Hlavná

Ovčie kiahne

Ekzém na rukách - prečo sa objavuje a ako sa s ňou liečiť?

Ekzém na rukách je najčastejšou formou dermatitídy, ktorej spomienka spôsobuje silné znechutenie a túžbu zmeniť predmet. Pre mnohých ľudí je pacient s touto kožnou chorobou malomocník, vyhýba sa komunikácii a akémukoľvek kontaktu s ním, považuje sa za nebezpečný a nákazlivý. Vzhľadom k tomu, že ľudia, ktorí sú chorí s ekzémom, sú nepríjemné, ich vzhľad je veľmi odpudzujúci a desivý. To všetko spôsobuje, že pacient trpí ťažkým psychickým nepohodliem, normálny život mu nie je k dispozícii. Ale je to pre iných nebezpečné?

Ekzém je chronický zápalový proces horných vrstiev epitelu, ktorý má neuro-alergickú povahu, čo naznačuje, že choroba nie je nákazlivá pre okolitých ľudí. Choroba má chronickú formu, prebieha cyklicky, je zložitá a pretrváva, preto si vyžaduje individuálnu a komplexnú liečbu.

Odporúčame vám čítať článok, kde sú analyzované všetky informácie o ekzému: jeho príčiny, príznaky, liečba a odrody.

Ekzém na rukách - foto:

Ekzém na rukách - chronický zápal horných vrstiev epitelu, s neuro-alergické povahy, čo naznačuje, že choroba nie je infekčná pre ostatných

príčiny

Pre túto patológiu neexistuje žiadny dôvod. Vo svojom vzhľade a vývoji je veľa rôznych momentov, ale každý z nich bude dostatočný na vyvolanie tejto choroby. Veľké množstvo lekárov má sklon veriť, že mechanizmus vývoja patológie priamo súvisí s poruchami v práci nervového, tráviaceho a endokrinného systému. To znamená, že na začiatku sa choroba objavuje v dôsledku vnútorných príčin a relapsy vznikajú z vonkajších stimulov.

Môže sa vyskytnúť ekzém na prstoch:

 • so zvýšenou reaktivitou pri častom a dlhodobom kontakte s chemickými čistiacimi prostriedkami, syntetickými materiálmi;
 • pri alergických reakciách na mačacie vlasy, peľ rastlín, potraviny, topolové chumáčiky;
 • dlhodobé používanie určitých liekov;
 • genetická predispozícia;
 • prítomnosť diabetes mellitus;
 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • prítomnosť infekcie na pokožke rúk;
 • silné potenie alebo naopak príliš suchú pokožku rúk;
 • huba na koži;
 • helminthické invázie;
 • nedostatok vitamínov a stopových prvkov v strave;
 • vrodenej alebo získanej imunodeficiencie.

Toto ochorenie sa môže vyvinúť v každom veku, ale životnosť viac ako štyridsať rokov je ďalším rizikovým faktorom.

Typy ekzému

Ekzém kože rúk je rozdelený do nasledujúcich typov:

 • Skutočný ekzém - v akútnom štádiu sú bubliny s obsahom seróz, sčervenanie kože, bodová erózia a zvlhčovanie. Pacient cíti svrbenie rôznych stupňov. Keď sa prechod na chronickú formu stáva väčším opuchom a na postihnutej koži rúk sú praskliny.
 • Mikrobiálny ekzém - vyvíja sa kvôli infekcii oblastí okolo purulentných rán, fistúl a trhlín. Vyzerá to ako jasne definované vrecká okrúhleho tvaru, ktoré sú pokryté kôrou alebo váhy. Ak sú odstránené, potom sa na tomto mieste objaví rosná rosa. Ak nezačnete primeranú liečbu, potom sa mikrobiálny ekzém na rukách zmení na skutočný.
 • Seboroický ekzém - jej príčinou je huba, často postihuje kožu na hlave, na hrudi a chrbte, prirodzené záhyby kože. Vonkajšie škvrny sú pokryté váhy, ak sú odstránené, dôjde k mokrým vredom.
 • Profesionálny ekzém - vo svojich prejavoch je podobný skutočnému, ale príčinou jeho výskytu je dlhodobý kontakt s rukami výrobným alergénom. Spočiatku táto choroba vyzerá ako obyčajná dermatitída, pri pokračovaní v práci s podráždeným faktorom, zápalový proces vykazuje príznaky ekzému. V počiatočných štádiách vývoja môže patológia zastaviť a obnoviť pokožku.
 • Detský ekzém - sa objavuje už od detstva av mnohých prípadoch prechádza na tri roky. Miesto lokalizácie je často osoba, s progresívnou formou ekzému na rukách detí a neskôr môže byť postihnuté celé telo. V prípade chorého dieťaťa sa zvyčajne rozširujú lymfatické uzliny a znižuje sa turgor tkanív.
 • Dyshidrotický ekzém rúk - spôsobený zvýšeným poteniačom rúk;
 • Kŕčová kŕč. - sa prejavuje stagnáciou toku krvi.
Počiatočná fáza ekzému na rukách

Symptomatológia ochorenia

Aby ste sa obrátili na lekára včas, potrebujete vedieť, aký ekzém vyzerá na rukách a jeho hlavných znakoch:

 • sčervenanie kože;
 • bolestivé svrbenie a pálenie;
 • zhutnenie a edém postihnutých oblastí;
 • bubliny s čírou kvapalinou;
 • zvýšenie celkovej teploty a teploty tela v ohnisku zápalu;
 • tvorba vredov, trhlín, lúpanie a vlhkosť;
 • keratinizovaná koža

Venujte pozornosť! Ekzém je ťažký, ale je liečený. Správna liečba môže viesť k eliminácii alebo zmierneniu určitých symptómov a nedostatok liečby môže viesť k závažným komplikáciám.

Vyrážka, ktorá sa objavuje pri ekzémoch, je zvyčajne otvorená 3-4 dni a vredy, ktoré po nej zostávajú, sa uzdravujú aspoň mesiac a sú sprevádzané bolestivými pocitmi. Pri otvorení vezikúl sa zvyšuje riziko infekcie pri súbežných infekciách, čo môže výrazne komplikovať proces liečenia ekzémov rúk a viesť k dlhodobému priebehu ochorenia. Vo chvíľach exacerbácie sa poškodené miesta na koži stávajú červené a vlhké na dotyk, počas tohto obdobia je dôležité udržiavať stravu a chrániť sa pred stresom a počas odpustenia sa pokožka stáva suchou a neelastickou. Suchý ekzém na rukách sprevádza kožný peeling a vznik trhlín, ktoré sú svrbivé.

Diagnostické metódy

Pred začiatkom liečby musíte prejsť k dermatológovi alebo alergistovi, ktorý dokáže identifikovať príčiny patológie. Diagnóza sa zvyčajne vykonáva na základe externého vyšetrenia poranených končatín a rozhovoru s pacientom. V niektorých prípadoch sú potrebné dodatočné testy, ako je krvný test, náter na stanovenie infekčného agens, biopsia kože. Osobitná pozornosť pri diagnostikovaní ekzému medzi prstami je daná príznakom alergie, čo možno potvrdiť imunologickými testami.

Dôležité! Liečba liekmi alebo ľudových prostriedkov bez porady s lekárom je neprijateľné, pretože to môže spôsobiť komplikácie, jediná vec, ktorú môžete urobiť sami doma, to sa deje na diétu, vybratí zo stravy všetkých škodlivých látok.

Je možné vyliečiť ekzém?

