Hlavná

Kliniky

Hormonálne akné - čo robiť, ako dať kožu v poriadku?

Tento druh akné sa vyskytuje v dôsledku hormonálneho zlyhania v tele - porušenie výmeny mužských pohlavných hormónov alebo androgénov. Vyrábajú sa v rôznych množstvách u žien a mužov. U jedincov s nedostatkom androgénov alebo s obmedzenou citlivosťou na ne je produkcia kožného mazu znížená a hormonálne akné sa nevyskytuje. Inzulín a rastový faktor podobný inzulínu zohrávajú tiež úlohu vo vývoji patológie.

U žien sa hormonálne pichľadlá vyskytujú častejšie vo veku 30 až 50 rokov a objavujú sa aj v predmenštruačnom období. U mužov je prevalencia tejto patológie o niečo nižšia. Mládež akné častejšie majú nehormonálnu príčinu, alebo to nie je vedúce.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Nadbytok androgénov

V organizme sú syntetizované androgénne prekurzory. V koži sa mení na testosterón a dihydrotestosterón. Tieto látky stimulujú rast kožných buniek a tvorbu kožného mazu.

Príčiny akné na pozadí prebytku androgénov:

 • zvýšená sekrécia mazu vedie k zníženiu koncentrácie kyseliny linolovej na koži, ktorá dráždi epidermálne bunky a podporuje zápal;
 • hypersekrécia mazu vedie k zvýšeniu jeho viskozity a upchávaniu pórov, čo vytvára nepriaznivé podmienky v mazových žľazách;
 • pod vplyvom slnečného žiarenia a vonkajšieho znečistenia sú mastné látky oxidované, čo spôsobuje výskyt komedónov a iných typov akné;
 • so zvýšenou kožnou mastnotou sa vytvárajú priaznivé podmienky na množenie baktérií, ktoré spôsobujú zápal.

Dôvody, prečo sa zvyšuje syntéza androgénov v tele:

 • syndróm polycystických vaječníkov;
 • nádory nadobličiek, vaječníkov, u mužov - semenníkov;
 • zneužívanie anabolických steroidov v športe;
 • operácie na zmenu ženského pohlavia na mužského pohlavia.

Znaky hyperandrogenizmu sú definované u 20-40% žien s hormonálnym akné. Preto, keď sa objaví taká vyrážka, je potrebné obrátiť sa na gynekológa a endokrinológ a dôkladne sa podrobiť vyšetreniu.

Okrem akné majú pacienti zvyčajne iné príznaky androgénnej nerovnováhy:

 • hirsutizmus - nadmerný rast vlasov na hrudi, tvári, v bruchu a stehnách;
 • náhly výskyt akné na zdravom skorom pokožke;
 • neúčinnosť bežného liečenia tejto patológie;
 • absencia alebo nezrovnalosť menštruácie;
 • zvýšený sval, znížený hlasový stamp;
 • zníženie veľkosti mliečnych žliaz;
 • prírastok hmotnosti, počiatočné príznaky cukrovky.

Inzulín a rastový faktor podobný inzulínu

Nie všetci ľudia majú hormonálnej akné je sprevádzané zvýšenou hladinou androgénov v krvi, pretože tento proces je úzko spojená s syntézy testosterónu a dihydrotestosterónu z ich prekurzorov v koži, ktoré sa nemusia prejaviť v obvyklých vyšetrenie krvi na hormóny. Tento proces je zosilnený inzulínom a rastovým faktorom podobným inzulínu (IGF).

Inzulín a IGF vyvolávajú kaskádovú hormonálnu reakciu, ktorá spôsobuje zvýšenie produkcie kožného mazu a zvýšené riziko vzniku akné. Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že konzumácia s obmedzením cukru, iných sacharidov a mlieka znižuje prejavy hormonálnej akné.

Pri výskyte tejto kožnej patológie je dôležitá aj inzulínová rezistencia. Toto je odolnosť tkanív voči pôsobeniu inzulínu, v dôsledku čoho nedosahuje dostatok glukózy. Na zabezpečenie energie bunkami je pankreas nútený produkovať viac inzulínu, čo okrem iného vedie k tvorbe akné. Tento mechanizmus sa zjavne prejavuje u ľudí s diabetom 2. typu.

Nedostatok estrogénu a hypotyreóza

Ženské pohlavné hormóny - estrogény - majú opačný účinok na androgény a chránia pokožku pred hormonálnym akné. Pri nedostatku týchto hormónov (napríklad pri odstránení vaječníkov v dôsledku operácie) sa začnú objavovať vyrážky.

Hrudníkom súvisiace vyrážky sa pozorujú aj u pacientov s hypotyreózou, tj so zníženou funkciou štítnej žľazy. To narúša prácu reprodukčných orgánov a tvorbu estrogénov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú pokožku.

Druhy hormonálnej akné

Akné u dojčiat

Vyrážky sa vyskytujú počas prvých mesiacov života novorodenca. Sú spojené s reakciou povrchovo umiestnených malých mazových žliaz s pohlavnými hormónmi. Často v tomto prípade matka trpí akné.

Takéto pupienky sú málo. Vyzerajú ako malé tesnenia alebo vyvýšeniny s mierne zašpineným aureolom okolo, spôsobené zápalom. Čelo, nos, tváre, nosolabiálne záhyby, occiput sú ovplyvnené hlavne.

Táto podmienka je fyziologická, nie je potrebné liečiť. Je potrebné iba dodržiavať hygienu dieťaťa, kúpať sa včas, meniť posteľnú bielizeň atď. Niekoľko dní po nástupe vyrážka spontánne zmizne.

Choroba u dospievajúcich

Zrenie gonád v dievčatách a chlapcoch neposkytuje vždy normálny pomer hormónov v tele. Výsledkom je kožná vyrážka, zvyčajne sa nachádza v oblasti čela, nosa a brady. S vekom sa obnoví hormonálna rovnováha a so správnou starostlivosťou u väčšiny mladých ľudí akné zmizne. V tomto prípade nie je často potrebná medikácia.

Predmenštruačné pupienky

V prvej (folikulárnej) fáze cyklu prevládajú estrogény v krvi a po ovulácii sa ich hladina znižuje a progesterón začína prevažovať. Úroveň testosterónu počas cyklu zostáva stabilná.

Avšak znížením "obmedzujúceho" účinku estrogénov pred menštruáciou, testosterón začína pôsobiť na pokožku negatívne a akné hormonálnej etiológie sa objavuje na tvári, hrudníku, chrbte.

Vyrážka počas menopauzy

Vo veku 45-50 rokov začína zánik funkcie vaječníkov, čo vedie k zníženiu syntézy estrogénu. V dôsledku toho sa počet androgénov, ktoré sa produkujú u žien najmä v nadobličkách, relatívne zvyšuje.

Vyrážka sa môže vyskytnúť aj napriek používaniu hormonálnej substitučnej liečby, ak obsahuje veľké množstvo progestínu a pomerne malý podiel estrogénov. Preto sa odporúča konzultovať s gynekológom, aby si vybral najlepšiu možnosť liečby.

Hormonálne akné u mužov

Ochorenie sa zvyčajne vyskytuje iba u mužov, ktorí užívajú príliš veľa anabolických steroidov. Akné však neznamená vždy vysokú hladinu mužských pohlavných hormónov.

Hlavnou príčinou výskytu hormonálneho vyrážok je inzulínová rezistencia a diabetes typu 2. Preto je diéta s obmedzením sacharidov účinná pri náprave ochorenia.

Napokon otázka povahy patologického stavu kože u mužov nebola študovaná, takže liečba hormonálneho akné môže predstavovať významné ťažkosti.

Vyrážka po pôrode

Po narodení dieťaťa sa hladina progesterónu rýchlo zvyšuje v tele ženy a množstvo estrogénu je nestabilné. Výsledkom je zvýšenie produkcie mazu a upchatie pórov. Hormonálne akné, ku ktorému dochádza po pôrode, sa zvyčajne nachádza na krku a dolnej časti tváre a pretrváva niekoľko mesiacov.

Najefektívnejšou možnosťou liečby je užívanie antikoncepčných tabliet. Lekár ich však musí predpisovať, berúc do úvahy možný dojčenie.

