Hlavná

Dermatitída

Symptómy neurodermatitídy, liečba a príčiny

Neurodermitída (atopická dermatitída alebo alebo difúzne neurodermatitída) - etohronicheskoe zápalové ochorenia - alergická dermatitída, ktorá má vplyv na kožu ľudí, ktorí majú predispozície v genóme, rovnako ako poruchu stavu imunitného systému, nervového a endokrinného systému, iných funkčných orgánov.

Prítomnosť vrodených anomálií srdca, pažeráka, herníc, katarakty atď. U pacientov tiež naznačuje dedičný faktor atopickej dermatózy. Neurodermit má pretrvávajúcu chronickú, často opakujúcu sa povahu, ktorá sa líši v závislosti od veku, príčin, symptómov a tiež od sezóny roka.

Vedúca úloha pri vzniku neurodermatitídy patrí do nervového systému. Synonymum atopickej dermatitídy. Teraz sa používa aj termín "atopická neurodermatitída". Mechanizmus vývoja ochorenia je neuroendokrinný. Dôsledok diatézy - prechod na detský ekzém - klusavka - neurodermatitída.

Čo je to?

loading...

Neurodermatitída je zápalové ochorenie kože, ktoré sa vyskytuje ako dôsledok endogénnych (vnútorných príčin) príčin. Vyskytuje sa najmä v detstve a dospievaní, často nadobúda chronický charakter a je jednou z najčastejších dermatologických ochorení na planéte.

Príčiny tejto choroby

loading...

Neurodermatitida sa nevzťahuje na infekčné ochorenia. Často je jej hlavnou príčinou genetická predispozícia alergii. Odpoveď na ochorenie ľudského tela môže byť na akomkoľvek podnete - od kabáta domáceho maznáčika až po obľúbenú kozmetiku.

Odborníci považujú za bežné príčiny neurodermatitídy:

 • poruchy duševného zdravia;
 • liečivé prípravky;
 • klimatické faktory;
 • pracovať pri škodlivých podmienkach a iných dráždivých faktoroch;
 • iracionálna výživa, všeobecné toxické znečistenie tela;
 • pretrvávajúce psycho-emocionálne, duševné a fyzické preťaženie, depresia;
 • hlboké poruchy fungovania imunitného, ​​centrálneho a periférneho nervového systému, vegetatívno-vaskulárny syndróm;
 • zdroje chronickej infekcie, ohniská zápalu v tele a bakteriálne akumulácie na koži;
 • Gastrointestinálne poruchy súvisiace s rozpadom fermentačných procesov, poruchami v endokrinnom systéme, chorobami ENT;
 • genetická predispozícia k náchylnosti na rôzne alergické reakcie, čo dokazuje vysoká intenzita ochorení blízkych príbuzných a identických dvojčiat;
 • endogénne faktory - kontaminovaný stav vonkajšieho (vonkajšieho) a vnútorného (vnútorného) prostredia, ktoré môže spôsobiť hyperaktivitu kože.

Napriek celej rade faktorov, ktoré vyvolávajú vývoj neurodermatitídy, dermatológovia verí, že choroba vyvoláva alergickú mechanizmus. Pri stretnutí s alergénom telo vytvára protilátky proti sebe pre nové spojenie, ale druhýkrát, protilátky sa viažu na organizmu a sú nesené krvným riečiskom do všetkých tkanív a orgánov a ničiť membrány buniek.

Pri procese degranulácie dochádza k uvoľňovaniu účinných látok, medzi ktoré patrí aj histamín. Táto látka spôsobuje sčervenanie a tesnosť pokožky, zvýšenú lokálnu teplotu a pocit svrbenia alebo pálenia. V prípade sekundárnej infekcie stúpa telesná teplota.

Porážka nervového systému ako príčiny neurodermatitídy, vedci vysvetľujú dysfunkciu periférnych nervových vlákien. Preto sa pacient začína prerážať silné svrbenie a na tele sa objavujú vyrážky. Túžba poškriabať pokožku vedie k jej zraneniu, zvyšuje intenzitu svrbenia a opuchu tkanív.

klasifikácia

loading...

Neurodermatitída je choroba, ktorá má niekoľko druhov, ktoré určujú stupeň prevalencie patologického procesu na pokožke pacienta.

 1. Difúzna neurodermatitída. Táto forma je charakterizovaná vznikom viacerých lézií. Zvyčajne sú lokalizované na horných a dolných končatinách (v popliteálnych dutinách a ulnarových záhyboch), ako aj na trupu. Zároveň difúzna neurodermatitída často postihuje krk, genitálie, konečníko a tvár. V tomto prípade sú lézie tavené, lichenifikované a infiltrované oblasti pokožky. Na niektorých miestach, okrem lichenifikácie, vzniknú ploché, lesklé uzliny. Niekedy u pacientov po poškriabaní dochádza k krátkemu namočeniu. V dôsledku toho sa lézie môžu nakaziť, komplikovať lymfadenitídou alebo pyodermou. Pacienti trpiaci difúznou neurodermatitídou sú charakterizovaní otupením a hyperemia kože, často pokrytými malými šupinami.
 2. Obmedzená neurodermatitída. Tento typ neurodermatitída charakteristického vzhľadu na povrchu kože sa vzťahuje plaky tvárnej nádorov v krku, kolien a lakeť, v hrádze, genitálie. Pri tomto type choroby sa často zaznamenáva symetrické usporiadanie plakov. Spravidla sa objavujú súčasne na oboch lakťoch, kolenách a chodidlách.
 3. Decalverting ovplyvňuje vlasy pokryté oblasti tela, čo spôsobuje postupné vypadávanie vlasov.
 4. Lineárna neurodermatitída. Táto patológia, pri ktorej sú lézie lokalizované hlavne na extenzných povrchoch rúk a nôh a majú tvar pásov, niekedy s bradavým alebo šupinatým povrchom.
 5. Folikulárne: tvorí sa na chlpatých častiach tela vo forme vyrážok, ktoré vyzerajú ako špicaté papuly.
 6. Psoriasiformná neurodermatitída. V tomto prípade sú lézie červené tesnenia pokryté malými strieborno-bielymi šupinami. Najčastejšie sú lokalizované na hlave a na krku.
 7. Hypertrofická: je vyjadrená v opuchoch v oblasti lymfatických uzlín, najčastejšie inguinálnych.

Každý druh neurodermatitídy prináša človeku hmatateľný nepríjemný pocit, preto je potrebné bezodkladne liečiť.

Príznaky neurodermatitídy

loading...

Hlavné príznaky neurodermatitídy u dospelých a detí sú charakterizované vyrážkou, svrbením, neurotickými poruchami, začervenaním a ekdýzou. Okrem toho sa oblasť rozšírenia choroby môže meniť v závislosti od jej špecifickej odrody.

Pri neurodermatitíde je funkcia nadobličiek výrazne znížená, takže pokožka môže výrazne stmavnúť. Osoba stráca váhu, čo negatívne ovplyvňuje celkový stav tela. Znižuje sa tlak, únava, zvýšená apatia a slabosť, sekrécia žalúdočnej šťavy a zníženie hladiny glukózy v krvi. Neurodermatitída niekedy vedie k lymfadenitíde (zápalu lymfatických uzlín), čo zhoršuje činnosť mnohých orgánov.

