Hlavná

Kliniky

Ako liečiť dermatitídu na nohách dieťaťa alebo dospelého?

Dermatitída je kožná lézia zápalovej povahy, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych faktorov. Dermatitída na nohách je najčastejšou formou tejto choroby, môže sa vyvinúť v dôsledku kontaktu s dráždivým účinkom alebo pôsobiť ako príznak infekcie alebo ochorenia vnútorných orgánov. Účinnosť liečby tejto patológie bude do značnej miery závisieť od typu dermatitídy a príčiny, ktorá vyvolala túto chorobu. V tomto článku budeme hovoriť o faktoroch vedúcich k výskytu dermatitídy, jej odrôd, prejavov a metód liečby.

Príčiny tejto choroby

Vyvolanie výskytu zápalových reakcií na koži nohy môže byť z rôznych dôvodov. Sú rozdelené na vonkajšie (exogénne) a vnútorné (endogénne).

Exogénne faktory:

 • Fyzický. Choroba sa vyvíja v dôsledku vystavenia ultrafialovému alebo röntgenovému žiareniu, teplu alebo chladu.
 • Mechanical. Zápalová kožné reakcie vyvolala konštantné trenie a tlaku pri nosení nepríjemný topánky v úzkom kontakte s pokožkou alebo syntetických materiálov, ktoré majú nízku hygroskopickosť.
 • Chemical. Choroba sa vyskytuje v dôsledku častého kontaktu pokožky s kozmetickým a saponátom (mydlo, gély). Príčinou môže byť práca v škodlivých odvetviach, ktoré zahŕňajú interakciu s chemikáliami (kyseliny, zásady, toxické zlúčeniny).
 • Biologický. Symptómy dermatitídy vyvolávajú vírusové, bakteriálne alebo hubové kožné lézie, kontakt s jedovatými rastlinami alebo hmyzom.

Endogénne faktory:

 • Choroby endokrinného systému. Najčastejším provokujúcim faktorom je metabolická porucha a diabetes mellitus, čo vedie k zmene trofického tkaniva a vaskulárnej patológie. V dôsledku toho sa vyvíjajú zápalové kožné lézie na nohách.
 • Oslabená imunita spôsobená chronickými infekciami alebo chorobami vnútorných orgánov. Zníženie imunitného stavu vedie k tomu, že telo nie je schopné odolávať násobeniu patogénnej mikroflóry na pokožke. Aktívna aktivita mikroorganizmov vedie k vzniku svrbivých vyrážok a prejavov dermatitídy.
 • Alergické reakcie. Dermatitída márne uvedenej skupiny Allergodermatoses, pretože vo väčšine prípadov charakteristické príznaky vyvinúť v dôsledku kontaktu s určitými podnetmi (potravín, chemikálií pre domácnosť, lieky, kozmetika, atď).
 • Dedičné predispozície. Ak blízky príbuzní trpia prejavmi dermatitídy, pravdepodobnosť vývoja patologického procesu sa výrazne zvýši.
 • Poruchy nervového systému, chronický stres, neustály emočný stres nepriaznivo ovplyvňujú stav celého organizmu, vrátane vyvolania vývoja zápalových reakcií na pokožke.

Bez ohľadu na faktor vedúci k nástupu dermatitídy choroba potrebuje včasnú diagnózu a liečbu. Keď sa objavia prvé dysfunkčné príznaky, mali by ste sa poradiť s dermatológiou.

Druhy dermatitídy: charakteristické príznaky

Príznaky ochorenia do značnej miery závisí od typu dermatitídy, môžu si pripraviť trochu začervenanie a podráždenie pokožky alebo sa objaví vážne poškodenie, a to až do plaču ekzém. Špecialisti identifikujú nasledujúce typy dermatitídy dolných končatín:

 1. Venózna dermatitída na nohách. Tento druh dermatitídy sa vyvíja na pozadí stojatých javov v cievach a ochorenia kŕčových žíl. Hlavnou príčinou patológie je porušenie krvného obehu v cievach dolných končatín, čo vyvoláva zápalové javy na koži. Symptómy venóznej dermatitídy sú opuch, odlupovanie a začervenanie kože, sprevádzané bolesťou, pálenie a svrbenie na končatinách. Často sa prejavujú prejavy dermatitídy v oblasti deformovaných žíl, v týchto oblastiach sa koža stáva suchá, červená, šupinatá a dokonca pokrytá mikrotrhlinami. So zhoršením stavu a ďalším rozvojom kŕčových žíl sa na pokožke nohy tvoria dlhodobo liečivé trofické vredy. Venózna (kongestívna) dermatitída často postihuje ženy, je charakterizovaná chronickým priebehom a je často zdedená.
 2. Kontaktná dermatitída na nohe často klasifikovaný ako najjednoduchšia odroda choroby. Zápal pokožky nastáva ihneď po kontakte so stimulom. Akékoľvek fyzikálne, chemické alebo mechanické faktory (trenie, tlak, účinky na životné prostredie, kyslé a alkalické dráždivé látky, kontakt s rastlinami alebo hmyzom) môžu vyvolať zápalovú reakciu. Príznaky jednoduchej kontaktnej dermatitídy často vyzerajú ako sčervenanie a podráždenie pokožky. Ale v niektorých situáciách je stav komplikovaný opuchom a výskytom svrbiacej, bublinovej vyrážky, ktorá je schopná rozšíriť a zmocniť sa rozsiahlych oblastí. Ak sa pri prvých dysfunkčných symptómoch zistí hlavná dráždivá látka a vylučuje ju, príznaky dermatitídy zmiznú veľmi rýchlo, doslova za pár dní.
 3. Alergická dermatitída na nohách (Toksikodermiya). Zápalové reakcie na kožu nohy sa objavujú ako dôsledok prehltnutia akéhokoľvek alergénu do tela. Môžu to byť potravinové výrobky alebo lieky, látky obsiahnuté v chemikáliách pre domácnosť (čistiace prostriedky, čistiace prostriedky) alebo výrobné riziká. V tomto prípade alergén vstupuje do tela tráviacim alebo respiračným traktom, v prípade liekov môže stimul spôsobovať subkutánne alebo intramuskulárne injekcie. Pri alergickej dermatitíde sa príznaky ochorenia prejavia nie okamžite, ale po určitej dobe po kontakte s alergénom. Hlavnými príznakmi toxikodermu sú hyperémia kože, svrbenie a mnohopočetné vyrážky. V tomto prípade je súčasný výskyt rôznych typov vyrážok: pustulóznych, vezikulárnych, papulárnych alebo bulóznych prvkov. V závislosti od stupňa intoxikácie a závažnosti lézií sa často zaznamenáva všeobecné zhoršenie stavu pacienta.
 4. Atopická dermatitída na nohách (Neurodermatitída). Ide o prejavy dermatitídy neuro-alergickej povahy. Choroba prebieha v chronickej forme. Hlavným príznakom neurodermatitídy je intenzívny, neustály pruritus, ktorý sa zintenzívňuje v noci a dlhodobo prenasleduje pacienta. S opakujúcim sa charakterom patológie vyrážky zmizne, objaví sa znova, ale svrbenie nikde nezmizne. Stáva sa to príčinou poškriabania a poškodenia kože, takže na pokožke sa často objaví mokrý ekzém. To ohrozuje vážne komplikácie, pretože prostredníctvom poškriabanej pokožky do tela infekcia ľahko preniká. Bublinové vyrážky po otvorení tiež ponechajú oblasti vlhkosti, ktoré sa nakoniec pokryjú suchou kôrkou, ktorá vyzerá ako váhy. Koža sa stáva príliš suchá, hrubá, pokryté prasklinami a šupinami. Počas exacerbácie sa stav pacienta výrazne zhorší. Zaznamenali sa slabosť, apatia, zníženie krvného tlaku a hladina glukózy v krvi. Alebo naopak, neustále svrbenie prináša pacientom nervové poruchy. Stávajú sa podráždenými, agresívnymi, trpia nespavosťou a nervovými poruchami.

