Hlavná

Bradavice

Všetko o intradermálnom nevuse

Moles prítomné na koži človeka sú nebezpečné (môžu sa stať malígne v priebehu času) a bezpečné. Intradermálny nevus je benígna forma, ktorá neohrozuje ľudské zdravie. Ale v niektorých prípadoch sa môže zrodiť do nebezpečného nového rastu, takže je potrebné sledovať vonkajšie zmeny znakov.

Tento pohľad líši tmavší odtieň (hnedej alebo tmavo hnedý), definované hranice a mäkkosť. Zároveň chýba zápalové procesy, a vzhľad je podobný bradavice a členitom teréne. Intradermálne névy sú jednotlivé alebo viacnásobné malá veľkosť nádorov asi 3-5 mm dlhý dosah 5 cm. Zriedka nachádza materské znamienka nie sú pigmentované forme.

Odrody novotvarov

Intradermálny melanocytárny nevus je najbežnejší. Tento druh sa získava v priebehu času a nachádza sa v celej populácii s až 15 mólmi na ľudskom tele. Mimo to má okrúhly tvar s jasne definovanými okrajmi, od červenej až po tmavo hnedú. V medicíne existujú rôzne formy tvorby melanocytov:

 1. Nevokletochnye. Formované na tvári a krku, nevyvolávajú nepríjemné pocity, preto sa liečba uskutočňuje na základe osobnej túžby pacienta. Zriedkavo sa vyskytujú počas dospievania a sú transformované do nebezpečných novotvarov. Odstránenie sa zobrazuje iba v prípade vážnej chyby. Vzhľadom na vek stráca odtieň novotvaru pôvodnú sýtosť farieb.
 2. Intradermálny pigmentárny nevus. To sa líši v tom, že krtci majú intradermálnu metódu lokalizácie, to znamená v samotnej dermis. Tieto formácie sú bezpečné, ale v prípade ich zmien (veľkosť, štruktúra) je potrebné podstúpiť prieskum.
 3. Papilomatózny intradermálny nevus. Vzhľad je podobný papilómu s nohou. Často sa tvoria na chlpatých častiach tela, hlavy. Jeho charakteristickým znakom je, že má heterogénnu štruktúru, veľké rozmery. Stáva sa, že papilomatózny nevus má chlpatý povrch. Ak novotvorba zasahuje do hygienických postupov, je často poškodená, musí sa urýchlene odstrániť.
 4. Intradermálny pigmentárny nevus (hraničná). Má čiernu farbu kvôli vysokému obsahu melanínu. V počiatočnom štádiu vývoja je krtk podobný uzlu bez nohy, v priebehu času sa povrch stáva nerovný, nerovný. Farba tvarov sa nezmení a zostáva vždy čierna. Pigmentované formácie sa objavujú na krku, v podpazuší, genitálnej oblasti. Existujú jedny aj viacero krtkov.

Po mnoho rokov sa vedci pokúšali objasniť význam výskytu krtkov, vrodených materských znamienok. Konkrétne študovali časti kože, na ktorých sú umiestnené.

Prečo sú lekári nastavené? Pretože obyčajný atypický krtek sa môže vyvinúť do melanómu. Intradermálny nevus je bezpečný, ale podľa histológie je to zázemie pre vývoj melanómu, ktorý sa pozoruje v 16 zo 100 prípadov.

Diagnóza a liečba

Aké úlohy súvisia s diagnostikovaním? Spočiatku sa určuje rozmanitosť vzdelania, potom sa určujú taktiky terapie. Počas vyšetrenia zistite, kedy sa objavil nádor, jeho poloha, typ tvaru, veľkosť a prípadné zmeny, ktoré sa objavili až nedávno, či už bola liečba pred a na čo sa výsledky.

Ak nie je typ vzdelania rozpoznaný, použije sa ďalšia diagnostika. Môžu mať škvrny priamo z lézie, alebo skôr z krvácajúcich trhlín, ktoré sa často nachádzajú na povrchu močálu.

Smearová analýza pomáha určiť, aké sú riziká degenerácie intradermálneho papilomatózneho (bezpečného) nevusu do malígnej formy. Proces odfarbenia má nepríjemnú stranu, poškodenie lézie, ktoré prispieva k rozvoju melanómu.

Existuje aj metóda luminiscenčnej mikroskopie, keď je vyšetrenie vykonávané pomocou mikroskopu. Najdrahšou cestou je diagnostika s počítačom.

Všeobecne platí, že vzdelávanie nie je potrebné liečiť, ak sa jedná o bezpečnej typ materské znamienko, ale ich rast sa nedá zabrániť, a preto sa uchýliť k chirurgickému zákroku, a v prítomnosti plytkej rozsype útvary je použitý laser.

Indikácie pre chirurgické odstránenie

Častou indikáciou je znetvorenie ľudského vzhľadu alebo umiestnenie v odľahlej časti tela (hlava, chrbát, rozkrok), ktorý zabraňuje ovládať svoje zranenia, prítomnosť veľkého počtu nádorov po celom tele, umiestnenie névus pod nechtovú platničku, končatín, alebo na sliznicu, ktorá je neustále utierať, čo spôsobuje nepohodlie zakopnutia na ich oblečenie.

Okrem toho existujú dôležitejšie dôvody:

 • náhly nárast intradermálneho vzdelania;
 • zápal okolo materského znamienka;
 • svrbenie, trhliny a krvácanie;
 • nerovnomerne pigmentované časti molu;
 • výskyt pigmentovaného nevusu, malých nádorov.

Dôležité! V prítomnosti malých neoplaziem nezvyčajnej formy, farby a tvaru - sú odstránené pred začiatkom prechodného veku, to znamená do 12 rokov. Ak sú veľké krtky alebo s rizikom transformácie, zbavia sa aj bez čakania na zmeny. Nie je potrebné odložiť procedúru, aby sa zabránilo degenerácii do zhubných nádorov.

Existuje niekoľko spôsobov liečby nádoru. Aké liečenie závisí od veľkosti, typu a stupňa rizika transformácie.

Možné metódy odstránenia:

 1. Chirurgický zákrok (odstránenie skalpelu).
 2. Kryodestrukcia (zmrazenie kvapalným dusíkom).
 3. Laserová terapia (laserová liečba).
 4. Elektrokoagulácia (spaľovanie elektrickým nožom).
 5. Radiosurgery (odstránenie vzdelania pomocou rádiového nôžka).

Naše storočie je špičkové zdravotnícke zariadenie, ktoré pomáha riešiť problémy súvisiace so zdravím a estetickou krásou. Neexistujú žiadne nevyriešiteľné situácie, pretože každý deň existujú nové alternatívy liečby.

Odporúčania po odstránení intradermálneho nevusu

Intradermálny nevus je jedným z najbežnejších odrôd krtkov. Zbavenie sa novotvaru je vážny krok, ktorý musíte premýšľať, pretože aj napriek modernej technológii môžu byť komplikácie.

Nedávno som čítal článok, ktorý popisuje liek Inbalanc Whitening Milk remediu na liečbu a prevenciu herpesu. Pomocou tejto drogy sa môžete FOREVER zbaviť PIGMENT STAINS, vyhladiť farbu pokožky a spomaliť jej starnutie.

Nebola som zvyknutá na dôveru k žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať obal. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: škvrny sa zmenšili a menšie. Po mesiaci aplikácie nebola stopa po škvrnách, koža sa stala pevnejšou a čerstvou. Skúste a vy, a ak máte záujem, potom nasledujúci odkaz je článok.

Ak ide o metódu excízie - vznikne sa rana, pre ktorú je potrebné venovať pozornosť, ako možné exacerbácie:

 • preniknutie infekcie;
 • krvácanie v podkožnej vrstve vo forme krvnej škvrny blízko rany;
 • jazva, ktorej hodnota závisí od parametrov materského znamienka a skúseností z práce chirurga;
 • jazvu, ktorá môže zostať na mieste švov.

