Hlavná

Dermatitída

Svrab - prvé príznaky, liečba doma

Svrab - kožné infekcie od parazitných výboje, charakterizované kožné lézie svrbivých roztoče alebo roztočov (Sarcoptes scabiei). Roztoč budiče rozpoznateľné voľným okom (pod kontrolou) ako bod, je biely alebo žltkastý, nie väčšie ako maku.

Vysoká nákazlivosť svrabu u ľudí sa vysvetľuje krátkym časovým obdobím, počas ktorého je roztoč roztoč schopný preniknúť do ľudskej pokožky. Tento časový interval je 15-20 minút.

V noci sa koža škvrne ženská kliešťa a ráno tvorí vajcia. Životný cyklus roztoče je 2-8 týždňov. Potom sa sprievodca svrabom zahynie a rozkladá v dláždených chodníkoch. Mimo človeka je roztoč zabitý pomerne rýchlo. Aktivita svrabu v noci zvyšuje riziko infekcie celej rodiny v prípade použitia jednej lôžka.

V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako vypadá ľudská svraba, jej príznaky a prvé príznaky v počiatočnom štádiu po infekcii kliešťom. Okrem toho sa budeme zaoberať otázkou, ako liečiť svrab doma a aké lieky dokážu chorobu čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zvládnuť.

Ako môžete získať svrab a čo to je?

Pozrime sa podrobnejšie na to, čo to je. Pôvodcom ľudských svrabu je zvláštne svrbenie roztoč (hmyz žijúci Náhľad na koži človeka), ktoré sa ľahko prenáša nízkym a vysokým teplotám, odolná proti dezinfekčným Hardy. Infekcia sa vyskytuje v procese osobného kontaktu s pacientom, jeho vecami, na verejných miestach, sexuálne.

V úlohe nosiča infekcie sa objavuje samica roztoče svrabu. Usadí sa pod kožu, začne podstupovať subkutánne kurzy a položiť vajíčka. O pár dní neskôr sa vajíčka zmenia na larvy. V tejto forme zostanú týždeň a pol po tom, čo sa stanú dospelými.

Choroba je extrémne nákazlivá, inkubačná doba trvá až 14 dní. Dosť rýchleho dotyku pokožky postihnutej svrabom človeka - a môžete sa nakaziť a liečba svrabom je dlhá a nepríjemná.

Prvé znaky

Zaznamenávame prvé príznaky svrabu, ktoré určujú túto chorobu. Ak sa tento príznak objaví, každý dermatológ s absolútnou istotou vytvorí presnú diagnózu:

Výskyt nory - majú podobu malých belavých pásu až do 1 cm Vo väčšine kanálov, položené kliešte umiestnené na bruchu, zadku, nôh, v podpazuší, na dlaniach a záhyby lakeť.. Drsné svrbenie, horšie v noci. Je to spôsobené zvýšenou aktivitou ženy vo večerných hodinách. Vyrážky a charakteristické svrbenie sa objavili u iných členov rodiny po priamom kontakte s infikovanou osobou.

U detí sa svrab vyskytuje v oveľa ťažšej forme ako u dospelých. Pri diagnostikovaní svrabu liečba dieťaťa často zahŕňa odstránenie parazitov zo všetkých oblastí pokožky vrátane tváre a pokožky hlavy.

Príznaky svrabu

Doba inkubácie svraba trvá 10-14 dní. Po tejto dobe larvy roztočov dosahujú stav dospelých jedincov a začínajú sa rozmnožovať. Ale keď osoba má prvé príznaky svrabu po infekcii - je ťažké predpovedať. To ovplyvňuje vek roztočov, ktoré sa dostali do tela a rýchlosť ich šírenia cez kožu.

Pre svrab je charakteristický svrbenie, čo je horšie v noci, ako aj spárované vyrážky nodulárnych vezikulov (pozri fotografiu). Drsné tahy smerom von vyzerajú tenké, mierne vyčnievajúce nad povrchom kože, prúžky, ktoré môžu ísť cikcakovito a rovno. Zvyčajne svrab kliešť končí bielou a priehľadnou bublinu, v ktorej môžete vidieť telo kliešťa (biela bodka). V zriedkavých prípadoch sa svrbenie nedá zistiť (toto sa nazýva svrab bez mŕtvice).

Najpopulárnejší porážka svrab - to interdigitálna priestor, žalúdok, strana tela, lakti, na oblasť pŕs, zadku, genitálie, a to najmä u mužov.

Ako vypadá svrab: fotky

Ponúkame na zobrazenie podrobných fotiek, aby ste vedeli presne to, čo svrab vyzerá na osobu, a aké príznaky to ponecháva na koži v počiatočnej fáze.

diagnostika

V zásade je dosť presná diagnóza svrabu a len vizuálna kontrola. Niekedy však vyžaduje mikroskopické potvrdenie, že všetky príznaky sú spôsobené roztočom. Na overenie poškodenej oblasti pokožky sa aplikuje kvapka ropnej vazelíny a potom sa vykoná oškrabanie. V štúdii o škrabkách sa zistili buď samotné parazity, alebo produkty ich životne dôležitých činností, vajcia a exkrementy.

Liečba svrabu u ľudí

Spontánne svrab nikdy neprešiel a môže trvať niekoľko mesiacov a rokov, niekedy sa zhoršuje. Ak chcete uzdraviť pacienta so svrabom, stačí zničiť kliešť a jeho vajíčka, čo sa dá ľahko dosiahnuť použitím miestnych náprav. Nepoužívajte samoliečbu a nepoužívajte ľudové lieky. Na boj proti tejto chorobe bolo vyvinutých množstvo účinných liekov. Pridajte sa k dermatológovi a vymenujte si primeranú liečbu.

Vo všeobecnosti sa na liečbu svrabov v domácnosti používajú nasledujúce lieky:

 1. Benzylbenzoát. Pri aplikácii masti alebo mydlovej suspenzie sa pokožka ošetrí 2-5 dní.
 2. Spreagel. Postrek postihnutej pokožky sa ošetruje 3 dni, v prípade potreby sa priebeh liečby opakuje po 10 dňoch.
 3. Sírna masť. Jedenkrát denne, predtým, ako sa uložíte do postele po dobu 5-7 dní, sa masť trení do postihnutých oblastí kože.
 4. Permethrin. S bavlneným tampónom sa postihnuté oblasti lubrikujú, trvanie liečby je 3 dni.
 5. Lindan. Lotion maže všetku pokožku, liek sa nechá 6 hodín, nanesie sa raz.
 6. Crotamitonu. Ovplyvnené povrchy sa krémovo mazajú dvakrát denne počas dvoch dní.
 7. Ivermektín. Poškodené oblasti pokožky sa ošetria masťou raz, v prípade potreby sa liečba opakuje po 14 dňoch.

Ako účinne liečiť svrab? Aj pre dosiahnutie najlepších výsledkov doma je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Keď je diagnóza liečby svrabom všetkými členmi identifikovaného zamerania (rodina, detský tím).
 2. Počas liečby svrabky sa pacienti nemajú umyť a meniť posteľnú bielizeň.
 3. Odevy a iné predmety, s ktorými bol pacient v kontakte, sú dezinfikované.
 4. Prostriedky na svrab sa aplikujú na celé telo a nie iba na postihnuté oblasti.

