Hlavná

Kliniky

Ako sa prenáša herpes? Metódy jeho distribúcie

Herpes vírus žije v ľudskom tele v deväťdesiatich percentách ľudí. V tomto prípade sa už dlho nemôže cítiť. Chladnutie na perách je dosť bežnou chorobou. Preto sa veľa pýta, či je herpes infekčný na perách, ako sa prenáša herpes vírus a koľko dní je nakaziteľné.

Príčiny herpesu a jeho symptómov

Herpes sa týka infekčných ochorení, ktoré vznikajú v dôsledku určitých faktorov. Hlavné dôvody vývoja sú nasledovné.

 • Prechladenie alebo prehriatie.
 • Vznik stresových situácií.
 • Prudké zníženie imunitnej funkcie.
 • Vrodený faktor.
 • Nechránený pohlavný styk s chorým človekom.
 • Silná intoxikácia tela.

Všetky tieto faktory vedú k aktivácii vírusu herpes, čo sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi.

 • Začervenanie.
 • Svrbenie a pálenie.
 • Výskyt bublín.
 • Vzhľad bublín po dvoch alebo troch dňoch.
 • Zvýšenie teploty.
 • Silná bolesť v postihnutej oblasti.
 • Zjavenie rany na mieste výbuch pimples. Po chvíli sú pokryté kôrou, ktorú nemožno dotknúť a odstrániť.

Niekoľko predsudkov o herpes


O tejto chorobe bolo známe niekoľko rokov pred našou éru. Akonáhle prichádza mrazivá sezóna, na perách sa objavia malé vyrážky. Ale, bohužiaľ, nie každý vie, čo je herpes a ako s ním zaobchádzať. Výsledkom toho bolo niekoľko mylných predstáv.

 1. Herpes nie je nákazlivý. Mnoho pacientov sa stále zaujíma o otázku, či je chladu na perách nákazlivá alebo nie. Predpokladá sa, že vírus herpesu sa prenáša vzduchom kvapôčkami počas kýchania, rozprávania alebo kašľa, kontaktom cez bozkávanie, dotýkanie a používanie zdieľaných jedál, ako aj pohlavným stykom. Infekcia dieťaťa od matky sa môže vyskytnúť počas narodenia. Často sa takýto proces vyskytuje kvôli prítomnosti genitálneho herpesu budúcej matky.
 2. Herpes je prejav bežnej chladu. Herpes je nezávislé ochorenie. Aktivácia herpesu nastáva v dôsledku hypotermie, stresových situácií, nadmernej práce, prítomnosti chronickej choroby alebo oslabenia imunitnej funkcie.
 3. Vyrážky na perách naznačujú, že ochladenie sa utiahne. Ak na tela alebo na perách sú pupienky, neznamená to, že choroba prichádza na nič. V skutočnosti sa objavuje vyrážka s oslabenou imunitnou funkciou a pacient zostáva infekčný.
 4. Pušky zmizli a prechladnutie prešlo. Bohužiaľ, ak sa herpes vírus dostal do tela, potom zostane tam navždy. Pri každom oslabení imunitných funkcií sa ochladenie na perách opäť prejaví. Predpokladá sa, že herpes vírus vstúpi do tela vo veku troch až štyroch rokov.
 5. Herpes je nákazlivý len vtedy, keď sa objavia pupienky. Keď je herpes v aktívnej fáze, riziko infikovania je oveľa väčšie. Prenos herpesu sa môže vyskytnúť kedykoľvek, ak osoba má mikrotraumy pokožky a slizníc.
 6. Genitálny herpes a nachladnutie na perách sú rôzne choroby. Toto tvrdenie nie je úplne pravdivé. Chladenie na perách je spôsobené vírusom prvého typu a genitálny herpes patrí k vírusu druhého typu. Ale oba typy ochorení môžu viesť k vyrážkam v oblasti pier alebo pohlavných orgánov. Často sa genitálny herpes vyskytuje v dôsledku ústnej lásky.
 7. Kondómy chránia pred genitálnym oparom. Používanie kondómu skutočne znižuje riziko infekcie, ale nikto neposkytuje stopercentnú záruku. Herpes sa prenáša cez iné časti tela.
 8. Najlepším liečebným postupom je použitie zelenej látky, jódu alebo alkoholu. Keď kaučukovité vyrážky s týmito liekmi, aktivita vírusu neklesne. Ale je možné spáliť kožu alebo sliznicu. Efektívnou a bezpečnou liečbou je použitie antiseptických liekov, ktoré v ich zložení nemajú alkohol. Počas exacerbácie sa herpes má liečiť špeciálnymi prostriedkami vo forme Atsikloviru. Ak je pacient príliš často chorý, odporúča sa posilniť imunitnú funkciu a užívať antivírusové lieky.
 9. Herpes je bezpečné nebezpečenstvo a postihuje iba pokožku. Podľa štatistických údajov je herpes druhou najčastejšou úmrtnosťou u pacientov. Predpokladá sa, že herpes vírus je zabudovaný do nervových buniek, v dôsledku ktorého sa pupínky prejavujú presne na tých miestach, kde sa nachádzajú nervové zakončenia. Z tohto dôvodu pacient cíti bolestivé pocity. Akonáhle je imunitný systém oslabený, vírus sa začína rozvíjať. Možné poškodenie mozgu, ktoré môže viesť k smrti alebo paralýze.

Distribúcia herpesu

Ľudia sa vždy pýtali, ako sa prenáša herpes. Treba poznamenať, že herpes vírus je odolný voči vplyvom na životné prostredie. Nezomrie v chlade, trpí teplo a dokonale žije vo vode. Ak existuje v prostredí, stále to nestačí na infekciu. Vysoká pravdepodobnosť infekcie nastáva, keď je pacient v úzkom kontakte.

V praxi existujú tri spôsoby prenosu herpesu.

 1. Prostredníctvom dotyku. Ak sa človek dotýka vytvorených pupienkov na perách pacienta, ochorenie sa bude vysielať sto percent. V tomto štádiu sa vírus nachádza v aktívnej fáze a ľahko padá na poškodené tkanivá alebo sliznice.
  Potom existuje aj ďalšia otázka, prenáša herpes na pery s bozkami? Áno, môžete dostať herpes infekcie nielen počas bozkávania, ale aj počas orálneho sexu.
 2. Prostredníctvom odkvapkávania. Doba inkubácie chladu na perách trvá sedem až tridsať dní po infekcii. Potom je po celý život vírusu v slinách a hlienu osoby. Množstvo nie je také veľké, ale s oslabenou imunitou stačí na rozvoj ochorenia. Infekcia sa môže vyskytnúť počas kýchania, rozprávania alebo kašľa.
 3. Cez domácnosť. Osoba, ktorá trpí herpesom na perách, je nebezpečná nielen pre ostatných, ale aj pre seba. Ale v tomto prípade, ako sa prenáša herpes na perách? Ak sa pacient po manipulácii s postihnutým miestom nepožíva ruky mydlom, mikróby sa šíria po všetkom, čo sa dotkne pacienta.

