Hlavná

Ateróm

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - komplex zápalových alergických kožných reakcií vznikajúcich v reakcii na vplyv rôznych stimulov. Dermatitída u detí sa prejavuje erytémom rôznych oblastí kože, svrbením, prítomnosťou vyrážok alebo šupín, zmenami v citlivosti zapálených oblastí kože, zhoršením celkového zdravia. Diagnóza dermatitídy u detí a jej forma je založená na údajoch z vizuálneho vyšetrenia, oškrabávaní z postihnutého povrchu kože, imunologickom a biochemickom vyšetrení. Liečba dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie kontaktu so stimulom, ktorý spôsobil reakciu, liečbu postihnutých oblastí kože, podávanie antihistaminík, imunomodulačných, sedatív.

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - lokálny alebo rozšírený zápal kože dieťaťa, ktorý sa vyvíja v dôsledku priamych alebo nepriamych účinkov biologických, fyzikálnych alebo chemických faktorov. V detskej dermatológii a pediatrii predstavuje dermatitída 25 - 57% prípadov všetkých kožných ochorení. U detí sa najčastejšie vyskytuje atopická, seboroická, kontaktná a plieravá dermatitída. Dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvom roku života a v predškolskom a školskom veku sa prvýkrát vyvíja pomerne zriedkavo. Začiatkom raného detstva môže dermatitída získať opakujúci sa kurz a viesť k zníženiu sociálnej adaptácie dieťaťa.

Príčiny dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí je typická alergická dermatóza založená na dedičnej predispozícii, alergénnych a nealergických príčinných faktoroch. Ak chcete označiť atopickej dermatitídy u detí, pediatrov a dermatológovia niekedy používajú termín "infantilné ekzém", "exsudatívne diatéza", "alergická diatéza" a ďalšie.

U detí s atopickou dermatitídou majú často rodinnú anamnézu alergických ochorení (bronchiálna astma, potravinové alergie, senná nádcha, a iní.). Tým, náchylné deti atopickej dermatitídy, ktorí trpia fľašu s prívodom od potravín, liečivá, peľovej alergie alebo domácnosť, časté infekčné vírusové ochorenie, gastrointestinálne poruchy (gastroduodenitis, askarióza, dysbióza et al.), Imunodeficiencie.

Plienka dermatitída u detí je spojená so zlou alebo nesprávnej starostlivosti o dieťa:.. Dosť časté zmeny plienky a oblečenie, občasné kúpanie atď plienkovej dermatitídy u detí môže dôjsť po dlhšom kontakte s pokožkou s mechanickými (látkových plienok alebo plienky), fyzikálne (vlhkosť a teplota), chemické (čpavok, soli žlčových kyselín, tráviace enzýmy) a mikrobiálne (oportúnne a patogénne baktérie, kvasinky candida rod) faktory.

Rozvojom plienky dermatitídy predurčuje morfofunktcionalnaja nedostatočná zrelosť kože u detí, v dôsledku slabosti zložky spojivového tkaniva dermis, krehkosť bazálnej membrány, jemnosť a zraniteľnosti epidermis, zlé hydratácia kože, nedokonalosti termoregulačné a imunitné funkcie kože. Vystavení riziku výskytu plienkovej dermatitídy zahŕňajú predčasne narodených detí trpí podvýživou, krivicu, črevné dysbiózu, časté hnačky.

Etiologickým činiteľom seboroickej dermatitídy u detí je huba Malassezia furfu, ktorá je reprezentantom normobioty zdravého človeka. S dobrou imunitnou reaktivitou sa huba chová pokojne, ale pre rôzne druhy porúch homeostázu môže spôsobiť lupiny, folikulitída a seboroická dermatitída u detí.

Kontaktná dermatitída u detí môže dôjsť pri nadmernom vplyv na kožu nízke alebo vysoké teploty, slnečného žiarenia, ultrafialového žiarenia, röntgenového žiarenia; časté ošetrenie kožných dezinfekčných prostriedkov (alkohol, éter, jód); Aplikácia pre osobnú starostlivosť a kozmetiku (pracie prášky, krémy, púdre), ktorá je v styku s niektorými druhmi rastlín (boľševník, pryšec, iskerník, prvosienky, arnika) a hmyzu.

Zhoršovať priebeh rôznych typov dermatitídy u detí môže klimatické a geografické a meteorologické faktory, životné podmienky, akútne respiračné vírusové infekcie, anémia, obezita, psychický stres, očkovanie.

Príznaky dermatitídy u detí

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvej polovici života; menej rozvinuté v predškolskom veku, v škole alebo v dospievaní. Kožné vyrážky v atopickej dermatitídy u detí môžu byť prezentované pretrvávajúce začervenanie alebo prechodné začervenanie, suchosť a odlupovanie kože alebo plačúce papulózny, vezikulárna erupcie na erytematóznom pozadí. Charakteristické črty atopickej dermatitídy u detí zahŕňajú symetrické kožných lézií na tvári, končatiny, ohýbacie plochy kĺbov; svrbenie s rôznou intenzitou. Pomerne často sa u atopickej dermatitídy u detí nájdené skladacie (giperlinearnost) dlane a chodidlá; folikulárna hyperkeratóza lakťov, predlaktia, ramien; white dermografizmus, poškriabaniu kože, pyoderma, hyperpigmentácia veku ( "alergickej svetla"), cheilitída, žihľavka, keratokonus, opakujúce sa zápal spojiviek, atď.

Prirodzený priebeh progresie atopickej dermatitídy u detí bez správne zaobchádzanie môže byť tak zvaný "atopickej pochodu" alebo atopickej ochorenie charakterizované spojením iných alergických ochorení: alergická konjunktivitída, alergická nádcha, bronchiálna astma.

Symptómy seboroickej dermatitídy u detí

Seboroická dermatitída sa vyskytuje u približne 10% detí počas prvých 3 mesiacov života a úplne prestane na 2-4 roky. Prvé prejavy seboroickej dermatitídy u dieťaťa sa môžu objaviť už v 2-3 týždňoch života. V tomto prípade sa na hlave hlavy tvoria šedivé šupinovité váhy (gneiss), ktoré sa zlučujú a stávajú sa pevnou kôrkou. Gneiss sa môže rozšíriť na kožu čela, obočie, oblasť za ucho; niekedy bolestivé papulózne vyrážky, pokryté váhy na okraji, sa nachádzajú v prirodzených záhyboch trupu a končatín.

Výraznými znakmi seboroickej dermatitídy u detí je minimálne svrbenie, žiadne vylučovanie (váhy sú mastné, ale suché). Pri nútenom odstránení kôrov je vystavená jasne hyperremitická koža; v tomto prípade môže byť mokrý a ľahko sa infikovať.

