Hlavná

Dermatitída

Symptómy a schéma liečby alergickej dermatitídy u detí mladších ako jeden rok

V posledných rokoch sa počet ľudí trpiacich alergiami neustále zvyšuje. Takáto odpoveď tela na dráždivé látky má alarmujúci rozsah. Často u detí dochádza k alergickej dermatitíde, ktorá môže časom prechádzať do chronickej formy. Mnohí rodičia nevedia, čo môže zapríčiniť nástup ochorenia.

Pri všetkých prejavoch alergie vyhľadajte lekársku pomoc. Alergická dermatitída neodďaľuje sama o sebe, pacient potrebuje správnu liečbu.

Príčiny tejto choroby

Medzi príčiny alergickej dermatitídy patria:

 • poruchy trávenia spôsobené chorobami tráviaceho traktu, dysbióza;
 • neefektívna výživa (včasné zavádzanie doplnkových potravín, zahrnutie vysoko alergénnych potravín do potravín, citrusové plody);
 • používanie nekvalitných detských kozmetických a hygienických výrobkov;
 • nosenie odevov zo syntetických tkanín s prídavkom farbív;
 • užívanie liekov;
 • infekcie bakteriálnej etiológie;
 • reakcia na reaktívne látky (alkálie, kyselina);
 • vplyv žiarenia, zmena teploty, mechanický efekt;

Alergická dermatitída u detí sa vyvíja podľa štandardnej schémy. Osoba je v kontakte s alergénom, čo má negatívny vplyv na pokožku. Postupne sa začína prejavovať vyrážka, môže byť lokalizovaná na ľubovoľnej časti tela.

Niektoré faktory zvyšujú riziko alergickej dermatitídy. Mnohí z pacientov neustále čelia potenciálnym alergénom:

 • kozmetické prostriedky;
 • chemikálie;
 • liečivé prípravky;
 • rastliny-tox;
 • zvieracie chlpy.

Typy a príznaky alergickej dermatitídy

Vyrážky na koži môžu sprevádzať malý opuch v postihnutej oblasti. Často sa pupínky naplnia čírou tekutinou a potom sa prasknú, čo spôsobí, že rana začne mokrú. Po chvíli, na tejto časti kože, ako vidíte na obrázku nižšie, sa vytvorí hustá kôra.

Často je alergická reakcia sprevádzaná charakteristickými symptómami, pomáha lekárom diagnostikovať a okamžite začať liečbu. Ak rodičia nie sú pozorní voči sťažnostiam dieťaťa, alergia prejde do chronickej formy až do vytvorenia kópie na koži.

Odborníci obvykle rozdeľujú alergickú dermatitídu do troch typov - dieťa, dieťa a dospievajúci:

 • Prvý sa vyskytuje u novorodencov. Dermatitída sa objaví ihneď po narodení a sprevádza dieťa do veku 3 rokov. Vyrážka v tomto prípade postihuje záhyby ramien, nôh a tváre. Často alergia rozšíri po celom tele, táto podmienka vedie do fázy lásky novej potraviny alebo erupciu primárnych zubov.
 • Detská dermatitída sa pozoruje u detí vo veku od 3 do 12 rokov. Podráždenie postihuje oblasť tváre, krk, môže byť lokalizovaná v miestach záhybov rúk a nôh. Často vyrážajú svrbenie, malé opuchy a praskliny. Po vyčesaní je rana utiahnutá a pokrytá kôrkou.
 • V dospievaní je charakteristickou črtou alergickej dermatitídy šírenie vyrážok v tele. Neexistuje žiadna špecifická lokalizácia, akné sa môže vyskytnúť na akejkoľvek časti pokožky a zmiznúť sama.

Často sa alergia stáva chronickou formou. Počas dlhého obdobia života môže byť dermatitída v remisi, ochorenie sa bude pravidelne vracať.

Typická lokalizácia detského ekzému

Bežné príznaky choroby zahŕňajú výskyt malých červených pupienkov. Podráždenie sprevádza svrbenie, na postihnutom mieste sa vytvárajú trhliny, ktoré často namočujú vredy. Keď sa ochorenie zhorší, symptómy sa zhoršia, svrbenie spôsobí, že pacient pokožku pokoží.

Nie vždy alergická dermatitída u dieťaťa sa objavuje na tých miestach, kde je konštantný kontakt s alergénom. Častejšie u detí a dospelých sú vyrážky lokalizované v slabín, na hýždach, rukách, tvári a krku.

Vyrážky na tvári

U niektorých pacientov je vyrážka sprevádzaná kašľom, slzami a nazálnym kongesciou. Niekedy alergia nebráni dieťaťu, ale niekedy sa stav dieťaťa zhoršuje, potrebuje pomoc.

Vo väčšine prípadov spôsobuje diatéza potravinové produkty, s ktorými sa dieťa náchylné na alergické reakcie zoznámi prvýkrát. Vyvolávajte vyrážky na pokožke môžu príchute, farbivá, niektoré ovocie a zeleninu. Často sú deti po kontakte s rastlinami alebo zvieratami pokryté vyrážkou. Symptómy alergií sa zvyčajne objavia v priebehu pol hodiny.

Rodičia doma môžu využiť zmäkčujúce krémy, ktoré po aplikácii zmierňujú svrbenie a prinášajú úľavu. Často alergia na tvár spôsobuje opuch hrtana. Ak sú dýchacie cesty dieťaťa zablokované, môže sa udusiť. Je dôležité čo najskôr identifikovať alergén a snažiť sa chrániť dieťa pred kontaktom s ním.

Hroty na rukách

Ruky - toto je najčastejšie miesto lokalizácie alergickej dermatitídy. Po kontakte s alergénom, či už ide o chemikálie pre domácnosť alebo kozmetiku, na dlaniach sa objaví začervenanie. Dieťa má nepríjemné pocity, svrbenie rúk, koža sa viaže a vločky.

Často alergia na ruky vzniká pri uhryznutí hmyzom. Neznesiteľná svrbenie spôsobuje, že dieťa poškriabaním zapálilo miesto, ktoré len zhoršuje jeho stav. Často sa začervenanie a vyrážka na rukách objavuje kvôli jesť sladkosti, káva alebo kakao a po užití liekov. Obvykle sú vyrážky lokalizované na zadnej strane dlane.

Zmeny počasia môžu tiež ovplyvniť zdravie dieťaťa. Nezabezpečený od vetra a mrazu kože rúk reaguje na vonkajší stimul so sčervenaním, opuchom a svrbením. Ak chcete napraviť situáciu, pomôžu špeciálne krémy na ruky a teplé rukavice alebo palčiaky, ktoré dokážu chrániť pokožku pred zrážkami počasia.

Alergia na nohách

Vo všeobecnosti sa prejavuje podráždenie v oblasti bokov, teliat a nôh. Často je vyrážka lokalizovaná pod kolenami. Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť na nohách. V tomto mieste sa objavujú pupienky nepravidelný tvar, pľuzgiere a zapálená koža.

Alergická vyrážka na nohách vedie k strašnému nepohodlnosti a obmedzenému pohybu

Červené svrbivé škvrny a pľuzgiere spôsobujú veľa nepríjemností a vedú k obmedzeniu mobility. Keď sa vyrážka objaví na nohách dieťaťa, musíte sa pokúsiť čo najrýchlejšie zmierniť stav dieťaťa.

