Hlavná

Bradavice

Atopická dermatitída u detí: príčiny, príznaky, liečba

Dermatitída u detí - komplex zápalových alergických kožných reakcií vznikajúcich v reakcii na vplyv rôznych stimulov. Dermatitída u detí sa prejavuje erytémom rôznych oblastí kože, svrbením, prítomnosťou vyrážok alebo šupín, zmenami v citlivosti zapálených oblastí kože, zhoršením celkového zdravia. Diagnóza dermatitídy u detí a jej forma je založená na údajoch z vizuálneho vyšetrenia, oškrabávaní z postihnutého povrchu kože, imunologickom a biochemickom vyšetrení. Liečba dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie kontaktu so stimulom, ktorý spôsobil reakciu, liečbu postihnutých oblastí kože, podávanie antihistaminík, imunomodulačných, sedatív.

Dermatitída u detí

Dermatitída u detí - lokálny alebo rozšírený zápal kože dieťaťa, ktorý sa vyvíja v dôsledku priamych alebo nepriamych účinkov biologických, fyzikálnych alebo chemických faktorov. V detskej dermatológii a pediatrii predstavuje dermatitída 25 - 57% prípadov všetkých kožných ochorení. U detí sa najčastejšie vyskytuje atopická, seboroická, kontaktná a plieravá dermatitída. Dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvom roku života a v predškolskom a školskom veku sa prvýkrát vyvíja pomerne zriedkavo. Začiatkom raného detstva môže dermatitída získať opakujúci sa kurz a viesť k zníženiu sociálnej adaptácie dieťaťa.

Príčiny dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí je typická alergická dermatóza založená na dedičnej predispozícii, alergénnych a nealergických príčinných faktoroch. Ak chcete označiť atopickej dermatitídy u detí, pediatrov a dermatológovia niekedy používajú termín "infantilné ekzém", "exsudatívne diatéza", "alergická diatéza" a ďalšie.

U detí s atopickou dermatitídou majú často rodinnú anamnézu alergických ochorení (bronchiálna astma, potravinové alergie, senná nádcha, a iní.). Tým, náchylné deti atopickej dermatitídy, ktorí trpia fľašu s prívodom od potravín, liečivá, peľovej alergie alebo domácnosť, časté infekčné vírusové ochorenie, gastrointestinálne poruchy (gastroduodenitis, askarióza, dysbióza et al.), Imunodeficiencie.

Plienka dermatitída u detí je spojená so zlou alebo nesprávnej starostlivosti o dieťa:.. Dosť časté zmeny plienky a oblečenie, občasné kúpanie atď plienkovej dermatitídy u detí môže dôjsť po dlhšom kontakte s pokožkou s mechanickými (látkových plienok alebo plienky), fyzikálne (vlhkosť a teplota), chemické (čpavok, soli žlčových kyselín, tráviace enzýmy) a mikrobiálne (oportúnne a patogénne baktérie, kvasinky candida rod) faktory.

Rozvojom plienky dermatitídy predurčuje morfofunktcionalnaja nedostatočná zrelosť kože u detí, v dôsledku slabosti zložky spojivového tkaniva dermis, krehkosť bazálnej membrány, jemnosť a zraniteľnosti epidermis, zlé hydratácia kože, nedokonalosti termoregulačné a imunitné funkcie kože. Vystavení riziku výskytu plienkovej dermatitídy zahŕňajú predčasne narodených detí trpí podvýživou, krivicu, črevné dysbiózu, časté hnačky.

Etiologickým činiteľom seboroickej dermatitídy u detí je huba Malassezia furfu, ktorá je reprezentantom normobioty zdravého človeka. S dobrou imunitnou reaktivitou sa huba chová pokojne, ale pre rôzne druhy porúch homeostázu môže spôsobiť lupiny, folikulitída a seboroická dermatitída u detí.

Kontaktná dermatitída u detí môže dôjsť pri nadmernom vplyv na kožu nízke alebo vysoké teploty, slnečného žiarenia, ultrafialového žiarenia, röntgenového žiarenia; časté ošetrenie kožných dezinfekčných prostriedkov (alkohol, éter, jód); Aplikácia pre osobnú starostlivosť a kozmetiku (pracie prášky, krémy, púdre), ktorá je v styku s niektorými druhmi rastlín (boľševník, pryšec, iskerník, prvosienky, arnika) a hmyzu.

Zhoršovať priebeh rôznych typov dermatitídy u detí môže klimatické a geografické a meteorologické faktory, životné podmienky, akútne respiračné vírusové infekcie, anémia, obezita, psychický stres, očkovanie.

Príznaky dermatitídy u detí

Symptómy atopickej dermatitídy u detí

Atopická dermatitída u detí sa zvyčajne prejavuje v prvej polovici života; menej rozvinuté v predškolskom veku, v škole alebo v dospievaní. Kožné vyrážky v atopickej dermatitídy u detí môžu byť prezentované pretrvávajúce začervenanie alebo prechodné začervenanie, suchosť a odlupovanie kože alebo plačúce papulózny, vezikulárna erupcie na erytematóznom pozadí. Charakteristické črty atopickej dermatitídy u detí zahŕňajú symetrické kožných lézií na tvári, končatiny, ohýbacie plochy kĺbov; svrbenie s rôznou intenzitou. Pomerne často sa u atopickej dermatitídy u detí nájdené skladacie (giperlinearnost) dlane a chodidlá; folikulárna hyperkeratóza lakťov, predlaktia, ramien; white dermografizmus, poškriabaniu kože, pyoderma, hyperpigmentácia veku ( "alergickej svetla"), cheilitída, žihľavka, keratokonus, opakujúce sa zápal spojiviek, atď.

Prirodzený priebeh progresie atopickej dermatitídy u detí bez správne zaobchádzanie môže byť tak zvaný "atopickej pochodu" alebo atopickej ochorenie charakterizované spojením iných alergických ochorení: alergická konjunktivitída, alergická nádcha, bronchiálna astma.

Symptómy seboroickej dermatitídy u detí

Seboroická dermatitída sa vyskytuje u približne 10% detí počas prvých 3 mesiacov života a úplne prestane na 2-4 roky. Prvé prejavy seboroickej dermatitídy u dieťaťa sa môžu objaviť už v 2-3 týždňoch života. V tomto prípade sa na hlave hlavy tvoria šedivé šupinovité váhy (gneiss), ktoré sa zlučujú a stávajú sa pevnou kôrkou. Gneiss sa môže rozšíriť na kožu čela, obočie, oblasť za ucho; niekedy bolestivé papulózne vyrážky, pokryté váhy na okraji, sa nachádzajú v prirodzených záhyboch trupu a končatín.

Výraznými znakmi seboroickej dermatitídy u detí je minimálne svrbenie, žiadne vylučovanie (váhy sú mastné, ale suché). Pri nútenom odstránení kôrov je vystavená jasne hyperremitická koža; v tomto prípade môže byť mokrý a ľahko sa infikovať.

