Hlavná

Bradavice

Herpes simplex na tele

Čo sú herpes, príčiny vzniku? Aké príznaky by som mal venovať pozornosť? Je herpes nebezpečenstvo a akým prostriedkom liečby: medicínsky alebo doma?

Čo je to?

Herpes je vírusové ochorenie, ktoré postihuje viac ako 90 percent obyvateľov sveta. Zjavenie vezikúl je hlavným príznakom ochorenia.

Herpes je ochorenie prejavujúce sa na akejkoľvek časti tela, ale vo väčšine prípadov v oblasti pier a pohlavných orgánov. Mnoho ľudí sa pýta: je táto choroba prítomná akékoľvek zdravotné riziko? Neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože vírus je iného charakteru a prejav choroby je určený špecifickým typom herpesu.

Ako sa mám nakaziť?

Napriek rôznorodosti herpetických foriem sa infekcia vírusom vyskytuje rovnako. Lekári identifikovali množstvo spôsobov, ktoré prispievajú k infekcii tela. Medzi najčastejšie príčiny infekcie patria:

 • bozk infikovanej osoby (cez sliny);
 • pri kontakte s distribútorom vírusu;
 • v momente plodenia z matky na dieťa (ak je matka alebo otec nosičom infekcie);
 • pri kašli a rozprávaní (kvapôčky vo vzduchu);
 • s pohlavným stykom (ak je jeden zo sexuálnych partnerov infikovaný);
 • používanie výrobkov osobnej starostlivosti a predmetov pre domácnosť patriacich infikovanej osobe.

Inkubačná doba medzi infekciou a prvými príznakmi infekcie je dva až tri týždne.

Príčiny vzhľadu

Existuje niekoľko príčin vzniku, od ovčieho kiahne až po príjem určitých liekov. Zoznámime sa s najrozšírenejšími základmi herpesu:

 1. Stresové a emocionálne výbuchy;
 2. Podchladenie tela;
 3. Včasné prenosné infekčné choroby;
 4. Diabetes mellitus;
 5. Vedľajšie účinky liekov;
 6. Zosilnená forma chronických ochorení;
 7. Nevyvážená výživa;
 8. Vážne traumatické situácie;
 9. tuberkulóza;
 10. Fyzické preťaženie.

Mnohí veria, že raz vyliečený herpes sa táto choroba nevráti. Je to však nesprávny rozsudok, pretože vírus vstupuje do tela a prejavuje sa v okamihu oslabenia imunity.

Druhy. Ako vyzerá herpes na tele?

V súčasnosti je známych asi 200 druhov herpesu, z ktorých osem je nebezpečných a len šesť - spôsobuje vyrážky na tele. Poďme sa pozrieť na fotografie pochopiť, ako každý typ herpes vyzerá na tele:

 • Herpes prvého typu (nachladnutie v oblasti pier);
 • Herpes druhého typu (genitálne) sa môžu objaviť na perách, pohlavných orgánoch, v zadku a slabín. Tento vírus by sa nemal zamieňať s HPV;
 • pásový opar (vyskytuje sa vtedy, keď sa ovčí kiahne objaví, lokalizuje sa v bedrovej oblasti, chrbte a stranách tela);
 • Herpes štvrtého typu (cytomegalovírus) - vyrážky vo veľkom množstve na akýchkoľvek miestach tela;
 • Vírus Epstein-Barr - vyvinie infekčnú mononukleózu;
 • Vírusový herpes šiesteho typu (tento druh prevažuje u dojčiat a vyvoláva falošnú ružienku);

Najbežnejšie typy sú prvé a druhé. Po zistení vredov sa odporúča poradiť sa s lekárom na identifikáciu odrody a dostať liečbu v súlade s povahou herpesu.

príznaky

Aby sa zabránilo následkom ochorenia a aby sa začala včasná liečba, je potrebné poznať príznaky herpesu. Zvážte príznaky ochorenia, pretože sa zanedbáva:

 • Vyrážka na koži (postihnuté oblasti telové časti sa postupne zväčšuje a vytvára bublinky s začervenanie a bezfarebný obsah po troch - štyri dni prasknú a vredy dochádza skoro po ktorej sa objavujú hnedé a škvrny.);
 • Vysoká citlivosť pokožky a bolestivosť;
 • Rýchla únava;
 • Emetický stav sprevádzaný závratmi a mdlobami;
 • Zvýšená horúčka, chladenie;
 • Modifikácia chuti (zvyčajné výrobky strácajú chuť a vôňu).

Ak herpes má vážnejšie formu, možno pozorovať: horúčka, vracanie krvi sekréty, strata vedomia na krátku dobu, rýchle srdcovej frekvencie a poklesom krvného tlaku. Ak nájdete tieto príznaky, okamžite vyhľadajte pomoc od špecialistu, ktorý predpisuje účinnú liečbu a pomôže predchádzať nezvratným účinkom.

Znak herpesu u dieťaťa

Deti sú najčastejšie postihnuté ovčím kiahňam a v závislosti od veku, v ktorom trpia ovčím kiahňam, bude určený počet následkov v budúcnosti. Akonáhle je v tele, vírus žije s dieťaťom, "sprevádza" to na ceste života. Ďalšie prejavy budú priamo závisieť od imunitného systému. Keď niektoré faktory ovplyvňujú telo, herpes sa môže prejaviť ako herpes zoster.

Zvyčajne sa ochorenie prejavuje pred objavením sa vyrážok, ale dieťa môže mať zimnicu, pocit nepríjemného pocitu z pálenia, úzkosť. Po uplynutí dvoch dní sa objavia bubliny s bezfarebnou tekutinou a objaví sa svrbenie.