Externé prejavy

Erupcie sú lokalizované na miestach akumulácie mazových žliaz, na tvári, dolných lícach, brade a krku. Jedná sa o malé červené formácie, ktoré sa nachádzajú na veľkej ploche kože. Ak sa zápal spojí, objaví sa bolesť, svrbenie je možné.

V niektorých prípadoch sa intenzívne akné vyvíja s tvorbou hnisavých hláv alebo hlbokých subkutánnych cyst.

Pre diagnostické vyšetrenia sú priradené na hormóny (estrogén, testosterón, TSH, T4, atď.), Ak je to nutné - ultrazvuk štítnej žľazy, vaječníkov, nadobličiek, hypofýzy.

liečba

Pomáha zbaviť sa hormonálnej akné zníženie hladiny testosterónu. Metódy zamerané na elimináciu inzulínovej rezistencie alebo zvýšenie koncentrácie estrogénov, ako aj antiandrogénov, sa môžu ukázať ako užitočné. Okrem toho potrebujete stravu, užívanie určitých potravinových doplnkov a správnu starostlivosť o pleť.

Liečebná terapia

Na vyliečenie patologických vyrážok je potrebné odstrániť ich príčinu. Na tento účel vykonajte všetky diagnostické opatrenia predpísané lekárom.

Konzervatívna terapia má užívať nasledujúce lieky:

 • perorálne kontraceptíva obsahujúce estrogény a progesterón - zníženie tvorby androgénov a výskyt vyrážok do konca tretieho mesiaca užívania; ale po ich zrušení sa môžu znovu objaviť pupienky av ešte väčšom počte ako pred liečbou; je lepšie, ak v kombinácii s etinylestradiolom existujú látky, ako je drospirenón, norgestimát alebo noretindrón;
 • antiandrogény (spironolaktón) - znižujú tvorbu testosterónu a tvorbu dihydrotestosterónu v pokožke, čo pomáha odstrániť akné u 66% žien počas 3 mesiacov od prijatia; Avšak liek sa neodporúča na liečbu vyrážok u mužov;
 • metformín - znižuje rezistenciu na inzulín.

Perorálne antikoncepčné prostriedky sa nesmú používať u žien s vysokou viskozitou krvi, hypertenziou, rakovinou prsníka alebo fajčiarmi.

diéta

Ako liečiť hormonálne akné s pomocou výživy, je podrobne skúmaná od roku 2002. Najviac škodlivými látkami v tejto patológii sú cukor a sacharidy, rovnako ako mliečne výrobky.

 • Vylúčte zo stravy cukor a ľahko stráviteľné ("rýchle") sacharidy, ktoré vedú k prudkému zvýšeniu koncentrácie inzulínu v krvi;
 • nahradiť "rýchle" sacharidy produktmi s nízkym glykemickým indexom, napríklad obilniny, celozrnný chlieb;
 • Tuky a bielkoviny nie sú obmedzené, ale v kvalite zloženia tukov by malo prevládať zeleninu.
 • Prechod na takú stravu znižuje výskyt vyrážok u 25 - 50% pacientov. Takéto jedlo:
 • znižuje hladinu testosterónu a iných androgénov;
 • znižuje produkciu inzulínu a IGF;
 • zvyšuje syntézu proteínov, ktoré viažu a inaktivujú pohlavné hormóny;
 • aktivuje sekréciu estrogénov;
 • oslabuje prejavy premenštruačného akné.

Mliečne výrobky sú tiež škodlivé pre pacientov s akné spojené s hormónom. Takéto účinky sú preukázané:

 • zvýšené hladiny inzulínu a IGF;
 • zvýšená produkcia androgénov vo vaječníkoch, nadobličkách a semenníkoch;
 • zvýšiť citlivosť pokožky na androgény.

Ľudia, ktorí neustále konzumujú mlieko, sú skôr náchylní na akné.

Fytoterapia a prídavné látky v potravinách

Najužitočnejšie sú tie rastliny a drogy, ktoré znižujú hladinu inzulínu alebo obnovujú rovnováhu pohlavných hormónov.

Z týchto prostriedkov môžete tieto finančné prostriedky prideliť:

 • Vitex je posvätný alebo abrahámický strom. Prostriedky na jeho základe sa vydávajú vo forme tabliet, kapsúl, čaju a tinktúr. Znižuje prejavy premenštruačného syndrómu a sprievodného akné a je tiež užitočná pri zvýšenej hladine prolaktínu a nepravidelného menštruačného cyklu.
 • Škorica. Napriek dôkazom účinnosti tejto rastliny s inzulínovou rezistenciou, s hormonálnym akné sú údaje rozporuplné. Pomáha časti pacientov, iné nie. V každom prípade, pridávanie škorice do jedla nebude mať škodu na zdraví, ale môže znížiť akné.
 • Jablkový jačmenný ocot spomaľuje proces trávenia a absorpcie sacharidov, čím sa znižuje vrchol produkcie inzulínu. Preukázala svoje výhody pre ženy s polycystickými vaječníkmi. Preto pomáha niektorým pacientom zbaviť sa akné požitím 2 lyžice denne.
 • Mint. Ukázalo sa, že pitie 2 šálky mätového čaju denne vedie k potlačeniu syntézy androgénov a zvýšenej produkcii estrogénu, čo je užitočné pre ženy s hormonálne citlivých vyrážky. Muži nemôžu užívať tento liek, pretože znižujú potenciu a sexuálnu jazdu.

Výživové doplnky, ktoré sú užitočné pre hormonálne poruchy a súvisiace kožné problémy:

 • prípravky obsahujúce horčík a vápnik znižujú zápal a tiež zlepšujú obnovu kožných buniek a regulujú činnosť mazových žliaz;
 • Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v morských rýb, alebo napríklad, ľanový olej, aby sa pokožka mäkšie zarovnajte úľavu a omladenie celé telo;
 • zinok a meď interferujú so zápalovými procesmi a reprodukciou baktérií;
 • probiotiká nevyhnutné pre zdravie čriev, ktoré pomáhajú telu využívať nadmerné množstvo hormónov;
 • vitamíny, poskytujúce aktívny metabolizmus v bunkách; vitamín B6 špecificky zabraňuje zápalu kože a tvorbe kožného mazu.

Starostlivosť o pleť

Používa sa rovnakým spôsobom ako pri iných typoch akné. Okrem toho existuje aj funkcia - výhoda sa venuje liekom obsahujúcim blokátory dihydrotestosterónu. Táto látka, ako už bolo uvedené, sa tvorí v koži a stáva sa hlavnou príčinou tvorby vyrážok.

Preto s hormonálnym akné sa odporúča vybrať si kozmetiku obsahujúcu tieto zložky:

 • zelený čaj;
 • extrakt z lotu;
 • arganový olej;
 • olej z čajovníka;
 • sezamový olej.

Výkonné blokátory dihydrotestosterónu - éterické oleje z čierneho ríbezlí, prróza, psie ruže, semená hrozna alebo konope. Vyhýbajte sa prostriedkom s olivovým alebo kokosovým olejom.

Okrem týchto prostriedkov sa odporúča používať lieky na prevenciu komplikácií hormonálne závislých vyrážok, napríklad infekcie. Na tento účel je prípravok Zinerit obsahujúci zinočnatú soľ a erytromycín vynikajúci. Je to nielen vysušuje pokožku a znižuje aktivitu mazových žliaz, ale tiež zabraňuje rastu baktérií na povrchu kože, čo spôsobuje zápal a abscesy.

So stredne závažnou vyrážkou sa môžu použiť krémy obsahujúce retinoidy. Je dôležité denne ošetrovať otvorenú pokožku pomocou opaľovacích krémov, pretože tieto látky zvyšujú riziko spálenia.

Trvanie liečby je približne 10 týždňov. Ak vyrážka nezmizne po tomto období, je potrebná opakovaná konzultácia dermatológa, gynekológa, endokrinológa.

