Hlavná

Opar

Periorálna dermatitída: prečo sa vyskytuje, aké masti a antibiotiká na liečbu tejto choroby?

V chronickom zápalovom procese na koži okolo úst sa lekári rozprávajú o periorálnej dermatitíde. Ide o dlhodobú chorobu s tendenciou k relapsu. Keď sa objaví na tvári, mikrobubliny (vezikuly) alebo tesnenia (papule), ktoré ležia na červenú, zapálenú pokožku. Príčina ochorenia nie je úplne pochopená.

Periorálna dermatitída je nielen medicínskym, ale aj sociálnym problémom. Pacienti s touto chorobou sú schopní pracovať, ale zároveň sú dlhodobo ambulantní. Veľa publikácií sa venuje problematike etiológie, liečby a prevencie ochorenia, ale medzi dermatológmi stále neexistuje konsenzus.

V literatúre existujú iné názvy tejto choroby: fotosenzitívna, steroidom indukovaná alebo rosace podobná dermatitída.

Vzory vývoja ochorení

Periorálna dermatitída je bežná choroba, ktorá sa vyskytuje u 1 zo 100 dospelých. Zvyčajne pacienti trpia vo veku 20-30 rokov a ženy sú 12-krát vyššia pravdepodobnosť ako muži. Avšak patológia sa pozoruje u detí predškolského veku a u starších ľudí. U detí je patológia bežnejšia u dospievajúcich chlapcov.

Príčiny periorálnej dermatitídy nie sú známe. Vedci naznačujú, že predpokladom pre vznik ochorenia je alergická predispozícia. Východiskovým faktorom je príliš časté používanie hydratačných kozmetických prípravkov alebo krémov s glukokortikoidmi (najmä fluórované), ako aj používanie zubnej pasty s fluoridom.

Faktory, ktoré vyvolávajú a podporujú exacerbáciu:

 • dlhodobé vystavenie slnku alebo nadmernému používaniu solária;
 • príjem orálnej antikoncepcie;
 • ohniská chronickej infekcie v tele (chronická tonzilitída, sinusitída, zubný kaz);
 • poruchy hormonálnej rovnováhy;
 • tuberkulóza a iné závažné infekcie;
 • tehotenstvo.

Niekedy z obsahu vezikúl je možné získať mikroorganizmy rodu Fusobacterium, čo naznačuje zapojenie infekcie do vývoja periorálnej dermatitídy. Predpokladá sa, že u niektorých pacientov je ochorenie spojené s roztočom Demodex a hubou Candida.

Neustále používanie zvlhčovadiel vedie k hromadeniu tekutiny v stratum corneum kože, čoho dôsledkom je edém. Ochranné (bariérové) vlastnosti pokožky oslabujú, mikroorganizmy sa zavádzajú do kože.

Infekcia je lokalizovaná predovšetkým v ústach vlasových folikulov. Existuje zápal kože - dermatitída. Keď vidia opuch a sčervenanie kože, mnohí pacienti začnú používať glukokortikoidné masti samostatne. Po krátkodobej pozitívnej dynamike stavu tieto lieky vedú k významnému a dlhodobému zhoršeniu priebehu periorálnej dermatitídy.

V mnohých prípadoch pacienti používať fluorované glukokortikoidy na radu dermatológa o dlhotrvajúci seboroická dermatitída, akné, rosacei.

Hlavnú úlohu vo výskyte príznakov ochorenia zohráva príležitostná mikroflóra kože, ktorá zvyčajne nepoškodzuje človeka. Jeho patologické vlastnosti sa prejavujú za týchto podmienok:

 • zhoršenie prirodzených baktericídnych vlastností kože v dôsledku dlhodobého užívania vonkajších glukokortikoidov;
 • zhoršenie imunity;
 • alergická reakcia na bakteriálne antigény;
 • nerovnováha hormónov v dôsledku vedľajších účinkov vonkajších alebo gynekologických ochorení;
 • zriedenie kože pod vplyvom hormonálnych mastí.

Infekčná alebo nie periorálna dermatitída?

Patogénna mikroflóra, ktorá sa podieľa na jej vývoji, môže byť prenesená zdravému človeku. Ale pri absencii iných podmienok na rozvoj ochorenia (napríklad použitie hormonálnych krémov), mikróby nevedú k zápalu.

Externé prejavy

Pri periorálnej dermatitíde vyrážka postihuje nasledujúce oblasti na tvári:

 • nasolabálne záhyby;
 • oblasť okolo úst;
 • zóny okolo očí;
 • brada;
 • vonkajšie rohy očných viečok;
 • tváre.

V závislosti od primárnej lokalizácie vyrážky sa rozlišujú periorbitálne (v blízkosti úst), periorbitálne (v blízkosti očiek) a zmiešaný variant ochorenia. Nie sú to štádia vývoja patológie, ale formy, ktoré možno nahradiť navzájom. V miernom priebehu sa periorálna dermatitída môže vyskytnúť bez akné, čo sa prejavuje len začervenaním kože a malou plochou vyrážkou.

Vyrážka sa nachádza na červenej alebo nezmenenej ploche. Vyzerá to ako polkruhové červené tesnenie bez dutiny vnútri, s veľkosťou 1-2 mm. Niekedy sú malé bubliny a peeling.

Niekedy vyrážky sa šíria na kožu krku, trupu a horných končatín.

Charakteristickým príznakom ochorenia je prítomnosť úzkeho pruhu (2-3 mm) zdravého pokoženia okolo červených okrajov pier bez vyrážok. Tento príznak sa zaznamenáva u 87% pacientov.

Niektorí pacienti majú malé rozšírenie kože - telangiektáziu, aj keď je táto vlastnosť typickejšia u rosacey.

Pacient sa sťažuje na pocit pálenia a tesnosť pokožky. Svrbenie je nezvyčajné, ale je možné. U piatej časti pacientov chýbajú nepríjemné pocity.

Ak choroba nie je liečená, trvá niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Výpadky na koži sa vyskytujú rýchlo, proces nemá žiadne štádiá. Povaha choroby je monotónna, s nepredvídateľnými exacerbáciami. U niektorých pacientov sa dermatitída postupne stráca.

Mnohí pacienti, najmä mladé ženy, trpia neurotickými poruchami spôsobenými kozmetickou poruchou. Stavajú sa, uprednostňujú menej komunikovať s ľuďmi, v ťažkých prípadoch opúšťajú prácu, konfliktujú v rodine.

83% žien má sprevádzané gynekologické ochorenia, 67% má choroby tráviaceho systému. Približne jedna tretina pacientov má ohniská chronickej infekcie v nazofaryngu a ústnej dutine, rovnako ako emočné poruchy.

Choroby, s ktorými je potrebná diferenciálna diagnóza:

Laboratórny výskum

Všeobecné a biochemické krvné testy neodhaľujú žiadne významné zmeny. Niekedy dochádza k miernemu zvýšeniu ESR, čo je spojené so sprievodnou patológiou (napríklad so zameraním na chronickú infekciu v nosohltane).

U väčšiny pacientov je oslabená imunita. Zvyšuje sa aktivita T-lymfocytov, zvyšuje sa obsah imunoglobulínov, koncentrácia komplementu klesá. Často sú príznaky sprievodných autoimunitných procesov.

Počas intradermálne vzoriek pacientov alergických detekuje rýchlosť zmeny (senzibilizácie) na bakteriálne antigény streptokokov a stafylokokov.

Niektorí pacienti majú hormonálne poruchy spôsobené zmenami v činnosti nadobličiek. Je možné, že je to spôsobené dlhodobým používaním masti a krémov s glukokortikoidmi.

Počet mikróbov na postihnutej pokožke je niekoľkonásobne vyšší ako u zdravých ľudí.

terapia

Dermatológovia používajú externé a systémové liečenie periorálnej dermatitídy.

Spočiatku sa odporúča pacientovi prestať používať hydratačné krémy, šampóny, kozmetické mlieko, krémy proti vráskam. Je potrebné upustiť od používania fluoridovanej zubnej pasty a žuvacej gumy fluoridom. Pri umývaní je dobré použiť dechtové mydlo.

Pri miernom priebehu ochorenia takéto opatrenia postačujú, že po 2-3 týždňoch všetky symptómy postupne vymiznú.

