Hlavná

Kliniky

Aké sú príčiny a spôsoby liečenia bolesti na tele?

Furuncle (alebo bežní ľudia vrieť) je časté pustulárne ochorenie kože. Kauzálnym faktorom infekcie je Staphylococcus aureus, ktorý preniká do vlasového folikulu, spôsobuje hnisavý nekrotický zápalový proces. Akútny zápal zachytáva nielen vlasovú žiarovku, ale aj okolité tkanivá a je sprevádzaný syndrómom silnej bolesti. Veľkosť tejto formácie, naplnená hnisom, môže dosiahnuť hodnotu vlašského orecha a predstavuje určitú hrozbu pre ľudské zdravie. Z toho, na kolesách sú kožušiny, ako sa vysporiadať s purulentným zápalom a aké opatrenia treba urobiť, aby sa zabránilo relapsu ochorenia? Odpovede na tieto otázky nájdete v našom článku.

Ako sa na tele formujú kožušiny - hlavné dôvody?

Zápalový proces v epidermis sa vyvíja v dôsledku prenikania patogénnych baktérií, najčastejšie zlatých alebo bielych stafylokokov. Chiri sa objavujú na tých miestach kože, kde sú vlasy, pretože vývoj hnisavého procesu vyžaduje vlasové folikuly. Pyogenické baktérie, ktoré vstupujú do vlasového folikulu, nájdu živné médium potrebné na ich reprodukciu. Rýchly rast mikroorganizmov v zablokovanom folikulu prispieva k rozvoju zápalového procesu a vzniku hnisavých nekrotických hmôt.

Furunky sa môžu tvoriť na ľubovoľnej časti tela, kde sú vlasy. Najčastejšie takéto formácie sú lokalizované na zadnej strane, krku, tvári, podpaží, v zadku. Chiri môže vyvolať závažné komplikácie, ak nezačnete včasnú liečbu alebo sa pokúsite otvoriť abscesy sami.

V pokročilých prípadoch sa musíte obrátiť na operáciu v nemocnici. Aby ste dosiahli úplné uzdravenie a zabránili následnej recidíve furunkulózy, potrebujete vedieť dôvody, ktoré prispievajú k vzniku takéhoto stavu.

Prečo sa na tele objavujú kožušiny?

Hlavným dôvodom vzniku varu je oslabenie imunity. Mnoho faktorov môže vyvolať taký stav, a to ako endogénny (vnútorný), tak aj exogénny (externý).

Endogénne faktory:

 • metabolické poruchy;
 • chronické zápalové ochorenia;
 • nevyvážená výživa, beriberi;
 • diabetes mellitus, obezita;
 • dysfunkcia zažívacieho, endokrinného, ​​nervového systému;
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol);
 • ochorenia systému hematopoézy (anémia);
 • fyzické a nervové vyčerpanie;
 • užívanie niektorých liekov;
 • stresový faktor, depresívne stavy.

Exogénne faktory:

 • hypotermie alebo prehriatie tela;
 • mechanické zranenia kože, ktoré sú "bránou" pre infekcie;
 • konštantné trenie kože na oblečení na krku, pás, podpaží, čo prispieva k penetrácii stafylokokov;
 • poškriabanie kože vyvolané svrbením pri chorobách, ako je neurodermatitída, ekzém, svrab;
 • domáce a priemyselné riziká, ktoré prispievajú k vzniku zápalových prvkov na koži;
 • porušovanie osobnej hygieny;
 • zvýšené potenie a narušenie mazových žliaz.

Všetky tieto faktory prispievajú k vývoju a reprodukcii patogénnych baktérií, ktoré prenikajú do tela, spôsobujú zápal. Oslabená imunita nie je schopná bojovať proti stafylokokom a kožušinami s hnisavým obsahom, ktoré sa začínajú vytvárať na koži.

príznaky

Vývoj furuncles na tele prechádza niekoľkými základnými etapami:

 1. vzhľad a vývoj infiltrátu;
 2. hnisavosť a nekróza tkanív;
 3. hojenie a obnovenie pokožky.

V štádiu infiltrácie sa objavujú nasledovné príznaky. Oblasť pokožky sa stáva červenou, objavuje sa opuch okolo vlasového vrecka, vyvíja sa pocit pálenia a pocit brnenia, začne sa tvoriť bolestivé zhutnenie, ktoré sa rýchlo zväčšuje. Miesto zápalu postupne nadobúda jasne vymedzené hranice a kužeľovitý tvar. Stupeň infiltrácie trvá v priemere 3-4 dni.

V štádiu hnisania sa bolestivé pocity zosilňujú a sprevádzajú pulzácia, koža na zapálenej oblasti je suchá a horúca až do bodu vzrušenia. V tejto fáze človek cíti zhoršenie zdravia, objavujú sa príznaky intoxikácie: slabosť, horúčka, horúčka. V strede zaostrenia zápalu sa začína tvoriť hnisavá hlava, ktorá prevyšuje povrch kože.

Hnisavý zápal zahŕňa žiarovku, potné žľazy a okolité spojivové tkanivá. V tomto prípade sa tvoria nekrotické hmoty v sáčkoch mazových svalov a v okolitých tkanivách sa zväčšujú malé krvné cievy a vyvíja sa edém.

V budúcnosti sa v lézi pozoruje úplná deštrukcia kolagénových a elastínových vlákien. Na periférii nekrotického zamerania je vytvorená hrubá vrstva kolagenovaných vlákien, druh ochranného krúžku, ktorý zabraňuje šíreniu infekcie. Po chvíli sa vriec úplne dozrieva a rozbije, s uvoľnením hnisových a nekrotických masy.

Hojivý proces začína po odkrytí nekrotického stonky a rana je úplne vyčistená. Po otvorení varu a odtoku jeho obsahu vonku dochádza k zmiznutiu bolestivých pocitov, nabobtnanosť sa postupne znižuje a zápalové javy ustúpia. V rane, ktorý sa nachádza na mieste abscesu, začína vznik spojivového tkaniva a tvorby jaziev.

Furunkle sa môžu tvoriť na akejkoľvek časti tela, ale najnebezpečnejšie sú tie, ktoré sú umiestnené na tvári, v nasolabiálnom trojuholníku alebo oblasti krku.

V týchto oblastiach sa nachádzajú krvný a lymfatický plexus, v ktorom sa infekcia môže ľahko šíriť do ďalších orgánov, preniknúť do mozgu a spôsobiť krvné infekcii a iné závažné, život ohrozujúce komplikácie. Ak chcete vidieť všetky štádiá vývoja hnisavého procesu, je to možné na fotografii furuncles na tele, ktoré sú prezentované na miestach venovaných dermatologickým ochoreniam.

Lekári varujú, že vriec by nikdy nemal byť vymačkovaný všade, kde sa nachádzajú, a tak môžete len komplikovať situáciu a vyvolať ďalšie šírenie infekcie.

Keď sa Chiryu kdekoľvek na tele (na tvári, v podpazuší a triesla, ak chrbát, ramená, krk), je potrebné sa poradiť s odborníkom, ktorý bude vyzdvihnúť potrebné prípravy a poradiť ako liečiť vredy na tele. Aby bolo možné vybrať optimálnu liečbu, je potrebné stanoviť správnu diagnózu a rozlíšiť furunkulózu od iných ochorení s podobnými príznakmi.

Diagnostické metódy

Formulácia správnej diagnózy s furunulózou zvyčajne nespôsobuje ťažkosti. V niektorých prípadoch, Refinement diagnózy rozlišovať furunkulózy z určitých ochorení s podobnými prejavmi (trichofytózy, antrax, erythema nodosum). Laboratórne diagnostické metódy zahŕňajú:

 • Všeobecný krvný test (odhaľuje zvýšenie ESR);
 • Metóda kultivácie vám umožňuje určiť typ patogénu a potvrdiť alebo vylúčiť prítomnosť stafylokokovej infekcie.

Pri viacerých furunkoch a častých recidívach choroby sa odporúča vykonať analýzu cukru, čo pomôže identifikovať príčinu ochorenia, ako je cukrovka.

Ako liečiť vredy na tele?

Liečba varu na tele bude závisieť od štádia zápalového procesu, počtu purulentných prvkov a ich lokalizácie. Cieľom liečby drogovej závislosti v kroku infiltrácie a hnisanie sa urýchli dozrievanie Chiryu Vytlačovacie nekrotické hmoty po jeho otvorení a zabrániť ďalšiemu šíreniu infekcie procesu a okolité tkanivá. V procese liečenia sa v prípade komplikácií predpísajú antibakteriálne lieky vonkajšie činidlá (masti z varu s ťahovým účinkom), antiseptiká.

Kým vred vytvorený a uložený na infiltračná kroku sa odporúča na liečbu kožných antiseptické roztoky (peroxid vodíka, chlórhexidín, kyselina salicylová alkohol, kyselina boritá). Liečba antiseptikmi by sa mala pokračovať až do úplného dozretia varu. Tento proces môže trvať pomerne dlhý čas, takže pri jeho zrýchlení sa používajú masti s ťahaním.

Masť Višnevského

Má lokálny dráždivý účinok, urýchľuje metabolické procesy v koži a zvyšuje tok krvi do miesta zranenia. Výsledkom je, že furuncle dozrieva oveľa rýchlejšie a čoskoro sa otvorí s uvoľnením hnisavého obsahu. Po otvorení sa masť používa niekoľko dní, čo vám umožňuje odstrániť zvyšky nekrotických masy z rany, odstrániť opuch a urýchliť hojenie.

