Hlavná

Bradavice

Profylaxia duktálnych papilómov mliečnych žliaz

Duktálny papilóm prsnej žľazy je benígne lézie (výrastky), ktoré sa nachádzajú v lúme mliečnych kanálikov. Ďalšie názvy sú papilárny cystadenóm alebo cystadenopapillóm. Vzniká, podobne ako väčšina novotvarov v hrudi, na pozadí hormonálneho zlyhania. Choroby ženy s dysfunkciou vaječníkov alebo nádorov pohlavných orgánov, ktoré trpia nadváhou a častými nervovými poruchami, sú neplatné a fajčiar bez ohľadu na vek. Ale najčastejšie po štyridsiatich rokoch a v premenopauzálnej dobe, najmä ak je dedičný faktor.

Protokovaya papilloma sa vyskytuje v jednej alebo oboch mliečnych žľazách, existuje jeden nádor alebo súbor. Častejšie neohrozuje zdravie a život ženy, ale niekedy sa v papilóme objavia abnormálne bunky, ktoré zvyšujú riziko degenerácie do zhubnej formy. Podnetom na rozvoj cystadenómu je prítomnosť difúznej alebo nodulárnej mastopatie. V dôsledku ochorenia sa mliečne kanály rozširujú a epiteliálne bunky sa transformujú. A to je dobrá pôda pre vývoj papilómov.

Typy papilómu

V závislosti od miesta a charakteru rastu sú rozlíšené nasledujúce typy cystadenómu:

 1. Papilárne. Vzniká v akejkoľvek časti kanálu (centrálna, periférna, areolyarnye).
 2. Intraduktální. Tento papilóm má veľkosť od niekoľkých milimetrov do 2 cm. Sú tu osamelé (osamelé) a násobné. Prvá sa zvyčajne nachádza v bradavke a druhá na periférii prsníka.
 3. Multiple. Malé rastu, proti ktorým je najbežnejšia intracelulárna papilárna rakovina prsníka.

Hlavné príznaky choroby

Ak sa počas tlaku na hrudníku alebo bradavky objaví výtok - toto je prvý znak, ktorý indikuje vývoj ochorenia.

Sú rôzne farby a konzistencie (od priehľadnej až tmavo hnedú v prípade pristúpenia zápalového procesu), ťažké alebo ľahké, s prímesou hnis a krv. Rozdelenie sa objaví v dôsledku pretrhnutia papilómu v potrubí po jeho stlačení.

Ak pocas palpácie zistíte bolestivý uzol a potom ho vytlačíte, zhutnenie sa zníži a kvapky tekutiny vytekajú z bradavky. Ale na zistenie toho môže byť cystadenóm, ak je umiestnený v hlavnom ústrednom alebo susediacom s areolami. V podstate sa papilóm prsníka diagnostikuje na preventívnom vyšetrení mammologom.

Výtok a bolesť sú znaky, ktoré sú prítomné počas vývoja mnohých ochorení prsníka, vrátane malígnych foriem. Preto, ak sa ocitnete v takýchto symptómoch, musíte naliehavo potrebovať vyšetrenie u mamológa a vykonať potrebné testy. Môžete nezávisle určiť duktálny papilóm, ak je veľký a nachádza sa vedľa bradavky.

Diagnózu ochorenia pomocou nasledujúcich metód:

 1. Pohmat. Odborný mammológ, ktorý má skúsenosti, s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať podozrenie na vznik papilómu už počas primárneho vyšetrenia prsníka.
 2. Ultrazvuk, mamografia, MRI. Používa sa na vylúčenie malígnej tvorby. Uveďte informácie o umiestnení tesnenia a rozmeroch.
 3. Ductography. Pomocou katétra sa prostredníctvom vsuvky vkladá kontrastné riešenie do mliečnych kanálov. Po vykonaní röntgenového žiarenia bude obrázok zobrazovať časti potrubia s uzlami, ktoré zabraňujú plneniu kvapaliny. Postup je bezbolestný, ale je prítomný určitý druh nepohodlia pri zavádzaní roztoku.
 4. Cytologické vyšetrenie sekrétov. Umožňuje určiť atypickosť buniek, ktorá je prítomná, keď nádor degeneruje do rakovinového.
 5. Krvný test na príbuzných.

liečba

Odstránenie ochorenia môže byť odstránením nádoru časťou poškodeného mliečneho kanála (odvetvová resekcia).

V prevažujúcom počte prípadov sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii (ak nie je žiadna alergia u pacienta na novokaín alebo lidokaín). Ale keď existuje veľa útvarov a sú viditeľné iba na mamografe alebo ultrazvuku, používa sa celková anestézia. Chirurg v okolí obruče vytvára rez, skúma kanály a odstraňuje papilóm spolu s deformovanými tkanivami a krvnými zrazeninami. V prípade nádoru na bradavke sa používajú metódy na odstránenie väčšieho šetrenia (použitím laseru alebo koagulácie).

Výsledné tkanivá sa posielajú na histologickú analýzu s cieľom vylúčiť vývoj rakovinových buniek. Ak sa zistí, lekár predpisuje chemoterapiu (alebo ožarovanie).

Na konci operácie je rez zašitý kozmetickým stehom, ktorý nezanecháva žiadne jazvy a je takmer neviditeľný pri hojení. Šijacie ihly sa odstránia jeden týždeň po resekcii v sektore.

Ak sa infekčný proces spojí, liečia sa antibakteriálne látky blokujúce reprodukciu mikroorganizmov.

Aby sa zabránilo cystadenómu, je dôležité podrobiť sa pravidelnému vyšetreniu u mamológa najmenej raz za šesť mesiacov. Tiež mesačne, jeden týždeň po ukončení menštruácie, urobte palpáciu prsníka nezávisle pred zrkadlom.

Ďalšie preventívne opatrenia zahŕňajú:

 1. Vo veku nad 35 rokov urobí mamografu mliečnych žliaz.
 2. Odmietajte od fajčenia, alkoholu a iných závislostí.
 3. Vezmite si vitamíny A, C, E a poskytnite vyváženú stravu.
 4. Včas liečiť gynekologické ochorenia a poruchy v močovej sústave.
 5. Sledujte hormonálne pozadie. Krvný test hormónov pomôže určiť porušenia a pomocou lekára upraviť ich úroveň. Štúdie ukázali zníženie pravdepodobnosti vývinu nádorov po užití hormonálnej antikoncepcie. Ale môžu byť prijaté len na základe predpisu ošetrujúceho lekára. Keďže zneužitie takýchto liekov môže situáciu len zhoršiť.
 6. U žien, ktoré porodili dieťa a ktoré ho ošetrovali, pravdepodobnosť vzniku ochorenia je oveľa nižšia ako u detí.