Masť zo svrabu by sa mala vnikať do pokožky so špeciálnou starostlivosťou, vyhýbať sa tvári a vlasom na hlave. Viac pozornosti by sa malo venovať priestoru medzi prstami a rukami. Najväčšia lokalizácia roztočov je na týchto miestach. Svrab u detí sa môže vyvinúť do purulentnej infekcie, takže deti sú ošetrené tvárou aj vlasmi na hlave. Uistite sa, že náprava na svrab nevchádza do úst a do očí dieťaťa: toto je dôležité!

Prognóza liečby svrabom je priaznivá: ak zistíte chorobu a organizujete liečbu včas, 100% pacientov je vyliečených.

Spregal

Aerosólové prípravky na liečbu svrabu sa jednoduchšie aplikujú a ich objem je dostatočný na liečbu pacienta a kontaktných osôb. Recenzie ľudí o ochorení svrabom tvrdia, že sa účinne lieči aerosolom Spragal. Strieka sa 20-30 cm od pokožky a po 12 hodinách sa nevypúšťajú žiadne voľné miesta, ktoré dezinfikujú telo a epido-shaga. Jedna aplikácia je postačujúca, ale pri komplikovaných formách svrabovej procedúry sa odporúča opakovať.

Benzylbenzoát

Efektívne, lacné a silné lieky proti svrabom. Dĺžku liečby určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia. Minimálny priebeh trvá 2-3 dni, na odporúčanie dermatológa opakujte liečbu.

Deti potrebujú 10% drogy, dospelí - 20% masť. Pred aplikáciou produktu dobre umyte a nasajte čisté oblečenie. Pred použitím masť je vedieť, že spôsobuje veľmi ťažké pálenie pokožky po dobu 10-15 minút, preto nepoužívajte príliš veľa lieku naraz.

Počas tehotenstva a laktácie je použitie benzylbenzoátu zakázané.

Síra masť (5-10%).

V súčasnej dobe v rozvinutých krajinách už nepoužíva, pretože zápach, farbenie odevov, podráždenie na koži a sliznice, perkutánna absorpcia potenciálneho vplyvu na obličky. Avšak v Afrike a najchudobnejších krajinách na juhu. Americká sírová masť sa stále používa kvôli jej lacnosti.

Doteraz bola predpísaná sírová masť v Rusku, na Ukrajine av Bielorusku. Schéma aplikácie: dospelí 20% koncentrácia, deti - 10%, masť celú kožu pretrepávajú každú noc počas 5-7 dní. Šiesty alebo ôsmy deň pacient umyje a mení posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň.

Ako liečiť svrab doma: liečivá a domáca masť

Kúra je ochorenie kože spôsobené roztočom. Je ľahko prenášaná kontaktnou domácnosťou. Tento parazit preniká do ľudskej pokožky a preniká tam pomocou špeciálnych enzýmov. To spôsobuje vážne svrbenie, červené vyrážky a brázdy.

Ak je ochorenie zistené v čase, môžete sa rýchlo zbaviť svrabu. Niektorí ľudia sa bojí ísť do nemocnice. Nie je to strašidelné, pretože môžete tiež chrániť svrab doma, hlavná vec je robiť to správne.

liečenie

Najčastejšie so svrabou predpisujú lieky miestnej akcie.

Spragal vo forme spreja. Liek je bezpečný, takže sa dá použiť aj počas tehotenstva a pri liečbe malých detí. Prostriedok sa aplikuje na poškodenú pokožku večer po jej vyčistení. Po aplikácii nápravy pacient umiestni nové oblečenie a zmení posteľnú bielizeň. Po 10 hodinách sa pokožka utreje a večer sa postup opakuje a bielizeň sa zmení.

Bensocryl je masť. Deti dostávajú 10% masť a dospelí 20%. Masť. Osušte telo, poškodené svrabom, večer po očistení. Masť sa aplikuje masážnymi pohybmi, kým sa úplne nenasadí do pokožky. Po ukončení liečby, ktorá trvá 3-5 dní, musíte zmeniť celé bielizeň. Síra masť je tiež predpísaný pre liečbu svrab a ľudí v každom veku. Liečba ochorenia touto masťou trvá približne týždeň.

Po ukončení liečby je potrebné zmeniť posteľ a spodnú bielizeň pacienta. Masť má ostrý nepríjemný zápach a zanecháva stopy na oblečenie a posteľnú bielizeň. Keď sa vyskytne alergická reakcia, môžete navyše užívať antialergickú látku. Benzylbenzoát sa považuje za najefektívnejšiu liečbu svrabu.

Lekári odporúčajú používať emulziu 20%. Aplikuje sa dvakrát denne, nie je dovolené umývať. Deti predškolského a základného školského veku majú lepšie používať masť 10%. Táto masť nepoškodzuje zdravie dieťaťa, ale účinne pôsobí. Tento liek má tiež špecifickú vôňu.

Domáce masti

Domáca masť sa môže uskutočniť na základe farbiva. Je potrebné pridať 1 časť celandínu do 4 častí vazelíny a dôkladne premiešať. Masti mazajú oblasti, kde sú parazity.

V smotane pridajte rovnaké množstvo celandínu, všetko dôkladne premiešajte a trváte v chladničke na jeden deň. Potom odstráňte problémové oblasti na koži. Koreň z elampanu sa rozomelie a pridá sa k roztavenému bravčovému tuku. Varte zmes na štvrťhodinu a pridajte močik.

Po ochladení zmes používa oblasti, kde sú parazity. Po niekoľkých hodinách všetci umyjú odvar s odvarom. Jablkový muštový ocot sa môže používať na liečbu svrabu u detí. Mlietia všetky oblasti, kde sa parazit nachádza v noci. Lovecký prášok sa pridáva do hustého kyslého krému a táto zmes sa aplikuje na telo.

Je potrebné dávať pozor, aby sa agent nedostal na zdravé miesta tela, preto sa odporúča pokryť látkou. Keď sa výrobok absorbuje do pokožky, musí sa odmyť odvarom bylín alebo domáceho mydla.

Liečba miestnosti a šiat pre svrab

Ak chcete dezinfikovať veci, pacient ich musí vrieť. Najmä varenie by malo byť podrobené spodnej bielizni a posteľnej bielizni. Veci sa umiestnia do roztoku sódy alebo saponátu a varia asi štvrtinu hodiny. Namiesto varu môžete niekoľko hodín nasiaknuť tieto veci vo vode pridaním prostriedkov obsahujúcich chlór.

Matrace, vankúše, prikrývky a vonkajšie oblečenie sú najlepšie ošetrené prostriedkami na dezinfekciu vecí, keď sú infikované parazity. Zvyšok pacienta môže byť niekoľko dní preložený do vrecúšok z polyetylénu a posypaný antiseptikmi. Kliešte zomierajú pri teplote 0 ° C, takže v zime si môžete vyraziť na ulicu.

Od prvého dňa choroby je potrebné zvládnuť veci a obuv pacienta. Na liečbu miestnosti, kde je pacient so svrabom, naneste insekticíd Medifox. Všetky plochy v miestnosti sa otrie roztokom vodnej emulzie prípravku, ktorý sa pripravuje v množstve 30-50 mililitrov na meter štvorcový. Niekoľko hodín po ošetrení sa všetky povrchy otrie vlhkými utierkami, aby sa odstránili pozostatky produktu.

Ľudové lieky na svrab u ľudí: kúpele, infúzie a odvar

Niektorí ľudia neprijmú liečbu akejkoľvek choroby pomocou liečivých metód. Potom môžete používať ľudské lieky na svrab u ľudí. Tu sú najefektívnejšie z nich.