Vytiahnutie masti sa odporúča použiť pod obväzom. Ak chcete urobiť, wadded disk alebo tampón tampónom impregnované s drogami a aplikované na chirju. Obväz je upevnený na hornej strane pomocou pásikovej pomôcky a zostáva 8-10 hodín alebo cez noc. Po odstránení musí byť pokožka utieraná antiseptickým roztokom. Ak sa absces neotvorí, procedúra sa opakuje a použije sa nová bandáž s masťou.

Ichthyol masť

Táto vonkajšia látka má silný baktericídny, analgetický a protizápalový účinok. Ale na rozdiel od Vishnevského masti, droga nezrýchľuje proces výkopu. Preto by mal byť použitý, ak furuncle úplne vytvoril hnisavú hlavu. Masť sa používa podľa rovnakej schémy ako liek Višnevskij, to znamená, že sa pod bandážou niekoľko hodín alebo v noci. Po otvorení Chiryu ihtiolovaya masti rýchlo vyťahuje hnis, že prispieva k celkovému čistenie a dezinfekciu rany, odstraňuje zvyšky zápalu a podporuje hojenie a regeneráciu tkanív.

Uvedené masti majú významnú nevýhodu - ostrý špecifický zápach, ktorý mnohí pacienti ťažko znášajú. To sa však musí zmierniť kvôli zmierneniu stavu a urýchleniu zotavenia. Výhody týchto liekov sú však omnoho väčšie. Stoja veľmi lacno, sú uvoľňované v akejkoľvek lekárni bez lekárskeho predpisu, sú pozoruhodné z hľadiska bezpečnosti a nie sú vedľajšie účinky, môžu byť použité na liečbu detí a tehotných žien. Iba vo výnimočných prípadoch môže použitie takýchto liekov spôsobiť alergické reakcie.

analgetiká

Ak chcete zastaviť bolestivý syndróm, používajú lieky proti bolesti, alebo robia novokainovú blokádu, rozdeľujúc furuncle okolo periférie. Po otvorení abscesu sa má rana umyť peroxidom vodíka a prekrývať hypertenzný obväz alebo aplikovanú ihtiolovú masť.

Hypertenzný obväz je niekoľko vrstiev obväzu impregnovaných roztokom stolovej soli. Aplikácia tohto obväzu má antiseptický účinok a umožňuje vyčistiť ranu z pozostatkov hnisu a mŕtveho tkaniva.

Antibiotiká z varu na tele

S cieľom úplne odstrániť pripojenie infekcie, môžete použiť antibakteriálne masti odporúčané lekárom. Pre tieto účely je vhodný Levomekol, Bactroban, synte- tomicín, tetramycín alebo otlokaínový masť. Tieto lieky sú účinné pri zabíjaní patogénov, majú baktericídne a dezinfekčné účinky, rýchlo odstráni zápal, opuch, analgetikum, urýchliť hojenie a obnovu poškodenej pokožky.

Antibakteriálne masti sa aplikujú priamo na otvorenú pokožku alebo pod obväz, prakticky sa neabsorbujú, čo vylučuje prenikanie účinných látok do krvného obehu a vývoj systémových vedľajších účinkov. Nezabúdajte však, že lieky s antibakteriálnymi zložkami nemôžu byť dlhodobo používané, pretože ohrozujú vznik nežiaducich vedľajších účinkov. Dĺžku trvania používania takýchto prostriedkov určuje ošetrujúci lekár.

Antibiotiká pre kožušiny na tele Tablety používané v závažným zápalom, viacnásobné varu, alebo v prípadoch, keď je variť nebezpečne blízko tepien a mozgu (v nasolabiálních trojuholníka, tvár, krk, ušnice). V takýchto prípadoch lekár predpisuje antibakteriálne prostriedky na orálne podanie.

Pre potlačenie infekčné proces sa používa makrolidové antibiotiká, penicilíny alebo cefalosporíny (azitromycín, dikloxacilin, ampicilín, cefalexín). Voľba lieku vykoná špecialista berúc do úvahy typ patogénnej mikroflóry. Takéto lieky rýchlo zastavujú zápalový proces, zabraňujú šíreniu infekcie a znižujú riziko komplikácií. Antibakteriálne látky určí špecialista pacientovi potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie a dĺžke podávania, pretože mnoho liekov má toxický vplyv na pečeň a obličky.

Chirurgická liečba

Používa sa v tých prípadoch, keď sa objavia ťažké komplikácie (abscesová furunulóza, flegón, karbunky). Počas chirurgického zákroku chirurg v lokálnej anestézii urobí rez, cez ktorý sa odstraňuje purulentný obsah. Potom sa dutina dôkladne umyje antiseptickým roztokom.

Komplexná liečba vriec je doplnená metódami fyzioterapie. Na tento účel sa používa metóda UHF alebo metóda ultrafialového žiarenia. Je zakázané používať horúce obklady alebo ohrievacie obklady na zrýchlenie zrenia varu, pretože tieto metódy môžu podporiť šírenie infekcie.

Okrem toho je kategoricky kontraindikované vymačkanie furuncles. To môže viesť k rozsiahlej infekcii a vzniku život ohrozujúcich stavov (sepsa).

Ľudové lieky na liečbu vredov

Okrem liekov, môžete po konzultácii so svojím lekárom použiť na liečbu akné, vrie na ľudské telo opravné prostriedky. Tu je niekoľko populárnych ľudových receptov, ktoré prispievajú k rýchlemu dozrievaniu a otvoreniu varu:

 • Pečená cibuľa. Oloupaná cibuľová hlava by mala byť nakrájaná na polovicu, vložená do fólie a pečená v rúre. Pečte zeleninu mierne chladnú a vytvorte kompresiu. Za týmto účelom sa polovica cibule aplikuje na boľavé miesto, pokryté vrstvou bavlny a potravinového filmu a hustá obväz sa aplikuje a zostane na noc. Do rána sa vriec zvyčajne otvára s uvoľnením hnisavého obsahu.
 • Kafrový olej. Kužeľ na tvári môže byť ošetrený kafrovým olejom. Kafor má silné baktericídne vlastnosti a dobre zničí stafylokoky, ktoré sú hlavným činiteľom infekcie. Odporúča sa niekoľkokrát denne mazať varu, v dôsledku čoho zápal klesne, bolesť zmizne a proces hojenia sa urýchli.
 • aloe. Táto rastlina má silný baktericídny a hojivý účinok, pomáha priťahovať hnis a urýchliť zotavenie. Odporúča sa stlačiť aloe v noci. Aby ste to urobili, nakrájajte list rastliny, prerežte ju a nasypte čerstvý rez kôrkou. Zaveďte gázovú obväz a upevnite ju lepiacou omietkou. Do rána sa odvlečie vriec a z neho vytečie hnisavý obsah, po ktorom sa rana ošetrí antiseptickými roztokmi a hojivými masťami, kým sa pokožka úplne neobnoví.
 • Propolisová masť. Tento recept môže byť použitý na liečbu vredov na tvári. Na prípravu masti budú potrebné nasledujúce zložky: 1 diel propolisu a ricínového oleja, 2 diely kolofónie a 4 časti včelího vosku. Všetky zložky sa spoja, zahrievajú sa 10 minút vo vodnom kúpeli, jemne nalejte 1 polievkovú lyžicu terpentínu a varíme ďalších 30-40 minút. Zmes sa odstráni z ohňa, mierne ochladí, v teplej forme sa aplikuje na sterilný obväz a aplikuje sa na varenie 20 minút. Ak sa objaví pocit pálenia, obväz sa okamžite odstráni. Postup sa opakuje, až kým sa nevyliečie vriec a jeho obsah nevyjde.
 • Po konzultácii s lekárom môžete použiť zrkadlový reflektor alebo zrkadlo, ktoré sú zdrojom suchého tepla, aby ste urýchlili zrenie chiria. Je možné aplikovať soľ, zahrievanú v panvici a zabalená v tkanivovej obrúske, na zaostrenie na lézie.

Všetky tieto lieky poskytujú dobrý účinok a môžu byť použité okrem základnej liečby aj doma. Pri zavádzaní postupov by sa však malo pamätať na to, že v pare sú nebezpečné a môžu spôsobiť nebezpečné komplikácie, najmä tie, ktoré sú na tvári. Preto pred použitím ľudových receptov nezabudnite konzultovať s odborníkmi.

variť

Furuncle je akútne ochorenie kože s tvorbou hnisavého obsahu v poškodenej oblasti v rôznych častiach tela. Proces má spravidla hnisavý-nekrotický charakter, v ktorom sa pozoruje nielen zápal tkanív, ale aj proces zápalu vlasového folikulu, z ktorého začína celý patologický proces. Začiatok sa zaoberá folikulitídou s následným rozložením na okolitých spojovacích tkaninách. Ale furuncle z folikulitídy sa vyznačuje nielen rozsiahlou oblasťou lézie, ale aj klinickými prejavmi.

Pretože furuncle je spôsobená výlučne patogénnou flórou, ktorá padla do folikulu, hlavným vinníkom pri jej vývine je Staphylococcus aureus. Menej často sa môžu detegovať streptokoky, ako aj infekcie plesňovej kože. Je to však stafylokoková infekcia, ktorá najčastejšie sprevádza tvorbu furuncles.

