Hlavná

Dermatitída

Intradermálny nevus

Intradermálna pigmentácia je klasifikovaná ako intradermálny melanómový nevus. Tento druh materských znamienok je bežnejší ako iné krtky. Je to zhluk melanocytov (špeciálne pigmentové bunky), ktoré sú lokalizované v strednej vrstve epidermy. Intradermálna materská značka je považovaná za benígnu, ale s vysokým rizikom degenerácie za určitých podmienok. Vyzerá to ako elastická, nepríjemná papulka, častejšie hnedá farba s nerovným povrchom, menej často s chĺpkami, čo je považované za znamenie dobrej kvality.

Intradermálny nevus - benígna tvorba kože, ktorá má malú pravdepodobnosť prechodu na onkológiu.

Čo je vzdelanie?

Intradermálny nevus je akumulácia buniek pigmentovej pokožky s lokalizáciou v strednej vrstve kože. Melanómové pigmentové škvrny sa vytvárajú počas obdobia vývoja plodu, ale intradermálne sa týka nadobudnutých, ktoré sa objavujú vo veku 10 až 30 rokov. Funkciou tohto druhu melanocytárnych formácií je vonkajšia modifikácia, keď starnú (s včasným vzdelávaním). Existujú tri stupne vývoja nevusov:

 1. progresie alebo intenzívny rast;
 2. mier alebo spomalenie rozvoja;
 3. invázia alebo pomalé zníženie veľkosti a odľahčenia.

Vlastnosti modifikácie intradermálneho nevusu v postupnej migrácii pigmentových buniek z epidermis do hlbokých vrstiev dermis.

symptomatológie

vzhľad

Miesto a vývojové funkcie

Tento typ krtkov nie je klasifikovaný ako melanómový nevus, nešpecifikovaný, pretože jeho známa častá lokalizácia je oblasť krku, hlavy. Je zriedkavé nájsť intradermálnu pigmentovanú oblasť na trupu. Keďže prechod z 1. štádia vývoja do 2. nádoru je čiastočne oddelený od povrchu epitelu, stáva sa hraničným nevusom a je pripojený k nohe. Práve táto zvláštnosť materského znamienka zvyšuje riziko náhodného zranenia, takže si vyžaduje starostlivé ošetrenie alebo odstránenie. Vzhľadom k tomu, že vývoj nevusu je schopný osvetliť a zmiznúť. Je to spôsobené transformáciou buniek ponorených dovnútra a ich nahradením štruktúrami spojivového tkaniva.

diagnostika

V srdci diagnózy je dôkladné vyšetrenie intradermálneho nevusu. Na tento účel sa používa dermatoskopická metóda. Klasické príznaky sú globulárno-cievna štruktúra schopná vytvoriť špeciálny vzor, ​​ktorý sa nazýva "dlažobný kameň". Ale je možné zmeniť dermatoskopický obraz kvôli vývoju a rastu samotného móla. Tkanivá nóvy sú deformované a posunuté. Ak sa pod tlakom pozoruje elasticita krtkov, to znamená obnovenie pôvodnej formy, znamená to, že forma je neškodná.

Pre plnohodnotnú diagnózu bude potrebný komplex štúdií, najmä ak má melanómový nevus trupu, hlavy alebo krku praskliny, z ktorých sa uvoľňuje tekutina alebo krv. Za týmto účelom sa odoberá náter, ale táto metóda sa používa zriedkavo kvôli vysokému riziku traumatizácie nádoru a jeho následnej degenerácii do melanómu.

Bežne používaným diagnostickým postupom je fluorescenčná mikroskopia. V prípade sporného obrázka je možná CT skenovanie.

Liečebné opatrenia

Liečba nového vzdelávania na koži intradermálneho typu sa nevyžaduje, pretože oneskorenie rastu krtkov je nemožné. Lekári trvajú na odstránení takýchto neurónov pomocou laseru alebo skalpelu. U detí sa materské znamienka na koži intradermálneho typu odstránia až po 12 rokoch. Dôvody na rýchle odstránenie sú uvedené v tabuľke:

Melanocytické névy epidermálneho pôvodu

- benígne kožné lézie, malformácie týkajúce melaninobrazuyuschih prvky (epidermálne melanocyty), ktoré syntetizujú pigment melanín, ktorý chráni telo proti nadmernému UV žiareniu.

Melanocytické nevi sa nachádzajú v ¾ populácie s farbou kože, na všetkých miestach. Môžu byť vrodené, ale často sa vyskytujú po narodení. Ich počet a veľkosť sa zvyšuje pred nástupom 16-18 rokov a potom klesá. Niektoré z nich majú malígny potenciál, najmä pigmentované formácie, ktoré naďalej rástli po dosiahnutí veku 18 rokov, ako aj rýchlo rastúce nevoby u detí, by mali byť znepokojené.

V súlade s klasifikáciou J.Bhawan (1979) o stupni vývoja melanocytárních névov epidermálneho pôvodu deliteľný tri základné typy:

 1. Intraepidermálny (hraničný) nevus
 2. Komplexný nevus
 3. Intradermálny nevus

Etapy vývoja

Melanocytické nevety epidermálneho pôvodu sa objavujú v detstve a dosahujú maximálny počet dospievajúcich. Vznik nových nevúdivov u dospelých je možný, ale nie tak často. Vo svojom vývoji vždy prejdú niekoľkými fázami, ktoré vedú k invázii a fibróze.

Deti často pozorované hranice névy, v ktorom hniezda névus bunky sú umiestnené na bazálnej membráne, na hranici medzi epidermis a dermis.

S vekom, bunky nevusu zvyčajne postupne prenikajú do papilárnej vrstvy dermis a nevus sa stáva komplikovaným alebo intradermálnym.

Intradermálny nevus je poslednou etapou vývoja melanocytárneho nevusu. Ponorenie do dermis sa skončilo. Tu nevus naďalej rastie, alebo ide do pokojnej fázy. V priebehu času prechádza fibrózou. Ako sa ponoríte do dermis névus bunky strácajú schopnosť syntetizovať melanín, a nevokletochny nevi stráca pigmentácie. Čím menej vtákov zostáva v epidermis, tým ľahšia je farba nóvy.

Hraničný nevus

Melanocytické nevety epidermálneho pôvodu sa objavujú v detstve a dosahujú maximálne množstvo pre dospievanie. Vznik nových nevúdivov u dospelých je možný, ale nie tak často. Vo svojom vývoji vždy prejdú niekoľkými fázami, ktoré vedú k invázii a fibróze.

Deti často pozorované hranice névy, v ktorom hniezda névus bunky sú umiestnené na bazálnej membráne, na hranici medzi epidermis a dermis.

Klinický obraz prejavuje miesto, menej často papule, okrúhle alebo oválne, hladké; povrch, rovnomernú pigmentáciu od žltej až hnedej farby. Priemer formácie - od 1-2 mm v priemere - do 1 cm, ale môže dosiahnuť 4-5 cm névus okrajové prvky náhodne rozptýlené v kufri, horné končatiny, tvár, dolných končatín, niekedy lokalizované na dlaniach a chodidlách..

dermatoscopic hraničný nevus predstavuje typickú sieť hnedého pigmentu. Pásy mriežky sú rovnomerné, bunky vo vnútri mriežky sa zanedbateľne líšia. Mriežka je menej výrazná pozdĺž obvodu formácie. Môžu byť čierne škvrny alebo hnedé granuly, ktoré sú zvyčajne koncentrované v strede. Sú tiež oblasti homogénnej pigmentácie. Vo všeobecnosti, pri dermatoskopii, hraničný nevus sa vyznačuje jednotnosťou sfarbenia a usporiadaním prvkov dermatoskopického obrazu.

histologicky hraničný nevus charakterizuje jasne vymedzené hniezda melanocytov v dolných vrstvách epidermis. V horných vrstvách dermis sa stanoví zvýšený počet melanofágov, čo je minimálny subepidermálny infiltrát.

