Hlavná

Bradavice

Parapsoriáza - príznaky a metódy liečby choroby

Parapsoriáza - pod týmto názvom sa ukrýva skupina chronických dermatóz, ktorých priebeh sprevádza množstvo spoločných znakov. Charakteristickými príznakmi sú výskyt papuliek alebo škvrnitých prvkov, absencia bolesti, svrbenia a iných nepríjemných pocitov, ako aj imunita voči liečbe. Ochorenie trvá dlhší čas, dlhé roky, zle reaguje na liečbu a je často vrátené recidivami, najmä v mimosezóne.

Parapsoriáza bola prvýkrát opísaná francúzskym dermatológa Brockom v roku 1902. Napriek dlhodobej štúdii dermatologickej patológie však jej mechanizmus a príčiny vývoja ešte neboli úplne objasnené. Diagnostika ochorenia je ťažké, pretože jej príznaky sú podobné mnohých chorôb časté kožné (ružové a plochý lišaj, bežného lupienka, tuberkulóza kože alebo seboroická dermatitída).

Doteraz neboli vyvinuté laboratórne testy, pomocou ktorých je možné presne stanoviť diagnózu. Preto lekári stále používajú len všeobecný krvný test pri diagnostike a robia biopsiu, pričom skúmajú materiál zhromaždený v léziách.

Príčiny tejto choroby

Príčiny ochorenia ešte stále znepokojujú svetovú vedeckú komunitu. Vedci predložili niekoľko verzií pôvodu parapsoriázy:

Infekčné. Táto verzia bola populárna pred niekoľkými desaťročiami, pretože symptómy ochorenia sú podobné mnohým infekciám kože. Okrem toho, väčšina pacientov parasporiazom detekciu porušenie permeability cievnej steny a kapilár krehkosť, ktorá je charakteristická pre infekčných ochorení (angína, chrípka, ovčím kiahňam, atď). Táto verzia však nebola potvrdená, pretože pôvodcovia vyššie uvedených infekcií neboli nájdení v tele pacientov.

Autoimunitné - v tejto fáze, táto verzia je považovaná za dominantný a je založené na skutočnosti, že táto skupina ochorení, sú vyvíjané ako autoimunitné zápalové reakcie kože na zavedenie do tela toxických infekčných agens. Rôzne alergény, vírusy, chronická ložiská infekcie vedú k poškodeniu DNA buniek, a prispieva k vzniku T-lymfocytových buniek spojených s kožou a spôsobujú väčšinu zápalových ochorení kože. Navyše nasledujúce faktory môžu vyvolať autoimunitnú reakciu organizmu:

 • Dysfunkcia zažívacieho systému;
 • Katarálne choroby;
 • Poruchy endokrinného systému a endokrinných žliaz;
 • Faktor klímy;
 • Nepriaznivá ekológia;
 • Nadmerná expozícia ultrafialovému žiareniu;
 • Vaskulárne patológie;
 • Znížená imunita.

Často sa poznamenať, že rôzne infekčné ochorenia (chronická angíny, chrípky alebo SARS) hrajú rolu "spúšťače", a prispievajú k rozvoju akútnej parapsoriaza všeobecného oslabenie imunity.

Parapsoriasis - druhy, symptómy a fotografie

Symptómy parapsoriázy sú rozmanité, pretože sa rozlišuje niekoľko základných foriem ochorenia. Zvážte symptómy každého z nich:

v tvare kvapky

Ochorenie sa prejavuje prejavom typických uzlín červeno-hnedej, okrúhlej alebo oválnej s priemerom 2 až 5 mm. Ich povrch je pokrytý suchými šupinami, tesne zapadajúc do stredu a zaostávajúc na okraj. Pri škrabaní sa objaví otreubovnoe peeling, váhy sú úplne odstránené, nerozlomte.

Pri intenzívnom štepení na povrchu uzlíkov sa vyskytujú krvotvorné krvácanie (symptóm purpury). Tento charakteristický jav je jedným z diagnostických znakov. Neexistuje svrbenie ani iné nepríjemné prejavy. Niekedy, súčasne s uzlami, sa objavujú škvrny, ktoré sú pokryté lamelárnymi šupinami a pripomínajú syfilitovú ružičku. Prvky vyrážky nie sú náchylné na fúziu, po ich vyriešení zostávajú depigmentačné miesta.

Obľúbená lokalizácia vyrážok - končatín a trupu, zriedkavo vyrážka sa objavuje na dlaniach, chodidlách, pokožke hlavy. Pokiaľ ide o všeobecný stav zdravia, priebeh ochorenia neovplyvňuje, nie sú žiadne nepríjemné pocity. Táto forma parapsoriázy sa objavuje častejšie v mladom veku, najmä u žien.

Parapsoriáza plaku

Toto je najbežnejšia forma ochorenia, ktorá je diagnostikovaná hlavne u pacientov so sprievodnými léziami močového mechúra alebo tráviaceho systému. Také patológie majú toxický a neurovegetatívny účinok na pokožku.

Začiatok patologického procesu je charakterizovaný výskytom jediného alebo viacerých škvŕn, ktoré po mnoho rokov môžu zostať prakticky nezmenené. Existujú dve formy plazivých parapsoriáz:

 1. Malá plak (benígna);
 2. Veľké plaky (zápalové, náchylné na degeneráciu do lymfómu).

Oba typy ochorení sú častejšie diagnostikované u mužov stredného a staršieho veku.

Melkoblyashechny

Tento druh parapsoriázy sa deklaruje vzhľadom na hladké alebo mierne hrubé, vrásčité škvrny žltkasto-načervenalé alebo kyanotické farby. Povrch škvŕn je pokrytý tenkými transparentnými šupinami. Ich priemer dosahuje 5 cm, tvar môže byť predĺžený (vo forme pásov) alebo elipsovitý.

Pri nesprávnej liečbe alebo mechanickom podráždení pokožky sa takéto škvrny získajú jasnou farbou a jasnými hranicami. Výpady sú lokalizované hlavne na hrudníku, v kruhu, na bočných plochách trupu, na bruchu, vnútri stehien a ramien. Priebeh ochorenia je chronický, s obdobiami exacerbácií a remisií.

Veľkorozrnná parapsoriáza

To sa prejavuje tvorbou plochých škvŕn nepravidelného usporiadania alebo tenkých oválnych plátov. Obrysy erupcií majú jasné hranice, ich vzhľad nie je sprevádzaný nepríjemnými pocitmi, len niekedy môže byť ľahký svrbenie.

Priemer vyrážok je asi 10 cm, ale niekedy môže dosiahnuť 30 cm. Nezvyšujú sa, ale časom sa ich počet zvyšuje. Sú umiestnené v dolnej časti hrudníka, na ohýbača plochách končatín, kožné a prsníka časti tela najčastejšie vystavené treniu oblečenie.

Všetky vysypnye prvky sú pokryté malými otrebridnými váhy, ich farba sa líši od belavých až po červeno-hnedé. Pre krupnoblyashechnyh ložiská osobitný charakter, ako sú vráskavý povrch pripomínajúce cigaretový papier, škvrnité pigmentácie a dostupnosť teleangiektázia.

Táto forma parapsoriázy je charakterizovaná chronickým priebehom a môže prenasledovať pacienta už desiatky rokov. Každý tretí prípad ochorenia sa v priebehu času premieňa na hubové huby. Ak je parapsoriáza dlhodobo zameraná, dochádza k infiltrácii (opuchu), svrbeniu, papuli sa objavujú na povrchu miesta. Sú to alarmujúce znaky, ktoré môžu naznačovať možnú degeneráciu vzdelávania do malígneho lymfómu.