Ďalšie tipy na kontrolu hormonálnej akné:

 • nepoužívajte sa opaľovať, v lete neustále používajte prostriedky s UV-filtrom s SPF nie menej ako 15-30;
 • umyte teplou vodou penou obsahujúcou napríklad extrakt zo zeleného čaju, bez mydla, ráno a večer;
 • Nedotýkajte sa tváre so špinavými rukami počas dňa;
 • nevyužte akné;
 • Nepoužívajte cauterizovať alkohol, jód, zelenok, mangán.

Akné s hormonálnym zlyhaním, ako liečiť

Hormonálne akné: príčina vzniku a hlavné spôsoby liečby

Dospievajúce pupínky sú najčastejšie medzi všetkými ľuďmi trpiacimi akné. Koniec koncov, od nich začína obdobie pestovania. Hormóny majú veľký vplyv na všetky procesy, ktoré prebiehajú v ľudskom tele. Sú tiež spojené s tvorbou akné. Neexistujú prakticky žiadni ľudia, ktorí nikdy na koži nezažili žiadne pupienky. A ak v mladom veku je výskyt akné pomerne prirodzený fenomén, potom u staršieho, pravidelný výskyt vyrážok spravidla je spôsobený práve porušením hormonálneho zázemia. Tieto porušenia sa vyskytujú z mnohých dôvodov, z ktorých hlavné budeme opisovať nižšie.

Ako sú hormóny spojené s tvorbou akné

Najbežnejší typ hormonálnej akné je ten, ktorý je spojený s vekom súvisiacim hormonálnym nárastom spojeným s aktívnym rastom tela. Toto je samozrejme obdobie dospievania a raného dospievania. V tomto čase v ľudskom tele sa aktívne vyrábajú steroidné hormóny (väčšinou androgény) - mužské pohlavné hormóny. Musím povedať, že aj keď sú mužské, sú rozvinuté nielen v mužskom, ale aj ženskom tele. Sú hlavnou príčinou dospievania akné. U sexuálne zrelých ľudí sa hladina androgénu výrazne zvyšuje, čo ovplyvňuje priebeh mnohých procesov v tele, vrátane skrytej príčiny vzniku akné. Ako sa to deje?

Výskyt hormonálnej akné

Faktom je, že steroidné hormóny prispievajú k prechodu komplexných biochemických reakcií na kožu, počas ktorých sa zvyšuje počet sekrečných buniek mazových žliaz - sebocyty.

Z dôvodu prehľadnosti možno tento proces predstavovať ako nárast počtu pracovníkov v "továrni", ktorá produkuje kožný tuk.

Za normálnych okolností mazu je vodnatá konzistencia (aj pre mastnú pleť), hormóny sú mnohonásobne zvýšiť množstvo tuku vyrába, prečo sa to stane viskózne a husté. Akné dochádza, keď je vlasový folikul kanálikmi upchaté tým viskózny tuk, ktorý tvorí akúsi viečka. Najskôr sa na tomto mieste vytvoria mikrokozmody, potom sa z nich vytvoria uzavreté a otvorené komedóny. Osobitné ohrozenia tohto procesu je, že zátka je nielen nedovolí ísť mimo excesy tuku, ale tiež zabrániť uvoľneniu ďalších produktov mazových žliaz. Výsledkom je rýchle množenie baktérií propiónovej akné (Propionibacterium acnes), ktorý, keď taká nadmerná sila, stala hlavnou príčinou zápalu kože a vzhľad akné.

Príčiny zlyhania hormonálneho pôvodu, spôsobujúce výskyt akné.

Existuje veľa takýchto dôvodov, zvážime ich najzákladnejšie:

 • genetických (dedičných) príčin. Zvýšená produkcia testosterónu a predispozícia kožnej reakcie k nemu, ako aj všeobecné hormonálne pozadie, môžu byť dedičné. Preto je jedným z dôvodov vzniku hormonálnych príčin na tvári a tele je dedičným faktorom. Jednoducho povedané, ak obaja rodičia mali mladistvé pupienky v ich mladosti, potom by ich dieťa malo tiež očakávať podobné problémy s kožou počas adolescentného obdobia.
 • Menštruačné obdobie u žien. V poslednej fáze menštruačného cyklu môže hladina steroidných hormónov opísaná vyššie výrazne zvýšiť u žien. To vysvetľuje skutočnosť, že viac ako sedemdesiat percent žien má akné na začiatku menštruácie (niektoré majú jednotlivé prejavy, iné majú závažné vyrážky).
 • Porušenie lipidov (metabolizmus tukov). K tomu dochádza, keď krv človeka zvyšuje zvýšenú hladinu všetkých typov lipidov: cholesterol, triglyceridy. fosfolipidy a iné. Nadbytok lipidov preťažuje krvné cievy, narúša cirkuláciu, vedie k rôznym ochoreniam. Hormonálna pozadie je jednou z príčin porúch lipidov (napr, pri menopauze u žien, alebo pre príjem hormónov, ako sú kortikoidy, retinoidy, anabolické steroidy, progesterónu, ako aj hormonálna antikoncepcia).
 • Choroby hypofýzy, nadobličiek. Ochorenia chorôb týchto orgánov môžu spôsobiť hormonálne akné u žien a mužov.
 • Gynekologické ochorenia. Môžu to byť ako polycystické vaječníky, tak aj indukované tehotenstvom alebo potratom - hyperandrogenizmus (nadmerné mužské hormóny u žien) a mnoho ďalších ochorení.
 • Stres. Dokázalo sa, že stres a depresia môžu spôsobiť zvýšenú produkciu mužských pohlavných hormónov.

Mnoho chorôb žien spôsobuje nerovnováhu hormónov a v dôsledku toho aj akné.

Hormonálne akné u novorodencov

Hormonálne akné sa môže objaviť nielen u dospelých, ale aj u dojčiat. Niekedy sa dieťa už narodilo s akné alebo sa prejavujú dva až tri dni po narodení. Jedným z dôvodov tohto javu je hormonálna kríza spojená s nadbytkom estrónu (ženského pohlavného hormónu) nahromadeného počas posledných mesiacov tehotenstva matky. Hormonálne akné u novorodencov v tomto prípade je spôsobené tým, že hormóny z placenty, vaječníkov a hypofýzy pochádzajú z materského tela do plodu. Stav pokožky novorodenca počas tohto obdobia je približne rovnaký ako v období dospievania a so suchou kožou môže byť aj mierna exfoliácia. Zvyčajne takéto akné u dieťaťa dosahuje maximálne prejavy okolo tretieho týždňa života, potom nastane pokles vyrážok a po mesiaci a pol úplne zmiznú.

Vo väčšine prípadov je základom liečby neonatálnych hormónov opatrná starostlivosť o pokožku.

Akokoľvek, akékoľvek vyrážky u dieťaťa sa majú preukázať lekárovi, aby sa nestratili žiadne závažné ochorenia s podobnými prejavmi.

Hormonálne akné: liečba a prevencia

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, ​​ak máte podozrenie na akné z dôvodu hormonálneho zlyhania, mali by ste kontaktovať nielen dermatológov, ale aj endokrinológov a gynekológov (ženy). Po komplexnom vyšetrení tela je jasné, ako sa zbaviť hormonálneho akné najefektívnejším spôsobom.