Hraničný nevus sa môže stať komplikovaným, čo sa často vyskytuje v pubertálnom období.

Typy pigmentov, riziko degenerácie, metódy odstránenia, prevencia

Pigmentárny nevus sa týka kožných ochorení. Tento stav je benígny, vyskytuje sa dosť často. V literatúre sa dajú vidieť názvy "non-cellular", "melanocytic" - to sú synonymá, je to otázka toho istého procesu.

Nelúpaný nevus - akékoľvek vrodené ochorenie spojené s rastom nevočných buniek. Sú to kožné bunky, v ktorých sa pigmentový melanín hromadí. Sú veľmi podobné melanocytom, ale nemajú výhonky a sú menej náchylné na regulačné vplyvy hormónov a iných účinných látok. Bunky Nevus obsahujú zaoblené jadrá, ich schopnosť rozdelenia nie je veľká. Externe nevi môžu vyzerať takto:

 • ploché škvrny, ktoré sa spájajú s pokožkou;
 • makula - škvrny, vyvýšené nad povrchom kože;
 • nádory vo forme dómu alebo papilómu, pripomínajúce bradavice.

Mnohí vedci sa domnievajú, že pigmentované formácie sa počas života nevyskytujú, ale prejavujú sa len pod vplyvom rôznych faktorov, predovšetkým slnečného žiarenia. Dojčatá majú takmer žiadny krtci, ale často sa vyskytujú u dospievajúcich. U mladého muža na koži je možné zistiť až 40 znamienok. S vekom blednú, zmiznú a od veku takmer chýbajú.

Tieto formácie sa nachádzajú vo väčšine ľudí. Počet ich typov je veľmi veľký. Podľa odporúčaní WHO sa rozlišujú:

 • hraničný priechod;
 • zložitá;
 • intra dermálnej;
 • vretenová bunka (epitelioid);
 • nevus, vytvorené balónikové bunky;
 • galonevus;
 • obrovský nevus pigmentosa;
 • invázia (vláknitá papulka nosa);
 • modrá a bunková modrá.

Typy pigmentovaných nevusových útvarov

Prejdime podrobnejšie o vlastnostiach najbežnejších alebo najnebezpečnejších typov.

hraničné

Hraničný pigmentárny nevus, ktorého synonymom je junky - počiatočná fáza vývoja kožných lézií. Nachádza sa v najvyššej vrstve kože - na epidermis. Vzdelávanie je vrodené alebo získané. Často sa rozvíja v detstve a dospievaní, lokalizovaných na dlaniach alebo nohách. Pri mikroskopickej analýze sú v dolnej epidermálnej vrstve na hranici dermis, z ktorej pochádza názov, dobre viditeľné zhluky nazývané hniezda. Tento typ je melanóm nebezpečný, pretože môže často degenerovať do malígneho nádoru.

Je to plochá pigmentovaná forma. Na dlhú dobu pigmentárne nevuses majú malé veľkosti - až 3 mm, čo dáva dojem, že osoba má tieto miesta od svojho narodenia. V niektorých prípadoch začnú rýchlo narastať hraničné nevysky - 1 mm za rok, rastúce niekoľko rokov na veľkosť 5-6 mm. S takým výrazným nárastom spotu je potrebné ukázať takéto rastúcemu materskému znameniu onkológovi. Môže sa premeniť na dysplastický nevus, prekurzor rakoviny kože.

intradermálne

Najbežnejšou formou pigmentových škvŕn je intradermálny pigmentárny nevus. V opačnom prípade sa to nazýva "odpočinok", neaktívny, materské znamienko alebo materské znamienko. Je charakterizovaná rôznymi formami a farbami. Krtka je najbežnejšou benígnou formáciou. Má podobu ploché priemere polusantimetra plakety, rôzne odtiene hnedej, rovnomerne vyfarbený s hustou textúrou a zaoblený tvar, je jasne viditeľné hranice. Vonkajšia vrstva tejto formácie môže byť konvexná vo forme bradavice alebo hemisféry. V tomto prípade sa vytvorí papilomatózny melanocytový pigmentový kožný nevus pokožky.

Nevocyty sa nachádzajú v hĺbke dermy, v jej stredných a spodných vrstvách, čím vytvárajú prekrvenie. Bunky majú rôzne tvary a pomerne veľké veľkosti. Ak majú malé jadrá umiestnené vo forme zásuviek, potvrdzuje to blahodarný charakter vzdelávania. Intradermálny pigmentárny nevus je videný pri narodení alebo sa objavuje už v mladom veku.

komplexné

Tento nevus sa nachádza v hornej vrstve kože - epidermis, a uprostred - dermis. Určuje sa na povrchu kože vo forme vyčnievajúceho plaku alebo papilómu (bradavíc). Hniezdiace agregáty ne vlkov sa nachádzajú v bode dotyku medzi hornou a strednou vrstvou kože. Ak sa začnú šíriť hlboko do dermis, hovoria, že nevus dozrieva. Je to neškodný proces.

Nevocyty ležiace v hornej vrstve kože sú menej zrelé, čo zvyšuje ich schopnosť malignity. Sú dostatočne veľké, majú kubický tvar, syntetizujú melanín a vytvárajú zhluky vo forme hniezd. V hlbších vrstvách sú zrelé nemoci, sú menšie a akumulujú menej melanínu, takže ich cytoplazma je ľahšia. Rastú s tvorbou prameňov.

Najväčšie zrelé nevocyty sa nachádzajú uprostred neoplazie, majú vretenovitý, predĺžený tvar. Tieto bunky sú preložené do zväzkov pripomínajúcich tkanivo periférnych nervov.

Komplexné nevi vo forme papilómov alebo polypov zvyčajne obsahujú veľa ciev.

Iné typy

Nulový tvar v tvare balónika

Menej časté vzdelávanie. Je charakterizovaný obrovskými bunkami s ľahkou cytoplazmou v porovnaní s bežnými nevočnými bunkami. Pod mikroskopom pripomínajú opuchnuté kontajnery alebo valce, a tým aj názov. Môžu byť lokalizované intradermálne, ale niekedy je tento typ zložitý - bunky ležia v dvoch vrstvách kože.

Haltonovus alebo Nevton z Settonu

Vyzerá to ako hyperpigmentovaná (tmavá) oblasť pokožky, obklopená ľahším (depigmentovaným) povrchom. Niekedy zmizne bez akéhokoľvek vonkajšieho vplyvu, po ktorom je na koži sfarbená škvrna. Táto formácia sa často nachádza na zadnej strane u mladých ľudí, detí. Akumulácie netvorov sa nachádzajú v dvoch vrstvách kože. Zvláštnosťou tohto stavu je akumulácia v oblasti hniezd imunitných buniek - lymfocytov a makrofágov infiltrujúcich krbu, ako by névus s tvorbou zápalového infiltrátu. Imunitné bunky postupne ničia nevety - to vysvetľuje oblasť depigmentácie na mieste. V priebehu času zmiznú nevety pod vplyvom imunitných buniek. Tento druh pigmentovanej formácie nie je melanom nebezpečný.

