Hlavná

Kliniky

Ako liečiť furunulózu: drogy a ľudové lieky

Furunkulóza je bežný názov pre hnisavé erupcie spôsobené baktériou stafylokokov aureus. Furunky sa šíria pozdĺž kože s výraznou lokalizáciou na krku, chrbte, zadok, podpaží, hrudník, na tvári. Vyrážky sú veľmi bolestivé a vyskytujú sa častejšie v tých oblastiach kože, ktoré sú pravidelne zranené, napríklad oblečením, ozdobami.

Furunkulóza ovplyvňuje kožu vo forme jednorazových alebo viacnásobných purulentných abscesov. Akumulácia niekoľkých furuncles naznačuje možný vývoj furunkulózy. Častejšie vriace majú veľkosť malého hrachu, ale niektoré dosiahnu objemy vlašských orechov. V prípadoch veľkých vredov dlhých 7 cm alebo v mieste celej skupiny abscesov na malej ploche sa dá predpokladať prítomnosť mimoriadne nebezpečnej formy ochorenia - karbunkulózy.

Čo je to?

Furunkulóza je infekčné ochorenie, pri ktorom sa vytvárajú furuncles.

Furuncle (bežný názov varu) je purulentný zápal vlasového folikulu, ktorý zahŕňa okolité tkanivá. Zápal je spôsobený zavedením infekčného činidla do vlasového folikulu, ktorým je stafylokok aureus.

Najčastejšou príčinou furunkulózy je Staphylococcus aureus, menej často Staphylococcus aureus.

Je to nákazlivé alebo nie?

Napriek skutočnosti, že odreniny hlavným príčinným faktorom je bakteriálna infekcia, choroba nie je nákazlivá pre zdravých ľudí ako stafylokoky a streptokoky sú podmienečne patogénne flóry v malých množstvách takmer vždy prítomný na koži.

príčiny

Rôzne faktory ovplyvňujú vývoj ochorenia - predovšetkým patogénne vlastnosti baktérií a ich virulencia (stupeň infekčnosti), predispozície príčin - vnútorné a vonkajšie.

 1. Furunkulóza sa môže prejaviť ako primárna forma ochorenia, vyvíjajúca sa na dokonale zdravú pokožku (pred chorobou).
 2. Ako sekundárna forma, vďaka komplikovaným procesom prítomným v tomto čase hlbokej alebo povrchnej stafylodermie.

Hlavným dôvodom pre furunkulózy exogénne (cudzie) v dôsledku vytvorenia "brány" pre zavlečenia infekcie, navíjajú vo forme malých kožných lézií spôsobených poškriabaním, opotrebenie trením, alebo traumatického poranenia. Dôležitú úlohu vo vývoji veľkých ohniskov furunkulózy zohrávajú vnútorné faktory:

 • ochorenia nervového systému a gastrointestinálneho traktu;
 • anémia a hypovitaminóza;
 • chronický alkoholizmus;
 • patológia endokrinného systému a narušenie metabolických procesov (diabetes, obezita);
 • dlhodobá liečba antibakteriálnymi liekmi, cytostatikami alebo hormónmi;
 • konštantný pobyt v chlade alebo prehriatie, čo vedie k zníženiu imunitnej reaktivity.

Príčiny patologické hnisajúce varí môžu byť doplnené o mnoho viac faktorov, takže preventívne opatrenia a liečba vredy, príčiny, ktoré nie sú jasné, neprinesie požadovaný účinok a choroba bude mať chronickú formu toku.

Etapy vývoja

Vývoj patologickej zápalovej výchovy má niekoľko fáz a zodpovedajúce klinické prejavy:

 1. Infiltrácia je počiatočným štádiom charakterizovaným lokalizovaným sčervenaním kože okolo vlasového folikulu, tvorbou tesnenia (papuly) so závažnou bolesťou.
 2. Fluktuácia - sprevádzaná smrťou tkanív a tvorbou hnisu. Papulka zmäkne, zatiaľ čo môžete vidieť hnis, ktorý sa hromadí vo folikulu (pustule).
 3. Otvorenie varu - koža na vriec naplnená hnisovými prestávkami, hnis vyteká do malého objemu vonku. Táto fáza sa vyznačuje znížením závažnosti bolesti.
 4. Regenerácia (obnovenie) tkanív - rany na mieste otvoreného abscesu sa lieči, na jeho mieste sa vytvorí malá jazva.

S vývojom bežnej furunkulózy na koži sa objavujú zápalové elementy v rôznych fázach priebehu patologického procesu.

Furunkulóza u detí

U detí sa táto choroba vyvíja z dôvodu vonkajších faktorov alebo hypotermie, čo viedlo k zníženiu imunity. Veľmi často sa u detí vyvíja furuncles na tvári, čo môže mať negatívne dôsledky.

Veľmi často deti trpia pseudofurunulózou. Čo je to táto choroba? Pseudofurunkulózou sa myslí porážka potných žliaz dieťaťa s tvorbou hnisu. Tento stav nastáva z dôvodu prenikania stafylokokovej infekcie. Koža dieťaťa je pokrytá veľkým množstvom vezikúl. Riziková zóna zahŕňa novonarodené deti aj staršie deti. Liečba sa vykonáva v nemocnici s použitím antibiotík.

diagnostika

Pred liečbou choroby je potrebné, aby bol skúsený lekár správne a vhodne diagnostikovaný. Diagnóza ochorenia nie je zvlášť náročná a nevyžaduje úplné vyšetrenie tela. Furunkulóza sa vyznačuje príznakmi povrchného prejavu, takže nie je ťažké stanoviť diagnózu pre špecialistu.

Spočiatku sa vykonáva vonkajšie vyšetrenie kože a miesta ohniska. Na základe varu špecialista diagnostikuje charakter ochorenia. Ak existujú nejaké pochybnosti, nie je vylúčené, že diagnóza sa vykonáva úplne s príčinou infekcie. Na to je potrebné vykonať testy bakteriózneho hnisavého zloženia folikulárneho vaku. Lekár tiež odporúča krvné testy a imunodiagnostiku.

Ak výsledky neumožňujú vytvorenie obrazu choroby, potom kompletné vyšetrenie osoby (vo veľmi zriedkavých prípadoch). Na základe všeobecného vyšetrenia sa určuje príčina zníženej imunity (prítomnosť cukrovky, ochorenia krvi).

Ako vyzerá furunkulóza: foto

Nižšie uvedená fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u ľudí.

komplikácie

Obvykle sa dodržiavajú pravidlá hygieny a liečby, nedochádza k komplikáciám.

Faktory, ktoré môžu zhoršiť priebeh infekcie a spôsobiť vznik nových vriec sú:

 • Pokúša sa vytlačiť alebo samostatne otvoriť hnisavú formáciu.
 • Oslabená imunita.
 • Poranenia a kožné lézie.
 • Nedodržiavanie osobnej hygieny.
 • Endokrinné patológie.
 • Starší vek.