Nápravný prostriedok založený na rajčiakoch a rastlinnom oleji. Je potrebné zobrať dve zložky v pomere 2: 1. Paradajky sa umyjú, nakrájajú na kúsky a smažia sa v oleji. Chladiaca kvapalina sa aplikuje na oblasti tela, kde je roztoč roztoč. Eliptický levanduľový olej je účinným prostriedkom proti roztočom. Rozmazávajú postihnuté oblasti. Výrobok nie je nutné vyplachovať, niekoľko hodín sa po aplikácii vyparuje.

Decht sa používa aj na mazanie miest, kde sa roztoče roztvorili. Mala by sa vyprať niekoľko hodín po aplikácii teplej vody alebo odvaru bylín. Pri umývaní rúk a kúpania po dobu liečby je potrebné nahradiť kozmetické mydlo ekonomickým mydlom, čo urýchľuje proces liečby. Na strúhadle si musíte rútiť kúsok mydla a roztaviť ho. Potom v tekutom mydle pridajte jemne nakrájanú cibuľu a pár strúčiky cesnaku.

Výrobok sa dôkladne premieša a naleje do formy. Toto mydlo sa odporúča použiť na svrab dvakrát denne. Môžu byť použité deťmi i tehotnými ženami. Jediným obmedzením sú osoby s alergiou na zložky lieku. Obilná kvasa by mala byť zahrievaná a spustená do rúk, iné postihnuté časti tela mazané vatou, zvlhčené kvasom. Euphorbia sa aplikuje na tampón a trápi pokožku, na ktorej sa usadzuje roztrieštený roztoč.

Táto rastlina často spôsobuje alergie, preto je lepšie ju používať na liečbu detí a tehotných žien. Ak chcete vyrobiť výrobok na báze cesnaku a horčičného oleja, musíte čistiť hlavu cesnaku a stlačiť ho cez cesnak. Ďalej pridajte 400 ml horčicového oleja do cesnaku a varíme asi pol hodiny pri nízkej teplote. Potom je produkt filtrovaný a uložený na chladnom mieste. Je dobré pre svrbenie a ničenie parazitov.

Liečivé byliny

Takéto ľudové prostriedky proti svrabom u ľudí, ako sú bylinky, sú účinným prostriedkom na liečbu tejto choroby. Jedna polievková lyžica liečivého liečivého farbiva sa naleje so 100 gramami vodky a trvá asi týždeň v tme. Tinktúra utrie problémové oblasti. V litri vriacej vody sa pokryje a varí sa 4 lyžice rakytníka 12 minút.

Výživa trvá 30 minút a používa sa na vymazanie chorých oblastí. Tiež, vývar môže byť opitý na lyžičku niekoľkokrát denne. Veľmi efektívne je odvar zrelých plodov a listov mladých vlašských orechov. Naliali sa vriacou vodou, varili a trvali asi hodinu. Tinkre sa odporúča niekoľkokrát denne utrieť pokožku.

Liečivé kúpele

Boj proti svrabom je možný pomocou lekárskych kúpeľov. Na ich prípravu používajú borievku, pohrebisko, ragwort a verbenu. Najskôr pripravte koncentrovaný vývar, ktorý sa potom naleje do horúceho kúpeľa. Takéto kúpele pomôžu očistiť pokožku.

Po nich sa odporúča meniť oblečenie. Zabrániť svrab je veľmi ťažké. Ako preventívne opatrenie choroby je potrebné sledovať hygienu tela, meniť bielizeň častejšie a vyhýbať sa kontaktu s neznámymi a nešikovnými ľuďmi.

Spôsoby, ako sa doma zbaviť kvapavky

Liečba kvapavky v domácnosti zahŕňa použitie liekov aj liekov vytvorených ľudovými receptami. Okamžite je potrebné varovať infikovaných ľudí, že domáca liečba neposkytuje 100% záruku uzdravenia. Môžete len zmäknúť príznaky, ale nezbavte sa príčiny pohlavného ochorenia. Preto by domáca liečba mala byť pod prísnym lekárskym dohľadom a pravidelne upravená podľa výsledkov testov.

Vlastnosti terapie mimo nemocnice

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré musia dodržiavať pacienti, ktorí odmietli zostať v nemocnici:

 • počas trvania liečby je potrebné upustiť od sexuálneho styku;
 • Nemôžete sa pobozkať, pretože keď sa bozkáte, môžete nakaziť osobu;
 • Je zakázané používať hygienické a hygienické pomôcky (zubné kefky, uteráky, uteráky atď.);
 • Spodná bielizeň pacienta musí byť umývaná oddelene od vecí zdravých rodinných príslušníkov;
 • pacient musí po každej návšteve toalety používať dezinfekčné prostriedky na ruky;
 • Počas liečebného obdobia nie je možné piť nápoje obsahujúce alkohol.

Iba pri plnom dodržiavaní týchto pravidiel môžete zaručiť uzdravenie osoby s kvapavkou a zabrániť infekcii priateľov a príbuzných.

Liečba liekov a fyzioterapie

Keďže ochorenie nevyberá obeť podľa pohlavia, mala by byť strážená ženami aj mužmi. Ak existuje podozrenie na infekciu, mali by ste ihneď začať liečebné postupy. Odborná pomoc je potrebná, aby sa neskôr pochybovali v dôsledku liečby. Napríklad existuje schéma, ako liečiť kvapavku u žien s liekmi a fyzioterapiou:

 1. Antibakteriálne látky skupiny penicilínu a tetracyklínu pomáhajú zbaviť sa patogénov - gonokokov. Široko používané lieky, ako je benzylpenicilín, ekomonocilín, bicilín, ampicilín. Čo presne je potrebné a v akom dávkovaní sa má použiť, lekár rozhodne na základe diagnózy.
 2. Zvláštnosť terapie u žien je založená na vykonávaní dýchania. Sú potrebné, ak je ochorenie chronické. Pre postupy používajte roztoky s manganistanom draselným, Miramistinom.
 3. Ukázalo sa, že vykonáva vaginálne kúpele s 2% roztokom dusičnanu strieborného alebo Protargolu.
 4. Pred každým postupom sa má odstrániť 3% roztok kyseliny boritej.

Niekoľko rôznych terapií pre mužov:

 1. Na liečbu kapavičky u mužov sa začína vymedzením antibakteriálneho lieku, ako aj imunostimulantov (interferón alebo progesterón).
 2. Oplachovanie močovej rúry sa uskutočňuje so slabým roztokom manganistanu draselného, ​​furacilínu alebo dusičnanu strieborného.
 3. Vykonajte infúziu do močového mechúra s 0,5% roztokom dusičnanu strieborného, ​​2% roztokom Protargolu. Na konci postupu sa roztok uchováva 3 až 4 minúty a potom sa určí. Počas nasledujúcich niekoľkých hodín sa močový mechúr nemôže vyprázdniť. Zobrazí sa postup 5-7 procedúr.

Zástupcom oboch pohlaví je predpísaná elektroforéza, darsonvalizácia, laserová terapia, UHF a ultrazvuková liečba.

Podporovať prevádzkovanie postupov a antibakteriálne lieky môžu byť ľudovými prostriedkami.

Ľudové recepty

Pred liečbou kvapavka doma ľudové prostriedky by mali konzultovať s lekárom o účinnosti predpisov, prítomnosť kontraindikácií. Je potrebné brať do úvahy pravdepodobnosť vzniku alergií na jednotlivé zložky.

