Hlavná

Kliniky

Demodekóza u ľudí


obsah:

Demodekóza je ochorenie kože spôsobené roztočom akné (demodex). Patogén je podmienečne patogénne kliešť, ktorý žije v mazových žľazách a ľudských vlasových folikuloch.

Prítomnosť demodexu na pokožke sa nepovažuje za nezávislé ochorenie; porážka tváre, krku, uší a tela s charakteristickými výrastkami akné sa vyskytuje iba s patologickým nárastom populácie kliešťov. V tomto prípade existujú dôvody na diagnostikovanie "demodekózy".

Rozmery parazita sú 0,3-0,5 mm. v dĺžke. Na koži človeka, klíšťadlo sa živí sekréciou mazových žliaz, rovnako ako mŕtve bunky. Mimo ľudského tela parazitizujúci jedinci nie sú schopní prežiť, ale dostatočne dlho na to, aby zostali životaschopní v kozmetických krémoch, vazelína. Detergenty, alkohol ich zabíjajú takmer okamžite.

Príčiny demodektickej infekcie

Demodex na pokožke pokrýva viac ako 90% svetovej populácie.

Počas niekoľkých dní po narodení sa na koži dieťaťa pozoruje 1-2 jedinci kliešťa. Parazitizujúce článkonožce sa ľahko prenášajú z človeka na osobu kontaktom. Vo väčšine prípadov sa demodex v živote človeka neprejavuje a je prítomný na koži v minimálnych množstvách.

Endogénne a exogénne faktory vyvolávajúce rozvoj demodikózy:

 • Metabolické poruchy, hormonálne poruchy, cievne ochorenia.
 • Choroby žalúdka a čriev.
 • Neuroendokrinné ochorenia, stres, depresívne stavy.
 • Ochorenia pľúc.
 • Hyperopia, iné očné ochorenia, operácie na očné gule.
 • Ťažké infekčné choroby, otravy, intoxikácia, zneužívanie alkoholu.
 • Spotreba veľkého množstva mastných, slaných, sladkých jedál.
 • Časté návštevy miest s vysokou teplotou a vlhkosťou, nadmerným slnečným žiarením.
 • Nepriaznivá ekologická situácia.
 • Nedodržanie hygienických pravidiel.
 • Porušenie ochrannej bariéry pokožky, ako aj niektoré kozmetické procedúry.

Aktívne rozmnožovanie patogénu sa často vyskytuje v období jari-leto.

Vysoká teplota, vysoká vlhkosť, rovnako ako je v dusno vnútornej zvyšuje roztočov populácie (až 20 lariev vyrába jedna samica za deň) a vzhľad prvých príznakov.

Príznaky a príznaky

Demodikóza na tvári, na tele sa začína sčervenaním jednotlivých oblastí pokožky, olupovaním, rozťahovaním malých kapilár, tvorbou vezikúl plnených zakalenou tekutinou.

Vyrážky, malé abscesy, nepravidelnosti pokožky, intenzívne svrbenie kože môžu byť tiež príznakmi demodektickej choroby.

Keď sa choroba vyvíja, koža rozvinie rosaceu, príznaky seborey, alergickú dermatitídu.

Zóna lokalizácie parazitov na tvári a tele - tváre, čelo, viečka, obočie, bradu, nos, vonkajšie sluchové meatus, hrudník a chrbát.

S rozvojom demodikózy na tvári sa často objavuje poškodenie očí - demodektická blefaritída alebo konjunktivitída.

Symptomatická choroba zahŕňa vypúšťanie hlienu a penovej tekutiny z očí, zápal, návaly a svrbenie očných viečok, strata rias. Pacient cíti silnú únavu orgánov zraku, pálenie, pocit piesku v očiach, syndróm suchého oka. Na riasy sa objavujú kôry a šupky žlto-šedej farby a medzi nimi malé abscesy. Riešky sa navzájom spájajú a po celej dĺžke sa vizualizuje šedá vrstva. S účinkom patologického procesu ciev sa očná guľka začervenala, čo spôsobuje bolestivé pocity a pocit suchosti a podráždenia.

Dôsledky tejto choroby

Subkutánny roztoč demodexu

Pri absencii liečby môže životne dôležitá činnosť parazitických kliešťov mať veľmi nepríjemné dôsledky.

V prípade nesprávneho výberu liekov na liečbu môže choroba prejsť do chronickej formy.

Keď trpí demodex kože nosa, vzniká zápalové ochorenie rhinofýmu - zvýšenie prvkov nosa a jeho vážne znetvorenie. Spustený stupeň demodikózy je takmer vždy spojený s vážnym poškodením očí - hnisavou konjunktivitídou, blefaritídou, keratitídou, iridocyklitídou. Vývoj demodikózy na pokožke hlavy môže spôsobiť ťažké svalové ochlpenie alebo úplnú plešatosť.

Zvyčajne choroba postupuje pomerne rýchlo. Počas niekoľkých týždňov môže demodikóza pokryť veľké plochy tela, zatiaľ čo sprevádzané purulentným zápalom, alergickou dermatitídou, seborrheou, bakteriálnymi a plesňovými infekciami. Reprodukcia demodexu na pokožke tváre je jedným z dôvodov vzniku rosacey, rovnako ako rosacea.

Akné vyvoláva ukladanie vápenatých solí v hlbokých vrstvách pokožky, takto vytvorených na koži sú ťažko liečiteľné jazvy, hrbole, opuchy spoločné črty. V závažných prípadoch demodikózy môžu byť narušené výrazy tváre, ako aj výskyt pretrvávajúcej šedo-zemskej farby kože.

diagnostikovanie

Ak je podozrenie na demodikózu kože, dermatológ predpíše laboratórne vyšetrenie oškrabávania z postihnutej oblasti, rovnako ako oddelené úhory, mazové žľazy.

Na diagnostiku choroby, ktorá ovplyvňuje oči a očné viečka, sú riasy vytiahnuté pacientom s pinzetou alebo veľkými vločkami umiestnenými v oblasti očných viečok posielané na analýzu. V prípade prítomnosti kliešťov je to ľahko potvrdené mikroskopickým vyšetrením materiálu, ktorý bol predtým impregnovaný alkalickým roztokom alebo petrolejom.

Liečba demodikózy u ľudí

Počas liečby demodikózy je potrebné dodržať nasledujúce odporúčania:

 • Diétne jedlá s obmedzením sladkostí, mastné, slané, korenené jedlá. V strave sa znižuje podiel všetkých potravín obsahujúcich jednoduché sacharidy. V dennom menu je potrebné zahrnúť kyslé mlieko, zeleninu a ovocie.
 • Odmietnutie používať kozmetiku. Starostlivá telesná hygiena.
 • Obmedzenie vystavenia slnečnému žiareniu, vysokým teplotám.
 • Liečba chronických a sprevádzajúcich ochorení, najmä gastrointestinálnych, oftalmických, pečeňových ochorení, hormonálnych a metabolických porúch.
 • Pravidelná dezinfekcia bielizne, uterákov a podstielok pacienta.

Liečba demodikózy zahŕňa nasledujúce úlohy: zničenie patogénov, obnovenie pokožky, náprava porúch imunity, zníženie alergického organizmu.