Všetky druhy dermatitídy môžu ovplyvniť nielen boky, nohy, ale aj kožu na chodidlách. Dermatitída na prstoch sa deklaruje podobnými príznakmi: pálenie, svrbenie, spláchnutie, bublinové vyrážky, suchosť a olupovanie kože. V medzipodnikovej zóne je koža najpriateľnejšia a jemnejšia, takže prejavy ochorenia spôsobujú zvýšené nepríjemné pocity.

Po otvorení vezikúl sa vytvárajú vzpriamené erupcie, ktoré v zanedbaných prípadoch degenerujú do ekzému. Choroba sa stáva chronickou a je ťažké ju zvládnuť. Liečba bude zdĺhavá a bude vyžadovať pretrvávanie a presné vykonávanie lekárskych odporúčaní.

Na liečbu dermatitídy je účinná, musíte najprv určiť hlavnú príčinu, ktorá vyvoláva zápalový proces. Preto sa odporúča podrobiť sa plnohodnotnému vyšetreniu s účasťou odborníkov, ako je endokrinológ, neurológ, gastroenterológ. Po určení diagnózy zvolí dermatológ optimálny liečebný režim a poradí sa ako liečiť dermatitídu na nohách.

Liečba dermatitídy na nohách

Patológia je liečená dermatológiou. Schéma terapie sa vyberá po identifikácii hlavného provokujúceho faktora a objasnení rozmanitosti dermatitídy.

Hlavným bodom pri liečbe akéhokoľvek druhu dermatitídy je odstránenie kontaktu s dráždivým alebo alergénom. Pri jednoduchej kontaktnej dermatitíde stačí vylúčiť nosenie topánok alebo odevov, použitie kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov. Pri alergických odrodách choroby je potrebné identifikovať a odstrániť alergén.

Odporúča sa používať hypoalergénnu kozmetiku a chemikálie pre domácnosť, pokračujte v strave založenom na výrobkoch s nízkou úrovňou alergickej aktivity. Ak sú príčinou podráždenia kože špecifické potraviny (čokoláda, citrusy, ryby, orechy, vajcia atď.), Musia byť úplne vylúčení z stravy.

Základom terapie dermatitídy dolných končatín sú nasledujúce liečebné opatrenia:

 1. Prijatie antihistaminík. Tieto finančné prostriedky sa používajú ako na externé spracovanie, tak na ústnu správu. Na odstránenie neustáleho pruritu predpíšte antihistaminiká v tabletách (Tavegil, Suprastin, Diazolin, Zodak, Telfast). Na liečbu zapálenej kože sa používa krém s antihistamínovou zložkou (Fenistil gél, Lorinden).
 2. Pri závažnom ochorení je priebeh liečby doplnený topickými kortikosteroidmi. hormón masť z dermatitídy na nohách je predpísaná krátkymi kúrami a rýchlo eliminuje hlavné prejavy ochorenia (svrbenie, odlupovanie, podráždenie). Lekár môže predpísať krém Advantan, Elidel, Lokoid, masť na hydrokortizón. Sú to silné látky, ktoré môžu spôsobiť nežiaduce vedľajšie reakcie, preto sa používajú s opatrnosťou. Na lézie sa lieky aplikujú v tenkej vrstve, snažiac sa nedotýkať sa zdravého pokoženia. Priebeh liečby takýmito liekmi by nemal presiahnuť 5-7 dní. V obzvlášť závažných prípadoch môžu predpisovať perorálne kortikosteroidy. Obvykle sa prednisolón používa na tento účel.
 3. Desenzibilizujúca liečba. Na zmiernenie stavu pacienta v akútnej fáze ochorenia lekár môže predpísať injekcie glukonátu vápenatého, čo pomôže očistiť telo toxínov. Okrem toho sa môžu užívať enterosorbenty (polysorbent, aktívne uhlie).
 4. Na zlepšenie imunity sa odporúča užívať imunomodulátory a komplexy vitamínov a minerálov, ktoré by mali obsahovať vitamíny A, E, C, D, skupina B. To pomôže posilniť telo a pomôcť mu odolávať chorobe.

Ak je koža na nohách príliš suchá, potom po odstránení akútneho zápalového procesu sa odporúča použiť bóriovú alebo salicylovú vazelínu. Lieky treba aplikovať tenkú vrstvu dvakrát denne. Ak sa na koži objavia veľké vodnaté bublinky, sú po preniknutí tekutiny prepichnuté, povrch rany sa ošetruje kvapalinou Burov každé 2-3 hodiny.

Ak sa tvoria erózie zmáčania, používajú sa pleťové vody a liečebné masti. Pri pripojení bakteriálnej alebo hubovej infekcie sú predpísané antibakteriálne alebo antimykotické činidlá. Po úprave zápalového procesu sa pacientom odporúča podstúpiť fyzioterapeutické postupy založené na prijatí kúpeľov na báze sulfánu, bahna alebo radónu.

Liečba ľudovými prostriedkami

V domácnosti sa okrem hlavnej liečby môžu použiť aj ľudové prostriedky. Odporúča sa to po konzultácii s ošetrujúcim lekárom. Na liečbu kožných oblastí postihnutých dermatitídou používajte pleťové vody na báze infúzií a bylinných odvarov.

 • Infúzia postupnosti a chmeľu. Aby ste to urobili, zoberte rovnaké množstvo chmeľu a obrátok (50 g každý), naplňte kolekciu s 500 ml vriacej vody a trvajte na uzavretom termose na 5-6 hodín. Hotová infúzia sa používa na pleťové vody a obklady. Takéto ošetrenie pomôže zmäknúť suchú pokožku a znížiť podráždenie.
 • Vývar dubovej kôry. Na prípravu bujónu sa rozdrvilo 50 g sušenej dubovej kôry, nalialo sa 300 ml vriacej vody a varilo sa na nízkej teplote 10-15 minút. Hotový vývar je ochladený, filtrovaný a spracovaný postihnutou kožou. Postupy pomôžu vyschnúť vlhkú eróziu a mať antiseptický účinok.
 • Infúzia lopúcha. Suchý koreň lopúcha dôkladne rozdrvený, 1 lyžička. rastlinné suroviny nalejte 200 ml vriacej vody a trvať niekoľko hodín. Hotová infúzia je filtrovaná a používa sa na obklady alebo užíva sa trikrát denne na 100 ml smerom dovnútra. Ropa lopúcha má protizápalové vlastnosti a podporuje rýchle tlmenie príznakov dermatitídy.
 • Bylinná kúpeľ. Po prvé, odvar z liečivých rastlín, ktoré zhromažďujú 100 g (kvety harmančeka, lastovičník tráva, šalvie a Hypericum) je naplnený 5 litrami vriacej vody a podávaný po dobu 1 hodiny. Táto infúzia sa pridá do kúpeľa pre nohy. Tento postup pomôže zmierniť zápal, odstráni suchosť a podráždenie pokožky.