Existuje veľa mylných pochybností a nesprávnych názorov na túto patológiu, ktoré zbavujú pacienta nádej a správnu náladu na oživenie. Mnohí veria, že ekzém na rukách zostane navždy a vyliečiť, že je nemožné, že to je životný trest a zostáva iba akceptovať. Ale rovnakí ľudia a rovnaký priebeh choroby neexistujú, pretože neexistuje rovnaký prístup ku všetkým pacientom. Kvalifikovaný lekár bude môcť poradiť, ako sa v každom prípade zbaviť ekzému, berúc do úvahy všetky vlastnosti, vypracuje individuálny plán liečby pre každého pacienta. Ak máte striktne dodržiavať všetky odporúčania, že je možné, aby zastavili vývoj akútny ekzém na rukách a nohách, aby sa zabránilo prieniku patológie v subakútnej a chronickej formy, v ktorom sa s tým vysporiadať, bude oveľa ťažšie.

Ako na liečbu ekzému na rukách

Účinná liečba tejto choroby by mala byť komplexná a mala by zahŕňať niekoľko oblastí:

 • detoxikácia tela - príjem sorbentov (Polysorb, Enterosgel), ktoré čistia telo nahromadených toxických látok a alergénov;
 • zmena životného štýlu - dodržiavanie pracovného a odpočinku (plný spánok, zvýšenie fyzickej aktivity);
 • liečbe sprievodných ochorení, - ako už bolo povedané, vzhľad ekzému spojená s prítomnosťou vnútorné problémy v tele, môže byť vyjadrený ako chronická infekcia (zápal prínosových dutín, angíny, problémy s tráviaci systém, pečeň, atď), sú často najúčinnejšia liečba ekzému je zbaviť sa iných problémov v tele, ktoré vyvolávajú jej vývoj;
 • užívanie antihistaminík - Tavegil, Suprastin, zníženie citlivosti tela na alergény;
 • sedatívna terapia - užívanie sedatív s balzamovým balzamom (Novopassit, Persen, Sedasen);
 • používanie vnútorných liekov - tablety, injekcie. Ide najmä o antihistaminiká, kortikosteroidy (Dermozolon, Lorinden), ktoré potláčajú zápalové procesy, antibakteriálne lieky;
 • používanie miestnych prostriedkov - sú zamerané na znižovanie bolesti, svrbenie, suchú pokožku, prevenciu infekcie a urýchlenie procesu hojenia. Na tento účel použite hormonálne masti a krémy na ekzém na rukách, pleťových kúpeľoch a kúpeľoch. V prvom príznakom ochorenia je priradený glukokortikoidov masť trider že zastaví ďalšie poškodenie kože, keď je zápalový proces eliminovať, masť zrušiť a podávať antihistaminikum krém pre odstránenie opuchov a svrbenie, ale tiež pôsobiť ako bariéra medzi kožou a patogénnych mikroorganizmov;
 • fyzioterapeutické postupy - ozonoterapia, parafínové aplikácie, ultrafialové ožarovanie, stimulácia regenerácie kože;
Fyzioterapeutické postupy - ozonoterapia, parafínové aplikácie, ultrafialové ožarovanie, stimulácia regenerácie kože
 • dodržiavanie výživy je jedným z najdôležitejších faktorov účinnej liečby choroby. Diéta ekzém na rukách sa musí skladať z hypoalergénne výrobkov, nízkotučných bielkovín potraviny, mliečne výrobky, zelenina a obilniny. Jedlo by malo byť konzumované čerstvé, varené výhradne pre pár alebo varené. Je nutné eliminovať spotrebu údenín, korenené a slané, citrusových plodov a sladkých jedál, vajcia, plnotučné mlieko, múka výrobky, namiesto čaj a kávu piť hojivé a čistiace extraktov pripravených podľa receptúr tradičnej medicíne;
 • posilnenie imunity - komplex vitamínov, chôdza na čerstvom vzduchu, temperovanie.

Ako vyliečiť ekzém u dieťaťa

Zvyčajne sa detský ekzém objavuje už v ranom veku a možno ho úplne vyliečiť. Dôvody na vznik takéhoto zápalového procesu v rukách dieťaťa sú podobné ako u dospelých, ale priebeh ochorenia môže byť viac násilný. Je to spôsobené štruktúrou pokožky dieťaťa a neformovanou imunitou. Dôležitým faktorom pri opakovaní detských kožných ochorení je psychologický faktor, napríklad situácia v rodine a vzťah medzi rodičmi. Na liečbu detí sa zvyčajne používajú topické prípravky, používa sa minimálne množstvo liečiv obsahujúcich hormóny. Zvláštny dôraz sa kladie na posilnenie imunitného systému, korekciu výživy a psychoterapiu.

Ľudové prostriedky pre ekzém

Je ťažké vyliečiť ekzém pomocou ľudovej liečby, preto je jeho použitie vhodné ako doplnok k liečbe liekmi. Pomocou jednoduchých receptov doma môžete výrazne zrýchliť zotavenie. Tu sú niektoré z nich:

 • Zelno v mlieku - niekoľko listov kapusty varte do mlieka po dobu štyridsiatich minút, potom si listy a vychladnúť trochu, ale musia zostať horúci. Pripevnite listy na poškodenú pokožku a zakryte uterákom. Postupujte dvakrát denne.
 • Koreň z radu - vezmite jednu polievkovú lyžicu, nalejte pohár vriacej vody a uchovávajte vo vodnom kúpeli po dobu dvadsiatich minút. Piť bujón dvakrát denne pred jedlom. Tiež, paralelne, musíte urobiť pleťové vody alebo kúpele, pripraviť, čo musíte vziať tri polievkové lyžice lopúch korene, nalejte tri litre vody a variť na pol hodinu. Vo výslednom roztoku sa kúpejte štyridsať minút. Môžete tiež namočiť do hustých rukavíc a položiť na postihnuté ruky na hodinu. Tieto postupy opakujte denne, kým sa koža neobnoví.
 • Masť matice - vezmite tri vlašské orechy a pečte v rúre, odstráňte jadrá a lúpte na homogénnu hmotu, premiešajte s lyžičkou rybieho oleja. Táto zmes maže poškodenú pokožku dvakrát denne.
 • Namazajte poškodené miesta poškodeným papierom a zakryte ich papierom a hornou vrstvou prírodnou handričkou. S ťažkým svrbením musíme vydržať. Procedúra sa vykonáva každý deň až do úplného zotavenia.
 • Kyslá smotana a vitriol - zmiešame stot gramov čerstvej domácej kyslej smotany s treťou časťou čajovej lyžičky síranu meďnatého. S touto zmesou mačte postihnutú pokožku a nechajte ju hodinu.
 • Ak chcete vytvoriť pleťové vody z uhorky soľanky, po dvoch dňoch ekzém sa zastaví vývoj a bude postupne slabnúť.
 • Stretnite bobule tmavých hrozna a zabaľte ich do gázy. Aplikujte tento kompresný materiál na poškodené miesta každý deň počas troch hodín. Vykonajte postup, ktorý potrebujete na ukončenie liečby.
 • Mořská soľ zaspať do nádoby a naliať horúcu vodu, znížiť choré ruky v roztoku a udržať, až voda ochladí. Po ukončení procedúry si ruky namočte ručníkom a mastnotou s tučným detským krémom.
 • Z listu Kalanchoe vytlačte šťavu a namočte ju pomocou gázy, aplikujte tento kompres na postihnuté miesto, ochorenie sa rýchlo ustupuje.
 • Masť z suchého ekzému - zmiešajte 60% detského tuku s 40% jedlým olejom a naneste na poškodené miesta trikrát denne. Postup by sa mal vykonať až 14 dní.
 • V vedra s vodou, nalejte lyžicu creolin a stúpať poškodil končatín 20-30 minút, potom sa nechá kožu osušiť a ster detský krém. Pred obnovou pokožky.