Zároveň sú vymenovaní konzultácie špecialistov - gynekológ, endokrinológ, imunológ, lekár ORL.

Ako liečiť periorálnu dermatitídu doma?

Je potrebné dodržiavať diétu a dodržiavať všetky odporúčania lekára.

V prvej fáze liečby by mal pacient úplne prestať používať krémy s glukokortikoidmi. Po niekoľkých dňoch dochádza k "abstinenčnej dermatitíde", ktorá sa prejavuje silným sčervenaním a opuchom kože tváre, ktoré je poznačené horúčaním a svrbením. Súčasne sa výrazne zvyšuje počet vyrážok. Pacienti sú často veľmi vystrašení a majú tendenciu znova podávať hormonálne lieky. Tak sa vytvorí "začarovaný kruh" so závislosťou na kortikosteroidných látkach.

Na zníženie prejavov "vysadenia dermatitídy" by mal pacient správne jesť. Diéta pre periorálnu dermatitídu by mala byť hypoalergická a vegetariánska. Vajcia, ryby, klobásy, citrusy, mrkva a paprika, čaj, káva a alkoholické nápoje sú vylúčené; soľ a cukor sú obmedzené.

Antihistaminiká sú predpísané. Lokálne by ste mali používať phytopreparations s protizápalovým účinkom (harmanček, silný čierny čaj). Použije sa termálna voda na zmiernenie popálenín. Keď idete von, odporúča sa použiť hypoalergénne krémy s faktorom proti slnečnému žiareniu s faktorom SPF 30 alebo viac.

Pri závažnej dermatitíde lekár predpisuje sedatíva. Reflexológia a akupunktúra môžu pomôcť.

Ak je počiatočná liečba neúčinná, začína druhá fáza liečby. Zahŕňa vonkajšie činidlá a prípravky na perorálne podávanie.

Externá terapia

Bežné lieky na liečbu lokálnej periorálnej dermatitídy sú metronidazol a kyselina azelaínová. Môžu sa použiť ako monoterapia na miernu a strednú závažnosť ochorenia. Pri závažnej dermatitíde sprevádzanej sčervenaním kože, vyčerpanou vyrážkou a odlupovaním, dodatočne predpísaným liekom na perorálne podávanie.

Počas 8 týždňov pacient používa 1% metronidazolový krém dvakrát denne a na léziu aplikuje tenkú vrstvu lieku. Neotrite ho. Predbežne je potrebné umývať teplou vodou a vysušiť pokožku utierkou.

Jedným z populárnych prostriedkov založených na metronidazole je Metrogil Gel. Je dobre absorbovaný a nezanecháva stopy. U niektorých pacientov spôsobuje tento liek pocit tesnosti pokožky. Liečivo inhibuje rast mikróbov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu. Je dobre tolerovaný, ale Metrogylový gél by sa nemal používať počas tehotenstva a dojčenia, ťažkých krvných ochorení, individuálnej neznášanlivosti a ťažkej hepatálnej insuficiencie.

Ako liečiť chorobu neúčinnosťou alebo intoleranciou metronidazolu?

V tomto prípade sa používa 20% krém s kyselinou azelaínovou. Trvanie liečby periorálnej dermatitídy s týmto liekom závisí od rýchlosti vymiznutia vyrážky a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 6 týždňov. Podľa pokynov výrobcu choroba nie je indikovaná ako dôkaz, avšak všetky moderné pokyny pre dermatológiu odporúčajú vymenovanie kyseliny azelaínovej.

Liečivo sa aplikuje na kožu po čistení dvakrát denne s ľahkými pohybmi. Zastavuje vývoj stafylokokov a ďalších mikróbov na povrchu kože. Liečivo je dobre tolerované, je kontraindikované len s individuálnou neznášanlivosťou. Iba u niektorých pacientov spôsobuje kyselina azelaín pocit pálenia v prvých dňoch aplikácie, v tomto prípade je potrebné znížiť množstvo aplikovaného krému.

Populárne výrobky obsahujúce kyselinu azelaovú - Skinoren, Skinoklir, Azelik, Aziks Derm, Acnestop, Azogel.

Tretí liek používaný na vonkajšie ošetrenie periorálnej dermatitídy je 1% pimekrolimový krém. V pokynoch pre neho neexistuje žiadny indikátor použitia tejto choroby, ale je zahrnutý v príslušných klinických odporúčaniach. Hlavný účinok lieku je protizápalový. Má sa používať dvakrát denne po dobu jedného mesiaca.

Použitie tejto látky počas tehotenstva a dojčenia sa nevykonalo, ale v týchto prípadoch nebola stanovená jej bezpečnosť. Pimekrolimus sa nachádza v krému Elidel.

Niekedy dermatológ môže odporučiť masť s antibiotikom inej skupiny. Teda tetracyklínová masť má výrazný antimikrobiálny účinok. Erytromycínová masť je pri infekčnej dermatitíde dosť účinná a považuje sa za jednu z najbezpečnejších antibiotík.

Ak je pacient znepokojený suchosťou kože a jej podráždením, v liekovom balení pre periorálnu dermatitídu sú zahrnuté pľuzgiere na báze zebry alebo krém s pokožkou. Tieto lieky zmierňujú zápal, majú antibakteriálne a antifungálne účinky. Na uvoľnenie hnisavého zápalu sa predpisuje retinická masť. Chráni a regeneruje pokožku.

Na zlepšenie regenerácie kože sa používajú lieky na báze panthenolu, napríklad Bepanten.

Všetky uvedené lieky by sa mali používať iba po konzultácii s dermatológiou.

Systémová terapia

Hlavnou liečbou periorálnej dermatitídy je metronidazol (Trichopol). Jeho dávkovanie a trvanie priebehu závisí od závažnosti klinických prejavov. V miernych prípadoch vymenujte 500 mg lieku denne počas 3-6 týždňov. Pri intenzívnych vyrážkach začína liečba 1 gram lieku denne počas 3 týždňov; po dosiahnutí účinku sa dávka zníži na 500 mg denne počas ďalších 2-5 týždňov.

V dôsledku liečby metronidazolom sa u 60% pacientov zotavuje, 36% pacientov sa cíti oveľa lepšie. Liečba je dobre znášaná. Časť pacientov má biely povlak na jazyku, ktorý nevyžaduje stiahnutie lieku. Niektorí pacienti sa sťažujú na kovovú chuť v ústach, čo nie je ani nebezpečné. Len malá časť ľudí metronidazol sa musí zrušiť kvôli výskytu alergickej reakcie - žihľavky.

Pri súbežných ochoreniach tráviaceho systému pomáha metronidazol obnoviť normálnu sliznicu žalúdka a čriev.

Účinok lieku je spojený s potlačovaním reprodukcie oportunistických patogénov na koži tváre. Okrem metronidazolu majú iné antibiotiká rovnaký účinok. Môžu sa použiť, keď je Trichopol neznášanlivý.

Modernejší liek z rovnakej skupiny je Ornidazol. Môže byť menovaný kratším kurzom; Okrem toho je tento liek kompatibilný s alkoholom.

V závažných formách periorálnej dermatitídy sa tetracyklín alebo doxycyklín predpisuje počas 1-2 mesiacov. Pre pohodlie môžete použiť rozpustné formy liekov, napríklad Unidox Solutab.

Liečiť periorálna dermatitídy dieťa mladšie ako 8 rokov, rovnako ako neznášanlivosť voči tetracyklínu a počas tehotenstva by malo byť použitie bezpečnejších antibiotiká. Patrí k nim erytromycín, ktorý je predpísaný po dobu 1-4 mesiacov.

Ak potrebujete dlhý príjem antibiotík, mali by ste premýšľať o prevencii komplikácií z tráviaceho systému. Preto lekári často predpisujú probiotiká a lieky na zlepšenie trávenia (Hofitol).

Ak antibiotická liečba neprinesie výsledok, predpísaný izotretinoín (Roaccutane). Pravidelná dermatitída nie je oficiálne zahrnutá do indikácií použitia tejto látky. Je však predpísaná v dávke 0,1-0,7 mg / kg telesnej hmotnosti pacienta 1 denne počas 2 až 5 mesiacov.

