Hlavná

Kliniky

Svrab roztočov u ľudí. Príznaky a liečba

Svrab je choroba, ktorá je spôsobená roztočom alebo svrbením (Sarcoptes scabiei).

Je chybou veriť, že parazit môže vyzdvihnúť len bezohľadná osoba alebo osoba bez domova. Nemá nič spoločné so zanedbaním osobnej hygieny.

Klíšťadlo nevyberá ľudí podľa sociálneho statusu, takže je pripravený usadiť sa na koži niekoho. Nepovažujte chorobu za hanebnú, pretože nie je poistená ani dieťaťom ani dospelým.

A to všetko preto, lebo svrab je veľmi nákazlivý, prenáša sa nielen priamym kontaktom s chorým človekom, ale aj domácimi predmetmi, oblečením, hračky, posteľným prádlom alebo uterákmi. Príznaky sa môžu objaviť niekoľko dní po infekcii a po 3-4 týždňoch (ak infekcia nebola dospelá a vajíčka parazita).

Vzhľad a životný cyklus roztočov

Názov sarkopy Sarcoptes scabiei sa prekladá ako "hlúpy mäso" a "česanie". Koniec koncov, hlavným znakom choroby je neznesiteľná svrbenie, najmä v noci horšie.

Samice sú dvakrát väčšie ako samce a dosahujú veľkosť 0,3-0,5 mm. Telo ich podlhovastého tvaru pripomína fazuľa. Orálne orgány veľké, výrazne vyčnievajúce dopredu. Predné dva páry nohy všetkých jedincov sú vybavené prísavkami a 3 krátkymi pazúrikmi. Na dvoch pároch zadných končatín sú ženy samice, u mužov namiesto výhonkov.

Na žalúdku ženských kliešťov sa nachádza medzera, ktorou vajíčka odchádzajú. Na zadnej časti parazita je veľa mikroskopických vilí pre orientáciu v priestore, pretože nemajú oči.

Kliešte sa pohupujú sexuálne priamo na povrch pokožky v noci. Môžu sa voľne pohybovať cez kryty, zasiahnuť zdravé oblasti. Počas minúty parazity prekonajú vzdialenosť 2,5 cm na povrchu kože. Počas dňa sú roztoče neaktívne. Po ukončení procesu hnojenia muži umierajú.

Tehotná samica sa na hranici hornej a granulárnej vrstvy pokožky, v ktorej ukladá vaječné vajce na 2-4 kusy za noc. Okrem toho žijú aj iní muži, prenikajúci cez ďalšie malé bočné strany. V slinách parazitov sa nachádza špeciálny proteolytický enzým, rozpustný keratín pokožky. Výsledkom reakcie je tvorba lyzátu, ktorý jesť.

Ženy v priemere žijú až do 4-6 týždňov, v priebehu tohto času zdržiavajú až 50 vajíčok. Celá doba pestovania larvy trvá maximálne dva týždne. Zahŕňa hlavné cykly:

 • Reprodukčné. Žena položí vajcia, vykopne chod, v ktorom sa vyliahnu biele larvy. Nachádzajú sa na 2-4 dňoch a okamžite tvoria malé bočné cesty v hornej vrstve krytov, usadzujúce sa pod šupinami epidermy. Ich rozmery nepresahujú 0,1 mm a telo je vybavené iba 3 pármi nohy.
 • Metamorphic. Po 4 dňoch začne proces plnenia, v dôsledku čoho sa premenili na protonimf a za 5 až 6 dní do teleobrazov. Dokonca aj po dobu 5-6 dní od tele-obrazu rastie dospelý, úplne pripravený na párenie.

príznaky

Hlavným príznakom je svrbenie, horšie v noci. V počiatočných štádiách ochorenia sa však nezobrazuje vždy. Existuje dokonca aj druh svrabu bez svrbenia, ktorý sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa často umyjú. Klíšťadlo z toho nezomrie, ale symptómológia je menej výrazná.

Zvyčajne dochádza k infekcii ako dospelá už oplodnená žena. Okamžite začne kopať v epidermis ťahy rýchlosťou až 2 mm za deň, ktoré sú jasne viditeľné aj voľným okom. Na fotografii je vidieť tunel bezešvej šedej farby.

Vo svojom prednom slepom konci sa roztoč sám rozlišuje ako čierna bodka. Zadná časť sa postupne vločkovala spolu s bunkami epidermis. V oblasti medzi prstami, na vnútornej strane zápästí a na penise u mužov a chlapcov sú dobre viditeľné priechody.

Nie sú náhodne umiestnené v najpohodlnejších podmienkach pre vajcia a larvy. Minimálna vlasová línia, optimálna teplota a hrúbka stratum corneum umožňujú vyliahnutie všetkých jedincov. A určitá hĺbka ich spoľahlivo chráni pred odmietnutím spolu s nadsadenými šupinami.

Vzhľadom na alergickú reakciu na produkty roztočov sa na koži objaví vyrážka:

malé erytematózne papuly rozptýlené alebo zlúčené navzájom;

 • vezikuly (vezikuly);
 • v zriedkavých prípadoch sa vytvárajú bulózne prvky;
 • krvné hnisavé kôry;
 • škrabance.

Rashes sa môže odlupovať, potom nie vždy vidieť čerstvý svrbenie.

Vyrážka sa šíri po celom tele v určitom poradí:

 1. Medzi prstami.
 2. Na dlaniach a záhyboch zápästia.
 3. U mužov na penise a šourku.
 4. Na lakťoch.
 5. Na nohách.
 6. V podpazuší.
 7. Pod mliečnymi žľazami u žien a blízkych bradaviek.
 8. Okolo pupka.
 9. Obvodom pásu.
 10. Na zadku.

Foto zo svrabu človeka v človeku

U dospelých:

[su_spoiler title = »Upozornenie, obsah sa nemôže zobraziť»]

Ak sa ochorenie nezaobchádza, celé telo je postupne postihnuté, s výnimkou tváre a pokožky hlavy. U detí mladších ako 3 roky sú tieto oblasti pokryté vyrážkou. Deti majú často pľuzgierové prvky na dlaniach, chodidlách a na hlave. Často sa môžu zamieňať s žihľavkami alebo alergiami. Kvôli silnému česaniu sa pľuzgiere rozpadajú, vzniká sekundárna bakteriálna infekcia. Dôsledkom môže byť pyodermia a sepsa, pozri tiež ďalšie účinky.

Foto svrab u detí:

Koľko parazit žije mimo ľudského tela

Prenos kliešťa domácimi prostriedkami je stanovený len v 10% všetkých prípadov ochorenia. Najčastejšie sa dostáva do kože cez posteľnú bielizeň. Je to spôsobené slabým odporom parazita vo vonkajšom prostredí. Mladé samice žijú maximálne 4 dni pri teplote vzduchu nižšej ako 22 ° С a vlhkosti nižšej ako 35%. Čím horšie, roztoče zomrú rýchlejšie. V chladných podmienkach strácajú schopnosť pohybu.

Spôsoby, ako sa zbaviť kliešťov v prostredí

Úspešnosť terapie svrabom závisí od dezinfekcie vecí a priestorov. Parazit okamžite zomrie pri varení a pri teplote pod 0 ° C. Preto sa posteľná bielizeň a oblečenie umývajú v písacom stroji pri maximálnej teplote. Vo vode s teplotou 60 ° C roztoče zomreli do jednej hodiny.

Potom sa všetko vyhladí z prednej a spodnej strany alebo sa v priebehu dňa chladí v chlade. Vonkajšie oblečenie sa odoberie alebo zavesí vonku po dobu 5 dní. Nábytok, kľučky dverí, podlahové a rovnomerné steny sa otupia vodou s prídavkom chlóru alebo 1-2% roztokom sódy.

Čo sa nedá vyparovať a umyť aerosólom s esdepalletrinom a butoxidom piperonilom (Spregal, A-PAR). Potom sa veci urobia do igelitových vrecúšok a tesne uzavreté na týždeň.

Moderné prípravy

Diagnóza svrabu u ľudí je dermatológ. Pozornosť sa venuje vizuálnym symptómom charakteristickým pre chorobu, uskutočňuje sa niekoľko laboratórnych štúdií:

 • alkalický prípravok;
 • vrstvené škrabance oblasti zaslepeného konca svrbenia;
 • tenké časti;
 • extrakcia roztočov pomocou ihly.

Najinformatívnejšou metódou je použitie roztoku vodnej kyseliny mliečnej.

Na liečbu svrab je mnoho externých prostriedkov:

Medifoks (efektívne až 98%). Liečivo sa ošetruje pokožkou raz za noc. Ráno umyjú a dajú čisté oblečenie, menia posteľnú bielizeň a uteráky. Ak patogén ostáva nažive, postup sa opakuje o týždeň neskôr;

Síra mast 20-30% (účinnosť až 95%). Pečene sa opatrne pretrepáva počas 10 minút cez noc počas 5 po sebe nasledujúcich dní. Deň po poslednej liečbe som si sprchu, zmenil posteľnú bielizeň a oblečenie. Masť nie je predpísaná pre deti, ľudí s ekzémami as ťažko citlivou pokožkou;

Benzylbenzoát (efektívne až 87%). Emulzia je uvedená v dvoch verziách - 10% pre deti a 20% pre dospelých. Na prípravu suspenzie sa 200 ml benzylbenzoátu rozpustí v 20 g zeleného alebo domáceho mydla, šampónu. Pacient si umyje ruky, pretrepá drogu, potom ju vrie do obalov, s výnimkou tváre a krku.

Odporúča sa začať hornými končatinami, potom spracovať telo, potom nohy a nohy. Po sušení (po 10 minútach) znova zatrite. Priebeh liečby je 2 dni. Posteľná bielizeň a oblečenie sa denne menia a tretí deň sa pacient umyje;

lindán (účinnosť až do 80%). Lotion 1% sa aplikuje raz na celú plochu krytov a po 6 hodinách sa umyje. K dispozícii sú tiež krémy, šampóny a masti. Avšak kvôli toxicite je liek zakázaný pre deti do 2 rokov.

Pred trením by mal každý výrobok sprchovať mydlom a žinenkou, opatrne vyparovať pokožku:

 • Po prvé, odstráni niektoré roztoče z povrchu krytov;
 • po druhé, zmierniť pot a sekréciu mazových žliaz, čo uľahčí aplikáciu liekov;
 • Po tretie, epidermis sa uvoľní, čo zlepší vstrebávanie liekov.

