Hlavná

Bradavice

Furunkulóza: príčiny a liečebná schéma

Furunkulóza je dermatologické ochorenie sprevádzané tvorbou abscesov na koži.

Ochorenie postihuje hlboké vrstvy kože a je spôsobené hlavne stafylokokovou infekciou. Skutočnosť, že zdrojom patologického procesu je pomerne hlboká, dáva dôvod hovoriť, že potom, čo utrpel odreniny môžu na mieste lokalizácie pustulózne formácie objavia jazvy.

Furunkulóza je schopná spôsobiť viaceré zápaly kože. Je náchylný na časté recidívy a môže trvať niekoľko rokov. Choroba je nielen nepríjemná - je veľmi nebezpečná, preto jej príčiny, hlavné črty prejavu a metódy liečby musia byť známe každému.

Príčiny vzniku furunkulózy

Príčinným faktorom furunulózy a jediným dôvodom jeho vývoja je prítomnosť kmeňov Staphylococcus aureus na ľudskej koži. U zdravých ľudí sú prítomné aj tieto mikroorganizmy, ale tvoria len časť podmienene patogénnej mikroflóry. To znamená, že pod vplyvom určitých faktorov sa stafylokokovia môžu dostať k masívnemu útoku, čo spôsobuje vývoj rôznych chorôb. Jednou z nich je furunkulóza.

Na vyvolanie choroby je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre Staphylococcus aureus. Tí, ktorí sú často mechanické poškodenie odreniny, škrabance, praskliny, rezy, atď Ale to je nemožné vylúčiť vplyv ďalších faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju vrie.:

 • otrava;
 • odieranie na povrchu epidermy;
 • podchladenie;
 • chronické choroby;
 • zanedbanie hygienických pravidiel;
 • obezita;
 • diabetes mellitus;
 • silná intoxikácia tela;
 • nedostatok vitamínov a minerálov;
 • používanie určitých skupín liekov.

Menej časté príčiny sa varí sú silné pnutia, psycho-emočné poruchy, slabá imunita, nedokáže odolať útoku patogénov.

Etapy vývoja a formy prejavu

Vývoj furunkulózy sa vyskytuje v troch etapách:

 1. Prvý stupeň je charakterizovaný tvorbou infiltrátu. Koža okolo zaostrenia zápalu sa zčervenala, zahustila a stala sa opuchnutá. Keď sa dotkne, jej bolesť je poznamenaná. Vlasový folikul je videný v strede neoplazie.
 2. 3-4 dni po vytvorení infiltrátu začína fáza nekrózy. Okolo vlasov sa začína vytvárať tyčinka, vo vnútri ktorej je hnis a mŕtve tkanivo. Na povrchu kože je kruhový vred bielej alebo žltej farby. Nad ním je tenká membrána, ktorá je náchylná k spontánnej disekcii. V dôsledku toho existuje výraz "chirya". Súčasne dochádza k poklesu bolesti a tlaku v časti tela ovplyvnenej furuncle. Postupne zmizne hyperémia, výrazne sa znižuje nadúvanie. V tomto prípade hovoria o "prelomu chirhy".
 3. Fáza hojenia. V tomto štádiu sa tkanivá regenerujú v oblasti poškodenej oblasti tela. Ak by varenie malo ohromujúcu veľkosť, je možné, že po jeho otvorení bude osoba mať jazvy alebo jazvy.

V priemere choroba prechádza všetkými tromi fázami do 10 dní.

Často sa v oblasti nachádzajú furuncles:

 • tvár (nos, tváre, čelo, zóna za ucho);
 • krk (chrbát a boky);
 • predlaktia;
 • lakeť;
 • stehná;
 • zadok;
 • menej často - kolená a nohy.

Oblička je najčastejším miestom vredov. Pomerne bolestivé sú furuncles, lokalizované nad horným okrajom, v oblasti nosa a sluchového kanála.

Klinický obraz

V oblasti, kde sa infekcia vyskytla, je malý absces, ktorý obklopuje vlasový folikul. O niekoľko dní neskôr celý patologický proces úplne prechádza patologickým procesom. Vzhľad je určený kužeľovitou formou chirya, vo vnútri ktorej je purulentný obsah. Novotvar dosahuje priemer 3 až 4 cm, ale pri absencii liečby sa môže zvýšiť.

Okolo abscesu sa objaví zapálená (opuchnutá a hyperemická) oblasť kože. Keď sa na ňu dotknete, je to pocit bolesti, ktorého zdroj je podľa pocitov vo vnútri pustulárnej kapsuly. Prelomová furuncle sa vyskytuje 7-10 dní po jej vzniku, sprevádzané odtokom hnisu a výstupom tyče. Koža na poškodenom povrchu sa postupne cicaví.

Ak je bodom varu furuncle tvár alebo krk, vyššie uvedené symptómy sú spojené so zvýšenou telesnou teplotou a príznakmi intoxikácie tela. Môže sa vyskytnúť svalová bolesť a pocit zimnice. Počas ťažkého priebehu furunulózy sa imitácia rozpadá, pacient trpí silnými bolesťami hlavy.

Furunkulóza na tvári - fotka

Ako sa furunkulóza na tvári pozerá na počiatočné a neskoré štádiá vývoja, môžete vidieť na nasledujúcich fotografiách:

diagnostika

Furunkulóza nie je zvlášť ťažké diagnostikovať. Najprv sa vykoná starostlivá história a vizuálne vyšetrenie oblastí postihnutých vredmi pokožky. Na základe zistení lekár urobí prvý záver o povahe choroby.

Ak existujú pochybnosti o správnosti diagnózy, pacientovi môže byť pridelený ďalší postup - bakteriálna kultúra na určenie patologického pôvodcu. Počas postupu sa na ďalšie laboratórne testovanie odoberá malé množstvo pustútov.

Krvný test je povinný a vykonajú sa imunologické testy. Ak tieto opatrenia neposkytujú úplný obraz o chorobe, vykoná sa rozsiahle vyšetrenie pacienta. Lekári zriedkavo využívajú takéto metódy diagnostiky.

komplikácie

Hlavnou komplikáciou furunkulózy je výskyt kozmetických defektov spôsobených zjazveniami. Tvorba vredov je obzvlášť nebezpečná u ľudí so všeobecným vyčerpaním tela. U takýchto pacientov je ochorenie často komplikované tvorbou abscesu (abscesu) alebo flegónu (hnisavé topenie) pokožky a podkožného tkaniva.

Najväčším nebezpečenstvom je vytvorenie furuncles v oblasti horného pera. Odtiaľ sa infekcia môže rozšíriť do mozgu lymfatickou a venóznou krvou. To môže tiež viesť k rozvoju sepsy.

Infekcia žíl spôsobuje tromboflebitídu. Z krvných ciev vstupuje stafylokok do dutín dura mater, čo vedie k ťažkej chorobe - bazálnej meningitíde. Je charakterizovaná tvorbou opuchu na tvári. S palpáciou sa žily stávajú hustejšie a pacient si môže sťažovať na bolesť.

