Hlavná

Opar

Dyshidrotický ekzém - príčiny, symptómy a liečba

Dyshidrotický ekzém je chronická ekzematózna dermatitída, ktorá postihuje kožu dlaní a chodidiel a je charakterizovaná erupciami vo forme sérových vezikúl malých rozmerov.

Rovnako ako u iných typov ekzému nie sú definované špecifické príčiny a mechanizmus vývoja dysgidrotického typu, je známa len úloha niektorých provokačných faktorov.

Diagnóza ochorenia sa uskutočňuje hlavne odstránením podobnej patológie. Liečba dyshidrotického ekzému sa vykonáva mastimi, antihistaminikami a sedatívami, v prípade potreby kortikosteroidmi. Odstránenie provokačných faktorov zohráva dôležitú úlohu.

Často sa vyskytuje dyshidrotický ekzém ruky, na nohách a tiež na prstoch rúk. O príznakoch a liečbe sa budeme rozprávať v tomto článku.

Príčiny dyshidrotického ekzému

Čo je to? Lekári stále nepoznajú presné príčiny dyshidrózy. Predpokladá sa, že jej výskyt je druhom alergickej reakcie organizmu, ktorá má zvyčajne autoimunitnú povahu.

Príčiny vzniku dyshidrotického tvaru možno rozlišovať obrovským počtom, medzi ktorými sú prvé miesta obsadené:

 1. Stresujúce situácie.
 2. Mentálna traumatizácia.
 3. Endokrinné ochorenia (vrátane diabetes mellitus a hypertyroidizmu).
 4. Choroby tráviaceho traktu rôzneho pôvodu (cholecystitída, pankreatitída, kolitída a gastritída).
 5. Vegetatívno-vaskulárna dystónia.
 6. Dědičný faktor a genetická predispozícia.
 7. Alergické ochorenia.
 8. Chronický proces gonokokov v tele.
 9. Mykóza chodidiel.

Choroba je sprevádzaná častými recidívami. Disgidroticheskaya forma ekzému (pompholyx, dyshydrosis) je uvedené v 20-25% všetkých prípadov ekzematóznu procesov na rukách.

Symptómy dyshidrotického ekzému

V prípade dyshidrotického ekzému sú symptómy malé vezikuly, ktoré nakoniec tvoria veľké plochy kožných lézií a spôsobujú vážne svrbenie. Po 1 až 3 týždňoch sa vezikuly otvoria a vytvárajú malé erózie.

V vzniknutých ranách sa môže vyskytnúť infekcia, ktorá v priebehu dyshidrózy vyvoláva výrazné exacerbácie. Infekčné komplikácie vyžadujú samostatnú liečbu. Spravidla sa spája s vymenovaním antibiotík.

Stojí za zmienku, že 80% pacientov s ekzémom disgidroticheskoy ochorenie postihuje iba jednou rukou, 10% pacientov s príznakmi sa objavujú iba na nohách, a ďalších 10% bublín sú vytvorené a na rukách a nohách.

diagnostika

Pri diagnostikovaní a potvrdení dyshidrotického ekzému nemusí byť jedno externé vyšetrenie a testy postačujúce.

Preto okrem nich vylučujú podobné znaky a prejavy chorôb, ako napríklad:

 1. Stop Epidermofitiyu;
 2. dyshydrosis;
 3. Pustulózna psoriáza chodidiel a dlaní;
 4. Andrewova pustulózna baktéria;
 5. Chronická atodermatitída Allopo.

Ak už bola diagnóza urobená, je dôležité zvoliť najpravdepodobnejšiu liečbu v konkrétnom jednotlivom prípade ochorenia.

diéta

Základom pre vznik ekzému je alergická reakcia. Preto sa počas exacerbácie choroby z výživy pacienta majú vylúčiť akékoľvek produkty, ktoré stimulujú hypertenziu imunitného systému.

Patria medzi ne:

 • Citrusové plody;
 • Červená zelenina;
 • čokoláda;
 • orechy;
 • Silný čaj, káva;
 • Med a sladkosti;
 • Údené produkty;
 • kura;
 • ryby;
 • Každé korenené jedlo;
 • Kravské mlieko;
 • Vajíčka.

Pacientom sa odporúča používať kyslé mliečne výrobky, čerstvú a predparenú zeleninu.

Ako vyzerá disgidický ekzém?

výhľad

Niekedy príznaky dyshidrotického ekzému zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov po začiatku liečby bez toho, aby spôsobili komplikácie. V mnohých prípadoch však liečba trvá oveľa dlhšie a často sa ochorenie prechádza do chronickej formy a potom prechádza, objaví sa. Niektorí pacienti sa už roky dokážu zbaviť dyshidrózy, a to aj napriek používaniu rôznych liekov na túto chorobu.

Ovplyvnené oblasti pokožky v žiadnom prípade nemôžu byť česané. Poškodenie kože môže viesť k ešte väčšiemu nepríjemnému pocitu a dokonca ik nebezpečným bakteriálnym infekciám.

Liečba dyshidrotického ekzému

Existuje mnoho spôsobov liečby dyshidrotického ekzému, dôležitý je úspech individuálneho prístupu ku každému pacientovi, vplyv na hlavné spojenie patogenetického reťazca (príčina nástupu).

Pred liečbou, zistené a odstránené patologické lézie, ktoré slúžili ako zrážacie faktor - jazvy po kože traume, neuróz, chronické infekčné choroby, zapojenie vnútorných orgánov. Pokiaľ je to možné, odstránia sa rôzne vonkajšie faktory, ktoré dráždia kožu a nervový systém pacienta.

V prítomnosti malých vyrážok v prvej fáze liečby pomáha veľmi dobre anilínové farbivo "fucarcine". Je nutné používať rôzne krémy, ktoré obsahujú naphthalan, síru, decht, hormonálne masti, ako je Advantan, Elokim prášku, mastenec, škrob, zinok, a hovorca a indiferentný pasty. Chladné chladné mokré obklady s vodou z vodovodu alebo s Burovovým roztokom sú dobré.

Z liekov používaných na liečbu dyshidrotického ekzému rúk alebo prstov sa používajú nasledujúce lieky:

 1. Antihistaminiká (Suprastin, Tavegil, Claritin a ďalšie);
 2. Hyposenzibilizujúce lieky (síran horečnatý a glukonát vápenatý);
 3. Nesteroidné protizápalové lieky;
 4. Hormonálne protizápalové lieky;
 5. Komplexy vitamínov, najmä vitamíny A a E.
 6. Priaznivo ovplyvňuje priebeh ekzémovej dyshidrotickej talasoterapie (kúpeľ so soľami mŕtveho mora).

Pri závažnej exacerbácii ochorenia sa môžu použiť kurzy kortikosteroidnej liečby, ktoré zahŕňajú aplikáciu masti. Použitie kortikosteroidov vo vnútri je predpísané len vo výnimočných prípadoch a len krátkodobo, pretože to môže spôsobiť komplikácie a viesť k závislosti na liekoch.

fyzioterapia

Pre liečbu všetkých typov ekzémov, fyzioterapia ako fonoforézou, ultrafialového ožarovanie krvi, laserová terapia, kryoterapia, darsonvalization, magnetoterapia, bahenné a talasoterapia. Tieto postupy odstraňujú svrbenie pokožky, podporujú lepšie hojenie rán a tiež majú priaznivý účinok na nervový systém a nahrádzajú sedatíva.