Príznaky dermatitídy plienky u detí

Plienka dermatitída u detí sa vyznačuje tým, podráždenie kože zadku, vnútornej strane stehien, hrádze, pas, brucho, t. E. kože v kontakte s mokrými a špinavé plienky, plienky, klzáky. Plienka dermatitída sa vyskytuje u 35-50% detí, zvyčajne sa vyskytuje u dievčat vo veku od 6 do 12 mesiacov medzi.

Podľa závažnosti klinických prejavov sú izolované 3 stupne dermatitídy plienky. Pri miernych prejavoch dermatitídy sa u detí vyskytuje mierna kožná hyperemia, mierna kožná vyrážka a macerácia kože na miestach s typickou lokalizáciou. Plíseňová dermatitída so strednou závažnosťou sa vyznačuje tvorbou papuliek, pustúl a infiltrátov na podráždených miestach kože. Závažná plienková dermatitída u detí nastáva s otvorením vezikúl, tvorbou oblastí vlhkosti a erózie, rozsiahlymi drenážnymi infiltráty.

Vývoj plienkovej dermatitídy má vplyv na celkový zdravotný stav detí: stávajú sa nepokojný, často plače, zle spia, ako zapálené kožné svrbenie ťažším a dotyku spôsobiť nepohodlie a bolesť. U dievčat môže plienková dermatitída viesť k vzniku vulvy.

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí

Príznaky kontaktnej dermatitídy u detí sa vyskytujú priamo na tej časti kože, s ktorou dráždiaci príde do kontaktu. Hlavnými príznakmi kontaktnej dermatitídy u detí patrí opuchu kože splachovacie s ostrými hranicami, ťažkú ​​svrbenie, pálenie, bolesť, pľuzgiere, otvor, ktorý vedie k vzniku plače erozívna oblasti.

Kontaktná dermatitída u detí môže mať akútny alebo chronický priebeh. Akútna fáza sa vyskytuje ihneď po kontakte s podnetom a zastaví sa krátko po ukončení expozície. Chronická dermatitída u detí získava po častom opakovanom vystavení agresívnemu faktoru.

Diagnóza dermatitídy u detí

Výskyt akýchkoľvek vyrážok na koži dieťaťa vyžaduje dôkladné posúdenie pediatrom, detským dermatológa, detským alergologom-imunológom a niekedy odborníkom na infekčné ochorenia dieťaťa. Pri podozrení na dermatitídu u detí, starostlivú históriu, vyšetrenie pokožky, klinické a laboratórne vyšetrenie.

Diagnóza atopickej dermatitídy u detí hrá dôležitú úlohu v detekcii eozinofíliou, zvýšených hladín celkového IgE, alergén-špecifických IgE a IgG testom ELISA, RAST, Risto, stožiar; prítomnosť pozitívnych kožných testov alebo provokatívne testy s alergénmi.

V prítomnosti sekundárnej infekcie sa uskutoční bakteriologické vyšetrenie škvŕn; Odstraňovanie škvŕn z hladkej kože sa skúma na zistenie patogénnych húb. Pri štúdiu detí s dermatitídou je dôležité preskúmať koprogram, výkaly na dysbiózu a vajíčkovú helmintu a ultrazvuk orgánov brušnej dutiny. Niekedy na účely diferenciálnej diagnózy sa vykonáva biopsia kože.

V priebehu skúšky je dôležité objasnenie príčin a tvar dermatitídy u detí, ako aj vylúčiť prítomnosť imunodeficitných ochorení (Wiskott-Aldrichov syndróm, Hyper E), ružové lišajníky, mikrobiálne ekzém, svrbenie, ichtyóza, lupienka, kožné lymfóm.

Liečba dermatitídy u detí

Implementácia komplexného prístupu k liečbe atopickej dermatitídy u detí patrí zníženie alebo odstránenie expozície alergénu, správnou voľbou strava, lieky, špecifické alergénovej imunoterapie. Systémová farmakoterapia zahŕňa podávanie antihistaminík, NSAID, enterosorbentov, enzýmov, vitamínových prípravkov; s ťažkou dermatitídou u detí - glukokortikoidy. Na zmiernenie exacerbácií atopickej dermatitídy u detí sa používa plazmaferéza alebo hemosorpcia.

Topická liečba je zameraná na odstránenie zápalu a sucha pokožky, obnovenie bariérových vlastností kože a prevenciu sekundárnej infekcie. Zahŕňa externé použitie mastí s kortikosteroidmi, nesteroidných hydrolysových krémov, dezinfekčných tekutín, pleťových vody, mokrých sušených obväzov. Atopická dermatitída u detí, nefarmakologické liečebné metódy: reflexná terapia, hyperbarická oxygenácia, induktúrna terapia, magnetoterapia, svetelná terapia sa ukázali ako dobré. U pacientov s formami atopickej dermatitídy rezistentnej na tradičnú liečbu sa môže liečba PUVA používať u detí.

Základom liečby seboroickej dermatitídy u detí je správna organizácia starostlivosti o postihnutú kožu pomocou špeciálnych antifungálnych šampónov a krémov. Deti priradené šampón dermatologickej šampóny s ketokonazolom ciclopirox, decht a iné.), Ktoré majú fungistatický fungicídny, protizápalové a keratoreguliruyuschim a akcie. Potom sa vlasová pokožka nanáša s minerálnym alebo olivovým olejom. Na čistenie seborey na hladkej pokožke sa používajú špeciálne gély, po ktorých sa pokožka lubrikuje dermatologickým krémom. Priemerný priebeh liečby seboroickej dermatitídy u detí trvá približne 6 týždňov.

Pri liečbe plienkovej dermatitídy u detí jasný dôraz na organizačné riadnej hygienickej starostlivosti: časté zmeny plienky a plienky, odplavenie dieťa po každom akte močení a defekácie, prijímanie vzduchu a bylinné kúpele. kože postihnutého dieťaťa je potrebné dôkladne vysušiť, ošetrený prášok a zdravotnej starostlivosti produktov, ktoré obsahujú panthenol, dexpanthenol, Piroctone olamin a tak ďalej. N.). Je potrebné sa vyhnúť kortikosteroidy v liečbe plienkovej dermatitídy u detí.

Liečba kontaktnej dermatitídy u detí zahŕňa odstránenie expozície agresívnych látok na pokožku. Na odstránenie zápalu aplikujte pasty na báze zinku, masti na báze lanolínu, prášku, bylín.

Prevencia dermatitídy u detí

V akejkoľvek forme dermatitídy u detí sú dôležité spoločné aktivity: Kalenie postupy, náležitú starostlivosť pre pokožku dieťaťa je použitie vysoko kvalitnej detskej kozmetiky a hypoalergénne hygienu, nosiť oblečenie z prírodných materiálov, atď. Nutné meniť plienky každé 4 hodiny (alebo bezprostredne po stolici).., vyhýbať sa dlhodobému kontaktu pokožky so sekrétmi. Je dôležité upraviť stravu, normalizáciu gastrointestinálneho traktu.