Treba poznamenať, že príznaky neurodermatitídy sú najvýraznejšie v zime a vo večerných hodinách a v lete naopak existujú značné zlepšenia. Neurodermatitída na rukách prináša najväčšie nepríjemné pocity, pretože kvôli vlhkosti a častým mechanickým účinkom sa ochorenie len zhoršuje.

Ako vyzerá neurodermatitída, foto

loading...

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých a detí.

Ako správne diagnostikovať?

loading...

Diagnózu neurodermatitídy vykonáva dermatológ pri prvej návšteve. Preto sú postačujúce sťažnosti pacientov a vyšetrenie jeho tela. Na potvrdenie diagnózy pacientovi môžu byť pridelené laboratórne a biochemické štúdie: jeho krv je kontrolovaná na počet leukocytov a eozinofilov.

U väčšiny pacientov sa zistila eozinofília a leukocytóza a imunologické štúdie ukazujú zvýšené množstvo IgE imunoglobulínov. S pridaním sekundárnych ochorení možno liečbu neurodermatitídy a jej príznakov upraviť podľa všeobecného klinického obrazu.

Ako liečiť neurodermit?

loading...

Často je neurodermatitída liečená veľmi skrátene a pozornosť sa venuje len kožným prejavom. Na úľavu, na ktorú sa zameriava lokálna liečba. Treba však zvážiť proces komplexným a venovať pozornosť všetkým fázam liečby.

 1. Strave. Terapia začína, najmä v prípade detí, s diétnymi intervenciami. V ideálnom prípade, keď je možné identifikovať hlavné alergény, ktoré vyvolávajú proces, a vylúčiť ich z potravy. U dospelých začína terapia zavedením stravy obsahujúcej alkohol a korenie. Deti sa pokúšajú viesť k dojčeniu alebo preložiť do hydrolyzátov kravského proteínu.
 2. Všeobecný režim. spoločný režim normalizácie by mal poskytnúť dobrú noc (aj pre deti a NAP), dostatočné expozície na čerstvý vzduch a racionálne duševnej a fyzickej aktivity, okrem únavy a nadmernej stimulácie nervového systému. Liečba neurodermatitída u dospelých úplnej porážky, lokalizácia na dlaniach, sekundárne septické komplikácie možno vykonávať ambulantne s vydaním osvedčenia o nespôsobilosti.
 3. Liečba dysbakteriózy. V období zhoršenia tiež odporúčame vykonať opravu dysbiózy a začať prijímať enterosorbentov sadzbou ( "Enterosgel", "Poliepana"). Sorbenty používané pravidelne je nepraktické, pretože majú za následok vybratí z čreva nielen alergény, ale aj vitamíny, ktoré sú pomerne ťažké kompenzovať z dôvodu obmedzenia potravinovej intolerancie a syntetické analógy.
 4. Upokojujúce prostriedky. V prípade potreby sú pacientom predpísané kurzy sedatívnych liekov alebo sa podávajú lieky na závažnejšie neurologické alebo psychiatrické problémy.

Všeobecné odporúčania pre neurodermatitídu, ktoré sa môžu vykonať doma:

1) Najdôležitejšia vec je zastaviť neustále škrabanie kože. Žiadna liečba nebude účinná, ak pacient pokračuje v vyhladzovaní lézií. Ak to chcete urobiť:

 • skráťte nechty
 • v noci počas exacerbácie, aby si dal na ruky bavlnené rukavice alebo spať v bavlnenej pyžame. Tým sa znižuje nedobrovoľné poškriabanie počas spánku.

2) Je veľmi dôležité vyhnúť sa kontaktu s alergénmi, ktoré spôsobujú exacerbáciu. Ak to chcete urobiť:

 • potrebujú hypoalergénnu diétu
 • Nové oblečenie by sa malo predtým umyť.
 • Na mydlo je potrebné použiť mydlo
 • oblečenie by sa malo dôkladne opláchnuť
 • denné mokré čistenie v dome

3) Znížte suchú pokožku. Ak to chcete urobiť:

 • Použite krémové mydlo a čistiaci prostriedok s hydratačným účinkom.
 • vodné postupy by mali byť krátkodobé (5-10 min.), v teplej (nie horúcej) vode.
 • po umývaní alebo plávaní v bazéne by sa mali aplikovať na telový krém alebo telové mlieko.
 • Mali by ste nosiť voľné oblečenie z čistej bavlny.
 • je vhodné opustiť vlnené šaty a vlnené prikrývky, nahradiť ich šatami a prikrývkami vyrobenými z iných materiálov.

Taktika liečby neurodermatitídy je zameraná na odstránenie porúch, ktoré vyvolali vývoj patologického procesu, ako aj prevenciu recidívy a predlžovania remisií.

liečenie

loading...

Antialergické výklenok terapie zahŕňa použitie antihistaminík, vo väčšine prípadov, 2 a 3 generácie liečiv, ktoré vykazujú menšie inhibičný účinok CNS a tým stabilizovať žírne bunky a súčasne blokuje účinok histamínu, ale aj prvá generácia drogy sa stále používajú vo veľkej miere. Majú pomerne rýchly účinok a dať ospalosť, ktorý, mimochodom, to nie je zlé v prítomnosti svrbivých dermatóz.

 • Prvá generácia: Fenistil tablety alebo kvapky (Demitenden) Tavegil (clemastin), tablety alebo injekcie Pipolphenum (Prometazín) Fenkarol (hifenadina) Suprastin (Hlorpiramin).
 • Druhá generácia lieku - Ketotifen (Zaditen) je vhodná pre kombinácie kožného procesu s bronchiálnou obštrukciou.
 • Liečivé prostriedky tretej generácie: Astelong, astemizol, akrivastin, Atselastin, Allergodil, Gistalong, GIST, Claritine, Klarisens, loratadín, levocabastin, Sempreks, Telfast, Terfenadil, Teridin, Tsiterizin, ebastin.

Glukokortikoidy sú používané v širokom závažné procese v prítomnosti alebo v období akútnych alergických komplikácií, ako je akútne alergické reakcie (žihľavka, angioneurotický edém).

 • Prírodné: kortizón, hydrokortizón.
 • Semisyntetické GCS: dexametazón, triamcinolón, prednizolón.

Liečba mastí s glukokortikoidmi sa vykonáva raz denne. Naneste tenkú vrstvu, neotrite. V priebehu prijímania nespôsobujú nepriaznivý systémový účinok (Itenko-Cushingov syndróm, adrenálna insuficiencia, kožná atrofia a diabetes mellitus). S prijatím, v priebehu rokov sa samovoľné uvoľňovanie hormónov nadobličiek postupne znižuje a vznikajú systémové vedľajšie účinky.

 • Prípravky s nízkou pevnosťou: nefluórované: hydrokortizónová masť, metylprednizolónaceponát.
 • Stredná sila. Nefluórované: Laticort, Lokoid. Fluorované: Afloderm, Fluorocort, Triacort, Esperson, Lokakarten, Lorinden.
 • Strong. Fluórované "Dermoveyt", "Kutiveyt", "Beloderm", "Celestoderm", "Sinalar", "flutsinar", "Sinaflar". Nefotrirovannye: "Elokom", "Advantan".

