Hlavná

Bradavice

Komedóny, ich typy a liečba

Akné je multi-kauzálne ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Napriek dostupnosti účinných liečebných postupov sa v poslednom desaťročí zvýšila a je najbežnejšou na svete. Choroba postihuje až 85-95% adolescentov a až 25% ľudí starších ako 25 rokov.

Napriek absencii bezprostrednej hrozby pre život a zdravie, erupcie akné sú jedným z najnepriaznivejších kozmetických problémov. V závislosti od závažnosti, ktoré často vedú k neuropsychiatrických porúch, najmä v dospievania av mladom a strednom veku ženy často zanechávajú hrubosti kože, jazvy, tmavé škvrny. Variácie vyrážok môžu byť zápalové a nezaťažujúce (komedóny) prírody.

Komedóny - čo to je

Mechanizmus výskytu

Komedóny sú jedným z prejavov akné. Zvyčajne vznikajú na pozadí patologického stavu kože, ktorý spočíva v narušení hormonálnej a nervovej regulácie funkciou mazových žliaz. Tento stav je vyjadrený v zvýšenom vylučovaní mazu s nízkym obsahom kyseliny linolovej, ktorá je súčasťou štruktúry bunkových membrán. V dôsledku toho:

 • dochádza k narušeniu procesov keratinizácie plochého epitelu v horných častiach vlasových folikulov;
 • ich ústa sa úplne znížia alebo úplne uzavrú;
 • narušenie oddelenia tuku, ktoré pretiahne steny folikulov.

Druhy komedónov

Vzniká tak podobnosť cystov - prvé mikromedóny a potom - otvorené a uzavreté komedóny.

Otvorte komedóny

Vo folikuloch sa okrem mazu nahromadia aj nekrotické a zničené bunky epidermis, prach, častice kozmetiky. Oni, ako korok, upchávajú vlasový folikul. Na mieste výstupu korku na povrch sa oxidácia jeho hornej vrstvy vyskytuje pod vplyvom kyslíka, v dôsledku čoho nadobúda čiernu farbu a vyzerá ako čierna bodka - otvorené ďasná. Toto je najmenej nebezpečný a traumatický vzhľad.

Uzavreté komedóny

Na rozdiel od toho sú uzavreté - nemajú výstup a zostanú pod vrstvou kože. Vyzerajú ako belavé guličky alebo uzliny, ktoré prevyšujú povrch pokožky. Zníženie obsahu kyseliny linolovej vedie k zníženiu ochrannej funkcie epitelu a kyslosti mazu.

Všetky tieto faktory sú priaznivé podmienky pre aktiváciu a proliferáciu propionbaktery, Staphylococcus epidermidis, huby, pre izoláciu zápalových mediátorov (biologicky aktívne látky). K dispozícii sú zápalové procesy v uzavretých komedónov a okolité tkanivo, hnisavé akné, že nielen neestetické, ale aj bolestivé, sa môžu pohybovať v vredy a abscesy. Po nich je nerovná koža a jazvy, z ktorých sa môžete zbaviť len pomocou špeciálnych kozmetických postupov.

Miesto primárnej lokalizácie prvkov - čelo, nos, tváre, brada, horné časti chrbta, menej často - oblasť prednej plochy hrudníka.

príčiny

Vzhľad komedónov sa vysvetľuje interakciou viacerých príčin v prítomnosti faktorov, ktoré prispievajú k ich vzniku. Najdôležitejšie sú:

 1. Hereditná predispozícia, ktorá je vyjadrená v jednotlivých fyziologických charakteristikách a druhu kože, priemere pórov, tendencie k nadmernej tvorbe kožného mazu.
 2. Hormonálne zmeny, čo vysvetľuje najčastejší výskyt komedónov u dospievajúcich v puberte (najmä chlapci), ženy počas tehotenstva a menopauze.
 3. Ochorenie alebo poruchy nervového systému a žliaz s vnútornou sekréciou - časté stres, poruchy spánku, hyper- alebo hypotyreózu, diabetes, dysfunkčné stav pohlavných žliaz.
 4. Nedostatočná diéta - prebytok sacharidov a živočíšnych tukov; nedostatok potravín v rybacích výrobkoch, zelenina, ovocie a rastlinné oleje, čo vedie k nedostatku stopových prvkov a vitamínov.
 5. Prijatie niektorých liečivých prípravkov, fajčenie, zneužívanie alkoholických a sýtených nápojov.
 6. Nepriaznivé prostredie so zvýšeným obsahom oxidov uhlíka, iónov solí ťažkých kovov a chemikálií.
 7. Dlhé vystavenie slnečnému žiareniu, zanedbanie hygieny pokožky a neprimeraný výber kozmetiky.

Ako sa zbaviť komedónov

Prevencia a liečba by mala byť komplexná, berúc do úvahy individuálny mechanizmus vývoja patologického procesu. Potrebná racionálna výživa, korekcia funkcie nervového a endokrinného systému, tráviace orgány. Ako prevencia, tak liečba komedónov zabezpečujú správnu starostlivosť o pleť, najmä pre tukové a kombinované typy. Skladá sa v kvalitatívnym čistenie a zvlhčovanie, znižuje sekréciu mazových žliaz a odstránenie prebytku produkcie mazu, v znížení kontaminácie mikroorganizmami kože, stenčenie stratum corneum, ochranu pred slnečným žiarením.

prevencia

Umývanie je potrebné 1-2 krát denne. Použitie mydla a niektorých gélov môže viesť k suchu pokožky, odlupovaniu a zníženiu jej ochranných vlastností. Najlepšie je použiť tzv. Mydlo s kyselinou 5,5-7,0, napríklad micelárnu vodu "Exfoliac", gél "Klinans". Ide o penový čistiaci gél, ktorý obsahuje laktáty amónneho a zinku (majú vlastnosti normalizácie uvoľňovania tuku a keratinizácie epidermis). Zahŕňajú tiež zmes povrchovo aktívnych látok, ktoré kvalitatívne čistia pokožku nečistôt a make-upu, zmiešané s tukom, bez narušenia hydrofilného filmu.

Dobrý účinok majú prípravy liniek "Klerasil Ultra", "Setafil", "Sebium". Tieto gély a pleťové vody dobre odstraňujú keratinizovanú pokožku, otvárajú póry, majú sebocídne, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. V dospievaní sa na účely profylaxie odporúča nočný "mladistvý krém" a denný krém "Salcomet Junozesky".

Je žiaduce vykonávať 2-3 krát týždenne za použitia postupov exfoliating kroviny vlastniaci mechanické pôsobenie (ale to by nemalo byť hrubý), gély, krémy a masky, na báze kyseliny salicylovej, glycerol, krém na kožu, a 1 až 2% z alfa, beta - alebo polyhydrokyseliny (laktát amónny, kyselina glykolová a kyselina mliečna). Dobre exfoliujú zrohovaný epitel a tenkú povrchovú vrstvu pokožky. Tento účinok sa používa aj v prípadoch, keď je potrebné liečiť uzavreté komedóny ich preložením do otvorených komedónov. Nemôžete ich však zneužiť, takže môže dôjsť k poškodeniu zárodočnej vrstvy.