Ak hovoríme o typu herpes genitálií, potom spôsobí vírus druhého typu. Genitálny opar, ktorého spôsob prenosu súvisí s priamym kontaktom s chorou osobou, vyplýva z mnohých dôvodov. Zahrňte tu.

 • Sexuálny kontakt vo forme vaginálneho, orálneho alebo análneho prenosu vírusu.
 • Kontakt medzi pokožkou.
 • Prenos vírusu z matky na dieťa počas narodenia.

Ďalšou otázkou je, koľko dní sa infikuje herpes. Zabráňte tomu, aby bol úzky kontakt štyri až sedem dní, kým nie sú pupienky pokryté kôrou. Ak je vytvorená kôra odtrhnutá, mikróby sa opäť stanú aktívnymi. Potom sa šírenie vírusu stane nebezpečným pre životné prostredie o niekoľko ďalších. Ako dlho trvá choroba závisí od samotného pacienta a od opatrení, ktoré prijal.

Prevencia nástupu herpes

Zistilo sa, že herpes na perách je nákazlivá choroba. Ak sa nezačne liečiť včas, môžu vzniknúť vážne komplikácie. Tento vírus žije takmer v každom ľudskom tele a už dlho nemôže povedať o sebe. Ale s oslabením imunitnej funkcie sa herpes stane aktívnejším. Preto potrebujete vedieť, ako zabrániť vzniku ochorenia. Preto je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých, ale dôležitých odporúčaní.

 1. Včasná liečba herpesu na perách alebo iných miestach tela. Doba infekcie trvá, kým pupienky nie sú pokryté kôrou. Na liečbu sa odporúča užívať antivírusové lieky a rozmazávať postihnuté oblasti mastmi na báze acykloviru.
 2. Zabráňte priamemu kontaktu. Pacient by mal vzdať bozky, dotyk a náklonnosť asi sedem dní. To má zaistiť, že vírus neovplyvňuje ostatných ľudí a nerozšíri sa ďalej po tele.
 3. Liečba rán s bavlnenými púčikmi alebo kotúčom. Po aplikácii liekov musíte umývať ruky mydlom a vodou.
 4. Použitie osobných vecí v podobe riadu, uterákov. Počas choroby je potrebné používať samostatné predmety, ktoré nemajú infikovať príbuzných.
 5. Aplikácia lieku vo forme Miramistinu a perorálnych kontraceptív s pravidelným pohlavným stykom.
 6. Zachovanie imunitnej funkcie. Herpes vírus sa aktivuje v prípade, že je telo vážne oslabené. Aby sa zabránilo zníženiu imunitných síl, je potrebné užívať imunostimulačné činidlá vo forme Anaferonu, Ergoferonu alebo Viferonu.
 7. Poskytnutie tela dostatočnej výživy. Je obzvlášť dôležité premýšľať o tom počas obdobia exacerbácií, keď je telo náchylné na rôzne infekcie. Preto musí pacient jesť veľa zeleniny a ovocia, mäso a rybie pokrmy a obilniny. Ako doplnkovú terapiu môžete užívať rôzne vitamínové komplexy.
 8. Dodržiavanie osobnej hygieny. Po ulici musíte umyť ruky mydlom a vodou. Najmä takéto aktivity sa týkajú malých detí, ktorých imunitný systém ešte nie je úplne vytvorený.

Ako sa prenáša herpes z človeka na človeka?

Keď sa stretnete s novým partnerom alebo jednoducho uvidíte recidívu herpetickej infekcie medzi blízkymi susedmi, veľa sa pýta na spravodlivú otázku - ako sa prenáša herpes? Herpetická infekcia, v závislosti od kmeňa herpesvírusu, sa môže prenášať rôznymi spôsobmi. Je to ako vzdušná cesta a priamy kontakt alebo infekcia prostredníctvom každodenných objektov. Aby sme túto otázku pochopili podrobnejšie, je najprv potrebné pochopiť, ktoré typy herpetickej infekcie sú najbežnejšie.

Najčastejšie prenášané kmene herpesvírusu

Herpetická infekcia je jednou z najbežnejších vírusových ochorení, ktorá je spôsobená niekoľkými typmi herpesvírusov. Najčastejšími typmi herpesu sú:

 • vírus herpes simplex typu 1 (HSV 1), ktorý spôsobuje labialný herpes;
 • herpes simplex vírus typu 2 (HSV 2), ktorý spôsobuje genitálny herpes;
 • vírus varicella-zoster, ktorý spôsobuje ovčie kiahne a herpes zoster;
 • herpes vírus typu 5, ktorý vyvoláva infekciu cytomegalovírusom.

Veda dokázala, že takmer 90% svetovej populácie trpí herpesom. Na prvý pohľad choroba nepredstavuje nebezpečenstvo a väčšina ľudí ju zaobchádza pomerne ľahko, vníma ju ako dočasnú kozmetickú chybu s určitým nepríjemným pocitom. Ale mnohí sa stále pýtajú: je to nakažlivá, je herpes prenášaný z človeka na človeka, aké sú spôsoby, ako chrániť telo.

V skutočnosti je herpesvírus veľmi nebezpečný z hľadiska schopnosti ovplyvňovať nervový systém, sliznice očí, ústnu dutinu a pohlavné orgány a systém vnútorných orgánov. Aby ste sa ochránili pred nebezpečenstvom ochorenia, musíte jasne pochopiť, ako sa vysiela herpes vírus a aké sú možné prenosové cesty najbežnejšie.

Infekcia priamym kontaktom

Priamy kontakt je najčastejšou cestou prenosu herpesvírusu. Prenos sa uskutočňuje v tesnom kontakte citlivého ľudského tela so zdrojom nákazlivej choroby.

Kontaktovanie môže byť priame alebo nepriame. Herpes sa prenáša prostredníctvom dotyku zdravého človeka s nosičom vírusu. Infekcia sa môže vyskytnúť nielen v štádiu aktivity vírusu, môže sa infekcia prenášať a z vírusu latentnou formou.

Akýkoľvek pevný dotyk kože, keď sa trasú rukou, praktizuje zápas, bozkáva alebo má pohlavný styk, nesie skutočnú pravdepodobnosť infekcie.

Najčastejšia infekcia sa vyskytuje pri nasledujúcich kontaktoch od najčastejšie k najmenej v zostupnom poradí:

 1. Od matky k dieťaťu. Zvyčajne je s touto metódou herpetická infekcia, ktorá infikuje väčšinu ľudí na planéte, najmä vírus herpes simplex. Keď moja matka, pri recidíve vírusu, aj keď neviditeľným prejav, bozkávanie alebo olizovanie dieťa lyžica, cumlík, slinami vírus vstupuje do tela dieťaťa. V tomto prípade spravidla deti začínajú herpetickú stomatitídu av budúcnosti dochádza k relapsom v podobe chladu na perách.
 2. Prostredníctvom sexu. Je to tiež jeden z najbežnejších typov kontaktných herpes infekcií. Zvyčajne sa HSV prenáša prostredníctvom prvého aj druhého typu pohlavne prenosných infekcií a cytomegalovírusom, čo je herpes typu 5. Môže to byť buď priamy sexuálny kontakt s nosičom vírusu, alebo orálny sex, ktorý často vyvoláva infekciu genitálnym herpesom, prechádza jeden typ herpesu z úst do genitálií zdravého partnera.
 3. Cez bozk. Mnohí nevedia, že takéto druhy herpes, ako HSV 1 a 2 typy, rovnako ako cytomegalovírus, sú prenášané cez bozk. CMV spravidla nemá zvláštne okolnosti, takže sú infikované takmer celú populáciu, a HSV sa obvykle vedie v čase, keď sa vírus nosič zhoršenie s viditeľnými vredmi alebo herpetická stomatitída.
 4. Kontakt s pokožkou, s výnimkou vyššie uvedených metód prenosu. Prostredníctvom priameho kontaktu s pokožkou, napríklad, ak je prítomný v bunkových prstami po dotyku napadnutý herpes pľuzgiere na perách alebo v okolí vírus, môžu byť odovzdané dotykom iných ľudí.