Prevencia ekzému

Opatrenia na prevenciu výskytu ekzému sú nasledovné:

 • sledovať spôsob práce a odpočinku;
 • dodržiavať zdravú výživu;
 • nepite alkohol alebo dym;
 • včas na liečbu alergií a infekčných ochorení;
 • Nepreháňajte s čistiacimi a kozmetickými postupmi, znižujú ochranné vlastnosti pokožky;
 • s nervovými poruchami užívajte sedatíva, snažte sa uvoľniť;
 • nedovoľte dlhý kontakt so čistiacimi prostriedkami, používajte rukavice;
 • dodržiavať hygienu;
 • používať výrobky starostlivosti podľa typu pokožky;
 • Nesnažte sa nosiť syntetické oblečenie;
 • nedovoľte, aby ste boli chronicky chorí.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel pomôže vyhnúť sa takémuto nepríjemnému a nesnesiteľnému ochoreniu ako ekzému.

Ekzém na rukách - ako a čo liečiť?

Ekzém na rukách je dosť bežné chronické ochorenie povrchových vrstiev kože neuro-alergickej povahy. Je charakterizovaný zápalom kože a výskytom svrbivého vyrážky. Prvky vyrážky v pitve vylučujú seróznu tekutinu, mokrá a často degenerujú do pustúl. Koža rúk sa suchá, pokryté bolestivými prasklinami, vredmi, hrubými kôrkami. Tieto procesy sprevádza kožný peeling, pálenie a neustále svrbenie.

Ekzém nie je nákazlivá choroba, ale je charakterizovaná veľmi pretrvávajúcim priebehom s opakujúcimi sa obdobiami remisie a exacerbácie. Choroba prináša svojmu majiteľovi nielen fyzické, ale aj psychické utrpenie, keďže vyrážky sú lokalizované na otvorenej časti tela, ktoré nemožno skryť pod oblečením.

Ruky človeka sú vždy v očiach a ako vyzerajú, normálna sebaúcta a psychické pohodlie človeka do značnej miery závisí. Platí to najmä pre ženy. V mnohých prípadoch chronický priebeh choroby vyvoláva vývoj stresových stavov a pocit neustáleho podráždenia. Dôvody vývoja ochorenia, hlavné príznaky ekzému a účinné metódy liečby dermatózy, to uvádzame v tomto článku.

Typy ekzému na rukách a príčiny

Dermatológovia rozlišujú tieto typy ochorení:

 1. idiopatickej,
 2. seboroická,
 3. atopický,
 4. mikrobiálne a profesionálne.

Vznik každého typu ekzému je podporovaný určitými faktormi.

Idiopatická (pravda) ekzém môže byť spôsobené týmito dôvodmi:

 • Choroby tráviaceho traktu (cholecystitída, pankreatitída, gastritída)
 • Poruchy endokrinného systému (diabetes mellitus, ochorenie štítnej žľazy)
 • Dedičné predispozície
 • Psychotraumatické situácie, predĺžené nervové napätie
 • Kožné ochorenia
 • Choroby nervového systému (najmä vegetatívna vaskulárna dystónia)
 • Podmienky imunodeficiencie

Profesionálny ekzém na rukách vzniká v dôsledku dlhodobého kontaktu s chrómom, niklom, olovom alebo chemickými látkami (formaldehyd, kyselina, zásadité látky, farbivá). Z ekzému na rukách často trpia tí, ktorí sa v rámci svojej profesionálnej činnosti zaoberajú čistiacimi prostriedkami, farbami, maltami.

Seboroický ekzém na rukách je schopný vyvinúť na pozadí parazitácie na hlave hlavy Malassezia furfur. Tento typ choroby je charakterizovaný pretrvávajúcim prúdom a vyžaduje dlhodobú liečbu.

Mikrobiálny ekzém dochádza v dôsledku dlhotrvajúcej expozície hubových mikroorganizmov a patogénnych baktérií koži a vyvíja sa na pozadí súčasného zápalového procesu na pokožke rúk.

Atopický (alergický) ekzém na rukách. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú náchylní na alergické reakcie alebo majú genetickú predispozíciu k takým ochoreniam, ako je alergická dermatitída, bronchiálna astma. Príznaky ekzému sa môžu objaviť po kontakte so zvieracími vlasmi, peľom rastlín, domácimi detergentmi (sprchový gél, šampóny, prášok na pranie).

Významná úloha vo vývoji ochorenia má špecifickú predispozíciu kožnej alebo vrodenej pokožky, ako aj znaky epidermy, charakterizované zvýšenou náchylnosťou na množstvo podnetov.

Okrem vyššie uvedených faktorov, lekári zdôrazniť, jednou z príčin progresie ekzém, nedostatok stopových prvkov v tele, vitamínu B, nedostatok polynenasýtených mastných kyselín. Okrem toho môže vývoj choroby prispieť k porušeniu činnosti obličiek, intestinálnej dysbiózy a helminthickej invázie.

Možné komplikácie

V niektorých prípadoch môže byť priebeh ekzému sprevádzaný pripojením bakteriálnej infekcie, ktorá spôsobuje vznik hnisavých komplikácií. Na pokožke sú vytvorené bubliny s purulentným obsahom, po ich otvorení tvorili mokré oblasti s nepríjemným zápachom. Proces sprevádza zvýšenie telesnej teploty a symptómy všeobecnej intoxikácie tela: bolesť hlavy, horúčka, slabosť.

Ďalšou komplikáciou je vývoj erytrodermy. Je to rozsiahly zápalový proces, ktorý zachytáva prakticky všetky kožné telieska. Táto komplikácia je veľmi nebezpečná a vyžaduje kvalifikovanú starostlivosť a hospitalizáciu pacienta

Prirodzenosť priebehu ekzému na rukách je rozdelená na:

Pri lokalizácii ochorenia sú:

 • Ekzém na prstoch
 • Ekzém rúk
 • Interdigitálny ekzém

V závislosti od výskytu ekzému je:

Príznaky ekzému na rukách

Klinický obraz choroby je veľmi podobný, ale v závislosti od rozmanitosti ekzému má svoje vlastné charakteristiky.

 • Idiopatický ekzém na rukách sa vyznačuje intenzívnym svrbením. Výpady na rukách sú umiestnené symetricky a manifestujú sa ako erytematózne bublinky. Po prvé, existuje niekoľko malých bublín, ktoré sa nakoniec spájajú. Keď sa vezikuly otvoria, uvoľní sa serózna tekutina, objavia sa zmáčacie miesta a vzniknú bolestivé bodové erózie. Chronický priebeh choroby často vedie k pripojeniu bakteriálnej infekcie.
 • Profesionálny ekzém na rukách. Manifestácia ochorenia je v mnohých ohľadoch podobná príznakom idiopatického ekzému, postihnuté oblasti sú koža na mieste priameho kontaktu so stimulom. Prvé príznaky ochorenia sa objaví ako kontaktná dermatitída, dráždivé, ale ak nie eliminovať, následný priebeh choroby sa pretrvávajúce a opakujúce sa charakter ďalšieho zhoršenia dôjde k oveľa dlhšie a ťažšie. Choroba sa stáva chronickou.
 • Atopický ekzém. Koža rúk sa zapáli a zdurená, na ňom sa objavujú malé bublinky so sérovým obsahom. Po otvorení vezikúl sa vytvoria zvlhčujúce plochy. Po pokročení ochorenia sa koža rúk stáva suchou, pokrytou kôrou a šupinami, objavujú sa bolestivé trhliny a erózie. Pacient sa obťažuje neustálym svrbením.
 • Mikrobiálny ekzém na rukách. Podliatiny ekzému sú umiestnené vedľa trhlín alebo purulentnej rany. Vyzerajú ako jasne načrtnuté ružové alebo červené škvrny, pokryté suchými šupinami alebo kôrkami. Po odstránení váhy sa pozoruje nadmerné vypúšťanie. Strihy erózie sú náchylné na periférny rast.
 • seborrheic ekzém je častejšie pozorovaný v prirodzených záhyboch kože na extenzných plochách končatín. Zapálené oblasti pokožky sú pokryté váhy, po odstránení ktorých sú vlhké ohniská.