Ak sa vyskytne sekundárna infekcia, neurobíte to. Nadmerné trenie s žinenkou spôsobuje šírenie baktérií.

Dôležité! Počas tehotenstva je zoznam prípravkov výrazne obmedzený, viac informácií..

Všetci ľudia žijúci v rovnakej miestnosti sa liečia súčasne, aj keď nemajú svrab. Aby sa zabránilo opätovnej infekcii, je dôležité upozorniť na prítomnosť ochorenia v práci, v materskej škole alebo v škole, aby ste varovali každého, kto bol v tesnom kontakte s pacientom.

2 pripomienky

Po meraní umeleckého tlaku u terapeuta pri príjme sa manžetou do ramena po dvoch týždňoch objavili na mieste styku s manžetou načervenalé vyrážky s priemerom 2-3 mm. Mierny svrbenie a mierny pocit pálenia ráno po stieraní uterákom. Neexistujú ťahy. Ale nie som si istý, či ide o počiatočnú fázu svrabu kliešťov, možno alergickú reakciu na drogy. Len v prípade, že túto oblasť mazať manganistanom draselným a sírovou masťou. Ako presne určiť prejavy? Čo mám robiť v budúcnosti? Ďakujem vám.

Dermatológ bude môcť presne určiť, kedy bude robiť škrabanie a skontrolovať materiál pod mikroskopom. Môžete si vziať len jednu vec - ísť na recepciu.

Маргацовку zbytočne použil, maľuje obraz, bude ťažšie vykonať inšpekciu.

Pridať komentár Zrušiť odpoveď

Najpopulárnejšie:

Lekárska konzultácia je bezplatná.

Bez špinavého triku. Len nechajte svoju otázku v komentároch a odborník vám odpovie.

Kompletný zoznam (viac ako 150 kusov) s cenami sa pravidelne aktualizuje.

Identifikujte hubu podľa fotografie

Kedy ísť navštíviť lekára? Navrhujeme zistiť, ako sa nechtová huba pozerá na rôzne fázy.

Môžem liečiť 1 deň? Typy, ako sa vyhnúť infekcii, prenosové cesty, drogy.

Môžem liečiť 1 deň? Typy, ako sa vyhnúť infekcii, prenosové cesty, drogy.

Ako odstrániť bradavice?

Bradavice u detí, papilómy a kondylómy u dospelých, čo je nebezpečné ich odstrániť doma?

Draslík u žien

Kožná alebo vaginálna kandidóza nie je známa každému druhému ženu.

Dermatitída: fotka a popis

Je možné, že škvrna na koži nie je hubou vôbec. Porovnajte fotografiu, aby ste sa uistili.

Ak sa vyskytne charakteristická vyrážka, musíte sa zúčastniť lekára alebo aspoň lekárne.

Kandidóza u mužov

Predstavitelia silnej časti ľudstva z nejakého dôvodu veria, že drozd je výsadou žien, ale nie je.

Ako liečiť hubu

Zoznam liekov pre rôzne druhy húb. Masti, krémy, laky, čapíky, tablety - porovnanie, recenzie, náklady.

Test pre lekárov

Skontrolujte svoje vedomosti o dermatológii, ak ste odborník alebo študent.

Svrab - prvé príznaky, liečba doma

Svrab - kožné infekcie od parazitných výboje, charakterizované kožné lézie svrbivých roztoče alebo roztočov (Sarcoptes scabiei). Roztoč budiče rozpoznateľné voľným okom (pod kontrolou) ako bod, je biely alebo žltkastý, nie väčšie ako maku.

Vysoká nákazlivosť svrabu u ľudí sa vysvetľuje krátkym časovým obdobím, počas ktorého je roztoč roztoč schopný preniknúť do ľudskej pokožky. Tento časový interval je 15-20 minút.

V noci sa koža škvrne ženská kliešťa a ráno tvorí vajcia. Životný cyklus roztoče je 2-8 týždňov. Potom sa sprievodca svrabom zahynie a rozkladá v dláždených chodníkoch. Mimo človeka je roztoč zabitý pomerne rýchlo. Aktivita svrabu v noci zvyšuje riziko infekcie celej rodiny v prípade použitia jednej lôžka.

V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako vypadá ľudská svraba, jej príznaky a prvé príznaky v počiatočnom štádiu po infekcii kliešťom. Okrem toho sa budeme zaoberať otázkou, ako liečiť svrab doma a aké lieky dokážu chorobu čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zvládnuť.

Ako môžete získať svrab a čo to je?

Pozrime sa podrobnejšie na to, čo to je. Pôvodcom ľudských svrabu je zvláštne svrbenie roztoč (hmyz žijúci Náhľad na koži človeka), ktoré sa ľahko prenáša nízkym a vysokým teplotám, odolná proti dezinfekčným Hardy. Infekcia sa vyskytuje v procese osobného kontaktu s pacientom, jeho vecami, na verejných miestach, sexuálne.

V úlohe nosiča infekcie sa objavuje samica roztoče svrabu. Usadí sa pod kožu, začne podstupovať subkutánne kurzy a položiť vajíčka. O pár dní neskôr sa vajíčka zmenia na larvy. V tejto forme zostanú týždeň a pol po tom, čo sa stanú dospelými.

Choroba je extrémne nákazlivá, inkubačná doba trvá až 14 dní. Dosť rýchleho dotyku pokožky postihnutej svrabom človeka - a môžete sa nakaziť a liečba svrabom je dlhá a nepríjemná.

Prvé znaky

Zaznamenávame prvé príznaky svrabu, ktoré určujú túto chorobu. Ak sa tento príznak objaví, každý dermatológ s absolútnou istotou vytvorí presnú diagnózu:

Výskyt nory - majú podobu malých belavých pásu až do 1 cm Vo väčšine kanálov, položené kliešte umiestnené na bruchu, zadku, nôh, v podpazuší, na dlaniach a záhyby lakeť.. Drsné svrbenie, horšie v noci. Je to spôsobené zvýšenou aktivitou ženy vo večerných hodinách. Vyrážky a charakteristické svrbenie sa objavili u iných členov rodiny po priamom kontakte s infikovanou osobou.

U detí sa svrab vyskytuje v oveľa ťažšej forme ako u dospelých. Pri diagnostikovaní svrabu liečba dieťaťa často zahŕňa odstránenie parazitov zo všetkých oblastí pokožky vrátane tváre a pokožky hlavy.

Príznaky svrabu

Doba inkubácie svraba trvá 10-14 dní. Po tejto dobe larvy roztočov dosahujú stav dospelých jedincov a začínajú sa rozmnožovať. Ale keď osoba má prvé príznaky svrabu po infekcii - je ťažké predpovedať. To ovplyvňuje vek roztočov, ktoré sa dostali do tela a rýchlosť ich šírenia cez kožu.

Pre svrab je charakteristický svrbenie, čo je horšie v noci, ako aj spárované vyrážky nodulárnych vezikulov (pozri fotografiu). Drsné tahy smerom von vyzerajú tenké, mierne vyčnievajúce nad povrchom kože, prúžky, ktoré môžu ísť cikcakovito a rovno. Zvyčajne svrab kliešť končí bielou a priehľadnou bublinu, v ktorej môžete vidieť telo kliešťa (biela bodka). V zriedkavých prípadoch sa svrbenie nedá zistiť (toto sa nazýva svrab bez mŕtvice).

Najpopulárnejší porážka svrab - to interdigitálna priestor, žalúdok, strana tela, lakti, na oblasť pŕs, zadku, genitálie, a to najmä u mužov.

Ako vypadá svrab: fotky

Ponúkame na zobrazenie podrobných fotiek, aby ste vedeli presne to, čo svrab vyzerá na osobu, a aké príznaky to ponecháva na koži v počiatočnej fáze.

diagnostika

V zásade je dosť presná diagnóza svrabu a len vizuálna kontrola. Niekedy však vyžaduje mikroskopické potvrdenie, že všetky príznaky sú spôsobené roztočom. Na overenie poškodenej oblasti pokožky sa aplikuje kvapka ropnej vazelíny a potom sa vykoná oškrabanie. V štúdii o škrabkách sa zistili buď samotné parazity, alebo produkty ich životne dôležitých činností, vajcia a exkrementy.

Liečba svrabu u ľudí

Spontánne svrab nikdy neprešiel a môže trvať niekoľko mesiacov a rokov, niekedy sa zhoršuje. Ak chcete uzdraviť pacienta so svrabom, stačí zničiť kliešť a jeho vajíčka, čo sa dá ľahko dosiahnuť použitím miestnych náprav. Nepoužívajte samoliečbu a nepoužívajte ľudové lieky. Na boj proti tejto chorobe bolo vyvinutých množstvo účinných liekov. Pridajte sa k dermatológovi a vymenujte si primeranú liečbu.

Vo všeobecnosti sa na liečbu svrabov v domácnosti používajú nasledujúce lieky:

 1. Benzylbenzoát. Pri aplikácii masti alebo mydlovej suspenzie sa pokožka ošetrí 2-5 dní.
 2. Spreagel. Postrek postihnutej pokožky sa ošetruje 3 dni, v prípade potreby sa priebeh liečby opakuje po 10 dňoch.
 3. Sírna masť. Jedenkrát denne, predtým, ako sa uložíte do postele po dobu 5-7 dní, sa masť trení do postihnutých oblastí kože.
 4. Permethrin. S bavlneným tampónom sa postihnuté oblasti lubrikujú, trvanie liečby je 3 dni.
 5. Lindan. Lotion maže všetku pokožku, liek sa nechá 6 hodín, nanesie sa raz.
 6. Crotamitonu. Ovplyvnené povrchy sa krémovo mazajú dvakrát denne počas dvoch dní.
 7. Ivermektín. Poškodené oblasti pokožky sa ošetria masťou raz, v prípade potreby sa liečba opakuje po 14 dňoch.

Ako účinne liečiť svrab? Aj pre dosiahnutie najlepších výsledkov doma je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Keď je diagnóza liečby svrabom všetkými členmi identifikovaného zamerania (rodina, detský tím).
 2. Počas liečby svrabky sa pacienti nemajú umyť a meniť posteľnú bielizeň.
 3. Odevy a iné predmety, s ktorými bol pacient v kontakte, sú dezinfikované.
 4. Prostriedky na svrab sa aplikujú na celé telo a nie iba na postihnuté oblasti.