Etapy dermatitídy

Lekár, ktorý posudzuje stav pacienta trpiaceho alergiami, sa najprv pokúša určiť štádium ochorenia. Na základe zistení sa rozhoduje o voľbe taktiky liečby. Celkovo existujú 4 štádiá alergickej dermatitídy:

 1. Začiatočná je sprevádzaná hyperemia, opuch kože a lúpanie. Ak začnete včas liečiť diatézu u detí, môžete čoskoro zabudnúť na všetky nepríjemné symptómy. Nespravodlivé zaobchádzanie alebo nedostatok vedie k vývoju ďalšej etapy.
 2. Vyjadrený štádiu ochorenia je chronický a akútny. Výpadky vedú k tvorbe kôrovcov a šupín na mieste zápalu.
 3. Štádium remisie vedie k zníženiu alebo zmiznutiu všetkých nepríjemných symptómov alergie. Toto obdobie môže trvať niekoľko týždňov, a niekedy aj rokov.
 4. V štádiu klinického zotavovania všetky prejavy atopickej dermatitídy úplne zmiznú už niekoľko rokov.

Diagnóza ochorenia

Lekár nebude predpisovať liečbu, kým zistí charakter vyrážok, ich lokalizáciu a obdobie exacerbácie. Pomôžte diagnostikovať laboratórne testy ochorenia:

 • klinická analýza krvi a moču;
 • imunologická a sérologická analýza;
 • histologická analýza tkanív;
 • biopsia;
 • interpretácia analýz pre alergény.

Získané výsledky umožňujú odhaliť príčinu vývoja alergickej reakcie u pacienta. Lekár predpisuje vhodnú liečbu. Ak dodržiavate všetky lekárske odporúčania, odborník bude môcť predpokladať načasovanie nástupu remisie.

Ako liečiť alergickú dermatitídu doma?

Keď viete, ktorý alergén vedie k vyrážkam, musíte sa pokúsiť chrániť dieťa pred kontaktom s ním. Ak alergia spôsobuje určité potraviny, nemali by byť prítomné v ponuke dieťaťa.

Často sa vyskytujú alergie u detí, keď sú vystavené vonkajším podnetom. Hlavnou úlohou rodičov citlivých detí je udržať čistotu domu a určitú vlhkosť vzduchu. Domáce zvieratá by mali byť podávané v dobrých rukách a z kobercov a vankúšov z peria sa navždy zbaviť.

Charakteristiky terapie pre dojčatá do jedného roka

Ľahká forma alergie nevyžaduje hospitalizáciu. Sklon k alergiám detí by mal byť preložený do hypoalergénnej stravy. Odporúča sa použiť jemné antihistaminiká, predpísané od narodenia - a gél Fenistil kvapky, alebo polovice roka - Zyrtec kvapiek.

S vekom sa diatéza ustupuje, ale nie všetky deti majú taký šťastie (odporúčame čítať: ako sa diateza pohybuje u detí?). Niekedy sa vyvíja stabilná alergia, ktorá vedie k astme. V prípade, že liečba nedáva požadované výsledky, nie je tam žiadny pozitívny dynamiku, a ďalšie choroby sa vyskytujú na pozadí alergické reakcie, potom lekár ponúkne matku s dieťaťom do nemocnice.

Spustená forma ochorenia je liečená glukokortikoidmi. Z pustuliek na pokožke sa pomôže zbaviť sa antibiotík. Komplexy vitamínov a minerálov pomáhajú zlepšiť zdravie detí do jedného roka.

Lieky na perorálne podávanie

Mnoho liekov môže zlepšiť stav pacienta. Zastavujú príznaky alergie, znižujú zápal a svrbenie. Často na liečbu alergickej dermatitídy predpisujú antihistaminiká. Prípravky prvej generácie majú sedatívny účinok.

Odborníci uprednostňujú moderné lieky, ako napríklad:

Antihistaminiká 2 a 3 generácie nespôsobujú ospalosť a závislosť. Ak chcete dosiahnuť klinický účinok, musíte užívať podobné lieky dlhší čas. Dávkovanie a liečba určuje lekár jednotlivo.

Často podráždenie a svrbenie spôsobujú, že deti poškriabú rany - sú otvorenou bránou k infekcii. Antiseptikum pomáha bojovať proti mikroorganizmom. Existuje niekoľko účinných liekov vo forme roztoku na vonkajšie použitie, ktoré dokáže zvládnuť stafylokoky a streptokoky:

Ich účinnosť v boji proti alergiám bola dokázaná imunomodulátormi. Sú vymenovaní po konzultácii s alergikom, keď je ochorenie v ťažkej forme. Liečte alergie s týmito liekmi opatrne, najmä v rodine blízkej osoby, ktorá trpí autoimunitnými ochoreniami. Zásahy do imunitných procesov, ktoré sa vyskytujú v tele dieťaťa, môžu viesť k vážnym následkom.

Použitie topických liekov

Liečivé masti a krémy sa odporúčajú aplikovať na oblasť zapálených kože 1 až 2 krát denne v súlade s pokynmi na použitie lieku:

 • Ak sú vyrážky menšie, slabo vyjadrené, je vhodnejšie použiť nehormonálne prípravky: Fenistil, Keratolan, Radevit atď.
 • V prípade, že alergia je v ťažkej fáze, podráždenie ovplyvňuje veľké oblasti tela, môže lekár odporučiť hormonálne masti (sinaflana, Akriderm atď. (Viac v článku: niektorí masť na kožné alergie rozhodnú pre deti od 1 roka)?.).
 • Odstráňte alergickú reakciu na kožu v mnohých prípadoch glukokortikoidmi. Táto skupina liekov zahŕňa Advantan, Afloderm a Lokoid.

Ak sa postihnuté oblasti liečia rýchlejšie, môžete použiť masti, ktoré urýchľujú regeneráciu tkanív:

fyzioterapia

Fyzioterapia môže pomôcť dieťaťu s alergickou dermatitídou rýchlo sa zotaviť. Spravidla sa fyzioterapeutické metódy aplikujú na pacientov, ktorí sú v nemocnici. Najefektívnejšie sú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • laserová terapia;
 • electrosleep;
 • PUVA terapia;
 • vodoliečba;
 • ošetrenie bahna;
 • reflexná terapia;
 • ožarovanie ultrafialovým svetlom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Zoznam liečivých rastlín povolených na alergiu je malý. Pre liečenie radu oblekov, Brčál, lastovičník, chmeľ a ďalšie. Na prípravu bylinné odvary potrebovať 3 lyžice sušených a práškových rastlín a 1 litra vriacej vody. Tráva sa naleje do horúcej vody a trvá 4 hodiny. Výsledný vývar sa aplikuje na zapálenú oblasť pokožky alebo na vytvorenie lotionu.

Pre sodovú kúpeľ potrebujete 1 liter vriacej vody a 1 lyžicu sódy. Soda by sa mala úplne rozpustiť vo vode. Je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie, inak po postupe bude pocit sucha pokožky.