Lichenická parapsoriáza

Vyskytuje sa oveľa menej často a je charakterizovaný vzhľadom malých nodulárnych prvkov červeno-hnedej farby, veľkosť čeľuste. Majú lesklý povrch, s dojmom v strede, pokrytý šupinatými šupinami. Malé uzliny sa môžu zlúčiť a vytvoriť samostatné veľké plaky. Niekedy sa vyrážka nachádza na čiarach, ktoré pri prekročení vytvárajú vzor podobajúci sa oka. Foci sa lokalizujú na tele a nespôsobujú subjektívne pocity.

Výpadky sa podobajú prejavom červeného plochého lichenu, čo sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Pri poškriabaní ohniska sa objaví mierne výrazná fialová. Po uzdravení a resorpcii vyrážok telo zostáva nahnevanou pigmentáciou alebo povrchovou kožnou atrofiou.

Ochorenie je diagnostikované u pacientov vo veku 20 až 40 rokov, bez ohľadu na pohlavie, u detí je zriedkavé. Je charakterizovaný dlhodobým priebehom a refraktérnym liečením. V niektorých prípadoch sa môže premeniť na hubovú mykózu.

Akútna parapsoriáza

Mnohí odborníci považujú za druh parapsoriázu v tvare kvapky, ktorá sa vyskytuje v akútnej forme. Výskytu vyrážok často predchádza horúčka, lymfadenopatia, slabosť a celkové zhoršenie blahobytu. Výpady sú rôzne polymorfné, to znamená, že koža sa môže objaviť súčasne vo forme bublín, papuliek, pustuliek, škvŕn. Vyrážka sa objavuje po celom tele, popadne tvár, povrch rúk a nôh.

Medzi prvkami vyrážky, ktoré sú charakteristické pre paropsoriázu v tvare kvapky, sú papuly, v ktorých sú naplnené krvotvorné vezikuly, naplnené krvou. Vyschnú sa dosť rýchlo a vytvárajú husté tmavé krusty. Zvyčajne sa na začiatku ochorenia vytvárajú také papulové prvky. Po páde kôr na koži zostáva pigmentácia a malé jazvy, pripomínajúce kiahne.

V akútnej forme parapsoriázy môže byť ovplyvnená sliznica ústnej dutiny. Papuly belavých farieb sa objavujú na oblohe, jazyku alebo vnútornej strane líc. Akútna forma ochorenia trvá 5-6 týždňov av niektorých prípadoch môže prechádzať na chronické. Akútna parapsoriáza u detí je zriedkavá, väčšinou sú choré mladými ľuďmi po infekčnom ochorení (chrípka, bolesť v krku, ARVI).

Pri akejkoľvek forme parapsoriázy celkový stav pacienta prakticky netrpí, existuje dokonca aj neslýchajúca svrbivosť charakteristická pre iné kožné ochorenia. Iba pri akútnych prejavoch zhoršenia pohody a nárastu teploty.

Foci ochorenia pretrvávajú dlho na koži a ťažko sa liečia. Príznaky recidívy ochorenia sú častejšie v chladnej sezóne, v lete sa zvyčajne vyskytuje remisia. Vidieť rôzne formy ochorenia možno vidieť na fotografii parapsoriázy na internete, kde všetky charakteristické symptómy sú vizuálne reprezentované v rôznych typoch patológie.

Metódy diagnostiky

Je ťažké diagnostikovať parapsoriázu správne, pretože jej prejavy sú veľmi podobné iným ochoreniam kože (červený plochý lichen, bežná psoriáza, seboroický ekzém). K dnešnému dňu neexistujú žiadne spoľahlivé laboratórne testy, ktoré by umožňovali presnú diagnózu.

Po vyšetrení pacienta sa lekár opiera o všeobecný obraz o klinických symptómoch, krvnom teste a výsledku vyšetrenia kože z lézií (biopsia). Na základe týchto údajov môže skúsený odborník správne diagnostikovať a rozlíšiť rôzne formy parapsoriázy od iných dermatologických patológií.

liečba

Ako liečiť parapsoriázu, ak je choroba imunná voči väčšine bežných terapeutických metód? Hlavné formy ochorenia sa ťažko liečia.

Najjednoduchší spôsob, ako sa vyrovnať s prejavmi akútnej parapsoriázy, pretože z veľkej časti závisia od porušenia tráviaceho traktu. Po korektívnej liečbe a normalizácii funkcií čreva, žalúdka a ďalších vnútorných orgánov ochorenie ustúpi.

V iných prípadoch je potrebné identifikovať a vylúčiť faktory, ktoré spôsobujú výskyt vyrážok. Môžu to byť metabolické poruchy, ťažké patológie rôznych systémov tela alebo chronické ložiská infekcie.

Pri komplexnej terapii je dôležitá konzistencia a systematickosť, až potom bude liečba účinná. Lekár zvolí režim liečby individuálne, v závislosti od formy ochorenia, závažnosti lézií a štádia psoriatického procesu.

V počiatočnej fáze liečby je potrebné plnohodnotné vyšetrenie, aby sa stanovili faktory, ktoré vyvolávajú výskyt vysypnyh prvkov. Ak neidentifikujete príčinu choroby, liečba nebude fungovať.

Pri plaku a akútnej forme parapsoriázy sa osobitná pozornosť venuje stavu vnútorných orgánov a tráviaceho systému. Pacient musí byť požiadaný o konzultáciu s gastroenterológom. V priebehu ďalšieho vyšetrenia môže byť potrebné, aby sa pacient mohol poradiť s ďalšími odborníkmi: terapeutom, neurológom, endokrinológom, cévným chirurgom alebo alergikom. Pri identifikácii príčin prejavov parapsoriázy je predpísaná terapia zameraná na odstránenie základnej choroby.

Pri akútnej forma parapsoriaza pacientovi je predpísaná antibiotiká (makrolidy, tetracyklíny, penicilíny), dodatočne použitých antimalarík. Ak je výskyt vyrážky sprevádzaný svrbením, predpísať antihistaminiká.

Mnoho liekov používaných na liečbu parapsoriázy má hepatotoxické vlastnosti, tj zničí pečeňové bunky. Preto v komplexnej liečbe nevyhnutne zahŕňajú lieky, ktorých činnosť je zameraná na udržanie funkcií tohto tela.

Dôležitým aspektom liečby je použitie podperných prostriedkov a multivitamínových komplexy, obsahujúce vitamíny A, E, C, B skupina kyseliny nikotínovej podávané vo forme tabliet alebo vnútrosvalovo zlepšenie krvného obehu a zlepšenie stavu pokožky. Trvanie liečby vitamínmi nie je obmedzené, prípravky sa užívajú v priebehu 2 až 3 mesiacov, potom po prestávke pokračuje priebeh príjmu vitamínov.

V prípade ťažkej choroby sa používajú kortikosteroidy, lekár vypočíta potrebnú dávku individuálne a určuje dĺžku trvania liečby. Hormonálne lieky sa užívajú na krátkych trhoch, pretože majú veľa kontraindikácií a vedľajších účinkov.

Metódy fyzioterapie

Pri liečbe parapsoriázy sa široko používa fyzioterapia. Najlepší terapeutický účinok sa dosiahne použitím nasledujúcich metód:

 • Všeobecné a selektívne UFO;
 • Phonoforéza (so soloserylovou masťou a retinolom);
 • helioterapiu;
 • PUVA terapia;
 • Jód-brómové, sírové a uhličité kúpele.

Keďže priebeh ochorenia je dlhý, charakterizovaný obdobiami relapsu a remisie, pacienti môžu doma používať metódy tradičnej medicíny. Poskytujú dobré výsledky ako doplnok k hlavnému liečeniu.

Ľudové opravné prostriedky

Používanie domácich liekov by malo byť vždy dohodnuté s ošetrujúcim lekárom, iba v tomto prípade budú prínosné ľudové metódy.