Mnoho žien sa bojí chirurgicky odstraňovať papilómy, ale sú to neopodstatnené obavy. Koniec koncov, operácia nie je vôbec komplikovaná (zvyčajne trvá pol hodiny), s rýchlym zotavovaním a nepoznateľnými švami pre oko. Na rozdiel od liečby rakovinového nádoru, keď je potrebné odstrániť celé prsia.

Intraflowový papillóm prsnej žľazy

Intravaskulárny papilóm sa označuje ako skupina benígnych prsných útvarov, ale je schopný malignity. Choroba môže byť tiež indikovaná takými termínmi ako je papilárny cystadenóm, cystadenopapillóm.

Táto forma, rastie z epitelu a nachádza sa v lúmeni mliečneho kanála. Vo forme tohto benígneho nádoru sa podobá malému vsuvku, ktorý sa pri lisovaní na prsnú žľazu ľahko zranil. Rozmery sa menia, niektoré majú len niekoľko milimetrov v priemere, niekedy sú nájdené nádory s veľkosťou niekoľkých centimetrov. Tvorba papilárneho cystadenómu je možná, počínajúc dospievaním a končiac v postmenopauzálnom období.

príčiny

U väčšiny pacientov začnú vznikať intra-flowové papilómy, ak dôjde k difúznej alebo nodulárnej mastopatii. Pri mastopatii dochádza k rozšíreniu kanálov prsných žliaz, čo vytvára vhodné podmienky pre vývoj papilómov z epitelu. Podnetom na rozvoj je hormonálna nerovnováha, ku ktorej dochádza pri mnohých gynekologických a endokrinných ochoreniach. Skupina týchto patológií zahŕňa:

 • Dysfunkcia vaječníkov.
 • Adnexitída s chronickým priebehom.
 • Adrenogenitálny syndróm.
 • Syndróm polycystických vaječníkov.
 • Nádory sú fibroidy maternice, chorionepithelióm.

Porušenie hormonálneho zázemia sa môže vyskytnúť počas dospievania, prechodného obdobia, počas tehotenstva, počas menopauzy, s predĺženým psychoemotionálnym stresom. Intravaskulárne papilómy sa často vyskytujú u žien, ktoré majú v minulosti potraty. Predisponuje vývoj ochorenia a obezity.

Riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje u fajčiarov, ktorí nedali pôrod a nepoužili hormonálnu antikoncepciu. Cystadenopapillóm sa zriedkavo zistil u zdravých dodaných žien, ktoré používali antikoncepčné hormonálne lieky.

príznaky

Vizuálne nie je prítomnosť papilómu v kanáloch mliečnych žliaz na začiatku ich vzniku. Hlavným príznakom patológie je fixácia mierneho alebo hojného výtoku z bradavky, ich farba môže byť buď úplne transparentná, alebo krvavá alebo purulentná. Výskyt exkrécií je vysvetlený traumatizáciou papilomatóznych rasov, ktoré sa prerušujú a dráždia sliznicovú vrstvu.

Poškodenie papilómu môže viesť k vzniku zápalovej reakcie. Môže sa určiť zvýšením teploty, všeobecnou slabosťou, výskytom zhutnenia, kožou, nad ktorou je hyperemika. So zápalom sa výtok stáva hnisavý.

V mieste lokalizácie sú cystadenopapilómy rozdelené na centrálnu, ktorá sa nachádza v blízkosti areoly vsuvky a periférne. Jediné papilómy sú umiestnené hlavne v blízkosti vsuvky, viaceré sú vytvorené okolo obvodu a môžu sa regenerovať do rakoviny.

diagnostika

Predbežná diagnóza doktora-mamológa môže na základe sťažností pacienta a údajov získaných palpáciou mliečnych žliaz. Keď cítite uzol, krvavá kvapalina sa extrahuje z bradavky a súčasne sa veľkosť nádoru znižuje. Sondovanie papilómu v mliečnej žľaze môže byť, ak je iba dostatočne veľké a je umiestnené v blízkosti bradavky a hlavného kanálika. Keď sa zistí prítomnosť zaobleného uzla, čo môže byť mierne bolestivé.

Na potvrdenie diagnózy sa priradí počet vyšetrení, na ktoré sa odkazuje:

 • Mamografia alebo ultrazvuk prsníka.
 • Analýza náteru exkrécií na cytológii.
 • Doktografiya - röntgenové vyšetrenie mliečnych kanálov pomocou kontrastnej látky.
 • Detekcia príbuzných pri analýze krvi.
 • MR.

Pred návštevou lekára nevytláčajte kvapalinu z bradavky. Diagnóza patológie by mala vylúčiť rakovinu prsníka, pretože výtok z bradavky často sprevádza zhubné nádory.

liečba

Intraflow papillóm je prekancerózna patológia, a preto pacientom je ponúknuté jej chirurgické odstránenie. V niektorých prípadoch, keď je vylúčená malignita vzdelania, samotný cystadenóm je malý a pacient nie je narušený vyprázdnením z prsníka, možno konzervatívnou medicínskou liečbou. Pretože hlavnou príčinou takýchto formácií v potrubiach je hormonálna nerovnováha, liečba sa znižuje na normalizáciu pozadia.

Takéto nádory sa prakticky nikdy nerozpúšťajú samostatne a neponúknu ľudskému ošetreniu.

Počas chirurgického zákroku sa vykonáva odvetvová resekcia pozostávajúca z odstránenia papilómu a okolitého tkaniva. Operácia sa vykonáva takým spôsobom, že v budúcnosti žena nepotrebuje plastovú obnovu tvaru prsníka. Spočiatku chirurg urobí rez okolo bradavky, vystavené mliečne kanály by mali byť vyšetrené na prítomnosť zmenených tkanív. Všetky identifikované papilómy sa odstránia spolu s dilatovanými kanálmi. Nádor sa posiela na histologické vyšetrenie. Po operácii sa prekrývajú kozmetické stehy, ktoré sa potom šité bez hrubých jaziev. Operáciu možno vykonať aj pomocou endoskopického zariadenia, ktoré zaisťuje minimálnu traumatizáciu tkanív.

Pri zapálení papilómu prsníka sa najskôr vykoná antibakteriálna liečba a až potom sa rozhodne o operácii.

Vo videu populárneho televízneho programu sa uskutoční konzultácia s cicavčím lekárom o tejto chorobe, jej príznakoch a liečbe, fotografiou pacientovej duktografie s patológiou:

Funkcie tehotenstva

Odporúčanie sa odporúča vykonať pred začiatkom tehotenstva, pretože intracapsulárny papilóm môže rásť a v prítomnosti hormonálnych zmien v tele je náchylný na získanie malígneho charakteru. Je tiež možné znížiť laktáciu alebo vznik akútnej purulentnej mastitídy v dôsledku ťažkého odlivu mlieka.

Ak je papilárny cystadenóm zistený počas obdobia nosenia dieťaťa, operácia sa odloží. Tento typ nádoru nie je náchylný k rýchlemu vývoju, takže nie je potrebné vystavovať telo ďalšiemu zaťaženiu. Konečné rozhodnutie o potrebe liečby pri nesúhľatí dieťaťa je však prijaté mammologom na základe výsledkov všetkých testov.

