Hlavná

Bradavice

Periorálna dermatitída: prečo sa vyskytuje, aké masti a antibiotiká na liečbu tejto choroby?

V chronickom zápalovom procese na koži okolo úst sa lekári rozprávajú o periorálnej dermatitíde. Ide o dlhodobú chorobu s tendenciou k relapsu. Keď sa objaví na tvári, mikrobubliny (vezikuly) alebo tesnenia (papule), ktoré ležia na červenú, zapálenú pokožku. Príčina ochorenia nie je úplne pochopená.

Periorálna dermatitída je nielen medicínskym, ale aj sociálnym problémom. Pacienti s touto chorobou sú schopní pracovať, ale zároveň sú dlhodobo ambulantní. Veľa publikácií sa venuje problematike etiológie, liečby a prevencie ochorenia, ale medzi dermatológmi stále neexistuje konsenzus.

V literatúre existujú iné názvy tejto choroby: fotosenzitívna, steroidom indukovaná alebo rosace podobná dermatitída.

Vzory vývoja ochorení

Periorálna dermatitída je bežná choroba, ktorá sa vyskytuje u 1 zo 100 dospelých. Zvyčajne pacienti trpia vo veku 20-30 rokov a ženy sú 12-krát vyššia pravdepodobnosť ako muži. Avšak patológia sa pozoruje u detí predškolského veku a u starších ľudí. U detí je patológia bežnejšia u dospievajúcich chlapcov.

Príčiny periorálnej dermatitídy nie sú známe. Vedci naznačujú, že predpokladom pre vznik ochorenia je alergická predispozícia. Východiskovým faktorom je príliš časté používanie hydratačných kozmetických prípravkov alebo krémov s glukokortikoidmi (najmä fluórované), ako aj používanie zubnej pasty s fluoridom.

Faktory, ktoré vyvolávajú a podporujú exacerbáciu:

 • dlhodobé vystavenie slnku alebo nadmernému používaniu solária;
 • príjem orálnej antikoncepcie;
 • ohniská chronickej infekcie v tele (chronická tonzilitída, sinusitída, zubný kaz);
 • poruchy hormonálnej rovnováhy;
 • tuberkulóza a iné závažné infekcie;
 • tehotenstvo.

Niekedy z obsahu vezikúl je možné získať mikroorganizmy rodu Fusobacterium, čo naznačuje zapojenie infekcie do vývoja periorálnej dermatitídy. Predpokladá sa, že u niektorých pacientov je ochorenie spojené s roztočom Demodex a hubou Candida.

Neustále používanie zvlhčovadiel vedie k hromadeniu tekutiny v stratum corneum kože, čoho dôsledkom je edém. Ochranné (bariérové) vlastnosti pokožky oslabujú, mikroorganizmy sa zavádzajú do kože.

Infekcia je lokalizovaná predovšetkým v ústach vlasových folikulov. Existuje zápal kože - dermatitída. Keď vidia opuch a sčervenanie kože, mnohí pacienti začnú používať glukokortikoidné masti samostatne. Po krátkodobej pozitívnej dynamike stavu tieto lieky vedú k významnému a dlhodobému zhoršeniu priebehu periorálnej dermatitídy.

V mnohých prípadoch pacienti používať fluorované glukokortikoidy na radu dermatológa o dlhotrvajúci seboroická dermatitída, akné, rosacei.

Hlavnú úlohu vo výskyte príznakov ochorenia zohráva príležitostná mikroflóra kože, ktorá zvyčajne nepoškodzuje človeka. Jeho patologické vlastnosti sa prejavujú za týchto podmienok:

 • zhoršenie prirodzených baktericídnych vlastností kože v dôsledku dlhodobého užívania vonkajších glukokortikoidov;
 • zhoršenie imunity;
 • alergická reakcia na bakteriálne antigény;
 • nerovnováha hormónov v dôsledku vedľajších účinkov vonkajších alebo gynekologických ochorení;
 • zriedenie kože pod vplyvom hormonálnych mastí.

Infekčná alebo nie periorálna dermatitída?

Patogénna mikroflóra, ktorá sa podieľa na jej vývoji, môže byť prenesená zdravému človeku. Ale pri absencii iných podmienok na rozvoj ochorenia (napríklad použitie hormonálnych krémov), mikróby nevedú k zápalu.

Externé prejavy

Pri periorálnej dermatitíde vyrážka postihuje nasledujúce oblasti na tvári:

 • nasolabálne záhyby;
 • oblasť okolo úst;
 • zóny okolo očí;
 • brada;
 • vonkajšie rohy očných viečok;
 • tváre.

V závislosti od primárnej lokalizácie vyrážky sa rozlišujú periorbitálne (v blízkosti úst), periorbitálne (v blízkosti očiek) a zmiešaný variant ochorenia. Nie sú to štádia vývoja patológie, ale formy, ktoré možno nahradiť navzájom. V miernom priebehu sa periorálna dermatitída môže vyskytnúť bez akné, čo sa prejavuje len začervenaním kože a malou plochou vyrážkou.

Vyrážka sa nachádza na červenej alebo nezmenenej ploche. Vyzerá to ako polkruhové červené tesnenie bez dutiny vnútri, s veľkosťou 1-2 mm. Niekedy sú malé bubliny a peeling.

Niekedy vyrážky sa šíria na kožu krku, trupu a horných končatín.

Charakteristickým príznakom ochorenia je prítomnosť úzkeho pruhu (2-3 mm) zdravého pokoženia okolo červených okrajov pier bez vyrážok. Tento príznak sa zaznamenáva u 87% pacientov.

Niektorí pacienti majú malé rozšírenie kože - telangiektáziu, aj keď je táto vlastnosť typickejšia u rosacey.

Pacient sa sťažuje na pocit pálenia a tesnosť pokožky. Svrbenie je nezvyčajné, ale je možné. U piatej časti pacientov chýbajú nepríjemné pocity.

Ak choroba nie je liečená, trvá niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Výpadky na koži sa vyskytujú rýchlo, proces nemá žiadne štádiá. Povaha choroby je monotónna, s nepredvídateľnými exacerbáciami. U niektorých pacientov sa dermatitída postupne stráca.

Mnohí pacienti, najmä mladé ženy, trpia neurotickými poruchami spôsobenými kozmetickou poruchou. Stavajú sa, uprednostňujú menej komunikovať s ľuďmi, v ťažkých prípadoch opúšťajú prácu, konfliktujú v rodine.

83% žien má sprevádzané gynekologické ochorenia, 67% má choroby tráviaceho systému. Približne jedna tretina pacientov má ohniská chronickej infekcie v nazofaryngu a ústnej dutine, rovnako ako emočné poruchy.

Choroby, s ktorými je potrebná diferenciálna diagnóza:

Laboratórny výskum

Všeobecné a biochemické krvné testy neodhaľujú žiadne významné zmeny. Niekedy dochádza k miernemu zvýšeniu ESR, čo je spojené so sprievodnou patológiou (napríklad so zameraním na chronickú infekciu v nosohltane).

U väčšiny pacientov je oslabená imunita. Zvyšuje sa aktivita T-lymfocytov, zvyšuje sa obsah imunoglobulínov, koncentrácia komplementu klesá. Často sú príznaky sprievodných autoimunitných procesov.

Počas intradermálne vzoriek pacientov alergických detekuje rýchlosť zmeny (senzibilizácie) na bakteriálne antigény streptokokov a stafylokokov.

Niektorí pacienti majú hormonálne poruchy spôsobené zmenami v činnosti nadobličiek. Je možné, že je to spôsobené dlhodobým používaním masti a krémov s glukokortikoidmi.

Počet mikróbov na postihnutej pokožke je niekoľkonásobne vyšší ako u zdravých ľudí.

terapia

Dermatológovia používajú externé a systémové liečenie periorálnej dermatitídy.

Spočiatku sa odporúča pacientovi prestať používať hydratačné krémy, šampóny, kozmetické mlieko, krémy proti vráskam. Je potrebné upustiť od používania fluoridovanej zubnej pasty a žuvacej gumy fluoridom. Pri umývaní je dobré použiť dechtové mydlo.