Prečítajte si viac o používaní domácich liekov na lúpanie tu.

Pre mastnú a porézny pleť je vhodné použiť nealkoholické tonikum a antibakteriálne pleťové vody s výťažkami z nechtíka, zeleného čaju, borievky, ihličie, aloe vera, harmanček, hamamelu. Odporúča sa tiež, pričom použitie éterických olejov, ako je eukalyptus, mentol, citrón, céder, klinček, tea tree. Znižujú zápal a podráždenie pokožky, zlepšujú krvný obeh, znižujú pórovitosť.

S cieľom zlepšiť stav pokožky platí aj pre zariadenia, domácej starostlivosti - poháre (Gezatone Ionic-Ultrasonic M360), vysávač (Gezatone Super Wet Cleaner), zariadenie pre ultrazvukový peeling (Gezatone KUS 2000), fonoforézou, darsonvalization (Darsonval Gezatone BT-118 ).

Salónne analógy domácej starostlivosti sú:

Liečba komedónov

Zahŕňa všetky prostriedky prevencie. Silné antibakteriálne a deštruktívny účinok na komedóny majú 0,1% krém a gél Differin (aplikovanej denne na kožu v noci 4-8 týždňov), rovnako ako krém alebo mlieko tretinoín (aplikuje 1-2 krát denne po dobu 4-6 týždňov), Účinné prostriedky sú Jessner šupky (rezorcinol, kyselina salicylová a kyselina mliečna) a plyn-kvapalina (fyziologický roztok na koži za použitia vysokého tlaku).

Ženy vo fertilnom veku, ak existujú hormonálne poruchy a neexistuje žiadny účinok bežnej liečby, antiandrogénne lieky sú predpísané pod dohľadom gynekológa-endokrinológa.

Pri odstraňovaní kozmetických salónov komedónov dochádza v dôsledku zložitého hlboké čistenie tváre: odstránené zrohovatelého epitel sú popísané kanálikov žľazy, ktoré sa očistí od nečistôt mazových zátok a otvorí prístup kyslíka k bunkám. Čistenie sa vykonáva ručne (ručné čistenie) za použitia špeciálneho nástroja, vo forme ihličiek a slučky nesúce mikrodermabrázia, chemický peeling, alebo prostredníctvom špeciálnych ultrazvukových zariadení spôsobujúce kmitania vypudzovacej bunky a komedóny.

Bežná metóda boja proti komedónom - použitie laserového lúpania, najmä - CO2 laseru. V dôsledku použitia je horná vrstva kože odstránená, epidermis je úplne obnovená. To vedie k normalizácii metabolických procesov, cirkulácie a fungovania mazových žliaz. Pravdepodobnosť nových komedónov je výrazne znížená.

Metódy a prostriedky starostlivosti o pokožku, metódy liečby, frekvencia a počet procedúr vyberajú kozmetológovia individuálne, v závislosti od typu a prevalencie patologického procesu.

Komedóny - príznaky, liečba, odstránenie, ľudové a kozmetické prostriedky, príčiny a prevencia

Čo je Comedones?

Korok na otvorenie pórov je zmes zahustenej sekrécie mazových žliaz, mŕtvych buniek epitelu a bahna. Spočiatku v týchto formáciách neexistuje žiadny zápalový proces, ale bez náležitej starostlivosti, infekcie a komplikácií sa objaví.

V žiadnom prípade sa sami nemôžete pokúšať očistiť pokožku komedónov - v otvorenom čase infikuje infekciu. Navyše tlak na kožu okolo úhora s nechtami alebo prstovými poduškami vedie k tomu, že čas sa ešte rozširuje a deformuje, čím sa ešte viac znečistí.

Vzhľad komedónov je znakom poruchy v tele alebo signálom o nesprávnej starostlivosti o človeka.

Uzavreté komedóny

Otvorte komedóny

Príznaky komedónov

Známky komedónov sú:

 • matná koža;
 • expandované póry;
 • hrubnutie kože.

Ak chcete vytvoriť presnú diagnózu, poraďte sa s dermatológiou, ktorá vykoná externé vyšetrenie, priraďte sériu testov a vyberte vhodnú liečbu.

Ako sa zbaviť komedónov

Pacienti potrebujú pravidelne robiť kozmetické procedúry, aby zničili mŕtve bunky a uvoľnili mazu. Starostlivosť o pleť by mala byť pravidelná a dôkladná. Umyte čistiacim prostriedkom dvakrát denne, čo najmenšie, dotknite sa pokožky tváre rukami, uistite sa, že sa pokožka nedotýka vlasov.

Ak chcete odstrániť vrstvu mŕtvych buniek, vytvorte olúpané ovocné kyseliny a mikrodermabráziu. Po tejto procedúre naneste na tvár náplasť, ktorá zabraňuje vývoju komedónov. Ak sú zapálené niektoré oblasti kože, vyžaduje sa ošetrenie roztokom kyseliny salicylovej a antimikrobiálnym gélom.

Odporúča sa tiež užívať pravidelné vitamíny a udržiavať diétu, ktorá sa obmedzuje na tuk a sladkosť. Ak sa vyskytne sekundárna infekcia spolu s komedónmi, indikujú sa antibakteriálne látky.

Liečba komedónov

Účinná liečba komedónov zahŕňa nasledujúce zložky:

 • odstránenie nadbytočného kožného mazu;
 • dermatológovia používajú lokálne a perorálne antibiotiká, ako aj orálne antikoncepčné prostriedky pre ženy na účely liečenia komedónov;
 • používanie výrobkov na starostlivosť o pokožku;
 • pravidelný odlupovanie pokožky.

Očistenie kože

Je dôležité naučiť sa správne samočistiť pokožku. Pokožka potrebuje systematické čistenie. Tiež by sa nemali zabúdať na mŕtve kožné bunky, ktoré ovplyvňujú upchávanie pórov a tvorbu komedónov.

Pri čistení pokožky sa odporúčajú jemné prostriedky, napríklad peny alebo gély. Pomôžte očistiť pokožku tváre penou a pleťami, ale mali by ste si vybrať produkt bez alkoholu, aby ste neprekrátili pokožku.

Liečba je aplikovaná peelingy, peelingy a kozmetiky exfoliating látky, ktoré sú zamerané na odstránenie hornej, odumreté kožné vrstvy, ktorá bude poskytovať nezávislý prístup do uzavretých čierne bodky na povrchu pokožky. Napriek tomu je tento prístup účinný, ak je počet komedónov malý.

Ručné čistenie

Manuálne čistenie je dlhý proces. Vyčistená koža tváre je najprv naparovaná a prsty, ktoré sú zabalené sterilnými utierkami, sú vytlačené z oboch strán. Potom kozmetička utrie pokožku špeciálnym dezinfekčným krémom a po procedúre urobí utišujúcu a upokojujúcu masku.

Vákuové čistenie

Vysávač pórov čerpá z olejových žľazy nahromadené tajomstvo, ako malý vysávač. Postup čistenia je rozdelený na jednotlivé etapy. Po prvé, špina a kozmetika sú odstránené pomocou čistiacich prostriedkov. Potom sa koža zavlažuje parou na otvorenie pórov. Potom vykonať postup dezinkrustatsii elektroforézy, v ktorého priebehu je skvapalnený tajomstvo mazových žliaz, čiastočne odstraňuje odumreté bunky, blokovanie výstupu z potrubia.

