Hlavná

Kliniky

Liečba a symptómy vírusu herpes simplex šiesteho typu u detí a dospelých - zoznam liekov a prevencia

Existuje veľké množstvo rôznych mikróbov, ktoré spôsobujú ochorenie. K týmto škodlivým organizmom patrí herpes typu 6 - vírus, ktorý postihuje dospelého a dieťa. Herpesvírus šiesteho typu (HHV-6, HHV-6) sa týka rodiny vírusov obsahujúcich DNA, ktoré spôsobujú vážne ochorenia u ľudí. Nižšie sú uvedené podrobné informácie o pôvodcovi ochorenia: znaky, príznaky, komplikácie, diagnostické opatrenia a liečba.

Čo je to herpes simplex typu 6?

Rôzne herpes nazývané HHV-6 (HHV-6) napadajú iba ľudí. Tento vírus sa spravidla množí v T-lymfocytoch, ktoré sú zodpovedné za správnu imunitnú odpoveď organizmu na účinok škodlivých organizmov. Herpes šiesteho typu sa klasifikuje do dvoch typov:

 1. Podtyp A. Kmeň HHV-6A je zriedka diagnostikovaný. Často postihuje telo osoby, ktorá má oslabený imunitný systém v dôsledku infekcie HIV, nervových vlákien alebo hemoblastózy. Existuje vírus typu 6, tak u detí, ako aj u dospelých pacientov.
 2. Podtyp B sa považuje za bežnejší. Jeho nosiče predstavujú viac ako 90% dospelého obyvateľstva planéty. Taký herpesvírus môže byť dlhodobo neaktívny a potom jeho aktivácia začína proti určitej chorobe (pneumónia, hepatitída, encefalitída a tak ďalej). Podľa pediatrov sú deti mladšie ako 2 roky obzvlášť náchylné na herpesvírus šiesteho typu B. Lekári nazývajú túto infekciu "pseudo rubella" a "šiestu chorobu".

Vlastnosti herpes simplex typu 6

Ako každá iná choroba, šiesty typ herpes má svoje vlastné osobné vlastnosti:

 1. Vírus sa nemôže prejaviť najprv. Po prechode inkubačnej doby (1-2 týždne) sa objavia prvé príznaky infekcie.
 2. Herpesvírus typu 6 sa vyznačuje tým, že telo je schopné vyvinúť ochranu. Ak osoba raz mala herpes s touto formou, potom vo väčšine prípadov nedôjde k relapsu alebo ochorenie zostane bez povšimnutia bez symptómov.
 3. Niekedy je ľudský herpesvírus typu 6 maskovaný pre iné ochorenia, čo značne komplikuje diagnostiku a liečbu infekcií.
 4. Herpesvírus šiesteho typu žije v cerebrospinálnej tekutine, slinách, vaginálnej sekrécii.

príznaky

Herpesvírus šiesteho typu nemá vždy príznaky, niekedy sa infekcia sama nevytvára. Ale niekedy môže mať takéto klinické príznaky ochorenia dieťa a dospelý:

 • ostrý exantém (vírusová infekcia akútnej formy u dojčiat a malých detí);
 • meningitída, akútna hemiplegia;
 • hepatitída;
 • lézie gastrointestinálneho traktu: nevoľnosť, vracanie, ťažká bolesť brucha, hnačka;
 • febrilné kŕče;
 • manifestácia ARVI;
 • herpes šiesteho typu spôsobuje horúčku;
 • silná všeobecná nevoľnosť, slabosť, znížená účinnosť a pamäť, podráždenie, poruchy spánku;
 • pancytopénia (nedostatok všetkých typov krviniek);
 • infekčnej formy mononukleózy.

deti

Odo dňa infekcie do tela dieťaťa pred prvými prejavmi sa prejaví jeden alebo dva týždne. Herpes simplex vírus typu 6 u detí sa vyznačuje svojimi príznakmi. Hlavným znakom je vyrážka na koži (ružovka). Spôsobuje vážne svrbenie, svrab. Tento príznak sa objaví na chrbte, pohybuje sa okolo krku, horných a dolných končatín, žalúdka. Vo všeobecnosti sa pocit malého pacienta nezmení, chuť do jedla nezmizne, veselosť a normálny spánok zostávajú. Samotná vyrážka prechádza niekoľkými dňami, ale po nej na koži ostávajú malé rany (ako na fotografii).

Existuje typ 6 HHV u detí atypickej formy (bez vyrážok). V tomto prípade má dieťa vysokú horúčku (až 40 stupňov). Zdravotný stav pacienta s touto diagnózou je vážny, v drobivkách je horúčka, kŕče, zvlnenie očí, zväčšené lymfatické uzliny. Niekedy deti HHV 6 vyvoláva hnisavú rinitídu, kašeľ, záchvaty nevoľnosti a poruchy trávenia.

U dospelých

Lekári identifikujú množstvo príznakov, ktoré vyvolávajú vírus typu 6 herpes simplex u dospelých:

 • výrazné zvýšenie telesnej teploty;
 • sčervenanie hrdla;
 • horúčka, silné zimnice;
 • môže sa vyskytnúť hnačka;
 • apatie, únavu a slabosť, ktoré neprechádzajú dlhým časom;
 • agresivita, podráždenosť.

Ak je infekcia komplikovaná, môžu sa vyskytnúť nasledujúce príznaky:

 • herpes šiesteho typu môže vyvolať závrat;
 • precitlivenosť;
 • poškodenie reči a zraku;
 • nestabilná, nestabilná chôdza;
 • odstránenie paží a nôh - príznak herpes simplex šiesteho typu;
 • čiastočná paralýza (pareza) svalov;
 • kŕče;
 • záchvaty kašľa;
 • herpes vírus typu 6 spôsobuje problémy s dýchaním;
 • vzhľad silného nachladnutia s hnisom;
 • zväčšenie veľkosti lymfatických uzlín.

Ako sa prenáša

Existuje niekoľko variantov infekcie u ľudí s herpesom šiesteho typu:

 1. Vzduchová kvapôčková cesta. Často sa prenáša cez sliny nosiča, najmä ak je v jeho ústnej dutine vyrážka.
 2. Ďalším spôsobom, ako dostať HHV-6 do tela, je transfúzia plazmy a transplantácia orgánov.
 3. Interakcia sexuálneho typu môže tiež viesť k infekcii, ak na slizniciach pohlavných orgánov vzniknú vyrážky.
 4. Vertikálna cesta infekcie je od matky po dieťa in utero. V tomto prípade môže mať dieťa vážne komplikácie chronického plánu.

diagnostika

Herpes simplex vírus typu 6 u detí a dospelých sa často vykonáva dvomi spôsobmi:

 1. PCR analýza (polymerázová reťazová reakcia). Táto štúdia pomáha zistiť vírusovú DNA.
 2. ELISA (enzýmová imunoanalýza). Tento typ diagnózy sa vzťahuje na veľmi presné techniky. Umožňuje rozlíšiť DNA herpesvírusu typu 6, je schopný určiť počiatočnú infekciu alebo dať šancu zistiť recidívu choroby.