Pri miernom priebehu ochorenia takéto opatrenia postačujú, že po 2-3 týždňoch všetky symptómy postupne vymiznú.

Zároveň sú vymenovaní konzultácie špecialistov - gynekológ, endokrinológ, imunológ, lekár ORL.

Ako liečiť periorálnu dermatitídu doma?

Je potrebné dodržiavať diétu a dodržiavať všetky odporúčania lekára.

V prvej fáze liečby by mal pacient úplne prestať používať krémy s glukokortikoidmi. Po niekoľkých dňoch dochádza k "abstinenčnej dermatitíde", ktorá sa prejavuje silným sčervenaním a opuchom kože tváre, ktoré je poznačené horúčaním a svrbením. Súčasne sa výrazne zvyšuje počet vyrážok. Pacienti sú často veľmi vystrašení a majú tendenciu znova podávať hormonálne lieky. Tak sa vytvorí "začarovaný kruh" so závislosťou na kortikosteroidných látkach.

Na zníženie prejavov "vysadenia dermatitídy" by mal pacient správne jesť. Diéta pre periorálnu dermatitídu by mala byť hypoalergická a vegetariánska. Vajcia, ryby, klobásy, citrusy, mrkva a paprika, čaj, káva a alkoholické nápoje sú vylúčené; soľ a cukor sú obmedzené.

Antihistaminiká sú predpísané. Lokálne by ste mali používať phytopreparations s protizápalovým účinkom (harmanček, silný čierny čaj). Použije sa termálna voda na zmiernenie popálenín. Keď idete von, odporúča sa použiť hypoalergénne krémy s faktorom proti slnečnému žiareniu s faktorom SPF 30 alebo viac.

Pri závažnej dermatitíde lekár predpisuje sedatíva. Reflexológia a akupunktúra môžu pomôcť.

Ak je počiatočná liečba neúčinná, začína druhá fáza liečby. Zahŕňa vonkajšie činidlá a prípravky na perorálne podávanie.

Externá terapia

Bežné lieky na liečbu lokálnej periorálnej dermatitídy sú metronidazol a kyselina azelaínová. Môžu sa použiť ako monoterapia na miernu a strednú závažnosť ochorenia. Pri závažnej dermatitíde sprevádzanej sčervenaním kože, vyčerpanou vyrážkou a odlupovaním, dodatočne predpísaným liekom na perorálne podávanie.

Počas 8 týždňov pacient používa 1% metronidazolový krém dvakrát denne a na léziu aplikuje tenkú vrstvu lieku. Neotrite ho. Predbežne je potrebné umývať teplou vodou a vysušiť pokožku utierkou.

Jedným z populárnych prostriedkov založených na metronidazole je Metrogil Gel. Je dobre absorbovaný a nezanecháva stopy. U niektorých pacientov spôsobuje tento liek pocit tesnosti pokožky. Liečivo inhibuje rast mikróbov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu. Je dobre tolerovaný, ale Metrogylový gél by sa nemal používať počas tehotenstva a dojčenia, ťažkých krvných ochorení, individuálnej neznášanlivosti a ťažkej hepatálnej insuficiencie.

Ako liečiť chorobu neúčinnosťou alebo intoleranciou metronidazolu?

V tomto prípade sa používa 20% krém s kyselinou azelaínovou. Trvanie liečby periorálnej dermatitídy s týmto liekom závisí od rýchlosti vymiznutia vyrážky a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 6 týždňov. Podľa pokynov výrobcu choroba nie je indikovaná ako dôkaz, avšak všetky moderné pokyny pre dermatológiu odporúčajú vymenovanie kyseliny azelaínovej.

Liečivo sa aplikuje na kožu po čistení dvakrát denne s ľahkými pohybmi. Zastavuje vývoj stafylokokov a ďalších mikróbov na povrchu kože. Liečivo je dobre tolerované, je kontraindikované len s individuálnou neznášanlivosťou. Iba u niektorých pacientov spôsobuje kyselina azelaín pocit pálenia v prvých dňoch aplikácie, v tomto prípade je potrebné znížiť množstvo aplikovaného krému.

Populárne výrobky obsahujúce kyselinu azelaovú - Skinoren, Skinoklir, Azelik, Aziks Derm, Acnestop, Azogel.

Tretí liek používaný na vonkajšie ošetrenie periorálnej dermatitídy je 1% pimekrolimový krém. V pokynoch pre neho neexistuje žiadny indikátor použitia tejto choroby, ale je zahrnutý v príslušných klinických odporúčaniach. Hlavný účinok lieku je protizápalový. Má sa používať dvakrát denne po dobu jedného mesiaca.

Použitie tejto látky počas tehotenstva a dojčenia sa nevykonalo, ale v týchto prípadoch nebola stanovená jej bezpečnosť. Pimekrolimus sa nachádza v krému Elidel.

Niekedy dermatológ môže odporučiť masť s antibiotikom inej skupiny. Teda tetracyklínová masť má výrazný antimikrobiálny účinok. Erytromycínová masť je pri infekčnej dermatitíde dosť účinná a považuje sa za jednu z najbezpečnejších antibiotík.

Ak je pacient znepokojený suchosťou kože a jej podráždením, v liekovom balení pre periorálnu dermatitídu sú zahrnuté pľuzgiere na báze zebry alebo krém s pokožkou. Tieto lieky zmierňujú zápal, majú antibakteriálne a antifungálne účinky. Na uvoľnenie hnisavého zápalu sa predpisuje retinická masť. Chráni a regeneruje pokožku.

Na zlepšenie regenerácie kože sa používajú lieky na báze panthenolu, napríklad Bepanten.

Všetky uvedené lieky by sa mali používať iba po konzultácii s dermatológiou.

Systémová terapia

Hlavnou liečbou periorálnej dermatitídy je metronidazol (Trichopol). Jeho dávkovanie a trvanie priebehu závisí od závažnosti klinických prejavov. V miernych prípadoch vymenujte 500 mg lieku denne počas 3-6 týždňov. Pri intenzívnych vyrážkach začína liečba 1 gram lieku denne počas 3 týždňov; po dosiahnutí účinku sa dávka zníži na 500 mg denne počas ďalších 2-5 týždňov.

V dôsledku liečby metronidazolom sa u 60% pacientov zotavuje, 36% pacientov sa cíti oveľa lepšie. Liečba je dobre znášaná. Časť pacientov má biely povlak na jazyku, ktorý nevyžaduje stiahnutie lieku. Niektorí pacienti sa sťažujú na kovovú chuť v ústach, čo nie je ani nebezpečné. Len malá časť ľudí metronidazol sa musí zrušiť kvôli výskytu alergickej reakcie - žihľavky.

Pri súbežných ochoreniach tráviaceho systému pomáha metronidazol obnoviť normálnu sliznicu žalúdka a čriev.

Účinok lieku je spojený s potlačovaním reprodukcie oportunistických patogénov na koži tváre. Okrem metronidazolu majú iné antibiotiká rovnaký účinok. Môžu sa použiť, keď je Trichopol neznášanlivý.

Modernejší liek z rovnakej skupiny je Ornidazol. Môže byť menovaný kratším kurzom; Okrem toho je tento liek kompatibilný s alkoholom.

V závažných formách periorálnej dermatitídy sa tetracyklín alebo doxycyklín predpisuje počas 1-2 mesiacov. Pre pohodlie môžete použiť rozpustné formy liekov, napríklad Unidox Solutab.

Liečiť periorálna dermatitídy dieťa mladšie ako 8 rokov, rovnako ako neznášanlivosť voči tetracyklínu a počas tehotenstva by malo byť použitie bezpečnejších antibiotiká. Patrí k nim erytromycín, ktorý je predpísaný po dobu 1-4 mesiacov.

Ak potrebujete dlhý príjem antibiotík, mali by ste premýšľať o prevencii komplikácií z tráviaceho systému. Preto lekári často predpisujú probiotiká a lieky na zlepšenie trávenia (Hofitol).

Ak antibiotická liečba neprinesie výsledok, predpísaný izotretinoín (Roaccutane). Pravidelná dermatitída nie je oficiálne zahrnutá do indikácií použitia tejto látky. Je však predpísaná v dávke 0,1-0,7 mg / kg telesnej hmotnosti pacienta 1 denne počas 2 až 5 mesiacov.

