Hlavná

Ateróm

Urtikaria: formy ochorenia, provokujúce faktory, zásady liečby a prevencie

Žihľavka - rôznorodú kauzálne faktory ochorení, ktorých hlavným klinickým prejavom je kožná vyrážka ako spoločná alebo obmedzených pľuzgiere, ohrozený spontánne alebo pod vplyvom vhodnú liečbu.

Patológia sa vyskytuje v priemere u 20% populácie, z čoho 25% má chronický priebeh. U detí je ochorenie menej časté ako u dospelých a u žien častejšie ako u mužov. Maximálny výskyt prípadov je 20 až 40 rokov. Aké sú príčiny včelstiev?

Klasifikácia a etiopatogenéza

Mechanizmy vývoja rôznych foriem sú veľmi zložité a doteraz neboli dostatočne študované.

Ako dlho trvá choroba? Vo väčšine klinických klasifikácií sa podľa trvania patologického procesu rozlišujú nasledovné typy žihľavky:

 1. Akútna, ktorá môže trvať niekoľko minút až 6 týždňov. Vyskytuje sa oveľa častejšie a diagnostikuje sa v priemere 75% všetkých prípadov žihľaviek.
 2. Chronické. Trvá dlhšie ako 6 týždňov. Chronická forma s recidívami sa vyskytuje u 25%. Táto forma ochorenia v prirodzenom priebehu môže trvať hlavne až 10 rokov (u 20% pacientov).

U detí do 2 rokov vývoja, spravidla iba jej akútnej formy, po 2 rokov a do 12 rokov - akútnych a chronických foriem, ale s prevahou prvý, po 12 rokoch, že je častejšia u chronickej žihľavky. Chronická žihľavka je typická pre ľudí vo veku 20 až 40 rokov.

Pravidelnosť - ak chronický proces trvá 3 mesiace, polovica týchto pacientov je chorých najmenej tri ďalšie roky a po predbežnom trvaní viac ako pol roka 40% pacientov trpí príznakmi na nasledujúcich 10 rokov.

Remisia chronickej urtikárie sa môže vyskytnúť spontánne, bez ohľadu na to, ako liečiť túto patológiu. U polovice pacientov sa vyskytuje v prvej polovici roka od nástupu ochorenia, 20% za 3 roky, ďalších 20% za 5 rokov a 2% za 25 rokov. Okrem toho sa u najmenej dvoch pacientov trpiacich chronickým priebehom spontánnej remisie vyvinie najmenej 1 relaps.

Okrem toho, v závislosti od výskytu tela, choroba je rozdelená na varianty:

 • lokalizované - v určitej obmedzenej oblasti tela;
 • (rozšírenie prvkov vyrážky po celom tele), čo je život ohrozujúca podmienka, najmä keď je lokalizovaná v oblasti dôležitých orgánov.

Vzhľadom na mechanizmus tvorby reakcií sa rozlišujú nasledujúce formy urtikárie:

 • alergická, spôsobená rôznymi imunologickými (cytotoxickými, reaktívnymi, imunokomplexnými) mechanizmami precitlivenosti (precitlivenosťou);
 • non-alergický.

dôvody

Príčiny výskytu žihľavky sú početné. Najčastejšie z nich sú:

 1. Inhalačné alergény, napríklad domáce a priemyselné aerosóly, epidermálne antigény, peľ rastlín.
 2. Potraviny, ktoré podporujú uvoľňovanie histamínu obsiahnutého v tele, alebo samotné obsahujúce histamín. Jedná sa o vajcia, kravské mlieko, ananás, citrusové plody, med, cukrárske výrobky s doplnkov stravy vo forme salicylátov a farbív, údenín, mnoho korenia a horčice, výrobkov z rýb a morských plodov, paradajky, fazuľa, baklažán, syr, extraktov, alkoholické nápoje a kol. Okrem toho, akútna žihľavka forma u jedincov, ktorí trpia sennou nádchou, je schopný rásť v dôsledku použitia potravinárskych výrobkov, ktoré obsahujú antigény, kríž s peľom. Teda, ak je sklon k alergickej reakcie na peľ, vytvorené na kvitnúcich stromov, sa môže vyvinúť žihľavka po orechy použití, plodov a / alebo a kôstkového ovocia a t. D., senzibilizácie na peľ brezy, môže spôsobiť vyrážku po konzumácii alebo jabĺk mrkvu, najmä červené,
 3. Vírusy, baktérie a huby.
 4. Externé, interné a injekčné lieky. Veľmi časté žihľavka po antibiotiká, sulfónamidy, anti-bakteriálne a protizápalové lieky (salicyláty, nesteroidné protizápalové lieky), po obdržaní antikonvulzívne lieky, vitamíny, najmä vitamíny skupiny "B", a kyselina askorbová, aplikáciu antiseptík Jódované činidlá vrátane radiopakními prostriedky, lieky na hypertenziu, ischemickej choroby srdca a srdcového zlyhania (kaptopril, enalapril, kvinapril, Prestar nevadí, Ename a tak ďalej. d.), inzulín, krv a krvné proteín náhradky, zubné implantáty a ďalšie. To je veľmi vzácne, ale ukázala, že reakcia aj antihistaminiká a glukokortikosteroidy činidlá.
 5. Faktory fyzického nárazu - tlak, trenie, studená alebo vysoká teplota okolia, vibrácie, slnečné svetlo, ťažké fyzické námahy, kúpanie.
 6. Jedovaté vosy, včely, sršne, komáre, kousky chrobákov, blchy a dokonca aj kobylky.
 7. Neuropsychické zaťaženie pri vystavení psychogénnym faktorom.
 8. Procesy tumoru, tyroiditída, dysfunkcia štítnej žľazy a iné endokrinné orgány, autoimunitné ochorenia spojivového tkaniva, choroby zažívacieho traktu atď.

Príčiny akútnych a chronických foriem ochorenia sú rôzne:

Zo všetkých chronickej idiopatickej žihľavky (s neznámej príčiny) dochádza v priemere o 75 až 80%, 15% - spôsobená fyzikálnym faktorom, 5% - v dôsledku ďalších faktorov, vrátane alergie.

Mechanizmy vývoja

Pod vplyvom jedného alebo viacerých kauzálny faktory, ako je imunologická a neimmunnologicheskogo charakter dochádza aktivácii žírnych buniek kože s ničenia ich granúl (degranuláciu), čo z nich sú mediátory (bioaktívne látky). Spôsobujú v pokožke symptómy charakteristické pre akútne lokálne zápalové procesy.

Hlavnými biologicky aktívnymi látkami sú histamín a prostaglandíny. Pod vplyvom histamínu dochádza k lokálnej expanzii malých ciev kože so zvýšením ich priepustnosti. Výsledkom je obmedzené začervenanie kože (erytematózna škvrna) a opuch podkožnej alebo submukóznej vrstvy s tvorbou blistra alebo papuly. Okrem hyperémie a edému tieto mediátory spôsobujú svrbenie, niekedy významné.

Prostaglandín D2 a histamín sú tiež aktivátory C-vlákien vylučujúcich neuropeptidy. Tieto spôsobujú ďalšie procesy vazodilatácie a degranulácie v žírnych bunkách, čo určuje trvanie (viac ako 12 hodín) vyrážok.

Akútna žihľavka najčastejšie spojené s alergiou, tj imunologické reakcie aktivácie mastocytov na povrchu membrány, ktoré sú usporiadané veľmi špecifické receptory pre imunoglobulínové protilátky "E" (IgE), rovnako ako receptory pre cytokíny, receptorov C3A, C5A a kol.

Alergické reakcie sú sprostredkované hlavne účasťou imunoglobulínu "E". Charakteristické pre úľ, bez ohľadu na príčinu, sú zvýšená priepustnosť mikrocirkulačných ciev a vývoj akútneho edému v tkanivách umiestnených okolo týchto ciev s rôznymi prejavmi alergickej reakcie.