Lekári neposkytujú vždy pokyny na testy na zistenie infekcie herpesu v tele. Diagnóza sa často robí podľa zjavných vonkajších príznakov. Laboratórne vyšetrenia sú potrebné v tých kontroverzných prípadoch, keď existuje neistá voľba liekov na liečbu alebo situácie, v ktorých je pacient vo vážnom stave. Ak je prieskum dokončený, existujú štyri možnosti jeho dešifrovania:

 1. Imunoglobulíny typu M a G sú negatívne (IgM -, IgG -). Neexistujú žiadne protilátky a imunitná odpoveď na účinky herpesvírusu. To naznačuje riziko primárnej infekcie infekciou.
 2. Pozitívne M a G (IgM +, IgG +). Výsledok signalizuje recidívu ochorenia, ale je prítomná imunitná odpoveď. Lekár predpisuje liečbu.
 3. Imunoglobulíny M negatívne a G pozitívne (IgM -, IgG +). Existuje imunitná ochrana proti účinkom vírusu. Ďalšie vypuknutie infekcie závisí od intenzity imunity.
 4. Pozitívny M a negatívny G (IgM +, IgG -). Tento výsledok naznačuje primárnu fázu infekcie. Lekárske opatrenia sú urgentne určené.

Liečba herpes simplex typu 6

Keď analýza ukazuje, že norma pre počet protilátok je príliš vysoká, potom HHV-6 vyžaduje určenie núdzovej terapie. Dnes neexistujú žiadne zdravotnícke pomôcky, ktoré úplne zbavia tela dieťaťa alebo dospelého z herpesvírusu typu 6 úplne. Infekcia môže byť kontrolovaná len špeciálnymi liekmi. Najefektívnejšou metódou primeranej terapie je antivírusová chemoterapia a zvyšné možnosti sú menej účinné.

prípravky

Keď choroba nemá žiadne komplikácie, supresia vírusu herpes sa uskutočňuje pomocou komplexnej terapie. Dobre odstraňuje príznaky ochorenia, posilňuje imunitný systém, "lýká" herpes vírusu na dlhú dobu. Existuje päť skupín moderných liekov, ktoré pomáhajú zvládnuť herpes šiesteho typu:

 1. Imunomodulátory. Tieto lieky sú potrebné na obnovenie a udržanie obrany tela proti vírusom (Neovir, Viferon, Kipferon).
 2. Antivírusové lieky. Výborne sa vysporiadať s elimináciou herpesu Foscarnet (lokálne a lokálne použitie), Gancikloviru (kvapkadlá).
 3. Antipyretické lieky sa používajú za prítomnosti charakteristických symptómov infekcie, najmä v prípade exacerbácie typu herpes simplex (paracetamol, nurofen, analgin).
 4. Imunoglobulíny. Táto skupina liekov môže účinne ovplyvniť produkciu protilátok (Amiksin, Likopid, Gerpimun 6).
 5. Odporúča sa liečiť herpes a prostredníctvom vitamínov. Táto možnosť sa používa na ďalšie posilnenie imunity. Je lepšie použiť užitočné komplexy obsahujúce vitamíny A, C, E.

účinky

Herpesvírus šiesteho typu spravidla nevedie k smrteľnému výsledku, ale spôsobuje rôzne patológie a vyvoláva ich komplikácie. Hlavné dôsledky tejto choroby sú:

 • roztrúsená skleróza;
 • myokarditída môže často súvisieť s herpesvírusom šiesteho stupňa;
 • tvorba hepatálnej insuficiencie;
 • pneumonitída;
 • syndróm chronickej únavy;
 • nádorové nádory (leukémia, lymfóm, neoplazmy v mozgu);
 • môže dôjsť k porušeniu endokrinného, ​​lymfatického systému;
 • epilepsie;
 • meningoencefalitída;
 • trombocytopenická purpura;
 • fulminantná hepatitída.

Prevencia infekcie herpesu

Ak chcete výrazne znížiť opakovanie "šiesteho" herpesu a vyhnúť sa výskytu komplikácií, stojí za to prilepiť sa k jednoduchým pravidlám:

 1. Prechádzajte častejšie vonku, ak je to možné, temperujte.
 2. Neustále vykonávajte fyzické cvičenia.
 3. Zahrňte dennú stravu čerstvou zeleninou, ovocím, bobuľami.
 4. Zabezpečte normálny bežný odpočinok, dobre spať, neprepracujte.
 5. Snažte sa nevystaviť riziku vzniku infekčných ochorení.
 6. Vezmite si vitamíny (najmä v chladnej sezóne).

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Herpes typu 6 u detí

Keď hovoríme o herpes, mnohí rodičia si predstavujú klasický obraz - na peru alebo nos sa objaví nepríjemná pľuzgieria, vyrážka a svrbenie. Mnohí si istí, že sa objavili kvôli hypotermii, nachladnutiu. V skutočnosti je všetko oveľa komplikovanejšie. Herpes je vírus. Existuje celkovo 8 herpetických vírusov, z ktorých väčšina je "detský" vírus typu 6 u detí.

Čo je to?

Lekárska veda študovala päť herpetických vírusov dobre a podrobne, zatiaľ čo viac otázok ako odpovedí na zvyšok.

 • Prvým je vírus herpes simplex, ktorá sa objavuje vo forme pľuzgierovaných plakov na perách, sliznice nosa, menej často v ústach a hrdle. Nemá nič spoločné s prechladnutím. Aj keď pravdou je, že je to hypotermia, ktorá sa môže stať spúšťacím mechanizmom na aktiváciu vírusu, ktorý predtým v tele bol ticho a nevykazoval sa.
 • Druhý typ herpes vírusu Je veľmi nepríjemným predstaviteľom rodiny, ktorá sa stáva príčinou genitálnej infekcie. Vykazuje sa ako plytká vodnatá vyrážka v genitálnej oblasti a je celkom nebezpečná pre tehotné ženy.
 • Herpetický vírus tretieho typu je známy všetkým dospelým, spôsobuje detskú chorobu - ovčie kiahne, ktorá sa v ľuďoch stále nazýva "kiahňou kiahňou".
 • Štvrtý herpetický zástupca - Epsteinov vírus - Barr, ktorý pri všetkých okolnostiach, ktoré sú preňho priaznivé, môže spôsobiť meningitídu, toxickú hepatitídu a dokonca rakovinové nádory.
 • Piaty typ vírusov má dobre definovaný názov - cytomegalovírus. Spôsobuje veľmi špecifickú chorobu - cytomegáliu.
 • Herpetické vírusy šiesteho, siedmeho a ôsmeho typu ešte neboli dostatočne študované. Nemajú ešte žiadne mená, sú označené písmenom skratka VG-6,7,8. Z tejto tajomnej trojice bol šiesty vírus najviac skúmaný. Čo sa týka siedmeho a ôsmeho - vedci dokázali formulovať a popísať iba symptómy a celkom približne.

Siedmy typ vírusu herpes spôsobuje chronická únava, časté depresia, opuchy lymfatických uzlín a teplota, ktorá môže byť udržiavaná bez straty a zjavného dôvodu niekoľko mesiacov.

 • Ôsmy opar ovplyvňuje bunky imunitného systému a spôsobuje výskyt lymfómov vrátane rakovinových lézií lymfatického tkaniva.

Ako to funguje?