Okrem toho pokusy o stlačenie alebo prepichnutie varu môžu viesť k infekcii krvi a meningitídy, infekcii iných orgánov so stafylokokmi, ak obsah abscesu vstúpi do krvnej cievy.

Šírenie infekcie do lymfatických uzlín môže spôsobiť lymfadenitídu.

Liečba furunkulózy

Tak, ako liečiť furunculosis doma? Najskôr dodržujte základné pravidlá osobnej hygieny:

 1. Posteľná bielizeň a spodná bielizeň by sa mali nielen často meniť, ale aj dobre žehliť.
 2. Ak sa na pokožke objavia akékoľvek škvrny, osobitná pozornosť sa venuje ich liečbe, inak sa môžu na týchto miestach objaviť kožušiny.
 3. Fyzioterapia tiež veľmi pomáha pri ozdravení. Obzvlášť často používajú UHF a UFO. Sú vhodné na použitie počas celého obdobia vývoja chirya. V poslednej fáze zahŕňajú ozonoterapiu, UFOK, autohemotransfúziu.
 4. Jedlo by malo obsahovať potrebný komplex vitamínov a bielkovín, pretože choroba je takmer vždy spojená s nedostatkom dôležitých stopových prvkov. Plnohodnotná diéta podporuje lepšiu regeneráciu.
 5. Odporúča sa obmedziť kúpeľ počas celej terapie, nie je nutné vlhkú oblasť navlhčiť bez špeciálnych potrieb. Preto sa kúpele zriedka používajú iba v prípadoch, keď sú lézie ťažké a rozsiahle. Roztok musí byť dezinfekčný, tak pridajte manganistan draselný do vody. Koža sa môže tiež otrieť inými antiseptickými roztokmi (furacilín, salicylalkohol).

Pre liečebné ošetrenie furunkulózy si prečítajte nižšie.

Liečba antibiotikami

Ako liečiť furunkulózu, čiže viacnásobné recidivujúce vredy? V tomto prípade je indikovaná liečba antibiotikami.

Aké antibiotiká sa užívajú s furunulózou, lekár rozhodne, berúc do úvahy údaje o citlivosti stafylokokov v tejto oblasti, ako aj analýzu citlivosti u tohto pacienta. Obvykle sa používajú pilulky, menej často intramuskulárne alebo intravenózne injekcie.

Aplikujte antibakteriálne lieky so širokou škálou účinkov:

 • penicilíny (Flemoxin, Amoxiclav);
 • cefalosporíny (ceftriaxón, cefalexín);
 • makrolidy (sumamed, klaritromycín);
 • Linkosamidy (Lincomycin) a iné.

Trvanie antibiotík vo väčšine prípadov je 10 dní. Samovzdávanie liečby môže vyvolať recidívu choroby, ako aj tvorbu stafylokokov rezistentných na antibiotiká. V tomto prípade liek účinný pri prvej aplikácii v budúcnosti nepomôže pacientovi.

Na lokálnu liečbu sa používajú rôzne lieky v závislosti od štádia vývoja furunkulózy: ichtyol, kyselina salicylová, chlórhexidín. Po očistení sa na vyčistené rany Levomikol, Višnevskoj masť aplikuje purulentné ložiská zápalu. Aplikujte masti 2 krát denne, na vrchole pokryté sterilným obväzom.

Keď je furunkulóza na tvári povinná, je potrebné odpočinok lôžka, aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Pacient by nemal hovoriť alebo nejako narúšať svaly tváre. Jedlo by sa malo konzumovať iba v tekutej forme. Jedlo by malo obsahovať dostatok bielkovín a vlákniny. Nemôžete jesť soľ a korenie, rovnako ako výrobky, ktoré spôsobujú alergiu: citrusové plody, vajcia, morské plody, čokoládu atď.

imunoterapia

Na tvorbu anti-stafylokokových protilátok v tele je predpísané:

 • špecifická imunoterapia - stafylokoková vakcína a anatoxín, antistafylokokový imunoglobulín;
 • nešpecifické imunostimulanty (Lycopid);
 • multivitamíny (Vitrum, Centrum, Complivit atď.).

Pri rozvinutom koži veľkej veľkosti sa používa chirurgická liečba: absces je otvorený na urýchlenie procesu hojenia.

Liečba furunkulózy ľudových liečiv

Takáto liečba môže byť pomerne úspešná, ak sa použije správne. Tak, liečba sa varí vo všetkých etapách pomocou odvary z bylín (harmanček, lastovičník, seriály, calamus, eukalyptus, atď) je veľmi užitočná v stupni hojenie studne sú ropné extrakty z rastlín, vrátane šípky olej je uvedené vyššie, rakytník rešetliakový, tekvica.

Dobrá pomoc ako posilňujúci ľudový liek na medu a včelárske produkty furunkulózy. Pred liečbou ľudskej liečby furunulózou sa musíte uistiť, že k nim nie je zvýšená citlivosť.

prevencia

Aby ste predišli vzniku varu, potrebujete:

 1. Starostlivo dodržiavajte osobnú hygienu, používajte osobný uterák a pravidelne sa sprchujte.
 2. Ak dôjde k poškodeniu pokožky, ošetrite ju antiseptikom.
 3. Nestláčajte pupienky a iné formácie.
 4. Dodržujte strava, obmedzte množstvo sladkej, múky, alkoholu.
 5. Ak chcete viesť zdravý životný štýl, ísť na šport - s cieľom udržať ochranné reakcie tela.

Silný imunitný systém je schopný prekonať infekciu a zabrániť šíreniu infekcie, takže keď sa objavia furuncles (ak to nie je spojené s infekciou rany), je vhodné podstúpiť ďalšie vyšetrenie.

Všetko o furuncles (chirjah), furunculosis a ich liečbu

Furuncle (chiriu) a furunkulóza: príčiny, hlavné príznaky a príznaky, moderné metódy liečby

Furuncle (chiri) je purulentný zápal vlasového folikulu, ktorý sa nachádza v hrúbke kože. Vzhľad niekoľkých furuncles na tele sa nazýva furunculosis.

Hlavné príčiny vývoja furuncle a furunculosis sú bakteriálna infekcia, ktorá sa vyvíja na pozadí zníženej imunity.

Hlavnými príznakmi varu sú: svrbenie, začervenanie a opuch kože, výskyt bolestivého tuberkulózy, v centre ktorého sa čoskoro objaví absces. Po pokročení ochorenia môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty, bolesti hlavy, slabosti. Takéto príznaky naznačujú nebezpečný vývoj infekcie a vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.

Liečba varu závisí od štádia jej vývoja, lokalizácie a zahŕňa lokálnu liečbu kože, antibiotiká av prípade potreby aj chirurgickú liečbu.

V prevažnej väčšine prípadov prechádzajú furuncles sami alebo s minimálnym zásahom pacienta.