Liečba a prevencia

Vo všeobecnosti sa liečba hormonálneho akné skladá z nasledujúcich krokov:

 1. Kontrola hladiny hormónov. Toto sa musí vykonať pred začatím liečby. Toto je obzvlášť potrebné pre tých ľudí, ktorí sa už dávno objavili v období dospievania. Úroveň hormónov je stanovená analýzou krvi (z žily). Výsledky analýzy by sa mali preukázať endokrinológovi, bude schopný určiť, či existuje nejaká odchýlka a v prípade, že má, predpísať liečbu.
 2. Prijatie liekov predpísaných lekárom, určených na reguláciu narušenej hladiny hormónov. Takéto lieky sa spravidla opierajú o kurzy dlhú dobu. Pre ženy môže lekár predpisovať perorálne kontraceptíva s cieľom normalizovať menštruačný cyklus a liečiť hormonálne akné.
 3. Liečba hormonálnej akné mimo. Poradenstvo kozmetičky vám v tom pomôže. Pomôže vám vybrať vhodný pre váš prípad sériu kozmetiky pre starostlivosť o pleť. Zvyčajne táto séria obsahuje akýkoľvek prostriedok (mydlo, penu, gél) na denné hlboké čistenie, ako aj pleťový krém a krém. Typicky sú takéto kozmetické prípravky založené na ich zložení zinku alebo kyseliny salicylovej. Tieto látky pomáhajú vyčistiť a vysušiť pokožku.
 4. So zápalom hormonálneho akné môžete použiť jód. Aplikácia jódu na postihnuté oblasti pokožky urýchľuje proces dozrievania a hojenia akné a tiež zabraňuje ich infekcii.
 5. Liečba akné folk remedy. Je to vynikajúci prírastok k tradičnej liečbe. Môžete napríklad napiť bylinkovú infúziu z žihľavy (dve polievkové lyžice bylín naliať pol litra vriacej vody a stlačiť dve hodiny) pol pohára trikrát denne pred jedlom. Liečba bylinných infúzií na zlepšenie účinku by mala byť dlhá (najmenej štyri týždne).
 6. Kozmetické čistenie tváre, aplikácia terapeutických masiek. Najlepšie je to urobiť v salóne krásy, nie sami. Správne vykonané postupy vám pomôžu zbaviť sa hormonálnych pimples bez stopy.
 7. Zriadenie správnej výživy. Je potrebné vylúčiť z strave "škodlivé" produkty, to znamená ostré, údené, solené, mastné, sladké. Správna výživa zahŕňa aj konzumáciu väčšej zeleniny, ovocia, mliečnych a kyslých mliečnych výrobkov.

Hormonálne poruchy v tele (video)

Ako môžete vidieť, liečba hormonálneho akné nie je jednoduchá záležitosť, ktorá vyžaduje čas a trpezlivosť. Hlavným problémom pri odstraňovaní tohto ochorenia je to, že posledná liečba je nemožná až po odstránení koreňovej príčiny - hormonálna porucha. Preto sa na liečbu tohto druhu akné treba liečiť veľmi zodpovedne.

Hormonálne akné u žien liečba ich medicínskych a ľudových metód

Ak chcete bojovať za krásnu tvár, čistá pleť akýmkoľvek spôsobom je dobrá. Ale čo chcete, ak sa zbaviť erupcie módne kozmetika vôbec nepomôže alebo pomôže? Pravdepodobne ich dôvod nie je na povrchu. Medzi hlavné vnútorné príčiny akné na koži u žien sú hormóny. Ako zistiť príčinu akné na tvári?

Príčiny hormonálnej akné

Problémy s pokožkou vznikajú z rôznych dôvodov: mechanické blokovanie folikulov (tlak, trenie), kontakt s určitými chemickými zlúčeninami s pokožkou, nesprávne použitie krémov, genetická predispozícia, hormonálne zlyhanie.

Ak chcete poraziť problém s akné, musíte najprv určiť príčinu jeho výskytu. Akné vznikajú kvôli chorobám vnútorných orgánov. Porucha žliaz vnútornej sekrécie, hypotalamu, vaječníkov, ako aj hormonálneho zlyhania. Choroby orgánov menia množstvo hormónov, môžu spôsobiť zvýšenie obsahu tuku v koži, výskyt akné. Akné je úplne zrelé až do veku tridsiatich rokov. Akné u dospelých žien je výhovorkou na vyhľadanie lekárskej pomoci.

Hormonálne akné u novorodencov je často dosť. Vyskytujú sa asi jeden až dva mesiace, prechádzajú samostatne niekoľko týždňov. Pri absencii hnisavého udržiavania pri liečbe drog nie je nutné. Stačí stať sa jednoduchými pravidlami:

 • denne kúpať dieťa s vriacou vodou;
 • Nie je vhodné meniť stravu dojčiacej matky.
 • Je zakázané používať masti na alkohol obsahujúci hormóny alebo antibiotiká.

Malé hormonálne akné u novorodencov nie je príznakom alergie alebo infekcie, nevyžaduje lekárske zákroky. Ale s komplikáciami a výskytom pľuzgierov sa odporúča vyhľadať radu od pediatra.

Vyzerajú akné v dôsledku zvýšenej aktivity sekrécie mazových žliaz, zmena konzistencie ich sekrécie. Zahustený tuk sa neodstráni z mazových kanálov. Výsledkom toho je jeho nahromadenie vo vnútri potrubia. Ak sa infekcia dostane tam, vyvoláva zápal.

V kritických dňoch dochádza k zmene hormónov typu steroidného typu (androgénov). Telo tehotných žien produkuje hormón progesterón s nadbytkom, je to tento enzým, ktorý stimuluje tvorbu tuku na koži. Preto majú tehotné ženy tendenciu k akné erupciám.

Klasifikácia a fázy akné

Spôsob liečenia akné sa určuje v závislosti od typu, od štádia ochorenia. Každý vie, ako vyzerajú, ale o klasifikácii sa vie len málo. Ak sú vyrážky u adolescentov normou, potom hormonálna akné u žien v dospelosti signalizuje prerušenie endokrinného systému.

Ich umiestnenie môže pomôcť dermatológovi určiť, kde je choroba:

 • Úhole okolo úst. na brade informovať o zažívacích problémoch;
 • nos - problémy endokrinného systému, srdca, pečene;
 • na čele - seborrhea. nadmerná konzumácia mastných, konzervačných alebo sladkých;
 • na línii rastu vlasov - choroby žlčníka.

Existujú tri stupne závažnosti ochorenia: mierne, stredne závažné a závažné. V ľahkom štádiu je hormonálna akné na tvári bez príznakov zápalu. Sú rozptýlené rovnomerne. Kvantitatívne nepresahuje desať kusov. V strednej fáze - od desiatich do štyridsať. Ak sú viac ako štyridsať zapálené purulentnými prvkami - je to náročná etapa.

Liečba akné

Na začiatku liečby musíte vyhľadať lekársku pomoc. Ženy okrem endokrinológov by mali navštíviť gynekológa. Objasnenie príčiny jeho výskytu vyžaduje odovzdanie testov, analýzu krvi z žily. Na základe prijatých údajov sa predpisujú hormonálne prípravky individuálne pre každého pacienta. Ak v súčasnosti užívate akékoľvek lieky, musíte to povedať lekárovi.

Na trhu farmácie sa ponúkajú rôzne hormonálne tablety proti akné na tvári, chrbte a iných typoch vyrážok. Tieto lieky fungujú lokálne a samy osebe neodstraňujú príčinu ochorenia. Komplex prípravy úplne prekoná problém. Pri veľkých vyrážkach na koži sa predpisujú antibiotiká. Závažný zápal je liečený retinoidmi. Tieto tablety majú veľmi silný účinok a množstvo kontraindikácií. Môžete ich užívať len pod dohľadom lekára. Samoliečenie nie je prípustné.

Keď ženy výrazne zvýšili hladinu testosterónu, predpisujú sa hormonálne lieky. Pred použitím sa pacient nevyhnutne podrobí sérii komplexných vyšetrení.

Záchvaty vo výskyte vyrážky môžu byť vonkajšie faktory, takže pri liečbe sú tiež liečení antibakteriálnymi liekmi. Keď je akné spôsobené vystavením parazitom, je predpísané určité liečivo. V prípadoch sú vhodné všeobecné opatrenia.

S porušením menštruačného cyklu môže endokrinológ navyše predpisovať kombinované perorálne kontraceptíva (antikoncepčné pilulky).

Upozorňujeme na skutočnosť, že môžete užívať akékoľvek liečivá, ktoré sa podávajú iba vymenovaním špecializovaného lekára (endokrinológ, gynekológ, dermatológ). Liečba trvá dlhú dobu. Nekontrolované používanie liekov môže spôsobiť komplikácie a spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia.

Kozmetické procedúry urýchľujú zotavenie

Pretože nie je ľahké liečiť hormonálne akné, odporúča sa poradiť sa s odborníkom v oblasti kozmetológie. Pomôže vám vybrať individuálnu sériu postupov na liečbu problémovej kože. Špeciálny peeling, mechanické alebo ultrazvukové čistenie pleti pokožky urýchli proces hojenia. Aj kozmetička vyberie ďalšie prostriedky: lekárske masky, pleťové vody, krémy. Základnou zložkou je zinok alebo kyselina salicylová, pretože ich hlavnou úlohou je vysušiť a vyčistiť zápal.