Na zmäkčenie pokožky môžete použiť rakytník alebo olivový olej. Oleje sa odporúčajú mierne vyhrievať a potom sa aplikujú na postihnuté miesto. Postupy s použitím prírodných olejov odstránia suchosť a odlupovanie kože. Dobrým efektom je otieranie postihnutej pokožky čerstvou šťavou z Kaliny a teplé kúpele s odvarom chmeľových šištičiek alebo striedajúcich sa tyčiniek.

prevencia

Preventívne opatrenia na prevenciu dermatitídy na nohách sú založené na eliminácii možných dráždivých látok a zabránení kontaktu s alergénmi. Zbavte sa nekvalitnej kozmetiky, používajte hypoalergénne čistiace prostriedky, dodržiavajte určitú výživu odporúčanú lekárom. Noste pohodlnú obuv vyrobenú z prírodných materiálov, vyhoďte ponožky alebo syntetické pančuchy. Pamätajte, že exacerbácia dermatitídy môže spôsobiť trvalý stres alebo klimatické zmeny. Včas liečiť choroby vnútorných orgánov a iné patologické stavy.

Vlastnosti dermatitídy na nohách

Pri dermatitíde na nohách sa rozumie heterogénna skupina kožných ochorení, spoločná pre ktoré je zápal a poškodenie kože pod vplyvom vonkajších alebo vnútorných faktorov.

V koreni môže byť dedičné predispozície a provokujúce faktory, ktoré majú byť stálou stresu, znížená imunita.

Čo je to?

Pod týmto ochorením sa rozumie heterogénna skupina kožných ochorení, bežná pre ktoré je zápal a poškodenie kože pod vplyvom vonkajších alebo vnútorných faktorov.

Na koreň môže ležať dedičné predispozície, a provokujúce faktory, ktoré majú byť stálé stresu, zníženie imunity.

etiológie

Etiológia alebo príčina kožných vyrážok, vrátane na nohách, môže byť odlišná. Existuje niekoľko klasifikácií etiologických faktorov choroby.

Prvá klasifikácia skúma dôvody svojho vnútorného alebo vonkajšieho vplyvu na telo:

 1. endogénnej
 • potravinové alergény, ktoré sa dostanú dovnútra;
 • liečivé prípravky;
 • nedostatok vitamínov a stopových prvkov;
 • znížená imunita;
 • metabolické poruchy;
 • poruchy hormonálnych systémov;
 • choroby vnútorných orgánov, ktoré sa vyskytujú pri sebapoškodení tela;
 1. exogénne
 • chemické faktory (zásady, kyseliny, soli ťažkých kovov, toxické látky);
 • fyzikálne faktory (mechanické trenie, tlak, vystavenie vysokým alebo nízkym teplotám, ultrafialové žiarenie, röntgenové žiarenie, rádioaktívne žiarenie);
 • biologické faktory (vírusy, baktérie, huby, rastliny, hmyz, zviera);

Druhá klasifikácia rozdeľuje dôvody frekvencie výskytu reakcií na ne:

 1. povinné faktory - tí, ktorí s určitou silou a časom expozície nevyhnutne spôsobia reakciu v akejkoľvek osobe. Patria medzi ne:
 • veľmi agresívne kvapaliny (koncentrované kyseliny, zásady);
 • intenzívne ožarovanie;
 • super vysoké vysoké a nízke teploty;
 • superstrózne alergény;
 1. fakultatívne faktory - taký, ktorý spôsobí reakciu len za určitých podmienok a nie každú osobu. Môže to byť:
 • alergény, na ktoré má telo citlivosť;
 • teplota je od +4 stupňov, to je teplota, pri ktorej sa môže vyskytnúť ochorenie (ak existuje predispozícia).

  Foto: Typ kontaktu

  Typy a ich príznaky

  Rozdelenie dermatitídy na jednotlivé druhy je veľmi ťažké a mnohostranné. Neexistuje presná a jednoznačná klasifikácia.

  Choroba je možné klasifikovať podľa nasledovných charakteristík:

  1. lokalizácia kožných lézií (nohy, palmy, pohlavné orgány, záhyby, tvár, periorálne);
  2. miesto vplyvu príčinného faktora (kontakt, atopický);
  3. kontaktná dermatitída je zvyčajne rozdelená na jednoduché a alergické;
  4. etiologický faktor (alergické, toxickoalergické, zápalové, infekčné, hubové, stagnujúce a iné);
  5. trvania procesu (akútne a chronické);
  6. typu vylievať na kožu (erytematózny, vezikulárny, bulózny, šupinatý);
  7. charakteru hlavných klinických prejavov (suché, zvlhčujúce, svrbiace, hnisavé a iné);

  Externé prejavy ochorenia sú odlišné, ale základom choroby je zápalový proces v koži. Preto môžeme identifikovať príznaky, ktoré tvoria chrbticu príznakov ochorenia.

  Klasické príznaky zápalu:

  • hyperémia kože, to znamená jej sčervenanie v mieste lézie;
  • Otupenosť, opuch v dôsledku embolizácie malých ciev na koži;
  • lokálne zvýšenie teploty pokožky postihnutej oblasti, ale so spoločným postupom, môže nastať všeobecná hypertermia;
  • lokálny pocit tepla;
  • svrbenie alebo pálenie;
  • môže byť dermatitída, trofické poruchy;
  • heterogénne erupcie: papuly, vezikuly, váhy, pľuzgiere, trhliny, vredy;
  • Sekundárna infekcia a hnisavosť môže byť pripojená k primárnym prvkom vyrážky;

  Tieto vonkajšie prejavy môžu byť obmedzené na jednu časť tela, napríklad vznikajú iba na nohách a môžu sa rozšíriť po celom tele.

  Rozsiahle rozšírenie vyrážky je časté pri alergickej a toxickoalergickej dermatitíde.

  Video: Odporúčania lekára

  diagnostika

  Pri diagnostike je veľmi dôležitá starostlivá zbierka anamnézy. Je potrebné jasne vedieť, čo predchádzalo vzniku vyrážky a bolestivých pocitov.

  Bolo to spotreba nejakého nezvyčajného jedla pre človeka, alebo kontakt s detergentmi, užívanie liekov, používanie novej kozmetiky alebo niečo iné.

  Externé vyšetrenie postihnutej oblasti poskytne väčšinu potrebných informácií.

  A na presné určenie príčiny vyrážok sa môžu vykonať ďalšie vyšetrenia pomocou mikroskopu, alergologické testy a šupinky.

  Cieľová informácia poskytne všeobecný aj biochemický krvný test.

  Spôsoby liečenia dermatitídy na nohách

  Účinná liečba je určená príčinou, ktorá spôsobila symptómy ochorenia. Keď je etiológia presne stanovená, vyvíja sa jasný spôsob akcie.

  Hlavné všeobecné pokyny na liečbu dermatitídy bez zohľadnenia jej špecifickosti:

  1. eliminácia faktora spôsobujúceho poškodenie (odstránenie alergénu, neutralizácia chemického činidla, eliminácia teplotného účinku);
  2. dodržiavanie hypoalergénnej šetriacej výživy;
  3. antihistaminiká;
  4. akcie zamerané na znecitlivenie, tj zníženie citlivosti organizmu na patogén;
  5. Antibiotická liečba, ak ide o infekčný variant alebo sekundárnu infekciu;
  6. protizápalové lieky, dokonca hormonálne;
  7. lokálna terapia - použitie antihistaminík, antibakteriálnych, protizápalových a hojivých masti podľa potreby, prášok alebo špeciálne krémy s lupinami;
  8. dodržiavanie odpočinku v posteli alebo optimálnej fyzickej aktivity;

  žilovej

  Hlavné prejavy sú:

  1. začervenanie;
  2. suché;
  3. spevnenie kože;
  4. vzhľad váhy;
  5. v závažných prípadoch vredov na koži.

  Dôvodom je nedostatok venózneho systému dolných končatín. To je najčastejšie spôsobené kŕčovými žilami.