Príčiny furuncle a furunculosis

Hlavnou príčinou vývoja furuncle (chirya) je bakteriálna infekcia, ktorá vstupuje hlboko do kože a spôsobuje zápal. Zvyčajne je príčinou vredov také mikróby ako stafylokoky, menej často streptokoky. Vývoj bakteriálneho zápalu je podporovaný nedodržiavaním osobnej hygieny, odreninami a inými kožnými zraneniami, zvýšeným potentiálom a zníženou imunitou.

Vo veľkej miere vývoj furuncles predurčuje chronickú únavu, stres, nedostatok vitamínov a podvýživu.

Variť a odreniny sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, ale sú častejšie u starších, obéznych ľudí, a osoby s oslabeným imunitným systémom (napr diabetes, HIV infikovaných jedincov, po chemoterapii a rádioterapii rakoviny).

U detí a adolescentov sa furuncle a furunculosis spravidla vyskytujú po podchladení na pozadí iných ochorení (ťažká pneumónia, tonzilitída, bronchitída atď.),

V ktorých častiach tela môže byť varenie?

Kura sa môže vyvinúť v akejkoľvek časti pokožky, kde sú vlasové folikuly. V dôsledku toho sa furuncle nikdy nevyvíja na dlaniach a nohách, kde nie sú vlasy. Krk, tvár, hrudník a zadok často trpia furuncles. V niektorých prípadoch sa pri furunkulóze môžu objaviť abscesy v nose, vonkajšom zvukovom kanáli (v ušiach), okolo pohlavných orgánov atď.

Kuriuka (chirium) na oku sa nazýva jačmeň (pozri jačmeň).

Symptómy a príznaky furuncle

Furuncle sa vyvíja v niekoľkých štádiách, z ktorých každý zvyčajne trvá niekoľko dní:

 1. Svrbenie kože, necitlivosť a pocit brnenia v obmedzenom priestore pokožky môžu trvať niekoľko dní a sú predzvesťou vývoja furuncle.
 2. Vzhľad malého červeného tuberku na koži naznačuje nástup zápalu. Tuberculí sa pri dotyku cíti husto, bolestivo. V priebehu jedného alebo dvoch dní sa postupne zvyšuje veľkosť. Okolo tuberkulózy sa objavuje opuch, bolesť sa zhoršuje.
 3. Približne v deň 4 od začiatku zápalu v strede tuberkulózy sa objaví biela bodka - absces. Po niekoľkých dňoch sa absces otvorí s uvoľnením hnisu z stredu tuberkulózy.
 4. Po uvoľnení bolesti hnisu sa znižuje opuch a sčervenanie v oblasti varu. Po približne 7-10 dňoch sa koža úplne obnoví.

Furuncle (chiria) v nose sa prejavuje nasledovnými príznakmi:

 1. Svrbenie, pocit cudzieho telesa v nose.
 2. Edém nosa, začervenanie kože. V niektorých prípadoch sa opuch šíri do tváre, pery.
 3. Ťažká bolesť pri dotyku chorého polovice nosa.
 4. Zvýšená telesná teplota.

Pre furuncle (chiria) v uchu (vonkajšie sluchové meatus) je charakterizovaný:

 1. Svrbenie v uchu
 2. Ucpanie ucha a hluk uší
 3. Ťažká bolesť pri pocitom ucha a zvukovodu
 4. Zvýšená telesná teplota
 5. Izolácia hnisu z ušného kanála

Symptómy a príznaky furunkulózy

O furunculosis hovoria, keď sa telo pacienta objaví niekoľko furuncles v rôznych fázach vývoja. Vývoj jednotlivých furuncles prebieha vyššie opísanými etapami, ale tieto symptómy sú spojené:

 1. Zvýšenie telesnej teploty na 38-39 ° C a viac.
 2. Slabosť, únava.
 3. Bolesti hlavy.

Čo je nebezpečný furuncle a furunculosis?

Korunka je purulentný zápal, ktorý sa môže rozšíriť do iných častí tela a dokonca spôsobiť otravu krvi (sepsu). Samošetrenie varu môže viesť k vzniku nasledujúcich komplikácií:

 1. Furuncles v tvári, rovnako ako v nosu a uchu sú najnebezpečnejšie. To je spôsobené tým, že žilovej krv od osoby, dostáva do mozgu, čo podporuje prenikanie infekcie v mozgu s rozvojom závažných komplikácií, ako je napríklad meningitída (zápal mozgových blán), encefalitída (zápal mozgu), trombóza kaverznoznogo sínusový (porucha toku krvi v cievy mozgu). S rozvojom týchto komplikácií, je vysoká zvýšenie telesnej teploty, silnými bolesťami hlavy, nevoľnosť, zvracanie, ochrnutie, atď
 2. So silným oslabením imunity je možné zapáliť niekoľko vlasových folikulov bezprostredne susediacich s vývojom karbunky. Tento proces sprevádza silný opuch, sčervenanie kože, horúčka, bolesti hlavy atď.
 3. Infekcia v krvi vedie k infekcii krvi (sepsy), ktorá sa prejavuje zvýšeným alebo naopak znížením telesnej teploty, zhoršením celkového stavu, ťažkou slabosťou a bez liečby môže viesť k smrti.

Diagnóza furuncle a furunculosis

Keď sa na koži objaví koža alebo vznik symptómov naznačujúcich možnú prítomnosť kože nosa alebo ucha, mali by sa poradiť s chirurgom čo najskôr. Diagnostika sa zvyčajne stanovuje na základe vyšetrenia. Ak je to potrebné, lekár určí ďalšie vyšetrenia (napríklad všeobecný krvný test, v ktorom sa zistí nárast počtu leukocytov a ESR) a konzultácie s inými odborníkmi (napríklad s lekárom ORL).

Pri dlhodobej liečbe vrie a odreniny, môže byť poučení, ktoré majú byť testované na cukru (glukózy) v krvi a moči, ktoré môžu pomôcť odstrániť alebo potvrdenie cukrovku.

Liečba furuncle a furunculosis

Liečba varu závisí od štádia zápalu, počtu vriec a ich polohy. Samostatné furuncles sú spravidla ošetrené ambulantne. Pri viacnásobných furunkulózach (furunkulóze), ako aj pri vrie tváre, nosa a uší sa odporúča hospitalizácia.

Liečba furuncle (chiria) doma

V žiadnom prípade nemôže stlačiť varu! To môže viesť k nebezpečnej šíreniu infekcie. Zrelý kožušinový kúsok je čistý z hubu sám o sebe s malým alebo žiadnym tlakom, pri starostlivom ošetrení s bavlnenými tampónmi nasiaknutými v dezinfekčných roztokoch.

Uistite sa, poraďte sa s lekárom v prípade, že variť po vzniku ste si všimli, že "červená oblasť" okolo zvyšuje varu a stáva bolestivé, máte horúčku, zrazu tam bola slabosť a zimnica.