Stojí za zmienku, že kozmetika, napríklad ľudové prostriedky, dáva iba dočasný výsledok, nemôžu meniť stav tela. Takéto prostriedky sa používajú ako pomocné pri komplexnej liečbe tabletami.

Ľudové recepty na liečbu pokožky tváre

Spoločným a účinným prostriedkom je tinktúra nechtíka, harmančeka, šarlátového stromu. Ak chcete získať prítomnosť, lyžica suchých byliniek naliať pol litra vriacej vody, trvať 30 minút a filtrovať. Ošetrujú osobu dvakrát denne, robia pleťové vody. Z nechty možno pripraviť s alkoholovou infúziou: dve polievkové lyžice sušených kvetov, ktoré musíte naliať štvrtinu pohára vodky a pol pohára vody. Trvať na zmesi na tmavom mieste od dvoch týždňov až po jeden mesiac. Potom sa pridá roztok alkoholu kyseliny boritej (5 g), glycerínu (3 ml).

Infúzia treoického aloe je pripravená z mladých listov. Musia byť odrezané a držané v chladničke po dobu 10 dní. Po listy sú mleté, nalejte vriacou vodou (pomery 1: 5). Po hodine priveďte zmes do varu, potom ju natiahnite. Táto infúzia pomáha v boji proti mastnej pokožke a akútnemu zápalu.

Pri liečbe ťažkých foriem akné a pustuliek sa používa celandín. Získajte lekársku infúziu môže byť zátoka hrsti sušených byliniek s dvoma pohármi vriacej vody. Celandín má silný účinok na sušenie. Preto je vhodné ho aplikovať len pri zvýšenej tukovosti kože.

Z zapálenej akné pomôže maske zemiakov. Do surových strúhaných zemiakov pridajte lyžicu medu, rozotrite na kašu a nasaďte ju dvadsať minút. Tiež podobná maska ​​uhorky s medom bude účinná.

Dobrým tonikom je zelený čaj s citrónovou šťavou. To znamená, že si obliekate tvár ako tonikum.

Účinné pri liečbe akné harmančekového oleja a vitamínu E, otriasa zápalom s čerstvým brusnicovým džúsom alebo tinktúrou šalvie, okvetné lístky ruže.

Dobrá pomoc pri liečbe rôznych bylinných čajov. Upozorňujeme, že môžete používať tinktúry a čaje dlhšie ako mesiac. Tiež musíte vstúpiť do zdravej výživy, vylúčiť zo stravy všetky škodlivé potraviny, alkohol. Odporúča sa prísne konzumovať v rovnakom čase. Preto sa metabolizmus v tele normalizuje.

Po zmiznutí akné často zostávajú jazvy a jazvy. Na ich odstránenie použite esenciálne oleje: levanduľ, rozmarín, čajový stromček.

Ak olej nedosiahne výsledok, môžete zmiešať bielu hlinu zriedenú vodou, niekoľko kvapiek esenciálneho oleja, dve polievkové lyžice citrónovej šťavy, udržujte pokožku po dobu 25 minút. Na dvadsať minút sa použije zmes medu a škorice (pomer 1: 1).

Ako zabrániť

Pri prevencii hormonálnej vyrážky je povinná hygiena, pravidelné používanie čistiacej kozmetiky na umývanie, vyvážená strava. Kategoricky zakázané stláčanie pupienkov. Tiež sa odporúča použiť komplex vitamínov podporujúcich zdravie tela. Po jednoduchých odporúčaniach môžete navždy zabudnúť na problém akné.

Väčšina kože. choroby môžu byť spôsobené parazity, najprv sa ich zbaviť pomocou kvapiek proti parazitom. A tí, ktorí sa chcú zbaviť bradavíc a papilómov odporúčajú Anti Toxin Nano. Buďte zdraví a šťastní.

Aké sú príčiny hormonálnych pupienkov?

V ľudskom tele je všetko prepojené. Drobné porušenia v práci jedného systému môžu viesť k problémom vo fungovaní iných orgánov. Napríklad, s hormonálnymi poruchami na tvári a iných miestach tela, vzhľad akné. Ako sa zbaviť tohto problému? Je možné vyliečiť hormonálne akné? V ktorých prípadoch sa môžu objaviť?

Vzťah s zmenami v tele

Vedci tvrdia, že "narušenie" hormonálneho pozadia môže nastať pri zmenách v nasledujúcich orgánoch:

 • v nadobličkách;
 • v kôre mozgu;
 • v žľazách vnútornej sekrécie;
 • vo vaječníkoch;
 • v hypotalame a tak ďalej.

Všetky vyššie uvedené orgány môžu do istej miery ovplyvniť hormonálne pozadie tela. Poruchy v práci často vedú k výskytu vyrážok na koži. To sa dá ľahko vysvetliť. Pri takýchto poruchách sú mazové žľazy aktívnejšie, uvoľňuje sa veľké množstvo tuku, ktoré upcháva hlavné póry epidermis. Výsledkom sú hormonálne pichľadlá a potom riziko vzniku zápalového procesu.

novorodenci

Ihneď po narodení prechádza telo dieťaťa silnými hormonálnymi zmenami. Prvá vyrážka sa môže objaviť po 1-2 mesiacoch po narodení a zmizne po ďalších 3-4 týždňoch. Na liečbu takejto akné je zbytočné, ale v prípade výskytu abscesov je stále potrebné odvolanie sa na lekára.

Na druhej strane rodičia by nemali byť nečinní:

 • Každý deň je potrebné kúpať dieťa v predvarenej vode;
 • počas laktácie sa nesmie meniť výživa;
 • Je zakázané používať hormonálne masti, lieky na alkohol a antibiotiká.

dospievania

Zlyhanie v hormonálnom systéme - bežný fenomén pre dospievanie, keď je telo silnou permutáciou (puberta). Akné sa spravidla vyskytuje u ľudí s mastnou pokožkou. Príčinou výskytu je aktivita androgénov (steroidných hormónov), ktoré prispievajú k zvýšeniu tvorby subkutánneho tuku, menia jeho štruktúru (získavajú vyššiu hustotu a viskozitu). Výsledok - vznik dopravných zápch, a potom - akné. V normálnom stave je koža tekutá, takže sa nevyskytuje akné (aj pri vysokej mastnej pokožke).

Hormonálne akné (nazývané tiež vulgárne, mladistvé) sa môžu objaviť v období od 12 do 16 rokov. Dievčatá s hormonálnymi zmenami majú výraznejšiu formu. V troch zo štyroch prípadov sa akné sústredí v oblasti tváre. Existujú však prípady, keď sa pupienky objavujú rovnomerne na tvári a na chrbte.

Spravidla nie je potrebné liečiť takúto vyrážku - o 19-20 rokov opúšťa naše telo samo. Ale v praxi existujú prípady, kedy akné mladistvé zostalo na tele počas celého života. Toto sa pozorovalo u mužov (takmer 3%) a u žien (5%).

Ženy a menštruačný cyklus

Výskyt hormonálnej akné je spojený s menštruačným cyklom spravodlivého sexu. Akné sa môže objaviť v prvý deň cyklu a prejsť až po ukončení menštruácie. Je takmer nemožné zbaviť sa vyrážok, čo je spôsobené zložitosťou voľby lieku. Zároveň si prosím všimnite, že koža žien je veľmi citlivá na zmeny v tele. Akékoľvek odchýlky v práci vnútorných orgánov (systémov) sa okamžite prejavia na koži.