Hlavnou úlohou nehormonálnych liekov je sušenie kože (masť alebo pasta zinku, Ski derm) a majú zmäkčujúci účinok (Gystan). Avšak niektoré lieky majú tiež protizápalový účinok (Apilac), prípravky založené na dechte a ichtiole) a tiež znižujú svrbenie (Elidel, Glutamol). Používajte aj liečivé masti (Bipanten, Panthenol).

Autoseróza sa tvorí z krvi pacienta, ktorý sa zhromažďuje na vrchole exacerbácie neurodermatitídy. Pacient teda dostáva protilátky proti alergénom.

Fyzioterapeutická liečba

loading...

Veľmi dobre sa odporúča pri liečbe neurodermatitídy postup ako je terapia svetlom (pomocou kremennej lampy, UV alebo selektívnej fototerapie). Selektívna fototerapia zahŕňajúca použitie UV žiarenia s vlnovou dĺžkou 315-320 nm je indikovaná u pacientov trpiacich neurodermitídou iba počas remisie ochorenia. Dĺžka trvania liečby je 15-20 procedúr.

Aj ako fyzioterapeutická liečba neurodermatitídy, dermatológovia odporúčajú použitie kryoterapie (používanie tekutého dusíka) a ožarovanie lézií lekárskym laserom.

Súčasne je sanatórium a kúpeľná liečba (pobrežie Čierneho a mŕtveho mora) veľmi prospešné pre organizmus pacienta.

Ľudové opravné prostriedky

loading...

Na základe prírodných zložiek môžete pripraviť rôzne domáce lieky na úspešný boj proti ochoreniu kože. Sú to:

 1. Lotióny, kúpele, utierky. Na rôzne ošetrenie zápalových oblastí pokožky a na pleťové vody, bylinné odvar sú ideálne s protizápalovým a upokojujúcim účinkom. Osvedčili sa dobre: ​​harmanček, šnúra, oregano, žihľava, ihly, tymian, plantain, mäta. Môžete robiť ako jednozložkové infúzie a odvar z kolekcie bylín.
 2. Krém, masti. Najčastejšie na prípravu masti ako tukovú základňu vezme tuk / tuk z bravčového mäsa, musí sa predtriepať a pridať čistenú síru, kým sa nedosiahne homogénna hmota. Pred použitím starostlivo očistite postihnutú oblasť mydlom.
 3. Ďalšia domáca masť na predpis, ktorá je pripravená z akéhokoľvek vtáčieho tuku, včelieho vosku a brezového dechtu. Všetky zložky sa zmiešajú, umiestnia sa do keramickej nádoby a nechajú sa 4 hodiny na teplom mieste alebo na vyhrievanom povrchu.
 4. Komprimuje. Modrá hlina, ktorá sa dá ľahko zakúpiť v lekárni alebo v kozmetickom obchode, sa ukázala ako veľmi pozitívna pri liečbe ochorenia. Hlina by mala byť zmiešaná s morskou soľou v rovnakých pomeroch, zmiešajte vodu a túto kašu rovnomerne naneste na postihnuté oblasti. Potom je potrebné počkať, kým sa zmes nevysuší, a jemne ju umyte teplou vodou.

Pravidlá výživy

loading...

Strava s neurodermatitídou u dospelých zahŕňa odmietnutie soli, korenistých a korenených potravín, potravín obsahujúcich veľké množstvo sacharidov. V akútnom období sú z potravy vylúčené potraviny s vysokým indexom alergickej aktivity:

Na obdobie exacerbácie by ste mali prestať používať mastné odrody mäsa a rýb, rýchle občerstvenie, konzervované potraviny, výrobky obsahujúce umelé farby a príchute.

Dôraz vo výžive spočíva v dodržiavaní stravy s mliekom a zeleninou. Je vhodné jesť čerstvú zeleninu a ovocie, šaláty s rastlinným olejom, výrobky z kyslého mlieka. Odporúča sa piť viac tekutín (až 2 litre za deň). Diéta obsahuje varené diétne mäso, obilniny, zeleninové pyré, nízkotučné bujóny. Cukor je najlepšie nahradený xylitolom alebo sorbitolom. Z nápojov, zeleného čaju, vývaru z dogrose, kompótov, minerálnej vody sú uprednostňované.

prevencia

loading...

Profylaxia neurodermatitídy vyzerá rovnako ako prevencia akejkoľvek choroby. Vyvážená výživa, mierne cvičenie, vytvrdzovanie a zlepšovanie imunity, vyhýbanie sa stresu. Dermatológovia odporúčajú ľuďom, ktorí sú náchylní na dermatologické ochorenia, aby nosili oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, ktoré nedráždia pokožku, aby nevyvolali vývoj ochorenia.

Tiež nevystavujte kožu na obdobie remisie a exacerbácie akýchkoľvek podnetov, napríklad, robiť peelingy, peelingy, krémy s použitím značené "diéta", ktoré obsahujú látky dráždiace pokožku - korenie, škoricu, mentol. A nakoniec je dôležitá ochrana citlivej kože pred vysokými a nízkymi teplotami.

výhľad

loading...

Keďže neurodermia neohrozuje nebezpečné komplikácie, predpovede sú pre život najpriaznivejšie, hoci vo všetkých prípadoch nedochádza k úplnému zotaveniu. Keď príčina neurodermatitídy spočíva v hlbokých alergicko-genetických štruktúrach, nie je možné vylúčiť recidívy, pretože terapeutické opatrenia nemôžu pokryť všetky prejavy ochorenia.

Difúzna neurodermatitída s výraznými exacerbáciami môže viesť k dlhodobej strate účinnosti. Obmedzená neurodermatitída nemá zvyk prejsť na rozptýlené, a preto je jej prognóza oveľa výhodnejšia.

Hlavné príznaky a metódy liečenia neurodermatitídy v rukách

loading...

Neurodermatitída alebo atopická dermatitída je patológia, ktorej vývoj je vyvolaný neurologickými, alergickými, hormonálnymi a inými faktormi. Ochorenie môže postihnúť rôzne oblasti kože, ale najčastejšie sa neurodermito vyvíja na rukách.

dôvody

loading...

Atopická dermatitída sa vzťahuje na skupinu alergických dermatóz. Vzhľadom na početné príčiny, ktoré spôsobujú jeho charakteristické papulózne vyrážky. Podľa štatistík trpí 3 z 10 pacientov s dermatologickými problémami neurodermatitída.

Dôvody, ktoré môžu vyvolať vývoj ochorenia, zahŕňajú:

 1. Poruchy endokrinného systému (tehotenstvo, hyperfunkcia štítnej žľazy, nedostatočná produkcia hormónov nadobličiek a gonád).
 2. Predispozícia alergickým reakciám, imunitným poruchám (bronchiálna astma, vazomotorická rinitída, žihľavka).
 3. Stres, intenzívna fyzická aktivita, poruchy spánku, výživa a odpočinok.
 4. Prítomnosť chronických ochorení (gastritída, sinusitída).
 5. Intoxikácia tela.
 6. Reakcia na lieky, očkovacie látky, alergény na domácnosť a potraviny.
 7. Prítomnosť zlých návykov.
 8. Stres.
 9. Environmentálne faktory a škodlivé pracovné podmienky (práca s práškovými materiálmi, farbivá).