Vrodený pigmentárny nevus

Často odkazuje na obrovskú formu. Na oboch stranách tela, vrátane pokožky hlavy, je obrovský nevus. Jeho bunky rastú v hrúbke dermis a tvoria v ňom rozsiahle zhluky. Takáto tvorba má vysoké riziko transformácie na malígny nádor (od 2 do 10%).

Vrecná bunka alebo epiteloidný nevus

Pozoruje sa hlavne na tvári. Ďalšie mená sú mladistvý melanóm alebo spišský nevus. Vyzerá to ako uzol plochého alebo pologuľovitého tvaru. Niekedy má povrch pokrytý papilou - papilomatózou. Farba vzdelávania je od ružovej až po matnú žltú. Okolo uzliny sa často pozorujú zväčšené cievy malého rozsahu - telangiektázia. Transformácia do atypickej formy je zriedkavá, aj keď v histologickej analýze (pod mikroskopom) je táto forma podobná malígnemu nádoru na koži na začiatku jeho vzniku. Nevocyty sa vyskytujú vo forme zaoblených a predĺžených zhlukov. Cytoplazma týchto buniek je ľahká, pretože v nich zvyčajne nie je žiadny melanín. V podkladovej časti tvorby sa v hĺbke dermálnej vrstvy tvoria bunky podobné vretenom. Okolo nich je veľa krvných ciev, z ktorých erytrocyty potu, zápalová infiltrácia.

Modrý nevus

Iným spôsobom nazývajú mongolské miesto. Bunky modrého nevusa ležia hlboko v hrúbke strednej vrstvy kože - dermis. Nemajú žiadnu súvislosť s pokožkou. Hlboký výskyt nemocytov spôsobuje vonkajší účinok - modrú farbu miesta. Zameranie sa nachádza na tvári, kmeň, kožu v páse a kefy v podobe jednotlivých škvŕn pomerne pravidelnej guľatej modrej alebo šedej farby s dobre definovanou hranicou. Takéto pigmentárne nevauzy sú neviditeľné nad povrchom kože alebo mierne stúpajú nad ňou. V zriedkavých prípadoch sú zhubné. Pri mikroskopickom vyšetrení v hlbokých vrstvách kože vrátane subkutánneho mastného tkaniva sa nachádzajú tenké vetviace bunky - špeciálny druh nevých, ktorý obsahuje veľa farbiva - melanín.

Bunkový modrý nevus tvoria veľké vretenovité bunky a infiltrát pozostávajúci z imunokompetentných buniek - lymfocytov. Melanín v ňom nestačí.

Halonevus alebo Settonov nevus;
Modrý nevus

Vrodený pigmentárny nevus

Dysplastické nevy

Každá pigmentovaná forma môže degenerovať do nádoru so známkami malignity (nekontrolovaný rast, možnosť metastáz) - melanóm. Obzvlášť veľké je riziko takejto transformácie, ak existuje dysplastický pigmentový nevus.

Súvislosť medzi hyperpigmentáciou a rakovinou kože bola objavená takmer pred 200 rokmi, ale až v roku 1978 sa našiel skutočný prekurzor melanómu. Takéto formácie (dysplastické nevhody) sa inak nazývajú mary VC (v písmenách, z ktorých sa začali mená tých prvých rodín, ktoré boli vyšetrené v tom čase). Sú väčšie ako bežné znaky, ktorých priemer môže byť väčší ako 12 mm. Vonkajšie vyzerajú ako ploché dosky, ich povrch môže byť nerovný a tvar - nesprávny. Mierne sa zvyšujú nad povrchom pokožky, nerovnomerne nanesené v hnedých odtieňoch. Niekedy tieto štruktúry neobsahujú melanín.

Pri histologickom vyšetrení je tvorba podobná komplexnému alebo zmiešanému pigmentovému nevusu, ale existujú známky infiltračného rastu, to znamená penetrácie do okolitých vrstiev kože. Tvar buniek sa tiež mení: stávajú sa uhlovité, s nerovnými obrysmi, s jasne sfarbenými (hyperchromovanými) jadrami. Podmienkou, ktorá umožňuje vylúčiť melanóm, je neprítomnosť penetračného (infiltračného) rastu smerom k hornej vrstve kože - epidermis.

VK móly sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek veku av ľubovoľnej časti tela. Niekedy ich počet presahuje niekoľko desiatok. Ak rodina už má takéto prípady - pravdepodobnosť takéhoto nevusu staršie ako 59 rokov presahuje 50%. V tomto prípade sa choroba prenáša autosomálne dominantne. V tomto prípade hovoria o syndróme FAMMM (syndróm viacnásobných dysplastických neví súvisiacich s melanómom - Familiálny atypický viacnásobný molárny melanómový syndróm). To je hlavný faktor rozvoja rakoviny kože.

Ak vznikne dysplastický nevus izolovane, bez dedičnej predispozície, potom má benígny priebeh.

Juvenilný melanóm;
Dysplastický nevus

Pigmentárny nevus spojivky

Toto vzdelávanie prakticky nie je nebezpečné. Môže sa nachádzať na spojivej sliznici a potom je jasne viditeľná. Tiež pigmentárny nevus oka môže ležať na vaskulárnej membráne očnej bulvy a môže byť detegovaný len vyšetrením očného fundusu oftalmológa. Takéto miesto je tvorené akumuláciou melanocytov a vyzerá ako bežná materská značka.

Nauze očí je stacionárna (nezmenená) a progresívna (rastúca). Ak dôraz na choroid rastie, môže časom spôsobiť zúženie zorného poľa, znížiť jeho závažnosť a spôsobiť iné nepríjemné príznaky. Preto sa odstráni mikrochirurgickou operáciou alebo laserovou terapiou.

Liečba nevi

Liečba pigmentového nevusu sa vykonáva v prípadoch, keď je tvorba melanomoparózna, rastie rýchlo alebo sa nachádza na mieste, kde je neustále traumatizovaná (napríklad na brade, chrámoch, krku, v páse). Ak má osoba pigmentované škvrny, musí pravidelne navštevovať dermatológa, aby si ju mohol prezrieť.

Odstránenie pigmentového nevusu sa vykonáva pomocou chirurgickej operácie alebo minimálne invazívnej intervencie.

Odstránenie pigmentového nevusu chirurgickým zákrokom sa vykonáva s rizikom malígnej tvorby. Excízia škvrnitej škvrny sa uskutočňuje v zdravých tkanivách, po ktorých môže zostať jazva.

Minimálne invazívne metódy sa častejšie používajú v otvorených oblastiach pokožky, keď odstránenie pigmentových škvŕn je primárne estetickým cieľom. Kryoterapia, elektrokoagulácia, laserová liečba, odstránenie pomocou tzv. Rádiového nôžka.

Prevencia malignity

Najpravdepodobnejšia malígna degenerácia veľkých, nerovnomerne sfarbených, početných útvarov. Mali by ste sa poradiť s lekárom, keď sa začne narodenie materského znamienka, jeho zmena povrchu alebo tvaru, sčervenanie alebo svrbenie sa objaví okolo neho, krvácanie, peeling, náhly rast vlasov na povrchu.