Príčiny príčiny

Keďže hlavnou príčinou vzniku furuncle je stafylokoková infekcia, môžeme hovoriť o bakteriálnej povahe jej pôvodu. Keď sú početné štúdie zistili, že stafylokokové flóra prítomné na koži, je normálne, že je považovaný za špecifické zloženie z celkového počtu mikroorganizmov, ktoré žijú na povrchu kože u ľudí. Ale približne 10% z celkového počtu stafylokokovej flóry sa považuje za patogénnu látku infekčnej choroby. U pacientov s furunkulózou je tento pomer porušený a počet patogénnych mikroorganizmov môže dosiahnuť 90%. Tento kryt narušenie kožné mikroflóra môže byť vytvorená nie hygiene pokožky, jej traumatické k infekcii a aktivita je znížená imunitného stavu.

Zníženie imunity je spravidla spôsobené chronickými ohniskami s infekciou a chorobami chronického priebehu. Takáto ochorenia zahŕňajú: tuberkulóza, chronická pyelonefritída, hepatitída, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal prínosových dutín, angína. Tiež metabolické poruchy vo forme diabetes mellitus a patológie endokrinného systému môžu viesť k vývoju furuncles. Dostatočne dlhodobej terapie kortikosteroidmi a použitia cytostatík (liekov na potlačenie imunitného systému), tiež vyvoláva tvorbu varí.

Kontakt s stafylokoky vo folikule s následným vytvorením furunkul môže vyvolať macerácii kože pod nadmerné potenie alebo potenie a jeho zranenie. Svrbenie sa kožných ochorení (atopickej dermatitídy, ekzému, svrabu, dermatitída seboroická, atlét svrbenie) je vstupnou bránou pre prenikanie patogénov.

Kužeľ v uchu alebo v nosi sa môže vyvinúť v dôsledku chronického vystavenia hnisavému vyprázdňovaniu z ucha alebo z nosa pri adenoiditíde, sínusitíde, otitis, rinitíde.

Furuncle u dieťaťa je vyvolávaný hlavne vonkajšími faktormi. Môže sa však vyvinúť aj v dôsledku hypotermie a v dôsledku toho znížiť imunitu dieťaťa. Často dochádza k vareniu dieťaťa na tvári. V tomto prípade sa neodporúča podnikať samoliečba, ale čo najskôr ukázať dieťaťu špecialistovi.

Diagnóza vriec nie je ťažká. Údaje o formácii by mali byť diferencované s hydradenitídou, antraxom, trichofytózou. Anthrax spočiatku charakterizované papuly, pľuzgieriky čiernohnedá krusty na povrchu, s rozsiahlou infiltráciou dermis a je sprevádzaný silnou bolesťou s zhoršenie celkového stavu pacienta. Hydradenitída je definovaná ako akútny purulentný zápal žliaz apokrinnej; nemá tvorbu nekrotického stonky. Trichofilný granulóm sa často nachádza v hlave a vousy. Pre diagnózu má dôležitú históriu role (zhromažďovanie informácií), neprítomnosť bolesti a nekrotického tyči, detekcia húb v odobratej materiáli do postihnutej oblasti pri skúmaní pod mikroskopom.

Hnisavý zápalový proces pokrýva celý vlasový folikul a potom okolité tkanivo.

Na začiatku je histologický obraz podobný osteofolikulitíde, neskôr je odhalená nekróza prístroja mazových chlpov a okolitých tkanív s rozsiahlou leukocytovou infiltráciou. V spojivovom tkanive, ktoré obklopuje vlasový folikul, dochádza k veľkému počtu krvných ciev, dochádza k výraznému opuchu. V postihnutej oblasti sú kolagén a elastické vlákna prakticky zničené. Kolagénové zhluky vlákien so silným krúžkom obklopujú postihnuté miesto, čím sa sťažuje dostať infekciu z postihnutej oblasti do tela.

varte na oko foto

Ako sa varí

Furuncle má niekoľko fáz tvorby a vývoja.

Prvý stupeň je charakterizovaný výskytom infiltrátu. Druhý - vývoj hnisavého obsahu a nekrózy v postihnutej oblasti. Na treťom - liečebnom procese.

V prvej fáze sa varí po vlasového folikulu vzniku pevnej týčiaci infiltráciu hyperémia, nejasných hraniciach, pocitom mravčenie a / alebo menšie bolesť. Neskôr sa infiltrát premenil na hustý nádor, ktorý sa stane bolestivým; dochádza k opuchu okolitých tkanív.

Tretí deň nastáva druhá fáza vývoja furuncle, pri ktorej dosahuje priemer až 3 cm, v jeho strede vzniká hnisavé nekrotické jadro s pustulom na jeho povrchu. Kúra sa tvaruje do kužeľovitého nádoru s hladkou pokožkou. V takom období sa syndróm bolesti stáva výraznejším, teplota tela stúpa na 38-39 ° C, môžu sa pripojiť príznaky intoxikácie organizmu. Neskôr sa povrch pustuly umelo alebo spontánne otvára smerom von a furuncle sa vyprázdňuje hnisavým, niekedy nečistým obsahom. Po odmietnutí tyčinky zmizne infiltrácia, opuch a bolestivý syndróm. A zostávajúci kráter tejto formácie je naplnený granulaciami av priebehu niekoľkých dní je zjazvený. Spočiatku má jazva modro-červenú farbu, neskôr získa bielu farbu. S primeraným priebehom zápalového procesu pokračuje vývoj varu o niečo viac ako týždeň.

S vymazanou klinikou zápalového procesu sa vytvára infiltrát s výraznou bolesťou bez vzniku hnisu a nekrózy. Pri malých rozmeroch sa kožušina z folikulitídy vyznačuje vývojom centrálneho nekrotického stonky. U niektorých pacientov, ktorí sú zvyčajne ochudobnení z iných chorôb, furuncle prechádza do vzniku abscesu.

Varí môže zostať na akékoľvek kožné časti tela okrem dlaniach a chodidlách, kde nie sú žiadne folikuly. Jednoduché furunkle často tvoria na zadnej strane krku, spodnej časti chrbta, kože predlaktia, zadok, brucha, dolných končatín.

Farby vonkajšieho ucha sú mimoriadne bolestivé. Usporiadaním furunkul na hrudi, krku, stehná, v blízkosti lymfatické uzliny rozvíjať akútne Lymphangitis a kazeózna. V prípade vredov sa môžu zistiť metastázy v obličkách, pečeni a iných orgánoch. Tieto komplikácie definujú furunculosis občas ako veľmi vážne ochorenie.

Stáva sa, že varenie je lokalizované v ušnách. Príznaky furuncle v uchu sú: pulzujúce, intenzívna bolesť, ktorá môže dať do čeľuste, do whisky. Bolesť sa môže rozšíriť po celej hlave. Bolestivý syndróm sa môže zhoršiť, ak sa ucho vytiahne, v niektorých prípadoch sa pozoruje zhoršenie po pohybe čeľustí. Kožušina v uchu vyzerá ako hyperperikálna a opuchnutá oblasť pokožky s charakteristickým leskom na povrchu.

variť na pery fotografiu

Furuncle na peru vyzerá ako hustá forma s tyčou v strede, extrémne bolestivá pri palpácii. Stav pacienta sa zhoršuje. Nebezpečenstvo tejto formácie na peru je, že je lokalizované v blízkosti prednej prednej žily a kavernózneho sínusu. Ak infekcia pochádza z varu do tejto oblasti, pacient môže trpieť smrteľným následkom, pretože sa môže vyvinúť meningitída alebo trombóza kavernózneho sínusu.

Furunku sa môže tiež vyvinúť na okraji pery. Dva dni po infekcii v tejto oblasti môže pacient pozorovať rozsiahle opuchy, pálenie a svrbenie. Kúrik na peru môže vyzerať ako krvácajúci vred. Má malý rozmer, ale spravidla dáva svojmu majiteľovi veľa problémov kvôli neustálej traumatizácii.

Furuncle na tvári

Furunka na tvári je často znázornená ako jedno krídlo, ale môže sa tiež objaviť ako skupinová vyrážka. Najskôr sa furuncle definuje ako tvorba červenej farby na koži a často je zamieňaná s obyčajným pupienkom. Ale po niekoľkých dňoch začne toto vzdelávanie rásť.

Veľkosť varu na tvári môže byť iná. Niektoré z nich dosahujú veľkosti až do 4 cm v priemere, ale také rozmery sú veľmi zriedkavé. Hnisavý obsah sa postupne hromadí v dutine furuncle, ktorá je na povrchu viditeľná cez tenkú kožu.

Nakoniec sa otvára furuncle na tvári, spravidla sa otvára, purulentný obsah nasleduje a dutina rany začne postupne hojiť. Celý proces tvorby a vývoja varu môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. Po uzdravovaní furuncles na tvári, jeho stopy v podobe jaziev zvyčajne nezostávajú. Je to spôsobené bunkovým zložením kože tváre. Výnimkou sú tie prípady, keď dosahujú vierohodné veľkosti.

Príčinou varu na tvári je bakteriálna flóra, najmä kokalárna povaha. Jeho vývoj môže prispieť k zníženiu imunity u pacienta, zápalových kožných ochorení v tvári. Herpesová infekcia na tvári veľmi často prispieva k takej komplikácii, ako je vývoj varu. U dieťaťa sa môže objaviť furuncle na tvári v dôsledku atopickej dermatitídy, hypovitaminózy. Tiež varenie na tvári sa objaví pri snahe stlačiť pupienok na tvári.