Pooperačné obdobie

Chirurgický zákrok na odstránenie intraluminálneho papilómu nevedie k zmene veľkosti alebo tvaru prsníka. Na konci operácie sú stehy umiestnené na rez, sú odstránené po dobu 5 až 7 dní. V tomto čase sa švom spracovávajú aseptické roztoky. Je potrebné sledovať stav pooperačnej rany - vzhľad okolo seba - sčervenanie, vylučovanie z ševu, nárast telesnej teploty sa vyskytuje pri infikovaní. O týchto príznakoch musí byť vedomý lekára. Kozmetický šev po absencii komplikácií sa po chvíli stáva takmer neviditeľným.

Papilárny cystadenóm je benígny nádor, ktorého včasné odstránenie úplne vylučuje tvorbu rakovinových buniek. Operácia je ľahko prenosná, obnovenie je rýchle. K malígnej degenerácii sú naklonené viaceré papilómy, ktoré sa vyvíjajú už niekoľko rokov. Počas operácie sa vykoná histologické vyšetrenie odstránenej tkaniva. Ak sa zistia rakovinové bunky, žena dostane radioterapiu a chemoterapiu. V článku o odkazu si môžete prečítať viac o liečbe rakoviny prsníka.

Papilómy v kanáloch prsných žliaz po ich odstránení sa môžu objaviť znova. Preto je potrebné vylúčiť hlavnú príčinu ich možného vzniku - hormonálnu nerovnováhu. Je potrebné revidovať ich stravu, odstrániť vplyv nervového stresu, schudnúť.

prevencia

Prevencia je včasná liečba všetkých gynekologických ochorení, ktoré musia byť vedené pod vedením gynekológa.

Zabraňuje vývoju patológie dojčenia, zdravého životného štýlu, absencie zlá návykov.

Po 35 rokoch sa všetkým ženám odporúča pravidelné navštevovanie mammológov, prieskum, v ktorom bude možné včas rozpoznať nové nádory.

Nezabudnite na mesačnú sebahodnotenie prsníka, ktoré sa uskutoční 5. deň menštruačného cyklu. Ak nájdete vrecká alebo bolestivé pocity v hrudníku a bradavkách, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Intradukulárny papilóm prsnej žľazy: príčiny, symptómy a liečba

Ľudský papilomavírus, ktorý preniká do ženského tela, môže vyvolať papilárny rast vylučovacích kanálikov mliečnych žliaz. Tieto benígne formácie - intraprostatické papilómy - sú výsledkom hormonálnej nerovnováhy v kombinácii s infekciou papilomavírusu. Vyskytujú sa u žien rôzneho veku a sú lokalizované v jednej alebo oboch mliečnych žľazách. V tomto prípade spravidla takýto nádor zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka.

Čo je papilóm výtokových kanálov

Klinické synonymá intrapropatického papilómu:

 • tsistadenopapilloma;
 • intraduktívny papilárny nádor;
 • Ochorenia mincovní;
 • papilárny cystadenóm;
 • krvácajúcej prsnej žľazy.

Ide o rast cystického charakteru, ktorý sa tvorí v bunkách epitelu mliečnych kanálikov. Môžu mať mikroskopické rozmery alebo majú priemer 6 až 7 cm.

Papilómy v mliečnej žľaze sa ľahko traumatizujú, pričom vylučovanie krvi vystupuje cez výtokové kanály. Je to vzhľad tekutiny z bradavky je prvým znakom vývoja papilárneho nadmerného výrastku.

V klinickej praxi sa cystadenopapillóm zistí v 5-8% prípadov z celkového počtu nádorových procesov prsných žliaz.

Typy cystadenopapillómu

Hrudný systém prsníka pochádza z laktiferóznych lalôčok žľazy a smeruje do oblasti vsuvky. V závislosti od miesta sú papilómy:

 • centrálne - v oblasti borovicového areola;
 • periférne - v zóne lobulárnych štruktúr.

Podľa počtu vyklíčení:

 • - jediné vytvorenie v areola oblasti vsuvky jediného znaku;
 • násobok - skupina tesnení v periférnych častiach žľazy so zvýšeným rizikom degenerácie na intrakardiálny karcinóm prsníka.

Faktory vývoja cystadenopapillómu

Ak je žena nosičom ľudského papilomavírusu, hormonálna nerovnováha môže viesť k vzniku papilárnych nádorov v mliečnych kanáloch.

Nerovnováha hormónov v tele je možná v nasledujúcich prípadoch:

 • v dospievaní, keď nastane puberta;
 • v čase nosenia dieťaťa;
 • v dôsledku potratov a potratov;
 • v klimakterickom období (menopauza);
 • pri problémoch s hmotnosťou;
 • z dôvodu akútneho a chronického stresu;
 • v dôsledku abnormálnej funkcie vaječníkov;
 • s nádorovými procesmi v ženských pohlavných orgánoch;
 • s polycystickými vaječníkmi.

Ďalším dôvodom vzniku intracelulárneho papilómu môže byť mastopatia - proliferácia spojivového tkaniva mliečnych žliaz fibrobystickej povahy. V dôsledku choroby sa jednotlivé výtokové kanály rozširujú a vytvárajú papilárne výrastky.

Klinické štúdie tiež potvrdzujú dedičnú predispozíciu k papilárnym rastom.

Príznaky a príznaky

Prvým znakom, ktorý môže prilákať ženu, je výtok z bradavky. Môžu byť transparentné aj krvavé, a v prípade infekčného procesu v exkrečnom potrubí - žltkastý alebo zelenkasto-hnedý.

Vzhľad krvi z bradavky sa vysvetľuje traumatickým rastom spôsobeným mechanickými účinkami, napríklad narušenou hrudkou alebo silným tlakom na bradavke.

Keď je zápal papilómu charakterizovaný nielen hnisavým výbojom. Časť prsníka sa stáva bolestivou, zaznamenávajú sa sčervenanie a zhutnenie. Žena má horúčku a všeobecnú slabosť.

Ak chcete sondovať papilárny nádor nezávisle, ukáže sa, ak je veľká veľkosť a nachádza sa v oblasti dudlíka, vo vnútri hlavného kanálika. Súčasne pod prstom bude zaoblený elastický uzol, mierne bolestivý na dotyk.

Mamológ je schopný zistiť šírenie na preventívnom vyšetrení a ďalšie vyšetrenia poskytnú príležitosť na stanovenie presnej diagnózy.