Ako fotosenzibilizujúce činidlá, ktoré zabraňujú výskytu pigmentácie na koži, sa užíva tinktúra nechtíka alebo ľubovníka bodkovaného. Na vonkajšie ošetrenie vyrážok sa používa krém (s výťažkami z liečivých rastlín). Okrem toho, na zníženie prejavov pokožky sú užitočné masti na báze flitrov, harmančeka, sladkého drievka, celandínu a eukalyptu. Navyše, odvar týchto bylín sa pridáva do teplých kúpeľov, ktoré sa môžu užívať 2-3 krát týždenne.

Na liečbu vyrážok sa odporúča používať puding na pitie alkoholu. Môžete to urobiť sami alebo kúpiť v lekárni. Dobrý účinok pri spracovaní vysypnyh prvkov dáva použitie domácej masti z koreňov obchodného domu. Na prípravu liečebnej kompozície sa suché korene rastliny rozomelú na prášok pomocou miešača.

Potom sa polovica pohára prášku odoberie rovnakým množstvom vazelíny. Zložky sa zmiešajú, pokiaľ nie sú homogénne, zahrievajú sa 5 minút na vodnom kúpeli, ochladia a použijú na zamýšľaný účel. Liečba vyrážok s touto masťou sa môže uskutočňovať 2-3 krát denne. Zvyšky nepoužitého zloženia sa môžu uchovávať v chladničke.

Osobitnú úlohu pri liečbe parapsoriázy je venovaná správnej výžive. Korekcia diéty pomôže rýchlemu zotaveniu a zníži frekvenciu recidív. Z menu je potrebné vylúčiť údené produkty a konzervované potraviny, aby sa obmedzila konzumácia sladkých, mastných, slaných a pikantných. Dôraz sa kladie na potraviny s vysokým obsahom bielkovín (mäso, ryby), obsahujú v strave čerstvé ovocie a zeleninu (s výnimkou červeného ovocia), mliečne výrobky, tvaroh, med, bylinky. Užitočné ne-silné bujóny, obilniny, kyslé mliečne nápoje.

Následníci tradičnej medicíny odporúčajú každodenne jesť niekoľko surových tekvicových semien, čo zníži prejavy ochorenia. Okrem toho odborníci odporúčajú používať viac tekutín (až 2,5 litra za deň). Môže to byť bežná pitná alebo minerálna voda, šťavy, kompóty, ovocné nápoje, zelený alebo bylinný čaj.

prevencia

Preventívne opatrenia spočívajú v včasnej detekcii a liečbe ohniská infekcie a iných ochorení postihujúcich vnútorné orgány. Na posilnenie obranyschopnosti tela a na zlepšenie imunity sa odporúča vytvrdenie, pričom sa posilňujú činidlá a vitamínové komplexy.

Ak chcete znížiť pravdepodobnosť relapsu, vyhnite sa nachladnutiu a dodržiavajte správnu a racionálnu výživu.

Parapsoriáza: formy a symptómy, priebeh a metódy liečby

S názvom skupina "parapsoriaz" je začlenená dermatózy predstavujú dlhodobý, chronické ochorenie vyskytujúce sa pozície povrchu prvkov. Mnoho parapsoriaza príznaky, tj papuly a škvrnitú-skvamózne (šupinatá) lézie, sú tiež charakteristické pre psoriázy, červené ploché a ružové druhov lišajníkov, seboroickej dermatitídy. Avšak, nie sú tam žiadne subjektívne pocity svrbenia alebo bolesti rôznej intenzity. Aké sú príčiny a ako liečiť tieto ochorenia?

Príčiny parapsoriázy

Napriek dlhému štúdiu (viac ako 100 rokov) sú mnohé otázky týkajúce sa príčin a mechanizmov vývoja tejto dermatologickej patológie úplne nepochopiteľné. V tomto ohľade zostáva pod pôvodným názvom skupiny niekoľko nezávislých chorôb. Existuje aj ich kombinácia u jedného pacienta, čo umožňuje individuálnym výskumníkom predpokladať existenciu prechodných foriem.

V niektorých prípadoch, kožné vyrážky, sú podobné tým, ktoré sekundárny syfilis alebo diseminovanej tuberkulózy, tuberkulóznej meningitídy, a tak ďalej. D. Avšak, teraz úplne odmietnutý kontaktu s týmito infekčnými agens.

U pacientov s parapsoriázou sa prejavili významné štrukturálne poruchy cievnej steny vo forme zníženia rezistencie (stability) kapilár a zvýšenia ich priepustnosti. Podobné poruchy sa vyskytujú v prípade chrípky, angíny, týfusu, meningokokovej meningitídy, šarlachu, osýpok, kiahní a mnohých iných infekčných ochorení.

V takom prípade je parapsoriáza nákazlivá? Tieto obavy je neudržateľný kvôli chorobe parapsoriasis skupiny sa vyskytujú u ľudí, u ktorých je teleso bola zistená prítomnosť patogénov uvedených vyššie. Okrem toho, prvý a dochádza v rôznych intoxikáciou, kapillyarotoksikoz helmintózám inváziou alergických ochorení alebo predispozície k alergickým reakciám, niektoré kolagenózy. Ale zároveň môžu mať chronickú infekciu (chronický zápal mandlí, rinosinusitídou, osteomyelitídu, pyelonefritídy, chronická cholecystitída, zápal pľúc, atď.).

Dominantnou teóriou vývoja ochorení tejto skupiny je kožná zápalová autoimunitná reakcia organizmu. Takáto reakcia je spôsobená antigénmi v dôsledku pôsobenia infekčne toxických činidiel (vírusy akútnych infekčných ochorení, intoxikácie rôznej povahy, chronické ložiská infekcie, alergény atď.).

Vedú k poškodeniu bunkovej DNA za vzniku vád, ktoré prispievajú k vzniku adaptívne regulačné T-lymfocyty. Tie sú vytvorené v periférnych tkanivách T lymfocytov lymfatického tkaniva, ktorý je spojený s kožou a sprostredkovať väčšinu zápalových kožných ochorení v dôsledku stimulácie antigénom organizmu.

Vyvolať zápalové autoimunitné reakcie môže somatických ochorení (chronické ochorenie pečene, žalúdka, hrubého čreva), respiračné ochorenia na jar a na jeseň, nadmerného ultrafialové žiarenie, endokrinné dysfunkcie a poruchy žliaz s vnútornou sekréciou okolitých ekologicky nepriaznivé podmienky, teplotným vplyvom a pod. D.

Spoločným znakom pri jednotlivých foriem sú parapsoriaza T-buniek lymfatické poruchy, ktoré vedú k proliferácii (rozšírenia) buniek lymfatického tkaniva v koži, so schopnosťou krvi a lymfatického systému sa pohybovať od pokožky na iných zónach.

Klinické formy a prejavy

V súčasnosti sú tieto patologické formy klasifikované ako parapsoriáza:

 • Teardrop, alebo špinavé parapsoriasis.
 • Plaku alebo Brockovej choroby.
 • Lichenoidná.

Niektorí dermatológovia odlišujú iné formy, ale sú veľmi zriedkavé. Vzhľadom na nedostatok vedomostí o etiológii a patogenéze týchto ochorení nie je jasná klasifikácia. Väčšina špecialistov považuje rôzne formy za samostatné nezávislé choroby s ich špecifickými prejavmi a charakterom prúdu.

Parapsoriasis v tvare slza

Je charakterizovaná mnohými autormi ako povrchná infekčná alergická vaskulitída (zápal vnútorného plášťa malých ciev). Vyvíja sa hlavne vo veku po 30 rokoch v jarnom-jesennom období roka najčastejšie po prenesenej angíne, chrípke, pneumónii. Ženy sú postihnuté touto chorobou asi dvakrát častejšie ako muži. Podľa typu prúdu sa rozlišujú chronické, najbežnejšie, subakútne a akútne varianty.

Choroba sa prejavuje grilovacie dermálnej vzhľad malých papuly (uzliny) s hladkým povrchom, kruhový alebo oválny, svetlo ružové, zriedka hnedočervenej farby leží intradermálne. Prvky nie sú naklonené k zlúčeniu alebo zoskupovaniu.