Atopická dermatitída u detí by sa mala vyhýbať kontaktu s domácimi a potravinovými alergénmi. Predĺženie odpustenia je podporované dlhodobými klimatoterapiami.

Atopická dermatitída u detí

Pri atopickej dermatitíde sa takmer každá matka stretne s dieťaťom. Táto choroba sa často objavuje už v prvých dňoch po narodení a vyskytuje sa počas celého života. Deti, ktoré sú diagnostikované s atopickou dermatitídou, sú nútené žiť spolu s alergikom. Kontrola priebehu ochorenia pomôže iba správne vedomosti o tejto chorobe.

Čo je to?

Akékoľvek prejavy atopickej dermatitídy sú spojené s alergickými reakciami. Táto choroba má prevažne genetickú predispozíciu.

Vedci vytvorili rad génov, ktoré kódujú predispozíciu k vnímaniu rôznych látok. Tieto gény spôsobujú zvýšenú citlivosť organizmu na rôzne cudzie zložky. Táto predispozícia spravidla môže mať spravidla niekoľko členov rodiny naraz.

Atopická dermatitída sa vyvíja v dôsledku akútnej reakcie imunitného systému na trigger trigger. Táto reakcia je sprevádzaná ťažkými kožnými a systémovými prejavmi. Rôzne látky a alergény môžu pôsobiť ako spúšťacie alebo provokujúce činidlá. Zvláštnosť individuálnej reakcie závisí od genetickej predispozície a počiatočnej úrovne imunitného systému.

príčiny

Závažná alergická reakcia, ktorá sa prejavuje vyrážkou alebo inými kožnými prvkami, sa u všetkých detí nezistí. V súčasnosti vedci identifikujú viac ako tisíc rôznych príčin, ktoré môžu viesť k výskytu atopickej dermatitídy. Vo väčšine prípadov sú chemické látky vyvolávacie činidlá.

Jediná presná príčina ochorenia nie je vedcom známa. Je to spôsobené individuálnym kódovaním génov v každom ľudskom tele. Zistilo sa, že ak spadne špecifický spúšť, riziko atopickej dermatitídy v prítomnosti špecifickej genetickej predispozície je vyššie ako 95-98%.

Kanadský výskum ukázal štatisticky významný vzťah medzi prítomnosťou stresových situácií a exacerbáciou ochorenia. Po silnej psychoemonálnej alebo fyzickej námahe sa riziko nového exacerbácie choroby zvyšuje o 12-15%.

Medzi možnými príčinami niektorí vedci poznamenávajú prítomnosť patologických ochorení kože. Pri narušení celistvosti kože sú alergény oveľa jednoduchšie vstúpiť do detského tela a spúšťať kaskádu zápalových reakcií. S rozvojom chorôb sa obdobia exacerbácie nahrádzajú remisí. V dôsledku dlhého ochorenia sa mení štruktúra kože. To môže tiež ovplyvniť pravdepodobnosť progresie ochorenia.

Prokurujúce faktory

Atopická dermatitída môže spôsobiť veľa faktorov. Všetky spúšťače možno rozdeliť do niekoľkých kategórií. Väčšina provokujúcich činiteľov vstupuje do tela zvonku. Predstavujú viac ako 80% prípadov. Interné provokujúce faktory sú oveľa menej časté. Zvyčajne sú také formy ochorení typické pre deti, ktoré majú mnoho chronických ochorení.

Všetky provokujúce faktory, ktoré vyvolávajú kaskádu alergických reakcií, možno rozdeliť do niekoľkých etiologických kategórií:

 • Požitie potravinových alergénov. Jedna z najbežnejších foriem choroby. Prvé prípady sa môžu vyskytnúť u detí už od veku šiestich mesiacov. V tomto čase sa v strave dieťaťa pridávajú nové produkty - ako návnady. U starších detí sú aktívne alergény citrusy, čokoláda a morské plody. Všetky tropické ovocie môžu tiež spôsobiť atopickú dermatitídu.
 • Vdychovanie peľu rastlín a alergia na kvitnutie. Najvyšší výskyt sa vyskytuje vo veku 6-8 rokov. Zvyčajne majú deti silnú rinitídu s hojným výtokom, dýchanie je narušené, oči sú napojené a sčervenané. U 20% detí sa na tieto príznaky pripájajú kožné vyrážky a výrazné svrbenie.
 • Dlhodobé užívanie antibakteriálnych liekov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na tráviaci systém dieťaťa. V čreve sa tvorí 80% imunity. Užitočné baktérie pomáhajú bojovať proti cudzej mikroflóre a zvyšujú imunitu. Pri dlhodobom podávaní antibiotík sa vytvárajú dysbakterióza a syndróm dráždivého čreva. Znepokojená mikroflóra zabraňuje odstráneniu alergénov z tela, čo vyvoláva exacerbácie atopických ochorení.
 • Prach z domácností, rovnako ako vlna alebo zviera. Vo viac zriedkavých prípadoch - vývoj atopickej dermatitídy v kontakte s textíliami, v ktorých žijú živé kliešte. Spánok na perím vankúš môže "dať" deťom nie šťastné a príjemné sny, ale silné svrbivé vyrážky na koži.
 • Prechod z kŕmneho materského mlieka na zmes. Mnoho detí s laktózovou intoleranciou môže mať nedostatok laktázy a genetickú predispozíciu - atopickú dermatitídu. Existujú prípady alergických kožných ochorení v dôsledku zavedenia zmesí, ktoré obsahujú stopy orechov alebo sóje v ich zložení.
 • Všetky choroby, ktoré oslabujú imunitný systém dieťaťa. Deti, ktoré sú často ochorené z dôvodu prechladnutia, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku atopickej dermatitídy. Ak je dieťa choré 3-4 krát za rok, mamička by mala dieťa určite ukázať alergológovi-imunológovi. U často chorých detí môže neustále napätie imunitného systému viesť k vzniku alergických reakcií.
 • Kontakt s chemickými alergénmi. Pre dieťa s individuálnou neznášanlivosťou alebo tendenciou k alergickým reakciám takmer všetky chemické zlúčeniny môžu pôsobiť ako chemická spúšť. Najväčší počet prípadov atopickej dermatitídy sa vyskytol počas kontaktu s chemikáliami v domácnosti. Často sú tiež alergické kontaktné reakcie na šampóny a výrobky osobnej starostlivosti. Čím viac aromatických prísad v produkte, tým vyššie je riziko vzniku nepriaznivých symptómov u dieťaťa.
 • Rôzne parazitické choroby. Veľmi často sa deti s atopickou dermatitídou začínajú liečiť symptomaticky a zabúdajú na zistenie základnej príčiny ochorenia. U detí mladších ako 5 rokov sa červami a rôznymi parazitmi často stávajú vinníkmi nástupu ochorenia. Usadení v črevách alebo iných vnútorných orgánoch uvoľňujú toxické látky, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú imunitný systém. Takéto toxíny prispievajú k rozvoju zápalového procesu vo všetkých vrstvách kože.
 • Znížená imunita na pozadí nepriaznivej ekológie. Deti, ktoré žijú v mestách, sú oveľa pravdepodobnejšie, že majú atopickú dermatitídu ako ich vidiečania. Mnohí vedci to vysvetľujú oslabením imunity na pozadí každodenného vplyvu nepriaznivých faktorov životného prostredia. Priemyselné znečistenie ovzdušia a vody, veľké množstvo emisií automobilov negatívne ovplyvňuje imunitný systém dieťaťa. Organizmus je kontaminovaný rôznymi chemickými prvkami. Tieto faktory postupne znižujú imunitu dieťaťa a môžu spôsobiť závažné alergické reakcie.
 • Chronické choroby. Deti, ktoré majú rôzne patológie vnútorných orgánov, sú tiež náchylné na vývoj atopickej dermatitídy. V rizikovej skupine - deti s chronickými chorobami tráviaceho a respiračného systému. Oslabená imunita dieťaťa nemôže súčasne bojovať s viacerými ochoreniami.
 • Bakteriálne infekcie. Nedávno vedci pozorovali silné spojenie medzi stafylokokovou infekciou a rozvojom atopickej dermatitídy. Pri vykonávaní laboratórnych testov sa na poškodených miestach kože viac ako 90% prípadov definoval patogénny stafilokok. Tento mikroorganizmus má výrazný toxický účinok na kožné bunky, zvyšuje zápalový proces a podporuje vznik nových exacerbácií choroby.