Pri spôsobe odstraňovania kryokonštrukcie sú ovplyvnené tkanivá okolo ohniska a v dôsledku toho môže dôjsť k popáleniu a na mieste vzdialenej formácie dochádza ku kondenzácii. Dôležitým rizikom je relaps - opätovný výskyt intradermálneho melanocytárneho nevusu a existuje riziko degenerácie do malígneho nádoru. A pri spôsobe odstraňovania rádiového nôžka je nízke percento rizika, že zostane červená jazva.

Podmienky, ktoré sú dôležité sledovať pacienta po odstránení krtka: za pár týždňov po operácii (kým neprestane byť dlhšia kôry) by mali byť obmedzené na návštevu kúpeľa, bazény, sauny, nezraniť koži, ktorá bola predtým móle huba, platí kozmetiku, parfumy.

Po zmiznutí kôry by mala táto oblasť chrániť pred vystavením slnečnému žiareniu asi 2 mesiace a krém sa aplikuje proti pigmentácii. Je tiež možné použiť náplasť, ktorá neprejde slnečným lúčom. Dodržiavanie týchto tipov pomôže zabrániť vzniku rekurencie alebo tvorby jaziev na mieste odstránenia novotvarov.

Intradermálne névy nie sú nebezpečné pre ľudské zdravie, ale rovnako ako v prípade s inými druhmi molí, vyžaduje starostlivú pozornosť na včasnej diagnostike a liečbe abnormalít.

Intradermálny nevus (intradermálna melanocytová)

obsah:

Intradermálny melanocytárny nevus. Hlavné funkcie.

Intradermálny nevus (intradermálny) je poddruh zvyčajne získaného melanocytového alebo pigmentového nevusu. Presnejšie - toto je posledná etapa jeho vývoja pred zmiznutím. Väčšina pigmentových buniek, melanocytov, prechádza do podkladovej vrstvy kože nazývanej dermis, niektoré pigmentové bunky umierajú a sú nahradené tukom a spojivovým tkanivom. Z toho vyplývajú všetky charakteristické zmeny, ako je strata farby, proliferácia hustého tkaniva, z ktorej pozostáva dermis a veľká konvexita nevusu. Intradermálny nevus je veľmi častý po 30 až 40 rokoch, najmä u žien. Na tvári tohto typu nevusu možno nájsť oblasť pier, nosa, úst, v zóne rastu vlasov, menej často - v oblasti uší a očí. Veľmi zriedkavo sa v oblasti nohy a kefy objavuje intradermálny nevus. Zvyčajné rozmery týchto močov sú od 0,5 do 1 cm. Farba tvorby je často telesná alebo svetlo hnedá a zriedka sa vyskytujú ďalšie tmavé útvary. Sú vo forme hladkých gombíkov alebo uzlov so širokou základňou. Môže sa prejaviť ako mäkký, chrumkavý, pokrčený kožný puzdro. Nevus na úzkej stonke je často umiestnený na kmeň, krk, podpaží a slabín. Vystavené vyčnievajúce nevi sú náchylnejšie na zranenie. Najbežnejšie je tvar kopuly. Povrch môže byť lesklý. Na vrchole nevusu môžu byť pokryté jednotlivé vlasy, hnedé kôry, váhy, dilatačné nádoby. Niektoré intradermálne nevy môžu mať nohu - užšiu základňu. Pigmentové bunky intradermálne névy sú umiestnené príliš ďaleko - v dermis, a takmer nie sú syntetizovať melanín, ktorý je príčinou svetlejšie farby v porovnaní s hraničnou névov. Avšak niektoré podobné rasty si zachovali hnedú farbu. Intradermálny nevus sa nemení mnoho rokov a spôsobuje hlavne kozmetické problémy. Vredy na intradermálnom nevuse alebo krvácaní sa objavujú len v dôsledku traumy a hoja sa nezávisle niekoľko dní. Spojenie s sekundárnou infekciou alebo rozšírenie cystov mazových žliaz môže spôsobiť akútny zápal a edém nevusu. Spočiatku môže byť taká zmena v nóve znepokojujúca kvôli podozreniu na melanóm, tieto zmeny však rýchlo vymiznú na pozadí liečby. Na druhej strane, ak nedôjde k zlepšeniu, biopsie sú možné.

Nádory kože, podobne ako intradermálny nevus.

Na povrchu móla môžu byť dilatačné nádoby. V dôsledku toho sa intradermálny nevus môže niekedy silne podobať na bazalióm, ktorý začína bez ulcerácie, ale je oveľa mäkší na dotyk než bazálna bunka. Navyše, bazálna bunka môže mať strhnutie v strede a nerovný okraj. Acanthoma adenoides cysticum, neurofibrom, dermatofiroma a vláknitý papule - benígna nádor, je veľmi podobný vzhľadu k vnutridemalnym névus. Dermatofibróm môže byť charakterizovaný charakteristickou depresiou, sťahovaním do stredu s tlakom na okraji. Fibroepiteliálny polyp a neurofibróm nemožno odlíšiť od intradermálneho nevusu vo vzhľade. Veľmi zriedkavo sa objavuje nepigmentálny melanóm podobný vzhľadu s intradermálnym nevusom alebo samotný nevus sa nakoniec premenil na melanóm. Skúsený dermatológ alebo onkológ môže vylúčiť melanóm. V ťažkých situáciách je možné vykonať biopsiu.

Melanocytické nevity, ktoré sa tvoria na základe intradermálneho podania.

 • Papilomatózny nevus - Iný intradermálny alebo komplexný nevus. Tento mol má charakteristický papilárny povrch, ktorý v kombinácii s ružovou farbou robí veľmi podobný moruše (moruše). Papilomatózny intradermálny nevus sa častejšie nachádza na koži trupu, na povrchu paží, na krku. Krtek je jemný na dotyk, má ružovú alebo hnedú farbu. Pod mikroskopom sa len malá časť papilomatóznych nevi označuje ako intradermálne melanocytárne nevity. Väčšina z nich sú súčasťou melanocytov medzi epidermis a dermis, časť melanocytov v dermis, a sú zložité pigmentové névy. Intravenózny papilomatózny nevus sa od vonkajšieho prostredia odlišuje svetlejšou farbou, stúpa vyššie a nemá pozdĺž okrajov tmavý plochý okraj. Tento druh je najčastejšie zamieňaný so seboréznou keratózou (senilnými bradavicami). Najmä ak sú na povrchu nevusu kôry alebo váhy. Zvyčajne sa však vyskytuje naopak, všetky ložiská seboroickej keratózy sa považujú za nevhodné. Pretože papilomatózny nevus má nerovnomerné povrchové poškodenie, dochádza k častým intradermálnym neviam než obvykle. Traumatizované materské znamienko je lepšie pozorovať lekára, pretože je ťažké odlíšiť sa od melanómu. Zvyčajne sa traumatizované materské znamienky vyliečia do jedného až dvoch týždňov. Ak sa nevyskytuje hojenie - je potrebné sa poradiť s onkológom.
 • Dysplastický nevus môže byť zriedkavo vytvorená z intradermálneho podania. Aby sme nazvali intradermálnym nevusom dostatočne dysplastickým, aby sme porušili uniformitu farby, nepravidelný tvar, symetriu, podozrivý rast. Ako vždy, prvá vec, ktorá sa v tomto prípade vylúči, je melanóm.
 • Nevus Setton alebo Halonews, je tiež niekedy vytvorená z intradermálnej pigmentózy. Presnejšie, okolo pôvodnej materskej značky sa objaví svetlý kruh alebo okraj. Svetlý okraj je obývaný leukocytmi, ktoré napadajú pigmentové bunky. Rovnako ako v prípade dysplastického nevusu, je najprv potrebné odstrániť podozrenie na melanóm kontaktovaním onkológa.