  Preto sa liečba venóznej dermatitídy na nohách zníži na liečbu základnej choroby žíl.

  Tu sú hlavné smery:

  1. chirurgická alebo konzervatívna liečba kŕčových žíl podľa lekára;
  2. zníženie zaťaženia nohy - Nemôžete stáť ani chodiť dlho, nosiť tesné, nepohodlné topánky;
  3. dávajúc nohy vyššiu polohu počas odpočinku, aby sa uľahčil odtok žily;
  4. sledovať pitný režim a kontrolovať množstvo soli v potravinách;
  5. lokálna aplikácia heparínu a protizápalových masť, vrátane kortikosteroidov, v oblastiach varixov (vyberajú ich lekári);
  6. hydratovať pokožku nôh krémami, používať antialergické masti, ktoré zmierňujú svrbenie;
  7. dodržiavať hypoalergénny režim, aby sa ešte viac nerozvážila pokožka;

  alergický

  Alergická dermatitída je spôsobená účinkom alergénu. Prvou požiadavkou je určiť pomocou vzoriek tohto činidla a úplne ho odstrániť. Bez toho by symptomatická liečba bola neúčinná.

  Symptómy sú nasledovné:

  1. užívanie antialergických liekov;
  2. v akútnej fáze je zavedenie steroidných hormónov prísne pod dohľadom lekára;
  3. uskutočňovanie desenzibilizácie organizmu, to znamená zníženie citlivosti na alergény (prípravky vápnika, tiosíran sodný, konvenčné fyziologické roztoky);
  4. použitie antipruritických, protizápalových, hormonálnych mastí.

  Foto: Alergická forma

  prechladnutie

  Studená dermatitída je spôsobená vaskulárnou reakciou kože na nízku teplotu, spazmus kapilár a porušenie prietoku krvi. Druhým dôvodom je zmena kožných proteínov a reakcia tela na ne ako silný alergén.

  Z príčin ochorenia postupujte podľa metód liečby:

  1. odstránenie účinkov chladu;
  2. antihistaminické prípravky vo vnútri;
  3. obohatenie tela vitamínmi skupiny A, E, B, PP;
  4. užívanie liekov na zlepšenie vaskulárneho stavu a mikrocirkulácie;
  5. aplikácia antialergických a jednoducho výživných mastí na poškodenú pokožku.

  Foto: atopická forma

  infekčné

  Infekčná dermatitída je najčastejšou manifestáciou závažnej infekčnej choroby (napr. Osýpky, ovčie kiahne, syfilis), aj keď môže byť aj samostatnou nosologickou jednotkou.

  Môže to byť spôsobené vírusmi, baktériami, hubami.

  Etiologická liečba je zameraná na boj proti primárnej infekcii.

  Na zmiernenie použitých príznakov:

  • protizápalové;
  • antihistaminiká;
  • antibakteriálne prípravky.

  S nárastom telesnej teploty - protizápalové lieky uľahčia celkový stav.

  Liečba môže byť lokálna - pomocou masti, krémy, kompresie a všeobecné - tablety, injekcie.

  preplnený

  Kongestívny variant je druh žily. V koži dochádza k zmenám v dôsledku porušenia odtoku krvi a lymfy pozdĺž ciev.

  Koža sa stáva hustá, edematózna, svrbenie, sčervenanie, trhliny, ulcerácia.

  V tomto stave pokožka nedostáva dostatočnú výživu, je náchylná na sekundárne lézie, vrátane alergických a infekčných.

  Liečba zahŕňa:

  1. normalizácia prietoku krvi v žilách, liečba kŕčových žíl, lymfodrenáž;
  2. Vylúčenie kožných lézií, jemná starostlivosť, odstránenie alergénov;
  3. konštantné zmäkčenie a zvlhčenie pokožky;
  4. použitie protizápalových, antihistaminík;
  5. antibakteriálna liečba pripojenej infekcie.

  Foto: Chronická forma

  Terapia s masťami

  Miestna liečba je neoddeliteľnou súčasťou terapie vo všeobecnosti. Masť z dermatitídy na nohách by mala zodpovedať lekár, ale nevyžaduje použitie pod neustálym dohľadom.

  Neexistuje žiadna univerzálna masť na dermatitídu. V každom prípade potrebujeme individuálny prístup.

  Masť, podobne ako tablety, by mala byť zameraná na zničenie pôvodnej príčiny alebo presne pri nejakom príznaku.

  Bez lekárskeho predpisu môžete použiť hydratačné a výživné masti a krémy na odstránenie sucha a praskania pokožky.

  Ako sa prejavuje kontaktná dermatitída? Odpoveď je v článku.

  Prehľad prípravkov

  Všetky lieky na liečbu dermatitídy sa môžu rozdeliť na miesto aplikácie a farmakologickú skupinu.

  V mieste podania žiadosti:

  Podľa skupiny:

  • antibakteriálne;
  • antivirotiká;
  • proti plesniam;
  • protizápalové (steroidné a nesteroidné);
  • antihistaminiká;
  • znecitlivenie;
  • stuženie;
  • zlepšenie mikrocirkulácie;

  Lieky s všeobecným účinkom sa môžu použiť ako vo vnútri tabliet, tak aj intramuskulárne a intravenózne.

  Miestne lieky sú:

  • masti;
  • krémy;
  • prášok;
  • táraj;
  • riešenia pre externé použitie.

  Najčastejšie používané skupiny liekov sú antihistaminiká a protizápalové lieky. A najefektívnejšie využitie oboch v rovnakom čase ako vnútri, a lokálne.

  Najnovšie prípravky z antialergickej látky:

  1. erius;
  2. telfast;
  3. Torfinn;
  4. zirtek;
  5. zodak;
  6. Claritine;
  7. astelong a mnoho ďalších.

  Tieto lieky, na rozdiel od liekov prvej generácie (suprastin, fencarol, fenistil a ďalšie) nespôsobujú sedáciu a ospalosť. Absolvujú kurzy.

  Existujú rovnaké látky vo forme masti. Medzi protizápalové masti sú účinné - Advantanum, akryderm, sinaflan, hydrokortizónová masť.

  Masť s hojením rán, regeneračný účinok:

  Na liečbu infekcie je vhodný tetracyklín, levomekolevaya masť.

  Úloha výživy a stravy

  Dodržiavanie zásad správnej vyváženej stravy uľahčí liečbu a prevenciu dermatitídy.

  Zdravá výživa zabezpečí normálne fungovanie zažívacieho traktu, rovnováhu mikroflóry, pretrvávajúcu imunitu, čo znamená, že zabráni nástupu ochorenia alebo zjednoduší liečbu.

  Pri alergickej dermatitíde je indikovaná prísna hypoalergénna strava, pretože akýkoľvek alergén, dokonca ani ten, ktorý spôsobil primárnu reakciu, zhorší priebeh ochorenia.

  Tiež sa preukáže, že sa odoberá hojný nápoj, ktorý odstráni senzibilizáciu tela a udržuje rovnováhu vody.

  Čo je angioedém? Prečítajte si viac.

  Ako vyzerá dermatitída? Prečítajte si tu.

  prevencia

  Je omnoho ľahšie predchádzať ochoreniu než liečiť. Aby ste sa vyhli jeho vzhľadu, musíte dodržiavať správnu výživu, poskytnúť telesnej optimálnej fyzickej aktivite.

  A tiež sledovať dostatočný príjem vitamínov, prijať opatrenia na posilnenie imunity. Keď viete, že na niečo je alergia, musíte starostlivo vyhnúť kontaktu s alergénmi.