V prípade chronických foriem imunologické mechanizmy nie sú vylúčené, napríklad v prítomnosti autoimunitného ochorenia (systémový lupus erythematosus, reumatická horúčka, sklerodermia, atď). Súčasne je chronický proces sa často vyskytuje aktivácii mastocytov nešpecifickými (neimmunnologicheskih) podnety (emocionálny stres, účinok alkoholického nápoja, predmenštruačný obdobie, fyzikálnych vplyvov, atď).

Vyrážka s žihľavkami

V posledných 10 rokoch sa ovládalo koncept autoimunitné chronické priebehu patologického procesu, podľa ktorého autoimunitné žihľavka v dôsledku prítomnosti autoprotilátok k IgE receptoru s vysokou afinitou, a protilátok namierených proti IgE. Tento mechanizmus sa uskutočňuje u 30-50% pacientov trpiacich chronickou žihľavkou.

Autoprotilátky sa viažu na receptor IgE, čo vedie k aktivácii bazofilov alebo žírnych buniek, čo vedie k histamínom podobným reakciám so zodpovedajúcou symptomatológiou. Tento princíp tvoril základ pre relatívne novú teóriu, podľa ktorej u niektorých pacientov je chronická forma autoimunitná choroba.

Pri udržiavaní chronického priebehu je možná účasť ďalších mediátorov, ako je bradykinín, prostaglandíny, neuropeptidy, leukotriény, faktor aktivácie krvných doštičiek. Žírne bunky v období remisie sa obnovia do normálneho stavu.

Je urtikária a môžem sa ho zbaviť?

Na základe opisu príčin a mechanizmov vývoja patológie je jasné, že s nákazlivými chorobami nemá nič spoločné.

Ako vyzerajú včely a ak je to veľké nebezpečenstvo?

Klinický obraz

Akútna forma je charakterizovaná pomerne typickými prejavmi. Nástup choroby je náhly. Hlavnými príznakmi urtikárie sú erupcie, sprevádzané výrazným svrbením a pocitom pálenia, niekedy aj pocitom "prasknutia". V chronickom priebehu ochorenia sa svrbenie môže objaviť v určitej dobe dňa bez vzniku morfologických prvkov.

Všeobecne platí, že morfologické blister prvok je zaoblený tvar (aspoň - papule), vyčnievajúce nad povrch kože a má jasne vymedzené obrysy. To sa podobá hmyzie uhryznutie alebo stopa na dotyk je obmedzená a žihľavy edém dermálnej papilárna vrstva, tvoriaca priemer niekoľkých milimetrov, môžu však byť prvky s priemerom niekoľkých centimetrov. V dermografickom variante patológie má blister formu traumatického fyzického objektu (turniketu, špachotu).

Prvky majú svetlo ružovú alebo červenú farbu, v periférnych oblastiach je hyperémia výraznejšia. Po stlačení získate bledú farbu, nezostávajú stopy tlaku.

Vyrážka žihľavka môžu byť umiestnené na všetkých častiach kože - na pokožku hlavy, tela, rúk a nôh, vrátane dlaní a povrchu plosky nohy. Na tvári a krku je hustota žírnych buniek veľmi vysoká, preto je zvyčajne počet prvkov tu väčší v porovnaní s inými časťami tela. Často sa vyskytujú na slizniciach, najmä na perách, mäkkom podnete a v hrtane.

Trvanie epizódy sa určí od chvíle, keď sa prvýkrát objaví a posledný prvok zmizne. Vo väčšine prípadov je doba existencie pľuzgiere nepresiahne 24 hodín, počas ktorých sa objavujú rýchlo, zvýšenie veľkosti, môže spojiť so sebou, ako sa bizarné tvar.

Malý blister sa tak môže zmeniť na obrovský prvok s rozlohou niekoľkých desiatok centimetrov. Zlúčenie je sprevádzané zhoršením celkového stavu - všeobecná slabosť, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, zimnica ("horúčka žihľavy"), teplota tela stúpa na 38 ° a viac.

Potom aj po dobu 1 dňa sa znižuje intenzita farby a jasnosť hraníc vyrážok, po ktorých zmiznú bez stopy - bez tvorby sekundárnych prvkov (pigmentácia a lúpanie).

Proti pozadia z uvedených príznakov akútnej žihľavky môže byť sprevádzané kŕčovité bolesti brucha, bolesti v non-trvalý charakter malých kĺbov, rovnako ako v lakťovom a kolenných kĺbov (artralgia), bodkovité krvácanie a krvácanie z nosa. Veľmi zriedka a väčšinou u detí sa môže vyvinúť príznaky meningizmus.

Histologicky je klasickým blisterom edém strednej a hornej vrstvy dermis, ako aj zväčšené venuly a lymfatické cievy umiestnené v hornej vrstve dermis. Okrem toho je koža definovaná ako infiltrát okolo malých ciev, ktorý pozostáva zo žírnych buniek, krviniek (neutrofilov a eozinofilov) a T-lymfocytov.

V prípade opuchu rozšíril do hlbokej dermálnej vrstvy, podkožia a slizníc, pri rovnakej (ako je popísané vyššie), histologické zmeny ochorenie môže nastať vo forme "obrie žihľavka," alebo akútne angioneurotický obmedzené angioedému.

Angioedém angioedém Quincke

Dopĺňa 50% prípadov chronickej žihľavky, môže sa vyskytnúť samostatne alebo sa môže kombinovať s lokálnymi prejavmi akútnej formy.

Pre angioedému charakteristika asymetrické usporiadanie vyjadrená bezbolestný opuch na tvári (na lícach, pery, očné viečka, ucho), ktorý spôsobuje, že zohyzdenie alebo vulvy. Koža v postihnutej oblasti získava bielu alebo (zriedkavo) ružovú farbu. Angioedém sa vyskytuje o niekoľko hodín alebo najviac po troch dňoch.

V klinickej praxi je dedičný angioedém spôsobený kvantitatívnym alebo funkčným nedostatkom inhibítora C1, čo je srvátkový proteín syntetizovaný v pečeni. S jeho nedostatkom dochádza k aktivácii plazmínu, čo je východiskovým faktorom pri rozvoji edému. Patológia je dedičná. Lokalizované opuchy, zvyčajne v sliznici hrtanu a vyvolalo psycho-emocionálny stres alebo mikrotraumy. Najčastejšie muži trpia. Zásady liečby tohto stavu sa líšia od liečby iných foriem.

Čo sú nebezpečné včely?

Dôsledky urtikárie spravidla nepredstavujú nebezpečenstvo pre zdravie a život. Ak vyvíjať mierny obmedzený opuch slizníc, opuch jazyka môže, zápal spojiviek a nádcha, kašeľ, poruchy prehĺtania, nevoľnosť a vracanie, hnačka, bolesti brucha. Opuch hrdla sliznice, a to najmä u detí do 1,5 - 2 roky, vývoj nebezpečné stenóz hrtana a respiračné zlyhanie v podobe udusenia.

Tak Núdzové žihľavka a jeho povaha neurčujú dôvody, vyvolať reakciu tela, aj keď je potrebné brať do úvahy, a ako lokalizáciu, závažnosti a rozsahu edému a žihľavkou (pľuzgiere) lézií.

25% prípadov rozvinúť angioedém okolo krku oblasti hrtanu, čo spôsobuje náhly opuch môže vyvinúť podkožného tuku, svalov a väzivového tkaniva krku. To sa prejavuje chrapot, ťažkosti pri vdýchnutí a dýchavičnosť, búšenie srdca dýchavičnosť, kašeľ, štekanie cyanotická tvár k jeho bledé, úzkostné a excitovaného stavu pacienta.