Odstránenie intradermálneho nevusu.

Odstráňte intradermálny nevus najčastejšie v dôsledku kozmetických indikácií. Zvlášť, keď krtka vyrastie na tvári. O niečo menej často príčinou odstránenia sú trvalé zranenia v dôsledku umiestnenia na nepríjemných miestach a vysokého charakteru alebo úzkej nohy. Zriedkavo sa odstránil intradermálny nevus kvôli podozreniu na melanóm alebo bazalóm, vzorky tkaniva sa posielajú na histologické vyšetrenie. Súbor metód na odstránenie štandardu pre všetky melanocytické nevity (laserové, rádiové vlny, chirurgické). Je lepšie nepoužívať kryodestrukciu a elektrokoaguláciu, najmä na tvári.

Intradermálny nevus

Intradermálna pigmentácia je klasifikovaná ako intradermálny melanómový nevus. Tento druh materských znamienok je bežnejší ako iné krtky. Je to zhluk melanocytov (špeciálne pigmentové bunky), ktoré sú lokalizované v strednej vrstve epidermy. Intradermálna materská značka je považovaná za benígnu, ale s vysokým rizikom degenerácie za určitých podmienok. Vyzerá to ako elastická, nepríjemná papulka, častejšie hnedá farba s nerovným povrchom, menej často s chĺpkami, čo je považované za znamenie dobrej kvality.

Intradermálny nevus - benígna tvorba kože, ktorá má malú pravdepodobnosť prechodu na onkológiu.

Čo je vzdelanie?

Intradermálny nevus je akumulácia buniek pigmentovej pokožky s lokalizáciou v strednej vrstve kože. Melanómové pigmentové škvrny sa vytvárajú počas obdobia vývoja plodu, ale intradermálne sa týka nadobudnutých, ktoré sa objavujú vo veku 10 až 30 rokov. Funkciou tohto druhu melanocytárnych formácií je vonkajšia modifikácia, keď starnú (s včasným vzdelávaním). Existujú tri stupne vývoja nevusov:

 1. progresie alebo intenzívny rast;
 2. mier alebo spomalenie rozvoja;
 3. invázia alebo pomalé zníženie veľkosti a odľahčenia.

Vlastnosti modifikácie intradermálneho nevusu v postupnej migrácii pigmentových buniek z epidermis do hlbokých vrstiev dermis.

symptomatológie

vzhľad

Miesto a vývojové funkcie

Tento typ krtkov nie je klasifikovaný ako melanómový nevus, nešpecifikovaný, pretože jeho známa častá lokalizácia je oblasť krku, hlavy. Je zriedkavé nájsť intradermálnu pigmentovanú oblasť na trupu. Keďže prechod z 1. štádia vývoja do 2. nádoru je čiastočne oddelený od povrchu epitelu, stáva sa hraničným nevusom a je pripojený k nohe. Práve táto zvláštnosť materského znamienka zvyšuje riziko náhodného zranenia, takže si vyžaduje starostlivé ošetrenie alebo odstránenie. Vzhľadom k tomu, že vývoj nevusu je schopný osvetliť a zmiznúť. Je to spôsobené transformáciou buniek ponorených dovnútra a ich nahradením štruktúrami spojivového tkaniva.

diagnostika

V srdci diagnózy je dôkladné vyšetrenie intradermálneho nevusu. Na tento účel sa používa dermatoskopická metóda. Klasické príznaky sú globulárno-cievna štruktúra schopná vytvoriť špeciálny vzor, ​​ktorý sa nazýva "dlažobný kameň". Ale je možné zmeniť dermatoskopický obraz kvôli vývoju a rastu samotného móla. Tkanivá nóvy sú deformované a posunuté. Ak sa pod tlakom pozoruje elasticita krtkov, to znamená obnovenie pôvodnej formy, znamená to, že forma je neškodná.

Pre plnohodnotnú diagnózu bude potrebný komplex štúdií, najmä ak má melanómový nevus trupu, hlavy alebo krku praskliny, z ktorých sa uvoľňuje tekutina alebo krv. Za týmto účelom sa odoberá náter, ale táto metóda sa používa zriedkavo kvôli vysokému riziku traumatizácie nádoru a jeho následnej degenerácii do melanómu.

Bežne používaným diagnostickým postupom je fluorescenčná mikroskopia. V prípade sporného obrázka je možná CT skenovanie.

Liečebné opatrenia

Liečba nového vzdelávania na koži intradermálneho typu sa nevyžaduje, pretože oneskorenie rastu krtkov je nemožné. Lekári trvajú na odstránení takýchto neurónov pomocou laseru alebo skalpelu. U detí sa materské znamienka na koži intradermálneho typu odstránia až po 12 rokoch. Dôvody na rýchle odstránenie sú uvedené v tabuľke:

Nevus - čo je s fotografiou. Príčiny a chirurgické odstránenie nevusu z tela alebo tváre

Nevus (materská značka) je v tele takmer každej osoby a vo väčšine prípadov nie je nebezpečný. Čo je to materské znamienko a je to nebezpečné? Len niektoré typy tejto formácie sú nebezpečné v tom, že je možná jej kvalita pštrosov, t.j. transformácia na melanóm. Preto je dôležité sledovať každý rodopis na vašom tele.

Čo sú nevi a ako vyzerajú?

Mnohí ľudia nevedia o charaktere krtkov a preto, že počas svojho života nerušia, ani si nepamätá ich existenciu. Čo je z medicínskeho hľadiska nevus? Toto je zhromažďovanie pigmentových buniek na povrchu alebo vo vrstve kože, čo je vrodený alebo získaný jav. Vrodené škvrny môžu mať rôzne veľkosti - od 0,5 do 10 cm v priemere. Miesto na tele, veľkosť týchto subjektov bola pôvodne začlenená v DNA človeka a už ide o novorodenca, ale nemôže byť vidieť do určitého veku.

Príčiny nevi

Získaný nevus - čo to je a aké sú materské znamienka? Pigmentové bunky umiestnené medzi epidermis a dermis sa môžu hromadiť z nasledujúcich dôvodov:

 • Ultrafialové žiarenie - vyvoláva nadmernú produkciu kožných buniek melanínom;
 • hormonálne zmeny - z hormonálnych zmien v tele sa môžu objaviť nové hormóny, môžu zmiznúť staré znamienka;
 • rôzne druhy žiarenia, trauma môže spôsobiť migráciu pigmentovaných buniek;
 • dedičnosť - množstvo, druh, umiestnenie vrodenej pigmentácie je spôsobené geneticky.

Druhy krtkov

Pigmentové formácie môžu byť klasifikované podľa ich pôvodu, veľkosti, farby a umiestnenia na koži. Vrodené materské znamienka majú odlišný tvar, farbu a veľkosť niektorých môže dosiahnuť 10 cm v priemere. V závislosti od miesta na tele môže mať vlasy na povrchu (farba Becker). Prirodzene existujú také typy nevi:

 • cievne - vyplývajú z atypického rastu kapilár (hemangióm, anemický);
 • Pigmentované - kvôli prebytku melanínu v pokožke.

Pigmentárne nevity majú niekoľko odrôd:

 • podľa miesta - hraničná (na dlaniach, nohách, genitáliách), nevus Ota (pigmentácia na tvári);
 • podľa farby, charakteru distribúcie - modrej (modrej), hnedej, fialovej a ružovej škvrny, Settton nevus alebo halonevus (bodka obklopená bielou pigmentovou kožou), lineárna (niekoľko uzlín v reťazci);
 • v tvare - plochý a konvexný, papilomatózny, bradavičnatý, fibroepiteliálny, verruký;
 • povahou tvoriacich buniek - melanoform, melanocyt, mazové žľazy;
 • podľa miesta v vrstvách kože - dermálna, intradermálna, intradermálna, dysplastická, povrchná.