Obvyklá lokalizácia lézie - strana hrudníka, je vnútorný povrch ramien a hornej časti ramien, zasúvacie oblasti podbruška a hornú časť chrbta, vnútornej strany stehien, Sacrum a podkolennej jám extrémne zriedkavé - pokožku hlavy, tvár, palmárno povrch rúk a plantárny povrch nôh. Na báze uzlíkov je ťažké zistiť nepatrný opuch (infiltrácia). Svrbenie a bolesť chýbajú.

Spolu s papuliami sa v niektorých prípadoch na koži objaví červenkastá červenkastá vyrážka, ktorá je často pokrytá malými šupinami vo forme dosiek. Vyrážka sa stáva výraznejšou, keď sa povrch pokožky zahreje. Tento variant ochorenia sa niekedy nazýva "špinavá parapsoriáza". Ich vzhľad je podobný vyrážke so sekundárnym syfilizom, preto sa všetci pacienti podrobia príslušným štúdiám na účely diferenciálnej diagnostiky.

Chronická forma

V chronickom variante prejdú prvky vyrážky cez štyri fázy vývoja, charakterizované nasledujúcimi symptómami:

 1. Symptóm "skrytého" lúpania - ak je hladký povrch papuly oškrabovaný (pri absencii olupovania), na povrchu sa objavujú malé škorice.
 2. Symptóm "purpura" - ako dôsledok intenzívnejšieho, ako v detekcii predchádzajúceho symptómu, škrabanie na krvácanie z papule sa objavuje vo forme purpury, bodiek.
 3. Symptóm filmu "collodion", ktorý vznikol v období poklesu symptomatickej symptomatológie, spočíva v tom, že váhy sú pripevnené hlavne v strede papuly, čo sa od seba oddeľuje od povrchu po obvode;
 4. Symptómom "oblátok" je to, že keď sú váhy starostlivo oddelené, úplne sa odstránia bez toho, aby sa prelomili.

Celková dĺžka týchto štádií vývoja a rozlíšenia papuly je v priemere 3 týždne - 1 mesiac, po ktorých zostávajú na koži belavé škvrny depigmentácie (pseudoleucoderma). Počas choroby môžu byť rôzne prvky v rôznych fázach súčasne (falošný polymorfizmus). Porážka slizníc je extrémne zriedkavá.

Ako dlho trvá chronická forma?

Jeho priebeh môže trvať niekoľko rokov, pričom sa zachová uspokojivý všeobecný stav, plynúci obdobím exacerbácie na jeseň av zime a remisie v lete. Pri vykonávaní správnej lekárske ošetrenie, a v prípade, že pacient dodržiava a riadne plní všetky klinických odporúčaní dermatológa, a nie sám si naordinovať liečbu, zhoršenie kratšie a brať menej výrazné a odpustenie lehoty sú dlhšie.

Akútna parapsoriáza

Časť špecialistov rozlišuje akútnu parapsoriázu v samostatnej forme. Všeobecne sa vyvíja náhle horúčkou, všeobecné zhoršenie zdravotného stavu a niekedy sprevádzané zvýšením periférnych lymfatických uzlín. Medzi prvky vyrážky, charakteristické pre akútny proces, prevládajú krvavé napučané papuly, ktorých priemer dosahuje 10 mm. Sú rovnaké fázy vývoja a chronické, ale v ich strednej časti a výraznejšie nekróza (odumretie tkaniva), čo má za následok abscesov papuly a pustuly premenený, takže jazvu.

Lokalizácia vyrážky je rovnaká, ale na vnútornom povrchu ramena sú viac prvkov, ktoré sú charakteristické pre chronický priebeh. Výraz falošného polymorfizmu je charakteristický. Navyše, akútny tok je často sprevádzaný rôznymi typmi erupcií na slizniciach ústnej dutiny, pohlavných orgánov. Stupeň závažnosti procesu môže byť posúdený prevalenciou tohto alebo toho variantu vyrážky:

 • vezikulóza - vezikuly naplnené priehľadnou sérovou tekutinou;
 • atrofické - s tendenciou krátkodobo zvrátiť vývoj prvkov a byť najpriaznivejšie;
 • Fialová - s prevahou krvných vyrážok, ktorá charakterizuje proces s najaktívnejším priebehom.

Choroba trvá niekoľko týždňov a má opakujúci sa charakter. Na mieste vyrážky existujú oblasti depigmentácie, nadmernej pigmentácie (častejšie) a jaziev ako pockmark.

subakútnej forma

Symptomatológie subakútnej prevedenie je veľmi podobné ako v chronickej, ale tam sú prvky s hemoragickú (krv) zložky a belavý papulózna lézie na slizniciach s priemerom 3 mm. V tomto prípade sa nezaznamenávajú žiadne subjektívne pocity na kožných telách alebo slizniciach. Po regresii prvkov vyrážky zostanú na koži hyperpigmentované a depigmentované oblasti.

Parapsoriasis varioliform (opodobné) Gaberman-Mukha

Je považovaný za druh kvapiek. Predpokladá sa, že ide o jednu z foriem alergickej vaskulitídy (zápal endoteliálneho choroidu). Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku (u detí - zriedkavo), frekvencia výskytu u žien a mužov je rovnaká.

Po krátkej prodromálne obdobie, ktoré je vyjadrené v malátnosť, celková slabosť, horúčka, zvýšenie v periférnych lymfatických uzlín (70%), je spoločná symetrický vyrážka. To je lokalizované na koži hrudníka, brucha, končatín, vrátane palmárno a plantárna povrchy, v zriedkavých prípadoch - na hlave, než získavanie podobnosť s ovčím kiahňam.

Prvky, ktorých počet sa môže líšiť, nemajú sklon k zlúčeniu a zoskupovaniu. Vyrážka sa vyznačuje pravým a falošným polymorfizmom. Spolu s papulkami s priemerom 5 až 8 mm v rôznych štádiách vývoja existujú prvky s centrálnou nekrózou. Na povrchu mnohých papulov sa objavujú pustuly s hnisavým obsahom a vezikuly s krvavým obsahom, ktoré po vysušení tvoria kôrky. Po ich odmietnutí zostávajú pigmentované škvrny a jazvy, podobné tým, ktoré sa vyskytli po prenesenej kiahňovej kiahni.

Veľmi zriedkavo, aj keď častejšie ako u iných foriem parapsoriázy, sú možné vyrážky belavých papulov v jazyku, sliznicia tváre, tvrdé podnebie.

Trvanie akútnej varioliformnej parapsoriázy je od 1 do 1,5 mesiaca. Ak vyriešenie prvkov vyrážky trvá pol roka, je to už chronický proces.

Parapsoriáza plaku

Zistilo sa, že väčšina ľudí trpiacich touto patológiou má zhoršenú funkciu tráviaceho alebo močového systému, čo vedie k toxickým a neurovegetatívnym účinkom na pokožku. Účinná liečba a správna racionálna výživa prispievajú k výraznej pozitívnej dynamike a kožným prejavom.

Nástup plazivej parapsoriázy je sprevádzaný výskytom jediného alebo viacerých škvŕn, ktoré môžu zostať prakticky nezmenené dlho, dokonca aj niekoľko rokov.

Existujú dve formy tejto choroby:

 1. Veľký zápal.
 2. Malé kosti, benígne.

Obe formy sú bežnejšie u mužov stredného a staršieho veku. Maximálny počet prípadov je zaznamenaný vo veku po 40 rokoch. Rôzna frekvencia chorobnosti u mužov a žien je charakteristická pre malú plaketu.

Veľkorozrnná parapsoriáza

Hrudníkmi lézií sú veľmi tenké plaky alebo ploché škvrny s nepravidelnou alebo oválnou konfiguráciou. Prvky vyrážky nie sú sprevádzané žiadnymi subjektívnymi pocitmi, ale niekedy spôsobujú mierny svrbenie. Ich obrysy majú jasné hranice, zriedka sa spájajú s okolitou zdravou kožou.