 1. Ženy pomôžu zbaviť sa kapusty kvapalinou s pridaním harmančeka. Teplota vody by mala byť nižšia ako 37 ° C. V litre vriacej vody sa varí 2 lyžice. l. surovín. Vytiahnite vývar 30-40 minút a pridajte do kúpeľa. Postupujte denne.
 2. Ľudia liečitelia predpisovali, ako vyliečiť kvapavku, ak sa prejavuje v ústnej dutine. V lekárni potrebujete kúpiť vrecká z tymiánu alebo harmančeka. V 200 ml vriacej vody sa varí 1 vrece. Keď sa produkt ochladil na prijateľnú teplotu, používa sa na vypláchnutie úst. Postupujte každé 2 hodiny.
 3. Je dôležité nielen vedieť, čo má liečiť kvapavka, ale aj posilnenie imunity, aby telo mohlo úspešne zvládnuť tento problém. Môžete pripraviť zmes s protizápalovým a antiseptickým účinkom. Vezmite 300 g nakrájaných vlašských orechov, 1 kg prírodného medu, 2 lyžice. l. Kmeňové semienka a 2 strúhané cesnakové kebabky. Cesnak a vlašské orechy v panvici sa dajú do parného kúpeľa a zahrievajú sa 15 minút. Odstráňte zmes z tepla a keď sa zahreje, premiešajte do nej kôpra a med. Trikrát denne jedia až 1 lyžičku. l. Liečba trvá mesiac.
 4. Na liečbu kvapavky sa často používa koreň lopúcha. Grind 3 lyžice. l. suroviny a vyliali 600 ml vody. Zahrejte 15 minút na parný kúpeľ. Hotový výrobok je opitý vo viacerých recepciách. Každý deň je potrebné pripraviť čerstvý vývar.
 5. Ak chcete odstrániť infekciu z močovej trubice, bude to užitočné infúzia petržlenu. V 100 ml vriacej vody sa varí 2 polievkové lyžice. l. surovín. Naplňte a pijte infúziu za hodinu.

Pri domácej liečbe kvapavky treba starostlivo dodržiavať všetky odporúčania lekára. V opačnom prípade je pravdepodobné riziko opakovania a spájania závažných komplikácií, ktoré by mohli viesť k neplodnosti.

Ako vyliečiť svrab doma s ľudovými prostriedkami

Svrab - to je porážka kože s kliešťom, ktorý tlačí svoje pohyby a kladie vajcia na hornú vrstvu pokožky. Svrab môže byť infikovaný veľmi ľahko, akýkoľvek kontakt s pacientom je nebezpečný. Dokonca aj podanie rukou môže prejsť chorobou z chorého človeka na zdravého človeka, nehovoriac o osobnej hygieny. Ak začnete liečbu v počiatočných štádiách, môžu pomôcť ľudské lieky proti svrabom.

Prvými príznakmi ochorenia sú sčervenanie na koži, ktoré sú silne svrbiace, najmä v noci. Ale choroba môže prechádzať a je asymptomatická.

Svrab je z dvoch typov:

 1. 1. Typické. Je charakterizovaná prítomnosťou hlavných znakov: svrbenie, sčervenanie.
 2. 2. Komplikované. Často sa vyskytuje v dôsledku nedodržiavania čistoty: neustále špinavé ruky, oblečenie, posteľ. Výsledkom je, že do krvi sa zavádza nečistota prostredníctvom vredov a iných podráždení kože. Táto forma ochorenia je ťažšie identifikovať a liečiť, môže sa to zameniť s inými ochoreniami.

Veľmi často pacienti so svrbením a začervenaním na koži si myslia, že sú alergickí. Avšak, svrab sa vyvíja v dôsledku výskytu parazitov a alergií - v dôsledku oslabenia imunity.

Pri alergiách sa pokožka zakryje červenými škvrnami, ktoré sa po celý deň svrbia. Pacient sa tiež cíti slabý, môže byť nasiaknutý nos a vodnaté oči. Hlavná vec je, že alergia nie je prenášaná a liečená antihistaminikami.

Svrab sa objaví aj zvonku, ale svrbenie sa objaví iba v noci. Neexistujú žiadne ďalšie príznaky. Veľmi vysoké riziko kontaminácie ostatných.

Napriek významným rozdielom diagnózu môže urobiť len dermatológ alebo imunológ. Potrebujete kontaktovať špecialistu čo najskôr. V tomto prípade sa môžete rýchlo zotaviť a neinfikovať ostatných.

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, mali by ste najprv kontaktovať lekára. Iba on môže predpisovať správnu liečbu po diagnóze. Liečba svrabu doma je možná len v prípade neobsadenej formy a po dohode s lekárom.

Existuje množstvo ľudských účinných prostriedkov na boj proti tejto chorobe. Ide o lokálne opravné prostriedky, ako sú masti a odvar.

Ako liečiť svrab doma pomocou bylín:

 1. 1. Rakytník. Potrebujete variť odvar z listov. Aby ste to urobili, suchá tráva by mala byť naplnená vodou a privedená do varu, znížiť teplo a variť 10 minút. Potom by mal byť infúzia vývaru a postihnutú oblasť môžete namazať 2 krát denne. Na zlepšenie liečebného efektu môže byť tento vývar tiež odobratý vo vnútri: 1 polievková lyžica. l. 2-3 krát denne.
 2. 2. Čistota. Je potrebné pripraviť masť z tejto bylinky. K tomu je potrebné zmiešať suchý celandín s vazelínom a karboxylovou kyselinou v pomere 1: 4: 4. Táto zmes rozmazala miesta svrbenia niekoľkokrát denne, najmä pred spaním. Účinok možno pozorovať po 2 dňoch. Taktiež účinne bojuje proti svätojánku v kombinácii s tučným domácim krémom. Je potrebné zmiešať tieto dve zložky a dať do chladničky na jeden deň. Rozmer: 2 polievkové lyžice. l. krém a 1 polievková lyžica. l. suchý celandín. Namažte problémové oblasti 2 krát denne.
 3. 3. Čerstvé šupky. Namočte oblasti postihnuté svrabom čerstvým lisovaným rastlinným džúsom. Využte perfektne odstránenie svrbenia a urýchľuje regeneráciu. Ale to je jedovatá rastlina. Preto, tehotné ženy, deti a osoby s alergiami, tento nástroj je lepšie nepoužívať.
 4. 4. Dymyanka. Ak chcete pripraviť liek na svrab, vezmite 25 g suchého trávu a nalejte 500 gramov vodky. Trvajte na tmavom mieste na týždeň. Kontaminované miesta utierajte niekoľkokrát denne. Môžete použiť čerstvé šťavy z tejto rastliny.
 5. 5. Aloe. Použite rastlinu staršiu ako tri roky. Pri príprave produktu je potrebné z rastliny zmiešať 50 gramov čokolády so 150 g 30% octu. Bežné 9% nebude fungovať. Výsledný roztok namazať pokožku. Dlhodobá liečba môže trvať 2-3 týždne.
 6. 6. Koreň elekampanu. Ak chcete urobiť domáce lekárstvo, musíte si vziať dom smalty zo sádla, pridajte jeden jemne nakrájaný slon koreň na to. Varená zmes by sa mala variť 15 minút pri nízkej teplote a pridať 2 polievkové lyžice. l. dechtové mydlo. Aplikujte na pokožku pol hodiny a potom opláchnite. Samotné použitie dechtu je prevencia svrabom a iných kožných ochorení.
 7. 7. Silice z rastlín:
 • Lavender má antiseptický účinok. Levanduľový esenciálny olej má na rozdiel od mnohých iných prostriedkov svrab príjemnú vôňu a nespôsobuje podráždenie. Vôňovitý zápach levanduľového oleja netoleruje a nezomrie. Mazanie zápachu môže byť niekoľkokrát denne a neoplachovať. Na zvýšenie hojivého účinku v masle môžete pridávať oranžový olej v rovnakom pomere.
 • Eterický olej z čajovníka tiež účinne bojuje najmä proti kožným ochoreniam a svrabom. Mala by byť zmiešaná s olivovým olejom v pomere 1: 1. Aplikujte na pokožku 1-2 krát denne. Samostatne, olej čajovníka je najlepšie nepoužívať, môže spôsobiť silné podráždenie.
 • Ako ďalšia úprava je možné pripraviť takú emulziu. Pridajte do varu 100 ml vody a pridajte k nemu niekoľko kvapiek esenciálnych olejov z levandule, citrónu a pelargónie. Pred každým použitím sa zmes musí dôkladne pretrepať. Úplne zbaviť svrab znamená nepomôže, ale urýchliť zotavenie v spojení s inými prostriedkami.
 1. 8. orech. Použite zelené listy a nezrelé ovocie z tohto závodu: 20 gramov zeleniny nalejte pohár vriacej vody a trvať päťhodinu. Potom odstráňte ošúchanú pokožku. Odvar z orechov dobre odstraňuje zápal, znižuje svrbenie a bojuje s roztočmi.
 2. 9. Chemeritsa. Dokonale odstraňuje svrbenie, zápal a zabíja parazita. Pri príprave lieku potrebujete 500 gramov bravčového mäsa, 150 gramov koreňového kamzíka a listov Ledum. Zmes na varenie by mala byť dlhá: pri pomalom ohňu 10-12 hodín. Potom zaťažte hmotu a otrepte ju do postihnutej oblasti.
 3. 10. Tansy je tiež účinný proti roztočom svrab. Musíme zhromažďovať kvety a starostlivo ich brúsiť. Táto hmotnosť mazať infikovanú pokožku. V počiatočnom štádiu ochorenia je tento liek dobrou pomôckou. Môžete obnoviť len 3-4 postupy.
 4. 11. Koreň má protizápalový a antiparazitárny účinok. Na prípravu lieku, 1 polievková lyžica. l. Táto bylinka nalejte 0,5 litra vriacej vody a varíme 10-15 minút pri slabom ohni. Vychladzujte vývar a vytečte. Nečistite len v zaparených miestach, ale aj na celom tele. Pokračujte v liečbe, až kým symptómy svrabu nezmiznú.
 5. 12. Účinne pomáha v boji proti svrabom jalovec. Jeho listy obsahujú veľké množstvo esenciálnych olejov, ktorých zápach nerozpúšťa a zomrie. Pri príprave liečebného prostriedku potrebujete 100 g bobule alebo ihličie, nalejte vodu a varte 20 minút. Bujón môže byť použitý ako na mazanie pokožky, tak aj na kúpele.
 6. 13. Kôň šťovík. Zmierňuje sčervenanie, znižuje svrbenie a zabíja roztoče. Je potrebné naliať 1 polievková lyžica. l. Čerstvé listy šťavy vriacej vode a nechajte ju variť. Tento nástroj možno použiť na vymazanie infikovaných miest a tiež do kúpeľne.

Môžete skúsiť tieto metódy:

 • Krivka svraba sa bojí terpentínu. 1 lyžička. táto látka sa musí zmiešať s 2 lyžičky. l. vyhrievaná slnečnica alebo maslo. Namažte postihnuté miesta 2 krát denne, nemôžete sa umyť.
 • Serózna masť je veľmi účinná pri zvládaní tejto choroby. Mala by byť zmiešaná s domácim mydlom, rozmazaným domom a dechtom. Pomer je: sírová masť 2 lyžičky, mydlo 1 polievková lyžica. l., bravčový tuk 1 lyžica. l, decht 1 lyžička. Liečba trvá 4-5 dní.
 • Tar. Pomocou tohto nástroja musíte byť opatrný, pretože môže spôsobiť podráždenie pokožky. Niekoľko hodín po mazaní pokožky čistým dechtom je potrebné ju omyť teplou vodou.
 • Prírodné kvasy. Musíte to urobiť sami, obchod nie je vhodný. Chlieb kvass musí byť kyslé, horúce a slané. Malo by sa používať, uložiť na chorých miestach prípadu. Držte 10-15 minút. Potom by sa mala koža vyschnúť, utrieť a opláchnuť. Náprava je veľmi účinná.
 • Kvapalina na báze benzínu. Rovnako ako v prípade dechtu, musí sa používať jemne a vymývať po pol hodine po aplikácii. Ak chcete vyrobiť domáci liek, musíte zmiešať benzín s vriacou vodou. Tento nástroj nie je taký účinný ako všetky predchádzajúce a vyžaduje si dlhú aplikáciu.
 • Jednoduchý 9% alebo jablkový jačmeň. Môže sa používať v čistej forme, jednoducho mazaním infikovaných oblastí bez umývania.

Môžete uvariť tinktúru octu s cesnakom. Aby ste to urobili, jemne nasekaný cesnak by mal byť naliaty s octom z jablkového muštu a ponechaný na jeden deň. Problémové škvrny otrite pomocou bavlneného disku. Pre jemnú detskú pokožku je lepšie tento výrobok nepoužívať.

Môžete tiež pripraviť octovú infúziu s catnip. Aby ste to dosiahli, 15 g rastlín nalejte 100 g octu a naplňte ju 7-8 dní na chladnom tmavom mieste. Potom sa namnožte a používajte ako pleťové vody a pretrepávajte, kým symptómy nezmiznú.

Jablkový muštový ocot v kombinácii s cesnakom tiež poskytuje dobrý účinok v boji proti chorobe. Na jeho prípravu, vezmite 4-5 veľkých strúčiky cesnaku, nakrájajte a nalejte 200 g octu. Agent musí trvať najmenej 10 dní. Potom vyčistite vyrážku 2 krát denne. Môžete okamžite požiadať, ale liečba bude oneskorená dlhšie.

Liečba svrab doma môže byť tiež s pušným prachom. Pri príprave lieku je potrebné zmiešať 3 polievkové lyžice. l. kyslá smotana, najlepšie domáce, s 1 lyžičkou. l. lovecký strelný prach. Musí sa v ňom úplne rozpustiť. Zmes musí byť dobre zabalená a miešaná každú pol hodinu. Po pár hodinách je produkt pripravený na použitie. Pri použití tohto lieku by sa nemal dostať na zdravú pokožku, môže spôsobiť jej podráždenie. Pacienti by mali byť tiež opatrne mazať. Po namočení by mali byť zvyšky masti dôkladne umyté mydlom.

Veľa zeleniny je nielen prospešné pre telo a má veľa vitamínov, ale môže tiež liečiť kožné ochorenia. K boju proti svrabom môžete vyskúšať tieto nástroje:

 1. 1. Bay Leaf. Mala by byť jemne nakrájaná a miešaná s maslom v rovnakých pomeroch.
 2. 2. Zrelé paradajky. Vzhľadom na kyselinu obsiahnutú v nich, oni tiež pomáhajú so svrabom. Pri príprave lieku musíte smažiť 1 kg rajčiaka na veľké množstvo rastlinného oleja. Zmes sa musí ochladiť a aplikovať na zaparené miesta.
 3. 3. Cesnak. Na liečbu svrabov sa používa v spálenej forme. Popol z cesnaku je potrebné zmiešať s melasou a maslom v pomere 1: 1: 1. Mastné bolesti môžu často: 5 až 6 krát denne. Existuje tiež ďalší prostriedok proti svrabom na báze cesnaku. Je potrebné vyčistiť jednu hlavu a jemne ju nakrájať. V kaši pridajte 400 g horčicového oleja a zapaľte. Chovejte pol hodiny, potom ochlaďte a napnite. Používajte podľa pokynov 1-2 krát denne. Uchovávajte liek v chlade.
 4. 4. Cesnak v kombinácii s cibuľou. Ak chcete pripraviť masť zo svrabu, musíte rošt 50 g mydla na prádlo, roztaviť ju vo vodnom kúpeli. Potom pridajte kávu z jednej nasekanej cibule a troch veľkých cesnakových strúčiek do kvapaliny. Zmes by mala zmrznúť. Môžete ho použiť 2-3 krát denne. Tento liek je absolútne bezpečné. Môžu byť liečené tehotnými ženami a malými deťmi. Kontraindikácie môžu byť alergické len na túto zeleninu.
 5. 5. Kurkuma. Táto metóda je neobvyklá, ale pomerne účinná. Musíte vziať zem kurkuma a pridať niekoľko kvapiek čerstvo stlačenej citrónovej šťavy. Musí byť konzistencia pasty. Zmazať pokožku a čakať hodinu, potom opláchnite. Aplikujte, kým príznaky svrabu úplne nezmiznú.

Jedná sa o veľmi účinnú formu liečby svrabu. Schopnosť zabiť roztoče roztrhne takéto rastliny: jalovec, pohrebisko, ragwort, verbena. Z týchto bylín potrebujete koncentrovaný vývar. 2-3 polievkové lyžice. l. bylinky nalijeme 1 liter vriacej vody. Nechajte vývar varenie a napätie. Pridajte pripravený roztok do kúpeľa. Voda by mala byť horúca, takže účinok liečivých bylín bude silnejší.

Tiež pomáha zbaviť sa svrab odšťavovanie rakovníka. Aby ste to dosiahli, musíte 100 g tejto rastliny naliať vodou a variť 10-15 minút. Potom napnite a pridajte do kúpeľa. Optimálna teplota je 37 ° C. Otvára póry, čo prispieva k uvoľneniu kliešťov. Kúpele s rakytníkom sa musia užívať často - až 10-krát denne.

Liečba svrabu, a to aj ľudových liekov, by mala vymenovať lekára. V každom prípade, samoliečba môže byť nebezpečná pre zdravie. Obzvlášť sa to týka detí, tehotných žien a alergií.

Predchádzanie svrabu je v prvom rade dodržiavaním hygienických pravidiel. Avšak pokiaľ ide o kontakt s infikovanou osobou, to nestačí. V tomto prípade musíte každodenne umyť a žehliť posteľ a spodnú bielizeň, oblečenie, umývať a variť nádoby a detské hračky, mokré čistenie denne. Pranie môže byť tiež ošetrené anti-žuvacím sprejom.

Svrab je infekčná choroba. Hoci to nemá vážne dôsledky, je potrebné ich okamžite zlikvidovať. Koniec koncov, svrab ľahko a rýchlo šíri.

Ako liečiť svrab v domácnosti

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Bežná choroba, ktorá človeku očakáva pri každom kroku a prináša veľa nepohodlia, je svrbenie, porážka pokožky roztočom. Ide o svrab. Ak sa chcete nakaziť, stačí len ísť s chorými osobami vo verejnej doprave. Veľmi často sú deti v materskej škole a školskom veku vystavené riziku infekcie. Preto, keď si všimnete prvých príznakov porážky roztoče, je potrebné okamžite začať liečbu, pretože inak sa môžu vyskytnúť komplikácie.

Ako liečiť svrab v domácnosti

Čo je svrab?

Parazitická choroba postihujúca kožu osoby bez ohľadu na vek a ochranné funkcie imunitného systému. Táto choroba je nákazlivá preto, aby sa dosiahol dostatočne infikovaný aj najkratší priamy kontakt s pacientom alebo jeho vecami.

Kaučukovým činidlom svrabu je mikroskopický kliešť, ktorý sa zavedie do kože osoby na účely parazitácie. V priebehu svojho života kladie vajcia a vytvára špeciálne vstupy a výstupy na koži. V závislosti od toho, ako čistý pacient bude závisieť od inkubačného obdobia. Choroba sa môže cítiť ako týždeň po infekcii a po mesiaci a pol. Charakteristickým rysom ochorenia je silné svrbenie. Vznikajú kvôli aktívnemu šíreniu patogénu pod kožou. Pri absencii liečby sa svrab rýchlo rozšíril po celom tele.

Čo je svrab?

Druhy svrab

Príčiny tejto choroby

Ako už bolo opakovane uvedené, činiteľom tohto ochorenia je roztoč, ktorý parazízuje ľudskú pokožku. Je takmer nemožné si všimnúť parazita voľným okom, človek vidí len malý bod na jeho koži.

Na svrab kliešte pod mikroskopom

Pomoc! Ak počas troch mesiacov neexistuje terapia poškodzujúca hlien, potom pod kožou sa tvorí až šesť generácií parazitov v celkovom počte viac ako 100 miliónov jedincov. Je ťažké si predstaviť, čo taká armáda kliešťov pod kožou človeka môže viesť.

Po kontakte s vecami pacienta alebo priamym kontaktom sa nakazí zdravá osoba. Samica roztoča svrabu sa implantuje pod kožu a začína sa sťahovať s následným pokladaním vajec. Porážka môže byť nezávisle odhalená na začiatku priebehu ochorenia, a potom prostredníctvom závažného svrbenia sa koža stáva červenou s opuchom. Úzkostné svrbenie, ktoré je ťažké vydržať, spôsobuje, že pacient pokožku pokožku a vytvára škrabance, cez ktoré prechádza infekcia a baktérie. Na mieste poškodenia kliešťa nastane sekundárna infekcia. Najčastejšími léziami na pokožke sú interdigitálne záhyby, oblasť lakťových kĺbov, brucha, zadok a hrudníka.

Venujte pozornosť! Svrab často infikuje mužské pohlavné orgány.

Symptómy: ako identifikovať svrab?

Po mesiaci infekcie sa na koži objaví začervenanie sprevádzané svrbením (miesto uhryznutia). Nočné kliešť je obzvlášť aktívny, takže v tomto čase je svrbenie výrazne posilnené. Na životnosť klíšťatok vhodnej mäkkej mäkkej kože, takže to nezasiahne dlane, nohy, hlavu.

Pozor! Keďže malé deti majú jemnú pokožku na podrážkach a dlaňach, nie je pre roztoč ťažké položiť svalové lyžice tam.

Klinický obraz je charakterizovaný nasledujúcimi typickými príznakmi:

 1. Silné svrbenie pokožky, zosilnené smerom k noci.
 2. Na koži sa tvoria papuly, vezikuly a iné patologické zmeny.
 3. Svrbenie sa vyskytuje v bruchu, hrudníku, medzipodnikovej časti, na strane trupu, na penise.
 4. Ak chcete zvážiť podrobne, je možné vidieť svrbenie ťahov.

Miesto lokalizácie svrabu

Ak pacient nedostane účinnú liečbu včas, komplikácie. Medzi ne patria:

diagnostikovať svrab je jednoduchý, takže potvrdenie diagnózy sa objaví ihneď po detekcii svrbenia. Ak vznikne ulcerózna vyrážka na penis, potom určite analýzu syfilisu a iných pohlavných chorôb, ktoré sú charakterizované kožnými vyrážkami na pohlavných orgánoch.

O tom, ako sa prejaví prvý symptóm svrabu, môžete zistiť sledovaním videa.

Video - svrab: príznaky, príznaky, liečba

Účinná liečba

Vektor liečby je zameraný na čo najrýchlejšiu elimináciu patogénu. To sa robí pomocou akaricídnych liekov. Zahŕňajú sírovú masť a benzylbenzoát.

Odporúčanie! Aby sa zaistilo, že liečba je účinná a nedošlo k opakovanej infekcii, malo by sa čo najčastejšie umyť posteľná bielizeň a oblečenie (variť) a po žehlení z dvoch strán. Môžete tak zabiť patogén, ktorý je na osobných veciach.

Prípravky na liečbu svrabu

Terapia sa v podstate skladá z lokálnej liečby, ktorá zahŕňa prostriedky na liečbu postihnutej kože.

Netradičná liečba

 1. Horčičný olej. Ak chcete vyrobiť liečivú masť zo svrabu, potrebujete cesnak a horčicový olej. Zložky sa miešajú v rovnakých pomeroch a varia sa 15 minút pri nízkej teplote. Potom získaná kompozícia sa otrie dvakrát denne.
 2. Chlieb kvass. Ak roztoč roztrhne ruky, je potrebné ohrievať chvost kvasu, pridať do nej viac soli a potom spustiť končatiny. Tento postup by sa mal vykonávať pravidelne každý deň až do vymiznutia príznakov úzkosti.
 3. Cesnakový popol. Pri príprave masti sa odoberá obvyklé maslo, popol česneku, melasa. Všetky komponenty sa zmiešajú až do pôvabného stavu a ponechajú sa pol hodiny. Používa sa niekoľkokrát denne ošetrovaním postihnutých oblastí.
 4. Terpentín. Vezmite terpentín a olej na sušenie v pomere 1: 2. Takýto nástroj namazáva miesta pohybu svrbenia.

Čo potrebujete vedieť o svraboch

Pozor prosím! Nástroj založený na loveckom prášku sa používa výhradne v chorých oblastiach a zdravá pokožka je pokrytá látkou.

Video - Ako chrániť svrab rýchlo a efektívne

Ďalšie odporúčania

Keďže svrab je infekčná choroba, všetky osobné predmety musia byť dezinfikované. Posteľná bielizeň a ďalšie veci sa odporúča variť v sóde. Po varení varte ďalších desať minút. Ak nie je možné umývať oblečenie pri teplotách nad 55 stupňov, potom je ošetrené špeciálnym dezinfekčným sprejom. Miestnosť, kde je pacient, sa vyčistí pomocou roztoku sódy.

Ak svrbenie neprejde niekoľkými dňami po ukončení liečby, potom s najväčšou pravdepodobnosťou ide o reakciu organizmu na lieky. Ak chcete vylúčiť iné dôvody, odporúča sa vykonať druhé vyšetrenie. Zvlášť ak sa pozoruje vyrážka u muža na penise. Koniec koncov, svrab je veľmi podobný mollcumcum contagiosum, ktorý je integrálnou spoločníkom kvapavky a syfilis. Preto je potrebné vylúčiť možnosť STD.

Všeobecne platí, že priebeh liečby pozostáva z izolácie pacienta od iných (s cieľom zabrániť infekcii iných členov rodiny) a použitia antiparazitárnych masti, sprejov, gélov, emulzií. Najlepšie je sírová masť v čistej forme, ktorá okamžite zabíja patogén. Po ošetrení tela antiparazitárnym činidlom by ste nemali sprchovať tri dni, ale súčasne meniť posteľnú bielizeň denne.

V prípade komplikácií alebo zanedbanej formy ochorenia lekár predpisuje antibiotiká. V tejto dobe je veľmi dôležité používať netradičné metódy ako doplnkovú terapiu a dezinfikovať veci, aby sa zabránilo relapsom.

Rýchlo a efektívne ošetrujte svrab doma

Kúra je ochorenie kože, ktoré sa ľahko prenáša od pacienta k zdravému. Roztoč svrab, ktorý je príčinným činiteľom, tlačí pohyby v hornej vrstve pokožky a tiež ukladá vajcia. Z tohto dôvodu sa objavujú prvé príznaky svrabu: postihnuté oblasti sú červené a začnú sa svrbieť, najmä v noci. Infektné svrab môže byť s handshake alebo iný priamy kontakt s pacientom, rovnako ako veci, uterák alebo posteľná bielizeň. Ako sa zbaviť svrabu nie je ľahké, ale ak prijmete včasné opatrenia, choroba môže byť porazená doma.

Venujte pozornosť! Svrab sa ľahko prenáša, preto je žiaduce izolovať pacienta od ostatných členov domácnosti, najmä detí.

Príznaky svrabu

Hlavnými príznakmi svrabu sú výskyt vyrážky na koži a neustále túžba škriabať, najmä v noci, po sprchovaní. Vyrážka sa môže objaviť ako purulentné vezikuly, drážky v koži (3-15 mm). Pravidlá pre lokalizáciu svrbenia sú tenké povrchy kože: strany kmeňa, zápästia, lakte, predlaktia, oblasť hrudníka. U detí sa na dlaňach objavujú príznaky svrabu, hýždenok, môže pokrývať tvár a povrch pokožky hlavy.

Svrab sa ošetruje výhradne prostredníctvom miestnych opatrení. Môže to byť:

Liečba svrab - hlavné lieky

Ak si všimnete začervenanie tela, ktoré je v noci veľmi svrbiace, neponáhľajte sa bežať do lekárne na lieky. Najprv musíte navštíviť lekára a uistite sa, že je to skutočne svrab, pretože podobné príznaky možno pozorovať pri iných dermatologických ochoreniach.

Lekár predpíše liečbu pozostávajúcu predovšetkým z miestnych liekov. Môže to byť:

Spregal

Predané v lekárňach vo forme spreja. Pretože je liek bezpečný pre ľudské telo, používa sa na liečbu svrabu počas tehotenstva a detí. Prípravok sa aplikuje večer po sprchovaní. Aplikované po dobu 12 hodín.

Venujte pozornosť! Je potrebné nielen sprchovať, ale aj meniť posteľ a spodná bielizeň, a po 12 hodinách všetko opakovať vrátane zmeny posteľnej bielizne. Ak sa tak nestane, riziko opakovania sa zvyšuje.

Bensocryl - masť

V závislosti od koncentrácie (10% a 20%) je masť predpísaná pre deti a dospelých. Pred odchodom do postele sa sprchujte a maste masť masážnymi pohybmi. Liečba je obvykle 4 dni. Potom musíte zmeniť posteľnú bielizeň.

Venujte pozornosť! Masť alebo aerosól by sa mali aplikovať na všetky postihnuté oblasti ochorenia.

Sírna masť

Je tiež k dispozícii s iným pomerom účinnej látky na liečbu svrabu u dospelých a detí. Sírová masť sa ošetruje týždeň. Po ukončení liečby musíte zmeniť posteľnú bielizeň. V prípade potreby opakujte kurz. Hlavnou nevýhodou tohto lieku je nepríjemný zápach, rovnako ako stopy na posteli.

Venujte pozornosť! U detí sa svrab vyvíja rýchlejšie a často má komplikácie vo forme abscesov, takže liečba by sa mala začať ihneď po zistení ochorenia.

Výskyt roztoče môže viesť k exacerbácii alergií, najmä u detí a ľudí, ktorí sú na to náchylní. Lekár okrem masti alebo spreja môže predpísať antialergické činidlo, napríklad Claratin alebo Suprastin.

Benzylbenzoát

Liečba svrabu benzylbenzoátom - to je možno najefektívnejší nástroj, len odporúčame použiť nie masť, ale emulziu 20%. Aplikujte dvakrát denne, ráno a večer a nevyplachujte. Na liečbu svrabu u detí je lepšie používať masť (10%), je tiež účinná a neškodí zdraviu. Jedinou nevýhodou tejto drogy je špecifický zápach. Ale v tomto prípade môžete použiť tradičný liek.

Liečba svrabu v domácnosti ľudovými prostriedkami

Existuje obrovské množstvo ľudových prostriedkov, ktoré pomáhajú účinne bojovať proti svrabom. Najčastejšie používané domáce masti, bylinné odvar a iné prostriedky na lokálnu liečbu.

Domáce masti

lastovičník

 • 1 lyžičku celandínovej šťavy zmiešanej so 4 polievkovými lyžicami vazelíny. Pripravená masť sa používa na mazanie chorých oblastí;
 • vezmite dve polievkové lyžice smotany. Pridajte lyžicu suchého celandínu. Miešajte a umiestnite do chladničky cez noc. Ráno môžete použiť nápravu na liečbu.

Nard

Pravidelné bravčové sardinky sa rozrežú na malé kúsky a zapália sa v ohni. Potom pridajte rozdrvený koreňový elecampan do bravčového tuku. Pošlite zmes na malý oheň a varíme 10-15 minút. Potom pridajte 2 polievkové lyžice dechtového mydla na každých 100 g pripravenej zmesi. Zmiešajte postihnuté oblasti zmesou. Po chvíli by sa masť mala odmyť mydlom alebo odvarom.

ocot

Na liečbu svrabu u detí môžete použiť ocot, najlepšie jablko. Roztiahnite postihnuté oblasti pred spaním a neplachte. Pre dospelých môžete urobiť tinktúru jablčného octu a cesnaku, ktoré ste predtým roztrhali. Infuďte 8 hodín a vyčistite pokožku tinktúrou vyrážky.

Lovecký strelný prach

Vezmite 3 časti hrubej zakysanej smotany a jeden kus poľovníckeho prášku. Počkajte, kým sa prášok úplne nerozpustil, a potom obal zmes zabaľte do prikrývky alebo teplého šálu. Nechajte niekoľko hodín, nezabudnite miešať každých 20 minút.

Venujte pozornosť! Takýto nástroj môže iba mazať chorú pokožku. Zdravé oblasti tela pokryté látkou.

Keď sa masť absorbuje do pokožky, musí sa odmyť odvarom liečivých rastlín alebo mydla pre domácnosť.

terpentín

Pripravte zmes čajovej lyžičky terpentínu a dve polievkové lyžice vareného rastlinného oleja. Namiesto rastlinného oleja môžete mať krémovú. Namiešajte postihnutú zmes so zmesou.

Bay list

Zložte bobkový list do prášku a potom ho premiešajte s maslom a vezmite ich v rovnakých pomeroch.

Sírna masť

Sírovú masť môžete pripraviť aj doma. Vyčistiť lyžicu mydla na pranie. Zmiešajte to s rovnakým množstvom roztopeného bravčového tuku, ako aj 2 čajové lyžičky síry a 1 čajovú lyžičku dechtu. Priebeh liečby týmto liekom je 3-5 dní.

Ľudové cesty v boji proti svrabom

paradajky

Vezmite 1 kg rajčiakov a 0,5 litra rastlinného oleja. Dôkladne umyte zeleninu a nakrájajte na plátky. Opečte ich v oleji. Keď sa zmes ochladí, aplikujte na oblasti pokožky, ktoré sú postihnuté roztočom.

Mýdlo s cesnakom a cibuľou

 1. 50 gramov bežného mydla pre domácnosť, rošt.
 2. Pošlite nakrájané mydlo do hrnca a pošlite do ohňa. Keď sa mydlo roztaví, pridajte k nemu drvenú drvinu a niekoľko strúčikov cesnaku.
 3. Zamiešame. Držte niekoľko minút v ohni, potom nalejte do formy a nechajte ju zmraziť.

Toto mydlo sa môže používať dvakrát denne.

Venujte pozornosť! Mydlo nepredstavuje žiadnu hrozbu pre ľudské telo, takže je vhodné na liečbu svrabu u tehotných žien a detí. Jedinou bariérou pri používaní môže byť alergia na cesnak alebo cesnak.

Levanduľový olej

 • levanduľový olej namazať postihnuté oblasti. Výrobok sa nemusí umyť, odparí sa za pár hodín. Kliešte nemôžu tolerovať zápach levanduľového oleja a zahynú;
 • zmiešajte v rovnakých pomeroch olej z levandule, čajovníka a citrusov.

Používajte to isté ako levanduľový olej.

decht

Bolestné oblasti pokožky by mali byť rozmazané dechtom. Po niekoľkých hodinách opláchnite zvyšky teplou vodou alebo odvar z liečivých bylín. Môžete tiež použiť mydlo dechtu.

Venujte pozornosť! Spoločné mydlo v domácnosti zjednodušuje proces hojenia. Umyte ruky a postihnuté miesta mydlom.

Chlieb kvass

Soľ chleba kvas a ohriať na takú teplotu, že si môžete dať ruky do neho. Na ošetrenie svrabu na rukách musia byť spadnuté do varenej kvasy. Ostatné časti tela by sa mali otrieť bavlneným tampónom ponoreným do kvasu.

pryček

Pomocou vatového tampónu utrite postihnutú oblasť šťavou z mliečnej šťavy.

Venujte pozornosť! Rastlina môže spôsobiť alergie, preto sa neodporúča používať ju pre tehotné ženy a deti.

Cesnak a horčicový olej

Odstráňte veľkú cesnakovú hlavu zo šupiek a potom rozotrite homogénnu hmotu. Cesnak preneste do hrnca, pridajte k nemu 400 ml horčičného oleja. Varte zmes na nízkej teplote asi 20 minút. Potom namočte a vychladzujte. Pripravený olej namažte opálkami na koži. Udržujte výrobok v chladničke.

Liečivé byliny

Dymyary officinalis

25 g bylín naleje 0,5 pohára vodky. Potom sú posielané na tmavé miesto po dobu 7 dní. Pomocou tinktúry utrite postihnutú oblasť roztočmi. Aj na utieranie môžete použiť čerstvý džús z vápna.

rešetliak

4 lyžice rakytníka vylejte liter vriacej vody a varíme 10 minút na nízkej teplote. Potom nechajte variť půl hodiny. Potom sa používa vývar:

 • na utieranie;
 • na orálnu aplikáciu na lyžičku trikrát denne.

vlašský orech

Nezrelé ovocie z orecha, rovnako ako mladé listy (20 g), nalejte pohár vriacej vody. Nechajte to po dobu 20 minút. Utrite postihnuté oblasti pokožky odvarom.

kúpeľ

Výborný terapeutický účinok v boji proti svrabom sú kúpele na báze bylín. Ak chcete pripraviť takú kúpeľ, môžete:

Najprv musíte pripraviť koncentrovaný vývar. Za týmto účelom sa niekoľko lyžíc bylín varené v litre vriacej vody. Potom sa do kúpeľa pridá varená a odtučnená pôda.

Venujte pozornosť! Ak chcete kúriť, infikovaná osoba by mala byť horúca, ale teplota by mala byť taká, aby mohla byť v nej.

Nezabudnite pozorovať hygienu, sprchovať v čase, meniť posteľnú bielizeň a spodnú bielizeň. Po ukončení liečby sa uistite, že choroba je preč. Ak to chcete urobiť, navštívte lekára.