Vrodený nevus

Rodokmeň (názov ICD je vrodený nádor) alebo vrodený nevus - čo to je? Na fotografii na internete môžete vidieť kožné vrodené útvary obrovských rozmerov, ktoré môžu byť umiestnené na ľubovoľnej časti tela, majú rôzne farby. Vrodená pigmentácia určitej oblasti je geneticky podmienená, s ktorou sa človek narodil. Častejšie to neznamená hrozbu, ale mnohé vonkajšie a vnútorné faktory môžu vyvolať rast a transformáciu buniek, ktoré môžu vytvoriť melanóm - najnebezpečnejšiu formu malígneho nádoru.

Získané materské znamienky

Melaniformné nevi, ktoré sa skladajú z buniek s melanínom, sú častejšie vrodené, ale môžu sa objaviť aj počas celého života. Získané materské znamienka sú častejšie melanocytové - s rôznymi typmi buniek, vrátane a pigmentované. Počas života pod vplyvom množstva faktorov prostredia v osobe môže byť vzdelanie akejkoľvek povahy. Takéto nadobudnuté kožné lézie by sa mali monitorovať, aby sa predišlo riziku ich malignity (premenu na malígnu formáciu).

Čo je histologické vyšetrenie materského znamienka?

Histológia nevus - čo to je? Táto štúdia sa vyznačuje rizikom melanómu z nej. Akékoľvek materské znamienko má potenciálnu hrozbu, pod vplyvom rôznych faktorov sa môže vyvinúť na malígny subjekt - melanóm. Tento typ rakoviny je považovaný za najnebezpečnejšie z dôvodu nedostatočnej reakcie tela. Melanóm sa môže vyvinúť na akejkoľvek časti kože, na sliznicu a dokonca aj na sietnici. Preto je dôležité skontrolovať ich materské znamienka najmenej raz ročne s onkodermatológiou.

Čo je melanocytový komplex nevus

Rodné znamienka alebo nevi sú na tele každej osoby so svetlou pleťou. Sú vrodené a získané. Melanocytic nevus je malé miesto na koži, charakterizované tmavšou pigmentáciou.

Druhy kožných útvarov

Existuje niekoľko typov krtkov:

 • intradermálne;
 • melanocytární;
 • bradavice alebo papilomatózne;
 • pôrod.

Melanocytické nevy sa nazývajú akékoľvek pigmentové materské znamienka na tele.

Intradermálny pigmentárny nevus je škvrna vzniknutá v dôsledku zníženej produkcie alebo distribúcie melanínu. Takéto škvrny sa spravidla objavujú v ranom detstve a zostávajú s človekom po celý život. Pri intradermálnom alebo intradermálnom melanocytárnom nevusu sú charakteristické nasledujúce symptómy:

 • homogénnosť farby počas celého života;
 • žiadne nepohodlie v krtve;
 • jasne definovaný obrys;
 • absencia zápalových procesov v bunkách.

Spravidla sú tieto nevi bezpečné a nestanú sa melanómom.

Papilomatózny melanocytárny nevus je jednou z odrôd intradermálnych neví. Takéto škvrny sú charakterizované prítomnosťou nohy a svetlejšieho odtieňa. Vonkajšie sa ľahko zamieňajú s papilómom kvôli skutočnosti, že krtka je ako rast. Zvyčajne majú papilomatózne intradermálne melanocytové nevity svetlo ružovú farbu a mäkkú štruktúru. Takéto výrastky nemajú dobre definovaný obrys a nepredstavujú nebezpečenstvo, ale sú často traumatizované.

Vrodené melanocytárne nevity sú zriedkavé. Rozvoj takejto výchovy na pokožke je položený v intrauterinnom období, takže sa dieťa narodilo s krtkom. Charakteristickým rysom takýchto škvŕn je to, že rastú ako dieťa. Malé škvrny nepredstavujú nebezpečenstvo, na rozdiel od veľkých. Ak nie je povrch materského znamienka rovnomerný, je potrebné pozorne sledovať všetky zmeny a pozorovať ho v dermatológovi.

Rozlišuje tiež komplexný nevus pokožky, ktorý je tmavá škvrna konvexného tvaru. Takéto benígne novotvary môžu degenerovať do melanómu, a preto si vyžadujú starostlivé sledovanie. Lekári často odporúčajú odstrániť takéto škvrny.

Prečo sa znamienka zobrazuje?

Intradermálny melanocytárny nevus je súbor špecifických pigmentovaných buniek. Faktory vedúce k výskytu krtkov na koži:

 • ultrafialové žiarenie;
 • fototerapia;
 • závažné poškodenie kože;
 • popáleniny;
 • niektoré dermatologické ochorenia;
 • hormonálne poruchy;
 • imunodeficiencie.

Mnohí ľudia pravdepodobne všimli, že po novom ťažkom spálení sa na koži objavia nové škvrny. Vystavenie slnečnému žiareniu môže viesť k poškodeniu produkcie pigmentov a vzniku škvŕn akejkoľvek veľkosti.

V detstve sa nové novorodenecké známky objavujú po fototerapii. Takisto sa zvyšuje počet škvŕn atopickej dermatitídy u novorodencov.

Poruchy pigmentácie kože a výskytu nových pigmentových škvŕn a krtkov sa často pozorujú po popálenín. Domáca, chemická a spálenina, sprevádzaná tvorbou veľkých pľuzgierov na koži, sú jednou z najbežnejších príčin vzhľadu získaných melanocytových név.

Niektoré zápalové procesy a kožné infekcie môžu tiež spôsobiť melanocytické škvrny. Často dochádza k zrodeniu krtkov po ukončení liečby.

Tvorba nových materských znamienok sa pozoruje u žien v období hormonálnych zmien v tele. Takže škvrny sa môžu objaviť na tele počas puberty, tehotenstva a na začiatku menopauzy.

Výskyt vrodeného melanocytárneho nevusu je spôsobený zvláštnosťou vnútromaternicového vývoja plodu.

Aké nevýhody sú nebezpečné?

Vo väčšine prípadov melanocytárne molekuly nepredstavujú zdravotné riziko. Ich plochý tvar vám umožňuje vyhnúť sa zraneniam a zraneniam, takže riziko degenerácie buniek do malígneho nádoru je minimálne.

Pozorovanie vyžaduje papilomatózny intradermálny nevus a komplexné škvrny konvexného tvaru. Riziko vzniku negatívnych dôsledkov v prípade poškodenia takýchto škvŕn je pomerne vysoké, preto sa odporúča, aby bol pacient každoročne kontrolovaný dermatológiou.

Dôvodom návštevy lekára sú nasledovné príznaky:

 • svrbenie pokožky okolo miesta;
 • zápal krtkov;
 • Zvýšenie veľkosti alebo sfarbenie škvrny;
 • náhle krvácanie;
 • olupovanie kože.

Ak sa nevus nachádza na miestach kontaktu s odevom alebo v kožných záhyboch, je potrebné poradiť s lekárom o možnosti jeho odstránenia.

Zranenia krtkov

Často sa materské znamienka poškodia v každodennom živote. To sa často vyskytuje pri škvrnách nachádzajúcich sa v depilovaných oblastiach, pokožkách alebo na tvári mužov. Náhodné vyretie névy počas holenia je jednou z najčastejších príčin poškodenia týchto benígnych formácií.

Konvexné škvrny môžu byť náhodne poškodené v každodennom živote, napríklad počas sprchovania. Akékoľvek trauma môže spôsobiť krvácanie.

Všímajúc si, že po poškodení materského znamienka krváca, je dôležité včas vykonať antiseptickú liečbu a zastaviť krvácanie. Za týmto účelom sa rana ošetrí peroxidom vodíka a potom sa pevne lisuje tampónom zo sterilného obväzu. Treba mať na pamäti, že na to, aby sa zabránilo infekcii poškodených nevi, nie je potrebné, aby sa zabránilo vzniku negatívnych následkov.