Veľkosť prvkov môže byť rôzna, ale zvyčajne ich priemer je 5-10 cm a často dosahuje 30 cm. Časom sa nezvyšuje veľkosť, ale ich počet sa často zvyšuje. Lokalizácia ložísk - spodných častí hrudníka, bokov, ohybových plôch a častí tela, náchylných na časté trenie medzi sebou alebo s odevom. Je možné, že vyrážky sa objavujú v horných častiach hrudníka, najmä na koži mliečnych žliaz. Farba vyrážok môže byť svetločervená, belavá ružová, cyanotická červená a hnedá. Prvky sú pokryté riedkymi, skamenenými malými váhami.

Pre ohniská charakteristická trojica nazývaná atrofická vaskulárna poikilodermia. Druhá z nich je charakterizovaná:

 • Vrásčitý povrch pripomínajúci pokrčený papier; je to spôsobené atrofiou epidermálnej vrstvy rôzneho stupňa;
 • dyschómiu vo forme škvrnitých pigmentácií;
 • prítomnosť telangiektáz.

Parapsoriáza s veľkými kosťami má spravidla chronický priebeh niekoľko desiatok rokov. V 10-30% prípadov sa ochorenie premenilo na mykózu na huby. S dlhou existenciou zamerania sa infiltruje (puffiness), vzhľad papuliek na ňom, trojica znakov sa stáva výrazným a svrbenie sa môže pridať. To všetko je alarmujúce z hľadiska možnej degenerácie do malígneho lymfómu kože.

Zriedkavé variant je krupnoblyashechnogo retiformny alebo pletivo parapsoriasis, vyznačujúci sa bežné v pásoch alebo sietí vyrážky typ papuly alebo škvrny z lístkového povrchu, ktoré získajú niekedy znaky poykilodermicheskoy triády. Takmer vo všetkých prípadoch končí sieťová forma hubovitou mykózou.

Malokoroná parapsoriáza

Klinicky hladké a ľahko drsný alebo zvlnená škvrny až 5 cm v priemere, alebo dlhé osi, žlto-nahnedlý, žlto-ružovo, červeno-namodralý alebo žlté. Ich tvar môže byť nepravidelný, elipsoidný, predĺžený alebo vo forme pásov, ktorých konce sú nasmerované.

Pri iracionálnej liečbe alebo mechanickom podráždení pokožky s odevom môžu škvrny získať jasné kontúry a šťavnatú, jasnú farbu. Povrch prvkov je pokrytý priehľadnými tenkými šupinami. Po dosiahnutí určitej hodnoty môže prvé trvať niekoľko mesiacov a rokov bez viditeľných zmien.

Ohniská sú lokalizované hlavne na hrudný kôš, ležiace rovnobežne s usporiadaním rebier mliečnej žľazy, krížovej kosti, na bočných plochách chrbtice, pozdĺž vnútorného povrchu ramena a stehna, na brucho - hlavne v nadbrušku regióne. Strešné erupcie na končatinách sú rovnobežné s osou týchto končatín.

Priebeh parapsoriázy s malými plakmi je chronický so spontánnymi relapsmi a remisíami, ale na rozdiel od predchádzajúcej choroby nie je nebezpečný z hľadiska degenerácie do malígneho lymfómu.

Lichenická parapsoriáza

Zo všetkých typov parapsoriáz je to najrôznejší a nie všetci autori sa odlišujú v nezávislej chorobe. Rozvíja sa hlavne vo veku 20 - 40 rokov, menej často u detí a starších ľudí, s rovnakou frekvenciou pre ženský a mužský pohlavný styk. Je charakterizovaná vysokou odolnosťou voči terapii. Exacerbácie sa vyskytujú na jar.

Tieto erupcie sú ploché pľuzgieriky, papuly prvky hnedasto ružový alebo červené sfarbenie v stredu pokryté malými hnedasté sivasto váhy a plaky s priemerom do 5 mm. Vo fáze vývoja testovaných s vyššie popísaných príznakov "okultné" peeling "fialová" a r papuly. D.

Postupne postup získa široký charakter s lokalizáciou na bočných plochách hrudníka, hlavy, tváre, končatín. Na vyčnievajúcich častiach tváre sú papuly často usporiadané v skupinách, neprítomne alebo vo forme pások, na nohách - sú náchylné na fúziu. Na hrudníku môžu byť prvky umiestnené šikmo pozdĺž línie napätia kože. Dĺžka pásov je 50-60 mm, šírka 2-3 mm. Papuly na červenom okraji pier majú šedo-bielu farbu, sú umiestnené blízko seba a sú náchylné na fúziu. Na slizniciach môžu existovať oddelené, niekedy ulceratívne prvky.

Rôzne prvky sú v rôznych fázach vývoja. Po ich rozlíšení často ostávajú ohniská hyper- a hypopigmentácie, malé a ospennovidnye jazvy.

Choroba môže okamžite získať chronický priebeh a trvať niekoľko rokov. Niekedy je akútny proces sprevádzaný trvalými erupciami a stáva sa chronickým. Trvanie akútnej periódy trvá niekoľko týždňov až šesť mesiacov. Počas tejto doby choroba môže vyvrcholiť spontánnou regeneráciou. Lichenoidná parapsoriáza sa môže kombinovať s akútnym varioliformom.

Princípy liečby

Identifikačné parapsoriaza Základom terapie a ošetrenie s tým spojených ochorení endokrinného systému, pečene, zažívacieho traktu a močových ciest. Odporúčaná strava vylučuje potraviny, ktoré prispievajú k dysfunkcii zažívacieho traktu a môžu spôsobiť alergické reakcie - korenené jedlá a korenie, uhorky, jahody a jahody, citrusy, exotické ovocie a zelenina, morské plody a riečne potraviny - jeseter, rybie ikry, najmä čierne, krevety, langusty. Predpísané je, aby sa vitamíny v kombinácii s komplexom mikroelementov.

Môžem sa opaľovať s parapsoriázou?

Neexistuje žiadna jednoznačná odpoveď na túto otázku, pretože niektorí ľudia reagujú na ultrafialové ožarovanie s remisiami, iní, naopak, exacerbácia choroby.

Keď sa ochorenie vyvíja po vírusových ochoreniach alebo keď sú v tele prítomné chronické ložiská infekcie, uskutočňujú sa kurzy antibiotickej liečby (azitromycín) a antibakteriálne lieky.

Medzi hlavné metódy lokálnych účinkov patrí liečba mastí a krémov obsahujúcich glukokortikosteroidy a zmäkčovadlá. Sú tiež kombinované s postupom úzkopásmovej alebo širokopásmovej UVB terapie (ultrafialové spektrum "B"), PUVA terapia (ultrafialové žiarenie spektra "A") s Psoralenom. Obmedzené vyrážky sú niekedy ovplyvnené excimerovým laserom s vlnovou dĺžkou 308 nm. V akútnych prípadoch s ťažkým priebehom sa metotrexátové glukokortikosteroidy podávajú perorálne.

Domáca liečba

Je možné, a dodatočná úprava parapsoriasis s liečivých rastlín - Požitie infúziou alebo tinktúr Hypericum a nechtíka s fotosensitizační účinok, externe - masti a krémy, ktoré obsahujú extrakty z tej istej rastliny, ako aj eukalyptu, kolanhoe, postupnosť, kvety harmančeka, koreň sladkého drievka, brezovej kôry, kvetov, listov a stoniek kandidánu. Môžete si tiež vziať teplé kúpele s infúziou alebo výpisu z týchto rastlín, využitie lastovičník šťavy, ktoré majú byť aplikované na postihnutú kožu.