Táto látka je forma vitamínu A, má protizápalový a ochranný účinok. Je kontraindikovaný v tehotenstve, dojčenie, zhubné nádory, intolerancia na vitamín A, zlyhanie pečene. Isotretinoín sa nemôže užívať súbežne s tetracyklínom a doxycyklínom.

Periorálna dermatitída v tehotenstve nastáva, keď je imunitná reakcia organizmu fyziologicky potlačená. Jeho liečba je ťažká, pretože mnohé drogy sú kontraindikované pri nosení alebo dojčení dieťaťa.

Recepty tradičnej medicíny

Liečba periorálnej dermatitídy s ľudskými liekmi sa môže uskutočniť po konzultácii s dermatológa, okrem hlavnej liečby:

 • prijať rovnaké časti reťazca, listy plantain a heřmánku, nechtové kvety; 50 g zmesi nalijeme 500 ml vriacej vody a trváme; prijatá infúzia môže byť stieraná a zavlažovaná tvár, robiť pleťové vody niekoľkokrát denne;
 • vezmite štvrtinu šálky medu a ľanového oleja, zohrejte vo vodnom kúpeli, pridajte 2 polievkové lyžice cibuľovej šťavy a premiešajte; po ochladení používať na kompresie;
 • urobte odvar z brezových púčikov, vezmite si ju dovnútra a umyte.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju periorálna dermatitídy, by mala byť obmedzená na použitie glukokortikoidov krémy pre liečbu seboroickej dermatitídy, akné a rosacei. To platí najmä pre predisponovaných pacientov, ktorí majú chronické infekčné ochorenia alebo hormonálne poruchy.

Liečba ústnej dermatitídy

Opis choroby

Ďalším názvom choroby je periorálna dermatitída podobná rosace. Periorálna dermatitída sa vyznačuje výskytom malých papulov a pupienkov na koži okolo úst.

Keď sa choroba rozvinie, objavia sa podráždenia a začervenanie, papuly sa zväčšujú. To dáva osobe značné nepohodlie: fyzické a psycho-emocionálne.

Príčiny tejto choroby

Periorálna dermatitída bola študovaná odborníkmi po dlhú dobu, po ktorej prišli k záveru, že hlavným dôvodom je zníženie základnej ochrannej funkcie pokožky, po ktorom nemôže odolávať agresívne vonkajšie vplyvy.

Medzi faktory, ktoré môžu vyvolať takýto fenomén, môžeme rozlíšiť:

 1. Príliš dlhé a časté používanie zubných pást s vysokou koncentráciou fluoridu v kompozícii.
 2. Systematické používanie kozmetických výrobkov, ktoré sú charakterizované hrubým vystavením pokožke, napríklad rôznym krovinám.
 3. Prechod potenciálne škodlivých a nebezpečných kozmetických postupov, predovšetkým sa týka chemického vplyvu a mechanického lúpania.
 4. Použitie farmakologických alebo kozmetických výrobkov, ktoré zahŕňajú zložky hormonálneho typu.
 5. Použitie kortikosteroidov zo zdravotných dôvodov.
 6. Prítomnosť seborey.
 7. Porušenie fungovania tráviaceho, vegetatívneho alebo endokrinného systému.
 8. Časté vystavenie priamemu slnečnému žiareniu alebo získanie nadmerného množstva ultrafialového žiarenia inými spôsobmi.
 9. Zmena bydliska, čo znamená prudkú a dramatickú zmenu klimatických podmienok.
 10. Príjem antikoncepčných prostriedkov, čo vedie k hormonálnej nerovnováhe v tele.
 11. Všeobecné zhoršenie stavu imunity.

Príčiny periorálnej dermatitídy u detí

Ako už bolo spomenuté, periorálna dermatitída sa môže pozorovať aj u detí, v tomto prípade je vždy potrebná okamžitá konzultácia s pediatrom.

Príčiny takéhoto ochorenia u mladých pacientov môžu byť nasledovné faktory:

Príčiny periorálnej dermatitídy nie sú úplne jasné.

Prvé príznaky a symptómy

Prvým znakom, ktorým môžete posúdiť výskyt periorálnej dermatitídy, je mierne sčervenanie tváre. To sa stáva výraznejšie pri použití teplých a teplých jedál.

Po chvíli sa stáva jasnejším odtieňom a pokožka je pokrytá malými pustulami 0,4-2,5 mm, podobne ako akné. Po chvíli sa premenia na kôrky a odlupujú sa.

V priebehu ochorenia sa farba vyrážok mení od červeno-hnedej až po svetlohnedú.

Lokalizácia vyrážky je viac alebo menej symetrická na brade, nasolabiálnych záhyboch, okolitých oblastiach pier, tváre a nie je zlúčená do jednej. Na spánkoch a nosiči sa môžu pozorovať jednotlivé vyrážky.

Existujú difúzne zápaly celého tváre. Špecifickou črtou tohto ochorenia je belavý pás medzi okrajom pery a oblasťou zápalu.

Choroba začína vzhľadom na tuberkulózy pripomínajúce akné, ružové alebo jasne červené.

príznaky

Klinický obraz v každom prípade vyzerá individuálne, pretože hlavná symptomatológia môže mať výrazný charakter alebo sa prejavuje bezvýznamne.

Zvyčajne je prítomnosť periorálnej dermatitídy indikovaná nasledujúcimi príznakmi:

Periorálna dermatitída sa vyznačuje vyrážkami v oblastiach úst a brady. Vyrážka je zvyčajne plytká, pripomínajúca malé pupienky alebo tuberkulózy ružovej farby. Rasky sa môžu rozšíriť na čelo, nos a tváre, ale stane sa to zriedka.

Vyrážky sú trochu podobné akné, ale v tomto prípade nejde o akné. Koža pod papuli nadobúda červenkastý odtieň, dotyk sa stáva hrubým. Po vyprázdnení pupienkov na koži sú pigmentované škvrny.

Existuje orálna dermatitída po symptómoch, pri ktorých sa pokožka zakryje:

 • malé papuly;
 • akné;
 • začervenanie;
 • podráždenie;
 • oblasť lézie sa zvyšuje;
 • červené pupienky sa spájajú s bielymi hlavami a tvoria pustuly;
 • na zápaly sa objavujú priehľadné stupnice.

Ďalšie prejavy perorálnej dermatitídy:

Niekedy sa objavujú vyrážky na moste nosa, okolo očí a dokonca aj na povrchu celej tváre. Pre správnu diagnózu bacuje obsah vyrážok a škrabancov.

Periférna dermatitída, ktorú sme už zaznamenali, sa vyznačuje vyrážkou v oblasti okolo úst. Táto vyrážka má malé rozmery, vyzerá to ako malé pupienky alebo tuberkulárny bodový typ (ružová alebo červená).

Takáto vyrážka sa môže objaviť v oblasti brady, čela, nosa alebo líc, čo sa však vyskytuje oveľa menej často. Samotná vyrážka má podobnosť s akné (alebo akné), ale nie je to úhoľ v rovnakom čase.

Koža sa nachádza priamo pod pupienky alebo jamky často tiež má ružovú alebo červenú farbu, keď je exprimovaný pohmatom môže byť stanovená drsnosť, ktorá je poskytovaná výskytom malých, ale niekoľko vrcholov pozdĺž jeho povrchu.

Postupne, s priebehom procesu a jeho sprievodnými zmenami, na koži po takých pryshchikov a tuberkulózach ostávajú pigmentované škvrny.

Hlavná oblasť poškodenia kože s periorálnou dermatitídou

Kožený remienok sa nachádza najbližšie pery sami šok, zvyčajne nie sú vystavené v zriedkavých prípadoch, to napadnutá plocha je potrebné poznamenať, aj keď, ale v oveľa menšom meradle, než koža umiestnené v určitej vzdialenosti od úst.

Týmto spôsobom sa vytvára určitý "krúžok" okolo úst. Niekedy je koža okolo očí, najmä v chrámoch, tiež postihnutá periorálnou dermatitídou.