Ako liečiť herpes

Na odstránenie ochorenia lekári odporúčajú komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa protizápalové a protivírusové lieky. Tiež lieky sú predpísané na posilnenie imunitného systému. Ak sa formácie nachádzajú v ústnej dutine, mazajú sa 3% peroxidom vodíka. Je možné a liečbu ľudovými metódami po konzultácii s lekárom.

liečenie

Spôsob liečby priamo závisí od typu vírusu. Použitie silných liekov by malo byť len v prípadoch, keď herpes môže spôsobiť vážne následky.

 • Ak je vyrážka spojená s vírusom "jednoduchého" herpesu, lieky sú predpísané na zlepšenie imunity - "Acyclovir" a "Valaciclovir" (tieto lieky nie sú toxické, ale sú kategoricky zakázané tehotným ženám, pretože môžu spôsobiť mutáciu);
 • "Zovirax", "Gervirax", "Supperan" a "Provirsan" majú antivírusový účinok. Tablety sa užívajú s menej závažnou formou ochorenia. V zanedbanom stave - intramuskulárne (injekcie);
 • Masti a krémy "Gerpferon", "Fenistil Pentsivir", "acyklovir-Verein" a "Tsikloviral sediaci" namazať postihnutá oblasť tela každé tri hodiny. Pri dosahovaní účinnejšieho účinku derma procesu prípravy na noc;
 • Ak chcete odstrániť bolesť (svrbenie), pomôžte "Paracetomol", "Detský motrin", "Ibuprom" a "Analgin". Tiež prispievajú k zníženiu teploty, ktorá sa zvyšuje počas aktivácie vírusu;
 • Ako antiseptické prípravky sa používajú "streptokidová masť", "Protargol" a "Okomistín". Pomáhajú vyschnúť herpes a zastaviť proces šírenia na ostatných miestach pokožky;
 • Na posilnenie imunitného systému a boj proti vírusu sa predpisujú lieky "Ribomunil", "Cycloferon" a "Immunal". Na prevenciu komplexu vitamínov (E, C, A, B) sa používa.

Vo veku päť rokov, ak sa zistí relaps, sa interferón používa na zvýšenie imunity. Použitie tejto drogy je však možné len v prípade budúcich následkov, pretože liek má vedľajšie účinky.

Domáca liečba

Bez ohľadu na typ oparu, ktorému ste vystavení, ľudové lieky nepoškodia vaše zdravie, naopak nasledujúce postupy prispejú k prevencii liečby a pomôžu zotaviť.

 • Ľad (treba zamrznúť malé množstvo prameňa alebo filtrovanej vody a utrieť formáciu);
 • Aloe (.. Cut najmladší list v polovici a pripojiť k vyrážky, odstrániť obväz a liečiť postihnutú oblasť antiseptikum na hornej časti rastliny a použiť obväz opraviť omietky vykonávať postupy nevyhnutné pred spaním účinnejších výsledkov po spánku.);
 • Propolis (dostanete tinktúru propolisu v drogerii a aplikujte ju na vredy v šupke.) Po patnástich minútach naneste krém na báze heřmánku alebo extraktu z nechtíky);
 • Tinktúra z púčikov brezy (200 ml alkoholu, pridá sa 25 g púčikov brezy výsledných infúzny set na tmavom mieste po dobu 2 týždňov a po uplynutí doby odstránenia púčikov brezy Tým na tele vypáliť vyrážka 2-3 krát denne..);
 • Decht (namažte poškodené oblasti tela čerstvým dechtom raz denne bez použitia obväzu až do úplného odsávania);
 • Citrónová šťava (stlačte citrónovú šťavu a namažte postihnutú oblasť trikrát až päťkrát denne);
 • Olej z oleja (ponorte vatový tampón a aplikujte ho na herpes najmenej 3 krát denne);
 • Infúzia balzam (vyprázdnenie do nádrže 30 gramov suchej medovky a doplní sa 200 ml vriacej vody tesne uzavrieť nádobu na pol hodiny po kmeňa doby infúzie a ponorí do vývaru sterilnej vaty, make komprimuje 3-4 krát denne..);
 • Malina nite (vlákna mladí malina dezinfikovať pomocou vriacej vody a brúsiť prísada sentimentálny konzistencie Táto zmes ukladá na postihnutú oblasť raz denne až do prvej známky oživenia.);
 • Komprimovať Comarum listy (. Rozdrvte laloky v mixéri, kým kašovitý stav Naneste výslednú hmotu herpes, uvedenie obväz postup by sa malo uskutočniť po dobu jednej hodiny, potom odstráňte obklad s teplou vodou.);
 • Vývar báze rezance alebo nechtík lekársky (odvar pripraví rovnakým spôsobom, ako bežný čaj varí:. 20 g trávy pridať jednu šálku vriacej vody a vylúhovať pol hodiny vo výslednom vývare navlhčite vatu a aplikovať na postihnutú oblasť po dobu 30 minút).

Pred začatím postupu skontrolujte zložky alergickej reakcie. V prípade začervenania alebo vyrážky nahraďte zložku analógom, aby ste predišli následkom. Pri náhlej detekcii typu herpesu a včasnej liečbe vytvoríte prekážku ďalšiemu vývoju ochorenia.

zhrnutie
Herpes je vírusové ochorenie, ktoré postihuje viac ako 90 percent obyvateľov sveta. Ak ste zaradení do svojho čísla, nemusíte sa paniky a liečiť sami se všetkými možnými spôsobmi. Po zistení prvých príznakov herpes sa poraďte s odborníkom na poradenstvo pri určovaní typu a spôsobu liečby.