Ekzém na rukách môže vyzerať rozdielne, ale existujú bežné príznaky choroby, charakteristické pre akúkoľvek jeho odrodu. Tento zápal, hyperémia (začervenanie) a opuch kože. Vzhľad sérových bublín naplnených sérovou tekutinou, ktoré po otvorení opúšťajú zvlhčujúce miesta erózie, bolestivých rán a trhlín.

Ďalším príznakom je pretrvávajúce intenzívne svrbenie, sprevádzajúce vyrážky a odlupovanie kože v dôsledku odlúčenia zkorodovaného epitelu. Celkový počet týchto znakov jasne naznačuje vývoj dermatózy a hovorí o potrebe vyhľadávať kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Ako môže liečiť ekzém na rukách, na dosiahnutie trvalého zlepšenia a obnovy kože?

Liečba ekzému v rukách

Liečba ekzému na rukách zahŕňa celý rad opatrení. Ide o všeobecnú liekovú terapiu na ústne a vonkajšie použitie. Komplex terapeutických opatrení okrem toho zahŕňa fyzioterapiu, výživu a prispôsobenie sa životnému štýlu.

liečenie

Primárnou úlohou je odstrániť provokujúce faktory: liečba komorbidít, eliminácia ohniskov chronickej infekcie, kontrola neurotických porúch.

 1. Ak je alergická povaha ochorenia niekoľko aktivít zameraných na desenzibilizáciu organizmu, to znamená zníženie jeho citlivosti na alergény. Za týmto účelom určte intravenózne infúzie chloridu vápenatého, sodíka a horčíka.
 2. Pri závažných neurotických poruchách a nespavosti je indikovaná liečba sedatívami (bromidové prípravky, hypnotiká, antidepresíva), vymenovanie reflexnej terapie a hypnózy. Dobrým efektom je použitie sedatív rastlín: Novopassita, Sedesen, Persen, tinktúra pivónie a valerián.
 3. Na detoxikáciu tela používajú enterosorbenty, pomáhajú očistiť črevá od toxínov. Za týmto účelom určujú krátke kurzy v priebehu 10 dní recepciu Polisorba, Multisorba, Enterosgelya.
 4. Pre úľavu akútnej fázy stiahnutie svrbenie a zápalov predpísať antihistaminiká prijímanie druhej a tretej generácie, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky a kontraindikácie (Zyrtec, loratadín, Erius, Desa).
 5. Pri liečbe akéhokoľvek druhu ekzému je široko používaná liečba vitamínmi. Priraďte olejový roztok vitamínu E, kyseliny listovej, kyseliny nikotínovej a kyseliny askorbovej, injekcie vitamínov B.
 6. V prípade, že vývoj ekzému do náručia podporuje čriev dysbacteriosis alebo ochorenie vnútorných orgánov (pečeň, žlčníka), podávaných enzymatických prípravkov (Pankreatín, sviatočné, Gastenorm) alebo predmetu probiotiká (laktobaktérie, Hilak forte).

Priebeh ťažkého ekzému nie je vždy možné zmierniť použitie topických látok. Na zlepšenie stavu lekár môže predpisovať imunosupresory na perorálne podanie. Ide o také lieky ako Hydrokortizón a Diprospan vo forme tabliet alebo intramuskulárnych injekcií. Liečba týmito liekmi by nemala byť dlhá. Rýchlo rozvíjajú závislosť, navyše majú vážne vedľajšie účinky. Schému prijímania a trvanie liečby môže určiť iba ošetrujúci lekár.

Pri mikrobiálnom ekzéme predpíšte antibakteriálne látky. Na tieto účely obvykle používajú cefalosporíny a makrolidy druhej generácie. Pri spájaní plesňovej infekcie sú antimykotiká predpísané v tabletách alebo topických prípravkoch (masti, gély).

Po oslabení akútneho procesu môžu byť imunomodulátory odporúčané osobám s poškodenou imunitou. Lieky sú predpísané imunologom a liečba sa vykonáva pod jeho dohľadom.

Liečba ekzému na rukách s lokálnymi prípravkami

Na vonkajšiu liečbu ekzému sa používajú rôzne masti, krémy, gély, liečivé roztoky, aerosóly a prášok.

Na liečbu ekzému na rukách sa široko používajú lieky s antipruritickými a adstringentnými vlastnosťami:

 • Roztok mentolu
 • Roztok resorcinolu
 • Roztok dusičnanu strieborného
 • Roztok kyseliny citrónovej
 • Burovova tekutina

Dobrým výsledkom je použitie difenhydramínovej pasty a podofylínovej masti. Keď sú predpísané miesta zvlhčovania, prášky z oxidu zinočnatého, pšeničný škrob, biely íl. Na zníženie opuchu a zvládnutie mokrých oblastí sa často používajú vody s kyselinou boritou a tanínom. Na zníženie zápalového procesu a odstránenie svrbenia používajte bór-zinok, ichtyolovú masť, naftalanovú pastu.

Pri rozsiahlych léziách pokožky a ťažkom procese je indikované použitie hormonálnych kortikosteroidných masti (Skin-cap, Celestoderm, Elokom). Podľa dermatológov najlepším efektom je hormonálna masť "Advantan". Má hustú konzistenciu, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť sucho a olupovanie kože, odstrániť podráždenie, odstrániť začervenanie a svrbenie. Predpísať, že tieto lieky by mali byť lekárom, aplikovať ich by mali byť krátke kurzy, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.

Fyzioterapeutická liečba, strava a správna výživa

Dôležitou súčasťou komplexnej liečby ekzému na rukách je použitie fyzioterapeutických postupov. Pacientom sú predpísané suché radónové kúpele, parafínové vosky, kúpele s minerálnou vodou. Sú veľmi populárne relácie laserovej terapie, ozonoterapie a aeroterapie. Pacientom sa odporúčajú procedúry s terapeutickým bahnom, ozokeritoterapia, ultraphonoforéza, používanie ultrafialového ožarovania postihnutých oblastí a segmentová expozícia ultrazvuku. Medzi alternatívne metódy ponúkame liečbu pijavicami (hirudoterapiu) a akupunktúrou.

Liečba ekzému bude neúplná bez toho, aby napravila celý spôsob života a dodržiavanie určitej stravy. Pacientom sa odporúča, aby vytvorili spôsob práce a výdych, aby sa vyhli nervovému stresu a nadmernému tlaku, aby sa vzdali škodlivých návykov (alkohol, tabak).

Výživa pri výskyte ekzémov spôsobuje odmietnutie akútnych, mastných a slaných potravín, údenín, potravín obsahujúcich škodlivé prídavné látky v potravinách (umelé farby, arómy, konzervačné látky). Uprednostňuje sa čerstvá zelenina a ovocie, diétne mäso, obilniny, kyslé mliečne výrobky.

Obmedzené používanie sladkostí, čokolády, kávy, sladkých šumivých nápojov, múky a cukroviniek. Odporúča sa posilniť režim pitnej vody. Den by mal vypiť najmenej 2 litre tekutiny vo forme čistej pitnej vody, šťavy, kompóty, zelené a bylinné čaje. Jedlo by malo byť varené vo varených, dusených alebo dusených.