Základné prípravky, používané pri systémovej liečbe demodikózy:

 • Anti-protozoálne lieky, hlavne metronidazol (tiberal, trihopol) počas 10 dní, v pokročilých prípadoch - 2 kurzy po dobu 14 dní s 20-dňovou prestávkou.
 • Liečba antihistaminikami (suprastin, telphast, erius, zodak, diazolin) na odstránenie všeobecnej senzibilizácie organizmu.
 • V závažných prípadoch, bakteriálne alebo hubová infekcia - systémová antibiotiká (erytromycín, doxycyklín, ciprofloxacínu), alebo antimykotiká (klotrimazol, terbinafín).
 • S ťažkým zápalom a edémom - nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén).
 • Komplexy vitamínov a minerálov (najmä vitamíny A, E), imunostimulačné liečivá (imunitné, echinacea).

Lokálna liečba kože s demodexémiou je dosť účinná a môže dosiahnuť 4-6 týždňov:

 • Antiparazitárne činidlá lokálneho pôsobenia (Wilkinsonova masť, benzylbenzoát, sírová, metronidazol, zincitiol, dechtový decht). Dobre osvedčený lindán, permetrinová masť, krotamitón, amitrazol, ortuťová masť. Z dôvodu vysokej toxicity niektoré z nich sú zakázané používať počas tehotenstva.
 • Pri výskyte plesňových alebo bakteriálnych kožných lézií - masti s antibiotikami (erytromycín, tetracyklín, mupirocín) a antifungálne látky (lamizilový krém).

Fyzioterapeutické postupy na liečbu demodikózy môžu zahŕňať:

 • Kryoterapia ohniskov klastrov, ako aj oblasti silného uťahovania kože.
 • Elektroforéza postihnutých oblastí zavedením dimexidu, síranu zinočnatého, jodidu draselného na odstránenie zápalových javov.
 • Darsonvalization, magnetoterapia na urýchlenie procesov regenerácie kože.

Liečba demodektických očí a očí je predpísaná lekárom, prísne založená na charakteristikách lézie, ako aj individuálnych kontraindikáciách a môže pozostávať z užívania liekov:

 • Holinomimetiki (lieky používané pri liečbe glaukómu) - fosfakol, tosmylén, fyzostigmín, armin.
 • Očné kvapky (síran zinočnatý), prípravky "umelých slz" na zníženie pocitu sucha a nepohodlia.
 • Kvapky s kortikosteroidmi Používajú sa v krátkych cykloch na zníženie alergických javov v oblasti očí (sofrax, dexón).
 • Zničiť parazitické patogény liečba očných viečok s pilokarpínom, Dimexidum riešenie, alkoholátov alebo rebríček Artemisia trihopolovoy masť, sulfapiridazina sodný, masti prenatsid, demolan, spregal.
 • Antibakteriálne lieky - Colbiocin, eubetal.
 • Obnovenie rastu rias - trenie do oblasti ich rastu lopuchového oleja (na konci hlavného ošetrenia).

Liečba ľudovými prostriedkami

Spolu s konzervatívnymi opatreniami na liečbu choroby je možné použiť ľudové metódy, ktoré dopĺňajú a zvyšujú účinnosť tradičnej liečby:

 • Každý deň, 3 krát denne, mazať telo a tvár, postihnuté kliešťami, alkoholom alebo vodka tinctures z želé, ľubovníka, raka, zlaté fúzy.
 • Aloe šťava, ktorá je navlhčená obväzom alebo bavlneným tampónom, sa musí aplikovať v pokožke, aby sa uľahčilo svrbenie a pálenie.
 • Mletie 4 strúčiky cesnaku, spojte s lyžicou rastlinného oleja a hojne namažte pokožku v miestach s vážnym zápalom. Na vrchole filmu a teplé obväz, nechajte kompresiu 30 minút.
 • Striekajte na jemnom strúhanom jablone a olúpanom koreňovom chrenu. Vezmite rovnaké množstvo prísad, dobre premiešajte a naneste na tvár v podobe masky. Po 15 minútach umyte a potom naneste sušidlo.
 • Na zlepšenie imunity sa odporúča uviesť infúziu vitamínov do vnútra. Ak ju chcete, zmiešajte rovným dielom listy čiernych ríbezlí, nechtíka kvety a čerešne, rakytník rešetliakový ovocie, hloh a divoká ruža, divoký jahôd, bylina ľubovník bodkovaný a medovka, jalovec ovocie. Pite 50 ml denne. infúzia, pripravená z výpočtu 1 lyžice 200 ml. vriacej vody. Pri použití je možné pridať čajovú lyžičku medu.

prevencia

Aby sa zabránilo kontaminácii rodinných príslušníkov od pacienta, je potrebné dôkladne dezinfikovať jeho veci, posteľnú bielizeň. Po umytí pacienta treba utreť iba jednorazové utierky. Používanie osobných vecí infikovaných - by malo byť vylúčené.

Opatrenia na prevenciu recidívy demodikózy zahŕňajú:

 1. Posilnenie imunity, vytvrdzovanie.
 2. Spotreba veľkého množstva rastlinných potravín a znížených tukových, sladkých a tiež rafinovaných a konzervovaných potravín.
 3. Liečba chronických ochorení.
 4. Korekcia poškodenia zraku.
 5. V lete - použitie krémov s vysokým faktorom proti slnečnému žiareniu.
 6. Aplikujte na pokožku tváre a tela očné viečka antiparazitárnych masti na preventívne účely v dávke odporúčanej lekárom.
 7. Starostlivá telesná hygiena, správne používanie kozmetiky.
 8. Odstránenie prehriatia.

Demodekóza, čo to je? Príznaky, príčiny, príklady fotografií na tvári

akné Je choroba, pri ktorej je koža alebo vlasy osoby postihnuté určitou rozmanitosťou kliešťov. Ochorenie je charakterizované tvorbou akné, vredov alebo vyrážok na koži v hrudníku, chrbte alebo tvári, čo je sprevádzané neustálym svrbením.

Kauza

Demodeokóza u ľudí spôsobuje roztoče druh Demodex(očný roztoč) a uvažuje sa o nich príležitostných parazitov. To znamená, že pôvodca spôsobuje ochorenie len za určitých podmienok, ktoré sú priaznivé pre jeho vývoj a reprodukciu.

Parazit sa živí hormónmi a kožným mazom. Roztoč parazituje hlavne v oblasti tváre, čelo a mihalnice. Ukazuje svoju činnosť najmä vo večerných hodinách a v noci, pretože denné svetlo netoleruje. Preto sú príznaky demodikózy častejšie vo večerných hodinách.

Kde môžem dostať infekciu?

Najbežnejšia metóda infekcie Demodex - priamy kontakt s chorou osobou alebo kontakt s posteľnou bielizňou a oblečením. Niekedy sa môžu infikovať dokonca aj v kozmetický salón počas čistenia tváre. Vo väčšine prípadov sa demodekóza vyvíja bez infekcie, s určitými vonkajšími alebo vnútornými faktormi.