Kožné lézie v očiach s periorálnou dermatitídou

diagnostika

Diagnózu a diagnostiku ošetruje dermatológ, zvyčajne sa používajú nasledujúce metódy:

Na diagnostiku periorálnej dermatitídy sa vykonáva anamnéza, objektívne vyšetrenie a dermatoskopia. V niektorých prípadoch sa môže vyžadovať histologické vyšetrenie.

Ak je podozrenie na sekundárnu infekciu a potreba identifikovať infekčné činidlo, vykoná sa bakteriologická kultúra škrabania z postihnutej kože a / alebo z obsahu vyrážky.

Nie je stanovený špecifický pôvodca periorálnej dermatitídy. U pacientov je možné zistiť zvýšenú kontamináciu kože mikroorganizmami, ako aj huby rodu Candida, žalúdočnú staminu (Demodex folliculorum).

Vyžadujú diferenciálnu diagnostiku periorálna dermatitídy s ochorením, ako je sarkoidóza, rosacea, atopickej dermatitídy, seboroickej dermatitídy, akné, ekzémy, herpes simplex, demodikózy, akné vulgaris.

liečba

Zistil som, ako liečiť perorálnu dermatitídu, trvanie a účinnosť liečby závisí od gramotnosti liekov a závažnosti dermatitídy. Kurz terapie môže trvať až 2 mesiace. Čím skôr sa prijmú opatrenia na odstránenie ochorenia, tým efektívnejší bude výsledok.

Tradičná liečba ochorenia sa môže podmienene rozdeliť na 2 fázy: "nulová terapia" a lieky.

Liečba je predpísaná špecialistom, zvyčajne sa voľba liekov na liečbu vykonáva s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky priebehu ochorenia. Trvanie kurzu sa líši od 2-3 týždňov na 2-3 mesiace a závisí od mnohých faktorov, vrátane štádia ochorenia, na ktorom sa dopustila liečba profesionálnej lekárskej starostlivosti.

V niektorých prípadoch, napríklad pri zmene klimatických podmienok, môže dôjsť k viacerým relapsom, takže po ukončení liečby je potrebný priebeh preventívnych opatrení na udržanie dosiahnutého pozitívneho výsledku.

Hlavné spôsoby, ako sa zbaviť periorálnej dermatitídy, ktoré sa dnes praktizujú, sú podrobne popísané v príslušných kapitolách nižšie.

Nulová terapia

"Nulová terapia" je jednou z prvých fáz liečby, ktorá zahŕňa nasledovné:

 1. Nákup a používanie zubnej pasty, z ktorej je vylúčený fluór.
 2. Ukončenie priebehu liečby kortikosteroidmi, ak bolo vykonané predtým.
 3. Odmietnutie používať make-up na postihnuté oblasti tváre.
 4. Používajte na umývanie špeciálnych prostriedkov, ktoré nespôsobujú alergickú reakciu ani vtedy, keď nie sú k nej sklonené.
 5. Dodržiavanie špeciálneho stravovacieho komplexu.

Liečba akejkoľvek choroby kože, vrátane periorálnej dermatitídy - dlhý proces. Trvanie liečby je najmenej jeden a pol mesiaca. V pokročilých prípadoch môže liečba trvať až tri mesiace.

Dermatitída by sa mala liečiť lekárom a čím skôr sa dostanete k nemu, tým skôr sa dosiahne pozitívny výsledok.

Liečba, organizovaná podľa všetkých pravidiel a vedúca k zmiznutiu vyrážky, nezaručuje, že periorálna dermatitída nedá viac.

Môžu sa vyskytnúť recidívy. Takže, kde začneme liečiť orálnu dermatitídu, ak to doktor urobil?

Na začiatok sa uskutočňuje takzvaná nulová terapia. Je potrebné prestať používať akúkoľvek kozmetiku a liečivú masť, fluorovanú zubnú pastu.

Po zrušení kortikosteroidov môže vyrážka postupovať, ale po niekoľkých týždňoch by sa veci mali zlepšiť.

Spomínajúc na alergickú povahu dermatitídy, počas nulovej liečby môžete užívať antihistaminiká.

Ak nulová terapia nepomohla, používajú sa antibiotiká. Pri orálnej dermatitíde sú antibiotiká pomerne efektívne, dokážu túto chorobu úplne vyliečiť.

Lekár predpísať liečbu, ktorá zahŕňa minocyklinových alebo doxycyklín tablety a tablety tetracyklín alebo metronidazol krémovej alebo metronidazolom. Namiesto krému s metronidazolom je povolený erytromycínový gél.

Výsledky liečby antibiotikami možno pozorovať po troch týždňoch. Koža sa v tejto dobe výrazne zlepšila, ale nie je možné predčasne ukončiť liečbu.

Prvé prejavy tejto choroby môžu byť odstránené za pár dní, ale úplne sa zbaviť progresívnej formy, budete musieť stráviť niekoľko mesiacov terapie.

Liečba periorálnej dermatitídy začína nahradením krémov, šampónov a iných kozmetických výrobkov chemicky neutrálnymi. Potom doktor čaká niekoľko dní a potom pacientovi predpíše antibiotiká, špeciálne masti, opaľovacie prípravky a antihistaminiká.

Gély z psoriázy a akné vyliečiť dermatitídu nepomôže.

Znížte vyrážky u detí a dospelí môžu používať tradičné lieky. Chladená infúzia heřmánku, celandínu, nechtíka alebo ľubovníka bodkovaného ošetrí zožervenú pokožku.

Ak sú uvedené rastliny alergické, potom sa na malé pupienky aplikuje 1% roztok kyseliny boritej. Osobitná pozornosť pri ústnych ochoreniach sa venuje starostlivosti o pleť.

Oblička sa po umytí ľahko namočí. Pred odchodom z domu je potrebné na kožu aplikovať ľahostajné práškové a neutrálne chladiace gély.

Masť pre periorálnu dermatitídu

Pri liečbe kožných ochorení je krém založený na antibiotikách vynikajúci. Najslávnejšou masťou z perorálnej dermatitídy je metronidazol.

Aplikuje sa na miesta postihnuté ochorením dvakrát denne. Podobný účinok má erytromycín.

Vrela do oblasti brady a rtu 2-3 krát denne. Ak sa zápalový proces nezastaví, lekár predpíše gély na tvár pimekrolimom.

Činidlo by sa malo používať opatrne, tk. znižuje lokálnu imunitu.

Diéta s periorálnou dermatitídou

Ideálne je vegetariánska strava. Výrobky patriace do kategórie alergénov by mali byť vylúčené z ponuky.

Diéta s periorálnou dermatitídou by mala byť vyvážená, t.j. patrí varené mäso, kaša na vodu, zelenina. Plody sú zriedkavé.

Ostré, vyprážané, mastné a sladké jedlá z strave by mali byť odstránené. Ak je dieťa mladšie ako 10 rokov liečené na ochorenie, všetky mliečne výrobky sú vylúčené z ponuky.

Dávky sa musia dodržiavať 3 až 4 mesiace po zmiznutí príznakov ochorenia.

Pri potvrdení diagnózy je najprv nutné zrušiť užívanie liekov obsahujúcich kortikosteroidy. Okrem toho by ste mali prestať používať dekoratívnu kozmetiku a zubnú pastu obsahujúcu fluorid.

Počas liečby sa odporúča vyhnúť sa vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu pokožke, v letnom období používať opaľovací krém.

Liečba periorálnej dermatitídy je liečivá. Ak sa vyskytne svrbenie, sú indikované antihistaminiká, môže sa vyžadovať aj sedatíva.

S výraznou opuchavosťou môžu byť predpísané lieky na liečbu diuretík. Pri pripojovaní bakteriálnej infekcie používajte lokálne alebo systémové antibiotiká.

Je zobrazený príjem vitamínových komplexov, imunomodulátorov.

Pre lokálne ošetrenie periorálna dermatitídy aplikovať lieky chladiaceho efektu vo forme krému, rovnako ako extrakty z liečivých rastlín (nechtíka, harmančeka, lastovičník, obsahujúce ľubovník bodkovaný, atď..) Lotion z roztoku kyseliny boritej.