Táto látka je forma vitamínu A, má protizápalový a ochranný účinok. Je kontraindikovaný v tehotenstve, dojčenie, zhubné nádory, intolerancia na vitamín A, zlyhanie pečene. Isotretinoín sa nemôže užívať súbežne s tetracyklínom a doxycyklínom.

Periorálna dermatitída v tehotenstve nastáva, keď je imunitná reakcia organizmu fyziologicky potlačená. Jeho liečba je ťažká, pretože mnohé drogy sú kontraindikované pri nosení alebo dojčení dieťaťa.

Recepty tradičnej medicíny

Liečba periorálnej dermatitídy s ľudskými liekmi sa môže uskutočniť po konzultácii s dermatológa, okrem hlavnej liečby:

 • prijať rovnaké časti reťazca, listy plantain a heřmánku, nechtové kvety; 50 g zmesi nalijeme 500 ml vriacej vody a trváme; prijatá infúzia môže byť stieraná a zavlažovaná tvár, robiť pleťové vody niekoľkokrát denne;
 • vezmite štvrtinu šálky medu a ľanového oleja, zohrejte vo vodnom kúpeli, pridajte 2 polievkové lyžice cibuľovej šťavy a premiešajte; po ochladení používať na kompresie;
 • urobte odvar z brezových púčikov, vezmite si ju dovnútra a umyte.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju periorálna dermatitídy, by mala byť obmedzená na použitie glukokortikoidov krémy pre liečbu seboroickej dermatitídy, akné a rosacei. To platí najmä pre predisponovaných pacientov, ktorí majú chronické infekčné ochorenia alebo hormonálne poruchy.

Ako rýchlo vyliečiť periorálnu dermatitídu okolo úst

Periorálna dermatitída je veľmi nepríjemná choroba, ktorá poškodzuje vzhľad osoby. Liečba periorálnej dermatitídy je účinná, ak sa vykonáva komplexným spôsobom, s individuálnym výberom liekov a vonkajšími prostriedkami, fyzioterapiou. Dôležitú úlohu zohráva dodržiavanie osobitných pravidiel pre starostlivosť o pleť, a to počas obdobia exacerbácie dermatitídy, ako aj počas remisie. Poznanie príčin ochorenia sa vyhne jeho výskytu.

obsah

Informácie o periorálnej dermatitíde, jej príčinách

Zápal pokožky okolo úst je veľmi nepríjemná choroba, nazývaná periorálna dermatitída (z latinského ústneho - "úst", peri - "okolo", "okolo periférie"). Má iné názvy: periorálna alergia, periorálna seborrhea, dermatóza podobná rosace. Tento problém s kožou spôsobuje nepríjemné pocity, zasahuje do príjmu potravy a je vážnou kozmetickou poruchou, najmä preto, že väčšina pacientov sú ženy. Je prirodzené, že nikto nebude zdobiť začervenanie a vyrážku na koži okolo úst. Počnúc miernym sčervenaním sa ochorenie postupuje bez primeranej liečby, ovplyvňuje hlbšie vrstvy kože.

Periférna dermatitída často postihuje mladé ženy

Príčiny periorálnej dermatitídy sú:

 • dráždivý účinok na kožu rôznych látok: kozmetika, zubná pasta, jedlo;
 • dlhodobé užívanie steroidných hormónov - lokálnych aj systémových;
 • hormonálne poruchy v tele;
 • poruchy imunity;
 • infekcie kože (baktérie, huby, roztoče).

Vo väčšine prípadov je príčinou tejto choroby niekoľko faktorov.

Je to dôležité. Mladé ženy, ktoré trpia akné a používajú hormonálne masti na liečbu, treba mať na pamäti, že existuje vysoké riziko vzniku periorálnej dermatitídy.

Klinické prejavy

Periorálna dermatitída je spôsobená prevažne mladými ženami mladšími ako 35 rokov. V staršom veku, rovnako ako u mužov, je zriedkavé. Ochorenie začína výskytom červených škvŕn na koži horného pera, brucha, tváre, v blízkosti rohov ústia, na krídlach nosa. Neskôr sa tvorí vyrážka vo forme papule - zosilnená koža plochého alebo kužeľovitého tvaru, veľkosť prostu, s peelingom, svrbením, prítomnosťou kôr. Staré papuly sa nakoniec stmievajú, získavajú hnedý odtieň, pokožka sa stáva skvrnitá, má nepríjemný vzhľad.

Často sa ochorenie šíri na kožu zadnej časti nosa, čelo, oblasť lícnych kostí. Existuje tiež periorbitálna forma dermatitídy, keď sa okolo očí nachádzajú škvrny, dochádza k úplnej porážke celej tváre. Charakteristickým príznakom ochorenia je prítomnosť úzkeho pása kože, bez sčervenania a vyrážok, pozdĺž obrysov pier.

Periorbitalová forma dermatitídy je pre oči nebezpečné

Je to dôležité. Ak sa okolo očí objaví dermatitída, môže sa rozšíriť do očných viečok, škrupiny očí. Je potrebné navštíviť oftalmológov.

Pacienti majú obavy z pocitu svrbenia a pálenia v ohniskách dermatitídy, ktoré sa zhoršujú počas jedenia a pitia, dostávajú potravu na kožu, počas studenej sezóny, vo vetre a na priamom slnečnom svetle. Dermatitída má chronický priebeh s častými exacerbáciami, ale je liečiteľná. Príznaky môžu trvať od 2 do 5 rokov, vyblednutiu s poklesom hormonálnej funkcie.

Často sa vyskytujú aj sekundárne emočné poruchy: neurotické reakcie, úzkosť, slabý spánok, náchylnosť na stres. Sú vyvolané u žien v dôsledku prítomnosti pretrvávajúcej kozmetickej defekty na tvári.

Komplex liečby

Vzhľadom na to, že alergické a infekčné faktory, ktoré spôsobujú zápal kože, zohrávajú úlohu vo vývoji choroby, liečba periorálnej dermatitídy na tvári by mala byť zložitá. Zahŕňa:

 1. Antihistaminiká.
 2. Antimikrobiálne a antiparazitárne činidlá.
 3. Sorbenty.
 4. Vitamíny.
 5. Posilnenie nervového systému.
 6. terapie Diet.
 7. Externé ošetrenie (pleťové vody, masti, fyzioterapia, kozmetické procedúry).
 8. Starostlivosť o pleť.

Pamätať. Predpokladom úspešnej liečby je odmietnutie hormonálnych a fl uórov obsahujúcich masti, ktoré boli použité skôr na to, aby sa zbavili akné. Niekedy to stačí na to, aby ochorenie zmizlo.

Priraďte antihistaminikám novej generácie, ktoré nemajú vedľajší účinok (ospalosť, suchosť v ústach, narušenie zažívacích orgánov). Patrí medzi ne Claritin, Erius, Loratadine, Fexofenadine, Glenseth a ďalšie analógie.

Antimikrobiálne lieky sa vyberajú v závislosti od patogénu zápalu. Aby ste to urobili, zoberte z papuly škrabanie na analýzu. Ak sa nájdu patogénne baktérie, predpíšte antibiotiká na 5-7 dní ("Doxycyklín", "minocyklín", "klaritromycín"). S parazitickými infekciami, napríklad, prítomnosť kliešťa, dobrý účinok dáva "Metronidazol".

"Metronidazol" poskytuje dobrý účinok pri liečbe periorálnej dermatitídy

Sorbenty potrebné očistiť telo nahromadených toxínov v koži, alergény ( "Enterosgel," "Polisorb" aktívne uhlie "Polyphepan"). Priradiť vitamíny a minerály špeciálne pre regeneráciu pokožky: "Cosmetic abeceda", "Supradin", "Complivit", "Vitrum Beauty" a ďalšie.

Pre stabilizáciu nervového systému predpísané sedatíva, s výhodou rastlinného pôvodu (valeriána, Leonurus, mučenka), spacie lieky, nootropík, zlepšenie metabolické procesy v nervových tkanivách ( "piroxikam" "Nootropil"). Dobrým sedatívnym účinkom je akupunktúra.

Je to dôležité. Prípravu liečebného programu a výber liekov zaobchádza iba lekár po vyšetrení.