Airborne

Keď je herpes prenášaný vzdušnými kvapôčkami, vírus je lokalizovaný na sliznici horných dýchacích orgánov. Keď ste na sliznici ústnej dutiny, herpesvírus sa uvoľňuje do ovzdušia počas kašľa, rozhovoru alebo kýchania, dochádza k herpetickej stomatitíde. Infikované hlienové kvapky sa šíria vzduchom pri hľadaní nového nosiča.

S kiahňou kiahňou, patogény infekcie zostávajú vo vzduchu vo forme aerosólu a môžu cestovať značnou vzdialenosťou. Infekcia zdravého človeka nastáva vdychovaním infikovaného vzduchu, keď sa do jeho tela zavádza pôvodca choroby.

Prenikanie herpesu vzduchom kvapôčkami sa týka hlavne vírusu varicella-zoster, ktorý spôsobuje ochorenie ovčích kiahní. Ovčie kiahne sú postihnuté deťmi a dospelá generácia s recidívou vírusu trpí pásom.

autoinfection

Osoba trpiaca herpes simplexom prvého alebo druhého typu môže sama šíriť infekciu do iných častí tela. Dotknutím sa vyrážky na postihnutých oblastiach vo fáze aktivity vírusu infekcia ľahko preniká cez sliznice a poškodené tkanivá.

Najčastejšie sa herpetická infekcia šíri po tvári, keď dochádza k relapsu chladu na perách. Pri svrbení človek hreje vírusové bunky a prenáša ich do iných oblastí tváre. Zvyčajne vyvoláva herpes na brade alebo lícach.

Jedným z najčastejších lézií vírusu je self-Herpetické Whitlow (lokalizácia infekcie herpes prstov na rukách) a ophthalmoherpes (opary na oči). Všetko sa deje podľa toho istého schémy, vírus sa dostane na prsty pri česaní, čo môže spôsobiť panarické útoky. Alebo keď sa dotknete svoje oči s dostupnými vírusovými buniek v prstoch, infekcie preniká alebo na viečko a koža okolo očí alebo na sliznice očí.

Môžem dostať herpes cez každodenný život?

Infekcia sa prejavuje úspešným vstupom vírusu do domácnosti. Ako sprostredkovateľmi prenosu infekcie môžu byť akékoľvek osobné hygieny, ako aj náčinie, bielizeň, uteráky, hračky, kľučky dverí a iné verejné objekty. Herpetický vírus je považovaný za jednu z najtrvalejších, ale stále je infekcia herpes infekciou v domácnostiach nepravdepodobná, aj keď je to možné.

Zhrnúc, je potrebné pripomenúť, že herpes je vo vzduchu menej často než v priamych kontaktoch. To sa však nevzťahuje na vírus varicella-zoster, pretože sa prenáša anténe. Je potrebné si uvedomiť, že mnoho ľudí ani nevie, o prítomnosti v ich latentnej forme choroby, pokiaľ nie je zjavné príznaky choroby, ale človek je nositeľom infekcie, predovšetkým genitálny herpes. Preto by ste mali vždy praktizovať chránený sex alebo požiadať nového partnera, aby sa podrobil prieskumu.

Infekčnosť herpesu a spôsoby jeho prenosu

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, či je herpes nákazlivý a ani nepochybujú, že 95% svetovej populácie je nosičom vírusu. Vírus, ktorý spôsobuje vývoj rôznych ochorení, ako je herpes simplex alebo herpes zoster, má rôzne obranné mechanizmy a schopnosť veľmi rýchlo sa šíriť. Je dosť ľahké sa nakaziť vírusom, hoci v mechanizmoch prenosu nie je nič neobvyklé.

Hovoríte o tom, ako môžete dosiahnuť herpes, môžete identifikovať rôzne spôsoby prenosu ochorenia. Infekcia herpesom môže nastať v dôsledku priameho kontaktu s infikovanou osobou:

 • handshake;
 • bozk;
 • pohlavný styk;
 • športové hry;
 • boj a tak ďalej.


Šindle alebo iné formy herpesu môžu nastať jednoducho ako dôsledok dotyku zdravého chorého človeka. V tomto prípade zdrojom vírusových častíc vstupujúcich do tela sú sliznice nosa, úst, pohlavných orgánov atď. Keď hovoríte o tom, ako sa nechať infikovať oparom, musíte povedať trochu o samotnom herpes. Virióny herpes simplex a jeho rôzne prejavy, ako je genitálny herpes alebo herpes zoster, sú vysoko odolné voči vonkajšiemu prostrediu vrátane nasledujúcich stavov:

 • vodné prostredie;
 • teplotné rozdiely;
 • vystavenie ultrafialovému svetlu.

Je zrejmé, že v dôsledku varenia zosterile alebo iný druh vírusu zomrie dostatočne rýchlo, ale na povrchu ľudskej pokožky alebo akýchkoľvek domácich predmetov vírus žije dostatočne dlho. Počas tejto doby človek riskuje, že sa stane chorobou, čo vedie k určitej liečbe.

O domácej kontaminácii

Neexistuje nič prekvapujúce v tom, že druhý vysielacej frekvencie a význam spôsob herpes infekcií je cesta kontakt-domácnosť, v ktorej ako zdroj infekcie môže jednať prakticky akýkoľvek predmet predtým používaný infikovanou osobou. Ako takýto objekt môže pôsobiť:

 • odevy;
 • sklo;
 • prostriedky osobnej hygieny;
 • posteľná bielizeň;
 • domáce spotrebiče a oveľa viac.

Je zrejmé, že to je veľmi jednoduché zachytiť takým spôsobom, že bez ohľadu na čistotu rúk, akýkoľvek dotyk úst alebo nosa vedie k tomu, že hlien, ktorý obsahuje vírus je v koži. V budúcnosti môže byť tento hlien na sliznici zdravého človeka, v dôsledku ktorého sa nakoniec vyvinú príznaky herpesu a vyžadujú vhodnú liečbu.

V tomto prípade nezáleží na tom, kde bol tento hlien prijatý a kde sa dostal ako výsledok. To je napríklad vírus, ktorý spôsobuje šindle, sa môže ľahko prispôsobiť podmienkam pier alebo vagíny, takže riziko vzniku herpes je vždy dostatočne vysoké. Avšak v prípade vniknutia malého množstva vírusových častíc na sliznici človeka so zdravým imunitným riziko infekcie podstatne snizhaetsya.V zriedkavé prípady herpes symptómov spôsobených infekciou vzduchu kvapôčky. Najčastejšie sa to stane, keď osoba, ktorá potrebuje liečbu herpes, najmä - recidívy choroby, kašeľ alebo kýchanie vedľa zdravého človeka.