Odstránenie a diagnostika nevi

Diagnózu nevi vykoná dermatológ a onkológ. Dermatológ starostlivo skúma vlastnosti benigného vzdelávania pomocou špeciálnych techník. Ak máte podozrenie, že proces degenerácie buniek začne, lekár odporučí konzultáciu s onkológom.

Malo by sa pamätať, že škrabanie tkanív z krtkov sa nevykonáva, pretože to vedie k poškodeniu krtkov a je nebezpečné pre zdravie.

Histologická analýza sa uskutočňuje až po odstránení mólu. Nasledujúce metódy sa používajú na odstránenie:

 • chirurgická excízia;
 • radionozh;
 • odstránenie lasera;
 • cryosurgery.

Všetky tieto metódy sú úplne bezbolestné. Excinácia materského znamienka so skalpelom sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Ak je krtka umiestnená na tvári, odporúča sa uprednostniť metódu odobratia rádioaktívnej vlny alebo laseru, ktorá nezanecháva jazvy, na rozdiel od kryokonštrukcie.

Je potrebné odstrániť melanocytické škvrny, ktoré sú náchylné na trenie proti oblečeniu alebo sú často poškodené v každodennom živote.

Preventívne opatrenia

Napriek tomu, že transformácia melanocytárnych nevusových buniek je zriedkavá, je dôležité vyhnúť sa faktorom, ktoré traumatizujú túto formáciu. K takýmto negatívnym vplyvom dochádza k intenzívnemu spáleniu pokožky, odieraniu oblečenia a nepravidelným poškodeniam.

Ak sa nevi nachádzajú v exponovaných oblastiach pokožky, je dôležité používať opaľovacie prípravky v období silnej slnečnej aktivity.

Aby sa zabránilo poškodeniu kožných lézií, ochraňuje škvrny omítkou. Je dôležité mať na pamäti, že ak taká benígna forma na pokožke spôsobuje nepríjemné pocity, je potrebné poradiť s lekárom o možnosti jeho odstránenia.

Intradermálne, epidermálne a iné typy neví

Často človek po prvýkrát počuje slovo nevus, keď lekár pri vyšetrení volá tak odlišné materské znamienky, znamienka. Nádory, prípadné chyby, ktoré nie sú následky zranení, ktoré majú pigmentáciu (farbu) odlišnú od farby zvyšku kože, zvaných névy. Mol sú vytvorené v rôznych vrstvách kože (dermis), ako je napríklad epidermálne névu - krtek na akejkoľvek časti ľudskej kože, tvorený bunkami epidermy (vonkajšie krycie kože). Intradermálne pigmentované pigmentované (pigmentované) bunky, ktoré sa nachádzajú v hĺbke kože.

Rodné známky sú vrodené a získané. Nevus dermal je benígna kožná porucha a vyžaduje si vážny postoj. Ak lekár odporučí odstrániť nádor - musí to byť vykonané čo najskôr.

Existuje možnosť degenerácie nevusov, melanóm je malígny nádor, ktorý spôsobuje metastázy, čo spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia. Je potrebné absolvovať každoročné lekárske vyšetrenie, aby bolo možné odstrániť nádor včas.

Diagnóza rôznych typov kožných lézií

Nie je možné určiť typ neoplazie samostatne. Lekár-dermatológ vedie vyšetrenia pacientov, rozhovory, vykonáva potrebné analýzy. Lekár určuje množstvo, veľkosť, farbu (pigmentáciu) kožných defektov. Po zistení typu nevusu, materského znamienka - určuje liečbu, dohľad, odstránenie problémových oblastí. Vo všeobecnosti sa odstránenie nevi vykonáva rôznymi spôsobmi (excízia, laserová kauterizácia, zmrazovanie...).

Pri vyšetrovaní pacienta používajú lekári dermatológovia špeciálne prístroje - dermatoskopy, ktoré majú podozrenie na výskyt malígnych buniek v epidermálnom nevuse - vykonajú biopsiu. Malá oblasť tkaniva sa kontroluje na rôzne choroby.

Výskum uskutočnený Výskumným ústavom profesora Petrova NN, mesto Petrohrad naznačuje, že sa dokážu premeniť na malígny nádor (melanóm):

 • Štyridsaťpäť percent komplexných novotvarov;
 • Tridsaťštyri percent hraničného typu;
 • asi šestnásť - intradermálne;
 • 3,2% modrej farby;
 • od jedného do trinásť percent pigmentovaných mólov.

Vykonávajú štúdie, ktoré zistili - asi 70% všetkých materských znamienok, rodných znamienok - vrodených, zvyšných asi tridsať percent - získaných. Množstvo novotvarov na tele zvyšuje riziko melanómu.

Hlavné typy nevi

Je veľmi dôležité rýchlo určiť etiológiu nevusu.

Bunky - melanocyty rozložené na povrchu kože rovnomerne dodávajú pokožke prirodzený odtieň bez viditeľných defektov. Veľké nahromadenie melanocytov na jednom mieste naopak vedie k tvorbe krtkov, materských znamienok, objavovania sa, vedeckého rozprávania - melanocytárnych (pigmentovaných) nevúdivých.

Všetky typy dermálnych nevi sú klasifikované podľa ich charakteristík:

 • Epidermálny nevus - materské znamienko tvorené melanocytmi v epidermis (horná vrstva kože);
 • Intradermálny nevus - melanocyty sa nachádzajú vo vnútornej vrstve kože (dermis);
 • Papilomatózny novotvar - povrch moča otvára znateľné výrastky, zvony, záhyby;
 • Hraničné znamienka, znamienka - umiestnené na okraji povrchovej epidermálnej a vnútornej (intradermálnej) vrstvy kože, majú jasne definované hranice;
 • Komplexný typ - kombinácia krtkov (materských znamienok) umiestnených vo vnútornej vrstve kože a vonkajšej;
 • Modré (modré) - melanocytické bunky sú sfarbené čierno-modrým pigmentom. Krtek (materská značka) má charakteristický modrý odtieň.
 • Dysplastický nevus - materská značka (bodka) s nerovnomernou farbou, nepravidelná (nerovný tvar), priemer viac ako šesť milimetrov, farba inej farby, sfarbenie z iných defektov ľudskej pokožky.
 • Obrovské neoplazmy sú často vrodené, merajú viac ako dlaň osoby na telo, ktoré sa vytvorilo.

Epidermálny nevus je vrodená kožná defekt, zriedka sa objavuje v detstve, v dospelosti takmer chýba. Choroba sa vyskytuje bez výrazných symptómov. Odstránenie epidermálnych novotvarov je hlavne na kozmetické účely.

Kožné defekty sa operatívne odstránia po zistení porušenia ich fungovania. umiestnené na perách; na spojovacej ploche, ktorá pokrýva oko z vonkajšej strany a horný povrch očného viečka (spojivka).

Intradermálny nevus je najbežnejší.

Preventívne opatrenia

Pigmentárne materské znamienka, ktoré sa nachádzajú v oblasti vulvy, stále dostávajú rôzne stupne podráždenia, nevyhnutne odstránené. Chirurgické metódy expozície sú hraničné neoplazmy plochého tvaru a dysplastické nevyskypané, s väčšou pravdepodobnosťou degenerujú do zhubných nádorov kože.

Odstránenie nádorov s použitím metódy chirurgického zákroku sa vytvára metódou zachytávania poriadku jedného centimetra zdravého pokožky vedľa materského znamienka. Excízia sa podrobí vrstve vlákna umiestnenej pod kožou.

Neoplazmy, ktoré sa majú odstrániť:

 • Móly neustále vystavené vonkajším vplyvom (zranenia, trenie s vonkajším oblečením);
 • Zvýšená veľkosť nevus epidermal;
 • Neoplazmia mení farbu (pigmentáciu), spôsobuje bolestivé pocity, krvácanie.