Dôležitým bodom pri liečbe ochorenia je starostlivá hygiena a ochrana kože rúk pred pôsobením dráždivých faktorov. Čistenie, umývanie riadu a iné práce súvisiace s nepriaznivými účinkami na pokožku sa najlepšie vykonávajú v rukaviciach. Dodržiavanie týchto odporúčaní výrazne urýchli proces obnovy a zabráni ďalšiemu relapsu choroby.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ľudová liečba ekzému na rukách pôsobí ako doplnok k hlavnému liečeniu. V mnohých prípadoch sú tradičné receptúry liekov veľmi účinné a môžu výrazne zmierniť bolestivé symptómy ochorenia a zlepšiť pacientovu pohodu. Pamätajte, že pred použitím ľudových liekov je potrebná konzultácia s lekárom.

 • Liečebná zmes s matkou a nevlastnou matkou. Veľa rastlín prechádza mlynčekom na mäso a pridáva sa do výslednej hmoty čerstvého mlieka. Použite výslednú zmes na obklady. Na postihnutých oblastiach v noci naneste vrstvu rastlinnej hmoty a pokryte si ruky celofánom. Postup môže znížiť zápal a zmierniť bolestivé svrbenie.
 • Kúpele s morskou soľou. Tento postup je určený na liečbu suchého ekzému. Dve polievkové lyžice morskej soli sa chovajú v litre horúcej vody, vlievajú do plytkej nádoby a ruky spúšťajú. Nechajte vodu úplne vychladnúť. Procedúra sa môže vykonať denne.
 • Šťavnaté Kalanchoe. Šťava tejto liečivej rastliny má dobrý antiseptický a hojivý účinok. Rastlina musí byť rozdrvená, vylisovaná šťava a namazaná s oblasťami pokožky postihnutými ekzémami.
 • Emulzia s kuracím vajcom. Dobre pomáha pri namočení ekzému. V malej nádobe rozdeľte jedno kuracie vajcia a šľahajte ju 50 ml octom a rovnakým množstvom vody. Táto zmes sa rozmieša cez noc a pokryje sa sterilnou obrúskou. Ráno sušená kôra nie je umytá. Tento postup umožňuje týždeň vysušiť oblasti zvlhčovania a zbaviť sa svrbenia a podráždenia.

Recenzie na liečbu ekzému na rukách

Referenčné číslo 1

Po dlhú dobu som vystrašená z ekzému na rukách alebo ruke. Moja práca sa týka stavebných zmesí a riešení. Preto pokožku na rukách a reaguje. Neustále sa zapália, vyrážajú sa, objavujú sa svrbivé bubliny, potom sa roztrhajú a pokožka sa zakryje bolestivými prasklinami a hrubými kôrkami. Doktor povedal, že ekzém je profesionálny a je alergický.

Som neustále vyliečená, pretože choroba sa často zhoršuje. Snažil som sa veľa masti a krémy, išiel som na procedúry s parafínovými kúpeľmi, urobil UFO. Pokúsil som sa rozmaznať silnými hormonálnymi krémami, vypil som antihistaminiká. Ale zakaždým, keď exacerbácia bude čoraz ťažšie. Zrejme budete musieť zmeniť zamestnanie, pretože kým nebudete odstránený kontakt so škodlivými látkami, nebude sa dosiahnuť pozitívny výsledok.

Referenčné číslo 2

Mám ekzém začal na nervózny základ, po rozchodu s mladým mužom. Koža na rukách bola zapálená, neustále svrbená, pokrytá suchými kôrkami a vredmi. Bolo mi predpísané sedatíva, antidepresíva, vitamín.

Bola liečená masťami a antihistaminikami. Snažil som sa ľudové recepty, ale nemám dostatok času robiť procedúry na dennej báze alebo variť zeleninové odvarky. Teraz je výrazné zlepšenie, nie je svrbenie, bolestivé trhliny sa vyliečili, začervenanie prestalo. Budem sa zaoberať ďalej, chcem dosiahnuť stabilnú odpustenie.

Čo robiť, ak je ekzém na rukách, všeobecné liečenie rôznych typov ekzému

Ak máte na rukách ekzém, môžete pozorovať zápalový proces sprevádzaný začervenaním, škálovaním a svrbením pokožky. V závažnejšej forme ochorenia vznikajú vezikuly, ktoré následne prasknú a zanechajú rany na svojom mieste. Ako liečiť ekzém na rukách závisí od typu ochorenia a jeho priebehu. Mimochodom, čo je ekzém, môžete si prečítať podrobnejšie.

Suchá forma ekzému na rukách

Suchý ekzém sa najčastejšie prejavuje v dôsledku stresu alebo alergií. Tiež príčinou môžu byť genetické koeficienty alebo dôsledky profesionálneho zamestnania. Vyzerá to ako suchá, popraskaná koža na prstoch.

liečenie

Najčastejšie sú nasledujúce lieky predpísané na liečbu ochorenia:

 • Masť "Prednisolón", ktorý má anti exudatívny účinok. Používa sa v intervale 14 dní. V prípade zvýšenia trvania liečby môžu spôsobiť vedľajšie účinky.
 • Masť "Hydrokortizón" vo svojej účinnosti nie je nižšia ako prvá možnosť, navyše sa používa pri alergických reakciách. Liečivo sa používa na poškodenie 2 až 3 krát denne počas 5 až 7 dní.
 • Upokojte bolesť a svrbenie pomôže gélu "Soderm". Liečivo sa považuje za najsilnejšiu vo svojej účinnosti, ale používa sa menej často kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov. Použitie viac ako 4 týždne je zakázané.
 • Masť "Skin-cap" a "Dermasan" majú antibakteriálny a antifungálny účinok a používajú sa 15-20 dní.
 • Krém "Advantan" sa aplikuje 1 denne, bolo by dobré pred spaním, len tenká vrstva na poškodených miestach. Liečba trvá 1 - 2 mesiace.

Prečítajte si viac o mastich používaných pri liečbe ekzému na rukách.

Na zlepšenie spánku a stavu pacienta môže lekár prideliť sedatíva, ktoré môžu obsahovať bromidy, ako aj infúziu valeriánov. Nenechajte sa prekvapiť, ak dermatológ vymenuje aktívne uhlie, ktoré vyčistí tráviaci trakt.

Ľudové recepty na liečbu ekzému na rukách doma

Na dosiahnutie najlepšieho účinku v boji proti suchému ekzému spolu s liečbou drog je potrebné brať a ľudové spôsoby, ktoré vyzerajú ako rôzne vody a kúpele.

 1. Lotion na báze lopúcha sa vyrába pomocou 1 polievkovej lyžice. lyžice lopúcha (koreň) naplnené 300 - 400 ml vriacej vody. Môžete ju použiť vo forme vane, kde stojí za ruky 20 minút, alebo vo forme vody. Dobrou možnosťou je použiť rukavice vyrobené z látky, namočte ich do roztoku a vyhoďte ich 30 minút.
 2. Kúpele z morskej soli. 6 lodí, soľ sa naleje s 1 litrom vriacej vody. Ruky sa uchovávajú v roztoku počas 15 minút. a premyté tečúcou vodou.
 3. Podnosy z uhorky soľanky pomôžu odstrániť svrbenie a bolesť.
 4. Bavlnený tampón sa namočí šťavou z čerstvého listu Kalanchoe a nanesie sa na ohnisko po dobu 15 minút.

Po použití ľudových liekov sú postihnuté miesta namazané predpísanou dermatologickou masťou.