Etapy vývoja ochorenia

Bohužiaľ, atopická forma dermatitídy je chronické ochorenie. V prítomnosti individuálnej citlivosti a genetickej predispozície k rôznym provokatickým faktorom môže dôjsť k novej exacerbácii ochorenia v každom veku. Ako akákoľvek chronická choroba, atopická dermatitída prechádza vo svojom vývoji niekoľko po sebe idúcich postupných fáz:

 1. Primárny kontakt s alergénom. V takomto prípade, ak hrozí provokujúce činidlo, aktivujú sa bunky imunitného systému. Lymfocyty, ktoré sú určené na rozpoznanie cudzorodých látok pre telo, sú aktivované a vyhadzujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok. V budúcnosti, ak spadne tá istá akcia, zápal prebieha oveľa viac. Táto vlastnosť je spôsobená celulárnou pamäťou. Bunky imunitného systému "pamätajú" antigény látky cudzie pre telo a pri opakovanej expozícii vyhadzujú obrovské množstvo ochranných protilátok.
 2. Vývoj imunitného zápalu. Aktivované lymfocyty, ktoré rozpoznávajú zahraničnú látku, začínajú vylučovať obrovské množstvo interleukínov. Tieto bielkovinové látky majú výrazný biologicky aktívny účinok. Práve s nimi je obvykle spojené vývoj všetkých nepriaznivých klinických príznakov a prejavov. Táto reakcia má pozitívnu hodnotu. Je navrhnutý tak, aby vymedzil zápal a zabránil poškodeniu životne dôležitých orgánov. Telo chce rozlíšiť zápal iba na pokožke, chrániť mozog a srdce.
 3. Vývoj klasických prejavov ochorenia. Počas tohto obdobia dosahuje zápalový proces takú silu, že sa začína prejavovať prvé nepriaznivé príznaky choroby. Zvyčajne trvajú 7-14 dní. Najčastejším prejavom počas počiatočného kontaktu s alergénom sa objavujú po 48-72 hodinách. Ak faktor provokácie opäť vstúpi do tela, obdobie pred nástupom príznakov môže klesnúť z niekoľkých hodín na deň.
 4. Stimulácia exacerbácie a prechod na chronickú formu. Počas tohto obdobia klesá množstvo toxických látok, ktoré vznikajú počas alergickej reakcie. Imunitný systém sa upokojuje a prechádza do režimu "spánku". Miešanie môže trvať až 2-3 týždne. V tejto dobe existujú len zostatkové kožné prejavy: suchosť, mierne odlupovanie, mierne sčervenanie. Po akútnom období ochorenia sa koža stáva čistej a nadobúda normálny vzhľad.
 5. Remisie. Počas tohto obdobia sa dieťa prakticky nemôže obávať. Dieťa vedie normálny život. Pohodlie dieťaťa je vynikajúce. Koža sa mierne mení. V niektorých prípadoch sa môžu v záhyboch vytvoriť kôry alebo oblasti suchého kože.

Vývoj choroby zahŕňa postupné striedanie niekoľkých etáp. Po období exacerbácie sa objaví remisia. Trvanie tohto obdobia do značnej miery závisí od stavu dieťaťa a od neexistencie účinku provokačných faktorov. Pri akejkoľvek zmene úrovne imunity alebo zápalu môže byť remisia rýchlo nahradená exacerbáciou.

klasifikácia

Doteraz lekári vo svojej práci používajú naraz niekoľko rôznych kategórií, ktoré umožňujú objasniť diagnózu. Takéto klasifikácie zahŕňajú rozloženie rôznych variantov a foriem choroby - v závislosti od štádia zápalového procesu, jeho trvania a závažnosti celkového stavu dieťaťa.

Symptómy a schéma liečby alergickej dermatitídy u detí mladších ako jeden rok

V posledných rokoch sa počet ľudí trpiacich alergiami neustále zvyšuje. Takáto odpoveď tela na dráždivé látky má alarmujúci rozsah. Často u detí dochádza k alergickej dermatitíde, ktorá môže časom prechádzať do chronickej formy. Mnohí rodičia nevedia, čo môže zapríčiniť nástup ochorenia.

Pri všetkých prejavoch alergie vyhľadajte lekársku pomoc. Alergická dermatitída neodďaľuje sama o sebe, pacient potrebuje správnu liečbu.

Príčiny tejto choroby

Medzi príčiny alergickej dermatitídy patria:

 • poruchy trávenia spôsobené chorobami tráviaceho traktu, dysbióza;
 • neefektívna výživa (včasné zavádzanie doplnkových potravín, zahrnutie vysoko alergénnych potravín do potravín, citrusové plody);
 • používanie nekvalitných detských kozmetických a hygienických výrobkov;
 • nosenie odevov zo syntetických tkanín s prídavkom farbív;
 • užívanie liekov;
 • infekcie bakteriálnej etiológie;
 • reakcia na reaktívne látky (alkálie, kyselina);
 • vplyv žiarenia, zmena teploty, mechanický efekt;

Alergická dermatitída u detí sa vyvíja podľa štandardnej schémy. Osoba je v kontakte s alergénom, čo má negatívny vplyv na pokožku. Postupne sa začína prejavovať vyrážka, môže byť lokalizovaná na ľubovoľnej časti tela.

Niektoré faktory zvyšujú riziko alergickej dermatitídy. Mnohí z pacientov neustále čelia potenciálnym alergénom:

 • kozmetické prostriedky;
 • chemikálie;
 • liečivé prípravky;
 • rastliny-tox;
 • zvieracie chlpy.