Je veľmi dôležité dodržiavať diétu. Je potrebné vylúčiť údené produkty, konzervované potraviny, korenené korenie, kávu a alkohol, obmedziť cukrovinky, čokoládu, citrusové plody. V strave by mal obsahovať viac obilnín (ovsené vločky, pohánka, perla), surovej a dusenej zeleniny, ovocia a bylín. Mäso a rybie produkty by mali byť ľahko stráviteľné (morčacie, nízkotučné kuracie mäso, králik, varené bravčové mäso). Veľmi užitočné sú veľmi kyslé mliečne výrobky, najmä kategória obsahujúca bioaktívne laktobacily a bifidobaktérie.

Vonkajšie prostriedky

Voľba vonkajších prostriedkov na liečbu periorálnej dermatitídy závisí od jej štádia. Ak sú akútne prejavy ochorenia obmedzené na lotiony so sušiacimi a protizápalovými roztokmi: rezorcinol, kyselina boritá. Po odstránení akútnych zápalových masti a fyzioterapii sú predpísané kozmetické procedúry.

Rýchlo odstráňte zápal pomôže pleťovým roztokom s 2% kyselinou boritou (5 g prášku sa rozpustí v 1 šálke vriacej vody)

Masti na liečbu periorálnej dermatitídy

Prvý zvyčajne predpisuje antimikrobiálne antibiotickú masť (erytromycín, tetracyklín), po odstránení selekcia zápal znamená, musí byť veľmi opatrní pri podaní svojej lekára.

Fyzioterapeutické postupy

Proces regenerácie pokožky má pozitívny účinok:

 • infračerveným ožiarením, preniká do hlbokých vrstiev kože;
 • laserová terapia pri stimulácii dávok, antimikrobiálny účinok súčasne so stimuláciou;
 • informačná vlnová terapia má protizápalové a všeobecné účinky na zdravie.

Laserová terapia je veľmi účinná pri liečbe dermatitídy tváre

Kozmetické procedúry

Návštevy kozmetického salónu s periorálnou dermatitídou by sa mali dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Zvyčajne sú obmedzené na kryogénnu tvárovú masáž, ktorá pomáha zmierniť zápal, stimulovať cirkuláciu a obnoviť procesy v koži.

Kozmetická masáž tváre odstraňuje zápal, stimuluje metabolizmus v koži

Starostlivosť o pleť

Správna starostlivosť o pleť podporuje najrýchlejšiu liečbu dermatitídy a zabraňuje relapsu ochorenia. Pri periorálnej dermatitíde je nemožné:

 1. Vystavte pokožku účinkom atmosférických faktorov: chladu, vetra, vlhkosti.
 2. Zostaňte na slnku.
 3. Často umyte tvár mydlom a vodou.
 4. Použite akýkoľvek make-up, obzvlášť dekoratívne.
 5. Používajte hormonálne masti vrátane iných častí tela.
 6. Užívajte hormonálne lieky, okrem prípadov, keď sú potrebné zo zdravotných dôvodov.
 7. Čistenie, bielenie alebo lúpanie pokožky.

Je to dôležité. Tváre nemožno použiť nielen pri zhoršení choroby, ale aj po dobu 3 mesiacov po tom, a ženy s častými exacerbáciami a celková forma dermatitídy je lepšie ho opustiť.

Ak máte dermatitídu tvár, nemôžete používať kozmetiku, najmä dekoratívnu

odporúčané:

 1. Očistite tvár jemnými vlhkými utierkami, môžete použiť špeciálny nealergénny liečivý čistiaci prostriedok "Bioderma Sensibio".
 2. Používajte opaľovací krém počas vystavenia slnečnému žiareniu s indexom ochrany najmenej 30.
 3. Pravidelne umyť tvár alebo make lotion s odvar z liečivých bylín: harmanček, nechtík, šalvia, celandine.
 4. Odmietajte zlé návyky, venujte väčšiu pozornosť športu, hygienickej gymnastike.

"Bioderma" jemne čistí pokožku počas dermatitídy

Liečba periorálnej dermatitídy sa neobmedzuje na lokálne lieky. Mala by byť komplexná a predpísaná lekárom po predbežnom vyšetrení.

Periorálna dermatitída

Periorálna dermatitída - je pomerne bežné kožné ochorenie charakterizované zápalom a podráždenie pokožky v oblasti okolo úst a brady, ako vyrážka a začervenanie. Najčastejšie sa u mladých žien pozoruje periorálna dermatitída, ale v poslednej dobe sa diagnostikuje u detí. Po prvýkrát bola periorálna dermatitída opísaná v polovici päťdesiatych rokov minulého storočia. Počet zaznamenaných prípadov tejto choroby sa dnes výrazne znížil, čo priamo súvisí s užívaním kortikosteroidov v liečbe.

Periférna dermatitída spôsobuje

Dôvody vývoja periorálnej dermatitídy neboli doteraz definitívne stanovené. Avšak podľa týchto početných pozorovaní môže byť periorálna dermatitída spôsobená jedným alebo viacerými z nasledujúcich faktorov:

- Možno hlavným faktorom výskytu vyrážky je použitie steroidných masti a krémov (hydrokortizón, prednizolón)

- Používanie nekvalitnej kozmetiky pre pokožku tváre veľmi často vyvoláva vývoj vyrážok. Pripomienky ukázali, že na prvom mieste takéto prostriedky sú základom

- Fluórované zubné pasty môžu spôsobiť výskyt vyrážok a zhoršiť existujúce

- Ultrafialové žiarenie a silný vietor

- Je zriedkavé vyprovokovať vývoj vyrážok s perorálnymi kontraceptívami

- Nemenej dôležitým faktorom v rozvoji periorálnej dermatitídy je súčasný hormonálny stav. Pred menštruačným obdobím vo väčšine žien sa zvyšuje prejavy vyrážky

- Tiež vzhľad vyrážok môže prispieť k hubám a baktériám, ktoré žijú vo vlasových folikuloch

V priebehu pozorovaní bolo zistené, že periorálna dermatitída je oveľa bežnejšia u ľudí, ktorí súčasne používajú niekoľko kozmetických prípravkov na starostlivosť o pokožku. To potvrdzuje aj štúdia austrálskych vedcov, ktorí ukázali, že súčasné použitie 3-kozmetické (Výživný nočný krém, hydratačný krém, nadácie) pre osoby, zvyšuje riziko vzniku periorálna dermatitídy trinásťkrát, zatiaľ čo použitie iba jedného krém je absolútne nezvyšuje riziko vzniku tejto choroby.

Nedávno došlo k zvýšeniu vývinu tejto choroby u mužov. To je tiež dôsledkom skutočnosti, že moderné muži na starostlivosť o pleť čoraz viac využívajú rôzne kozmetické prípravky.

Periorálna dermatitída u detí najčastejšie v dôsledku použitia inhalátorov a sprejov s glukokortikoidnými hormónmi. Avšak pokiaľ ide o pripojenie glukokortikoidov a periorálnej dermatitídy, chceme urobiť jedno významné zdokonalenie. Symptomatická periorálna dermatitída sa prejavuje až po ukončení užívania glukokortikoidov, zatiaľ čo počas liečby chýba.

Glukokortikoidov hormón masti majú výrazný protizápalový účinok, čo vedie k výraznému oslabeniu príznakov ochorenia (svrbenie zmizne, znížiť akné, pleť získava prirodzenú farbu). Na tretí deň po aplikácii glukokortikoidov stave krémy pleť výrazne zlepšila, keď potom, čo len niekoľko dní po ukončení užívania týchto liekov, periorálna dermatitída príznaky sa vrátil, a vo výraznejšie podobe.

Niektorí vedci sa stále nazývajú periorálna dermatitída ako rozmanitosť rosacey, ale toto nie je definitívne potvrdené, pretože tieto kožné lézie sú podstatne odlišné v povaze vyrážok. Okrem toho periorálna dermatitída sa často objavuje v mladšom veku ako rosacea.

Príznaky periodickej dermatitídy

Typicky sa periorálna dermatitída prejavuje výskytom malých ružových alebo červených malých pupienkov alebo tuberkulárnych bodov na koži okolo úst. Okrem toho sa môžu prvky vyrážky objaviť pod nosom, na lícach, na brade a okolo očí (zriedka). Z vonkajšej strany, tieto kožné prejavy sú veľmi podobné akné, to však nie je.