Problém furuncle na tvári je, že obehový systém na tvári je úzko prepojený s mozgom. Nebezpečenstvo tohto vzdelania na tvári spočíva v tom, že ako sa vyvíja, existuje možnosť prenikania hnisavého obsahu do oblasti mozgu.

S rozvojom varí na tvár okrem lokálnej liečby, môže lekár odporučiť vymenovanie širokospektrálne antibiotiká vnútri. Môžu sa použiť antibiotiká tetracyklínových sérií, série penicilínov a cefalosporíny. Pre nich je patogénna flóra kokov, najmä stafylokok, veľmi citlivá. Možno použiť: JUnidoks Soljutab alebo doxycyklín, ceftriaxon, amoxicilín, Amoksiklav, Summamed, azitromycín a pristúpenie sekundárnej infekcii spolu s hlavné skupiny antibiotík môže pridať antimikrobiálne použitie ako Trichopolum alebo metronidazolom.

furuncle na fotografii tváre

Furuncle v nosu

Variť v nose je akútny purulentná zápal mazových žliaz a / alebo vlasového folikulu na vnútorné alebo vonkajší povrch nosa na stenu alebo na nosa špičky.

Pri tvorbe nosovej furunkul, ako aj ďalšie akútny purulentná zápal vlasového folikulu a okolitými tkanivami, existujú dve formy: Prvá forma - stupeň infiltrácie. Charakterizuje ju bolesť v postihnutej oblasti, kožná hyperémia, tvorba hustého infiltrátu s centrálnym umiestnením nekrotického stonky. Druhá forma je fáza abscesu. Charakterizované nekrotické šírenie hnis do okolitého tkaniva, stenčenie kože v zasiahnutej oblasti a kolísanie infiltrátu.

Rovnako ako keď sa varí v inej časti tela príčiny furunkul nosa je aureus a beta-hemolytický Streptococcus skupiny A.

Vzhľad a tvorba nosa furunkul do značnej miery sa zdá virulencie a patogenita mikroorganizmov na jednej strane a na druhej strane, kombinácia rôznych endo- exogénnych faktorov, ktoré tvorí s náchylnosťou k rozvoju hnisavý zápalový proces. Vstup k infekcii sa objaví narušeniu integrity kože vonkajšie predsieň nosa, ktorý nastane, keď jej traumatizujúce (škrabance, macerácia).

Nedodržanie základných hygienických pravidiel každodennej starostlivosti o pokožku tváre, vplyv tváre výrobných faktorov na tvár: cement, prach z produkcie uhlia, palivá a mazivá. Navyše výskyt varu v nosu prispieva k prehriatiu alebo hypotermii, ktorá nepriaznivo ovplyvňuje antiinfekčnú stabilitu pokožky.

Dôležitú úlohu v patogenéze nosovej furunkul hrajú rôzne faktory endogénne charakter, s ktorým už nie je platný baktericídne vlastnosti a vylučovanie potu z mazových žliaz, čím preruší funkčnú aktivitu imunitného systému. Vyššie uvedené poruchy uprednostňujú patogénov pretrvávanie v koži, vývoj stafylokokové tvorby flóry a znovuobjavenie sa varí v nose. Tiež patologický vplyv na percento výskytu a priebehu procesu k varu na nose sú stavy, ktoré sú sprevádzané znížením imunitného systému: diabetes, nedostatky vitamínov, podvýživa, chronických gastrointestinálnych ochorení.

Kúrik v nosiči sa často nachádza na krídlach a na špičke nosa alebo na kožnej nosnej prepážke. Postupne začína proces zápalu, ktorý sa najprv usadí v hĺbke vlasového folikulu a potom sa ešte rozširuje. Počas dvoch dní sa vyskytuje hyperémia, hustota, opuch a bolesť, ktorá sa zhoršuje žuvaním.

Takéto zmeny sú obvykle sprevádzané slabosťou, bolesťami hlavy, výskytom horúčky. V periférnej krvi zmien zistených posun vľavo leukocytov vzorec, zrýchlenie sedimentácie erytrocytov. Neskôr, s dobrým proces toku v priebehu niekoľkých dní hustota hodvábneho zápalových ložísk znižuje, zmäkčenie infiltrát vyvíja, listy malé množstvo hnisu, nekrotické jadro je odtrhnutá, a rana sa vyčistí a absces dutina je vyplnená granuláciou. To znižuje závažnosť bolesti, je normalizáciu telesnej teploty sa vráti do normálneho celkové zdravie. V niektorých prípadoch môže byť progresia zápalových lézií, zvýšenie v oblasti mäkkých nekrózy tkaniva, stenčenie kože, s rozvojom výkyvmi.

S vývojom furuncle v nose je pacient hospitalizovaný.

Počas zvýšenej telesnej teploty sa ukáže prísny odpočinok v posteli, príjem tekutých potravín a obmedzenie mimických prejavov emócií (neusmievajte sa, nemraďte sa, nesmiete sa). Po znížení teploty sa odporúča vymenovanie fyzioterapeutických postupov. Patria sem sollyx a UHF, ktoré majú dobrý protizápalový účinok.

Taktika liečby závisí od formy zápalového procesu. V štádiu infiltrácie sa odporúča správne stieranie a škvrny pokožky okolo purulentnej oblasti zaostrenia pomocou alkoholového roztoku. V prvý deň po nástupe infiltrácie je dobrým účinkom pravidelné liečenie pustúl s 5% rómu jódom. Miestna liečba je použitie masti.

varené v nosu

Masť z varu by mali mať dobré antibakteriálne vlastnosti, prednostne široké spektrum účinku. K týmto typom masti sú: masť 2% Mupirocín a masť 2% kyselina fusidová. Systémové antibiotiká (Oxacilín, Cefazolin, Vancomycin, Amoxyllicin, Linezolid) sa používajú v rozsiahlom zápalovom procese.

Chirurgický zákrok je indikovaný v prípade výskytu abscesu v priebehu vývoja furuncle. Disekcia vzniknutého abscesu sa uskutočňuje buď lokálnou anestézou, alebo v celkovej anestézii - všetko závisí od oblasti lézie. Po vyprázdnení hnisavého obsahu a detritu sa drenáž umiestni do postihnutej dutiny a obväz sa aplikuje s antiseptickými roztokmi.

Nemocnica je asi 1 týždeň s nekomplikovaným priebehom varu a v prípade komplikácií septického charakteru môže byť nemocnica až 21 dní alebo viac.

Furuncle pod podpazuší

Vzhľadom k tomu, tzv naplnené hnis vredoch zápal dutiny vo vlasovom folikule s šírenie procesu okolité tkanivá, môžu sa dosiahnuť rôzne veľkosti a ich umiestnenia sú často prezentované tie oblasti tela, kde je prítomný rast vlasov. A to najmä v miestach, kde je konštantná trenie s odevmi položkami reťaze, spodné prádlo, atď. - to znamená, že v miestach, kde je konštantná trauma kože. Medzi tieto oblasti patrí: krk, podpaží, hrudník, slabiny a pás.

Kožušina pod ramenom by mala byť diferencovaná od purulentno-zápalového procesu žliaz apokrinnej, tj hydradenitu. Hydradenitída je akútny difúzny hnisavý zápalový proces apokrinných žliaz v oblasti podpaží, análnej oblasti, v oblasti slabín.

Furunkle ešte musia byť schopné odlíšiť sa od scrophulodermu, trichophytosis, erytém nodulárneho charakteru.

Príčina vzniku vajíčok pod paží často predstavuje patogénne mikroorganizmy, ktoré vstupujú do folikulu a vedú k vzniku zápalu. Tento proces je charakterizovaný intenzívnou bolesťou, opuchom a hyperemia v postihnutej oblasti.

Prvé známky formovania a dozrievania furuncle pod ramenom sú pocity nepohodlia, svrbenia a lokálnej hypertenzie. Spájanie také funkcie ako vzhľad červené pásy, ktoré smerujú do lymfatických uzlín v regionálnej, postupné formovanie ústia varu a silné bolesti vyžaduje okamžitú liečbu pre chirurga. Je zakázané otvárať nezávislé zretie vetvy, pretože to môže viesť k nežiaducim následkom (penetrácia infekcie vnútri - septikémia).

Zápalový proces s furuncle pod ramenom zvyčajne úplne obklopuje vlasový folikul, vrátane okolitého tkaniva potným žľazom. S kožuchom pod ramenom dochádza tiež k zvýšeniu lymfatických uzlín v tejto oblasti. V oblasti poškodenia sú elastické a kolagénové vlákna úplne zničené. Oblasť ovplyvnená furuncle je obklopená hustým kruhom kolagenovaných nahromadení vlákien, ktoré sťažujú infekčný proces do tela. Preto samo-vytláčanie varu môže viesť k prelomu zvláštneho kruhu a rozvoju zápalového procesu v celom tele.

Furuncle pod ramenom sa vyvíja kvôli konštantnému deformujúcemu účinku na oblasť podpaží, preto v tejto oblasti je silný výrazný pocit nepohodlia a bolesti pri vývoji furuncle.

Pri liečbe vredov existuje veľké množstvo rôznych liekov a metód. Ich výber závisí od stupňa varu a má byť predpísaný iba lekárom. Treba pripomenúť, že v priebehu zrenia varí pod pažou, v žiadnom prípade nemožno použiť na linimentu balzam Wisniewski, pretože to môže vyvolať rast infekcie.

variť pod mojou rukou Foto

Furuncle liečba

Liečba vriec môže byť všeobecná a lokálna.