Ak je stupeň poškodenia mierny a mierne závažný, môže tento stav (bez lekárskej pomoci) trvať od 1 hodiny do 24 hodín. Ale v rovnakej dobe, po zmiernenie príznakov ešte nejakú dobu pretrvávať bolesť v krku, chrapot a kašeľ, ťažkosti s dýchaním, a to najmä v priebehu cvičenia (aj menšie) a počúvanie pľúc sú počuť roztrúsené suché šelest. V prípade šírenia edému v priedušnice a priedušiek stromu sa môže vyvinúť bronchospastickým syndróm s fatálnymi následkami.

S lokalizáciou edému v slizníc tráviaceho traktu, nauzey, vracania a možnej brušnej bolesti, ktorá má na začiatku lokálny a potom rozptýlený charakter. V tomto kontexte môžu vzniknúť falošné príznaky intestinálnej obštrukcie alebo peritonitídy, pričom prvky vyrážok sú prítomné iba u 30% pacientov. To je dôvod pre značné ťažkosti s diagnostikovaním av niektorých prípadoch aj dôvodom zbytočnej chirurgickej intervencie.

Vývoj angioedému v hlave môže byť príčinou zapojenia do procesu mozgových membrán, najmä u detí, s rozvojom záchvatov a meningeálnych príznakov.

Menej často morfologické prvky môžu byť papuly, alebo v nich je transformovaná urtikária (papulárna žihľavka). Papuly sa bežne vyskytujú u žien a detí s pretrvávajúcim chronickým priebehom a môžu trvať niekoľko mesiacov. Sú lokalizované hlavne na končatinách v záhyboch, majú veľkosť až 6 mm a bohato červenú farbu s hnedastým odtieňom.

Papulové prvky sa zdvíhajú nad povrchom kože a majú klenutý alebo plochý tvar. Vyznačujú sa vyššou hustotou a pevnosťou v porovnaní s pľuzgiermi a tiež nedostatkom sklonu k skupinke a zlúčeniu. Vyrážky sú sprevádzané silným, niekedy netolerovateľným svrbením. Po rozložení prvkov sa často zanecháva pigmentácia a odlupovanie a niekedy zjazvenie, ktoré vzniklo v dôsledku hnisavých infekcií počas česania.

Diagnóza ochorenia

Diagnóza pozostáva z viacerých podmienečne nasledujúcich fáz.

I. etapa

Pozostáva z dôkladného zberu anamnézy choroby a zistenia sprievodnej somatickej patológie pacienta. Veľká pozornosť sa venuje otázkam prítomnosti tendencie alergických reakcií.

Tak nevyhnutne uvedené trvanie choroby, povaha prvkov, ich umiestnenie a rozsah, frekvencia výskytu a trvanie vývoja výskytu závislosti na ročnom období a dennej dobe, výskyt angioedém a subjektívne pocity v léziách. Je veľmi dôležité zistiť, či existuje predispozícia k alergii na členov rodiny a možné spojenie s určitým príčinným faktorom.

II stupeň

Zahŕňa externé vyšetrenie pacienta, ktoré určuje povahu vyrážky a / alebo angioedému, lokalizáciu, prítomnosť pigmentácie alebo odlupovanie v oblasti vyrážky. Je potrebné posúdiť celkový stav pacienta a urobiť predbežnú diagnózu možných systémových ochorení (bez histórie dát ktoréhokoľvek), ktoré môžu byť príčinou žihľavky, alebo sa spúšťa faktory. Okrem toho sa v tomto štádiu určuje aj povaha dermografizmu kože, ale po 2-dňovej prestávke pri užívaní antihistaminík alebo aspoň týždeň (imunosupresorov).

Štádium III

Vyhodnotenie klinickej aktivity ochorenia v súlade so špeciálne vyvinutou trojbodovou stupnicou, ktorá zohľadňuje počet blistrov a intenzitu svrbenia.

IV etapa

Dirigovanie krik Skúšobné neprenosných alergénov (pichnutie kože v rôznych miestach použitia peľu, potravín, epidermálnej, domácnosti a kontaktné alergény) a otestovať vntutrikozhnyh infekčné (bakteriálne a protiplesňové) alergény. Testy sú vykonávané tiež pre diagnostiku iných foriem ochorení:

 • Test Duncan (studená s použitím kociek ľadu);
 • kožné tepelné - pomocou kompresie vody s teplotou 25 °;
 • test s aplikáciou zväzku;
 • mechanický test alebo test tyčinky s špachtľou;
 • testovanie s pozastavením alebo aplikáciou nákladu;
 • veloergometrichesky test - určiť odpoveď na celkové fyzické zaťaženie;
 • fototestirovanie.

V etape

To zahŕňa vykonanie laboratórnej diagnostiky a výskumných nástrojov. Podrobné skúmanie stanovené, že je potrebné pre detekciu ochorenia, ktoré vyvolávajú žihľavku, najmä chronické alebo patologické stavy, v ktorých je symptómom, napríklad, ochorenie tráviaceho ústrojenstva, helminthiasy, hepatitída, malígne nádory, lymfómy, systémové autoimunitné ochorenie spojivového tkaniva, a tak ďalej. D.

Preto základné laboratórne testy sú klinické a biochemické (glukóza, celkového proteínu, cholesterolu, kreatinínu, močoviny, pečeňové testy) krvné testy, analýza moču, RW, skríning na hepatitídu "B", "C" a na infekciu HIV stanovenie celkovej IgE v sére enzýmovým imunotest, ultrazvuk brucha, EKG, Ezofagogastroduodenoskopie a röntgenu hrudníka, v súlade s údajmi, rádiografiu nosových dutín.

Ďalší výskum je riadený, a to predovšetkým u pacientov s chronickou žihľavkou. Ide najmä o držaní Revmoproby, stolica analýzu hlísty vajcia, siatie na mikroflóry sliznice ústnej časti hltana a nosovej dutiny, bakteriologické vyšetrenie dvanástnika a výkaly, mikroskopické vyšetrenie kože stery, aby bola vylúčená prítomnosť húb, enzýmovej imunoanalýzy krv na protilátky proti parazitárne antigény, virologické a identifikácia ohnísk chronickej infekcie, allergotestirovanie.

Ďalšie preskúmanie sa vykoná v závislosti od výsledkov predbežného preskúmania. Napríklad znalcom poradenstvo úzkym profilom (audiologa, gastroenterologist, atď...), za predpokladu, že autoimunitné formy žihľavky - intradermálny vzorky sú použité autológne sérum, podozrenie na prítomnosť tyreoiditida - stanovenie krvných hladín protilátok na tkanivo štítnej žľazy atď. d..

Liečba urtikárie a prevencia recidív

Liečba pacientov s akútnym priebehom alebo relapsom ochorenia je zameraná na maximálnu rýchlu úplnú úľavu všetkých klinických prejavov, najmä v prípadoch vývoja symptómov, ktoré ohrozujú život pacienta. Cieľom liečby je okrem toho dosiahnutie čo najdlhšej klinickej remisie v chronickej forme.

Liečba urtikárie v domácnosti a diéta

Je to možné v prípade mierneho priebehu ochorenia. Pri absencii účinku ambulantnú liečbu, zatiaľ čo stredne ťažkou alebo ťažkou, rovnako ako angioedém v dôležitých oblastiach (jazyka, hrtana), hrubého čreva, s brušnej syndróm, dehydratácia, keď v kombinácii s anafylaktickej reakcie a za všetkých podmienok, ktoré ohrozujú život Pacient je liecený v nemocnici, prednostne alergickom a niekedy aj v jednotke intenzívnej starostlivosti. Trvanie liečby v klinickom oddelení je v priemere asi 20 dní.

Nefarmakologické liečba zahŕňa časté mokré čistenie a prevzdušnenie priestor, aby sa zabránilo kontaktu (pokiaľ je to možné), známu alebo podozrenie na príčinu významných a vyprovokovanie faktory, ktoré sú často detergenty a ďalšie chemikálie pre domácnosť, epidermis, a pet alergény, potraviny.

Čo môžete jesť?