Výborný účinok poskytuje kombináciu fyzioterapie s lokálnymi liekmi, napríklad elektroforézou a dimexidom. V podmienkach liečby sanatória je možné spojiť niekoľko typov fyzioterapie naraz.

Ľudové opravné prostriedky

Doma, disgidroticheskuyu ekzém nemožno vyliečiť, ale môžete sa pokúsiť odstrániť zápal a svrbenie pomocou ľudových metód.

 1. Vezmite rovnaké množstvo kôry z dubu, harmančeka, raka, obrátky a urobte vývar pre podnosy. Odporúča sa držať ruky v ňom 15-20 minút. Na elimináciu infekcie sa uskutočňuje lokálne antiseptické ošetrenie mastí, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti.
 2. Vezmite 20 gramov rozdrvených listov rebríka a pridajte do pohára vriacej vody, nechajte variť 1 hodinu. Vezmite si 1 pohár každý deň.
 3. S dyshidrózou môžu byť škvrny vyrážky a sčervenania naolejované niekoľkokrát denne s rakytníkom.
 4. Lekárska tinktúra z eukalyptu sa zriedi vodou v pomere 1: 1, potom sa obväz navlhčí a aplikuje vo forme aplikácií na ruky; doba expozície je 5-10 minút.
 5. Môžete mazať postihnuté oblasti masťou čierneho ryže. 200 gramov masla zmiešaného s práškovými čiernymi ríbezľovými vetvičkami čierneho ríbezle. Výsledná zmes sa umiestni na vodný kúpeľ počas piatich minút.

Vo všeobecnosti ľudské metódy liečenia môžu mať pozitívny vplyv na stav kože, najmä počas chronického priebehu ochorenia.

Liečba dyshidrotického ekzému rúk

Liečba dyshidrotického ekzému je veľmi ťažká. Dyshidróza je dermatologické ochorenie, ktoré môže ovplyvniť kožu rúk a nôh. Zvyčajne si pacient nevšimne jej vzhľad, čo vyvoláva zvýšenie rastu chronických a opakujúcich sa foriem.

Dyshidrotický ekzém rúk a jeho účinná liečba

Liečba závisí od rozmanitosti ekzému, trvania choroby, jeho závažnosti, vekového kritéria pacienta a jeho jednotlivých kvalitatívnych charakteristík.

Môže byť lokálne na základe použitia masti a krémov protizápalového účinku a komplexné, zahŕňajúce použitie liekov, ktoré prispievajú k potlačeniu imunitného systému.

Taktika liečby závisí od diagnózy a rozhodnutí ošetrujúceho lekára.

V každom prípade musí pacient dodržiavať zásady zamerané na prevenciu nástupu ochorenia a minimalizáciu jeho negatívnych vlastností.

Pozrite si video na túto tému

Hlavné príčiny

K dnešnému dňu žiaden vedec s presnosťou 100% nevie príčinu ochorenia. Niektorí veria, že je spojený so zoslabením imunitného systému a výskytom alergickej reakcie.

Iní sú náchylní k tomu, že výskyt choroby predchádzali nasledujúce faktory:

 • dlhodobý kontakt s chemikáliami;
 • teplotné zmeny v tele: zníženie na minimum alebo zvýšenie na maximum;
 • stresujúce a depresívne situácie;
 • porážka tela mnohými infekčnými chorobami, ktoré sú vyvolané patogénnymi mikroorganizmami;
 • používanie výrobkov osobnej hygieny s vysokou koncentráciou chemických látok;
 • dlhotrvajúca expozícia pod vplyvom priameho ultrafialového žiarenia;
 • časté používanie antiseptických liekov na dezinfekciu rúk;
 • žiarenie;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov;
 • Zneužívanie antibiotík a imunomodulátorov;
 • genetická predispozícia;
 • prítomnosť mikrotrauma a prasklín na povrchu rúk.

Vzhľadom na príčiny nástupu choroby je potrebné vziať do úvahy, že dyshidroza nie je schopná byť prenášaná z človeka na človeka, a to ani pri úzkom kontakte s ním. Preto sa nebojte kontaktovať takýchto ľudí, pretože choroba sa nevzťahuje na infekčné choroby. Vo väčšej miere prináša pacientovi nepohodlie, než tým, ktorí sú okolo neho.

Symptómy a klinické príznaky

Choroba prichádza náhle, nepostrehnuteľne od človeka. A len vzhľad prvých symptomatických signálov, že je potrebné prijať opatrenia, aby sa tomu zabránilo.

Symptomatické dyshidrotické ekzémy rúk:

 1. Na hornej vrstve epidermis sa objavujú bublinky ružovej farby s priehľadným obsahom.
 2. Pacient sa začína obávať svrbivých pocitov, čo naznačuje možnosť rozšírenia zamerania lézie povrchovej pokožky.
 3. Na zadnej strane dlane je kondenzácia, začervenanie, koža sa stáva bolestivou.
 4. V budúcnosti sa horná epidermálna vrstva začína odlupovať, praskne a spadne do dosiek.

Ignorovanie liečby choroby vedie k zhoršeniu celkového stavu pacienta, čo sa prejavuje vo forme zvýšenia telesnej teploty a narušenia metabolických procesov v tele. Koža nadobúda neesténny vzhľad a poskytuje pacientom veľa psychologických problémov, ktoré ovplyvňujú ich náladu.

Pri liečbe dyshidrotického ekzému na prstoch prstov sú všetky metódy vítané. Môžu byť ľudové a lieky.

Liečba sa má vykonávať pod dohľadom špecialistu, pretože vyžaduje použitie správnych liekov, ktoré majú protizápalové, sedatívne a imunomodulačné účinky.

Osobitnú úlohu pri liečbe choroby má zdravá vyvážená strava.

Včasná liečba zvyšuje pravdepodobnosť úplného vyliečenia tejto choroby. Iba klinické príznaky, prejavujúce sa výskytom veľkých bubliniek a žltého obsahu, môžu presne rozpoznať ochorenie a správne predpisovať liečbu.

Diagnóza tejto patológie

Neexistujú žiadne špecifické metódy na diagnostikovanie ochorenia v prírode. Lekár spravidla diagnostikuje ochorenie pri prvom vizuálnom pozorovaní rúk pacienta. Skúsený odborník urobí záver na základe poškodenia kože.

Iba skúsený lekár dokáže rozlíšiť dyshidrózu od psoriázy alebo dermatitídy. To naznačuje, že pri prvom výskyte podozrenia na rozvoj dyshidrotického ekzému rúk by sa mala kontaktovať lekárska inštitúcia o pomoc.