Diagnóza cystadenopapillómu

Ak v priebehu palpácie lekár zistil príznaky papilárneho nádoru, pacientovi sa pridelí niekoľko klinických vyšetrení:

 1. Odvzdušňovanie z bradavky. Tento cytologický test umožní vyšetrenie buniek na rakovinový marker rakoviny prsníka, aby sa vylúčili procesy malígneho nádoru.
 2. Mamografia. Pomocou röntgenového vyšetrenia mliečnych žliaz bude možné detegovať papilóm, ak je väčší ako 5 mm. V tomto prípade obrázky zobrazia presné umiestnenie svojej lokalizácie.
 3. Ultrazvuk a MRI prsníka. Pomáhajú rozlíšiť intra-flowový papilóm od iných nádorových procesov.
 4. Ductography. Toto je druh mamografie s použitím kontrastnej látky. Cez katéter sa do mliečnych žliaz zavádza špeciálna neškodná tekutina, pomocou ktorej röntgenová snímka ukazuje, v ktorom kanáli je lokalizovaná tvorba, jej presná veľkosť a stav. Pred začiatkom štúdie je akýkoľvek mechanický účinok na hrudník zakázaný: stláčanie, masáž, vyjadrenie mlieka.

Liečba papilárnych nádorov

Liečebná terapia

Keď cytologický test nezistil zhubné bunky v papilóme a žena neudelá život pre prítomnosť proliferácie v kanáliku, lekár môže predpísať lieky pacientovi.

Liečba v tomto prípade je založená na eliminácii hormonálnej nerovnováhy, ktorá je provokačným faktorom v rozvoji rastu. Imunostimulačné a antivírusové lieky sa tiež používajú na boj proti ľudskému papilomavírusu.

Dôležité! Pri konzervatívnej terapii je možná liečba homeopatickými prostriedkami. Zatiaľ čo ľudové lieky nie sú účinné pri kontrole papilárneho nádoru.

Chirurgická intervencia a rehabilitácia po operácii

Rast zmizne bez chirurgickej intervencie len vo výnimočných prípadoch, takže lekári uprednostňujú operatívnu liečbu. Existujú ďalšie dva dôvody:

 • intraprostatický papilóm je ľahko traumatizovaný a zapálený, čo môže viesť k zhoršeniu stavu pacienta;
 • existuje možnosť vzniku malígneho ochorenia.

Chirurgická operácia na odstránenie cystadenopapilómu sa uskutočňuje metódou odvetvovej resekcie v celkovej anestézii. Okrúhly rez rezivej dýzy umožňuje otvoriť prsnú žľazu, po ktorej sa odstránia papilárne väzby so susednými spojovacími tkanivami, potom môže byť bradavka zachovaná.

Odobraté tkanivá sa posielajú na vyšetrenie do laboratória.

Operatívna metóda terapie spravidla nemení tvar a rozmery prsníka, kozmetické vady sú minimálne a závisia od jednotlivých charakteristík tela. Rehabilitácia po resekcii trvá asi týždeň, počas obdobia zotavovania prechádza pacient niekoľko ďalších vyšetrení.

Možné komplikácie

Po operácii na ariole vsuvky ostáva tkanivo jazvy, ktoré následne bledne. Nasledujúce komplikácie sú možné:

 • zhoršená citlivosť na vsuvku;
 • tvorba hematómu (s akumuláciou v krvných tkanivách);
 • infekcie rany nedodržaním antiseptických opatrení.

Napriek tomu, že sa patologická proliferácia operatívneho spôsobu odstráni bez stopy, nezaručuje to, že sa papilómy znovu nezobrazia. Ak zistíte príčiny, ktoré spôsobujú rast cystadenopapillómu a neodstránite ich, môžu sa vyskytnúť prípady relapsu.

Po operatívnej liečbe papilárneho nádoru je potrebná pravidelná kontrola s doktorom z cicavcov.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo rastu papilómu, pomôže včasná liečba všetkých hormonálnych dysfunkcií a zápalových ochorení ženského reprodukčného systému. Je tiež potrebné podstúpiť liečbu, keď je detegovaný vírus ľudského papilómu, úplne ho vyliečiť.

Ďalšie preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • pravidelné sebahodnotenie mliečnych žliaz;
 • systémové vyšetrenie u gynekológa a mammologa;
 • prechod mamografie na miesto určenia;
 • odmietanie zlých návykov.

Intraflowový papillóm prsnej žľazy - video

Ak sa zistí prvé príznaky intrapropatického papilómu, žena by mala okamžite konzultovať s lekárom. Všetky choroby prsnej žľazy, vrátane cystadenopapilómu, sa môžu úplne vyliečiť v počiatočnom štádiu bez vystavenia tela riziku komplikácií.

Cystadenóm prsníka

Intraflowový papillóm prsnej žľazy

Intravaskulárny papilóm sa označuje ako skupina benígnych prsných útvarov, ale je schopný malignity. Choroba môže byť tiež indikovaná takými termínmi ako je papilárny cystadenóm, cystadenopapillóm.

Táto forma, rastie z epitelu a nachádza sa v lúmeni mliečneho kanála. Vo forme tohto benígneho nádoru sa podobá malému vsuvku, ktorý sa pri lisovaní na prsnú žľazu ľahko zranil. Rozmery sa menia, niektoré majú len niekoľko milimetrov v priemere, niekedy sú nájdené nádory s veľkosťou niekoľkých centimetrov. Tvorba papilárneho cystadenómu je možná, počínajúc dospievaním a končiac v postmenopauzálnom období.

príčiny

U väčšiny pacientov začnú vznikať intra-flowové papilómy, ak dôjde k difúznej alebo nodulárnej mastopatii. Pri mastopatii dochádza k rozšíreniu kanálov prsných žliaz, čo vytvára vhodné podmienky pre vývoj papilómov z epitelu. Podnetom na rozvoj je hormonálna nerovnováha, ku ktorej dochádza pri mnohých gynekologických a endokrinných ochoreniach. Skupina týchto patológií zahŕňa:

Porušenie hormonálneho zázemia sa môže vyskytnúť počas dospievania, prechodného obdobia, počas tehotenstva, počas menopauzy, s predĺženým psychoemotionálnym stresom. Intravaskulárne papilómy sa často vyskytujú u žien, ktoré majú v minulosti potraty. Predisponuje vývoj ochorenia a obezity.

Riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje u fajčiarov, ktorí nedali pôrod a nepoužili hormonálnu antikoncepciu. Cystadenopapillóm sa zriedkavo zistil u zdravých dodaných žien, ktoré používali antikoncepčné hormonálne lieky.

príznaky

Vizuálne nie je prítomnosť papilómu v kanáloch mliečnych žliaz na začiatku ich vzniku. Hlavným príznakom patológie je fixácia mierneho alebo hojného výtoku z bradavky, ich farba môže byť buď úplne transparentná, alebo krvavá alebo purulentná. Výskyt exkrécií je vysvetlený traumatizáciou papilomatóznych rasov, ktoré sa prerušujú a dráždia sliznicovú vrstvu.

Z iných dôvodov na výskyt exkrécií z mliečnych žliaz pod tlakom si prečítajte článok na linke.