Aby sme pochopili príčiny akné u žien, stojí za to prelomiť tento proces na niekoľko etáp:

 1. Od šiesteho až pätnásteho dňa v tele sa zrýchľujú metabolické procesy, objemy estrogénu sa zvyšujú. Výsledkom je zmena vzhľadu. Zvyčajne sa v očiach objavuje lesk, zmeny postoja, na obrázku sú ďalšie príznaky sexuality. Tento čas je považovaný za najlepšie sa zbaviť akné. V tomto štádiu môžete používať peeling, krémy, masky a iné prostriedky, ktoré nielenže odstránia vyrážky, ale pomôžu aj omladiť pokožku.
 2. Od šestnásteho až devätnásteho dňa sa telo naďalej mení. V tomto prípade bude tiež pozitívna reakcia na kozmetické prípravky a omladzovacie postupy.
 3. Od dvadsiateho až dvadsiateho piateho dňa v tele sa nahromadí progesterón, čo môže viesť k vyrážkam. V tejto dobe je opaľovanie na pláži alebo návšteva solária lepšie odložiť (to je plné komplikácií, napríklad horieť). Tieto dni sú užitočné postupy na čistenie pokožky, čo zabráni akumulácii podkožného tuku. Ak sa to neurobí, potom sa mazové kanály ucpávajú, čo vedie k zápalu a potom k akné.
 4. 3-4 dni pred začiatkom cyklu menštruácie (ak sa už objavili prvé príznaky akné) bude účinná fototerapia kombinovaná so špeciálnymi maskami. V tomto prípade je zakázané vyvíjanie akné s hormonálnymi zmenami (ako v iných prípadoch).

Keď začne menštruácia, hlavné procesy spomaľujú, metabolizmus sa takmer zastaví, hladina hormónov klesá a objaví sa akné. Okrem toho je imunitný systém oslabený, čo môže viesť k vzniku iných ochorení.

Počas tohto obdobia odmietajte návštevu sauny a kúpeľa, pretože vysoká teplota pokožky má ničivý účinok. Jediná vec, ktorá môže pomôcť, je použitie hormonálnych liekov.

Ďalšie príčiny hormonálnej akné

Z iných dôvodov, ktoré môžu viesť k výskytu hormonálnej akné, môžete spomenúť:

 1. Silný psychologický stres, počas ktorého sa uvoľňujú androgény a aktivuje sa výroba slaniny. Okrem toho môže byť oslabený imunitný systém tela, čo povedie k zvýšeniu postihnutej oblasti.
 2. Poruchy endokrinného systému (nádory pohlavných orgánov, ochorenia hypofýzy). Nestačí sa zbaviť akné - je potrebné navštíviť špecialistu, podstúpiť štúdium a následne liečiť.
 3. Recepcia steroidov. Vzhľad akné na chrbte, ramenách alebo hrudníku sa môže objaviť kvôli zneužívaniu steroidov. Ak chcete odstrániť problém, postačí prestať užívať lieky, ktoré spôsobili akné.
 4. Sex (prebytok alebo nedostatok). Vedci dokázali dokázať, že sexuálne vzťahy majú významný vplyv na hormonálne pozadie. Takže spojenie medzi výskytom akné a zneužívaním (alebo nedostatkom) pohlavia je celkom zrejmé.

Hormonálne zmeny sa ťažko tolerujú a môžu viesť k vzniku akné. V takýchto prípadoch je dôležité presne určiť príčinu problému a až potom rozhodnúť o liečbe. Je dôležité pochopiť, že akné je len dôsledkom a je potrebné liečiť samotné telo (alebo ho nechať obnoviť).

Príčiny a liečba hormonálneho akné u žien

Hormonálne akné u žien sa môže prejaviť v rôznych vekových kategóriách - od dospievania až po menopauzu. Príčinou tejto choroby sú viaceré faktory: vrodené abnormality, choroby pohlavných orgánov, imunodeficit a stres, poruchy vaječníkov počas tehotenstva alebo po pôrode. Ak chcete presne určiť, že je potrebné podrobiť sa komplexu vyšetrení. Liečba takejto akné sa vykonáva pomocou hormonálnych liekov a lokálnych liekov.

Výskyt akné po 20-30 rokoch sa zvyčajne spája so skoršími prejavmi tejto choroby. Akné u starších a stredných žien sa vytvára na pozadí zníženej imunity, rôznych chorôb a hormonálnych porúch. V ženskom tele existujú dva hlavné pohlavné hormóny - estrogén a progesterón. V malých množstvách sa produkujú aj mužské pohlavné hormóny (androgény). Pomer týchto látok v rôznych obdobiach života žien sa mení, čo okrem iného ovplyvňuje stav pokožky.

Androgény prispeli k zvýšeniu mazu v dermis, čo je hlavný faktor v mechanizme tvorby škvŕn - upchatie mazových potrubia. Hromadenie tuku a tlak na uzavretom kanáli folikulu vedie k vzniku komedónov, ktoré sú vytvorené za vhodných podmienok pre baktérie Propionibacterium acnes a epidermálnej stafylokoky a húb pitirosporum. To prispieva k rozvoju zápalového procesu.

Exacerbácia akné spôsobená hormonálnymi poruchami sa zvyčajne vyskytuje s periodicitou 8-10 rokov. Prvé vypuknutie takýchto pichľaviek u žien sa pozoruje počas puberty (12-16 rokov), druhá vo veku 18-26 rokov a tretia po 35 rokoch. Pred menštruáciou stúpa hladina steroidných hormónov, ktoré sú prekurzormi androgénov, takže niekoľko dní pred nástupom menštruácie je akné horšie.

Príčiny hormonálneho akné u žien sú nasledovné faktory:

 • zápalové ochorenia ženských pohlavných orgánov;
 • zlyhanie vaječníkov počas tehotenstva alebo po potrate;
 • ťažké ochorenia iných orgánov a systémov;
 • nervový šok, stres;
 • genetická dedičnosť.

Posilnenie procesu tvorby akné u žien je tiež podporované obezitou, konzumáciou vysokej glukózy a vystavením ultrafialovému žiareniu. Zvýšenie hladiny testosterónu v tele sa vyskytuje s určitými ochoreniami pečene (tuková hepatóza, cirhóza).

Výpadky sú zvyčajne lokalizované v nasledujúcich oblastiach:

Akné u starších žien môže byť príznakom porúch endokrinného systému:

 • polycystický vaječník;
 • nádor v hypofýze;
 • novotvary v nadobličkách alebo vaječníkoch;
 • vrodená dysfunkcia kôry nadobličiek;
 • nedostatočná produkcia hormónov štítnej žľazy;
 • hyperandrogéniu (zvýšenie hladiny mužských hormónov).

Tieto choroby sprevádzajú zvýšenie hladiny androgénov. Neskôr je nástup menštruačného cyklu v adolescentnom období, akné, zle liečiteľné, príznaky endokrinných porúch. Hyperandrogenizmus sa vyznačuje ďalšími príznakmi:

 • nepravidelne mesačne;
 • patologický nárast klitorisu;
 • neplodnosť, potrat;
 • zmena sekundárnych sexuálnych charakteristík u žien - telesné chĺpky na mužskom pohlaví, strata vlasov na zátylku, nevyvinuté prsné žľazy a iné.

Účinok hyperandrogie na tvorbu akné nastáva dvomi spôsobmi - vo forme zvýšenia množstva hormónov alebo vo forme zvýšenia citlivosti receptorov mazových žliaz na androgény. Rizikové faktory pre vznik akné sú nasledovné:

 • mechanické poranenia kože (extrúzia akné, časté používanie mydla alebo kroviny);
 • príjem glukokortikosteroidov, liekov obsahujúcich halogén, antituberkulóznych liečiv, antidepresív, antiepileptík;
 • kontaminácia pokožky olejmi alebo inými chemickými látkami, prach;
 • používanie kozmetických výrobkov, ktoré upchávajú mazové žľazy;
 • Fajčenie (pretože nikotín podporuje aktiváciu mazových žliaz a znižuje množstvo vitamínu E);
 • konzumácia potravín s vysokým obsahom cukru, uhľohydrátov a tukov;
 • stres.

Na identifikáciu hormonálneho faktora výskytu akné sa ženám predpisujú nasledujúce vyšetrenia:

 • hormonálny krvný test na 5. - 7. deň menštruačného cyklu na stanovenie hladiny androgénov, hormónov štítnej žľazy a hypofýzy;
 • analýza moču v druhej fáze cyklu na zistenie denného množstva stiahnutých androgénov;
 • Ultrazvuk panvových orgánov (5. - 10. deň mesačného cyklu);
 • počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazovanie hlavy.

Objem hormonálnych štúdií sa určuje individuálne v závislosti od prejavov ochorenia, sprievodných patológií v histórii ženy a predtým stanovených diagnóz.

Pri liečbe hormonálneho akné sú ženy liečené lokálnymi a systémovými terapiami zameranými na tieto procesy:

 • zníženie tvorby mazu (retinoidy a hormonálne masti a smotana);
 • odstránenie keratinizovaných buniek z kanálikov kožných žliaz (kyselina azelaínová, benzoylperoxid);
 • normalizácia mikrobiocenózy kože (antibiotiká);
 • obnovenie zlomeného hormonálneho pozadia v tele (hormonálna antikoncepcia).

Ako vonkajšie činidlá pre miernu a strednú závažnosť ochorenia sa používajú nasledujúce lieky:

 • prípravky s kyselinou azelaínovou (Skinoren gel, Skinoklir, Azelik, Aziks derm, Aknestop a ďalšie);
 • retinoidy (Adapalen, Adaklin, Adolen, Differin, Clenzite a ďalšie);
 • na elimináciu komedónov - 1-2% alkoholových roztokov klindamycínu (Zerkalin), salicylovej kyseliny, kyseliny boritej, rezorcinolu;
 • masti obsahujúce zinok;
 • Benzoylperoxid, ktorý má baktericídne, protizápalové a exfoliačné vlastnosti.

Ako ďalšie prostriedky liečby a starostlivosti, povrchový peeling, mechanické čistenie tváre, fotodynamická terapia sa používajú. Odporúča sa používať špeciálne čistiace prostriedky s pH blízko kyslosti pokožky.

Pri liečbe zápalového akné v strednej a ťažkej forme sa používajú vonkajšie prostriedky:

 • gel Baziron;
 • prášok Baneocin;
 • krém Differin;
 • masti s antibiotikami - erytromycín, tetracyklín, linkomycín, gentamycín, klindamycín.

Ako systémová terapia sa používajú nasledujúce nástroje:

 • Kombinovaná perorálna antikoncepcia - lieky s antiandrogénnymi vlastnosťami. Znižujú tvorbu androgénov a zabraňujú ich väzbe na receptory kože. Tieto lieky s dlhodobým užívaním vám umožňujú dosiahnuť stabilnú remisiu hormonálnej akné.
 • Systémové retinoidy (Isotretinoin, Roaccutane, Acnecutane).
 • Systémové antibiotiká (doxycyklín, klindamycín a iné).
 • Antiandrogény - cyproterón acetát (Androkur, Klimen, Chloe), Spironolaktón, Flutamid, Finasterid.
 • Kortikosteroidy so závažným zápalom (prednizolón).

Ovariálne dysfunkcie u žien je často spojená s chronickými urogenitálny infekcie (chlamýdie, mikoureaplazmoz, Trichomoniáza), tak, ako sa zbaviť akné, je potrebné liečiť spolupracovníkmi chorobami. Hormóny produkujúce hormóny sú chirurgicky odstránené, pretože sa môžu stať malígnymi.

Ako tradičné medicíne na liečbu hormonálnej abnormality a celkové posilnenie ženského tela sa používa odvary a infúzie bylín: praslička, podzemok puškvorca a lopúcha, pľúcnik. Vývoj progesterónu v prípade poruchy je uľahčený následným podaním nasledujúcich rastlín:

 • infúzia pelyňa od 1. do 5. dňa menštruačného cyklu;
 • vývar šalvie - 6-15 deň cyklu (na 1/3 pohára);
 • vývar z egrešovskej husky alebo manžiet - 16-25. deň.

U žien s androgénne závislým akné nemôže byť hormonálna liečba nezávislou metódou liečby. Toto ochorenie je multifaktorové, preto je najlepším výsledkom dosiahnutie kombinácie viacerých metód.

Hormonálne akné. Príčiny a liečba

Takýto nepríjemný jav ako akné je známy mnohým. A môžu sa objaviť nielen na tvári, ale aj na celom tele a dokonca aj na hlave. Predpokladá sa, že ide o kozmetickú poruchu, ktorá sa dá ľahko vyliečiť lotion alebo tonikom. Všetko však nie je tak jednoduché. Veľmi často príčiny akné nie sú len vekové charakteristiky, ale aj vážne zdravotné problémy, vrátane hormonálneho zlyhania.

Ako vyzerá hormonálna akné?

Dôležité! Z medicínskeho hľadiska nie je koncept pupienka úplne správny, pretože existuje definitívna klasifikácia týchto vyrážok.

Foto-1 Hormonálna akné

Mimochodom, púčiky, vrátane hormónov, sú rozdelené do takýchto poddruhov:

 • biely pupienok (comedo). V jeho jadre je mazová zátka, ktorá upcháva pór, ktorý sa môže stať jednou z príčin zápalu. Existujú otvorené a uzavreté komedóny. Otvoriť - nad pórom sa vytvára korok. Má tiež iný názov - "čierny bod", pretože sa vyrába takáto farba v dôsledku vzdušnej oxidácie mazu. Vytvára sa ako malý tuberkul na povrchu kože, ktorý sa potom ľahko odstráni. Uzavreté (wen) - vytvorené v hlbokej vrstve kože, majú tvar bielej gule, odstránenie je ťažké;
 • papula, Vyskytuje sa pri pripojení rôznych infekcií. Je to miesto zápalu kože červenej farby a keď sa stlačí, objaví sa pocit bolesti;
 • s nevhodnou starostlivosťou môže ísť na pustuly ("Červené pupienky") - akné s hnisom vo vnútri, ktoré sa objavuje na povrchu kože vo forme bieleho bodu. Pustuly sa môžu vyskytnúť samostatne a nemôžu byť výsledkom papuly;
 • tvárna, cystickú - sú komplikáciou pustúl a predstavujú skupinu akné, ktoré sú navzájom spojené fistulóznymi kanálikmi;
 • pupienky blesku - najťažšia forma ochorenia, ktorá postihuje veľké plochy kože, spôsobuje zvýšenie teploty, extrémne bolestivé pocity a iné prejavy. Táto podmienka vyžaduje kvalifikovaný lekársky zásah.

Čo sa stane, keď dostanete akné? Najprv musíte identifikovať príčinu tejto choroby a potom začať liečiť.

Prečo existujú hormonálne akné?

Dôvody pre vznik akné sú veľa. Krátky zoznam dôvodov je nasledovný:

 • hormonálna nerovnováha v tele to vedie k výskytu akné;
 • anomalotrophy. Láska k vyprážaným, mastným a korenistým pokrmom sa tiež stáva problémom s kožou;
 • nesprávna starostlivosť o pleť. Existuje niekoľko druhov kože, z ktorých každá vyžaduje starostlivý výber kozmetiky;
 • ochorenia gastrointestinálneho traktu. Problémy s pokožkou nevznikajú od začiatku. Ak pupienky neprestávajú, mali by ste navštíviť lekára a dostať sa k testovaniu. Spravidla sa akné vyskytuje pri akútnej a chronickej gastritíde, ako aj pri iných ochoreniach vnútorných orgánov;
 • stres. Vedie k narušeniu endokrinného systému. Nežiaduce faktory, ktoré sa vyvíjajú na pozadí stresu, prispievajú k výskytu akné;
 • zmeny týkajúce sa veku. Tiež sprevádzané hormonálnymi zmenami v tele;
 • nepriaznivé klimatické podmienky. Každá osoba individuálne reaguje na zmeny počasia. Vysoká teplota vzduchu, vlhké podnebie, to všetko môže byť príčinou akné. Photo-3 Prerušenie hormonálnych pichľaviek

Viac informácií o hormonálnych príčinách vyrážok. Objavujú sa pri zmenách hormonálnej rovnováhy na rôznych úrovniach endokrinného systému (na hypotalamus-hypofýza systému a mozgovej kôry na nadobličkách a vaječníkov). Indikatívny zoznam hormónov, ktoré ovplyvňujú výskyt akné:

 • testosterón;
 • dihydrotestosterón;
 • dehydroepiandrosterón;
 • inzulín-like rastový faktor-1.