Keď je pokožka pripravená, je vystavená vysávaču. Počas 15-20 minút sa pokožka masíruje vysávačom, ktorý vytiahne obsah z pórov. Po vykonaní procedúry sa masku aplikuje na vyčistené oblasti, čím sa zužujú otvorené póry, aby sa infekcia nedostala cez ne a zvlhčila pokožku. Komplex procedúr trvá 1-1,5 hodiny.

Vakuum čistenie ovplyvňuje pokožku oveľa jemnejšie ako ruky kozmetičky, postup sa často porovnáva s relaxačnou masážou. Táto metóda čistenia je bezbolestná, pretože na koži nie sú žiadne stopy vo forme odier, ale sily, ktorými sa vyťahujú obsahy pórov, sú niekedy nedostatočné pre úzke kanály. V týchto prípadoch je postup doplnený ručným čistením.

Ovocné kyseliny

Suché čistenie tváre pomocou ANA - ovocných kyselín je pomerne nová technika. Maska pomôže otvoriť póry a tak vymeniť parný kúpeľ. Potom sa na tvár aplikuje prostriedok, ktorý ohrieva pokožku a zmäkčuje a dokonca čiastočne rozpúšťa mastné tyčinky. Postup je doplnený utišujúcou maskou s pórovitým účinkom.

Klady: metóda čistenia je oficiálne uznaná ako ne traumatická; doba zotavenia sa zníži na minimum. Vzhľadom na to, že ovocné kyseliny stimulujú obnovu buniek, pokožka po očistení vyzerá svieži. Nevýhody: odstránenie 100% akné s ovocnými kyselinami nie je možné; na citlivú pokožku niekedy dochádza k podráždeniu.

ionizácie

Odzinkovanie alebo ionizácia pokožky maskou alebo pleťovou vodou v závislosti od stavu kože. Špeciálne liečivo, ktoré sa aplikuje na oblasti postihnuté akné, obsahuje protizápalové, hojivé a ďalšie zložky, ktorých pôsobenie je zosilnené galvanickým prúdom. Obsah pórov je zriedený a napnutý. Pros: netraumatické a bezbolestné. Nevýhody: na dosiahnutie výsledku sa postup opakuje niekoľkokrát. A toto potešenie nie je lacné.

Odstránenie komedónov

Pokiaľ ide o veľké komedóny, lekár predpíše odstránenie. Tento postup sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • mechanické odstránenie: zahŕňa predbežné vypaľovanie tváre; eliminácia komedónov nastáva prepichnutím sterilnou ihlou a ďalšou extrúziou;
 • elektrokoagulácia: ošetrenie komedónov sa vykonáva vypálením obsahu vysokofrekvenčným prúdom; metóda je oveľa účinnejšia v porovnaní s mechanickou metódou;
 • laserové odstránenie: liečba zahŕňa odstránenie obsahu komedónov a dezinfekciu tkaniva, čo znižuje riziko zápalu.

Okrem toho sa široko používajú ajyurvédske liečebné metódy, v ktorých sa používajú éterické oleje. Na základe éterických olejov sa vyrábajú krémy na domáce použitie a iné výrobky na starostlivosť o pokožku.

Bola vyvinutá tabuľka komedogenity prírodných olejov. V tomto zozname olejov bol zaznamenaný index (0-5), ktorý indikuje úroveň komedogenity. Takže pri nulovej hodnote olej nezakrýva póry, ale čím vyššia je hodnota, tým silnejšia je.

Tradičné lieky na liečbu ďasien

Čistiaca maska ​​na ryžu

Na večer, variť 50 g ryže a opláchnite, potom nalejte pohár vody. Nasledujúce ráno namočte a rozotrite ryžu. Maska sa aplikuje na predčistenú tvár s hrúbkou vrstvy.

Maska grapefruitu

Brúsny 2 lyžice ovsené vločky a zmieša sa s pohárom grapefruitového džúsu zriedi vodou 1 do 10. stierania postihnutých oblastí masky po dobu dvoch minút a zmyť, aplikovať denný ľahký krém.

Tomato Mask

Vezmeme zrelé paradajky, vytlačíme šťavu a zmiešame ju s lyžicou ovsenej vločky a strouhaným žĺtkom. Maska na základe zmesi, ktorú položíme na problémovú časť pokožky po dobu pol hodiny. Potom opláchnite a naneste zvlhčovač.

Maska na bielej hliny

Na prípravu tejto masky potrebujete horčík, prášok kyseliny boritej, ryžový škrob, bielu hlinu a kamenec. Vezmite ingrediencie čajovou lyžičkou, premiešajte a pridajte 3% roztok peroxidu vodíka. Masku uchovávajte pol hodiny, potom umyte a aplikujte krém.

Maska na báze jogurtu

Na postihnutú kožu dáme kefír a po 20 minútach ju umyjeme, po ktorom sa pokožka zvlhčí. Kefír pomáha otvoriť póry a rozpúšťať tuky.

Citrusová maska

Zrieďte citrónovú šťavu vodou s pomerom 1 až 3, získaným kvapalným trením kože ráno.

Vitamínová maska

Rozráste mrkvu, uhorku a cuketu a potom pridáme šťavu z citróna alebo olivového oleja. Po predčistení pokožky naneste masku na tvár zmesi a podržte ju 20 minút.

Vyčistite soľ a sódu

Soľ a sóda vezmeme 4 gramy a premiešame, mierne zriedime vodou. Potom sme postihli postihnuté oblasti, ale nie tri. Držte 10 minút a opláchnite. Postup nemožno vykonať viac ako raz týždenne.

Vaječný prášok

Porazte vajcia s pohárom cukru a dvoma čajovými lyžičkami citrónovej šťavy a šťavy z aloe vera. Beat a naniesť na tvár. Držte 15 minút a opláchnite.

Kozmetické výrobky z komedónov

Pri výbere kozmetiky pre problémovú pokožku venujte pozornosť špeciálnym produktom, ktoré zahŕňajú:

 • zinok;
 • povrchovo aktívne látky;
 • kyselina salicylová;
 • laktát amónny;
 • retinol;
 • vitamíny A a E;
 • síra;
 • Skinoren;
 • éterické oleje;
 • extrakty rastlín.

Tieto lieky odstránia kožu a odstránia alebo zabránia zápalu. Okrem toho na umývanie používajte micelárnu vodu ("Exfoliac"), špeciálne gély alebo pleťové vody:

Nemenej efektívne pri čistení mastnej kože bude tonikum a pleťové vody (nealkoholické) s obsahom éterických olejov:

 • citrón;
 • mentol;
 • eukalyptus;
 • čajový strom;
 • rastlinné výťažky z aloe;
 • harmanček;
 • nechtík;
 • zelený čaj;
 • hamamelu.

Kozmetické značky ponúkajú špeciálne linky "anti-comedones":

 • "Vyčistiť linku" od firmy Garnier;
 • "Pure Zone" z L'Oreal;
 • Viditeľne jasné z Neutrogena;
 • "Normaderm" z Vichy.