Aké liečenie môže určiť lekár?

V prípadoch, keď varenie neprechádza samo osebe alebo ak existuje riziko šírenia infekcie, lekár môže predpisovať:

Antibiotiká môžu byť vo forme tabliet, intramuskulárnych injekcií alebo kvapiek. Všeobecne platí, že antibiotiká sú nasledujúce: dicloxacilin, cefalexín, metronidazol, atď. V ťažkých prípadoch môže byť priradená levofloxacín, moxifloxacín, vankomycín atď. Prečítajte si viac o tomto článku v článku Antibiotiká: všeobecný opis liekov, skupina antibiotík.

Chirurgická liečba varu sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Počas procedúry doktor otvorí vrie, odstráni hnis, injekčne aplikuje antibiotiká na mieste a v prípade potreby použije steh.

Predchádzanie vredu

Aby ste predišli vzniku varu, mali by ste starostlivo dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. Dokonca aj malé odreniny, rezy a škrabance by mali byť ošetrené antiseptickými látkami (jód, alkohol, chlórhexidín atď.),

Neodporúča sa čistiť sluchové priechody zápalkami a inými predmetmi, ktoré môžu poškodiť pokožku ucha a viesť k vývoju furuncle vonkajšieho sluchového kanálu.

Ak sa furuncles objavujú často, nevyzerajú dlho, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý odporúča vykonať krvný test cukru. Je možné, že príčinou vášho stavu je diabetes mellitus. Viac informácií o tejto chorobe si môžete prečítať v článku Všetko o cukrovke.

Furunkulum: príčiny vzniku, čo je nebezpečné a ako sa má liečiť

Furunkul - zápalové ochorenie vlasové cibuľky (folikulu), sprevádzaná tvorbou veľkého množstva hnisu a nekrózy (odumieranie) tkanív väčšinu žiarovky, mazové žľazy a priľahlé okolité spojivového tkaniva pokožky základov. Populárnym názvom tejto choroby je vracanie alebo absces. Je to spôsobené pyogenickými mikroorganizmami, najčastejšie baktérie druhu St. aureus (Staphylococcus aureus).

Choroba môže spôsobiť aj iné bežné baktérie, ako je napríklad Staphylococcus epidermidis a saprofytické a beta-hemolytické streptokoky skupiny A.

príčiny

Staphylococcus aureus je súčasťou bežnej mikroflóry u mnohých ľudí bez toho, aby spôsoboval ochorenie. Za určitých podmienok však preniká do kože a začne sa v ňom rozmnožovať, čo spôsobí zápal.

Príčiny furuncle:

 • kontaminácia kože, najmä ropných produktov, motorového oleja;
 • škrabance, odreniny, škrabance, iné škody, vrátane mikroskopických (napríklad z kovových hoblín alebo holení);
 • zvýšené potenie spojené s ochoreniami alebo spôsobené pobytom v teplom vlhkom prostredí;
 • prítomnosť vo vzduchovom odpružení cementu, uhlia, minerálneho prachu;
 • nadmerné vylučovanie mazu, ktoré sa pozoruje aj u dospievajúcich počas puberty;
 • Diabetes mellitus, inhibičná aktivita imunitných buniek kože;
 • nedostatok vitamínov alebo bielkovín;
 • imunodeficiencie rôzneho pôvodu - ako vrodené a získané pod vplyvom drog (imunosupresíva, cytostatikami) alebo vírusové infekcie (vírus ľudskej imunodeficiencie).

Prispieva k vzniku vredov, hypotermie, stresu, nedostatku spánku a ďalších nešpecifických faktorov, ktoré poškodzujú obranyschopnosť tela.

Externé prejavy varu

Môže byť umiestnený na ľubovoľnej časti kože, kde sú vlasové alebo vlasové folikuly. Najčastejšou lokalizáciou je však na tvári, krku, v okcipitálnej oblasti, na chrbte, v páse, v zadku a bedrách, a tiež na zadnej strane kefy.

Keď sa varí vriec: v jeho prúde prechádza určitými fázami spojenými s vývojom purulentného zápalového procesu.

Etapy ochorenia:

 • infiltrácia;
 • tvorba hnisavého nekrotického stonky;
 • pitva;
 • očistenie, hojenie.

Na samom začiatku v ústach žiarovky je pustulka - malá liekovka. Potom existuje neurčito obmedzený edém a uťahovanie kože (infiltrát), ktorý je jasne červený a vyvýšený nad povrch kože vo forme malého kužeľa. V hrúbke infiltrátu vzniká bolestivý uzlík. Počas niekoľkých dní zhutní rast, začervenanie sa šíri do okolitých tkanív a v kozmetike koža nadobudne fialovú farbu.

Pri jedinom procese sú príznaky intoxikácie nezvyčajné, pacientova pohoda netrpí, telesná teplota sa nezvyšuje.

Po 3 až 4 dňoch uprostred kužeľového tkaniva zomrie, to znamená ich nekróza. Mŕtve tkanivo, imunitné bunky, baktérie tvoria hnis, ktorý tvorí tyčinku, ktorá má zelenkastú farbu. Súčasne sa na vrchole varu vytvorí zmäkčenie (kolísanie) a potom sa otvorí. Tak sa stáva viditeľná tvorba nekrotického stonky.

Zjavené varenie produkuje veľké množstvo hnisu, často s prídavkom krvi. Do 2 až 3 dní od takého procesu opustí nekrotický stonček ranu (odtrhnutie). Zároveň sa edém a bolestivosť okolitých tkanív pomaly znižujú. Na jej mieste zostáva hlboká rana alebo vred, nejaký čas, mierne krvácajúci. Rýchlo sa naplní granulačným tkanivom a lieči sa tvorbou jaziev počas 2-3 dní.

Ako dlho dozrieva furuncle?

Prehľad opísaný cyklus trvá asi 8-10 dní, pričom zaberá polovicu proces infiltrácie a tvorby hnisavú-nekrotických tyčí, a druhú polovicu - pitva, čistenie a hojenie vredov.

Špeciálne formy furuncle a jej dôsledky

Existujú niektoré typy vriec, ktoré vyžadujú osobitnú pozornosť lekárov. Patria k nim abscesy nachádzajúce sa na nosi, pod očami na lícach, v oblasti nasolabiálnych záhybov a horného pera. Táto lokalizácia je charakterizovaná silnou bolesťou v rozprávaní, žuvaní, mimických pohyboch. Pacienti sa často obávajú bolesti hlavy, pocit slabosti, zvýšenej teploty. Iba po otvorení varu sa pacient cíti lepšie.

Furuncle na tvári

Nebezpečný vývoj ťažkých komplikácií. V tejto anatomickej oblasti sa rozvíja sieť lymfatických a žilových ciev, do ktorých vstupujú patogénne mikroorganizmy do zápalového zamerania. Začne sa aj zápalový proces - tromboflebitída. S prietokom venóznej krvi infekcia vstupuje do žilového sínusu (rozšírenie) dura mater. Existuje trombóza dutín, hnisavá meningitída - zápal meningídy.