Pacient môže zvýšiť teplotu na 40 ° C a vyššie, tu je tuhosť svalov. Pacient sa sťažuje na bolesti hlavy a zhoršenie zraku, môže mať zmätok.

Ak sa abscesy tvoria na krku alebo ramene, môže sa vyvinúť lymfadenitída - purulentný zápal krčných lymfatických uzlín. Pri penetrácii Staphylococcus aureus do krvi sa môžu objaviť abscesy na vnútorných orgánoch - pečeň, obličky atď.

Komplikácie furunulózy sa môžu vyskytnúť na pozadí:

 • pokusy vytlačiť alebo prepichnúť vrie;
 • zranenia spôsobené holením;
 • nesprávna liečba s použitím iba lokálnych liekov (masti, gély, obklady).

Rôzne komplikácie furunkulózy sú spôsobené abscesmi lokalizovanými na nosiči alebo v oblasti nasolabiálneho trojuholníka.

Ako liečiť furunkulózu?

Na prechod vyšetrenia s ďalším vývojom schémy terapie je potrebné konzultovať s dermatológa. Ak má byť absces otvorený, pacientovi sa podá odporúčanie lekárovi.

V čase liečby je potrebné obmedziť hygienu a manipulácie, ktoré môžu poškodiť kožu nevyzreté absces. Môžete vykúpať v teplej vode (nie horúci, pretože môže urýchliť proces choroby), alebo inak, ľahko vykonávať utieraním postihnutú kožu antibakteriálne látky. Zároveň je potrebné starostlivo ošetriť epidermu okolo abscesu, aby sa zabránilo šíreniu infekcie.

 • extrúzia abscesu;
 • aplikácia vlhkých otepľovacích obkladov a pleťových vody;
 • masírovať pokožku v oblasti purulentnej lézie.

Takéto opatrenia povedú k zhoršeniu situácie a zničeniu iných tkanív.

diéta

Pri furunkulóze je nutná výživa obohatená proteínmi vrátane živočíšneho pôvodu. Veľký význam má aj rastlinné vlákno. Z ponuky je lepšie vylúčiť sladkosti a tuky.

Pre vyčerpaných pacientov je vyvinuté ďalšie menu, ktoré nevyhnutne zahŕňa:

 • kaša s prídavkom masla;
 • kurací vývar;
 • paradajkové ryby;
 • pečené ovocie a zelenina, mäso;
 • fermentovaných mliečnych výrobkov.

Musíte jesť toľko bobúľ, zeleniny a ovocia. V takom prípade by ste mali znížiť počet použitých alergénnych produktov, soli a korenín.

Miestna terapia

Ak je varené iba jedno, potom bez rizika opakovania sa môže liečiť len lokálnymi liekmi. V domácnosti je terapia niekoľkými jednoduchými pravidlami.

 1. Strihajte vlasy okolo varu, snažte sa neublížiť, ale v žiadnom prípade nehladzujte absces!
 2. Povrch novotvaru sa spracuje s manganistanom draselným a potom s ichtylom. Ten sa používa ako kompresia, ktorá je na vrchu obalená obväzom alebo gázou. Ichthyol sa používa ráno a večer. Pred opätovným použitím masti sa zvyšky predchádzajúceho lieku musia odstrániť pomocou vatového tampónu ponoreného do teplej vody. Potom sa infiltrát spracuje s alkoholovým roztokom kyseliny salicylovej alebo kyseliny boritej.
 3. Ak sa absces začal tvoriť, potom, aby sa zabránilo jeho ďalšiemu vývoju, môže byť použitý jód alebo roztok brilantnej zelenej.
 4. Aby sa zabránilo ďalšej tvorbe hnisavého stonky, je možné ošetriť vriec kyselinou salicylovou.
 5. Po otvorení abscesu by sa miesto jeho umiestnenia malo liečiť hypertonickým roztokom furacilínu. Užitočné a umývanie dutiny rany vytvorené s antiseptickým liekom Chlorhexidine. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.
 6. Po celkovej očiste rane hnis používaných aplikácií alebo obväz s masťou Vishnevsky, levomekol, linimentu sintomitsina, erytromycínu a iných. Obväzy by malo byť vykonané za 2 dni, sa neodporúča pre použitie s kruhovým obväzom. Okraje medikovaných obrúskov sú jemne prilepené na zdravú pokožku pomocou náplasti.

Pri vrie na tvári musí pacient udržať odpočinok v posteli a pokúsiť sa rozprávať čo najmenej, aby nedošlo k namáhaniu svalov. Niekedy môže byť potrebné hospitalizovať pacienta v nemocnici.

Antibiotiká na furunkulózu

Liečba viacnásobného varu sa uskutočňuje s použitím antibiotík. Lieky sú vybrané lekárom individuálne pre každého pacienta, pričom sa berú do úvahy údaje týkajúce sa citlivosti stafylokokov na konkrétne farmaceutické činidlá súvisiace s antibiotikami. Často sa uchýlili k užívaniu systémových (tabletovaných) liekov, menej často - injekcií (intramuskulárne alebo intravenózne).

Vo všeobecnosti sa používajú prípravky so širokým spektrom účinku:

 1. Flemoxin alebo Amoxiclav, patriace do série penicilínov.
 2. Cephalexin alebo Ceftriaxone - z cefalosporínov.
 3. Sumamed alebo Clarithromycin - zo skupiny makrolidov.
 4. Linkomycín - z linkosamidov atď.

Priebeh liečby trvá spravidla 10 dní, ale môže byť obmedzený alebo predĺžený (zriedkavo) výlučne ošetrujúcim lekárom.

Imunoterapia a použitie vitamínov

Maximálny účinok antibiotickej terapie možno dosiahnuť len v prípade paralelnej imunoterapie a použitia vitamínov. Na stimuláciu imunitného systému je vhodné použiť:

 • multivitamínové komplexy obsahujúce minerálne látky (zinok, selén);
 • prípravky založené na vitamínoch C a A;
 • komplexy vitamínov založené na vitamínoch skupiny B (najmä ak je telo vyčerpaná a pretrváva fyzický alebo emocionálny nadmerný tlak);
 • autohemoterapia (transfúzia krvi);
 • stafylokoková vakcína.

Na zlepšenie fungovania imunitného systému je dôležité správne usporiadať stravu, poskytnúť tela cenný odpočinok a vyhnúť sa patologickým stavom gastrointestinálneho traktu. V prípade potreby môže lekár predpisovať lieky, ktoré normalizujú a udržiavajú črevnú mikroflóru. To je obzvlášť dôležité pri užívaní antibiotík.

Ľudové opravné prostriedky

Jediné varenie môže byť liečba vykonávaná pomocou ľudových prostriedkov. Mnohé z nich sa môžu používať paralelne s liekmi predpísanými lekárom. Nižšie sú najefektívnejšie recepty alternatívnej medicíny na boj s furunkulózou.