Lieky na liečbu

Hlavná liečba je zameraná na odstránenie dráždivého účinku a zlepšenie kvality života pacienta. Úplne vyliečená kostná dyshidróza je takmer nemožná, čo je dôsledkom nedostatku dôkazov o vzniku ochorenia. Akýkoľvek faktor môže prispieť k vzniku pruzyrkas.

V modernej medicíne sa schéma zameraná na používanie antihistamínových sedatívnych liekov, ktoré nespôsobujú spánok pacienta, sa považuje za účinnú. Okrem toho sa používa pri liečbe dyshidrózy použitie bielych krviniek, slučkových diuretík, sulfátu atropínu a sedatívnych liečiv.

Ako lokálna terapia sa doporučujú kompresie z roztokov resorcinolu. Všetky tieto činidlá vykazujú vysokú účinnosť v prípadoch, keď je ochorenie primárne.

Ak ochorenie pokrýva veľkú oblasť ľudského tela, odporúča sa liečiť laticortóm alebo lokoid, ktorej aktívnou zložkou sú kortikosteroidy. Z liekov novej generácie lekári vítajú Ftrocort a Polcortolone.

Na liečbu dyshidrotického ekzému rúk nie je definovaná schéma. Lekár môže ho kedykoľvek prerušiť a začať konať inou metódou. Príkladom toho je schéma založená na použití roztoku Laktat Etakridinu, olovenej vody a zinkovej masti. Pri absencii účinku sa do schémy pridala emulzia synthomycínu, Billatominalum, mangánové misky.

Aby nedošlo k poškodeniu vývojového plodu a malého dieťaťa, je potrebné brať do úvahy všetky riziká a vedľajšie účinky lieku. Najlepšou liečbou je použitie antihistaminík, zinku a Advantanu. Používanie mangánových kúpeľov, bylinných liečiv a prípravkov vápnika nie je zakázané.

Väčšina moderných lekárov odporúča, aby sa táto podskupina pacientov sústredila na používanie metód babičky

Užitočné video k téme

Zbavte sa patológie na nohách

Ako už bolo spomenuté, liečba dyshidrotického ekzému na nohách je individuálna a identická s liečbou ekzému na rukách.

Výnimkou je liečba kiahňového ekzému, ktorého liečenie vyžaduje nasledujúce odporúčania:

 • nosenie špeciálnych elastických pančúch z kŕčových žíl;
 • Navštívte bazény a fitness, zamerané na posilnenie žilových stien;
 • aplikácia krémov, krémov a iných kozmetických prípravkov, ktoré sú založené na kortikosteroidoch;
 • nohavice na báze želatíny a roztoku Burov 8%;
 • používanie antihistaminických liekov;
 • aplikácia sedatívnych sedatív na prirodzenom základe;
 • liečba antibiotikami a antiseptickými liekmi v prípade komplikácie priebehu ochorenia.

Sme doma

Tradičné metódy liečby sú účinné po dohode s ošetrujúcim lekárom. Inak môže dôjsť k následkom a exacerbácii priebehu dyshidrózy.

Na liečbu dyshidrotického ekzému ruky doma sa odporúča použiť nasledujúce masti:

 1. Na základe ryže. Dve vetvičky ryže sa rozdrvia na prášok a zmiešajú sa s malým množstvom masla. Výsledná zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli a ochladí sa. Masť je pripravená. Potrebuje mazať problémové oblasti trikrát denne. Rastlinná masť má protizápalový a regeneračný účinok.
 2. Masť z nechtíka. Zmes 3 polievkových lyžičiek. nechtové kvety a 5 g kukuričného oleja sa nechajú infúzia počas 21 dní na tmavom chladnom mieste. Súčasne sa má nádoba pravidelne pretrepať. Potom ju musíte napnúť a pridať 1 lyžičku. včelí vosk. Všetky zložky sa roztavia vo vodnom kúpeli a pred zmiešaním s homogénnou konzistenciou sa dôkladne premiešajú. Aplikujte masť niekoľkokrát denne. Kalendula pomáha nielen obnoviť hornú vrstvu epidermis, ale má tiež protizápalový a regeneračný účinok.
 3. Masť na báze škrobu. Pri príprave masti bude trvať 1 polievková lyžica. škrob a 30 ml vazelíny. Pripravená masť ošetruje poškodené oblasti. Zapuzdrenie prasknutého povrchu ruky škrobovou masťou pomáha odstrániť pocity svrbenia a minimalizuje sčervenanie hornej vrstvy epidermis.

Vysoká účinnosť pri ošetrení hrajú používanie misiek na báze bylín a rastlín. Najdôležitejšie sú liečivé sedmokrásky, dubová kôra, pelargón.

Všetky bylinky sú vo voľnom predaji v kioskoch lekárov. Spravidla, keď sú zakúpené, je poskytnutá inštrukcia, ktorá umožňuje študovať účel lieku.

Vlastnosti terapeutickej stravy

Dyshidrotický ekzém rúk vyžaduje dodržiavanie správnej zdravej výživy, čo môže urýchliť proces hojenia. Na to je potrebné vylúčiť z hlavnej stravy produkty na báze lepok (glutén).

Spravidla sú takéto výrobky zrná. Vedci majú tendenciu veriť, že zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri objavení sa alergickej reakcie a oslabení imunitného systému.

Na liečbu dyshidrózy by sa mali uprednostňovať nasledujúce potraviny:

 • ryby a mäso, dusené alebo pečené;
 • pohánka a kukurica;
 • zelenina, iný ako exotický pôvod;
 • čierna a biela ryža;
 • oleje: zeleninové a krémové;
 • produkty kyseliny mliečnej;
 • vajec;
 • Strukoviny.

Pacient môže konzumovať tieto jedlá s úplnou odvahou, pretože v ich obsahu nie je obsah gluténu.

Produkty, ktoré majú byť vylúčené zo stravy:

Množstvo soli, ktoré sa používa, by nemalo zmiznúť. To je nevyhnutné pre rovnomerné odstránenie tekutín a prevenciu edému pacienta.

Vodné postupy by nemali byť dlhodobé. Ako prostriedok starostlivosti o pleť by sa mala uprednostňovať hypoalergénna liečba.

Možné dôsledky na prsty

Ignorovanie liečby choroby a prijatie preventívnych opatrení môže viesť k následkom, ktoré nielen nepohodlia, ale aj kazia život.

Neprítomnosť liečby prispieva k keratinizácii hornej vrstvy epidermis, kožný peeling je neustály. V priebehu času pacient začína cítiť konštantnú slabosť, únavu a migrény. Imunitný systém oslabuje, emocionálny stav pacienta vám prináša niečo lepšie.

Súbežne s touto symptomatológiou pacient začne apatia, chuť do jedla zmizne. Vyskytuje sa teplotná nestabilita, vo väčšine prípadov je to subfebril.

Najzávažnejšie dôsledky tejto choroby sa prejavujú u malých detí a žien s dieťaťom.