Roztoče, ktoré spôsobujú túto chorobu, sú súčasťou bežnej mikroflóry 90% všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu a životné podmienky. Parazit zvyčajne vyvoláva vývoj ochorenia kože s oslabenou imunitou tela počas tehotenstva, ako aj s nervovými preťaženiami a stresmi. Tieto príčiny zvyšujú produkciu mazu, ktorý sa živí parazitom.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Ďalšími faktormi prispievajúcimi k rozvoju demodikózy sú:

 • pikantná konzumácia potravín
 • časté návštevy saunov alebo kúpeľov
 • predispozície k ochoreniam kože
 • chudobná hygiena pokožky
 • používanie kozmetiky s hormónmi
 • užívanie určitých liekov
 • narušenie endokrinného systému
 • GIT Choroby
 • nadšenie pre solárium

U žien, najmä s citlivou a voľnou kožou, je demodexóza častejšia ako u mužov. To je spôsobené tým, že ľudia často holiť, spolu s vlasmi odstránenie odumretých kožných vrstiev, ktorá sa zvyčajne usádza parazita (pokožku tváre, očných viečok, oči, riasy a očné viečka)

Klíšťata sú najaktívnejšie pri vysokej teplote, takže je takmer nemožné získať demodexózy v zime

Kde je lokalizovaný

Parazit žije v ľudských mazových žliaz, a to - v koreňoch na vlasy, tak to má vplyv na kožu na čelo, líca, bradu, obočie oblúky, viečok, nosoústnych záhyby, uši a na chrbte a hrudníku. Na tých miestach, kde je koža najviac mastná, sa kliešť vyvíja a množí najaktívnejšie.

príznaky

Príznaky demodikózy ovplyvňujú typ ľudskej kože, stav jej tela, ako aj počet kliešťov, ktoré sú pôvodne prítomné na ľudskom tele.

Hlavný príznak tejto choroby - zápal kože, najčastejšie - na tvári. Vyzerá to ako nafúknuté ružové alebo červenkasté pupienky. Z týchto dôvodov je často diagnostikovaná ďalšia choroba - rosacea.

V prípade, že anti-akné prípravky nepomáhajú, a počet pupienkov a vyrážky stále rastie, koža sa stáva mastnejšia ako obvykle - je dôvod, iste, v demodeksoze a je požiadaný, aby vykonal prieskum na prítomnosť roztoče.

Ďalšie príznaky tejto choroby môžu byť:

 • sčervenanie tváre
 • zápaly a sčervenanie očných viečok
 • rozšírené cievy kože
 • šupinaté obočie
 • konjunktivitída a blefaritída, ktoré nie sú liečené bežnou farmakoterapiou

Vzhľadom na to, že pacient cíti neustále svrbenie, často sa svrbí, čo spôsobuje podráždenie postihnutých oblastí pokožky. Mnohí ľudia sa pokúšajú zbaviť sa týchto akné samostatne, než dodatočné zranenia kože, čo často vedie k vzniku abscesov a vrie.

Jedným z nepríjemných komplikácií demodikózy je neestetické vonkajší tvar človeka, čo je dôvod, prečo pacienti často vedú v ústraní, sa obávajú, opäť sa objaví na verejných miestach.

Takéto problémy niekedy vedú k rozvoju vážnych neuróz a dokonca aj psychóz.

diagnostika

Skúška začína prípravou pacienta na diagnostické postupy. Ak chcete zistiť prítomnosť kliešťa, pacient by počas týždňa nemal umývať mydlom obsahujúcim alkalické látky a nepoužívať kozmetické prípravky na pokožku. Za takýchto podmienok sa aktivita parazita zvýši a škrabanie kože presne preukáže prítomnosť demodexu.

Soskob sa užíva z tých miest, ktoré sú najviac náchylné na infekciu demodexu - obočie, kožu, riasy. Klíšťata sú identifikované v laboratóriu pri skúmaní materiálu pod mikroskopom.

Ak bol odhalený kliešť, počíta sa počet jedincov a odroda kliešťov. Koža je charakteristickejšia Demodex brevis, a pre obočie a riasy - Demodex folliculorum. Ak existuje viac ako päť roztočov na 1 cm2 kože, je diagnóza urobená z "demodexózy".

Liečba demodikózy u ľudí

Pri liečbe demodikózy tváre a očných viečok sa používajú lokálne prípravky, ktoré zničia roztoče demodexu, ako aj systémové prostriedky zamerané na zvýšenie imunity v tele pacienta.

Prípravky používané lokálne, by mal obsahovať ortuť, síra, uhoľný decht, zinok alebo antiprotozoálne činidlá, - tieto prvky sú dokonale "kosenia" roztoče, blokujú ich respiračné funkcie.

Takéto prostriedky sú:

 • Masť založená na metronidazole - metragil, clion
 • Masť na báze erytromycínu alebo klindamycínu
 • Demalan
 • Benzylbenzoát
 • Spregal
 • Sírna masť
 • Tiosíran sodný
 • Žltá ortuťová masť
 • Prípravky obsahujúce kyselinu azelaovú
 • Síra-slaný alkohol
 • lindán
 • crotamitonu
 • Ichthamol
 • Amitrazol

Okrem zabíjania klíšťat lokálne prípravky očisťujú a dezinfikujú pokožku a tiež zmierňujú zápal.

V prípade poškodenia spôsobeného ochorením oka môže lekár navyše predpísať vhodné očné kvapky - armin alebo fysostigmín.

Ak je ochorenie v závažných štádiách, lekár predpisuje priebeh systémových prostriedkov:

 • imunomodulátory
 • Antiparazitické lieky
 • Vitamíny, aminokyseliny, minerály
 • Lieky, ktoré znižujú citlivosť pokožky - diazolín, tavegil alebo suprastin

Počas liečby demodektickej pokožky tváre je potrebné dodržiavať určité pravidlá, ktoré pomôžu ochrániť chorobu oveľa rýchlejšie:

 • Každú noc zmeňte posteľnú bielizeň. Ľanové prádlo je potrebné nielen na umývanie, ale aj na varenie
 • Pri umývaní je lepšie používať nie vodu a vývar z niektorých tráv, ako je nechtík, harmanček, šalvia,
 • Ak používate mydlo, potom len decht
 • Namiesto uteráka použite jednorazové utierky
 • Pravidelne čistiť pokožku pred nadmernú tvorbu mazu, mäkkým peeling, čistiaca maska, enzýmov kôry a gommazhi - Tieto nástroje umožňujú efektívne odstrániť čiastočky zrohovatenej povrch kože, prevenciu šírenia roztočov
 • Dočasne odmietajte navštíviť kúpele alebo sauny
 • Vylúčte ostré, vyprážané a veľmi slané jedlá, rovnako ako alkoholické nápoje
 • Liečba iných ochorení
 • Krém zvlhčite kyselinou hyalurónovou, močovinou atď.

Liečba demodektiky môže trvať dlhú dobu. Trvanie liečby závisí od štádia ochorenia, s ktorým pacient šiel do nemocnice. Preto je potrebné začať liečbu čo najskôr, pri prvých príznakoch vývoja ochorenia.

Demodekóza u ľudí - príčiny, spôsoby infekcie, príznaky, diagnostika a liečebné metódy

Vzhľad akné a hnisavé vyrážky na tvári alebo na tele môže spôsobiť demodikóza u ľudí - na kožné ochorenie, ktoré vyvoláva vývoj podkožného druhu roztoča Demodex (viď foto). V neprítomnosti včasnej liečbe ochorení vedie k hypertrofiu kože tváre a hlavy, účinnosť liečby závisí na včasnom stanovení diagnózy a posilňovať obranyschopnosť vnútorného tela.