  Mali by ste dodržiavať hygienu nôh, aby ste predišli problémom s kožou, použili mierne čistiace prostriedky a zabránili tomu, aby ste nosili nepríjemné, lisovacie topánky.

  Je lepšie vybrať ponožky a nohavice z prírodných tkanín, umývať oblečenie s hypoalergénnymi látkami. Zmäkčte a zvlhčite pokožku, najmä v zime.

  Dôležité je včas identifikovať a liečiť ložiská infekcie, choroby vnútorných orgánov, najmä nepovoliť váženie chronických ochorení, napríklad cukrovku, ochorenie obličiek, kŕčové žily.

  Pamätajte si, že dokonca aj nepatrný prejav ochorenia kože, ktorý je ľahké nevenovať pozornosť, môže byť predzvesťou vážnych problémov.

  Preto je dôležité zavolať lekára včas, zistiť príčinu choroby a odstrániť ju. Robiť samoliečbu je nielen zbytočné, ale aj nebezpečné.

  Pri včasnej liečbe dermatitídy nohy spočíva nielen krása a zdravie kože, ale aj zdravie celého organizmu ako celku.

  Vlastnosti liečby dermatitídy kože na nohách

  Dermatitída na nohách vzniká z rôznych príčin a má rôzne formy. Na liečbu dermatitídy kože na nohách bola účinná, v prvom rade je potrebné podstúpiť prieskum, zistiť jeho príčinu a formu. Až po tom lekár urobí individuálny program liečby, vyberá lekárske prípravky a masti.

  obsah

  Príčiny dermatitídy na horných a dolných končatinách

  Dermatitída je zápal kože (z gréckej dermy - koža, čo znamená, že ide o zápalový proces). Ide o veľmi časté ochorenie kože spôsobené rôznymi príčinami. Najčastejšie sa dermatitída vyvíja na nohách a rukách, na koži tváre, ktorá je najviac vystavená vonkajším vplyvom. Príčiny dermatitídy môžu byť vonkajšie aj vnútorné faktory.

  Medzi vonkajšie faktory patrí: trauma kože, vystavenie chemikáliám, expozícia, vysoké a nízke teploty, porušenie hygienických pravidiel. Vnútorné príčiny spočívajú v samotnom tele: poruchy imunity, endokrinné, nervové, tráviace systémy, obehové funkcie.

  Často sú tieto aj iné faktory kombinované. Napríklad, na pozadí žilovej stagnácie krvi, infekcia ľahko preniká do kože a spôsobuje dermatitídu na nohách.

  Zväčšenie žily je častou príčinou dermatitídy na nohách

  Typy dermatitídy na nohách

  V závislosti od príčiny dermatitídy na nohách sú nasledovné hlavné typy:

  • alergií;
  • pin;
  • fotodermatitída (zo slnka);
  • žiarenie (z ionizujúceho žiarenia);
  • jedovatý;
  • Venózne (kŕčové);
  • neurodermatitída.

  Poznámka. Často sa stagnujúca dermatitída vyvíja na nohách s ochoreniami žíl a trpí viac ako polovicou svetovej populácie.

  Klinický priebeh rozlíšiť akútnej dermatitídy kože na nohách a chronické. Akútna zvyčajne spôsobená mikroorganizmy, alergény, slnečné lúče, chronické ochorenie sa vyvíja v prítomnosti - kŕčových žíl, cukrovka, imunodeficiencie, chronická kolitída.

  Klinické prejavy

  Bežné príznaky dermatitídy na nohách sú:

  • výskyt vyrážky;
  • zmeny farby kože (sčervenanie, cyanóza, pigmentácia);
  • oddelenie epidermy (peeling, váhy);
  • nepríjemné pocity (svrbenie, bolesť, pálenie).

  Každý typ dermatitídy na nohách má svoje vlastné zvláštnosti prejavu.

  Alergická dermatitída

  Charakteristika rýchleho vývoja ochorenia, výskytu pľuzgierov, papulov, opuchu a začervenania kože. Alergia je multifaktorová, často pripomínajúca iné ochorenia kože. Hlavnou vecou diagnostiky je stanovenie špecifických imunoglobulínov pri dermatitíde.

  Alergická dermatitída na dolnej časti nohy

  Znakom symptómov dermatitídy je nohy kombinácia liečiv s poruchami bežné kožné alergie spôsobené intoxikáciou: bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, zníženého tlaku, zvýšenie telesnej teploty.

  Venózna dermatitída

  Stagnácia dermatitídy na nohách sa v priebehu rokov vyvíja s postupným zvyšovaním príznakov. Najprv sa vyskytuje cyanóza kože holenia, potom stenčenie, olupovanie, svrbenie a pálenie, pigmentácia, erózia, trofické vredy.

  Stagnácia dermatitídy sa vyvíja pri chorobách žíl nohy

  neurodermatitída

  Začína to s vážnym svrbením kože, potom sa objaví vyrážka, horná vrstva pokožky sa odlupuje a zahusťuje, tvoria trhliny. Je to vždy chronické ochorenie, ťažko liečiteľné.

  Neurodermatitída na nohách sa vyznačuje suchou pokožkou a prítomnosťou trhlín

  Dôležité! Nemôžete určiť typ dermatitídy pre kožné prejavy sám, sú často podobné alebo atypické. Vždy skontrolujte lekára.

  Zásady liečby

  Liečba akéhokoľvek druhu dermatitídy na nohách by mala byť komplexná a vykonaná podľa všeobecne akceptovaného programu:

  1. Odstránenie príčiny dermatitídy: normalizácia krvného obehu, odstránenie alergénu atď.
  2. Diétoterapia: predpísaná hypoalergénna strava, ako pri alergii.
  3. Antihistaminiká (fenistil, fenkarol, tavegil, loratadín a analógy).
  4. Vitamínoterapia (vitamíny A, B, C, E, PP, kyselina listová).
  5. Sorbenty na čistenie z toxínov (polysorb, dezinfekcia, karbolín a iné).
  6. Kortikosteroidné hormóny - s dlhotrvajúcou dermatitídou, ťažkými alergiami.
  7. Prípravky na posilnenie žíl a zlepšovanie krvného obehu - pri liečbe kongestívnej dermatitídy na nohách.
  8. Lokálna liečba masťami.

  Dôležité! Program na liečbu dermatitídy na nohách vykoná lekár jednotlivo pre každého pacienta.

  Antihistamíny sú zahrnuté v liečebnom programe pre dermatitídu

  Masti na dermatitídu

  Výber masti z dermatitídy na nohách by sa mal uskutočniť individuálne, v závislosti od povahy zápalu. Ak ide o alergickú dermatitídu, predpíšte masti s antihistaminikami, ak sú bakteriálne - s antibiotikami a tak ďalej.

  Masti na liečbu dermatitídy na nohách sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

  • hormonálne;
  • hormonálny (kortikosteroid);
  • antibakteriálne a antifungálne;
  • protizápalové nesteroidné;
  • stimulovanie hojivých procesov;

  Nehormonálne masti

  Tieto masti zvyčajne začínajú liečiť dermatitídu na nohách zahŕňajú: zinokovú masť, desitín, beponen, fenistil, losotín.

  Séria mastí a krémov Losterin na báze prírodných surovín je určená na ošetrovanie pokožky a liečbu dermatitídy

  Hormonálne masti

  Medzi ne patrí kortikosteroidy, sa rýchlo znižuje zápaly a alergie sa používajú v prípadoch neúčinnosti non-hormonálne činidlá, a v ťažkých foriem nohy dermatitídy. Sú rozdelené účinkom hormónov na 4 skupiny:

  • s nízkou aktivitou: hydrokortizón, prednizolón;
  • so strednou aktivitou: flumethason, triamsinolón, betametazón;
  • s vysokou aktivitou: flutikazón, fluokinolón, metylprednizolón;
  • s veľmi vysokou aktivitou rýchleho účinku: clobetasol, diflukortolón a analógy.