Osvedčené preventívne opatrenia

 1. Posilnenie imunitného systému pomocou jednoduchého komplexu športových cvičení zameraných na posilnenie stien krvných ciev.
 2. Dodržiavanie správnej diétne potraviny pozbavenej výrobkov obsahujúcich lepok.
 3. Súlad so zdravým životným štýlom, ktorý stanovuje odmietnutie alkoholu a tabaku, ktoré majú negatívny vplyv na imunitný systém.
 4. Minimalizácia stresových a depresívnych situácií, pri ktorých je potrebný úplný osemhodinový spánok.
 5. Dodržiavanie odporúčania ošetrujúceho lekára, ktoré stanovuje predpísané liečebné režimy.
 6. Pri liečbe kefiek s dyshidrotickým ekzémom je samoliečba neprijateľná, pretože riziko vedľajších účinkov, ktoré môžu ovplyvniť život človeka, sa zvyšuje.

Zhrnutie uvedeného je možné poznamenať, že dyshidrotický ekzém rúk a nôh má nevysvetliteľnú povahu, čo komplikuje liečbu tejto choroby.

Nie posledné miesto v liečbe choroby je pridelené ľudovej medicíne, ktorá je schopná zmierniť zápal a urýchliť proces regenerácie pokožky. Malo by sa pamätať na to, že ochorenie je ťažké liečiť. Preto je potrebné, aby pacient počas celého svojho života pozoroval vývoj a minimalizoval výskyt provokačných faktorov.

Dyshidrotický ekzém rúk a prstov - foto a liečba ochorení

Dyshidrotický ekzém je druhom chronickej ekzémovej dermatitídy, ktorá postihuje ruky, prsty a nohy. Ochorenie má pretrvávajúcu, opakujúcu sa povahu a prejavuje sa tým, že na pokožke tvorí svrbivé pľuzgiere naplnené sérovým obsahom. Tento druh ekzému sa vyskytuje v 80% prípadov s léziami rúk a prstov, zostávajúcich 20% padá na nohy a chodidlá dolných končatín.

U mužov sa ochorenie prejavuje častejšie po 40 rokoch, u žien - mladších ako 25 rokov. U detí, ktoré majú genetickú predispozíciu a tendenciu k diatéze, je dyshidroza diagnostikovaná častejšie pred 3 rokom veku. Dyshidrotický ekzém nie je nákazlivý a nie je prenášaný z človeka na človeka. Hlavné mechanizmy vývoja tohto ochorenia neboli úplne študované, ale mnohé štúdie odhalili niekoľko hlavných faktorov, ktoré prispievajú k vzniku dyshidrotického ekzému.

Dyshidrotický ekzém: príčiny ochorenia

Lekári berú na vedomie niekoľko najbežnejších faktorov, ktoré vyvolávajú nástup ochorenia:

 • Porušenie funkcií imunitného systému
 • Endokrinné ochorenia, hormonálne výkyvy
 • Choroby nervového systému, stresové stavy
 • Metabolické poruchy
 • Genetická predispozícia
 • Choroby vnútorných orgánov, ochorenia gastrointestinálneho traktu
 • Predispozícia alergii

V niektorých prípadoch výskyt symptómov choroby vyvoláva zvýšené potenie, ktoré je spôsobené poruchami v autonómnom nervovom systéme alebo narušením regulácie endokrinných žliaz. Príčinou môžu byť ochorenia, ako je bronchiálna astma, atopická dermatitída a senná nádcha.

Dôležitú úlohu pri rozvoji dyshidrózy zohrávajú rodová dedičnosť. Ak blízkym príbuzným trpí atopická dermatitída, riziko vzniku patológie sa mnohonásobne zvyšuje. Dyshidrotický ekzém u detí sa môže vyskytnúť ako sprievodné ochorenie v exudatívnych a neuro-artritických diatézach.

Mnohí pacienti majú príznaky ekzému sú spôsobené nervové napätie, do kontaktu s potravinovými alergénmi alebo chemických dráždivých látok (chemické látky v domácnosti, kyseliny, lúhy, farby). Dyshydrosis často diagnostikovaný v chemických výrobných robotníkov, stavebných robotníkov (štukatéri, maliari), upratovači, čistiace prostriedky, teda tých osôb, ktorých pracovná činnosť je spojená s priamou interakciou s agresívnymi činidlami. Zvážte hlavné príznaky tejto choroby.

Symptómy dyshidrotického ekzému

Prvým varovným signálom je začervenanie a svrbenie kože, a potom sa náhle objaví na koži pľuzgiere naplneného serózna tekutiny (vačkov). Hlavným miestom ich lokalizácie sú dlane, zadná strana rúk, bočný povrch prstov, chodidlá chodidiel. Bublinové prvky majú kruhový alebo oválny tvar, veľkosť jedného až sedem milimetrov a sú umiestnené v rozptýlených alebo malých skupinách.

Pri dyshidrotickom ekzéme je charakteristickým znakom bublinových vyrážok ich umiestnenie v hlbokých vrstvách epidermy, takže nemôžu vyčnievať nad povrch kože. Vezikuly, ktoré sa nachádzajú v skupinách, často splynú, tvoria veľké blistre.

Po pokročení ochorenia dochádza k rozpadu vezikúl, uvoľňovaniu serózneho obsahu a vzniku erozívnej erózie. Otvorenie veľkých blistrov vedie k tvorbe hlbokých erózií, čo spôsobuje intenzívne bolestivé pocity. Tento proces sprevádza zvýšené svrbenie a pálenie, zvýšenie hyperemie a edému okolitých tkanív.

Dyshidrotický ekzém na prstoch rúk z bočných plôch sa môže rozšíriť do zadnej časti rúk a dlaní. Neznesiteľná svrbenie spôsobuje poškriabanie postihnutých oblastí a tvorbu mikrotrhliniek, kde môže vniknúť bakteriálna infekcia. V dôsledku sekundárnej infekcie môžu byť rany zapálené a vyvolávajú zvýšenie zápalového procesu, zvýšenie lymfatických uzlín, zvýšenie teploty a zhoršenie celkovej pohody.

Keď zmáčacie plochy, ktoré zostanú na mieste vystavených vezikúl, vysušia, vzniknú suché kôry a začne sa odlupovať koža. Proces vyriešenia vezikúl trvá jeden až tri týždne. Následne dyshidrotický ekzém rúk prejavuje sčervenanie a zhrubnutie kože, suchosť pokožky, lúpanie a tvorbu trhlín.

Vinuté erózia lézie dochádza pomaly, zatiaľ čo ich povrch je pokrytý hrubým hnedého kôry. Po odstránení kôrky zostávajú tmavé pigmentované plochy, ostré farby odlišné od zdravých koží. Dyshydrosis charakteristickým znakom je súčasný výskyt všetkých fázach zápalového procesu, to znamená pri pohľade na koži sú detekované ako primárny prvky a vlhkých erózie, zmenu mierky a prítomných častí vyliečených lézie na ktoré sa vzťahuje kôry.