Herpes na tele u dospelých, symptómy a liečebný režim

Herpes na tele je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené vírusom herpesu - jedným z najbežnejších na svete, možno po víruse chrípky. Zvyčajne sa choroba prejavuje vyrážkami na koži a sliznice v podobe malých skupín bolestivé pľuzgiere, ale môže tiež ovplyvniť nervovú tkanív a vnútorných orgánov.

Existuje až osem druhov herpesu. Príčinný činiteľ je extrémne nákazlivý vírus, ktorý je veľmi rozšírený v prírode a ľahko sa prenáša od chorých ľudí na zdravé.

Ako sa mám nakaziť?

Ako sa herpes prenáša do tela dieťaťa alebo dospelého? Formy infekcie (prenos vírusu) od chorého k zdravému človeku závisia od typu vírusu:

 1. Labial (perorálny) vírus sa prenáša bozkávaním, použitím bežných jedál, uterákov.
 2. Pohlavné orgány - pri sexuálnych kontaktoch;
 3. Vírus ovčieho kiahne (Zoster) sa prenáša vzduchom kvapôčkami.

Rôzne druhy herpesvírusov si vyberajú lokalizačné lokality. Avšak s nízkou imunitou sa šíria širšie. Genitálny herpes sa môže objaviť na vnútornom povrchu nohy, na bokoch a hýždach. Ústa na lícach, krku, ramenách a chrbte.

Príčinou herpesu je vírus. Rôzne druhy herpesvírus (Herpesviridae) sú lokalizované v rôznych častiach tela (retní - okolo úst, genitálií - v oblasti genitálií zoster - po celom tele v podobe ovčích kiahní). Citlivosť organizmu na vírusovú infekciu závisí od stavu imunity. Forma ochorenia (ťažká alebo ľahká), množstvo vyrážok je tiež určené imunitou.

Ako hlavní takíto provokatéri tejto choroby, lekári vybrali:

 • používanie viacerých liekov;
 • ťažká hypotermia;
 • silné prehriatie;
 • obdobia exacerbácie chronických ochorení;
 • depresie;
 • chronická únava;
 • chronický nedostatok spánku;
 • beri-beri;
 • predĺžené nervové preťaženie;
 • diabetes mellitus;
 • časté infekčné ochorenia (chrípka, ARI, ARVI);
 • vo veku nad 50 rokov.

So silnou imunitou sa vírus nemusí objaviť zvonku, lokalizovať sa v nervových tkanivách a byť uložený v latentnom (latentnom) stave. S oslabeným imunitným systémom spôsobuje vírusový herpes rozsiahle vyrážky na tele, čo spôsobuje horúčku. Priemerný stav imunita umožňuje vzhľad vyrážky na tele vo forme bubliniek, ale rýchlo sa lokalizuje sa objavila vyrážka, a po dobu 10-14 dní lieči kožné rany.

klasifikácia

Odborníci rozlišujú 8 odrôd herpes vírusu, z ktorých každý má svoje vlastné zvláštnosti v obrazoch choroby, dynamike priebehu a terapii. Zvážte preto každú z nich podrobnejšie:

 1. Najbežnejšie sú HSV-1 a HSV-2. Tieto typy oparu na tele ovplyvňujú pery (ľudia volajú bubliny z prechladnutia) a pohlavné orgány. Herpes typu 2 sa nazýva genitálie.
 2. 3 typ herpes je známy pre lekárov a pacientov pre ochorenia, ako sú kiahne a šindle. V detstve je telo pokryté prvkami ovčieho kiahne, ale príznaky patológie sa ľahko zastavia. Sekundárna infekcia spôsobuje špecifické vyrážky na tele. Liečba šindľov musí byť integrovaná s použitím externých protivírusových liekov a perorálnych liekov (antihistaminiká, lieky proti bolesti, vitamíny).
 3. Štvrtý typ vírusu herpesu (synonymum pre ochorenie Epstein-Barra) - zriedkavo nájdený, môže vyvolať lymfogranulomatózu a mononukleózu.
 4. 5 typu herpes stimuluje ochorenie "cytomegalovírus". Venereológovia to považujú za sexuálnu infekciu, pretože kmeň sa prenáša s nechránenými kontaktmi. Ale tiež sa šíri vzduchom a transfúziou krvi medzi infikovaným a zdravým človekom z hľadiska herpesu.
 5. Herpes 6, 7 a 8 nie sú úplne pochopené. Existuje hypotéza, že vírus sa prejavuje ako náhle vyrážka alebo postihuje nervový systém spôsobom, ktorý spôsobuje neurologické poruchy.

Herpes simplex vesicles pramení nielen na koži. V niektorých prípadoch je patogén lokalizovaný pod nechtami alebo na kožnicu. Podobné ochorenie sa nazýva "herpes panaritium".

Symptómy herpesu na tele

Spočiatku dospelých choroba zažije mierny horúčka, celková slabosť, strata chuti do jedla, bolesti tela, a to najmä v oblasti budúcich herpes vredy, najčastejšie v priebehu periférnych nervov. Zvyčajne toto obdobie trvá až štyri dni s rôznou intenzitou príznakov a intoxikáciou.

Medzi najbežnejšie lokality vírusu patria:

 • Koža pier.
 • Koža na tvári, ušiach a krku (herpes, nachádzajúci sa v tejto zóne možno pozorovať u športovcov, ktorí majú záujem o tie športy, ktoré vyžadujú kontakt s inými ľuďmi).
 • Oblasť pohlavných orgánov u predstaviteľov oboch pohlaví, vo vagíne a na slinách žien.
 • Hýžde a boky (vo väčšine prípadov sa vyskytuje po análnom sexe s partnerom infikovaným genitálnym herpesom).
 • Na bruchu, bokoch, ohybách lakťov a kolená (tu je vírus lokalizovaný u ľudí so slabou imunitou).
 • Na koži v blízkosti nechtov a pod nimi.
 • Koža na očných viečkach.
 • Koreňová zóna hlavy, v tomto prípade človek cíti silné svrbenie a pálenie kože na podklade vlasov, aj tento vírus vyvoláva hojný vzhľad lupín.