  Antibakteriálne a antifungálne masti

  Používajú sa v prípade stanovenia infekčného činidla na kožu: masti s antibiotikami (tetracyklín, eritromitsinovaya, levomitsetinovaya masti), s proti-hubové liečiv (mastí Levorinum, nystatín, klotrimazol, kanesten krém orungal, NIZORAL, Lamisil a mnoho ďalších analógov).

  Protizápalové nesteroidné masti

  Obsahujú lieky NSAID (nesteroidné protizápalové lieky): indometacínom masť, fenylbutazón, ibuprofén, Voltaren, Ketonal, ketoprofen, KETOPROFEN BCH a analógy. Tieto masti sú vhodné pre liečenie kongestívneho stôp dermatitídy, znížiť zápal a kožu a žily.

  Masť, ktorá stimuluje hojenie

  Proces regenerácie buniek je stimulovaný takými masťami ako metyluracil, aloe, calendula, fytostimulín, solkoseryl, actovegin. Sú to veľa, sú vyrobené len z prírodných surovín, sú ukázané pre ulceratívne nekrotické prejavy dermatitídy v oblasti nohy.

  Existujú prostriedky univerzálnej akcie, ako je čajový olej pre dermatitídu, má antimikrobiálne, antifungálne pôsobenie, zlepšuje krvný obeh, stimuluje proces obnovy.

  Dôležité! Otázka, čo má liečiť dermatitídu na nohách, aká masť z dermatitídy alebo gélu bude najúčinnejšia, rozhodne lekár.

  Austrálsky tea tree oil je univerzálny liek na dermatitídu

  Dermatitída na nohách môže byť vyliečená len komplexným prístupom, s použitím liekov a masti predpísaných lekárom individuálne.

  Liečba a príznaky dermatitídy na nohách

  Dermatitída na nohách je bežný zápalový proces kože. Koža je peeling, zapálená, bolesť, svrbenie a praskliny. Príčiny zoskupenia dermatitídy do dvoch skupín:

  1. Toxikoderma - charakterizuje prítomnosť vnútorných ochorení alebo infekcií na koži.
  2. Kontakt - sú charakterizované vplyvom určitého podnetu.

  Nie je možné dostať dermatitídu. Pri správnom liečebnom prístupe pacient očakáva priaznivú prognózu na zotavenie.

  Príčiny vzhľadu

  Faktory, ktoré môžu vyvolať vývoj dermatitídy na nohách, obrovské množstvo. Podľa princípu pôsobenia na pokožku a telo sú príčiny rozdelené do dvoch veľkých skupín:

  1. exogénny (vonkajší účinok);
  2. endogénne (náraz v tele).

  Pozrime sa, aké ukazovatele sa týkajú každej skupiny:

  • Mechanický náraz - trenie proti odevu, trenie, tlak.
  • Chemicko - kozmetické prostriedky, prostriedky čistenia, prostriedky s obsahom kyselín, solí.
  • Fyzikálna - slnečná expozícia, nízka alebo vysoká teplota, UV žiarenie.
  • Biologické huby, jedovaté rastliny.
  • poruchy vo funkčnom endokrinnom systéme;
  • užívanie liekov;
  • oslabenie imunitného systému, poruchy metabolizmu;
  • konštantné napätie;
  • dedičná predispozícia.

  Vývoj dermatitídy u detí sa vyskytuje z rovnakých dôvodov ako u dospelých. Treba poznamenať, že vo väčšine prípadov dermatitída naznačuje nedostatočnú starostlivosť o nohy dieťaťa.

  príznaky

  Príznaky dermatitídy na nohách môžu mať silný alebo mierne výrazný charakter: od trochu viditeľného začervenania až po závažný ekzém, ktorý sa má ihneď liečiť. Zvyčajne vzniká nasledujúca dermatitída:

  • Alergická - vyskytuje sa v čase, keď koža dostane alergén. Koža začína byť pokryté červenou a ružovou vyrážkou. Ak telo dostalo vysoké percento intoxikácie, na koži sa objavujú pľuzgiere a trhliny sprevádzané ťažkým svrbením.
  • Neurodermatitída - na začiatku sa pokožka noh začína silne svrbieť, bez toho, aby sa objavili viditeľné príčiny. Potom sa na nohách objaví vyrážka, ktorá tvorí oddelené oblasti. Zápal sa zakryje šupinami, pokožka sa vysuší. Pacient sa cíti podráždený alebo naopak na všetko nepokojný.
  • Kŕčový ekzém, psoriáza, lišaj - symptomatológia, príčiny vzniku a priebehu ochorenia vo všetkých je podobná dermatitíde. Rozšírené žily sú jasne viditeľné. Avšak liečenie týchto ochorení je oveľa zložitejšie.

  liečba

  Prvá vec, ktorú by mal pacient urobiť, je konzultovať s dermatológa, ktorý vykoná príslušné diagnostické testy na predpísanie ďalšej liečby dermatitídy na nohách:

  • Na identifikáciu špecifického alergénu sú potrebné imunologické testy.
  • Všeobecná a biochemická analýza krvi.
  • Škrabanie postihnutej kože.

  Po vykonaní určitých štúdií lekár predpísal priebeh liečby dermatitídy:

  1. Izolácia tela z alergénov. Ak je dermatitída na nohách spôsobená topánkami, ozdobami alebo oblečením, potom je všetko zakázané nosiť. Ak bola choroba spôsobená použitím detergentov, výrobkov osobnej hygieny, v tomto prípade sú nahradené hypoalergénnymi liekmi.
  2. Strave. Pacient by mal vylúčiť zo stravy citrusové plody, čokoládu, údené produkty, morské plody, orechy, med, koreniny, koreniny, paradajky, obilniny.
  3. Používanie antihistaminík. Priradené ako hlavný priebeh liečby. Použité lieky ako "Tavegil", "Erius", "Zodak", "Suprastin" a ďalšie. Dávkovanie - 1-2 tablety denne.
  4. Prijatie kortikosteroidov (hormonálnych mastí) miestnych účinkov. Priraďte závažné svrbenie a vezikuly na kožu. Nasledujúce lieky sa pre pacienta odporúčajú: masť "Advantan", "Elidel". Masť sa aplikuje v tenkej vrstve na postihnutú oblasť pokožky po dobu 3-5 dní.
  5. Na odstránenie sucha a závažného zápalu je predpísaná salicylová vazelína. Naneste tenkú vrstvu na postihnuté miesto pokožky 2 krát denne.
  6. Vitamínoterapia a autohemoterapia - obnovenie imunitného systému.

  Užívanie antihistaminík je povinné.

  Ľudové opravné prostriedky

  Na liečbu dermatitídy odporúča ľudová medicína aplikáciu rôznych nápojov na báze bylín:

  • Lotion na odvar z kôry dub: Vezmite 50 gramov kôry z dubu, pridajte 300 ml vody, priveďte k varu. Potom odstráňte z tepla a nechajte variť 3 hodiny.
  • Lotion z lopúcha: vezmite koreň lopúcha, je dobre čistený, rozdrvený. Jedna čajová lyžička nakrájaného lopúcha sa naleje do 500 ml vriacej vody. Trvá na noc.

  Skvelým prostriedkom na zlepšenie imunity je prídavok draslíka. Na jeho prípravu sa odoberú 2 lyžice bobule, sú hodené. Potom pridajte 200 ml vriacej vody, je infúzia 4 hodiny. Orálne sa podáva 100 ml.

  prevencia

  Hlavnou preventívnou metódou je odstránenie všetkých možných alergénov. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte dekoratívnu kozmetiku, dráždivé hygienické výrobky. V najlepšom prípade ich nahraďte hypoalergénnymi.