Na prevenciu melanómu (rakoviny kože) by ste mali dodržiavať jednoduché pravidlá:

 • vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu na koži v intervale od 11:00 do 16:00;
 • odmietnuť navštíviť solárium;
 • dávajú prednosť ľahkému oblečeniu s dlhými rukávmi, v lete nosia klobúk so širokým okrajom.

Používanie opaľovacích krémov neznižuje riziko vzniku melanómu.

Pigmentárny nevus: príznaky a liečba

Pigmentárny nevus - hlavné príznaky:

 • Kožné škvrny
 • Zmena farby znamienka
 • Krvácanie z materského znamienka
 • Peeling materského znamienka
 • Zmena tvaru materského znamienka
 • Opuch kože okolo novotvaru
 • Brnenie v oblasti krtka
 • Bolestivosť materského znamienka
 • Svrbenie krtka
 • Napaľovanie rodných znamienok
 • Sčervenanie pokožky v blízkosti formácie
 • Rast novotvaru
 • Chĺpky na novotvar
 • Tmavý okraj okolo materského znamienka
 • Kôrka na vrúbku

Pigmentárny nevus - je pomerne časté ochorenie kože, ktoré má často benízny priebeh. V niektorých prípadoch sa môže tvoriť na sliznici úst, očí a pohlavných orgánov. Príčiny stareckých škvŕn nie je celkom známy, ale odborníci z odboru dermatológie zistila, že vrodené a získané névy sa môžu vyvinúť v dôsledku celkom odlišných predispozíciou.

Klinický obraz je obmedzený len na vzhľad móla rôznej lokalizácie a veľkosti. Symptómy vo forme bolesti, svrbenia, pálenia a vyprázdňovania krvi sa vyskytujú, keď sa zrodí ako onkológia.

Určite rozmanitosť nevi môže byť jednak fyzickým vyšetrením, jednak vykonaním špecifických laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení. Odstránenie novotvaru sa vykonáva pomocou mikrochirurgickej lekárskej intervencie.

V medzinárodnej klasifikácii ochorení táto patológia predstavuje niekoľko významov. Kód pre kód ICD-10 sa bude líšiť v závislosti od formy ochorenia - melanómový nevus - D22, kongenitálny - Q5, nádorový - I1.

etiológie

Klinickí lekári naznačujú, že pokládka všetkých stareckých škvŕn dochádza počas vývoja plodu, a to znamená, že vrodená pigmentované névy môžu byť spôsobené takými predispozíciou:

 • genetická predispozícia;
 • nesprávny proces rozdelenia buniek;
 • účinok tehotných toxických látok alebo ionizujúceho žiarenia na telo;
 • závislosť budúcej matky na zlých návykoch, najmä na konzumáciu alkoholu a fajčenie cigariet;
 • Počas obdobia tehotenstva dieťaťa ochorenia močového mechúra;
 • priebehu pohlavných chorôb.

Získané materské znamienka majú tiež vrodenú povahu, ale nie sú vyjadrené od okamihu narodenia, ale v priebehu života kvôli vplyvu nepriaznivých faktorov, prečo sú nazývané sekundárne.

Vyvolanie vzniku nových materských znamienok môže:

 • hormonálne poruchy, ktoré sa často vyskytuje v puberte, tehotenstve a menopauzy, rovnako ako sa vyvíja v dôsledku nekontrolovaného príjem perorálnej antikoncepcie;
 • dlhodobé a pravidelné účinky na pokožku ultrafialového žiarenia alebo priameho slnečného žiarenia;
 • akékoľvek ochorenia, ktoré znižujú odolnosť imunitného systému;
 • širokú škálu vírusových patologických ochorení;
 • stresové situácie alebo emocionálne vyčerpanie;
 • Prítomnosť blízkej príbuznej melanómu v anamnéze, ktorá sa považuje za onkológiu kože.

Je pozoruhodné, že vrodený pigmentový nevus u dieťaťa je diagnostikovaný iba v 5% prípadov. Najčastejšie sa objavujú krtky, počnúc pubertou a končiac tridsaťpäť rokov. Zvláštnosťou je tiež to, že u osôb v pokročilom veku môžu byť úplne chýbajúce pigmentové škvrny.

klasifikácia

Vo vzhľade sú nevus pigmentosa:

 • ploché škvrny, ktoré sa spájajú s pokožkou;

Odrody choroby podľa štádií vývoja novotvaru:

 • rast vnútri epitelu;
 • akumulácia tkanív nevusov na hranici medzi hornou vrstvou kože a vlastnou pokožkou;
 • intradermálny pigmentárny nevus.

Skupiny krtkov, ktoré sa líšia veľkosťou:

 • malé - v takýchto prípadoch sa objem novotvarov pohybuje od piatich milimetrov do jedného a pol centimetra;
 • priemer - od 1,5 do 5 cm;
 • veľká - od piatich do desať centimetrov;
 • obrovské pigmentové nevity - sú také, ak ich priemer presahuje desať centimetrov. V niektorých prípadoch môžu dosiahnuť 20 cm.

Najčastejšie formy získanej choroby:

 • hraničný pigmentový nevus - je charakterizovaná čiernym alebo hnedým odtieňom, nedostatkom jasných hraníc a vyvýšení nad pokožkou. Často nepredstavuje hrozbu pre malignitu, ale môže sa premeniť na komplexný nevus. Stáva sa tak nadobudnutým, ako aj vrodeným;
 • komplexný pigmentový nevus - takmer nič sa líši od predchádzajúceho formulára, s výnimkou, že sa zdvihne nad kožu. Z tohto dôvodu má formu papuly, ktorá sa tiež nazýva papilomatózny nevus;
 • intradermálny pigmentárny nevus - pokrýva veľkú oblasť pokožky a na povrchu má aj vlasy;
 • dysplastický pigmentový nevus - môže byť nezávislou formou, ale veľmi často pôsobí ako modifikovaná materská značka jedného z vyššie uvedených typov. Je charakterizovaná prítomnosťou fuzzy hraníc, nerovnomernou farbou a nepravidelným tvarom. Je pozoruhodné, že sa považuje za prekancerózny stav.

Zriedkavé formy nadobudnutého pigmentového nevusu sú prezentované:

 • balón-ako nevus - jeho meno bolo uvedené tomuto krtkovi kvôli skutočnosti, že pri mikroskopickom pohľade vyzerá ako nafúknutý kontajner. Často je intradermálna, zriedka pôsobí ako komplexný nevus;
 • Setusov nevus - má vzhľad tmavej škvrny pokožky, obklopenej ľahkým svetlom. Niekedy môže zmiznúť bez toho, aby zanechal stopu, a po sebe zanechal sfarbené miesto. Takáto odroda nie je melanomopoická;
 • vretenový bunkový nevus - veľmi často lokalizované na tvári a vyzerá ako papilomatózna materská značka;
 • modrý nevus - kým nevocyty ležia veľmi hlboko v koži, čo spôsobuje špecifický vzhľad. Malignita je prípustná vo veľmi zriedkavých prípadoch;
 • Mongolské miesto;
 • horúčavý nevus.