Čo je demodekóza u ľudí?

Demodikóza kožné ochorenie sa vyskytuje ako chronická infekcia spôsobené podkožných parazitov - kliešte rodu Demodex, obývajú vlasové folikuly a mazové žľazy u cicavcov alebo ľudí. Na pozadí hormonálnych porúch, oslabenia imunity alebo zápalových ochorení začína intenzívne násobenie demodexu sprevádzané patologickým nárastom jeho populácie. Na ľudskej pokožke krmivo parazit na mazu a mŕtvych buniek, akútna fáza infekcie je vyjadrená ako vlastnosť akné (pozri. Foto).

dôvody

Demodekozny roztoč parazitizuje telo u 90-95% populácie, ale odkazuje na oportunistické parazity. To znamená, že klinické príznaky infekcie sa objavujú len za určitých podmienok. K faktorom provokujúcim progresiu ochorenia patria dermatológovia:

 • fyzické preťaženie;
 • nervový stres;
 • endokrinné ochorenia, ktoré spôsobujú zlyhanie vo výrobe mnohých hormónov;
 • Gastrointestinálne ochorenia vedúce k poruchám črevnej mikroflóry;
 • dlhodobé vystavenie pokožke pri vysokých alebo nízkych teplotách;
 • príjem hormonálnych liekov.

Ako sa prenáša demodikóza?

Infekcia sa vyskytuje priamym kontaktom, demodikóza u ľudí sa šíri z človeka na človeka v dôsledku priameho kontaktu. Podľa štatistík demodex infikoval približne 30% detí a približne polovicu dospelého obyvateľstva. Predpokladá sa, že kliešť je schopný prežiť mimo ľudského tela počas 25 až 30 dní pri teplote nad 15 ° C na bunkách mŕtvej kože. Schopnosť ľudí, ktorí prežili v týchto podmienkach jednotlivcov infikovať zdravého človeka, nebola preukázaná.

Môžem sa nakaziť mačkou

Akné je spôsobená dvoma druhmi ľudskej Demodex - Demodex folliculorum, ktorý ovplyvňuje vlasové folikuly a Demodex brevis, žijúci v podkožných tukových žliaz. Po infekcii, hlavným miestom lokalizácia infekcie dostane pleť tváre (nasolabiálních trojuholník, líca, čelo, viečka), obzvlášť citlivé na hormonálne zmeny a zápal vlasových folikulov rias a obočia. Demodex cati a Demodex Gato spôsobiť demodectic lézie u mačiek sú druhovo špecifické parazity, nemôžu prežiť na ľudskú kožu po dobu dlhšiu ako tri dni.

príznaky

Klinické príznaky demodektickej choroby závisia od štádia vývoja ochorenia. V akútnom období, ktoré predchádza akútnemu štádiu, väčšina pacientov pocíti pocit horúčav, pocit podkožného tepla spôsobeného expanziou ciev, sprevádzaný objavením sa bolestivého sfarbenia. V tomto štádiu sa vyvinie vaskulárna neuróza, čo naznačuje predispozíciu k vzniku ochorenia. Pri zhoršení stavu sú zaznamenané nasledujúce reakcie:

 • kožná vyrážka;
 • vzhľad akné;
 • vzhľad čiernych hláv;
 • alergická dermatitída;
 • svrbenie;
 • seborrhea (lupiny);
 • strata vlasov;
 • čiastočné riedenie vlasov.

Symptómy na tvári

Demodekóza pokožky tváre začína vzhľadom na ružovú (ružové akné) (pozri fotografiu). Na pozadí pretrvávajúcej hypotermie je zvýšený obsah tuku v koži a zväčšenie pórov spôsobené intenzívnou prácou mazových žliaz. Kŕmenie krmiva na subkutánne mastné sekréciu a kožné mazu, intenzívne množenie demodektických patogénov v takých podmienkach priaznivých pre ich život spôsobuje:

 • tvorba kožných abscesov;
 • olupovanie a sčervenanie kože;
 • tvorba papuliek na povrchu kože (bubliny naplnené kvapalinou);
 • oddelenie nekróznych oblastí kože "peria";
 • telangiektázia (cievna sieť) na koži krídel nosa a líca;
 • hyperplázia mazových žliaz, spôsobujúca subkutánne hustoty a nepravidelnosti na povrchu kože;
 • hypertrofické kožné rastu (v neskorých štádiách ochorenia) s prenikaním infekcie hlboko do tkaniva.

Etapy

Vývoj demodikózy sa uskutočňuje v troch odlišných štádiách, z ktorých každá má vlastnú klinickú symptomatológiu. Po prodromálnom období začína intenzívne násobenie demodexových kliešťov a ochorenie pokračuje v týchto hlavných fázach:

 1. Začervenaná. Koža vyznačujúci sa tým, erytém (sčervenanie) bez zjavného dôvodu, pokračujúci od niekoľkých hodín do niekoľkých dní.
 2. Papulopustulózních. Na koži sa objavujú papuly a pľuzgiere, akné sa šíria.
 3. Hypertrofické. Ťažký stupeň sprievodu hypertrofické kožných výrastkov - rhinophyma (nos) metafimoy (na čele) otofimoy (v uchu), gnatofimoy (brada) (viď foto.).

Dôsledky tejto choroby

Nedostatok včasnej primeranej liečby ochorenia môže spôsobiť nepríjemné nebezpečenstvo. V exacerbácií ochorenia demodectic mange postupuje rýchlo, v priebehu niekoľkých týždňov kožné vyrážky sa môžu šíriť na chrbte a na iných častiach tela, spôsobiť alergickú dermatitídu, súčasne bakteriálne hubové infekcie. Pri demodikóze osoby v pokročilom štádiu sa spravidla rozvíja purulentná konjunktivitída alebo keratitída. Vývoj demodikózy pokožky hlavy môže spôsobiť čiastočnú alebo úplnú alopéciu.

Demodikóza u ľudí: liečba, príznaky, fotografie, strava

Takéto ochorenie kože, ako demodekóza u ľudí, spôsobuje rozrušenie hypodermického demodexu. Hlavnou zónou lézie na infekciu sú všetky oblasti kože, kde prebiehajú mazové žľazy. Toto je obľúbené miesto mikroorganizmu, odkiaľ začína aktívny život. Napriek tomu, že parazit koža nemá vplyv na fungovanie vnútorných orgánov, dôsledky pokročilého ochorenia je veľmi nepríjemné - tvárna vyrážka s pľuzgiermi naplnenými tekutinou, môže znetvorenie tváre a iných častí tela. Problém preto vyžaduje okamžité opatrenia.

Príčiny a príznaky ochorenia

Nie je to len, že vzhľad utrpenie človeka - kvôli tomu, že ťažkosti komunikovať s ľuďmi, nevyhnutne povedie k problémom v práci, problémy v osobnom živote. Nečakajte, kým vyrážka nebude mať katastrofický charakter - musíte vedieť, čo robiť za daných okolností a ako liečiť demodektiku.

