lekár, pretože s nesprávne vybranými dávkami môže byť zápalový proces výrazne zhoršený.

Náklady na lieky proti dermatitíde

Pozor prosím! Uvedené ceny sú podmienené a môžu sa líšiť pri kúpe lieku, berúc do úvahy cenové kategórie rôznych lekární.

Ďalšie opatrenia pri liečbe alergickej dermatitídy

Aby liečba prebehla rýchlo a pokožka sa zotavila, mali by sa dodržiavať viaceré odporúčania:

 • Nepoužívajte mydlo na osobnú hygienu počas liečby, preto je potrebné si odobrať vlhké utierky bez alkoholu;
 • V ďalšom období zotavenia by ste mali používať tie najľahšie prostriedky na starostlivosť o seba;
 • potraviny by mali pozostávať iba z výrobkov, ktoré nemôžu spôsobiť alergickú reakciu;
 • Počas čistenia nepoužívajte chemikálie, umyte detské hypoalergénne čistiace prostriedky;
 • Identifikujte presný alergén, ktorý spôsobuje ochorenie, a minimalizujte kontakt s ním;
 • nosiť oblečenie vyrobené z prírodných tkanín, najmä to platí pre spodnú bielizeň;
 • na vodovodnom kohútiku vložte čistiaci filter, ktorý bude schopný čistiť kvapalinu čo najviac chemických nečistôt vrátane chlóru;
 • vo vnútri používajte len filtrovanú, minerálnu alebo varenú vodu;
 • ak sa pacient potní, mali by ste ihneď vymeniť celé spodné prádlo, pretože pocit môže zhoršiť svrbenie a podráždenie.

Pozor prosím! Implementácia týchto opatrení je povinná, ak sa pacient chce úplne zbaviť alergickej dermatitídy. V iných prípadoch môže choroba spôsobiť konštantné relapsy a viesť k vzniku zápalových oblastí.

Video - Príčiny, príznaky a liečba alergickej dermatitídy u dospelých

Ľudové lieky na liečbu alergickej dermatitídy

Zemiaková kompresia

Na ošetrenie je potrebné vziať jednu veľkú hľuzu, očistiť ju a dôkladne ju umyť. Potom sa zemiaky brúsia v štiepanej zemiake a prenesú sa na bandáž, preto je najlepšie použiť dvojitú gázu. Kompresia je upevnená na všetkých postihnutých oblastiach alebo na najviac zapálených. Bandáž nechajte aspoň dve hodiny. Ak sa kompresný roztok aplikuje cez noc, po ošetrení ošetrite postihnutú pokožku 10% masolou z propolisu. Liečba pokračuje až do výraznej úľavy.

Liečivo pre interný príjem

Ak chcete urobiť liek, užite 2,5 ml čerstvej lisovanej citrónovej šťavy a rovnaké množstvo dobrej vodky. Ak chcete pridať jednu čajovú lyžičku rozdrveného škrupiny domácich vajec, obchod sa nezmestí. Výsledné množstvo liečiva by malo byť rozdelené na dve jedlá, prášok by sa mal užívať ráno pred raňajkami a večer po večeri. Liečba alergickej dermatitídy týmto spôsobom trvá 30 dní, v zložitých prípadoch ochorenia môžete predĺžiť liečbu na 12 týždňov.

Pozor prosím! Popísané recepty by sa mali používať iba ako pomocné, pretože nie sú schopné úplne vylúčiť alergén z tela.

Je lepšie liečiť alergickú dermatitídu pod dohľadom lekára, ktorý dokáže vypočítať terapeutické dávky čo najpresnejšie. Aj odkaz na odborníka pomôže zabrániť prechodu ochorenia na komplikovanú formu s množstvom vredov a vredov.

Páčia sa vám článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Symptómy dermatitídy, príčiny a liečba u dospelých

Dermatitída je chronické ochorenie kože, ktoré sa prejavuje ako reakcia na stimul. V dermatológii sa táto choroba často vyskytuje pod pojmom neurodermatitída, ekzém, v ktorom sa vyskytuje podobný symptóm, prejavujúci sa ako svrbenie kože, vyrážky na rôznych miestach tela. Na liečbu dermatitídy u dospelých je dosť ťažké, pretože na dosiahnutie stabilnej remisie musíte určiť príčinu ochorenia, jej typ a stupeň vývoja.