Typy a príznaky alergickej dermatitídy

Vyrážky na koži môžu sprevádzať malý opuch v postihnutej oblasti. Často sa pupínky naplnia čírou tekutinou a potom sa prasknú, čo spôsobí, že rana začne mokrú. Po chvíli, na tejto časti kože, ako vidíte na obrázku nižšie, sa vytvorí hustá kôra.

Často je alergická reakcia sprevádzaná charakteristickými symptómami, pomáha lekárom diagnostikovať a okamžite začať liečbu. Ak rodičia nie sú pozorní voči sťažnostiam dieťaťa, alergia prejde do chronickej formy až do vytvorenia kópie na koži.

Odborníci obvykle rozdeľujú alergickú dermatitídu do troch typov - dieťa, dieťa a dospievajúci:

 • Prvý sa vyskytuje u novorodencov. Dermatitída sa objaví ihneď po narodení a sprevádza dieťa do veku 3 rokov. Vyrážka v tomto prípade postihuje záhyby ramien, nôh a tváre. Často alergia rozšíri po celom tele, táto podmienka vedie do fázy lásky novej potraviny alebo erupciu primárnych zubov.
 • Detská dermatitída sa pozoruje u detí vo veku od 3 do 12 rokov. Podráždenie postihuje oblasť tváre, krk, môže byť lokalizovaná v miestach záhybov rúk a nôh. Často vyrážajú svrbenie, malé opuchy a praskliny. Po vyčesaní je rana utiahnutá a pokrytá kôrkou.
 • V dospievaní je charakteristickou črtou alergickej dermatitídy šírenie vyrážok v tele. Neexistuje žiadna špecifická lokalizácia, akné sa môže vyskytnúť na akejkoľvek časti pokožky a zmiznúť sama.

Často sa alergia stáva chronickou formou. Počas dlhého obdobia života môže byť dermatitída v remisi, ochorenie sa bude pravidelne vracať.

Typická lokalizácia detského ekzému

Bežné príznaky choroby zahŕňajú výskyt malých červených pupienkov. Podráždenie sprevádza svrbenie, na postihnutom mieste sa vytvárajú trhliny, ktoré často namočujú vredy. Keď sa ochorenie zhorší, symptómy sa zhoršia, svrbenie spôsobí, že pacient pokožku pokoží.

Nie vždy alergická dermatitída u dieťaťa sa objavuje na tých miestach, kde je konštantný kontakt s alergénom. Častejšie u detí a dospelých sú vyrážky lokalizované v slabín, na hýždach, rukách, tvári a krku.

Vyrážky na tvári

U niektorých pacientov je vyrážka sprevádzaná kašľom, slzami a nazálnym kongesciou. Niekedy alergia nebráni dieťaťu, ale niekedy sa stav dieťaťa zhoršuje, potrebuje pomoc.

Vo väčšine prípadov spôsobuje diatéza potravinové produkty, s ktorými sa dieťa náchylné na alergické reakcie zoznámi prvýkrát. Vyvolávajte vyrážky na pokožke môžu príchute, farbivá, niektoré ovocie a zeleninu. Často sú deti po kontakte s rastlinami alebo zvieratami pokryté vyrážkou. Symptómy alergií sa zvyčajne objavia v priebehu pol hodiny.

Rodičia doma môžu využiť zmäkčujúce krémy, ktoré po aplikácii zmierňujú svrbenie a prinášajú úľavu. Často alergia na tvár spôsobuje opuch hrtana. Ak sú dýchacie cesty dieťaťa zablokované, môže sa udusiť. Je dôležité čo najskôr identifikovať alergén a snažiť sa chrániť dieťa pred kontaktom s ním.

Hroty na rukách

Ruky - toto je najčastejšie miesto lokalizácie alergickej dermatitídy. Po kontakte s alergénom, či už ide o chemikálie pre domácnosť alebo kozmetiku, na dlaniach sa objaví začervenanie. Dieťa má nepríjemné pocity, svrbenie rúk, koža sa viaže a vločky.

Často alergia na ruky vzniká pri uhryznutí hmyzom. Neznesiteľná svrbenie spôsobuje, že dieťa poškriabaním zapálilo miesto, ktoré len zhoršuje jeho stav. Často sa začervenanie a vyrážka na rukách objavuje kvôli jesť sladkosti, káva alebo kakao a po užití liekov. Obvykle sú vyrážky lokalizované na zadnej strane dlane.

Zmeny počasia môžu tiež ovplyvniť zdravie dieťaťa. Nezabezpečený od vetra a mrazu kože rúk reaguje na vonkajší stimul so sčervenaním, opuchom a svrbením. Ak chcete napraviť situáciu, pomôžu špeciálne krémy na ruky a teplé rukavice alebo palčiaky, ktoré dokážu chrániť pokožku pred zrážkami počasia.

Alergia na nohách

Vo všeobecnosti sa prejavuje podráždenie v oblasti bokov, teliat a nôh. Často je vyrážka lokalizovaná pod kolenami. Alergické reakcie sa môžu vyskytnúť na nohách. V tomto mieste sa objavujú pupienky nepravidelný tvar, pľuzgiere a zapálená koža.

Alergická vyrážka na nohách vedie k strašnému nepohodlnosti a obmedzenému pohybu

Červené svrbivé škvrny a pľuzgiere spôsobujú veľa nepríjemností a vedú k obmedzeniu mobility. Keď sa vyrážka objaví na nohách dieťaťa, musíte sa pokúsiť čo najrýchlejšie zmierniť stav dieťaťa.

Etapy dermatitídy

Lekár, ktorý posudzuje stav pacienta trpiaceho alergiami, sa najprv pokúša určiť štádium ochorenia. Na základe zistení sa rozhoduje o voľbe taktiky liečby. Celkovo existujú 4 štádiá alergickej dermatitídy:

 1. Začiatočná je sprevádzaná hyperemia, opuch kože a lúpanie. Ak začnete včas liečiť diatézu u detí, môžete čoskoro zabudnúť na všetky nepríjemné symptómy. Nespravodlivé zaobchádzanie alebo nedostatok vedie k vývoju ďalšej etapy.
 2. Vyjadrený štádiu ochorenia je chronický a akútny. Výpadky vedú k tvorbe kôrovcov a šupín na mieste zápalu.
 3. Štádium remisie vedie k zníženiu alebo zmiznutiu všetkých nepríjemných symptómov alergie. Toto obdobie môže trvať niekoľko týždňov, a niekedy aj rokov.
 4. V štádiu klinického zotavovania všetky prejavy atopickej dermatitídy úplne zmiznú už niekoľko rokov.

Diagnóza ochorenia

Lekár nebude predpisovať liečbu, kým zistí charakter vyrážok, ich lokalizáciu a obdobie exacerbácie. Pomôžte diagnostikovať laboratórne testy ochorenia:

 • klinická analýza krvi a moču;
 • imunologická a sérologická analýza;
 • histologická analýza tkanív;
 • biopsia;
 • interpretácia analýz pre alergény.

Získané výsledky umožňujú odhaliť príčinu vývoja alergickej reakcie u pacienta. Lekár predpisuje vhodnú liečbu. Ak dodržiavate všetky lekárske odporúčania, odborník bude môcť predpokladať načasovanie nástupu remisie.