Jedlo by malo vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú histamín alebo podporujú jeho uvoľňovanie v tele (citrusové plody, orechy, liehoviny, extrakčné látky atď.). V mnohých prípadoch je potrebné 2-3 dni pôst s ďalším postupným prechodom na hypoalergénnu diétu. Strava pre úľ je zvyčajne tabuľkou číslo 7.

Súčasne sa odporúča používať tzv eliminačnej terapiu (pre vylučovanie alergénov a t. D.), ktorý okrem energie zahŕňa použitie diuretiká, laxatíva, ehnterosorbentov (polysorbát). V ambulantných podmienkach sa tiež vykonáva liečba dysbakteriózy, sanácia chronických zdrojov infekcie v tele a za prítomnosti indikácie špecifickej imunoterapie.

Liečebná terapia

Výber objemu špecifickej liečby liekom je určený závažnosťou stavu pacienta. Vo všetkých prípadoch sú základnými liekmi z urtikárie antihistaminiká prvej a druhej generácie. Pre liečivá prvej generácie (Classic) sa týkajú najmä clemastin alebo Tavegil a Chloropyramine alebo Suprastin v tabletách pre orálne podávanie alebo vo forme roztoku na intramuskulárne alebo intravenózne, často odkvapkať, podávanie.

Avšak, klasické prvej generácie antihistamínové látky majú rad vedľajších účinkov, ako je ospalosť, pomalé reflexné reakcie, celkové potlačenie centrálneho nervového systému, závraty, poruchy koordinácie, rozmazané videnie a dvojité videnie, suchosť slizníc, a mnoho ďalších.

V súvislosti s touto liečivou látkou sú antihistaminiká druhej generácie. Väčšina z nich nemá mnoho vedľajších účinkov a môže sa používať vo vysokých dávkach. Patria sem Loratadine, Fexofenadine, Cetirizine a Levocetirizine, Desloratadine, Ebastin.

Pri chronickej žihľade nie je vždy možné úplne vylúčiť príznaky ako svrbenie kože a vyrážky s jedným blisterom. Preto sú antihistaminiká predpísané v takých dávkach, ktoré pacientovi poskytujú pohodlný život a možnosť sociálnej aktivity. Pri pravidelnom vzhľade alebo zosilnení príznakov v určitý čas v priebehu dňa by sa mala pred podaním antihistaminikov predchádzať.

V úplnej neprítomnosti účinnosti antihistaminiká, rovnako ako v prípade závažného ochorenia je pripojený k systému ústnej starostlivosti glukokortikosteroidmi - prednizolón, betametazón, hydrokortizón, dexametazón, metylprednizolón, ktoré môžu byť použité vo vnútri, intravenózne a intramuskulárne. Glukokortikoid prostriedok sa používa len vo forme krátkych predmetov (5-7 dní), nasleduje postupné znižovanie dávky a úplné zrušenie lieku.

V závažných prípadoch autoimunitných ochorení tvoria ďalej aplikované intravenózne cyklosporín a imunoglobulín potláča procesy degranuláciu bazofilov a žírnych buniek a uvoľňovanie cytokínov a tiež plazmaferéza relácie. Mechanizmus účinku tohto druhu spočíva v mechanickom mechanickom odstránení protilátok z krvi do imunoglobulínov skupiny "E" a vysoko afinitných IgE receptorov.

S dedičným edémom Quincke sa k liečbe pridáva čerstvá zmrazená plazma, kyselina epsilon-aminokaprónová, Danazol.

prevencia

Prevencia žihľavka je odstrániť kontakt s už zavedenými faktorov a alergény, ktoré sú potenciálnymi senzibilizátory - alergénne potraviny a liečivá, chemikálie, studený a prebytočné teplo, slnečné žiarenie, mechanickému poškodeniu, atd...

Za týmto účelom sa odporúča, aby sa vzdal návštevy kúpeľov a sáun, nosiť voľné oblečenie, aby sa zabránilo treniu, nie aby sa zapojili do kalenie bez odporúčania lekára, platí fotoprotektívnymi agenta na exponovaných miestach, než sa vonku, a to najmä na jar av lete, nepoužívať ani domácnosť vibračné konštrukcia nástrojov,

Ošetrujúci lekári potrebujú trénovať pacientom také pravidlá správania vo výrobe av domácich podmienkach, a že je potrebné upresniť, že je dôležité rešpektovať hypoalergénne diétu, antihistaminiká včasný príjem, aj keď o niečo výraznejší zhoršenie príznakov. V prípade alergických reakcií by mal byť pacient v pravidelnom výpise s alergikom v mieste svojho pobytu.

Aby sa zabránilo ďalšiemu relapsu chronickej žihľavky opuchu po relapsu v priebehu 3-6 mesiacov potrebuje pravidelný prísun antihistaminík druhého rádu, preventívnu účinnosť, ktorá je stále vyššia ako terapeutické, rovnako ako prísne dodržiavanie eliminačnej diéty po dobu najmenej jedného mesiaca.

Idiopatickej, dermograficheskaya a neslúžia formy ochorenia vyžaduje, aby inšpekcie na rôznych špecialistov (gastroenterológ, endokrinológ, reumatológ, audiolog, onkológ) identifikácia ohnísk chronických infekcií a chronických ochorení vnútorných orgánov, najmä tráviaceho traktu, a vhodnú liečbu. Príčinná súvislosť s chorobou diagnostikovaných komorbidít by mali určiť iba alergológa.

Ukazovatele účinnosti prebiehajúcej liečby a prevencie recidívy urtikárie sú rýchle zmiernenie príznakov ochorenia, úspech pri dosahovaní perzistentnej dlhodobej remisie a absencia závažných komplikácií.

Vyrážka s žihľavkami

Urtikaria je alergická kožná reakcia súvisiaca s bezprostredným typom. Kauzálnymi činiteľmi vyrážky sú rôzne vonkajšie a vnútorné faktory. Urtikaria je pomerne bežná choroba. Bolo to nesené asi jedným zo troch moderných ľudí. To sa zaraďuje do druhého radu alergií, bezprostredne po bronchiálnej astme. Úrazy sa môžu vyskytnúť u každej osoby bez ohľadu na vekovú skupinu.

Lokalizácia a charakter vyrážky v úľoch

So žihľavkami sa náhle objaví vyrážka, pokrýva akúkoľvek oblasť pokožky. Existuje mnoho blistrov, ktoré majú jasnú ružovú farbu a spôsobujú vážne svrbenie. Bubliny majú hustú konzistenciu. Ich veľkosti sa pohybujú od malých pupienkov až po veľké blistre s palmami a viac. Dĺžka vyrážky je 1-2 hodiny. Potom príznaky náhle zmiznú, ale často sa objavia nové lézie namiesto starých pľuzgierov. Celkové trvanie útoku môže byť niekoľko hodín alebo dní. V zriedkavých prípadoch dochádza k chronickej žihľade, trvá niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Niekedy je vyrážka sprevádzaná horúčkou, bolesťou hlavy, všeobecnou malátnosťou.

V medicíne je obvyklé klasifikovať urtikáriu v závislosti od etiologických faktorov. Odlíšiť svetlo (alergia na infračervené svetlo, ultrafialové svetlo a ďalšie viditeľné žiarenie), toxické (dochádza po kontakte s dráždivé), teplo (typické pre tehotné ženy, starý, predmenštruačný obdobie), za studena (nie vždy odpoveď na chlad je zrejmé ihneď, to môže byť preukázané po 1 - 2 dňoch), mechanické, potravinové, liečebné formy ochorenia.

Chronická žihľavka je často spôsobená poruchou tráviaceho ústrojenstva, obličiek, pečene, červami infikovania toxémie počas tehotenstva, chronickej povahy ložísk infekcie, rozkladných produktov pridelených zhubné nádory.