Disgidroticheskaya ekzém na rukách a chodidiel je často sprevádzaná pridaním sekundárnej infekcie (hubové alebo bakteriálne), ktoré vedie k vzniku zápalových procesov a všeobecné intoxikácie organizmu. Silný priebeh ochorenia je plný vážnych komplikácií, infekcie tkanív a môže viesť k infekcii krvi. Vo väčšine prípadov, povaha ochorenia stáva chronickou recidivujúce Samozrejme s exacerbáciami na jeseň - v lete, ktoré sú ťažko liečiteľné.

diagnostika

Vo väčšine prípadov postačuje na správnu diagnózu vizuálna kontrola. Na základe charakteristických znakov: špecifické miesta zápalu, typ vyrážok a erózií, skúsený dermatológ môže urobiť záver o prítomnosti dyshidrózy a predpísať potrebnú liečbu.

V rovnakej dobe sa ochorenie má príznaky podobné určité typy dermatitída, ekzém disgidroticheskuyu teda odlíšiť od ochorení, ako je plantárna - palmárno lupienky, atopickej dermatitídy, mykózy disgidrotichesky. Preto sa v pochybných prípadoch uchádzať o laboratórne metódy výskumu a odobrať vzorku škrabania tkanív na štúdium pod mikroskopom. Okrem toho laboratórna štúdia vzoriek umožňuje zistiť príčinu ochorenia a určiť faktor, ktorý vyvoláva vývoj dermatitídy.

Liečba dyshidrotického ekzému

Liečba dyshidrotického ekzému určuje dermatológ. Úspešnosť liečby v mnohých prípadoch závisí od eliminácie sprievodných ochorení (poruchy vnútorných orgánov, endokrinného a nervového systému). Hlavné terapeutické opatrenia zamerané na odstránenie kožných prejavov choroby sú:

 • Systémová farmakoterapia.
 • Použitie topických prípravkov.
 • Fyzioterapeutické metódy liečby.
 • Zmena stravy, diétna terapia.
 • Odstránenie kontaktu s dráždivými látkami, ktoré vyvolávajú vznik ochorenia.

Systémová terapia predpokladá priradenie antihistaminiká (Tavegil, loratadín, Zyrtec, Suprastin) a aplikácie znamená, hyposenzibilizácia (glukonát vápenatý, síran horečnatý). Liečba týmito liekmi pomôže očistiť telo toxínov, odstrániť trvalé svrbenie a podráždenie. Ak chcete upokojiť nervový systém, uvoľnite napätie, uvoľnite nespavosť nazývanú sedatíva a ľahké tabletky na spanie. V závažných prípadoch sú predpísané antidepresíva.

Pre zníženie zápalových procesov používaných NSA (ibuprofén, indometacín), vstupom sekundárnej infekcie ukazuje priradenie antibakteriálnych látok (gentamicín, linkomitsinovaya masti Fucidinum). Disgidroticheskaya zastaviť ekzém je často sprevádzaná pridaním fungálnej infekcií v prípadoch, v komplexných terapeutických opatrení zahŕňajú použitie antifungálnych činidiel.

V závažných prípadoch na liečbu dyshidrózy sa používajú hormonálne protizápalové lieky v krátkych cykloch:

Súbežne s týmito liekmi sú predpísané diuretiká. Komplexná liečba zahŕňa vymedzenie vitamín-minerálnych komplexov (najmä užitočný priebeh vitamínov A, E a skupiny B) a imunokorektívne lieky (dekaridy, imunologické).

V počiatočných štádiách ochorenia dáva dobré výsledky spracovania vyrážky Fukartsin prípravy a použitia masti, ktoré obsahujú Naftalan olej, decht, síru, zinok, kyselinu salicylovú. Na zvládnutie zmáčacích oblastí použite rôzne prášky, indiferentnú pastu a paličku. V exacerbácií ochorenia zahŕňajúcich ťažké vyrážky a silné svrbenie, pleťové vody použitej s vrtného výplachu a roztok amidopirina furatsilina, bahno lézie spracuje s roztokom rezorcinolu, kyseliny boritej a tanínu.

Počas exacerbácie ochorenia sa odporúča zdržať sa vodných procedúr. Nemôžete vziať horúci kúpeľ a paru vo vani. Odporúča sa umývať pod sprchou, odmietnuť použitie mydla a iných čistiacich prostriedkov (gél, balzamy), aby nedošlo k podráždeniu postihnutej pokožky.

Okrem toho je potrebné vylúčiť kontakt s chemikáliami v domácnosti (čistiaci prostriedok, čistiace prostriedky) pri práci okolo domu, ruky by mali byť chránené rukavicami. Pri dyshidroze na nohách sa neodporúča používať syntetické ponožky, tesné a nepohodlné topánky. Je žiaduce, aby boli topánky vyrobené z prírodných materiálov, ktoré umožňujú dýchaniu pokožky a eliminujú nadmerné potenie.

Fyzioterapeutické metódy liečby

Po zastavení zápalového procesu môže lekár predpísať fyzioterapeutické postupy. Pozoruhodný výsledok sa dosiahne použitím talasoterapie (ošetrenie morských rias) alebo bahenných zábalov. Okrem toho na stanovenie pozitívneho výsledku sú predpísané tieto postupy:

 • Laserová terapia
 • Kryoterapia (liečba za studena)
 • elektroforéza
 • Parafínová terapia
 • akupunktúra
 • magnetoterapia

Dobrý účinok sa dosahuje použitím metód darsonvalization, všeobecných UV. Pri nervových poruchách sú užitočné sedenia elektroslepov, minerálov, radónu, sírovodíka a upokojujúcich fytov. Obnova je uľahčená kúpeľnou liečbou, po ktorej nasleduje rýchle zotavenie pokožky a výrazné zlepšenie celkového stavu.

Dôležitú úlohu zohráva špeciálne vybraná strava a zmena stravy. Dietetická strava zabezpečuje odmietnutie ostrých, slaných, konzervovaných potravín, kávy a alkoholu, odstránenie možných potravinových alergénov. Denná dávka je založená na spotrebe čerstvej zeleniny a ovocia, fermentovaných mliečnych výrobkov, obilnín, nízkotučného diétneho mäsa, zeleninových polievok. Odporúča sa odmietnuť vyprážané potraviny, variť potraviny na varenie, varenie alebo pečenie.

Pozitívny účinok sa zaznamenáva pri nastavení režimu pitnej vody. Použite až 2 litre tekutiny denne. Môžu to byť šťavy, kompóty, zelený a bylinný čaj, minerálna voda, pomôžu očistiť telo toxínov a alergénov. Zvýšenie výživy kyslých mliečnych výrobkov obsahujúcich laktobacily bude mať priaznivý účinok na črevá a pomôže zvýšiť lokálnu imunitu.

Liečba dyshidrotického ekzému s ľudskými prostriedkami

Spolu s tradičnou liečivou liečbou môžete použiť aj receptúry tradičnej medicíny. Rôzne bylinné odvarky a tinktúry používané na pleťové vody a oblátky budú mať priaznivý účinok na pokožku a pomôžu potlačiť nepríjemné príznaky.