Príznaky dermatitídy plienky u detí

Plienka dermatitída u detí sa vyznačuje tým, podráždenie kože zadku, vnútornej strane stehien, hrádze, pas, brucho, t. E. kože v kontakte s mokrými a špinavé plienky, plienky, klzáky. Plienka dermatitída sa vyskytuje u 35-50% detí, zvyčajne sa vyskytuje u dievčat vo veku od 6 do 12 mesiacov medzi.

Podľa závažnosti klinických prejavov sú izolované 3 stupne dermatitídy plienky. Pri miernych prejavoch dermatitídy sa u detí vyskytuje mierna kožná hyperemia, mierna kožná vyrážka a macerácia kože na miestach s typickou lokalizáciou. Plíseňová dermatitída so strednou závažnosťou sa vyznačuje tvorbou papuliek, pustúl a infiltrátov na podráždených miestach kože. Závažná plienková dermatitída u detí nastáva s otvorením vezikúl, tvorbou oblastí vlhkosti a erózie, rozsiahlymi drenážnymi infiltráty.

Vývoj plienkovej dermatitídy má vplyv na celkový zdravotný stav detí: stávajú sa nepokojný, často plače, zle spia, ako zapálené kožné svrbenie ťažším a dotyku spôsobiť nepohodlie a bolesť. U dievčat môže plienková dermatitída viesť k vzniku vulvy.

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí sa vyskytujú priamo na tej časti kože, s ktorou dráždiaci príde do kontaktu. Hlavnými príznakmi kontaktnej dermatitídy u detí patrí opuchu kože splachovacie s ostrými hranicami, ťažkú ​​svrbenie, pálenie, bolesť, pľuzgiere, otvor, ktorý vedie k vzniku plače erozívna oblasti.

Kontaktná dermatitída u detí môže mať akútny alebo chronický priebeh. Akútna fáza sa vyskytuje ihneď po kontakte s podnetom a zastaví sa krátko po ukončení expozície. Chronická dermatitída u detí získava po častom opakovanom vystavení agresívnemu faktoru.

Diagnóza dermatitídy u detí

Výskyt akýchkoľvek vyrážok na koži dieťaťa vyžaduje dôkladné posúdenie pediatrom, detským dermatológa, detským alergologom-imunológom a niekedy odborníkom na infekčné ochorenia dieťaťa. Pri podozrení na dermatitídu u detí, starostlivú históriu, vyšetrenie pokožky, klinické a laboratórne vyšetrenie.

Diagnóza atopickej dermatitídy u detí hrá dôležitú úlohu v detekcii eozinofíliou, zvýšených hladín celkového IgE, alergén-špecifických IgE a IgG testom ELISA, RAST, Risto, stožiar; prítomnosť pozitívnych kožných testov alebo provokatívne testy s alergénmi.

V prítomnosti sekundárnej infekcie sa uskutoční bakteriologické vyšetrenie škvŕn; Odstraňovanie škvŕn z hladkej kože sa skúma na zistenie patogénnych húb. Pri štúdiu detí s dermatitídou je dôležité preskúmať koprogram, výkaly na dysbiózu a vajíčkovú helmintu a ultrazvuk orgánov brušnej dutiny. Niekedy na účely diferenciálnej diagnózy sa vykonáva biopsia kože.

V priebehu skúšky je dôležité objasnenie príčin a tvar dermatitídy u detí, ako aj vylúčiť prítomnosť imunodeficitných ochorení (Wiskott-Aldrichov syndróm, Hyper E), ružové lišajníky, mikrobiálne ekzém, svrbenie, ichtyóza, lupienka, kožné lymfóm.

Liečba dermatitídy u detí

Implementácia komplexného prístupu k liečbe atopickej dermatitídy u detí patrí zníženie alebo odstránenie expozície alergénu, správnou voľbou strava, lieky, špecifické alergénovej imunoterapie. Systémová farmakoterapia zahŕňa podávanie antihistaminík, NSAID, enterosorbentov, enzýmov, vitamínových prípravkov; s ťažkou dermatitídou u detí - glukokortikoidy. Na zmiernenie exacerbácií atopickej dermatitídy u detí sa používa plazmaferéza alebo hemosorpcia.

Topická liečba je zameraná na odstránenie zápalu a sucha pokožky, obnovenie bariérových vlastností kože a prevenciu sekundárnej infekcie. Zahŕňa externé použitie mastí s kortikosteroidmi, nesteroidných hydrolysových krémov, dezinfekčných tekutín, pleťových vody, mokrých sušených obväzov. Atopická dermatitída u detí, nefarmakologické liečebné metódy: reflexná terapia, hyperbarická oxygenácia, induktúrna terapia, magnetoterapia, svetelná terapia sa ukázali ako dobré. U pacientov s formami atopickej dermatitídy rezistentnej na tradičnú liečbu sa môže liečba PUVA používať u detí.

Základom liečby seboroickej dermatitídy u detí je správna organizácia starostlivosti o postihnutú kožu pomocou špeciálnych antifungálnych šampónov a krémov. Deti priradené šampón dermatologickej šampóny s ketokonazolom ciclopirox, decht a iné.), Ktoré majú fungistatický fungicídny, protizápalové a keratoreguliruyuschim a akcie. Potom sa vlasová pokožka nanáša s minerálnym alebo olivovým olejom. Na čistenie seborey na hladkej pokožke sa používajú špeciálne gély, po ktorých sa pokožka lubrikuje dermatologickým krémom. Priemerný priebeh liečby seboroickej dermatitídy u detí trvá približne 6 týždňov.

Pri liečbe plienkovej dermatitídy u detí jasný dôraz na organizačné riadnej hygienickej starostlivosti: časté zmeny plienky a plienky, odplavenie dieťa po každom akte močení a defekácie, prijímanie vzduchu a bylinné kúpele. kože postihnutého dieťaťa je potrebné dôkladne vysušiť, ošetrený prášok a zdravotnej starostlivosti produktov, ktoré obsahujú panthenol, dexpanthenol, Piroctone olamin a tak ďalej. N.). Je potrebné sa vyhnúť kortikosteroidy v liečbe plienkovej dermatitídy u detí.

Liečba kontaktnej dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie expozície agresívnych látok na pokožku. Na odstránenie zápalu aplikujte pasty na báze zinku, masti na báze lanolínu, prášku, bylín.