Aby sme pochopili, ako funguje "VG-6", musíme pochopiť princíp účinku všetkých herpetických vírusov, je to približne rovnaký pre každý typ. Keď sa dostaneme do ľudského tela, takýto vírus ho nikdy neopustí. Po akútnom štádiu (a väčšina ochorení spôsobených týmito vírusmi je presne akútna a násilná) prichádza čas pokoja - vírus existuje ticho. Relaps je výsledkom niektorých faktorov - stres, hypotermia, oslabenie imunity spôsobenej inou chorobou.

Herpesvírusy majú svoju vlastnú DNA, môžu kontaktovať imunitný systém svojho nosiča, a preto zostávajú s človekom na celý život. Títo agenti sú zasiahnutí nielen ľuďmi, ale aj zvieratami a tiež vtákmi.

Po vstupe do tela herpetickí agresori vytvárajú vlastnú DNA do postihnutých cieľových buniek, nútia ich, aby prestali plniť svoje povinnosti a začali zabezpečovať životne dôležitú aktivitu samotného vírusu.

Podľa stupňa prevalencie, agresivity, štruktúry jeho genómu sú všetky herpesvírusy rozdelené na alfaherpes, betagherpes a gammaherpes.

Šiesty typ herpes má tiež podmienenú klasifikáciu. Rozdeľuje sa na dva typy - 6A a 6B. Obe sú distribuované takým spôsobom, že sa nachádzajú v krvi 95% svetovej populácie. 6A je považovaný za neurovirulentný vírus, ktorý je schopný ovplyvňovať nervové bunky, ktoré sa častejšie šíria cez krvný obeh. Ako návrh navrhli vedci teóriu, že 6A je hlavnou príčinou vzniku roztrúsenej sklerózy, ale dostatočné dôkazy ešte nie sú k dispozícii.

6B spôsobuje u detí je záhadná choroba, ako je náhle exantému, ktorý je tiež nazývaný roseola (a aký typ patogén získala iný názov - "šiesta choroba"). Ohrozené deti sú ohrozené a najmladší predstavitelia ľudstva sú deti mladšie ako 2 roky. Mnoho chorých detí je vo veku od 9 mesiacov do roka.

nebezpečenstvo

Pre spravodlivosť treba poznamenať, že herpes vírus 6A je nebezpečný iba pre tých, ktorí s patologicky zníženou imunitou. Pod tento stav by byť zrejmé, nie je výtok a časté akútnych respiračných vírusových infekcií, a závažné ochorenie imunitného systému (ktorý, napríklad HIV infekcia). Keď rodičia tvrdia, že dieťa má slabú imunitu, skutočnú imunitnú slabosť, tieto vyhlásenia vo väčšine prípadov nemajú nič spoločné.

Najčastejším vírusom je 6B. Mnohí dopravcovia ani nehádajú, že majú v ich tele cudzí agent s vlastnou DNA.

Aj v prípade, ružová roseola raz prejaviť, potom je ľudský imunitný systém bude celý jeho život potlačiť aktivitu vírusu, vďaka čomu je možné už ochorie akútnym úniku infekcie.

Ak vezmeme do úvahy, že väčšina dospelej populácie má takýto vírus v organizme, dieťa sa zvyčajne nakazí v prvých mesiacoch svojho nezávislého života na tomto svete. Najčastejšie sa nakazí jeho matkou. Herpesvírus sa zvyčajne šíri cez sliny.

Mnohí pediatri veria, že šiesty herpes typu B nie je veľmi nebezpečný. Možné negatívne dôsledky môžu byť spojené iba s týmito príznakmi, ktoré sú v akútnom štádiu ochorenia sami nebezpečné pre deti do 2 rokov. To je vysoká horúčka, ktorá môže spôsobiť záchvaty, bezvedomie, dehydratácia, poruchy centrálneho nervového systému.

Liečba typu Herpes 6

Prakticky každý človek v tele má herpes vírus a až do určitej miery sa s ním imunitný systém vyrovná, takže nie sú príznaky tejto choroby. Pod vplyvom určitých faktorov a so znížením ochranných reakcií sa herpetický vírus prejavuje násilnými symptómami, zatiaľ čo najzraniteľnejšie sú deti, pretože úplne nevytvorili imunitu. Najčastejší typ 6 herpesu u detí, čo to je a aké iné typy sú tu - viac o tomto nižšie.

Čo sú herpes vírusy a aké druhy sú v prírode?

Herpes vírusy sú mikroskopické parazity, ktoré postihujú bunky nervového systému a vedú k vážnym komplikáciám a následkom. Doteraz identifikovali a identifikovali 8 typov herpetických infekcií, ktoré môžu ovplyvniť ľudské telo:

 • vírus typu 1 - jednoduchý nasolabial, to znamená, že postihuje najmä nasolabiálny trojuholník, je tiež označovaný ako "chladný" na perách;
 • vírus typu 2 - vírus herpes simplex, ovplyvňujúci vonkajšie pohlavné orgány a prenos v priebehu sexuálneho styku;
 • vírus typu 3 - vírus herpes zoster, ktorý spôsobuje lišaj a kiahní;
 • 4 typy - vírus Epstein-Barr, ktorý ovplyvňuje laryngofaryngx a postupuje podľa typu herpes bolesti v krku;
 • Typ 5 - cytomegalovírus;
 • 6 typov;
 • 7 typov;
 • 8 typov.

Herpes vírusy patria do skupiny oportúnnych infekcií, to znamená tých, ktoré spôsobujú telu maximálne množstvo poškodenia v čase, keď imunitný systém nemôže odolávať. Najzraniteľnejšie "ciele" sú deti, ľudia s imunodeficienciou, starí ľudia, tehotné ženy a ľudia trpiaci chronickými ochoreniami.

Príčiny herpetickej infekcie u detí

Vírus typu Herpes simplex typu 6 je vo väčšine prípadov prenášaný kvapkami vysadenými vzduchom od chorého človeka alebo nosiča. Možný prenos cez sliny a bozky, napríklad infikovaná matka, môže ľahko infikovať svoje dieťa, s tým, že nemá žiadne príznaky choroby. Niekedy sa 6. vírus prenáša na dieťa od matky v procese dodávania - cez krv alebo prechod cez pôrodný kanál.

Symptómy herpesu typu 6 u detí

Vírusová infekcia typu 6 u detí sa môže vyskytovať v dvoch formách - vo forme horúčky a ruže. Obe formy ochorenia majú akútny nástup s prudkým zvýšením telesnej teploty na 39-40 stupňov, čím sa zvyšuje slabosť a silná zimnica. Pri príprave roseoly sa k príznakom uvedeným nižšie pridávajú nasledujúce príznaky:

 • bolesť a zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín;
 • sčervenanie nosa a nazálna kongescia;
 • bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, hnačka;
 • nedostatok chuti do jedla;
 • porucha spánku;
 • sčervenanie hrdla a opuchy mandlí;
 • zápal spojiviek očí;
 • vyrážky na koži.

Na pozadí vysokej telesnej teploty a porážky nervového systému u detí sú možné epileptické záchvaty a iné poruchy. Pri slabom odporu tela voči vírusovej infekcii sa často vyskytujú komplikácie vo forme zápalu pľúc a sepsy.