V závislosti od etiologického faktora je dermatitída rozdelená na niekoľko druhov, z ktorých každá vyžaduje individuálny prístup k liečbe. Nebezpečenstvo dermatitídy spočíva v tom, že pri nesprávnej liečbe alebo pri úplnej neprítomnosti rastie riziko rozsiahleho zápalu s pripojením bakteriálnej flóry. Takýto stav môže spôsobiť hlboké poškodenie kože, hnisavé - zápalové procesy, čo značne komplikuje liečbu a priebeh samotnej choroby.

Veľmi často sa prvé príznaky dermatitídy prejavujú v detstve, ale v priebehu času sa choroba vracia a stará sa o starší vek.

Čo je to?

Dermatitída je ochorenie kože spôsobené vonkajšími alebo vnútornými (fyzikálnymi, chemickými, biologickými) činidlami, často na pozadí dedičnej predispozície a stresu. Ochorenie sa prejavuje lokálnymi a všeobecnými reakciami. V závislosti od povahy a závažnosti patogenézy je choroba sprevádzaná poklesom funkcie kože, porušením homeostázy tela.

príčiny

Hlavné formy / formy súčasnej kožnej choroby sa môžu vyvinúť z blízkych a blízkych dôvodov. Prvou kategóriou dôvodov je predispozícia:

Príbuzné príčiny dermatitídy (sú stále klasifikované ako provokované):

 • vstup do krvi dráždivých látok, ktoré môžu spôsobiť dermatitídu - chemické látky, peľ rastlín, potraviny, lieky a iné.
 • stresujúci stav. Mnohí sú presvedčení, že stres je jednoduché nevoľníctvo, ktoré rýchlo prechádza po správnom odpočinku. Stresujúcim stavom je komplexná ochranná reakcia organizmu, ktorá prebieha pod vplyvom hormónov.

Dokonca aj vtedy, ak podnec vstúpili do krvného obehu, to neznamená okamžitý vývoj dermatitídy - je potrebné, aby boli prítomné priaznivé faktory:

 • vysoká teplota vzduchu;
 • silne oslabená imunita - napríklad na pozadí dlhotrvajúcej choroby;
 • príjem žiarenia - napríklad zo slnečných alebo kremenných žiaroviek;
 • dlhotrvajúca expozícia na pokožku - napríklad po zlyhaní rukavíc počas chladnej zimy sa môže objaviť dermatitída.

klasifikácia

V závislosti od príčiny vývoja sa rozlišujú nasledujúce typy dermatitídy.

 1. Seboroická dermatitída - chronická patológia kože bohatá na mazové žľazy ktorá vznikla v dôsledku aktivácie podmienečne patogénne lipofilné kvasinky huby Malassezia furfur.
 2. Photodermatitis - kožné vyrážky, ktoré sa vyskytujú v dôsledku zvýšenej citlivosti na slnečné žiarenie (viditeľné svetelné lúče a UV žiarenie).
 3. Kontaktná alergická dermatitída je klasická reakcia oneskoreného typu, ktorá sa vyvíja v dôsledku zvýšenej citlivosti tela na alergén a zahŕňa T-lymfocyty v imunitnom procese.
 4. Jednoduchá kontaktná dermatitída je okamžitá kožná reakcia, ku ktorej dochádza, keď je dráždivá látka priamo vystavená.
 5. Toxické a alergická dermatitída (reakcia liečivo) - akútny zápal kože dochádza pod vplyvom toxických alergickej prostriedku vstupuje do tela cez zažívacie, dýchacích ciest alebo injekcií.
 6. Atopická dermatitída je chronická polyetologická kožná patológia, ktorá je zdedená.

Ochorenie je náchylnejšie na ľudí, ktorí sú v stave neustáleho stresu. Riziková skupina má aj majiteľov suchých koží, najmä vo veternom a chladnom počasí.