Demodex roztoč je mikroskopický organizmus, preniká do úst šírenie mazových žliaz postupne sa šíri cez všetky vrstvy okolité epidermis. Obrovské množstvo roztočov neustále migruje do nových biotopov, ktoré pokrývajú stále väčšie povrchy kože. Hlavnými symptómy pacienta sa vyskytujú v podpazuší, rozkroku, na tvári a na hlave, to znamená, že tam, kde je sekrécia podkožného tuku.

V postoji parazita nie každý vie, či je tento mikroorganizmus nakažlivý alebo nie. Bohužiaľ, áno - pôvodca je prenášaný z nosiča na osobu, pretože kliešť je schopný prežiť iba v ľudskom tele. Ak máte záujem o to, ako demodex vyzerá, fotografia vám poskytne najucelenejšiu reprezentáciu.

Stojí za to dodať, že parazit žije pri teplote 37 až 40 stupňov, čo je pre neho najpohodlnejšie prostredie.

Len málo si uvedomuje, aká choroba je a ako ju bojovať. Preto je veľmi často infekcia sa vyskytuje v takých verejných miestach, ako v saune alebo kúpele - pomocou zariadenia iných ľudí pre osobnú hygienu, ľudí nakazených vírusom kožného ochorenia, ktoré sa rýchlo spúšťa patologické procesy.

Po prvé, táto choroba sa prejavuje u ľudí so zníženou funkciou imunitného systému. Vo všeobecnosti táto choroba nikdy nevyplýva z "prázdneho miesta". Predpoklady sú:

 • Nedostatočná produkcia imunoglobulínov;
 • Metabolické poruchy;
 • Dedičná predispozícia k prejavu alergických reakcií;
 • Onkologická proliferácia;
 • Aktívna tuberkulóza;
 • Ďalšie infekčné choroby, infekcia HIV;
 • Vysoká excitabilita, nervové poruchy, častý stres;
 • Blízke okolie pacienta, príbuzní trpiaci chorobou prenášanou kliešťami;
 • Trvalý pobyt a práca v nepriaznivých podmienkach.

Typické symptómy sa dramaticky rozvíjajú, čo môže prispieť k prítomnosti závislostí, stresovej situácie, akútnej respiračnej choroby, chladu. Niekedy infekcia spôsobuje hormonálne zlyhanie alebo trvalé blokovanie mazových žliaz v dôsledku prerušenia ich práce. Kolónie roztočov chcú byť umiestnené na tele, očné viečka, ktoré hrozí so závažnými komplikáciami zraku.

Známky porážky tela

Ak sa chcete dozvedieť, ako liečiť demodex, mali by ste vedieť, aké znaky sú charakteristické pre lézie na tele a oči, pretože sú odlišné.

Zvyčajne je postihnuté telo v oblasti chrbta, podpaží, na koži tváre. Sú to nasledujúce funkcie:

 • Hyperémia spôsobená mazovými zátkami vedúcimi k zápalovému procesu dermy, vnútorným vrstvám epidermy. Červené škvrny majú nepravidelný tvar, niekedy sa spájajú;
 • Vyrážka pozostávajúca z zhutnených uzlín, bubliny vznikajú kvôli hustému obsahu v mazových kanáloch parazitických mikroorganizmov. V dôsledku toho sa žľaza zväčšujú, majú formu elastických útvarov so žltým alebo priehľadným obsahom;
 • Tiež sa môžu vyvinúť tulene v dôsledku zvýšenia imunitných protilátok;
 • Ďalší príznak - silné svrbenie, prejavujúce sa po vystavení vysokým teplotám - horúci kúpeľ, sprcha, návšteva parného kúpeľa;
 • Koža je pokrytá veľkým množstvom vylúpených kožných vločiek kvôli nepravidelnosti v hornej vrstve.

Kedy je demodikóza nákazlivá a ako sa dá predísť prenosu? Bohužiaľ, keďže výskyt vyrážky, svrbenia, peelingu, chorého človeka je nebezpečný pre iných. Akýkoľvek dotyk môže infikovať parazita, najmä s oslabenou imunitou.

Symptómy demodektických viečok

Scenár ochorenia sa vyvíja inak, ak sú postihnuté očné viečka. Zápal tejto časti oka sa nazýva blefaritída. Príčinou je opäť zablokovanie ústia mazovej žľazy.

Tento fenomén je charakterizovaný vlastnou symptomatológiou:

 • Očné viečka silne zčervenajú;
 • Okraj očného viečka sa zvyšuje v hrúbke, objavuje sa bolestivá kôra;
 • Kožné viečka vločky, svrbenie;
 • Na riasy sú vytvorené biele spojky - nekrotický epitel.

S takouto patológiou sú možné závažné dôsledky - porušenie vizuálnej funkcie a neskoršie oftalmodemodekózy.

Väčšina znepokojujúco, roztoče prispieť k rozvoju alergií, ale vyvoláva patologických javov, ako je opuch tváre podkožného tkaniva (angioedém), neznesiteľné svrbenie, atopická dermatitída, pokrývajúci trup a končatiny.

V tomto prípade oči pociťujú nepohodlie, zvyšuje sa počet kapilár na očnej banke, edém, symptómy konjunktivitídy. Liečiť chorobu môže byť, ale prvá vec je potrebné na stanovenie správnej diagnózy, starostlivo vybrané liečby.

Diagnostické vyšetrenie a liečba

Diagnóza zahŕňa použitie dvoch metód detekcie parazitického patogénu.

Za týmto účelom musí pacient podstúpiť klinický krvný test, vďaka ktorému počtom protilátok je možné pochopiť, či kliešť je prítomný v tele. U žien a mužov indikujú jeho prítomnosť zvýšené hladiny leukocytov, neutrofilov a ďalších prvkov.

Okrem analýzy krvi sa odoberá biomateriál vezikúl, váhy stratum corneum a obsah mastných zátok. Po spracovaní vzoriek s glyceridmi, kyanoakrylátom, s pomocou mikroskopu dokážu špecialisti rozpoznať patogénny parazit.

Hlavným účelom terapie je odstrániť hlavnú príčinu patologického stavu, tj potlačiť životaschopnosť kliešťa, čo vedie k jeho smrti. Niektoré lieky nemôžu poraziť ochorenie kože. Využíva integrovaný prístup, ktorý okrem antiparazitických liekov zahŕňa:

 • Antiseptikum na pokožku;
 • Antimikrobiálne kvapky;
 • Protizápalové lieky;
 • Prípravky na alergie;
 • Príjem vitamínov.

Podmienkou pre úplné zotavenie je špeciálna strava pre demodikózu, hygienickú starostlivosť o telo, tvár. Ženy by mali prestať používať akúkoľvek dráždivú kozmetiku. Pacientom sa neodporúča navštevovať saunu, dlhodobo zostať na priamom slnečnom svetle, nedotýkajte sa vyrážok na tele, tváre s nevymazanými rukami.

Niekedy nie je možné vyliečiť túto chorobu, pretože je najprv potrebné zbaviť sa inej chronickej choroby, ktorá vyvoláva patológiu. Potom sa musíte obrátiť na príslušného lekára, aby ste odstránili patológiu.

Dobrým výsledkom je denné umývanie pacientov so špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami, ako aj vysoko kvalitné kozmetické toniká.