Liečba dyshidrotického ekzému

Na vyriešenie diagnózy "dyshidrotického ekzému" (vezikuly) sú potrebné laboratórne testy, pri ktorých sa skúma škrabanie tkaniva pomocou mikroskopu. Na pokožke rúk po zápalovom procese sa objavujú serózne malé vezikuly, s ich porušením existuje kvapalina a rana sa začína rozširovať, takže iný takýto ekzém sa nazýva namočenie. Príčiny ochorenia primárne psychologický stav osoby, porušenie v endokrinných a tráviacich systémoch.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

liečenie

Predpísané lieky so sedatívnym účinkom (hypnotiká, sedatíva). Antihistaminiká: Tavegil, Zirtek, Citrin, Erius a Suprastin. Trvanie a dávka príjmu je nastavená individuálne.

Pleťové vody s pomocou riešení:

 • kyselina boritá 1-2%
 • tanín
 • dusičnan strieborný
 • furatsilina
 • resorcinol 0,25%

Všetky obväzy s roztokmi sú staré a menia sa po 20 minútach. Masty a gély môžu byť použité, rovnako ako v prípade suchých foriem ekzému.

Zvýšiť odolnosť tela proti ochoreniu metódami fyzioterapie:

 • laserové, magnetické a ultrazvukové efekty
 • akupunktúra
 • kryoterapia
 • electrosleep
 • Sulfid vodíka, radón a minerálne kúpele v niektorých sanatóriách

Trvanie a príjem kúpeľov si vyberá aj špecialista.

Ľudové spôsoby

Také kúpele a pleťové vody ako suchý ekzém nebudú nadbytočné, ale môžete pridať aj iné:

 1. Kúpele vyrobené z harmančeka poskytujú utišujúci a dezinfekčný účinok. Stačí stačiť trikrát po dobu 20 minút.
 2. Ak chcete zmäkčiť, vyčistiť a vysušiť rany, pomôžete trenie rúk olejmi, ktoré sa navzájom premiešajú. Je potrebné miešať: olej z kostí hrozna (alebo marhuľa) - 2 lyžice. lyžičky, pelargónový olej a čajový strom - 10 kvapiek, melissa a harmanček - 10 kvapiek. Po tretení rúk nemurojte 1 až 2 hodiny. Je žiaduce opakovať postup 2-3 krát denne.
 3. Čerstvá celandínová šťava pomôže utiahnuť ranu bez vzniku jaziev.

Ak mokrý ekzém by mal byť čo najviac na ochranu vašich rúk pred vonkajšími podnetmi. Používajte gumené rukavice, ale pod nimi noste rukavice vyrobené z bavlnenej tkaniny.

Liečba mikrobiálneho ekzému

Mikrobiálny ekzém sa prejavuje vo forme purulentných ložísk v miestach, kde už došlo k poškodeniu kože. Ohniská s progresiou ochorenia sa zlúčia a svrbia veľmi.

liečenie

Priradené antihistaminiká, ktoré odstraňujú svrbenie, odstraňujú alergickú reakciu a znižujú priepustnosť stien krvných ciev:

 • fenkarol
 • suprastin
 • pipolfen
 • diazolin
 • Chloropyramine
 • Loratodin

Na zníženie citlivosti pokožky a ako protizápalové činidlo sa kortikosteroidy podávajú: prednizolón alebo dexametazón.

Metódy fyzioterapie:

 • laserová terapia
 • ultravysokej frekvencie
 • Ozónová terapia
 • UVA
 • magnetoterapia

Pri liečbe drogami sú potraviny vylúčené z potravy: citrusové ovocie, káva, med a koreniny.

Ľudové opravné prostriedky

 1. V noci aplikujte obväz s naftalínom alebo ichtyol 5% masťou. Pomáha redukovať peeling.
 2. Svrbenie môže byť významne znížené, ak použijete nočnú zemiakovú šťavu.
 3. Dobre pomáha a vyživuje pokožku mrkvy. Pre takýto kompresný prípravok budete musieť rošt na koreni a aplikovať 2-3 krát denne s bandážou na rukách.
 4. Suché rany a uvoľnenie zápalu pomôže tinktúre alebo masť na báze propolisu.

Pri akomkoľvek druhu ekzému stojí za to, aby ste sa držali správnej výživy. Pokúste sa vylúčiť produkty, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie, ako aj alkoholické nápoje a pečivo. Je potrebné zvýšiť príjem potravín obsahujúcich vitamíny.

Ekzém na rukách: ako liečiť, typy a symptómy, verné nápravné opatrenia

Ekzém na rukách je zápalové ochorenie kože, ktoré sprevádza vyrážka, svrbenie a pálenie. Často je postihnutá oblasť pokožky pokrytá prasklinami a vyrážané vezikuly vylučujú tekutinu a sú transformované do pľuzgierov. Ak chcete liečiť ekzém na rukách doma a prečo vzniká, dozviete sa z článku.

Existuje niekoľko foriem dermatitídy, z ktorých každá môže byť akútna alebo chronická. Ekzém je infekčná choroba, ktorá neohrozuje ľudský život. Zároveň jej prejavy prinášajú morálne a fyzické nepohodlie, preto sa odporúča okamžite začať liečbu.

Lekári nevedeli, prečo sa objavuje ekzém. Lekári z celého sveta súhlasia s tým, že spustenie tohto patologického procesu sa uskutočňuje z rôznych dôvodov. Budem zvážiť hlavné dôvody vzhľadu, aby ste sa v tejto veci riadili.

 • Obrovskou úlohou vo výskyte ekzému je stav imunitného systému. U ľudí, ktorých rezistencia na telo je znížená, sa ochorenie objavuje častejšie. Často je výskyt ekzému podporovaný nervovými poruchami a silnými stresmi, ktoré majú negatívny vplyv na zdravie.
 • Povaha ochorenia je často genetická. Ak boli rodičia chorí s ekzémom, existuje možnosť, že sa u detí objaví.
 • V zozname príčin sú patologické stavy - endokrinné ochorenia, choroby tráviaceho systému, pečene a obličky.
 • Vonkajšie faktory môžu tiež spôsobiť ochorenie. Často sa ekzém objavuje na rukách po kontakte s pokožkou s chemikáliami, hoci efekt vysokej teploty spolu s mechanickým poškodením často prispieva k tomu. Typické erupcie sa vyskytujú u ľudí s citlivou pokožkou.
k obsahu ↑

Typy a príznaky ekzému

Zdá sa, že počet ľudí, ktorí sú vystavení alergickým kožným léziám, narastá. Na podiele rôznych druhov ekzému je potrebných 40% prípadov.

Najbežnejšie typy ekzému

 1. pravdivý. Akútny stav je sprevádzaný výskytom bublín s tekutinou, bodovými eróziami a sčervenaním. Pacientka trpí svrbením, ktorého intenzita sa v každom prípade odlišuje. S chronickým priebehom sa opuch zintenzívňuje a postihnutá koža sa pokryje trhlínmi.
 2. Mikrobiálne. Takýto ekzém sa objavuje po infekcii kože okolo trhlín, fistúl a abscesov. Pokryté krustami a váhy, vyrážka má ružovú farbu. Po odstránení váhy sa rosa roztiahne. Ak nezačnete liečbu včas, choroba sa zmení na ekzém.
 3. profesionálny. Vo svojich prejavoch pripomína pravdu, ale objavuje sa po dlhodobom kontakte s alergénom. V počiatočných štádiách sa vývoj ľahko zastaví a morfológia kože sa úplne obnoví. Prvé exacerbácie sa podobajú kontaktnej dermatitíde. Ak sa účinok dráždivého faktora nezastaví, zápalový proces sa stáva pretrvávajúcim a recidivujúcim.
 4. seborrheic. Tento druh dermatitídy má vplyv na pokožku hlavy. Vyrážka sa objavuje na čele, na koži chrbta, hrudníka a končatín. Ovplyvnená oblasť kože je pokrytá šupinami a mokrá kvôli vylučovaniu kvapaliny.
 5. škôlka. Tento druh ekzému sa objavuje u detí v detstve a prechádza na 3 roky. Na tvári sa objavujú výruchy. Keď choroba postupuje, dochádza k poškodeniu tela, sprevádzané zvýšeným lymfatickým uzlom.

príznaky

Teraz poďme sa rozprávať o príznakoch.