Jednoduchý a genitálny herpes

Herpes simplex typ 1 je najčastejšie prenášaný kontaktnými a vzduchom kvapkami. Môžete sa nakaziť poškodením kože, počas bozku alebo sexuálneho styku a tiež pri práci s infikovaným materiálom. V lekárskej praxi sa tiež stalo, že symptómy herpes simplex boli prenášané z matky na budúce dieťa prostredníctvom placenty.

Symptómy primárneho herpesu vo forme vyrážok sa zvyčajne objavujú na mieste, kde vírus vstúpil do tela. Najčastejšie sa vytvárajú bubliny na nasledujúcich orgánoch:

 • pery;
 • nosná dutina;
 • ústna dutina úst;
 • sliznice očí.

V detstve môže byť tiež potrebná liečba akútnej ulceratívnej gingivostomatitídy.

Genitálny herpes typu 2 sa prejavuje ako vyrážka na pohlavných orgánoch a môže byť sprevádzaná nasledujúcimi ochoreniami:

 • U mužov, prostatitída a herpetická uretritída.
 • U žien - cervicitída a vulvovaginitída.

V druhom prípade symptómy genitálneho herpesu sa môžu vyskytnúť cyklicky pred začiatkom každého menštruačného obdobia.

V prípade recidivujúceho herpesu, ktorého správna liečba chýba, môže dôjsť k šírenej forme ochorenia, pri ktorej sa vyrážky objavujú súčasne v rôznych častiach pokožky a slizníc. Okrem toho herpes môže byť sťahovavý, pri ktorom sa príznaky objavia na novom mieste počas každej recidívy.

Šindle a ovčie kiahne

Varicella zoster vírus (varicella zoster) je herpes vírus, proti ktorému je v človeku pri narodení bez imunity, tak v detstve je ovčích kiahní (varicella). Forma ochorenia môže byť mierna alebo závažná a jeho príznaky zahŕňajú:

 • všeobecné zhoršenie zdravia;
 • horúčkovitý stav;
 • Bubenové vyrážky, ktoré sa objavujú na koži niekoľko dní.

Po ukončení liečby končatín, vírus zoster zostáva v ľudskom tele počas celého života. Súčasne, ak ľudská imunita prudko klesá, zoster sa môže znova stať aktívnejším, čo spôsobí ochorenie, ako napríklad šindle. V tomto prípade sa vírus začína rozvíjať v gangliách nervového systému.

Sprievodné zoster vačky sú zvyčajne umiestnené pozdĺž trigeminálnych a medzirebrových nervov, v niektorých prípadoch, čo spôsobuje pacientom extrémnej bolesti spôsobené poškodenie bunky periférneho nervového systému.

Šindle zvyčajne trvajú približne tri až štyri týždne, po ktorých sa môže opakovať bez ohľadu na to, aká účinná bola liečba. Zoster, ktorý spôsobuje herpes zoster, je tiež nebezpečný, pretože aj po ukončení liečby môže človek pravidelne prežívať silnú bolesť nazývanú postherpetická neuralgia. Najčastejšie sa tieto príznaky pozorujú v starobe. Herpes zoster je nákazlivý rovnako ako typy oparov opísané vyššie.

Vírus Epstein - Barr a iné typy vírusu

Zistenie vírusu Epstein-Barr, ktorý spôsobuje herpes typu 4, sa datuje do roku 1964. Východiskom štúdie je anglický vedec M. Epstein a jeho asistent I. Barr. Herpes typu 4 výrazne zvyšuje riziko kontrahovania rôznych ochorení, najčastejšie infekčnej mononukleózy a Burkittovho lymfómu:

 • Infekčná mononukleóza ("bozkávajúca choroba") sa najčastejšie prenáša cez bozk, orálny sex, podanie ruky a iné druhy priameho kontaktu. Okrem toho môžu byť infikované prostredníctvom infikovaných položiek. Symptómy sa vyskytujú po mesiaci inkubácie: horúčka, triaška, bolesť hrdla, faryngitída, zväčšená slezina, pečeň a lymfatické uzliny. Pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy, bolesť pri prehĺtaní, slabosť a potenie.
 • Burkittov lymfóm je zhubný nádor, ktorý sa formuje bez ohľadu na vek a miesto pobytu, najčastejšie sa však pozoruje u detí v Afrike. Začiatok ochorenia sa prejavuje ako vzhľad formácie vo forme nádoru, ktorý je lokalizovaný v lymfatických uzlinách, vaječníkoch, čeľustiach, nadobličkách alebo obličkách. Tumor rastie rýchlo, čo spôsobuje stlačenie susedných orgánov a nervových zakončení, čo spôsobuje paralýzu. Rýchlo ulcerovaný a rýchlo dáva metastázy.

Cytomegalovírus je pomerne častá herpesová infekcia, ktorá môže byť nakaziť takmer všetkým. Uvedený herpes je nebezpečný, že pri ochorení sa najčastejšie nevyskytujú žiadne príznaky, preto je nosič nebezpečný, pretože sa nemôže podozrievať z choroby. Najčastejšie sa vírus prenáša sexuálne. V laboratórnych štúdiách sa cytomegalovírus nachádza v nasledujúcich vzorkách:


Riziko zasiahnutia plodu v maternici je obzvlášť vysoké, najmä preto, že existuje vysoká pravdepodobnosť ošklivosti. Aj tento vírus môže spôsobiť neplodnosť.

Herpes typu 6 vyvoláva pseudo-červenú, tiež nazývanú trojdňovú horúčku alebo detskú ružolu. Táto choroba je najčastejšie diagnostikovaná u detí mladších ako dva roky. Symptómy ochorenia:

 • Vysoká telesná teplota dosahuje 40 °;
 • Známky všeobecnej intoxikácie tela.

7 a 8 typov vírusov herpes neboli v súčasnosti dostatočne študované. Možno len povedať, že herpes typu 7 sa pozoruje u zdravých ľudí v slinách a kožných vyrážkach. Ôsmy typ vírusu je pravdepodobne spojený so syndrómom chronickej únavy, ako aj s Kaposiho syndrómom a niektorými inými typmi nádorov.

Ako sa herpes prenáša a prenáša?

Pálení, bolesť bolesti, prechod na vážne svrbenie - hlavné príznaky herpesu. Na prvý pohľad neškodný, ochorenie má skryté príznaky s vážnymi dôsledkami. Porážka je náchylná na všetky orgány a systémy. Infekcia sa obvykle vyskytuje v období od 0 do 12 mesiacov a môže sa prejaviť o niekoľko rokov neskôr.

Charakteristickým znakom je vyrážka na koži s ďalším opuchom. Hlavné časti tela náchylné na útok možno považovať za:

 • oči;
 • centrálny nervový systém;
 • pokožku hlavy;
 • sliznice;

Klasifikácia herpes

Liek stanovil 4 stupne priebehu jednoduchej odrody (bez ďalších komplikácií):

 • primárne prejavy (slabé mravčenie, sčervenanie);
 • vzhľad pľuzgierov;
 • opuch močového mechúra, vypúšťanie tekutiny;
 • prielom, tvorba vredov (najnebezpečnejší);

Svetová veda má viac ako 100 odrôd ochorenia, ale postihuje iba 8 ľudí (tabuľka 1)

Tabuľka 1

Hlavnými aktivátormi jednoduchého typu ochorenia je možné zvážiť:

 • prítomnosť nervových šokov, prenesený stres;
 • zlé návyky;
 • nadmerné vystavenie slnku, hypotermii tela;
 • dodržiavanie prísnych diét, čo vedie k nedostatku vitamínov;
 • únava;

Spôsoby infekcie, spôsoby a spôsob prenosu

Bez ohľadu na rôznorodosť choroby je proces prenosu vždy rovnaký: od zdravého človeka po pacienta. Je takmer nemožné chrániť sa. Najviac žijú s vírusom celý svoj život, nevedia o infekcii. Pri požití začne rýchla migrácia na nervové bunky miechy, kde príde herpes počas latentného obdobia.

Osobitnú pozornosť treba venovať pacientom s akútnou formou (najmä deťmi). Infekcia sa vyskytuje pri použití: dotyk (epitel, mikrotrhlinky pokožky), výrobky osobnej hygieny, sexuálny kontakt, bozky, počas pôrodu, počas transplantácie. Odolný voči teplotnému rozdielu (-70 / + 50 ° C) v domácom prostredí je životnosť približne 10 hodín.

V prípade herpesových pľuzgierov musíte ihneď navštíviť lekára, aby ste sa vyhli súbežným ochoreniam. Platí to najmä pre ženy v situácii.

väčšia časť obyvateľstva sa spýta takéto otázky o tejto chorobe:

 • je herpes prenášaný cez bozk? - Áno, samozrejme. Jedná sa o jeden z najbezpečnejších spôsobov prenosu.
 • prenášanéčiherpes arilyly-kvapkajúcou cestou? - Áno, ale pravdepodobnosť takéhoto prevodu je minimálna. Infekcia sa vyskytuje počas kýchania pacienta, najmä zraniteľných detí.
 • je možné vysielať sexuálne? - Áno. Z toho dokonca ani antikoncepčné prostriedky nebudú chránené.
 • Infekčný herpes zoster? - Áno. Skupinu rizík možno považovať za deti a starších ľudí. Existuje možnosť opakovaného prejavu s poklesom imunity. Vyrážky vznikajú okolo priechodu nervových zakončení. Zotavenie príde veľmi rýchlo.
 • existuje možnosť prenosu herpesu na pery? - Áno, je to takmer 100%. Aby ste si nezískali takéto "doplnky", musíte sa na chvíľu vzdať bozkávania.
 • Je možné sa dostať infikované genitálnymi herpesmi z partnera? - Áno. Často sa koná v latentnej fáze, zatiaľ čo sa aktívne prenáša na partnerov (25% prípadov). Ak nie sú jasne vyjadrené príznaky, je potrebné použiť všetky známe ochranné mechanizmy. Keď infekcia postupuje, stojí za to opustiť ladenie až do úplného zotavenia.

Na liečbu herpesu naši čitatelia úspešne používajú metódu Eleny Makarenko. Čítajte viac >>>

Mylné predstavy o herpes

Infekcie počas pôrodu

Jasné príznaky genitálneho herpesu sa vyskytujú iba v 30% prípadov. Často sa nevyskytujú vážne symptómy, ale žena je nosičom. Budúce matky často zamieňajú atypické príznaky s drozdom.

Počas tehotenstva sa lekári niekoľkokrát kontrolujú na prítomnosť takéhoto vírusu. Aktivácia je možná počas tehotenstva. Neočakávaná liečba zvyšuje riziko potratu, najmä v počiatočných štádiách (až 16 týždňov), zvyšuje pravdepodobnosť skorého pôrodu.

Ak v priebehu tehotenstva matka nevysiela vírus do dieťaťa, infekcia sa vyskytuje v pôrodných kanáloch s prirodzeným pôrodom. Počas kŕmenia je možné preniesť pomocou dotyku. Zdravie budúcnosti dieťaťa je ovplyvnené stupňom materskej choroby.

V genitálnom oparu nie je potrebné vykonávať cisársky rez - oddiel. Pre dnešné budúce mamičky s prítomnosťou choroby sa injekčne podáva látka blokujúca vírus, s pomocou ktorej sa dieťa nakazí počas narodenia.

Možné dôsledky

Zvláštnosťou je penetrácia DNA vírusu do človeka. Počas ulceróznej vyrážky sa na rany dostávajú aj iné infekcie. Nechránené a oslabené chorobou napadá organizmus rôzne mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú vývoj:

 • bronchitída alebo zápal;
 • bolenie hrdla;
 • choroby postihujúce mozog;
 • poruchy fungovania srdca;
 • neuropatologické poruchy;
 • rozvoj slepoty alebo poruchy videnia;
 • dlhodobé sledovanie bolestivých pocitov po zotavení;
 • erózia nosovej sliznice;
 • poruchy reprodukčného systému;

Silný a najviac deštruktívny účinok spôsobuje plod v intrauterinnom vývoji alebo novorodenca. Ak materský organizmus počas tehotenstva nevytváral antigény na herpes, dôsledky pre dieťa môžu byť:

 1. Absencia pažeráka, rôzne zlozvyky;
 2. Ranná choroba s oparom;
 3. Anomálie vo vývoji končatín;
 4. Porucha gastrointestinálneho traktu (s komplikáciami);
 5. Potraty sú možné vždy.

Prekonanie choroby musí byť v súlade so schémou liečby vyvinutou lekárom. Postupne aplikujte masť, pokúšajte sa menej často kontaktovať postihnutú oblasť. Aby ste zabránili kontaminácii iných členov rodiny, použite samostatné zariadenia a výrobky osobnej hygieny.

Ak zistíte nárast výskytu ochorení, mali by ste okamžite vykonať vyšetrenie u lekára-imunologa. Zdravý životný štýl, fyzická aktivita, správna strava, mierne mozgové zaťaženie pomôže zabudnúť na chorobu svojimi nepríjemnými prejavmi!

 • Ste trýznení svrbením a pálenie pri vyrážke?
 • Tento druh pľuzgierov vám nepridáva sebavedomie...
 • A nejako je to trapné, najmä ak trpíte genitálnymi herpes...
 • A masti a lieky odporúčané lekármi z nejakého dôvodu nie sú vo vašom prípade efektívne...
 • Okrem toho, trvalé relapsy už vstúpili do vášho života...
 • A teraz ste pripravení využiť všetky príležitosti, ktoré vám pomôžu zbaviť sa herpesu!

Existuje účinný prostriedok proti herpesu. Sledujte odkaz a zistite, ako sa Elena Makarenko za 3 dni vyliečila z genitálneho herpesu!

Metódy prenosu herpes

Herpes vírus, ktorý sa podarilo infikovať 95% ľudí na Zemi, ale dokázal zostať nezraniteľný a nepoškodený, má mnoho mechanizmov na ochranu aj úžasne rýchle šírenie. V mnohých ohľadoch sa to podarilo stať sa metlou pre ľudí bez ohľadu na ich vek, pohlavie a farbu pleti.

Aj keď sa zdá, nie je nič radikálne nové v spôsoboch prenosu vírusu herpes "neprišiel"...

Ako sa prenáša chlad na pery a genitálny herpes?

Prenos jednoduchého herpesu nastáva pri priamom kontakte dvoch ľudí. Môže to byť rukavica, bozkávanie, objímanie, zapojenie do kontaktných športov, sexu, dokonca aj boj - hlavnou vecou je, že sa chorý človek dotkol zdravého. Na povrchu tela samotné choré vírusové častice pochádzajú zo slizníc - z úst, nosa, pohlavných orgánov.

Tu stojí za to povedať trochu o samotnom víruse. Herpes simplex virions sú v prostredí pomerne stabilné - tolerujú dobre pobyt vo vode, teplotné zmeny a ultrafialové pôsobenie. Varenie ich rýchlo zabije, ale na povrchu ľudskej pokožky alebo rôznych domácich spotrebičov môže byť vírus dlhý čas, čím sa zachová jeho patogénnosť.

Nie je prekvapením, že druhým najdôležitejším a podľa lekárov je frekvencia prenosu prostredníctvom infekcie herpesom kontaktná domácnosť. V tomto prípade zdrojom infekcie môže byť takmer akýkoľvek objekt používaný vektorom vírusu - pokrmy, oblečenie, uteráky, hygienické výrobky, posteľ, rôzne vybavenie. Čokoľvek.

Je ťažké vyhnúť sa takejto infekcii. Ako keď človek nemá umyť ruky, mal by sa dotýkať pier alebo nosa, a už sú čiastočky hlienu z vírusových častíc na rukách. A potom všetky tieto častice cestujú, kým nedosiahnu sliznicu inej osoby. A bez ohľadu na to, čo je povaha sliznicami "vstupu", aby som tak povedal, a "výstup". Inými slovami, z úst vírusu možno ľahko prispôsobiť podmienkam, ako je napríklad pošvy, čo vedie k pomerne ľahký prenos herpes labialis na partnera genitálií na pohlavie a kontaminovať svoju genitálne formu infekcie (v spravodlivosti je potrebné povedať, že v prípade, že počet vírusových častíc, ktoré prichádzajú na slizký, malý, a ľudský imunitný systém je v normálnom stave, potom pravdepodobnosť infekcie je pomerne nízka).

V zriedkavých prípadoch môže byť vírus prenášaný vzdušnými kvapôčkami. To sa môže stať, keď chorá osoba (najmä - vo fáze recidívy) - kýchne alebo kašľa v bezprostrednej blízkosti zdravého človeka. Tento spôsob prenosu je však zriedka spustený.

Kto je najnebezpečnejším vektorom vírusu?

Môžete dostať herpes od každej osoby, ktorá je nosičom, a kedykoľvek.

Je chybou predpokladať, že herpes v tele je aktívny len počas relapsov, keď sú vyrážky na perách alebo v blízkosti pohlavných orgánov. V skutočnosti sa vírusové častice vytvárajú v tele neustále, iba zrejmé príznaky ochorenia, ktoré spôsobujú s oslabením imunity.

Napriek tomu je chorá osoba počas recidívy skutočne omnoho nebezpečnejšia ako v iných obdobiach, keď príznaky herpesu nie sú viditeľne viditeľné. S takýmto zhoršením sa hromadia veľké množstvo vírusových častíc (miliárd) v tých veľmi priehľadných bublinách, ktoré sa zhromažďujú oveľa viac ako v celom organizme pacienta počas latentnej fázy. A roztrhnutie týchto vezikúl vedie k oslobodeniu viriónov a ich schopnosti šíriť sa medzi veľkým počtom ľudí.

Toto si musia spomenúť aj sexuálni partneri. Je prísne zakázané zapojiť sa do orálneho sexu s príznakmi opätovného výskytu herpesu na perách. V tomto prípade nie je možné len, ale vysoko pravdepodobné, prenos vírusu z úst genitáliami jedného partnera na druhého a transformácie nie je nijako zvlášť nepríjemné "chladný na perách" v seriózne, veľmi škaredé a kazia život pohlavné choroby.

Samostatne by som mal povedať pár slov o infekcii malých detí. Pre nich je hlavným zdrojom vírusu herpes simplex matka - počas prvých rokov života je to najbližšie v kontakte s dieťaťom a je takmer nemožné vyhnúť sa prenosu infekcie týmto kontaktom.

Kto je najviac náchylný na infekciu

Pri citlivosti na herpes je celá populácia planéty rozdelená na dva typy. Ľudia prvého typu - rovnakých 95% - sú náchylní na vírus a ak sa v ich živote kontaktujú s inými ľuďmi, budú nakazení.

Ľudia druhého typu majú jedinečné prirodzené mechanizmy ochrany proti herpesu, čo je v zásade imúnne voči chorobe. Bohužiaľ, tieto mechanizmy ešte neboli skúmané, a preto nie je možné vytvoriť univerzálnu ochranu pre lekárov.

Avšak v určitých fázach môže byť každá osoba v prvej skupine náchylnejšia na infekciu herpes než v iných obdobiach. Napríklad:

 • keď sú infikované iným typom alebo kmeňom vírusu, odlišným od toho, ktorý sa už nachádza v tele. Tak sa napríklad vyskytuje infekcia genitálnym herpesom: existujúca studená strata na perách, presnejšie protilátky proti nemu nie sú prekážkou;
 • Keď je imunita z akéhokoľvek dôvodu oslabená. Ak osoba, s veľmi silnou imunitný stretávajú s malým množstvom vírusových častíc s vysokou pravdepodobnosťou, budú tieto častice zničené pomocou nešpecifických mechanizmov imunitného systému - makrofágy, neutrofily a iných buniek, interferón a komplementového systému. Ak je imunitný systém oslabený vírus častíc a jeden má šancu získať oporu v tele a prenikať do nervovej sústavy.

Mimochodom, je tiež užitočné prečítať si:

Štatistiky sú však neúprosné: v prevažnej väčšine prípadov sú deti infikované oparom. To nie je dôvod na to, že sú náchylní na infekciu viac dospelých. To je len znak, že po infekcii v detstve, keď telo nie je všeobecne známe s vírusom, sa opätovná infekcia vyskytuje veľmi ľahko. A potom, po vytvorení špecifickej imunity, je vírus už zablokovaný imunitným systémom na najvzdialenejších hraniciach.

Avšak herpes simplex vírusy prvého a druhého typu (spôsobujúce nachladnutie na perách a genitálny herpes), všetky druhy herpesvírusov nie sú obmedzené. Ale spôsoby prenosu týchto vírusov sú celkom podobné.