Počas lekárskeho kurzu špecialista vyžaduje, aby pacient prestal piť alkohol, prestať fajčiť.

Diéta v liečbe

Terapeutická výživa s demodikózou urýchľuje liečbu, pozitívne, ovplyvňuje tráviace orgány a prispieva k smrti parazitov. V skutočnosti je správna výživa takisto druhom terapie. Je lepšie jesť denne:

 • Dietetické mäso - kuracie, morčacie, králičie;
 • Čerstvá zelenina, zelenina, ovocie;
 • Ryby odrôd s nízkym obsahom tuku;
 • Mliečne výrobky;
 • Kashi z celých zŕn.

Chlieb je povolené, ale iba obilniny. Zakázané výrobky, ako sú klobásy, údené, slané jedlá, korenené korenie, med, pomaranče, citróny.

Základné prípravky

Metronidazol v demodikóze je hlavným antiprotozoálnym liekom. Na svojom základe sa používajú aj iné prostriedky. Forma lieku je iná - vonkajšie masti, gély, tablety, injekčné roztoky na vnútorné použitie.

Ako užívať liek, lekár vysvetlí. Každý typ lieku je predpísaný s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky pacienta, jeho zdravotný stav, štádium vývinu choroby. Tabletová forma sa používa najviac 14 dní. Ale s cieľom úplne očistiť tvár, kožu tela od vyrážky, to bude trvať najmenej tri mesiace.

Nechcem preskočiť pilulky, pretože to ohrozuje sekundárnu infekciu. Parazity sa rýchlo prispôsobujú antibakteriálnemu činidlu a strácajú citlivosť. Metronidazol, kvapky alebo tablety sa musia užívať dve hodiny po jedle s dostatkom pitnej vody. Silné lieky môžu spôsobovať vedľajšie účinky - záchvaty nevoľnosti, svalové kŕče. Takéto javy často vyvolávajú alkohol.

Okrem sírnej, zinkovej masti sa Trichopol odporúča na demodikózu. Toto je populárny a účinný liek založený na metronidazole. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam Trichopolis ničí DNA roztočov a spôsobuje jeho smrť. Pozitívna spätná väzba na túto drogu je vysvetlená jej účinnosťou proti veľkému počtu patogénnych baktérií, vírusov.

Starostlivosť o pleť na parazitické lézie si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Účinok krému Demalan je zameraný na odstránenie zápalu, svrbenia, prevencie nových prejavov vyrážky. Eliminuje pocit pálenia, nepohodlie. To znamená, že okrem antibakteriálnej bázy obsahuje olivový olej, extrakt z harmančeka, veľké množstvo polysacharidov, prírodné oligosacharidy. Vďaka jedinečnému zloženiu účinné látky eliminujú všetky negatívne príznaky po dobu 1,5 mesiaca.

Dôležitou podmienkou pre úspešné a rýchle zotavenie je dodržiavanie pokynov dermatológov, vyvážená výživa s výnimkou zakázaných potravín, včasná medikácia a zdravý životný štýl.

Demodekóza u ľudí: fotografie, symptómy, liečba, lieky, prevencia

Čo je to táto choroba?

akné Je kožná patológia, ktorá vzniká pri penetrácii a násobení v kanáloch žliaz epidermy a slizníc roztočov demodex folliculorum.

Tento parazit má mikroskopické rozmery (0,5 mm). A týka oportunistický od prebýva približne 90% svetovej populácie trpí MR demodikóza iba 5-10%.

To znamená, že sa u každého nevyskytujú ohniská chorôb a sú vyvolané určitými faktormi (stav nosičovho organizmu, podmienky prostredia).

Demodikóza u ľudí: foto

 • chronického stresu, psychologickej traumy, psycho-emocionálneho nadmerného tlaku;
 • neefektívna výživa s prevahou sacharidov a mastných potravín;
 • nadšenie pre opaľovanie a návštevy solária;
 • láska k procedúram kúpeľov (parný kúpeľ, sauna);
 • používanie nevhodných prostriedkov starostlivosti o pleť, kozmetiky;
 • stavy imunitnej nedostatočnosti a oslabenie obranyschopnosti organizmu po prenesených infekciách, chirurgických intervenciách, chronických ochoreniach;
 • hormonálna patológia, s porušením mazových a potných žliaz;
 • kožné ochorenia.

Demodikóza u osoby, ktorej liečba je pod dohľadom lekára, choroba nie je nebezpečná, ale jeho samoliečba môže viesť k závažným komplikáciám (pripojenie bakteriálnej infekcie a vzniku zápalu).

Kód ICD-10

Lekári klasifikujú túto chorobu ako samostatnú skupinu s kódom V88.0. Zahŕňa dermatitídu, blefaritídu a konjunktivitídu spôsobenú násobením a životnou aktivitou roztočov Demodex.

V klinickej dermatológii sú známe a študované viaceré formy ochorenia, ich voľba určuje, ako liečiť ochorenie:

 • ako obľúbené miesta parazitov sú mazové žľazy kože ľudského demodikózy je najčastejšie vidieť vo forme vyrážky, začervenanie pokožky a tesnenie na nohách, chrbta, hrudná kosť, a ďalšie časti tela.
 • druhým najčastejším je porážka pokožky hlavy, ako aj demodikóza oka, symptómy a liečba týchto foriem sa líšia od kožného priebehu ochorenia.

Demodikóza vlasovej pokožky: foto

Demodekoz: fotka (na tvári ženy)

klasifikácia

Dermatológia rozlišuje niekoľko foriem ochorenia, ktoré sú založené na charakteristických klinických prejavoch demodikózy:

1. erytematózne. To prúdi s formáciou na telo oblastí s výrazným sčervenaním (erytémom). Okolo nich je subkutánne tkanivo pastovité a ľahko traumatizované. Obvykle takéto formácie majú jasné hranice a sú zreteľne viditeľné na tvári, v oblasti nosa, očí, tváre.
2. papulopustulózních. Charakterizované šírením telesa tesnenia v podobe akné od 0,5 do 2 mm. (papuly a pľuzgiere), ich povrch je zapálený a bolestivý a farba sa mení od svetlo ružovej až po tmavo červenú alebo burgundovú.

Foto demodekoznyh tesnenia na tvári

Mechanizmus vzhľade týchto patologických útvarov spôsobené prekrytím z mazových žliaz roztoče tela, pretože z toho, že normálne metabolické procesy v koži je rozbité a kontinuálny proces klastre v póroch a vlasových folikulov prebytočného tuku.
3. hypertrofovanú. To nastane, keď beží demodikóza, keď treba poznamenať, patologické stvrdnutie a sfarbenie kože, porucha v týchto oblastiach správna výživa a dýchanie pokožky.
4. Demodektické viečka. Charakterizované rozvojom zápalu okraji viečka alebo spojovky, blefaritída, nástup žiarivo bielou páskou na báze rias, ich stenčenie a straty. Môže sa vyvinúť a hypertrofia (zhrubnutie očných viečok), potom sú pretrvávajúce nepríjemné pocity pri blikaní a ťažkosti so zatváraním počas pokoja a spánku.
5. Demodektická hlavica. Netesnosť s tvorbou malých tesnení pod vlasmi, ktoré sa vyskytujú pri česaní alebo umývaní hlavy.

príznaky

Symptómy demodikózy majú rozmanité znaky vo svojich rôznych formách.