Prevencia dermatitídy u detí

V akejkoľvek forme dermatitídy u detí sú dôležité spoločné aktivity: Kalenie postupy, náležitú starostlivosť pre pokožku dieťaťa je použitie vysoko kvalitnej detskej kozmetiky a hypoalergénne hygienu, nosiť oblečenie z prírodných materiálov, atď. Nutné meniť plienky každé 4 hodiny (alebo bezprostredne po stolici).., vyhýbať sa dlhodobému kontaktu pokožky so sekrétmi. Je dôležité upraviť stravu, normalizáciu gastrointestinálneho traktu.

Atopická dermatitída u detí by sa mala vyhýbať kontaktu s domácimi a potravinovými alergénmi. Predĺženie odpustenia je podporované dlhodobými klimatoterapiami.

Dermatitída u detí: príznaky a liečba

Dermatitída u detí - hlavné príznaky:

 • Vyrážky na koži
 • Sčervenanie kože
 • Svrbivá koža
 • Suchosť kože
 • Pleťový peeling
 • Vzhľad pľuzgierov
 • Pálením kože
 • vlhkosť
 • Kožná erózia
 • Bolesť v postihnutej oblasti
 • Puffiness v postihnutej oblasti
 • Váhy vo vlasoch
 • roztržitosť
 • Vzhľad papuliek
 • Zahustenie kože na lakte
 • Zahustenie kože na predlaktie
 • Skladanie dlane
 • Zahustenie kože na pleciach
 • Sklopné nohy

Dermatitída u dieťaťa - v pediatrickej dermatológii a pediatrii - je diagnostikovaná u každého druhého pacienta s kožnými ochoreniami. Také zápalové alergické ochorenie sa vyskytuje rovnako u chlapcov a dievčat. Dôvody na vznik takejto patológie sa mierne líšia v závislosti od variantu jej priebehu. Často ako predisponujúci faktor sú nevhodná starostlivosť o dieťa, vplyv patogénnych baktérií, ako aj vplyv na príliš vysokú alebo veľmi nízku teplotu na pokožku.

Hlavným klinickým prejavom všetkých typov dermatitídy sú vyrážky, ale ich charakteristika závisí od variantu priebehu patologického procesu. Pozoruje sa tiež prítomnosť závažného svrbenia a začervenania kože.

Široká škála diagnostických činností je zameraná na rozlíšenie medzi rôznymi typmi ochorení. Navyše veľmi dôležité miesto je dôkladné fyzické vyšetrenie.

Liečba dermatitídy u dieťaťa zahŕňa použitie konzervatívnych techník, konkrétne použitie lokálnych liekov a ošetrenie kože rôznymi terapeutickými roztokmi.

etiológie

Ovplyvňujú tvorbu ochorenia biologické, fyzické alebo chemické faktory, ako aj ich celkovosť. Vo veľkej väčšine prípadov sa prejavuje prejav v prvom roku života - deti predškolského a školského veku sú zriedkavo vystavené takej poruche.

Atopická dermatitída u detí je jednou z najbežnejších druhov ochorenia, ktorá sa vyvíja na pozadí:

 • genetická predispozícia;
 • bronchiálna astma;
 • alergie na jedlo, vlnu, prach alebo peľ;
 • umelé kŕmenie;
 • nekontrolované používanie liekov;
 • rôzne infekčné a vírusové ochorenia;
 • choroby tráviaceho systému - to by malo zahŕňať abdominálnu disbakteriózu, gastroduodenitídu a ascariázu;
 • akékoľvek stavy imunitnej nedostatočnosti;
 • nosenie vlny a syntetiky;
 • nepriaznivých environmentálnych alebo klimakterických podmienok;
 • použitý dym;
 • psychoemočné stresy.

Príčiny hnačky sú:

 • nedostatočné kúpanie dieťaťa;
 • vzácna zmena oblečenia alebo plienok;
 • dlhodobý kontakt pokožky dieťaťa s syntetickými tkanivami;
 • dlhodobý pobyt v miestnosti s vysokou vlhkosťou;
 • priamy kontakt s chemikáliami, napríklad amoniakom, žlčovými kyselinami alebo tráviacimi enzýmami;
 • vplyv patogénnych baktérií alebo kvasinkových húb z čeľade candida.

Hlavné rizikové skupiny sa skladá z detí, ktoré sa narodili predčasne a detí trpí podvýživou, krivica, črevnej disbióze, časté a hojné hnačka.

Seboroická dermatitída u detí sa vyvíja v dôsledku vplyvu takéhoto patogénneho agens ako je Malassezia furfur. Takáto baktéria žije na koži zdravého človeka, ale s poklesom rezistencie imunitného systému vedie k vzniku takejto rôznorodosti chorôb.

Tvorba kontaktnej dermatitídy je determinovaná:

 • dlhodobý vplyv na nadmerne nízku alebo vysokú teplotu pokožky dieťaťa;
 • dlhotrvajúci kontakt s priamym slnečným žiarením;
 • časté ultrafialové alebo rentgenové ožarovanie;
 • trvalé ošetrenie pokožky dezinfekčnými prostriedkami - alkoholom, éterom a jódom;
 • alergia na výrobky osobnej starostlivosti, prášky na pranie, detské krémy a prášok;
 • kontaktu s hmyzom a niektorými druhmi rastlín, najmä primula, škorpión, arnica a kravy.

Pri akejkoľvek dermatitíde sa problém môže zhoršiť:

 • prítomnosť nadbytočnej telesnej hmotnosti;
 • klimatických a geografických podmienok;
 • meteorologické faktory;
 • anémia;
 • očkovanie;
 • stresové situácie;
 • SARS;
 • životných podmienok.

klasifikácia

V závislosti na etiologickom faktore je choroba rozdelená na:

 • infekčná dermatitída u detí;
 • pin;
 • vírusovej;
 • solar;
 • bakteriálne;
 • alergií;
 • lekárske;
 • rodinná dermatitída.

Ako samostatná forma je potrebné zdôrazniť atypickú dermatitídu u detí, ktorá patrí do kategórie multifokálnych ochorení. Jeho charakteristickým rysom je, že klinický obraz je reprezentovaný vzhľadom na pomerne veľké bubliny naplnené kvapalinou.

Podľa vekovej kategórie, v ktorej sa objavili prvé klinické príznaky ochorenia, dochádza:

 • dieťa - sa tvorí u dojčiat od 2 mesiacov do 2 rokov;
 • deti - sa rozvíja od 2 do 13 rokov;
 • dospelý - je taký, ak sa vyskytne od 13 rokov a viac. Tento druh odrody sa považuje za najrýchlejšie.

V závislosti od prevalencie patologického procesu môže byť dermatitída dieťaťa:

 • obmedzené - zatiaľ čo ohnisko vyrážok je v určitej oblasti;
 • rozšírená - charakterizovaná porážkou niekoľkých oblastí tela, napríklad hlavy a dolných končatín;
 • difúzny - v takýchto situáciách sa šírenie vyrážok vyskytuje na väčšine pokožky.