Vyrážka v detskej urtikárii

Detská žihľavka má senzibilizáciu v potrave. Spravidla sa vyskytuje s exudatívnou diatézou, najbežnejšou u detí nadmerne podávaných alebo umelo podávaných. Je tiež dôležité vziať do úvahy ďalšie faktory: miestna centra infekcie (zápal stredného ucha, sinusitída, zápal mandlí), alergické a toxické účinky na infekčných a gastrointestinálnych ochorení, bodnutie hmyzom, a rôznych domácich a potravinové alergény.

Lokalizácia a charakter vyrážky pri urtikárii detí

Náhle sa objavia pľuzgiere, ktoré sa rýchlo zmenia na ružovo-hnedé uzliny. Ich veľkosť zvyčajne nepresahuje čapicu, na hornej strane krbu je malá fľaštička. Pri poškriabaní dochádza k krvavým krustom a erózam. Najčastejšie je vyrážka lokalizovaná na horných končatinách, v oblasti veľkých záhybov, v niektorých prípadoch sú postihnuté všetky časti tela.

Dlhodobé vyrážky robia deti nepokojné, náladové, podráždené, spánok a chuť do jedla sa zhoršujú. Okrem toho sa často vyskytujú dyspeptické poruchy: zápcha, hnačka, vracanie.

Choroba úplne zmizne na 3-7 rokov, ale v niektorých prípadoch sa urtikária transformuje na prurigo, difúznu neurodermatitídu. Detská žihľavka je podobná svrabom príznakov, tento bod je dôležité zvážiť pri diagnostike.

Edém Quincke

Edém Quincke je akútny proces charakterizovaný náhlym vývojom edému podkožného tkaniva, svalov, fascie. Štandardný opuch je veľkosť kuracích vajec alebo viac. Vyskytuje sa v oblasti krku, ústnej sliznice, tváre, viečok, pier a ďalších častí tela s voľnými vláknami. Príznaky pretrvávajú niekoľko hodín, niekedy opuchy trvajú 2 až 3 dni.

Najnebezpečnejším fenoménom je Quinckeho opuch v hrtane. V tomto prípade existuje riziko smrti pacienta pri asfyxii. Najprv je chrapľavý hlas, niekedy sa vyskytuje "štekací kašeľ". Potom sa príznaky postupne zvyšujú, dyspnoe a ťažkosti s dýchaním. Oblička sa najprv stáva cyanotickou a potom bledou. Obete potrebuje naliehavú lekársku pomoc. Racionálna liečba je životne dôležitá, používa sa subkutánna injekcia 1 ml adrenalínu.

Liečba spočíva v predpisovaní desenzibilizujúcich a antihistaminík po eliminácii alergénu.

Urtikaria - príznaky, príčiny, typy, ako to vyzerá na koži, liečba a komplikácie

Urtikaria je jednou z najčastejších ochorení, ktorej liečba sa zameriava na alergikov. Vo všeobecnosti sa výraz "žihľavka" vzťahuje na množstvo špecifických ochorení charakterizovaných odlišnou povahou pôvodu, ale prejavuje sa rovnakým spôsobom.

Aký je kauzálny výskyt, aké sú prvé príznaky u dospelých a čo je predpísané ako liek, ideme ďalej v článku a ukážeme, ako sa na fotografii objavujú vyrážky v rôznych formách.

Čo je urtikária?

Žihľavka - rôznorodú kauzálne faktory ochorení, ktorých hlavným klinickým prejavom je kožná vyrážka ako spoločná alebo obmedzených pľuzgiere, ohrozený spontánne alebo pod vplyvom vhodnú liečbu.

Zvyčajne je urtikária viac symptómom ako nezávislým ochorením. Môže to byť napríklad kožný prejav alergického šoku, bronchiálnej astmy, určitého druhu autoimunitnej choroby. Veľmi zriedkavo je urtikária nezávislou alergickou reakciou bez sprievodných symptómov.

Frekvencia prejavov v populácii žihľavky je pomerne vysoká, čo ju v dôsledku toho definuje ako bežnú chorobu. Navyše, najmenej raz v živote rádovo 10 až 35% populácie čelí prejavom. Najnepriaznivejším variantom kurzu je chronická žihľavka, ktorej trvanie je viac ako 5-7 týždňov.

V závislosti od výskytu tela je choroba rozdelená na nasledujúce varianty:

 • lokalizované - v určitej obmedzenej oblasti tela;
 • (rozšírenie prvkov vyrážky po celom tele), čo je život ohrozujúca podmienka, najmä keď je lokalizovaná v oblasti dôležitých orgánov.

Druhy úľov v závislosti od trvania ochorenia:

 • Akútne žihľady. V prípade, že urtikária tečie až 6 týždňov, považuje sa za akútnu. Trvanie priebehu ochorenia sa určí po objavení sa prvej vyrážky a zmiznutí tejto choroby.
 • Chronická forma. Ak žijú viac ako 6 týždňov, považuje sa to za chronické. Sú spojené s autointoxikáciou a nachádzajú sa v ochoreniach tráviacich orgánov, pečene. Hrudky chronickej infekcie v mandlích a žlčníku, kazu a rôzne helmintické invázie môžu takisto citovať telo a spôsobiť chronickú formu.
 • Chronická recidivujúca urtikária - môže nastať niekoľko desaťročí s obdobiami čiastočnej alebo úplnej remisie (oslabenie). Často ho sprevádza Quinckeho opuch. Ťažké svrbenie spôsobuje, že pacienti poškriabajú pokožku krvou.

Akútna forma s vývojom Quinckeho edému. Tento druh žihľavky je sprevádzaný opuchom podkožného tuku a sliznice. Zvlášť nebezpečné sú také opuchy v hrtane, pretože môžu spôsobiť asfyxiu (udusenie). Quinckeho edém je sprevádzaný zhoršením videnia, vážnym svrbením a výskytom pľuzgierov bielej a ružovej.

demografický

Dermografická urtikária (dermografizmus) - druh urtikárie, pri ktorom sa na koži pacienta objavujú podobné pľuzgiere, ktoré vznikajú v dôsledku mechanických účinkov. Charakteristickou črtou tejto poruchy je rýchly vzhľad a rýchle vymiznutie symptómov. Často u pacientov s dermatografiou dochádza k samovzniedeniu.

Slnečná žihľavka

Keď sa pri hypersenzitivite na ultrafialové žiarenie objaví slnečná žihľavka, u ľudí s citlivou pokožkou na jar av lete sa v otvorených oblastiach kože po slnečnom svetle objavia pľuzgiere. Slnečné žihľavka trpí najmä ženami s čestnou kožou a blond vlasmi.

Studená forma

Studená žihľavka sa vyvíja po niekoľkých minútach od okamihu kontaktu s takými ovplyvňujúcimi faktormi, ako je studená voda alebo príliš chladný vzduch, ľadový vietor. Zjavenie symptómov sa znižuje na svrbenie, pálenie, erytém (výrazné začervenanie kože), ako aj pľuzgiere a / alebo opuchy. Koncentrácia týchto prejavov je v prvom rade podobná predchádzajúcemu prípadu so slnečnou žihľavkou.

dávkovanie

Patológia spôsobená liekmi sa môže vyvinúť hneď niekoľko minút po užití lieku a môže sa objaviť až po niekoľkých týždňoch, kedy sa liek zastaví. Najčastejšie sa vyvoláva liečebná forma:

Kontaktujte urtikáriu

Vyskytuje sa kvôli alergii na akýkoľvek materiál. Napríklad pri alergii na vlnu sa tento typ ochorenia vyvíja, ak človek nosí vlnené oblečenie. Blistre a svrbenie sa objavujú na mieste, kde je alergén v kontakte s pokožkou.

príčiny

Progresia vonkajších znakov žihľavky je spôsobená zvýšenou lokálnou vaskulárnou permeabilitou, ktorá spôsobuje opuch v krátkom čase. Dôležitým faktorom v možnom výskyte tejto patológie je dedičná predispozícia alergii.