Ak chcete očistiť pokožku v oblasti nosa, použite špeciálne prúžky.

Príčiny komedónov

Dermatológovia rozlišujú nasledujúce príčiny vzniku ďasien:

 • zmena hormonálneho pozadia počas puberty;
 • tehotenstvo a menopauza;
 • endokrinné ochorenia;
 • gastrointestinálne ochorenia;
 • nevyvážená výživa, pri absencii nevyhnutných vitamínov;
 • nekontrolovaný príjem liekov;
 • alkohol a zneužívanie fajčenia;
 • nesprávny výber kozmetiky, čo spôsobuje alergické reakcie;
 • dedičnosť.

Lekári tiež poznamenávajú, že stresujúca situácia a emocionálne preťaženie môžu negatívne ovplyvniť stav kože a spôsobiť komedóny.

Potraviny provokujúce vzhľad komedónov

Dermatológovia už dávno preukázali vzťah medzi zdravím kože a stravou. Medzi výrobkami, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu pokožky, je káva na prvom mieste. Majiteľom problémovej pokožky sa tiež odporúča, aby prestali používať:

Je dôležité, aby si ženy pamätali na to, že problém vyrážok je jednoduchšie zabrániť, než vyliečiť. Ak chcete vyzerať dobre, dávajte pozor na svoje zdravie: dodržujte režim dňa a uprednostňujte zdravé jedlo.

Prevencia komedónov

Dermatogli odporúča nasledujúce opatrenia, aby sa zabránilo výskytu ďasien:

 • Používajte len správne vybranú kozmetiku. Takže napríklad s mastnou pokožkou nemôžete používať silné a mastné krémy alebo zneužívať kozmetické prípravky na báze tuku.
 • Vyberajte si produkty dennej starostlivosti, ktoré znižujú tvorbu kožného mazu, zužujú póry, odlupujú mŕtve bunky a zabraňujú vzniku zápalu.
 • Dôkladne očistite pokožku. V mastnej a kombinovanej koži sa odporúča umyť teplou vodou bez použitia mydla a čistiacich prostriedkov obsahujúcich alkohol, ktoré sušia pokožku a stimulujú produkciu mazových výlučkov.
 • Pravidelne používajte mäkké koberčeky a exfoliáty na odstránenie epitelu z keratinizovaných mŕtvych častíc, rovnako ako hlinené a filmové masky - na čistenie pórov.
 • Čo najmenšie sa dotýkajte svojej tváre rukami, keď ste na miestach so znečisteným vzduchom - zakryte tvár šatkou, obväzkami alebo inými prvkami odevu.

Otázky a odpovede týkajúce sa "Comedones"

otázka: ahoj Mám tú istú otázku: pod určitým osvetlením sa moje pokožka na tvári zdá čistá, ale ak sa pozriete na jasné denné svetlo, vidíte veľa malých, bezfarebných pahorokov. Pri umývaní, ak držíte prsty na mydlovej koži, cítite malé tuberkulózy. Čo mi odporúča? Pomáha Skinoren buď pomôcť analógom skinnormu pre tento problém, alebo má vplyv len na vulgárne akné? Stále som vo večerných hodinách otrite tvár s alkoholom 2% r-rum kyseliny salicylovej, či správne robím alebo robím? Čo môžete poradiť o starostlivosti o tvár?

otázka: ahoj Mám 20 rokov, chlape. Za posledné 3 roky je predovšetkým problém čela, nosa a brady oblasť je najproblematickejšie na oboch stranách, v všeobecnom, t-zóna, poruchy akné, takzvané zatvorené farbu komedóny kože, sú viditeľné na rasstyazhenii kože. Ako sa ich zbaviť? Vyvolávajú zapálené červené pupienky.

otázka: ahoj Mám uzavretých komedónov, ako s nimi zaobchádzať s pomocou krémov a masti, na tvári nie sú žiadne zápaly, niekedy pupienok, počul som, že to môže pomôcť rozličným a skinorenským? Alebo je niečo lepšie?

Komedóny na tvári - príčiny vzhľadu, typy a spôsoby liečby

Komedóny nie sú ničím iným ako akné, ktoré je dôsledkom ochorenia mazových žliaz a vlasových folikulov. Tieto čierne škvrny na tvári boli v poslednej dobe častejšie diagnostikované, ak boli komedóny typické pre mladých ľudí / adolescentov, teraz je takéto ochorenie spojené so strašnejšími ľuďmi (podľa štatistiky 25-40 rokov).

Komedóny nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a život, ale tu v psycho-emocionálnej rovine tieto akné vyrážky môžu priniesť veľa problémov. Preto musíte nielen poznať aspoň minimálne informácie o danej chorobe, ale aj pochopiť, čo môže pomôcť pri boji proti komedónom na tvári.

klasifikácia

V medicíne existuje niekoľko druhov komedónov, rozvíjajú sa postupne a slúžia ako pokračovanie každého iného. Vo všeobecnosti lekári nazývajú komedóny cysty - sú tvorené na rovnakom princípe ako bežné cysty na vnútorných orgánoch. Mechanizmus vývoja posudzovaného ochorenia je vždy ten istý: všetko začína s tvorbou mikro komedónu, končí otvorenou alebo uzavretou formou. Presnejšie, typy a mechanizmus vývoja komedonu sú uvedené na obrázku:

Čo je otvorené komedóny

Folikulár často hrá úlohu "kolekcie" kožného mazu, ku ktorému sa pridajú mŕtve bunky epidermis, mikročastice kozmetiky, prach. Výsledná kompozícia jednoducho upcháva vlasový folikul a keď je zátka na ceste von z folikulu, stáva sa čierna kvôli oxidácii obsahu vzduchom. Takto sa vytvárajú otvorené komedóny - bežné čierne bodky, akné, ktoré lekári považujú za najjednoduchší vývoj danej podmienky.

Čo je uzavreté komedóny

Na rozdiel od otvorených komedónov, vo forme, ktorá je predmetom úvah, nie je žiadna cesta von z nahromadeného korku. Preto sú uzavreté komedóny guličky alebo uzliny belavé, tyčící sa nad povrchom kože.

Nebezpečenstvo uzavretých komedónov spočíva vo vysokom riziku vzniku komplexných patologických stavov:

Zápalový proces v uzavretých koménoch sa vyvíja rýchlo a túžba osoby rýchlo sa zbaviť nepríťažlivého javu môže viesť k šíreniu stafylokokovej alebo streptokokovej infekcie. A "manuálna" likvidácia uzavretých komedónov nevyhnutne vedie k vzniku jaziev, jaziev a nepravidelností na povrchu kože.

Upozorňujeme: umiestni lokalizovaný otvorený a / alebo uzavretý komedo - čelo, bradu, nos, chrbát (jeho horné deliace plochy). V niektorých prípadoch sa tento jav pozoruje aj v hornej časti hrudníka - toto rozdelenie kondylómu je bežnejšie u žien.