Metódy prenosu iných herpetických infekcií

Väčšina herpesvírusov sa vyznačuje prenosom rovnakým spôsobom ako vírus herpes simplex:

 • vzdušné kvapôčky. Týmto spôsobom sa vysielajú kurací kiahne, herpangina, ovčie kiahne, pseudo-začervenanie;
 • Pri priamom kontakte, ktorý je typický pre cytomegalovírus.

Existujú však výnimky. Napríklad v prípade vírusu herpes simplex typu 8, ktorý môže spôsobiť vznik Kaposiho sarkómu, sú typicky naraz typické prenosové metódy:

 • prostredníctvom tkaniva a krvi, čo sa najčastejšie uskutočňuje opakovaným použitím injekčných striekačiek v prostredí drogovo závislých alebo transplantovaných orgánov. Teoreticky je možné rovnaký proces s transfúziou krvi, no dnes medicína nevie o jedinom prípade, že týmto spôsobom vírus herpes simplex zasiahne;
 • Infekčný prenos s priamym kontaktom. Vzhľadom k tomu, že vírus je obsiahnutý vo veľkom množstve v slinách a ústnej sliznici, bozkávanie alebo spoločné využívanie riadu môže spôsobiť prenos chorôb medzi blízkymi príbuznými, sexuálnych partnerov, ako aj medzi matkou a dieťaťom;
 • Sexuálna metóda, ktorá viedla od začiatku 80. rokov až po vypuknutie Kaposiho sarkómu v USA, keď sa tento typ rakoviny a samotný herpes typu 8 stali epidémiou medzi homosexuálnymi mužmi. V tomto prípade hrá dôležitú úlohu množstvo vírusových častíc v sperme, sekrécii prostaty a konečníka;
 • Od matky k dieťaťu. Tento spôsob prenosu vírusu ešte nebol dôkladne skúmaný, ale vedci sa domnievajú, že vírus nemôže byť prenášaný dedičstvom. Existuje možnosť prenosu cez placentárne bariéry, ktoré vo viac ako polovici prípadov vedú k potratom. Celkovo bolo 89 prípadov narodenia dieťaťa známe matke, ktorá bola infikovaná vírusom herpes typu 8. Z týchto 89 prípadov bolo dieťa infikované iba v dvoch prípadoch. Je pravdepodobné, že infekcia sa vyskytne počas pôrodu v dôsledku použitia lekárskych nástrojov, ktoré poškodzujú pokožku dieťaťa.

Napriek tomu vedúce metódy prenosu herpes vírusov sú naďalej priamym kontaktom a metódou "air-drop". A práve s týmto pozmeňujúcim a doplňujúcim návrhom sa vyvíja väčšina z najefektívnejších spôsobov prevencie a zastavenia infekcie herpes infekciou.

Prevencia relapsu a ochrana pred infekciou

Väčšina metód prevencie proti oparom je dnes sedatívum. S vírus herpes simplex stretnúť s ľuďmi rovnako, ale v určitých bodoch v živote - v prípade vážneho liečbe niektorých chorôb výrazne zníženou imunitou alebo rizikom komplikácií - by mali byť chránené v čo najväčšej miere starostlivo herpetických vírusov.

Pre takúto ochranu sú najefektívnejšie metódy:

 • špeciálne očkovanie. Dokonca aj v CCCP bol pokus o vytvorenie takých vakcín, ale skutočný účinok doteraz majú Američanov - to je vo vakcíne štáty Gerpevak bol vyvinutý s dostatočne vysokou spoľahlivosťou (73%) chráni ženy pred infikovaní genitálny herpes. U mužov dnes taká vakcína neexistuje, a aj najoptimistickejšie prognózy sú viac či menej spoľahlivé vakcína proti herpes bude vyvinutý nie skôr ako 10-15 rokov. Gerpeľák však môže byť použitý teraz;
 • Dodržiavanie základných hygienických princípov: dostupnosť samostatných jedál a výrobkov osobnej hygieny, starostlivé pranie výrobkov a akýchkoľvek výrobkov zakúpených na trhoch, absencia zlá návyky. Napríklad, hryzenie nechtov a pitie piva z bežných kontajnerov je prakticky zaručený spôsob, ako dostať herpes v jednom "perfektnom okamihu";
 • Dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel pri manipulácii s malým dieťaťom. Do určiteho veku si zachováva imunitu prenesenú od svojej matky. Avšak ak samotná matka nebola infikovaná herpesom, môže sa dieťa dostať infikované doslova v prvých dňoch po narodení. Preto je veľmi dôležité vylúčiť prísne kontakty s cudzími ľuďmi tak dlho, ako to bude možné kŕmiť materským mliekom a zabezpečiť dobré vetranie detskej izby a bielizne. Ak je matka nosičom herpesu, potom pri prvých príznakoch recidívy choroby musí pri kŕmení a otáčaní dieťaťa nosiť bandáž a rukavice z bavlnenej gázy. Našťastie sa to vyžaduje len počas relapsu;
 • Používanie antikoncepčných prostriedkov a špeciálnych prípravkov ako je Miramistin, ktoré zabraňujú promiskuitnému sexuálnemu životu;
 • Udržiavanie imunity na vysokej úrovni. To zahŕňa aj správnu výživu a telesnú aktivitu a temperovanie tela;
 • Vyhnite sa úzkemu kontaktu s pacientmi, najmä vo fáze recidívy. To neznamená, že je všeobecne potrebné vyhnúť sa, ale fajčenie jednej cigarety za dve tiež nestojí za to.

A vrátiť sa k téme detí, pripomenúť, že od šiestich mesiacov života sa dieťa stáva náchylné na herpes. V prípade infekcie bude choroba pre neho veľmi ťažká a bude vyžadovať veľké úsilie v boji proti nemu. Preto by už mala byť k dispozícii potrebná teoretická príprava na túto dobu.

Je herpes nákazlivý na perách pre ostatných a ako sa prenáša

Herpes je infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje ako ohnisko zapálených vyrážok. Najčastejšie sa choroba vyskytuje v ústach. Pre mnohých ľudí nie je jasné, ako sa herpes prenáša na pery. Ak chcete pochopiť, mali by ste si prečítať hlavné vyhlásenia o tejto chorobe.

Príčiny a príznaky herpesu

Herpes alebo horúčka na perách, ktoré sa prejavujú malými malými bublinami v ústnej dutine. Hlavnou príčinou tohto javu je infekcia vírusu ľudského herpes simplex prvého typu (HSV 1). Jedna z najbežnejších vírusových ochorení. Ošetrovací herpes je 90% svetovej populácie. Akonáhle sa v tele, herpesvírus pohybuje do nervov a zostáva tam na celý život. Bez ohľadu na to, koľkokrát došlo k relapsom, opakujú sa. V prípadoch väčšiny ochorení tohto typu iba niektorí ľudia čelia vonkajším prejavom infekcie. Byť v tele, vírus môže zostať v latentnom stave po mnoho rokov, kým imunitný systém oslabuje a znižuje obranu. Aktivuje sa infekcia a prídu vonkajšie príznaky.

Faktory vyvolávajúce tvorbu vonkajších prejavov herpesu na perách sú:

 • vírusové, bakteriálne a plesňové infekcie;
 • dlhodobé používanie antibiotík;
 • hypotermia tela;
 • tehotenstva;
 • stres a nervové napätie;
 • prejedanie pikantných alebo slaných jedál;
 • podvýživa a nedostatok vitamínov;
 • menštruácia u žien;
 • porušovanie vnútorných orgánov;
 • predchádzajúce zranenia a operácie.