Symptómy dermatitídy

Pri každom z vyššie uvedených typov dermatitídy u dospelých sa zistili charakteristické príznaky (pozri foto). Ale lekári tiež identifikujú niekoľko bežných symptómov, ktoré budú charakteristické pre každý existujúci typ ochorenia:

 1. Sčervenanie (erytém). Erytém - zvýšené krvné výplne dermálnych kapilár. V akútnej forme sa pozoruje začervenanie s nerovnými okrajmi a opuchom. Pri chronickom priebehu dermatitídy nie je erytém nevyhnutný. S tlakom sa oblasť hyperemickej kože bledá na chvíľu. Erytém nemožno zamieňať s krvácaním (krvácanie pod kožou). Krvácanie sa považuje za samostatný prejav patologických stavov kože - hemoragická diateza;
 2. Svrbenie (prurigo). Jeho intenzita závisí od intenzity podráždenia kožných nervových zakončení. Nesúlad medzi silou pruriga a prejavmi kože (závažné svrbenie s malými vyrážkami) je známkou alergie na atopickú dermatitídu. Pri kontaktnej dermatitíde je svrbenie v mieste aplikácie patogénu dostatočné na poškodenie;
 3. Exsudácia. Pri akútnych formách dermatitídy je možný exsudačný zápal s hojným výtokom. V chronických formách - lichenifikácia (zhrubnutie kožných oblastí s hrubým vzorom), trhliny v koži a excoriácia (samočistiace);
 4. Pleťový peeling (desquamation). Patologická deskvamácia je spôsobená zvýšenou suchosťou (xerózou) kože počas dehydratácie a nedostatočnosti mazových žliaz. Deskamácia a xeróza sú zaznamenané pri chronickej dermatitíde s alergickými a zápalovými procesmi.
 5. Vyrážka (ekzém). Morfológia vyrážky a jej lokalizácia sú typické pre konkrétnu dermatitídu. Najčastejšou lokalizáciou vyrážok sú pohyblivé časti tela (koža cez kĺby), tvár, pokožku hlavy, boky trupu, oblasť slabín.

Ďalšie príznaky sú dôležité pri diferenciálnej diagnostike špecifickej dermatitídy, sú zistené počas vyšetrovania, vyšetrenia, laboratórnych vyšetrení a funkčných testov.

Ako vyzerá dermatitída, foto

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

Atopická dermatitída

Patogenéza atopickej dermatitídy je založená na geneticky stanovených znakoch imunitnej odpovede. Najčastejšie sa choroba vyvíja u detí s dedičnou predispozíciou vo veku od 1 roka do 5 rokov.

Vyvolávať vývoj patologického procesu potravinových produktov (proteíny živočíšneho a rastlinného pôvodu), stresové a iné nepriaznivé exogénne faktory, UV žiarenie, ako aj agresívne meteorologické účinky.

Atopická dermatitída sa vyskytuje s obdobiami exacerbácií a remisií a je charakterizovaná vývojom zápalových reakcií kože, zvýšenou reaktivitou na rôzne dráždivé látky, svrbenie a erupcie. Choroba sa začína v ranom detstve, ale v priebehu času sa jeho klinické prejavy oslabujú a o 30-40 rokov dochádza k spontánnemu vyliečeniu, alebo k poklesu symptómov.

Seboroická dermatitída

Symptómy seboroickej dermatitídy, ktoré sa môžu zobraziť na fotografii v sieti:

 • červené pláty s jasnými hranicami (so suchou dermatitídou);
 • vysoká krvná náplň dermálnych kapilár (erytém);
 • moknutie v slabín, za ušami;
 • výskyt trhlín, séróznych kôr;
 • exudatívny zápal;
 • svrbivá dermatitída;
 • na hlave nerovný peeling, lupiny, alopécia;
 • poškodenie veľkých oblastí pokožky v závažných prípadoch;
 • výskyt iných typov ekzémov (ušná dermatitída a iné).

Zápal pokožky v dôsledku vysokého vylučovania zmeneného tuku alebo po vystavení účinkom mikróbov sa nazýva seboroická alebo hubová dermatitída. Nie je to nákazlivá choroba, preto ju nemožno prenášať z človeka na človeka. Aktivita oportúnnych húb sa prejavuje pri strese, endokrinných alebo imunitných poruchách, rôznych formách poškodenia nervového systému. Zameriavajú sa na oblasti pokožky, ktorú obývajú mazové žľazy: tvár, hrudník, chrbát, uši, hlava.