Klasifikácia ochorenia podľa závažnosti úniku:

 • ľahký stupeň;
 • stredný stupeň;
 • závažný stupeň.

Okrem toho môže byť ochorenie akútne a chronické.

symptomatológie

Zvláštnosť tejto patológie spočíva v tom, že má širokú škálu príznakov, ktorá je priamo diktovaná druhom priebehu ochorenia.

Hlavné klinické príznaky alergickej alebo atopickej dermatitídy u detí:

 • prechodná alebo pretrvávajúca hyperémia;
 • suchosť a odlupovanie kože;
 • symetrické poškodenie kože tváre, horných a dolných končatín a aj ohybných plôch;
 • svrbenie rôznych stupňov;
 • skladanie dlane a chodidiel;
 • zhrubnutie kože na lakťoch, predlaktia a ramená;
 • tvorba rán, ktoré sa objavujú v dôsledku poškriabania vyrážok;
 • zvýšená pigmentácia očných viečok;
 • urtikária typu vyrážky;
 • keratokonus;
 • zápal spojiviek;
 • opuch kože v léziách.

Seboroická dermatitída je charakterizovaná:

 • vzhľad v prvých troch mesiacoch života dieťaťa a úplné ukončenie liečby o 3 roky;
 • vzhľad šedivých šupín v hlave, ktoré sa môžu vzájomne zlúčiť a vytvoriť súvislú kôru;
 • šírenie vyrážok na povrchu čela a obočia, oblasť za ušami a prirodzené záhyby tela alebo končatín;
 • mierne svrbenie;
 • absencia výtoku výlučkov.

Príznaky hnačky sú:

 • kožné lézie v zadku a perineu, na vnútornom povrchu stehien, rovnako ako pás a brucho;
 • zhoršená hyperémia;
 • macerácia a zmáčanie;
 • tvorba papuliek a pustúl;
 • vznik erózie v dôsledku otvorenia vezikúl;
 • zvýšená úzkosť dieťaťa;
 • závažné svrbenie;
 • bolesť a nepohodlie pri dotyku chorých oblastí.

Pre kontaktnú dermatitídu je vzhľad zvláštny:

 • opuchy a hyperemia kože v oblasti jej kontaktu s podnetom;
 • závažné svrbenie a pálenie;
 • syndróm výraznej bolesti;
 • pľuzgiere, ktorých otvorenie sa stáva príčinou vzniku rozsiahlej erózie mokrej erózie.

Treba poznamenať, že najčastejšia symptomatická exacerbácia sa pozoruje v teplom období a len pri atopickej dermatitíde je intenzívna expresia symptómov v zime.

diagnostika

Vzhľad dieťaťa na koži akéhokoľvek druhu je príležitosťou pre rodičov, aby hľadali kvalifikovanú pomoc. Vykonávať adekvátnu diagnostiku, stanoviť druhy dermatitídy a efektívne liečiť môže:

 • detský dermatológ;
 • pediater;
 • Dojčenské deti;
 • alergológ, imunológ.

Prvá etapa diagnostiky zahŕňa prácu lekára s pacientom a navrhuje:

 • štúdium anamnézy a histórie života malého pacienta - je to nevyhnutné na zistenie príčiny nástupu choroby;
 • dôkladné fyzické vyšetrenie, ktoré je primárne zamerané na posúdenie stavu kože a určenie povahy vyrážok;
 • podrobný prieskum pacienta alebo jeho rodičov - určenie závažnosti klinických príznakov a vytvorenie úplného symptomatického obrazu.

Dermatitída na tvári dieťaťa alebo akákoľvek iná lokalizácia vyžaduje vykonanie takýchto laboratórnych štúdií:

 • všeobecná klinická analýza krvi;
 • biochémia krvi;
 • sérologické testy;
 • bakteriálna kultúra tampónov tekutiny uvoľnenej z vezikúl a papuliek;
 • mikroskopické vyšetrenie škrabania z postihnutej oblasti kože;
 • coprogram;
 • analýza fekálnych hmôt pre dysbakteriózu a vajíčka hlíst.

Inštrumentálna diagnostika je obmedzená na:

 • Ultrazvuk peritonea;
 • biopsia kože.

V procese diagnostiky sa má dermatitída vírusovej a alergickej povahy rozlíšiť:

liečba

Bez ohľadu na príčinu a typ patológie bude taktika ako liečba dermatitídy vždy konzervatívna.

Základom liečebných opatrení je použitie lokálnych liečivých látok - malo by to zahŕňať masti a krémy z dermatitídy, ktoré majú antihistaminikum, protizápalový a hojivý účinok. Najefektívnejšie sú tie lieky, ktoré obsahujú hormóny a glukokortikoidy.

Komplexná liečba dermatitídy by mala zahŕňať aj:

 • perorálny príjem liekov, menovite NSAID, enzýmové lieky, enterosorbenty a antihistaminiká, ako aj komplexy vitamínov a imunomodulátory;
 • fyzioterapeutické postupy - tu je potrebné zahrnúť reflexnú terapiu, hyperbarickú oxygenáciu, induktórnu terapiu, magnetoterapiu, svetelnú terapiu a fototerapiu;
 • Strava, ktorú má ošetrovať matka dojčiaceho dieťaťa. Potrebuje odmietnutie mastnú a korenené jedlá, citrusové plody a údené a konzervované morské plody, jahody a maliny, vajcia a vajec, mliečnych výrobkov a kávy, rovnako ako exotické ovocie a nápojov;
 • Použitie tradičnej medicíny, ale len po schválení ošetrujúceho lekára.

Bez ohľadu na to, aký typ alergickej reakcie sa rozvíja, bez ohľadu na to, aké intenzívne to môže byť, je potrebné doplniť diétu očistením tela pomocou sorbentov. Napríklad Enterosgelya - Tento moderný gél sorbent na báze kremíka Bioorganic jemne a bez poškodenia organizmu absorbuje ako alergény a toxických produktov imunitné reakcie, a potom je na výstupe z telesa, a tým ho čo uľahčuje pre alergie.

Profylaxia a prognóza

Aby sa znížila pravdepodobnosť vzniku takejto choroby, rodičia detí potrebujú:

 • vykonávať správnu starostlivosť o detskú pokožku;
 • pravidelne vykonávať hygienické opatrenia;
 • včas zvlhčuje pokožku;
 • zabezpečiť správnu a primeranú výživu;
 • zabrániť prehriatiu alebo hypotermii tela;
 • vyhýbať sa kontaktu s alergénom;
 • skoršej detekcie a úplnej liečby patológií vírusovej a infekčnej povahy;
 • nakupovať odevy z prírodných tkanín;
 • Plienky vhodné pre vekovú kategóriu dieťaťa;
 • pravidelne ukazujú dieťa pediatrovi.