Potom prichádza obdobie vyrážok, kedy na koži pozdĺž nervov sú herpetiformné vezikuly. A keď dôjde k násobeniu vírusu herpesu na tele, príznaky sa môžu okamžite rozšíriť na niekoľko nervových kmeňov. Obľúbený lokalizácia herpes zoster je projekcia medzirebrové nerv, trojklanného nervu do tváre, niekedy vyrážka na stehnách a genitálnej oblasti. Vyrážka sa podobá skupine vezikúl, ktoré sa nachádzajú na zakalenej sčervenatej koži, vnútri vezikúl sa nachádza sérová tekutina.

V miestach, kde je horiace vyrážka dosť intenzívna paroxyzmálna bolesť, horšie v noci. Niekedy sa príznaky oparu sa vyznačujú poruchami taktilné citlivosti v oblastiach, poškodenie nervov - tváre, okohybných nervov, svalov končatín a brucha, zvierača močového mechúra. Akonáhle odznie horúčkovité teploty a zníženie príznakov toxicity, zlepšenie celkového stavu pacienta.

Závažnosť priebehu tejto choroby je do značnej miery určená stavom ľudskej imunity, závisí od sprievodných ochorení a lokalizácie herpesu. Symptómy sú charakterizované najintenzívnejšie bolesť a rôznou dĺžkou trvania prietoku - je poškodenie nervov hlavy a tváre pri ovplyvnená očných viečok a rohovky.

Ako liečiť herpes na tele?

Ak chcete zbaviť sa bublinových vyrážok na tele a upokojiť vírus, dospelým pomôžu lieky rôznych skupín:

 1. Lieky proti bolesti. Paracetamol a ibuprofen pomáhajú odstrániť bolesť a podráždenie pokožky. Telo možno lubrikovať externými liekmi s lidokaínom alebo acetaminofénom.
 2. Antivírusová látka - Valtrex, Zovirax, Acyclovir, Virollex. Antivírusové lieky je najlepšie piť pred výskytom pupienkov, keď začína narušovať svrbenie. Vonkajšie prípravky z blistrov Herperax, Serol, Acyclovir sa lubrikujú každé 3 hodiny. V noci pokožku očistite antiseptikom. V pokročilých prípadoch sa injekčné lieky podávajú.
 3. Hojenie prasknutých prvkov je podporované sprejom Panthenol a masťou obsahujúcou Depanthenol.
 4. Aby sa zabránilo infekcii rany, pľuzgiere sú liečené antiseptikmi (masť zinok a streptokid, Miramistin, Chlorhexidín).

Keďže vírus herpesu vykazuje aktivitu s oslabenou imunitou, je dôležité posilniť obranyschopnosť tela a priblížiť liečenie. Na zlepšenie imunity sa zobrazujú cykly Cycloferonu a Polyoxidonium. Minerálne komplexy a vitamíny E, A, C sú predpísané pre pacientov na interné použitie. Intramuskulárne injekčne podávané vitamíny skupiny B.

Hygienické pravidlá

Treba poznamenať, že herpes je nákazlivé ochorenie. Najčastejšie sa infekcia vyskytuje v čase tvorby pupienkov, ktoré obsahujú sérovú tekutinu, a pripomínajú pustuly. Choroba sa považuje za bezpečnú pre ostatných po výskyte vyrážok na tele suchých kôr. Napriek tomu by ste mali byť opatrní a udržiavať odpočinok v lôžku až do úplného zotavenia. Neperte v horúcej vani.

 1. Aby sa zabránilo šíreniu choroby, všetci pacienti by mali mať veci na individuálne použitie, oddelene od svojich rodinných príslušníkov. Takisto pred zotavením by sa malo zabrániť hmatateľným kontaktom s príbuznými, deťmi a cudzími ľuďmi.
 2. V priebehu progresie ochorenia nemožno použiť kozmetiku (vrátane šampóny, kroviny a gély) kvôli možnej alergickej vyrážky a zhoršenie po šírenie vyrážky na tele. Môžete umývať v sprche nie viac ako 3 krát týždenne. Ak je to možné, radšej opustiť častý kontakt s vodou, pretože zvyk častého kúpania propaguje "šírenie" akné na tele.

Až do vzniku kôry na vredy sa odporúča používať len bavlnené prádlo. Keď klesnú pupienky, sérová tekutina, ktorá z nich prúdi pri kontakte s odevom, nespôsobí alergické reakcie, podráždenie a bolestivé pocity. Prirodzená bielizeň absorbuje všetku kvapalinu bez toho, aby spôsobila infekciu.

diéta

Počas liečby tak, aby sa prejavy znížili, dodržujte diétu, ktorá zahŕňa zvýšenie obsahu lyzínu. Toto mliečne a kyslé mliečne výrobky: tvaroh, fermentované pečené mlieko, jogurt, jogurt (lepšie nesladené). Jesť šalát z morského kale, je bohatý na jód. Uprednostňujte pokrmy z vtákov, zemiakov, vajec. Nezabudnite na čerstvú zeleninu a ovocie. V miernom množstve konzumujú strukoviny. Okrem toho, vezmite vitamíny A, E a C, pomôže to bojovať proti tejto chorobe.