 • To vrcholí zoznam so svrbením spolu so sčervenaním. Úroveň nepohodlia je určená starostlivosťou o pokožku. V počiatočnom štádiu je ochorenie často zmätené s alergiou na kozmetiku.
 • Neskôr na mieste začervenania je opuch a veľa bublín s čírou tekutinou. Tento proces je sprevádzaný zvýšeným svrbením, výskytom ťažkého pálenia a miestnym zvýšením teploty.

V dôsledku toho je postihnutá pokožka pokrytá prasklinami, vredmi a mokrými oblasťami. V tomto bode sa zvyšuje pravdepodobnosť infekcie.

Ako na liečbu ekzému na rukách

Ak je stopercentná istota, že koža rúk je postihnutá chorobou, okamžite prejdite k liečbe.

Chronické ochorenia, ktoré sa dlhodobo rozvíjajú, vyžadujú dlhodobú a trpezlivú liečbu. Efektívnu liečbu zabraňuje nepríjemná lokalizácia, pretože ruky sú neustále v kontakte so životným prostredím. Ak chcete zrýchliť zotavenie, použite jednoduché, ale účinné a verné ľudové metódy.

Liečba ekzému s ľudskými prostriedkami

 • Masť mastí. Pečieme tri vlašské orechy do fritézy. Z extrahovaných jadier pomocou improvizovaných prostriedkov sa dosiahne homogénna hmotnosť a pridajte lyžicu rybieho oleja. Výsledná kompozícia ošetruje postihnutú pokožku dvakrát denne.
 • Zelná a mlieko. Vezmite tri listy kapusty, vložte do panvice, nalejte do mlieka a varte asi štyridsať minút. Počkajte, kým sa listy ochladia a pripevnite k postihnutej koži a pokryte ju uterákom. Plášte sa ráno a večer.
 • Koňak z buriny. Lyžička rozdrveného lopúcha lopúcha s pohárom vriacej vody, držte tretinu hodiny vo vodnom kúpeli a napätie. Výsledný vývar piť pred jedlom dvakrát denne. Vezmite lieky do kúpeľa. Tri lyžice koreňového lopúcha nalejte tri litre vriacej vody, varíme tridsať minút a namáhame. Ďalej sa kúpejte 40 minút. Postup opakujte každú noc.

Liečba ekzému lekárskymi prostriedkami

Použitie tradičnej medicíny na boj proti dermatitíde je vítané, ale liečba ekzému lekárskymi prostriedkami by sa nemala odpisovať. A určiť príčinu choroby, ktorú dokáže dermatológ. Skúsený lekár bude vykonávať diagnostiku, predpísať lieky, vyzdvihnúť lieky a odporučiť stravu.

 1. Charakteristická otupenosť sa odstraňuje pomocou antivírusových liekov a antibiotík. Antifungálne látky pomáhajú zbaviť sa veľmi svrbenia, ktoré prináša nepohodlie.
 2. Lekári vyvinuli veľmi účinnú taktiku liečby založenú na použití skupín liekov. Sú to upokojujúce a antihistaminiká, desenzibilizujúce a vitamínové prípravky, masti a gély.
 3. Počas liečby ekzému lekári neodporúčajú používať mydlo. Namiesto toho použite pleťový krém. Nedovoľte, aby postihnutá koža prišla do kontaktu s horúcou vodou a zabráňte dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu.
 4. Strava pre ekzém je založená na rastlinných a mliečnych potravinách. Nebolo škodlivé, aby sa minimalizovalo používanie sacharidov.
 5. Zo stravy nezabudnite vyňať sódu, alkohol, konzervované a nakladané jedlá, slané a korenené jedlá. Akýmkoľvek spôsobom sa vyhýbajte interakciám s agresívnymi látkami a alergénmi.
k obsahu ↑

Prevencia ekzému

Posledné riadky príbehu budú venované prevencii ochorenia. Keďže výskyt choroby prispieva k mnohým faktorom, prevencia je založená na všeobecne posilňujúcich opatreniach. Dodržujte režim práce, odpočívajte, správne jesť.

Ak existujú infekčné a alergické ochorenia kože, neodkladajú sa liečbou. Nepreháňajte kozmetické a čistiace postupy, pretože majú slabý účinok na ochrannú funkciu pokožky.

Ak je telo vystavené emočnému stresu, použite bylinné sedatíva. Pomôžu vyhnúť sa emočnému stresu a prekonať depresiu.

Bez ohľadu na to, čo robíte doma alebo v práci, zabráňte dlhodobému kontaktu s detergentom a agresívnym prostriedkom. Ak nemôžete urobiť bez nich, prichádzajú rukavice na záchranu.

Liečba ekzému na rukách, foto počiatočná fáza

Ekzém na rukách je závažné zápalové ochorenie dermy chronického typu.

Často toto ochorenie ovplyvňuje stredné vrstvy kože. Príznaky ekzému sú spravidla vyjadrené ako pomerne plytké vyrážky. V tomto prípade môžu byť všetky postihnuté oblasti pokožky videné praskliny a vezikuly.

Liečba ekzému na rukách je založená na patogenetických znakoch priebehu choroby a symptómoch jej prejavov. Erupcia, svrbenie a odieranie kože vyžadujú použitie masti, pleťových vody a komplexnú liečbu určenú špecialistom.

príčiny

Prečo sa na mojich rukách objavuje ekzém a čo je to? Choroba sa vyskytuje z mnohých dôvodov. Niekedy existuje niekoľko dráždivých faktorov.

Hlavné príčiny problémov s pokožkou rúk:

 1. Prednosť stravovania, ktorá spôsobuje alergické reakcie: akútne, údené, svalnaté. Príčina podráždenia: čokoláda, vajcia, med, citrusy, jahody. Alergia na kovy, z ktorých sa vyrábajú náramkové hodinky, náramky.
 2. Pyl, vlna, plísňové huby, topolové chumáče vyvolávajúce alergie.
 3. Farbivá rôzneho pôvodu vo výrobkoch, chemikálie pre domácnosť, kozmetika, odevy.
 4. Chemické látky, s ktorými osoba prichádza do styku s povahou činnosti (v laboratóriu, v chemickom závode, počas lakovania atď.).
 5. Slabá imunita, chronické ochorenia.

Riešenie ekzému na rukách bude závisieť od jeho typu, ako aj od príčin výskytu.

Typy ekzému

Ekzém sa vyskytuje na prstoch, tvári, nohách a iných oblastiach kože. Vyskytuje sa v akútnych a chronických formách. Je rozdelená na niekoľko druhov v závislosti od symptómov a patogenézy.

 1. Skutočný ekzém alebo idiopatický. Vyznačuje sa ostrým začiatkom: symetricky ovplyvňuje pokožku, najčastejšie ruky; začína ohnisky sčervenania, na pozadí sa objavujú bubliny a tuberkulózy, ktoré sa čoskoro otvárajú s tvorbou vredov a erózií. Povrch kože je hojne navlhčený, s uvoľnením serózneho exsudátu.
 2. Disgidroticheskaya. Jednou z variantov vyššie opísanej choroby. Vyznačuje sa vyrážkou na prstoch a boku rúk. Má tiež chronickú formu, ktorá je charakterizovaná intenzívnym svrbením a pálenie medzi prstami.
 3. Profesionálne - spôsobené konštantný vystavenie pokožky rúk nepriaznivých faktorov, ako sú niektoré dráždivé látky (farby, chlór, lieky, chemikálie, lepidlá, atď).
 4. Mikrobiálne. Vyvíja sa ako sekundárny proces namiesto infikovaných zranených oblastí kože, hnisavých rán, škrabancov a odrenín.