Príčiny vzniku komedónov

Nemôžete povedať jednu vec ako príčinu výskytu genitálnych bradavíc - lekári hovoria, že na objavenie sa takéhoto akné je potrebný určitý impulz, provokácia. Takáto provokácia môže mať niekoľko faktorov:

 1. Genetická vlastnosť. Lekári a obyčajní ľudia sú už dlho poznamenal, že skúmaná koža na tvári je dedičná. Ak matka alebo otec má condylomata, pravdepodobnosť výskytu tejto choroby u detí je 97%.
 2. Narušenie hormonálnej rovnováhy tela. To je dôvod, prečo sa najčastejšie otvorené / uzavreté komedony objavujú na koži tváre v období dospievania, u žien v menopauze, pred menštruáciou.
 3. lieky. Hovoríme len o dlhodobom používaní akéhokoľvek lieku - na pozadí takéhoto agresívneho účinku na telo sa rozvíjajú porušenia sekrečnej funkcie tela.
 4. Nesprávna starostlivosť o pleť - napríklad nesprávny výber kozmetiky, nadmerné používanie make-upu, nedostatok čistenia tváre.
 5. Porucha stravovania. Ak je v ponuke veľkého počtu ľudí uhľohydráty a tuky, takmer žiadna zelenina a ovocie, je to priama cesta k tvorbe komedónov a uzavretých a otvorených typov.
 6. Niektoré ochorenia centrálneho a / alebo periférneho nervového systému, časté napätie, relapsy depresie.

Navyše komedóny sa môžu objaviť, ak osoba žije v regióne s nepriaznivou ekológiou - vysoký obsah oxidov uhlíka vo vzduchu, kovové soli nevyhnutne vedú k vzniku opísaného stavu.

Odstránenie komedónov

Pravidelné vytláčanie čiernych bodiek alebo bielych hrbolov na tvári nepovedie k vyčerpaniu komedónov - len vyvoláva vznik zápalu na povrchu kože. Liečba daného ochorenia je výsadou lekárov, ktorí nevyhnutne ponúknu komplexnú terapiu.

Liečba komedónov

Ak chcete vybrať vhodnú liečbu pre komika, bude to možné len lekár - musíte brať do úvahy nielen stupeň a typ ochorenia, ale aj celkové zdravie pacienta. Mnoho liekov používaných na liečbu genitálne bradavice, môže spôsobiť závažné alergické reakcie, a niekedy aj odborník musí konať na základe výberu liekov - teda jeden pacient je ideálny pre obaja môžu byť úplne zbytočné.

Ak hovoríme o všeobecných odporúčaniach, potom človek s kondylómami musí byť nutne liečený antiseptickými liekmi a liekmi s antibakteriálnym účinkom. Nie je to zlé dokázané v tomto ohľade Differin - droga, vyrábané vo forme gélu alebo krému 0, 1%. Aplikuje sa na už očistené pleťové mlieko vo večerných hodinách. Ďalším účinným prostriedkom na kontrolu kondylómov je krém alebo pleťová voda z tretinoínu, ktorá sa má liečiť tvárou dvakrát denne.

Upozorňujeme: dlhý komedon, bude vyžadovať starostlivosť a trpezlivosť. V priemere, zbavenie sa genitálnych bradavíc s liekmi trvá 4-8 týždňov.

Kozmetické procedúry

Je povinné pri liečbe komedónov je potrebné navštíviť kozmetické salóny - existuje celý rad procedúr, ktoré účinne eliminujú nevzhľadné vyrážky na tvári. Prvý zo všetkých profesionálov odporúčame vykonávať hĺbkové čistenie tváre - tento postup umožňuje, aby sa odstránili odumreté bunky, vyměšovací kanáliky železa sa uvoľní, a bunky kože ponúka voľný prístup ku kyslíku. Hlboké čistenie tváre sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • manuál - toto sa nazýva ručné čistenie;
 • pomocou špecifických nástrojov - ihly a slučky;
 • Microdermabrasion;
 • chemický peeling;
 • ultrazvukové zariadenia.

Najbežnejšou metódou hĺbkového čistenia tváre je laserový peeling. Výsledkom tohto postupu je obnovenie epitelu, ktoré vždy vedie k zlepšeniu krvného obehu, normalizácii fungovania mazových žliaz a stabilizácii metabolizmu. Pravdepodobnosť výskytu komedonu po laserovom lúpaní je veľmi nízka, aj keď relapsy nie sú vylúčené.

Liečba komedónov s ľudovými prostriedkami

Len v prípade, že je potrebné bojovať proti komedóny môžu bezpečne požiadať o pomoc z tradičnej medicíne - existuje veľa zdrojov na báze prírodných surovín, ktoré sú v skutočnosti oslobodiť človeka od nepríjemným vyrážky na tvári. Môžete ich použiť jeden po druhom, môžete kombinovať - ​​je dôležité len dodržiavať povinné pravidlo pravidelnosti postupov.

Tradičné metódy liečby koméd:

 1. Rastlinné masky. Potom sa surový uhorka, cuketa alebo mrkvu, rošt na jemnom strúhadle a pridať k výslednej hmotnosti olivového oleja alebo citrónovej šťavy v malých množstvách (napr., Lyžica surový rastlinný olej kvapiek 5 alebo šťavy). Výrobok sa aplikuje na predtým očistenú pokožku tváre a ponechá sa v tejto polohe počas 15 minút. Potom sa maska ​​umyje teplou vodou.
 2. Proteínová maska. Proteín jedného vajíčka je bitovaný s lyžicou cukru, výsledná hmota je rozdelená na dve časti. Po prvé, časť proteínovej hmoty sa aplikuje na predtým očistenú tvár a očakáva sa jej vysušenie (to bude trvať 2-4 minút). Teraz sa odoberie druhá časť bielych bielkovín a na prvej vrstve masky sa nanesie mierne poklepávacie pohyby prstov. Teraz nechajte proteínovú hmotu na tvári ďalších 10 minút. Po odstránení / umytí masky teplou vodou. Tento postup funguje ako lúpanie, otváranie a čistenie zablokovaných folikulov.
 3. Maska heřmánku. Vezmite 2 polievkové lyžice heřmánek kvety a vylejte strmú vriacou vodou v takom množstve, aby ste získali silnú kašičku. Potom pridajte 3 kvapky citrónovej šťavy a čajovú lyžičku ražnej múky na kašičku. Výrobok sa aplikuje na očistenú tvár po dobu 15 minút, potom sa opláchne teplou vodou.

Upozorňujeme: každá z týchto masiek by sa mala používať aspoň raz týždenne. Môžete sa striedať, ale v tomto prípade sa môžu použiť len dva typy masiek za týždeň.

Veľmi efektívne bude trenie pleti s vlastným prípravkom - je vyrobené z citrónovej šťavy alebo grapefruitu. V prvom prípade sa čajová lyžička šťavy zriedi ¼ šálky vody, ale grapefruitová šťava v množstve 1 polievková lyžica zriedená pohárom vody.

Nie je to zlý pomôcť zbaviť sa komedónov a ovsených vločiek - môžu sa napríklad miešať s prírodným jogurtom, teplým mliekom do stavu kaše. Potom je hmotnosť aplikovaná na tvár s kruhovými pohybmi prstov počas 15 minút. Po umytí masky teplou vodou ošetrujte pokožku akýmkoľvek hydratačným prostriedkom.