 1. Odvar z rakvy. Na výrobu lyžice jemne nakrájaných listov sa rastliny nalejú 200 ml vriacej vody a trvajú 30 minút. Potom sa vývar ochladí, filtruje a užíva 3-4 krát denne pred jedlom.
 2. Lotion z odvaru eukalyptu. Bujón sa pripraví nasledujúcim spôsobom. Štyri polievkové lyžice eukalyptových listov sa naleje do 500 ml horúcej vody a varí sa vo vodnom kúpeli po dobu pol hodiny. Výsledný vývar sa filtruje, ochladí a použije na pleťové vody, ošetruje postihnuté oblasti niekoľkokrát denne.
 3. Masť z listov čierneho ríbezle. Je potrebné odobrať dve vetvičky čierneho ríbezle a odlupovať ich z listov. Listy starostlivo brúsiť a brúsiť s 200 gramami zmäknutého masla. Výsledná zmes by mala byť zahrievaná vo vodnom kúpeli po dobu 5 minút. Pripravená masť vychladne a aplikuje sa na postihnuté miesto pod obväzom.

Dokonale upokojuje a zmäkčuje pokožku rakytníka. Má regeneračný účinok, dobre liečí praskliny a erózie. Odporúča sa zasiahnuť postihnuté miesta dvakrát denne s olejom z rakytníka. Pozitívny výsledok prináša kúpeľ s morskou soľou, odvar z heřmánku, kandidát, dubová kôra.

Ďalším preukázateľným populárnym receptom - je kompresia s pevným alkoholom. Ovplyvnené oblasti sú hojne mazané tuhým materiálom, pokryté papierom a obalené okolo vrchu hustou látkou. Za niekoľko minút sa pod obväzom môže objaviť silná svrbenie. To je normálne, je potrebné trpieť a čoskoro sa prejaví svrbenie. Kompresia by mala byť udržiavaná najmenej jednu hodinu, potom sa odstráni, pokožka sa umyje studenou vodou. Výsledok bude viditeľný v týždni.

Všetky postupy musia byť koordinované s dermatológiou a začať liečbu až po konzultácii a objasnení možných kontraindikácií.

recenzia

Referenčné číslo 1

SPRACOVANIE EXCHÉMU V RUČI ľudovými prostriedkami. Na mňa sú neustále vyrážky na štetce ruky alebo ruky a prsty, koža je vylúpaná, oheň. Vzhľad mokrých oblastí, ktoré potom pokrýva hrubú kôru.

Snažil som sa s ním zaobchádzať s dechtom a naftalánovou masťou, ale tieto prípravky mi vyhovovali. Masť s olejom začala alergiu a dechtový olej nemá rád silný špecifický zápach. Pomáha mi dobre olej z rakytníka a kúpele s morskou soľou, po nich sa okamžite cítim uľavený.

Referenčné číslo 2

Mám ekzém na podrážkach, navyše je komplikovaný plesňovou infekciou. Lekár predpisuje kortikosteroidy a antifungálne masti. Po určitú dobu zhoršuje exacerbácia, potom sa znova vráti. Chcem sa pokúsiť o liečbu v sanatóriu, kde ponúkajú kurzy talasoterapie a liečby soľami Mŕtveho mora. Hovorí sa, že postupy sú dobré.

Dyshidrotický ekzém: príčiny, prejavy, liečba

Rôzne chronické ekzematózna dermatitída sprevádzaná dyshidrózou (dehydratácia) kože sa nazýva disgidroticheskoy ekzém. Choroba najčastejšie postihuje ruky a nohy a vyskytuje sa u dospelých i detí. Jeho prejavy sú do značnej miery podobné ďalším typom dermatitídy, ako aj plesňovým léziám kože.

Dyshidrogénny ekzém: príznaky

dôvody

Presný mechanizmus nástupu tejto choroby ešte nie je známy. Až do nedávnej doby sa predpokladalo, že hlavnou príčinou jej vývoja je narušenie potných žliaz, ale nedávne štúdie ukazujú, že vznik ddisidrohydrického ekzému je možný aj pri normálnom fungovaní. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú príznaky ochorenia, môžeme rozlíšiť nasledovné:

 • nervový a fyzický nátlak
 • kontakt s chemikáliami pre domácnosť a inými látkami, ktoré spôsobujú podráždenie pokožky
 • hyperhidróza - extrémne intenzívne potenie
 • vrodená predispozícia k atopickej dermatitíde, bronchiálnej astme a iným alergickým ochoreniam
 • potraviny a alergény na domácnosť
Dyshidrotický ekzém: príčiny

Takisto veľmi dôležité sú porušenia v práci imunitného a endokrinného systému, nervového systému, metabolických porúch.

Symptómy dyshidrotického ekzému

Najtypickejším prejavom disgidroticheskoy ekzém na rukách a iných častí tela vezikulárnej vyrážkou - vyrážka pozostávajúce z množiny bublín s priemerom 4-5 mm, naplnené kvapalným obsahom. Pri tejto forme ochorenia bublín sú umiestnené hlboko v epidermis, a v dôsledku toho spôsobujú silné svrbenie. V niektorých prípadoch predchádza tvorbe voľných prvkov. Palmy, zadné rúk, chodidlách, po stranách prstov - najčastejšie turistické lokalizácia vyrážky.

Určitý čas po vzplanutí vezikúl sa obsah vyteká smerom von a miesta ulcerácie sa objavia na mieste vyrážky. Keď sa otvorí niekoľko bublín, môže sa kombinovať erózia. Postupne sa vredy hoja a zakryjú žltkastými alebo hnedými kôrkami. Proces tvorby nových prvkov, ich otvorenie a liečenie môže trvať až 3 týždne; Po uzdravení zostáva miesto hyperpigmentácie (tmavnutie) na mieste erózie.

S dlhým priebehom ochorenia dochádza ku konštantnej, chronickej zmene štruktúry a vzhľadu pleti. Koža sa stáva červenou a zahusťuje, tvoria na nej hlboké trhliny a objavujú sa šupinaté škvrny. Dyshidrotický ekzém je tiež charakterizovaný tvorbou oblastí suchej, dehydratovanej kože pripomínajúcej vzhľad voskovaného papiera.

Vstup do trhlín a vriedky patogény (napríklad streptokoky) spôsobí sekundárne kontaminácii. V rovnakých časových zmien a príznakov, najčastejšie tvorí na povrchu pokožky pľuzgieriky s obsahom hnisavých, je hnisavý zápal kože. Tam je bolesť, opuch a začervenanie, príznaky intoxikácie - bolesti hlavy, horúčka, zvýšenej teplote, v niektorých prípadoch - nevoľnosť, poruchy príjmu potravy a spánku, zdurenie lymfatických uzlín (podpazušie, lakťové, trieslovinové, popliteal).

Napriek tomu, že existujú akútne formy ochorenia, najčastejšie dysdrohydridový ekzém prebieha v chronickej forme s opakujúcimi sa recidivami z času na čas. Odpoveď môže trvať až niekoľko mesiacov. Exakerbácie nie vždy nastávajú pri kontakte s alergénmi alebo dráždivými látkami a môžu sa vyskytnúť na pozadí úplného zdravia.

diagnostika

V súčasnosti neexistujú žiadne špecifické metódy na presné určenie choroby. Jeho hlavnými črtami sú charakteristické vonkajšie prejavy; na dyshidrotický ekzém tiež naznačuje chronickú povahu priebehu ochorenia. Medzi chorobami, pri ktorých sa eliminuje diferenciálna diagnóza, sa izoluje kontaktná dermatitída, plesňové infekcie a palmárno-plantárna psoriáza.