  Na vyliečenie dermatitídy bez toho, aby došlo k vzniku relapsu, musia byť postihnuté oblasti pokožky denne hydratované. Po vykonaní vodných procedúr by ste mali sušiť nohy suché.

  Dodržiavanie hypoalergénnej stravy a implementácia všetkých pokynov lekára (správne používanie masti, presný príjem liekov) nepochybne povedie k úplnému zotaveniu.

  Ako si vybrať masť na liečbu dermatitídy dolných končatín

  Použitie masti z dermatitídy na nohy je povinným štádiom farmakoterapie pri tejto chorobe. Výrobky aplikované na kožu vo forme masti môžu znížiť a postupne eliminovať miestne prejavy ochorenia ako svrbenie, opuch a bolesť.

  Ale ktorá masť je pre vás najlepšia? Ako urobiť chybu pri výbere lieku? Aby ste to urobili, stojí za to zoznámiť sa s hlavnými skupinami finančných prostriedkov a so znakmi liečby choroby.

  Odrody masti

  Externé lieky, ktoré sa môžu liečiť dermatitídou na nohách, sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

  • hormonálne;
  • hormonálne;
  • protiplesňové alebo antibakteriálne;
  • nesteroidné protizápalové;
  • hojenie rán.

  nehormonálnu

  Tieto krémy vždy začínajú liečiť dermatitídu na nohách a vo väčšine prípadov majú potrebný liečebný účinok.

  Do tejto skupiny liekov patria:

  Táto skupina liekov sa môže použiť ako prvá pomoc pred návštevou lekára, aby sa znížil nepohodlie spôsobený chorobou.

  hormonálne

  Takéto externé lieky sú predpísané iba v prípade, keď sa liečba nehormonálnymi masťami ukázala ako neúčinná.

  Na základe účinku sa lieky delia na:

  1. Slabé. Predpísané sú na prvom mieste a väčšina patológií môže byť úspešne liečená pomocou slabých hormonálnych látok.
  2. Priemer. Poskytujú v porovnaní so slabými, rýchlejší liečebný účinok a používajú sa pri pokročilom alebo komplikovanom ochorení.
  3. Silný. Takéto lieky sa používajú u pacientov s oslabenou imunitou alebo s komplikovanými formami ochorenia.
  4. Najefektívnejšie. Ako naznačuje názov, tieto lieky obsahujúce hormóny majú maximálny terapeutický účinok na postihnuté oblasti kože. Používajú sa len vtedy, ak sa slabé lieky ukázali ako neúčinné.

  Posledné dva typy môžu byť návykové a zriedkakedy sú predpísané. Dermatológovia dávajú prednosť tomu, aby sa získal potrebný účinok na výber rôznych kombinácií liekov zo slabo a stredne silných masti.

  Dôležité! Na rozdiel od nehormonálnych, hormonálne masti sa neliečia bez lekárskeho dohľadu. Zlúčeniny obsahujúce hormóny majú mnoho vedľajších účinkov a môžu spôsobiť poškodenie zdravia. Okrem toho krémy obsahujúce hormóny majú veľa kontraindikácií.

  Antifungálne a antibakteriálne

  Ak je príčinou dermatitídy huby alebo baktérie, je potrebné použiť lieky obsahujúce antibiotiká alebo antifungálne zložky.

  V závažných alebo zanedbávaných formách ochorenia sú pacienti navyše v tabletkách predpisovaní antibakteriálne alebo protiplesňové lieky.

  Výber lieku závisí od typu patogénu a od stupňa kožných lézií.

  Nesteroidné protizápalové lieky

  Zvyčajne sa používa na liečbu dermatitídy spôsobenej kongesciou (ochorenie kŕčových žíl, chronické srdcové zlyhanie) a môže zmierniť príznaky zápalu nielen na koži, ale aj na subkutánnych žilách.

  Najčastejšie používané lieky z tejto skupiny sú:

  Existuje veľa analógov nesteroidných liečiv a lekár môže vždy vybrať najefektívnejšie na liečbu.

  Hojenie rán

  Niekedy sa môže ako komplikácia ochorenia na koži objaviť ulcerácia alebo oblasti nekrózy. Ak chcete urýchliť hojenie rán, odporúča sa použiť krém na báze zeleniny obsahujúci prírodné zložky.

  Aloe, nechtíka, fytostimulín alebo iné zložky urýchľujú regeneráciu tkanív a hojenie lézií.

  V závislosti od štádia ochorenia sa môžu použiť krémy s rôznymi účinkami na kožu alebo ich súčasné kombinácie, napríklad sa striedavo aplikujú protizápalové a hojivé gély.

  Pravidlá pre uplatňovanie finančných prostriedkov

  Krémová štruktúra lieku spravidla nevyžaduje komplikovanú prípravu pred použitím.

  Pre správnu liečbu potrebujete:

  • jemne umyte pokožku hypoalergénnym detergentom;
  • Vysušte uterákom (môžete len počkať, kým sa vlhkosť úplne nevysuší);
  • aplikujte tenkú vrstvu masti, rovnomerne ju roztierajte po povrchu kože;
  • Nechajte ju úplne vstrebávať (neodporúča sa jej trieť).

  Zvyčajne všetky takéto prípravky majú príjemnú vôňu a po nasiaknutí môžete obliecť šaty a robiť každodenné veci.

  Vlastnosti liečby

  Prečo potrebujem tráviť čas návštevou dermatológa? Nie je to jednoduchšie len kúpiť najefektívnejšiu masť z dermatitídy v lekárni? Takéto otázky možno počuť od väčšiny ľudí, ktorí majú ťažkosti s prideľovaním času na návštevu lekára.

  Bohužiaľ to nie je jednoduchšie, pretože dermatitída je bežný názov pre kožné lézie s podobnými príznakmi, ale s rôznymi príčinami patológie.

  Pre úspešné liečenie je potrebné:

  1. Odhalenie príčiny. Niekedy doktor stačí na zozbieranie anamnézy a vykonanie štandardného vyšetrenia, avšak v niektorých prípadoch môže byť potrebné študovať prácu takmer všetkých systémov tela.
  2. Definícia typu lézie kože. Môže byť alergický, bakteriálny, atopický alebo spôsobený inými faktormi. V závislosti od provokačného faktora sa stanoví požadovaná zložka liečiva. Niekedy pri komplikovaných alebo zanedbávaných patologických stavoch je potrebné dodatočné predpisovanie liekov v tabletách alebo injekciách.
  3. Identifikácia a liečba vnútorných patológií. Hormonálne poruchy, srdcové a cievne ochorenia alebo infekčné procesy v tele sú provokujúcim faktorom vzniku kožnej dermatitídy. Bez odstránenia týchto príčin nie je liečba ochorení kože.
  4. Postupná obnova pokožky. Vo väčšine prípadov po odstránení základnej príčiny sú potrebné lieky, ktoré urýchľujú regeneráciu tkanív a zabraňujú pripojeniu infekcií.

  Len integrovaný prístup pomôže rýchlej liečbe ochorenia a zabráni vzniku sekundárnej infekcie.

  Od správneho výberu masti na liečbu dermatitídy závisí na tom, ako úspešný bude proces liečby. Nepoužívajte samoliečbu, je lepšie navštíviť dermatológov a vyzdvihnúť potrebné lieky.