Vyrážky na tele - to je jeden z hlavných príznakov herpes simplex typu 6 u detí. Vyrážka sa objaví až po normalizácii telesnej teploty, má svetlo ružovú farbu, neposkytuje dieťaťu žiadne nepríjemné pocity, nemá svrbenie, neumýva, nezakryje kôrou. Lokalizácia je chrbát, brucho, hrudník, krk, oblasť za ušami. Zmizne vyrážky tak rýchlo, ako to robí, stáva sa to asi 3 dni.

Aké hrozby má herpes vírus 6?

Zákeľ typu 6 vírusu herpesu pre telo dieťaťa spočíva v tom, že choroba je sprevádzaná vysokou telesnou teplotou, proti ktorej sú možné ťažké záchvaty a poruchy činnosti nervového systému.

Často táto forma vírusu vedie k závažným komplikáciám vo forme meningitídy, encefalitídy, pneumónie, zápalu membrán srdca. Ak má malý pacient 6 typov a 5 typov herpetickej infekcie, vo väčšine prípadov sa rozvinú duševné poruchy a oneskorí sa psychoemotický stav.

Najväčšia hrozba pre herpesvírus typu 6 je pre deti s vrodenou alebo získanou imunodeficienciou. Na pozadí tejto choroby sa imunitný systém pacienta ešte viac vyčerpá, čo je spojené s ďalšími nebezpečnými infekciami a vysokým rizikom smrti. V takýchto situáciách lekári vymenujú pacienta silný imunomodulátor.

Herpes typu 6 v hrdle detí

Keď je tento typ vírusu postihnutý sliznicami hrdla pacienta, hovorí o infekčnej mononukleóze. Choroba je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • ostrý začiatok;
 • telesná teplota až 39-39,5 stupňov;
 • opuch a sčervenanie slizníc v krku;
 • bolesť pri prehĺtaní;
 • bolesť a zväčšenie krčných lymfatických uzlín;
 • príznaky intoxikácie tela - bolesť hlavy, fotofóbia, slzenie, závrat, zvýšená slabosť;
 • nevoľnosť, vracanie, ťažká bolesť brucha, hnačka.

Je veľmi ťažké určiť presnú príčinu ochorenia a odlíšiť patogén, z ktorého liečba často nie je správna a vedie k zhoršeniu stavu pacienta.

Diagnostické metódy

Vírus herpes simplex typu 6 sa líši v zložitosti diagnostiky. Mnohí lekári mylne umiestnili pacienta do nesprávnej diagnózy a predpísali nesprávnu liečbu, pričom symptómy ochorenia boli označené ako znaky spalničiek, šarlach, rubeoly. Niektorí špecialisti dostanú vyrážku na kožu s alergickou reakciou, takže rodičia nikdy nevedia o skutočnej príčine predchádzajúcej vysokej horúčky dieťaťa.

Pre diferenciálnu diagnostiku a presné stanovenie typu vírusu herpes je pacientovi pridelené množstvo analýz a štúdií:

 • PCR diagnostika - umožňuje nielen stanovenie prítomnosti vírusu herpesu v krvi dieťaťa, ale aj určenie jeho typu DNA;
 • ELISA - pomocou tejto štúdie je možné detekovať herpes vírus v krvi alebo slinách dieťaťa už 7. deň po infekcii, ešte pred objavením sa prvých klinických príznakov;
 • Kultúrna metóda - pomocou tejto štúdie môžete určiť prítomnosť herpes vírusu v tele pred vznikom vyrážok na tele.

Liečba herpes simplex typu 6

Liečba herpetickej infekcie typu 6 u dieťaťa by mala začať okamžite po potvrdení diagnózy analýzou. Povinná terapia, vrátane:

 • Antivírusové lieky - na potláčanie a ničenie vírusu herpesu sa dieťaťu predpisujú lieky založené na Acycloviri, pretože sú účinné len proti tomuto patogénu. Trvanie liečby je najmenej 5 dní, niekedy liečba trvá 10-14 dní v závislosti od závažnosti ochorenia.
 • Antipyretiká - so zvýšením telesnej teploty nad 38 stupňov by mali dieťaťu sirupu na paracetamol alebo ibuprofén. Môžete tiež zadať rektálne sviečku - paracetamol, Analdim (ANALGIN inj + difenhydramín) Tsefekon D Efferalgan. V prípade, že dieťa má v anamnéze febrilné kŕče alebo má ochorenie nervového systému, by mali byť uvedené antipyretikum pri teplote 37,5 stupňov. Pokyny k antipyretiká uvedené, že by mali odolávať interval využívať minimálne 4 hodiny, ale za súčasného zvýšenie teploty oveľa častejšie (a niekedy nezlomí vôbec) s herpes infekcia, liek dáva dieťa tak často, ako je požadované podľa stavu možnosť alternatívnych prípravkov paracetamolu s ibuprofénom.
 • Komplexy vitamínov - pretože telo je oslabené a dieťa odmieta jesť, malo by navyše poskytnúť farmácii vitamínové prípravky. Teraz existuje obrovský výber liekov v rôznych formách uvoľňovania s rôznym vkusom pre deti mladšie ako jeden rok a starší než rok.
 • Pitný režim - zvýšený príjem tekutín podporuje rýchle odstránenie toxických látok z tela a znižuje riziko komplikácií. Dojčatá by mali byť stále viac kladený na matkinom prsníka, a deti staršie ako jeden rok piť teplý kompót, džús, minerálna voda bez plynu, ovocné nápoje a čaj s citrónom, malina, vápno, vývar boky.
 • Imunostimulanty - pre udržanie imunitný systém a stimulujú dieťa navyše predpísať lieky vo forme kvapiek alebo rektálna sviečky na základe leukocytov rekombinantného ľudského interferónu - Viferon, Laferobion, interferón.

Dôležité! Pretože posilnené detské telo nie je samo o sebe nebezpečným herpes vírusom a jeho možnými dôsledkami, rodičia nemôžu ignorovať príznaky a dokonca sa samoprevádzkovať.

Ako zabrániť herpetickej infekcii u dieťaťa?

Rodičia by si mali uvedomiť, že aj starostlivo vykonaná liečba nezaručuje, že dieťa už nebude čeliť vírusu herpesu. Keď je vírus typu 6 vytvorené v odolné proti zaobchádzaniu deťmi imunity, takže pri normálne fungovanie imunitného systému a absencia chronické recidívy ochorenia infekcie je takmer úplne eliminované. Riziko recidívy infekcie vírusom herpes typu 6 zvyšuje u detí, ktorí trpia cukrovkou, pokročilé ochorenie imunitného systému, rakovinových nádorov lymfatického systému, ale každý rodič môže podniknúť kroky, aby sa zabránilo opakovaniu:

 • vyhýbajte sa kontaktu s prechladnutím - pamätajte, že to môže začať herpetickú infekciu;
 • posilnenie imunitného systému dieťaťa - racionálna výživa, dlhé denné prechádzky na čerstvom vzduchu, vytvrdzovanie, maximálne dlhodobé prirodzené kŕmenie;
 • v období epidémie av chladnej sezóne zabráni hypotermii tela, ako aj návštevám miest s veľkou koncentráciou ľudí, kde je ľahké chytiť infekciu;
 • Akékoľvek známky ochorenia u dieťaťa sa musia liečiť lekárom, aj keď sa vám zdá, že nie je nič vážne.