Dôvody uvedené vyššie sú spúšťacie faktory pre exacerbáciu ochorenia. Predispozícia k patológii sa určuje hlavne geneticky.

V srdci mechanizmu neurodermatitídy spočíva zmena normálneho vzťahu medzi rôznymi typmi T-lymfocytov. Vedie k aktívnemu vývoju imunoglobulínov E (reaktantov) a cytokínov.

V dôsledku interakcie s dráždivými látkami v tele pacienta sa začína alergická zápalová reakcia. Zápal sa zhoršuje plesňovými a kokalitovými kožnými infekciami, ako aj bakteriálnymi a mykotickými systémovými ochoreniami. Nízka aktivita nadobličiek produkujúcich protizápalové hormóny (kortikosteroidy) spôsobuje zložitosť liečby neurodermatitídy.

klasifikácia

loading...

Choroba je rozdelená na skupiny podľa stupňa, závažnosti, etiológie a veku pacienta. Existuje tiež klasifikácia kvôli prevalencii patológie na koži a typu jej prejavov. Na rukách sú tieto typy neurodermatitídy:

 1. Limited. Vyrážky sa vyskytujú iba v určitých malých oblastiach tela a ochorenie prechádza ľahšie ako v iných prípadoch.
 2. Difúzne. Ochorenie sa vyznačuje silným svrbením, zápalom a vyššou prevalenciou kože. Po prvé, koža je ovplyvnená prstami a prstami, rukami, dlaňami, nohami, rovnako ako tváre (očné viečka, pery). U dospelých pacientov sa táto forma neurodermatitídy vyvíja menej často ako u detí.
 3. Lineárne. Vyzerá to so svrbivými pásikmi na miestach blízko záhybu ramien a nôh. Na fotografii nižšie sú znázornené charakteristické stopy lineárnej neurodermatitídy v rukách dospelého pacienta.

Iné formy atopickej dermatitídy (psoriaziformny, dekalviruyuschy, folikulárna, hypertrofickou) nie je uvedený na ramenách, ale krku rukoväť, vlasovej časti tela, rozkrokový oblasť.

príznaky

loading...

Neurodermatitída na rukách má niekoľko charakteristických vlastností:

 • sčervenanie kože;
 • červená vyrážka na dlaniach, prstoch, predlaktia alebo lakte;
 • závažné svrbenie v postihnutých oblastiach;
 • suchosť, hrubnutie, odlupovanie pokožky;
 • vzhľad mokrých kôr na mieste exfoliovanej epidermy;
 • bolestivosť postihnutých oblastí počas a po vodných procedúrach;
 • zmena pigmentácie, tmavnutie dlaní v dôsledku nízkej aktivity nadobličiek;
 • prehĺbenie vzoru pokožky v postihnutých oblastiach (takmer nepozorovateľná "sieťka" sa podobá trhline, čo je jasne vidieť na fotografii nižšie).

Okrem primárnych prejavov dermatológovia odlišujú aj sekundárne príznaky ochorenia:

 • podráždenosť, problémy so spánkom;
 • znížená chuť do jedla, zníženie koncentrácie glukózy v krvi, úbytok hmotnosti;
 • rýchla únava;
 • pokles krvného tlaku, apatia, slabosť;
 • porušenie sekrécie žalúdočnej šťavy, práca močovej sústavy.

Sekundárne symptómy ochorenia sú spojené so stresom v dôsledku neustáleho svrbenia.

terapia

loading...

Na určenie taktiky liečby vykoná dermatológ krvný test alergénov a diferenciálnu diagnostiku neurodermatitídy s chronickým ekzémom a plochým falusom. Okrem toho je pacientovi pridelený prieskum rôznych profilov lekárov s cieľom identifikovať chronické ochorenie, ktoré sa môže stať "spúšťacím faktorom" recidívy dermatitídy.

V priebehu liečby je nutné stabilizovať režim odpočinku, priľnúť k anti-alergickej diéty, vykonať gastroenterológ odporúčanie neurológa alebo iného špecialistu na liečbu základného ochorenia, ak vôbec, boli identifikované.

Liečebná terapia

Vo forme tabliet s neurodermatitídou sú predpísané nasledujúce skupiny liekov:

 • Antihistaminiká (Suprastin, Zaditen, Diazolin, Tavegil). Vylučujú začervenanie a svrbenie postihnutých oblastí.
 • Vitamíny A, E, B3 a zlúčeniny vápnika. Vitamín-minerálne doplnky zlepšujú stav epidermis počas obdobia ochorenia a redukujú lúpanie.

Na postihnutej pokožke sa na vonkajšej strane aplikujú rôzne masti a krémy. Môžu byť hormonálne a nehormonálne.

 1. Hormonálne lieky (prednizolónová masť, Triderm, Cinaphlan) zmierňujú zápal a pomáhajú rýchlo opraviť pokožku. Pri obmedzenom neurodermatitíde sa môžu odporúčať injekcie do postihnutých častí rúk. Dlhé (dlhšie ako 2 týždne) a časté používanie hormonálnych mastí môže viesť k vzniku strií a kožnej atrofie.
 2. Akcia je nehormonálny masti najmä vo výžive kože a zníženie odlupovanie (ihtiolovaya masť, panthenol, Bepanten), chladiaci účinok (krémy s mentolom), sušenie vlhkých krusty (zinok masť), odstránenie podráždenie (Dermatolovy krém).
 3. Aby sa zabránilo infekcii pri česaní postihnutých oblastí, používali sa antibakteriálne masti obsahujúce aj glukokortikosteroidy (Oxycorta, Corticomycin).

Neurodermatitída nemôže byť liečená samostatne: všetky lieky by mali predpisovať výhradne lekár, ktorý si vyberá vhodnú dávku na základe veku, výsledkov testov pacienta a stupňa poškodenia kože.

Ľudové opravné prostriedky

Okrem tradičných liekov sa môžu homeopatické lieky použiť aj na liečbu exacerbácií atopickej dermatitídy:

 1. Bylinné kúpele. Na zber si vezmite 1 časť bylín z žihľavy, heřmánek, celandínu, levandule a šnúry, dôkladne premiešajte. Sklenku zberania nalejte 2 litre vriacej vody, trvať na 50-60 minút. Naplňte rastlinnú infúziu a pridajte ju do sotva teplého kúpeľa, trvá 15-20 minút. Po ukončení procedúry opláchnite postihnutú oblasť.
 2. Komprimuje s rastlinnými tinktúrami. Aby sa infúzie 10 g dubovej kôry, ľanového semena, mäta pieporná, brezové lístie a Artemisia bylinnou zmesou dať do termosky a pridá sa 0,5 litra vriacej vody. Nechajte 10-12 hodín, potom natiahnite a aplikujte na kompresie, ktoré sa aplikujú denne po dobu 1-2 hodín.
 3. Masť s aloe. Aby ste to dosiahli, musíte si vziať 100 g šťavy z aloe vera a vnútornej slaniny, rovnako ako 5-10 g jedlého oleja. Roztierajte tuk, musíte pridať šťavu z aloe a masla a potom dobre premiešať a ochladiť masť. Môžete ju uložiť do chladničky a denne mazať zapálenú pokožku.

prevencia

loading...