Koža okolo a pod tuberkulami má zvyčajne ružový alebo červený odtieň. Po určitom čase na mieste pupienkov a tuberkulóznych ochorení často ostávajú pigmentované škvrny.

Najčastejšie páska kože, ktorá sa nachádza priamo okolo pery, nie je ovplyvnená alebo je oveľa menej ovplyvnená než oblasti kože, ktoré sú vzdialenejšie od úst. Vzdelávanie môže byť usporiadané v skupinách alebo v izolácii. Najčastejšie periorálna dermatitída nespôsobuje svrbenie ani bolesť, ale niekedy sa pacienti sťažujú na mierny pocit pálenia v oblasti vyrážok.

U detí býva obvykle granulomatózna periorálna dermatitída. Táto forma sa líši od bežných farebných papuly (fyzikálne, hnedo-žlté, ružové) a lokalizačných (skalp, okolo uší, na nohách a rukách kožu na pyskov perách).

Táto dermatologická choroba nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, avšak v dôsledku kozmetických defektov a nepríjemných pocitov spôsobuje pacientom vážne nepohodlie.

Liečba perorálnej dermatitídy

Najčastejšie je možné vyriešiť problém periorálnej dermatitídy bez zásahu lekára, ale existujú prípady, keď sa špecialista nemôže vyhnúť plánovaniu účinnej a bezpečnej liečby. Nižšie uvádzame odporúčania, ako riešiť tento problém nezávisle, ako aj tie prípady, kedy sa nedá urobiť bez kvalifikovaného zásahu lekára.

Sebe-riadenie periorálnej dermatitídy doma

Podľa väčšiny dermatológov je postačujúce dodržiavať nasledujúce odporúčania pre sebakontrolu periorálnej dermatitídy:

- V prípade použitia zubnej pasty obohatenej fluoridom by ste sa mali pokúsiť nahradiť zubnou pastou obvyklým spôsobom

- Je potrebné úplne prestať používať absolútne všetky prostriedky starostlivosti o pokožku tváre (gély, masky, krémy, prášky atď.). To pomôže pochopiť, čo presne ovplyvňuje vývoj periorálnej dermatitídy

- Uistite sa, že ste prestali používať krémy a masti s glukokortikoidmi. V prípade použitia sprejov alebo inhalátorov glukokortikoidnými hormónmi, mali by ste sa poradiť s lekárom ohľadom ich dočasného zrušenia alebo možnej náhrady

Tieto odporúčania sa týkajú tzv. "Nulovej terapie". Zahŕňajú vylúčenie používania liekov, ktoré môžu dráždiť pokožku, bez toho, aby zahŕňali použitie akýchkoľvek liekov.

Chcem upozorniť na skutočnosť, že bezprostredne po zamietnutí glukokortikoidov agentov, môžu kožné ochorenia výrazne zhorší, ale po niekoľkých týždňoch (zvyčajne dva - tri týždne) bude výrazne významné zlepšenie.

Hlavným dôvodom, prečo nulová terapia neprináša požadovaný výsledok, je to, že niektorí pacienti po opustení vyššie uvedených prostriedkov pokračujú v užívaní iných liekov, ktoré považujú za "nevyhnutné" a "absolútne bezpečné".

Kedy a ako liečiť periorálnu dermatitídu

Ak chcete skontrolovať taktiku ochorenia a objasniť príčinu ochorenia, mali by ste sa poradiť s lekárom v nasledujúcich prípadoch:

- Ak po uplynutí troch týždňov po ukončení užívania akýchkoľvek liekov na starostlivosť o pokožku nedošlo k zlepšeniu stavu kože

- Ak jednoznačné odmietnutie kozmetiky je z nejakého dôvodu nemožné

- V prípade núdze rýchlejšie zlepšenie stavu kože

- V prípade veľmi silného lúpania a zápalu kože s tvorbou veľa hnisavých pupienkov

Zvyčajne lekár predpisuje liečbu periorálnej dermatitídy pomocou protizápalových liekov alebo antibiotík. Najčastejšie sa terapia uskutočňuje takzvanými topickými prípravkami - antibiotikami vo forme masti, krémy alebo gély. Najskúsenejšími a najlepšie preukázateľnými sú topické prípravky obsahujúce 2% erytromycínu a 1% metronidazolu. Takmer bezprostredne po začiatku liečby lokálnymi antibiotikami sa môže stav pokožky výrazne zhoršiť, ale po troch až štyroch týždňoch liečby sa začína významné zlepšenie.

Liečba tabletovanými antibiotikami sa uskutočňuje v prípade neúčinnosti "nulovej terapie" a liečby topickými antibiotikami, ktoré po štyroch týždňoch užívania nepriniesli pozitívny výsledok. Pri liečbe periorálna dermatitídy je v súčasnej dobe najúčinnejšie sú antibiotiká tetracyklínu (doxycyklín, minocyklín, tetracyklín) a makrolidy (klaritromycín, erytromycín).

Liečba periorálnej dermatitídy s antibiotikami sa zvyčajne vykonáva až počas ôsmich týždňov a počas prvých štyroch týždňov sa dávka lieku zvyčajne znižuje o polovicu.

Vzhľadom na skutočnosť, že v detstve sú antibiotiká skupiny tetracyklínu kontraindikované na použitie, liečba periorálnej dermatitídy u detí sa uskutočňuje v dôsledku použitia prevážne makrolidov.

Treba poznamenať, že liečba tabletovanými antibiotikami sa musí vykonávať podľa predpisu lekára a pod jeho stálym dohľadom. Niekedy v dôsledku dlhotrvajúceho užívania antibiotík je možný vývin nebezpečnej črevnej infekcie, preto len lekár môže včas a primerane reagovať na zrušenie lieku alebo na jeho výmenu bezpečnejšie.

Diéta s periorálnou dermatitídou je odmietanie jesť pikantné a korenené jedlá, rovnako ako alkoholické nápoje.

Symptómia a liečba dermatitídy lokalizovanej okolo úst

Vyrážky v ústach, ktoré sú v prírode zápalom, sa často nazývajú periorálna dermatitída. Choroba trvá dlho a je plná recidív, takže je dôležité, aby sa choroba rozpoznala včas a začala správna liečba.

Dermatitída podobná rosacei je bežná u žien

V lekárskej praxi sa toto ochorenie nazýva perorálna, periorálna alebo rosacej dermatitída. Toto ochorenie kože je charakterizované predĺženým priebehom a je často diagnostikované u žien. Je to ženská populácia, ktorá často používa kozmetiku. Takéto vyrážky sa často vyskytujú u detí av niektorých prípadoch aj u mužov.

Môže vyvolať vývoj liekov, ochorenia a kozmetiky s kortikosteroidmi, ktoré ničia prirodzený kolagén a elastín, rovnako ako vplyv na cievny systém. Výsledkom je erytém, mikrotrhlinky na koži, cievne siete.

Ako rozpoznať túto chorobu

Pri periorálna dermatitída na lícach, pod nos, bradu a niekedy aj na pery začervenanie kože a charakteristických lézií vo forme malých pupienkov a papuly, ktoré majú tendenciu rásť a zlúčiť do veľkých plakiet. Okrem estetického škaredosti, dermatitída spôsobuje nepohodlie a ovplyvňujú kvalitu života.

Ďalšie informácie o perorálnej dermatitíde môžu byť o určitých príznakoch:

 1. Svrbenie, bolesť a pálenie kože v ústach, brade a tvárach. Kožné červy, malé pupienky sú vizualizované, pocit tesnosti sa objaví.
 2. V priebehu času sa pupienky plnia seróznymi tekutinami - papuly a abscesy, ktoré sa spájajú do veľkých útvarov.
 3. Pri pitve papuly serózna tekutiny sa šíri na koži, ktoré šupkou, ktorý nakoniec začnú odlupovať a spadne v malých tenkých šupín.
 4. Kvôli rozšíreniu kapilár (telangiektázie) sa na tvári kožu objaví vaskulárna sieť - kupperóza, z ktorej sa nedá ľahko zbaviť.

Existuje ochorenie a jeho zvláštnosť - úzky pás kožného (asi dva milimetre) okolo úst nie je ovplyvnený vyrážkou a má zdravú farbu. To je to, čo toto ochorenie odlišuje od podobných ochorení:

  • difúzna neurodermatitída;
  • alergická kontaktná dermatitída;
  • seboroická dermatitída;
  • obyčajné ružové a steroidné akné.