Úspešnosť liečby herpesu typu 6 u detí závisí vo veľkej miere od správnej odpovede rodičov a ich zodpovedného prístupu k zdraviu vlastného dieťaťa.

Herpes 6 typy: príznaky a liečba u detí a dospelých

Slovo "herpes" vo väčšine ľudí je spojené s nepríjemnými pľuzgiermi vyrážkami v oblasti pier alebo pohlavných orgánov. Tieto symptómy sú skutočne prejavom herpetickej infekcie spôsobenej vírusom herpes simplex typu 1 alebo typu 2. Avšak klinické prejavy infekcie HSV nie je koniec k nemu, pretože vírusov patriacich do herpes vírus je 8 typov, a môžu vyvolať rozvoj niektorých patologických stavov. Tento článok sa zameria na pomerne "mladý", sa otvoril v roku 1986, zástupca čeľade herpes vírusy - vírus 6 druh herpes a súvisiacich chorôb.

Vlastnosti herpes vírusu typu 6

Ľudský herpesvírus typu 6 (HHV-6) Všeobecne platí, že rovnako ako ostatné vírusy herpes, ale má aj celý rad funkcií ( "rád" hit lymfocyty, menej citlivá na antivírusových liekov, ktoré sa bežne používajú v herpetických infekcií, atď.).

Existujú dva typy HHV-6: prvý (A) - neurotropný vírus (pravdepodobne hrá úlohu vo vývoji sklerózy multiplex), druhý (B) - vyvoláva výskyt roseolovej, lymfoproliferatívnej a imunosupresívnej choroby.

Infekcia s HHV-6 sa vyskytuje hlavne kvapkami vo vzduchu, hoci vertikálne (od matky po dieťa) a parenterálne (napríklad transfúzie krvi, transplantácia orgánov) spôsoby prenosu tejto infekcie nie sú vylúčené.

Choroby spojené s HHV-6

Herpes 6 typov príznakov má dostatok polymorfných. Primárne infekcie ľudí, spravidla, sú prenášané vo forme náhleho exanthema (roseola) aj v detstve. Okrem toho, vstup do tela typu herpes vírus 6 môže vyvolať rad ďalších patologických stavov (spojenie medzi veľa, a HHV-6, zostáva na úrovni hypotézy vyžaduje ďalšie skúmanie a potvrdenie):

 • Syndróm chronickej únavy.
 • Febrilné záchvaty.
 • Infekčná mononukleóza, ktorá nie je spojená s infekciou vírusom Epstein-Barr.
 • Choroby centrálneho nervového systému (roztrúsená skleróza, encefalitída, meningitída atď.).
 • Nekrotická lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín sprevádzaný ich nárastom a nekrotickou deštrukciou).

V budúcnosti sa pretrvávanie vírusu v ľudskom tele prakticky neprejavuje. V zriedkavých prípadoch je možný výskyt patológie spojenej s perzistujúcim HHV-6:

 • Lymphoproliferatívne ochorenia (prejavujúce sa zvýšením počtu lymfatických uzlín a stavov imunodeficiencie).
 • Malígne lymfómy (napr. Nehodgkinský lymfóm).

Navyše v mnohých štúdiách dostali vedci údaje o možnej asociácii infekcie žien s HHV-6 a vývoj komplikácií v tehotenstve, ktoré viedli k úmrtiu plodu alebo predčasnému pôrodu.

Treba tiež poznamenať, že herpesvírus typu 6 je kofaktor (urýchľovač nástupu a vývoja ochorenia) AIDS, rakoviny krčka maternice a karcinómu orgánov ENT.

Herpes typu 6 u detí

Až 6 mesiacov sú deti zvyčajne chránené proti HHV materskými protilátkami, takže sa im neočakávame s roseolou. V budúcnosti dôjde kvôli vysokej náchylnosti organizmu dieťaťa k akémukoľvek kontaktu s týmto vírusom s infekciou, ale náhly exantém sa nevyvinie u všetkých detí.

Hlavné prejavy infekcie HHV-6 v detstve:

 • Zvýšenie telesnej teploty (horúčka trvá najviac 3 dni).
 • Nosné kongescie, mierne červené hrdlo.
 • Škvrnitá vyrážka na koži, ku ktorej dochádza po normalizácii telesnej teploty, a veľmi rýchlo zmizne bez akéhokoľvek zásahu lekára, pričom nenecháva stopy.
 • V zriedkavých prípadoch sa deti vyvíjajú febrilné záchvaty.

Všeobecne platí, že herpes typu 6 u detí nie je nič strašného a nebezpečného. Skôr alebo neskôr, takmer všetci chlapci čelia tomuto vírusu. Ale mnohí rodičia ani nevie, že ich dieťa je choré s roseola, pretože klinický obraz ochorenia je veľmi podobný normálnej SARS, a objavil sa na kožné vyrážky odpísať alergické reakcie spojené s príjmom alebo inými liekmi horúčka-znižovanie.

Herpes typu 6 u dospelých

Takmer všetci dospelí sa stretávajú s HHV-6 v detstve, takže roseola nechápem zle, ale reaktivácie vírusu v tele pôsobením radu zrážacích faktorov môže spôsobiť, že rozvoj niektorých ochorení. Medzi faktory, ktoré spôsobujú aktiváciu infekciou, zahŕňajú stres, silné emocionálne a duševné vyčerpanie, akútnych vírusových ochorení, a chronických chorôb (potláčajú imunitný systém). Reaktivácia HHV-6 môže spôsobiť vznik syndrómu chronickej únavy, roztrúsenej sklerózy a iných závažných lézií CNS u dospelých.

Pre civilizované krajiny, vzhľadom na prevalenciu psychických záťaží nad fyzickou prácou medzi obyvateľstvom, je syndróm chronickej únavy obzvlášť aktuálny. Jeho vývoj možno podozrievať na základe nasledujúcich príznakov:

 • Neprimeraná únava, ktorá nezostane ani po dlhom odpočinku.
 • Apatia všetkým a všetkým
 • Zvýšená agresivita a útoky hnevu.

Roztrúsená skleróza je ďalšia choroba, ktorú lekári majú tendenciu spájať s infekciou HHV-6. Hlavným mechanizmom tohto ochorenia je rozvoj autoimunitnej reakcie, v ktorej dôsledku poškodenia myelínové pošvy nervových vlákien v CNS. Z tohto dôvodu je spojenie medzi nervovými bunkami stratené. Choroba prejavuje rôzne neurologické symptómy (ich povaha je určená tým, ktorá časť centrálneho nervového systému je najviac postihnutá).

diagnostika

Existuje niekoľko spôsobov diagnostiky infekcie HHV-6:

 • Imunoenzymatická analýza (určuje sa titer špecifických protilátok).
 • Detekcia vírusu DNA v krvi alebo iných biologických tekutinách a tkanivách pomocou polymerázovej reťazovej reakcie (PCR).