Prevencia neurodermatitídy zahŕňa odstránenie "spúšťacích faktorov" a normalizáciu stravovania a odpočinku. Obdobie exacerbácie ochorenia zvyčajne spadá na zimu a začiatok jari. V tejto dobe sa pacienti musia vyhnúť stresu, veľmi pozorne dodržiavať pravidlá osobnej hygieny a dodržiavať antialergickú diétu s vysokým obsahom rastlinných produktov.

Pravidelná liečba vitamínmi, užívanie doplnkov s polynenasýtenými mastnými kyselinami (omega-3) a dostatočný spánok tiež znižujú riziko a intenzitu exacerbácie ochorenia.

V niektorých prípadoch lekári odporúčajú lekárske profylaxiu neurodermitis vrátane imunomodulátory, dlhodobé užívanie antihistaminík 3-4 generácie a špeciálne terapie alergénov.

Príčina neurodermatitídy na rukách a spôsob liečby

loading...

Neurodermatitída na rukách sa vyvíja v dôsledku zápalových procesov, ktoré sa vyskytujú v tele. Choroba sa vyskytuje pomerne často a pri absencii účinnej liečby sa môže dostať do chronickej formy. Keď sa choroba vyvíja vo viditeľných častiach tela, prináša nielen fyzické, ale aj psychologické nepohodlie.

Typy neurodermatitídy

Neurodermatitída môže byť lokalizovaná nielen na rukách. V závislosti od miesta tela a rozľahlosti zóny, na ktorej sa objavili, sa rozlišujú nasledovné typy neurodermatitídy:

 • difúzne. Svaly lézií sa vyskytujú hlavne na koži tváre, kolena a lakťov. Krk a ruky môžu byť tiež znečistené;
 • obmedzené. Je charakterizovaná porušením malých oblastí pokožky;
 • linka. Neovplyvňuje tvár alebo trup. Najčastejšie sa zobrazuje na rukách a nohách;
 • hypertrofické. Nachádza sa v oblasti slabín. Zvyčajne sa zhoršuje nepríjemnosť. V dôsledku styku so syntetickým alebo príliš tesným spodným bielizníctvom sa objaví nepríjemné svrbenie;
 • Folikulárnej. Ovplyvňuje oblasti pokožky vlasmi;
 • psoriasiformná neurodermatitída. Oko je postihnuté epidermou hlavy a tváre. Charakteristickou črtou tohto typu ochorenia je pravidelné odlupovanie vločiek.

Prečo sa vyskytuje na rukách

Existuje zoznam faktorov, ktoré vyvolávajú výskyt neurodermatitídy na rukách. Patria medzi ne nasledujúce:

 • zápalové procesy v tele;
 • zlyhanie metabolických procesov;
 • slabosť tela a neschopnosť odolávať chorobe;
 • porucha CNS;
 • gastrointestinálne ochorenia;
 • úzkosť, depresia a častá depresia;
 • nevyvážená výživa;
 • dedičná predispozícia;
 • neustále duševná práca.

Emocionálnosť človeka hrá dôležitú úlohu pri rozvoji neurodermatitídy. Je zrejmé, že malé deti a ženy, náchylné na prejavy nadmerného emócie, sú skôr náchylné na túto chorobu. Negatívne emócie, stres a emócie sa v koži neodrážajú najlepším spôsobom.

Ak v práci človek neustále kontaktuje chemikálie alebo iné látky, ktoré dráždia pokožku, môže to viesť k vzniku neurodermatitídy na pokožke.

Alergická reakcia často vyvstáva z peľu, jedla a vlny domácich zvierat. Aby liečba bola účinná, pacient by mal byť chránený pred akýmikoľvek vonkajšími podnetmi. Niekedy je ťažké zistiť, čo presne spôsobilo túto reakciu organizmu.

Ako sa manifestuje choroba?

Neurodermatitída má výrazné symptómy, charakteristické pre mnohé dermatologické ochorenia. Hlavné funkcie:

 • vyrážka a závažné svrbenie. Najprv sa objaví na krku, potom sa postupne rozšíri do tváre, kĺbov a sklovca;
 • začervenanie. Ak na začiatku vyrážka môže byť len mierne viditeľná, potom po nejakom čase nadobudne červenavý odtieň;
 • tvorba kôry a lúpanie. Ak je choroba nie je liečená, v priebehu času vyrážka je pokrytá krustou, alebo dokonca malých bubliniek, ktorý periodicky bez škrupiny.

Svrbenie s neurodermitom sa tak veľmi obáva pacienta, že niekedy ani dospelá osoba nemôže odolávať, aby nepoškriabala postihnuté oblasti. Vydržať takéto nepohodlie nestojí za to. Po oslovení kvalifikovanej pomoci lekár nutne určí príjem zdravotníckych pomôcok uľahčujúcich stav pacienta.

Ochorenie vyvoláva sfarbenie kože. Získate tmavší, zemitý odtieň. Celkový stav pacienta sa vyznačuje úplne indiferentný postoj k svetovej, slabosť, únava. Spravidla osoba znižuje krvný tlak a hladinu glukózy. Na pozadí takýchto zmien trpí ľudská imunita. Pacient by mal byť chránený pred vystavením akýmkoľvek negatívnym vonkajším faktorom.

U pacientov s chronickými ochoreniami dochádza v letnom období k výraznému zlepšeniu stavu. Možno to je spôsobené pozitívnym účinkom vystavenia UV žiareniu a zníženiu množstva oblečenia, s ktorým sa pokožka dotýka.

Ako a čo liečiť

Neurodermatitída na rukách je nebezpečná pre možné recidívy. S včasnou a kompetentnou liečbou neurodermatitídy sú šance na odstránenie ochorenia pomerne vysoké. Prvým krokom je navštíviť konzultácii dermatológ, ktorý sa vykonáva vizuálnu kontrolu pacienta, rovnako ako anamnézu. Na určenie choroby môže lekár predpísať ďalšie testy, ako sú krvné testy a škrabanie častíc epidermis do postihnutých oblastí.

Na zmiernenie svrbenia a čiastočného odstránenia sčervenania sa predpisujú antihistaminiká ako Suprastin, Diazolin, Zirtex a Claretin. Ako lokálny prostriedok sa používa hormonálna masť z neurodermatitídy na rukách, napríklad hydrokortizón. Malo by sa pamätať na to, že hormonálne masti sa môžu používať na obmedzené časové obdobie. V populárnych receptúrach najpopulárnejšími prostriedkami na boj proti rôznym kožným chorobám sú pleťové vody s odvarom celandínu. Po prvej aplikácii sa výrazne zníži svrbenie a začervenanie.