Alergická dermatitída

Zápal sa prejavuje ako reakcia tela na určitý patogén. Patogény sa môžu stať prachom, peľom rastlín, zvieracími vlasmi, vôňami parfumov alebo chemikáliami, liekmi, jedlom, tekutinou atď. Je často spojená so sezónnymi prejavmi alergií. Intoxikácia môže nastať v dôsledku vývoja určitých látok pri ochoreniach obličiek, pečene, štítnej žľazy, helmintických invázií, vývoja nádorov.

 • pokožka je pokrytá veľkými červenými škvrnami;
 • na svojom povrchu tvoria malé bubliny;
 • potom sa roztrhli a vytvorili mokré vredy;
 • vyrážky silne svrbiace;
 • sprevádzaný kýchaním, kašľom, roztrhnutím, zvýšenou citlivosťou na svetlo.

Preniknúť alergénom do krvného riečiska pomocou potravy cez sliznicu dýchacích ciest injekciou. Nachádza sa na akejkoľvek časti kože alebo sliznice.

Kontaktná dermatitída

Ide o zápalové procesy na koži spôsobené kontaktom s určitým podnetom. Toto trenie, tlak, tepelné účinky, žiarenie, popáleniny a iné silné dráždivé látky. Pri tomto druhu priameho poškodenia kože sa symptómy vyskytnú ihneď, je nutné čo najskôr odstrániť kontakt so stimulom.

Symptómy kontaktnej dermatitídy:

 • opuch;
 • krvácanie, mikrohematómy;
 • výrazná hyperémia;
 • malé papuly, vezikuly;
 • zmáčanie, váhy, kôry;
 • veľké bubliny;
 • oblasť nekrózy.

Rovnako ako potravinová dermatitída je jedným z typov alergickej formy ochorenia. Vyskytuje sa po kontakte s látkami, ktoré spôsobujú zápalovú reakciu organizmu. Môžu to byť chemické činidlá, UV žiarenie (fotokontakt alebo fotodermatitída), röntgenové žiarenie, vysoká / nízka teplota alebo mechanické faktory. Žalúdočné bunky, peľ, rastlinné šťavy, larvy húsenice môžu vyvolať kožnú reakciu. Hlavným rozdielom tohto ekzému je to, že nemá inkubačnú dobu.

diagnostika

Diagnóza dermatitídy spočíva v počiatočnom vyšetrení krvi. Vynechanie možného spojenia so skutočnými procesmi mykotickej kožnej lézie je tiež zaočkované a mikroskopické vyšetrenie váhy z oblasti, ktorá bola postihnutá.

Alergická dermatitída vyžaduje vykonanie rôznych variantov alergologických testov, hlavne pre túto aplikáciu subkutánnych testov. V častých prípadoch sa alergická povaha faktora pôsobiaca ako dráždivý účinok stanovuje krvným testom (zvýšená hladina IgE). Na základe výsledkov vykonaných štúdií sa uskutoční primerané posúdenie stavu pacienta.

Liečba dermatitídy

V prípade dermatitídy účinnosť liečby závisí od jej formy a je vždy vybraná individuálne.

Na začiatok liečby dermatitídy u dospelých je potrebné s definovaním dôvodu. Je potrebné identifikovať dráždivú látku (alergén, toxickú látku, mikrobiálny patogén) a odstrániť ju. Ak nie je stimul určený, ako je to často v prípade alergickej a zvlášť neuro-alergickej dermatitídy, liečba bude iba symptomatická, t.j. zamerané na odstránenie symptómov a udržanie stupňa remisie.

Liečba dermatitídy je konzervatívna, pozostáva z lokálnej a všeobecnej terapie. Akútna dermatitída a dermatitída u detí sa zvyčajne liečia iba lokálnymi liekmi a chronické formy vyžadujú kombináciu všeobecnej a lokálnej liečby. Miestna liečba dermatitídy spočíva v liečbe postihnutých oblastí kože. Kožné vyrážky spracované zápalové a antibakteriálne lieky v tvare boltushek, prášky, masti, roztoky - v závislosti od tvaru a zápalové fázu buniek. Dermatitída na tvári (seboreálna) je liečená antifungálnymi masťami. Chronická dermatitída je liečená pomocou kortikosteroidných protizápalových liekov, akútne liečených anilínovými farbivami. Hlboké ulceratívne lézie sa liečia v nemocnici.