Často dermatitída u detí má priaznivú prognózu - je to možné iba za predpokladu skorého liečenia kvalifikovanej starostlivosti. Ak však ignorujete príznaky alebo ak sa nedodržiavajú odporúčania ošetrujúceho lekára, pravdepodobne sa objavia komplikácie. Medzi hlavné dôsledky patrí pridanie sekundárneho infekčného, ​​hubového alebo vírusového procesu. V takýchto prípadoch sa zbaviť choroby bude oveľa ťažšie, a nie je vylúčené, že sa stáva chronické, a výskyt značiek na postihnuté miesta na koži po uzdravení.

Ak si myslíte, že máte Dermatitída u detí a príznaky typické pre túto chorobu, potom lekári vám môžu pomôcť: dermatológ, pediatr, alergológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Mykózy nohy sú ochorenia akejkoľvek povahy, ktoré postihujú kožu a nechty človeka. V lekárskych kruhoch sa mykóza na nohy označuje aj ako dermatofyt. Najčastejším miestom primárnej lokalizácie patologického procesu sú interdigitálne záhyby (existujú zriedkavé výnimky). Ak v tomto štádiu nepodliehajte mykóze, zastavte medikamentóznu liečbu alebo liečbu ľudovými prostriedkami, potom postupne prejde za nimi.

Aktinická dermatitída sa vyskytuje na pozadí ožiarenia kože vo forme dermatitídy, ktorá je charakteristická pre priebeh - vo forme zápalu. Medzi takéto účinky patrí slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, umelé zdroje ultrafialového žiarenia. Aktinická dermatitída, ktorých príznaky sú založené na dĺžke vystavenie určitého faktoru, a intenzita tohto vplyvu, najmä definuje zvárača expozície, poľnohospodárov, rádiológov, zlievarenské pracovníkmi a hút atď

Atopická dermatitída u detí je zápalové ochorenie vyvolané alergickými reakciami na určité etiologické faktory. V ľuďoch sa hovorí "diatéza". Vo väčšine prípadov má chronický priebeh a často je sprevádzaný inými patologickými stavmi. Diagnostikovaných u 60% detí v prvom roku života.

Idiopatická žihľavka - je alergická kožná choroba, ktorá môže mať absolútne vplyv na každého, bez ohľadu na pohlavie, vekovú kategóriu a etnickú príslušnosť. Na vyvolanie takejto choroby môže byť veľké množstvo patologických a fyziologických predisponujúcich faktorov. Prokuratér môže byť nákaza hmyzom, príliš vysoké alebo nízke teploty, predávkovanie drog alebo intolerancia na potravinový výrobok.

Dermatitída je všeobecný typ definície, čo naznačuje zápal kože vyvolaný vplyvom rôznych faktorov (vnútorných alebo vonkajších). Dermatitída príznaky, ktoré sa môžu vyvinúť v biologické, chemické alebo fyzikálne vplyvu rôznych faktorov typu, v danom poradí, sa môže prejaviť v určitej forme, sa určí z charakteristikami tejto akcie, v tomto článku sa za to, že vo všeobecnom prevedení predstavuje dermatitídu.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Dermatitída u dieťaťa

V posledných rokoch sa počet prípadov alergických ochorení u detí výrazne zvýšil. Najčastejšie majú dermatológovia čeliť atopickej dermatitíde.

Atopická dermatitída je zápalové ochorenie kože chronického priebehu spôsobené vplyvom na množstvo predisponujúcich faktorov na telo. Inými názvami tejto patológie sú ekzém, neurodermatitída a ľudia jednoducho diatéza. Spravidla sa choroba vyvíja v ranom detstve a to je uľahčené určitým tlakom.

Príčiny atopickej dermatitídy u detí

Hlavnou príčinou atopickej dermatitídy u detí je genetická predispozícia alergii. Veľmi často spolu s ekzémom trpí dieťa aj závažné formy alergií na peľ rastlín, prach, vlnu domácich zvierat. Predispozičnými faktormi alebo takzvaným vplyvom vývoja ochorenia sú:

 • Konštantné napätie - často rodičia zaznamenávajú výskyt prvých vyrážok na koži po tom, ako dieťa trpí stresom (napríklad s častými škandálmi rodinných príslušníkov na dieťa, začiatkom návštevy materskej školy).
 • Potravinové alergie - často nástup ochorenia je spôsobený štandardnými vyrážkami v dôsledku konzumácie alergénového produktu do potravy, po ktorom sa ekzém začne rýchlo rozvíjať a postihuje všetky veľké oblasti tela.
 • Zvýšená citlivosť pokožky na detergenty, prášok na pranie, ktoré umyli veci, druh odevnej tkaniny.
 • Časté vírusové a infekčné ochorenia - to vedie k zníženiu ochranných síl dieťaťa, čo vedie k vzniku prvých príznakov dermatitídy.
 • Odložené choroby matky počas tehotenstva.
 • Odmietnutie dojčiť dieťa v prospech vzorca - to môže narušiť fungovanie zažívacieho systému dieťaťa a stať sa predpokladom ďalšieho rozvoja atopickej dermatitídy.
 • Užívanie určitých liekov - najmä antibiotík. Tieto lieky zabíjajú nielen patogénne baktérie, ale aj prospešnú mikroflóru čriev, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu ich rovnováhy v tele a na zníženie imunity dieťaťa.
 • Spojená ochorenia - chronická ohniská nákazy v tele dieťaťa môže byť predpokladom pre rozvoj zápalových kožných chorôb, ako je atopická dermatitída.

Pod vplyvom potravinového faktora na vývoj dermatitídy sa prvé príznaky ochorenia u dieťaťa môžu vyskytnúť počas zavádzania komplementárnych potravín. Po zrušení nových produktov sa všetko zlepšuje, ale matka by mala byť v budúcnosti veľmi opatrná.

Veľmi často príčinou atopickej dermatitídy u dieťaťa je helminthická invázia.

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí [/ caption] [caption id = "attachment_1545" align = "alignright" width = "370"]

Atopická dermatitída sa spravidla vyskytuje u dieťaťa s obdobiami exacerbácií a pretrvávajúcich remisií. Zhoršenie sa zhoršuje psychoemo-nálnymi šokmi dieťaťa, prenesenými chorobami a jedlom zakázaných potravín. Neurodermatitída vyznačuje Sezona: Jeseň a zima kožné ochorenia výrazne zhorší, a v lete choroba prestane rušiť dieťa.