Poškodenie vezikúl vedie k šíreniu infekcie a zvyšuje rozsah poškodenia. Môžu sa vyskytnúť rozsiahle rany a vredy. Počas vyliečenia tela vyrážka vysuší, vytvorí sa žltá kôrka.

Je herpes nákazlivý

Herpes je jedným z najviac nákazlivých chorôb. Okrem infekcie je infekcia vysoko odolná voči vonkajšiemu prostrediu. Nemrdí pri vysokých a nízkych teplotách. Prežíva vo vode a domácnosti. Pravdepodobnosť infekcie, ak je doma nosič HSV 1 - 100%.

Častice patogénnych činidiel nakazenej osoby sú prítomné v slinách, v spúte, vo vaginálnych sekrétoch, semennej tekutine. V krvi a hlienu.

Vírusové bunky sú umiestnené na slizniciach a na povrchu rany pery. V čase poklesu imunitnej obrany sa zvyšuje koncentrácia buniek vírusu v dôsledku jeho aktívnej reprodukcie.

Ak sa chcete nakaziť, nemusíte sa dotýkať používateľa. Stačí stačiť jeho uterák, rúž, príbory a tak ďalej. Vírus sa môže prenášať pri akomkoľvek kontakte.

Deti, starnúci ľudia, ktorí majú oslabený imunitný systém v dôsledku rôznych chorôb a vplyvov (HIV, AIDS, anémia, onkológia, prenesená chemická alebo rádioterapia), sú najviac ohrozené infekciou.

Liečba herpesu je dôležitým krokom k zabráneniu pravdepodobnosti kontaminácie ostatných. Čím skôr sa človek uchýli k terapeutickej metóde eliminácie vonkajších symptómov ochorenia a potlačenia tejto choroby, skôr, ako infekcia ustúpi.

Inkubačná doba

Inkubačná doba herpesu na perách závisí od toho, či primárna forma je sekundárna alebo sekundárna. V prípade primárnej infekcie (prvý kontakt s infekciou) sa príznaky objavia v priebehu 1 až 2 dní. Najčastejšie sa vyskytuje v detstve. Sekundárna forma je v inkubačnej dobe 2 až 14 dní. Osoba, ktorá mala predtým ARVI s antibiotickou liečbou, bude čeliť príznaku ochorenia oveľa skôr.

Ochorenie je často sprevádzané všeobecnými symptómami nevoľnosti - bolesťou v oblasti pier, miestnou hypertermiou, horúčkou, bolesťami hlavy a únavou.

Od výskytu prvých príznakov herpesu k podmienenému zotaveniu trvá najmenej 1 týždeň. Toto obdobie trvá v priemere 7 až 10 dní. Čas fázy ovplyvňuje stav osoby. Ak pacient trpí akútnymi ochoreniami, prítomnosť vezikulov bude trvať. Existujú prípady, keď hneď po uzdravení poslednej rany došlo k relapsu. Tento jav naznačuje silné oslabenie imunitného systému, vyžaduje lekárske zákroky.

Prechádza to cez bozk

Mnoho ľudí verí, že je nemožné dostať herpes na pery a všetky varovania nie sú ničím iným ako mýtus. V skutočnosti je pravý opak. Herpes je ľahko infikovať, ak bozkáte muža, ktorý má na rtech zima.

Infekcia herpesu sa prenáša:

 1. Počas priameho kontaktu. Ak sa osoba dotkne rany pacienta, infekcia sa rozšíri. Ak bol podmienečne zdravý predtým infikovaný nosič bez precedensov vyrážok, bude mať relaps. To isté sa stane počas bozku ľudí. S ohľadom na ochorenie je potrebné byť rodičmi detí do 4 rokov. Vírus spôsobuje veľké poškodenie imunitnej obrany, ktorá ešte nebola úplne vytvorená. Dospelí s herpesom na perách by sa mali zdržať bozkávania dieťaťa.
 2. Vzdušné kvapôčky. Keď osoba trpí prechladnutím sprevádzaným kýchaním a kašľom, častice vírusu sa rozšíria, keď sa spúť uvoľní do ovzdušia. Imunita pacienta v tom čase je oslabená inou infekciou, v tele je vysoká koncentrácia vírusu. Človek môže kašľa tým, že v súčasnosti šíri herpes infekciu.
 3. Domáca cesta. Vírusové častice si zachovávajú životaschopnú aktivitu na povrchu každodenných predmetov, ľahko sa prenášajú vzdušnými kvapôčkami. Je dôležité zabezpečiť individuálne použitie hygienických predmetov, príborov, rôznych doplnkov a oblečenia.
 4. Počas operácií, zubných a salónnych procedúr. Infekciu uľahčujú krvné transfúzie alebo nedodržiavanie verejných zdravotných štandardov na verejných miestach.
 5. S dôverným kontaktom. Mikročastice HSV sú prítomné v sekrétoch reprodukčného systému. Takáto blízkosť má vysoký stupeň infekčnosti.
 6. Počas tehotenstva a počas pôrodu z matky na dieťa. Existuje vysoká pravdepodobnosť prenosu infekčného ochorenia aj v priebehu vnútromaternicového vývoja plodu a pri narodení dieťaťa. Toto je uľahčené znížením imunitnej ochrany počas tehotenstva u tehotnej ženy.

Bezpečnostné opatrenia pre komunikáciu s infekčnými

Ak chcete ochrániť seba a svojich blízkych pred vznikom takého nepríjemného a nákazlivého herpesu na perách, musíte dodržiavať bezpečnostné pravidlá:

 • používať individuálne hygienické predmety;
 • umývajte ruky často, používajte antibakteriálne látky;
 • prestať bozkávať človeka s vyrážkou na perách;
 • nedotýkajte sa vredov;
 • ženy nepoužívajú niekoho iného kozmetiku;
 • muži nehladzujú obličej niekoho iného holiaceho strojčeka;
 • nepoužívajte jeden príbor;
 • Nejedzte po pacientovi.

Po prijatí hostí, medzi ktorými je pacient, aby sa zabránilo infekcii vzduchu, je potrebné vetrať miestnosť a spracovať kľučky dverí.

Aby sa neinfikovalo budúce dieťa, žena by mala podstúpiť liečbu pred plánovaným tehotenstvom. Počas fázy gravidity venujte maximálnu pozornosť vlastnému zdraviu.

Aby sa nestal predávajúcim choroby, je potrebné liečiť vírus a jeho príznaky. Nepoužívajte ľudskú liečbu. Choroba je odolná voči mnohým liekom a domáce metódy len oneskoria čas zotavenia.

Herpetické formácie na perách nie sú tak neškodné, ako sa zdajú. Veľké lézie predstavujú veľké nebezpečenstvo pre zdravie. Môžu viesť k vzniku vredov, deformácii kože a nekróze. Pri dodržiavaní preventívnych opatrení a hygienických podmienok osoba zníži riziko pravdepodobnosti získania takého ochorenia.