Vlastnosti stravy

Atopická dermatitída vyžaduje špeciálnu diétu. V ponuke dieťaťa by mali byť hypoalergénne výrobky. Detská strava by mala byť vyvážená. Vážne obmedzenia v potravinách povedú k narušeniu rastu a rozvoja.

Ak má dieťa neznášanlivosť na proteín z kravského mlieka, potom sa prenesie do špeciálnych zmesí určených na zohľadnenie individuálnych charakteristík detí trpiacich alergiami. Ak dieťa dojčí, matka by sa mala starať o jej výživu. Ak je to možné, musíte sa obmedziť na použitie sladkej, múky a soli. Je žiaduce vyhnúť sa výrobkom ako: med, orechy, citrusové plody, jahody, čokoláda a korenie.

So začiatkom zavádzania doplnkových potravín trpí veľa detí potravinovou alergickou dermatitídou, preto je potrebné starostlivo preskúmať nové lieky

Zdrojom alergie môže byť ovesná kaša alebo krupica, rovnako ako výrobky obsahujúce lepok. Ako prvé doplnkové jedlo je lepšie používať cukety alebo karfiol. Potom môžete dieťa predstaviť obilniny bez mliečnych výrobkov. Keď je dieťa vo veku 7-8 mesiacov, môžete mu ponúknuť mäso z morčacieho alebo králičieho mäsa.

Dodržiavanie určitých pravidiel života

Alergická dermatitída je sprevádzaná léziou kože, takže rodičia by mali vedieť, ako sa správne starať o pokožku dieťaťa. Odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá života:

 • V detskej izbe musí byť vzduch vlhký.
 • Mal by sa zabrániť kontaktu so zvieratami a rastlinami pokiaľ je to možné.
 • Je potrebné sledovať čistotu domu. Mokré čistenie by sa malo vykonávať pravidelne. Nepoužívajte chemikálie.
 • Je potrebné vyberať produkty hypoalergénnej hygieny.
 • Musíte si vybrať oblečenie vyrobené z prírodných materiálov. Vlnené výrobky by nemali prísť do kontaktu s pokožkou.

Čo je nebezpečná alergická dermatitída?

Alergie nemožno ignorovať. Bez začiatku liečby alergickej dermatitídy rodičia zvyšujú pravdepodobnosť vzniku dieťaťa bronchiálnej astmy. Množstvo kožných vyrážok sa postupne znižuje, čo však neznamená víťazstvo nad alergiou, ale transformáciou ochorenia na novú formu.

prevencia

Je zrejmé, že deti, ktoré sú prirodzene kŕmené, menej často trpia alergiami. V takomto prípade musí dojčiaca matka dodržiavať stravu a pravidlá pre zavádzanie doplnkových potravín.

Ak má dieťa alergickú dermatitídu, rodičia by mali dieťa včas ukázať lekárovi. Ak dodržiavate všetky odporúčania špecialistu, ktorý vám ponúka starostlivosť o dieťa, môžete problém skoro zabudnúť.

Aby bolo dieťa zdravé a harmonicky vyvinuté, podmienky prostredia by mali byť optimálne. Je potrebné pravidelne vetrať miestnosť, dodržiavať správny teplotný režim (od 18 do 20 stupňov). Vlhkosť v miestnosti musí byť najmenej 60%.

Atopická dermatitída u detí: príčiny, príznaky, liečba

Obsah článku

 • Atopická dermatitída u detí: príčiny, príznaky, liečba
 • Atopická dermatitída u dospelých: príznaky, príčiny, dôsledky
 • Čo je atopická dermatitída u dojčiat

Aké sú príčiny atopickej dermatitídy?

Po prvé, atopická dermatitída sa vyskytuje v dôsledku genetickej predispozície. Dedičnosť v tejto veci má rozhodujúci faktor.

Genetická predispozícia po mnoho rokov študovali lekári a teraz môžeme povedať, že ak obaja rodičia trpia precitlivenosťou riziko atopickej dermatitídy u dieťaťa je 80%. Ak je atopická dermatitída prítomná iba u jedného rodiča, pravdepodobnosť výskytu atopickej dermatitídy u jedného dieťaťa je 40%. Ak žiadny z rodičov netrpel atopickou dermatitídou, pravdepodobnosť výskytu atopickej dermatitídy je iba 10%.

Tiež riziko atopickej dermatitídy závisí od zvýšenej citlivosti pokožky. Pre vznik alergií v tele dieťaťa je zodpovedný imunoglobulín E. Jeho zvýšená koncentrácia v krvi indikuje prítomnosť alergií na akýkoľvek faktor. Tento indikátor sa odovzdáva od rodiča k dieťaťu častejšie na materskej línii. Pravdepodobnosť prenosu alergií na otcovskú líniu je iba 20%.

Okrem dedičných faktorov je možnosť výskytu atopickej dermatitídy ovplyvnená vonkajšími faktormi:

 1. Pri dojčení sa môže atopická dermatitída prejaviť u dieťaťa, ak matka nedodržiava stravu ošetrujúcej ženy.
 2. Nesprávny vstup komplementárnych potravín. Môže existovať príliš rýchly vstup produktov a kŕmenie dieťaťa možnými alergénmi.
 3. Nízka kvalita liečby pokožky dieťaťa. Patrí medzi ne liečbu vzácnych vody, občasné zmeny plienky, prehriatie alebo podchladenie dieťa, žiadna kozmetika, navrhnutý špeciálne pre malé deti, používanie kozmetických prípravkov, ktoré nie je určené pre deti.

Všetky vyššie uvedené dôvody sú spustené. To znamená, že spôsobujú atopickú dermatitídu. Existujú však choroby, ktoré môžu prispieť k rozvoju tejto choroby. Oni sa nazývajú kauzálny:

 1. Chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu dieťaťa.
 2. Zlé návyky rodičov. Konkrétne fajčenie.
 3. Nájdenie dieťaťa za nepriaznivých poveternostných podmienok.
 4. Stres.
 5. Používanie konzervačných látok, farbív, príchutí.

Aké sú príznaky atopickej dermatitídy u detí?

V najmenšom prípade je prvým znakom atopickej dermatitídy pravdepodobne sčervenanie tváre. Okrem toho je možný odlupovanie pokožky a opuch. Tiež novorodenec môže tvoriť gneiss. Sú to žltkasté alebo hnedasté kôrky v hlave dieťaťa. Sčervenanie je možné na ulnárnej fuske a na vonkajších stranách rúk a nôh. Ako taký sa nedá pozorovať svrbenie.

Najčastejšie sa atopická dermatitída vyskytuje u dojčiat s nadmernou telesnou hmotnosťou alebo nestabilným spasmodickým prírastkom hmotnosti. Atopická dermatitída tiež sa vyskytuje u detí so zníženou elasticity kože, bledo ružovú farbu dermis a výrazný cievne reakcie.

U detí od troch rokov sa na všetky vyššie uvedené symptómy môže pridať svrbenie a výrazná pigmentácia na očných viečkach.

V dospievacej forme atopickej dermatitídy sa môžu objaviť krvácavé krusty. Svrbenie je veľmi silné. V dôsledku nepohodlia sa spánok môže pretrhnúť. Je charakterizovaný prejavom dermatitídy, a to nielen na miestach skladania končatín a na tvári, ale aj v oblasti dekoltu.