Ako liečiť alergickú dermatitídu doma?

Keď viete, ktorý alergén vedie k vyrážkam, musíte sa pokúsiť chrániť dieťa pred kontaktom s ním. Ak alergia spôsobuje určité potraviny, nemali by byť prítomné v ponuke dieťaťa.

Často sa vyskytujú alergie u detí, keď sú vystavené vonkajším podnetom. Hlavnou úlohou rodičov citlivých detí je udržať čistotu domu a určitú vlhkosť vzduchu. Domáce zvieratá by mali byť podávané v dobrých rukách a z kobercov a vankúšov z peria sa navždy zbaviť.

Charakteristiky terapie pre dojčatá do jedného roka

Ľahká forma alergie nevyžaduje hospitalizáciu. Sklon k alergiám detí by mal byť preložený do hypoalergénnej stravy. Odporúča sa použiť jemné antihistaminiká, predpísané od narodenia - a gél Fenistil kvapky, alebo polovice roka - Zyrtec kvapiek.

S vekom sa diatéza ustupuje, ale nie všetky deti majú taký šťastie (odporúčame čítať: ako sa diateza pohybuje u detí?). Niekedy sa vyvíja stabilná alergia, ktorá vedie k astme. V prípade, že liečba nedáva požadované výsledky, nie je tam žiadny pozitívny dynamiku, a ďalšie choroby sa vyskytujú na pozadí alergické reakcie, potom lekár ponúkne matku s dieťaťom do nemocnice.

Spustená forma ochorenia je liečená glukokortikoidmi. Z pustuliek na pokožke sa pomôže zbaviť sa antibiotík. Komplexy vitamínov a minerálov pomáhajú zlepšiť zdravie detí do jedného roka.

Lieky na perorálne podávanie

Mnoho liekov môže zlepšiť stav pacienta. Zastavujú príznaky alergie, znižujú zápal a svrbenie. Často na liečbu alergickej dermatitídy predpisujú antihistaminiká. Prípravky prvej generácie majú sedatívny účinok.

Odborníci uprednostňujú moderné lieky, ako napríklad:

Antihistaminiká 2 a 3 generácie nespôsobujú ospalosť a závislosť. Ak chcete dosiahnuť klinický účinok, musíte užívať podobné lieky dlhší čas. Dávkovanie a liečba určuje lekár jednotlivo.

Často podráždenie a svrbenie spôsobujú, že deti poškriabú rany - sú otvorenou bránou k infekcii. Antiseptikum pomáha bojovať proti mikroorganizmom. Existuje niekoľko účinných liekov vo forme roztoku na vonkajšie použitie, ktoré dokáže zvládnuť stafylokoky a streptokoky:

Ich účinnosť v boji proti alergiám bola dokázaná imunomodulátormi. Sú vymenovaní po konzultácii s alergikom, keď je ochorenie v ťažkej forme. Liečte alergie s týmito liekmi opatrne, najmä v rodine blízkej osoby, ktorá trpí autoimunitnými ochoreniami. Zásahy do imunitných procesov, ktoré sa vyskytujú v tele dieťaťa, môžu viesť k vážnym následkom.

Použitie topických liekov

Liečivé masti a krémy sa odporúčajú aplikovať na oblasť zapálených kože 1 až 2 krát denne v súlade s pokynmi na použitie lieku:

 • Ak sú vyrážky menšie, slabo vyjadrené, je vhodnejšie použiť nehormonálne prípravky: Fenistil, Keratolan, Radevit atď.
 • V prípade, že alergia je v ťažkej fáze, podráždenie ovplyvňuje veľké oblasti tela, môže lekár odporučiť hormonálne masti (sinaflana, Akriderm atď. (Viac v článku: niektorí masť na kožné alergie rozhodnú pre deti od 1 roka)?.).
 • Odstráňte alergickú reakciu na kožu v mnohých prípadoch glukokortikoidmi. Táto skupina liekov zahŕňa Advantan, Afloderm a Lokoid.

Ak sa postihnuté oblasti liečia rýchlejšie, môžete použiť masti, ktoré urýchľujú regeneráciu tkanív:

fyzioterapia

Fyzioterapia môže pomôcť dieťaťu s alergickou dermatitídou rýchlo sa zotaviť. Spravidla sa fyzioterapeutické metódy aplikujú na pacientov, ktorí sú v nemocnici. Najefektívnejšie sú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

 • laserová terapia;
 • electrosleep;
 • PUVA terapia;
 • vodoliečba;
 • ošetrenie bahna;
 • reflexná terapia;
 • ožarovanie ultrafialovým svetlom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Zoznam liečivých rastlín povolených na alergiu je malý. Pre liečenie radu oblekov, Brčál, lastovičník, chmeľ a ďalšie. Na prípravu bylinné odvary potrebovať 3 lyžice sušených a práškových rastlín a 1 litra vriacej vody. Tráva sa naleje do horúcej vody a trvá 4 hodiny. Výsledný vývar sa aplikuje na zapálenú oblasť pokožky alebo na vytvorenie lotionu.

Pre sodovú kúpeľ potrebujete 1 liter vriacej vody a 1 lyžicu sódy. Soda by sa mala úplne rozpustiť vo vode. Je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie, inak po postupe bude pocit sucha pokožky.

Vlastnosti stravy

Atopická dermatitída vyžaduje špeciálnu diétu. V ponuke dieťaťa by mali byť hypoalergénne výrobky. Detská strava by mala byť vyvážená. Vážne obmedzenia v potravinách povedú k narušeniu rastu a rozvoja.

Ak má dieťa neznášanlivosť na proteín z kravského mlieka, potom sa prenesie do špeciálnych zmesí určených na zohľadnenie individuálnych charakteristík detí trpiacich alergiami. Ak dieťa dojčí, matka by sa mala starať o jej výživu. Ak je to možné, musíte sa obmedziť na použitie sladkej, múky a soli. Je žiaduce vyhnúť sa výrobkom ako: med, orechy, citrusové plody, jahody, čokoláda a korenie.

So začiatkom zavádzania doplnkových potravín trpí veľa detí potravinovou alergickou dermatitídou, preto je potrebné starostlivo preskúmať nové lieky

Zdrojom alergie môže byť ovesná kaša alebo krupica, rovnako ako výrobky obsahujúce lepok. Ako prvé doplnkové jedlo je lepšie používať cukety alebo karfiol. Potom môžete dieťa predstaviť obilniny bez mliečnych výrobkov. Keď je dieťa vo veku 7-8 mesiacov, môžete mu ponúknuť mäso z morčacieho alebo králičieho mäsa.