Poškodenie papilómu môže viesť k vzniku zápalovej reakcie. Môže sa určiť zvýšením teploty, všeobecnou slabosťou, výskytom zhutnenia, kožou, nad ktorou je hyperemika. So zápalom sa výtok stáva hnisavý.

V mieste lokalizácie sú cystadenopapilómy rozdelené na centrálnu, ktorá sa nachádza v blízkosti areoly vsuvky a periférne. Jediné papilómy sú umiestnené hlavne v blízkosti vsuvky, viaceré sú vytvorené okolo obvodu a môžu sa regenerovať do rakoviny.

diagnostika

Predbežná diagnóza doktora-mamológa môže na základe sťažností pacienta a údajov získaných palpáciou mliečnych žliaz. Keď cítite uzol, krvavá kvapalina sa extrahuje z bradavky a súčasne sa veľkosť nádoru znižuje. Sondovanie papilómu v mliečnej žľaze môže byť, ak je iba dostatočne veľké a je umiestnené v blízkosti bradavky a hlavného kanálika. Keď sa zistí prítomnosť zaobleného uzla, čo môže byť mierne bolestivé.

Na potvrdenie diagnózy sa priradí počet vyšetrení, na ktoré sa odkazuje:

Pred návštevou lekára nevytláčajte kvapalinu z bradavky. Diagnóza patológie by mala vylúčiť rakovinu prsníka, pretože výtok z bradavky často sprevádza zhubné nádory.

liečba

Intraflow papillóm je prekancerózna patológia, a preto pacientom je ponúknuté jej chirurgické odstránenie. V niektorých prípadoch, keď je vylúčená malignita vzdelania, samotný cystadenóm je malý a pacient nie je narušený vyprázdnením z prsníka, možno konzervatívnou medicínskou liečbou. Pretože hlavnou príčinou takýchto formácií v potrubiach je hormonálna nerovnováha, liečba sa znižuje na normalizáciu pozadia.

Takéto nádory sa prakticky nikdy nerozpúšťajú samostatne a neponúknu ľudskému ošetreniu.

Počas chirurgického zákroku sa vykonáva odvetvová resekcia pozostávajúca z odstránenia papilómu a okolitého tkaniva. Operácia sa vykonáva takým spôsobom, že v budúcnosti žena nepotrebuje plastovú obnovu tvaru prsníka. Spočiatku chirurg urobí rez okolo bradavky, vystavené mliečne kanály by mali byť vyšetrené na prítomnosť zmenených tkanív. Všetky identifikované papilómy sa odstránia spolu s dilatovanými kanálmi. Nádor sa posiela na histologické vyšetrenie. Po operácii sa prekrývajú kozmetické stehy, ktoré sa potom šité bez hrubých jaziev. Operáciu možno vykonať aj pomocou endoskopického zariadenia, ktoré zaisťuje minimálnu traumatizáciu tkanív.

Pri zapálení papilómu prsníka sa najskôr vykoná antibakteriálna liečba a až potom sa rozhodne o operácii.

Vo videu populárneho televízneho programu sa uskutoční konzultácia s cicavčím lekárom o tejto chorobe, jej príznakoch a liečbe, fotografiou pacientovej duktografie s patológiou:

Funkcie tehotenstva

Odporúčanie sa odporúča vykonať pred začiatkom tehotenstva, pretože intracapsulárny papilóm môže rásť a v prítomnosti hormonálnych zmien v tele je náchylný na získanie malígneho charakteru. Je tiež možné znížiť laktáciu alebo vznik akútnej purulentnej mastitídy v dôsledku ťažkého odlivu mlieka.

Ak je papilárny cystadenóm zistený počas obdobia nosenia dieťaťa, operácia sa odloží. Tento typ nádoru nie je náchylný k rýchlemu vývoju, takže nie je potrebné vystavovať telo ďalšiemu zaťaženiu. Konečné rozhodnutie o potrebe liečby pri nesúhľatí dieťaťa je však prijaté mammologom na základe výsledkov všetkých testov.

Pooperačné obdobie

Chirurgický zákrok na odstránenie intraluminálneho papilómu nevedie k zmene veľkosti alebo tvaru prsníka. Na konci operácie sú stehy umiestnené na rez, sú odstránené po dobu 5 až 7 dní. V tomto čase sa švom spracovávajú aseptické roztoky. Je potrebné sledovať stav pooperačnej rany - vzhľad okolo seba - sčervenanie, vylučovanie z ševu, nárast telesnej teploty sa vyskytuje pri infikovaní. O týchto príznakoch musí byť vedomý lekára. Kozmetický šev po absencii komplikácií sa po chvíli stáva takmer neviditeľným.

Papilárny cystadenóm je benígny nádor, ktorého včasné odstránenie úplne vylučuje tvorbu rakovinových buniek. Operácia je ľahko prenosná, obnovenie je rýchle. K malígnej degenerácii sú naklonené viaceré papilómy, ktoré sa vyvíjajú už niekoľko rokov. Počas operácie sa vykoná histologické vyšetrenie odstránenej tkaniva. Ak sa zistia rakovinové bunky, žena dostane radioterapiu a chemoterapiu. V článku o odkazu si môžete prečítať viac o liečbe rakoviny prsníka.

Papilómy v kanáloch prsných žliaz po ich odstránení sa môžu objaviť znova. Preto je potrebné vylúčiť hlavnú príčinu ich možného vzniku - hormonálnu nerovnováhu. Je potrebné revidovať ich stravu, odstrániť vplyv nervového stresu, schudnúť.

prevencia

Prevencia je včasná liečba všetkých gynekologických ochorení, ktoré musia byť vedené pod vedením gynekológa.

Zabraňuje vývoju patológie dojčenia, zdravého životného štýlu, absencie zlá návykov.

Po 35 rokoch sa všetkým ženám odporúča pravidelné navštevovanie mammológov, prieskum, v ktorom bude možné včas rozpoznať nové nádory.

Nezabudnite na mesačnú sebahodnotenie prsníka, ktoré sa uskutoční 5. deň menštruačného cyklu. Ak nájdete vrecká alebo bolestivé pocity v hrudníku a bradavkách, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Liečba cystadenopapillómu prsníka

Intraventukčný papilóm prsnej žľazy (cystadenóm) sa považuje za benígny nádor, ale môže sa vyvinúť do malígneho stavu. Z choroby postihuje 10% žien bez ohľadu na vekovú kategóriu. Novotvar sa vyvíja z tkanív epitelu, pričom má formu papilárneho výrastu. Lokalizovaný papilóm v bradavke, rastúci v lúmeni mliečneho kanálika.

Vývoj a lokalizácia ochorenia

Príčiny tohto ochorenia nie je ešte úplne pochopený, aj keď lekári hovoria dva hlavné faktory: prítomnosť HPV v ženskom tele;

nerovnováha v hormonálnom pozadí.