 1. Včelí vosk v pomere 100 g zmiešaný so smrekovým šedom, spodnými časťami cibule a rastlinného oleja. Posledná zložka musí byť najprv varená a iba potom pridať vosk a síru. Po polhodine ponorte cibuľu do vriacej hmoty, potom sa varí na hodinu a pravidelne odstraňuje pena z lyžice, ktorá sa vytvorí na povrchu zmesi. Studené lieky sa nalejú do plechoviek a pri zahustení sa rozmazávajú s postihnutými oblasťami kože niekoľkokrát denne.
 2. Vystrihnite list z aloe a aplikujte mäso na vriec. Môžete použiť jablko pripravené z tejto rastliny.
 3. Mydlo na pranie utrite a trochu premiešajte. Zasypte sterilnú gázu alebo obväz v zmesi a aplikujte na boľavé miesta. Je potrebné zmeniť aplikáciu 4 krát denne.
 4. Zmiešajte vaječný žĺtok s 15 ml medu a malého množstva múky. Pridajte trochu vody a vytvorte koláč, ktorý potom musíte použiť na variť.
 5. Namočte postihnutú oblasť do odrezkov prasličky alebo dubovej kôry.

Chirurgická starostlivosť

S rastom varu a porážkou zdravého tkaniva sa chirurgicky otvára. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Počas manipulácie sa absces otvorí, jeho obsah sa odstráni spolu s driekom a vlasovým folikulom.

Po postupe sa na ošetrovanú oblasť aplikuje sterilný obväz. Na jeho zmenu je potrebné denne namazať miesto pokožky, ktorá prešla intervenciou, antiseptické roztoky alebo masti.

Doba hojenia rán trvá od 1 do 4 týždňov. Všetko závisí od veľkosti abscesu.

Niekedy, keď je otvorený absces, je potrebná drenážna trubica, ktorou sa odstráni hnis. Tento postup pomáha predchádzať opätovnému vyčerpaniu.

Nedávno sa ošetrenie furunkulózy vykonáva laserom. Takáto liečba je bezbolestná a vysoko účinná, navyše po tom, čo na ošetrovacom mieste zostali skoro žiadne jazvy.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku furunkulózy, môže to byť vykonanie takýchto jednoduchých pravidiel:

 • Dávajte pozor na čistotu tela a používajte iba individuálne uteráky a hygienické výrobky;
 • ošetriť poškodenú pokožku antiseptickými látkami;
 • Vyhnite sa stlačeniu akné a iných útvarov na koži;
 • starostlivo monitorovať stravu, pri minimálnej múke používať, sladké, vyprážané;
 • poskytujú plné fyzické zaťaženie na stimuláciu obranyschopnosti tela.

Silná imunita je schopná zvládnuť infekčné procesy a zabrániť ich progresii. Ak sa napriek tomu objavili kožušiny, je potrebné ihneď obrátiť sa na lekára na prechod diagnostiky.

Furunkulóza: príčiny a spôsoby liečby

Furunkulóza je jednou z pustulárnych ochorení kože alebo pyodermy. Patrí do skupiny hlbokej stafylodermie spolu s hlbokou folikulitídou, hydradenitídou (zápal potného žľazy) a karbunkou. Skutočnosť, že choroba je pripísaná skupine hlbokých lézií, hovorí o možnosti vzniku jaziev po nej.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Furunkulóza je zápal žiarovky vlasov s tvorbou hnisavého stonky, sprevádzaný šírením infekcie do okolitého spojivového tkaniva strednej vrstvy kože. Príčinou ochorenia je Staphylococcus aureus, menej často príčinou infekcie je epidermálny stafylokok.

Tieto mikroorganizmy sú distribuované v prostredí: prach z ulice, priemyselné priestory, oblečenie, obytné miestnosti. Často žijú na povrchu ľudskej kože a sliznice nosohltana, bez toho, aby spôsobili akékoľvek ochorenia. Podľa niektorých správ je až 75% ľudí nositeľmi stafylokokov.

Môžem dostať furunkulózu od inej osoby? Prenos samotného stafylokoka je možný, ale pre vývoj ochorenia je potrebné mať exogénne a endogénne faktory, o ktorých budeme diskutovať nižšie.

Stafylokoky sa najčastejšie nachádzajú v ústach vlasových folikulov, na mieste, kde vlasy opúšťajú kožu, a tiež v vylučovacích kanáloch mazových žliaz. Až 90% týchto mikrób sú nepatogénne kmene. Za určitých podmienok sa môžu nebezpečné formy tejto baktérie stať patogénnymi (patogénnymi).

Kurací kôra sa môže vyskytnúť ako na zdravom pokožke, tak aj na ostatných formách stafylodermie, keď sa proces rozširuje na vlasový folikul. Podobne ako akékoľvek infekčné ochorenie sa furunkulóza vyskytuje v dôsledku interakcie patogénu a makroorganizmu. Pre jeho vývoj je potrebný nielen zdroj (stafylokok), ale aj vnútorné (endogénne) predisponujúce faktory, ako aj určité environmentálne podmienky (exogénne faktory).

Exogénne faktory prispievajúce k rozvoju furunkulózy:

 • drobné zranenia spôsobené pevnými časticami uhlia alebo kovu, ktoré sú vo výrobe zavesené vo vzduchu, vytvárajú vstupnú bránu pre baktérie;
 • trenie odevov na páse, krku, zadku, čo uľahčuje prechod saprofytických (bezpečné pre človeka) formy do patogénov a ich prenikanie hlboko do kože;
 • škrabanie kože pacientov s inou patológiou - ekzém, neurodermatitída, svrab.

Endogénne faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku furunkulózy:

 • vyčerpanosť tela a hypovitaminóza;
 • ochorenia endokrinných žliaz (diabetes mellitus, obezita), anémia, ochorenie čriev, nervový systém;
 • alkoholizmus;
 • hypotermie alebo prehriatie tela, najmä opakujúce sa.

Endogénne faktory spôsobujú zníženie reaktivity organizmu, najmä potlačenie lokálnych imunitných odpovedí. Príčinná látka preniká do pokožky škodami spôsobenými vonkajšími faktormi. Tam sa ocitne v priaznivom prostredí pre seba a začne sa aktívne množiť a spôsobovať zápal.

Medzi mnohými látkami uvoľnenými týmto mikróbom je osobitná dôležitosť spojená s koagulázou. Pod vplyvom tohto enzýmu dochádza k koagulácii krvnej plazmy a blokovaniu okolitých lymfatických ciev. To vedie k obmedzeniu infekcie tvorbou infiltrátov, po ktorých nasleduje tvorba hnisavých nekrotických tyčí. Staphylococcus aureus tiež vylučuje hyaluronidázu, ktorá rozpúšťa základ spojivového tkaniva a podporuje penetráciu mikroorganizmov do hlbších vrstiev kože. Stafylokoková infekcia sa teda vyznačuje rozšírením nie na boky, ale na hĺbky.

Furunkulóza sa často prejavuje na jeseň a na jar. Väčšinou sú chorí s mužmi. Ženy a deti majú nižšiu pravdepodobnosť ochorenia. Je to preto, že dôvody výskytu furunkulózy sú u dospelých ľudí oveľa častejšie.