Dodržiavanie určitých pravidiel života

Alergická dermatitída je sprevádzaná léziou kože, takže rodičia by mali vedieť, ako sa správne starať o pokožku dieťaťa. Odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá života:

 • V detskej izbe musí byť vzduch vlhký.
 • Mal by sa zabrániť kontaktu so zvieratami a rastlinami pokiaľ je to možné.
 • Je potrebné sledovať čistotu domu. Mokré čistenie by sa malo vykonávať pravidelne. Nepoužívajte chemikálie.
 • Je potrebné vyberať produkty hypoalergénnej hygieny.
 • Musíte si vybrať oblečenie vyrobené z prírodných materiálov. Vlnené výrobky by nemali prísť do kontaktu s pokožkou.

Čo je nebezpečná alergická dermatitída?

Alergie nemožno ignorovať. Bez začiatku liečby alergickej dermatitídy rodičia zvyšujú pravdepodobnosť vzniku dieťaťa bronchiálnej astmy. Množstvo kožných vyrážok sa postupne znižuje, čo však neznamená víťazstvo nad alergiou, ale transformáciou ochorenia na novú formu.

prevencia

Je zrejmé, že deti, ktoré sú prirodzene kŕmené, menej často trpia alergiami. V takomto prípade musí dojčiaca matka dodržiavať stravu a pravidlá pre zavádzanie doplnkových potravín.

Ak má dieťa alergickú dermatitídu, rodičia by mali dieťa včas ukázať lekárovi. Ak dodržiavate všetky odporúčania špecialistu, ktorý vám ponúka starostlivosť o dieťa, môžete problém skoro zabudnúť.

Aby bolo dieťa zdravé a harmonicky vyvinuté, podmienky prostredia by mali byť optimálne. Je potrebné pravidelne vetrať miestnosť, dodržiavať správny teplotný režim (od 18 do 20 stupňov). Vlhkosť v miestnosti musí byť najmenej 60%.

Dermatitída u detí

Dermatitída je ochorenie kože, lokálny zápal a začervenanie kože v oddelených miestach tela. Dermatitída u detí je výsledkom infekcie, toxických účinkov alebo alergií. Dermatitída u dojčiaceho dieťaťa sa prejavuje vo forme vyrážok, kôr, sčervenania. Zvážte príčiny dermatitídy u malých detí a predškolských detí, typy jej prejavu a spôsob liečby.

Často sa kožná dermatitída nazýva diatéza. Najviac náchylné na vyrážky dieťaťa je až 3 roky. V tomto veku sa príznaky ochorenia (vyrážka a začervenanie na tvári, okolo úst, v slabín) prejavujú oveľa častejšie ako v školskom období.

Tráviaci systém a imunita sú v procese tvorby, výživy dieťaťa v čreve a žalúdku komplex enzýmov (látok na trávenie jedla) a bakteriálnej flóry. Preto najzdravšie jedlo pre mesiac staré dieťa je materské mlieko, účinný prostriedok na prevenciu diatézy - správna strava matka, dojčiace dieťa.

klasifikácia

Pri vystavení dráždivému účinku sa vyskytujú všetky druhy zápalu kože. Ak sa takáto látka dostala na kožu z okolitého priestoru, potom sa nazýva dermatitída kontakt.

Ak dráždivý prvý vstupuje do gastrointestinálneho traktu, potom do krvného obehu a až potom na kožu, choroba sa nazýva toksikodermiya.

Dermatitída je rozdelená do nasledujúcich typov:

 • alergický (druhý názov - atopický) - z vystavenia alergénu;
 • kontakt (prejavujúci sa na otvorených častiach tela po vonkajšom kontakte so stimulom - okolo úst, na lakťoch, rukách);
 • slnečné (zjavené po pobyte na jasnom slnku);
 • seborrheic (to je množstvo vyrážok a pupienkov, čierne čelenky); tento typ vyrážok ovplyvňuje jednotlivé časti kože: čelo a tvár pozdĺž línií vlasov, kožu okolo úst, rovnako ako slabiny, chrbát, hrudník, tváre.

Najčastejšou formou ochorenia je alergická dermatitída. Ako vyzerá dermatitída a liečiť sa?

Ako to vyzerá?

Zapálené oblasti kože môžu mať podobu začervenanie, odlupovanie a odreniny (najjednoduchšia forma choroby) a tiež vyrážka, akné, bubliny, pľuzgiere a rany.

Miesto vyrážky je lokalizované na tvári, hlave, rukách, v slabinách a na žalúdku, chrbte a zadku a dokonca aj na pise. Silná dermatitída je komplikovaná zápalom a opuchom, svrbením, nepohodliem, bolesťou kože.

Často rodičia používajú lokálne lieky (masť, prášok) bez analýzy príčin zápalu kože. To nie je pravda. Liečba vyrážok vyžaduje externé aj vnútorné účinky.

Bubliny sú nepríjemné, pretože Po otvorení sa vytvoria malé rany, ktorými infekcia prenikne. Deti často poškriabú vyrážku na pažích a lakťoch. Takže dermatitída u detí je komplikovaná infekciou.

Externé prejavy dermatitídy:

 • suchá koža na pažích, lakte, na tvári okolo úst;
 • červené škvrny v slabín, na zadku, na chrbte a žalúdku;
 • malé bublinky s kvapalinou - umiestnené na nohách, ramenách (lakte, dlani), okolo úst, na krku, chrbte a zadku; uvedené miesta sú tradičnými miestami prejavu atypického ekzému;
 • pľuzgiere v záhyboch pokožky (v slabinách) av otvorených častiach tela (ramená, lakte).

dôvody

Príčiny ochorenia sú bežne rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Externé príčiny pôsobia vonku, vnútorné príčiny vstupujú do tela dieťaťa s jedlom a dýchaním. Množstvo dráždivých faktorov ovplyvňuje telo zvonku a vnútorne (ak alergény zo vzduchu vstupujú do krvného obehu dieťaťa v pľúcach a pôsobia na pokožku priamo zvonku).

kontakt

Príčinou kontaktnej dermatitídy u dieťaťa môže byť:

 • Mokré plienky: Kožná vyrážka na tele objaví v mesačnom dieťaťom v miestach neustálom kontakte s mokrými plienky dieťaťa - na chrbát a zadok, do brucha a slabín (pelonochnogo liečbe dermatitídy - použitie plienok).
 • Zostaňte v plnenej plienke spôsobuje vyrážku a začervenanie v slabinách, medzi zadok a brucho (liečba - včasná zmena plienky).
 • Syntetické oblečenie a posteľná bielizeň môže spôsobovať atopickej dermatitídy do tela dieťaťa v ktorejkoľvek jeho časti (kde syntetické styku s detskú pokožku) v krku a hlavy syntetických čiapok, lakte na syntetickej bundy, okolo úst syntetického šatku. Najlepším prostriedkom na liečbu takejto alergie je prirodzené oblečenie.
 • Nevhodná detská kozmetika (Krém, mydlo, šampón) - spôsobuje vyrážku v tých častiach tela, kde bol aplikovaný krém: v slabine, zadok, tváre. Koža mesiaca starého dieťaťa je citlivá, je potrebný špeciálny zvlhčujúci krém bez E-doplnkov.
 • Domáce chemické výrobky Tiež je to dráždivé, keď zasiahne detské plienky a oblečenie, spôsobuje vyrážku na tele. Pri kontakte s podnetom v každodennom živote (ak dieťa pomohlo mojim matkám umyť pokrmy), na dlani sa môžu objaviť vyrážky. Ak je dieťa alergické na parfumy matky, objavujú sa vyrážky na oči, tváre a okolo nosa. Najefektívnejším prostriedkom boja je odmietnutie chemických látok pre domácnosť.
 • Prachový alebo plynový vzduch priemyselné mestá (ako liek dermatitída u detí môže byť ťažké, pretože neustálom kontakte dieťaťa s stimulu. Niekedy je jediným skutočným riešením je zmeniť bydlisko.