  Lieky na liečbu dermatitídy na nohách

  Dermatologická patológia je ochorenie kože založené na vonkajších a vnútorných faktoroch spôsobených dedičným charakterom alebo preneseným stresom. Dráždivé látky, ktoré spôsobujú dermatologické infekcie, môžu preniknúť priamym kontaktom s alergénmi alebo vnútri tela cez sliznicu. V tomto článku vám povieme, ako liečiť dermatitídu na nohách.

  Etiológia ochorenia

  Vývoj infekčnej dermatitídy na nohách môže nastať v dôsledku týchto dôvodov:

  • Získaná predispozícia - vzniká po ranej atopickej dermatitíde.
  • Dedičinové dispozície - rodičom trpiacim dermatitídou sa narodili deti s podobnými kožnými chorobami.
  • Prenesený stav stresového napätia je pomerne zložitá ochranná funkcia v tele, ktorá prechádza pod vplyvom hormónov, so svojou poruchou sa rozvinú kožné ochorenia.

  Pre informáciu! Chemické, tepelné, slnečné, alergické popáleniny a omrzliny kože môžu tiež spôsobiť dermatitídu.

  • Penetrácia rôznych stimulov v krvi, ktoré môžu spôsobiť dermatitídu - patogenézu, môžu byť použité potraviny, peľové kvety, lieky.

  Fotografia zobrazuje výskyt atopickej dermatitídy.

  Atopická forma ochorenia má niekoľko etáp vývoja, ktoré závisia od vekovej kategórie:

  • Dojčatá - sa vyskytuje v prvých 1,5 mesiacoch od okamihu narodenia a trvá až dva roky. Často sa táto forma nazýva diatéza.
  • Deti - sa vyskytuje u detí vo veku od dvoch do desiatich rokov;
  • Dospelý - môže sa vyskytnúť vo veku 18 až 55 rokov, spravidla sa infekcia prejavuje na pozadí skorších exacerbácií v detstve.

  Pre informáciu! Podľa štatistík dochádza k recidíve dermatitídy u dospelých v dôsledku samoliečby s ľudovou medicínou.

  Symptómy a klasifikácia choroby

  V závislosti od typu infekcie môže mať dermatitída na nohách rôzne príznaky prejavu ochorenia. Napríklad môže byť mierne sčervenanie alebo mokrý ekzém. Najčastejšie sa dermatitída na nohách vyskytuje v rôznych formách, ktoré bez ohľadu na prejavy a charakter úniku sú pripísané kontaktnej dermatitíde. Formy infekcií kože môžu byť:

  • Alergická dermatitída na nohách - vzniká v dôsledku požitia alergénu do tela, koža sa stáva červenou, pokryté vyrážkou, môže to byť svrbenie. V prípade silnej intoxikácie alergénom sa môžu objaviť pľuzgiere s čírou kvapalinou alebo prasklinami;
  • Neurodermatitída - počiatočná fáza ochorenia nastáva pri vzniku svrbenia, zatiaľ čo na koži môže chýbať akékoľvek vonkajšie prejavy infekcie. Potom je postihnutá oblasť pokrytá vyrážkou, na ktorej sa tvoria váhy, koža sa stáva suchá, môže sa olupovať a pokrývať malé trhliny. V priebehu ochorenia sa zvyšuje krvný tlak a hladina glukózy v krvi.

  Fotografia zobrazuje atopickú dermatitídu u dospelých v oblasti nohy.

  Pre informáciu! Kontaktná dermatitída sa najčastejšie prejavuje v zime.

  Infekčné dermatologické ochorenia sú klasifikované podľa stupňa ich priebehu:

  • Svetlá forma - ohniská ovplyvňujúce epidermálnu vrstvu majú malú oblasť, ich exacerbácie sa tvoria nie viac ako dvakrát za rok a doba remisie trvá až 10 mesiacov;
  • Stredný tvar - postihnutá oblasť predstavuje až 50% kože na nohe, obdobie remisie je 3 mesiace a exacerbácie sa môžu vyskytnúť až 4 krát počas roka. Stredná forma spravidla má silný postup a ťažko sa liečí;
  • Komplexná forma - sprevádzaná difúziou kožných lézií, relaps patológie sa môže vyskytnúť až 5 krát ročne, s malými obdobiami remisie. Na liečbu komplexnej formy dermatitídy je predpísaná intenzívna liečba.

  Stojí za zmienku, že zvýšená hladina progesterónu a iných hormónov počas tehotenstva môže spôsobiť svrbenie a výrazne zvýšiť citlivosť kože u ženy. Na pozadí zhoršenej funkčnosti gastrointestinálneho traktu, vysokej vaskulárnej permeability a zmien v endokrinnom systéme sa zvýši náchylnosť žien k alergii, čo môže tiež spôsobiť dermatitídu akejkoľvek formy.

  Pre informáciu! Dermatitída u tehotných žien nemá vplyv na plod, avšak môže vytvoriť predispozíciu pre dieťa, aby vytvorilo ochorenie po jeho narodení.

  Hlavné príznaky ochorenia zahŕňajú:

  • Prítomnosť svrbenia aj pri minimálnych kožných léziách;
  • Vyrážka, ktorá má odlišnú morfológiu (suchosť, zápal sa nachádza v symetrických oblastiach na nohách). Na mieste lézie sú červené škvrny, papuly, ktoré sú pokryté váhy;
  • Pacient má alergickú patológiu (bronchiálnu astmu);
  • Chronický rekurentný priebeh patológie.

  Liečba dermatitídy

  V štádiu diagnostiky patológie určuje dermatológ ako liečiť infekciu kože. Hlavným cieľom liečby drog je:

  • odstránenie príznakov choroby;
  • monitorovanie klinického priebehu infekcie prevenciou recidívy;
  • uskutočňovanie lokálnej protizápalovej terapie s použitím masti a krémov;
  • liečba sprievodných ochorení: bronchiálna astma, komplikácie nervového systému, problémy s funkčnosťou gastrointestinálneho traktu, rinitída.

  Pre informáciu! Liečba dermatitídy na nohách sa uskutočňuje pomocou novej generácie antialergických liekov, ktoré majú nízku úroveň vedľajších účinkov.

  Hormonálne prípravky

  Lokálna liečba dermatitídy na prstoch sa vykonáva pomocou kortikosteroidných hormónov a systémových liekov. Najčastejšie určujú masti Elidel, Advantan alebo Lokoid. Trvanie liečby je 5 dní.

  V akútnej forme patológie predpíše desenzibilizujúce činidlá forma uvolňovania - injekcie vo forme glukonátového vápnika s objemom 10 ml.

  Pre informáciu! Salicylová alebo boritá vazelína môžu odstrániť zápaly a odstrániť suchú pokožku.

  Okrem použitia masti a injekcií je predpísaný vitamínový komplex spolu s prípravkami, ktoré posilňujú imunitný systém. V niektorých prípadoch sú predpísané fyzioterapeutické postupy používajúce kúpele radónu, bahna alebo sulfánu.

  Nehormonálne prípravky

  Medzi nehormonálne činidlá patria imunomodulátory miestneho účinku. Tieto činidlá sú inhibítory, ktoré môžu potlačiť a uvoľňovať cytokíny. Zvyčajne používajte Tacrolimus alebo Pimecrolimus.

  Účinok tohto imunosupresívneho liečiva prispieva k eliminácii svrbenia a opuchu. Pri absencii alergickej reakcie na dermatitídu by ste mali dodržiavať diétu.

  Úspešná liečba dermatitídy na nohách spočíva v použití hormonálnych masti, dodržiavanie stravy a úplné odstránenie kontaktu s alergénmi. Ak sa objavia vyrážky a červené škvrny, odporúča sa poradiť sa s dermatológiou.