Diagnóza prítomnosti HHV-6 v tele neprebieha u všetkých pacientov s príznakmi tejto infekcie. Potreba neho vzniká v sporných prípadoch, keď lekári musieť určiť výber antivirotík, keď pacient je vo vážnom stave a je veľmi dôležité identifikovať príčinu ochorenia (napr, meningitída, encefalitída), kedy lekári nemôžu nájsť príčinu zväčšených lymfatických uzlín a stavu imunodeficiencie a tak ďalej. Vyšetrovanie rovnakej infekcie u dieťaťa s príznakmi roseoly je nepredvídateľné, pretože až do výsledkov analýzy sa pacient môže úplne zotaviť.

Herpes 6 typy: liečba

Na liečbu infekcie HHV-6 sa používa niekoľko skupín liečiv:

 • Antivírusové lieky. S určitým úspechom sa používajú rôzne lieky (acyklovir, ganciklovir), ktoré však nie sú dostatočne účinné pre HHV-6 a sú bezpečné pre zdravie pacienta.
 • Interferóny.
 • Imunoglobulíny (špecifické protilátky).

Tieto lieky sa používajú iba v prípade vážnych, život ohrozujúcich ochorení, napríklad neuroinfekcií, poškodenia viacerými orgánmi, stavov imunodeficiencie atď. V prípade roseoly, najčastejším prejavom infekcie HHV-6 sa neuskutočňuje špecifická antivírusová liečba, terapeuti sa obmedzujú len na symptomatickú liečbu.

Zubkova Olga Sergeevna, lekárka, epidemiológ

Celkove 13,158 zobrazených dnes

Podrobnosti o víruse typu 6

Ľudský herpesvírus (HHV) má 8 z najviac skúmaných kmeňov vírusov, z ktorých jeden je herpes typu 6. Charakteristikou herpesu typu 6 je poškodenie lymfocytov. Je veľmi odolný proti antivírusovým liekom a má 2 typy. U detí vírus zvyčajne spôsobuje detskú ružolu a dospelí majú chronický únavový syndróm a iné ochorenia, o ktorých budeme diskutovať nižšie. V tomto článku budeme hovoriť o herpes simplex typu 6 u dospelých, jeho symptómoch a spôsoboch liečby, ako aj o možných ochoreniach a komplikáciách, ktoré tento kmeň herpesvírusu vedie.

Všeobecné informácie o víruse

Niektorí ľudia volajú tento herpes simplex - "vírus herpes simplex typu 6", ale to nie je pravda. Vírus herpes simplex má dva typy - prvý a druhý. A herpes simplex vírus typu 6 sa správa trochu inak v tele. Imunitný systém, ktorý potláča účinok vírusových buniek herpes simplex šiesteho typu počas celej životnosti nosiča, je tento kmeň závažnejší ako vírus zmrznutého herpesu. Preto s malými narušeniami v imunitnom systéme tela je pravdepodobnejšie, že osoba bude mať problémy s relapsmi HSV, než s šiestym typom herpesvírusu.

Herpesvírus typu 6 môže maskovať iné choroby, takže klinický obraz príznakov tohto kmeňa je veľmi rozmazaný. Pri diagnostikovaní je často určená prítomnosťou protilátok proti herpesvírusu typu 7 v krvi, pretože sú veľmi spojené a často pracujú spoločne.

Ľudský herpesvírus typu 6 má 2 typy:

 1. VHC-6A - teoreticky ovplyvňuje vývoj roztrúsenej sklerózy.
 2. HHV-6B - zohráva úlohu v provokácii rosaoly detských a imunosupresívnych ochorení.

Americkí vedci objavili tento kmeň už v roku 1986, o dva roky neskôr našli spojenie medzi vírusom a detskou ružičkou. Potom v roku 2012 bol vírus rozdelený na dva typy. Zistilo sa, že herpesvírus typu 6 u dospelých postihuje choroby nervového systému - je to HHV-6A. A u detí spôsobuje HHV-6B ružolu, je rozšírená a väčšina ľudí spája HHV typu 6 s touto chorobou.

Trasy prenosu

Herpes vírus je jedným z najagresívnejších vírusov pri hľadaní nosiča a jedného z najodolnejších. Vysielanie vírusu sa uskutočňuje tromi spôsobmi:

 • cez sliny - to je najčastejšie prenikanie vírusu do nového organizmu, zvyčajne sa herpes typu 6 prenáša z matky na dieťa;
 • prostredníctvom krvi - vírus môže byť prenášaný ako rezmi, tak transfúziou krvi od infikovanej osoby po zdravú;
 • pri pôrode - je to o pôrode a nie o prenose cez placentu, infekcia nastane, keď dieťa prechádza cez pôrodný kanál.

Infekcia herpesvírusom typu 6 sa vyskytuje v 90% prípadov v detstve od šiestich mesiacov do dvoch rokov. Až do šiestich mesiacov veku, ak dieťa nebolo infikované cez pôrodný kanál, existujú imunoglobulíny triedy G prenášané z materskej imunity. Po vytvorení vlastného imunitného systému je dieťa infikované. Čím staršia sa stáva, tým menšie riziko infekcie.

Príznaky a príznaky chorôb spôsobených vírusom

Zvážte herpes typu 6 u dospelých a príznaky ochorení, ktoré spôsobuje v staršej vekovej kategórii. Podrobnosti o priebehu vírusu u dieťaťa sme napísali v článku - herpes typu 6 u detí.

Infekčná mononukleóza nespôsobil vírus Epstein-Barrovej a typu herpes 6, vykazujúce rovnaké symptómy ako v symptomatickej exacerbácií mononukleóza:

 • sčervenanie hrdla;
 • bolesti hlavy;
 • zvýšenie teploty;
 • bolesť kĺbov a hrdla;
 • rozšírené lymfatické uzliny.

Keď sa herpesvírus typu 6 prejavuje ako syndróm chronickej únavy, príznaky môžu byť nasledovné:

 • depresívny stav;
 • konštantná únava;
 • Ráno je slabosť a nie vyrážka;
 • prejav bezproblémovej agresie;
 • neschopnosť ovládať sa;
 • teplotné rozdiely;
 • zápal lymfatických uzlín;
 • neustále nevoľnosť.

Mononukleóza a CFS sú najbližšie choroby s vírusom herpes simplex typu 6 u dospelých. Zostávajúce choroby budú podávané v komplikáciách, majú svoje vlastné symptómy.

diagnostika

Analýza pre herpes typu 6 sa najčastejšie uskutočňuje dvoma spôsobmi:

 1. PCR (polymerázová reťazová reakcia) - odhaľuje DNA vírusu;
 2. ELISA (enzýmová imunologická skúška) je veľmi presná metóda, odhalí tak DNA, ako aj indikuje primárnu infekciu alebo opakovanú formu.

Diagnóza herpesvírusu šiesteho typu nie je vždy potrebná, dokonca aj keď sú prítomné symptómy. Obvykle je v sporných situáciách nevyhnutné potvrdenie laboratórnymi metódami, keď existuje neistota pri výbere antivírusových látok ošetrujúcim lekárom alebo v prípade nemožnosti diagnostikovať príčiny zväčšených lymfatických uzlín. A tiež v čase, keď je pacient vo vážnom stave.