Ako samostatná forma je pridelený pigmentárny nevus na oko - tento druh odrody prakticky nie je nebezpečný. Môže sa lokalizovať na spojovke a potom je jasne viditeľná aj na oko. Zriedkavo sa vyskytuje v choroidoch sietnice, zatiaľ čo sa zistí len počas vyšetrenia s oftalmológom. Nevus eyes sú:

 • stacionárne, to znamená, že sa nemenia, pretože organizmus starne;
 • postupuje - je charakterizovaný pomalým rastom as časom môže viesť k zúženiu polí a zníženiu ostrosti zraku.

symptomatológie

Základom klinického obrazu je v skutočnosti tvorba pigmentovaných oblastí kože. Nie je nezvyčajné, že vrodený alebo získaný nevus môže byť doplnený prítomnosťou vlasov, ktoré môžu byť jednoduché a viacnásobné. Sú tmavšie a tuhšie než iné vlasy, ktoré pokrývajú ľudské telo.

Najčastejšie pigmentovaný nevus pokožky je lokalizovaný na:

 • tvár a horné končatiny;
 • pokožka hlavy je najcharakteristickejšia pre papilomatózne znamienka;
 • chrbát a zadok;
 • spodný chrbát a ramenný pás;
 • oči.

Vznik ďalších príznakov naznačuje degeneráciu benígneho nevusu u malígneho melanómu. Proces malignity môže byť ovplyvnený:

 • dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu;
 • trauma k materským znamienkam;
 • trenie o oblečení;
 • chemické poškodenie miesta.

Proces malignity je sprevádzaný takými známkami:

 • rýchly nárast počtu alebo objemu pigmentových škvŕn;
 • zmeniť kontúry a odtieň materského znamienka;
 • vzhľad tmavého halo okolo nevusu;
 • spájanie zápalového procesu, ktoré je sprevádzané sčervenaním a opuchom kožných tkanív obklopujúcich farbu;
 • rozdelenie krvi alebo iných patologických tekutín;
 • tvorba kôry nad nevusom;
 • nevytváraný kožný peeling v postihnutej oblasti;
 • bolestivý syndróm s rôznou závažnosťou;
 • Pripájanie svrbenia, pálenia a pálenia.

V prípade výskytu jedného alebo viacerých z vyššie uvedených znakov je potrebné čo najskôr požiadať o kvalifikovanú pomoc na okamžité odstránenie nózu.

diagnostika

Rozlíšenie rôznych takýchto kožných lézií môže byť dermatológ založený na výsledkoch laboratórnych štúdií a inštrumentálnych vyšetrení.

Avšak pred vykonaním špecifickej diagnózy by lekár mal vykonávať niekoľko všeobecných aktivít:

 • štúdium lekárskej histórie pacienta a jeho blízkych príbuzných;
 • zhromažďovanie a analýza životnej histórie pacienta;
 • dôkladné fyzické preskúmanie problémovej oblasti;
 • podrobný prieskum pacienta alebo jeho rodičov - stanovenie prvého času vzhľadu a stupňa prejavu ďalších príznakov.

Potvrďte diagnózu pomocou:

 • fluorescenčná mikroskopia;
 • mikroskopické vyšetrenie škrabania z povrchu móla - len v prípadoch izolácie patologickej tekutiny od nevusu;
 • dermatoskopia, ktorá sa poskytuje pomocou lupy a kamery;
 • biopsia;
 • biochemický krvný test - určenie prítomnosti prídavných kombinácií;
 • CT a MRI postihnutej oblasti;
 • Siascopy.

Okrem toho môže byť potrebné konzultovať s oftalmológom.

liečba

Schéma terapie je určená povahou priebehu ochorenia. Napríklad pri absencii príznakov malignity a psychologického nepohodlia človeka z prítomnosti nevusu na očakávanú taktiku - to znamená, že liečba je dočasne odložená.

Avšak pri vysokom riziku malignity sa pigmentové nevity odstraňujú mikrochirurgickými intervenciami. V súčasnosti sa operácie vykonávajú niekoľkými spôsobmi:

 • laserovým odparovaním;
 • elektrokoagulácia;
 • cryodestruction;
 • rádiový vlnový nôž.

Niekedy s komplexným pigmentovým nevusom sa uchýlite k chirurgickej excízii pomocou skalpelu. V tomto prípade sa odstráni nielen krtka, ale aj časť subkutánneho tkaniva. Bez ohľadu na výber metódy sa po procedúre vytvorí kôrka na mieste nevusu, ktorý je prísne zakázaný odtrhnúť a mokrý - zmizne dvakrát po operácii.

prevencia

Špeciálne navrhnuté preventívne opatrenia na prevenciu výskytu pigmentového nevusu neboli vyvinuté. Aby ste sa vyhli problémom s vývojom materského znamienka, odporúča sa:

 • zabrániť dlhodobému kontaktu pokožky so slnečným žiarením alebo ultrafialovým žiarením;
 • na ošetrenie pokožky špeciálnymi prostriedkami - na ochranu pri dlhodobom vystavení slnku;
 • odmietnutie navštíviť solárium pre tých, ktorí majú viac pigmentových škvŕn a majú príbuzných s melanómom;
 • Nedovoľte poraneniu materského znamienka;
 • každoročne podstupujú úplné lekárske vyšetrenie vrátane dermatológov.

Prognóza pigmentového nevusu u detí a dospelých je často veľmi priaznivá. Navyše, aj po mikrochirurgickej operácii na odstránenie malígneho krtka bude výsledok pozitívny.

Ak si myslíte, že máte Pigmentárny nevus a symptómy charakteristické pre túto chorobu, môže vám dermatológ pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Melanocytic nevus - je novotvar na koži, ktorý často má benígny priebeh a vyvíja sa na pozadí vývojových porúch melanín-tvoriacich prvkov. Takéto množstvo pigmentovaných škvŕn môže byť primárne a sekundárne, prečo predisponujúce faktory, ktoré ich spôsobia, sa budú líšiť. Najbežnejšou príčinou je hormonálna porucha.

Papilomatózny nevus je benígna forma, ktorá sa vo svojom klinickom obrázku podobá papilómu. Často lokalizované na hlave, to však nevylučuje vzhľad vzdelávania na iných miestach tela.

Rakovina kože je ochorenie, pri ktorom začína rozvíjať tvorbu malígnych nádorov z kožných buniek. Rakovina kože, ktorej symptómy sa objavujú v dôsledku vystavenia určitým rizikovým faktorom, sa môže prejaviť v niekoľkých základných odrodách, ako je karcinóm bazálnych buniek, karcinóm skvamóznych buniek, rakovina kože kože alebo melanóm. Každá z uvedených variantov rakoviny kože charakterizuje svoje vlastné vlastnosti, pričom najnebezpečnejším typom je melanóm.

Melanóm - špecifický typ nádoru malignity tvarovanie na kožu, sa vyvíja tvorbu syntézy melanínu melanocytov kožné bunky. Melanóm sa môžu objaviť príznaky, ktoré u pacientov v akomkoľvek veku (dospievajúci), sa v poslednej dobe stali veľmi časté ochorenie, v niektorých prípadoch vedúce k úmrtiu, tým viac ani menej, než je jeho detekcia v skorých štádiách nevylučuje možnosť vyliečenia.