Urtikaria je polyetologické ochorenie s premenlivým počtom priebehu a niekedy nie je možné povedať, ktorý alergén bol príčinou jeho výskytu v každom konkrétnom prípade. Môžu byť:

 • rôzne fyzikálne faktory (teplota, vlhkosť, tlak);
 • priamy kontakt s alergénom alebo jeho vstup do tela;
 • rôzne endogénne faktory (patologické procesy v gastrointestinálnom trakte, bakteriálna infekcia, choroby vnútorných orgánov, narušenie endokrinného systému, metabolické procesy alebo neurohumorálna regulácia).

Zo všetkých chronickej idiopatickej žihľavky (s neznámej príčiny) dochádza v priemere o 75 až 80%, 15% - spôsobená fyzikálnym faktorom, 5% - v dôsledku ďalších faktorov, vrátane alergie.

Rôzne ochorenia môžu slúžiť ako spúšťací mechanizmus, často toto:

 • Vírusové infekcie: hepatitída, herpes
 • Choroby spôsobené parazitom
 • Faryngitída, tonzilitída
 • Kožné lézie
 • Poruchy vo fungovaní čriev a tráviaceho traktu: gastritída, vred
 • Hormonálne poruchy (patológia sa môže prejaviť po aplikácii hormonálnych liekov počas ochorenia vaječníkov)
 • Sérová choroba
 • kryoglobulinemii
 • Reumatoidná artritída, lupus erythematosus
 • Choroby lymforetického systému
 • Poruchy štítnej žľazy.

Príznaky urtikárie + fotky vyrážky

Hlavné znaky žihľavky sú: náhle výskyt špecifickej vyrážky a sprievodného svrbenia. Vyrážky sú malé oblasti sčervenania kože (erytém), ktoré sa dostatočne rýchlo premenili na pľuzgiere.

Okrem závažného svrbenia, pálenia, v závislosti od rozľahlosti lézie, človek môže zažiť:

Môže byť horúčka. Blistre a príznaky môžu zmiznúť bez toho, aby zanechali stopu za niekoľko hodín, alebo sa stav vyznačuje stabilným alebo vlnivým priebehom niekoľko dní alebo dokonca mesiacov. Zvyčajne po zmiznutí na koži nezostávajú žiadne stopy.

Vyrážka žihľavka môžu byť umiestnené na všetkých častiach kože - na pokožku hlavy, tela, rúk a nôh, vrátane dlaní a povrchu plosky nohy.

Na tvári a krku je hustota žírnych buniek veľmi vysoká, preto je zvyčajne počet prvkov tu väčší v porovnaní s inými časťami tela. Často sa vyskytujú na slizniciach, najmä na perách, mäkkom podnete a v hrtane.

Symptómy akútnej urtikárie:

 • náhly výskyt vyrážok bez jasných hraníc;
 • horúčka, nevoľnosť, triaška;
 • bolestivé svrbenie;
 • náhle ukončenie v priebehu niekoľkých hodín alebo dní (s priaznivým prúdom).

Charakteristiky vyrážky pri chronickej urtikárii:

 • pre chronickú urtikáriu nie je charakterizovaná taká hojivá vyrážka, ako v akútnej forme ochorenia;
 • blistre sa zdvíhajú nad povrchom kože, majú plochý tvar a jasne definované okraje;
 • vizuálne sú prvky vyrážky podobné stopám po uhryznutí hmyzom a ich priemer sa môže pohybovať od milimetra po niekoľko centimetrov;
 • najskôr blistre majú ružovú alebo červenú farbu, ale vo vhodnom čase sa stávajú ľahšími;
 • vyrážky na svrbenie kože a môžu tvoriť veľké kontinuálne formácie;
 • spontánne, zo zrejmých dôvodov;
 • v niektorých prípadoch pred vznikom blistrov predchádza faktor, ako je zmena klímy, rôzne ochorenia, stresové účinky.

Ako vyrážka vyzerá ako: fotka

Vzhľad pľuzgierov na koži s žihľavkami

Príznaky nebezpečenstva

Často je to jeden z prejavov anafylaktického šoku a často sa spája aj s Quinckeho edémom. Ak máte nasledujúce príznaky, mali by ste okamžite poskytnúť lekársku pomoc:

 • Zníženie krvného tlaku;
 • Poruchy dýchania (prejav chraptenia, chrapot, nedostatok vzduchu);
 • Edém jazyka, krku;
 • Akútna bolesť brucha;
 • Strata vedomia.

komplikácie

Najťažšie dôsledky sú Quinckeho edém. V niektorých prípadoch sa jazyk a hrtan rýchlo napučia, existuje nebezpečenstvo udusenia. Kombinácia tela môže spôsobiť:

 • pripojenie hubovej alebo bakteriálnej infekcie;
 • pyoderma (hnisavé kožné lézie);
 • folikulitída;
 • furunkulóza.

diagnostika

Diagnóza obvykle začína opatrnou históriou. Lekár upresňuje:

 • kedy a za akých okolností boli vyrážky;
 • ako dlho trvá útok;
 • aké lieky a výrobky boli použité;
 • či sa očkovanie uskutočnilo.

Urtikaria môže byť ťažké odlíšiť od toxikómy alebo uhryznutí hmyzom.

Lekári často predpisujú vzorky, ktoré sú zamerané na vyvolanie výskytu alergickej reakcie.

Odporúčané laboratórne a inštrumentálne metódy výskumu:

 • krvné testy - klinické, biochemické;
 • všeobecná analýza moču;
 • kolonoskopia;
 • veloergometry;
 • Rôntgenový difraktogram PPN a OGC;
 • Ultrazvuk - podľa údajov;
 • EKG a EGDS;
 • parazitologické vyšetrenie;
 • bakteriologické kultúry z sliznice hltanu do flóry;
 • bakteriologické štúdie stolice, obsah duodena;
 • Röntgenové vyšetrenie paranazálnych dutín a orgánov hrudnej dutiny.

Liečba urtikárie u dospelých

Nejúčinnejší spôsob liečenia žihľavky je identifikácia a eliminácia alergénu. Ale ak neexistuje možnosť vytvoriť alergén alebo žihľavka je epizodický charakter, lokálna terapia a prijímať antihistaminiká pomáhajú rýchlo eliminovať symptómy. To je počas liečebného obdobia boli v súlade s hypoalergénne diétu, nepoužívajte parfum a kontaktu s agresívnymi látkami, aby nedošlo k spusteniu novej záchvat žihľavky dôležité.

Špeciálne okamihy liečby:

 • Počiatočná voľba lieku závisí predovšetkým od stupňa závažnosti.
 • Vo väčšine prípadov liečba chronickej žihľavky vyžaduje dlhý čas (niekoľko týždňov až mesiacov).
 • Stojí za zmienku, že ochorenie sa často spontánne zastaví v 50% prípadov.
 • Je potrebné liečiť existujúce chronické ložiská infekcie, obnoviť normálnu črevnú mikroflóru.

Etiotropická liečba zahŕňa elimináciu provokujúceho faktora. Je dôležité vylúčiť možné kontakty s alergénmi akejkoľvek povahy. Je potrebné upraviť stravu, vykonať dôkladné čistenie priestorov. Ak bola urtikária spôsobená užívaním určitých liekov, ich použitie sa stáva neprijateľným pre život.

Ako prostriedky systémovej liečby u dospelých pacientov sa používajú nasledujúce lieky:

 1. Antihistaminikum lieky. Patria medzi ne difenhydramín, cetirizín, loratadín a iné lieky.
 2. Systémové glukokortikosteroidy v prípade generalizovanej patologickej formy (dexametazón, prednizolón).
 3. Prostriedky na znecitlivenie. Patria medzi ne: kokarboxyláza, unitiol, chlorid vápenatý.
 4. Adrenalín hydrochlorid v prípade akútneho edému a ohrozenia života pacienta.

Antihistaminiká súvisiace s druhou a treťou generáciou.