Táto komplikácia je sprevádzaná rýchlo sa zvyšujúcim edémom tváre, na ktorom sú prehĺbené zhutnené bolesti, horúčka, zhoršenie celkového stavu. V budúcnosti, zhoršené videnie, vedomie, je tuhosť okcipitálnych svalov. Ak v tejto chvíli neposkytnete lekársku pomoc, pacient môže zomrieť.

Abscesné varenie

Podmienka, pri ktorej hnisavý zápal sa šíri na okolitú kožu s jej nekrózou a tvorbou rozsiahlych abscesov - abscesov. Proces je sprevádzaný zhoršením celkového stavu, horúčkou, stenčením kože, výskytom ohniskov kolísania pod kožou. Tento zápal je tiež plný vývoja komplikácií.

Varenie je nebezpečné? V ťažkom procese, ktorý sa zvyčajne vyskytuje u pacientov s cukrovkou, sa takéto komplikácie môžu vyvinúť:

 • furunkulóza (viac abscesov);
 • lymfangitída a lymfadenitída (zápal lymfatických ciev a uzlín);
 • tromboflebitída (blokácia a zápal žíl);
 • flegmón a absces mäkkých tkanív (extenzívna hnisavá fúzia);
 • sepse a metastatické abscesy (požití mikróbov v krvi a tvorba hnisavých ohnisiek v iných orgánoch).

Takéto ochorenia bez lekárskej intervencie môžu viesť k sepse (kontaminácii krvi) a nepriaznivému výsledku.

diagnostika

Rozpoznať varenie zvyčajne ľahko. Lekár ho musia odlíšiť od hidradenitis pod- (zápal potných žliaz), folikulitída (povrchové pľuzgieriky na koži), erythema nodosum (bolestivé uzliny pod kožou) lézií tuberkulózy, aktinomykózy, hĺbkotlač trichofytózy, antraxu.

Pri opakovanom varení je potrebné zasiať obsah na živné médium a zistiť, ktorý mikrób spôsobuje ochorenie a na ktoré je antibiotikum citlivé. Pacient sa snaží identifikovať zameranie chronickej infekcie - zdroj baktérií. Môže to byť chronická tonzilitída, sinusitída, zubný kaz. Nezabudnite skontrolovať hladinu cukru v krvi.

S rozvojom komplikácií vykonať ďalšie diagnostické - krvné kultúry a testy moču na sterilitu, ultrazvuku, magnetickej rezonancie pečene, obličiek, mozgu a ďalších orgánov na určenie lokalizácie metastatického hnisavých ložísk.

Ako sa zbaviť varu

K akému lekárovi sa obrátiť? Ak je vriec v štádiu infiltrácie, to znamená, že absces ešte nebol otvorený, môžete kontaktovať dermatológa, ktorý predpíše lokálnu a systémovú liečbu. Ak je furuncle už zrelý, jeho tyčinka je viditeľná alebo už vyšla s hnisom, je potrebné kontaktovať chirurga na ošetrenie rany. Ak si nie ste istí výberom lekára, bude správne kontaktovať lekára v poliklinike v mieste bydliska. Poradí, ako liečiť varenie v ktorejkoľvek fáze.

Ak je absces na končatine, mali by ste zabezpečiť jeho odpočinok. Na tento účel niekedy ukladá sadrovú lignetu alebo plastovú pneumatiku.

Miestna terapia

Lokálna liečba vredov zahŕňa predovšetkým starostlivé antimikrobiálne ošetrenie okolitej kože. Stírá sa 70% etylalkoholom alebo 2% salicylalkoholom. Ak sa proces práve začal, môžete sa pokúsiť odstrániť tým, že miesto infiltrácie namazať tinktúrou jódu, alkoholovým roztokom brilantnej zelene. V tejto fáze môžete stále používať suché teplo. Dobrý účinok sa dosiahne trením povrchu kože roztokom Dimexidu. Kompresie s ním nemusia byť použité, rovnako ako akékoľvek iné vlhké obväzy, ktoré len zhoršujú prívod krvi a spôsobujú ďalšie poškodenie (maceráciu) pokožky.

Súčasne môžu byť predpísané fyzioterapeutické postupy, ktoré znižujú teplotu varu. Musí sa pamätať na to, že čas, počas ktorého je možné zahriať vznikajúci infiltrát, je veľmi malý (2-3 dni), preto by sa tieto postupy mali vykonávať len podľa predpisu lekára a pod jeho každodennou kontrolou. Ak takáto príležitosť nie je k dispozícii, je lepšie vyhnúť sa tepelnému ošetreniu pred odstránením rany z hnisu.

Priamo v oblasti infiltrátu sa prekrýva čistá ihtiolová alebo Ichthyolová masť. Tento liek má protizápalový účinok, anestetizuje, má lokálny dráždivý účinok. Ichthyol extrakcia masť je populárny liek na varenie, v niektorých prípadoch pomáha zbaviť sa pred tvorbou abscesu. Môžete použiť aj čistý ihtyol, ale je takmer nemožné ho nájsť na predaj. Avšak v mnohých zdravotníckych zariadeniach je tento liek a lekári vykonávajú obväz s ním.

Existujú metódy, podľa ktorých sa rozvíjajúca kožušina žuva s roztokom novokaínu v zmesi s antibiotikami alebo sa podrobí elektroforéze antibakteriálnych liečiv. Lekár predpíše tieto prípravky. Nižšie uvádzame, aké antibiotiká sa užívajú s furunklemi.

V prípade, že nekrotické jadro už začala rysovať, ale nie variť zreje, k urýchleniu jeho vzdelanie v stredu infiltrácie v skorších dobách bol aplikovaný salicylovú sodíka alebo kyseliny salicylovej a pevné suchým sterilným obväzom. Teraz sa tieto finančné prostriedky prakticky nepoužívajú. Namiesto toho sa používa masť s ichtylom. Bandážovanie s ichtiolovou alebo ihtiolovou masťou by sa mala vykonať dvakrát denne pred otvorením abscesu.

Disekcia varu

Otvorenie abscesu nastáva samo o sebe. Potom, čo sa vytvorený purulentný kmeň oddelil od okolitého zápalového infiltrátu, môže byť opatrne odstránený pinzetou. Táto manipulácia je najlepšie zverená chirurgovi, ktorý ho bude vykonávať v sterilných podmienkach a ukáže, ako aplikovať obväz.

Po odstránení tyče sa rana premyje roztokmi dezinfekčných prostriedkov, napríklad peroxid vodíka alebo furacilín. Aby sa pripravil roztok furacilínu, dve tablety liečiva sa musia rozpustiť v pohári vody. Na rýchle a úplné rozpustenie môže byť voda s pridanými tabletami varená a potom ochladená.