Stredná cysta krku je zriedka diagnostikovaná, vrodená anomália vývoja. Je charakterizovaný výskytom novotvarov s obsahom kvapaliny v oblasti krku. Existuje bočná a stredná patológia krku. Bočné formuláre sa rozpoznávajú bezprostredne po narodení dieťaťa, zatiaľ čo stredné formy sa môžu prejaviť v priebehu rastu. Najčastejšie sa vzdelávanie môže zlikvidovať operačnou cestou, ktorá sa uskutočňuje u dospelých a detí.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Intradermálny nevus (intradermálna melanocytová)

obsah:

Intradermálny melanocytárny nevus. Hlavné funkcie.

Intradermálny nevus (intradermálny) je poddruh zvyčajne získaného melanocytového alebo pigmentového nevusu. Presnejšie - toto je posledná etapa jeho vývoja pred zmiznutím. Väčšina pigmentových buniek, melanocytov, prechádza do podkladovej vrstvy kože nazývanej dermis, niektoré pigmentové bunky umierajú a sú nahradené tukom a spojivovým tkanivom. Z toho vyplývajú všetky charakteristické zmeny, ako je strata farby, proliferácia hustého tkaniva, z ktorej pozostáva dermis a veľká konvexita nevusu. Intradermálny nevus je veľmi častý po 30 až 40 rokoch, najmä u žien. Na tvári tohto typu nevusu možno nájsť oblasť pier, nosa, úst, v zóne rastu vlasov, menej často - v oblasti uší a očí. Veľmi zriedkavo sa v oblasti nohy a kefy objavuje intradermálny nevus. Zvyčajné rozmery týchto močov sú od 0,5 do 1 cm. Farba tvorby je často telesná alebo svetlo hnedá a zriedka sa vyskytujú ďalšie tmavé útvary. Sú vo forme hladkých gombíkov alebo uzlov so širokou základňou. Môže sa prejaviť ako mäkký, chrumkavý, pokrčený kožný puzdro. Nevus na úzkej stonke je často umiestnený na kmeň, krk, podpaží a slabín. Vystavené vyčnievajúce nevi sú náchylnejšie na zranenie. Najbežnejšie je tvar kopuly. Povrch môže byť lesklý. Na vrchole nevusu môžu byť pokryté jednotlivé vlasy, hnedé kôry, váhy, dilatačné nádoby. Niektoré intradermálne nevy môžu mať nohu - užšiu základňu. Pigmentové bunky intradermálne névy sú umiestnené príliš ďaleko - v dermis, a takmer nie sú syntetizovať melanín, ktorý je príčinou svetlejšie farby v porovnaní s hraničnou névov. Avšak niektoré podobné rasty si zachovali hnedú farbu. Intradermálny nevus sa nemení mnoho rokov a spôsobuje hlavne kozmetické problémy. Vredy na intradermálnom nevuse alebo krvácaní sa objavujú len v dôsledku traumy a hoja sa nezávisle niekoľko dní. Spojenie s sekundárnou infekciou alebo rozšírenie cystov mazových žliaz môže spôsobiť akútny zápal a edém nevusu. Spočiatku môže byť taká zmena v nóve znepokojujúca kvôli podozreniu na melanóm, tieto zmeny však rýchlo vymiznú na pozadí liečby. Na druhej strane, ak nedôjde k zlepšeniu, biopsie sú možné.

Nádory kože, podobne ako intradermálny nevus.

Na povrchu móla môžu byť dilatačné nádoby. V dôsledku toho sa intradermálny nevus môže niekedy silne podobať na bazalióm, ktorý začína bez ulcerácie, ale je oveľa mäkší na dotyk než bazálna bunka. Navyše, bazálna bunka môže mať strhnutie v strede a nerovný okraj. Acanthoma adenoides cysticum, neurofibrom, dermatofiroma a vláknitý papule - benígna nádor, je veľmi podobný vzhľadu k vnutridemalnym névus. Dermatofibróm môže byť charakterizovaný charakteristickou depresiou, sťahovaním do stredu s tlakom na okraji. Fibroepiteliálny polyp a neurofibróm nemožno odlíšiť od intradermálneho nevusu vo vzhľade. Veľmi zriedkavo sa objavuje nepigmentálny melanóm podobný vzhľadu s intradermálnym nevusom alebo samotný nevus sa nakoniec premenil na melanóm. Skúsený dermatológ alebo onkológ môže vylúčiť melanóm. V ťažkých situáciách je možné vykonať biopsiu.

Melanocytické nevity, ktoré sa tvoria na základe intradermálneho podania.

 • Papilomatózny nevus - Iný intradermálny alebo komplexný nevus. Tento mol má charakteristický papilárny povrch, ktorý v kombinácii s ružovou farbou robí veľmi podobný moruše (moruše). Papilomatózny intradermálny nevus sa častejšie nachádza na koži trupu, na povrchu paží, na krku. Krtek je jemný na dotyk, má ružovú alebo hnedú farbu. Pod mikroskopom sa len malá časť papilomatóznych nevi označuje ako intradermálne melanocytárne nevity. Väčšina z nich sú súčasťou melanocytov medzi epidermis a dermis, časť melanocytov v dermis, a sú zložité pigmentové névy. Intravenózny papilomatózny nevus sa od vonkajšieho prostredia odlišuje svetlejšou farbou, stúpa vyššie a nemá pozdĺž okrajov tmavý plochý okraj. Tento druh je najčastejšie zamieňaný so seboréznou keratózou (senilnými bradavicami). Najmä ak sú na povrchu nevusu kôry alebo váhy. Zvyčajne sa však vyskytuje naopak, všetky ložiská seboroickej keratózy sa považujú za nevhodné. Pretože papilomatózny nevus má nerovnomerné povrchové poškodenie, dochádza k častým intradermálnym neviam než obvykle. Traumatizované materské znamienko je lepšie pozorovať lekára, pretože je ťažké odlíšiť sa od melanómu. Zvyčajne sa traumatizované materské znamienky vyliečia do jedného až dvoch týždňov. Ak sa nevyskytuje hojenie - je potrebné sa poradiť s onkológom.
 • Dysplastický nevus môže byť zriedkavo vytvorená z intradermálneho podania. Aby sme nazvali intradermálnym nevusom dostatočne dysplastickým, aby sme porušili uniformitu farby, nepravidelný tvar, symetriu, podozrivý rast. Ako vždy, prvá vec, ktorá sa v tomto prípade vylúči, je melanóm.
 • Nevus Setton alebo Halonews, je tiež niekedy vytvorená z intradermálnej pigmentózy. Presnejšie, okolo pôvodnej materskej značky sa objaví svetlý kruh alebo okraj. Svetlý okraj je obývaný leukocytmi, ktoré napadajú pigmentové bunky. Rovnako ako v prípade dysplastického nevusu, je najprv potrebné odstrániť podozrenie na melanóm kontaktovaním onkológa.

Odstránenie intradermálneho nevusu.

Odstráňte intradermálny nevus najčastejšie v dôsledku kozmetických indikácií. Zvlášť, keď krtka vyrastie na tvári. O niečo menej často príčinou odstránenia sú trvalé zranenia v dôsledku umiestnenia na nepríjemných miestach a vysokého charakteru alebo úzkej nohy. Zriedkavo sa odstránil intradermálny nevus kvôli podozreniu na melanóm alebo bazalóm, vzorky tkaniva sa posielajú na histologické vyšetrenie. Súbor metód na odstránenie štandardu pre všetky melanocytické nevity (laserové, rádiové vlny, chirurgické). Je lepšie nepoužívať kryodestrukciu a elektrokoaguláciu, najmä na tvári.