Celková liečba dermatitídy spočíva v užívaní imunomodulačných, antihistaminík, sedatív v závislosti od príčiny ochorenia. Je tiež potrebné odstrániť všetky zdroje chronických infekcií, ako sú zuby zubaté zuby zničené kazom, chronická sinusitída, tonzilitída atď.

Diéta s dermatitídou

Pri alergickej dermatitíde je v systéme obnovy pacienta zahrnutá špeciálna diéta a racionálna výživa. Správne organizované potraviny a hypoalergénne výrobky v strave pacienta sú kľúčom k tomu, aby sa do tela nedostali nové dávky alergénov. Pred návštevou lekára musíte nezávisle určiť minimálny zoznam produktov, ktoré sa môžu spotrebovať bez rizika zhoršenia alergických reakcií.

Produkty, ktoré často spôsobujú alergie:

 • Bielkoviny - bravčové mäso, tuk z hovädzieho mäsa, mlieko, kurací vajce, ryby, morské plody, kaviár, údené produkty, lahôdky, guláš;
 • Zelenina - strukoviny, kyslá kapusta, nakladaná zelenina, všetky bobule červenej farby, všetky druhy tropického ovocia, huby, sušené ovocie (sušené marhule, hrozienka, dátumy, figy);
 • Nápoje - sladká soda voda, jogurty s výplňou, kakao, káva;
 • Dezerty - karamel, marmeláda, čokoláda, med;
 • Korenie, omáčky (kečup, majonéza, sójová omáčka), konzervované polievky a akékoľvek hotové výrobky obsahujúce farbivá, emulgátory, konzervačné látky a iné potravinárske prídavné látky
 • Nápoje - čierny čaj, šťavy zo zelených jabĺk, bylinné odvarky;
 • Proteín - jahňacie, kôň, králik;
 • Zelenina - raž, pohánka, kukurica, zelené ovocie, zemiaky;
 • Dezerty - jogurty, peny, tvaroh.
 • Proteíny - niektoré druhy rýb (treska a morská vlna), nízkotučné teľacie mäso, droby (pečeň, jazyk), nízkotučný tvaroh, maslo;
 • Rastlinné - obilniny (ryža, jačmeň), šalát, uhorky, squash, kvaka, čerstvé kapusta, špenát, rastlinný olej, hrušky, egreše, ríbezle biela čerešňa a bielej;
 • Dezerty sú sušené ovocie zo sušených hrušiek a jabĺk, sušené slivky.
 • Nápoje - kyslé mlieko bez pridania farbív, kompót hrušiek a jabĺk, rebarbory, zelený čaj s nízkou koncentráciou, stále minerálna voda;

Pri dermatitíde bez alergického stresu je dôležitejšia správna výživa. Hlavný princíp - zaradenie nízkych kalórií do stravy ľahko stráviteľným jedlom. Neexistujú všeobecné odporúčania. Pre viac informácií o produktoch, ktoré osobne odporúčate, kontaktujte svojho lekára a odborníka na výživu.

Odpovede na otázky

1) Je dermatitída nákazlivá?

 • Nie, táto dermatitída nie je nákazlivá, ale aby sa zabránilo spájaniu sekundárnej infekcie, musí sa odobrať šupka na mykologické vyšetrenie.

2) Je kontaktná dermatitída prenášaná dedičstvom?

 • Zo všetkej dermatitídy spôsobenej vonkajšími faktormi sa môže dediť len alergická dermatitída.

3) Je možné znova použiť dráždivý faktor (reťaze, pás s prackou, krúžky), ktorý spôsobil dermatitídu po normalizácii stavu kože?

 • Kontaktná dermatitída sa bude opakovať takmer vždy, keď príde do kontaktu s podráždeným faktorom.

4) Môže sa kontaktná dermatitída vyvinúť na systémové alergické ochorenie, ako je bronchial astma?

 • Nie, nemôže, len atopická dermatitída rastie do bronchiálnej astmy.