Prírodné hormonálne výkyvy môžu byť v nasledujúcich prípadoch:

 • v období dospievania;
 • v tehotenstve a tiež kŕmením prsníkmi;
 • v období menštruačného cyklu, ako aj menopauzy;
 • pri požití tabletovaných hormonálnych kontraceptív a mnohých iných liekov.

Pred rozhodnutím, ako sa zaobchádzať s akné, musíte absolvovať lekárske vyšetrenie. Je to obzvlášť dôležité, ak sa nemôžete zbaviť akné akýmikoľvek kozmetickými prostriedkami.

Pozor prosím! Okrem prírodných príčin hormonálnej nerovnováhy v tele môže ovplyvniť aj rôzne ochorenia endokrinného systému.

Aké hormóny sa majú podávať s akné?

Mnohí si mysleli na otázku, aké testy je možné vykonať na určenie príčiny vyrážky. Potrebnú odpoveď môže navrhnúť len lekár, pretože všetky procesy v tele pre každého jednotlivca.

Po prvé, lekárka (dermatológ, gynekológ, endokrinológ) pošle na všeobecné testy:

 • všeobecný krvný test;
 • vyšetrenie na identifikáciu infekčného agens;
 • test na citlivosť na antibiotiká (ak je to potrebné).

Potom s dobrými výsledkami predchádzajúcich testov budete nasmerovaní na testy rôznych hormónov.

Kvôli ktorým hormónom je výskyt akné uvedený vyššie.

Ako môžu hormonálne testy pomôcť?

Hormóny majú veľmi dôležitý vplyv na telo. Zvlášť dôležité sú androgény. Zmena množstva týchto hormónov ovplyvňuje stav kože. Na druhej strane je to spôsobené chemickou reakciou.

Koža reaguje na zvýšenie hormónov produkciou sebocytov. Tieto bunky sú zodpovedné za produkciu tuku. Pod vplyvom hormónov sa zvyšuje hustota a viskozita tuku. To vedie k tomu, že kožné kanály sú upchaté. Ako výsledok vidíme akné na tvári.

Ak nezačnete liečbu včas, potom sa dásne stanú chronickými a zbavenie sa bude veľmi ťažké.

Mnohí dávajú prednosť stlačeniu pimples, ale to problém nevyrieši, ale môže len zhoršiť situáciu.

Hormonálna vyrážka u novorodencov

Takáto vyrážka alebo akné novorodencov si nevyžaduje špecifickú liečbu. Akné môže byť umiestnený na tvár, pokožku hlavy alebo krku dieťaťa, charakteristickým rysom je neprítomnosť komedónov, málokedy dochádza k zápalu a v podstate vyzerajú ako jemné zmeny na povrchu kože, zriedka červenkasté pľuzgieriky. Takéto pupienky prechádzajú nezávisle do troch mesiacov, inak môžete požiadať o radu odborníka, ktorý predpíše vhodné liečebné masti.

Pozor prosím! Keď škvrny majú staršie dieťa (3 - 16 mesiacov) by mal byť opatrný, pretože táto podmienka môže signalizovať viac nebezpečných chorôb, ako infantilné akné, čo v dôsledku môže zanechať jazvy. Vzniká v dôsledku zvýšenej produkcie androgénov a vyžaduje si profesionálnu liečbu.

Vyrážka u novorodencov môže nastať, keď:

 • potničky, keď je dieťa horúce;
 • potravinové alergie, ako reakcia na zavedenie doplnkových potravín alebo, v prípade výlučného dojčenia, porušovanie stravy matky;
 • kontaktná alergia, ako reakciu na detergent, ktorý sa používa na detské spodné prádlo alebo na materiáli, z ktorého je vyrobené dieťa.

V takýchto prípadoch nestojí za to, ako zaobchádzať s novorodencom, pretože je potrebné vylúčiť iba faktory prispievajúce k vzniku tejto podmienky.

Ako sa liečí akné na hormonálne zlyhanie?

Akné na liečbu akné je zložité. Že lekár rozhodne, ako sa s nimi vysporiadať, čo robiť v tomto prípade, a to, čo hormóny im spôsobil, a byť schopní nájsť účinný liečebný režim. Potom, čo pacient prešiel analýzou hormónov, určite liečbu.

Dnes sa dosiahnu dobré výsledky s vymenovaním antikoncepčných prostriedkov pre akné. Umožňujú obnoviť hormonálnu rovnováhu v tele žien. Avšak, mnoho mužov tiež trpí akné, vrátane na tvári. Najčastejšie je to spojené so zvýšenou hladinou testosterónu. V tomto prípade lekár určuje, ako liečiť a predpisovať lieky, ktoré umožňujú normalizáciu hormonálneho zázemia mužskej populácie.

Pri odpovedi na otázku, ako sa zbaviť akné, treba poznamenať, že sa to nestane rýchlo.

Hormonálne lieky na akné

Použitie hormonálnych liekov proti akné môže priniesť dobrý výsledok, najmä ak sú správne prispôsobené. Mnoho žien, ktoré trpia polycystickými vaječníkmi, má často kožné problémy. Antikoncepčné prostriedky proti akné, vymenované lekárom, môžu obnoviť hormonálne pozadie.

Jedným z najpopulárnejších liekov je Diana 35. Zloženie tohto liečiva zahŕňa cyproterón acetát a etinylestradiol. Tieto hormóny vám umožnia vyrovnať sa s ťažkou formou akné v prípade, že liečba antibiotikami neprinesie výsledky. Prvé výsledky sú zrejmé po niekoľkých mesiacoch od začiatku užívania antikoncepcie. Dávkovanie predpisuje lekár.

Dôležité! Tento liek sa nemá užívať počas tehotenstva a laktácie.

Hormonálne pilulky na akné

Hormonálne tablety určujú kurzy. Na vyriešenie tohto problému to trvá dlho. Nepoužívajte samoliečbu. To povedie k tomu, že tvár zostane jazvy, ale pupienky nezmiznú. Do zoznamu liekov, ktoré pomáhajú s akné, zahŕňajú antibiotiká a niektoré iné prostriedky.

Pozor prosím! Kozmetika proti akné dáva iba dočasný výsledok

Hormonálne masti a krém na akné

Liečba akné by mala byť komplexná. Preto lekár určuje nielen antibiotiká a hormóny, ale aj masti proti akné. Tieto finančné prostriedky sú rozdelené do niekoľkých typov:

 • masti s antibiotikami. Erytromycín, levomekol, sintomycín. Tieto masti môžu odstrániť zápalový proces. Nie sú však vždy účinné.
 • hormonálne masti. Tieto masti majú silnejší účinok na pokožku. Pomáhajú zlepšiť metabolizmus pokožky a dobre sa liečia. Avšak tieto lieky majú kontraindikácie a môžu spôsobiť alergickú reakciu. Hormonálny krém na tvár môže pomôcť, ale len za predpokladu, že sa používa správne.

Treba poznamenať, že samoliečbu nemožno vykonať, aj keď je to otázka "neškodného" akné. Okrem toho, aby bola liečba účinná, musíte sa podrobiť testu a vykonať testy.

Ako sa zbaviť akné, ak sú hormóny v poriadku?

Pozor prosím!Nie je to vždy príčinou akné je porušenie hormonálneho pozadia v tele.

V tomto prípade môžete mať podozrenie na dysbiózu. Aké lieky pomôžu, určí gastroenterológ. Správne zvolená strava a prípravky pre žalúdok môžu byť tiež účinné. Často je príčinou akné subkutánne klíšťat Demodex.

V tomto prípade je lepšie, ak hľadáte lekársku pomoc a čo najskôr. Ak spustíte tento problém, púčiky sa rýchlo rozšíria do celého tela.

Ak máte obavy z akné, musíte úplne zmeniť svoj životný štýl. Prehodnoťte svoju stravu. Pokúste sa stráviť viac času na čerstvom vzduchu. V priebehu liečby môže byť účinná aj kozmetika na tvár. Je potrebné vyzdvihnúť vhodný tonik a pravidelne utrieť tvár.

Zahrňte orechy a mandle vo vašej strave. Nahradenie mäsa rastlinnou potravou bude pre telo prínosom.