Po identifikácii alergénu sa často odporúča:

 • Hyperensitizácia (to je metóda, ktorá umožňuje znížiť citlivosť organizmu na alergén)
 • Odstránenie podráždenia kože vo forme svrbenia a pálenia (najčastejšie tieto prejavy pomáhajú odstrániť tablety z úľov, napríklad Tavegil, Suprastin)
 • Vykonajte sanáciu nákaz infekcie (prevencia)
 • Vykonajte test na zistenie ochorení žalúdka a ak sa zistia, vykonajte ich liečbu
 • Deworming (súbor opatrení zameraných na odstránenie ochorení spôsobených rôznymi parazitmi, napríklad červami)

Prvá pomoc

V prípade silného opuchu, ťažkosti s dýchaním, pľuzgiere okamžite volajú "sanitka". Pred príchodom tímu lekárov:

 • prerušiť kontakt s alergénom;
 • odblokovať všetky lisované oblečenie;
 • otvorte okno alebo okno;
 • poskytnúť pacientovi akýkoľvek antihistaminikový liek;
 • odporučili akékoľvek sorbenty, ktoré nájdete v lekárni - aktivované alebo biele uhlie, Polysorb, Enterosgel;
 • kvapkajte si nos s vazokonstriktívnymi kvapkami;
 • minerálna voda poite man;
 • Ak ste alergický na hubenie hmyzu, aplikujte do postihnutej oblasti studený kompres.

diéta

Diéta žihľavka je neoddeliteľnou súčasťou liečby, pretože ochorenie sa týka heterogénne skupiny dermatóz, ktoré vo väčšine prípadov vyvinuté ako alergickej reakcie na rôzne spúšťa.

Diéta by mala byť založená na nasledujúcich zásadách:

 • Vylúčiť zo stravy je známe, že vás diétne látky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie a produkty, ktoré môžete spôsobiť skríženú reakciu (napríklad všetky zeleninu, jahody a červené ovocie);
 • Vyhnite sa nadmernému množstvu bielkovín v strave;
 • Do neznámeho menu nezahŕňajte ani geneticky modifikované produkty;
 • používať jednoduché jedlo obsahujúce minimálne prísady, vylúčiť zložité jedlá vrátane rôznych korenín a omáčok;
 • používajte iba čerstvé výrobky, vyhýbajte sa dlhodobým výrobkom (konzervované potraviny, konzervácia);
 • uprednostňuje domáce jedlá, nezahŕňajú polotovary v strave;
 • snažte sa optimálne diverzifikovať menu, pretože produkt často konzumovaný v potravinách môže mať senzibilizujúci účinok;
 • obmedziť spotrebu stolovej soli a jednoduchých sacharidov, ako aj smažených, ostrých a slaných jedál;
 • úplne vylúčiť používanie nápojov obsahujúcich alkohol.

Pri určovaní výživy pre akútnu urtikáriu sa odporúča zaradiť do stravy takéto produkty:

 • obilniny okrem krupice;
 • fermentované mliečne výrobky (bez akýchkoľvek prísad);
 • syrový syr;
 • Nízkotučné mäso (hovädzie, králičie, morčacie);
 • kapusta všetkých druhov (okrem červenohnedej), cuketu, tekvica, čerstvý zelený hrášok a fazuľové strukoviny, kôpru a petržlenu;
 • Jablká (so zelenou alebo žltou kožou), hrušky, žlté čerešne, biele ríbezle a egreše;
 • maslo, rafinovaný rastlinný olej;
 • obilný chlieb alebo chlieb.

Ako stihanija klinických prejavov v strave v malých dávkach podávaných rôzne druhy ovocia a zeleniny: spočiatku majú zelenú alebo žltú farbu, a niekoľko dní, pri absencii lézií, predstavitelia týchto rodín oranžové (tekvicové) a červenej.

Lekári odporúčajú denník. V nej musí byť pacient pevný, čo jedol a kedy, a čo je najdôležitejšie - nevyvinul úľ. Preto môžete presne stanoviť produktový alergén a čo najpresnejšie určiť, ktoré potraviny by mali vylúčiť stravu po žihľavách.

Ľudové opravné prostriedky

Pred použitím ľubovoľného ľudského lieku na urtikáriu potrebujete odbornú konzultáciu.

 1. Ako upokojujúce a posilňujúce činidlo sa používa tinktúra hloh a valerián. Z tohto dôvodu sa zložky zmiešajú v rovnakých pomeroch a užívajú sa pred spaním v množstve 30 kvapiek, stlačené zmesou vodou.
 2. Dobrá liečba dekongestantov a diuretických účinkov je koreňom zeleru. Tie sa tretí na strúhadle, hmotnosť je stlačená cez gázu, výsledná šťava sa užíva jednu polievkovú lyžičku trikrát denne pred jedlom.
 3. Infúzia raňajky (1 lyžica 200 g vriacej vody, nechajte variť 45 minút) pije tretí pohár trikrát denne pred jedlom. Odvar z bylín je pripravený v rovnakom pomere ako infúzia, varíme 10 minút. Pripravte rovnakú schému ako infúzia.
 4. Malé kúsky (10-15 g) koreňa sladkého drievka sa majú užívať dvakrát denne pred jedlom.
 5. Pripravte infúziu lístky mäty a vziať to trikrát denne po dobu '50 Infusion má mierny sedatívny účinok a priaznivý vplyv na tráviaci trakt.

Keď sa objavia prvé príznaky urtikárie, ihneď sa poraďte s dermatológiou alebo alergikom. V prípade predčasnej starostlivosti sú možné komplikácie. Starajte sa o seba a svoje zdravie!

Popis, lokalizácia a charakter vyrážky v žihľavách na tele dospelých, ako aj fotografie s vysvetleniami

Všetci v detstve, alebo dospelí, sa dozvedeli, čo sú úle. Pamätajte na svrbivú vyrážku s žihľavkami, typ blistrov, ktorej príčina nebola tak ľahká.

Vyrážky vo forme urtikárie sa prejavujú v dôsledku alergickej reakcie alebo z mnohých ďalších dôvodov.

Navrhujeme zistiť, aký je výtok urtikárie, fotka choroby.

Opis choroby

Pri ochoreniach zo svrbenia, žihľaviek, vyrážok sa nepovažuje ani jedna choroba, ale podobná pri symptomatických ochoreniach. Kožné ochorenia sa objavujú vo forme pľuzgierov. Z vonkajšieho hľadiska pokožka vyzerá ako "oparená" žihľava. Preto zodpovedajúci názov.

Ak sa urtikária vyliala, začervenanie má ružová farba a veľkosť od 1 mm až do niekoľko cm, bledý pod tlakom na ne. Najnepríjemnejšia vec je to vyrážka vo forme urtikárie netolerovateľné odretý. Nielen niektoré časti sú ovplyvnené, ale celé telo je ovplyvnené.

Charakter vyrážky keď je urtikária rozdelená na druhy:

 1. Akútna žihľavka (príde k edému Quincke). Náhle sa objaví a rýchlo prechádza. Vyrážka trvá až 2 hodiny a samotné zety zmiznú. Potom môžete vidieť vyrážku v žihľavách - fotka Quinckeho edému:

 • Chronická žihľavka (s relapsmi). Vyrážka pretrváva niekoľko mesiacov. Je to spôsobené dlhodobým kontaktom s dráždivými faktormi (chémia, alergény na zvieratá, vnútorné ochorenia).
 • Chronické pretrvávanie (Populeznaya). Vyskytuje sa s predĺženým priebehom rekurentnej formy ochorenia. Blistre sa zmenia na uzliny, čo je spôsobené vnútorným opuchom a infiltráciou podkožného tkaniva.
 • Spontánna žihľavka sa objaví bez vplyvu viditeľného podnetu. Ak je sprevádzané ťažkosťami s dýchaním, potrebujete zavolať sanitku.

  Príčiny a príznaky

  Zjavenie príznakov závisí od formy ochorenia.