Liečba periorálnej dermatitídy trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov v závislosti od závažnosti patologického procesu. Vzhľadom na to, že ochorenie je náchylné na recidívy (najmä pri používaní kozmetických prípravkov, zníženia imunity a meniacich sa klimatických podmienok), pacienti sa odporúčajú, aby dodržiavali preventívne opatrenia.

Liečba periorálnej dermatitídy je dlhá, trvanie liečby môže byť niekoľko mesiacov a závisí od závažnosti príznakov.

Na liečbu periorálnej dermatitídy je potrebná predpísaná dermatológka. Ak potrebujete čo najskôr konzultovať s lekárom, závisí to od účinnosti liečby a rýchlosti návratnosti.

Treba mať na pamäti, že ani správne liečenie nevylučuje možnosť recidívy choroby, ale má ľahší prietok a je ľahko ukotvená.

Liečba periorálnej dermatitídy vylučuje použitie steroidných masti a krémov - toto treba pamätať.

Tak, ako liečiť chorobu:

 • "Nulová" liečba. Toto je prvé opatrenie po diagnostikovaní. Pacient prestane používať akékoľvek masti, krémy a kozmetiku, nehovoriac o steroidných liekoch. Fluorovaná pasta sa nahradí bežnou pastou. Po krátkom zhoršení stavu sa čoskoro objaví zlepšenie.
 • Antihistaminiká. Dermatológ môže predpisovať lieky na alergie (Suprastin, Kestin, chlorid vápenatý, tiosíran sodný atď.).
 • Antibakteriálna liečba. Liečba antibiotikami s touto diagnózou je dosť účinná. Priebeh ochorenia sa zastavil génom alebo krémom Metronidazol (0,75%), gél erytromycínom (2%). Predpísaný liek sa aplikuje dvakrát denne, kým sa vyrážka nezastaví. Vnútorne sa môžu predpisovať antibiotiká Doxycillin alebo Minocycline. Počiatočné dávkovanie určí lekár (zvyčajne 100 mg dvakrát denne až do konca vyrážky), udržiavacia dávka je 100 mg jedenkrát denne po dobu jedného mesiaca, a 50 mg jedenkrát denne - nad druhou. Metronidazol a tetracyklín sa môžu podávať perorálne. Zlepšenie stavu kože sa pozoruje tri týždne po začiatku antibakteriálnej liečby.
 • Starostlivosť o pleť. Liečba choroby zahŕňa jemnú, jemnú starostlivosť o tvár. Mala by sa umývať obyčajnou, mierne teplej vodou. Nemôžete umyť tvár ručníkom, potrebujete trochu pokožku pokožky. Na odporúčanie dermatológa sa môže použiť neutrálny mastenec a práškový zvlhčujúci krém, ktorý neobsahuje látky, ktoré môžu príznaky zhoršiť.
 • Fytoterapie. Pri akútnej liečbe ochorenie a zmiernenie symptómov pomôže s krémom pomocou infúzie harmančeka (ak rastlina nie je alergická) alebo 1% kyseliny boritej. Účinné umývanie a stláčanie s infúziami celandínu, nechtíka a ľubovníka bodkovaného.
 • Normalizácia práce celého organizmu. Ak sú prítomné miesta infekcie, musíte liečiť komorbiditu. Liečba zahŕňa aj normalizáciu práce, endokrinný a nervový systém, gastrointestinálny trakt. Lekár môže predpisovať používanie všeobecne posilňujúcich a imunomodulačných liekov, liekov na podporu práce centrálneho nervového systému. Na liečbu periorálnej dermatitídy sa odporúča spolu s priebehom terapie vitamínmi (vitamíny B, A, C, kyselina listová).
 • Ochrana pred ultrafialovým žiarením. Liečba nie je kompatibilná s konštantným vystavením priameho slnečného žiarenia pokožke, pretože ultrafialové svetlo iba zhoršuje príznaky. V lete je potrebné aplikovať prípravky na ochranu proti slnečnému žiareniu s ochranným faktorom 30.

Terapeutická schéma pre dieťa je podobná ako u dospelých

Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá, pretože periorálna dermatitída nie je zdravotným rizikom a v niektorých prípadoch prechádza sama.

Každopádne pri akomkoľvek prejave charakteristických symptómov je potrebné čo najskôr sa poradiť s dermatológiou, že to stanovilo presnú diagnózu a určila alebo navrhla primeranú liečbu.

Liečba perorálnej dermatitídy by sa mala uskutočňovať komplexným a fázovaným spôsobom. Počas prípravy na liečbu doktor zruší všetky hormonálne prípravky, kozmetické výrobky a výrobky osobnej hygieny.

Epidermia by mala odpočívať. Používanie hormonálnych liekov sa má postupne zrušiť, aby sa zabránilo exacerbácii patológie.

Správna starostlivosť o pleť je dôležitá. Ak prejavy perorálnej dermatitídy nie sú silné, môžete použiť odvar z harmančeka a šalvie. Pri komplikovaných príznakoch je lepšie používať špeciálne emulzie s olejovou základňou. V akútnych prípadoch sa používa naftalén-dechtová pasta 2%.

Hlavné masti na liečbu orálnej dermatitídy a iné prostriedky:

Periorálna dermatitída

Periorálna dermatitída - je pomerne bežné kožné ochorenie charakterizované zápalom a podráždenie pokožky v oblasti okolo úst a brady, ako vyrážka a začervenanie. Najčastejšie sa u mladých žien pozoruje periorálna dermatitída, ale v poslednej dobe sa diagnostikuje u detí. Po prvýkrát bola periorálna dermatitída opísaná v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia. Počet zaznamenaných prípadov tejto choroby sa dnes výrazne znížil, čo priamo súvisí s užívaním kortikosteroidov v liečbe.

Periférna dermatitída spôsobuje

Dôvody vývoja periorálnej dermatitídy neboli doteraz definitívne stanovené. Avšak podľa týchto početných pozorovaní môže byť periorálna dermatitída spôsobená jedným alebo viacerými z nasledujúcich faktorov:

- Možno hlavným faktorom výskytu vyrážky je použitie steroidných masti a krémov (hydrokortizón, prednizolón)

- Používanie nekvalitnej kozmetiky pre pokožku tváre veľmi často vyvoláva vývoj vyrážok. Pripomienky ukázali, že na prvom mieste takéto prostriedky sú základom

- Fluórované zubné pasty môžu spôsobiť výskyt vyrážok a zhoršiť existujúce

- Ultrafialové žiarenie a silný vietor

- Je zriedkavé vyprovokovať vývoj vyrážok s perorálnymi kontraceptívami

- Nemenej dôležitým faktorom v rozvoji periorálnej dermatitídy je súčasný hormonálny stav. Pred menštruačným obdobím vo väčšine žien sa zvyšuje prejavy vyrážky

- Tiež vzhľad vyrážok môže prispieť k hubám a baktériám, ktoré žijú vo vlasových folikuloch

V priebehu pozorovaní bolo zistené, že periorálna dermatitída je oveľa bežnejšia u ľudí, ktorí súčasne používajú niekoľko kozmetických prípravkov na starostlivosť o pokožku. To potvrdzuje aj štúdia austrálskych vedcov, ktorí ukázali, že súčasné použitie 3-kozmetické (Výživný nočný krém, hydratačný krém, nadácie) pre osoby, zvyšuje riziko vzniku periorálna dermatitídy trinásťkrát, zatiaľ čo použitie iba jedného krém je absolútne nezvyšuje riziko vzniku tejto choroby.

Nedávno došlo k zvýšeniu vývinu tejto choroby u mužov. To je tiež dôsledkom skutočnosti, že moderné muži na starostlivosť o pleť čoraz viac využívajú rôzne kozmetické prípravky.

Periorálna dermatitída u detí najčastejšie v dôsledku použitia inhalátorov a sprejov s glukokortikoidnými hormónmi. Avšak pokiaľ ide o pripojenie glukokortikoidov a periorálnej dermatitídy, chceme urobiť jedno významné zdokonalenie. Symptomatická periorálna dermatitída sa prejavuje až po ukončení užívania glukokortikoidov, zatiaľ čo počas liečby chýba.