Intradermálny pigmentárny nevus

Najbežnejší variant pigmentového nevusu. Vzťahuje sa na získané melanocytárne formácie, vyskytuje sa najčastejšie v detstve a počas svojej existencie prechádza niekoľkými zmenami (progresia, stav pokoja a inklúzia).

Podstata týchto zmien - postupná migrácia nevaginálnych buniek z epidermis do dermis. Klinicky vyzerá nevúza ako elastická, rovnomerne sfarbená alebo nepravidelná hnedá forma nad kožou. Povrch je nerovný, často málo hummoký. V nevusu môžu byť prítomné aj vlasy.

Dermatoskopické prejavy sú rôzne. Klasické príznaky pre tento typ krtkov sa považujú za typické guľôčky, cievy vo forme čiarok a komediálnych štruktúr. Priliehajúce veľké guľôčky a papilárna povaha povrchu nevusu môžu tvoriť vzor nazývaný "dlažobný kameň".

Počas štúdie, možnosť nejakej zmeny v dermatoskopickom vzore kvôli posunutiu a deformácii tkaniva nevusu, ktoré vznikajú pri pohybe dermatoskopu. Elasticita a deformácia pri lisovaní - jeden z prejavov kvalitného vzdelávania.

 • Tvorba elasticity a je posunutá spolu s kontaktnou doskou dermatoskopu. Hlavná časť nóvy je bez pigmentácie. Hnedé pigmentové škvrny sú zoskupené v oblasti vlasového folikulu, okolo ktorého je farba šedá - dôkaz prítomnosti zhromažďovania melanocytov v hĺbke tkaniva. Existujú štruktúry podobné komédiu.
 • Cievne štruktúry prevažujú v dermatoskopickom obrázku tohto intradermálneho nevusu. Sú zastúpené najmä v nádobách vo forme čiarky, existujú však aj iné typy plavidiel. Sú rozdelené rovnomerne v celom formáte, majú približne rovnakú formu a rozmery. Takéto plavidlá sa nazývajú pravidelné.
 • Vzhľad vzdelania hovorí, že ide o bežný intradermálny nevus. Diagnóza v takýchto prípadoch nespôsobuje ťažkosti ani bez dermatoskopie. Dermatoskopické znaky potvrdzujúce túto diagnózu sú štruktúry a nádoby podobné komédiu vo forme čiarky (viditeľnej na okrajoch formácie).
 • Pigmentárny nevus globulárneho typu. Tieto guľôčky sú malé, rovnomerne rozložené po povrchu nožov. V strede tvorí tkanivá s najväčšou hrúbkou a globule sa tu stávajú väčšie a rozmazané. Na pravej strane nevše je veľká šedá farba. Vzhľadom na sťažnosti pacienta týkajúce sa nepohodlia v krtve sa vyberá taktika pozorovania v dynamike.
 • Intradermálny nevus globulárneho typu s fenoménom keratinizácie. Šedo-hnedé guľôčky sú rovnomerne rozmiestnené v celom neveste, ale veľmi sa líšia svojim tvarom a veľkosťou. Čierna oblasť v strede je pigmentované keratotické hmoty. Vzhľadom k tomu, že dermatoskopický obraz na prvý pohľad alarmujúci zjavné príznaky melanómu nie je tu.
 • Zrodenie, ktoré sa objavilo v detstve, začala postupovať na pozadí tehotenstva: nárast veľkosti, zmena tvaru a farby. Po dodaní sa zmeny prerušili. Dermatoskopicky dobre viditeľné papilárne výrastky na povrchu, niekoľko tmavo hnedých komediálnych štruktúr. Modro-čierna pigmentácia okolo obvodu sa podobá štruktúram regresie. Na okraji nevusu sú jednotlivé mliečne biele zaoblené inklúzie - cysty podobné miliumu. Takáto štruktúra sa nazýva viaczložková a môže byť príznakom malignity. Pigmentárny nevus je chirurgicky odstránený.
 • Klasický obraz intradermálneho nevusu globulárny typ - "dlažobný kameň". Rovnosť rozloženia globulí, ich identický tvar a veľkosť, absolútna symetria formácie, absencia polychrómu sú príznakmi neškodnosti tohto materského znamienka.
 • Pred niekoľkými rokmi pigmentový nevus, On bol zranený z detstva. Po poranení sa farba materského znamienka zmenila a za posledný rok alebo dva sa sčervenanie občas začalo obávať. Dermatoskopia odhalila prítomnosť malých guličiek modro-šedé vo formácii stredu a na okraji - hnedé bodky a zvyšky klastre porcie pripomínajúce hnedého pigmentu siete (spodný okraj nádoru). Celý nevus je pokrytý vzorom svetlohnedého oka, ktorý je tvorený ľahkou papilieritou povrchu formácie. Na pravej strane - obrovskú belavú oblasť (jazva). Pathohistologický záver po excízii výcviku - intradermálny pigmentárny nevus so zvratkovými zmenami.
 • Jemná hnedočervená forma elastickej konzistencie. Prítomnosť veľkých jednotných guľôčok rovnomerne rozložených v celej štruktúre a malých komediálnych štruktúr potvrdzuje diagnózu - intradermálny pigmentárny nevus.

Všetko o intradermálnom nevuse

Moles prítomné na koži človeka sú nebezpečné (môžu sa stať malígne v priebehu času) a bezpečné. Intradermálny nevus je benígna forma, ktorá neohrozuje ľudské zdravie. Ale v niektorých prípadoch sa môže zrodiť do nebezpečného nového rastu, takže je potrebné sledovať vonkajšie zmeny znakov.

Tento pohľad líši tmavší odtieň (hnedej alebo tmavo hnedý), definované hranice a mäkkosť. Zároveň chýba zápalové procesy, a vzhľad je podobný bradavice a členitom teréne. Intradermálne névy sú jednotlivé alebo viacnásobné malá veľkosť nádorov asi 3-5 mm dlhý dosah 5 cm. Zriedka nachádza materské znamienka nie sú pigmentované forme.

Odrody novotvarov

Intradermálny melanocytárny nevus je najbežnejší. Tento druh sa získava v priebehu času a nachádza sa v celej populácii s až 15 mólmi na ľudskom tele. Mimo to má okrúhly tvar s jasne definovanými okrajmi, od červenej až po tmavo hnedú. V medicíne existujú rôzne formy tvorby melanocytov:

 1. Nevokletochnye. Formované na tvári a krku, nevyvolávajú nepríjemné pocity, preto sa liečba uskutočňuje na základe osobnej túžby pacienta. Zriedkavo sa vyskytujú počas dospievania a sú transformované do nebezpečných novotvarov. Odstránenie sa zobrazuje iba v prípade vážnej chyby. Vzhľadom na vek stráca odtieň novotvaru pôvodnú sýtosť farieb.
 2. Intradermálny pigmentárny nevus. To sa líši v tom, že krtci majú intradermálnu metódu lokalizácie, to znamená v samotnej dermis. Tieto formácie sú bezpečné, ale v prípade ich zmien (veľkosť, štruktúra) je potrebné podstúpiť prieskum.
 3. Papilomatózny intradermálny nevus. Vzhľad je podobný papilómu s nohou. Často sa tvoria na chlpatých častiach tela, hlavy. Jeho charakteristickým znakom je, že má heterogénnu štruktúru, veľké rozmery. Stáva sa, že papilomatózny nevus má chlpatý povrch. Ak novotvorba zasahuje do hygienických postupov, je často poškodená, musí sa urýchlene odstrániť.
 4. Intradermálny pigmentárny nevus (hraničná). Má čiernu farbu kvôli vysokému obsahu melanínu. V počiatočnom štádiu vývoja je krtk podobný uzlu bez nohy, v priebehu času sa povrch stáva nerovný, nerovný. Farba tvarov sa nezmení a zostáva vždy čierna. Pigmentované formácie sa objavujú na krku, v podpazuší, genitálnej oblasti. Existujú jedny aj viacero krtkov.