Existuje názor, že mnohé choroby sú založené na psychologických dôvodoch. Psychosomatika furunkulózy je založená na tvrdení, že takéto emócie ako hnev a neustále podráždenie sú priaznivé pre jeho vzhľad. Možno predpokladať, že negatívne emócie spôsobujú predĺžené uvoľňovanie stresových hormónov a následné vyčerpanie nadobličiek, čo následne vedie k potlačeniu imunity a rozvoju chronickej furunulózy.

Existujú jednotlivé furuncles, recidivujúce furuncles, ktoré sa objavujú po chvíli a furunculosis, v ktorom abscesy sa vyskytujú nepretržite jeden po druhom.

Klinický obraz

Rozvoj varu prechádza postupne a má tri etapy:

 • vývoj infiltrátu;
 • hnisavosť a nekróza;
 • uzdravenie.

Ako taká je ťažké určiť inkubačné obdobie furunkulózy, pretože vo väčšine prípadov je choroba spôsobená jej vlastnými mikroorganizmami, ktoré sa dlho usadzujú na koži. Spočiatku sa okolo žiaroviek objaví vypuklé tesnenie (infiltrácia). Má jasnú červenú farbu, fuzzy hranice, trochu bolestivé alebo je sprevádzané pocitom brnenia.

Po jednom alebo dvoch dňoch sa infiltrát zahustí a expanduje a stáva sa nádorom. Priľahlé tkanivá sa zväčšujú, najmä ak sa furuncle vyvíja na tvári.

Po troch alebo štyroch dňoch sa vyvíja ďalšia fáza. Infiltrát sa zvyšuje na 1-3 cm, v strede sa tvorí tyčinka pozostávajúca z mŕtveho a rozpadajúceho sa tkaniva. Na vrchole varu vzniká pustule, ktorá vyzerá ako biela hlava. Tvorba hnisavého-nekrotického stonky je spôsobená skutočnosťou, že aktívny zápal prebieha v strede folikulu, čoho výsledkom je masívna smrť imunitných buniek, ktoré sa podieľajú na boji proti infekcii. Pus pozostáva z pozostatkov leukocytov, zničených mikroorganizmov, rozpadajúceho sa tkaniva vlasového folikulu.

V tomto štádiu sa furuncle podobá kužeľu, pokrytému hladkou, natiahnutou kožou. Vzdelanie je bolestivé, najmä keď sa nachádzajú vo vonkajšom sluchovom kanáli, na pokožke hlavy, na prstoch, nohách. V prítomnosti viacerých abscesov môže mať pacient telesnú teplotu až 37-38 stupňov. Existujú príznaky intoxikácie (otravy): slabosť, bolesť hlavy.

Táto fáza trvá približne 3 dni. Potom pustula otvoril, skrze hornej časti folikulu hnisu, niekedy s krvou, a potom opustí žltozelenej hnis "sviečky" - nekrotické jadro. V mieste abscesu sa vytvorí vred, ktorý má nerovný okraj a "vykopané" dno. Je naplnená nekrotickými hmotami.

Po vyčistení dutiny folikulu sa stav pacienta zlepšuje, teplota sa normalizuje a bolesť prechádza. Počas niekoľkých dní sa dutina vredu naplní granuláciami, to znamená, že sa liečia. Vytvorí sa modro-červená jazva, ktorá potom zbledne. Celková dĺžka takého cyklu je približne 10 dní. Zvlášť veľké furuncles sa tvoria pri diabete mellitus.

Opakovaná furunulóza je sprevádzaná tvorbou nového vredu po uzdravení predchádzajúceho. Tento stav je častejší u dospievajúcich detí, mladých mužov, mladých ľudí s alergickou dispozíciou (senzibilizácie) na stafylokoky, rovnako ako u pacientov s diabetom, alkoholizmus, ochorenie žalúdka a čriev. Často dochádza k opakovanému výskytu varu so vši (vši) a svrabom.

S vymazaným priebehom ochorenia nie je infiltrát potlačený, nekrotický kmeň sa nevytvára.

Furunky sa môžu tvoriť na ľubovoľnej časti tela, s výnimkou chodidiel a paliem, kde nie sú žiadne žiarovky. Medzi obľúbené miesta infekcie patria zadná časť krku, predlaktia, dolná časť chrbta, brucho, zadok a dolné končatiny.

Akútna furunulóza trvá od niekoľkých týždňov až po dva mesiace. Sú sprevádzané vzhľadom mnohých furuncles. Chronická furunkulóza sa vyznačuje niekoľkými folikulami, ktoré sa objavujú nepretržite alebo s malými prerušeniami niekoľko mesiacov.

komplikácie

Dôsledky furunkulózy - kozmetická porucha spôsobená zjazveniami. U niektorých ľudí, ktorí sú náchylní na tvorbu keloidných jaziev, stopy prenesenej furunkulózy môžu byť významné pri kontrakcii okolitého tkaniva. Zvlášť nebezpečné je tvorba furuncles u ochudobnených, oslabených pacientov. U takýchto pacientov je ochorenie často komplikované abscesom alebo flegmom (hnisavým topením) kože a podkožného tkaniva.

Je veľmi nebezpečné, aby sa kožušiny objavili na hornom peru. Preto sa infekcia žilovými a lymfatickými cievami môže ľahko rozšíriť do ciev mozgu a dokonca spôsobiť sepsu - bežnú infekciu krvi.

Infekcia žíl s kožou tváre spôsobuje progresívny zápal, to znamená tromboflebitídu. Odtiaľ patogény spadajú do dutín (rozšírenie) dura mater, čo spôsobuje ťažkú ​​komplikáciu - hnisavú bazálnu meningitídu. Je sprevádzaný rýchlym vývojom edému tváre. Hmatateľné žily môžu byť bolestivé. Teplota tela stúpa prudko na 40 stupňov a viac. Existuje tuhý krk (pacient nemôže nakloniť hlavu dopredu), bolesť hlavy, zhoršené videnie a vedomie.

Ak sa formácia objavila na krku, bedra, ramená, môže to byť komplikované lymfadenitídou - zápalom blízkych lymfatických uzlín.

Ak do krvi vstupuje stafylokok, je možné vo vnútorných orgánoch vytvoriť hnisavé ohniská - pečeň, obličky a iné.

Faktory prispievajúce k rozvoju komplikácií:

 • pokúsiť sa vytlačiť, preraziť alebo inak vykonávať;
 • zranenie počas holenia;
 • iracionálna liečba masťami a inými topickými roztokmi;
 • umiestnenie varu v nasolabiálnom trojuholníku, na nos.

liečba

Aký druh špecialistu sa uchádzať o furunkulózu? Ak chcete nájsť správnu terapiu, pomôžte dermatológovi pomôcť zbaviť sa rizikových faktorov. V prípade potreby odošle pacienta chirurgovi, aby otvoril absces. Dermatológ určuje bežné analýzy, ktoré ukazujú celkový stav tela. S rekurentným a chronickým priebehom ochorenia je užitočné určiť citlivosť patogénu na antibiotiká, ako aj posúdiť imunitný stav osoby (imunogram, diagnóza infekcie HIV).