Takže klinické prejavy atopickej dermatitídy u detí sú:

 • kožný peeling;
 • svrbenie, ktoré je v noci horšie;
 • namočenie kartáčovaných oblastí pokožky;
 • posilnenie štruktúry kože v léziách;
 • zhutnenie postihnutých oblastí kože, hrubnutie.

Po vyschnutí hrebeňov sú tieto miesta pokryté hnedými kôrkami, ktoré sú nesnesne svrbiace, dieťa ich znovu hrebe a začína znova. Kombinácia je otvorená brána pre penetráciu patogénov, takže často vidíte pripojenie bakteriálnej infekcie a pustulárne erupcie.

Sekundárne klinické príznaky atopickej dermatitídy u detí sú podráždenosť, nervozita, poruchy spánku. Pri infikovaní hrebeňa sa teplota tela dieťaťa môže zvýšiť.

diagnostika

Diagnóza sa vykonáva na základe vizuálneho vyšetrenia povrchu kože dieťaťa. Pravidelne sú obľúbené miesta na lokalizáciu atopickej dermatitídy lokty a kolenné záhyby, tváre a zadky.

Ak chcete vylúčiť plesňovú infekciu, lekár nevyhnutne trpí škrabaním z postihnutých povrchov. Okrem vizuálneho vyšetrenia pacienta je dôležitá aj anamnéza života: dedičný faktor, ktorý vyvolal vývoj ochorenia, prítomnosť alergií. Dôležitou štúdiou v diagnostike detského ekzému je biochemický krvný test imunoglobulínu E, ktorého množstvo je v tomto prípade výrazne zvýšené.

Liečba atopickej dermatitídy u detí

Liečba alergickej dermatitídy začína elimináciou faktora, ktorý vyvoláva výskyt vyrážok.

So silnými kožných trhlín, namočiť a prenesených lézií účelného využitia antiseptických mastí, ktoré obsahujú steroidy. Je však dôležité si uvedomiť, že lokálna aplikácia hormonálnych mastí a keď rýchlo odstrániť príznaky choroby, nie je spôsob liečby neurodermitis navyše zneužívanie hormónov môže viesť k rozvoju astmy alebo zhoršenie.

V období exacerbácií je pacientovi predpísané antihistaminiká, ktoré pomôžu odstrániť svrbenie pokožky a trochu zlepšiť celkový stav pacienta. Odporúča sa užívať sorbenty - lieky, ktoré ako špongia absorbujú toxíny a alergény z čreva.

Na vysušenie oblastí zvlhčovania a dezinfekciu hrebene je efektívne ožarovanie ultrafialového žiarenia postihnutých oblastí pomocou kremennej lampy.

Je dôležité pochopiť, že choroba pochádza zvnútra, takže je nutné odstrániť príčinu - určiť črevá, normalizovať rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami v tele, liečiť chronické choroby zažívacieho ústrojenstva systému, posilňujú imunitný systém. V prípade, že impulzom pre zhoršenie choroby slúžil ako stresový faktor, potom sa všetkými možnými spôsobmi ochrany detí pred negatívnymi účinkami na telo - obklopiť pozitívne emócie, navštíviť psychológa, dôrazne podporiť a povzbudiť dieťa.

Diéta s atopickou dermatitídou

Hypoalergénna strava je jednou z hlavných opatrení na liečbu alergickej dermatitídy v období exacerbácie. Strava je zameraná na zlepšenie stavu kože a obsahuje nasledujúce zásady:

 • Úplné vylúčenie počas exacerbácie a remisie drastické obmedzenia na výrobky, ktoré majú vysokú alergénne aktivitu. Zoznam týchto produktov: jahody, citrusové plody, orechy, med, vajcia, majonéza, čokoláda, kakao, červený kaviár, ryby, najmä lososa, konzerv, údenín.
 • Poskytnutie tela potrebnému množstvu bielkovín, tukov, sacharidov a vitamínov, to znamená, že je potrebné primerane nahradiť výrobky vylúčené z potravy bez poškodenia zdravia dieťaťa.
 • Hypoalergénne strava by mala obsahovať nasledujúce produkty: mliečne výrobky, ovocie a bobule sú svetlé farby, obilné pokrmy (ovos, ryža, pohánka, so zvýšenou opatrnosťou jačmeňa), mäso, s nízkym obsahom tuku odrôd (hovädzie - v neprítomnosti alergie na kravské mlieko bielkoviny, králičie, morčacie, jahňacie ). Denne potrebujete použiť zeleninu alebo maslo (posledné len v roztopenej forme). Namiesto cukru, odporúča sa používať fruktózu, ale nepleťte si to s sladidlom! Všetky jedlá sa pripravujú v pare alebo varením, pečenie v rúre bez krustovania je povolené. Zemiaky pred varením vopred namočené v studenej vode, po dobu 6-8 hodín na ľavom prebytku škrobu. Polievky a borsches varené vývar na druhý (tj., Prvý po vyčerpaný vriacej vody, premyje sa a vleje sa mäso čistá voda).

Hypoalergénna strava je predpísaná pre deti v období exacerbácie a mala by byť pozorovaná po dobu 1,5-2 mesiacov, potom sa diéta dieťaťa postupne rozširuje, ale nezahŕňajú alergény. Ak nie je terapeutický účinok na pozadí liekov a dodržiavanie hypoalergénnej stravy počas 10 dní, potom by mala byť dieta opäť podrobne preskúmaná. V niektorých prípadoch dermatológ odporúča, aby rodičia viedli jedálny denník, kde zapisujú všetky jedlá, ktoré jedlo dieťa, ich zloženie a spôsob, akým sú varené.

Vzhľadom na príčiny vzniku exacerbácie atopickej dermatitídy by mala byť terapia zameraná na rýchle zmiernenie svrbenia, obnovenie štruktúry kože a dosiahnutie pretrvávajúcej dlhodobej remisie.

Liečba sanatória

Počas obdobia pretrvávajúcej remisie sa dieťaťu preukáže liečba atopickej dermatitídy v sanatóriu. Základom liečby sanatória je klimatoterapia, rôzne kúpele (sírovodík, chlorid sodný, jodid-bróm, radón, perla). Je dôležité si uvedomiť, že počas lehoty odpustenia môže byť doručené iba dieťa. Kontraindikáciou návštevy rezortu je atopická dermatitída v akútnej a subakútnej fáze, prítomnosť pustulárnych vyrážok a hlien patologických oblastí.

Tradičná medicína

Pri zhoršenie choroby trochu znížiť svrbenie pomocníka kúpeľa s prídavkom škrobu vo vode. Nádrž s teplou vodou, pridá sa 1 liter prevarenej vody sa rozpustí v nej 1 lyžica zemiakového škrobu, trvania postupu po dobu najmenej 15 minút, načo sa dotknuté časti stačí iba mierne vlhký plienka flanel. Používa sa pre liečivé byliny tento účel sa neodporúča, pretože môže zhoršiť kožu a spôsobiť ešte väčšie svrbenie a podráždenie.