Na rane sa aplikuje bandáž zvlhčená hypertonickým roztokom chloridu sodného. Ak chcete urobiť takéto riešenie doma, musíte rozpustiť lyžicu soli v 100 ml vody, variť, ochladiť. Potrebujete navlhčiť gázové obrúsky v takomto roztoku a naniesť ich na ranu 3-4 krát denne po dobu 30-40 minút a potom pokryť poškodenie suchým obväzom a v prípade potreby ho pripevniť pomocou lepiacej omietky.

Ak je rana úplne vymazané hnisu, nebude to byť biele alebo šedej plaku, krv a ďalšie sekréty, môžu byť aplikované masti obväzy, meniace sa im každý deň alebo dva. Najčastejšie sa na tento účel používa Levomekol. Táto masť sa vyrába v tubách s hmotnosťou 40 gramov a 100 gramov plechoviek. Obsahuje antibiotikum chloramfenikol (levomycetin) a látku, ktorá zlepšuje hojenie rán, - metyluracil. Levomolemol napustené gázové obrúsky a pokryje ich hojivou vôňou, hornou vrstvou suchým obväzom a pripevnením pomocou lepiacej omietky, ak je to potrebné. Môžete použiť iné lieky obsahujúce antibiotiká: Baneocin, Bactroban. Aby nedošlo k tvorbe jazvy, môže byť ošetrená rana ošetrená Panthenolom.

liečenie

Počas liečenia je predpísaná fyzioterapia: solux, ultrafialové žiarenie, UHF terapia. Je možné zohriať keramiku pri ošetrovaní domu? Áno, je možné, ak je dutina vyčistená hnisom, rana sa uzdravuje, sčervenanie sa znižuje, v okolí lézie nie je žiadna bolesť. Použite suché teplo, napríklad zahrievanie so sáčky soľou. Termické postupy, ich vzhľad a trvanie musia byť nevyhnutne odsúhlasené ošetrujúcim lekárom, aby sa predišlo exacerbácii infekcie.

Ak pečať zostane po varení, musíte vidieť lekára - možno pod kožou je zapuzdrená ohnisko infekcie - takzvaný vnútorný vrie. Samotný pojem z medicínskeho hľadiska nie je úplne správny, pretože skôr alebo neskôr by mal preniknúť akýkoľvek absces a neexistuje žiadna iná možnosť ako na povrchu kože v abscese. Ak sa to však nestane dlhší čas, furuncle sa odstráni malým rezom pokožky skalpelom.

Môžem vytlačiť vriec? Nie, to nemôžete urobiť. V prípade, že škoda je najmenší krvné cievy, čo je nevyhnutné, ak mechanické namáhanie vred, dostať sa do krvi nutne nebezpečné mikróby. To môže viesť k závažným komplikáciám: infekcii krvi, vzniku abscesov v obličkách, mozgu, iných orgánoch a dokonca aj smrti.

Domáca liečba a antibiotická liečba

Domáca terapia sa vykonáva vo väčšine nekomplikovaných prípadov. Pacientka zvyčajne chodí na lekára do lekára iba na obväzy a následnú kontrolu po zotavení. Iba pacienti s furuncle tváre sú hospitalizované. Sú im pridelené odpočinok v posteli, je zakázané hovoriť, žuť pevné jedlo.

Pri vrie tváre je predpísaná systémová antibakteriálna liečba. Najčastejšie predpisované chránené aminopenicilíny (Amoxiclav) alebo cefalosporíny (Cephalexin a ďalšie). Na ich neznášanlivosti môžu byť použité, makrolidy (klaritromycín, azitromycín), tetracyklíny (doxycyklín), fluorochinolóny (ofloxacín) a ďalšie silnejšie antibiotiká.

Avšak čím je vyššia aktivita antibiotika, tým skôr jeho nežiaduce účinky, ako aj vyššia pravdepodobnosť budúceho vývoja rezistencie mikroorganizmov na liečivo u pacienta. Preto by výber antibakteriálneho lieku mal vykonať lekár. Môžete použiť obe tablety aj lieky vo forme roztoku na injekciu. Závisí to od farmaceutických vlastností každého antibiotika - niektoré sú rýchlejšie a účinnejšie po absorpcii v gastrointestinálnom trakte.

Zároveň sú predpísané protizápalové lieky s analgetickým účinkom. Môžu sa užívať pri liečbe furuncle doma na úľavu od bolesti (Nurofen, Paracetamol).

Očkovanie, vitamíny a imunostimulanty

Na liečbu stafylokokovej infekcie u detí od 6 mesiacov a dospelých predpisuje zavedenie liečebnej stafylokokovej vakcíny (stafylokokový antifágín). Táto droga, okrem vytvrdzovania varu, spôsobuje vznik imunity proti infekcii spôsobenej stafylokokmi. Je zvlášť indikovaný u opakujúcich sa furuncles, bežnej furunkulózy. Stafylokoková očkovacia látka obsahuje pomerne veľa kontraindikácií, hlavne pečene, obličiek, endokrinných žliaz a alergických ochorení, ako aj tehotenstva a laktácie.

Predpísané sú polyvitamíny, najmä C, E, A, ktoré majú priaznivý vplyv na imunitu a ochranné vlastnosti pokožky. Imunostimulanty sa používajú najmä Lycopid. Môže sa podávať deťom starším ako 1 rok. Kontraindikovaný Lycopidum počas tehotenstva, laktácie, závažnej autoimunitnej tyroiditídy a iných alergických ochorení.

Lokálne používaný komplexný kvapalný pyobakteriofág - prostriedok, ktorý ničí baktérie. Používa sa vo forme mlieka a zavlažovania po otvorení varu. Tento liek nielenže urýchľuje hojenie a bojuje s infekciou, ale tiež zabraňuje vzniku komplikácií.

Chirurgické odstránenie furuncle

Vykonáva sa pri hrozbe šírenia infekcie a vzniku hnisavých komplikácií - abscesu alebo flegónu pokožky. Pri lokálnej anestézii sa odkryje koža nad krbom, odstránia sa postihnuté tkanivá a dôkladne sa vyčistí dutina. Ak je rana malá, môže sa liečiť nezávisle, s väčším poškodením, aplikované stehy. V pooperačnom období sú predpísané antibiotiká, pyobakteriofágy, protizápalové lieky, vitamíny, imunostimulanciá.

prevencia

Profylaktické opatrenia pre furuncle môžu byť rozdelené do dvoch skupín: primárna (prevencia vredov) a sekundárna (prevencia komplikácií).