Mnohí pacienti sa počas choroby stretávajú s výrazným psychickým nepohodou, stávajú sa viac vyčerpanými, podráždenými. A ako už bolo spomenuté vyššie, akýkoľvek stres, úzkosť a dokonca aj podráždenie nad drobnosťou môže vyvolať recidívu choroby. Ak chcete mierne vyrovnať náladu osoby a ochrániť ju pred novými šokmi, odporúčame piť čaj s melíziou a heřmánkom, užívať valerián alebo Novopassit.

Okrem používania liekov musí pacient dodržiavať určité pravidlá:

 • vyčleniť dostatok hodín na odpočinok a spánok;
 • sledovať rovnováhu výživy;
 • mierne používanie ochutených riadov;
 • prechádzky na čerstvom vzduchu a plné odpočinok na prírode;
 • príjem vitamínových komplexov na posilnenie tela.

Keďže ochorenie sa často rozvíja u ľudí v depresívnom stave, malo by sa dbať na to, aby sa človek dostal od svojich negatívnych myšlienok odvrátený a zaoberal sa určitým koníčkom, ktoré by mu dali skutočnú radosť. Neurodermatitída priamo neohrozuje ľudský život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Okrem toho, kvôli svrbeniu a poškriabaniu, existuje nebezpečenstvo infekcie.

Neurodermatitída - príčiny, príznaky na rukách a tvári, liečba, diéta, prevencia

Neurodermatitída je chronická kožná choroba neurogénneho charakteru, ktorá prebieha podľa typu alergie a prejavuje sa vyrážkami a závažným svrbením. Choroba postihuje akýkoľvek vek, ale nikdy sa nevyvinie bezprostredne po pôrode. Výskyt je vyšší u žien ako u mužov.

Podrobnejšie informácie o tom, čo to je pre chorobu, čo spôsobuje a prvé príznaky u dospelých a čo lekári predpisujú ako liečbu pre rýchle zotavenie kože.

Čo je neurodermatitída?

Neurodermatitída je chronická kožná choroba neurogén-alergického typu, ktorá sa vyskytuje s obdobiami remisie a exacerbácie.

Neurodermatitída u dospelých je najčastejšie dôsledkom detského ekzému, ktorý sa vyvíja na pozadí exudatívnej diatézy. V srdci tejto choroby sú alergické reakcie a negatívny vplyv environmentálnych faktorov. Choroba sa líši od sezónneho charakteru kurzu, v zime dochádza k exacerbácii, v lete - úplná alebo čiastočná remisia ochorenia.

Pre neurodermatitída pravda polymorfizmus charakteristických lézií (viac ako dvoch typov jaziev súčasne, ako sú vačky a papuly), na rozdiel od falošnej polymorfizmus, ak sú prítomné na koži súčasne primárne prvok vyrážka (napríklad fľaštičky), a jeho vývoj (kôrky).

Charakter erupcií je ovplyvnený:

 • age;
 • hormonálne pozadie;
 • typ imunitnej odpovede.

3 stupne gravitácie prúdu:

 1. Svetlo - exacerbácie zriedkavé a krátkodobé, ohniská sú obmedzené - lokalizované, svrbenie je zanedbateľné, dobrý účinok terapie.
 2. Priemerné - 3 - 4 exacerbácie počas roka, ktoré sú v porovnaní s miernym priebehom dlhšie, sú ohniská rozšírené, výsledky liečby nie sú vyjadrené dostatočne alebo nie vždy.
 3. Závažné - exacerbácie sú časté a predĺžené, lézie kože sú rozšírené alebo difúzne, svrbenie je intenzívne, niekedy neznesiteľné, výsledky liečby sú zanedbateľné.

klasifikácia

V závislosti od výskytu kožných lézií sa rozlišujú nasledovné formy neurodermatitídy:

 • (Vidal's lichen) - zachytáva jednotlivé škvrny kože
 • šírenie - spája niekoľko ložísk s obmedzenou neurodermatitídou.
 • difúzna - difúzna lézia kože.

Viacero autorov sa identifikuje s difúznou neurodermatitídou s atopickou dermatitídou.

dôvody

Odborníci považujú za bežné príčiny neurodermatitídy:

 • oslabenie imunity;
 • intoxikácia tela;
 • zápalové procesy;
 • metabolické poruchy;
 • Gastrointestinálne ochorenia;
 • dedičná predispozícia;
 • duševné alebo fyzické vyčerpanie;
 • zlá výživa a narušenie každodennej rutiny;
 • neuropsychologické poruchy, neurózy, stres, depresia.

Príčiny neurodermatitídy sú tiež vonkajšie environmentálne faktory, ktoré spôsobujú alergickú reakciu:

 • Vlna domácich zvierat;
 • Krmivo pre akvarijné ryby (suchá zmes);
 • Matracové matrace, vankúše, prikrývky;
 • Niektoré kozmetické a parfumové výrobky;
 • Pyl z kvetov;
 • Potravinové výrobky (orechy, citrusové plody, med, atď., Ako aj farbivá a konzervačné látky v potravinách);
 • Lieky.

Neurodermatitida sa nevzťahuje na infekčné ochorenia. Často je jej hlavnou príčinou genetická predispozícia alergii. Odpoveď na ochorenie ľudského tela môže byť na akomkoľvek podnete - od kabáta domáceho maznáčika až po obľúbenú kozmetiku.

Symptómy neurodermatitídy + fotografie

Prvé príznaky neurodermatitídy zahŕňajú také primárne morfologické prvky ako:

 • epidermo-dermálne papuly, ktoré majú obvyklú farbu, ktorá je vlastná pokožke. Tieto papuly sa navzájom zlúčia na určitých miestach, čím vytvárajú zóny papulárnej infiltrácie kontinuálneho typu.
 • V týchto oblastiach je pokožka suchá, má značný počet excoriácií, rovnako ako malé šupiny.
 • V dôsledku infiltrácie sa často objavujú trhliny v oblastiach záhybov kože.

Neurodermatitída na krku

Lokalizácia ohniska je rozdielna časť tela, ale vo všeobecnosti je to lézia:

 • pokožka hlavy (okcipitálna oblasť),
 • zadný a bočný povrch krku,
 • na rukách - zóny lakťa,
 • v oblasti tkaniva tkaniva-stehennej kosti,
 • perineálne - medziročné záhyby, anogenitálna zóna a mieše,
 • a tiež na nohách v oblasti vnútorného povrchu stehien a popliteálnych jamiek.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s:

Na tvári

Neurodermatitída na tvári sa často stáva kontinuálna, a tak získava charakter sekundárnej formy erytrodermy. Často sa vyskytuje infekcia ohnisiek s následným vývinom lymfadenitídy (zápal lymfatických uzlín), lymfangitída. Často sa choroba kombinuje s ochoreniami alergického typu (žihľavka, pollinóza, astma).

Neurodermatitída v ramenách

Neurodermatitída na rukách sa prejavuje závažným svrbením. Často je neurodermia ovplyvnená zónou lakťových kĺbov a predlaktia. Osušte postihnuté miesta bolestivo, použitie sprchových gélov a hydratačných prostriedkov zhoršuje priebeh ochorenia.

