Hlavná

Ateróm

Masti, krémy a gély sa týkajú lokálnej liečby dermatitídy

Dermatitída sa nazýva zápal kože - orgán, umiestnený v ľudskom tele najjednoduchšie a napájaný obrovskou sieťou ciev. Keď nie je narušená celistvosť kože a má kyslé pH, dobre splní bariérovú funkciu a neumožňuje absorpciu látok, ktoré sa dostanú na povrch. Je potrebné vyvinúť mikrobiálny alebo alergický zápal alebo zápal, ktorý je dôsledkom pálenia - koža sa stáva priepustnou pre rôzne látky. Táto vlastnosť a použitie dermatológov, zdvihol mast z dermatitídy.

Treba povedať, že aj keď sú všeobecné procesy, ktoré sa vyskytujú so zápalom kože, podobné, mechanizmus ich spúšťania je iný. Preto je veľmi dôležité, aby sa správne vybral lokálny liek na jeho liečbu a aby sa zohľadnili aj zmeny, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v tkanive. Budeme analyzovať, aké účinné masti a krémy môžu byť použité pre každý typ dermatitídy.

Niektoré terminológie

Atopická dermatitída - nastáva v reakcii na styku s kožou s jedným z faktorov (čistiace prostriedky pre domácnosť výrobky, kozmetika, lokálne podávané lieky, kovy, rastlinná šťava). V tomto prípade sa v reakcii na tento kontakt ihneď uvoľní niekoľko imunoglobulínov a na koži sa objavia začervenanie a pľuzgiere sprevádzané svrbením. Ide o alergickú kontaktnú dermatitídu. Častejšie sa to nazýva jednoducho "kontakt".

Existuje tiež alergická atopická alebo jednoducho atopická dermatitída. Ide o ochorenie s chronickým priebehom, ktoré sa vyskytuje v reakcii na požitie látky, ktorá spôsobuje uvoľňovanie protilátok, do potravy, do dýchacích ciest alebo priamo do krvi. Podporovať výskyt atopickej dermatitídy zápalu, genetického predispozície, chronických infekcií, patologického priebehu tehotenstva, ochorení tráviacich orgánov. Stránky sčervenania a svrbenia sa objavujú na ľubovoľnej časti tela, častejšie na tvári a dlani, ale môžu sa nachádzať v tele.

Ak začervenanie, opuch jeho vzhľad povlak, bublinky naplnené priehľadnou alebo krvavé tekutiny, spojený s nálezu krycích agresívnych chemických ultrafialového žiarenia, tepla alebo za studena látok, ktoré - príliš dermatitída. Jeho názov bude odrážať povahu zápalového faktora (napr. Slnečné svetlo).

Keď zápal pokožky vznikol na pozadí zvýšenej práce mazových žliaz, v produkte ktorého sa množili baktérie Malassassia, je to seboroická dermatitída. Jeho prejavy sú osobitné. To je jasne naznačené červené ohniská, pokryté slabo odnímateľnými tukovými šupinami žltej farby. Lokality zápalu majú tendenciu postupne rásť a vzájomne sa zlúčiť. Koža bohatá na mazové žľazy je postihnutá: tvár, chlpatá časť hlavy, prsia a chrbta; v ťažkých prípadoch - axilárna fossa a inguinálne záhyby.

Princípy lokálnej liečby alergickej dermatitídy

Pozrime sa, na základe čoho je lekársky výber tohto alebo toho miestneho lieku proti dermatitíde založený.

Ak sa zápal prejavuje opuchom a vlhkým povrchom

Miestna úprava spočíva v tom, že sa uskutočňujú kompresie so slabým roztokom manganistanu draselného alebo vodným roztokom kyseliny boritej. Používané aj v lekárni pripravili chatters.

Po kompresiu alebo kašou v zapálenej oblasti prekrytia gély dermatitídy, vztiahnuté na - antihistaminiká. Toto je "Fenistil-gel" alebo "Psychalzamzam". Keď je zapálená plocha oveľa dlhšie namočiť, na urýchlenie hojenia jeho použitie takého smotanovej dermatitídy ako "Bepanten" ( "D-panthenolom"), ktorý bol namočeným kože, a je premenený na vitamín podieľajúce sa na normálny metabolizmus kožných buniek, stimuluje ich delenie. Gél "Aktovegin" môže byť použitý namiesto dekspantenolovyh prostriedkov alebo "Solkoseril". Tieto nehormonálne lieky zlepšujú výživu kožných tkanív postihnutých dermatitídou.

Liečba hormonálnymi prostriedkami

-Li alergická dermatitída postihuje veľké plochy, alebo lokálne antihistaminiká mať žiadny efekt (vládne ľud vplyv na kožné alergie), menovaný steroid masti. Obsahujú laboratórne analógy hormónov - glukokortikosteroidov, ktorých "originály" produkujú nadobličkové žľazy. Tieto lokálne lieky majú výraznú antialergickú, protiedematóznu a protizápalovú aktivitu.

Kortikosteroidné masti používané na alergickú dermatitídu sú rozdelené podľa ich účinku na:

 1. Slabé: hydrokortizón a prednizolónová masť.
 2. Stredná sila: Afloderm, Dermatop, Fliksotid, Lokoid.
 3. Silné stránky: "Kutiveyt", "flutsinar" masť a krém "Advantan", "Triamcinolon" masť, masť a krém "Elokim" a "Celestoderm-B».
 4. Veľmi silná: "Dermoveit" vo forme krému alebo masti, "Halciderm".

Tieto masti by mali predpisovať lekári. Načrtol koľko dní môžete použiť (zvyčajne silný liek používaný nie dlhšie ako 3 dni, zatiaľ čo drogovej "slabú" aktivitu - až týždeň), vám povie, ako by malo byť vyradené, aby nedošlo k poškodiť vlastnej koži náhle odvolaný lokálne kortikosteroidy.

Ak sa infekcia dostala do dermatitídy

Keď začal zo zapálenej časti hnisu, alebo sa obsah bublín stal belavý krém pre lokálne liečenie atopickej dermatitídy sa združenú sekundárnej infekcie musia pridelí dermatológ, pretože tam môže byť tri možnosti:

 1. Liek obsahujúci len antibiotikum (erytromycín, tetracyklínová masť);
 2. Lokálne kombinovaný liek podľa antibiotiká alebo antiseptiká v kombinácii s ne-hormonálne činidlá "Levomekol" (+ antibiotikum zlepšuje hojenie prípravku) "Oflokain" (+ antibiotikum anestetikum);
 3. Kombinácia antibiotickej, antifungálnej zložky a hormónu: Triderm, Pimafukort.

Liečba atopickej dermatitídy

Vzhľadom na to, že táto patológia spôsobuje väčšiu úzkosť v detstve, zvážime, ktorá z masti z dermatitídy sa používa na liečbu detí.

Kombinácia hormónov a hormónov

Takéto lokálne lieky začnú liečiť deti s exacerbáciou atopickej dermatitídy. S rovnakými prostriedkami môže začať liečba, ak je ochorenie ťažké.

Výpočet na vymenovanie je nasledovný:

 • Pri zhoršení choroby, kedy malá lézie začervenanie objaví len na trupe a končatinách, zoznam hormonálne masti dermatitídy sa skladá z týchto prípravkov ako 1% krém hydrokortizón " masti "prednizolónu". Ak tomu tak nie je namočiť - masť "Afloderm" alebo "Lokoid", keď zvlhne zapálená plocha, je lepšie použiť fondov za Flixotide, 'Afloderm "vo forme krému.
 • V prípade, že zhoršenie je ťažšie (závažnosť určuje dermatológ), a zápal je lokalizovaný na koži trupu, tvári a končatinách, začínajú náklady na liečbu pomocou liekov, ako je "Advantan" (keď zvlhnúť - vo forme emulzie alebo smotany, ak to tak nie je - vo forme masti ) "Celestoderm B», «Elokim" (s namáčanie - "mometazonfuroátu" na mlieko alebo smotanu), "triamcinolón", "Polkortolon",

Množstvo aplikácie zvolí lekár. Zvyčajne "Advantan" pre deti s pol rokom sa môže aplikovať raz denne, "Afloderm" - dvakrát denne, "Lokoid" - až trikrát denne. "Elokom" je možné používať iba od 2 rokov, denne raz, kurz - až do 1 týždňa.