Excízia epidermo-dermálneho nevusu sa uskutočňuje v stenách nemocnice, po chirurgickom zákroku sa niektoré z odstránených tkanív posielajú na histologickú analýzu, ktorá overuje výskyt malígnych nádorov kože pacienta.

Zhrnutie

Po zvážení rôznych typov epidermálnych, intradermálnych defektov pokožky opísaných vyššie je potrebné asimilovať - ​​nie je možné určiť typ neoplazmy samostatne. Pocit nepohodlia v oblasti materského znamienka (materská značka) by mal okamžite kontaktovať špecialistu.

Lekár vykoná úplné vyšetrenie, štúdiu - predpíše optimálnu metódu liečby novotvarov, možnosť ich odstránenia pomocou rôznych metód:

 • Chirurgická excízia;
 • Odstránenie pomocou laserových lúčov;
 • Radiosurgická metóda;
 • Mrazu alebo naopak elektrokoagulácia (moxibuscia s vysokými teplotami).

Po obdržaní vyčerpávajúcich informácií je potrebné rozhodnúť - je potrebné odstrániť epidermálny kožný nevus? Vyberte optimálnu metódu liečby, naučte sa starostlivosť o pokožku po odstránení nádoru, narušenie ďalšieho vzhľadu, rozvoj kožných ochorení.

Odporúčania odborníkov

Špecialisti v oblasti onkológie sú si istí - v posledných rokoch sa zvyšuje počet ľudí, ktorí ochoreli melanómom pokožky. V Rusku podľa štatistických údajov každý štvrtý človek má zhubný nádor kože na sto tisíc obyvateľov.

 1. Odstránenie problémových materských znamienok by sa malo vykonať v ranom detstve pred pubertou;
 2. Je potrebné zbaviť sa krtkov, ktoré sa nachádzajú v problémových oblastiach, sú neustále vystavené riziku zranenia.
 3. Dysplastické neoplazmy sa musia najprv vyrezať;
 4. Kožné defekty, ktoré merajú viac ako jeden a pol centimetra, sa chirurgicky odstránia;
 5. Je potrebné zbaviť sa obrovských krtkov a škvŕn metódou okamžitej excízie.
 6. Dávajte pozor na veľkosť, počet znakov na telu. Všímajúc si nárast počtu, veľkosti alebo odtieňov pigmentácie - okamžite vyhľadajte lekára;
 7. Pacienti, ktorí odstránili novotvar, musia neustále pozorovať odborní lekári.
 8. Ľudia, ktorí majú blízkych príbuzných predisponovaných k onkologickým ochoreniam, by mali skontrolovať svoje zdravie.
 9. Kontraindikované opaľovanie (opaľovanie) v období maximálnej aktivity slnečného žiarenia približne od jedenástich hodín do sedemnástich;
 10. Častá návšteva solária má nepriaznivý vplyv na epidermálny nevus, ktorý následne vedie k rozvoju nekvalitných kožných nádorov.

Intradermálny név kože

Najbežnejší variant pigmentového nevusu. Vzťahuje sa na získané melanocytárne formácie, vyskytuje sa najčastejšie v detstve a počas svojej existencie prechádza niekoľkými zmenami (progresia, stav pokoja a inklúzia).

Podstata týchto zmien - postupná migrácia nevaginálnych buniek z epidermis do dermis. Klinicky vyzerá nevúza ako elastická, rovnomerne sfarbená alebo nepravidelná hnedá forma nad kožou. Povrch je nerovný, často málo hummoký. V nevusu môžu byť prítomné aj vlasy.

Dermatoskopické prejavy sú rôzne. Klasické príznaky pre tento typ krtkov sa považujú za typické guľôčky, cievy vo forme čiarok a komediálnych štruktúr. Priliehajúce veľké guľôčky a papilárna povaha povrchu nevusu môžu tvoriť vzor nazývaný "dlažobný kameň".

Počas štúdie, možnosť nejakej zmeny v dermatoskopickom vzore kvôli posunutiu a deformácii tkaniva nevusu, ktoré vznikajú pri pohybe dermatoskopu. Elasticita a deformácia pri lisovaní - jeden z prejavov kvalitného vzdelávania.

 • Tvorba elasticity a je posunutá spolu s kontaktnou doskou dermatoskopu. Hlavná časť nóvy je bez pigmentácie. Hnedé pigmentové škvrny sú zoskupené v oblasti vlasového folikulu, okolo ktorého je farba šedá - dôkaz prítomnosti zhromažďovania melanocytov v hĺbke tkaniva. Existujú štruktúry podobné komédiu.
 • Cievne štruktúry prevažujú v dermatoskopickom obrázku tohto intradermálneho nevusu. Sú zastúpené najmä v nádobách vo forme čiarky, existujú však aj iné typy plavidiel. Sú rozdelené rovnomerne v celom formáte, majú približne rovnakú formu a rozmery. Takéto plavidlá sa nazývajú pravidelné.
 • Vzhľad vzdelania hovorí, že ide o bežný intradermálny nevus. Diagnóza v takýchto prípadoch nespôsobuje ťažkosti ani bez dermatoskopie. Dermatoskopické znaky potvrdzujúce túto diagnózu sú štruktúry a nádoby podobné komédiu vo forme čiarky (viditeľnej na okrajoch formácie).
 • Pigmentárny nevus globulárneho typu. Tieto guľôčky sú malé, rovnomerne rozložené po povrchu nožov. V strede tvorí tkanivá s najväčšou hrúbkou a globule sa tu stávajú väčšie a rozmazané. Na pravej strane nevše je veľká šedá farba. Vzhľadom na sťažnosti pacienta týkajúce sa nepohodlia v krtve sa vyberá taktika pozorovania v dynamike.
 • Intradermálny nevus globulárneho typu s fenoménom keratinizácie. Šedo-hnedé guľôčky sú rovnomerne rozmiestnené v celom neveste, ale veľmi sa líšia svojim tvarom a veľkosťou. Čierna oblasť v strede je pigmentované keratotické hmoty. Vzhľadom k tomu, že dermatoskopický obraz na prvý pohľad alarmujúci zjavné príznaky melanómu nie je tu.
 • Zrodenie, ktoré sa objavilo v detstve, začala postupovať na pozadí tehotenstva: nárast veľkosti, zmena tvaru a farby. Po dodaní sa zmeny prerušili. Dermatoskopicky dobre viditeľné papilárne výrastky na povrchu, niekoľko tmavo hnedých komediálnych štruktúr. Modro-čierna pigmentácia okolo obvodu sa podobá štruktúram regresie. Na okraji nevusu sú jednotlivé mliečne biele zaoblené inklúzie - cysty podobné miliumu. Takáto štruktúra sa nazýva viaczložková a môže byť príznakom malignity. Pigmentárny nevus je chirurgicky odstránený.
 • Klasický obraz intradermálneho nevusu globulárny typ - "dlažobný kameň". Rovnosť rozloženia globulí, ich identický tvar a veľkosť, absolútna symetria formácie, absencia polychrómu sú príznakmi neškodnosti tohto materského znamienka.
 • Pred niekoľkými rokmi pigmentový nevus, On bol zranený z detstva. Po poranení sa farba materského znamienka zmenila a za posledný rok alebo dva sa sčervenanie občas začalo obávať. Dermatoskopia odhalila prítomnosť malých guličiek modro-šedé vo formácii stredu a na okraji - hnedé bodky a zvyšky klastre porcie pripomínajúce hnedého pigmentu siete (spodný okraj nádoru). Celý nevus je pokrytý vzorom svetlohnedého oka, ktorý je tvorený ľahkou papilieritou povrchu formácie. Na pravej strane - obrovskú belavú oblasť (jazva). Pathohistologický záver po excízii výcviku - intradermálny pigmentárny nevus so zvratkovými zmenami.
 • Jemná hnedočervená forma elastickej konzistencie. Prítomnosť veľkých jednotných guľôčok rovnomerne rozložených v celej štruktúre a malých komediálnych štruktúr potvrdzuje diagnózu - intradermálny pigmentárny nevus.