Použitie domácich liekov a metód liečby sa však nevyhnutne musí dohodnúť s ošetrujúcim dermatológa.

parapsoriaz

parapsoriaz - Niekoľko chronických neinfekčných dermatóz s nejasnou etiológiou a genézou s pseudoporiatickými povrchovými vyrážkami na koži. Hlavné odrody parapsoriasis: slza, lichenoid, plak. Samostatne sa zdôrazňuje akútna parabsoriáza Habermana-Mucha. Na klinike dominuje polymorfizmus primárnych prvkov bez výrazného narušenia celkového stavu pacienta. Diagnóza je založená na analýze klinických prejavov a histologických údajov. Hlavnou úlohou v terapii parapsoriázy je sanácia ohniskov chronickej infekcie a liečba súbežnej somatickej patológie.

parapsoriaz

Parapsoriáza (Brockova choroba) - neinfekčná kožná patológia so slabo študovanými príčinami a mechanizmom vývoja. Eponymný názov choroby spojené s menom francúzskeho dermatológa L. Brock, ktorý opísal škvrnami formu dermatózy a v roku 1902, kombinuje ju s inými známymi parapsoriaza. Parapsoriáza zahŕňa minimálne tri dermatózy s príznakmi nezávislých nosológií: červený plochý lichen, ružový lichen a suchý ekzém. Všetky z nich sú klinicky pripomínajú rozšírený lupienku, avšak zbavený svojej klasickej triády: efektu stearínové mieste pri pokuse o seškrabujte váhy, lakované terminálu filmu, bod krvácanie podľa typu kvapkami rosy. Až do konca dvadsiateho storočia bola parapsoriáza zriedkavá patológia. V súčasnej dobe, vzhľadom k zhoršujúcej sa ekologickej situácie, nekontrolované príjem drog, vysoká populácia alergizácii parapsoriaza incidencia stále rastie.

Príčiny parapsoriázy

Príčiny vzniku parapsoriázy, mechanizmus jej vývoja sú v štádiu štúdia. Existuje niekoľko teórií, z ktorých hlavné sú infekčné a imúnne.

Infekčná teória je založená na skutočnosti, že je zo svojej podstaty parapsoriaz povrchné vaskulitída so zvýšenou permeabilitou kapilárnej steny pre baktérie a vírusy, v reakcii na toxíny, že koža reaguje parapsoriaticheskimi vyrážky. To dokazuje aj skutočnosť, že parapsoriaz, zvyčajne jeden na tvári infekcií (angína, chrípka, angína, zápal pľúc, osýpky, ovčie kiahne, mumps, atď) alebo bezprostredne po nich. Avšak, tieto argumenty nie sú dosť byť zvažoval parapsoriaz infekčných patologických stavov, pretože rovnaký vzorka je pozorovaný u neinfekčné toxikózy, alergie, kolagén. Okrem toho, z krvi pacientov s parapsoriaza nie je pridelený žiadny patogén, ktorý je schopný spôsobiť infekciu, čo jasne potvrdzuje jeho non-prenosné.

Imunitný teórie ide autoimunitné kožné reakcie na antigény odlišné povahy, že akonáhle v ľudskom tele, znižuje celkovú a miestne imunity sa podieľa na deštrukcii DNA a bunkových T-lymfocyty. Prelomením imunitnej rovnováhy vyvolávajú nástup choroby. Čím viac antigénov vstúpi do tela, tým silnejšia a prevláda reakcia. Len tak tam parapsoriaz s chronickou ložiskami infekcie tráviaceho traktu, obličiek, kĺbov, alebo v reakcii na prebytok ultrafialového žiarenia, hypotermia, zlá životné prostredie.

Klasifikácia parapsoriázy

Parapsoriáza sa týka chorôb, prejavov, diagnostiky, liečba ktorých úzko súvisí s konkrétnou klinickou formou. V dermatológii rozlišujeme:

Parapsoriasis v tvare slza - forma dermatózy, ktorej výraznými morfologickými prvkami sú uzliny alebo papuly okrúhleho alebo pologuľovitého tvaru pripomínajúce kvapky.

Parapsoriáza plaku - charakterizovaná prítomnosťou šupinatých vyrážok - plakov. V závislosti od veľkosti plakov sa rozlišujú veľké plaky (zápalové a poikilodermické alebo atrofické) a parapsoriáza s malými peletami.

Lichenická parapsoriáza - forma ochorenia, ktorého prvotným prvkom je plochý, lesklý uzol farby pleti, veľkosť zrna, ktorá sa nezvyšuje nad jeho povrchom, niekedy s pupočným dojmom v strede.

Parasoriasis Haberman-Mucha - akútna dermatóza, ktorej charakteristickým rysom môže byť skutočný a falošný polymorfizmus vyrážok, ako aj prudké zhoršenie celkovej pohody pacienta v čase debutu.

Symptómy parapsoriázy

Parapsoriasis v tvare slza

Parapsióza v tvare kvapky alebo psoriáza nodulárna dermatitída je diagnostikovaná najčastejšie. Môže mať akútny, subakútny alebo chronický priebeh. Dermatóza je mimosezónna, s opakujúcou sa povahou, nemá pohlavnú zložku. Špičkový výskyt klesá na 20-30 rokov, exacerbácie sa zvyčajne vyskytujú na jar a na jeseň. Vyskytuje sa na pozadí ťažkých infekcií alebo po nich, ale môže urobiť svoj debut v prvom trimestri tehotenstva, na pozadí hyperinsurance, a tiež bez zjavného dôvodu. Primárnym prvkom vyrážky je uzol veľkosti šošovky s akýmkoľvek odtieňom ružovej farby alebo plochou papulou s veľkosťou čeľuste pokrytej váhy.

Akútna forma sa náhle objaví s fenoménom prodromu. Vyznačujúci sa tým, polymorfizmus vyrážka, nedostatok typické lokalizácia, slizničné lézie. Prevaha určitého prvku v klinickom obraze označuje stupeň závažnosti konania: vzhľad purpury s hemoragickú zložkou označuje začiatok ochorenia, pľuzgieriky zistiť blízkosť remisie, atrofické prvky zhrnúť parapsoriaticheskoy útok. V remisii na mieste vyrážky môže zostať malé jazvy alebo pigmentácie.

Subakútna slza parapsoriaz dochádza bez subjektívnych pocitov, avšak s výraznejším hemoragickú zložky. Nachádza sa hlavne na dolných a horných končatinách. Na mieste vyrážky sa vyskytuje hyper- alebo depigmentácia. Chronické formy existujú roky. Ich charakteristickým znakom je špecifická triáda príznakov: falošný polymorfizmus (rovnaké prvky sú v rôznych štádiách vývoja), kapsuly príznak (snaží odstrániť váhy z povrchu papule alebo uzlík vedie k jeho úplné odstránenie a expozíciu krvácajúce povrch), prítomnosť "koloidného filmu" pri resorpcii primárneho prvku. Vzala na vedomie takmer úplnú absenciu lézií slizníc, rovnako ako výrazné zlepšenie v lete.

Parapsoriáza plaku

Plazmová parapsoriáza je klasická choroba Broca, chronická špinavá hnačka, dermatóza bez subjektívnych pocitov, klinicky pripomínajúca psoriázu alebo ružové lišajníky. Táto choroba je častejšia u mužov vo veku od 30 do 50 rokov. Zhoršenie obdobie - zimné remisie - v lete. Progresívny moment vo vývoji dermatózy je považovaný za ochorenie zažívacieho traktu a genitourinárny systém. Niekedy stačí ich dezinfikovať, aby došlo k zlepšeniu alebo dlhej "ľahkej medzere".

Primárnym prvkom je škvrna alebo infiltrovaná okrúhla plaketa svetlo ružovej farby so žltohnedým nádychom. Jeho veľkosť je od 2 do 10 cm, nevyčnieva nad úroveň kože, je pokrytá chladiacimi šupinami alebo vlnitou fóliou pripomínajúcou cigaretový papier. Výpady sú umiestnené na tele - paralelne s rebrami, nohami a rukami, nemajú tendenciu splynúť a rozširovať sa. Bodové krvácanie pri absencii škrabania. Koža pokožky hlavy, dlaní a podrážok prakticky nie je ovplyvnená.