Na ošetrenie dozrievacích keramiek sa používajú rôzne antimikrobiálne liečivá, ktoré ošetrujú postihnutú oblasť a povrch kože v okruhu niekoľkých centimetrov od nej.

Dvakrát denne pre každý vyvinutý vriec sa vytvárajú kompresie čistého ihtyolu a zakryjú sa silnou vrstvou sterilného bavlneného tampónu; na takom komprese prekrývajte suché teplo (vrecia s horúcim pieskom alebo horúcou vodou). Môžete použiť IFO postihnutej oblasti s následnými aplikáciami ichthyolu. Takéto metódy sa tiež používajú na urýchlenie vývoja furuncle, na vykonanie chirurgického zákroku, na poskytnutie odvodnenia a podávania liečiva priamo do dutiny abscesu.

Okrem ichtyolu a IFO sa v štádiu infiltrácie furunku používa ožarovanie ultrafialovým žiarením v malých dávkach. Spolu s týmito metódami sa okolo hnisavého infiltrátu uskutočňuje obriezka roztokmi novokaínu a antibiotík. Štiepenie sa vykonáva v nemocnici (denne a 24 hodín)

Oddych je vytvorený pre zapálenú oblasť tela, na končatinách sa používajú odstrániteľné svaly. Ak sa nezaznamená zápalový proces, blokády sa opakujú každý deň, až kým nekrotický kmeň neodíde. Aplikujte obklady s dusičnanom strieborným 1%, ktoré sa vymenia každý deň. Spravidla jednorazové kácanie v počiatočnom štádiu vývoja furuncle vedie k rýchlej liečbe. V zriedkavých prípadoch je potrebné použiť dvojitú blokádu.

Masť s furuncle môže byť použitá ako antimikrobiálny účinok a protizápalový. Je možné použiť masti ako Dimexide, balzam Shostakovského, Biopin atď.

Keď je otvor varu, potom sa ukladá ichtamol infiltrovať postihnutú oblasť na svojom obvode, a stred infiltrácie - sterilným obväzom impregnovaný Rivanol (1: 1000) alebo iné antiseptické liečivo. Počas tohto obdobia sú ukázané aj darsonvalizácia a elektroforéza zinku a solí medi. Furunkul dutina po otvorení premyje 3% peroxidu vodíka a aby obväz s p-rum chloridu sodného každý deň až do úplného čistenie v mieste rany.

Potom, čo sa aplikuje raz za dva dni obväz s masťou Vishnevsky a vývoj granulačného tkaniva - mliečne dresingy indiferentný (rybí olej, vazelína a emulzie sintomitsinovoy).

Je prísne zakázané vytláčať vrie, pretože môže viesť k všeobecnému rozšíreniu infekcie ak vzniku život ohrozujúcich komplikácií. Stopka sa odstráni až po úplnom oddelení od tkanív. Koža po obvode varu je ošetrená diamantovou zeleňou, alkoholom alebo modrým metylénom. Odporúča sa tiež použitie ichtyolu, ktorý má keratoplastický, baktericídny, analgetický a protizápalový účinok. Oni sú hojne ošetrení furuncle a pokryté sterilné vaty.

Na vysušenie postihnutej oblasti sa používa "ichtyol", ktorý sa dá ľahko vymyť teplou vodou. Obväzy by sa mali nahradiť 2 str. za deň. Nie je nutné, aby sa ichtyol na už rozbité furuncle, pretože to môže zabrániť prečisteniu purulentného obsahu a výstupu z nekrotického stonky.

Na chirurgické zákroky sa uchýlili k predĺženým vriecam, ktoré idú do štádia abscesu. Chirurgická intervencia pozostáva z časti dutiny furuncle pri lokálnej anestézii. Doba po manipulácii sa nelíši od lokálnej liečby prielivových furunkleov. Môže použiť a dokončiť odstránenie varu stehov.

liečba variť sa s výhodou uskutočňuje pred konečným resorpciu infiltrácie, pretože varu, neprístupný adekvátnej liečby, je príčinou mnohých komplikácií. Nie je potrebné aplikovať masáž pokožky v oblasti bývalých furuncles. Neodporúča sa používať ako horúci obklad, pretože prispievajú k rozvoju macerácia kože okolo varu, ktorá urýchľuje šírenie zápalu, stimuluje vznik nových vrie.

S kožou na peru a na tvári, s uchom vriec a furuncles, deti by nemali odložiť návštevu lekára. Takáto lokalizácia vriec je lepšie liečiť v nemocnici s použitím širokospektrálnych antibiotík. Môže používať doxycyklín, azitromycín, Vilprafen, Clacid (perorálne); Ceftriaxón, penicilín, gentamicín (intramuskulárne); Stafylokokový anatoxín; proteotherapy; autohemotherapy; vitamínová terapia atď. Penicilín sa podáva na 1 000 000 jednotiek denne - každé tri hodiny na 100 000 jednotiek. Azitromycín je predpísaný na 500 mg 2 p. za týždeň (ale závisí od veku pacienta). Doxycyklín 100 mg dvakrát denne počas 10 dní.

Sulfanilamidové prípravky sa používajú pri dávke 3,5 g na deň počas piatich dní. Dobrý účinok je kombinácia antibiotickej terapie s prípravkami imunologickej skupiny (imunomodulátory). Taktiež vzniká kombinácia antibiotík so sulfonamidmi. Pri desenzibilizácii sa používajú Pipolphen, Suprastin, Dimedrol, chlorid vápenatý atď.

Užívajú sa intramuskulárne injekcie vitamínov B a kyseliny nikotínovej (B1, B6, B12), vitamínu A, vitamínu C, tiamínu. Používa sa na prevenciu hypovitaminózy a na zlepšenie metabolizmu.

Stafylokokový antifágín, po ktorom nasleduje zvýšenie dávky: počínajúc od 0,2 ml a každý deň sa zvyšuje o 0,2 ml, kým sa nedosiahne dávka 2 ml.

Liečba variť doma

Liečba variť sa môže vykonávať doma, najmä ak nie je zložitý priebeh varu.

Ľudová medicína na varenie odporúča zbieranie trávy z strún, žihľavy, nechtíky a heřmánku, ľubovník bodkovaný. Tieto bylinky sa odoberajú v rovnakom pomere. Z tejto zbierky sa vyrába infúzia, ktorá je indikovaná na použitie v 70 ml 3 r. denný kurz troch týždňov.

Na terapiu furuncle je možné akceptovať vo vnútri infúzie z ľubovníka bodkovaného, ​​harmančeka, šťavelky vo forme samostatnej recepcie. Každá z týchto infúzií trvá 100 ml trikrát denne. Vonkajšie odporúčame používať tinktúru japonskej sopórie, tinktúru arniky, tinktúru eukalyptu, šťavu z Kalanchoe, chlorofylipt.

Na urýchlenie vývoja varu sa na ňu aplikuje hríb z cibule, pečené, varené koreňové petržlenové vločky, harmančekové kvety, plátkovité mušty. Pri príprave kašu sú zložky rozomleté ​​v maltách a postupne pridávajú vodu. Neskôr sa výsledná kaša aplikuje na vriec a pokryje sterilnou gázou alebo obväzom.

Na zrejúcej keramike naneste čerstvý strúhaný chren, ktorý sa zmieša s 20% tinktúrou bodkovaného mliečneho bodliaka. O polhodinu neskôr sa z postihnutej oblasti odstráni hrubý chrpa a jeho oblasť sa ponorí do tinktúry mliečneho bodliaka.

Dutina furunkul, po jeho otvorení, môže byť liečená Hypericum olej, pre rovnaký účel kalanchoe použiť masti, práškové bahenné calamus, Novoimanin.

Pri varení sa môže použiť odvar z kopřivy. Vezmite jednu lyžicu horčice a jednu pohár vriacej vody. Podzemná tráva žihľava sa naleje do vriacej vody a trvá asi pol hodiny. Prijaté za 30 minút. pred jedlom, čo pomáha zlepšiť čistenie kože a cirkuláciu arteriálnej krvi. Okrem toho je potrebné vypiť aspoň 2 litre normálne upravenej vody denne. Pomáha odstrániť toxíny z tela.

Tiež účinným činidlom pri ošetrení varu je rajčiaková maska ​​dvoch polievkových lyžíc glycerínu, pohára rajčiakovej šťavy. Všetky zložky sú zmiešané. Použite masku na postihnutú oblasť 3 r. za deň. Táto zmes sa má skladovať v chladničke. Táto maska ​​umožňuje rýchle dozrievanie varu.

Na ošetrenie varu doma sa môže použiť nasledujúci balzam. Je vyrobená z 1 lyžice medu, 1 lyžička. lyžice múky, 1 lyžička olivového oleja a 1 žĺtok. Všetky zložky sa zmiešajú, varia sa na nízkych teplotách až do vzniku želatínovej hmoty. Nemôžete to priniesť do varu. Po ochladení pripraveného balzamu sa aplikuje na bandáž, ktorá sa aplikuje na oblasť postihnutú furuncle po dobu pol hodiny.

Účinným efektom je infúzia listov šalvie a kvetov harmančeka. Jedna lyžička zberu sa naleje do vriacej vody, trvá to 20 minút a po ochladení sa použije ako kompres v postihnutej oblasti.