Nevus - čo je to?

Približne 75% ľudí z kaukazskej rasy má na svojom tele nevi (neoplastický nádor). V priemere môže dospelá osoba počítať najmenej 20 nevi, a niektorí majú viac ako sto. V detstve av detstve je väčšina z nich sotva viditeľná, neskôr sa javia jasnejšie v dôsledku reštrukturalizácie hormonálneho systému počas puberty a u žien počas tehotenstva. Tak to je, nevus, budeme rozumieť spoločne.

Čo to je, nevus?

Névus (mol, materské znamienko) - malformácie kože, ktorá sa prejavuje v nádoroch na koži, sliznice, spojovky, očné membrány, ktorý sa skladá z pigmentových buniek névu. Niektoré formácie sú vrodené, objavujú sa počas vývoja plodu plodu z buniek nervového hrebeňa. Môžu dosiahnuť pomerne veľké veľkosti od 5 do 100 mm. Ľudská DNA už obsahuje informácie o vrodených vadách: veľkosť, presná poloha. Novonarodené dieťa nemá žiadne znateľné pigmentové škvrny na koži v dôsledku malej ploche kože, ale v priebehu niekoľkých najbližších rokov sa budú zobrazovať. Získané nevi (pigmentované bunky pod epidermis) sa môžu objaviť na ľudskom tele počas života, pod vplyvom rôznych faktorov.

Ako nevi vyzerať

Je ťažké jednoznačne povedať, ako vyzerá nevus. Dokonca ani vedci nedozvedeli s konečnou platnosťou, aké formácie pripisujú nevi, a ktoré nádory. Moc veľkosti hrachu s priemerom 1 mm do bodu 30 cm môže výrazne vyčnievať nad kožou alebo sa s ňou spojiť, mať okrúhly alebo nepravidelný tvar s rovnými alebo roztrhávanými okrajmi.

Typy nevi

V súvislosti s rozmanitosťou vzhľadu sa nevi zvyčajne delia na niekoľko typov.

Nepigmentový nevus

Pre pigmentový (bazálny) nevus je charakterizovaný oválnou formou bielej farby s hladkými hranicami, ktoré nevyčnievajú nad kožu. Čím viac človek trávi čas pod slnečným lúčom, tým výraznejšia je jeho koža a tmavšie pigmentové nevýhody. Tento druh materského znamienka sa zvyčajne stáva zrejmé v detstve a dospievaní, nezmizne a nemení jeho veľkosť počas života.

V závislosti od lokalizácie melanocytových buniek sa nevi vylučujú:

 • hypodermálny (pigment je umiestnený v hypoderme, na vonkajšej strane nenápadný);
 • (melanín nahromadený na hranici medzi dermis a epidermis);
 • intradermálne (umiestnenie priamo v dermis);
 • epidermálny (miesto lokalizácie - epidermis, horná vrstva kože).

Intradermálny nevus

Intradermálny (dermálny alebo intradermálny) nevus je benígny novotvar, ktorý najčastejšie vystupuje z povrchu kože, ale niekedy sa môže líšiť od farby. Tento typ moru je bezbolestný pre palpáciu, mäkký povrch a bez zápalu okolo neho. Jeho odtieň môže byť svetlo ružový, tmavo hnedý, niekedy aj čierny, čo je zriedkavé.

Intradermálne novotvary sa zvyčajne delia na:

 • Warty;
 • pigmentosa;
 • nevokletochny.

Warty nevus

Warty (papilomatózny alebo verruzický) nevus je tmavohnedý výrastok s hľuzovitým povrchom vyčnievajúcim nad pokožkou. Vo väčšine prípadov je kongenitálna, v dospelosti sa javí ako pomerne málo, prevláda u žien. Vrodená papilomatózna materská znamienka je zvyčajne neškodná a okrem estetického nepohodlia majiteľ neporadí. Ak sa však v dospelosti zistí tmavý výrastok, mal by sa vyšetriť na malignitu.

Pigmentárny nevus

Pigment (melanocytárny a melaniformný) nevus je charakterizovaný vysokou koncentráciou melanínu v ňom, to znamená jasne odlišnou farbou. Farba melanocytového krúžku sa časom nemení a nestráca svoju jasnosť. Tvar, veľkosť a povrch môžu byť úplne odlišné. Takéto novotvary sa najčastejšie nachádzajú v ťažko dostupných miestach ľudskej pokožky: v slabín, v podpazuší, pod prsnými žľazami alebo medzi nimi.

Modrý nevus

Modrý névus z Jadassohn-Tiché je druh s melanocyty (pigmentu) névus inú necharakteristické mol farby zo svetlo modrej až po tmavo modrú a fialovú. Modré krtky sú považované za benígne, ale do určitej miery nebezpečné pre melanóm (existuje veľmi málo prípadov degenerácie).

Nebulózny nevulus

Rodné znaky nevokeletochnogo (fibroepithelial) typu sú umiestnené hlavne na tvári a krku, predstavujú hnedý tubercle. Percento degenerácie nevaskovitých nevších u malígneho melanómu je veľmi malé, preto sa musia odstrániť len vtedy, ak sú významnou kozmetickou poruchou.

Dysplastický nevus

Dysplastická rozmanitosť nevi nie je podobná štandardným znakom pre vonkajšie a vnútorné parametre. Vyžadujú veľmi pozorný postoj, pretože riziko dysplastického prechodu nevusov na malígny typ je veľmi vysoké.

Klinické prejavy dysplastického nevusu:

 • veľká veľkosť (najmenej 10 mm);
 • nerovná farba;
 • mierna alebo žiadna elevácia nad pokožkou;
 • nerovné alebo roztrhané okraje;
 • hrubé a čierne vlasy.

Nevus Becker

Tento druh materské znamienko sa vyskytuje hlavne u mužov vo veku puberty medzi, že podporuje rast uvoľňovanie androgénov v krvi. Niekoľko malých škvrny svetložltej farby pomaly zvyšovať čo do veľkosti a zlúčiť je skvelým miestom sa sfarbili do 20 cm. Becker névus obvykle ide do chrbta, ramien, panvovej oblasti. V starobe sa intenzita farby takéhoto molu znižuje.

Nevusové mazové žľazy

Névus mazové žľazy (névus z Jadassohn) - uzlový benígny nádor, ktorý sa objavil v dôsledku malformácie sekrécie mazových žliaz. Ide predovšetkým o vrodený typ nevusu, takže sa objavuje v prvých rokoch života u detí oboch pohlaví, najčastejšie na pokožke hlavy.

Neville Settona

Jedná sa o druh pigmentového nevusu, v ktorom sa tvorí náplasť bielej kože okolo krtka. Neville Setton sa objavuje u ľudí oboch pohlaví av každom veku. Vedci ju spájajú s autoimunitnými ochoreniami, niekedy sú predzvesťou vývoja ochorenia vitiligo.

Nevus Unny

Unna névy (vaskulárne névy, alebo Flaming, víno škvrna, anjela pusa, pusa Stork) - vrodené znamienko na tvári a krku, čo je dôsledkom malformácií cievneho systému v maternici. S rastom dieťaťa, škvrna tiež rastie, farba sa intenzívnejšie s rokom. Nevus Nevna sám neprechádza, ale je ľahko liečiteľný laserom.