Vzhľadom ku kozmetickým tváre vady kože u mnohých pacientov, najmä ženy, dievčatá a chlapci s diagnózou neurotických porúch, ktoré sú charakterizované rezervou, neschopnosť komunikovať, konfliktov a podráždenosti a u ťažkých foriem ľudí opustiť svoju prácu a stať sa pustovníci. V tomto prípade sa musíte uchýliť k pomoci dobrého psychológa.

U väčšiny pacientov, spolu s dermatitídou, chorobami tráviacich orgánov, sú diagnostikované chronické infekčné procesy v orgánoch ENT, u žien sú často zistené gynekologické ochorenia.

Ak neurobíte žiadne opatrenia, dermatitída bude postupovať niekoľko mesiacov alebo rokov, potom vybledne a potom sa zhorší. Bez vývoja štádia sa vyrážka objavuje rýchlo a nekontrolovateľne. Prirodzene, dermatitída môže byť pripísaná monotónnym ochoreniam s vypuknutím nepredvídateľných exacerbácií. Len v malej časti pacientov môže ochorenie prejsť nezávisle.

Svrbenie a začervenanie okolo úst sú hlavnými príznakmi ochorenia

Dôvody pre vznik orálnej dermatitídy

Dermatitída na lícach, brade a blízko úst sa často vyvíja kvôli oslabeniu ochrannej bariéry kože. Je ťažké vymenovať jednu príčinu problému, ale počas rokov praxe boli identifikované faktory, ktoré majú priamy vplyv na výskyt zápalu, medzi ktoré patria:

 • prírodné: vysoká vlhkosť, aktívne slnko, vietor, mráz;
 • prudká zmena klímy;
 • znížená imunita;
 • zvýšená citlivosť na alergény;
 • predispozícia k alergiám;
 • precitlivenosť pokožky tváre;
 • aplikácia kozmetických prípravkov: výživné, hydratačné, základové krémy, toniká, pleťové vody, mydlá;

Vedenie kozmetických postupov, pri ktorých sú poškodené horné vrstvy epidermis:

 • chemické a mechanické peelingy a kroviny;
 • používanie fluoridovej zubnej pasty a preventívnej ústnej vody;
 • aplikácia hormonálnych masti, inhalácií a aerosólov založených na kortikosteroidoch, ktoré dráždia kožu a vyvolávajú vývin dermatitídy;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov vrátane antikoncepčných piluliek;
 • zlyhanie v práci gastrointestinálneho traktu, dysbióza;
 • hubové a bakteriálne poškodenie vlasových folikulov
 • hormonálnej a endokrinnej nerovnováhy.

U novorodencov do jedného mesiaca môže byť výskyt periorálnej dermatitídy spojený s hormonálnymi zmenami v tele. Takáto dermatitída nevyžaduje lekársku liečbu a po určitom čase prechádza nezávisle.

Často sa vyrážky u detí vyskytujú vo veternom a mrazivom počasí, najmä ak je nadmerné slinenie.

Často vzniká perorálna dermatitída po liečbe glukokortikosteroidmi. Takéto zlúčeniny narušujú hormonálnu rovnováhu a majú silný protizápalový účinok, takže po zrušení takýchto liekov sa ochorenie rýchlo rozvíja.

V prípade, že činidlo použité v kompozícii ukázala prítomnosť parafín, vazelínu, laurylsulfát sodný, izopropylmyristát, príchuťou škorice, zvýšenému riziku periorálna dermatitídy.

Podľa štatistík je u žien mladších ako 35 rokov diagnostikovaná orálna dermatitída, u mužov a detí je menej pravdepodobné, že budú trpieť touto chorobou.

Kozmetika často spôsobuje dermatitídu

Ako sa u detí vyvinie orálna dermatitída?

Výskyt perorálnej dermatitídy v detstve sa líši od "dospelého" vyrážky. Farba papuly sa mení od svetlo ružovej až na žltohnedú. Pri hojných vyrážkach sa odporúča vykonať škrabanie a výsev papulárnej tekutiny - pomôže to správne stanoviť diagnózu a predpísať primeranú liečbu.

Hlavné príčiny prejavu ochorenia v detstve sú použitie inhalátorov, sprejov, šampónov a iných produktov obsahujúcich hormóny, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie.

Orálna dermatitída u detí je bezbolestná, ale niekedy dochádza k pocitu pálenia postihnutej oblasti, čo spôsobuje úzkosť dieťaťu. Výpady sa môžu rozšíriť do oblasti peri-oka, čo si bude vyžadovať osobitnú starostlivosť v liečbe.

Detská dermatitída okolo úst je pomerne ľahko liečiteľná a nespôsobuje lekárom osobitné obavy. Ak však liečba nie je k dispozícii, choroba postupuje a okrem nepríjemných pocitov môže ponechať jazvy a jazvy z častých recidív.

Dermatitída okolo úst počas tehotenstva

Zjavenie perorálnej dermatitídy počas tehotenstva je zvyčajne spojené s hormonálnymi zmenami v tele a prudkým oslabením imunitného systému. Často sa choroba rozvíja v prvom trimestri, čo si vyžaduje osobitnú pozornosť, pretože v tomto období sú žena a dieťa obzvlášť zraniteľné.

Treba mať na pamäti, že mnohé lieky v tomto stave používania sa neodporúčajú ani úplne nepovoľujú. Preto sú konzultácie dermatológa a celý rad vyšetrení povinné.

Vyrážka môže mať svetlo ružovú alebo fialovo-červenú farbu a často zanecháva pigmentové škvrny.

Dermatitída okolo úst sa často rozvíja v prvom trimestri

Diagnóza ochorenia

Pri perorálnej dermatitíde je často predpísaná očkovacia analýza na detekciu dermatitídy podobné rosace. V diagnostike sa často nachádzajú na kožných telách huby rodu candida, ktoré sú zodpovedné za vývoj kandidózy (dráždivosti) v ústnej dutine. Ale priame látky infekcie, ktoré vyvolávajú perorálnu dermatitídu, neboli doteraz identifikované.

Pri akútnych ochoreniach s vážnymi vonkajšími príznakmi sú indikované laboratórne testy, ktoré ukazujú abnormality:

 1. Niekedy sa zaznamenávajú mierne zvýšené hladiny ESR, čo naznačuje zápalový proces v tele v dôsledku chronických infekcií.
 2. Nadmerne sa prejavuje nadmerná aktivita T-lymfocytov a imunoglobulínov, čo je znakom prítomnosti sprievodného autoimunitného procesu.
 3. Intradermálne alergické testy ukazujú na senzitizáciu (zmenenú náchylnosť) na streptokoky a stafylokokové patogény.
 4. Hormonálne zmeny spojené s narušením nadobličiek. Môže to byť dôsledok dlhodobého užívania hormonálnych liekov na vonkajšie použitie (masti, balzamy, smotana).

V plákaniach a škrabancoch z pokožky tváre a rúk často odhaľuje väčší počet patogénnych mikroflórií ako u zdravých osôb. A tieto čísla sú príliš vysoké.

Po dešifrovaní výsledkov testov a stanovení správnej diagnózy ošetrujúci lekár predpíše vhodnú liečbu. Pozitívny výsledok však možno dosiahnuť iba systematickou terapiou zameranou na potlačenie chronických zápalov infekcie. Ak sa liečia iba vonkajšie príznaky, ochorenie sa čoskoro vráti a obnoví sa s obnovenou silou.

Súbežne s lekárskymi opatreniami je potrebné obnoviť normálne fungovanie nervového a endokrinného systému, ako aj činnosť gastrointestinálneho traktu. V prípade potreby predpísať lieky na obnovenie a posilnenie imunitného systému, vitamín-minerálne komplexy vrátane kyseliny listovej, štandardný koktail vitamínov A, C a skupiny B.

Majte na pamäti, že UV stimuluje vývoj ochorenia a dermatitídy sa môže rozšíriť cez celú tvár, a dokonca sa vyskytujú na pery, takže liečba zahŕňa zákaz zneužívania opálenie pričom prirodzené opaľovanie alebo návštevou solária.

Cryomassage pomôže výrazne zrýchliť zotavenie.