Ak ste už odoslali testy na vírus typu 6 herpes simplex a chcete poznať dekódovanie, existujú štyri výsledky:

 1. Imunoglobulíny M a G triedy negatívne (IgM - IgG -) - to naznačuje, že imunitnú odpoveď, a protilátky proti vírusu nie je k dispozícii, je pacient v riziku primárnej infekcie.
 2. Imunoglobulíny triedy M sú negatívne a G je pozitívne (IgM -, IgG +) - to znamená prítomnosť imunity voči vírusu. Riziko relapsu závisí od stavu imunity.
 3. Imunoglobulíny triedy M sú pozitívne a G negatívne (IgM +, IgG -) - znamená, že pacient má primárnu infekciu. Je naliehavé začať liečbu.
 4. Imunoglobulíny triedy M a G sú pozitívne (IgM +, IgG +) - relaps ochorenia, ale existuje imunitná odpoveď, je potrebné začať liečbu.

U detí, ak existujú príznaky detskej ružice, je tiež užitočné podrobiť sa laboratórnej diagnostike, napriek skutočnosti, že dieťa môže byť pripravené na zotavenie, kým sú výsledky pripravené, je potrebné potvrdiť diagnózu. Detská ruža môže byť zamieňaná s mnohými chorobami a ak to nie je detská ruža, testy pomôžu veľmi.

liečba

Ak ešte nie sú komplikácie a potlačenie vírusu v tele je nevyhnutné, na liečbu herpes typu 6 sa používa integrovaný prístup zameraný na boj proti symptómom a vírusu, ako aj na stimuláciu imunity. Existuje päť skupín liekov na liečbu herpes vírusu typu 6:

 1. Antivírusová látka - z prostriedkov, ktoré bojujú proti vírusom, stojí za to zdôrazniť Foscarnet a Ganciclovir. Acyklovir a jeho analógy nepreukázali správnu účinnosť pri liečbe herpesvírusu typu 6.
 2. Imunomodulátory - udržať a zvýšiť ochranné mechanizmy organizmu by mali venovať pozornosť drog, ako je Viferon, Neovir a Kipferon.
 3. Liečba vitamínmi - pre dodatočnú stimuláciu imunity sa často predpisujú vitamínové komplexy s vitamínmi A, E a C vitamínmi.
 4. Antipyretikum - ide o symptomatickú liečbu s exacerbáciou herpesvírusu typu 6, ako sme zistili vyššie, je vysoká teplota a musí sa normalizovať.
 5. Imunoglobulíny - tejto skupiny liekov, proti herpesvírusu typu 6 Likopid často predpísané a Amiksin Gerpimun 6.

Nezabudnite, že vymenovanie kombinácie liekov by malo byť zverené iba vášmu lekárovi. V tehotenstve stojí za to pristupovať ešte vážnejšie, pretože väčšina vyššie popísaných liekov sa neodporúča ženám pri nosení dieťaťa.

komplikácie

Všetky choroby vyvolané HHV-6 sú komplikácie. Dokonca aj SCU a detská ruža. Ale zvážte najzávažnejšie choroby, ktoré sa môžu vyvinúť v dôsledku aktivácie alebo primárnej infekcie HHV-6:

 • roztrúsená skleróza;
 • encefalitída;
 • myokarditída;
 • baby roseola s silným prúdom;
 • autoimunitné ochorenia;
 • ochorenia spojené s poruchami CNS;
 • retrobulbárna neuritída;
 • hepatálna insuficiencia;
 • ružové zbaviť.

Tieto ochorenia môžu vzniknúť z iných dôvodov a je presné povedať, že je to preto, že typ GHP-6 nemôže. Ale vedecká medicína našla vzorky v prítomnosti opakovaného výskytu herpes tohto kmeňa s výskytom vyššie uvedených ochorení. Problémom je, že tieto ochorenia pravdepodobne spôsobujú recidívu GHP-6 a nie naopak.

Zhrnutie, stojí za to venovať pozornosť tomu, že herpesvírus šiesteho typu nie vždy potrebuje liečbu. Je veľmi zriedkavé a spôsobuje viditeľné problémy. Jeho časté aktivity ukázali iba jeden z týchto dvoch typov ľudského herpes vírusu kmeňa, a zvyčajne sa prejavuje vo forme roseola.

Symptómy a liečba herpes simplex typu 6

Herpes vírus typu 6 (HHV-6), - je DNA vírus, ktorý patrí do rodiny Herpesviridae a podčeľade druhu Betaherpesvirinae z Roseolavirus. Infekčná choroba je rozšírená v ľudskej populácii, viac ako 80% ľudí je infikovaných oparom typu 6. Človek - jediný nosič viriónov a zdroj kontaminácie ľudí okolo. Ľudský herpesvírus typu 6 (HHV-6) je jedným z 8 známych herpesvírusov modernej medicíny. Jeho štúdium pokračuje tento deň, každý rok veda získa nové poznatky o negatívnom vplyve infekcie na ľudské zdravie ao úlohu vírusovej infekcie pri vývoji chorôb z rôznych orgánov a systémov.

Primárna infekcia

Zjavenie primárnej infekcie sa vyskytuje v ranom detstve, častejšie počas života dieťaťa od 6 mesiacov do 4 rokov. Je to spôsobené vysokou virulenciou a prevalenciou vírusu medzi populáciou. V období do šiestich mesiacov krv dieťaťa obsahuje protilátky proti infekcii, ktoré dostal pri narodení od svojej matky. Vo veku 6 mesiacov sa koncentrácia špecifických protilátok znižuje a dieťa je náchylné na infekciu.

V zriedkavých prípadoch, ak matka nie je infikovaná opary typu 6, primárna infekcia dieťaťa sa môže vyskytnúť v prvých mesiacoch po narodení. V tomto prípade sa choroba zvyčajne vyskytuje silnejšie. Prvý kontakt dieťaťa s infekciou vedie k vytvoreniu stabilnej imunity, ktorá zabráni opätovnému výskytu choroby v budúcnosti a znižuje riziko komplikácií. Primárna infekcia sa môže považovať za "očkovanie" proti tomuto ochoreniu.

 • vzdušných;
 • pin;
 • transplantácia (s transplantáciou orgánov);
 • transfúzia krvi (s transfúziou krvi počas chirurgických zákrokov);
 • pri pôrode od matky k dieťaťu.

Vírus je obsiahnutý v slinách, cerebrospinálnej tekutine, krvi, spúte.

Po prvom kontakte tela s typom herpes typu 6 vytvára imunitný systém protilátky. V prvých 3-4 dňoch po infekcii sa syntetizujú imunoglobulíny triedy M (IgM), ktoré zostávajú v krvi počas 4-6 týždňov. Svedčia v prospech akútnej fázy choroby alebo relapsu. 7. až 10. deň infekcie sa v krvi objavujú imunoglobulíny triedy G (IgG), ktoré pretrvávajú po celý život. Toto je druh protilátok, ktorý hovorí v prospech prenesenej choroby, latentného priebehu infekcie.

Po počiatočnej infekcii sú virióny oneskorené hostiteľským organizmom - pretrvávajú. Sú v latentnom stave v makrofágoch, v lymfatických uzlinách, monocytoch a lymfocytoch periférnej krvi, bunkách slinných žliaz. Perzistencia - znamená nájdenie vírusu v ľudských bunkách v neaktívnom stave. Životnosť vírusu potláča imunitný systém.