Prevencia komedónov

Tí ľudia, ktorí majú predispozíciu k vzniku komedónov, by mali pravidelne vykonávať preventívne opatrenia. Napríklad to bude užitočné pre tých, s ktorými rodičia trpeli komedónmi alebo v minulosti existovali vyrážky príslušného typu a teraz sú v odpustení. Prevencia komedónov je nasledovná:

 • denne musíte očistiť tvár nečistôt a prachu - to sa vykonáva najmenej 2 krát denne pomocou špeciálnych tonikov a / alebo pleťových vody;
 • používanie normálneho mydla sa neodporúča - je to príliš suchá pokožka;
 • Raz za týždeň vykonajte čistenie. K tomu môžete použiť kroviny - perfektne očisťujú pokožku kontaminantov a dokonca "odkryjú" kondylómy;
 • ak je pokožka na tvári mastná, odporúča sa používať na čistenie jej mliečnych roztokov s použitím harmančeka, eukalyptu, nechtíka a extraktu zeleného čaju;
 • V období silného akútneho zápalového procesu a vznik viac bradavíc mali opustiť make-up, ale aj v remisii sa pokúsili vyhnúť sa používaniu krémov a tónových suchého prášku;
 • každý večer namazať pokožku tváre akýmkoľvek esenciálnym olejom - čajový strom, klinček, eukalyptus.

Komedóny môžu priniesť veľa problémov - niektorí ľudia vo všeobecnosti spadajú do depresie, despondencie pri objavení sa takéhoto problému. Ale moderná medicína a bohaté skúsenosti predkov naozaj pomáhajú zbaviť sa už existujúceho komedonu a zabrániť vzniku nových.

Tsygankova Yana Alexandrovna, lekárka, terapeutka najvyššej kvalifikačnej kategórie.

Celkom 10,420 zobrazených dnes

Uzavreté komedóny: Čo potrebujete vedieť

Komedóny na ľudskej pokožke - nepríjemný jav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku nadmerne aktívnej aktivity mazových žliaz alebo v dôsledku folikulárnej hyperkeratózy (porušenie obnovy kožných buniek). Okrem toho táto choroba pôsobí ako dominantný faktor pri tvorbe a vývoji komedónov, pretože obnovenie buniek je jednoducho nevyhnutné pre normálne fungovanie kože.

K medu a medu - iný

Kožné vyrážky nazývané komedony sú rozdelené do dvoch typov - otvorených a uzavretých komedónov. Prvé sú vytvorené, keď sa obsah folikulárnych úst objaví na povrchu kože. Tento druh je považovaný za najviac nápadný, pretože je vizuálne reprezentovaný čiernymi bodkami. Takéto formácie sa dajú ľahko odstrániť aj doma.

Odstránenie uzavretých komedónov nie je tak jednoduché. Pokus o normálne mechanické odstránenie môže viesť len k tomu, že sa zmenia na červené zápalové pupienky s bielym špičkou. Tento druh komedónov je populárne nazývaný "potholes", pretože vyzerajú ako proso zrniek. V dermatológii sa termín "milium" používa na ich definovanie.

Aké sú príčiny vzniku uzavretých komedónov na koži tváre? Hlavným dôvodom je akumulácia sekrécie v mazových žľazách vylučovaných nadmerne. Nedostatok výstupných možností pri vypúšťaní a prispieva k tvorbe malých belavých uzlíkov pod tenkou vrstvou kožu (subkutánne čierne bodky).

Medzi veľa príčin poškodenia, čo vedie ku sú nesprávne starostlivosť o pleť (zvlášť olejové alebo suché), ako aj použitie kozmetických prípravkov, čo uzavreté komedóny hlavné faktory ich výskytu.

Od komedónov po akné jeden krok

Otvorené a uzavreté komedóny sú často zmätené akné. Avšak, na rozdiel od pupienkov v komedónoch nie je zápal. Ak sa milium zapálí v dôsledku mechanického vplyvu alebo iných faktorov, stane sa pupienkom. Najčastejšie proces transformácie iniciuje život húb a baktérií, ktoré žijú na koži človeka, a živia sa výlučkami mazových žliaz.

Záchvaty zápalu sa často stávajú propionbaktériami akné, ktoré sa môžu reprodukovať aj bez prítomnosti kyslíka. Prenikajúc do komedonu, baktérie tohto druhu začínajú tam, aktívne znásobovať, prideľovať takzvané toxíny, ktoré dráždia steny mazovej žľazy. Takže v komedónoch sa spúšťa zápalový proces. V tomto prípade hĺbka zápalu závisí od veľkosti potenciálneho akné: čím hlbšie to je, tým viac pupienka.

Existuje niekoľko "scenárov" zápalového procesu v miliume:

 • absces vyrieši sám (vnútri), čo sa deje zriedka;
 • hnis z abscesu prasknutého zvnútra sa dostane do okolitých tkanív, čo podporuje šírenie a predĺžený priebeh zápalového procesu;
 • objavenie abscesu na povrchu kože. Potom dostatočne ľahký tlak, ktorý z akné "hnisavý stĺp" vyskočil von.

10 pravidiel starostlivosti o pleť s komedónmi

Hlavnou úlohou pri liečbe miliumov je otvoriť póry, zriedenie kutikuly, čo zabraňuje vylučovaniu mazového tajomstva smerom von. Preto starostlivosť o pokožku pokrytú uzavretými komodami doma poskytuje množstvo vhodných opatrení.

Denné čistenie kože pomocou špeciálnej kozmetiky a hubiek je možno hlavnou podmienkou pre udržanie krásnej a zdravej pokožky. Procedúra sa vykonáva dvakrát denne: ráno a večer. Na mokrej koži tváre naneste penu na umývanie, šľahajte, až kým sa neobjavia bubliny, potom opláchnite špongiou. Takže z epidermy, špina, mŕtve bunky s nadbytkom tuku, sú dokonale odstránené.

Každých 7 dní musíte vykonať hlboké očistenie pleti: drhnutie alebo olúpanie ovocnými kyselinami (VNA a ANA). Nie je možné kombinovať dva postupy exfoliácie, čo môže spôsobiť vážne podráždenie.

Pri ošetrovaní miliiem sa odporúčajú masky s hlinkou (zelená, modrá) alebo badyagi. Počas šúpania alebo čistenia by sa však masky nemali používať viac ako raz za týždeň. V ostatných prípadoch môžu byť masky vyrobené až trikrát týždenne.

Večer pred odchodom do postele by ste mali vždy vziať make-up pomocou tonikov bez alkoholu alebo kozmetického mlieka.

Koža náchylná na suchosť sa má denne zvlhčiť krémom. Avšak prostriedok by nemal upchať póry.

Veľmi užitočné pre pokožku tváre a komedóny sú zeleninové masky. Zelenina: mrkva, uhorka, cuketu rozotrite na malom strúhadle, pridajte 3-4 kvapky citrónovej šťavy, 5 kvapiek olivového oleja. Udržujte na pokožke 15 minút, opláchnite ju teplou vodou.