Glukokortikoidov hormón masti majú výrazný protizápalový účinok, čo vedie k výraznému oslabeniu príznakov ochorenia (svrbenie zmizne, znížiť akné, pleť získava prirodzenú farbu). Na tretí deň po aplikácii glukokortikoidov stave krémy pleť výrazne zlepšila, keď potom, čo len niekoľko dní po ukončení užívania týchto liekov, periorálna dermatitída príznaky sa vrátil, a vo výraznejšie podobe.

Niektorí výskumníci stále patrí periorálna dermatitída, rosacea na druhu, ale to nie je definitívne potvrdené, pretože údaje kožných lézií podstatne odlišné povahy vyrážky. Okrem toho periorálna dermatitída sa často objavuje v mladšom veku ako rosacea.

Príznaky periodickej dermatitídy

Typicky sa periorálna dermatitída prejavuje výskytom malých ružových alebo červených malých pupienkov alebo tuberkulárnych bodov na koži okolo úst. Okrem toho sa môžu prvky vyrážky objaviť pod nosom, na lícach, na brade a okolo očí (zriedka). Z vonkajšej strany, tieto kožné prejavy sú veľmi podobné akné, to však nie je.

Koža okolo a pod tuberkulami má zvyčajne ružový alebo červený odtieň. Po určitom čase na mieste pupienkov a tuberkulóznych ochorení často ostávajú pigmentované škvrny.

Najčastejšie páska kože, ktorá sa nachádza priamo okolo pery, nie je ovplyvnená alebo je oveľa menej ovplyvnená než oblasti kože, ktoré sú vzdialenejšie od úst. Vzdelávanie môže byť usporiadané v skupinách alebo v izolácii. Najčastejšie periorálna dermatitída nespôsobuje svrbenie ani bolesť, ale niekedy sa pacienti sťažujú na mierny pocit pálenia v oblasti vyrážok.

U detí býva obvykle granulomatózna periorálna dermatitída. Táto forma sa líši od bežných farebných papuly (fyzikálne, hnedo-žlté, ružové) a lokalizačných (skalp, okolo uší, na nohách a rukách kožu na pyskov perách).

Táto dermatologická choroba nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, avšak v dôsledku kozmetických defektov a nepríjemných pocitov spôsobuje pacientom vážne nepohodlie.

Liečba perorálnej dermatitídy

Najčastejšie je možné vyriešiť problém periorálnej dermatitídy bez zásahu lekára, ale existujú prípady, keď sa špecialista nemôže vyhnúť plánovaniu účinnej a bezpečnej liečby. Nižšie uvádzame odporúčania, ako riešiť tento problém nezávisle, ako aj tie prípady, kedy sa nedá urobiť bez kvalifikovaného zásahu lekára.

Sebe-riadenie periorálnej dermatitídy doma

Podľa väčšiny dermatológov je postačujúce dodržiavať nasledujúce odporúčania pre sebakontrolu periorálnej dermatitídy:

- V prípade použitia zubnej pasty obohatenej fluoridom by ste sa mali pokúsiť nahradiť zubnou pastou obvyklým spôsobom

- Je potrebné úplne prestať používať absolútne všetky prostriedky starostlivosti o pokožku tváre (gély, masky, krémy, prášky atď.). To pomôže pochopiť, čo presne ovplyvňuje vývoj periorálnej dermatitídy

- Uistite sa, že ste prestali používať krémy a masti s glukokortikoidmi. V prípade použitia sprejov alebo inhalátorov glukokortikoidnými hormónmi, mali by ste sa poradiť s lekárom ohľadom ich dočasného zrušenia alebo možnej náhrady

Tieto odporúčania sa týkajú tzv. "Nulovej terapie". Zahŕňajú vylúčenie používania liekov, ktoré môžu dráždiť pokožku, bez toho, aby zahŕňali použitie akýchkoľvek liekov.

Chcem upozorniť na skutočnosť, že bezprostredne po zamietnutí glukokortikoidov agentov, môžu kožné ochorenia výrazne zhorší, ale po niekoľkých týždňoch (zvyčajne dva - tri týždne) bude výrazne významné zlepšenie.

Hlavným dôvodom, prečo nulová terapia neprináša požadovaný výsledok, je to, že niektorí pacienti po opustení vyššie uvedených prostriedkov pokračujú v užívaní iných liekov, ktoré považujú za "nevyhnutné" a "absolútne bezpečné".

Kedy a ako liečiť periorálnu dermatitídu

Ak chcete skontrolovať taktiku ochorenia a objasniť príčinu ochorenia, mali by ste sa poradiť s lekárom v nasledujúcich prípadoch:

- Ak po uplynutí troch týždňov po ukončení užívania akýchkoľvek liekov na starostlivosť o pokožku nedošlo k zlepšeniu stavu kože

- Ak jednoznačné odmietnutie kozmetiky je z nejakého dôvodu nemožné

- V prípade núdze rýchlejšie zlepšenie stavu kože

- V prípade veľmi silného lúpania a zápalu kože s tvorbou veľa hnisavých pupienkov

Zvyčajne lekár predpisuje liečbu periorálnej dermatitídy pomocou protizápalových liekov alebo antibiotík. Najčastejšie sa terapia uskutočňuje takzvanými topickými prípravkami - antibiotikami vo forme masti, krémy alebo gély. Najskúsenejšími a najlepšie preukázateľnými sú topické prípravky obsahujúce 2% erytromycínu a 1% metronidazolu. Takmer bezprostredne po začiatku liečby lokálnymi antibiotikami sa môže stav pokožky výrazne zhoršiť, ale po troch až štyroch týždňoch liečby sa začína významné zlepšenie.

Liečba tabletovanými antibiotikami sa uskutočňuje v prípade neúčinnosti "nulovej terapie" a liečby topickými antibiotikami, ktoré po štyroch týždňoch užívania nepriniesli pozitívny výsledok. Pri liečbe periorálna dermatitídy je v súčasnej dobe najúčinnejšie sú antibiotiká tetracyklínu (doxycyklín, minocyklín, tetracyklín) a makrolidy (klaritromycín, erytromycín).

Liečba periorálnej dermatitídy s antibiotikami sa zvyčajne vykonáva až počas ôsmich týždňov a počas prvých štyroch týždňov sa dávka lieku zvyčajne znižuje o polovicu.

Vzhľadom na skutočnosť, že v detstve sú antibiotiká skupiny tetracyklínu kontraindikované na použitie, liečba periorálnej dermatitídy u detí sa uskutočňuje v dôsledku použitia prevážne makrolidov.

Treba poznamenať, že liečba tabletovanými antibiotikami sa musí vykonávať podľa predpisu lekára a pod jeho stálym dohľadom. Niekedy v dôsledku dlhotrvajúceho užívania antibiotík je možný vývin nebezpečnej črevnej infekcie, preto len lekár môže včas a primerane reagovať na zrušenie lieku alebo na jeho výmenu bezpečnejšie.

Diéta s periorálnou dermatitídou je odmietanie jesť pikantné a korenené jedlá, rovnako ako alkoholické nápoje.

Periorálna dermatitída - zápal pokožky okolo úst

Periorálna dermatitída - zápal kože okolo úst chronickej povahy. Choroba neohrozuje život pacienta, ale vedie k vývoju vážnych psychologických komplexov. Červené škvrny a papuly na tvári kazia vzhľad. Pacient sa snaží vyhnúť sociálnym kontaktom, zatvára sa v sebe. Včasná liečba však môže odstrániť nepríjemnú situáciu.

Opis choroby

Medzi odborníkmi sa diskutuje o vhodnosti oddelenia periorálnej dermatitídy ako samostatného typu ochorenia. Mnohí veria, že ide o jednu z foriem seboroickej dermatitídy tváre. Zápal sa vyvíja v oblasti okolo úst, tak často možné splniť nasledujúce názvy patologický proces "periorálna dermatitída", "dermatitída do nosa." Niektorí mylne zamieňajú túto chorobu s cheilitídou. V druhom prípade sa zápal rozvíja na sliznici úst a pier, a nie v periorálnej zóne.