 • Na koži sa nachádzajú početné šupiny, ktoré sa stávajú mokrými kôrkami.
 • Krusty padajú, pod nimi zostávajú rany, po ktorom sa proces znova opakuje.

Hlavným príznakom akútneho štádia ochorenia je:

 • neznesiteľná svrbenie, ktorá sa zosilňuje v noci. Ďalšie znaky sa objavia neskôr.
 • Spočiatku sa vyrážka podobá červeným škvrnám, papulám a plakám, ktoré sú náchylné na fúziu.
 • Z dôvodu česania je telo postihnutá sekundárnou infekciou, ktorá premieňa prvky na pustuly - vezikuly s obsahom.
 • Kožné tkanivá sa zväčšujú a vyzerajú nafúknuté.

Pri obmedzenom neurodermatitíde je poškodenie kože obvykle reprezentované:

 • lokálne svrbiace plaky nie viac ako dlaň v oblasti zadného alebo bočného povrchu krku, inguinálne-femorálne záhyby, mieše, labia, medziročný záhyb.
 • Zmenené oblasti pokožky sú zónami lichenifikácie, obklopené rozptýlenými papuliami okolo obvodu.
 • V neskorom období neurodermatitídy sa na okrajoch ohniska vytvára hyperpigmentácia, na základe ktorej sa v miestach poškriabania vytvorí sekundárna leukoderma - oblasti odfarbenej kože.

Symptómy difúznej formy:

 • Jedna z najnebezpečnejších kožných ochorení. Okrem toho, že postihuje mnohé časti tela, má vplyv na tvár.
 • Vyrážky sa pozorujú na viečkach a pier. Môžu sa objaviť aj na vnútorných stranách lakťov a kolená.

Úľavu za takýchto podmienok je možné dosiahnuť ultrazvukom a fyzioterapiou.

Pacienti môžu mať nasledujúce príznaky:

 • pocit úzkosti;
 • podráždenosť;
 • depresie;
 • rýchla únava;
 • letargia a apatia;
 • nadmerná emocionalita;
 • plačlivosť;
 • poruchy spánku.

V niektorých prípadoch môže neurodermatitída u dospelých viesť k rozvoju lymfadenitídy (zápalu lymfatických uzlín), a to naopak vedie k zhoršeniu práce mnohých orgánov. Zvyčajne dochádza k recidíve choroby v chladnej sezóne a v lete pacienti naopak zaznamenajú významné zlepšenie svojho zdravotného stavu.

K najväčším utrpeniam sú osoby vystavené, pri ktorých sú centrá porážky lokalizované na rukách. Je to spôsobené tým, že ruky sú pravdepodobne ovplyvnené vlhkosťou a mechanickými vplyvmi, čo zhoršuje priebeh patologického procesu.

liečba

Univerzálny systém liečby, ktorý môže úplne zbaviť osoby tejto choroby, dnes neexistuje. Terapeutické metódy, ktoré predpisuje lekár, závisia od príčin, stupňa prejavu ochorenia, individuálnych charakteristík pacienta, prítomnosti komplikácií. Ako liečiť neurodermatitídu?

Hlavné oblasti liečby sú:

 • regulácia režimu dňa, fyzická aktivita;
 • dietetické potraviny;
 • užívanie liekov (vrátane externých);
 • fyzioterapia.
 1. Prvým krokom pri liečbe neurodermatitídy je zastavenie kontaktu so špecifickým alergénom (ak je už známe) a so všetkými nešpecifickými antigénmi, ktoré prispievajú k exacerbácii neurodermie.
 2. Druhým krokom je základná liečba počas obdobia remisie (obdobie neprítomnosti symptómov), ktoré spočíva v použití zmäkčujúcich a zvlhčovacích prostriedkov (bepantín, zmäkčovadlá, aktovin a ďalšie).
 3. Tretím krokom je výber liekov na vonkajšiu (lokálnu) a všeobecnú terapiu v závislosti od fázy neurodermie.

Lieky

Pri liečbe neurodermatitídy sú indikované antihistaminické prípravky 2. a 3. generácie. Nemajú výrazný sedatívny a hypnotický účinok. Frekvencia prijatia je iba raz denne.

Na základe voľby lekára sú predpísané nasledujúce lieky:

Glukokortikosteroidy sú predpísané na závažný priebeh ochorenia, ktorý je sprevádzaný opuchom, žihľavcom, prudkým svrbením Quinck. Lieky podľa výberu - prednizolón, triamcinolón, dexametazón, hydrokortizón, kortizón.

Okrem tabletových foriem kortikosteroidov je indikované použitie masti a zvlhčovadiel. Masť sa aplikuje raz denne. Dlhodobé užívanie týchto liekov znižuje prirodzenú produkciu hormónov nadobličiek, takže fondy používajú kurzy s prerušeniami.

Pred aplikáciou hormonálnych mastí sa poraďte s lekárom, napr. majú kontraindikácie a vedľajšie účinky na telo.

Nehormonálne masti s neurodermatitídou u dospelých znižujú silu symptómov. Takéto lieky zmierňujú svrbenie, zmäkčujú pokožku, suché pupienky, majú protizápalový účinok. Populárne nehormonálne lieky sú:

 • Naftaderm - liek eliminuje zápal, znižuje svrbenie, liečí pokožku.
 • Radevit - začne proces regenerácie tkanív, obsahuje vitamíny.
 • Gystan - sa používa na zmiernenie svrbenia a prevenciu neurodermatitídy a atopickej dermatitídy u dospelých.
 • Desitín - obsahuje oxid zinočnatý, ktorý má protizápalové a antiseptické vlastnosti.

Pre miestne liečbu rôznych neurodermitis pleťové vody používané v dermatológii praxi (bóru, rezorcinol, tanín) a pasta sa decht, Ichthammol, atď. Naftalan.

V závažných prípadoch sa nehalogénované kortikosteroidné masti s predĺženým účinkom aplikujú na postihnuté oblasti kože, ktoré nespôsobujú atrofiu a zriedenie pokožky.

S týmito prípravkami, prinajmenšom vedľajších účinkov, v dôsledku ktorých sú zariadenia, ktoré možno použiť aj pri liečení malých detí.

Pri komplikovaní neurodermatitídy s bakteriálnou / vírusovou infekciou sú dospelým predpísané antibakteriálne masti:

Pacienti s neurodermatitídou riadia nedostatok enzýmov, liečia choroby tráviaceho traktu a žlčovodu. Odstráňte hnilobné procesy v črevách a vráťte mikroflóru gastrointestinálneho traktu späť do normálu.

 • Na tento účel sú predpísané enzýmové prípravky: pankreatín; oraz; pankurmen; abomin; panzinorm; Sviatočné.
 • Na liečbu dysbiózy používajte: bifokol; bifidumbacterin; kolibakterin. Na čistenie čriev sa používa strava. V priebehu terapie neurodermatitídy sa aplikujú vitamíny A, B a PP

V období zhoršenia tiež odporúčame vykonať opravu dysbiózy a začať prijímať enterosorbentov sadzbou ( "Enterosgel", "Poliepana"). Sorbenty používané pravidelne je nepraktické, pretože majú za následok vybratí z čreva nielen alergény, ale aj vitamíny, ktoré sú pomerne ťažké kompenzovať z dôvodu obmedzenia potravinovej intolerancie a syntetické analógy.