Melkoblyashechny parapsoriaz lokalizovaný na bočné plochy trupu, plaky dosahujú priemere maximálne 2-3 cm, niekedy vyzerať kapiel rôznych dĺžok. Plaky nemajú svrbenie, ale sú vždy šupinaté. Veľkoplošná parapsoriáza má zásadne rozdielne veľkosti plakov (až do 10 cm), pacient sa začína obávať svrbenia. Pri zápalových prevedení plaky sa objaví okolo dopravné zápchy a mierna a na poykilodermicheskom - stáva hlavný rys atrofia v stredu plakov. Okrem toho, kože súčasne s plaku môžu byť prítomné teleangiektázie, depigmentácia, retikulárne hyperpigmentácia, keratosis pilaris a purpura. Táto možnosť je podľa vedcov schopná degenerovať do hubovej mykózy, kožného lymfómu.

Zriedkavé formy parapsoriázy

Lichenoidná parapsoriáza je extrémne zriedkavá. Nemá žiadne rozdelenie pohlaví, aktívne sa prejavuje vo veku 20-40 rokov. Charakteristickým znakom je lokalizácia primárnych prvkov - kužeľovitých oválnych papulov všetkých červených odtieňov v oblasti očí, nielen na trupu a končatinách.

Izolovaná je akútna varioliformná (opospodobni) parabsoriáza Haberman-Mukha. Táto choroba nemá vekové a rodové rozdiely. Niektorí považujú to za formu lichenoidný parapsoriaza, ostatné - jeden parapsoriaza v tvare kvapky, a iní - forma self-alergickej vaskulitídy. Charakteristické znaky sú: akútna nástup väzby prodromálne syndróm (zvýšená teplota, únava, zvýšenie v periférnych lymfatických uzlín), polymorfizmus vyrážka, rýchle zovšeobecnenie procesu po celom povrchu kože do pokožky hlavy a chodidiel. Primárne prvky sú symetrické a nemajú tendenciu zlúčiť. V procese sa podieľajú sliznice úst, nosa a pohlavných orgánov. Ak do 6 mesiacov nedôjde k úplnej regresii, parapsoriáza nadobudne chronický priebeh. V mieste vyrážky zostávajú malé atrofické jazvy.

Diagnóza a liečba parapsoriázy

Parapsoriaz veľmi ťažké diagnostikovať, pretože nemá žiadne nezávislé klinické príznaky. V súčasnosti neexistujú špeciálne laboratórne štúdie na presnú diagnostiku. Vzhľadom k tomu, vyrážka polymorfizmus len objektívny spôsob potvrdenie o chorobe - histológia, ale neposkytuje 100% výsledkov, takže diagnóza by mala byť vykonávaná v odbornom dermatológ. Diferenciálna diagnóza zahŕňa v prvom rade s psoriázou, čo je klasický charakteristický diagnostický triáda jav stearín bod, koncový fólie a odkvapkávacia krvácanie, chýba v parapsoriaza.

Z ružového zbavenia (zbavenia Vidal) sa parapsoriáza rozlišuje farbou a peelingom. V lichen Vidal je jasne ružová, peeling je nevýznamný. Napokon parapsoriáza je často diferencovaná s papilárnym syfilisom. V tomto prípade, okrem syfilitický papuly meď-červenej farby s ich hmatný infiltráciou, že aj vizuálne odlišný od svetlo ružovej vyrážky parapsoriaza pomôcť sérologickú odpoveď na syfilis (RPR test).

Vzhľadom na výsledok je predpísaná komplexná liečba. Vzhľadom na to, že etiotropná liečba neexistuje, dezinfikujeme ohniská chronickej infekcie, posilňujeme imunity, vedieme relácie UFO a PUVA a liečbu sanatórií. Pri liečbe kapsovitého paprišóza sa používajú antihistaminiká na odstránenie svrbenia (clemastin) v kombinácii s angioprotektormi (troxerutín), prípravky vápnika. To ukazuje, vitamín komplex (B, C, PP, A, E). V prípade rezistencie, externé steroidy (prednizolón), antibiotiká a antibakteriálne lieky (od amoxicilínu po phtivazid). Akútne formy sú posilnené vaskulárnymi liečivami (xantinálny nikotinát) a antialergikami (loratadínom).

Plazmová parapsoriáza je príležitosťou na dispenzárne sledovanie pacientov s povinným gastroenterológom. V prípade rezistencie sa používa krátky priebeh hormonálnej liečby (prednizolón). Ukázala sa terapia PUVA v kombinácii s terapeutickými kúpeľmi (Naftalan, Matsesta). Lichenoidná parapsoriáza je rezistentná na akúkoľvek liečbu, preto terapeutický program pre každého pacienta je vypracovaný dermatológiou individuálne. V extrémnych prípadoch predpísajte protinádorové lieky (metatrexát). Dobré výsledky získate z pobytu v Mŕtvom mori.

Prognóza parapsoriázy

Správna diagnóza a včasnosť komplexnej terapie je zárukou dlhodobej remisie parapsoriázy a dobrej kvality života. Aby sa zabránilo komplikáciám parapsoriázy, je nevyhnutná včasná a presná diagnóza, aby sa vylúčil klasický červený plochý lichen. Nesprávna liečba, určená neskoro, zistí porušenie vaskulárnej priepustnosti, vedie k vzniku foriem odolných voči liečbe, vzniku parazitných jaziev v mieste vyrážok. Okrem toho je výskyt svrbenie - príležitosť pre starostlivú pozornosť k priebehu ochorenia, aby sa zabránilo plaku parapsoriaza malignity.

Parapsoriáza: typy, príznaky, liečba, lekára

Parapsoriáza je niekoľko zriedkavých ochorení kože, zjednotených v jednej skupine. Kožné vyrážky sú podobné ako vyrážky pri psoriáze, preto boli zavolané. Dôvod nie je známy. Kurz je chronický. Liečba vykonáva dermatológ.
Kód ICD10: L41. Latinský názov: parapsoriasis. Klasifikácia sa vzťahuje na papiloskvamózne kožné ochorenia.
Hlavný rozdiel medzi parapsoriázou a psoriázou: psoriatická triada je prítomná pri psoriáze a parapsoriáza - nie.

obsah:

dôvody

Parapsoriáza je skupina ochorení s neznámou etiológiou (to je príčina).

Lekársky dohľad zaznamenala častý výskyt kožná vyrážka parapsoriaza po infekčných chorôb, ako je bakteriálne a vírusové povahy: SARS, ovčie kiahne, osýpky, zápal pľúc, angína, mumps, brušný týfus, šarlach a ďalšie.

V súčasnosti je všeobecne akceptovaná teória infekčná alergia na autoimunitný mechanizmus. To znamená, že po infekčnej chorobe imunitný systém začína rozpoznávať bunky svojho vlastného organizmu ako cudzie a začína ich napadnúť. Na pokožke sa prejavuje nadmerným zahusťovaním vo forme papuliek (uzlíkov), nadmernej keratinizácie so šupinami.

Druhy parapsoriasis

 1. Drop-tvar parapsoriasis
 2. Akútna parapsoriáza alebo Much-Habermanova choroba
 3. Plazivá parapsoriáza - malá a veľká rozvetvená
 4. Lichenoidná forma parapsoriázy

Parapsoriasis v tvare slza

Synonymá: chronická lichenoidná hnačka, psoriáza nodulárna dermatitída.
Vyskytuje sa u ľudí vo veku 10 až 30 rokov, veľmi zriedkavo - u detí mladších ako 10 rokov.