S komedónmi odporúčajú dermatológovia dodržiavanie diéty a konzumujú vyváženú stravu. Je potrebné znížiť na minimum alebo odstrániť z diéty výrobky, ktoré zvyšujú pokožku tajomstvo: vyprážané potraviny, mastné mäso, sladkosti, pečivo, údené produkty a korenie. Musíte jesť viac ovocia, čerstvej zeleniny, obilnín.

V lete v horúcom počasí, keď sa používa denný make-up, je lepšie nahradiť základy voľným práškom.

Používajte denne prípravky "Differin" a "Skinoren", najúčinnejšie bojujúce s uzavretými komedónmi. "Skinoren" obsahuje kyselinu azelaovú, ktorá spomaľuje rast, keratinizáciu a nekrózu epidermálnych buniek. Rovnako ako "Differin", má len náplasť ďalšie vlastnosti: rozsekáva a rozpúšťa hornú epidermálnu vrstvu. Avšak drogy nedávajú okamžitý výsledok. Koža sa zjemní a póry sa otvoria a po 3 mesiacoch pravidelnej aplikácie uvoľnia biele zátky.

Nepokúšajte sa odstrániť (stláčať, vyberať alebo odlupovať) uzavreté komedóny, čo zvyšuje riziko infekcie a môže spôsobiť silný zápalový proces. K tomu je lepšie konzultovať špecialistu, ktorý vykoná mechanické čistenie, ktoré zahŕňa dezinfekciu pokožky, prepichnutie milium so sterilnou ihlou a tiež odstránenie tuku, ktorý je v ňom uložený. Po ukončení procedúry je pacientovi pridelená udržiavacia terapia. Uzavreté komedóny sa tiež odstraňujú elektrokoaguláciou.

Ako sa zbaviť uzavretých komedónov? Vlastnosti liečby liekmi, kozmetických procedúr a ľudových prostriedkov

Komedóny - jedna z odrôd akné (akné), v ktorej sa tvorí zmes mŕtvych buniek a mikroorganizmov pod kožou.

Napriek tomu, že vonkajšie komedóny môžu často zostať neviditeľné, môžu spôsobiť bolesť. A vzhľadom na to, že v priemere takéto formácie môžu dosiahnuť päť milimetrov a šíriť sa po celom tele, je nežiaduce ignorovať takýto problém.

Na rozdiel od otvorených komedónov vo forme čiernych bodiek sú uzavreté pupienky biele a môžu sa objaviť v akomkoľvek veku. Ale najčastejšie takéto akné je typické pre ľudí vo veku 12-24 rokov.

Príčiny vzniku uzavretých komedónov

 1. Nesprávna starostlivosť o pokožku alebo úplné nerešpektovanie osobnej hygieny, čo má za následok upchatie pórov kože.
 2. Nadmerná aktivita mazových žliaz.
 3. Genetická predispozícia, vďaka ktorej sa komedóny môžu objaviť aj u tých, ktorí monitorujú stav kože.
 4. V niektorých prípadoch môže byť príčinou užívania určitých liekov.
 5. Vo výnimočných prípadoch môže byť výskyt komedónov ovplyvnený znečistením životného prostredia. V dôsledku toho - upchávanie pórov kože častíc prachu, nečistôt a rôznych zlúčenín, čo vedie k vzniku uzavretých komedónov.
 6. U mužov nadmerné množstvo testosterónu v tele vedie k vzniku komedónov.

symptomatológie

Ale často nasledujúce príznaky môžu naznačovať nástup tvorby komedónov:

 • zmena farby pleti pokožky (koža nadobudne bolestivý sivý alebo nazelenalý nádych);
 • lúpanie;
 • zrýchlenie kože;
 • vizuálne viditeľné rozšírenie pórov;
 • u žien kozmetika začína zle držať (kvôli zvýšeniu udržiavania tuku v koži).

V zanedbaných prípadoch sa začínajú zapáliť zavreté komedóny, pozoruje sa sčervenanie.

Metódy liečby liekom

Ak existuje niekoľko relatívne malých uzavretých komedónov, ktoré neobťažujú a neprinášajú nepríjemné pocity - môžete to urobiť len hygienické opatrenia. Stačí, ak si umyte tvár mydlom dvakrát denne a používajte pleťové vody, ktoré nemajú alkohol na utieranie.

Ale niekedy liečba vyžaduje aplikáciu špeciálnymi prostriedkami. Mali by byť prijaté len po dohode so špecialistami, pretože tieto lieky môžu mať na celú svoju účinnosť množstvo vedľajších účinkov.

antibiotiká

Toto je najlepšia možnosť, ktorá vám umožňuje eliminovať komedóny bez použitia externých prostriedkov.

Hlavnou nevýhodou antibiotík je ich škodlivý účinok na imunitu, pretože perorálne antibiotiká interferujú s imunitným systémom tela. Vo väčšine prípadov sa na liečbu uzavretých komedónov používajú dve takéto lieky:

Yunidox Solutab

Dostatočne účinné antibiotikum, ale má množstvo kontraindikácií, medzi ktoré patrí aj tehotenstvo, precitlivenosť na tetracyklínové lieky a závažné porušenie pečene a obličiek.

Náklady na liek sa líšia v rozmedzí 340-350 rubľov.

tetracyklín

Náklady na liek - asi 100 rubľov, ale v ťažkých prípadoch môže byť neúčinný.

Špeciálne krémy alebo pleťové vody

Na rozdiel od antibiotík určených na vnútorné použitie, krém na ošetrenie komedónov nepoškodzuje telo, ale liečba v tomto prípade môže trvať dlhšie. Tieto krémy a gély sú založené na síre, peroxide benzénu, kyseline salicylovej.

Zinerit

Medzi najpopulárnejšie krémy môžu byť identifikované Zinerit ktorý účinne bojuje so všetkými druhmi akné, ale dlhodobé užívanie účinnosti lieku je znížená, pretože baktérie tvoriaci pupienky, začnú "zvyknúť" na aktívnych zložiek krému.

Náklady na takéto zariadenie sú asi 500 rubľov.

Skinorene gél

Mnohí dermatológovia odporúčajú použitie krémového gélu Skinoren, ktorý sa môže použiť na bodové aplikácie (ak nie je veľa komedónov) a na aplikáciu na celý povrch kože. Hlavný vedľajší účinok lieku - mierne popálenie.

Priemerná cena je 600 rubľov.

Krém Adapalen

Drahšie prostriedky - krém Adapalen. Tento liek môže byť použitý v kombinácii s inými krémami a pleťovými krémami, zatiaľ čo účinne bojuje aj pri ťažkých formách akné.

náklady 760 rubľov.

Sväté zemské mlieko

Medzi umývadlami špecialisti prideľujú mlieko Svätej zeme (nákladovo - z 1400 rubľov v závislosti od regiónu).

Tento liek je považovaný za prírodný, pretože je založený na výťažkoch z arniky, harmančeka a čarodejnice.

Krém je vhodný pre citlivú pleť a nielen rýchlo rozpúšťa staré uzavreté komedóny, ale tiež zabraňuje vzniku nových.