Príčiny nevi

Väčšina nevi sa považuje za vrodené, to znamená, že informácie o nich už existujú v DNA novorodenca a ich prejav je vecou času. Vedci tvrdia, že v poslednom trimestri vnútromaternicového vývoja je položená chyba vo vývoji kože. Takéto novotvary sa stávajú viditeľnejšími pri 5 rokoch života dieťaťa, a to kvôli pôsobivému nárastu v oblasti kože. Ani prinajmenšom úloha pri vzniku kongenitálnych nevusov je faktor dedičnosti. Deti spolu s genetickým materiálom dedia od svojich rodičov reťazec génov s chromozómami. Šance dať deťom spolu s DNA ich krtky a znamienka sú 50/50% v prípade, že rodičovské krtky sú vrodené. Získané nevi podľa dedičstva nemožno preniesť.

Príčiny získaných nevi:

 • ultrafialové ožarovanie prispieva k zvýšeniu počtu melanocytov v krvi, a preto pri konštantnom vystavení slnku je možné okrem bronzového tanku získať patológiu kože; najcitlivejší v tejto veci sú ženy staršie ako 30 rokov;
 • hormonálny rozstrek v období puberty, tehotenstvo, vývoj chorôb endokrinného systému podporuje tvorbu nových a rastúcich krtkov a materských znamienok;
 • traumatizácia kože akéhokoľvek tvaru vedie k zápalu, čo následne stimuluje aktívne delenie buniek; môže to tiež ovplyvniť neoidné bunky;
 • Infekcia kože môže mať podobný účinok ako u traumy.

Histologické vyšetrenie materského znamienka

Dokonca aj s výskytom malého nevusu môže byť veľmi nebezpečné a dokonca aj smrteľné, ale nemali by ste sa ponáhľať, aby ste ich odstránili. Keď vyšlo najavo, že krtko nakoniec mutuje, rastie, mení tvar, svrbenie, zápal, mení farbu, potom odložiť kampaň onkodermatologu v každom prípade nemožné. Melanóm je veľmi závažné ochorenie, ale je dobre liečiteľné v počiatočných štádiách.

Lekár musí vyšetriť novotvary na koži pacienta, zistiť, ako sa zmenili, existuje dedičná predispozícia k onkologickým ochoreniam v rode. Ak má lekár podozrenie z malígneho typu nevusov, vyžaduje sa jeho histologické vyšetrenie. Ide o najmodernejšiu a najpresnejšiu metódu detekcie rakoviny v počiatočnom štádiu. Za sterilných podmienok sa kúsok tkaniva odstráni z materského znamienka a odošle sa do laboratória na analýzu. Podľa výsledkov névus histológia môže určiť typ nádorov, prítomnosť malignity a fázy zápalu, ak sa zistí,.

Riziko malignity (malignity) nevi

Zo všetkých vyššie uvedených nevi, najnebezpečnejších z hľadiska malignity - dysplastických (neobvyklý tvar s roztrhávanými okrajmi a nerovnomernou farbou). Vedci sa domnievajú, že takýto krtek sa skôr alebo neskôr určite zmení na malígny nádor kože - melanóm.

Podnetom k procesu malignity materských znamienok môžu dať jej trauma: náhodný jednorazový (rany, pomliaždeniny, strih holenie obrábacích strojov) alebo pravidelné (keby neustále trie topánky, tesný odev). Je odhalený vzťah medzi veľkosťou krtka a rizikom jeho premeny na melanóm. Ak nevus dosiahol veľkosť 2 cm v priemere, pravdepodobnosť jej malignity je značné 20%. Najnebezpečnejšie sú krtky na tvári a krku. V prítomnosti ľudského tela pre viac ako 20 mólmi je odporúčané absolvovať ročný inšpekciu v Dermatooncology za dôveru v ich zdravie.

Liečba nevi a spôsoby ich odstránenia

Liečba benígnych nevi sa môže vyžadovať len vtedy, ak sú závažnou kozmetickou poruchou. V ostatných prípadoch, zásah sa nepovažuje za vhodné, a dokonca žiaduce, pretože to je mólami trauma (ťažké byť 100% istí, školenia odborníkov, najmä v regionálnych nemocniciach) je veľmi častou príčinou ich degenerácii do zhubného nádoru - melanómu.

, Tam je zápal, svrbenie, lekár položí otázku o potrebe odstrániť týmito spôsobmi, ak v procese sledovania krtek, zmenu jeho veľkosť, farbu, tvar hranice:

 • Odstránenie laserového lúča je v súčasnosti najobľúbenejšou metódou. Tento bezbolestný a krátky postup pomôže odstrániť malý nevus z akejkoľvek časti tela pacienta bez toho, aby opustil jazvu, len malý depigmentovaný bod;
 • chirurgické vyrezanie - na metóde veľmi prijateľnú cenu, pretože nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie, ale zanecháva jazvy a je vedená iba pod narkózou u detí v celkovej anestézii;
 • Kryodestrukcia umožňuje rýchlo a bezbolestno odstrániť malý neoplaz, úplným zmrazením, bez akýchkoľvek jaziev, ale nezabezpečuje úplnú excíziu;
 • elektrokoagulácia - deštrukcia buniek nevusu pôsobením smerového elektrického prúdu na ne.

Dermatonkológovia trvalo neodporúčajú používať tradičné metódy medicíny, pretože nezávislý účinok na nevi môže viesť k najhorším a nepredvídateľným následkom. Zvlášť nebezpečné je excízia materského znamienka s nožom, holiaci strojčekom alebo nožnicami. Predpokladá sa, že taká traumatizácia bez následnej liečby v lekárskom zariadení na liečbu a liečbu povedie k rastu melanómu v takmer 100% prípadov.

Prevencia malignity nevi

Riziko malignity krtkov by sa nemalo zabudnúť počas jeho života. Ich veľká veľkosť, ktorá má nepravidelný tvar, je žiaduce preskúmať odborníka a odstrániť metódu, ktorú navrhol. Pre zostávajúce útvary by sa mali dodržiavať, aby sa nestratili ich rast a modifikácie.

Je potrebné starostlivo ošetriť krtky, neotrieť sa s hygienou, nevystavovať kozmetickým postupom, neumožňovať traumatizáciu!

Ak náhodou narazíte na rez alebo rez na nóve, mali by ste sterilizovať obväz a ísť na lekára.

Odporúča sa, aby ste nevystavovali nevhody priamemu slnečnému žiareniu, pokryte ich oblečením alebo špeciálnou náplasťou. Osobitnú pozornosť treba venovať cestám na odpočinok v horúcich a slnečných krajinách. Po príchode domov po odpočinku je potrebné po dlhú dobu preskúmať materské znamienka pre ich úpravu.

Včasná liečba kožných ochorení je dôležitým faktorom pri prevencii malígnej degenerácie nevi. Ak sa vyskytne vyrážka, začervenanie, odlupovanie, pálenie, svrbenie v oblasti krtkov, okamžite sa poraďte s lekárom a vyberte najefektívnejšiu metódu liečby.

Veľmi suchá koža je tiež predispozíciou k rozvoju faktora melanómu, preto by mala byť navlhčená špeciálnymi krémami. Ak je syndróm trvalého syndrómu suchého kože, musíte navštíviť lekára, podľa potreby vykonať testy a vybrať si efektívnejšie prostriedky. Možno bude potrebné upraviť stravu, doplniť ju vitamínmi a zvýšiť príjem tekutín.

chemikálií pre domácnosť, prášky, používané ako hosteska a vo výrobných miestach môže mať negatívny vplyv na stav pokožky a spôsobiť mutácie v névy a malígny melanóm. V prítomnosti molí na prstoch a rukách, dermatológov a onkológov odporúčame trvalo tesnými použite rukavice pri umývaní riadu, podlahy, znečistené plochy, umyť. Tabak na fajčenie je považovaná za jednu z variantov vdýchnutí a prehĺtanie nebezpečných chemických látok, a preto sa odporúča vlastníkom névy opustiť tento zlozvyk, alebo čo najviac znížiť dávkovanie.