Kvapkovitá parapsoriaz často dochádza po akútnej exacerbácie alebo chronických infekčných chorôb: SARS, angíny, chronickej angíny, parotitis, ovčie kiahne, zamorenia parazitmi, atď.
Niektorí dermatológovia považujú túto formu za nezávislú chorobu, ale za toxickú vaskulitídu, teda za toxickú reakciu na cievy po infekcii.

Na koži trupu sa na koncoch objavujú zaoblené ploché červenkasté papuly (uzliny) 2-4 mm. Nezapojujte sa navzájom. Neexistujú žiadne vyrážky na hlave, dlaňach a chodidlách. Neexistuje koža svrbenie. Celkový zdravotný stav netrpí. Choroba trvá roky, zlepšenie v lete, zhoršenie v zime.

príznaky

 • Symptóm "skrytého olupovania". Na začiatku ochorenia sa pri vyšetrení papuly nepokrývajú váhy. Ale keď je škrabaný, je zaznamenaný nadýchaný peeling (t.j. malé váhy). Toto sa nazýva latentné škálovanie.
 • Symptóm presného krvácania alebo purpury. S ľahkým tlakom pri škrabaní papuličiek v blízkosti hrúbky kože sú krvácania.
 • Symptóm obalu. Po určitom čase sa papula zakryje jedinou šupinou, ktorá je pripevnená v strede a je oddelená od papuly po obvode. Pri škrabaní sú váhy úplne oddelené od papule, bez toho, aby došlo k pretrhnutiu.

Po odstránení vyrážky z kože môžu zostať ohniská so zníženou pigmentáciou.

Diferenciálna diagnóza parapsoriázy v tvare kvapky sa vykonáva s

 • červený plochý lichen,
 • sekundárny syfilis,
 • toksikodermiya,
 • lupienka,
 • ružový lichen Zhibera,
 • alergická vaskulitída.

Liečba psoriázy v tvare kvapiek

 1. Antibiotiká série penicilínov.
 2. antihistaminiká
 3. Isoniazid, PASK.
 4. Vitamíny skupiny B, D, C, kyselina nikotínová.
 5. PUVA terapia.

Pozeráme sa na video, ako sa uskutočňuje liečba PUVA:

Akútna parapsoriáza alebo Mucha-Habermanova choroba

Celkový stav - horúčka, slabosť, opuchnuté lymfatické uzliny.

Vyrážky na koži sú rovnaké - papulózne (nodulárne). Ale pýcha každej papuly je výraznejšia. V strede papuliek môžu tvoriť bubliny s bezfarebným alebo dokonca krvavým obsahom. Okolo papuly sa môžu vyvíjať subkutánne krvácanie sami. Potom sa bubliny otvoria a na tomto mieste je čierna kôra. Následne môže na tomto mieste zostať červenkastý lem. Preto je ďalším názvom choroby akútna varioliformná parapsoriáza alebo PLEVA - pityriasis lichenoides et varioliformis acuta.

Okrem toho niektoré prvky vyrážky zodpovedajú klasickému parapsoriázu v tvare kvapky, ktorá naznačuje variabilitu vyrážky, tj polymorfizmu. Niektorí dermatológovia veria, že akútna parapsoriáza je druhom kvapiek.

V ústach sa môžu objaviť vyrážky - belavé papuly až do 2 mm.

Trvanie ochorenia je od 2 do 6 týždňov.

Liečba akútnej parapsoriázy

 1. Antibiotiká. Erytromycín, tetracyklín alebo penicilín. Priebeh liečby trvá najmenej 2 týždne. Zvyčajne ihneď, nasledujúci deň, nastane zlepšenie celkového zdravia, normalizácia teploty. A za niekoľko dní dochádza k pozitívnej dynamike kožných prejavov.
 2. Antihistaminiká. Zníženie prejavu alergickej reakcie. Claritin, loratadín, suprastin, erius, telphast.
 3. Prípravky kortikosteroidov (prednizolón) perorálne v tabletách počas 7-10 dní.
 4. Kortikosteroidové masti a krémy: Fluorocort, Acriderm, Triderm, Sinaflan, Belosalik a ďalšie. Krátky kurz na 10-14 dní.
 5. PUVA terapia.

Parapsoriáza plaku alebo Brocaova choroba

Synonymom je chronický lišajník.

Muži sú chorí vo veku viac ako 30 rokov. Často sa vyskytuje parsoriáza plakov na pozadí ochorení tráviaceho traktu a urogenitálneho systému. Pri primeranej liečbe týchto ochorení dochádza k regresii kožných vyrážok.

Hlavným príznakom: na koži trupu a končatín sa objavujú škvrny žltkasto-hnedej, ružovej, s jasnými okrajmi. bodová veľkosť - od 2 do 10 cm Melkoblyashechny parapsoriaz -. náplasti až 5 cm v priemere, krupnoblyashechny -. 10-15 cm Krupnoblyashechnaya forma niekedy prechádza do lymfómu kože. Preto sú takí pacienti registrovaní u dermatológov na každoročné vyšetrenie.

Tieto škvrny nie sú pokryté váhy, alebo je možné odhaliť symptómy "latentného škárovania" pri škrabaní. Tiež charakteristické pre cigaretový papier - lúpanie na povrchu škvŕn svetlo, oka, ako keby škvrna je pokrytý hodvábnym papierom.
Infiltrácia, opuch a zhrubnutie kože v oblasti škvŕn.

Všeobecná pohoda pacientov netrpí. Neexistuje koža svrbenie.

Choroba sa vyskytuje v lete a znova sa zhoršuje v zime.

Diferenciálna diagnostika parapsoriázy plaku sa vykonáva s

 • svrab
 • T-lymfóm kože
 • eczematid
 • Seboroický ekzém
 • Anetodermiya
 • Častá folikulárna mucinóza

liečba

 • Plaque parapsoriasis je ťažké liečiť.
 • Preskúmajte, či má pacient ochorenie vnútorných orgánov, najmä gastrointestinálneho traktu alebo močovej sústavy. Ak existuje - liečiť túto chorobu. Spravidla po liečbe dochádza k prejavom parapsoriázy plaku.
 • Vitamín terapia. Skupina vitamínov B, D, C, kyselina nikotínová. Kurzy na 10 dní. Môžete ho nahradiť multivitamínovými komplexmi.
 • PUVA terapia.
 • Kortikosteroidy masti kurzy na 4 týždne s prestávkou 2-3 týždne.

Lichenická parapsoriáza

Synonymá: pestrá parakeratóza, lichen motley, retikulárna parakeratóza, lichenická chronická parapsoriáza Juliusberga.

Veľmi zriedkavá forma parapsoriázy. Často dermatológ nemôže získať jediného takého pacienta pre svoju prax.

Choroba sa vyskytuje u mužov i u žien vo veku 20-40 rokov.

Príznaky: na koži trupu a končatín sa objavujú ploché okrúhle papule (uzliny) s veľkosťou 1-2 mm, ružovo-červené alebo červenohnedé. Povrch papuly je pokrytý malými šupinami. Je veľmi podobný červenému lišajovému plánu. Niektoré papuly v strede môžu mať dojem. V priebehu času sa vyrážky môžu zlúčiť navzájom a vytvárať konglomeráty.

Neexistuje žiadna kožná svrbenie (a to je jeden z hlavných príznakov červených lišajníkov)! Celkový zdravotný stav netrpí. Sliznice nie sú ovplyvnené.

Táto choroba je dlhá, chronická, po mnoho rokov. Exacerbácie sú najčastejšie na jar.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s

 • Jacobiho Poiskiloderma
 • Červené ploché lišajníky

liečba

Mimoriadne ťažké liečiť. Niekto mu pomáha terapia PUVA, kurzy liečby vitamínmi. Niekto - liečba sanatória (soľné a bahno kliniky).

Mnohí pacienti s lichenickou parapsoriázou nepomáhajú ani s kortikosteroidnými masťami. V tomto prípade sú predpísané protinádorové imunosupresíva (Metatrexate).