Maska uhorky s osviežujúcim účinkom pomáha eliminovať proces zápalu. Vezmite si čerstvú uhorku, rozotrite na strúhadlo a namočte výslednú kašu na postihnuté miesto 30 minút. Tento postup sa najlepšie vykonáva denne. Jeho použitie zabraňuje vývoju nových purpurových ohniskov a zároveň pomáha zachovať prirodzenú krásu pokožky.

Ak chcete liečiť zápalový proces s vývojom furuncle, môžete samostatne urobiť riešenie. Skladá sa z lyžičky nechtíka (tinktúra) a pohára prevarenej vody. Pridajte tiež 1 čajovú lyžičku medu. Toto riešenie sa intenzívne pretrepáva a potom sa používa ako kompresia v postihnutých oblastiach pokožky. Kompresie v zápalovej zóne trvajú minimálne 20 minút.

Veľký úspech sa využíva s medicínskymi koláčmi, ktoré sa pripravujú z múky z ražnej múky, mlieka a medu. Odporúča sa ich aplikovať na varenie. Po takýchto metódach liečby sa furunkle rýchlo dozrievajú a otvárajú.

Existuje ďalší účinný spôsob, ako zlepšiť zrenie varu. Vezmite žiarovku a varte do mlieka. Môžete tiež pečať v rúre. Aplikujte vo forme príloh na zapálené miesto.

Prevencia tvorby furuncle je určiť príčiny vzniku ochorenia. Aby sa zabránilo rozvoju folikulitídy a / alebo furuncle, počas obdobia ochorenia sú zakázané postupy vody v postihnutej oblasti. Vrstva pokožky v zápalovej zóne a okolo nej je odrezaná, koža okolo kožušiny je stieraná dvakrát denne roztokom salicylalkoholu alebo gáfrového alkoholu.

Prevencia vrie a scvrkáva na osobnú hygienu, boj proti mikrotraumy kože, adekvátne ošetrenie postihnutých oblastí kože, prevencia kožné hypotermia a jej macerácii.

Kuracie (furuncle) na tele: čo to je, foto, liečba

Ľudská koža môže byť nazývaná jedinečným orgánom, akou je ochranná bariéra pre telo. Ale zároveň je koža veľmi zraniteľná a náchylná k rôznym chorobám.

Dokonca aj banálna pupienka je indikátorom zdravotných problémov a takejto patológie ako varu - najmä. Aká je príčina vredov, ako s nimi zaobchádzať a aké nebezpečné sú?

Var alebo kura - čo to je?

Furuncle je lekárske meno abscesu na koži, v každodennom živote sa často nazýva chirium. Jedná sa o jednu z odrôd pustulárnych ochorení kože.

Vo vlasovom folikulu, ktorý obklopuje jeho spojivové tkanivo a mazové žľazy, vzniká purulentno-nekrotický zápal.

Furuncle je kužeľ s hnisavým obsahom a nekrotickým kmeňom v strede, ktorý vzniká počas dozrievania. Koža okolo varu je opuchnutá a hyperemická, teda horúca kvôli vyššej teplote.

Korunka sa môže objaviť kdekoľvek v tele, kde je pokožka hlavy (s výnimkou absolútne bezsrstých dlane a chodidiel chodidiel).

Absces vzniká nielen na povrchu, ale aj pod kožou, v tomto prípade je to vnútorná kožušina.

Kód ICD-10

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) vyvinula všeobecne uznávanú medzinárodnú klasifikáciu chorôb, podľa ktorej sú zdravotné diagnózy kódované určitým spôsobom. K dnešnému dňu platí klasifikácia 10. revízie.

Furuncle má svoj vlastný kód pre ICD-10 - L02, tu tiež označovaný ako absces kože a karbunky.

Furunkulóza, smaragd, absces a oblasti tváre sa objaví pod kódom L02.0, krku - L02.1, torzo - L02.2, zadok - L02.3, končatiny - L02.4, iných webov (vrátane hlavy, s výnimkou tváre) - L02.8.

Varenia nepotvrdenej lokalizácie sú označené kódom L02.9.

príčiny

Na ľudskej pokožke sú stále obývané početné mikroorganizmy, zvyčajne neprinášajú žiadne problémy.

Jedným z nich je Staphylococcus aureus, ktorý môže v mnohých podmienkach vyvolať vývoj hnisavých infekcií. Táto baktéria je často príčinným činidlom furunkulózy.

Stafylokok sa stáva škodlivým, keď sa obranyschopnosť tela znižuje. Ak má osoba silnú imunitu, nedovolí patogénom preniknúť do podkožnej vrstvy a množiť ju, čo spôsobí zápalový proces.

To oslabuje imunitný systém a môže viesť k furunkulóze:

 • chronické ochorenia a infekčné ochorenia - bronchitída, pneumónia, sinusitída, tonzilitída, zápal stredného ucha;
 • HIV a iné stavy imunodeficiencie, ako aj užívanie liekov, ktoré postihujú obranyschopnosť organizmu - pri liečení autoimunitných stavov, zabíjať rakovinové bunky, transplantácie orgánov;
 • rádioterapia.

Aké ďalšie príčiny furuncles sa objavujú:

 • kožné ochorenia (ekzém, svrab) sprevádzané svrbením - poškriabaním vedie ku kožnému úrazu a infekcii;
 • kožné lézie - mikrotrauma, odreniny, rezy, popáleniny;
 • porušenie hormonálnej rovnováhy - v puberte, počas tehotenstva, menopauza, a v dôsledku diabetu, v dôsledku nadmerného uvoľňovanie nadobličiek glukokortikoidov hormóny;
 • nadmerné potenie, zvýšené slinenie;
 • nedostatočná hygiena pokožky;
 • škodlivé pracovné podmienky - kontaminácia pokožky prachom, chemikáliami;
 • obezita;
 • podvýživa, nedostatok vitamínov;
 • stres, nadmerná práca.

Často sa zaujímajú o: mononukleózu - čo je táto choroba? Všetko, čo by ste chceli vedieť o tejto chorobe, nájdete v článku.

Príčiny a liečenie trhlín v rohoch pier sa skúmajú v tomto materiáli.

psychosomatika

Psychosomatika vysvetľuje vznik mnohých chorôb duševnej dôvodov, tj zvláštnosťami psychike každého človeka, jeho emócie, predstavy o svete ao sebe. Každá choroba má svoj vlastný dôvod.

Psychológ Louise Hay, autor populárnych kníh, zostavil tabuľku, ktorá ukazuje pravdepodobné psychologické príčiny ochorenia. Podľa nej dochádza k varu v dôsledku negatívnych emócií - zmätok a hnev.

Ak chcete vyliečiť, musíte sa zbaviť duševných problémov, od záťaže negatívnych skúseností.

Príznaky a príznaky

Je dôležité poznamenať, že furuncle v počiatočnom štádiu svojho vývoja s cieľom začať vhodnú liečbu v čase:

 1. Koža je červená (infiltruje).
 2. Táto oblasť kože ubližuje, dochádza k svrbeniu a pálenie, brnenie, zášklby.
 3. Opuch kónického tvaru sa rýchlo zvyšuje, koža sa napučia.
 4. Vo vnútri sa tvorí nekrotické jadro, ktoré začne svietiť pokožkou.
 5. Zrenie je sprevádzané príznakmi všeobecnej intoxikácie tela - nevoľnosť, slabosť, horúčka, bolesť hlavy, nárast lymfatických uzlín.
 6. Keď sa variť otvoril, príznaky sa líšia - hnisavé obsah spoločne s tyč vyjde, hmatateľná bolesť zmizne, infiltrovať vymizne, proces hojenia začína.

Ako to vyzerá: Foto varu

Kde sa najčastejšie vyskytuje chirac?

Lokalizácia furuncles môže byť akékoľvek - skočiť na všetky oblasti tela, kde je pokrytie vlasov.

Častejšie sa abscesy vyskytujú v oblastiach pokožky, ktorá je náchylná na obsah tuku a zvýšené potenie.

Aké sú charakteristiky tvorby varu v rôznych častiach tela?

späť

U žien sa chiri na chrbte objavujú menej často ako u mužov. Dôvodom ich výskytu je najmä nedodržanie pravidiel osobnej hygieny.

Koža je tiež neustále znečistená v dôsledku škodlivých pracovných podmienok.

Prokurujúce faktory vzhľadu furuncle sú:

 • absencia antiseptickej liečby kožných lézií;
 • zvýšené potenie;
 • ochorenia kože sprevádzané svrbením;
 • nadváhu.

Vredy na chrbte vyžadujú komplexnú liečbu, čo znamená liečbu, boj proti infekciám, posilnenie imunitného systému.

brucho

Príčiny furuncles na bruchu sú rôzne, medzi nimi:

 • poruchy v imunitnom systéme;
 • poruchy metabolických procesov v tele;
 • zanedbanie hygienických pravidiel;
 • podchladenie alebo prehriatie tela;
 • stres.

Je dôležité rozpoznať nástup choroby, rozlíšiť výslednú kožušinu od bežného pupienka. Liečba týchto patologických stavov kože je odlišná.

ramená

Sprievodným faktorom vzhľadu chirani na pleciach je to, že táto časť tela u žien je neustále trepaná popruhmi z bielizne.

Koža je podráždená, čo uľahčuje penetráciu do patogénnej mikroflóry.

U mužov je nevyhnutným predpokladom rozvoja varu hojný rast vlasov na ramenách. Pri zvýšenom potenie sa zvyšuje riziko zápalu vlasových folikulov.