Masť zo svrabu by sa mala vnikať do pokožky so špeciálnou starostlivosťou, vyhýbať sa tvári a vlasom na hlave. Viac pozornosti by sa malo venovať priestoru medzi prstami a rukami. Najväčšia lokalizácia roztočov je na týchto miestach. Svrab u detí sa môže vyvinúť do purulentnej infekcie, takže deti sú ošetrené tvárou aj vlasmi na hlave. Uistite sa, že náprava na svrab nevchádza do úst a do očí dieťaťa: toto je dôležité!

Prognóza liečby svrabom je priaznivá: ak zistíte chorobu a organizujete liečbu včas, 100% pacientov je vyliečených.

Spregal

Aerosólové prípravky na liečbu svrabu sa jednoduchšie aplikujú a ich objem je dostatočný na liečbu pacienta a kontaktných osôb. Recenzie ľudí o ochorení svrabom tvrdia, že sa účinne lieči aerosolom Spragal. Strieka sa 20-30 cm od pokožky a po 12 hodinách sa nevypúšťajú žiadne voľné miesta, ktoré dezinfikujú telo a epido-shaga. Jedna aplikácia je postačujúca, ale pri komplikovaných formách svrabovej procedúry sa odporúča opakovať.

Benzylbenzoát

Efektívne, lacné a silné lieky proti svrabom. Dĺžku liečby určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia. Minimálny priebeh trvá 2-3 dni, na odporúčanie dermatológa opakujte liečbu.

Deti potrebujú 10% drogy, dospelí - 20% masť. Pred aplikáciou produktu dobre umyte a nasajte čisté oblečenie. Pred použitím masť je vedieť, že spôsobuje veľmi ťažké pálenie pokožky po dobu 10-15 minút, preto nepoužívajte príliš veľa lieku naraz.

Počas tehotenstva a laktácie je použitie benzylbenzoátu zakázané.

Síra masť (5-10%).

V súčasnej dobe v rozvinutých krajinách už nepoužíva, pretože zápach, farbenie odevov, podráždenie na koži a sliznice, perkutánna absorpcia potenciálneho vplyvu na obličky. Avšak v Afrike a najchudobnejších krajinách na juhu. Americká sírová masť sa stále používa kvôli jej lacnosti.

Doteraz bola predpísaná sírová masť v Rusku, na Ukrajine av Bielorusku. Schéma aplikácie: dospelí 20% koncentrácia, deti - 10%, masť celú kožu pretrepávajú každú noc počas 5-7 dní. Šiesty alebo ôsmy deň pacient umyje a mení posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň.

svrab

Svrab u ľudí je nákazlivé ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku parazitácie roztoče svrab na koži. Človek sa nakazí po priamom kontakte s pacientom so svrabom cez handshake a predmety, oblečenie. Už týždeň po expozícii u človeka môže dôjsť v medziprstových záhyby na bočných plochách prstov, ako aj horných končatín a trupu anterolaterálnej porcií erupcie pripomínajúce malých uzlov, bubliny.

Z histórie je známe, že prvé popisy svrabu boli pred viac ako 2500 rokmi. Staroveké Grécko odkazovalo na svrab ku skupine kožných ochorení, ktoré ich kombinovali s termínom psora. Staroveké rómske choroby nazývané svrab. Do dnešného dňa je toto meno a prežilo. Stredoveké pojednania predložili hypotézy o predpoklade parazitárnej povahy pôvodu svrabu. Potvrdené dôkazy o úlohe svrabu vo výskyte ochorenia sa objavia ihneď po otvorení optického mikroskopu. 1687 bol charakterizovaný popisom spojenia roztočov s príznakmi ochorenia. Tieto objavy sú povinní taliansky lekár Giovanni Cosimo Bonomo a farmaceuta Dyachinto Cheston, pretože najprv stanovila, že svrab choroba je spôsobená mikroskopickými organizmami. V roku 1844 poskytol nemecký dermatológ Ferdinand Hebra spoľahlivý a úplný popis patogenézy a etiológie svrabu. Je charakterizovaná vlnovitou periodicitou 7-30 rokov. Rýchle skoky v chorobnosti boli zaznamenané počas vojny, počas obdobia prírodných katastrof a hromadenia hladu. V týchto obdobiach trpelo až 30% populácie zo svrabu. Podľa inej verzie rast choroby závisí od cyklickosti zvýšenia agresivity kliešťa v dôsledku vzniku rezistencie na množstvo scabicídov.

Zvýšenie morbidity je ovplyvnené sezónnosťou. Pre Rusko je vhodný čas jeseň-zima. Sezónnosť svrabu sa vysvetľuje biologickými charakteristikami kliešťa. Plodnosť kliešťov dosahuje maximum v najkratšom čase, lebo za studena prispieva k lepšiemu prežitiu parazita. V chladnej sezóne sú ľudia náchylní na hromadenie sa a zníženie potenia. Pot uprostred vylučuje antimikrobiálne peptidy, ktoré sú postihnuté roztočom. Špičková incidencia v západnej Afrike spadá aj do studenej a suchých sezón. Ak nie je žiadna významná klimatická sezónnosť, choroba svrabu sa rozdeľuje rovnomerne počas celého roka.

dôvody

Kúra, ktorá je kožným, infekčným ochorením, je vyvolaná mikroskopickým parazitom nazývaným svrbenie svrbenia alebo roztoče. Tento názov bol získaný z gréckeho jazyka, čo znamená, že jesť mäso. Pojem svrab sama slúži jedinému koreňovému slovu na svrbenie. Zdrojom infekcie je pacient so svrabom alebo jeho vecami. Infekcia je často priamo od pacienta s dlhodobým, blízkym kontaktom (pobyt v rovnakej posteli atď.). Toto je priama cesta infekcie z človeka na človeka. Ale je možné sa infikovať cez veci (posteľná bielizeň, uteráky, spacie vaky, župany). Vlhké prostredie je vhodné pre roztoče svrabov a v ňom je schopné prežiť po dobu 5 dní.

Choroba svrabu môže byť epidémia a tiež endemická. Pre rozvinuté krajiny sa vyznačujú sporadických ohnísk, v ktorých je toto ochorenie lokalizované v kolektívoch (internátnych školách, kasárňach, ubytovní, sirotince, nemocnice, väznice), rovnako ako asociálneho prostredie. Kolekcie, v ktorých sú členovia popoludní zjednotení (skupiny materských škôl, vysokých škôl, škôl, pracovných kolektívov), spravidla nemajú epidemiologické nebezpečenstvo. Celková miera výskytu v percentách v priemyselných krajinách je nízka. Údaje z Anglicka za roky 1994-2003 naznačujú výskyt v pomere 350 prípadov na 100 000 ročne u mužov, ako aj 437 prípadov žien. Rusko na základe predaja scabicidov presahuje jeden milión prípadov ročne, ale v niektorých krajinách je percento chorobnosti ešte vyššie. Mnoho pacientov sa nachádza medzi domorodcami Austrálie, obyvateľmi subsaharskej Afriky a Nového Zélandu. To súvisí so štruktúrou stratum corneum a znakmi imunity. Podľa správ na konci XX. Storočia trpelo svrab viac ako 300 miliónov ľudí, asi 5% svetovej populácie. Treba poznamenať, že svet trpí svrabom viac u malých detí. Predpokladá sa, že je to spôsobené priamymi kontaktmi a nedostatkom imunity detí u dojčiat. V Rusku je hlavné riziko pre mladistvú vekovú skupinu, potom ide o školský vek, potom predškolský a štvrtý dospelý. Poznamenalo sa, že svrab je rozdelený medzi sociálne skupiny v súlade s vekovými charakteristikami. Najvyšší výskyt medzi študentmi, oveľa nižší u žiakov, je nasledovaný predškolskými deťmi. Táto situácia je spôsobená sexuálnou aktivitou a znakom antipruritickej imunity podľa veku.

fotky roztočov

Etapy choroby

Kožným činidlom svrabu je svrbenie, ktoré je povinným ľudským parazitom. Pre tento parazit je charakteristický sexuálny dimorfizmus: ženy dosahujú veľkosť 0,5 mm, to je dvojnásobok veľkosti mužov. Oral orgán roztoča vyčnieva dopredu. Bočné časti majú dva páry s prísavkami predných nôh a dvoma pármi zadných nôh umiestnených na brušnom povrchu. Zadné stehná samíc majú dlhé sépie a samce na štvrtom páre sukacích nohavíc. Tvar vajcia kliešťov má oválny tvar a larva nadobudne vajcovú formu, rovnako ako tri páry nôh. Štvrtý pár zatiaľ nie je k dispozícii. Veľkosť larvy je 0,1 mm. Pálenie roztočov sa vykonáva na povrchu kože. Po párení ihneď zomreli muži. Žena tvorí až 4 vajcia na noc, čo vytvára svrbenie. Keratín kožných teliesok šetrne rozpúšťa proteolytické enzýmy, ktoré sú obsiahnuté v ich slinách. Ženy žijú zo štyroch až šiestich týždňov. Larvy sa objavujú po 2 až 4 dňoch a pokračujú v okamžitom formovaní mozgových príhod. Po 3 až 4 dňoch sa larvy prelínajú na protonimf a po 2-5 dňoch sa stanú teleimágiami. Tele-obraz sa ďalej rozvíja do dospelých samíc alebo mužov za 5-6 dní. Takže tvorba dospelého kliešťa končí za 14 dní.

Štádiá svrabu sú nákazlivé v ľubovoľnom štádiu vývinu, ale častejšie sa vyskytujú infekcie oplodnenými dospelými ženami. Klinika v prípade choroby je vyjadrená imunologickou alergickou reakciou na produkty roztočov. Preto dlhé asymptomatické obdobie trvajúce 4 týždne. Keď sa infekcia opakuje, reakcia na patogén sa rozvíja v priebehu 24 hodín a na tele sa nachádza oveľa menší počet roztočov. Škvrnité svrbenie sa prejavuje alergickou reakciou na vajcia, sliny a exkrementy kliešťov. Intenzívne česanie často vedie k rozvoju bakteriálnej flóry (streptokokov a stafylokokov) a vzniku pustúl (pyodermie). Nórska forma svrabu sa vyznačuje výraznou hyperkeratózou a oblasti zápalovej infiltrácie majú obrovský počet roztočov (niekoľko miliónov). Nórska svraba sa vyvinie u pacientov, ktorí necítia svrbenie alebo nepoškriabajú. Tieto podmienky sú charakteristické pre imunodeficienciu, keď je odpoveď na roztoče pomalá. Tento svrab chorých ľudí, ktorí trpia demenciou obmedzenou schopnosťou pohybu, ochrnutie, AIDS, ústavných keratinizácie abnormalít, pravidelného príjmu glukokortikoidy a inými imunosupresívnymi látkami.

Známky svrabu

Ako kožné ochorenie, svrab je sprevádzaný ťažkým svrbením, ktoré sa zintenzívňuje smerom k večeru. Jeho príznaky sú nielen svrbenie, ale aj papulovezikulózna vyrážka s pripojením pustulárnych prvkov v dôsledku infekcie počas česania.

fotky rozkroku medzi prstami

Prvé znaky

Po prvé, je to vyrážka. Veľmi často zistené Spočiatku nepochopiteľných príznaky vyrážky, ľudia sa týkajú to na vlastné svrbenie, alebo dať pred nepriateľskými diagnóz, spájať to s odbornou činnosť alebo alergické reakcie. Slovo svrab samo o sebe sa javí ako koreň rovnakého koreňa. Preto ak sa objaví svrbenie, ľudia sa okamžite diagnostikujú bez konzultácie s dermatológiou.

Recenzie ľudí o svraboch sú často také, že ak sa predtým neliečili a predtým sa obrátili na lekára, mohli sa vyhnúť mnohým problémom a liečba bola oveľa rýchlejšia. Zdá sa, kde môžete získať svrab? Odpoveď je jednoduchá. Prostredníctvom posteľnej bielizne, matracov, ruky, blízky kontakt (intímne väzby), cez oblečenie, cez rôzne objekty.

Prvé známky svrab, ktoré by mali upozorniť osobu - koža svrbenie, spárované svrab, vlastné svrab a hrebene. Ak sa ocitnete v blízkosti takýchto známok, neváhajte, ale ihneď sa obráťte na lekára, pretože jedna riziková osoba riskuje infekciu celej rodiny, vrátane malých detí. kožné ochorenie môže priniesť nielen telesné neduhy, ale tiež dodať morálne muky, nevieru od rodiny, spochybňovať svoju čistotu, zničí sociálne vzťahy s ľuďmi, ktorých máte radi.

Príznaky svrabu

Referencie o tejto choroby je taká, že ľudia prisudzujú svoj vznešený pôvod a vyrážky nechcú veriť skutočné príčiny ochorenia. Napríklad jeden pacient, pretrvávajú vo viere v alergické vyrážky povahy pôvodu, bolo odradiť diagnostikovaných svrab. On pracoval v obchode s obuvou a bol v kontakte s chemikáliami, lepidiel, farieb, a ktorý prisudzoval účinok provokujúcich lézií. Len dermatológ rozptýlil svoje pochybnosti sprisahanecké diagnózu po vizuálnej kontrole kože a nájsť nasledujúce príznaky svrab vyrážka na nohách a na dlaniach a oveľa menej na tele. Spojujú to s rukami a blízkymi objavmi, dlhými dotykami. Medzi hlavné príznaky choroby patrí svrbenie kože, ktoré sa prejavuje v noci.

Inkubačná doba

Takže sa kontaktuje so svrabom. Čo sa stane ďalej? Je chybou veriť, že manifestácia svrabu má určitý jasný časový interval. Všetko individuálne a závisí od štádia ochorenia, ako aj od veku infikovaných jedincov. Ak dospelý prenikol do kože, vyrážka sa objaví o niekoľko hodín. Iné prípady sa vyznačujú latentnou infekciou a prvé príznaky sa objavujú po 14 dňoch. Toto je inkubačná doba ochorenia.

Vyrážky v svraboch sú často zmätené chorobou - scrapie. Je veľmi dôležité diagnostikovať ochorenie správne a začať včasnú liečbu. Svrab na ľuďoch je spôsobený roztočom. Toto kliešte je veľmi malé a takmer neviditeľné. Dĺžka samičky je až 190-400 mikrónov. Život jednotlivca trvá 1 mesiac. Pre tento život ženy vykonávajú niekoľko priechodov pod vrstvou epidermy a položia na štyri vajcia denne. Reprodukcia kliešťa nastane tak rýchlo, že v priebehu troch mesiacov je asi 150 miliónov jedincov na koži.

Doba inkubácie svraba trvá 2 týždne a po 14 dňoch sa larvy transformujú na dospelých jedincov, ktoré tiež začínajú larvy v rýchlosti.

fotky svrabu na zadku

Ako vypadá svrab?

Toto je prítomnosť svrbenia, ktoré sa odhaľujú voľným okom. Ďalším príznakom ochorenia je polymorfizmus. Tento vzhľad bublín, papuly, ktoré sú potiahnuté s hemoragickú kôry, a výskyt eróziou, vačkov, odreniny. Obľúbené miesta svrab roztoče - medzi prstami záhyby, oblasti žalúdka, lakťa a bočné trupu, prsia (to je pre ženy), zadok, stehná, genitálie (to je u mužov). Je potrebné pripomenúť, že plné uzdravenie svrabu neumožňuje získanie imunity z neho. Je potrebné dezinfikovať miestnosť, ako aj osobné predmety. Je dôležité brať do úvahy odporúčania dermatológa-lekára pre osobnú hygienu. To je potrebné urobiť, aby sa zabránilo opakovanej infekcii roztočom. Tí ľudia, ktorí zanedbané odporúčania lekára, chorých po dlhú dobu a bolestne stretávajú s touto chorobou. Svrbenie dochádza nielen kvôli svrabu, takže by ste mali byť testované na svrab potvrdiť túto diagnózu.

Choroba svrabu sa liečí komplexným spôsobom pod kontrolou dermatológa. Ak má chorá osoba rodinu alebo existuje podozrenie, že uzavrela zmluvu so spoločnosťou, kde strávil väčšinu svojho času, potom je v tomto prípade dôležité zaobchádzať so všetkými kontaktnými osobami, aby sa zabránilo ich reprodukcii.

Ako sa zjavuje svrab? Dôležitým symptóm objavia červené škvrny na tele, ktoré sa trápia svrbenie, rovnako ako prítomnosť kľukatými čiarami špinavý sivý odtieň - svrbenie pohybuje. Svrab zvyčajne sa vyskytuje v rukách, nohách, tváre, slabín, detské hlavy. Vyrážka je distribuovaný často v zostupnom poradí v intervaloch medzi prstami rúk na strane zápästia, muži sa pohybujú s rukami na penis, a potom miešok, potom má vplyv na nohy, lakte, podpazuší, pod prsiami (u žien), pás linky pupočnej región, zadok. Takže celé telo je postihnuté, s výnimkou pokožky hlavy a tváre. Táto choroba je schopný veľmi rýchlo šíriť, ako pacient s svrabom na rukách veľmi rýchlo distribuuje ju do celého tela škriabaním alebo dotykovom na časti jeho tela. Ďalej opakovane oblečené oblečenie slúži ako zdroj klíšťat šírený po celom tele. To je dôvod, prečo je dôležité, keď nevysvetlené prejavy v čo najkratšom čase vyrážky vyhľadali lekársku pomoc, oblečenie a posteľnú bielizeň dezinfikovať a vykonávať všetky lekárske predpisy.

Druhy svrab

Typická svrab, najbežnejšia. Je charakterizovaná prítomnosťou všetkých symptómov, vrátane svrbenia a svrabu.

Svrab bez mŕtvica sa líši od typického nedostatku svrbenia, ale existujú bubliny. Svrab bez mŕtvica vyvinutý v dôsledku infekcie nie dospelými roztočmi, ale larvami, ktorí potrebujú čas na dospievanie.

Svrab "čistoty" je podobný typickému, ale rozvíja sa u tých ľudí, ktorí sa často umyjú. Pomocou umývania odstránia väčšinu svrabu a ochorenie nie je vyjadrené.

Nórska svrabka sa zaznamenáva u osôb so slabou imunitou. Ľudia s Downovým syndrómom, AIDS, tuberkulózou a narkománmi sú ohrození. Tento druh svrabu je najťažší a infekčný.

Pseudokutánny (pseudosarctopus) sa zaznamenáva u pacientov infikovaných zo zvierat. Tento roztoč svrab je len silný svrbenie a nespôsobuje typické príznaky. Pri zvláštnom ošetrení nepotrebuje, po ukončení kontaktu so zvieratami všetko zmizne.

Komplikovaná svrab je fixovaná, keď sa s infekciou nelieči typická forma. Miesta lézií sú červené, veľmi bolestivé, vlhké a majú nepríjemný zápach.

Svrab u detí

Príznaky ochorenia u detí sú veľmi podobné ako u dospelých. Avšak deti, spolu so svrabom, papoulevezikuly, vykazujú vesikulurickú vyrážku, paronychiu, mokasíny a onychii.

Svrab u detí po 6 mesiacoch pripomína chorobu urtikárie a je charakterizovaný prítomnosťou veľkého počtu hrebeňov a pľuzgierov. Miesto lokalizácie - koža tváre, zadok, chrbát. Neskôr sa objavia malé vyrážky vo vezikulách, niekedy bubliny. V niektorých prípadoch sa detská svraša podobá ochoreniu - ekzému, ktorý sa vyznačuje intenzívnym svrbením nielen na postihnutých miestach kože. Zároveň dieťa nespí dobre, alergická dermatitída, pyoderma typu impetigo sa pozoruje na koži. Môžu sa vyskytnúť lymfadenitída a lymfangitída, lymfocytóza a leukocytóza, eozinofília a albuminúria, ako aj zrýchlenie ESR. Deti môžu vyvinúť sepsu. Rodičom by sa malo zaobchádzať striktne vo večerných hodinách alebo pred spaním, pretože táto denná doba zvyšuje aktivitu roztočov. Lieky na všetko ostatné dávajú dieťaťu príležitosť lepšie spať a účinok lieku proti svrabom bude účinný celú noc.

Deti prsníka potrebujú tesné otáčanie a ruky v ochranných palčiach, aby nedali drogu do úst alebo do očí. V prípade kontaktu so svrabom na slizniciach, dýchacích cestách je potrebné opláchnuť tečúcou vodou a potom sa poraďte s lekárom.

Svrab u detí je náchylný k relapsom, takže je dôležité, aby sa celá rodina liečila kvalitatívne, aby sa zabránilo opakovaniu choroby. Chorému dieťaťu sa podáva samostatná misa, uterák. Zároveň sa každý deň mení posteľná bielizeň a oblečenie. Použité prádlo dôkladne uvarené a žehlené nevyhnutne obojstranné. Obývacie izby potrebujú denné mokré čistenie. Pomocou všetkých týchto odporúčaní je možné ochrániť dieťa choroby v krátkom čase. Do jedného týždňa príde oživenie.

Príznaky ochorenia u detí zmiznú do jedného dňa po začiatku liečby, ale svrbenie sa môže obťažovať dva týždne. Postupne svrbenie zmizne, často pôsobí ako reakcia na drogy av dôsledku toho dochádza k alergii u detí. Koža dieťaťa je veľmi citlivá a citlivá a okamžite reaguje na chemické prípravky.

fotky svrabu na tele dieťaťa

diagnostika

Na diagnostiku slúžia klinické prejavy, laboratórne údaje a epidemiologické údaje. Nasledujúce metódy potvrdenia svrabu sa líšia:

- extrakcia kliešťa s ihlou od samého konca svrbenia a ďalšie vyšetrenie patogénnej mikroskopie;

- tenká časť hornej vrstvy kože v oblasti roztoče svrabu;

- vrúbkovanie vrstvy po vrstve z miest slepého konca roztočov, až kým nevznikne prvá krv s následným vyšetrením patogénnej mikroskopie;

- alkalická príprava pokožky s aplikáciou alkalického roztoku, po ktorej nasleduje mikroskopia a aspirácia macerovanej pokožky.

Úplné potvrdenie diagnózy sa objaví po otvorení svrbenia skalpelom a opatrne sa škrabá s čepeľou stratum corneum pozdĺž dráhy svrbenia, ktorá je pokrytá mastnou látkou. Získané škrabance sú na snímke mikroskopické. Najlepšie výsledky sú čerstvé škrabance. Hydrochlorid draselný umožňuje rozpustenie keratínu, čo uľahčuje detekciu vajec a kliešťov. Detekcia pohybov svrbenia umožňuje jódovú tinktúru, ak sa farbí pokožka. Tieto pohyby sa vizualizujú otočením hnedej farby na svetlohnedú farbu. Videodermatoskop umožňuje diagnostikovať svrab zväčšením svrbenia 600 krát.

Liečba svrabu

Z praxe liečby svrabov sa stalo známe, že nie sú žiadne relapsy. Dôvody pre obnovenie obhajcov choroby znovu napadnutia neošetrených ľudí, ktorí sú v kontakte s alebo neliečená kvôli nedodržiavanie liečebného režimu, rovnako ako čiastočné ošetrenie kože a znížiť časový priebeh liečby. Preto je liečba dôležitá pod vedením lekára. Liečba pacientov žijúcich spoločne začína súčasne. Dodržujte jasný vzor ošetrenia pokožky popísaný v návode na použitie lieku alebo, ako to navrhuje lekár. Mali by to byť krátke nožičky a potom husto aplikovať predpísanú drogu pod nimi. Často, keď česanie pod nechtami sa vajíčka svrbenie. Pranie akýchkoľvek prostriedkov sa deje rukami, čo je spôsobené zvýšeným počtom pohybov na rukách. V prípade, že v slabinách a hrádze sú husto porastené srsťou, liek je lepšie trieť kefa. Kúpeľ sa odporúča pred a po ukončení liečby. Pacient sa môže ráno vymyť liekom, ale je dôležité, aby liek zostalo na koži aspoň 12 hodín.

Po liečbe o dva týždne neskôr sa ukáže druhé vyšetrenie lekára, ktoré rozhodne o predĺžení liečby.

V Ruskej federácii sú v súlade so SanPiN 3.2.1333-03 rodinní príslušníci pacienta so svrabom, ako aj osoby žijúce s pacientom, predmetom preventívnej liečby. Preventívna liečba je predpísaná celému tímu, ak sú súčasne zistené viac ako tri prípady svrabu v organizovanom tíme. Deti a školáci sú pozastavené na obdobie liečby od návštevy detských skupín a škôl.

V súčasnej dobe existujú účinné nástroje, ako sa zbaviť svrabu v krátkom čase. Liečba pacientov je zameraná na zničenie patogénu akaricídnymi liekmi (scabicídmi).

Ako liečiť svrab?

Existuje celý komplex vysokorýchlostných liekov, liekov, rôznych mastí, ktoré pomáhajú v boji proti tejto chorobe. Liek odstraňuje problém na pokožke a symptómy ochorenia. Lekári vyvinuli schémy, ktoré sú dôležité na použitie v určitých formách závažnosti a štádií ochorenia.

Svrab v skorom štádiu s malým počtom ohniskov choroby zahŕňa liečbu, ktorá vylučuje opakovanú infekciu.

Svrab u dospelých s veľkým počtom lézií sa liečia liekmi, ktoré sa starostlivo vtierajú do pokožky v infikovaných oblastiach. Výnimkou je tvár, krk a pokožka hlavy.

Liečba je efektívnejšia v období aktivity kliešťov - večer a noc. Na zmiernenie imuno-alergických symptómov sú predpísané antihistaminiká, antipruritiká a kortikosteroidy.

Náprava na svrab

Najbežnejším liekom pre kliešť je masť síry, ktorá sa podľa pokynov aplikuje na postihnutú kožu.

Sérová masť je škodlivé prostredie pre roztoč. Dĺžka liečby je sedem dní. Minusmi v liečbe je nepríjemný zápach masti, rovnako ako alergické reakcie. Na masť na tvári, krku a po celú dobu treba starostlivo sledovať stav pokožky. Ak dôjde k podráždeniu alebo alergii, ukončite liečbu a informujte lekára.

fotka sírovej masti z mange

Masť zo svrabu, ďalší v účinnosti - Benzylbenzonát. Pokyny na použitie sú na obale, ale liečba určuje lekár v situácii zložitosti. Prvýkrát sa liek objavil v lekárskej praxi ako peruánsky balzam. Teraz v Rusku Benzylbenzonát je vodná mydlová suspenzia, rovnako ako emulzia masť. Bolo experimentálne preukázané, že jediná liečba liekom vedie k úmrtiu všetkých aktívnych roztočov. V tomto prípade prežijú vajíčka. Benzylbenzonát sa používa pri liečbe počas dvoch dní. V prípade potreby opakujte niekoľko dní. Funkcie v liečbe zahŕňajú špeciálny tréning: mali by sa umyť mydlom, vymeniť všetko posteľné prádlo a oblečenie.

Svrab u detí liečených benzylbenzonátom 10% a u dospelých 20%. Mínus tohto lieku je pálenie kože v miestach aplikácie masti, čo vedie k alergickým reakciám. Tento liek má kontraindikácie v tehotenstve, ako aj pri dojčení.

Tiež účinným liekom je spray Spregal. Tento sprej od svrabu sa používa zvonka vo večerných hodinách alebo pred spaním. Po aplikácii lieku na telo sa nemôžete umyť. Na infikované miesta sa aplikuje sprej zo vzdialenosti 20 centimetrov. Osobitnú pozornosť treba venovať rozprašovaniu medzi prstami, nohami, perineom, záhybmi nohy, ramenami a pod spaním. Po aplikácii je výrobok uložený až 12 hodín. Potom stojí za to starostlivo umývať župan, mydlo a vyčistiť. Jedna fľaša spreja je dostatočná na liečbu 3 ľudí. Je možné, že po liečbe bude svrbenie, ako aj ďalšie príznaky až na 10 dní.

Spregal má veľmi dobrú spätnú väzbu od pacientov. Niekedy sú možné vedľajšie účinky: mierne pocity pálenia, rýchle prechádzanie. Pri používaní lieku počas tehotenstva je dôležité dávať pozor. Pri liečbe detí sú deti uzavreté v ústach a nos s utierkou. Ak je potrebné aplikovať Spregal na tvár, použite bavlnený tampón po navlhčení sprejom.

Dobrým prostriedkom pre svrab je Permethrin. Aplikuje sa s bavlneným tampónom na postihnuté časti trupu a tiež na končatiny až na tri dni. Zároveň nie je možné liečiť oblasť krku, tvár a pokožku hlavy. Je dôležité vziať do úvahy, že postupy musia byť vykonané vo vetranej miestnosti. Je potrebné chrániť oči a sliznice pred vniknutím finančných prostriedkov. Ak k nehode došlo, ihneď opláchnite oči tečúcou vodou. Možné vedľajšie účinky. Toto pálenie, brnenie, brnenie, alergické reakcie, znecitlivenie kože rúk, silné svrbenie. Permethrin je zakázaný pre deti mladšie ako 1 rok, ako aj pre dojčiace matky. Opatrnosť neinterferuje s užívaním v tehotenstve, ani u detí do 5 rokov. Ak je nutná požitie z dôvodu nedbanlivosti, ihneď opláchnite žalúdok.

Proti svrabi, ďalšie najúčinnejšie je Lindane Lotion. Aplikuje sa jemne na celé telo, zanecháva až 6 hodín a potom sa dôkladne umyje. Za horkých podmienok sa používa Lindane, ktorý sa skladá z prášku do 20 gramov. Tento prášok sa musí trik do kože až trikrát denne. Pri priemernej závažnosti ochorenia postačuje jeden deň liečby. Tento liek má kontraindikácie pre deti, tehotné a trpiace kožnými ochoreniami, ako aj hrebene.

Recenzie ľudí o liečbe choroby tvrdia, že je účinne eliminované aerosolom Spragal. Po prísnych pokynoch po niekoľkých dňoch príznaky ustupujú. Jeden by sa však nemal uchýliť k liečbe sám. Mala by to urobiť dermatológ, ktorý bude až do konca zničiť patogén a prinesie liečbu do logického záveru.

Domáca liečba

Môžete použiť nasledujúce recepty:

- Zmiešajte lyžicu terpentínu s dvoma polievkovými lyžicami masla a aplikujte na postihnuté oblasti pokožky;

- jednu lyžicu šťavy z celandínu zmiešanej so 4 polievkovými lyžicami vazelíny a spracovaná touto kožou;

- Birch decht naniesť rovnomerne na postihnuté oblasti pokožky, a po troch hodinách umyť dechtu;

- búšenie žltými "tlačidlami" na mazanie pokožky.

Najdôležitejšou vecou nie je zapojiť sa do ľudovej medicíny a dôverovať lekárom, pretože veľmi často sú chorí ľudia a v kontakte s paniky. Po prvé, je dôležité identifikovať zameranie infekcie a potom intenzívne začať liečbu. Je potrebné variť všetky posteľné prádlo a oblečenie. Klíšťata skratiek zomierajú pri teplote viac ako 60 stupňov. Varte 5 minút vecí, osušte ich a žehlite s dvoma stranami. Ak potrebujete ošetriť predmety, ktoré nepodliehajú varu, umiestnite ich do pevného plastového vrecka na 4 dni.

Obytné priestory potrebujú denné mokré čistenie a povrchy na stieranie roztokom sodno-mydla. Ukázalo sa, že dezinfikuje aerosól A-PAR (A-PAR), ktorý sa predáva vo fľaštičkách s balením 200 ml. Všetok obsah injekčnej liekovky by sa mal postriekať na povrch, na ktorý sa pacient dotkol. Aj v tomto počte sú hračky, matrace, vankúše. Tento nástroj je vhodný v tom, že nezanecháva škvrny, je dobre a rýchlo sa eroduje. Postrek by sa mal vykonávať vo vetraných priestoroch, aby nedošlo k poškodeniu dýchacích ciest a slizníc.

Profylaxia svrabu

Je dôležité vedieť, že infekcia s kliešťom v osobe skutočne nastáva vo všetkých prípadoch s pozdĺžnym kontaktom, kde pokožka prichádza do kontaktu s pokožkou. Sexuálny spôsob prenosu prevažuje. Avšak pre prenos nie je samotný koitus dôležitý, ale časový interval kontaktu telies v posteli.

Svraba u detí sa vyskytuje, keď sa deti spajú s chorými. V tímoch, kde dochádza k hromadeniu, dochádza aj k pokožke (zmätok, kontaktný šport, silné rúk). Aby sa zabránilo infekcii, je dôležité poznať vlastnosti prenosu roztočov. Parazit je neaktívny počas dňa, trvá tridsať minút, kým prenikne kožou nového hostiteľa. Vonkajšie prostredie roztočov je smrteľné pri teplote 21 ° C a vlhkosti 40-80%. Roztoči nemajú radi teplo, suchosť, a preto sa pomocou častého kúpania šíria cez pokožku rýchlejšie. Vzhľadom na všetky tieto vlastnosti rozloženia svrabu je možné vyvinúť preventívne opatrenia na prevenciu infekcie. Batoľatá musia prísne spať na svojich posteliach, posteľná bielizeň sa musí systematicky meniť, starostlivo sa musí skúmať koža detí. Pri prvých podozreniach je potrebné sa obrátiť na lekára. Láska bohatá, aktívni ľudia by mali byť pri výbere partnerov opatrní a vyhnúť sa príležitostnému sexu v neznámom prostredí. Buďte opatrní a do svojho prostredia, dávajte pozor na kožu a pri prvom podozrení sa poraďte s dermatológa.

Prevencia zahŕňa rovnaké opatrenia ako liečba. Ide predovšetkým o mokré čistenie miestností a povrchov. Varenie a žehlenie bielizne na oboch stranách, osobné predmety. Liečba prípravkami proti svrabom kože, ak máte podozrenie, že ste mali kontakt s pacientom. Ak je zistená svrab, lekári okamžite informujú orgány SES a hlásia sa miesto pobytu pacienta. Všetky osoby z ohniska sa majú liečiť na profylaktické účely proti opakovanej infekcii. Všetkým osobám, ktoré sú v kontakte s infikovanými, sa podáva jediná liečba liekom proti zlomeninám. Na rozdiel od všeobecnej viery, svrab nie je príznakom zlej hygieny. S vodou a mydlom nie je svrbenie roztoč citlivý, takže denný príjem duše neznižuje riziko infekcie.

Príznaky a liečba svrabovej kliešte

Svrab - infekčná choroba. Kožní lekári považujú mladých ľudí za hlavný zdroj nosológie kvôli špeciálnej štruktúre kože.

Mladé kryty kliešťa sú ľahšie hrýzť, robiť pohyby. Tento parazit môže postihnúť všetkých členov rodiny, ktorí sú v kontakte s chorými.

Existujú štatistické údaje o vysokom výskyte svrabu u starších ľudí v opatrovateľských zariadeniach. Zamestnanci zariadení (sociálnych pracovníkov) nie sú spoľahlivo oboznámení s mechanizmami prenosu infekcie. Epidémie nosológie sa vyskytujú so slabou hygienou pokožky.

Svrab spôsobujúci agenta - zaškrtnite

Roztoč svrab - rodina pavúkov (pavúkov). Samice sú väčšie ako samce približne o 0,5 mm. Párenie sa vyskytuje priamo na povrchu kože. Po procese muž zomrie. Svrab tvorí samica na uloženie vajec. Asi po mesiaci zomrie parazit. Z vajíčok vyliahnu mladých jedincov, ktorí sa živia epidermálnymi látkami, hľadajú cestu pre koíciu. Deštrukcia kože je možná enzymatickým štiepením keratínu. Látka poskytuje elasticitu, pevnosť, elasticitu epiteliálnej vrstvy.

Po moulte sa larva po 2-5 dňoch zmení na protonimf - tele-obraz, dospelá žena alebo muž (po 6-7 dňoch). Niekoľko týždňov stačí na vytvorenie funkčného jednotlivca.

Svrbenie sa objavuje vo večerných hodinách, čo súvisí s cyklom reprodukcie parazita. Popoludní roztoči nie sú aktívni. V noci sa plazí na povrch kože pre koíciu, hľadanie nového miesta na kladenie vajec. Pohyb sa uskutočňuje rýchlosťou približne 2 cm za minútu. S takouto "mobilitou" počas dňa nie je možné prežiť, ako človek umýva, dodržiavajúc hygienu pokožky. Pre život, roztliesky chrupu vybrané v noci. Zvýšenie svrbenia vo večerných hodinách je spojené s pokusmi nájsť spôsob, ako dosiahnuť povrch kože.

Podľa štatistík, ak sa liečba infekcie neuskutoční, v noci sa na koži nájde niekoľko miliónov kliešťov. Toto množstvo sa nedá vymyť vodou. Príroda prišla s spôsobmi, ako zachovať všetky biologické formy. Rýchle rozmnožovanie svrabu (každá žena tvorí až 5 vajec) zabezpečuje prežitie rodu.

Napriek dodržiavaniu hygieny, prítomnosti liekov proti zlému zaobchádzaniu, ľudstvo sa nedokázalo úplne zbaviť patogénu. Naopak, existuje určitý nárast miery výskytu.

Lekári považujú hlavný faktor prevalencie choroby za nehygienické podmienky, ale vysoký sklon k patológii u pacientov s diabetes mellitus. Samozrejme, len kompetentná včasná liečba pomáha účinne bojovať proti nosológii.

Larvy nie sú len príčinou svrbenia. Pri tvorbe vnútroepitelových mŕtv sa objavuje poškriabanie. Pri výskyte najmenších príznakov infekcie je potrebné ostať ostražitý. S diabetes mellitus sa miestna obrana znižuje, čo vytvára príležitosti pre parazitizmus.

Hlavný spôsob prenosu parazita je kontaktný. Pomocou handshake, pomocou uteráka nakazenej osoby, kliešť zasiahne ľudskú kožu, preniká do vnútra a začne cyklus reprodukcie.

Svrab mladých sa vyznačuje ťažkým svrbením v dôsledku alergií na produkty života parazita. Tvorba mŕtvice podporuje prienik intracelulárnych látok vytvorených pri deštrukcii tkanív mikroorganizmom.

Kúra: klinický obraz u mladých

U mladých ľudí sa príznaky svrabu vyvíjajú v dôsledku alergickej reakcie na produkty životne dôležitých účinkov parazita. Senzibilizácia alergénov roztočov vedie k tvorbe protilátok proti parazitným proteínom. Ďalším provokujúcim faktorom sú vnútrobunkové komplexy vytvorené pod vplyvom enzýmov nesených kliešťami.

Prvé klinické príznaky sa pozorujú po senzibilizácii. Zápalová reakcia, svrbenie, pálenie kože - príznaky sú bežné, ale nie vždy sú pozorované. Existujú varianty skrytého prúdu. S touto formou sa zriedka vyskytuje svrbenie. Ak človek spí, potom si nemusí všimnúť prejavy choroby.

Keď prvýkrát zasiahne, prvé znaky sa objavia po 4 týždňoch. Približne tento interval je potrebný na rozvoj výraznej senzibilizácie voči patogénu.

Osobné lekárske myšlienky o svraboch

Existujúce predstavy o patofyziologických mechanizmoch vitálnej aktivity parazita, reakcie na jeho reprodukciu imunitného systému, vyvolávajú pochybnosti. Podľa všeobecne akceptovaných myšlienok, pod vplyvom protilátok dochádza k úplnej deštrukcii baktérií a vírusov. Iba so slabou imunitou sa objavujú infekcie s nedostatočnou produkciou imunoglobulínov alebo s atypickou reakciou ochranných komplexov na parazitické, bakteriálne, vírusové infekcie. Patogénna flóra sa môže spojiť so svrabom, vyvoláva komplikácie, zhoršuje vnútorné ochorenia. Vedľajšie účinky sú často pozorované u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Pri nedostatočnej tvorbe protilátok úplná absencia reakcie ľudského tela na roztoče, autoimunitné ochorenia, nosológia prebieha ešte vážnejšie. Podmienka vyžaduje kombinovanú liečbu niekoľkými masťami (napríklad striedavým benzylbenzoátom a šupinou).

S vývojom alergickej reakcie na produkty rozpadu tkanív, enzýmov, kliešťových antigénov sa dá počítať s úplnou deštrukciou parazita. Jeho život by mal byť obmedzený makrofágmi (bunky, ktoré konzumujú cudziu flóru, mŕtve tkanivo). Prečo sa to nedeje? Veľkosť roztočov je buď príliš veľká na to, aby reagovala na jeho penetráciu imunitnými zložkami, alebo vývoj antihistamínovej reakcie na parazitáciu roztočov nemožno zvážiť. Musia existovať aj iné mechanizmy na potlačenie infekcie prenášanej kliešťom.

Pri nehygienických podmienkach sa kliešť dlho uchováva vo vrstvách kože. Zdá sa, že existujú spôsoby, ako ochrániť parazit pred ničivým účinkom tela. Aktivita sa prejavuje len vtedy, keď sú ochranné systémy slabé.

Liečba svrab s antihistaminikami je neúčinná, čo nepotvrdzuje senzibilizáciu. Svrbenie môže byť prejavom toxicity roztočov v hrdle epiteliálnych vrstiev, účinok produktov rozpadu tkanív.

Skryté je skrížená reakcia z precitlivenosti typu 4 oneskoreného toku. Nemožno zabudnúť na exkrementy zvierat, sliny, pripojenie bakteriálnej flóry k pohybom kliešťov. Vyrážka vo svrab je polymorfná, čo vysvetľuje odlišný typ reakcie tela na parazitizmus. V podrobnej analýze prachu je možné detegovať častice alergénu podobné imunoglobulínom produkovaným svrabom. Fakty sú rozporuplné. Označujú nedostatok vedomostí o tejto chorobe.

Čo sa týka prenosu choroby kontaktom, sú zaujímavé fakty. Európski experti uskutočnili experimenty. Približne 300 ľudí sa niekoľko týždňov pokúša nakaziť mnohými roztočmi. Len 4 osoby sa nakazili. Na základe experimentov je teoreticky možné infekciu poprieť metódou kontaktnej domácnosti.

Nie je možné vylúčiť sexuálny spôsob prenosu. Keď telá prídu do kontaktu, parazit prechádza. Prečo by mal byť sexuálny režim považovaný za hlavný spôsob?

Kôra svrabu vyletuje na kožu v noci kvôli jej citlivosti na slnečné svetlo, teplo a vlhkosť. Pod vplyvom slnka, teploty nad 21 stupňov zomrie po 30 minútach. Obsah vlhkosti parazita je 40-80%. Takéto podmienky sú považované za optimálne pre ľudský život, takže príčinný činiteľ je veľmi ťažký.

Počas pohlavného styku je možné skryť vnútorné orgány, kde sú charakteristiky prostredia pohodlnejšie pre normálne fungovanie.

Nemôžete vylúčiť spôsob, ako dostať roztoče dievčat do pohlavných orgánov, keď kontaktujú psy a mačky.

Možno, že niektorí odborníci považujú naše myšlienky za nesprávne, lekárske učebnice opisujú hlavný spôsob prenosu svrabu - kontaktný. Takéto skutočnosti možno považovať za zastarané, keďže existuje veľa klinických štúdií, ktoré vyvracajú klasickú teóriu.

Symptómy, príznaky, prejavy svrabu

Pred infekciou je dlhá inkubačná doba. Trvá približne 4 týždne. Najčastejšie klasické príznaky sa vyskytujú u detí:

 1. Svrbenie kože;
 2. Polymorfná vyrážka;
 3. Zvýšené príznaky v noci;
 4. Rozvody na mieste pohybu.

Klinické príznaky ochorenia závisia od typu infekcie.

Hlavné známky inkubačnej fázy možno považovať za svrbenie. Trvá približne 4 týždne. Posilňovanie prejavov možno vysledovať vo večerných hodinách av noci. Pri vysokej aktivite procesu po asi jednom mesiaci sa nájdu červené prúžky tvaru cikcaku, ktoré stúpajú nad povrch pokožky. V extrémnom bode cievnej mozgovej príhody sa nachádza priehľadná injekčná liekovka - miesto, kde vystupuje kliešť. V sústave sa objaví zväzok. S prejavom času sa tieto prejavy transformujú na polymorfný vyrážok. Stupeň jeho prevalencie závisí od aktivity, počtu parazitov. Alergická reakcia zhoršuje priebeh ochorenia. Nebezpečenstvom je aj pripojenie bakteriálnej flóry.

Miesto lokalizácie pohybov klieští:

 1. Kartáče rúk (záhyby medzi prstami);
 2. Ramenné ramená;
 3. Oblasť bradavky;
 4. predlaktia;
 5. Popliteal dutiny;
 6. Hlava penisu u mužov;
 7. brucho;
 8. stehná;
 9. Pahýľ.

Lokalizácia svrabu u malých detí:

 1. Vlasnatá časť hlavy;
 2. Tvár;
 3. Plantárne záhyby.

Na diagnostikovanie ochorenia u dieťaťa existuje niekoľko špecifických príznakov:

 • Ardupustuly s hnisavými kôrkami na lakte;
 • Michaelis - medziročné záhyby s tvorbou krvných kôrov;
 • Gorchakov - kôry na lakte;
 • Cesari - prekročte kurzy.

So všetkými vyššie uvedenými znakmi sa diagnóza ochorenia považuje za potvrdenú.

Hlavné druhy svrabu

Jedinečný druh s atypickými klinickými prejavmi je svrab čistoty. Známky choroby sú sprevádzané minimálnou aktivitou. Zriedkavé vyrážky, pravidelné svrbenie v noci nie je osoba pozorovaná. Minimálna závažnosť ochorenia nevedie k včasnej diagnóze.

Krysa čistá (inkognito) sa pozoruje u ľudí, ktorí pozorne sledujú hygienu pokožky.

Nodulárna svrab

Variant uzliny je charakterizovaný tvorbou červenkastých uzlín nad pokrokom kliešťa, čo je odrazom reakcie sebaimunovej supresie roztočov. Forma je ťažko liečiteľná z dôvodu nedostupnosti penetrácie liekov vo vnútri uzliny kvôli kôre. Nozológia je zriedka diagnostikovaná z dôvodu normálnej imunity ľudskej populácie. V praxi je nodulárna forma diagnostikovaná u ľudí s oslabenou imunitnou reaktivitou.

Tento typ je sprevádzaný zvýšenou nákazou v dôsledku zvýšenej koncentrácie kliešťov v kôre. Šance na vznik bakteriálnych komplikácií s uzlinkovým svrabom sú výrazne zvýšené. Ešte nebezpečnejšie je liečba reumatoidných ochorení cytostatikami na pozadí patológie. Potlačenie imunitnej reaktivity vedie k aktivácii bakteriálnej flóry. Súvisiace komplikácie sú tvorba hnisavých kôr. S poklesom imunitnej obrany sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku sekundárnych purulených ohniskov vo vnútorných orgánoch.

Odstránenie kôry výrazne zvyšuje bolesť. Tvorba erózií, ulceróznych defektov zvyšuje pravdepodobnosť príznakov hyperkeratózy - husté uzliny na rukách. Dosky na nechty sa zahustia a stanú sa krehkými. Nedostatočná liečba vedie k vzniku bežnej dermatitídy (zápal pokožky), mikrobiálneho ekzému.

Hyperkeratóza, ako druh rýče

Forma hyperkeratózy ("Nórska") sa vyvinie u pacientov s oslabením imunitného systému alebo stratou nervovej reakcie na výskyt pruritu. Tento druh sa pozoruje proti sekundárnym ochoreniam: Downov syndróm, syfilis, ťažká tuberkulóza, AIDS.

K vývoju kliešťa dochádza k neustálemu česaniu svrbenia. Poškodenie pokožky vytvára priaznivé podmienky reprodukcie svrbenia svrbenia.

Externé prejavy pripomínajú krémy zo seborea, čo sťažuje diagnostiku. Nórska svraba je bežná v oblastiach, kde žije mnoho antisociálnych ľudí. Nedostatočná výživa, starnutie veku - provokujúce faktory choroby. Lekárske inštitúcie slúžiace tomuto kontingentu sú zriedka vybavené dermatológmi, čo vytvára predpoklady neskorého overenia diagnózy.

Podľa štatistík celkový výskyt svrabu postupne klesá, ale je udržiavaný na konštantnej úrovni v dôsledku oblastí s asociálnymi pacientmi. Táto kategória ľudí aj po diagnostikovaní diagnózy porušuje režim užívania liekov, nevykonáva dezinfekciu oblečenia, posteľnej bielizne.

Keď je patológia opotrebovaná, pacienti okamžite nepožadujú lekársku pomoc. Väčšina ľudí vyvinie ťažké papulózne vyrážky, poškriabaniu, tvoria sa vredy. V takýchto oblastiach aktívne prenikajú roztoči, čo sťažuje liečbu.

Parametre ideálnej čistoty nie sú podporované v ošetrovateľských domoch. Klíšťata na prstoch starších ľudí sú diagnostikované neskoro kvôli nedbanlivosti voči takýmto drobným problémom na pozadí iných ochorení vnútorných orgánov.

Diagnóza svrabovej kliešte

Na správnu diagnózu kliešťov sa musia dodržiavať určité zásady:

 1. Soskoby sa vedľa vezikúl, papuly;
 2. Na pokožke sa aplikuje parafín 2 kvapky;
 3. Skalpel so zaoblenými koncami, ostrý čepel by mal byť držaný v ostrom uhle k povrchu kože;
 4. Veľké množstvo buniek by sa malo umiestniť pod sklíčko mikroskopu. Keď sa materiál dodá do laboratória, je nutné prípravok uzavrieť sklom;
 5. Keď znova odoberiete šrot, musíte oškrabovať hrubú škvrnu kože;
 6. Detekcia vajíčok roztočov je zriedkavá. Často sa nachádzajú guľaté guľôčky, ktoré sú výkalmi parazita.

Niekedy laboratórna diagnóza dáva negatívny výsledok napriek mnohým papulám, vezikulám rozptýlených po celom tele. Príznaky sú spôsobené výraznou reakciou z precitlivenosti a roztoče môžu byť mierne lokalizované na určitom mieste.

Alergény neživého pôvodu spôsobujú vysokú pravdepodobnosť reakcií so zvýšenou rezistenciou s kožnými vyrážkami. Čím aktívnejšie sú kliešte, tým výraznejšia je alergia. Tieto funkcie využívajú terapeuti na vyhodnotenie účinnosti liečby. Ak na pozadí antikonvulzívnej liečby dochádza k poklesu kožných vyrážok, je to očividný pozitívny výsledok. Vzhľad nových papulov si vyžaduje zmenu liekov.

Zásady správneho liečenia parazitov (zudna)

Najbežnejšie lieky na liečbu svrbenia sú permetrická masť (5%), malatión (0,5%). Prostriedky sa používajú v kombinácii podľa schémy:

 • Večer pred spaním;
 • Na chladnej koži po sprchovaní;
 • Kvapalný roztok sa aplikuje štetcom alebo špongiou;
 • Antiskábne zloženie by malo pokrývať celé telo, vrátane intervigilantného záhybu, slabín, axilárnych dutín. Požiadajte ľudí okolo vás o aplikáciu liekov na ťažko dostupné miesta.
 • Pri liečbe hlavy je potrebné venovať osobitnú pozornosť záhybom, ktoré sa nachádzajú za ušami. Zatvorte oči a nosné dierky pomocou utierky, pomocou lieku proti svrabom u detí;
 • Nechajte liečivo cez noc. Potom opláchnite vodou bez mydla;
 • Opakovaná infekcia sa musí zabrániť obmedzením kontaktu s okolitými ľuďmi, ktorí sú nositeľmi infekcie. Dokonca aj pri absencii zjavných príznakov ochorenia, dávajte pozor na latentnú infekciu.

Ak chcete spoľahlivo posúdiť účinnosť liečby, lekár by mal lekár vyšetriť jeden týždeň po liečbe.

Liečba svrabu benzylbenzoátom a masťou síry

Síra masť z mange je spoločný prostriedok. Jeho použitie bolo odporúčané lekármi sovietskej školy. Časy sa zmenili, drogy boli vyvinuté bez zápachu s krátkym liečebným účinkom.

Benzylbenzoát je alternatívou voči sírovej masti. Jeho použitie je obmedzené na toxicitu pre deti. Boli vyvinuté dve formy liekov - 10% pre deti, 25% pre dospelých.

Nepoužívajte dávku pre dospelé dieťa na urýchlenie liečby. Obsah aktívnej zložky benzylbenzoátu vyhovel farmaceutickým a klinickým skúškam. Optimálne kompozície pre deti a dospelých boli vybrané.

Správna liečba patológie zahŕňa prípravu diagnostických máp na určenie polohy pustúl, vezikúl, papuliek na tele. Väčšina pacientov má zmeny na rukách a rukách. V oblasti je potrebné trieť viac suspenzie benzylbenzoátu.

U malých detí sú prvé príznaky ochorenia pozorované na kožných záhyboch krku, pokožky hlavy. Kožným testerom sa odporúča, aby liečili celé telo roztočom.

Spotreba permetrínovej masti na liečbu je 2-3 tuby, melatonium je 150 ml.

Dôvody zlyhania liečby antisabínom:

 • Nesprávne použitie lieku alebo nedostatočné ošetrenie pokožky bez použitia špongie alebo kefy;
 • Opakovaná infekcia u pacienta sa objaví pri kontakte s osobou, ktorá spôsobila primárnu infekciu;
 • V nórskom formulári sa vyžaduje dôkladné trenie masti. Klinické štúdie odhalili veľký počet klíšťat v kôre zostávajúcich po odstránení;
 • Pred predpisovaním lieku by mal byť pacient dôkladne oboznámený so schémou, režimom a taktikou terapie. Nesprávne použitie lieku, nedodržanie dávkovania spôsobuje zrútenie liečby proti poškriabaniu;
 • S rozvojom rezistencie voči akaricídom je potrebné dodržiavať predpis lekárov, podrobne vysvetliť človeku pravidlo použitia lieku.

Je dôležité zostaviť podrobný zoznam kontaktov počas posledného mesiaca. Je potrebné venovať pozornosť ľuďom s prítomnosťou svrbenia kože, sčervenania kože. Na diagnózu by mali byť všetky osoby, ktoré sú v úzkom kontakte s osobou.

Liečba svrabu modernými masťami

Najbežnejšou masťou na ošetrovanie svrabu je benzylbenzoát. Produkt poskytuje rýchly účinok. Niektorí odborníci na kožu na základe tejto masti vytvárajú vlastné zavesenie:

 • 20 g zeleného mydla sa pridá do 800 ml vriacej vody;
 • K zmesi sa pridá 200 ml benzylbenzoátu.

Suspenzia uchovávajte na tmavom mieste pri izbovej teplote. Platnosť lieku nie je kratšia ako jeden týždeň od miesta prípravy. Benzylbenzoát je k dispozícii vo forme pre deti (10%), pre dospelých - 20%. Pri príprave lieku sa musí brať do úvahy koncentrácia lieku.

Zdravotnícky pracovník, pacient predtým, ako tretí masť, oplachuje dolné končatiny teplou vodou. Pred použitím je potrebné emulziu dôkladne pretrepať.

Tréning sa vykonáva najskôr v pravom a ľavom okraji. Potom choďte do kufra v nasledujúcom poradí:

Objednávka by nemala byť porušovaná, aby sa nezanechali voľné miesta nad kožou. Každý deň sa má postup opakovať 10 minút. Trvanie liečby je 6 dní. Potom sa vykoná dezinfekcia posteľnej bielizne, spodnej bielizne.

Pri liečbe benzylbenzoátu by mali deti dávať pozor, aby sa masť nedostala do očí. Liek je toxický, takže by ste mali zachraňovať zdravé tkanivá.

Nedostatok prostriedkov - výrazný dráždivý účinok pri aplikácii na pokožku.

Demjanovičova metóda zahŕňa použitie 2 roztokov: kyseliny chlorovodíkovej (6%), tiosíranu sodného (60%). Chemikálie sa používajú v kombinácii so sírovou masťou. Akaricídny účinok síry, ktorý vzniká kombináciou obidvoch zložiek, umožňuje dosiahnuť úplné potlačenie všetkých foriem aktivity roztočov: larvy, vajíčka.

Masť na báze dechtu (Wilkinson) často vyvoláva komplikácie, má nepríjemný zápach. Nie je priradená pacientom s citlivou pokožkou. Na pozadí iných liekov táto droga nevyzerá veľmi pôsobivo.

Lindanové mlieko (1%) sa aplikuje počas 6 hodín. Odporúča sa na liečbu svrabu u ľudí žijúcich v horúcom klimate. Vyjasnená toxicita lieku neumožňuje použitie lieku u detí mladších ako 2 roky. Klinické štúdie vedú k rozvoju komplikácií pri mazaní lindanom: atopická dermatitída, ekzém, schizofrénia, epilepsia.

Krotamín (10%) sa tretí dvakrát denne v intervaloch 12 hodín. Liečivo má nízku úroveň proti poškriabaniu.

Permethrin je v terapii bezpečný. Po jedinej liečbe je percento vytvrdzovania 90-98%.

Piperonil a esdepaletrin sa aplikujú večer. Trvanie akcie je 19 hodín. Nemôžete túto chorobu liečiť, ak má pacient symptómy sekundárneho impetigo alebo ekzému. Pri liečbe novorodencov a detí počas striekania uzavrite ústa tkanivom.

Ivermektín je veterinárny liek, ktorý ľudia nemôžu používať. Patrí do kategórie semisyntetických laktónov. Zničí kliešte kvôli inhibícii GABA v nervových vláknach kliešťa.

Dezinfekcia miestnosti a oblečenia so svrabom

Dezinfekcia priestorov, odevov, bielizne sa vykonáva s butoxid piperonil, esdepaletrinom. Komponenty pôsobia na nervový systém parazita, viažu sa na bunkové membrány, narušujú katiónovú vodivosť. Posilnenie terapeutického účinku sa dosiahne pomocou piperonylbutoxidu.

Dezinfekcia bielizne sa vykonáva varením. Pred obliekaním železo. Izba je vetraná.

Na záver dodáme, že úspešnosť liečby je dosiahnutá vďaka kvalite lieku, stavu imunity, komplikáciám, závažnosti sekundárnej patológie. Aby sa zabránilo opakovaniu, je povinná rodinná liečba, konečná dezinfekcia. Všetky tieto funkcie by sa mali brať do úvahy pri výbere taktiky terapie.

Poradenstvo lekára o vlastnostiach liečby svrabu

Samošetrenie je zriedka účinné. Choroba nepatrí k pohlavnému ochoreniu, takže by nemala byť v rozpakoch. Kolaps domácej terapie sa vyskytuje z nasledujúcich dôvodov:

 • Všetky časti tela nie sú ošetrené, čo umožňuje kliešťu "uniknúť odplatu";
 • Stabilita parazita voči liekom s dlhodobou terapiou s nízkymi dávkami;
 • Použila sa nízka koncentrácia lieku alebo nezodpovedala typu pokožky (mastná, suchá);
 • Reinfekcia s kontaktmi s infikovanými rodinnými príslušníkmi, nositeľmi infekcie prenášanej kliešťami;
 • Absencia dezinfekcie odevu, ktorá spôsobuje opätovnú infekciu aj po úplnom vyliečení;
 • Nedodržanie trvania, frekvencie liečby;
 • Získať finančné prostriedky na princípe "sucho suché, na zmáčanie - zmáčanie";
 • Krém a masť majú byť aplikované ručne, čo umožňuje, aby liek prenikol hlboko do kože;
 • Aerosólové formy činidiel proti poškriabaniu sa používajú iba po zatvorení očí (najmä u detí);
 • Jednotné potiahnutie tela antikoagulanciou, nedostatok finančných prostriedkov medzi prstami a prstami;
 • Nedostatočná diagnóza členov rodiny je nebezpečná opakovaním (opätovným vznikom), rozvojom rezistencie parazitov na používané drogy;
 • Vypláchnite liek mydlom a vodou.

Výber liečebných schém na liečbu antisabínom vyžaduje praktické skúsenosti. Často účinná droga nie je predpísaná lekárskymi normami, ktorú prináša ministerstvo zdravotníctva, ale lekárskou intuíciou. Praktické skúsenosti pomáhajú kombinovať lieky, aby sa rýchlo zbavili patológie.