  Vyrážka s úľovou - opis príčin:

  1. Studená žihľavka sa prejavuje, keď sa telo po niekoľkých minútach ochladí. Vyvoláva chladený vzduch, vodu, jedlo. U 5% pacientov s touto formou alergie s použitím studených výrobkov začne hrtan a jazyk opuch a stav sa zhoršuje mdlobou, zadusením. Kožné vyrážky červenej farby silne svrbia a prejdú do edému.
  2. Slnečná žihľavka. Pacient nesmie užívať slnečné lúče. Ochorenia sa objavujú na exponovaných miestach kože takmer okamžite. Prejdite za pár hodín. Ak nechcete slnko opustiť, potom vyrážka pridá udusenie a zlyhanie srdcovej frekvencie. Ochorenie sa často prejavuje v slnečných ročných obdobiach (leto, jar).
  3. Termická žihľavka. Pri tejto forme ochorenia je oslabenie fyzickej námahy, stres a kontakt s horúcou vodou protirečivé. Tieto a ďalšie faktory spôsobujú zvýšenie telesnej teploty. Keď sa telo ohrieva, trpiaci má škvrny ako žihľavka s priemerom 5 až 10 mm na povrchu hornej časti tela.

  Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky - hnačka, závrat.

 • Demografická (mechanická) žihľavka. Vznikne pod tlakom na koži vo forme podráždenia. Napríklad, po dlhej jazdy s pásom, keď nosí nepríjemné oblečenie. Proces vyrážky je sprevádzaný svrbením. Lokalizácia vyrážky pri urtikárii sa pozoruje v oblasti postihnutej oblasti a prechádza 2 hodiny po odstránení negatívneho faktora.
 • Vibračná žihľavka. Choroba spôsobená nedostatočnou stabilitou bunkovej membrány. Pacienti by nemali pracovať na strojoch, ktoré vytvárajú vibrácie. Príznaky prechádzajú niekoľko hodín po odstránení príčiny.
 • Kontaktujte urtikáriu. Vyrážka sa objaví po kontakte s alergénom. Môžu to byť krémy, masky a iné predmety, dráždivé látky, ktoré prenikajú cez pokožku. Je potrebné odstrániť stimul, potom príznaky prejdú.
 • Cholinergická žihľavka. Spôsobuje zvýšené potenie krku, hrudníka, tváre, rúk. Kožné vyrážky, pokryté červenými pľuzgiermi. Často sa táto forma nachádza v prítomnosti ochorení endokrinného systému, gastrointestinálnych a nervových porúch.
 • Adrenergná žihľavka. Reakcia je vyvolaná stresovými situáciami, v dôsledku ktorých sa uvoľňuje adrenalín.
 • Nutričná urtikária. Niektoré potraviny (citrusové plody, mlieko, vajcia, jahody atď.) Môžu vyvolať vyrážku. Po odstránení alergénu z potravy zmizne. Sčervenanie môže byť na ľubovoľnej časti kože a ich oblasť nezávisí od objemu jedeného produktu.
 • Lokalizácia a charakter vyrážky

  Klinický prejav ochorenia môže byť odlišný, ale hlavným príznakom je vyrážka a svrbenie. Vyrážka má formu malých bublín s bublinkami.

  Rashes majú nasledujúce charakteristiky:

  • neočakávaný rýchly vzhľad;
  • pominuteľné zmiznutie;
  • existencia až do 24 hodín;
  • periférny rast a fúzia.

  Vyrážka (žihľavka na tele) sa môže vyskytnúť na oddelených postihnutých oblastiach, ktoré sú charakteristické pre konkrétny typ ochorenia, a na celú oblasť tela pacienta. Ak je alergia spôsobená špecifickým alergénom, vyrážka pokryje miesta, ktoré sú v kontakte s ním.

  Výpady v chronickej patológii

  Chronická forma charakterizované častými recidivami. Spravidla, stav exacerbácie príde nečakane. Vyrážka sa objavuje bez objektívnych dôvodov. Trpiaci trpí vážnym svrbením, nespavosťou, nadmerným potennom. Stane sa podráždeným. Ak sú škvrny vyčesané, rana sa objaví na ich mieste. Ak sa dostane infekcia, začnú purulentných procesov. To si bude vyžadovať ďalšie ošetrenie.

  Prostredníctvom niekoľko týždňov vyrážka prechádza. Jazvy a charakteristická pigmentácia na mieste rany. V postihnutej oblasti, na chrbte a končatinách.

  S chronickou formou sa koža zahusťuje a intenzita kožných vzorov sa zintenzívňuje. Ale s nižším vyjadrením nadýchnutia a sčervenania.

  Chronická vyrážka na tele dospelých, fotografia s vysvetlením, žihľavka:

  Rozlišujeme vyrážky s alergiami z infekčných

  Nielen alergické ochorenia môžu spôsobiť vyrážku. Takisto sa objavuje pri infekčných ochoreniach. Ako nezamieňať napríklad žihľavku a ružienku? Ide o úplne odlišné patologické stavy, ktoré vyžadujú ich liečbu. Aký je rozdiel medzi vyrážkami

  1. So žihľavami zriedka zvyšuje teplotu, a ak prekročí normu, je nevýznamná. Pri infekčnej lézii dosahuje ostrosť 40 ° C.
  2. Úľa sje mučený neprípustným svrbením.
  3. vyrážka sa objaví náhle keď "dráždivý" vstupuje do tela.
  4. Vyskytuje sa alergická reakcia naraz, a infekcia vyžaduje čas na "urýchlenie".
  5. Alergická vyrážka udržuje iba deň, a dôsledky infekcie pretrvávajú až niekoľko dní.

  Každá choroba sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Môžu to byť nezvyčajné príznaky. Pre presnú diagnózu je potrebné lekárske vyšetrenie.

  Ako správne liečiť?

  Predtým, než lekár predpisuje liečbu, určí príčinu ochorenia. Ak je to špecifické alergén, potom by malo okamžite vyhostiť, aby sa zabránilo relapsu. Pri rôznych formách urtikárie sú predpísané nasledujúce lieky:

  • sorbenty, vylučovať "príčinný činiteľ" (aktívne uhlie atď.);
  • antihistaminiká (suprastin, zirtek atď.);
  • protisvrbivé prostriedky;
  • znecitlivenie intravenózne lieky (chlorid vápenatý atď.);
  • kortikosteroidy.

  Ak ste ešte nevedeli, ktorý výrobok spôsobuje takú násilnú reakciu tela, odpratať z ich stola, tieto jedlá - mastné, vyprážané, korenené jedlá, čokoláda v akejkoľvek forme, sóda, sladkosti, alkohol, cigarety, silný čaj a káva.

  Ako odstrániť svrbenie?

  Po odstránení alergénu sa dá len čakať, ale ako sa vyrovnať so svrbením? Ak to chcete urobiť, tieto prostriedky:

  • Špeciálne masti a gély (hormonálne alebo nehormonálne), ale majú byť aplikované na odporúčanie ošetrujúceho lekára;
  • vylúčiť, že ste vo vyčerpaných miestnostiach;
  • ľahké oblečenie výhradne z prírodných tkanín;
  • užívanie sedatív;
  • utieranie postihnutých oblastí alkoholovým roztokom;
  • prísna odporúčaná strava;
  • recepty ľudovej medicíny (hloh, sušená kačica, lípové kvety, kvetenské kvetenstvo atď.).

  Dodržiavanie všetkých odporúčaní, rozumný prístup kombinujúci ľudové tajomstvá a silu liekov pomôže poraziť svrbenie a žihľavka.

  Pre bežného človeka vyrážka vyzerá rovnako a vystrašuje sa. Ale je potrebné naučiť sa rozlišovať alergické prejavy od iných typov začervenania. Koniec koncov, žihľavka sa týka patológie, ktorá spôsobuje komplikácie. Ak sa nevrátite o pomoc, existuje riziko prechodu choroby na "kroniku".