Po mnoho rokov sa vedci pokúšali objasniť význam výskytu krtkov, vrodených materských znamienok. Konkrétne študovali časti kože, na ktorých sú umiestnené.

Prečo sú lekári nastavené? Pretože obyčajný atypický krtek sa môže vyvinúť do melanómu. Intradermálny nevus je bezpečný, ale podľa histológie je to zázemie pre vývoj melanómu, ktorý sa pozoruje v 16 zo 100 prípadov.

Diagnóza a liečba

Aké úlohy súvisia s diagnostikovaním? Spočiatku sa určuje rozmanitosť vzdelania, potom sa určujú taktiky terapie. Počas vyšetrenia zistite, kedy sa objavil nádor, jeho poloha, typ tvaru, veľkosť a prípadné zmeny, ktoré sa objavili až nedávno, či už bola liečba pred a na čo sa výsledky.

Ak nie je typ vzdelania rozpoznaný, použije sa ďalšia diagnostika. Môžu mať škvrny priamo z lézie, alebo skôr z krvácajúcich trhlín, ktoré sa často nachádzajú na povrchu močálu.

Smearová analýza pomáha určiť, aké sú riziká degenerácie intradermálneho papilomatózneho (bezpečného) nevusu do malígnej formy. Proces odfarbenia má nepríjemnú stranu, poškodenie lézie, ktoré prispieva k rozvoju melanómu.

Existuje aj metóda luminiscenčnej mikroskopie, keď je vyšetrenie vykonávané pomocou mikroskopu. Najdrahšou cestou je diagnostika s počítačom.

Všeobecne platí, že vzdelávanie nie je potrebné liečiť, ak sa jedná o bezpečnej typ materské znamienko, ale ich rast sa nedá zabrániť, a preto sa uchýliť k chirurgickému zákroku, a v prítomnosti plytkej rozsype útvary je použitý laser.

Indikácie pre chirurgické odstránenie

Častou indikáciou je znetvorenie ľudského vzhľadu alebo umiestnenie v odľahlej časti tela (hlava, chrbát, rozkrok), ktorý zabraňuje ovládať svoje zranenia, prítomnosť veľkého počtu nádorov po celom tele, umiestnenie névus pod nechtovú platničku, končatín, alebo na sliznicu, ktorá je neustále utierať, čo spôsobuje nepohodlie zakopnutia na ich oblečenie.

Okrem toho existujú dôležitejšie dôvody:

 • náhly nárast intradermálneho vzdelania;
 • zápal okolo materského znamienka;
 • svrbenie, trhliny a krvácanie;
 • nerovnomerne pigmentované časti molu;
 • výskyt pigmentovaného nevusu, malých nádorov.

Dôležité! V prítomnosti malých neoplaziem nezvyčajnej formy, farby a tvaru - sú odstránené pred začiatkom prechodného veku, to znamená do 12 rokov. Ak sú veľké krtky alebo s rizikom transformácie, zbavia sa aj bez čakania na zmeny. Nie je potrebné odložiť procedúru, aby sa zabránilo degenerácii do zhubných nádorov.

Existuje niekoľko spôsobov liečby nádoru. Aké liečenie závisí od veľkosti, typu a stupňa rizika transformácie.

Možné metódy odstránenia:

 1. Chirurgický zákrok (odstránenie skalpelu).
 2. Kryodestrukcia (zmrazenie kvapalným dusíkom).
 3. Laserová terapia (laserová liečba).
 4. Elektrokoagulácia (spaľovanie elektrickým nožom).
 5. Radiosurgery (odstránenie vzdelania pomocou rádiového nôžka).

Naše storočie je špičkové zdravotnícke zariadenie, ktoré pomáha riešiť problémy súvisiace so zdravím a estetickou krásou. Neexistujú žiadne nevyriešiteľné situácie, pretože každý deň existujú nové alternatívy liečby.

Odporúčania po odstránení intradermálneho nevusu

Intradermálny nevus je jedným z najbežnejších odrôd krtkov. Zbavenie sa novotvaru je vážny krok, ktorý musíte premýšľať, pretože aj napriek modernej technológii môžu byť komplikácie.

Nedávno som čítal článok, ktorý popisuje liek Inbalanc Whitening Milk remediu na liečbu a prevenciu herpesu. Pomocou tejto drogy sa môžete FOREVER zbaviť PIGMENT STAINS, vyhladiť farbu pokožky a spomaliť jej starnutie.

Nebola som zvyknutá na dôveru k žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať obal. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: škvrny sa zmenšili a menšie. Po mesiaci aplikácie nebola stopa po škvrnách, koža sa stala pevnejšou a čerstvou. Skúste a vy, a ak máte záujem, potom nasledujúci odkaz je článok.

Ak ide o metódu excízie - vznikne sa rana, pre ktorú je potrebné venovať pozornosť, ako možné exacerbácie:

 • preniknutie infekcie;
 • krvácanie v podkožnej vrstve vo forme krvnej škvrny blízko rany;
 • jazva, ktorej hodnota závisí od parametrov materského znamienka a skúseností z práce chirurga;
 • jazvu, ktorá môže zostať na mieste švov.

Pri spôsobe odstraňovania kryokonštrukcie sú ovplyvnené tkanivá okolo ohniska a v dôsledku toho môže dôjsť k popáleniu a na mieste vzdialenej formácie dochádza ku kondenzácii. Dôležitým rizikom je relaps - opätovný výskyt intradermálneho melanocytárneho nevusu a existuje riziko degenerácie do malígneho nádoru. A pri spôsobe odstraňovania rádiového nôžka je nízke percento rizika, že zostane červená jazva.

Podmienky, ktoré sú dôležité sledovať pacienta po odstránení krtka: za pár týždňov po operácii (kým neprestane byť dlhšia kôry) by mali byť obmedzené na návštevu kúpeľa, bazény, sauny, nezraniť koži, ktorá bola predtým móle huba, platí kozmetiku, parfumy.

Po zmiznutí kôry by mala táto oblasť chrániť pred vystavením slnečnému žiareniu asi 2 mesiace a krém sa aplikuje proti pigmentácii. Je tiež možné použiť náplasť, ktorá neprejde slnečným lúčom. Dodržiavanie týchto tipov pomôže zabrániť vzniku rekurencie alebo tvorby jaziev na mieste odstránenia novotvarov.

Intradermálne névy nie sú nebezpečné pre ľudské zdravie, ale rovnako ako v prípade s inými druhmi molí, vyžaduje starostlivú pozornosť na včasnej diagnostike a liečbe abnormalít.