Vydajte sa včas z tučných jedál, čokolády, kakaa, orechov a semien. Káva ráno nahraďte zeleným čajom. Zo zeleniny vylúčte paradajky.

Ako zabrániť chorobe a relapsu

Neexistuje žiadna jasná schéma na prevenciu herpesovej vyrážky na tele. Existuje očkovacia látka proti herpes zoster, ale pre jej zavedenie existuje množstvo kontraindikácií: alergia, tehotenstvo, akútne respiračné ochorenie.

Upraviť prácu imunitného systému pomôže špeciálne lieky - imunomodulátory, ktoré sú vymenované imunologom po výsledkoch vyšetrenia a špeciálnych testov.

Vychádzajúc zo skutočnosti, že sa vírus prejavuje v oslabenom organizme, veľkú pozornosť treba venovať zdraviu. Ak chcete posilniť imunitu, vezmite si to ako zvyk jesť správne a správne včas. Triedy vo fitness centre a posilňovni zlepšia zdravie. Sauna a sauna nebudú nadbytočné a zohrávajú pozitívnu úlohu pri prevencii herpesu. Žiadne zázračné drogy nemôžu konkurovať zdravému životnému štýlu.

Ktorý doktor liečí herpes na tele?

Výber špecialistu by mal byť založený na tom, kde sa nachádzajú herpetické erupcie:

 • s jednoduchým typom na perách je ísť k dermatológovi;
 • vyrážky na pohlavných orgánoch by mali byť dôvodom na kontaktovanie gynekológa alebo urológa;
 • na určenie vývoja herpesu pred očami bude schopný a bežný terapeut, ale pacient bude nevyhnutne poslaný na vyšetrenie oftalmológa;
 • umiestnenie vyrážok na tele v rôznych miestach (tvár, krk, kňaz) - musíte ísť na terapeuta.

Treba povedať, že pri zohľadnení charakteristík vývoja choroby sa všetci pacienti s touto diagnózou posielajú na konzultáciu s imunológom.

Symptómy herpesu na tele. Príčiny a typy ochorenia

Lekári hovoria, že takmer celá populácia planéty je infikovaná oparom. Približne polovica infikovaných symptómov herpesu sa nikdy neprejaví - vírus je v neaktívnom stave. Exacerbácia ochorenia je charakterizovaná výskytom extrémne nepríjemných symptómov na koži v rôznych častiach tela.

Príčiny herpesu na tele

Herpes je najčastejším vírusom na Zemi, môže sa dostať do ľudského tela už v prvom roku života. Detská, na prvý pohľad neškodná choroba ovčieho kiahne je výsledkom infekcie herpesu. Príčinou ochorenia je vírus varicella zoster, jeho iný názov varicella zoster (Varicella Zoster). V prípade ovčieho kiahne sa na tvári a tele dieťaťa vyskytujú početné erupcie, vzhľad svrbivých pľuzgierov so sérovou tekutinou. Liečba je vždy účinná - kiahne sa utiahne a všetky nepríjemné príznaky zmiznú.

V skutočnosti vírus nezmizne nikde v tele. Rovnako ako väčšina DNA vírusov, pôvodca herpes sa usadil v nervovom systéme a je nemožné ho zbaviť. Vírus už nemôže rušiť človeka, ale keď sú ovplyvnené určité negatívne faktory, symptómy herpesu sa znova prejavia. Čo môže spôsobiť herpes na tele? Najčastejšie to je:

 • stres a pravidelné emocionálne preťaženie;
 • častá hypotermia alebo prehriatie tela;
 • infekčné ochorenia, oslabenie rezistencie tela;
 • exacerbácia chronických ochorení;
 • komplikovaný priebeh diabetes mellitus;
 • užívanie určitých liekov (napr. glukokortikoidných hormónov).

Najdôležitejším faktorom vo výskyte herpesu je oslabenie imunity, napríklad po chemoterapii, tehotenstve, transplantácii orgánov alebo infekcii HIV. Aj na faktor opakovaného prejavu choroby sa lekári odvolávajú na starší vek - herpes najčastejšie postihuje ľudí starších ako 50 rokov.

Typy herpes

Doteraz bolo objavených 8 typov herpes vírusov:

 1. Najčastejšou je herpes simplex typu 1. Vyjadruje sa ako vyrážka na perách, u ľudí sa zvyčajne nazýva "chladom".
 2. Herpes simplex typu 2 spôsobuje vyrážky na genitáliách, čo je dôvod, prečo sa často nazýva genitálny herpes.
 3. Vírus z kuracích kiahní spôsobuje herpes na tele (šindle), tiež sa nazýva herpes typu 3. Počas primárnej infekcie sa ochorenie prejavuje ako ovčie kiahne, potom ako herpetická vyrážka na tele.
 4. Štvrtý typ vírusu herpesu (synonymum pre ochorenie Epstein-Barra) - zriedkavo nájdený, môže vyvolať lymfogranulomatózu a mononukleózu.
 5. Cytomegalovírus alebo herpesvírus typu 5. Toto ochorenie je často spojené so sexuálnou infekciou, ale môže byť infikované počas krvných transfúzií a dokonca aj kvapkami vo vzduchu. Cytomegalovírus v aktívnom stave môže spôsobiť rôzne ochorenia.
 6. Herpes 6, 7 a 8 nie sú úplne pochopené. Existuje hypotéza, že vírus sa prejavuje ako náhle vyrážka alebo postihuje nervový systém spôsobom, ktorý spôsobuje neurologické poruchy.

Prvé známky a bežné prejavy herpesu

Snáď najväčšie nepríjemnosti pre človeka spôsobujú herpes na tele, alebo, ako sa stále nazývajú, šindle. Pacient sa zaoberá nielen estetickými problémami, ale aj sprievodnou malátnosťou. Časté symptómy ochorenia sú:

 • Charakteristická vyrážka na tele. Vyrážky sa objavujú vo veľkom počte, vyzerajú ako zhluky bublín naplnené čírou tekutinou. Niekedy sa ostrovčeky vyrážky môžu zlúčiť do jedného veľkého miesta a zaberajú veľkú časť tela. Koža vedľa vyrážok sa stáva červenou alebo ružovou farbou. Po 3-4 dňoch od začiatku vyrážky sa vezikuly roztrhajú a na ich mieste sa tvoria vredy. Následne sú pokryté kôrou a po uzdravení vredov na koži sú jasné škvrny.
 • Bolestivosť kože, zvýšená citlivosť. Bolesť v mieste erupcií je vysvetlená skutočnosťou, že vírus žije v nervovom systéme a šíri sa pozdĺž nervu. Bolestivosť pri dotyku, trenie postihnutých oblastí môže trvať až do úplného vyliečenia vredov (od 12 dní do mesiaca).
 • Slabosť, horúčka, mierne zimnice môžu byť tiež telové herpes.
 • V zriedkavých prípadoch sa vyrážka môže prejaviť bez bolesti, alebo naopak - herpes na tele sa deklaruje len bolestivosť určitých oblastí kože, bez príznakov akýchkoľvek vyrážok.
 • Šindle sa môžu objaviť nielen na tele, ale aj na tvári - na nos, viečka. K symptómom ochorenia sa pridá svrbenie, ktoré sa vypaľuje na mieste vyrážok.

Menej často sa herpes na tele môže prejaviť inými príznakmi, ako sú:

 • slabosť svalov v oblasti vyrážky;
 • silná bolesť hlavy a závrat;
 • nevoľnosť a vracanie;
 • strata alebo zmena chuti a zápachu;
 • teplota a silné zimnice;
 • mdloby.

Podobné znaky hovoria o komplikovanom priebehu choroby, bez toho, aby bola v takejto situácii potrebná lekárska pomoc. Zvlášť nebezpečný je výskyt týchto príznakov u detí.

Herpes na tele: foto

Je herpes nákazlivý na ľudské telo?

Mnoho pacientov trpiacich zákerným vírusom sa zaujíma o otázku - je herpes nákazlivý? Odpoveď je jednoznačná - áno, je to nákazlivá. Herpes vírus sa môže prenášať metódami na palube, pohlavným stykom alebo kontaktom s domácimi. Treba poznamenať, že vírus je extrémne stabilný vo vonkajšom prostredí - pri normálnej teplote môže patogén prežiť 24 hodín, zmrazenie na -70 ° C zabíja patogén až po niekoľkých dňoch. Iba vystavenie extrémne vysokým teplotám (nad 55 ° C) má negatívny vplyv na patogén.

Prvá infekcia herpesom sa vyskytuje veľmi skoro a toto, ako sa už uviedlo, sa prejavuje ovčím kiahňam. Po zotavení pacient má už určitú imunitu voči chorobe, takže ďalšie exacerbácie herpesu sú pravdepodobné, ale pokračujú v miernom stave. Je to oveľa nebezpečnejšie, aby si herpes v dospelosti, napríklad s nechráneným sexom. V tomto prípade je herpes asymptomatický, dá sa identifikovať až po niekoľkých špecifických testoch. Veľmi často sa vírus prenáša počas tehotenstva na dieťa od matky intrauterinnou metódou.

Počas exacerbácie je herpes obzvlášť nebezpečný, avšak pravdepodobnosť infekcie je iba v počiatočnom štádiu - zatiaľ čo sa vytvárajú bubliny. Keď sa vyrážka premení na vredy, šindle sú menej nebezpečné. Počas exacerbácie herpesu na tele je pre pacienta dôležité dodržiavať pravidlá osobnej hygieny - mať osobný uterák, posteľ a spodnú bielizeň. Pokiaľ je to možné, je potrebné zredukovať všetky hmatové kontakty s deťmi a staršími osobami, ako aj s tými, ktorí ako dieťa netrpeli ovčím kiahňam.

Ako sa herpes prejavuje na tele a jej liečbe

1 Rozmanitosť ochorenia

Existujú rôzne druhy herpesu. V súčasnosti bolo identifikovaných viac ako 200 odrôd choroby, ktoré postihujú dospelých aj deti. Vo väčšine prípadov choroba nie je nebezpečná, ale existujú veľmi nepríjemné kmene tohto vírusu, ktorých infekcia môže viesť k smrti. Existujú nasledujúce typy herpesu:

 1. Primárne (jednoduché). Vyzerá to na perách, môže to byť zmätený chladom. To nie je nebezpečné pre človeka, hoci sa môže rozšíriť do rôznych častí tela. Vírus môže ovplyvniť oči, uši, nosové a ticho oblasti, čo spôsobuje bolesť, pálenie a svrbenie. Prechádza bez zásahu lekára počas 2-3 dní.
 2. Sexuálne. Ovplyvňuje pohlavné orgány, prenáša sa sexuálne, nepovažuje sa za nebezpečný pre mužov, ale ženské telo je schopné spôsobiť vážnu ujmu. Neopracovaný genitálny herpes môže spôsobiť rakovinu krčka maternice.
 3. Kuracie kiahne. Zvyčajné ovčie kiahne, ktoré sú choré väčšinou deti do 8 rokov - a tam je jeden z odrôd herpes. Ochorenie sa prejavuje vo forme malých bubliniek, ktoré sa objavujú na tele vo veľkom množstve. Svrbenie sa vyskytuje na mieste vzniku každého vodnatého pupienka. Vetrové blistre majú ružový odtieň a sú naplnené čírou kvapalinou. Extruda je zakázaná, pretože je možné infikovať. Charakteristickým znakom herpesu postihnutého vetrom je jeho výskyt vo všetkých oblastiach tela, vrátane pohlavných orgánov, v blízkosti očí a vo vnútri uší. Niekedy označované ako pásový opar, ovčie kiahne alebo herpes zoster, ktorý nie je úplne v poriadku, že je. To. Napriek rovnaké príznaky, pričom posledné dve ochorenia sú oveľa závažnejšie.
 4. Vírus Epstein-Bar. Je to príčina infekčnej mononukleózy. Vo väčšine prípadov nedôjde k vyrážke s vývojom tejto choroby, ale liečba antibiotikami spôsobuje kožné vyrážky.
 5. Cytomegalovírus. Najbežnejšia forma vírusu, ktorá je typická, ale nie nevyhnutná kožná vyrážka.
 6. Psevdokrasnuha. Falošná ružienka. Často sa vyskytuje u dojčiat. Táto choroba je menej nebezpečná ako skutočná ružienka, ale nie je to ani nepríjemné.

Niekedy sa objavuje vyrážka na tele v dôsledku vývoja opičieho herpesu - zriedkavého, nie typického pre klimatické ochorenia v Rusku. Tento druh je veľmi nebezpečný, vo väčšine prípadov je možný smrteľný výsledok.

2 Príčiny ochorenia

Predtým, než sa pýtate, ako liečiť herpes na tele, musíte zistiť hlavné dôvody, prečo sa vyskytuje. Patria medzi ne:

 1. Slabý imunitný systém. Herpes na tele sa prejavuje ako ovčie kiahne alebo herpes zoster. Prvá choroba je typická pre deti, druhá sa vyskytuje u dospelých, najčastejšie v starobe, keď imunitný systém oslabuje.
 2. Stres. Príčinou vyrážok na tele môže byť veľa stresu, nedávno prežívaný šok, šok z toho, čo sa stalo.
 3. Tuberkulóza. Herpes sa vyskytuje ako dôsledok vývoja tuberkulózy, čo negatívne ovplyvňuje imunitu človeka.
 4. Diabetes mellitus. Ľudia trpiaci touto chorobou, niekedy tvárou a herpesom.
 5. Onkológie. Vývin herpes zoster na tele nie je nezvyčajný, keď imunita osoby trpiacej rakovinou je extrémne slabá.

3 Zjavenie

Symptómy herpesu na tele nemožno zamieňať s prakticky žiadnou inou chorobou. Existujú interné a vonkajšie prejavy. Hlavné vnútorné príznaky tejto choroby sú:

 1. Poruchy trávenia žalúdka. Gastrointestinálny trakt reaguje najprv na výskyt choroby. Osoba začína pociťovať neoprávnené nevoľnosť a pálenie záhy, vracanie je možné.
 2. Vysoká teplota. Teplota, ktorá začala bez zjavných známok chladu, by mala viesť k myšlienke, že by ste mali začať hľadať príznaky herpesu. Najmä to platí pre tých ľudí, ktorí sa s ním už zaoberali.
 3. Pain. Aj pred objavením sa vyrážky môže človek začať mať bolesť v kĺboch. Je obzvlášť silné, ak sa akné stáva koncentrovaným v budúcnosti. Označujú, že herpes vstúpil do aktívnej fázy na koži.

Menej ako týždeň prechádza od výskytu vnútorných až po vývoj vonkajších symptómov, po ktorých sa na ľudskom tele začne objavovať vezikulárna vyrážka. Farba kvapaliny vo vezikulách, pokiaľ ide o herpes zoster, a to sú najčastejšie postihnuté dospelými, zvyčajne sivými. Bubliny sú veľmi malé, ale niekedy existuje toľko, že sa skoro zlúčia do jedného celku. Vyzerá to viac ako nepríjemné. Šindle sú koncentrované na bruchu a bedrovej oblasti chrbta.

Bolestivý syndróm s výskytom prvých pľuzgierov na bruchu nezmizne. Rastú len. Nie je to samotné akné, ale bolesť a telo pod nimi. Nepríjemné pocity sa zosilňujú v noci.

Zjavenie príznakov a ako herpes vyzerá na tele je priamo spojené s ľudským imunitným systémom. Oslabená obranyschopnosť tela - alarmujúce znamenie, pretože v tomto prípade liečba choroby nie je ľahké. Vyzerá to, že herpes na koži je veľmi nepríjemný, takže bez toho, aby ste vedeli, že vyššie uvedené symptómy, môžete pochopiť, že je to on.

4 Aké nebezpečenstvo je choroba

Herpes, ktorý sa objavil v oblasti pier, nepredstavuje vážne nebezpečenstvo, ale iné typy, ktoré zostali bez náležitej pozornosti pacienta, môžu spôsobiť vznik nasledujúcich ochorení:

 • herpetická cystitída;
 • prostatitis;
 • herpetická uretritída;
 • trhliny v konečníku;
 • myokarditída;
 • encefalitída;
 • pyoderma.

Ak je ochorenie spôsobené infekciou cytomegalovírusom, môže sa prejaviť nielen vo forme vezikúl na koži, ale aj vyrážky na vnútorných orgánoch. Taký herpes je veľmi nebezpečný, bolestivý, ťažko vyliečiteľný a dokonca schopný spôsobiť smrť infikovaných. Našťastie je takáto forma extrémne zriedkavá.

Obzvlášť nebezpečný je herpes spôsobený vírusom Epstein-Bar. Vedci dokázali, že to môže viesť k rozvoju rakovinových buniek.

Nie menej nebezpečné a pseudo-červené. Deti, ktoré vyvinuli túto dostatočne zriedkavú chorobu, sú vystavené riziku infekcie encefalitídou a meningitídou.

Herpes je najbezpečnejší pre tehotné ženy. Infekcia v období nosenia dieťaťa je plná mnohých negatívnych dôsledkov pre plod. Choroba vedie k pomalému vývoju dieťaťa, k rôznym abnormalitám a dokonca k smrti v maternici. Herpes u tehotných žien, aj keď sa prejavuje len v podobe studenej vyrážky na peru - to je veľmi nebezpečné. Okamžite začnite liečbu a prijmite opatrenia na zvýšenie imunity.

5 Diagnostika

Ako a ako liečiť herpes na tele? Je veľmi ťažké ho zbaviť. Metódy a techniky používané na odstránenie tejto choroby závisia od stupňa jej zložitosti. Keď neviete, ako odstrániť herpes, nemali by ste to robiť sami. V terapii sa zvyčajne používajú nasledujúce metódy:

 1. Jednoduchý herpes, rovnako ako ovčie kiahne, sa liečia zavedením špeciálnych ľudských imunoglobulínov do tela. Pacientom sú predpísané a konvenčné antivirotiká. Imunoglobulínoví lekári sú klasifikovaní ako absolútne neškodní a určujú ich deti a tehotné ženy. Antivírusové lieky pre dojčatá sa zvyčajne neodporúčajú. V zriedkavých prípadoch môžu byť predpísané, keď vírus ohrozuje zdravie plodu.
 2. Imunostimulujúce lieky. Ich použitie je odôvodnené v prípadoch, keď je potrebné zlepšiť imunitu. Je nevyhnutná pre rozvoj herpesu.
 3. Vyrážka, prejavujúca sa v mononukleóze, nevyžaduje liečbu. Herpes je v tomto prípade dôsledkom nadmerného množstva odobratých antibiotík. Po znížení dávky týchto liekov alebo ich odmietnutí sa choroba dostane do ničom.
 4. Pseudorabrázia v liečbe nepotrebuje. Deti dostávajú lieky na zníženie teploty. Pľuzgiere a vyrážky zotrvávajú bez stopy niekoľko dní, zvyčajne nespôsobujú vážne nepríjemnosti.

Keďže ochorenie sprevádza výskyt mnohých pichľaviek a niekedy aj vredov, je opodstatnené povrchové ošetrenie špeciálnymi masťami na zníženie svrbenia a bolesti. V tomto prípade nemožno liečbu herpes zoster zastaviť.

Akné, ktoré sa vyskytuje u kuracích kiahní, je ošetrené zelenou hmotou a jódom. Táto metóda eliminácie týchto príznakov ochorenia sa stala najstaršou. A teraz zostáva mimoriadne účinný, čo vedie k úplnému zotaveniu pacienta.

Ako liečiť herpes? Herpes simplex, ktorý sa objaví na perách, je ošetrený olejom rakytníka a aloe. Je prijateľné používať masti a protizápalové lieky na zabránenie ďalšiemu šíreniu vírusu a zníženie rizika infekcie podľa pokynov lekára.

Najzložitejšie z lekárskeho hľadiska je liečba herpes zoster na tele, dôvody ktorých vývoj nie sú spoľahlivo známe. Zvyčajne je choroba spôsobená ťažkou infekciou, takže silné antibiotiká, lieky proti bolesti a gély sa používajú ako účinný liek.

Liečba by mala prebiehať súčasne na 3 hlavných cestách:

 1. Odstránenie príznakov.
 2. Zvýšená imunita.
 3. Zabráňte šíreniu vírusu.

Je dôležité úplne vylúčiť prenos ochorenia na iných ľudí. Herpes na pokožke je veľmi nákazlivý. Nie posledné miesto, ako sa zbaviť herpes je diéta.

6 Kontraindikácie a preventívne opatrenia

S herpesom je veľmi rozsiahly zoznam kontraindikácií, a to aj z lekárskeho hľadiska. Pacienti by sa mali obmedziť na užívanie hormonálnych liekov a glukokortikosteroidných masti.

Veľmi opatrní pacienti musia liečiť komunikáciu s ostatnými. Blízke kontakty počas obdobia aktívneho prejavu choroby sú nežiaduce, pretože v tomto stave je osoba extrémne nákazlivá. Je lepšie, aby sa nejaký čas izoloval zo spoločnosti tým, že si nechal práceneschopnosť. Ak ide o ovčie kiahne, je potrebné obmedziť kontakty s ostatnými ľuďmi, ktorí v detstve nemali ovčie kiahne.

Medzi preventívne opatrenia patrí zvýšenie imunity. Je dôležité vykonávať temperovanie, často byť vonku, dodržiavať zásadu správnej výživy. Nejedzte ani neznižujte konzumáciu mastných, pikantných, príliš slaných, korenených jedál, nakladaných a konzervovaných potravín.

Ak je niekto nositeľom vírusu herpes simplex medzi blízkymi príbuznými, malo by sa starostlivo vyšetriť na schopnosť dieťaťa aktivovať ochorenie vo svojom tele. Nie všetky nosiče vírusu majú herpes, dokonca aj so zníženou imunitou. Je známe, že niektoré formy herpesu nepotrebujú lekársku intervenciu. Iní, naopak, vyžadujú zvýšenú pozornosť. Najväčším rizikom sú šindle a kiahne. Nebezpečný a sexuálny herpes u tehotných žien. Cure herpes môže byť, ak ste sa k tejto otázke zodpovedne a dodržiavať všetky odporúčania lekárov.