Liečba furunkulózy by mala byť komplexná. Zahŕňa:

 • správna výživa;
 • systémová antimikrobiálna liečba;
 • miestny dosah;
 • chirurgické metódy;
 • imunoterapia.

Napájanie

Výživa pre dlhodobú furunkulózu by mala byť bohatá na bielkoviny, vrátane živočíšneho pôvodu, ako aj rastlinné vlákna. Limitné tuky, rafinované uhľohydráty (sladkosti). Podvyživených pacientov by mala byť kŕmené dostatok kalórií, ľahko stráviteľné jedlo, ale (kaša, maslo, kuracie bujón, rybie karbonátky parné upečené pokrmy, zeleninu a chudé mäso, mliečne výrobky). Je užitočné jesť viac ovocia, bobúľ, zeleniny. Je potrebné opustiť alergénne produkty (citrusové plody, čokoládu, morské plody, vajcia a iné), ako aj soľ a korenie.

Miestna terapia

Pri furunkulóze je nežiaduce kúpať sa a ísť do kúpeľa.

Jediný furuncle bez opakovania môže byť ošetrený len s použitím miestnych nápravných prostriedkov. Liečený doma: vlasy okolo krbu opatrne vystrihnúť a (nie holiť!), Preniknúť na povrch ošetrený s roztokom manganistanu draselného, ​​nanáša na kožu v podobe pastiliek ichtamol, pokrýva ju vatou. Ichthyol sa aplikuje ráno a večer, pričom jeho pozostatky odstraňujú teplou vodou. Potom sa na povrch pôsobí alkoholovým roztokom kyseliny boritej alebo salicylovej od okrajov zamerania na stred.

Niekedy je možné prerušiť vývoj procesu v najskoršom štádiu mazaním výsledného zhutnenia jódom brilantne zeleného.

Keď začne tvoriť hnisavý stonček, môže sa tento proces urýchliť použitím kyseliny salicylovej na vrchol varu.

Po otvorení varu použite pleťové vody s hypertenzným roztokom Furacilinu, umyte dutinu rany chlórhexidínom. Tieto postupy sa vykonávajú dvakrát denne. Keď sa bolesť úplne očistí, použije sa maska ​​Višnevská, Levomecol a iné antimikrobiálne látky. Obvazy sa vykonávajú každý druhý deň, kruhové obväzy sa nedajú použiť. Okraje obrúskov, impregnované liekmi, musia byť na zdravú pokožku pripevnené iba pomocou náplasti.

Ak je vriec umiestnený na tvári, pacientovi sa odporúča povinné odpočinok v posteli, často je potrebná hospitalizácia. Je zakázané hovoriť alebo nejakým spôsobom napínať svaly tváre iným spôsobom. Mal by jesť iba tekuté jedlo. Pamätajte na nebezpečenstvo ťažkých komplikácií tejto lokalizácie!

Liečba antibiotikami

Ako liečiť furunkulózu, čiže viacnásobné recidivujúce vredy? V tomto prípade je indikovaná liečba antibiotikami.

Aké antibiotiká sa užívajú s furunulózou, lekár rozhodne, berúc do úvahy údaje o citlivosti stafylokokov v tejto oblasti, ako aj analýzu citlivosti u tohto pacienta. Obvykle sa používajú pilulky, menej často intramuskulárne alebo intravenózne injekcie.

Aplikujte antibakteriálne lieky so širokou škálou účinkov:

 • penicilíny (Flemoxin, Amoxiclav);
 • cefalosporíny (ceftriaxón, cefalexín);
 • makrolidy (sumamed, klaritromycín);
 • Linkosamidy (Lincomycin) a iné.

Trvanie antibiotík vo väčšine prípadov je 10 dní. Samovzdávanie liečby môže vyvolať recidívu choroby, ako aj tvorbu stafylokokov rezistentných na antibiotiká. V tomto prípade liek účinný pri prvej aplikácii v budúcnosti nepomôže pacientovi.

Imunoterapia a použitie vitamínov

Pri chronickej furunkulózy určiť špecifickú imunoterapiu zamerané na produkciu protilátok proti Staphylococcus, napríklad, stafylokokové toxoidu vakcína, a antistafylokového imunoglobulínu.

Vitamíny pre furunkulózu je potrebné brať neustále a odporúčajú sa moderné multivitamínové komplexy obsahujúce užitočné minerály, napríklad Centrum. Je obzvlášť dôležité nasýtiť telo vitamínmi C, A, E, PP.

Po analýze imunogramu môžu byť predpísané nešpecifické imunostimulanty, napríklad Lycopid. S cieľom "vyčistiť krv" a zvýšiť odolnosť tela, použite ultrafialové ožarovanie (UFO) krvi. Autohemoterapia sa nedávno aplikovala.

Chirurgická intervencia

Často sa pacient s jedným furuncle posiela chirurgovi, ktorý otvára a čistí absces. Zvlášť sa to často stáva pri transformácii na absces alebo na mieste varu na tvári.

S rozvojom komplikácií, ako je sepsa, ošetrenie sa vykonáva komplex obsahujúci vysoko antibiotiká (pre karbapenémy), disintoxication terapia, ak je uvedené - transfúziu.

Liečba furunkulóznych ľudových liekov sa môže aplikovať popri hlavnej terapii a po konzultácii s lekárom. Recepty, ako sú kompresie s rozdrveným listom aloe, surové strúhané zemiaky, pečená cibuľa. Vnútri sa odporúča používať pivovarské kvasnice - zdroj vitamínov skupiny B.

prevencia

Prevencia furunkulózy sa skladá z účinkov na exogénne a endogénne faktory jej výskytu:

 • používať vo výrobe jednotlivé ochranné prostriedky;
 • Nenoste oblečenie, ktoré tŕňa vašu pokožku.
 • dodržiavať pravidlá hygieny;
 • včas na liečbu akýchkoľvek kožných ochorení;
 • na kontrolu chronických ochorení, napríklad diabetes mellitus;
 • upustiť od zneužívania alkoholu;
 • neumožňujú časté prechladnutie alebo prehriatie.

Príčiny, príznaky a liečba furunkulózy

Furuncle - zápal vlasového folikulu a okolitých tkanív, ktorý je sprevádzaný hnisavosťou. Zvyčajne zápalový proces vyvoláva infekciu stafylokokmi.

Tam sú furuncles na tvári, telo, najmä tam, kde je veľa žiaroviek a mazových žliaz, a nikdy sa objaví na nohách a palmách. Pri absencii liečby môže zápal zmrznúť mazovú žľazu.

Furunkulóza sa deje primárny (vyskytuje sa na pôvodne zdravom pokožke, keď sa patogén dostane) a sekundárne (keď sú postihnuté hlboké vrstvy kože).

Prečo sa vyskytuje furunkulóza?

Na mieste poškodenej a infikovanej kože sa môže vytvoriť koža, ak sa do rany dostanú baktérie.