Profylaxia atopickej dermatitídy u detí

Aby sa predišlo exacerbácii atopickej dermatitídy u detí, odporúča sa:

 • Konzultácia s alergikom a genetikou.
 • Obmedzenia stravovania alebo úplné vylúčenie určitých výrobkov.
 • Vylúčenie možných alergénov - kontakt so zvieratami, pasívne fajčenie, návšteva záhonov a skleníkov, dôkladné a denné upratovanie miestnosti, kde je dieťa.
 • Odstráňte všetky koberce a koberce, ktoré môžu hromadiť prach a byť zdrojom kliešťov.
 • Výmena penových vankúšov so silikónom.
 • Umývanie posteľnej bielizne a detských vecí oddelene od dospelého plátna, s použitím mydla alebo detského mydla bez parfumov a farbív. Po sušení by sa bielizeň mala žehliť na oboch stranách horúcou liatinou.
 • Činnosti zamerané na boj proti suchému koži - na kúpanie používajte špeciálne hypoalergénne emulzie, hydratačné peny, kĺžu po kúpeli krémom alebo detským olejom.
 • Optimálna úroveň vlhkosti a teploty v miestnosti.

Atopická dermatitída u detí

Pri atopickej dermatitíde sa takmer každá matka stretne s dieťaťom. Táto choroba sa často objavuje už v prvých dňoch po narodení a vyskytuje sa počas celého života. Deti, ktoré sú diagnostikované s atopickou dermatitídou, sú nútené žiť spolu s alergikom. Kontrola priebehu ochorenia pomôže iba správne vedomosti o tejto chorobe.

Čo je to?

Akékoľvek prejavy atopickej dermatitídy sú spojené s alergickými reakciami. Táto choroba má prevažne genetickú predispozíciu.

Vedci vytvorili rad génov, ktoré kódujú predispozíciu k vnímaniu rôznych látok. Tieto gény spôsobujú zvýšenú citlivosť organizmu na rôzne cudzie zložky. Táto predispozícia spravidla môže mať spravidla niekoľko členov rodiny naraz.

Atopická dermatitída sa vyvíja v dôsledku akútnej reakcie imunitného systému na trigger trigger. Táto reakcia je sprevádzaná ťažkými kožnými a systémovými prejavmi. Rôzne látky a alergény môžu pôsobiť ako spúšťacie alebo provokujúce činidlá. Zvláštnosť individuálnej reakcie závisí od genetickej predispozície a počiatočnej úrovne imunitného systému.

príčiny

Závažná alergická reakcia, ktorá sa prejavuje vyrážkou alebo inými kožnými prvkami, sa u všetkých detí nezistí. V súčasnosti vedci identifikujú viac ako tisíc rôznych príčin, ktoré môžu viesť k výskytu atopickej dermatitídy. Vo väčšine prípadov sú chemické látky vyvolávacie činidlá.

Jediná presná príčina ochorenia nie je vedcom známa. Je to spôsobené individuálnym kódovaním génov v každom ľudskom tele. Zistilo sa, že ak spadne špecifický spúšť, riziko atopickej dermatitídy v prítomnosti špecifickej genetickej predispozície je vyššie ako 95-98%.

Kanadský výskum ukázal štatisticky významný vzťah medzi prítomnosťou stresových situácií a exacerbáciou ochorenia. Po silnej psychoemonálnej alebo fyzickej námahe sa riziko nového exacerbácie choroby zvyšuje o 12-15%.

Medzi možnými príčinami niektorí vedci poznamenávajú prítomnosť patologických ochorení kože. Pri narušení celistvosti kože sú alergény oveľa jednoduchšie vstúpiť do detského tela a spúšťať kaskádu zápalových reakcií. S rozvojom chorôb sa obdobia exacerbácie nahrádzajú remisí. V dôsledku dlhého ochorenia sa mení štruktúra kože. To môže tiež ovplyvniť pravdepodobnosť progresie ochorenia.

Prokurujúce faktory

Atopická dermatitída môže spôsobiť veľa faktorov. Všetky spúšťače možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Väčšina provokujúcich činiteľov vstupuje do tela zvonku. Predstavujú viac ako 80% prípadov. Interné provokujúce faktory sú oveľa menej časté. Zvyčajne sú také formy ochorení typické pre deti, ktoré majú mnoho chronických ochorení.

Všetky provokujúce faktory, ktoré vyvolávajú kaskádu alergických reakcií, možno rozdeliť do niekoľkých etiologických kategórií:

 • Požitie potravinových alergénov. Jedna z najbežnejších foriem choroby. Prvé prípady sa môžu vyskytnúť u detí už od veku šiestich mesiacov. V tomto čase sa v strave dieťaťa pridávajú nové produkty - ako návnady. U starších detí sú aktívne alergény citrusy, čokoláda a morské plody. Všetky tropické ovocie môžu tiež spôsobiť atopickú dermatitídu.
 • Vdychovanie peľu rastlín a alergia na kvitnutie. Najvyšší výskyt sa vyskytuje vo veku 6-8 rokov. Zvyčajne majú deti silnú rinitídu s hojným výtokom, dýchanie je narušené, oči sú napojené a sčervenané. U 20% detí sa na tieto príznaky pripájajú kožné vyrážky a výrazné svrbenie.
 • Dlhodobé užívanie antibakteriálnych liekov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na tráviaci systém dieťaťa. V čreve sa tvorí 80% imunity. Užitočné baktérie pomáhajú bojovať proti cudzej mikroflóre a zvyšujú imunitu. Pri dlhodobom podávaní antibiotík sa vytvárajú dysbakterióza a syndróm dráždivého čreva. Znepokojená mikroflóra zabraňuje odstráneniu alergénov z tela, čo vyvoláva exacerbácie atopických ochorení.
 • Prach z domácností, rovnako ako vlna alebo zviera. Vo viac zriedkavých prípadoch - vývoj atopickej dermatitídy v kontakte s textíliami, v ktorých žijú živé kliešte. Spánok na perím vankúš môže "dať" deťom nie šťastné a príjemné sny, ale silné svrbivé vyrážky na koži.
 • Prechod z kŕmneho materského mlieka na zmes. Mnoho detí s laktózovou intoleranciou môže mať nedostatok laktázy a genetickú predispozíciu - atopickú dermatitídu. Existujú prípady alergických kožných ochorení v dôsledku zavedenia zmesí, ktoré obsahujú stopy orechov alebo sóje v ich zložení.
 • Všetky choroby, ktoré oslabujú imunitný systém dieťaťa. Deti, ktoré sú často ochorené z dôvodu prechladnutia, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku atopickej dermatitídy. Ak je dieťa choré 3-4 krát za rok, mamička by mala dieťa určite ukázať alergológovi-imunológovi. U často chorých detí môže neustále napätie imunitného systému viesť k vzniku alergických reakcií.
 • Kontakt s chemickými alergénmi. Pre dieťa s individuálnou neznášanlivosťou alebo tendenciou k alergickým reakciám takmer všetky chemické zlúčeniny môžu pôsobiť ako chemická spúšť. Najväčší počet prípadov atopickej dermatitídy sa vyskytol počas kontaktu s chemikáliami v domácnosti. Často sú tiež alergické kontaktné reakcie na šampóny a výrobky osobnej starostlivosti. Čím viac aromatických prísad v produkte, tým vyššie je riziko vzniku nepriaznivých symptómov u dieťaťa.
 • Rôzne parazitické choroby. Veľmi často sa deti s atopickou dermatitídou začínajú liečiť symptomaticky a zabúdajú na zistenie základnej príčiny ochorenia. U detí mladších ako 5 rokov sa červami a rôznymi parazitmi často stávajú vinníkmi nástupu ochorenia. Usadení v črevách alebo iných vnútorných orgánoch uvoľňujú toxické látky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú imunitný systém. Takéto toxíny prispievajú k rozvoju zápalového procesu vo všetkých vrstvách kože.
 • Znížená imunita na pozadí nepriaznivej ekológie. Deti, ktoré žijú v mestách, sú oveľa pravdepodobnejšie, že majú atopickú dermatitídu ako ich vidiečania. Mnohí vedci to vysvetľujú oslabením imunity na pozadí každodenného vplyvu nepriaznivých faktorov životného prostredia. Priemyselné znečistenie ovzdušia a vody, veľké množstvo emisií automobilov negatívne ovplyvňuje imunitný systém dieťaťa. Organizmus je kontaminovaný rôznymi chemickými prvkami. Tieto faktory postupne znižujú imunitu dieťaťa a môžu spôsobiť závažné alergické reakcie.
 • Chronické choroby. Deti, ktoré majú rôzne patológie vnútorných orgánov, sú tiež náchylné na vývoj atopickej dermatitídy. V rizikovej skupine - deti s chronickými chorobami tráviaceho a respiračného systému. Oslabená imunita dieťaťa nemôže súčasne bojovať s viacerými ochoreniami.
 • Bakteriálne infekcie. Nedávno vedci pozorovali silné spojenie medzi stafylokokovou infekciou a rozvojom atopickej dermatitídy. Pri vykonávaní laboratórnych testov sa na poškodených miestach kože viac ako 90% prípadov definoval patogénny stafilokok. Tento mikroorganizmus má výrazný toxický účinok na kožné bunky, zvyšuje zápalový proces a podporuje vznik nových exacerbácií choroby.

Etapy vývoja ochorenia

Bohužiaľ, atopická forma dermatitídy je chronické ochorenie. V prítomnosti individuálnej citlivosti a genetickej predispozície k rôznym provokatickým faktorom môže dôjsť k novej exacerbácii ochorenia v každom veku. Ako akákoľvek chronická choroba, atopická dermatitída prechádza vo svojom vývoji niekoľko po sebe idúcich postupných fáz:

 1. Primárny kontakt s alergénom. V takomto prípade, ak hrozí provokujúce činidlo, aktivujú sa bunky imunitného systému. Lymfocyty, ktoré sú určené na rozpoznanie cudzorodých látok pre telo, sú aktivované a vyhadzujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok. V budúcnosti, ak spadne tá istá akcia, zápal prebieha oveľa viac. Táto vlastnosť je spôsobená celulárnou pamäťou. Bunky imunitného systému "pamätajú" antigény látky cudzie pre telo a pri opakovanej expozícii vyhadzujú obrovské množstvo ochranných protilátok.
 2. Vývoj imunitného zápalu. Aktivované lymfocyty, ktoré rozpoznávajú zahraničnú látku, začínajú vylučovať obrovské množstvo interleukínov. Tieto bielkovinové látky majú výrazný biologicky aktívny účinok. Práve s nimi je obvykle spojené vývoj všetkých nepriaznivých klinických príznakov a prejavov. Táto reakcia má pozitívnu hodnotu. Je navrhnutý tak, aby vymedzil zápal a zabránil poškodeniu životne dôležitých orgánov. Telo chce rozlíšiť zápal iba na pokožke, chrániť mozog a srdce.
 3. Vývoj klasických prejavov ochorenia. Počas tohto obdobia dosahuje zápalový proces takú silu, že sa začína prejavovať prvé nepriaznivé príznaky choroby. Zvyčajne trvajú 7-14 dní. Najčastejším prejavom počas počiatočného kontaktu s alergénom sa objavujú po 48-72 hodinách. Ak faktor provokácie opäť vstúpi do tela, obdobie pred nástupom príznakov môže klesnúť z niekoľkých hodín na deň.
 4. Stimulácia exacerbácie a prechod na chronickú formu. Počas tohto obdobia klesá množstvo toxických látok, ktoré vznikajú počas alergickej reakcie. Imunitný systém sa upokojuje a prechádza do režimu "spánku". Miešanie môže trvať až 2-3 týždne. V tejto dobe existujú len zostatkové kožné prejavy: suchosť, mierne odlupovanie, mierne sčervenanie. Po akútnom období ochorenia sa koža stáva čistej a nadobúda normálny vzhľad.
 5. Remisie. Počas tohto obdobia sa dieťa prakticky nemôže obávať. Dieťa vedie normálny život. Pohodlie dieťaťa je vynikajúce. Koža sa mierne mení. V niektorých prípadoch sa môžu v záhyboch vytvoriť kôry alebo oblasti suchého kože.

Vývoj choroby zahŕňa postupné striedanie niekoľkých etáp. Po období exacerbácie sa objaví remisia. Trvanie tohto obdobia do značnej miery závisí od stavu dieťaťa a od neexistencie účinku provokačných faktorov. Pri akejkoľvek zmene úrovne imunity alebo zápalu môže byť remisia rýchlo nahradená exacerbáciou.

klasifikácia

Doteraz lekári vo svojej práci používajú naraz niekoľko rôznych kategórií, ktoré umožňujú objasniť diagnózu. Takéto klasifikácie zahŕňajú rozloženie rôznych variantov a foriem choroby - v závislosti od štádia zápalového procesu, jeho trvania a závažnosti celkového stavu dieťaťa.