Ako hlavná laboratórna metóda diferenciálnej diagnózy sa na stanovenie prítomnosti patogénnych húb používa štúdia oškrabávania. Pre štúdium sa používa aj obsah blistrov a škrabancov z eróznych miest. To nám umožňuje potvrdiť neinfekčný pôvod ochorenia av prítomnosti sekundárnej infekcie - presne vybrať antibiotiká na boj proti svojim patogénom.

Prevencia a liečba dyshidrotického ekzému

Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, okamžite sa poraďte s dermatológa. Primárne opatrenia na boj proti ekzému zahŕňajú dodržiavanie hypoalergénnej diéty, z ktorej by mali byť vylúčené nasledujúce zložky:

 • citrusové plody
 • čokoláda
 • orechy
 • med
 • jahody
 • ryby a iné morské plody
Dyshidrogénny ekzém: diéta

Je tiež potrebné významne znížiť príjem soli, pretože jej prebytok môže prispieť k rozvoju edému.

Veľký význam má odstránenie kontaktu s látkami, ktoré dráždia pokožku - chemikálie pre domácnosť, peľ rastlín,

Prevencia dyshidrotického ekzému: nedotýkajte sa chemických látok v domácnostiach Prevencia dyshidrotického ekzému: zabráňte kontaktu s peľom rastlín

vlny, prachu a iných alergénov. Na vývoj ochorenia môžu mať vplyv aj pevné topánky a syntetické ponožky s dyshidrotickým ekzémom.

Aktívna fáza ochorenia, ktoré je sprevádzané zvýšenou citlivosťou kože a svrbením, použitie pleťovej vody a vaňou s amidopirinom, tanín vrtného výplachu, ako aj odvary z bylín - šalvie po sebe, duba, rebríčka, harmančeka. Trvanie príjmu miestnych kúpeľov je od 15 do 25 minút. Efektívne expozície činí talassotherapy (liečbu morskou vodou), aromatické a fitovanny.

Disgytrotický ekzém: ako sa liečiť?

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledovného:

 • antihistaminiká a upokojujúce na zmiernenie svrbenia a opuchu - tavegil, zirtek, suprastin
 • masti a iné prípravky založené na kortikosteroidoch - vo vážnych prípadoch ochorenia na odstránenie vonkajších príznakov; dlhodobé užívanie kortikosteroidov sa neodporúča kvôli vysokému riziku závislosti a komplikácií
 • antiseptické prostriedky - dezinfekčné roztoky umožňujú eliminovať riziko sekundárnej infekcie
 • antibiotiká - sa používajú na prevenciu a liečbu plesňových a bakteriálnych infekcií vo forme masti, tabliet alebo injekcií

Priaznivé účinky na disgidroticheskoy ekzém majú aj niektoré fyzioterapeutických techník: laserom, magnetoterapia, kryoterapia, fonoforézou, darsonvalization, ožiarením ultrafialovým svetlom, elektrický, akupunktúra.

Znamená "La Cree" s dyshidrotickým ekzémom na rukách a nohách

Kozmetika "La-Kri" na báze liečivých rastlinných extraktov sú široko používané na odstránenie príznakov. Nespôsobujú alergie a môžu byť použité pre každodennú údržbu, a to aj pre detskú pokožku. Tento rad obsahuje čistiace prostriedky, umožňuje odstrániť nečistoty a znížiť riziko infekcie, rovnako ako emulzie a krémy, ktoré vyživujú a posilňujú vyprahnutý a poškodenej kože, znižuje začervenanie a svrbenie, presadzovať urýchlenie hojenia poškodených listov.

Dyshidrotický ekzém ruky: liečba doma

Dyshidrotický ekzém je druh dermatitídy, ktorá má chronický charakter. Ochorenie sa prejavuje častým výskytom malých vezikúl na koži. Blistre sa objavujú na prstoch a rukách, tak na vnútornej aj zadnej strane. Tiež sa nachádza na chodidlách a chodidlách. Hlavnou vecou je, že dyshidroza nie je nákazlivá choroba.

dôvody

Choroby sú náchylné na mužov po 40 rokoch. Ženy trpia chorobou o niečo skôr - až 25 rokov. Po narodení, keď je normálna činnosť tela narušená, môže ekzém odísť a znovu sa necíti.

Deti sa nezdržiavajú od tejto choroby. Zraniteľné deti do 3 rokov, náchylné na častú diatézu. Hrozba vzniku bolesti je u dieťaťa, ktorého blízki príbuzní trpia takouto chorobou.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu súvisieť s ochorením:

 1. Porucha imunitného systému;
 2. Choroby gastrointestinálneho traktu;
 3. Genetická predispozícia;
 4. Choroby vnútorných orgánov;
 5. Zdôrazňuje nestabilný nervový systém;
 6. Narušený metabolizmus;

Príčiny svrbivých pľuzgierov sú nasledovné:

 • vegetatívna vaskulárna dystónia;
 • diabetes mellitus, hypertyroidizmus;
 • cholecystitída, kolitída, pankreatitída, gastritída;
 • hojné potenie;
 • porušenie v práci mazových žliaz;
 • poškodenie mykotickej nohy;
 • senná nádcha, bronchiálna astma, atopická dermatitída;
 • psychologická trauma.

Prispieť k nástupu choroby, konštantný kontakt s výrobkami pre domácnosť na chemickom základe - kyseliny, farby, chemikálie pre domácnosť, alkálie.

Identifikovať príčinu výskytu nepríjemnej choroby je dosť ťažké. Akákoľvek malá vec môže byť vinníkom tejto choroby. Je potrebné starostlivo sledovať zdravie a keď sa objavia prvé príznaky, odstráňte problém na root.

Ako liečiť streptoderma si prečítajte tento článok.

Všetko o príčinách a liečbe neurodermatitídy.

Symptómy a typy ochorení

Príznaky sú charakterizované rastúcimi vlnami. Spočiatku kefy ukazujú veľa sčervenania a silného pálenia, čo spôsobuje svrbenie. Po krátkom čase sa rýchlo objavujú papuly naplnené tekutinou.

Hlavné miesto lokalizácia vačkov: dlani, prsty na boku, chodidlách, chrbte ruky.

Folikuly sú okrúhle alebo pozdĺžne, s rozličnou veľkosťou od niekoľkých milimetrov až po 1 cm, ktoré sa môžu objaviť buď jednotlivo, alebo v malých tesneniach. Takéto skupiny majú vlastnosť zlúčenia do veľkého blistra.

Po pokročení ochorenia dochádza k veľkým rozpadom. Na ich mieste je vlhká, hlboká erózia. Problémové oblasti sú citlivé a bolestivé. Sčervenanie a pálenie sa zvyšuje, dochádza k opuchu mäkkých tkanív postihnutej oblasti, prejavuje sa hyperémia.

Pri zmáčaní erózie a mikrotrhliniek je možné sekundárne infekcie.