Aby človek nevyvinul furuncles, musí dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny - včas umývať ruky, telo, vlasy;
 • Nepoužívajte mydlo s antibakteriálnymi zložkami (triclosan), zabíjate užitočnú mikroflóru, ktorá inhibuje vývoj patogénnych baktérií;
 • pri práci v prašnom prostredí používajte osobné ochranné prostriedky, zabráňte treniu pokožky golierom, opaskom a inými časťami odevu;
 • obmedzenie kontaktu s produktmi ropy, motorových olejov;
 • Používajte antiperspiranty a umyte sa častejšie so zvýšeným potentiálom;
 • pacientov s diabetes mellitus udržiavať hladinu cukru v krvi pod kontrolou;
 • vyhnúť sa hladovaniu, hypovitaminóze, stálému stresu a únavu, normalizovať spánok;
 • odstrániť ohniská chronickej infekcie v tele, zbaviť sa prevozu baktérií v nazofarynxe;
 • pri zranení alebo poškodení kože čo najskôr, aby ste ich ošetrili antiseptickými prostriedkami, utrite pokožku okolo rany tinktúrou jódu alebo diamantovej zelene, naneste Baneocin masť, suché obväz.

Ak sa vriec už objavil, je potrebné:

 • čo najmenšie sa ho dotýkať rukami;
 • udržiavajte okolitú pokožku čistú;
 • na zabezpečenie mieru končatiny;
 • konzultovať s lekárom.

Furuncle: príčiny a liečba furunkulózy

Stáva sa, že aj osoba s dokonalou kožou raz objaví bolestivý absces na časti tela. Takto vyzerá furuncle. Nepríjemná kozmetická chyba nie je vždy neškodná a s negramotným prístupom môže spôsobiť vážne problémy. Aká by mala byť správna liečba varu? Čo s tým môže a nemôže byť kategoricky vykonané? Kedy by som mal vidieť lekára? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v tomto článku.

Čo je to varenie?

Bežne sa nazýva furuncle hnisavý-nekrotický zápal, ktorý tečie vo vlasovom folikulu a šíri sa do okolitých tkanív.

Ak chcete pochopiť, kde a ako sa to stane, budete musieť trochu hlbšie do štúdia štruktúry vlasov.

Vlasy sú modifikované keratinizované bunky epidermis. Pozostávajú z:

 • Tyč, ktorú vidíme nad povrchom pokožky;
 • koreň, ktorý sa nachádza priamo v jeho hrúbke.

Koreň "sedí" vo folikulárnom vrecku (musíte to vidieť na špičke vytrhávaných očiek), kde sú vlasy kŕmené. Potrubie mazových a potných žliaz vychádzajú do dutiny vaku. Je dôležité vedieť, že kožný mast produkuje antibakteriálne a protizápalové účinky a preto normálne chráni dermis pred patogénnymi mikroorganizmami. Ak sa však niečo pokazilo, mikróby, ktoré žijú nadbytkom na koži, sa dostanú do vlasového folikulu a spôsobia zápal. Týmto spôsobom začína formácia furuncle.

Z vizuálneho hľadiska sa to prejavuje tvorbou hustého zapáleného náplaste na koži, ktorá sa po určitý čas zvyšuje a potom sa rozpadá s uvoľnením hnisu a prechodom nekrotického stonky. Vyliečenie sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela, kde sú vlasy. Takže všade okrem dlaní a nôh.

 1. Najčastejšie sa tvorí na tvári (približne 60% prípadov).
 2. Na druhom mieste na frekvencii vyrážok je zátylok.
 3. S rôznym úspechom sa príležitostne objavuje zápal na zadku, bokoch, ramenách, v slabín.

Dospelí sú náchylnejší na túto chorobu než deti a muži trpia týmto problémom častejšie ako ženy. Furunky sa môžu objaviť v každom veku, ale najčastejšie postihujú ľudí od 10 do 40 rokov.

Príčiny furuncle

Po zistení mechanizmu zápalu sme ešte nevedeli, čo je predpokladom pre toto. Dôvody, prečo sa mast nevyhovuje útoku mikróbov, veľa. Pozrime sa na základné.

 1. Mechanické poškodenie kože. Môže sa to stať počas holenia kvôli pravidelnému treniu (napríklad podpaží alebo v slabinách) alebo z iných dôvodov.
 2. Sušenie kože alkoholickými látkami, kozmetické procedúry. V dôsledku týchto účinkov stráca epidermis ochrannú lipidovú vrstvu a navyše je pokrytá mikrotrhlinami.
 3. Iracionálna hygiena alebo jej nedostatok. Príliš časté hygienické postupy zničia prirodzenú ochranu pokožky. A nedostatočné čistenie podporuje reprodukciu baktérií.
 4. Znížená imunita bez ohľadu na príčinu. Prechladenie, exacerbácia chronických ochorení, infekcie atď.
 5. Zvýšené potenie v kombinácii s porušením ochranných funkcií pokožky. Pretože v horúcej sezóne furuncles problémy ľudia častejšie. Aj športovci a osoby vykonávajúce fyzickú prácu za nepriaznivých podmienok sú chorobou vystavené.
 6. Dlhotrvajúci kontakt s patogénnymi nosnými sekrétmi pri rinitíde alebo iných infekčných ochoreniach.
 7. Profesionálny faktor (práca s chemikáliami, prachom atď.)
 8. Hormonálne poruchy spôsobené hyperfunkciou nadobličiek. Tieto orgány sú zodpovedné najmä za sekréciu mazových žliaz.
 9. Diabetes mellitus.

V každom prípade je intenzita ochorenia individuálna a spôsoby liečby sú odlišné.

Takže náhodný strih, s najväčšou pravdepodobnosťou, spôsobí v oblasti poškodenia jediný furuncle. Hormonálne zlyhanie môže viesť k viacerým zápalom na rôznych miestach tela. Tento stav sa nazýva furunkulóza a vyžaduje si vážnu liečbu.

Teoreticky akékoľvek baktérie, ktoré žijú na koži, môžu spôsobiť zápal. Najčastejšie vavríny víťaza sú stafylokoky. Tento mikroorganizmus neustále žije na ľudskom tele a okolitých objektoch a je súčasťou prirodzenej mikroflóry. Zatiaľ čo imunita je silná, stafylokok nie je nebezpečný, ale akonáhle sa v ochrannom systéme objaví chyba, záchvatná baktéria nevynechá príležitosť využiť túto chvíľu.

Symptómy furuncle

Vzhľad jediného furuncle je sprevádzaný lokalizovanou bolesťou, opuchom a ostrým zčervenaním postihnutej oblasti. V prípade zápalu na tvári, okolo lymfatických uzlín alebo len vtedy, keď je absces veľký, môže sa vyskytnúť horúčka a všeobecný stav sa môže zhoršiť.

Vývoj furuncle bežne prebieha v troch etapách.