Choroba je viac ovplyvnená ženami vo veku 20-40 rokov

Štatistiky naznačujú, že periorálna dermatitída je viac ovplyvnená ženami vo veku 20 až 40 rokov, ale prípady sa vyskytujú aj u detí a mužov.

príčiny

Presné príčiny patologického procesu sú doteraz neznáme. Často sa vyskytujú nepríjemné symptómy u pacientov po dlhodobom užívaní kortikosteroidov. To je periorálna dermatitída je dôsledkom iných chorôb na tvári -.. akné, rosacea, ekzém, atď., Špecifické patogény, ktoré by mohli spôsobiť ochorenie, tiež nebol nájdený k dnešnému dňu.

Na vyvolanie vzniku zápalu na tvári môže dôjsť aj k lokálnemu poklesu ochranných funkcií pokožky v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 • popraskaniu;
 • podchladenie;
 • používanie nekvalitnej dekoratívnej kozmetiky;
 • podráždenie z fluoridovej zubnej pasty atď.

Ak chcete vyvolať zápal môže zubná pasta s fluoridom

Vnútorné faktory môžu tiež viesť k výskytu červených pustúl na tvári. Obzvlášť často je potrebné čeliť chorobe ženám s hormonálnymi poruchami. Tehotenstvo môže vyvolať periorálnu dermatitídu. Zápal sa môže vyskytnúť aj u adolescentných dievčat pred prvým menštruačným obdobím alebo u žien počas menopauzy.

Bežnou príčinou periorálnej dermatitídy je prítomnosť červov v tele. Spolu s potením a vylučovaním kože sa vylučujú produkty vitálnej aktivity parazitov. Výsledkom je zápal.

K faktorom, ktoré vyvolávajú zápal, môžete tiež zahrnúť nasledujúce:

 • zvýšená citlivosť pokožky;
 • sklon k vývoju alergických reakcií;
 • endokrinné poruchy;
 • Prítomnosť chronických zápalov infekcie v tele.

Príznaky a príznaky

Choroba môže začať výskytom jednej červenej pustuly na brade alebo nad horným okrajom. Počas niekoľkých dní narastá počet zapálených prvkov, zlúčia sa červené pustuly. Výpadky sú často sprevádzané horíkom, pocitom napätia pokožky.

Srdcami a svrbením kože okolo úst sú hlavné príznaky choroby

Niekedy sú nepríjemné pocity úplne chýba, ale sčervenanie okolo úst veľmi zhoršuje vzhľad. V dôsledku toho pacient rozvíja psychologické komplexy. Na pozadí skúseností je spánok často narušený a pracovná kapacita klesá.

Pri absencii vhodnej liečby sa na mieste niektorých papulí môžu objaviť iné. Oblasť zápalu sa stáva hrubá, môže nastať hyperpigmentácia. V počiatočnom štádiu sa z pustuly uvoľní číra tekutina. Ak bakteriálna infekcia prenikne do oblasti zápalu, existuje riziko komplikácií. Vedľa pustúl sa objavia hnisavé pupienky.

Diagnóza ochorenia

Počas vyšetrenia je dosť ťažké urobiť presnú diagnózu. Periorálna dermatitída, musí byť odlíšené od seboroickej dermatitídy, ružovky, difúzna neurodermitis, alergickej kontaktnej dermatitídy. Na objasnenie ochorenia môže lekár použiť tieto metódy:

 1. Dermatoskopia. Špecialista ošetruje zapálené oblasti pokožky s násobným nárastom. Lekár odhalí hĺbku a lokalizáciu zápalového procesu.
 2. Bakteriálna kultúra obsahu papuly. Dermatológ zistí, ktorá mikroflóra vedie k vzniku zápalu. Často v študovanom materiáli je možné identifikovať huby alebo roztoče rodu Demodex.

Dermatológ môže dať presnú diagnózu

Okrem toho by lekár mal zistiť, kedy sa objavili prvé vyrážky, ktoré im predchádzali. Štúdium celého obrázku poskytuje príležitosť na pochopenie toho, čo mohlo vyvolať vývoj papuly. Dermatológ tak môže vybrať najvhodnejšiu liečbu.

liečba

Periodická dermatitída vyžaduje dlhodobú liečbu. Často, keď sa takmer úplne zbavíte oblastí zápalu, musíte riešiť nové pustuly. Spočiatku pacient má zrušiť všetky lieky obsahujúce kortikosteroidy. V tomto prípade možno pozorovať "zrušenie dermatitídy", keď sa nepríjemné symptómy stanú výraznejšími.

Úplne poraziť ochorenie pomôže komplexný prístup, vrátane liečby sprievodných ochorení, tvárovú vyrážku terapia, strava. Ak chcete konsolidovať dobrý výsledok, pomôžu fyzioterapeutické techniky.

Liečba špecialistu na periorálnu dermatitídu sa môže uskutočňovať s použitím nasledujúcich skupín liekov:

 1. Antiseptiká. Prípravky z tejto kategórie zabraňujú násobeniu patogénnej mikroflóry v zapálených oblastiach. Môžete použiť finančné prostriedky Chlorhexidine, Miramistin, Sulsena.
 2. Antiprotozoálne prípravky. Dobré výsledky sa dosahujú externými prostriedkami na báze metronidazolu. V počiatočnom štádiu ochorenia môže byť predpísaný gél Metrogil. Ak sa neočakáva očakávaný účinok, môže sa dodatočne použiť aj tableta Trichopol. Dobré výsledky dokazuje masť Metronidazol.
 3. Antibiotiká. Ak môžu byť detekované pustuly baktérie podávané takých činidiel pacientov pre orálny hodiny, ako Doksitskilin, azitromycín, Sumamed, erytromycín, atď Dobré výsledky tiež pokazyaet znamená Skineron -.. gél s antibakteriálnym.
 4. Lieky, ktoré urýchľujú regeneráciu pokožky. Ak chcete obnoviť poškodenú pomoc s pokožkou, ako sú Methyluracil, Radevit, Retinoic masť, Bepanten.
 5. Protizápalové masti. Dobré výsledky sú dokázané prostriedkami na báze zinku - zinok masti, Tsindol, čiapky na pokožku. Odstráňte zápal je tiež liekom Elidel, Yam Masť, Sulfurová masť.
 6. Antihistaminiká. Prípravky z tejto kategórie sa používajú na závažné svrbenie a opuch kože. Suprastin, Tavegil možno použiť.
 7. Vitamíny. Rýchlejším obnovením zdravia pokožky pomôže Aevit.

V zložitých prípadoch periorálnej dermatitídy sa môžu použiť nesteroidné protizápalové lieky. Liečivo Nurofen pomôže napríklad zmierniť bolesť a zlepšiť pacientovu pohodu.

Znížte svrbenie a uvoľnite akútny zápal pomôže bežnému detskému prášku.

Široko používaný pri liečbe rôznych kožných ochorení a homeopatie. Rýchlejší spôsob, ako sa vyrovnať s periorálnou dermatitídou, pomôže finančné prostriedky ako Apis, Cantaris, Eubyforum, Grafit. Použitie ktoréhokoľvek z týchto liekov sa má prekonzultovať so svojím lekárom.

Starostlivosť o poškodenú pokožku by sa mala používať kvalitná lekárska kozmetika, umyté by mali byť neutrálne znamená, že nie sú nadmerné osudu epidermis. Dobré výsledky ukazujú lotion Setafil.

Liečba periorálnej dermatitídy - galéria

diéta

Pacient, ktorý podstúpi terapiu periorálnej dermatitídy, sa musí vzdať mnohých svojich obľúbených jedál. Dodržiavanie hypoalergénnej výživy je podmienkou úspešnej liečby ochorenia. Je potrebné opustiť potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. To by malo zahŕňať:

 • zeleninu a ovocie s jasnou farbou;
 • čokoláda;
 • mlieko;
 • orechy;
 • citrusové plody;
 • morské plody.

Výrobky s vysokým obsahom vitamínu A by sa mali konzumovať viac. Preto bude možné urýchliť procesy regenerácie poškodenej kože. Diéta by mala obsahovať:

 • mrkva;
 • kuracia pečeň;
 • zemiaky;
 • maslo;
 • špenát;
 • tekvica;
 • zelený korenie.