Tento proces vedie k komplikáciám:

 1. Zvýšenie telesnej teploty na 39-40 stupňov;
 2. Vyčerpanie rozsiahlych oblastí;
 3. Zvýšený zápal;
 4. Rozšírenie lymfatických uzlín;
 5. Zhoršenie blahobytu;
 6. Intoxikácia tela;
 7. Infekcia tkaniva;
 8. Infekcia krvi.

Keď zápal začne ustupovať, postihnuté miesta suché, suché tvrdé kôry zostávajú na koži. Po páde sa koža začína odlupovať. Proces obnovy pokožky môže trvať 7 dní až 21 dní. Po uplynutí času zostávajú pigmentové škvrny na poškodených zónach s dyshidrózou.

Ekzém je klasifikovaný podľa foriem manifestácie:

 • kontaktovať;
 • pravdivý - akútny priebeh ochorenia s náhlym výskytom a rýchlym prúdom. Môže trvať len 1 týždeň;
 • Mikrobiálny - vyvíja sa na pozadí pripojenia sekundárnej infekcie.

Hlavným rozdielom medzi disgidicheskoy ekzémom je, že v rôznych častiach kože sa zapálený proces rozvíja rôznymi spôsobmi.

Takže na dlani môže už existovať mokrá erózia a na zadnej strane rúk - len primárne malé papuly.

Vo väčšine prípadov je ochorenie chronické, striedajúce sa s okamžikmi vyblednutia a zápalu.

Zjavenie akútnych relapsov sa pozoruje na jeseň alebo v lete. Silne liečiteľné.

diagnostika

S bolestivými pocitmi na pokožke rúk a primárnymi prejavmi pľuzgierov by ste sa mali poradiť s dermatológiou. Lekár môže urobiť správnu diagnózu na základe vizuálnej kontroly kože.

Pre úplnosť a zrozumiteľnosť obrazu je potrebné vykonať niekoľko laboratórnych štúdií:

 1. Škrabanie kože;
 2. Žila kvapalina z kvapôčky.

Analýzy pomôžu vylúčiť iné ochorenia s podobnými príznakmi. Výskyt kožných vyrážok môže byť dôsledkom infekcie mäkkých tkanív v dôsledku:

 • kontaktná dermatitída;
 • hubové infekcie;
 • palmar-plantárna psoriáza;
 • epidermofytia chodidiel;
 • chronická akrodermitída Allopo;
 • pustulárna baktéria Andrewsa.

Správne diagnostikovaná diagnóza vám umožňuje priradiť správnu a racionálnu liečbu. Čím skôr pacient vyhľadá pomoc od lekára, tým ľahšie a rýchlejšie bude zotavenie.

Poviem lekárom viac o ekzémoch, pozri video:

liečba

Liečba dyshidrózou je účinná, ak je príčina ekzému správne identifikovaná. Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť, je vyliečiť vinníkov z ochorenia kože a potom vziať účinok na vonkajšie príznaky ekzému.

Hlavné metódy liečby sú:

 • Liečba liekov;
 • miestne ošetrenie;
 • fyzioterapeutické metódy;
 • vytvorenie správnej výživy;
 • eliminácie stimulov.

Choroba je ťažké liečiť, takže nezávislý účinok nemá pozitívny účinok. Možným výsledkom môže byť výskyt komplikácií. Návšteva lekára a vymenovanie komplexnej terapie je správna cesta von zo situácie.

Pri liečbe dyshidrózy liečiv sa ako lokálny účinok používajú nasledujúce látky, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Použitie fyzioterapeutických spôsobov liečby sa odporúča predpísať po oslabení akútnej formy v okamihu, keď zápal ustúpi. Pozitívne účinky vyplývajú z predpísaných postupov:

 1. S morskými riasami;
 2. magnetoterapia;
 3. elektroforéza;
 4. akupunktúra;
 5. Bahenné zábaly;
 6. Kryoterapia (expozícia za studena);
 7. Liečba parafínom.

Vykonávanie akcií podporuje hojenie problémových oblastí, zníženie pálenia, elimináciu závažného svrbenia a tiež upokojenie podráždeného nervového systému človeka.

Ak je problém alergickou reakciou, ktorá spôsobila takéto vážne následky, je naliehavé odstrániť dráždivú látku, ale nie opustiť liečbu drogami.

Preto integrovaný prístup k riešeniu problému urýchľuje proces hojenia v akejkoľvek fáze malátnosti. Hlavná vec je včasný prístup k lekárovi.

Životný štýl a režim v prípade choroby, diéty

Pred začatím komplexnej terapie na odstránenie príznakov ochorenia alebo na vyvolanie dlhého obdobia remisie je potrebné dodržiavať metódy prevencie:

 • Znížte vplyv vody na poškodenú pokožku, neváhajte, nepoužívajte paru;
 • prestať používať lieky s agresívnym pH prostredím;
 • Nosiť veci z prírodných tkanín bez prítomnosti syntetických látok;
 • používať látky s šetrnou štruktúrou pokožky;
 • na domácu úlohu používajte gumené rukavice s vnútornou bavlnenou vložkou;
 • krátko vystrihnite nechty, aby ste náhodne neškriabali papuly vo sne;
 • Nepoužívajte hrubé uteráky alebo utierky;
 • dodržiavať hygienické opatrenia;
 • vyhýbať sa prechladnutiu a poteniam;
 • podstúpiť úplné lekárske vyšetrenie na identifikáciu možných chronických chronických ochorení tráviaceho traktu, nervového systému.

Ak môže byť vinník ekzému alergický na potraviny, odporúča sa vylúčiť potravu na chvíľu, čo spôsobí agresívnu reakciu pokožky.

Nemôžete jesť citrusové ovocie, červené ovocie, orechy, ryby, vajcia, kuracie mäso, sladkosti a čokoládu, med, kávu, čaj, alkohol, prírodné mlieko, konzervované potraviny. A tiež vylúčiť zo stravy akútne, slané a mastné potraviny.

Je potrebné stanoviť správnu výživu, vrátane čerstvej zeleniny, ovocia, mliečnej kaše, kyslých mliečnych výrobkov, mäsa z potravy (králičie, morčacie, hovädzie). Výrobky by mali byť naparované, varené alebo pečené.

Okrem stravy je potrebné vytvoriť režim pitnej vody. Pite aspoň 2 litre vody denne. Môže ísť o rôzne čerstvé šťavy alebo zelený čaj.

Ovplyvnené oblasti by nikdy nemali byť česané. Takýto proces môže viesť k zvýšeniu problémových oblastí pri zachytení zdravých tkanív.

Odporúča sa užívať rybí olej, glukózu a kyselinu askorbovú. V boji za čisté, čisté ruky, priebeh čistenia pečene, ošetrenie lamblie, umývanie minerálnou vodou v čreve, je účinok polysorbu prijímaný jednotlivým kurzom.

Takže dyshidrotický ekzém nie je strašný, ak dodržiavate jednoduché pravidlá prevencie a výživy. V prípade výskytu dokonca malých zápalových oblastí by nemali byť odložené návštevy špecialistov a príslušnej liečby liekom.