Na tele a hlave sa choroba prejavuje:

 • vyrážka, tvorba tuberkulóz, uzlíkov;
 • svrbenie a pálenie vo večerných a nočných hodinách (spojené so špičkovou aktivitou kliešťov);
 • zmena vzhľadu postihnutých oblastí (ich hustota, farba).

Keď je kliešť infikovaný oko, pozorujú sa často tieto klinické príznaky:

 • rýchla únava aj pri nízkych zaťaženiach;
 • zriedenie slzného filmu;
 • suchosť slizníc;
 • opuch alebo zhrubnutie očných viečok;
 • krehké, lepenie a strata rias;
 • svrbenie a pálenie;
 • nedostatočne transparentné vypúšťanie;
 • formovanie na očných viečkach kôrov, váhy, pustuly.

V závislosti od zložitosti priebehu a štádia ochorenia sa oftalmológ rozhodne, ako liečiť demodikózu pred očami. Komplexná aplikácia kvapiek, masti, misiek a fyzioterapie je často účinná.

liečba

Keďže táto choroba často nadobúda chronický priebeh, terapia choroby si vyžaduje zavedenie niekoľkých všeobecných zdravotných, hygienických a lekárskych aktivity:

1. Vylúčenie kúpeľných procedúr, solárnych kúpeľov, solária, používanie výživných masiek, salón a domáce otepľovanie.
2. Denná zmena lôžka a spodnej bielizne a ich tepelné ošetrenie (pranie a žehlenie);
3. Systematické facials (chladný umývacej vody a hydratačné roztoky obsahujúce kyselinu hyaluronovú, močovina, alginát alebo antiseptických činidiel).
4. Žiadosť drog :

- mastiace jamy z demodekózy u ľudí na báze kyseliny salicylovej (alebo fenacínu), zinku, síry, dechtu, terpentínu. Liek účinne ničí populácie kliešťov.
- permetrin masť, syntetické činidlo aktívne proti parazitom kliešťa spôsobuje smrť dospelých aj lariev.
- Demalan, prírodná masť 17 prvkov, má výrazný čistí a hydratačné účinky, je používaný ako doplnková liečivá v kombinácii s účinnými fungicídnych látok; - demotion gél, Používa sa v kombinácii s antiparazitárnymi masťami na zníženie tvorby mazu, v dôsledku čoho sú parazity zbavené potrebnej výživy. Síra vstupujúca do jej zloženia negatívne ovplyvňuje a spomaľuje rýchlosť reprodukcie kliešťov;
- ichtyolová masť, je navrhnutý tak, aby zničil patogénnu flóru, znížil zápal a svrbenie.

Fotografie pred a po liečbe

Pri oftalmickej demodikóze sa aplikujú masti Blefarogel, Demalan, Tsinkoichthyol a kvapky:
- karbón;
- Demodex;
- fizostegmín;
- fosfakol;
- ak je to potrebné: antibakteriálne a hormonálne (levomitsitinovye, levoflaksatsin, tsiprofloksitsin, Tobrex, Dex-gentamicín akular, okumetil, dexametazón).

Fyzioterapia využíva kryomasu, ozonoterapiu, elektroforézu.

diéta

Nielen starostlivosť o pokožku s demodikózou, ale aj výživové odporúčania, ktoré sú zamerané na zníženie straty tuku, pomôžu vyrovnať sa s prejavmi ochorenia.

K tomu potrebujete:

 • vylúčiť počas trvania terapie alkohol, cukrovinky, mastné, údené, korenené, slané, korenené jedlá;
 • jesť príjemne jedlo, teplé jedlo sa neodporúča;
 • obmedziť príjem cukru, korenín a soli;
 • prestať fajčiť alebo znížiť počet spotrebovaných cigariet za deň;
 • jesť viac čerstvej zeleniny, bobule, ovocie, obilniny a celozrnný chlieb (potraviny bohaté na vlákninu, ktorý je schopný odvodiť toxíny nazhromaždené z činnosti parazitov);
 • pijú a konzumujú kyslé mliečne výrobky, zlepšujú činnosť čreva a metabolické procesy v tele.

Špeciálne vybraná strava je jednou z metód, ktoré môžu pomôcť vyliečiť chronické demodektické formy

diagnostika

Symptómy ochorenia majú mnoho podobností s inými kožnými patologiami, takže najspoľahlivejšou metódou potvrdenia je analýzu o detekcii kliešťov.

Aby ste to mohli urobiť, skrytie sa odoberá z podozrivých oblastí skalpelom.

Pred začiatkom štúdie boli pacienti požiadaní, aby nepoužívali mydlo, gély alebo šampóny na ošetrovanie tváre a tela.

Biopsia sa umiestni pod sklo a potom sa skúša pod laboratórnymi podmienkami pod mikroskopom.

komplikácie

Negatívne účinky ochorenia sa často vyskytujú v dôsledku svrbenia. Hrebene poškodia pokožku a tak sa ľahko nakazia.

Bežné komplikácie demodikózy zahŕňajú:

 • vzhľad pustulárnych útvarov;
 • odreniny;
 • abscesy;
 • keratitis;
 • zápal spojiviek.

Pacienti s týmto ochorením by mal mať na pamäti, že kľúčom k úspešnej liečbe demodectic svrabu včasným odvolaním na lekára a dodržanie všetkých jej odporúčania.

Demodekóza u ľudí: príznaky, liečba

Demodekózou u ľudí je chronické dermatologické ochorenie spôsobené malým kliešťom Demodex. Toto kliešte je reprezentantom oportúnnej mikroflóry na koži, je neustále prítomný v vylučovacích kanáloch mazových žliaz, vlasových folikulov a žľazách očných viečok. Choroba sa vyskytuje iba v tých prípadoch, keď dochádza k poklesu obranyschopnosti (niekedy dokonca aj k porušeniu lokálnej imunity v lokálnej oblasti kože) a roztoč môže preniknúť do hlbších vrstiev kože. Preto, aby sme mohli diagnostikovať, nestačí len detegovať patogén, pretože je prítomný v sekrécii mazových žliaz a kožných oškrabiek u väčšiny zdravých ľudí. Musia sa zistiť príznaky tejto choroby.

Príčiny demodektického vývoja

V dôsledku štúdií neexistovala žiadna korelácia medzi ochorením a pohlavím alebo vekom pacienta. Typickou lokalizáciou objavujúceho sa patologického procesu je pokožka tváre a hlavy, pretože na nej je koncentrovaný najväčší počet mazových žliaz, ktoré oddeľujú kliešť.

Hlavnými predispozíciou Okrem zníženia lokálnu imunitu kože je abnormalita mazu, mení svoju štruktúru a prítomnosť kožných chorôb súvisiacich s pacientom, najmä sprevádzané zvýšenou separáciou mazu (seborea), a pustulárnu lézie.

Často ľudia s normálnym imunitným stavom sami vyprovokujú vývoj demodikózy. Pokusy o ručne odstrániť akné kože, akné, pľuzgierov a ďalších subjektov vedie k tomu, že nielen vytvára priaznivé podmienky pre prenikanie kliešťa do kože, ale tiež roztiahol ruky. Prispievajú k hornej časti patologického procesu na koži môžu byť tiež dlhodobé podávanie niektorých liečiv (antibiotiká a steroidné hormóny), použitie poškodené alebo nevhodné pre tento typ pleťovej kozmetiky. Nie je vylúčené, a také faktory ako nesprávnu stravou a zlé návyky: prevalencia diétnych sacharidových potravín, zneužívanie soli, bylín, korenia, alkoholu a fajčenie môže tiež zvýšiť riziko demodectic svrabu.

Prenos choroby z možných ľudský patogén človeku v tesnom telesnom kontakte, takže môže dôjsť len demodekoza príznaky pri výrazné zvýšenie počtu kliešťov konkrétne osoby (30 ks. V mazové žľazy) a v prítomnosti určitých faktorov. Preto osoba trpiaca demodikózou nie je nebezpečenstvo pre ostatných.

Treba poznamenať, že podobné štruktúrne roztoče, žijúce na koži zvierat, nikdy nespôsobujú chorobu u ľudí.

Príznaky demodekcie

Vo väčšine prípadov, symptómy sa nachádzajú na hlave pacienta v pokročilých a závažných prípadoch môže šíriť chorobný proces v hornej časti hrudníka a chrbta. Zvyčajne sa zápal ložiská sú sústredené na tvári (nos, nasolabiálních trojuholník, čelo, líca, bradu, viečok). Je to vzhľadom k tomu, že je mazových žliaz v koži tváre intenzívne produkujú maz, teda reaguje na najmenšie zmeny v hormonálnej hladiny, narušovania vnútorných orgánov a imunitného systému.

Podľa väčšiny dermatológovia, hlavným rysom je výskyt demodectic ružovky (rosacei). Pacient odhalila pretrvávajúce začervenanie v tvári, môžu byť vytvorené ružové papuly, pustuly (pľuzgieriky), v neskorších štádiách ochorenia existuje silná zhrubnutie kože v miestach porážky, telangiectasias (žilky). Pacienti môžu byť tiež obťažovaní ťažkým svrbením a pocitom utiahnutia kože. V pokročilých prípadoch dlhodobý priebeh demodectic svrabu môže vyvinúť zohavující nos hypertrofiu (rhinophyma), ktorý sa najčastejšie vyskytuje u mužov. Všetky tieto príznaky sa zvyčajne vyskytujú na pozadí zvýšenej tuhej pokožky a zväčšenia pórov.

V polovici prípadov sa okrem demodikózy kože diagnostikujú pacienti (hlavne starší ľudia) demodikóza očí, ktorá sa prejavuje ako blefarokonjunktivitída a blefaritída. Pacienti sa sťažujú na suchosť a pocit cudzieho telesa v očiach, sčervenanie, slzenie. Existuje pomerne silný svrbenie očných viečok, ich opuchy, začervenanie okrajov očných viečok, krehkosť, zriedenie a strata rias. Po sne na okrajoch očných viečok je možné zistiť lepkavé oddeliteľné, kôrovce alebo váhy.

Liečba demodektickej

Ak sa objavia príznaky demodektických symptómov, poraďte sa s lekárom. Vo väčšine prípadov ide o vymenovanie liekov, hoci miestna liečba zohráva dôležitú úlohu. Navyše je potrebná oprava životného štýlu, pretože má priamy vplyv na činnosť mazových žliaz.

Na začiatok liečby je potrebné odstrániť poruchy v dodávke. Pacienti musia dodržiavať určitú výživu nielen počas liečby, ale aj v budúcnosti. Vo strave je stravovanie obmedzené, čo pomáha posilňovať kožné mazanie a upchatie žliaz.

Je nutné odmietnuť alebo znížiť spotrebu tučných, vyprážaných, slané, korenené jedlo, odstrániť zo stravy Korenie, marinády, údené mäso a stráviteľných sacharidov. Okrem toho, že by nemala zneužívať produktov, ktoré obsahujú umelé prísady, aromatické látky, farbivá a ďalšie látky, ktoré majú nepriaznivý vplyv na organizmus. Normalizovať tráviaci systém je nutné obohatiť jedálniček čerstvej zeleniny, ovocia a mliečnych výrobkov.

V neposlednom rade úlohu v úspešnej liečbe a prevencii ďalšieho hrá imunitný stav pacienta, takže je potrebné každý možný spôsob, ako posilniť obranyschopnosť organizmu (regeneračné procedúry, pričom vitamínové komplexy, prírodné imunomodulátory, atď..).

Počas obdobia liečby sa odporúča pacientom upustiť od používania kozmetiky a v budúcnosti vyzdvihnúť kozmetické prípravky a prípravky na starostlivosť o pleť v súlade s odporúčaniami dermatologa a kozmetičky.

Aj počas liečby je potrebné vylúčiť predĺžené vystavenie slnečnému žiareniu, odmietnuť tepelné procedúry (návšteva sauny, parné kúpele) a vylúčiť ďalšie faktory, ktoré stimulujú zvýšenú separáciu kožného mazu.

Medikamentózna liečba typicky zahŕňa podávanie liečiv zo skupiny metronidazol (Trichopolum, Clion, vlajky, atď..), tieto látky podporujú smrti podkožný roztoče. Liečba zvyčajne trvá po dobu aspoň 4-6 týždňov, počas ktorých sa organizmus vstupuje dostatočne veľké množstvo liečiva, ktoré môže mať vplyv na pečeň a obličky. Preto, liečba by mala byť pod dohľadom lekára, ktorý musí pravidelne nariadiť krvné testy (klinické a biochemické).

Externá liečba demodikózy môže trvať až šesť mesiacov, takže pacienti musia byť trpezliví a dodržiavať odporúčania lekára. Jedná sa o použití rôznych masti ( "metronidazol" "benzyl" sírová, žltá ortuť a kol.), Ako odporúča krémového gélu Deksodem Phyto, farmaceutické kašou obsahujúce alkoholy, étery a dechtu, ktoré sú pripravené na predpis v lekárni. Alkoholové lieky na liečbu demodektickej liečby sa nemôžu dlhodobo používať. Pri krátkodobom použití, prispievajú k zničeniu roztočov, a predĺženým - vysušovať pokožku, čo prispieva k produkcii mazu a, v dôsledku toho, že je možné nové vypuknutie choroby.

Okrem toho sa môžu použiť fyzioterapeutické spôsoby liečby (elektroforéza) a kryoterapia.

V posledných rokoch sa stáva stále viac populárny kozmetický postup nazýva Microdermabrasion (koža zabrúsiť postup hardvér), v ktorej je vrstva kože odstráni, pričom sú umiestnené kliešte. Je tiež možné vykonať neapparatnoy čistiace pleťové kožu pomocou šupky, ktoré obsahujú ovocné kyseliny. Tieto postupy nemožno vykonať, kedy demodikóza počas akútnych prejavov choroby, konzultácia je požadovaná dermatológ.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Liečba demodektického dermatológa. Dodatočnú pomoc poskytne výživár, imunológ, poradí, ako odstrániť rizikové faktory choroby. V niektorých prípadoch pomôžu kozmetické procedúry po konzultácii s dermatológiou.