Vďaka použitiu mrkvy procesy regenerácie kože budú pokračovať rýchlejšie

Jedlo by malo byť plné a vyvážené. Odmietnuť je žiaduce od sladkostí, príliš ostré a slané jedlá. Vylúčte sýtené nápoje a rýchle občerstvenie.

Ak chcete urýchliť proces zotavenia, pomôžete správnemu režimu pitia alkoholu. Denná norma pitnej čistej vody sa vypočíta na základe telesnej hmotnosti - 30 ml na 1 kg hmotnosti.

fyzioterapia

V kombinácii s farmakoterapiou sa široko používajú fyzikálne metódy liečby dermatitídy. Nasledujúce metódy umožňujú dosiahnuť dobré výsledky:

 1. Icy masáž. V zápalových oblastiach má špecialista masáž s kockami na ľad. Postup pomáha urýchliť regeneráciu pokožky.
 2. UFO. Kvôli dávkovanému ultrafialovému žiareniu sa zvyšujú ochranné funkcie pokožky.
 3. Laserová terapia. Efekt sa vykonáva slabým laserovým žiarením. Proces má protizápalový účinok.
 4. Elektroforéza. Podávanie liekov sa uskutočňuje pomocou konštantného elektrického prúdu.

Darsonvalization je účinná metóda terapie dermatitídy

Fyzioterapeutické postupy stimulujú lokálnu imunitu pokožky, zmierňujú zápal, urýchľujú regeneračné procesy. Spôsoby opísané vyššie sú kontraindikované v prítomnosti pustulárnych lézií epidermis v oblasti expozície.

Tradičná medicína

V kombinácii s tradičnou liečbou môžu receptúry z tradičnej medicíny priniesť dobrý výsledok. Avšak pred použitím akéhokoľvek lieku sa poraďte s dermatológiou.

harmanček

Rastlina je prirodzeným antiseptikom. Hojivý vývar zabráni násobeniu patogénnej mikroflóry. Polievková lyžica suchých nasekaných kvetov harmančeka by mali byť naliate pohár vody, priveďte do varu a variť na nízkej teplote po dobu 15 minút. Potom sa liek má filtrovať a používať na liečbu zápalových oblastí.

Birch decht

Droga zakúpená v lekárni, musíte sa rozotrieť do oblasti zápalu a o hodinu neskôr ju umyť. Postup sa má vykonať raz denne. Na každodenné umývanie môžete používať dechtové mydlo.

vlak

Rastlina má antimikrobiálny účinok a tiež pomáha zmierniť zápal. Pri príprave liečivých infúzií sa 200 g suchej suroviny naleje do 1 litra vriacej vody a trvá asi hodinu pod uzatvoreným vekom. Potom sa má infúzia filtrovať a použiť na ošetrenie poškodených oblastí.

Birch púčiky

Rastlina vykazuje vysokú účinnosť pri zápalových procesoch na koži, sprevádzaná svrbením. Pohárik brezových púčikov by mal byť naliaty do 300 ml vody, priveďte k varu a varte na nízkej teplote ďalších 20 minút. Potom sa produkt musí filtrovať a používať na liečbu zápalových oblastí.

Recepty tradičnej medicíny - fotogaléria

Prognóza liečby a prevencie

Periférna dermatitída sa klasifikuje ako chronické ochorenie nie náhodou. Po úplnom vyliečení sa vyrážka môže znova objaviť. Preto by sa mal pacient vyvarovať akýchkoľvek provokačných faktorov (hypotermia, použitie pasty s obsahom fluoridov, používanie nekvalitnej dekoratívnej kozmetiky atď.). Ak by sa pacient musel raz potlačiť periorálnu dermatitídu, mali by sa počas celého života dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo relapsu.

Pri odmietnutí terapie sa zápalový proces rozšíri. Červené papuly sa objavia nielen v oblasti okolo úst, ale aj po celej tvári (v blízkosti očí, na čele, v chrámoch atď.). Okrem toho sa môže pripojiť bakteriálna infekcia ohrozujúca absces.

Preventívne opatrenia, pomocou ktorých sa môžete vyhnúť chorobe, môžete zahrnúť nasledujúce:

 • používanie kvalitnej kozmetiky s dobrou trvanlivosťou;
 • používanie mastí s kortikosteroidmi prísne podľa lekárskych predpisov;
 • vysokokvalitné jedlo;
 • včasná liečba zápalov;
 • zdravý spánok;
 • pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Periorálna dermatitída nie je nákazlivá. Preto nie je potrebné obmedzovať sociálne kontakty.

Pacient, ktorý sa už stretol s ochorením, by si mal zvoliť ten správny prostriedok na starostlivosť o pleť. Na umývanie by sa mala používať hypoalergénna kozmetika. Vhodné výrobky odporučia dermatológov.

Deti a tehotné ženy sú liečené periorálnou dermatitídou v akútnom období v lôžkovej starostlivosti.

Video: rosacea a periorálna dermatitída

Recenzie o liečbe periorálnej dermatitídy

Začal som túto chorobu asi pred 7 mesiacmi. Odovzdané krvné testy urobil helik test. Lekári si mysleli, že niečo nie je v poriadku so žalúdkom, ale je v poriadku. Tam bol v jednom z dvoch rôznych dermatológov mi kaše, ktoré robia na klinike, ako je pomoc, ale jednoducho nestojí za to, aby bol rozmazaný a okamžite pokropil tvár. Išiel som do druhého, poslal mi hormonálne masť, a pokrčil ramenami, ako by správne liečby je prekvapený, že nebude mi pomoct. Kto išiel do detského dermatológa, ktorý mi predpísané antibiotiká, lieky na alergie a masti Protopic 0,1%. Liečba trvá druhý týždeň, ale výsledok je už zrejmé.

Anna

http://www.woman.ru/health/medley7/thread/3878570/8/

Dobrý deň, som bol diagnostikovaný s PD, boli registrované piť trihopol 3x denne, sviatočné 3x denne, namazať metronidazol gél dvakrát denne a piť parlazin neo všetky rezaných 2 týždne, škvrny bledo, ale hrozne olúpať koža z gélu, rozhodol som sa, pomazal mastia Bepanten zostal po dieťati, keď mu bolo pelonochny dermatitída a všetko išlo, zrušené kožu tváre a všetky škvrny a pupienky sú preč. Mala som strašnú depresiu, bola som v rozpakoch v spoločnosti kvôli mojej tvári, ale teraz všetko prešlo.

Irene

http://www.woman.ru/health/medley7/thread/3878570/8/

Chcem sa podeliť o svoje pozitívne skúsenosti. Dúfam, že to bude pre niekoho užitočné. Periorálna dermatitída som mal 12 rokov, teraz som 26. Celú tú dobu som sa snažil, aby sa s tým vysporiadať rôznymi spôsobmi, ale nie sú veľmi užitočné. V lete sa stav pokožky zlepšil kvôli slnku a v zime sa zhoršil. Pred rokom som porodila dieťa a stav sa prudko zhoršil. Máme dieťa má schôdzku s chiropraktika, a ja som s ňou zdieľal môj problém, pretože som vedel, že stav pokožky závisí od činnosti tráviaceho systému. Pracovala s abdominálnymi orgánmi, ktoré boli preč. Bol som takmer rok bez PD. Osobitná pozornosť je venovaná mojej žlčníka, povedal, že bola stlačená počas tehotenstva je normálne, že práce boli narušené: bolo bránené žlče výstupu, a tak to tam nahromadené moc. Osteopat zbavený žlče, a myslím, že hrá významnú úlohu v mojom uzdravenie, ako žiadna iná, ona nenašla vážne problémy.

Katherine

https://www.babyblog.ru/community/post/conception/1802273

Krém metronidazol s týždňom, potom každý deň na noc acetyl-zinok masť až do jeho prechodu. pomohol mi. skúste to za nízku cenu.

tatiana

https://www.babyblog.ru/community/post/conception/1802273

Periorálna dermatitída je ťažké liečiť. Včasné odvolanie na lekársku starostlivosť a dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára - opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú remisiu.