Pri významnom znížení závažnosti vyrážky pri atopickej dermatitíde sa neodporúča rýchle zrušenie lokálnej liečby. Je lepšie prejsť na kurz, mazanie postihnutých oblastí 2 krát týždenne počas 1-2 týždňov, v ostatných dňoch používať zvlhčovače a živiny.

Drogy "Dermoveyt", "Galtsinonid", "Haltsiderm", "diflukortolon valerát," má silný, dlhotrvajúci efekt a maximálnu hĺbku prenikania - je masť používa pre dermatitídy u dospelých a detí nad 14 rokov predpísané lekárom.

Kontraindikované hormonálne masti s akné, plesňovými a bakteriálnymi kožnými ochoreniami, svrabom, herpesom a šindelmi, tuberkulózou. Nemôžu sa použiť, ak sa objaví alergická dermatitída po očkovaní. Pre deti mladšie ako jeden rok a počas tehotenstva takéto prostriedky nie sú predpísané. Deti vo veku do 7 rokov majú predpísať steroidnú masť a krém.

 • ak sa dermatitída vyvíja na rukách, na každú ruku sa použije najviac 3 jednotky lieku (1 jednotka je suma umiestnená na falancii ukazováka tej istej osoby);
 • na chodidle - maximálne 1 jednotka;
 • v oblasti slabín - 1 jednotka na stranu;
 • na tele - maximálne 14-15 kusov.

Na tvári sa nezaobchádza s hormonálnymi masťami. Odporúča sa používať len zvlhčovače a kalcineurínové inhibítory.

Pri spájaní podozrení plesňové alebo bakteriálne flóra sú priradené k častiam dermatitída masti, v ktorom je antibiotikum a antifungálne "trider", "pimafukort".

hydratačný

U detí je až 7 rokov hormonálnej krém aplikovať priamo do zapáleného kožu, zatiaľ čo pre-tukom Emolienciá - látka má dostatočný obsah tuku, ktoré po nanesení vytvára film na koži. Dobrými zmäkčovačmi sú Emolium, Topicrem, La Roche-Pose a Cream Mustela Stelatopia.

Posledná z nich je krémová emulzia vyrobená z prírodných zložiek, ľahko sa šíri cez pokožku dieťaťa a niekoľko minút vysychá. Možno ho použiť nielen ako "základňu" pre hormonálnu činidlo, ale v prestávkach medzi aplikáciou lokálnych steroidov, a pred odchodom von, a to najmä v chladnom období. Krémová emulzia Mustelu tiež pomáha eliminovať svrbivú kožu, ku ktorej dochádza pri atopickej dermatitíde.

Aplikácie Stelatopie je možné nahradiť Fiziogel AI, môžete ich alternatívne. Fyziogel tiež pozostáva z lipidov tvoriacich membrány, ktoré sú identické s tými, s ktorými je neporušená koža chránená pred vonkajšími vplyvmi. Odstraňuje malé prejavy atopickej dermatitídy, zmierňuje podráždenie a svrbenie.

Podobné prípravky - zmäkčovadlá - najlepšie masti z dermatitídy počas tehotenstva. Sú vynikajúcou alternatívou, ak existujú kontraindikácie liečby hormonálnymi masťami.

Aplikujte zmäkčovadlá najmenej 3 krát denne a po kúpaní. Každých 3-4 týždňov sa odporúča zmeniť, aby sa zabránilo zníženiu terapeutického účinku.

Ďalšie nehormonálne lieky

Pri tejto chorobe sú u detí, dospelých, tehotných žien predpísané nehormonálne masti spôsobené dermatitídou. Môžu byť odlišné:

 1. "Eplan". Liečivo je glykolan, ktorý má hojenie rán, baktericídne a analgetické účinky. Neexistujú žiadne indikácie o tehotenstve a kŕmení.
 2. "Bepanten" (Pantoderm, Dexpanthenol, D-panthenol). Absorbovaný bunkami pokožky sa mení na kyselinu vitamín-pantoténovú, čo urýchľuje hojenie kože. Môže sa používať počas gravidity a laktácie.
 3. Masť dermatitída so zinkom ( "Zinc masť" a "Desitin" oxid zinočnatý "Tsinokap" na báze pyritiónu zinočnatého) má dobré protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Dobre sa používa na zmáčanie. Počas tehotenstva a kŕmenia používajte podľa pokynov dermatológa.
 4. Inhibítory kalcineurínu (krém "Elidel" a "Protopik"). Potlačujú uvoľňovanie látok, ktoré vyvolávajú alergické prejavy na koži, znižujú závažnosť zápalu. Používajú sa na liečbu krku, vrások a tváre. "Protopik" je optimálna antipruritická masť na dermatitídu. Tieto prípravky sa nepoužívajú pri herpetických erupciách, na pokožke genitálnych bradavíc alebo bradavíc pri liečbe ultrafialového žiarenia. Neodporúča sa počas tehotenstva a kŕmenia.
 5. "Radevit" - masť na báze vitamínov (D2, E a A), ktorá má protizápalový, zmäkčujúci účinok, eliminuje svrbenie.
 6. "Gistan" je miestny doplnok stravy založený na rastlinných extraktoch, dimetikone a betulíne.
 7. "Fenistil gél", ktorý je založený na antihistaminickej látke Dimethinden maleát. Má antipruritické a miestne anestetické vlastnosti.
 8. "Losterin". Vo svojom základe - dexpanthenol (o tom - vyššie), močovina (zmäkčuje pokožku), kyselina salicylová (zmäkčuje pokožku, eliminuje zápal).
 9. "Naftaderm" je farbiaci olej na báze naftalánu. Má analgetický, zmäkčujúci, antiseptický účinok.
 10. Pri infikovanej dermatitíde a jej prevencii pre deti od 3 mesiacov liečby sa liek "Dermazin" používa na základe sulfanilamidového antiseptického - sulfadiazínového striebra. Je účinný proti veľkému množstvu mikróbov, eliminuje slabé namočenie. Aplikuje sa na gázovú vložku, ktorá sa aplikuje na miesto dermatitídy až potom, čo sa zapálená koža umyje vodou a vysuší sterilnou gázou.

Predtým široko odporučil krém na liečbu dermatitídy ako "Skin-Cap" umiestnený ako non-hormonálne komplexu liečivo, majúci protizápalové, antifungálne a antibakteriálne aktivitu. Až doteraz neboli vykonané spoľahlivé štúdie, ktoré neobsahujú glukokortikoidový hormón, clobetasol propionát.

Liečba seboroických kožných lézií

Hlavným masť seboroická dermatitída - proti plesniam "ketokonazolom viac", "Nizoral", "Sebozol", "Nizoreks", "Mikozoral". Odporúča sa liečiť postihnutú kožu keratoregulačnými látkami (napríklad "Mustela Stelacer"). Vo zvláštnych prípadoch sa pasta "Sulsen", hydrokortizónová masť, ale preferencia pri liečbe tohto typu dermatitídy podáva fyzioterapeutickým metódam.

Terapia slnečných zápalov

Od slnečnej dermatitídy určenej masti na báze glukokortikoidov: "Ftorokort", "Polkortolon", "Beta-Metazon". Po zmierňovaní zápalu sú postihnuté oblasti ošetrené krémom "Bepanten" alebo jeho analógmi.

Indikácie na liečbu dermatitídy s hormonálnymi masťami - zoznam najúčinnejších a najbezpečnejších s cenami

Dermatitída sú veľmi časté a ovplyvňujú ako deti i dospelých: reakcii na vonkajšie podnety a vnútorné nerovnováhy, ktorý je exprimovaný v koži. Mierne alergie predpísať rôzne bylinné, protiplesňové a antibakteriálne činidlá, s viac závažných kožných lézií pomôže hormonálna krémy pred dermatitídou - silné lieky, ktoré musia byť prijaté iba pod lekárskym dohľadom. Pozrime sa podrobnejšie na ich typy a vlastnosti aplikácie.

Dermatitída masť na pokožke

Hormonálna masť na dermatitídu je predpísaná v extrémnych prípadoch, keď miestne nehormonálne lieky nefungujú alebo keď choroba ohrozuje zdravie pacienta. Silami vplyvu sa vyznačujú slabé, stredne silné a silné lieky, ktoré je možné predpísať v kombinácii s antibiotikami, inými masťami a krémami. Keď sú účinné hormonálne látky:

 • pri relapsoch chorôb;
 • atopická, alergická, kontaktná dermatóza;
 • s akútnym zápalom (najmä počas kontaktnej formy dermatitídy);
 • s rizikom vzniku ekzému;
 • s neurodermatitídou, erytémom, alergickou vyrážkou.

Hormonálna masť na koži, môže mať silné vedľajšie účinky (dočasný systém), sekundárny alergie, závislosť, a dokonca poškodiť telo - musia byť použité s najvyššou opatrnosťou, prísne dodržiavať všetky pravidlá kurzu. Tieto prostriedky sú zakázané pre deti mladšie ako šesť mesiacov, niektoré z nich - do 2 rokov, okrem toho, že majú celý rad trvalých kontraindikácií:

 • tehotenstva;
 • obdobie dojčenia;
 • pohlavné choroby;
 • tuberkulóza;
 • infekcie a vírusy;
 • akné (akné), svrab;
 • helminthiasis, parazity;
 • individuálna intolerancia (každé liečenie treba skontrolovať pred začiatkom kurzu).

Pre deti

Deti trpiace ekzémom, kontaktná dermatitída sú často predpísané hormóny novej generácie: nie sú prakticky absorbované do krvi, čo minimalizuje výskyt nebezpečných vedľajších účinkov. Ďalším účinným liekom pre deti sú antihistaminiká, ktoré potláčajú účinok rovnako ako hormóny, ale s menším vplyvom na telo. Sú vhodné na liečbu alergických vyrážok na koži tváre, paží, nohy.

Kortikosteroidy sú povolené deťom, podliehajúc prísnej kontrole dávkovania a trvania liečby; každé liečivo by malo skontrolovať dermatológ pomocou kožného testu. Ak malé dieťa má takzvanú plienkovú dermatitídu, plienkovú vyrážku na mäkkej koži alebo kuracie kiahne - je lepšie vybrať iné protizápalové masti, hormonálne lieky nebudú veľmi účinné.

Pre dospelých

Hormonálna terapia pre dospelých nie je taká zlá, ako mnohí ľudia myslia. Moderné hormonálne výrobky, vyrobené na základe predchádzajúcich verzií, majú dobrý výsledok a nemusia mať žiadne následky, ak by boli správne. Stabilizujú aktivitu buniek a "zmrazujú", eliminujú zápalový proces. Musíte si zvoliť formu lieku:

 • pre suchú pokožku esenciálne mastné hormonálne masti z dermatitídy;
 • na zmáčanie dermatózy - sušiaceho krému;
 • pre jemnú pokožku tváre, krku, uší, mäkkých emulzií, gélov.

Zoznam masti z dermatitídy

Klasifikácia hormonálnej masti dermatitída sa vyskytuje v triede prípravy (od slabej až silnej), hlavné komponenty a indikáciou. Hormonálna súčiastky - je hydrokortizón, flumethason, betametazón, klotrimazol, desoximetason iné, môžu byť v čistej forme alebo v kombinácii s ďalšími činidlami (kyselina salicylová, gentamicínu, panthenol, lidokaínu).

vyschnúť trochu

Pre pôsobenie glukokortikoidov hormónov bola úplnejší v masti patrí podsushivayuschee znamená: zinok, zinkové pasty, salicylová masť a ich analógy. Komplexné podsushivayuschee lieky - it Lorinden A a C, Vipsogal, Diprosalik. Schne ako doplnkový, nie je hlavnou akcia môže byť veľa hormonálne lieky, s výnimkou tých, určené pre hydratáciu a zmäkčenie suchej, šupinaté plochy (Elobeyz, Lokobeyz, Advantan).

kortikosteroidy

Ide o skupinu silných hormonálnych liekov obsahujúcich glukokortikosteroidy: potláčajú tvorbu histamínu, rýchlo odstraňujú zápaly a svrbenie, bojujú proti chorobám na bunkovej úrovni. Majú tiež protiplesňové a antibakteriálne účinky, zmierňujú nadýchanie; žiadať o ekzém, pyodermiu, psoriázu, ťažkú ​​dermatózu s pripojenou infekciou. Hlavné názvy účinných látok v tejto kategórii sú:

 • Hydrokortizón: Pimafukort, Laticort, Cortomycetin, Oxycort, Gyoxysone, Sopololort, Corteid, Fucidin.
 • Betametazón: Acriderm, Beloderm, Celestoderm, Betazon, Belogent, Betacortal, Diprospan, Кутерид, Дипросалик.
 • Triamcinolón: Triacort, Fododerm, Polcortolon, Fluorocort, Kenalog, Berlikort, Nazakort.
 • Flumethason: Lokalasen, sinaflana, Sinalar, flutsinar, Lorinden, Ultralan.

protisvrbivé

Prakticky každý hormonálne masť na kožné ochorenia účinne zmierňuje svrbenie vďaka antihistaminiká účinkom, ktorý inhibuje aktivitu baktérií a eliminuje jeho prejavy. Takáto liečivá zahŕňajú masti s triamtsinolom (Kenakort, ftorokort, Triakort) klobetasol (Dermoveyt, Kloveyt, Skip-cap), alklometason (Afloderm možno použiť na tvár a genitálií).

Ako škodlivé hormonálne masti

Výhody a škodlivé účinky hormonálnych liekov sú takmer ekvivalentné, ale ak sa správne aplikujú a dávkujú, možno sa vyhnúť väčšine následkov. Hlavné pravidlo: priebeh liečby by nemal byť dlhý a mal by sa postupne ukončovať, čím sa zníži dávka a intervaly medzi dávkami. Lieky s kortikosteroidmi môžu spôsobiť závislosť, bakteriálnu rezistenciu, ak dlhodobo liečia alergiu jediným liekom. Aké vedľajšie účinky môžu mať rôzne hormonálne lieky:

 • opakovaná dermatitída;
 • pálenie, alergia, svrbenie;
 • vyrážka, potenie, akné;
 • aktivácia hubových infekcií;
 • hypertrichóza;
 • hypopigmentácia;
 • atrofia kože, dilatácia krvných ciev;
 • Cushingov syndróm;
 • dysfunkcia nadobličiek.

Cena dermatitídy masť

Kortikosteroidy sú cenné: ich zloženie a silný účinok určujú vysoké náklady, ale môžete si vybrať lieky prostriedkami. Existuje mnoho ruských analógov, ktoré nie sú v porovnaní s európskymi liekmi nižšie. Hormonálne lieky je možné zakúpiť v akejkoľvek lekárni, v internetových obchodoch sa voľba malého, nekontrolovaného užívania drog snaží potlačiť, aj keď predpis na nákup si nevyžaduje. Približné ceny niektorých liekov v regióne Moskva:

Zoznam nehormonálnych masti z dermatitídy

Dermatitída - zapálené sčervenanie kože vyvolané kontaktmi s alergénmi. Takáto choroba je typická nielen pre dospelých, ale aj pre deti, dokonca aj v detstve - to môže byť vyvolané množstvom symptómov.

Bepanten masť sa môže používať aj pre deti

Symptómia a stručný opis

Symptómy dermatitídy - fenomén, ktorý môže človek venovať pozornosť nie okamžite. Môžu sa stretnúť, ako naraz, a niekoľko z nich:

 • svrbenie;
 • návaly tepla;
 • vyrážka;
 • lúpanie;
 • zápal s výtokom (v akútnej forme).
 • fotodermatitis - to je prípad, keď sa objavia vyrážky po vystavení slnečnému žiareniu na pokožke;
 • Atopická dermatóza spôsobená potravinovými alergénmi alebo zo životného prostredia;
 • kontaktná forma je tvorená priamym kontaktom s podnetom, trením proti tkanivu;
 • Seborrheic spôsobuje nadmernú sekréciu kožného mazu, reprodukciu kožných húb.

Dermatitída sa vyskytuje v každom veku. Výber topických činidiel pri liečbe dermatitídy je založený na prechode od slabších, bez hormónov k silnejším liekom. V závislosti od štádia a priebehu choroby sa hormonálne masti vyberú na dermatitídu alebo naopak. Ak sa ochorenie prejaví v akútnej forme, silné lieky (hormonálne) sú predpísané už na začiatku liečby. V iných prípadoch je možné vykonať nehormonálne masti a krémy.

Fotodermatitída je spôsobená slnečným žiarením

Masť alebo smotana?

Masť sa používa hlavne na poškodenie škrabancov, má číru farbu a mastnú textúru, pomalú absorpciu. Krém má ľahkú štruktúru, rýchlo sa vstrebáva, ale po sušení môže dôjsť k olupovaniu. Dĺžka účinku je poskytovaná aplikáciou lokálnych terapeutických činidiel. Výsledok závisí od antihistaminík a sedatív, ktoré majú antipruritický a protizápalový účinok.

V modernej lekárskej praxi existuje obrovská škála všetkých druhov krémov, gélov, masti na odstránenie takého nepríjemného problému, ktorý dnes čelia dospelí aj deti.

Nezabúdajte však, že liečba vonkajšieho prejavu choroby nie je všeliekom. Pokiaľ nie je zistená skutočná príčina a nie sú zistené vhodné terapeutické opatrenia, môžu sa opäť vyskytnúť vyrážky. Čo robiť:

 • absorpcia dostatočného množstva vody pomôže rýchlejšie zvládnuť dermatitídu;
 • sorbenty, typom bieleho uhlia, atoxylom alebo aktívnym uhlím - nebudú nadbytočné;
 • užite antihistaminikum;
 • odstránenie kontaktov s patogénmi - povinné;
 • hypoalergénna diéta.

Rozdiely medzi hormonálnymi a nehormonálnymi masťami sú dôležitým aspektom, na ktorý je potrebné venovať pozornosť.

 1. Nehormonálna masť spôsobená dermatitídou. Hlavnou výhodou aplikácie je, že môže byť dlhodobo používaný, a to ako pre dospelých, tak pre deti bez poškodenia zdravia. Nemajú vplyv na hormonálnu rovnováhu tela. Nevýhodou je, že pri veľmi dlhodobom používaní môžu spôsobiť alergie a účinok bude úplne chýbať.
 2. Hormonálna masť. Priraďte k akútnemu prejavu dermatitídy, keď liečba nehormonálnymi prostriedkami nefunguje. Sú rozdelené podľa typu akcie do štyroch typov: od slabých až po najsilnejšie. V prvých dvoch typoch liečby je proces pomerne pomalý, ale riziko vedľajších účinkov je veľmi nízke. Účinok je krátkodobý, aj keď rýchly, keď sa organizmus stáva závislým na lieku. Majú negatívny vplyv na všetky systémy orgánov. A existuje takzvaný abstinenčný syndróm. Drogy nemožno náhle prevrátiť.

Naftaderm - masť bez hormónov

Všeobecné odporúčania pre použitie nehormonálnych masti

Nehormonálnu krém dermatitída, rovnako ako formulácia pre tablety, liek, ktorého príjem je bez súhlasu lekára nemôže poskytnúť len efekt, ale aj skomplikovať situáciu.

 1. Začnite liečiť najslabšími prostriedkami, v prípade potreby hladko prejdite na agresívne prípravky.
 2. Masť sa aplikuje ľahko na čistý, suchý povrch pokožky dvakrát až trikrát denne.
 3. Masti netrnú do kože, ale čakajú na úplnú absorpciu.
 4. Ak sú lézie na pokožke hlavy, odporúča sa použiť pleťové mlieko alebo tampón s podobným zložením.
 5. Ak sa zrazu začne rozvinúť dermatitída, musíte liečbu zrušiť a poradiť s lekárom.

Hormonálne masti obsahujú glukokortikosteroidy - hormóny, ktoré produkujú nadobličkové žľazy. Účinnosť týchto liekov sa dosahuje prostredníctvom vplyvu na výmenu bielkovín a sacharidov. Predpísané sú, ak hormón kortizón nie je dostatočne produkovaný v tele, čo vyvoláva neschopnosť zvládnuť zápalový proces.

Radevit - nehormonálna masť mierneho účinku

Detské masti z dermatitídy bez hormónov

Príčiny detskej dermatitídy sú nasledovné:

 • potravinové alergény;
 • predčasná náhrada plienky, nevhodná hygiena pokožky dieťaťa;
 • syntetické odevy, posteľná bielizeň, nevhodná detská kozmetika;
 • lieky;
 • plynný vzduch;
 • infekčné choroby;
 • tesné otáčanie.

Na liečbu detskej dermatitídy stačí použiť masti a prášok bez hormónov. Pri výbere liekov uprednostňujú antihistaminické antiseptiká. Tu sú niektoré z nich:

 1. Bepanten a jeho analógov. Môže sa používať od narodenia.
 2. Koža a Radevit.
 3. Naftaderm.
 4. Desitín nepredpokladá liečbu infikovaných oblastí pokožky.
 5. Timogénový krém alebo Sudocream.
 6. Zinková masť.
 7. Gystan - masť na báze prírodných bylín. Má protizápalový účinok.
 8. Exodermil je predpísaný na sekundárnu infekciu.
 9. Epidel sa má používať s mimoriadnou opatrnosťou. Počas používania sa vyhýbajte pôsobeniu ultrafialového žiarenia. Jedna z zložiek lieku môže spôsobiť vznik rakovinového nádoru.
 10. Vundehil je ďalší prípravok založený na prírodných extraktoch. Hemostatický, hojivý, baktericídny liek.

Exodermil pomáha pri sekundárnej infekcii

Masti a krémy s kortikoidmi deťom sú nebezpečné, pretože prenikajú cez kožu do krvi, môže spôsobiť v priebehu doby, nadobličiek alebo rozvoj Cushingovho syndrómu.

Hormonálne masti sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je dermatitída v zanedbanej forme. Zvlášť zriedkavo predpisované lieky s kortikosteroidmi pre deti a u dospelých pre pleť tváre, pretože riziko stenčenia pokožky je skvelé. A tiež non-hormonálny krém z dermatitídy môžete urobiť sami. Niekedy, keď je použitie liekov z akéhokoľvek dôvodu nemožné, môžete použiť ľudové lieky, ktoré ste včas konzultovali s dermatológiou.

 1. Na liečbu dermatitídy na rukách vhodného nástroja: niekoľko kvapiek acetátu retinolu v roztoku oleja (môžete kúpiť v lekárni) zmiešané s detským krémom.
 2. Zmiešajte kvety mladiny, celandín (vrchol a koreň), nechtíka s propolisom a rastlinným olejom. Zmes dôkladne premiešajte, až kým sa nedosiahne homogénna hmota. Uchovávajte na tmavom, suchom a chladnom mieste.
 3. Zmiešajte prášok vo farbive s vazelínou. Použite s prerušeniami na štyri dni.

Dermatitída na tvári

Dermatitída - zapálené kožné vyrážky sprevádzané svrbením a odlupovaním. Miesto na tele je iné. Ale najviac nepríjemné miesto jeho ospravedlnenia je človek. Po prvé, samozrejme, chcem sa ho zbaviť čo najskôr. Nehormonálne masti spôsobené dermatitídou na tvári sa nezhodujú, pretože to je nemožné. Používajú sa v systéme s inými liekmi zameranými na celkové zlepšenie organizmu. Predstavuje tieto masti:

 • cap kože;
 • Radevit;
 • aysida;
 • videstim
 • krém s ochranou pred vystavením slnečnému žiareniu.

Kožný uzáver - prípravky na dermatitídu na tvári

Krémy na nehormonálnu dermatitídu

Zoznam krémov a masti, ktoré neobsahujú hormóny, je jednoducho obrovský - pod nimi sa môžete zoznámiť s najobľúbenejšími z nich a vybrať si niečo vhodné pre váš konkrétny prípad.

cap kože. Je určený na odstránenie nepríjemných symptómov kožných ochorení vrátane dermatitídy. Liečivo je široké spektrum účinku. Forma uvoľňovania nie je len v krému, ale aj v aerosóle, šampóne. Vyrába sa v Španielsku.

Actovegin - krém bez zápachu. Podporuje urýchlenie regeneračného procesu, aktivuje metabolické procesy v tkanivách, zlepšuje krvný obeh.

Zinocap je protizápalový, antibakteriálny prostriedok miestnej činnosti.

Desitín je masťový dermatoprotektor, ktorý sa používa na zápaly a podráždenie kože. Zabraňuje vzniku vyrážky plienky.

Eplan má hojenie rán, baktericídny účinok. Vytvára takzvanú ochrannú fóliu, ktorá trvá 8 hodín.

Liek Bepanten je určený na liečbu dermatitídy u dojčiat a tiež na liečenie rany na bradavkách u dojčiacich matiek.

Naftaderm je protizápalový, protizápalový prostriedok.

Gystan chráni pokožku pred baktériami

Gystan je lokálne antihistaminikum. Vytvára film na koži, ktorý prenáša vzduch a zabraňuje prenikaniu baktérií a alergénov.

Aisida - nová generácia kozmetiky, ktorá má vplyv na imunitný systém, je tiež antiseptikom.

Radevit zvyšuje ochrannú funkciu pokožky, eliminuje keratinizáciu.

Fenistil je indikovaný na svrbenie dermatóz rôznych typov, popáleniny.

La Cree - kozmetický produkt, ktorý regeneruje pokožku, je určený na použitie v každom veku.

Pantaflamarín je indikovaný na atopickú dermatitídu, rýchlo sa odstraňuje svrbenie a opuch.

Timogen - krémový imunostimulačný protizápalový účinok. Je indikovaný na liečbu rôznych dermálnych erupcií.

Zinkovo ​​mast pre dermatitídu je najuniverzálnejší a najbezpečnejší prostriedok. V dôsledku absencie toxických prísad sú vedľajšie účinky minimalizované. Masť širokého spektra účinku.

Solkoseryl je výživný stimulant. Droga bola vytvorená na základe kresby z krvi mladých teliat. Dezinfekčný prostriedok nemá žiadny účinok, preto by sa mal aplikovať po antiseptickom ošetrení.

Videstim má vo svojom zložení retinol, ktorý urýchľuje hojenie a regeneráciu. Je indikovaný na urýchlenie a hojenie s kožnými vyrážkami sprevádzanými suchosťou, peelingom, zápalom.

Losterin - liek na denné použitie s dermatitídou, čo spôsobuje suchú pokožku. Môže byť použitý v spojení s hormonálnymi vonkajšími látkami.

Protopic je selektívny inhibítor zlúčenín zápalových mediátorov. Zorka stimuluje regeneráciu tkanív, vyživuje a hydratuje.

Losterin sa môže používať každý deň

Keď sú predpísané hormonálne masti

Hormonálne masti s atopickou a seboroickou dermatitídou sú predpísané bez zbytočného odkladu. Používajú sa v určitej postupnosti av kombinácii s inými liekmi v systéme. Dlhodobé používanie týchto látok vedie k stabilnej expanzii nádob. Takéto lieky poskytujú pomerne rýchly účinok pri akútnych prejavoch vyrážky, čo odstraňuje najbolestivejšie príznaky. Na základe závažnosti dermatitídy sa môžu používať kortikosteroidy:

 • lokálne;
 • (v kompozícii sú okrem hormónov zahrnuté aj antibiotiká)

Druhý typ je jemný účinok s nižším obsahom hormónu. Zoznam hormonálnych liekov:

 • Mometazón glukokortikosteroid je syntetický. Má antihistaminikum, antipruritický, protizápalový účinok.
 • Dermoveyt. Znížením tvorby kolagénu v pokožke nemá špecifický antibakteriálny a antialergický účinok.
 • Tridermový kortikosteroid s lokálnym antibiotikom. Ukazuje antibakteriálne, protiplesňové pôsobenie, odstraňuje opuch.
 • Pimafukort. Je to indikované pre dermatózy komplikované sekundárnou alebo hubovou infekciou, vipsogal určený na liečbu psoriázy, má všeobecný terapeutický účinok na pokožku.
 • Aurobin. Je uvedené v ochorenie slizníc v anorektálny oblasti a pokožku celého tela - antipruritika, anestetiká, protizápalové činidlo, lorindel vybitá alergické dermatózy s keratínovú kôry.
 • Tselestoderm. Priradenie na odstránenie príznakov dermatitídy kože citlivej na kortikosteroidy je fukicort indikovaný na zápalovú dermatitídu spôsobenú baktériami citlivými na kyselinu fusidovú.
 • Lokoid, lipocream. Po dlhú dobu si zachováva pozitívny výsledok po zastavení, ftorokort - vazokonstrikčné protizápalové, anti-histamínu akcii - na odpovediach pacientov tolerovali skôr to nie je zlé.
 • Betametazónvalerát. Decongestants, protisvrbivé liek má nízku nasiakavosť v koži, čo znižuje riziko vedľajších účinkov, znižuje pulkortolon kapiláry prestupu, znižuje opuchy, svrbenie, zápal.
 • Diflukortolon. Znižuje počet lymfocytov a eozinofilov - u detí sa používa pod prísnym dohľadom lekára, nie viac ako päť dní.
 • Diprosalik. Je určený na liečbu dermatitídy na pokožke hlavy a iných častí tela, dezinfekcie a keratolytov.

Hormonálne masti by mali byť v prísnom poradí predpísané na použitie len lekárom. Hormonálne masti na liečbu dermatitídy na tvári sú uvedené v krátkom kurze s následným zrušením. Výhodou je vysoká účinnosť, mínus možné hyperpigmentácia, preťahovanie kože, ako aj jej smrť. Môže tiež spôsobiť akné.

Avšak hormonálne masti novej generácie sú navrhnuté s minimálnym rizikom vedľajších účinkov a sú určené na dlhodobé používanie.

Aurobin zmierňuje podráždenie v rektálnej zóne

Kontraindikácie používania masti s hormónmi

Ak sa masť s hormonálnym zložením správne vyberie a zvolí sa správne dávkovanie, liečba je úspešná a bez komplikácií a rýchlo dosiahne stanovený cieľ. Existuje však množstvo ochorení, pri ktorých je absolútne nemožné používať tento druh drog:

 • akné;
 • plesňové infekcie;
 • herpes, ovčie kiahne, šindle;
 • svrab;
 • pohlavné choroby;
 • tuberkulóza;
 • plienkovú dermatitídu u dojčiat.

Najdôležitejšou vecou nie je zabudnúť, že len odstránením hlavného problému môžete zabudnúť na dermatitídu raz a navždy.

Používanie hormonálnych krémov a masti v terapii dermatitídy

Účinok dráždivých faktorov na tvár, ruky a kožu sa objavuje takmer denne. Mechanický alebo chemický vplyv sa považuje za najagresívnejší. Kvôli tejto patologickej interakcii sa môže vyvinúť dermatitída, zápalové ochorenie kože, ktoré sa môže objaviť na akejkoľvek časti ľudského tela.

Zápalové procesy na pokožke môžu byť akútne alebo chronické. V závislosti od prejavov ochorenia sa rozlišujú nasledujúce typy dermatitídy:

 • Kontaktná dermatitída;
 • Seboroická forma zápalu kože;
 • žihľavka;
 • Ekzematózna forma dermatitídy;
 • Atopická dermatitída;
 • Lieková reakcie.

Zápalové procesy na pokožke môžu spôsobiť biologické (peľ a telo rastlín), chemické (kozmetické látky, chemikálie pre domácnosť) a fyzikálne faktory (vysoká teplota, ultrafialové žiarenie, trenie).

Zriedkavosť má zvláštne miesto v patogenéze dermatitídy. Stáva sa rozhodujúcim faktorom pri výskyte atopickej formy ochorenia.

Všeobecné zásady terapie ochorení

Voľba priebehu liečby a hodnotenie úrovne invázie vykonáva dermatológ po vyšetrení pacienta. Klinik tiež stojí pred úlohou objasniť etiológiu patologického stavu.

Na liečbu a prevenciu dermatitídy a iných kožných ochorení naši čitatelia úspešne používajú metódu od Eleny Malysheva. Po dôkladnom preskúmaní tejto metódy sme sa rozhodli ponúknuť to vašu pozornosť.

Dôležité! Označenie príčiny umožňuje vylúčiť ďalší vplyv dráždivého faktora na celistvosť a organizmus ako celok.

Lieková terapia zahŕňa použitie liekov všeobecného a lokálneho účinku. S rozvojom alergickej dermatitídy sa predpísalo podávanie antihistaminík - desloratadín, cetirizín, fexofenadín.

Taktiež sú enterosorbenty priradené vo forme aktívneho uhlia alebo enterosgelu. Lokálna liečba dermatitídy je založená na použití masti, krémy, gély a pasty. V niektorých prípadoch ide o lieky podľa výberu. Rozlišujte nasledujúce skupiny podobných liekov:

 • Hormonálne prípravky;
 • Lieky, ktoré nemajú hormonálnu zložku.
k obsahu ↑

Hormonálne prípravky pre lokálnu liečbu

Zoznam liekov obsahujúcich hormonálne účinné látky a používaný na liečbu zápalu kože je pomerne veľký. Predpísané sú hlavne v prípadoch, keď nehormonálne lieky nedávajú požadovaný účinok.

Majte na pamäti! Lieky obsahujúce hormóny sa používajú na krátkych trhoch a prísne pod dohľadom odborníkov, pretože tieto lieky majú značný počet kontraindikácií a vedľajších účinkov.

Ďalej sa budú zvažovať najefektívnejšie hormonálne masti z dermatitídy vrátane alergických.

Advantan. Nemecký prípravok, ktorého hlavnou aktívnou zložkou je metylprednizolón. Pomocné látky - parafín, vosk, čistená voda a parafínový olej. Liekové formy Advantanu:

 • krém 0,1% - žlto-biela nepriehľadná látka;
 • emulzia kože 0,1% - biela hmotnosť;
 • 0,1% masť je homogénna biela hmotnosť.

Advantan má vlastnosti na zníženie prejavov zápalových procesov pri psoriáze a neurodermatitíde, ako aj pri iných typoch dermatitídy bez ovplyvnenia hormonálneho pozadia tela a práce nadobličiek.

Produkt môžete použiť na veľké plochy pokožky - viac ako 50% celého tela.

Nedávno som čítal článok, ktorý opisuje prírodný liek Cream-vosk "Zdravý" z dermatitídy. Pomocou tohto krému sa môžete v krátkej dobe zbaviť Dermatitis doma.

Nebola som zvyknutá dôverovať žiadnym informáciám, ale rozhodla sa skontrolovať a objednať jeden balík. Zmeny, ktoré som zaznamenal za týždeň: znížené svrbenie, vyrážky, piperculácia. Po 2 týždňoch použitia bola dermatitída takmer úplne preč a koža po krému bola mäkká. Skúste a vy, a ak máte záujem, potom nasledujúci odkaz je článok.

Liek Advantan má nasledovné kontraindikácie pre použitie: syfilistické prejavy v mieste aplikácie, tuberkulóza kože, kiahne, herpes zoster. Používanie je povolené na liečbu detí starších ako 4 mesiace.

Miestna liečba Advantan by nemala presiahnuť 3 mesiace, deti - nie viac ako mesiac. Približná cena lieku je od 470 do 530 rubľov.

Ftorokort. Liečivo hormónu kôry nadobličiek sa týka derivátov triamcinolónu. Vyrába sa vo forme masti na topickú aplikáciu bielej farby bez špecifického zápachu.

Agent má nasledujúce kroky:

 • odstraňuje pýchu;
 • prejavy zápalového procesu;
 • znižuje výskyt svrbenia pokožky a nepohodlie;
 • má antialergický účinok.

Fluorocort sa používa na liečbu všetkých typov dermatitídy. Masť sa aplikuje na postihnuté oblasti pokožky až trikrát denne.

Kontraindikácie na použitie sú procesy s nádorovou kožou, tuberkulóza, kožné choroby bakteriálneho a vírusového pôvodu, precitlivenosť na účinnú látku lieku, obdobie gravidity a laktácie.

Analógy - Triacort, Polcortolone. Priemerná cena lieku Ftorokort - 235 r.

Akriderm. Krém a masť na vonkajšie použitie, ktorá zahŕňa betametazón. Masť - žlto-biely, bez zápachu, priesvitná látka. Krém je biely. Liečivo má antiexudatívny účinok, odstraňuje lokálne svrbenie kože, zužuje cievy. Používa sa na liečbu akéhokoľvek druhu akútnej a chronickej dermatitídy.

Kontraindikácie sú rovnaké ako u lieku Ftorokort. Deti do 12 rokov podliehajú miestnej terapii pod prísnym dohľadom dermatológa. Dlhé a nekontrolované používanie Acrydermy môže spôsobiť adrenokortikálnu nedostatočnosť. Liek môže používať tehotné ženy pod dohľadom špecialistu a iba vtedy, ak je riziko pre plod minimálne.

Na liečbu dermatitídy na pokožke odporúča Elena Malysheva novú metódu založenú na "zdravom krémovom vosku". Zahŕňa včelí vosk, výťažok z propolisu a 8 užitočných liečivých rastlín, ktoré majú extrémne vysokú účinnosť pri liečbe DERMATITU u ľudí. V tomto prípade sa používajú len prírodné zložky, chémia a hormóny!

Zvláštnou indikáciou pri používaní lieku je, že je zakázané používať krém alebo masť Acryderm v oblasti očí, pretože to môže spôsobiť vznik glaukómu, hubovej infekcie, katarakty. Priemerná cena je od 130 do 320 rubľov.

Lorinden. Masť na báze flumetazónu a kyseliny salicylovej, ktorá sa používa na liečbu kožných ochorení vrátane rôznych typov dermatitídy.

Liečivo má nasledujúci účinok:

 • antiekssudativnoe;
 • antialergický;
 • protisvrbivé;
 • protizápalové účinky.
 • Kyselina salicylová sa týka nesteroidných protizápalových liekov, zvyšuje lokálny účinok hormonálne účinnej látky. Má fungicídny a antibakteriálny účinok a tiež urýchľuje penetráciu flumetazónu do pokožky.
 • Kontraindikácie pri používaní lieku Lorinden:
  • kožné ochorenia vírusového, bakteriálneho alebo hubového pôvodu;
  • kožné procesy s nádormi;
  • tuberkulóza;
  • akné;
  • trofické vredy;
  • prvej polovici tehotenstva a dojčiat.

  Dĺžka liečby by nemala presiahnuť 3 týždne. Priemerná cena lieku je približne 300 r.

  Futsikort. Hormonálny krém na topickú aplikáciu kožných ochorení na báze kyseliny fusidovej a betametazónu. Fucicort sa považuje za kombinované liečivo, pretože okrem glukokortikosteroidu obsahuje aj antibakteriálnu účinnú látku.

  Liečivo sa používa na liečbu komplikovanej dermatitídy, infikovaných rán, toxikémie. Fusicort sa nepoužíva u dojčiat, pacientov s tuberkulózou kože, syfilitovými erupciami, akné, periorálnou dermatitídou. Priemerná cena je od 450 do 620 rubľov.

  Dermoveyt. Prostriedok je glukokortikosteroid používaný na vonkajšie použitie v terapii kožných ochorení, ktorej aktívnou látkou je klobetasol propionát. Dermoveit je dostupný vo forme krému alebo masti.

  Má antiexudatívny, antialergický, antipruritický účinok. Liečia prejavy zápalového procesu na mieste aplikácie. Používa sa v prípadoch, keď slabšie hormonálne prípravky nedávajú očakávaný výsledok. Dermovayt sa má počas gravidity opatrne používať u žien. Kontraindikované u dojčiat.

  Vyššia účinnosť sa môže dosiahnuť aplikáciou výrobku na vlhký povrch kože. Priebeh liečby by nemal presiahnuť 4 týždne. Náklady na liečivo sú od 200 do 500 r.

  Flutsinar. Toto činidlo je derivátom fluocinolónu. Ide o syntetický glukokortikosteroid, ktorý sa používa na liečbu kožných ochorení. Používa sa v terapii:

  • ekzematózne prejavy;
  • seboroická dermatitída;
  • atopická dermatitída;
  • lupienka;
  • plochý lichen.

  Gélová báza činidla sa používa na aplikáciu na pokožku hlavy a masť sa aplikuje na oblasti tela, ktoré nemajú vlasy. Pri nadmernom používaní liekov môžu byť vedľajšie účinky: akné, suchá koža, olupovanie, vznik opuchy v mieste aplikácie, žihľavka. Približná cena lieku je od 170 do 370 rubľov.

  Tselestoderm-B. Masť a krém na vonkajšie použitie na báze betametazónu. Analogami lieku sú Beloderm, Acriderm, Betliben. Liečba sa používa pre nasledujúce choroby:

  • seboroická dermatitída;
  • ekzém;
  • kontaktná dermatitída;
  • dermatitída spôsobená vystavením slnečnému žiareniu;
  • intertriginózna dermatitída;
  • exfoliatívna dermatitída.

  Celestoderm môže znižovať svrbenie a nepohodlie v oblasti aplikácie, odstrániť edém a zastaviť zápal. Kontraindikované počas tehotenstva a počas dojčenia. Priemerná cena lieku je od 220 do 435 rubľov.

  Lokoid. Látka na báze hydrokortizónu. Vyrába sa vo forme krému a masti. Je to biela a šedá látka. Liečivo sa aplikuje až trikrát denne alebo sa používa ako aplikácia na postihnutú oblasť pokožky. Ak je výsledok pozitívny, mali by ste znížiť množstvo užívania lieku niekoľkokrát týždenne.

  Výskumníci dokázali možnosť použitia drogy u detí starších ako šesť mesiacov. Priemerná cena lieku sa pohybuje od 250-350 r.

 • Dôležité! Samoliečba s hormonálnymi liekmi môže viesť k nežiaducim vedľajším účinkom. Pred začatím liečby sa poraďte so špecialistom.

  Masť pre dermatitídu: typy a vlastnosti výberu

  Dermatitída je všeobecný pojem zápalu kože, takže liečba zahŕňa v prvom rade lokálne lieky - od zmäkčovania masti po lieky na predpis. Príčiny ochorenia môžu byť rôzne - alergie, dedičnosť, chronické choroby, huby, kontakt s potenciálne dráždivými látkami, takže sa vyberajú metódy starostlivosti založené na špecifickom type dermatitídy a individuálnej reakcii.

  Typy dermatitídy

  Zápal kože v dôsledku exogénnych alebo endogénnych príčin aspoň raz v živote ovplyvňuje väčšinu ľudí.

  1. Suchá dermatitída - xeróza. Vyskytuje sa na nohách, častejšie u starších pacientov kvôli suchému a studenému vzduchu, rôzne ochorenia alebo psychosomatické faktory. Okrem liečby príčinnej poruchy sa odporúča používať zvlhčovacie masti vrátane zmäkčujúcich látok - tukov a tukových látok, ktoré zmäkčujú hornú vrstvu pokožky.
  2. Alergická kontaktná dermatitída. Vyskytuje sa po priamom kontakte s vonkajšími stimulmi - zvieracie chlpy, peľ rastlín, potraviny, lieky atď. Odporúča sa v prvom rade vylúčiť účinok alergénu v prípade závažného zápalu - hormonálnych masti.
  3. Kontaktná dermatitída. Spôsobuje to dráždivý účinok na pokožku agresívnych látok - detergentov, rozpúšťadiel alebo iných chemických látok a tiež vznikajú v dôsledku silného trenia. Pri neprítomnosti papuliek sa používajú nehormonálne protizápalové masti, ak sa vyskytnú bublinky, použijú sa sušiace a proti exsudatívne činidlá. V závažných prípadoch sú predpísané lokálne glukokortikosteroidy.
  4. Seboroická dermatitída. Vyskytuje sa v oblastiach pokožky so zvýšeným množstvom mazových žliaz vďaka aktivácii kvasiniek Malassezia huby. Prvou líniou liečby sú antifungálne látky, exfoliačné a hormonálne masti sa používajú ako pomocné prípravky.
  5. Atopická dermatitída (ekzém). Je obzvlášť časté u detí a často má dedičnú povahu alebo vzniká na pozadí alergickej dermatitídy. Svrbivé jasne červené škvrny vyžadujú okamžitú liečbu, pretože ochorenie sa rýchlo zmení na chronickú formu. Použité zmäkčovadlá a hormonálne masti.
  6. Lieková reakcie. Toxicko-alergická dermatitída je spôsobená liekmi, chemickými alebo prírodnými látkami, ktoré vstupujú do tela po vdýchnutí, požití a injekcii. Na rozdiel od kontaktnej dermatitídy, alergén preniká do pokožky zvnútra cez krvné cievy.
  7. Infekčná dermatitída. Symptómy závisí na príčine choroby: mohlo by to byť osýpky, šarlach, ovčie kiahne, týfus, a iní, rovnako ako infekcia baktériou - Streptococcus a Staphylococcus. Liečba je predpísané, na základe závažnosti a povahy zápalu (svrbenie, mokvanie, edém), alebo spôsobuje dermatitídu (antibiotikum, fungicídne alebo protizápalové lieky).

  zmäkčovadlá

  Medzi non-hormonálnych mastí suchá dermatitída prvé miesto zmäkčovadlá. S nimi, obnovuje bariérovú funkciu pokožky, zmäkčuje a hydratuje. Správa syntézu medzibunkovej lipidy a nedostatočného pomeru medzi zlúčeninami (cholesterol, esenciálnych mastných kyselín, ceramidov) zvýšiť prirodzenú tekutín strata kože, čo vedie k Mikropraskání, a také narušenie bariéry vedie k zápalu. Mnoho pediatri odporúčajú, aby ako liečba prvej voľby u detí s atopickou dermatitídou sú zmäkčovadlá.

  Priame použitie zmäkčujúcich látok na zapálenú pokožku v akútnom štádiu dermatitídy nie je dobre tolerované, preto sa používajú len v neprítomnosti vlhkosti alebo ako základ pre udržiavaciu liečbu. Hydratácia kože sa udržiava, keď sa zvlhčovadlá aplikujú s hydrofilnými aktívnymi zložkami najmenej dvakrát denne. Ako zmäkčovadlá sa používajú minerálne a prírodné oleje, parafín, silikóny, vosk. Medzi najobľúbenejšie emo-masti môžete pomenovať:

  1. Zloženie Mustela glycerol, patrolatum (tuk, petrochemických produktov), ​​petrolát, cyklomethikon (silikónový olej), hydrogenovaný rastlinný olej, nezmydelniteľných frakcie slnečnicový olej. Zmäkčuje pokožku, ale účinok krátkodobý, niektorí spotrebitelia hovoria, že nedostatok účinné opravné prostriedky pre dermatitídu.
  2. "Atoderm" (laboratórium "Bioderma"). V zložení minerálneho oleja, glycerínu, cetearyl izononanoátu, cyklometykónu, laminárneho extraktu. Zachováva vodu v horných vrstvách pokožky, zvlášť vhodná pre citlivú pokožku.
  3. "Exomega" ("A-Derm"). Ovos extrakt obsahuje komplexné Realba a omega-6 mastných kyselín, ako aj glycerol a vitamín E. jeden z najlepších zmäkčovadiel, podporuje hydratáciu pokožky a zníženie zápalu v dôsledku prítomnosti PUFA.
  4. "Emolium", trojitá séria. Aktívne aktívne zložky - triglyceridy minerálneho oleja, kaprylovej a kaprinovej kyseliny, karite, macadamia, močovina, hyaluronát sodný. Účinne zvládne suchosť pokožky, obnovuje ju a vyživuje ju.

  Hlavnými nevýhodami milovníkov emócií je vysoká cena a rýchle výdavky. Používajú sa hojne a často v množstve približne 250 ml za týždeň.

  Keratolytické a keratoplastické činidlá

  Keď dermatitída šupinatá koža spôsobené bunkovou hyperproliferáciou a zhoršenou prírodného cyklu keratinocytov masti používané na zmäkčovanie a zrýchlenie vylúčenie mŕtvych buniek (keratolytická činidlá), alebo pre stimuláciu rogoobrazovaniya (postihujúce kožu prostriedok). Aktívne aktívne zložky keratolytických činidiel sú:

  • kyselina salicylová;
  • kyselina mliečna;
  • síra;
  • kyselina benzoová;
  • močovina;
  • rezorcinol.

  K látkam s keratoplastickým účinkom sú:

  • decht ("Berestin");
  • Ichthyol ("Ichthyolová masť");
  • naftalén (Naftaderm).

  Mastí dermatitídy keratolytická zlúčenín sa často vyskytujú ako Adjuvanty na kožu pri aplikácii účinných látok, je ľahšie prenikať do hlbších vrstiev dermis. Pomocou kombinovaných liekov zahŕňajú kortikosteroidy ( "Akriderm IC", "Belosalik", "Diprosalik") alebo iné komponenty (salitsilovo- zinku je PASTE salitsilovo- zinku masť).

  Sušenie masti

  Zvýšená vlhkosť v oblastiach, kde je pokožka náchylná na trenie, môže spôsobiť podráždenie. Kontaktná dermatitída najčastejšie postihnuté oblasti medzi prstami alebo zadok, axilárne dutiny, slabiny, záhyby pod hrudníkom a bruchom. Tieto teplé mokré miesta tiež poskytujú úrodnú pôdu pre hubové a bakteriálne infekcie.

  Oxid zinočnatý sa najčastejšie používa ako sušiaca účinná zlúčenina. Znižuje exsudáciu, odstraňuje zápal a vytvára ochranný povlak na pokožke. Krémy a masti s oxidom zinočnatým:

  Miestne anestetické masti

  V niektorých prípadoch hlavným problémom s dermatitídou nie je zápal kože a svrbenie je obranná reakcia, druh signálu o poruche v tele. Je spôsobená reakciou nervových zakončení na rôzne podnety. Najslávnejšia zlúčenina, ktorá priamo spôsobuje svrbenie kože, je histamín. Uvoľňuje sa z žírnych buniek počas alergickej reakcie, žihľavky, sennej nádchy a popálenín, omrzliny. Prebodávanie pokožky vedie k jej poškodeniu a infekcii a neustále svrbenie ovplyvňuje kvalitu života. Miestne anestetické masti sú symptomatická liečba: nezmierňujú zápal, ale odstraňujú dráždivý svrbenie. Takéto prostriedky zahŕňajú:

  • kyselina salicylová;
  • mentol (Boromentol);
  • látky na lokálnu anestéziu - anestezín, prokaín a benzokain ("menovazín");
  • decht (sírová tarová mast, masť Višnevsk, masť Yam).

  Antipruritické masti majú krátkodobý symptomatický účinok a nemôžu nahradiť plnohodnotnú liečbu dermatitídy.

  Antihistaminové masti

  Na liečbu alergickej dermatitídy sa v niektorých prípadoch používajú antihistaminické masti a krémy. Ich účinok je zameraný na histamínové receptory. Masť zmierňuje opuch, podráždenie a svrbenie a tiež znižuje zvýšenú priepustnosť kapilár - priamym dôsledkom alergickej reakcie. Najznámejšie antihistaminiká sú:

  • "Fenistil", účinná látka - dimetinden maleát;
  • "Psilo-balzam" na báze difenhydramínu.

  Protizápalové hormonálne masti

  Masť s kortikosteroidmi - protizápalové lieky, ktoré sa používajú pri liečbe dermatitídy výrazné, a to najmä v akútnej fáze. Ich účinok je multifaktorový, ovplyvňuje lymfocyty, monocyty a polymorfonukleárne bunky. Steroidné hormóny znižujú syntézu a sekréciu rôznych cytokínov, ako je interleukín-1 a interleukínu-2 a interferónom gama, faktoru nekrózy nádorov. Americké a európske vedci navrhujú rozdeliť steroidy podľa stupňa biologickej aktivity do siedmich tried, ktoré sa líšia v sile terapeutického účinku, trvanie pôsobenia a možného trvania kurzu. Siedma trieda liekov - najslabších, ale relatívne bezpečných a hormonálne krémy od dermatitídy kortikosteroidmi je prvej triedy sa používajú pri závažným zápalom kože nie dlhšie ako dva týždne, a to najmä u dospelých. Závažnosť vedľajších účinkov závisí od sily lieku. Miestne nežiaduce účinky siahať od stenčovanie kože (atrofia), stuhy a teleangiektázie sa lupienky a periorálna dermatitídu.

  Výber masti závisí od polohy dermatitídy, triedy glukokortikosteroidov, od očakávaného trvania liečby, od veku pacienta a od prítomnosti precitlivenosti na konkrétnu látku. Preto sú steroidy s nízkou aktivitou odporúčané pre tvár, oblasť genitálií a uzavreté oblasti, ako sú podpaží. Zoznam hormonálnych mastí z dermatitídy:

  Trieda 1 (veľmi silná):

  • kobetasol propionát 0,05% (Dermovate);
  • Betametazóndipropionát 0,05% ("Beloderm", "Acriderm").

  Trieda 2 (silná):

  • mometazonafuroát 0,1% (Elokom);
  • deoxymetazón 0,25% ("Deoxymethason", "Topicort");
  • triamcinolón acetonid 0,5% ("Kenalog").

  Trieda 3 (silná):

  • Betametazón valerát 0,01% ("Celestoderm");
  • flutikazón propionát 0,005% ("Kutiveyt");
  • triamcinolón acetonid 0,1% (AristocortA);
  • triamcinolón acetonid 0,5% (AristocortHR).

  Trieda 4 (stredná pevnosť):

  • Fluocinolón acetonid 0,025% ("Sinalar", "Sinaflanc", "Flucinar");
  • triamcinolón acetonid 0,1% ("Fluorocort", "Triamcinolón", "Triacort", "Kenalog");
  • metylprednizolón acetoponát 0,1% (Advantan).

  Trieda 5 (stredná pevnosť):

  • Betametazón valerát 0,01% ("Celestoderm");
  • hydrokortizón butyrát 0,1% ("Lokoid", "Laticort");
  • Fluocinolón acetonid 0,025% ("Sinalar", "Sinaflanc", "Flucinar");
  • flutikazón propionát 0,005% ("Kutiveyt").

  Trieda 6 (stredná pevnosť):

  • hydrokortizón, 0,5%, 1%, 2,5% masť;
  • prednizolón 0,5% masť;
  • flumethason 0.02% (Lorinden);
  • metylprednizolón, 1% masť.

  Inhibítory kalcineurínu

  V ťažkých atopickej dermatitídy sa používajú na báze inhibítorov kalcineurínu masť - takrolimus a pimekrolimus. Ovplyvňujú T-lymfocyty, ktorých aktivácia je spojená so zápalovými procesmi. Na rozdiel od kortikosteroidov, masti inhibítorov kalcineurínu nespôsobujú atrofia kože a sú užitočné pri liečbe dermatitídy na citlivých miestach tela - tvár a očné viečka, v slabinách, podpazuší.

  V súčasnej dobe je takrolimus účinnou látkou masti "Protopik", pimekrolimus - "Elidel". Tieto lieky sa odporúčajú pri absencii reakcie na použitie hormonálnych masti. Inhibítory kalcineurínu spôsobujú fotosenzitivitu pokožky, preto je potrebné ju chrániť pred ultrafialovým žiarením.

  Masti pre regeneráciu pokožky

  Obnova tkanív je dôležitým štádiom liečby dermatitídy. Jedným z najlepšie známych zlúčenín pre stimuláciu regenerácie tkanív - dexpanthenol, ktoré sa po preniknutí do kože je transformovaný do pantoténovej kyseliny a stimulujú epitelizácie na bunkovej úrovni. Je aktívnou zložkou masti "Dexpanthenol", "D-pantenol" a "Bepanten".

  Regeneračné vlastnosti sú založené na masti bylinné ingrediencie: bylinky kostihoj, Calendula kvety ( "Dr. Theiss"), skorocel, silice, Sophora japonica extrakt, mandľový olej a rakytník rešetliakový ( "Losterin"). Kŕmenie pokožky v takýchto fondoch často zahŕňa vitamíny A a E ("Radevit"). Typicky majú komplexný účinok masti - antibakteriálne, protizápalové, antipruritika, ale sú účinné iba pri stredne ťažkej dermatitída alebo prevenciu ochorení.

  Dermatitída môže mať infekčnú, alergickú, autoimunitnú povahu, ale zdieľajú jednu vec - symptomatológiu. Zapálená koža vyžaduje okamžitú liečbu, aby sa zabránilo prechodu ochorenia na chronickú alebo komplikovanú formu. Výber masti závisí od závažnosti a príčiny stavu, veku a individuálnej odpovede na liečbu a vyžaduje konzultáciu s dermatológiou.