Štruktúra mliečnej žľazy u všetkých žien je rovnaká:

 • Glandulárne tkanivo obklopené mastným tkanivom;
 • v prsníku sú septami spojivového tkaniva, ktoré oddeľujú žľazy na niekoľkých častiach;
 • segmenty sú rozdelené na menšie frakcie - obsahujú alveoly, ktoré produkujú materské mlieko;
 • od malých segmentov po alveoly sú kanály s konármi.

V každom kanáliku sa nachádza vrstva epitelu, z ktorého sa vytvárajú benígne bunky. Papilómy majú podlhovastú formu a hranice novotvarov sú vymedzené.

Etiológia ochorenia

Pred odstránením papilómov je dôležité určiť príčinu ich výskytu. Poruchy fungovania hormonálneho zázemia - všeobecný pojem. Hlavné faktory neúspešných odborníkov volajú:

 • zápalových procesov v prílohách;
 • nesprávna činnosť jedného alebo oboch vaječníkov;
 • stres alebo depresia;
 • obezita akéhokoľvek stupňa;
 • slabý metabolizmus;
 • potratov alebo potratov v anamnéze;
 • nádory reprodukčného systému;
 • menopauza.

V dospievaní, keď nastane puberta, môžu hormonálne rázy viesť k tvorbe duktálneho papilómu. Podobný vzor sa pozoruje počas tehotenstva.

Do skupiny rizikových lekárov patria ženy:

 • s genetickou predispozíciou;
 • s diagnózou fibro-cystickej mastopatie.

Prsné potrubie vedie k expanzii, ktorá sa stáva vhodným prostredím pre rast papilárnych nádorov. Priaznivými faktormi pre vývoj papilómu prsníka sú fajčenie a neprítomnosť narodenia.

Druhy cystadénu

Klasifikácia papilómu prsníka je založená na vlastnostiach novotvarov a lokalizácii lokalizácie:

 1. Papilárne. Rastú v potrubiach, zasahujú do akejkoľvek časti systému. V závislosti od miesta je atypický, periférny alebo centrálny.
 2. Intraduktální. Rozširuje sa na jednotlivé papilómy alebo skupiny. Maximálna veľkosť môže byť až 20 mm. Čím väčšia je skupina cystadénu, tým menšie sú ich rozmery. V periférnej zóne mliečnych kanálikov je možné pozorovať hromadenie hromadenia. Jednoduché papilómy sú väčšie a sú umiestnené bližšie k vsuvke.

Nebezpečenstvo predstavuje cystadenómy, ktoré vyvolávajú výskyt malígneho nádoru. Ak sú zistené, predpísaná je iba chirurgická liečba.

symptomatológie

Papilómy s malou veľkosťou v počiatočnom štádiu nie sú určené palpáciou alebo vizuálne. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že príznaky sa nezaznamenajú, až kým sa nový rast mliečnej žľazy nezvýši na určitú veľkosť. Žena môže byť rušená:

 1. Vypúšťanie z bradaviek. Farba vypúšťania sa pohybuje od priehľadnej po zelenú a hnedú. Ak je krv alebo hnis, znamená to zápal. Množstvo výlučkov môže byť mierne, skromné ​​alebo hojné.
 2. Zvýšená horúčka a slabosť. Symptómy naznačujú poškodenie novotvaru, čo vedie k vzniku zápalového procesu. Po vizuálnej stránke je možné zistiť začervenanie a opuchy oblasti kože, kde došlo k poškodeniu. Zhutnenie je palpované a bolestivé pocity vznikajú pri kontakte.
 3. Prítomnosť elastických uzlov v oblasti bradavky. Ak ste palpate arémiou doma, cíti sa novotvar. Lisovanie sprevádza bolesť, nepohodlie a serózny krvný výtok z bradavky.

Čím dlhšie trvá zápal, tým silnejší je intraprostatický papilóm prsnej žľazy. Okolo problémovej oblasti a hnisavého výboja dochádza k opuchu. Oneskorená návšteva lekára by nemala, aby sa situácia komplikovala.

Obyčajne by žena mala vyšetriť mammológ raz do roka, a ak sa objavia príznaky úzkosti, vyhľadajte lekársku pomoc.

Diagnostické metódy

Charakteristické symptómy nestačia na správnu diagnózu bez vyšetrenia. Vysoko presné hardvérové ​​techniky umožňujú odhaliť intra-tokové papilómy:

 1. Mamografia. Pomocou röntgenového žiarenia sa novotvar nachádza v akejkoľvek časti prsníka. Nevýhody zahŕňajú bolestivosť metódy: počas streľby sa vykonáva dodatočná kompresia prsníka. Je predpísaná pre ženy vo veku 40 rokov, pretože v hustom žľaze mladé ženy je ťažké vidieť mliečny kanál. Chyby a nesprávne výsledky sú možné.
 2. Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk). Zistili sa nové rastliny o veľkosti 5 mm, takže technika je produktívna v asymptomatickom štádiu ochorenia. Výhodou vyšetrenia je jej presnosť: prístroj umožňuje dobré vyšetrenie štruktúry nádoru. Ak je cysty vo vnútri tekutiny, papilóm je pevný uzol. Medzi prínosy patrí absolvovanie vyšetrenia lymfatických uzlín okolo hrudníka.
 3. Ductography. Röntgenová metóda sa líši od použitia kontrastnej látky, ktorá vám umožňuje dôkladne prehliadnuť potrubia v prsníku zvnútra. To je považované za najspoľahlivejšie zo všetkých existujúcich štúdií. Pomocou špeciálneho katétra sa vstrekuje kontrastná tekutina. Na získanom röntgene sú viditeľné obrysy nádoru a jeho lokalizácia. Špecialista určuje stupeň onkogenity nádoru podľa obrázka. Pri izolácii z bradavky je doktografiya určený bez zbytočného odkladu.
 4. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). S pomocou tejto techniky je možné detegovať neoplazmy v hrudných kanáloch, pričom sa odhaduje ich veľkosť a tvar. Vzťahuje sa na bezbolestné a bezpečné metódy vyšetrenia. Zložitosť môže nastať u osôb trpiacich klaustrofóbiou.

V Moskve môžete vykonať niektorú z uvedených diagnostik. Pred vyšetrením nie je možné úmyselne vyjadriť patologické exkrécie, aby nedošlo k deformácii výsledkov. Lekár môže okrem toho predpísať cytologické vyšetrenie nánosu sekrécie a krvný test na markery rakoviny prsníka.

Metódy liečby papilómu

Prítomnosť papilómov sa považuje za prekanceróznu fázu, obvykle sa praktizuje chirurgická intervencia. V benígnej forme nádoru sa používa konzervatívna liečba. Komplexná terapia zahŕňa použitie:

 • imunomodulačné liečivá;
 • antivírusové činidlá;
 • lieky, ktoré normalizujú hormonálne pozadie;
 • homeopatické lieky;
 • multivitamíny.

Ak dôjde k zápalovému procesu, antibiotická liečba je predpísaná na odstránenie infekcie. Nezávisle na neoplasme nevyrieši a komplexná liečba nemôže úplne zbaviť papilómu.

Na negatívne faktory lekári považujú schopnosť cystadenómu zapáliť alebo zmeniť. Z tohto dôvodu experti trvajú na vykonaní chirurgického zákroku.

Operácia sa vykonáva v miestnej alebo celkovej anestézii. Vykoná sa malý rez, ktorý v budúcnosti nijako neovplyvňuje veľkosť alebo tvar prsníka. Po zásahu sa aplikuje estetický šev, časom sa stane takmer neviditeľným. Nepotrebuje pacientovi rekonštruktívny plast prsníka, pretože na vonkajšej strane sa nič v prsníku nezmení.

Trvanie pooperačnej fázy obnovy neprekročí týždeň, po ktorom sa stehy odstránia a žena sa môže vrátiť domov. Pri lokalizácii papilómu na bradavke sa používa koagulácia alebo laserová terapia. Rehabilitácia trvá menej času a žena sa okamžite vráti do bežného života.

Vyrezaný papilóm sa posiela na histologické vyšetrenie na stanovenie prítomnosti rakovinových buniek. Ak pacient reaguje pozitívne, možno predpísať chemoterapiu a rádioterapiu. V pokročilých prípadoch sa vykonáva mastektómia (úplné odstránenie mliečnej žľazy). Nemôžete zaručiť, že po operácii nedôjde k relapsu. Aby sa zabránilo opätovnému vývoju nádorov, je liečba predpísaná na stabilizáciu hormonálneho pozadia.

Preventívne opatrenia

Najlepšou prevenciou bude každoročné vyšetrenie so špecialistom a mesačné monitorovanie žliaz mesačne. Palpácia sa vykonáva 7 až 10 dní po nástupe menštruácie.

Odporúča sa navštíviť gynekológa každých šesť mesiacov a liečiť zistené ochorenia genitourinárnej oblasti. Je potrebné prestať fajčiť a piť alkohol v miernom množstve.

Prírodné kŕmenie zabraňuje výskytu nádorov, takže by ste sa nemali opustiť.

Po 35 rokoch je potrebné kontrolovať hormonálne pozadie a pravidelne podávať krvný test hormónov. Akékoľvek porušenia nemožno odstrániť sami, liečbu by mal vyberať kvalifikovaný odborník.

Cystadenopapillóm prsníka

Príčiny vývoja cystadenopapylu v mliečnych žľazách neboli presne určené. Spájajte ich výskyt s vírusovou infekciou v kanáloch prsnej žľazy. Cystadenopapillóm je benígny nádor pochádzajúci z duktálneho epitelu. Existuje niekoľko a jediný (osamelý) cystadenopapilómy. Nádory sa nachádza v blízkosti struku (v zóne periareolar stredná) majú malé rozmery a môžu byť len zriedka stanovená pohmatom. Výnimky sa odstraňujú z vsuvky cystadenopapilómov, ktoré môžu dosiahnuť veľké rozmery. Oni sú niekedy mylný pre fibroadenomas alebo cysty prsníka.

Hlavným prejavom cystadenopapillómu je výtok z bradavky. V polovici prípadov je to serózny (belavý, žltkastý, priehľadný) výtok, napoly krvavý.

Na stanovenie presnej diagnózy vo väčšine prípadov postačujú tieto metódy:

Klinické vyšetrenie a palpácia mliečnej žľazy (prítomnosť špecifických sekrétov)

Ultrazvuk prsníka

Cytologické vyšetrenie výtoku z brušnej biopsie bradaviek alebo jemnej ihlicovej aspirácie, po ktorej nasleduje cytologické vyšetrenie

Navyše môže byť predpísaný mamogram s podaním (zavedenie kontrastnej látky do kanálikov prsnej žľazy).

V prípade pochybností môže byť diagnóza aplikovať tolstoigolnaya biopsiu alebo lekárske diagnostické prevádzka - odstránenie prsných kanálikov (alebo duktektomiya prevádzky Konig a prevádzka Babcock - odstrániť špecifické potrubie, ktorým duktálny papilómy) s naliehavou - intraoperačnej histologické vyšetrenie.

Jednorazové alebo viacnásobné cystadenopapilómy sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka, preto sa odporúča ich odstránenie.

Indikácie pre chirurgickú liečbu cystadenopapillómu prsníka sú:

Podozrenie z malignity cystadenopapillómu odhalené v ktorejkoľvek z metód zisťovania

Veľké veľkosti (viac ako 1 cm)

Túžba pacienta odstrániť nádor

Rýchly rast nádoru.

Pri absencii údajov o degenerácii cystadenopapillómu sa môže vykonať dohľad. Operatívna intervencia sa vykonáva v celkovej anestézii a zahŕňa odstránenie potrubia prsníka (dukektómia, operácia König, resekcia centrálnej zóny prsníka)

od paraareolárneho prístupu - s centrálnym umiestnením nádoru;

v objeme sektorovej resekcie (s periférnou lokalizáciou)

s urgentným - intraoperačným, histologickým výskumom. Počas operácie v centrálnej polohe cystadenopapillómu v ženských ženách sa odporúča izolovať samotný kanál s papilómom a zachovať zostávajúce kanály, aby sa v budúcnosti zachovala laktácia tohto prsníka.

Chirurgické zákroky s cystadenopapillómom sa môžu súčasne kombinovať so zdvíhaním prsných žliaz, zväčšením prsníkov implantátmi alebo redukčnou mammoplastikou.

Po zistení malignity cystadenopapillómu (počas urgentného histologického vyšetrenia alebo po dokončení histologického materiálu) ďalšia liečba zodpovedá štandardom liečby pacientov so zavedeným karcinómom prsníka.

Neexistujú žiadne špecifické metódy primárnej prevencie s cystadenopapylom. Pri sekundárnej prevencii sa používa pravidelné vyšetrenie (na ich skoré odhalenie).

Intraduktulárny papilóm prsnej žľazy: príčiny, symptómy, diagnóza a liečba

Intradukulárny papilóm prsníka je benígny nádor, ktorý sa môže vyvinúť v lumen žľazy žľazy. Externe, intracelulárne papilómy prsnej žľazy (nazývané aj papilárne cystadenómy) pripomínajú výrastky papilít, ktoré vznikajú vo vnútri mliečnych kanálikov. Pri rezaní sú takéto papilómy podobné cysty, vo vnútri ktorých je kvapalina s krvou. Papilómy prsníkov môžu byť ľahko poškodené, v tomto prípade krvná tekutina vstupuje do kanálikov a je odstránená z bradavky smerom von. Veľkosť papilómu sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov a môže sa rozvinúť buď v jednom prsníku alebo v dvoch naraz. Tam môžu byť papilárne cystadenómy v každom veku - a počas puberty a postmenopauze. Najčastejšie intraprostatický papilóm prsníka sa vyskytuje u žien po 40 rokoch, pretože v tomto veku dochádza k prirodzeným zmenám v prsníku. V oblasti intraprostatického papilómu je možné pozorovať vývoj nekrózy a krvácania. Niekedy viaceré intraprostatické papilómy prsníka môžu viesť k vzniku papilárneho karcinómu prsníka.

Klasifikácia intrakapsulárnych papilómov prsnej žľazy

Papilárne cystadenómy v mliečnej žľaze sa môžu vyvinúť v rôznych častiach duktálnych žliaz. V závislosti na umiestnení papilómu prsnej žľazy môže byť centrálna (umiestnená v oblasti areola), rovnako ako periférna. Okrem toho môžu byť papilómy jednoduché a viacnásobné. Jediné (osamelé) papilómy prsných žliaz sa najčastejšie nachádzajú v oblasti subrealismu a viacnásobné - v periférnych častiach mliečnych žliaz. Sú to násobné intraprostatické papilómy mliečnych žliaz, ktoré sú náchylné na malignitu. Môžu viesť k papilárnej rakovine prsníka - intra-cystickej alebo intra-intestinálnej.

Príčiny vzniku intraprostatického papilómu prsnej žľazy

Hlavnou príčinou, ktorá môže viesť k vzniku intracelulárneho papilómu mliečnych žliaz, je hormonálna nerovnováha. Akékoľvek hormonálne zmeny (ovariálna dysfunkcia, adnexitída, obezita) môžu vyvolať vývoj papilárneho cystadenómu. V rizikovej skupine sa najčastejšie vyskytujú nulipárne a fajčiarske ženy. Pravdepodobnosť vývinu papilómov mliečnych žliaz u pacientov s dojčiacim deťom a pri použití hormonálnej antikoncepcie je oveľa nižšia.

Najčastejšie sa papilárne cystadenómy môžu vyvinúť na pozadí mastopatie. V tomto prípade sa rozširuje mliečny kanálik a existujú papilárne nádory. Často sa intraprostatický papilóm prsníka objavuje u pacientov, ktorých rodina mala prípady nádorových lézií prsníka.

Symptómy intraprostatického papilómu prsníka

Dôležitým znakom intracelulárneho papilómu prsnej žľazy je výskyt sekrétov inej povahy ako bradavka. Pridelenia môžu byť transparentné, belavé, zelenkavé, hnedé alebo krvavé.

Papilóm prsníka môže byť palpovaný, ale iba ak je umiestnený v hlavných kanáloch. Papilóm sa sonduje vo forme malého, mierne bolestivého elastického uzla, z ktorého sa po stlačení objaví krvavý výtok a samotný nádor sa znižuje. Niekedy kvôli zápalovému procesu okolo intraprostatického papilómu prsníka dochádza k edému a nádor sa stáva hustejším.

Často sa príznaky intra-duktálneho papilómu prsníka nevyjadrujú a ochorenie sa náhodne deteguje počas preventívnych vyšetrení.

Diagnóza intraprostatického papilómu prsníka

Na podozrenie na prítomnosť intraprostatického papilómu prsníka môže skúsený mamológ už na základe palpácie prsníka. Ďalšia diagnóza papilómu má byť založená na klinicko-reentgenocyto-logických údajoch. V tomto prípade je povinná analýza exkrementov získaných z bradavky.

Medzi ďalšie metódy diagnostiky intraprostatického papilómu prsníka patria ultrazvuk a mamografia. Tieto metódy diagnostiky neumožňujú úplne identifikovať papilóm prsníka, ale vylučujú iné typy patológie mliečnych žliaz.

Najúčinnejšou metódou diagnostiky intraprostatického papilómu prsníka je duktografia. Pozostáva z toho, že v potrubí mliečnej žľazy cez bradavku vstupuje veľmi tenký katéter. Prostredníctvom neho sa vstrekuje špeciálna rádiopaská látka do prsnej žľazy. Potom sa vykoná bežný mamogram. S takým mamografom sa intracelulárny papilóm prsnej žľazy vyzerá ako porucha pri plnení potrubia. Postup je bezbolestný, trvá to asi 30 minút. Niekedy žena môže cítiť ľahké nepohodlie v oblasti hrudníka. Vykonávanie doktografiya umožňuje identifikovať ako benígne, tak malígne zmeny v kanáloch mliečnej žľazy, ktoré nie je možné inak identifikovať. Táto metóda diagnostiky umožňuje presne určiť, kde sa nachádzajú papilárne cystadenómy, čo je veľmi dôležité pre ďalšiu liečbu a operáciu.

Pred štúdiom je zakázané masírovať hrudník, stláčať a vylučovať mlieko. Na vylúčenie onkológie pri diagnóze prsníka sa testuje marker rakovinového nádoru.

Liečba intraprostatického papilómu prsníka

Papilóm môže viesť k rakovine prsníka, takže tí, ktorí majú diagnostikovaný intraprostatický papilóm prsníka, potrebujú len chirurgickú liečbu. Časť postihnutého tkaniva sa môže odstrániť počas biopsie, čo je minimálne invazívna alternatíva chirurgického zákroku. Ak potom dôjde k izolácii z bradaviek, je potrebná operácia na liečbu intraprostatického papilómu prsníka. V prípade papilárneho cystodenómu chirurg vykoná sektorovú resekciu prsnej žľazy, t.j. odstráni tkanivá, v ktorých došlo k zmenám v kanáloch, a vytvorili intraprostatické papilómy. Rez je vytvorený v oblasti bradavky.

Bolesť po operácii, spravidla nie silná, a blízko bradavky je malá jazva, ktorá sa nakoniec stane takmer neviditeľnou. Niekedy klesá senzitivita bradavky po chirurgickom zákroku. Pacienti, ktorí boli diagnostikovaní s viacerými papilárnymi cystodénami alebo abnormálnymi bunkami, budú následne potrebovať pravidelné lekárske vyšetrenia a lekárske vyšetrenia.

Niekedy, ak testy potvrdia, že novotvar nie je náchylný na degeneráciu a pacient nie je geneticky predisponovaný k onkologickým ochoreniam, konzervatívnu liečbu možno predpísať pod dohľadom lekára. Pacientovi sú predpísané antivírusové lieky, lieky na korekciu imunity, antioxidanty.

Profylaxia intraprostatického papilómu prsnej žľazy

Aby sa zabránilo vývoju intra-flow papilloma, je potrebné podrobiť sa pravidelnému vyšetreniu u mamomála a takisto vykonať včasnú liečbu mastopatie, rôznych zápalových a hormonálnych porúch. Na zachytenie intracelulárnych papilómov prsnej žľazy v počiatočných štádiách vývoja je možné a nezávisle pre vyšetrenie palpácie prsnej žľazy.