Zníženie rizika vzniku ochorenia pomôže predchádzať, a to včasná liečba infekčných a chronických ochorení, a tiež nepoužívať drogy obsahujúce hormóny náhodne a bez konzultácie s lekárom. Je dôležité mať na pamäti, že dôležitú úlohu pri účinnej liečbe zohráva správne diagnostikovaná diagnóza. Preto neodkladajte návštevu lekára s cieľom liečby choroby sami.

Periorálna dermatitída (perorálna, periorálna) - príznaky a liečba

Periorálna dermatitída odkazuje na dlhú tečúcich kožných ochorení, a môže mať niekoľko názvov (rozatseapodobny, steroidné alebo periorálna dermatitída). Najčastejšie sa vyskytuje u žien v dôsledku častého používania kozmetiky a v niektorých prípadoch sa môže u dieťaťa vyskytnúť dermatitída.

Provocateur periorálna dermatitída môže byť akékoľvek kozmetické krémy a lieky, v rámci ktorého je prítomnosť kortikosteroidov, sú schopné zničiť štruktúru kolagénu a elastínu, zatiaľ čo lézie cievneho systému. Táto činnosť môže viesť k vzniku erytému, mikrofraktúr epidermy a telangiektázy (dilatácia malých dermálnych ciev).

Ochorenie je charakterizované výskytom malých, hyperemických papulov, ktoré sa môžu vypúšťať do veľkého plaku. V prípade, že zápalový proces je sprevádzaný granulómami, spravidla sa rozvíja orálna granulomatózna dermatitída, ktorá sa často pozoruje u detí.

Faktory vývoja ochorenia

Choroba najčastejšie postihuje ženy do 30 rokov. U mužov a detí je táto forma dermatitídy zriedka diagnostikovaná. Medzi najčastejšie príčiny periorálnej dermatitídy patria:

 • použitie externých steroidov (hydrokortizón, prednizolón atď.). Je dôležité poznamenať, že tento dôvod sa považuje za najpresnejšiu možnosť všeobecnej diagnostiky príčiny vzniku negatívnych symptómov. Často môže byť dermatitída spôsobená kozmetickými prípravkami, najmä základ je nebezpečný;
 • prírodné faktory (vysoká vlhkosť, slnečné svetlo, mráz, vietor atď.);
 • príčiny ochorenia môžu byť v prítomnosti baktérií a húb parazitujúcich vlasové folikuly. V tomto prípade príznaky periorálnej dermatitídy vyžadujú ďalšiu diagnózu;
 • dôležitá pre periorálnu dermatitídu má hormonálne pozadie. Početné pozorovania potvrdzujú zvýšený výskyt vyrážky pred menštruačným syndrómom.

Je dôležité poznamenať, že charakteristickou reakciou periorálnej dermatitídy je výskyt vyrážok, keď sa hormonálny krém náhle zruší. Takéto príznaky zhoršujú ochorenie a pacienti opäť začnú užívať steroidné krémy na pokožku tváre.

Symptomatológia ochorenia

Táto forma dermatitídy je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • svrbenie, hyperémia, bolestivosť a pálenie v ústach a brade (na fotografii);
 • malé pupienky môžu mať hlavu, pri otvorení ktorej v počiatočnom štádiu je oddelenie priehľadného výlučku. V budúcnosti môže rásť do hnisavosti;
 • Vyrážky môžu byť zoskupené a vytvárať kolónie.

Rosacea-podobná dermatitída je sprevádzaná vzhľad váhy na zápal oblasti, ktoré môžu neskôr spadnúť na ich vlastné. Tento prejav ochorenia sa vyskytuje pomerne často pri takomto druhu dermatitídy.

Vývoj choroby v detstve

Treba mať na pamäti, že periorálna dermatitída u malého dieťaťa môže byť trochu iná. Papuly sú bledo ružové alebo žltohnedé a objasniť diagnózu, a to najmä v prípade podráždenia v tvári, že chcete vykonať bakteriologické siatie a škrabanie obsahu papuly, ktorá spôsobila steroid masť alebo krém. Po zistení dôvodu sa uskutočňujú terapeutické opatrenia odporúčané lekárom.

U dieťaťa sa negatívne prejavy (na fotografii) vyskytujú najčastejšie pri používaní spreja alebo inhalátora. Tieto lieky obsahujú spravidla hormóny. Akútne príznaky periorálnej dermatitídy sa vyskytujú až po vysadení steroidných liekov.

Najčastejšia dermatitída podobná rosace u detí je bezbolestná, aj keď sa niekedy môže vyskytnúť pocit pálenia na mieste, kde sa objavuje vyrážka. Okrem toho je niekedy možné vyrážky u detí v oblasti očí, čo si vyžaduje opatrnosť pri liečbe.

Špecialisti patrí orálny dermatitídy u detí do jedného z druhov rozeatsea ako rozatseapodobny dermatitídy najčastejšie vidieť u malých detí. Periorálna dermatitída v malé dieťa, spravidla nie je hrozbou pre zdravie, ale pri absencii adekvátnej liečby je schopné spôsobiť nepríjemnosti na dieťa.

Periorálna dermatitída v tehotenstve

Keď je žena tehotná, periorálna dermatitída je často spojená s fyziologickou imunodeficienciou. Najčastejšie sa táto situácia vyskytuje v počiatočných štádiách tehotenstva. V tomto prípade pacient potrebuje individuálny prístup, pretože v prvých troch mesiacoch tehotenstva je použitie liečebnej terapie a najmä antibiotickej terapie kontraindikované. V druhom trimestri tehotenstva sa dávkujú antibakteriálne látky.

Treba mať na pamäti, že kortikosteroidy (dexamezatón, triderm atď.) Používané počas tehotenstva sa neodporúčajú.

Vyrážky počas tehotenstva sú červené alebo mierne ružové. Po určitej dobe môže byť miesto lokalizácie vyrážky pigmentované. Treba mať na pamäti, že tehotenstvo vyžaduje povinnú konzultáciu dermatológa ako úplne vyliečenie ochorenia možno vykonávať len, keď úplný prieskum.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku periorálnej dermatitídy by sa mala uskutočniť bakteriálna kultúra na dermatitíde podobnej rosace.

Diagnostika často odhaľuje prítomnosť húb rodu Candida na koži, ktoré spôsobujú kandidózu v ústnej dutine. Napriek tomu nebolo možné určiť špecifické infekčné činidlá, ktoré spôsobujú periorálnu dermatitídu.

Histológia kože sa neodporúča, pretože neexistujú žiadne špecifické príznaky periorálnej dermatitídy. Spravidla existuje subakútny zápalový proces a izolované oblasti pozmenenej kože, ktoré môžu byť zamenené s podobne manifestovanými kožnými ochoreniami.

Liečba periorálnej dermatitídy

Terapeutické opatrenia sa vykonávajú v dvoch fázach:

PRVÁ FÁZA. Liečba periorálnej dermatitídy v tejto fáze zabezpečuje zrušenie všetkých hormonálnych liekov (Elokom, Advantan atď.). Ďalej sa prijímajú terapeutické opatrenia na odstránenie negatívnych symptómov abstinenčného syndrómu. Okrem lekárskych výrobkov sa odporúča zrušiť kozmetiku na tvár a výrobky osobnej hygieny. V opačnom prípade môže byť klinický obraz chorôb nepresný. Táto fáza liečby v lekárskej praxi sa nazýva nula. V tomto štádiu sa všeobecné pohodlie pacienta môže krátkodobo zhoršiť a potom nastane zlepšenie.

Je tiež dôležité starostlivo starať sa o pokožku, vyhnúť sa kozmetike. S ľahkým vývojom perorálnej dermatitídy sa môže použiť odvar z harmančeka a šalvie. Pri komplikovaných príznakoch sa odporúča vyčistiť tvár špeciálnymi emulziami, ktorých hlavnou zložkou je olej. Okrem toho sa pri akútnych prejavoch periorálnej dermatitídy odporúča použitie 2% naftalén-dechtovej pasty.