 1. Vzhľad infiltrácie. Folikul sa postupne zhoršuje, tkanivá okolo neho sa stávajú ťažšie, červené, zväčšujú sa. Počas dotyku sa vyskytuje ostrý bolesť. Ľudia hovoria, že dozrievanie dozrieva.
 2. Tvorba nekrózy. Po 3-4 dňoch sa okolo vlasov vo vnútri chorého folikulu tvorí nekrotický kmeň, pozostávajúci z mŕtvych buniek a hnisu. Na pokožke je teraz viditeľný absces s bielou alebo čiernou hlavou, ktorá sa nakoniec sama otvorí. Keď sa to stane, najprv vyjde hnis a potom samotná tyč zmizne. Namiesto varu sa vytvorí otvorená rana, opuchy klesnú, zápal zmizne.
 3. Uzdravenie. Malý absces zvyčajne nezanecháva žiadne stopy po uzdravení. Ale ak bol zápal rozsiahly, potom miesto otvorenia vredu pripomína vred, ktorý dlho uzdravuje a ponecháva jazvu na koži.

Napriek tomu, že zvyčajne je ľahké určiť vriec, v niektorých prípadoch dokonca lekári potrebujú vykonať analýzy na presnú diagnózu. Napríklad zápal folikulu na zadku by mal byť diferencovaný s zápalom ischiatického nervu, na penise - s chorobami prenášanými počas sexuálneho styku atď. Preto pred aplikáciou životopárnej plantain na boľavé miesto stále navštívte lekára alebo dermatológa s problémom, ktorý vás znepokojuje.

Typy a typy

Najčastejšie, pri správnej terapii, aj doma, varenie nie je nebezpečné. Ale na niektorých miestach tela môže byť zápal extrémne nebezpečný a dokonca vedie k sepse a ďalším komplikáciám.

V závislosti od počtu a umiestnenia ohniskov zápalu sú zvyčajne rozlíšené.

 1. Zápal jedného vlasového folikulu sa nazýva varenie.
 2. Zápal niekoľkých blízkych folikulov je už karbunkou.
 3. Viacnásobné zápaly, tvorené na rôznych miestach tela, sú furunkulóza.

Furuncle na tele

Na telo vriec (ako ľudia volajú varu) sa môže objaviť na najviac neočakávanom mieste. Najväčšie sú tvorené na zadku a bedrách. Ale ich najbežnejšie miesto je dolná časť chrbta. Často sa hovorí, že človek fúkal. Skutočne, výskyt abscesu môže spôsobiť lokálne zníženie imunity. Zvyčajne takéto jednotlivé vyrážky prechádzajú nezávisle a nepotrebujú chirurgický zákrok. Dôležité je len dbať na to, aby postihnutá oblasť nebola poškriabaná.

Furuncle v uchu

Jedným z najbolestivejších a najnebezpečnejších miest, kde sa môže objaviť furuncle, je ušnica, lalok a oblasť okolo ucha. Tu sú chiri zvlášť bolestiví, dokonca aj nemožnosť ich dotýkať sa. Absces v uchu je často sprevádzaný skokom v teplote a zhoršením celkovej pohody. Zápal, ktorý vznikol na tejto stránke, sa nemôžete dotknúť vôbec! Pokiaľ samozrejme nechcete prejsť týždeň pomocou drenážnej trubice alebo úplne stratíte sluch.

Furuncle na tvári

Najobľúbenejším miestom pre vriec je tvár. A najnebezpečnejšia vec. Jedno z pravidiel purulentnej chirurgie hovorí, že akékoľvek vyrážky na tvári, najmä v nasolabiálnom trojuholníku, sú prísne zakázané. Vzhľadom na zvláštnosti štruktúry je možné vytvoriť trombózy krvi a lymfatických ciev, po ktorých nasleduje sepsa alebo zápal meningí.

Furuncle v nosu

Veľmi bolestivý stav spôsobuje furuncle, ktorý sa objavil vo vnútri nosa. Predpokladom pre to je najčastejšie oškrabanie chĺpkov v nosných dierkach alebo zvyk zberania na nos. Ak chcete vyvolať výskyt skorbutu môže tiež bakteriálna rinitída. Zápal, ktorý sa rozšíril v dôsledku pokusu o vytlačenie varu, môže spôsobiť slepotu a paralýzu tvárovej žily.

Furuncle na pápežovi

Aj zadky nie sú imúnne voči vzhľadu chir. Navyše, na rozdiel od iných častí tela, furuncle na mäkkom mieste prináša obrovské nepohodlie. Zapálené miesto na tvári nemôže byť dotknuté počas celej doby liečby, ale ako odmietnuť potrebu sedieť? U kňaza chiri zvyčajne dosahujú pomerne pôsobivé veľkosti, a preto ich zbavenie je samo o sebe problematické. Príčinou zápalu folikulov na zadku je najčastejšie nedostatočná hygiena a hypotermia.

Furuncle na pysky

Akékoľvek vyrážky na labkách sú kategoricky zakázané liečiť seba. Kúrenie v intímnej zóne môže spôsobiť závažné zápalové procesy a najmä spôsobiť bartolínitídu. Toto je názov zápalu žľazy zodpovednej za sekréciu vaginálneho lubrikantu. Navyše diagnostikovanie sami je veľmi bezohľadné, pretože rôzne zápaly a erupcie na pohlavných orgánoch môžu naznačovať STD.

Furuncle na penis

Tento jav nie je taký častý, ale najviac náchylný na komplikácie. A problémom nie je to, že penis nejako reaguje najmä na vzhľad furuncle. Jednoducho, väčšina mužov váhá so svojim problémom s lekárom a predpisuje domácu liečbu, ktorá často začína pitvou. Dôsledky sú zvyčajne veľmi smutné - absces, rozsiahly zápal, lymfadenitída.

Furuncle pod podpazuší

Rovnako ako zápal na penise, absces podpaží veľmi často vedie k rozvoju lymfadenitídy. Dôvodom je blízkosť lymfatických uzlín. Navyše, hojné potenie a nevyhnutné trenie počas chôdze často vyvolávajú tvorbu veľkých furuncles na tomto mieste. Takýto zápal by sa mal otvoriť v nemocnici. Kuracie mäso pod paží je obvykle sprevádzané silnou bolesťou a všeobecnou malátnosťou.

Abscesné varenie

Niekedy sa vôňa sama o sebe neotvorí, vďaka čomu sa zápal stáva čoraz väčší a zahŕňa okolité tkanivá. Táto podmienka sa nazýva abscesný vrie a vyžaduje si povinnú (!) Chirurgickú intervenciu. Absces môže byť vyvolaný, snažiť sa vytlačiť varte na vlastnú päsť, alebo urýchliť proces jeho dozrievania zahrievaním mokrých obkladov.

Môže sa zdať, že strašné dôsledky furunkulózy sú konštruované a akoby sa osobitne obhajovali škodlivými lekármi, aby v nemocniciach riadili viac pacientov. No, v skutočnosti, kto chodí so zvyčajným pupienkom na lekára? Ale furuncle nie je akné a tam sú situácie, kedy je nemožné robiť bez chirurgického zákroku alebo drogovej terapie.

Ako rýchlo zaobchádzať s vrieť doma?

Bez ohľadu na to, aký má problém na prvý pohľad, je lepšie prekonať túžbu riešiť sami.