Niekedy je dôvodom ich výskytu nedostatočná hygiena, keď najmenšia mikrotrauma vedie k infekcii.

Faktory, ktoré ovplyvňujú nástup ochorenia:

 • Existujúce kožné ochorenia;
 • Poškodenie pokožky - škrabance, rany, poškriabanie, poškodenie pri trení, najmä tesné oblečenie;
 • Znížená imunita, tendencia k častým prechladnutiam;
 • Hypovitaminóza, anémia a nedostatok iných hodnotných mikroelementov;
 • Diabetes mellitus a iné endokrinné patológie, nadváha;
 • Choroby gastrointestinálneho traktu - zápalové, spojené s porušením črevnej mikroflóry;
 • Choroby nervovej etiológie;
 • Chronická intoxikácia, vrátane alkoholizmus;
 • podchladenie;
 • Ďalšie faktory, ktoré spôsobujú zníženie lokálnej a všeobecnej imunity.

Furunkulóza je u detí extrémne zriedkavá. Častejšie sú to chorí muži - furuncles sa často tvoria na tvári a krku s poškodením kože počas holenia.

príznaky

Po niekoľkých dňoch sa infekcia rozšíri do celého folikulu. Vonkajšie sa to prejavuje kužeľovitou formáciou s hnisavou dutinou. Veľkosť vzdelania je približne 3-4 centimetrov, ale pri absencii liečby môže rásť veľké.

Okolo purulentného kužeľa vznikne zapálená koža - Červená a bolestivá. Často sa bolesť vyskytuje v samotnom vzdelávaní.

Po prelomení varu (7. až 10. deň) hnis vyteká z dutiny, tyč opustí. Jazva zostáva na koži.

diagnostika

Okrem toho je možné priradiť:

 • Vyšetrujte obsah abscesu na potvrdenie infekcie stafylokokmi.
 • Krvný test (výsledky krvného testu pacienta s furunkulózou sú charakterizované zvýšenou hladinou leukocytov, nárastom rýchlosti sedimentácie erytrocytov).

V opakovaných prípadoch lekár môže odporučiť konzultáciu s inými odborníkmi, Ak chcete potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť faktorov ovplyvňujúcich tvorbu varu.

Liečba furunkulózy

Pre splnenie hygieny, teplé (nie horúce, pretože zahrievanie môže zintenzívniť proces infekcie) kúpeľ alebo utrite antibakteriálnymi látkami. Zvlášť opatrne je potrebné spracovať kožu okolo abscesu, aby sa vylúčila distribúcia infekcie.

Kategoricky je nemožné:

 • Extrudovať, nezávisle otvoriť formáciu.
 • Použite mokré obklady.
 • Masírovať pokožku v blízkosti zdroja zápalu.

trpezlivý je žiaduce dodržiavať režim, stačí odpočívať a naprávať jedlo, najmä ak sú choroby tráviaceho traktu.

Normalizácia potravín

Tuk a soľ by mali byť obmedzené aspoň do okamihu úplného vyliečenia furunulózy: tieto produkty môžu spôsobiť podráždenie a ďalšie zápaly kože, čo povedie k šíreniu infekcie.

Pridajte do strave potraviny bohaté na vlákninu, vitamíny a stopové prvky:

 • Čerstvá zelenina a ovocie, lepšie sezónne, pretože Pesticídy a iné chemikálie môžu spôsobiť alergie.
 • Kashi a celozrnný chlieb - zlepšujú črevnú motilitu, zlepšujú jej čistenie, sú zdrojom mikroelementov.
 • Kyselé mliečne výrobky pomáhajú obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry.
 • Potraviny bohaté na phytoncidy - cibuľa, cesnak, citróny atď. Pomáhajú telu rýchlejšie zvládnuť infekciu.
 • Potraviny bohaté na vitamín C a zinok: špenát, špargľa, hovädzie mäso, otruby, kyslá kapusta.

Môžete jesť varené, dusené a pečené výrobky, dusené. Ale smažené je na chvíľu lepšie vylúčiť.

Miestna terapia

Na tento účel je vhodný salicylový alebo gafový alkohol (dobre dezinfikovaný a dezinfikovaný), chlórhexidín (zabíja baktérie, ale nevysuší pokožku), tetracyklínová masť.

Ak je tvorba na pokožke hlavy, vlasy by mali byť krátke (je zakázané oholenie - existuje riziko poškodenia varu a šírenia infekcie).

Zatiaľ čo tvorba dozrieva, roztok novokainu s antibiotikom sa injektuje do pokožky vedľa neho. Na zníženie bolesti a zápalu. Môžete tiež použiť ichthyol masť.

Keď dozrievate furuncle, môžete použiť obväzy so salicylovým sodíkom, aby ste urýchlili únik, vyhrali hnis a uľahčili ďalšie hojenie.

Masť Vishnevsky (liniment balsamik) je predpísaný po otvorení vzdelávania, urýchliť odliv hnisu. V štádiu dozrievania sa nemôže použiť.

Liečba antibiotikami

Antibiotiká sa aplikujú zvonka (aplikujú sa na zápalové zaostrenie) a užívajú sa interne (na urýchlenie liečby a zabránenie šírenia stafylokokovej infekcie v tele).

Pri dlhodobej a opakovanej liečbe sa má vykonať antibiotikum na stanovenie citlivosti na liečivo: koksová flóra sa rýchlo prispôsobí liekom, najmä pokiaľ ide o širokospektrálne antibiotiká.

Na vnútorné použitie použite:

 • širokospektrálne antibiotiká - levofloxacín, streptomycín, levomycetin;
 • sulfónamidy sulfónamid, sulfametrol;
 • makrolidy - erytromycín, klaritromycín;
 • cefalosporíny - ceftriaxón, cefazolin;
 • tetracyklín;
 • penicilíny - Ampicilín, amoskiklav.

Antibiotiká na vonkajšie použitie pre furunkulózu:

levomekol

Zabíja baktérie, stimuluje lokálnu imunitu, urýchľuje hojenie tkanív po neutralizácii zamerania zápalu.

Gél fusidín-sodný

Aktívne bojuje proti stafylokokom, ako aj iným typom infekcií.

Pomáha dekontaminovať pokožku a znižuje riziko tvorby jaziev.

Mazi Bactroban, Mupirocin

Účinná proti všetkým typom stafylokokov, pomáha aj pri opakovanej infekcii. Používa sa na chronické infekcie.

Imunoterapia a použitie vitamínov

Liečba antibiotikami má maximálny účinok pri súčasnom použití s ​​imunoterapiou.

Na stimuláciu imunitného systému sa používajú nasledujúce:

 • Multivitamínové prípravky s komplexom mikroelementov, najmä zinku, selénu;
 • Prípravky na báze kyseliny askorbovej a vitamínu A (karotén);
 • Komplexy založené na vitamínoch skupiny B (najmä s nervovým vyčerpaním a nadmerným stresom);
 • Autohemoterapia (transfúzia krvi);
 • Použitie stafylokokovej vakcíny.

Pre správne fungovanie imunitného systému je tiež dôležité mať vyváženú stravu, primeraný oddych a zdravie tráviaceho traktu.

V prípade potreby lekár môže odporučiť lieky na zlepšenie trávenia a normalizáciu črevnej mikroflóry, najmä na pozadí antibiotickej liečby.

Chirurgická intervencia

Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii.

Počas odberu sa odstraňuje purulentný obsah, kmeňový a vlasový folikul sa odstráni. Po odstránení miesta abscesu s antiseptikom sa aplikuje dezinfekčný obväz. Každý deň, kým sa rana úplne vylieči raz denne, musí byť obväz zmenený a rana ošetrená antiseptickými prípravkami.

Čas hojenia rán je od 1 do 4 týždňov a závisí od počiatočnej veľkosti varu.

Niekedy po otvorení veľkej formácie, keď sú postihnuté hlboké vrstvy kože, je potrebná drenážna trubica, s ktorou sa odstráni hnis. To vám umožňuje nepovoliť opakované hnacenie.

Tradičná medicína

Používajte ľudové metódy opatrne, aby ste zabránili poškodeniu nezrelé kožušiny. Tu sú niektoré z najpopulárnejších spôsobov:

Cesnakové kompresy

Používa sa v štádiu vzhľadu a starnutia. Vystrihnite cesnakovú klinček, aplikujte ju na miesto zápalu a fixujte ju obväzom alebo omietkou. Cesnak dokonale zabíja infekciu a zrýchľuje dospievanie.

skorocel

Vysušte listy na mletie do prášku, premiešajte s malým množstvom olivového oleja, naneste namiesto masti. Plantain dezinfikuje, olivový olej zlepšuje oprave tkaniva.

Liečebné cesto

Medová a ražná múka zmiešaná až po hustú hmotu, z ktorej môžete vyrobiť koláč. Naneste na varenie, pokryte suchým obväzom, vymeňte každých 4-5 hodín.

Strihané surové zemiaky

Použite na miesto abscesu. Toto stlačenie zmeňte každé 4 hodiny.

Urýchľuje dozrievanie kompresie z listov aloe. Musí sa umyť, olúpať a aplikovať na miesto zápalu niekoľko hodín.

Liečivé bujóny

Na vnútorné použitie používajte odkvapky suchých kvetov z nechtíka, kolekcie na báze kravského a strúhaného, ​​púpava.

Komplikácie a možné následky

Faktory, ktoré môžu zhoršiť priebeh infekcie a spôsobiť vznik nových vriec sú:

 • Pokúša sa vytlačiť alebo samostatne otvoriť hnisavú formáciu.
 • Oslabená imunita.
 • Poranenia a kožné lézie.
 • Nedodržiavanie osobnej hygieny.
 • Endokrinné patológie.
 • Starší vek.

Okrem toho pokusy o stlačenie alebo prepichnutie varu môžu viesť k infekcii krvi a meningitídy, infekcii iných orgánov so stafylokokmi, ak obsah abscesu vstúpi do krvnej cievy.

Šírenie infekcie do lymfatických uzlín môže spôsobiť lymfadenitídu.

prevencia

Aby ste predišli vzniku varu, potrebujete:

 • Starostlivo dodržiavajte osobnú hygienu, používajte osobný uterák a pravidelne sa sprchujte.
 • Ak dôjde k poškodeniu pokožky, ošetrite ju antiseptikom.
 • Nestláčajte pupienky a iné formácie.
 • Dodržujte strava, obmedzte množstvo sladkej, múky, alkoholu.
 • Ak chcete viesť zdravý životný štýl, ísť na šport - s cieľom udržať ochranné reakcie tela.

Silný imunitný systém je schopný prekonať infekciu a zabrániť šíreniu infekcie, takže keď sa objavia furuncles (ak to nie je spojené s infekciou rany), je vhodné podstúpiť ďalšie vyšetrenie.

furunkulóza

furunkulóza Je hnisavé nekrotické ochorenie vlasového folikulu a parocelulárneho spojivového tkaniva. Primárnym zápalovým prvkom je zápalový uzol, ktorý sa tvorí okolo vlasového folikulu. Hlavnou príčinou furunkulózy sú stafylokokové infekcie. Typický dermatologický obraz, príznaky zápalu v klinickej analýze krvi a výsledky bakteriologickej kultúry kožných buniek, ktoré sa majú oddeliť, umožňujú diagnostikovať furunulózu bez osobitných ťažkostí. Pacienti s furunkulózou sú liečení dermatológiou.

furunkulóza

furunkulóza Je hnisavé nekrotické ochorenie vlasového folikulu a parocelulárneho spojivového tkaniva. Primárnym zápalovým prvkom je zápalový uzol, ktorý sa tvorí okolo vlasového folikulu. Hlavnou príčinou furunkulózy sú stafylokokové infekcie.

Príčiny furunkulózy

Príčinou furunulózy je stafylokoková mikroflóra, ktorá je pod vplyvom rôznych faktorov aktivovaná a vyvoláva hnisavý zápalový proces. Pri prítomnosti imunodeficitov stačí krátkodobá expozícia exogénnym faktorom na rozvoj furunkulózy. Prítomnosť ohniskov chronickej infekcie, diabetes mellitus, hypovitaminóza, nepresnosti v strave, chronické intoxikácie samotné alebo v kombinácii môžu vyvolať furunkulózu. Pri lokalizovanej furunkulóze sú traumy kože, lokálna hypotermia a jej kontaminácia hlavnými dôvodmi pre zavedenie stafylokokov do folikulu.

Klinické prejavy furunkulózy

V počiatočnom štádiu ochorenia sa okolo vlasového folikulu tvorí purulentno-zápalový infiltrát malého rozmeru, ktorý sa podobá na folikulitídu. O niekoľko dní neskôr sa celkový folikul vlasov zapája do zápalového procesu. V prípade furunulózy je na rozdiel od folikulitídy ovplyvnená nielen folikul, ale aj priľahlá mazová žľaza a okolité spojivové tkanivo. Klinicky sa prvky vyrážky s furunulózou podobajú kužeľovitému kongestívnemu hyperemickému uzlu, ktorý stúpa nad povrchom kože. Ako sa vytvárajú ohniská zápalu, bolestivosť, nadýchanie a bolesti pulzujúceho alebo ťahového charakteru.

V prípade, že sa varí sú ovplyvnené folikulov na tvár a krk, potom sa tento proces je sprevádzaný rozsiahle opuchy okolo preniknúť. V 3., 4. deň infiltrácie v srdci začína tvoriť fluktuačné pásma - pri stlačení na plstený prvok furunkulózy pružných pohyb hnisavých masy v dutine folikulu a vlasy okolo malého centra označené purulentná fúzii látok a vzniku fistuly.