Externá terapia

Často najčastejšie používané lieky sú:

 • Krém, gél a masť, ktoré obsahujú metronidazol (Trichopolum). Odporúča sa aplikovať tento liek aspoň 2-krát počas dňa. V prípade, kedy je liečivo vo svojej čistej forme je neefektívne, že je vhodné použiť gél metronidazol a 2% erytromycín, erytromycín je bakteriostatické antibiotikum makrolidovej skupiny a schopné zosilnenie účinku iných liekov. V medicínskej praxi sa už dlho používa a je časovo testovaným liekom. Navyše gél a masť Erytromycín sú relatívne lacné a dostupné pre každého pacienta.
 • Často sa používa pri liečbe Protopic 0,01% - 0,03% (mlieko tela a tváre). Protopic sa vzťahuje na lokálne prípravky a je predpísaný na zmiernenie protizápalového účinku. Liečivo nemá toxicitu, neovplyvňuje produkciu kolagénu a nespôsobuje atrofiu kože. Dospelým a dospievajúcim vo veku 16 rokov sa odporúča používať 0,1% - 0,03% masť Protopic. Deťom od 2 do 16 rokov je priradená 0,03% masť Protopik. Musí sa brať do úvahy, že liek je kontraindikovaný počas tehotenstva a laktácie. Recenzie o masti Protopic sú úplne rozporuplné. Niektorí potvrdia prijatie požadovaného účinku, ďalšie recenzie naznačujú, že liek má viacero vedľajších účinkov.
 • Liečba perorálnej dermatitídy aktívne využíva Sken-Cap a akékoľvek externé lieky s prídavkom zinku (palička, Ching dol, atď.). Zinok hovoriť je najdostupnejšie, recenzie pacientov o nej sú najpozitívnejšie. Zinok, ktorý je súčasťou lieku, má vysušujúci a antipruritický účinok.
 • Efektívny vplyv má Adapalen. Tento liek je predpísaný na liečbu rôznych typov dermatitídy. Je náhradou kyseliny retinovej, má protizápalový a kamelonolytický účinok. Adapalen navyše ovplyvňuje epidermálny medzibunkový proces stimulujúci tvorbu epitelu. Adapalén môže byť vo forme krému a gélu. Gél Adapolen je predpísaný na mastnú pleť a krém je určený pre pacientov so suchou pokožkou. Recenzia potvrdzuje pozitívny účinok Adapalenu po 14 dňoch aktívnej liečby. Okrem toho je možné ho kombinovať s hydratačnými prostriedkami.
 • Pozitívny vplyv na periorálnu dermatitídu má Elidel, ktorý môže byť predpísaný dospelým pacientom aj deťom od 3 mesiacov. Po liečbe počas 1,5 mesiaca Elidel takmer úplne odstraňuje zápalové ochorenia kože. Okrem toho sa môže použiť pri komplexnej liečbe spolu s ďalšími protizápalovými liekmi. Elidel však dlhšiu dobu nepoužívajte. Recenzie o lieku sú rozporné, ale vo väčšine prípadov sú pozitívne.
 • Účinným prostriedkom vonkajšieho použitia so steroidnou dermatitídou je Rosamet, pôsobí jemne, prakticky neabsorbuje. Používajte Rosamet musí byť veľmi starostlivo, vyhýbať sa dostať na sliznicové oko. Okrem toho by sa malo zabrániť priamemu pôsobeniu slnečných lúčov na pokožku. Rosamet je dokonale absorbovaný a môže byť použitý ako základ pre make-up.

Okrem toho sa v prvej fáze liečby môžu použiť antialergické lieky (Erius, Claritin, Telfast, Suprastin, Parlazin, Zirtek atď.).

S výrazným edémom môžu byť predpísané diuretiká (Furosemid, Spironolactone, Veroshpiron).

Pri závažnom výskyte dermatitídy sa odporúča použitie sedatív (Novo-Passita, Valeriana atď.). Na konci prvej fázy je predpísaná kryomasáž, rovnako ako akupunktúra.

DRUHÝ STAV. Orálna dermatitída na tvári v 2 fáze liečby zahŕňa boj s mikroorganizmami, ktoré sú príčinou zápalového procesu kože. V tomto období sú predpísané antibakteriálne látky, ktoré zahŕňajú:

 • Metronidazol (Trichopol);
 • Monocyklín, izotretionín;
 • Doxycyklín, tetracyklín;
 • Kyselina azelaínová atď.

Antibiotiká sa odporúčajú používať najmenej 1,5-2 mesiacov na základe závažnosti príznakov. Najčastejšie predpisovaný metronidazol (Trichopolum). Má široké spektrum činností. Odporúča sa užívať 0,5 až 1 gram za 24 hodín, v priebehu 4 až 8 týždňov.

Ďalším bežným semisyntetickým tetracyklínom je doxycyklín. Je schopný preniknúť intracelulárne, priamo neutralizovať, pôvodcu ochorenia. Doxycyklín sa užíva v dávke 100 mg dvakrát denne s gentamycínom a clindamycínom, ak je to potrebné v takejto kombinácii. Doxycyklín začína pôsobiť 2 hodiny po prijatí. Je dôležité zvážiť, že je schopný znížiť baktericídny účinok penicilínov. Navyše, doxycyklín sa nemá užívať počas tehotenstva.

Aby sa najefektívnejšie vyliečila orálna dermatitída, môžu byť predpísané inhibítory (Tacrolimus a Pimecrolimus). Spravidla sa používajú v kombinácii s použitím doxycilínu a monocyklínu. Táto kombinácia umožňuje čo najefektívnejšiu liečbu tohto druhu dermatitídy.

Normalizácia celkového stavu tela

Je dôležité mať na pamäti, že pozitívny výsledok je pozorovaný len vtedy, keď spolu so symptomatickou terapiou je možné vyliečiť chronické ložiská infekcie. Navyše je potrebné normalizovať činnosť nervového a endokrinného systému a funkčnosť gastrointestinálneho traktu.

Podľa potreby sa lieky používajú na normalizáciu imunitného systému, lieky na posilnenie centrálneho nervového systému, vitamínová terapia (kyselina listová, vitamíny B, A a C).

Počas leta by sa mali používať opaľovacie krémy, pretože priame UV žiarenie môže príznaky zhoršiť. Je potrebné použiť krém s vysokým ochranným faktorom. Okrem toho má pozitívny účinok aj kryoasáž.

Varovanie! Použitie kortikosteroidov (Elokom, Advantan atď.) V tejto forme dermatitídy je kontraindikované. Externá liečba pomocou glukokortikosteroidov (Elokom, Advantan) môže viesť k vzniku glaukómu.

Tradičné metódy liečby

Okrem štandardných terapeutických opatrení môže byť periorálna dermatitída účinne liečená ľudovými prostriedkami. Najčastejšie sa používajú tieto ľudové prostriedky:

 1. Na odstránenie akútnych symptómov sa odporúča pripraviť roztok na pleťové vody. Za týmto účelom je možné použiť odvar, listy plantajnu, nechtíky a harmančeky. Pleťové vody sú umiestnené na postihnutej ploche tela, s náhradou čerstvého najmenej 3-4 krát denne.
 2. Pozitívnym účinkom je kompresia s ľanovým olejom. Aby ste to dosiahli, je potrebné miešať 50 g. medu a masla a potom sa mierne predhreje pripravená zmes až do úplného rozpustenia, po čom sa do zmesi pridá 25 g. cibuľová šťava. Pripravila sa teplá kompozícia aplikovaná na čistú utierku a aplikovala ju na najviac postihnutých vyrážkami.
 3. Liečba ľudovými prostriedkami poskytuje nielen vonkajšiu aplikáciu, ale aj perorálny príjem určitých liekov. Napríklad odvar s použitím brezových púčikov sa môže použiť ako vo vnútri, tak aj vonku, ako kožná pokožka postihnutá dermatitídou. Okrem toho sa pri takejto dermatitíde odporúča časté zavlažovanie zapálenej pokožky vodou z termálnych prameňov.

Ako pomocná liečba sa zvyčajne používa ľudová nápravná liečba, preto pred začatím liečby konzultujte s lekárom vopred.

Diéta s periorálnou dermatitídou

Pacientom s periorálnou dermatitídou je spravidla predpísaná špeciálna hypoalergénna diéta. V prípade, že nemá pozitívny účinok alebo v prípade závažného vývinu ochorenia môže byť diéta nahradená krátkodobým zdravotným postihnutím v súlade s individuálnou schémou.