Hlavným liečením kontaktnej dermatitídy je obmedzenie akéhokoľvek kontaktu s podnetom. Ak dráždivý alergén pravidelne ovplyvňuje dieťa, zvyšuje sa atypická reakcia.

Výpadky na tele sa rozširujú, prinášajú veľké nepohodlie. V miestach najčastejších vyrážok (na rukách a lakťoch, tvárach a okolo úst) koža stráca svoju elasticitu, pigmentáciu, stáva sa tenkou a zraniteľnou.

Keď je účinok stimulu obmedzený, 80% detí má alergickú náladu. dermatitída známky oslabenia najprv na exponovaných častiach tela (na tvári, v jeho očiach, vonkajšie lakte a okolo krku, staršie dieťa na chrbte a bruchu), a potom v uzavretých miestach (v slabinách, na záhyby lakte, medzi sedacími svalmi, na nohách).

Toksikodermichesky

Príčiny toxikodermickej dermatitídy:

 • Potravinové alergény (najčastejšou príčinou dermatitídy na tele dieťaťa, ako aj častou príčinou vyrážok na tvári a rukách dieťaťa mladšieho veku). Najlepším liekom na potravinovú dermatitídu je diéta.
 • Vdýchnutie výfukových plynov (pri cestách po motorových cestách).
 • lieky (liečba vyžaduje okamžité odmietnutie nesprávne vybraného lieku).
 • Infekčné choroby (tvoria takzvanú infekčnú dermatitídu u malých detí). Hlavnou liečbou je boj proti základnej infekcii.
 • Odporúčané čítanie: folikulárna keratóza u detí

Dermatitída je komplexná choroba, ktorej príčiny sú často skryté v alergických reakciách tela dieťaťa. Príznaky dermatitídy sa objavujú na rôznych miestach tela a prinášajú nepríjemné svrbenie, bolesť a nepríjemné pocity.

Externé prostriedky sú kozmetický dočasný účinok na chorobu. Hlavným prostriedkom liečby je obmedzenie kontaktu s podnetom (strava, kontrola vonkajšieho prostredia).

liečba

Na vyliečenie dermatitídy alebo oslabenie jej prejavov na akejkoľvek časti tela (lakte, chrbát, hlava vo vlasoch a okolo úst) je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Prísne obmedzenie kontaktu medzi dieťaťom a dráždivým účinkom (strava, kontrola chemikálií pre domácnosť, prírodné oblečenie). Každý typ vyrážky má svoju vlastnú príčinu. Ak odstránite príčinu, efekt zmizne.
 2. Včasná liečba kožného zápalu: nedovoľte infekcie alebo komplikácie. Externá liečba sa vykonáva s antiseptickými obväzmi (lekárskou masťou, špeciálnym krémom), ľudovými prostriedkami (bylinnými kúpeľmi a infúziami na trenie). Vnútorné liečenie spočíva v tom, že sa užívajú antiseptiká a lieky na zníženie alergickej reakcie.
 3. Pokles telesného alergického stavu - najťažšie a dlhodobejšie liečenie. Pomôcť prípravám na úpravu čriev (bifidobaktérie), vitamínové komplexy obsahujúce vápnik, zdravej výživy (prírodné produkty bez prísad). Na liečbu kožných vyrážok zvnútra je efektívnejšia ako použitie vonkajšieho krému alebo masti. Ak je úplne vyliečená alergia ťažká, potom môžete aspoň oslabiť jej prejavy.
 4. Aplikácia komplexnej terapie: prostriedky na liečbu dermatitídy (liečivá a lieky, masť a smotana) by sa mali kombinovať s diétou a zabránením kontaktu s alergénovým stimulom.

Diéta a výživa

Hlavné a hlavné liečenie toxikodermickej potravinovej dermatitídy - prísna diéta. Výživa matky na dojčenie je zameraná na kŕmenie dieťaťa. Strava vylučuje z potravy dojčiacej ženy tie potraviny, ktoré nie sú strávené mesiac starým dieťaťom, spôsobujú vyrážky a zápaly kože (na tvári, rukách, lakťoch, okolo krku a okolo úst).

Dieťa v ranom detstve vylučuje z potravy produkty, ktoré spôsobujú výskyt vyrážok. Často vo veku päť rokov sa alergická nálada znižuje, vytvára sa mikroflóra a enzymatické zloženie tráviacich orgánov.

Telo začne tráviť tie potravinové látky, ktoré nemohli byť strávené vo veku jeden a pol až dva roky. Vyrážky a kožné zápaly na lakte a nohách, vo vlasoch a okolo úst. Striktívna strava stratila svoju relevantnosť.

Nemôžete liečiť vaše dieťa s vonkajšími prostriedkami (rozmazaným antialergickým krémom v mieste zápalu, aplikujte masť na noc). Ochorenie sa prejavuje zvonku a vnútorne. Okrem kožných prejavov alergií je oslabená imunita a trávenie dieťaťa.

Krém a masť

Ak rodičia nemajú možnosť obmedziť dieťa z kontaktu so stimulom, antiseptický krém, terapeutická masť, utrite vyrážku dezinfekčné roztoky, bylinné infúzie.

Úlohou rodičov nie je umožniť komplikácie, zápaly a opuchy, zabrániť infekcii hubami a baktériami.

V tomto prípade je externý lieky by mali byť antiseptické a mali by znížiť alergické reakcie organizmu (nazývajú sa antihistaminiká). Antihistaminiká sú predpísané lekárom. Antiseptické a protizápalové lieky môžu obsahovať detský krém, farmaceutickú masť.

Ak chcete liečiť dieťa len vonkajšími prostriedkami, odmaľte antihistamínový krém, aplikujte protizápalovú masť - neúčinnú a nedostatočnú. Na ďalšiu liečbu dermatitídy je potrebné odstrániť príčiny ochorenia, dráždivé faktory.

 • Odporúčané čítanie: Streptoderma u detí

prevencia

Liečba dermatitídy u detí v jednom dni nie je možná. Masť a smotana môžu odstrániť iba výskyt choroby. Najlepším liekom na potravinové vyrážky - neustále sledovanie menu matky a dieťaťa, použitie prírodných prostriedkov proti alergickým reakciám, prevencia infekcie a akútny zápal kože pomôže prekonať chorobu.

Často liečba dermatitídy trvá niekoľko rokov. S posilnením tela a tvorbou črevnej mikroflóry sa vyrážajú na ruky a prechádza hlava.