Po otvorení prvkov furunkulózy sa uvoľní malé množstvo hrubého hnisu, ktoré sa hromadí na povrchu a tvorí malý vred. V spodnej časti vredu je vidieť nekrotický kmeň zelenej farby, prítomnosť takejto tyčinky je diagnostickým príznakom furunkulózy. O niekoľko dní neskôr je tyč odmietnutá malým množstvom krvi a purulentnej hmoty. Po odmietnutí kmeňa začnú klesať zápalové javy furunulózy. Ak sa dotýka oblasť stane menej bolestivou, dotýka sa opuch tkanív.

Po vyriešení prvkov furunkulózy sa vyvinie hlboký kráter podobný vred s pozostatkami hnisových a nekrotických masy, ktoré sú postupne odvrhnuté alebo tvoria chronickú furunulózu. Vred je naplnený granulačným tkanivom a vytvára sa reliéfna jazva, hĺbka a veľkosť jazvy závisí od veľkosti nekróznej zóny v strede furuncle.

Nemáme varí obľúbené miesta, ale väčšina prvkov zápalu vyskytujú na predlaktí, tvár, zadnej časti krku, zadku a stehien, teda tam, kde sa plochy náchylné k mastnú kožné problémy. Ak sú prvky vredy sú zriedkavé, celkový zdravotný stav pacienta netrpia, telesná teplota je normálne, pacienti sú bývalý spôsob života.

S porážkou varí nasolabiálních trojuholníkovú zónu nosa, oblasť vonkajšieho zvukovodu, a to aj v jednotlivej erupcie zvýšenie telesnej teploty, príznaky intoxikácie sú sledované a bolesti hlavy. Koža na tvári sa stáva karmínovou, napätou, ostro výrazne nadýchaná a bolestivá. Pracovať tvárových svalov, vysoké riziko traumatizujúce prvkov odrenín pri holení a umývaní a snažil sa vytlačiť svoje vlastné môže viesť k trombóze žíl tváre a šírenie Staph infekcie do vnútorných orgánov a tkanív.

Vzhľadom na zvláštnosti žilového krvného toku na tvári, furunkulóza tváre v niektorých prípadoch vedie k meningitíde a meningoencefalitíde. Sepsa s tvorbou viacerých abscesov vo vnútorných orgánoch je jednou z najvážnejších komplikácií furunkulózy.

V akútnom priebehu furunulózy je na koži prítomná celá rad furunkulov rovnakého stupňa. Neliečenej akútna odreniny, prítomnosť imunitných nedostatkov a zanedbávanie osobných hygienických pravidiel viesť k chronickým procesu. Chronický priebeh je charakterizovaný varí varí rôzny stupeň rozlíšenie, a to ako na koži, sú granulácie zmeniť prvky a opakujúce sa varí, čo je proces, ktorý je aktivovaný niekoľkokrát za rok alebo viac.

Pri lokalizovanej furunulóze sú ovplyvnené jednotlivé časti pokožky, zatiaľ čo v rozširovanom procese sa proces stáva rozšíreným. Furunkulóza končatín, najmä ak lokalizácia prvkov v blízkosti kĺbov komplikuje regionálna lymfadenitída. Niekedy s furunulózou sú možné komplikácie vo forme glomerulonefritídy.

Diagnóza furunkulózy

Klinické prejavy, prítomnosť fluktuačnej zóny, prítomnosť príznakov infekčného procesu umožňujú diagnostikovať. V klinickej analýze krvi dochádza k nápadnému zvýšeniu rýchlosti sedimentácie erytrocytov, posunu leukocytového vzorca doľava a výraznej leukocytózy. Kultúrna diagnostika potvrdzuje stafylokokovú povahu ochorenia. Spolu s diagnózou kultúry sa stanovuje citlivosť mikroorganizmu na antibiotiká. Presná definícia patogénu pomáha identifikovať a zamerať sa na infekciu, napríklad často sa nosokomiálna infekcia prejavuje vo forme pyodermy a furunkulózy.

Liečba furunkulózy

Liečba furunkulózy by mala vykonávať dermatológ. Vlastné masť Wisniewski môže viesť k procesu šírenia a flegmóna, ako masť Wisniewski použitá iba po povolení hnisavých kapsule v kroku granulácie. Vytlačovacie tyče s rukou alebo furunkulózy vákuovou plechovky vedie k predčasnému otvoreniu pri okolitej oblasti zdravej kože rozbije patogénne mikroflóru, a časť tyče zostáva vo vnútri, a tým vedie k chronickej procesu.

Počas liečby furunulózy je potrebné obmedziť alebo úplne odstrániť vodné procedúry, ale pri rozsiahlej furunkulóze, mierne teplé kúpele s manganistanom draselným dezinfikujú pokožku. Ako hygienické postupy sa uchýli k utieraniu zdravej pokožky neagresívnymi antiseptickými roztokmi - salicylovým alkoholom alebo roztokom furacilínu.

Osobnej hygiene by sa mala venovať veľká pozornosť, drobné škrabance a rezy sa ošetria roztokom brilantnej zelene, častá výmena posteľnej bielizne a oblečenia je povinná. Vylúčenie mastných, korenených potravín z potravy a prítomnosť potravín bohatých na vitamíny a bielkoviny pomáhajú zlepšiť regeneráciu tkanív.

V štádiu dozrievania je koža okolo prvkov ošetrená antiseptickými látkami, rozdelenie postihnutej oblasti novokainovým roztokom s antibiotikami zmierňuje bolestivý syndróm a neumožňuje šírenie hnisavého procesu do zdravých tkanív. Elektroforéza s antimikrobiálnymi látkami pomáha predchádzať komplikáciám furunkulózy vo forme abscesov a flegmónov.

Po načrtnutí fluktuačnej zóny je kryštalický salicylový sodík umiestnený v strede prvkov furunkulózy a fixovaný suchým obväzom. Takéto aplikácie majú keratolytický účinok a prispievajú k urýchlenému odmietnutiu tyčinky.

S abstsediruyuschuyu prúd furunculosis odhalil disekciu furuncle pod miestnou anestéziou a odstránenie purulent-necrotic hmoty. Po samostatnej alebo nútenej disekcii sa rana dôkladne premyje 3% peroxidom vodíka a predpíše obväz s proteolytickými liečivami, masti sintomycínu a erytromycínu. Obväzy sa menia každý druhý deň a po prechode na granulačnú fázu sa na lepšie hojenie používa Vishnevsky liniment a masti na báze ichtyolu.

Ultrafialové ožarovanie a UHF terapia sa aplikujú vo všetkých štádiách furunkulózy. Na vnútorné prijímanie antibiotík sa používa v prípade chronickej furunkulózy a pri absceste prvkov. V prítomnosti bežných ochorení, vyčerpania pacienta a zníženého imunitného stavu sú antibiotiká predpísané vo forme intramuskulárnych injekcií. Na zvýšenie odolnosti tela sa používa gama globulín a ozónová terapia, vitamínová terapia, autohemotransfúzia, UFOK a rekonštitučné lieky.

Prevencia furunkulózy je dodržiavanie osobnej hygieny, včasnej liečby pustulárnych ochorení, pri liečbe systémových ochorení a pri vedení zdravého životného štýlu.