Po prvé, takýto nástroj nedáva rýchle výsledky: musí byť použitý aspoň týždeň dvakrát denne. Po druhé, ak po ukončení liečby nedodržiava preventívne opatrenia - vždy existuje možnosť opätovného vzniku komedónov.

Medzi masťami sú najčastejšie:

retinová

Relatívne mäkké prostriedky, ktoré zmierňujú akné a normalizujú prácu mazových žliaz. Jediný závažný vedľajší účinok je spojený s individuálnou neznášanlivosťou.

náklady 250 rubľov.

Differin

Okrem ošetrovania komedónov zabraňuje masť vzniku nových tvarov na koži a všeobecne spôsobuje, že pokožka je menej mastná. Nápravu treba používať opatrne a po konzultácii s lekárom.

náklady 700 rubľov.

ihtiolovaya

Umožňuje rýchlo sa zbaviť komedónov (priemerný priebeh liečby je 2-3 dni). Pred použitím sa uistite, že na súčasti produktu nie je žiadna individuálna neznášanlivosť.

náklady až 120 rubľov.

zinok

Najlacnejšie prostriedky medzi podobnými prípravkami, ktoré tiež prakticky nemajú vedľajšie účinky. Použitie takejto masti je účelné pre samostatné odstránenie malého množstva komedónov.

cena 50 rubľov.

Kozmetické procedúry

V niektorých prípadoch použitie samotných liekov neumožňuje elimináciu komedónov a vyžadujú sa efektívnejšie radikálne metódy. Ide o kozmetické postupy, ktoré majú svoje vlastné výhody, ale nie sú bez nedostatkov. Tieto postupy boli menované individuálne.

Mechanická metóda

Najobľúbenejšia forma týchto procedúr je kryokryštalická dermabrázia (Mikrodermabrázia).

V tomto prípade je horná vrstva kože mletá pomocou špeciálnej vákuovej odsávacej jednotky, ktorá má dýzy pokryté diamantovým prachom. Prakticky sa táto metóda môže nazvať peelingom, pretože v tomto prípade sa odstráni horná vrstva epidermis (a s ňou - a komedóny), po ktorej nastane úplné obnovenie tejto vrstvy kože.

V závislosti od počtu komedónov a ich veľkosti môže byť procedúra mikrodermabrázie jednoduchá alebo môže prebiehať v niekoľkých fázach. Procedúra nie je príliš bolestivá, ale ľudia s tenkou pokožkou môžu poskytnúť nepríjemné pocity, takže v niektorých prípadoch začne odlupovanie miestna anestézia.

elektrokauterizační

V procese elektrokoagulácie v oblastiach podliehajúcich prúdu vzniká tenká vrstva, ktorá sa po asi týždni odlupuje.

Ak sú komedóny dostatočne veľké a sedieť hlboko - po operácii na tvári môžu zostať nenápadné svetlé jazvy.

Laserová liečba

Tento postup má nielen žiadne dôsledky v podobe jaziev alebo jaziev, ale je to absolútne bezbolestný.

Existujú tri typy lasera:

 • Liečba modrým laserom (frekvencia 405-420 nm). Tento postup ničí baktérie, ktoré sú hlboko v koži a podporuje rozklad komedónov.
 • Impulzný laser. Počas spracovania baktérie umierajú a sekrécia mazových žliaz klesá. V dôsledku tohto zníženia intenzity sekrécie sa produkuje menej kožného tuku, čo je živné médium pre baktérie. V dôsledku toho sa staré komedony rozpúšťajú a pravdepodobnosť vzniku nových sa znižuje.
 • Diodový laser. Na rozdiel od predchádzajúceho typu tento postup prispieva k úplnému zastaveniu sekrécie kožného mazu. Dostatočne účinný pri liečbe akné, keď sa v celej tvári tvoria komedóny vo veľkých množstvách.

diéta

Špeciálne diéty, ktoré pomáhajú zbaviť sa komedónov - neexistujú.

Navyše - tvrdenie, že odmietnutie sladkého a tučného pomáha zabrániť vzniku akné, je nesprávne.

Najdôležitejšie je používať tieto produkty ako základ výživy v tomto období:

 • vlašské orechy;
 • nie solené huby;
 • jačmeň;
 • ovsené vločky;
 • pohánka;
 • zeleniny a ovocia;
 • varené vajcia;
 • ryby v pare;
 • cibuľa a cesnak;
 • fazuľa;
 • zelený čaj;
 • čakanka.

Ľudové opravné prostriedky a recepty

Ale lekári často sami odporúčajú niektoré tradičné lieky, takže ak chcete je možné doplniť priebeh liečby podobnými postupmi je potrebné aspoň konzultovať s odborníkom, ktorý presne povedie, či tento alebo ten spôsob ujmy neurobí.

Skutočne neškodné (ale hody to nie sú vždy účinné) sú kroviny.

Jeden z nich je možné pripraviť nasledovne: v rovnakých pomeroch (na čajovej lyžičke) sa zmiešajú zemiakové bôby, mleté ​​ovsené vločky a kávové zemiaky. V tejto zmesi pridajte polovicu čajovej lyžičky plytkej soli. Pečene zmiešaná formulácia sa aplikuje úhľadne na pokožku, ale nie sa tretí. Po niekoľkých minútach sa zlúčenina umyje teplou vodou.

Celá zmes sa infúzi vo vriacej vode počas pol hodiny, potom sa hmotnosť aplikuje 15-20 minút.

Alternatívou k výtery sú jednoduché domáce masky, pre ktoré nepotrebujete používať "exotické" alebo drahé prísady.

Stačí stačiť na jemné strúhanie surovej mrkvy, uhorky a cukety v rovnakých rozmeroch. Zmes sa pridá s olivovým olejom alebo citrónovou šťavou, potom sa všetko dôkladne zmieša a aplikuje sa na tvár približne pol hodiny.

prevencia

Rovnako ako v prípade akýchkoľvek iných dermatologických ochorení, hlavná vec v prevencii komedónov - čistá pleť. Na umytie je potrebné dvakrát denne, a preto používať mydlo alebo špeciálne čistiace gély (zvyčajné mydlo môže viesť k suchému koži). Dvakrát do týždňa sa odporúča v špecializovaných salónoch alebo doma exfoliovať keratinizovanú pokožku pomocou kroviniek.

Problémová koža vyžaduje osobitnú starostlivosť. Takže s mastnou pokožkou je nadbytočné používať špeciálne antibakteriálne vody na základe prírodných zložiek (jalovec, aloe, ihly, harmanček, zelený čaj). Môžete navyše používať mentolové a eukalyptové oleje, rovnako ako olej z čajovníka (ale v malom množstve), klinček a céder. Tieto látky znižujú pórovitosť kože, znižujú zápal a stimulujú krvný obeh.

Odporúča sa tiež dodržiavať zdravé vyváženej výživy a sledovať zdravie vo všeobecnosti, pretože celkový stav tela sa takmer vždy odráža na tvári a komedóny môžu vzniknúť ako vonkajšie príznaky akejkoľvek skrytej choroby.

Veľa závisí od výberu správneho make-upu. V niektorých prípadoch môžu určité druhy kozmetiky vzhľadom na individuálne vlastnosti pokožky spôsobiť výskyt akné.