Fyzioterapeutické postupy

Dôležitou súčasťou úspešnej terapie neurodermatitídy je použitie:

 • fototerapia (UV), fototerapia, soľné alebo ihličnaté kúpele. Postupy sa vymenúvajú po zhoršení stavu, priebeh liečby sa skladá z 10-15 zasadnutí.
 • Pri poruchách nervového systému je dobrým účinkom elektrolytické sedenie a sugestívna terapia.
 • Pacienti s neurodermatitídou sú pozitívne ovplyvnení liečbou sanatóriou na pobreží Čierneho a Mŕtveho mora, pomáha konsolidovať pozitívny výsledok a umožňuje dosiahnuť dlhodobú remisiu.
 • S obmedzenou formou neurodermatitídy je pacientovi predpísaná elektroforéza, darsonvalizácia, balenie s terapeutickým bahnom.

Diéta s neurodermatitídou

Najčastejšie sa choroba vyskytuje na pozadí alergie alebo narušenia tráviaceho traktu, takže dodržiavanie diéty pre pacientov s neurodermatitídou je nevyhnutným predpokladom úspešného vyliečenia.

Je potrebné zvýšiť spotrebu takýchto látok:

 • zelená a biela zelenina a ovocie (kapusta, cukety, squash, zelené fazule, zelené jablká, hrušky, slivky, egreše, biely ríbezľ);
 • petržlen, šalát a kôpor;
 • rastlinné tuky;
 • maslo;
 • syrové syry;
 • výrobky obsahujúce droždie;
 • obilniny a cestoviny;
 • sušienky a sušienky;
 • mäso;
 • tvaroh;
 • rastlinné a mliečne polievky;
 • kojenecké nápoje;
 • kompoty zo sušeného ovocia;
 • želé;
 • vývar bokov;
 • zelený čaj;
 • minerálna voda.

Výživa s neurodermatitídou by mala byť vyvážená a obsahovať všetky potrebné látky do tela. Je však potrebné vylúčiť z potravy produkty, ktoré môžu slúžiť ako alergény a spôsobiť exacerbáciu ochorenia.

Zakázané potraviny:

 • Zelenina a ovocie sú červené, oranžové alebo žlté (marhule, broskyne, citrusy, granátové jablko, tomel, jahody, paradajky, mrkva, repa, squash).
 • Špenát, špargľa, šťavel a rebarbora.
 • Cukor, sladkosti a med.
 • Slané, korenené jedlá a údené mäso.
 • Vajcia, ryby a čerstvé mlieko.
 • Biely chlieb.
 • Sója, šošovica.
 • Čokoláda, sladkosti.
 • Zemiakové lupienky, hranolky, rýchle občerstvenie.
 • Plnený vývar, polotovary.
 • Korenie a koreniny (chren, ocot, horčica, korenie, cibuľa, cesnak).
 • Orechy a arašidové maslo.
 • Čierne a červené hrozno.
 • Káva, kakao, čierny čaj.
 • Sýtené nápoje.
 • Výrobky s konzervačnými látkami, farbivami, zahusťovadlami a inými chemikáliami.
 • Alkoholické nápoje (pivo, víno, šampanské)

Pravidlá diéty pre neurodermatitídu:

 • Ak sa neurodermatitída vyvíja na pozadí obezity, je potrebné bojovať proti nadmernej hmotnosti paralelne: zorganizovať dni vykládky, obmedziť obsah kalórií vo vašej strave na 2000 kcal denne;
 • V menu by malo byť veľa zeleniny a ovocia, bohaté na vitamíny a vlákninu, pretože. zlepšujú trávenie a čistenie čriev;
 • Je žiaduce obmedziť spotrebu rýb, pretože niektoré z jej druhov môžu vyvolať alergie. Mäso možno konzumovať len s nízkym obsahom tuku a v kombinácii so zeleninou;
 • V strave je povolené vstupovať aj do nízkotučných syrov, kyslých mliečnych nápojov, rastlinných olejov, čajov, obilnín a bobúľ.

Ľudové opravné prostriedky

Pred použitím ľudových metód na neurodermititídu sa poraďte s dermatológiou. pretože existujú kontraindikácie

 1. Tinktura z koreňa lopúcha 1 lyžica koreňa lopúcha 200 ml vody Nakrájajte koreň hrnčeka. Zahrejte 200 ml vody a hádzajte lopuch tam. Varíme 15 minút. Odstráňte z dosky a zabaľte do teplej látky. Trvať na 2 hodiny. Prijatý tinktúr piť trikrát denne na lyžicu.
 2. Nálev z listov dubovej kôry z brezovej lístia, žihľava, ľanové semienko, mäta, koriander a Artemisia aplikuje cez obväz na postihnutú oblasť, nechá sa stáť až do sucha, potom nahradiť obklad. Obzvlášť účinné sú také lotiony na liečbu neurodermatitídy na rukách. Opakujte postup, kým symptómy nezmiznú;
 3. Bylinné krémy. Na odstránenie zápalu je infúzia silná. Pre 1 liter vriacej vody položte 15 lyžíc sušených bylín. Naliali sa s vriacou vodou a trvali asi 10 hodín. Na prípravu takéhoto výrobku je potrebných tieto rastliny: harmanček, mäta, koreň althea, struna, jalovec, tymian, oregano, ľubovník bodkovaný.
 4. Kompresia hlinky: 20 g modrej hliny, 20 g morskej soli, vody Mieša sa hlina s morskou soľou, pridá sa voda. Zmes konzistencie by mala pripomínať zakysanú smotanu. Na zasiahnuté miesta aplikujte hliny, udržiavajte až do sucha. Opláchnite teplou vodou. Tento kompresný roztok by sa mal denne vykonávať dva týždne.
 5. Vezmite kužele chmeľu a listy odbočte (1: 1). Naliate 2 čajové lyžičky zmesi 200 ml vriacej vody. Obhajovať sa a piť pred tým, než sa spočítete spať naraz.

výhľad

Obmedzená neurodermatitída má ľahší priebeh ako difúzna forma. Trvalé svrbenie a kozmetické chyby spôsobujú, že pacienti zostávajú pevní na svojom stave, vedú k sekundárnym psychickým stratifikáciám, zhoršujú kvalitu života a obmedzujú ich schopnosť pracovať.

Avšak, s vekom (o cca 25 - 30 rokov), u mnohých pacientov, a to aj s atopickým ekzémom môže dôjsť k regresii symptómov fokálnej prejavy alebo dokonca spontánne self-liečenie.

prevencia

Ak chcete zabrániť ochoreniu, použite nasledujúce pokyny:

 • zdravé menu, eliminovanie alergénov;
 • vyberte oblečenie vyrobené z prírodných tkanín;
 • cvičenie;
 • s neurodermatitídou, je dôležité, aby dospelí monitorovali imunitný stav;
 • odstrániť častý stres a únavu;
 • Nepoužívajte kozmetické prípravky s agresívnymi zložkami s neurodermatitídou.