Článok "Furuncle pod pažou" podrobne opisuje, ako intenzívne potenie ovplyvňuje tvorbu abscesov a spôsoby ich liečby.

Kuracie na ruke prináša značné nepríjemné pocity, najmä keď skočí na lakte - môže byť zranený oblečením, je veľmi bolestivé sa pohybovať.

Krútenie medzi prstami je tiež veľmi bolestivé, zbavuje človeka príležitosť vykonávať bežnú prácu.

Ruky sú často vystavené negatívnym účinkom chemických látok, prachu, znečistenia, ktoré spôsobujú mikrodamazy a poškodzujú imunity. A tieto faktory priamo ovplyvňujú vývoj hnisavých abscesov na koži.

Na tvári sa často tvoria kožušiny (to je oddelený materiál), na pokožke hlavy, na hrudníku, na páse, na zadku. Informácie o vlastnostiach a liečbe vredov v intímnej zóne nájdete v ďalšom článku.

Typy a štádia vývoja

Podľa klasifikácie furunkulózy sa závažnosť ochorenia vyskytuje:

 • ostré, keď takmer súčasne na koži vyskočili niektoré kvíry;
 • chronická - furunulóza sa obáva dlhého časového obdobia: abscesy sa formujú postupne, jedno liečivo, iné sa objavujú.

Pri výskyte kožných lézií je ochorenie dvoch typov:

 • lokalizované - chiri sa nachádzajú v obmedzenom priestore;
 • šírenie - abscesy postihujú rôzne časti tela.

Zrenie dozrieva v priemere až 10 dní, ktoré prechádzajú určitými etapami:

 1. Infiltrácia - okolo vlasového folikulu tvorí zameranie zápalu: postihnutá oblasť sa začervenala, zahustila a postupne sa zvyšovala. V prvých dňoch infiltrácia je bolestivá, koža okolo sa napučiava, je horúca na dotyk v dôsledku zvýšenej teploty. Brúsenie a zvlnenie sú pocit. Táto fáza trvá 3 - 4 dni.
 2. Čistenie (purulentno-nekrotický stupeň) - obdobie zrenia a tvorba hnisavého stonky v strede. Tento proces trvá v priemere 3 dni, potom sa tenká koža na vrchole varu prelomí, otvorí sa a obsah vo forme hnisu a mŕtveho tkaniva zhasne. V tomto bode sa vytvorí rana, ale po odchode hnisavých hmôt a nekrotického stonky sa bolesť znižuje a opuch tkanív sa znižuje.
 3. Uzdravenie - po odmietnutí hnisu sa rana začne uzdravovať a je naplnená granulačnou tkanivou. Jemné furuncles nenechávajú stopy na koži, ale veľké chiri sú plné zjazvenia.

Je to nákazlivé alebo nie?

Podľa všeobecne akceptovaného názoru nie je furunkulóza nákazlivá choroba. Chirya je nebezpečenstvo pre veľmi chorých - môžu sa rozšíriť do susedných oblastí zdravého kože a postihnúť vnútorné orgány.

Napríklad, keď sa používa v manikúrnom salóne, nedostatočne spracované nástroje.

Nie je nemožné infikovať, ak používate uterák, posteľnú bielizeň chorého človeka.

Zároveň treba poznamenať, že pre vznik furunulózy je potrebné mať jednorazové faktory. Dokonca aj získanie infekcie na koži neznamená riziko 100% infekcie.

Silná imunita, chýbajúce chronické choroby a poškodenie pokožky chránia človeka pred tvorbou hnisavých abscesov.

Ale kvôli prevencii vredov nebude starostlivá osobná hygiena nadbytočná, po kontakte s pacientom musíte vždy umyť ruky a ošetriť im antiseptickú látku.

Ako ju odlíšiť od pupienka?

Ako sa furunculum líši od pryshchika? Na začiatku je ťažké si všimnúť rozdiel, ale s opatrným prístupom môžete rozlíšiť tieto dve kožné útvary:

 • pri stlačení na varte bude bolelo a dotýka sa pupienka nedáva bolestivé pocity;
 • kožušina sa vytvára pod kožou, vo vrecku na vlasy a pupienok - na povrchu;
 • okolo výpotku tvorili oblasť sčervenania, pýcha, telesná teplota stúpa, pupen nedáva takú symptomatológiu;
 • pupienka je vždy menšia a dozrieva oveľa rýchlejšie ako varenie, ktoré sa zároveň stáva pocitom pulzácie a bolesti v záseku;
 • pupienok môže dozrieť bez hnisu, na rozdiel od chirya.

Niektoré pupienky prechádzajú bez stopy, len príležitostne na koži ostávajú pigmentované škvrny a po korytnačkách sú niekedy jazvy a jazvy.

K akému lekárovi sa obrátiť?

Terapeutovi sa môžete obrátiť, ak prvýkrát vyskočil furuncle a predtým, než sa podobné problémy nevyskytli. Lekár vykoná diagnózu a predpíše liečbu.

Okrem toho sa v prípade potreby obráti na špecialistu, ktorého konzultácia je v tomto prípade potrebná.

Často bojovať s vrieť je potrebné pri jeho otvorení. V takom prípade musíte vyhľadať lekársku pomoc od chirurga. Chirurgický zákrok je potrebný, ak liečba zlyhá.

Pretože príčiny furuncles sú veľmi odlišné, v niektorých prípadoch môže byť potrebné konzultovať s inými odborníkmi.

Opakovaná furunkulóza je spôsobená cukrovkou a inými metabolickými poruchami. Pacient sa musí poradiť s endokrinológiou.

Oslabenie imunity je jedným z hlavných dôvodov vzniku chirani. Preto je pre úspešné liečenie hnisavých abscesov potrebná konzultácia imunologa.

Bude schopný zistiť poruchu vo fungovaní imunitného systému a predpísať účinnú liečbu.

Správna výživa je dôležitá pri liečbe furunulózy. Nájsť vhodnú diétu pomôže dietitike.

Je potrebné brať do úvahy a lokalizovať absces - ak je umiestnený v nose alebo v uchu, pacient by mal navštíviť otolaryngológa.

ORL lekár bude schopný určiť stupeň nebezpečenstva ochorenia a predpísať liečbu av prípade potreby odstrániť vrie pomocou špeciálnych nástrojov. Pokiaľ ide o odtieň otvárania a odstránenia varu, prečítajte si tento odkaz.

Diagnóza ochorenia

Na diagnostiku furunulózy sa uskutočňuje všeobecné vyšetrenie pacienta. Charakteristické symptómy a umiestnenie lézií pomáhajú pri správnej diagnóze.

V mnohých prípadoch sa vyžaduje vykonať laboratórne testy:

 • všeobecný krvný test;
 • imunodiagnostika;
 • bakposev obsah abscesu;
 • dermatoskopia zamerania lézie.

Liečba furunkulózy na tele u detí a dospelých

Celková liečba varí sa jedná o kombináciu rôznych metód - externé terapie, antibiotiká, ktoré posilňujú obranyschopnosť organizmu, strave, použitie tradičnej medicíny, fyzioterapia, liečenie chronických chorôb, ktoré sú zodpovedné za rozvoj varu.

vonkajšie

Na zrýchlenie dozrievania môžete používať lieky alebo ľudové recepty:

 • ošetrenie jódom, salicylovým, etylalkoholovým alebo kafrovým alkoholom, fukorcínom, tinktúrou z nechtíka;
 • použitie masti - Višnevského alebo Ihtiolovoj, ktoré sa považujú za jedného z najlepších činiteľov boja proti furuncles;
 • antibiotiká v okolí chirívy;
 • ultrafialové ožarovanie, suché teplo, UHF postup, laserová terapia;
 • kompresy z listov aloe alebo kapusty, šťavy z cesnaku a cibule, propolis.

Tradičná medicína odporúča skoré dozrievanie varu na aplikáciu otepľovacích kompresí - niekoľkokrát denne po dobu 15-20 minút.

Takýto postup však nie je bezpečný, môže viesť k vzniku abscesu a flegmónu. O tom, čo flegmon prečítať v tejto publikácii.

Keď variť otvoril, postihnutá oblasť sa spracuje s peroxidom vodíka alebo chlórhexidín, a masti aplikovanej s antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami - Levomekol, tetracyklín, gentamycín, sintomitsinovoy.

Bandáže s masťou sa aplikujú 3 až 4 krát denne, až kým sa postihnutá oblasť kože nezahojí. Masť Višnevskij, podobne ako Ihtiolova, je účinná v tomto štádiu liečby.

Čo sa týka masti, ktoré kreslia hnis z varu, máme na tomto odkazu samostatný článok.

antibiotiká

Nie vždy antibiotická terapia je povinná. Lekár ich nepredpisuje, ak môžu byť furunky liečené antiseptikami, externými liekmi, ľudovými metódami a fyzioterapeutickými postupmi.

Ktoré druhy antibiotík sú účinné pri furunkulóze:

 • ampicilín;
 • penicilín;
 • amoxiclav;
 • tetracyklín;
 • chloramfenikol;
 • cefazolín;
 • Gentamicín.

Vhodný liek pre konkrétneho pacienta sa vyberie po určení citlivosti patogénu na lieky.

Na tento účel sa izolovaný absces vyšetrí bakteriologickým vyšetrením.

Ďalšie informácie o liečbe varu s antibiotikami nájdete v príslušnom článku.