Po počiatočnom štádiu ochorenia existuje akútna fáza. Vyznačuje sa veľkým počtom zápalov kože. Existujú papuly, vezikuly, malé vredy, kôry a váhy.

Ak atopická dermatitída prechádza do chronickej formy, objavia sa nasledujúce príznaky:

 1. Peeling v určitých oblastiach pokožky.
 2. Odreniny.
 3. Zahustenie pokožky s výskytom záhybov.

Ďalším štádiom atopickej dermatitídy je remisia. Existujú dva druhy remisií: s úplným zmiznutím všetkých symptómov as redukciou symptómov.

Pri správnej liečbe je ďalším štádiom klinické zotavenie. Dieťa stratilo všetky príznaky dermatitídy po dobu troch rokov.

Ako sa klasifikuje atopická dermatitída?

Atopická dermatitída je určená piatimi ukazovateľmi:

 1. Formy podľa veku. Infantilná atopická dermatitída u detí do troch rokov veku je definovaná. Detská atopická dermatitída je diagnostikovaná u detí vo veku od troch do siedmich rokov. Dospievajúci je definovaný u detí mladších ako 14 rokov.
 2. Etapy vývoja atopickej dermatitídy. Je možné určiť počiatočnú, akútnu, chronickú fázu a stupeň remisie ochorenia.
 3. Prevalencia choroby na tele je rozsiahla forma, obmedzená a rozšírená. Poslednou formou ochorenia je atopická dermatitída, ktorá má oblasť šírenia viac ako 5% celej kože dieťaťa. Rozsiahla forma atopickej dermatitídy sa vyznačuje porušením celej kože, s výnimkou podrážky chodidiel, dlaní a nasolabiálneho trojuholníka.
 4. Typom môže byť potravinová atopická dermatitída a polyvalentná. V prípade potravinovej dermatitídy dochádza k reakcii do niekoľkých hodín po konzumácii alergénu. Niekedy je možné po niekoľkých minútach po jedle prejaviť atopickú dermatitídu. Polyvalent typom atopickej dermatitídy môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov: a dysbacteriosis na dieťa antibiotík, príliš skoré zavedenie doplnkovej výživy dieťaťa, zlá počas tehotenstva, prítomnosť choroby tráviacej sústavy rodičov dieťaťa.

Ako liečiť atopickú dermatitídu?

Pobyt dieťaťa v nemocnici v atopickej dermatitídy je nutná iba v prípade, že strávil liečba nevedie k akejkoľvek skutočnosti, závažnosť ochorenia je vysoká, zhoršená celkový stav dieťaťa.

Prístup k dieťaťu s atopickou dermatitídou by mal byť komplexný a pozostávať tak z liečby, ako aj z liečby bez drog.

Lieky sú predpisované striktne individuálne, v závislosti od veku dieťaťa, závažnosti ochorenia a ďalších faktorov. Je potrebné posúdiť množstvo postihnutej kože, prítomnosť problémov s vnútornými orgánmi pacienta počas atopickej dermatitídy. Najprv sa pokúste použiť lieky na vonkajšie použitie. To platí najmä pre malé deti, pre ktoré je perorálne prípustné užívanie mnohých liekov len v extrémnych prípadoch. Z pomerne veľkého zoznamu mastí sa lekár rozhodne pre konkrétne dieťa najvhodnejší.

Aj na liečbu atopickej dermatitídy sa používajú nasledujúce skupiny miestnych prípravkov:

 1. Antihistaminiká. Na liečbu atopickej dermatitídy u detí je najlepšie používať lieky druhej a tretej generácie. Takéto lieky majú dlhší účinok a nespôsobujú problémy so spánkom a závislosťou. Nie je nezvyčajné pre prípady, keď sa ponúkajú sedatívne lieky na liečbu atopie. V tomto prípade môže mať dieťa alebo dospievajúci normalizovaný spánok, ktorý bol neustále v dôsledku neustáleho svrbenia.
 2. Systémové antibiotiká sa používajú iba vtedy, ak je dieťa potvrdené bakteriálnymi kožnými léziami. Napríklad streptokoky alebo stafylokoky.
 3. Imunomodulátory sú potrebné len vtedy, ak imunológ potvrdí imunitnú deficienciu. V iných prípadoch sa nevyžaduje používanie liekov, ktoré podporujú normalizáciu imunity.
 4. Antifungálne lieky sú potrebné v prípadoch, keď je koža dieťaťa poškodená hubou.
 5. Prípravky, ktoré môžu obnoviť funkciu GIT, sa používajú iba v akútnych alebo pred akútnych obdobiach. Sú určené na úpravu trávenia.
 6. Vitamíny skupiny B, najmä B6 a B15, sú potrebné na urýchlenie liečenia atopickej dermatitídy u detí. Ak má dieťa atopickú dermatitídu spôsobenú alergiou na potravu, potom je potrebné, aby sa s vitamínmi vykonávala s veľkou starostlivosťou.

Liečba nie je liečebná, spočíva v úplnom alebo čiastočnom vylúčení tých faktorov, kvôli ktorým môže mať dieťa dermatoalergózu. Dieťa by malo starostlivo sledovať, zvlhčovať pokožku, používať len detské krémy, dávať pokožke, aby si vzala vzduchové kúpele, a uistiť sa, že koža dieťaťa nie je prela.

Diéta s atopickou dermatitídou

Obrovskú úlohu v liečbe alergickej dermatitídy zohráva špeciálna výživa. Ak sa atopická dermatitída vyskytne u novorodenca, ktorý výhradne konzumuje materské mlieko, má matka udržiavať stravu.

Je potrebné vylúčiť všetky možné alergény v strave matky. Med, cukor, mlieko, ovocie a zelenina, orechy musia byť odstránené z potravy. Po uplynutí alergickej reakcie môže matka začať jesť tieto potraviny v malom množstve. Môžete skúsiť jeden výrobok. A až potom, čo sa uistite, že novorodenca nemá žiadne alergie, môžete vyskúšať nový produkt.

Dieťa má často alergickú reakciu na kravský proteín. V tomto prípade je potrebné vymeniť zmes na kŕmenie dieťaťa. Ak je dieťa diagnostikované s alergiou na sóju alebo ťažkou formou potravinovej alergie, potom je potrebná len hypoalergénna zmes.

Zavedenie nového produktu do stravy by sa malo uskutočňovať postupne, v malých dávkach a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - komplex zápalových alergických kožných reakcií vznikajúcich v reakcii na vplyv rôznych stimulov. Dermatitída u detí sa prejavuje erytémom rôznych oblastí kože, svrbením, prítomnosťou vyrážok alebo šupín, zmenami v citlivosti zapálených oblastí kože, zhoršením celkového zdravia. Diagnóza dermatitídy u detí a jej forma je založená na údajoch z vizuálneho vyšetrenia, oškrabávaní z postihnutého povrchu kože, imunologickom a biochemickom vyšetrení. Liečba dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie kontaktu so stimulom, ktorý spôsobil reakciu, liečbu postihnutých oblastí kože, podávanie antihistaminík, imunomodulačných, sedatív.

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - lokálny alebo rozšírený zápal kože dieťaťa, ktorý sa vyvíja v dôsledku priamych alebo nepriamych účinkov biologických, fyzikálnych alebo chemických faktorov. V detskej dermatológii a pediatrii predstavuje dermatitída 25 - 57% prípadov všetkých kožných ochorení. U detí sa najčastejšie vyskytuje atopická, seboroická, kontaktná a plieravá dermatitída. Dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvom roku života a v predškolskom a školskom veku sa prvýkrát vyvíja pomerne zriedkavo. Začiatkom raného detstva môže dermatitída získať opakujúci sa kurz a viesť k zníženiu sociálnej adaptácie dieťaťa.

Príčiny dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí je typická alergická dermatóza založená na dedičnej predispozícii, alergénnych a nealergických príčinných faktoroch. Ak chcete označiť atopickej dermatitídy u detí, pediatrov a dermatológovia niekedy používajú termín "infantilné ekzém", "exsudatívne diatéza", "alergická diatéza" a ďalšie.

U detí s atopickou dermatitídou majú často rodinnú anamnézu alergických ochorení (bronchiálna astma, potravinové alergie, senná nádcha, a iní.). Tým, náchylné deti atopickej dermatitídy, ktorí trpia fľašu s prívodom od potravín, liečivá, peľovej alergie alebo domácnosť, časté infekčné vírusové ochorenie, gastrointestinálne poruchy (gastroduodenitis, askarióza, dysbióza et al.), Imunodeficiencie.

Plienka dermatitída u detí je spojená so zlou alebo nesprávnej starostlivosti o dieťa:.. Dosť časté zmeny plienky a oblečenie, občasné kúpanie atď plienkovej dermatitídy u detí môže dôjsť po dlhšom kontakte s pokožkou s mechanickými (látkových plienok alebo plienky), fyzikálne (vlhkosť a teplota), chemické (čpavok, soli žlčových kyselín, tráviace enzýmy) a mikrobiálne (oportúnne a patogénne baktérie, kvasinky candida rod) faktory.

Rozvojom plienky dermatitídy predurčuje morfofunktcionalnaja nedostatočná zrelosť kože u detí, v dôsledku slabosti zložky spojivového tkaniva dermis, krehkosť bazálnej membrány, jemnosť a zraniteľnosti epidermis, zlé hydratácia kože, nedokonalosti termoregulačné a imunitné funkcie kože. Vystavení riziku výskytu plienkovej dermatitídy zahŕňajú predčasne narodených detí trpí podvýživou, krivicu, črevné dysbiózu, časté hnačky.

Etiologickým činiteľom seboroickej dermatitídy u detí je huba Malassezia furfu, ktorá je reprezentantom normobioty zdravého človeka. S dobrou imunitnou reaktivitou sa huba chová pokojne, ale pre rôzne druhy porúch homeostázu môže spôsobiť lupiny, folikulitída a seboroická dermatitída u detí.

Kontaktná dermatitída u detí môže dôjsť pri nadmernom vplyv na kožu nízke alebo vysoké teploty, slnečného žiarenia, ultrafialového žiarenia, röntgenového žiarenia; časté ošetrenie kožných dezinfekčných prostriedkov (alkohol, éter, jód); Aplikácia pre osobnú starostlivosť a kozmetiku (pracie prášky, krémy, púdre), ktorá je v styku s niektorými druhmi rastlín (boľševník, pryšec, iskerník, prvosienky, arnika) a hmyzu.

Zhoršovať priebeh rôznych typov dermatitídy u detí môže klimatické a geografické a meteorologické faktory, životné podmienky, akútne respiračné vírusové infekcie, anémia, obezita, psychický stres, očkovanie.

Príznaky dermatitídy u detí

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvej polovici života; menej rozvinuté v predškolskom veku, v škole alebo v dospievaní. Kožné vyrážky v atopickej dermatitídy u detí môžu byť prezentované pretrvávajúce začervenanie alebo prechodné začervenanie, suchosť a odlupovanie kože alebo plačúce papulózny, vezikulárna erupcie na erytematóznom pozadí. Charakteristické črty atopickej dermatitídy u detí zahŕňajú symetrické kožných lézií na tvári, končatiny, ohýbacie plochy kĺbov; svrbenie s rôznou intenzitou. Pomerne často sa u atopickej dermatitídy u detí nájdené skladacie (giperlinearnost) dlane a chodidlá; folikulárna hyperkeratóza lakťov, predlaktia, ramien; white dermografizmus, poškriabaniu kože, pyoderma, hyperpigmentácia veku ( "alergickej svetla"), cheilitída, žihľavka, keratokonus, opakujúce sa zápal spojiviek, atď.

Prirodzený priebeh progresie atopickej dermatitídy u detí bez správne zaobchádzanie môže byť tak zvaný "atopickej pochodu" alebo atopickej ochorenie charakterizované spojením iných alergických ochorení: alergická konjunktivitída, alergická nádcha, bronchiálna astma.

Symptómy seboroickej dermatitídy u detí

Seboroická dermatitída sa vyskytuje u približne 10% detí počas prvých 3 mesiacov života a úplne prestane na 2-4 roky. Prvé prejavy seboroickej dermatitídy u dieťaťa sa môžu objaviť už v 2-3 týždňoch života. V tomto prípade sa na hlave hlavy tvoria šedivé šupinovité váhy (gneiss), ktoré sa zlučujú a stávajú sa pevnou kôrkou. Gneiss sa môže rozšíriť na kožu čela, obočie, oblasť za ucho; niekedy bolestivé papulózne vyrážky, pokryté váhy na okraji, sa nachádzajú v prirodzených záhyboch trupu a končatín.

Výraznými znakmi seboroickej dermatitídy u detí je minimálne svrbenie, žiadne vylučovanie (váhy sú mastné, ale suché). Pri nútenom odstránení kôrov je vystavená jasne hyperremitická koža; v tomto prípade môže byť mokrý a ľahko sa infikovať.

Príznaky dermatitídy plienky u detí

Plienka dermatitída u detí sa vyznačuje tým, podráždenie kože zadku, vnútornej strane stehien, hrádze, pas, brucho, t. E. kože v kontakte s mokrými a špinavé plienky, plienky, klzáky. Plienka dermatitída sa vyskytuje u 35-50% detí, zvyčajne sa vyskytuje u dievčat vo veku od 6 do 12 mesiacov medzi.

Podľa závažnosti klinických prejavov sú izolované 3 stupne dermatitídy plienky. Pri miernych prejavoch dermatitídy sa u detí vyskytuje mierna kožná hyperemia, mierna kožná vyrážka a macerácia kože na miestach s typickou lokalizáciou. Plíseňová dermatitída so strednou závažnosťou sa vyznačuje tvorbou papuliek, pustúl a infiltrátov na podráždených miestach kože. Závažná plienková dermatitída u detí nastáva s otvorením vezikúl, tvorbou oblastí vlhkosti a erózie, rozsiahlymi drenážnymi infiltráty.

Vývoj plienkovej dermatitídy má vplyv na celkový zdravotný stav detí: stávajú sa nepokojný, často plače, zle spia, ako zapálené kožné svrbenie ťažším a dotyku spôsobiť nepohodlie a bolesť. U dievčat môže plienková dermatitída viesť k vzniku vulvy.

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí sa vyskytujú priamo na tej časti kože, s ktorou dráždiaci príde do kontaktu. Hlavnými príznakmi kontaktnej dermatitídy u detí patrí opuchu kože splachovacie s ostrými hranicami, ťažkú ​​svrbenie, pálenie, bolesť, pľuzgiere, otvor, ktorý vedie k vzniku plače erozívna oblasti.

Kontaktná dermatitída u detí môže mať akútny alebo chronický priebeh. Akútna fáza sa vyskytuje ihneď po kontakte s podnetom a zastaví sa krátko po ukončení expozície. Chronická dermatitída u detí získava po častom opakovanom vystavení agresívnemu faktoru.

Diagnóza dermatitídy u detí

Výskyt akýchkoľvek vyrážok na koži dieťaťa vyžaduje dôkladné posúdenie pediatrom, detským dermatológa, detským alergologom-imunológom a niekedy odborníkom na infekčné ochorenia dieťaťa. Pri podozrení na dermatitídu u detí, starostlivú históriu, vyšetrenie pokožky, klinické a laboratórne vyšetrenie.

Diagnóza atopickej dermatitídy u detí hrá dôležitú úlohu v detekcii eozinofíliou, zvýšených hladín celkového IgE, alergén-špecifických IgE a IgG testom ELISA, RAST, Risto, stožiar; prítomnosť pozitívnych kožných testov alebo provokatívne testy s alergénmi.

V prítomnosti sekundárnej infekcie sa uskutoční bakteriologické vyšetrenie škvŕn; Odstraňovanie škvŕn z hladkej kože sa skúma na zistenie patogénnych húb. Pri štúdiu detí s dermatitídou je dôležité preskúmať koprogram, výkaly na dysbiózu a vajíčkovú helmintu a ultrazvuk orgánov brušnej dutiny. Niekedy na účely diferenciálnej diagnózy sa vykonáva biopsia kože.

V priebehu skúšky je dôležité objasnenie príčin a tvar dermatitídy u detí, ako aj vylúčiť prítomnosť imunodeficitných ochorení (Wiskott-Aldrichov syndróm, Hyper E), ružové lišajníky, mikrobiálne ekzém, svrbenie, ichtyóza, lupienka, kožné lymfóm.

Liečba dermatitídy u detí

Implementácia komplexného prístupu k liečbe atopickej dermatitídy u detí patrí zníženie alebo odstránenie expozície alergénu, správnou voľbou strava, lieky, špecifické alergénovej imunoterapie. Systémová farmakoterapia zahŕňa podávanie antihistaminík, NSAID, enterosorbentov, enzýmov, vitamínových prípravkov; s ťažkou dermatitídou u detí - glukokortikoidy. Na zmiernenie exacerbácií atopickej dermatitídy u detí sa používa plazmaferéza alebo hemosorpcia.

Topická liečba je zameraná na odstránenie zápalu a sucha pokožky, obnovenie bariérových vlastností kože a prevenciu sekundárnej infekcie. Zahŕňa externé použitie mastí s kortikosteroidmi, nesteroidných hydrolysových krémov, dezinfekčných tekutín, pleťových vody, mokrých sušených obväzov. Atopická dermatitída u detí, nefarmakologické liečebné metódy: reflexná terapia, hyperbarická oxygenácia, induktúrna terapia, magnetoterapia, svetelná terapia sa ukázali ako dobré. U pacientov s formami atopickej dermatitídy rezistentnej na tradičnú liečbu sa môže liečba PUVA používať u detí.

Základom liečby seboroickej dermatitídy u detí je správna organizácia starostlivosti o postihnutú kožu pomocou špeciálnych antifungálnych šampónov a krémov. Deti priradené šampón dermatologickej šampóny s ketokonazolom ciclopirox, decht a iné.), Ktoré majú fungistatický fungicídny, protizápalové a keratoreguliruyuschim a akcie. Potom sa vlasová pokožka nanáša s minerálnym alebo olivovým olejom. Na čistenie seborey na hladkej pokožke sa používajú špeciálne gély, po ktorých sa pokožka lubrikuje dermatologickým krémom. Priemerný priebeh liečby seboroickej dermatitídy u detí trvá približne 6 týždňov.

Pri liečbe plienkovej dermatitídy u detí jasný dôraz na organizačné riadnej hygienickej starostlivosti: časté zmeny plienky a plienky, odplavenie dieťa po každom akte močení a defekácie, prijímanie vzduchu a bylinné kúpele. kože postihnutého dieťaťa je potrebné dôkladne vysušiť, ošetrený prášok a zdravotnej starostlivosti produktov, ktoré obsahujú panthenol, dexpanthenol, Piroctone olamin a tak ďalej. N.). Je potrebné sa vyhnúť kortikosteroidy v liečbe plienkovej dermatitídy u detí.

Liečba kontaktnej dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie expozície agresívnych látok na pokožku. Na odstránenie zápalu aplikujte pasty na báze zinku, masti na báze lanolínu, prášku, bylín.

Prevencia dermatitídy u detí

V akejkoľvek forme dermatitídy u detí sú dôležité spoločné aktivity: Kalenie postupy, náležitú starostlivosť pre pokožku dieťaťa je použitie vysoko kvalitnej detskej kozmetiky a hypoalergénne hygienu, nosiť oblečenie z prírodných materiálov, atď. Nutné meniť plienky každé 4 hodiny (alebo bezprostredne po stolici).., vyhýbať sa dlhodobému kontaktu pokožky so sekrétmi. Je dôležité upraviť stravu, normalizáciu gastrointestinálneho traktu.

Atopická dermatitída u detí by sa mala vyhýbať kontaktu s domácimi a potravinovými alergénmi. Predĺženie odpustenia je podporované dlhodobými klimatoterapiami.

Dermatitída u detí: príznaky a liečba

Dermatitída u detí - hlavné príznaky:

 • Vyrážky na koži
 • Sčervenanie kože
 • Svrbivá koža
 • Suchosť kože
 • Pleťový peeling
 • Vzhľad pľuzgierov
 • Pálením kože
 • vlhkosť
 • Kožná erózia
 • Bolesť v postihnutej oblasti
 • Puffiness v postihnutej oblasti
 • Váhy vo vlasoch
 • roztržitosť
 • Vzhľad papuliek
 • Zahustenie kože na lakte
 • Zahustenie kože na predlaktie
 • Skladanie dlane
 • Zahustenie kože na pleciach
 • Sklopné nohy

Dermatitída u dieťaťa - v pediatrickej dermatológii a pediatrii - je diagnostikovaná u každého druhého pacienta s kožnými ochoreniami. Také zápalové alergické ochorenie sa vyskytuje rovnako u chlapcov a dievčat. Dôvody na vznik takejto patológie sa mierne líšia v závislosti od variantu jej priebehu. Často ako predisponujúci faktor sú nevhodná starostlivosť o dieťa, vplyv patogénnych baktérií, ako aj vplyv na príliš vysokú alebo veľmi nízku teplotu na pokožku.

Hlavným klinickým prejavom všetkých typov dermatitídy sú vyrážky, ale ich charakteristika závisí od variantu priebehu patologického procesu. Pozoruje sa tiež prítomnosť závažného svrbenia a začervenania kože.

Široká škála diagnostických činností je zameraná na rozlíšenie medzi rôznymi typmi ochorení. Navyše veľmi dôležité miesto je dôkladné fyzické vyšetrenie.

Liečba dermatitídy u dieťaťa zahŕňa použitie konzervatívnych techník, konkrétne použitie lokálnych liekov a ošetrenie kože rôznymi terapeutickými roztokmi.

etiológie

Ovplyvňujú tvorbu ochorenia biologické, fyzické alebo chemické faktory, ako aj ich celkovosť. Vo veľkej väčšine prípadov sa prejavuje prejav v prvom roku života - deti predškolského a školského veku sú zriedkavo vystavené takej poruche.

Atopická dermatitída u detí je jednou z najbežnejších druhov ochorenia, ktorá sa vyvíja na pozadí:

 • genetická predispozícia;
 • bronchiálna astma;
 • alergie na jedlo, vlnu, prach alebo peľ;
 • umelé kŕmenie;
 • nekontrolované používanie liekov;
 • rôzne infekčné a vírusové ochorenia;
 • choroby tráviaceho systému - to by malo zahŕňať abdominálnu disbakteriózu, gastroduodenitídu a ascariázu;
 • akékoľvek stavy imunitnej nedostatočnosti;
 • nosenie vlny a syntetiky;
 • nepriaznivých environmentálnych alebo klimakterických podmienok;
 • použitý dym;
 • psychoemočné stresy.

Príčiny hnačky sú:

 • nedostatočné kúpanie dieťaťa;
 • vzácna zmena oblečenia alebo plienok;
 • dlhodobý kontakt pokožky dieťaťa s syntetickými tkanivami;
 • dlhodobý pobyt v miestnosti s vysokou vlhkosťou;
 • priamy kontakt s chemikáliami, napríklad amoniakom, žlčovými kyselinami alebo tráviacimi enzýmami;
 • vplyv patogénnych baktérií alebo kvasinkových húb z čeľade candida.

Hlavné rizikové skupiny sa skladá z detí, ktoré sa narodili predčasne a detí trpí podvýživou, krivica, črevnej disbióze, časté a hojné hnačka.

Seboroická dermatitída u detí sa vyvíja v dôsledku vplyvu takéhoto patogénneho agens ako je Malassezia furfur. Takáto baktéria žije na koži zdravého človeka, ale s poklesom rezistencie imunitného systému vedie k vzniku takejto rôznorodosti chorôb.

Tvorba kontaktnej dermatitídy je determinovaná:

 • dlhodobý vplyv na nadmerne nízku alebo vysokú teplotu pokožky dieťaťa;
 • dlhotrvajúci kontakt s priamym slnečným žiarením;
 • časté ultrafialové alebo rentgenové ožarovanie;
 • trvalé ošetrenie pokožky dezinfekčnými prostriedkami - alkoholom, éterom a jódom;
 • alergia na výrobky osobnej starostlivosti, prášky na pranie, detské krémy a prášok;
 • kontaktu s hmyzom a niektorými druhmi rastlín, najmä primula, škorpión, arnica a kravy.

Pri akejkoľvek dermatitíde sa problém môže zhoršiť:

 • prítomnosť nadbytočnej telesnej hmotnosti;
 • klimatických a geografických podmienok;
 • meteorologické faktory;
 • anémia;
 • očkovanie;
 • stresové situácie;
 • SARS;
 • životných podmienok.

klasifikácia

V závislosti na etiologickom faktore je choroba rozdelená na:

 • infekčná dermatitída u detí;
 • pin;
 • vírusovej;
 • solar;
 • bakteriálne;
 • alergií;
 • lekárske;
 • rodinná dermatitída.

Ako samostatná forma je potrebné zdôrazniť atypickú dermatitídu u detí, ktorá patrí do kategórie multifokálnych ochorení. Jeho charakteristickým rysom je, že klinický obraz je reprezentovaný vzhľadom na pomerne veľké bubliny naplnené kvapalinou.

Podľa vekovej kategórie, v ktorej sa objavili prvé klinické príznaky ochorenia, dochádza:

 • dieťa - sa tvorí u dojčiat od 2 mesiacov do 2 rokov;
 • deti - sa rozvíja od 2 do 13 rokov;
 • dospelý - je taký, ak sa vyskytne od 13 rokov a viac. Tento druh odrody sa považuje za najrýchlejšie.

V závislosti od prevalencie patologického procesu môže byť dermatitída dieťaťa:

 • obmedzené - zatiaľ čo ohnisko vyrážok je v určitej oblasti;
 • rozšírená - charakterizovaná porážkou niekoľkých oblastí tela, napríklad hlavy a dolných končatín;
 • difúzny - v takýchto situáciách sa šírenie vyrážok vyskytuje na väčšine pokožky.

Klasifikácia ochorenia podľa závažnosti úniku:

 • ľahký stupeň;
 • stredný stupeň;
 • závažný stupeň.

Okrem toho môže byť ochorenie akútne a chronické.

symptomatológie

Zvláštnosť tejto patológie spočíva v tom, že má širokú škálu príznakov, ktorá je priamo diktovaná druhom priebehu ochorenia.

Hlavné klinické príznaky alergickej alebo atopickej dermatitídy u detí:

 • prechodná alebo pretrvávajúca hyperémia;
 • suchosť a odlupovanie kože;
 • symetrické poškodenie kože tváre, horných a dolných končatín a aj ohybných plôch;
 • svrbenie rôznych stupňov;
 • skladanie dlane a chodidiel;
 • zhrubnutie kože na lakťoch, predlaktia a ramená;
 • tvorba rán, ktoré sa objavujú v dôsledku poškriabania vyrážok;
 • zvýšená pigmentácia očných viečok;
 • urtikária typu vyrážky;
 • keratokonus;
 • zápal spojiviek;
 • opuch kože v léziách.

Seboroická dermatitída je charakterizovaná:

 • vzhľad v prvých troch mesiacoch života dieťaťa a úplné ukončenie liečby o 3 roky;
 • vzhľad šedivých šupín v hlave, ktoré sa môžu vzájomne zlúčiť a vytvoriť súvislú kôru;
 • šírenie vyrážok na povrchu čela a obočia, oblasť za ušami a prirodzené záhyby tela alebo končatín;
 • mierne svrbenie;
 • absencia výtoku výlučkov.

Príznaky hnačky sú:

 • kožné lézie v zadku a perineu, na vnútornom povrchu stehien, rovnako ako pás a brucho;
 • zhoršená hyperémia;
 • macerácia a zmáčanie;
 • tvorba papuliek a pustúl;
 • vznik erózie v dôsledku otvorenia vezikúl;
 • zvýšená úzkosť dieťaťa;
 • závažné svrbenie;
 • bolesť a nepohodlie pri dotyku chorých oblastí.

Pre kontaktnú dermatitídu je vzhľad zvláštny:

 • opuchy a hyperemia kože v oblasti jej kontaktu s podnetom;
 • závažné svrbenie a pálenie;
 • syndróm výraznej bolesti;
 • pľuzgiere, ktorých otvorenie sa stáva príčinou vzniku rozsiahlej erózie mokrej erózie.

Treba poznamenať, že najčastejšia symptomatická exacerbácia sa pozoruje v teplom období a len pri atopickej dermatitíde je intenzívna expresia symptómov v zime.

diagnostika

Vzhľad dieťaťa na koži akéhokoľvek druhu je príležitosťou pre rodičov, aby hľadali kvalifikovanú pomoc. Vykonávať adekvátnu diagnostiku, stanoviť druhy dermatitídy a efektívne liečiť môže:

 • detský dermatológ;
 • pediater;
 • Dojčenské deti;
 • alergológ, imunológ.

Prvá etapa diagnostiky zahŕňa prácu lekára s pacientom a navrhuje:

 • štúdium anamnézy a histórie života malého pacienta - je to nevyhnutné na zistenie príčiny nástupu choroby;
 • dôkladné fyzické vyšetrenie, ktoré je primárne zamerané na posúdenie stavu kože a určenie povahy vyrážok;
 • podrobný prieskum pacienta alebo jeho rodičov - určenie závažnosti klinických príznakov a vytvorenie úplného symptomatického obrazu.

Dermatitída na tvári dieťaťa alebo akákoľvek iná lokalizácia vyžaduje vykonanie takýchto laboratórnych štúdií:

 • všeobecná klinická analýza krvi;
 • biochémia krvi;
 • sérologické testy;
 • bakteriálna kultúra tampónov tekutiny uvoľnenej z vezikúl a papuliek;
 • mikroskopické vyšetrenie škrabania z postihnutej oblasti kože;
 • coprogram;
 • analýza fekálnych hmôt pre dysbakteriózu a vajíčka hlíst.

Inštrumentálna diagnostika je obmedzená na:

 • Ultrazvuk peritonea;
 • biopsia kože.

V procese diagnostiky sa má dermatitída vírusovej a alergickej povahy rozlíšiť:

liečba

Bez ohľadu na príčinu a typ patológie bude taktika ako liečba dermatitídy vždy konzervatívna.

Základom liečebných opatrení je použitie lokálnych liečivých látok - malo by to zahŕňať masti a krémy z dermatitídy, ktoré majú antihistaminikum, protizápalový a hojivý účinok. Najefektívnejšie sú tie lieky, ktoré obsahujú hormóny a glukokortikoidy.

Komplexná liečba dermatitídy by mala zahŕňať aj:

 • perorálny príjem liekov, menovite NSAID, enzýmové lieky, enterosorbenty a antihistaminiká, ako aj komplexy vitamínov a imunomodulátory;
 • fyzioterapeutické postupy - tu je potrebné zahrnúť reflexnú terapiu, hyperbarickú oxygenáciu, induktórnu terapiu, magnetoterapiu, svetelnú terapiu a fototerapiu;
 • Strava, ktorú má ošetrovať matka dojčiaceho dieťaťa. Potrebuje odmietnutie mastnú a korenené jedlá, citrusové plody a údené a konzervované morské plody, jahody a maliny, vajcia a vajec, mliečnych výrobkov a kávy, rovnako ako exotické ovocie a nápojov;
 • Použitie tradičnej medicíny, ale len po schválení ošetrujúceho lekára.

Bez ohľadu na to, aký typ alergickej reakcie sa rozvíja, bez ohľadu na to, aké intenzívne to môže byť, je potrebné doplniť diétu očistením tela pomocou sorbentov. Napríklad Enterosgelya - Tento moderný gél sorbent na báze kremíka Bioorganic jemne a bez poškodenia organizmu absorbuje ako alergény a toxických produktov imunitné reakcie, a potom je na výstupe z telesa, a tým ho čo uľahčuje pre alergie.

Profylaxia a prognóza

Aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku takejto choroby, rodičia detí potrebujú:

 • vykonávať správnu starostlivosť o detskú pokožku;
 • pravidelne vykonávať hygienické opatrenia;
 • včas zvlhčuje pokožku;
 • zabezpečiť správnu a primeranú výživu;
 • zabrániť prehriatiu alebo hypotermii tela;
 • vyhýbať sa kontaktu s alergénom;
 • skoršej detekcie a úplnej liečby patológií vírusovej a infekčnej povahy;
 • nakupovať odevy z prírodných tkanín;
 • Plienky vhodné pre vekovú kategóriu dieťaťa;
 • pravidelne ukazujú dieťa pediatrovi.

Často dermatitída u detí má priaznivú prognózu - je to možné iba za predpokladu skorého liečenia kvalifikovanej starostlivosti. Ak však ignorujete príznaky alebo ak sa nedodržiavajú odporúčania ošetrujúceho lekára, pravdepodobne sa objavia komplikácie. Medzi hlavné dôsledky patrí pridanie sekundárneho infekčného, ​​hubového alebo vírusového procesu. V takýchto prípadoch sa zbaviť choroby bude oveľa ťažšie, a nie je vylúčené, že sa stáva chronické, a výskyt značiek na postihnuté miesta na koži po uzdravení.

Ak si myslíte, že máte Dermatitída u detí a príznaky typické pre túto chorobu, potom lekári vám môžu pomôcť: dermatológ, pediatr, alergológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Mykózy nohy sú ochorenia akejkoľvek povahy, ktoré postihujú kožu a nechty človeka. V lekárskych kruhoch sa mykóza na nohy označuje aj ako dermatofyt. Najčastejším miestom primárnej lokalizácie patologického procesu sú interdigitálne záhyby (existujú zriedkavé výnimky). Ak v tomto štádiu nepodliehajte mykóze, zastavte medikamentóznu liečbu alebo liečbu ľudovými prostriedkami, potom postupne prejde za nimi.

Aktinická dermatitída sa vyskytuje na pozadí ožiarenia kože vo forme dermatitídy, ktorá je charakteristická pre priebeh - vo forme zápalu. Medzi takéto účinky patrí slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, umelé zdroje ultrafialového žiarenia. Aktinická dermatitída, ktorých príznaky sú založené na dĺžke vystavenie určitého faktoru, a intenzita tohto vplyvu, najmä definuje zvárača expozície, poľnohospodárov, rádiológov, zlievarenské pracovníkmi a hút atď

Atopická dermatitída u detí je zápalové ochorenie vyvolané alergickými reakciami na určité etiologické faktory. V ľuďoch sa hovorí "diatéza". Vo väčšine prípadov má chronický priebeh a často je sprevádzaný inými patologickými stavmi. Diagnostikovaných u 60% detí v prvom roku života.

Idiopatická žihľavka - je alergická kožná choroba, ktorá môže mať absolútne vplyv na každého, bez ohľadu na pohlavie, vekovú kategóriu a etnickú príslušnosť. Na vyvolanie takejto choroby môže byť veľké množstvo patologických a fyziologických predisponujúcich faktorov. Prokuratér môže byť nákaza hmyzom, príliš vysoké alebo nízke teploty, predávkovanie drog alebo intolerancia na potravinový výrobok.

Dermatitída je všeobecný typ definície, čo naznačuje zápal kože vyvolaný vplyvom rôznych faktorov (vnútorných alebo vonkajších). Dermatitída príznaky, ktoré sa môžu vyvinúť v biologické, chemické alebo fyzikálne vplyvu rôznych faktorov typu, v danom poradí, sa môže prejaviť v určitej forme, sa určí z charakteristikami tejto akcie, v tomto článku sa za to, že vo všeobecnom prevedení predstavuje dermatitídu.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.