Infekcia môže dôjsť na významné zníženie obrany tela, keď sa vírus rozmnožuje, ničí hostiteľskej bunky, ide do krvného obehu a je nesená krvného obehu v celom tele. Aktivácia infekcie vedie k porážke rôznych vnútorných orgánov: pľúca, mozog, obličky, slinné žľazy, zrak.

Klinický obraz infekcie u detí

Herpes vírus typu 6 pri požití spôsobuje klinické prejavy, ktoré sa nazývajú detský exantém, pseudo-začervenanie, "šiesta" choroba.

Dieťa s herpes typu 6.

Symptómy herpesu typu 6 v detstve.

 • Horúčka - horúčka až do 39 stupňov (horúčka). Horúčka pretrváva 3-5 dní.
 • Príznaky intoxikácie - v čase horúčky pozorovaná letargia, únava, ospalosť, nechutenstvo, bolesti hlavy, strata záujmu dieťaťa do okolitých ľudí a udalostiach. V závažných prípadoch sa febrilné záchvaty vyvíjajú na vrchole horúčkovitého obdobia.
 • Katarálne javy - katarída horných dýchacích ciest sa prejavuje v hrdle, nazálne kongescie, dýchacieho ústia, suchý kašeľ.
 • Kožná vyrážka -appearance roseola (malé ružové škvrny) po normalizácii telesnej teploty na kožu chrbta a potom na bruchu, hrudníku, extensor povrchy ramien. Kožné vyrážky nespôsobujú svrbenie. Výpadky pretrvávajú niekoľko dní, menej ako niekoľko hodín. Zmizli bez liečby a nezanechali stopu. V 40% prípadov sa choroba vyskytuje bez exantému, čo sťažuje diagnostiku herpesu šiesteho typu z iných infekcií s podobnými symptómami.
 • Zväčšenie lymfatických uzlín - zvýšenie nadpočetných, submandibulárnych, prenasamálnych lymfatických uzlín s nevýznamnou bolesťou s palpáciou.
 • Závažný priebeh choroby - s nízkou imunitou u dieťaťa, infekcia je závažná. Je to spôsobené imunosupresiou, častejšie na pozadí vrodenej infekcie HIV alebo iných imunodeficiencií. Vyvoláva sa meningoencefalitída, myokarditída, trombocytopenická purpura, fulminantná hepatitída, zápal pľúc.

Primárna infekcia spôsobuje pretrvávajúcu imunitu a zabraňuje progresii ochorenia spôsobenej vírusom herpes simplex typu 6 u dospelých. Opakovanie infekcie sa vyskytuje iba na pozadí poruchy imunitného systému.

Klinický obraz infekcie u dospelých

Pri normálnej funkcii imunitného systému je herpes typu 6 u dospelých latentný alebo rekurzívne asymptomatický. V zriedkavých prípadoch primárnej infekcie sa choroba vyskytuje s klinickým obrazom ochorenia u detí, ale príznaky infekcie sú menej výrazné. Oveľa častejšie klinika relapsuje ochorenie na pozadí získaných imunodeficiencií, ktoré sú spojené s inhibíciou ochranných síl imunitného systému.

 • HIV / AIDS.
 • Dlhodobá liečba glukokortikoidmi.
 • Radiačná a chemoterapia v komplexe terapeutických opatrení v onkológii.
 • Príjem imunosupresív pre transplantáciu vnútorných orgánov.
 • Beri-beri.
 • Zárodková choroba.
 • Závažné chronické ochorenia.

Pri opakovanom výskyte infekcie u dospelých sa pozorujú symptómy z rôznych orgánov a systémov. Klinický obraz závisí od poškodenia vírusu - šírenia vírusov v tele s prietokom krvi. Infekcia najčastejšie postihuje takéto vnútorné orgány:

 • hlavy a miechy;
 • krvné bunky;
 • lymfatické uzliny;
 • obličiek;
 • slinné žľazy;
 • pečene.

Pri opakovanom výskyte infekcie u dospelých sa pozorujú symptómy z rôznych orgánov a systémov.

Prechod infekcie na chronickú fázu spôsobuje dlhý podfabrilový stav - konštantné zvýšenie telesnej teploty na 37,5 stupňa bez toho, aby sa odhalili iné príčiny horúčky.

Moderný lekársky výskum preukázal nebezpečenstvo vírusu herpes simplex typu 6 u dospelých. Pretrvávanie infekcie vedie k vzniku život ohrozujúcich chorôb.

 • Syndróm chronickej únavy - rýchla únava a zníženie pracovnej kapacity bez akýchkoľvek zjavných príčin, epizód agresie a nemodifikovanej podráždenosti.
 • Roztrúsená skleróza - autoimunitná lézia nervového systému vedúca k zničeniu neurónov a vzniku neurologických symptómov v závislosti od úrovne poškodenia.
 • Tvorba zhubných nádorov krvi, mozgu, krčka maternice.
 • Rýchly vývoj infekcie HIV a rozvoj AIDS.
 • Autoimunitná tyroiditída - autoimunitná lézia štítnej žľazy s rozvojom hypotyreózy.
 • Retrobulbárna neuritída je atrofia optického nervu, ktorá vedie k strate zraku.

Nebezpečenstvo komplikácií infekcie vírusom herpesu je spojené so znížením funkcie imunitného systému.

Diagnóza a liečba

Na identifikáciu ochorenia sa vykonávajú 2 testy na herpes typu 6. Prvým je detekcia protilátok (IgM, IgG) v periférnej krvi pomocou metódy enzýmovej imunoanalýzy (ELISA). Vyšetrenie pomáha zistiť stupeň ochorenia a určiť imunitu voči infekcii. Druhým je polymerázová reťazová reakcia (PCR) na stanovenie genetického materiálu patogénu. Analýza pre stanovenie prítomnosti herpes typu 6 v slinách, krv, mozgovomiechová mok s vysokou pravdepodobnosťou určiť a závažnosti ochorenia.

Infekcia spôsobená vírusom herpes vírusom typu 6 nevyžaduje. Deti menovať multivitamín, piť veľa tekutín (šťavy, bylinné čaje, minerálna voda), antipyretiká (Panadol, Nurofen), imunomodulačná prípravky rastlinného pôvodu (Echinacea, IMMUNAL). Špecifická antivírusová terapia sa vykonáva v prípade závažného priebehu ochorenia s poškodením vnútorných orgánov a nervového systému. Ako liečiť infekciu rozhodne ošetrujúci lekár v závislosti od stavu imunity a klinických prejavov.

Lieky na liečbu herpesu

Liečba herpes simplex typu 6 u dospelých sa vykonáva s antivírusovými liekmi:

Lieky sú predpísané od 12 rokov, v skoršom veku sa antivírusová liečba vykonáva podľa dôležitých indikácií.

 • vysokokvalitné jedlo;
 • fyzická kultúra a šport;
 • odmietanie zlých návykov;
 • optimálny režim dňa a bdelosť;
 • boj proti chrípke, chronickým chorobám, stresu;
 • chôdza na čerstvom vzduchu.

Takže čo je herpes simplex typ 6 a ako nebezpečný je typ infekcie? Pri normálnej úrovni imunity choroba nespôsobuje nebezpečné následky. Posilnenie obranyschopnosti tela a včasná liečba imunodeficientných stavov môže zabrániť vážnym komplikáciám a zhoršeniu zdravia na pozadí exacerbácie vírusovej infekcie.