Podľa typu vyrážky existujú dva typy patológie na prstoch:

 1. Mokrý. Je charakterizovaný silnejším sčervenaním a vlhkými škvrnami alebo malou bublinovou vyrážkou medzi prstami na dlani. Je charakterizovaný ťažkým svrbením, pálenie, zbavenie sa ťažšie.
 2. Suché. Je charakterizovaná abnormálnou suchosťou pokožky, olupovaním, začervenaním alebo svrbivými prasklinami na dlani.

Hlavnou úlohou pri liečbe patológie je eliminovať hormonálne poruchy a neurotické poruchy.

príznaky

Ak náhle začali ruky prerážať svrbenie a začervenali - je to prvý prejav počiatočného štádia ekzému. Ďalší príznak - na mieste prvých lézií sa objavujú bubliny a vezikuly sú naplnené priehľadnou vodnou tekutinou. Teplota pokožky dlaní a rúk stúpa.

Svrbenie, pálenie a začervenanie zaberajú veľký priestor a zvyšujú sa. Na postihnutú kožu sa začína tvoriť vredy, rany, trhliny a mokré oblasti. V období týchto príznakov sa môžete infikovať infekciou otvorením rany.

Podľa klinických ukazovateľov je ekzém rozdelený na mokré a suché. V prvom prípade existujú klasické príznaky skutočnej formy ochorenia, zatiaľ čo suchý ekzém sprevádza xeróza a tvorba bolestivých trhlín.

Ekzém na rukách: počiatočná fáza fotografie

Ako ekzém vyzerá na prstoch našich rúk, ponúkame vám zobraziť podrobné fotografie v počiatočnej fáze a nielen.

Ako na liečbu ekzému na rukách alebo ruke?

Pri diagnostikovaní ekzému na prstoch rúk liečba často zahŕňa nešpecifickú liečbu desenzibilizujúcich účinkov: autohemoterapia, krvná transfúzia, hirudoterapia, laktoterapia. Pri ťažkých ekzémoch sa vykonáva hemosorpcia, enterosorpcia a plazmaferéza.

V prípade správne predpísanej liečby a dodržiavania všetkých odporúčaní pacienta je možné dosiahnuť dostatočne dlhú remisiu ochorenia, predĺžiť obdobie života bez zhoršenia ekzému.

Komplexná liečba ekzému do náručia zahŕňa zmiernenie telo alergénov a ich komplexy s protilátkami detoxikáciu, použitie antihistaminík, obnovenie zdravia gastrointestinálneho traktu, korekcia imunitných reakcií, sedácia terapie. Dôležitým bodom terapie je použitie kortikosteroidov, ktoré môžu inhibovať zápalové procesy v tele.

Miestna liečba je zameraná na zmiernenie bolesti, pálenia, pocitu suchosti pokožky, prevencie infekcie. Používajte hormonálne a antiseptické masti, pleťové vody, kúpele atď.

Odporúča sa chrániť postihnutú pokožku pred vystavením slnečnému žiareniu, mrazu a poveternostným vplyvom. Osoby trpiace ekzémami strane komplexné rehabilitačné (laserová terapia, magnetoterapia, ozónovej terapiu, kryoterapia, alebo ožiarením ultrafialovým ložísk choroba) môže byť priradený.

Veľkým terapeutickým účinkom sú tiež terapeutické kúpele a bahno. Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali hypoalergénnu výživu, prestali fajčiť a alkohol, venovali osobitnú pozornosť hygienickým opatreniam.

dietoterapia

Odporúča sa, aby sa vzdal pikantné a slané potraviny, silné mäsové vývary, vaječné bielky, grilované mäso, zverina, údená, konzervy, syry, údeniny, koreniny, kávy, čokolády, alkohol.

Príprava bielkovinových produktov (mäsa, rýb) by sa mala vykonávať diétne. Vo všeobecnosti je zobrazená ľahká diéta mliečno-zeleninová.

Starostlivosť o pokožku

Vzhľadom k tomu, ekzém na rukách, pokožka je často suchá, je potrebné použiť zvlhčovače predpísané lekárom, ktorý obnoví jeho metabolizmus tukov.

Kúpanie vo vani alebo sprchovanie je obmedzené na 10 minút pri teplote vody najviac 40 ° C. Zároveň je lepšie nepoužívať hubu, aby sa zabránilo treniu a česaniu pokožky. Mýdlo by malo byť nahradené čistiacimi lotionami, penami alebo sprchovými gélmi, ktoré musia byť kvapalné a tiež bez farby a zápachu.

Masť na ekzém na rukách

Masti na liečbu ekzému sú zmesou liečivých prísad a tukových látok, ktoré umožňujú spomaľovať odparovanie a prenos tepla.

Najčastejšie sú tieto masti predpísané:

 • Lokoid;
 • Wilkinsonova masť;
 • trider;
 • Elokim;
 • Advantan;
 • prednizolón;
 • takrolimus;
 • Salicylová masť;
 • tselestoderm;
 • Borická masť;
 • Skin-Cap.

Pre pleťové vody pomocou 3% roztoku kyseliny boritej, 0,1% roztok v Rivanol stíhaním vyjadrený moknutija - pasta (5% boritej Naftalan, boritá Degtiarnaya).

Pred liečbou ekzému na rukách sa uistite, že diagnóza je správna. Negramotné užívanie lieku môže výrazne zhoršiť už bolestivý stav vašej pokožky.

Ľudová liečba ekzému na rukách

Ak je ekzém v rukách ľudových prostriedkov, sú veľmi účinné a používajú sa ako doplnok k hlavnému liečeniu alebo sú alternatívou k takejto liečbe v prípade jej neúčinnosti.

 1. Účinné proti ekzémom surových zemiakov. Táto metóda sa používa utieraním zaparenej škvrny so zemiakovou šťavou alebo ako maska ​​z strúhanej zeleniny pod bavlneným obväzom. Môžete tiež pridať do drvenej hmoty lyžicu čerstvého medu. Udržujte túto masku na koži minimálne 2 hodiny.
 2. Tri alebo štyri čerstvé umývané rastliny matka a nevlastnej matky prechádzajú mlynčekom na mäso a nalejú sa čerstvým mliekom, kým sa nedosiahne hustá konzistencia. Na postihnutých oblastiach je produkt rozdelený rovnomerne. Potom je zabalený celofánom alebo potravinovým filmom a zabalený do bavlnenej tkaniny. Procedúra sa vykonáva v noci 2 až 3 krát.
 3. Suchý ekzém rúk je dobre ošetrený soľnou vodou. Soľ (najlepšie mora) sa pridá do horúcej vody, asi 2 polievkové lyžice na 1 liter vody. Takéto kúpele s ekzémom na rukách sú vyrobené v nádrži s roztokom a sú tam, kým sa voda ochladí. Môžete to robiť každý deň, až kým nedosiahnete znateľné zlepšenie.
 4. V slnečnicovom oleji (200 g) pridajte kolofón, mydlo na bielizeň, šťavu z aloe, včelí vosk (každý 50 g). Zahrejte na nízkej teplote až do rozpustenia prísad, pripravte masť. Zmiešajte postihnutú pokožku zmesou.

Ľudské prostriedky sú považované za nekonvenčné, ale nie sú založené na modernej farmakológii? Je to prírodné zložky rastlinného a živočíšneho pôvodu s bohatým súborom vitamínov a stopových prvkov, ktoré účinne pomáhajú liečiť kožné ochorenia, najmä ekzémy na rukách.