Chirurgické odstránenie

Ak konzervatívna terapia nefunguje, je potrebná chirurgická intervencia. Operácia bude potrebná v prípade, ak sa na tele vytvorí viacero bolestivých chirí.

Zrelý furuncle nemožno odstrániť, musí dosiahnuť určitú fázu vývoja.

Pacientovi sa podá lokálne anestetikum a furunky sa odstránia:

 • Chirurg urobí punkciu alebo incíziu kože a odstráni purulentný obsah varu. Je dôležité odstrániť jadro (koreň abscesu), inak sa môže opäť vyvinúť zápalový proces;
 • Na ranu sa pôsobí antiseptickými činidlami a aplikujú sa antibakteriálne lieky. Je možné namontovať drenáž, aby sa odstránili pozostatky hnisavého obsahu;
 • po operácii na týždeň (ak je to potrebné - dlhšie), rana sa má liečiť predpísanými liekmi, užívať antibiotiká.

Kvalifikovaný chirurgický zákrok zabráni riziku opätovného výskytu furunulózy a výskytu jaziev a jaziev namiesto rany.

Iné spôsoby

Doplnok k tradičným metódam liečby sa môže stať tradičnou medicínou. Môžete však používať recepty "babičky" iba po konzultácii s lekárom.

Populárne prostriedky na zbavenie sa varu sú:

 • cibuľa (čerstvá a pečená) a cesnak;
 • aloe a kalanchová šťava;
 • ploché koláče z múky a medu;
 • masť na báze včelieho vosku;
 • ihličnaté kúpele;
 • pleťové vody z morskej soli.

Na domácich metódach liečby vredov si prečítajte samostatný článok.

Dnes ponúka lieky liečbu furunkulózy a iných metód, s výnimkou liekov, napríklad transfúzie krvi. Postup je založený na použití vlastných ochranných síl pacienta.

Pacientovi sa podáva autohemoterapia - krv z žily sa injektuje do zadku. Požadovaná dávka sa stanoví individuálne. Takáto terapia podporuje aktiváciu procesov rehabilitácie v tele a hojenie rán.

Iná metóda - autohemotransfúzia, čiže transfúzia vlastnej krvi pacienta, ktorá sa užíva vopred, sa zriedkavo používa na furunkulózu.

Veľká krvná strata pri odstraňovaní vriec spravidla nevzniká. Táto technika je v dopyte po závažnejších operáciách.

diéta

Správna výživa počas ošetrovania vriec je dôležitým faktorom pre rýchle zotavenie.

Je dôležité dodržiavať určitú stravu:

 • Vylučte potraviny bohaté na sacharidy - kaša, zemiaky, výrobky z múky, sladkosti;
 • vyhnúť sa mastným, slaným a korenistým jedlám;
 • zahrnúť do stravy viac mliečnych výrobkov, bielkovinových potravín;
 • obohatiť menu s jedlom obsahujúcim vitamíny a stopové prvky - zeleninu (najmä mrkvu), ovocie, bobule, maslo, pečeň, mäso, čierny chlieb;
 • vylúčiť výrobky - alergény: vajcia, citrusy, čokoládové výrobky;
 • použitie na ošetrenie pivovarských kvasníc - dvakrát denne sa užívajú na polievkovú lyžicu (najviac dve).

Ako vyliečiť ochorenie u detí

Chiri sa môže objaviť aj u novorodenca a dieťaťa. Prispieť k rozvoju furuncles v detstve slabá imunita, časté mikrotrauma kože, nedostatok hygienických zručností, iné kožné ochorenia.

Hnisavé abscesy u detí sú sprevádzané zhoršením zdravotného stavu, vysokou horúčkou, nevoľnosťou.

Dr. Komarovsky upozorňuje rodičov na dôležitosť vyšetrenia tela a posilnenia imunity u detí, najmä pri relapsoch vredov.

Dôležité odporúčania

Počas liečby vredov treba dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré pomôžu urýchliť zotavenie a predchádzať komplikáciám:

 • samochodné kurča je zakázané - ide o obrovské riziko infekcie a nebezpečných následkov;
 • vodné procedúry by mali byť vylúčené až do úplného zotavenia, výlet vo vani môže byť zabudnutý až do lepších časov, dokonca aj sprchovanie sa neodporúča.

Nemožno navlhčiť chiri, aby sme nekomplikovali proces liečby. Jediný prípustný hygienický postup - utrite zdravú pokožku antiseptikami a kúpeľmi s manganistanom draselným;

 • Imunomodulátory sa používajú na posilnenie imunity - Interferón, Polyoxidonium, Galavit;
 • zostávajúce po uzdravení furuncle škvŕn na koži alebo kužele špeciálneho ošetrenia nevyžadujú, oni nakoniec hoja bez zanechania stopy.

  Jazvy a jazvy sa môžu odstrániť chirurgicky alebo pomocou špeciálnych masti a krémy - Kontraktubeksom, Kelofibraza, Dermatix.

 • Ako liečiť absces počas tehotenstva a dojčenia?

  Vzhľad variť u tehotných žien je príležitosťou naliehavo vyzvať lekára, aby určil príčinu ich výskytu a začal primeranú liečbu.

  Lekár určí šetrnú liečbu, berúc do úvahy trimester tehotenstva a zdravotný stav budúcej matky. Z bezpečných prípravkov stojí za zmienku Ichthyolová mast a masť Višnevského.

  Nemali by sa používať samostatne, ale až po konzultácii s lekárom.

  Starostlivosť o matku by mala starostlivo sledovať stravu, vyhýbať sa jedla, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie u dieťaťa.

  Možné komplikácie: čím je nebezpečnejšie

  Kurunka sa nedá vnímať ako nepatrná bolesť. Ak sa tvorí hnisavý absces, je to už signál choroby v tele.

  Chiray môže mať v niektorých prípadoch vážne následky - s hrozbou pre život. Je možné zomrieť z nejakého abscesu?

  Smrteľný výsledok nie je vylúčený pri ťažkých komplikáciách furunkulózy - sepsy a purulentnej meningitídy.

  Čo iného môže viesť k predčasnému alebo nesprávnemu zaobchádzaniu s chir:

  • v prípade šírenia stafylokokovej infekcie - srdca, pľúc, artritídy, pyelonefritídy;
  • s lokalizáciou na tvári - osteomyelitída čeľuste, meningoencefalitída, hnisavá sinusitída;
  • lokálne komplikácie vo forme karbunky - zápal celej skupiny vlasových folikulov, ako aj absces, erysipela, flegmón;
  • zápal žíl - flebitída a tromboflebitída, lymfatické cievy - lymfangitída, lymfatické uzliny - lymfadenitída;
  • furunkulóza - viac chirjami, ktoré vznikajú jeden po druhom;
  • sepsa - penetrácia patogénnych baktérií do krvného obehu, ich šírenie, čo vedie k abscesom vnútorných orgánov a mozgu.

  Obzvlášť nebezpečné sú furuncles na tvári a krku - kvôli blízkosti mozgu a vlastnosti lymfatických a žilovej siete, cez ktoré sa mikróby rýchlo šíria.

  Vnútorné chiri sú plné prelomu v tkanivách tela a kontaminácie krvi.

  Príčiny, príznaky a liečba, rovnako ako fotky herpesu na tele v počiatočnom štádiu, hľadajte v tomto materiáli.

  Príznaky vírusu Epstein-Barra u dospelých, spôsoby liečby a prevencia ochorenia sú podrobne popísané v našej publikácii.

  Prevencia ochorenia

  Na prevenciu furunkulózy je dôležité dodržiavať pravidlá osobnej hygieny - pravidelne sa sprchovať, najmä pri nadmernom potenie a zvýšenej práci mazových žliaz.

  Je potrebné včas meniť posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň, je lepšie nosiť veci z prírodných tkanín, aby sa zabránilo oblečeniu, ktoré stláča a trápi pokožku.

  Čo iným pomôže vyhnúť sa riziku infekcie stafylokokmi a výskytu vredov:

  • je potrebné posilniť imunitný systém prostredníctvom vytvrdzovania, vyváženej výživy, rozumnej fyzickej aktivity, chôdze na čerstvom vzduchu;
  • vyhnúť sa nervóznemu preťaženiu, stresovým situáciám, nadmernej práci;
  • Nedovoľte teplotným zaťaženiam - hypotermii a prehriatiu, ktoré výrazne znižujú imunitu;
  • včasná liečba chronických a pustulárnych ochorení;
  • na ošetrenie pokožky antiseptikmi po poškodení a po vykonaní kozmetických procedúr, najmä v kozmetických salónoch;
  • na kontrolu hladiny cukru v krvi, pretože jeho vysoké koncentrácie v diabete mellitus podporujú šírenie patogénnych baktérií;
  • Nezabudnite na samošetrenie s výskytom hnisavých abscesov, aby ste predišli vzniku furunkulózy.
  • v žiadnom prípade odstrániť vriec, aby sa predišlo závažným komplikáciám.

  Výrazne znížiť riziko varu na tele môže, ak starostlivo liečiť vaše zdravie, poznať cesty infekcie, prvé príznaky choroby.

  Malá vyskočená pupička, ktorá sa obťažuje len preto, že je mierne svrbivá, nemusí byť vôbec neškodný problém.

  Ak je to varenie, malo by sa s ním zaobchádzať včas a najlepšie zo všetkého - pod dohľadom lekára.

  Páčia sa vám článok? Zdieľajte to so svojimi priateľmi: